30 ledna, 2023

Jak to tenkrát bylo?

Prezidentská volba na pozadí války, deindustrializace a zbídačení chudších vrstev národa. Prezidentská volba v zemi, která je největším exportérem elektřiny, ale zároveň má nejvyšší ceny za energie na světě. Prezidentská volba v době projednávání zákona o dezinformacích, který ukončí svobodu slova v této zemi. Prezidentská volba v národě, který je rozdělen na Prahu a lásku proti vsi a nenávisti. Alespoň takhle to říkají v Praze. Prezidentská volba, o které se dá tušit, že bude na dlouhou dobu poslední svobodná.

Takřka všechno se už stalo. Dávno. Podepsanými lišáckými smlouvami, kterým nikdo nerozuměl a za které jsme dostali trochu pozlátka a skleněných korálků. Přijetím složitých zákonů, kterými jsme se nechali uvázat na stále kratší řetěz. Jsme země, ve které nám už skoro nic nepatří, ale přesto to polovina národa ještě nevidí, i když platí za elektřinu velmi lichvářské ceny. Zůstávají poslední žalostné zbytky kdysi slavného průmyslu i zemědělství. Poslední zbytky majetku v českých rukách. Poslední zbytky intelektuálů, kteří se ještě neodrodili a nesklonili koleno před Baalem. Všechny státní instituce jsou už na té správné straně, zbývá poslední. Mocensky nepříliš významná, ale s velkou symbolikou. Pražský hrad. Volební bitva vypukne zítra.

Jsem daleko od pravdy, když řeknu, že až to v sobotu skončí, dost se toho změní? Bych byl proto rád, aby se nezapomnělo na tu poslední chvíli před bitvou. Dovolte mi proto tuto švejkovsky patetickou zprávu.

Na jedné straně pole tu máme velkou armádu pod vedením generála. Postavil se pod korouhev svého skutečného pána. Vlaje nad ním velká a nezdolná vlajka NATO. Po jeho pravici stojí šedá eminence Kolář, který dohlíží, aby generál jednal podle pokynů z Washingtonu a postaral se, aby pro tuto bitvu mělo vojsko vše připravené. Zámořští páni nešetřili penězi ani vlivem. Po generálově levici stojí Pavel Řeporyjec Novotný, šašek a provokatér, který je si tak jistý vítězstvím, že už dopředu prozrazoval plány na výměnu českých obyvatel za ukrajinské.

Kousek víc vzadu, aby to nebylo moc vidět, vlaje zástava vlády. Na praporu je vyobrazena vysmátá tvář Blyštivého Péti, který je jen krůček od největšího triumfu mezi všemi porevolučními premiéry. Žádný lokaj mezi Čechy to nedotáhl dál než on. Neschopný hospodář, hrbící se před Verhofštatem, získal za pomoci médií sněmovnu i senát a chybí mu už jen Hrad, aby mohl sáhnout i na Ústavní soud. Už sní o náhubkových zákonech, díky kterým bude moci ještě lépe sloužit svým skutečným pánům. Nezajímá se o spáleniště, které po sobě zanechá, protože i na spáleništi si bude moci ohřívat svojí polívčičku. Korigované informace… to má napsané v erbu.

Hned vedle Fialy stojí Pekarová, Jurečka, Rakušan i Bartoš. Obklopeni novinářským kněžstvem, které jim odezírá ze rtů a stará se, aby celé jejich vojsko prodchnul ten správný duch. Mají výsledky. V Jablonci či Brně už to vypadalo skoro jako drancování. Novodobá uvědomělá mládež je už nachystaná a čeká na uvolnění z řetězu. Bez jakýchkoliv zábran už mluví o střílení do hlav a srážení důchodců k zemi. Jsou natěšení. Vědí, že jejich chvíle se blíží. Vědí, že brzy už nebudou muset používat důvtip, ale postačí staré dobré násilí. Nad hlavou jim vlaje prapor Pravého sektoru, protože přesně tam chtějí patřit.

Vedle těchto marodérů stojí neviditelný Michal Šmarda, kterého už vlastně nikdo nezná, ale někteří ještě matně vzpomínají, že kdysi by ČSSD stála v opačném táboře a byla by nepřehlédnutelně silná. Nebýt velení Sobotků, Hamáčků a Šmardů. Žádný dělník už tam s nimi nestojí. Jen Šabatová a pár dávných disidentů, kteří kdysi bojovali proti komunismu, aby to teď hodili prověřenému komunistickému kádru. Tomu nejlepšímu z nejlepších.

Teď právě rozvinul svoji zástavu i Karel Řehka a má na ní napsáno: „Výběrová mobilizace“ Dali ho dozadu, my to na druhé straně vidíme, ale Praha a láska to má za zády, aby jí to nevyděsilo.

Uprostřed mezi oběma stranami uvízl Libor Vondráček a jeho Svobodná kompanie. Chtěli zůstat stranou, ale místo toho po nich budou dupat všichni. Ve všeobecném ryku jejich hesla o pravicové svobodě nejdou slyšet.

Proti této síle stojí na druhé straně bitevního pole novodobý Albrecht z Valdštajnu. Jeden z největších feudálů, který by vlastně patřil tam k nim, ale oni ho nemají rádi. Je pro ně parvenu a odpadlík, protože si dodnes myslí, že by měli oni poslouchat jeho a ne naopak. Tak dlouho proti němu pletichařili, tak dlouho ho pomlouvali u nejmocnějších tohoto světa, tak dlouho proti němu intrikovali, ba i jeho děti proti němu využili, až se jim prostě přijel pomstít. Své heslo „Invita invidia“ zamaloval a půjčil si z erbu Jana Lucemburského heslo „Ich dene.“ Trochu mu ze štítu ještě kape barva… Stojí tam za sebe, protože takový vždycky byl. Je slabší než protivník, protože nikdy nehledal u nikoho pomoc, nikdy se nesnížil k prosbám. Pokud vítězil, bylo to jeho pracovitostí a tím, že si mohl za služebníky dovolit ty nejlepší z nejlepších.

Pak se stalo něco, co nikdo moc nečekal. Vedle velké zástavy s Čapím hnízdem a nápisem „nevinen“ se začali řadit další. Malí páni i jednotlivci. Vesměs ti, kteří ještě nedávno proti tomuto Valdštejnovi vedli nesmiřitelný boj.

Petr Štepánek a Trikolora tam mají svojí vlajku s desetkrát přeškrtnutým logem České televize. Zuzana Majerová obléká brnění severské Valkýry.

Jindra Rajchl má nad hlavou praporec s českým Trumpem, hned vedle něj stojí Jana Zwyrtek Hamplová v erbu antiwax, který ale v tomto týdnu překročil svůj stín.

Velký Šógun zůstal v Takešiho hradě, protože ho Valdštajn na poslední chvíli řádně urazil… Bojovníci za SPD se začali zvolna vytrácet. Kolik jich odešlo, to nikdo neví. Pokud na poslední chvíli nedojde k velkému smíření, bude to nejspíš zlé. Zatím tu alespoň stojí Jaroslav Foldyna s nočním vlkem na korouhvi, ale kdo ví, co se mu teď honí v hlavě. Jestliže Petru Pavlovi mohou volby prohrát jeho ordneři z Jablonce, tak Babišovi může volbu prohrát nevraživost mezi ním a Okamurou.

Tam, dost daleko od Jindry Rajchla, stojí Dominik Ticháček v hloučku bývalých vojáků. Jejich vlajka je jasná. Válka je vůl. Mají tam i Pavla Šika v erbu Sankce jsou na houby a je tam s nimi i můj bratr. Strašně bych si přál, aby se Ticháček s Rajchlem během příštích dvou dnů dostali na dohled od sebe a podali si zase ruce.

Vidím argumentujícího Druláka, čerstvého pána z Nemanic, Kateřinu Konečnou, v erbu třešně a Skály, vidím současného prezidenta i s Ovčáčkem, vidím blogery, influencery, támhle je David Martínek a profesor Budil, tedy jestli mě nešálí zrak. Myslím, že vidím i Petra Hampla a Martina Konvičku, Kláru Samkovou. Láďa Vrabel je tu také. Támhle je mladý Stropnický s velkou korouhví iniciativy za mír… Vidím další jednotlivce i skupiny. Některé i maskované, protože ti na druhé straně neodpouštějí. A tam na kraji je i prapor s vidlemi, protože jsem se samozřejmě také dostavil. Chtěl jsem si tam napsat: Rovnost, svornost bratrství, ale měl jsem málo času i schopností, víc to připomíná brouka Pytlíka.

Na budoucí bojiště teď není dobře vidět, protože fejsbůkoví a mediální vodníci začali na poslední chvíli vařit mlhu. Banují, blokují, mažou., překrucují, chytají za slovo, udávají. Dalo se to čekat. Než se zatáhlo, vypadaly síly skoro vyrovnaně. V posledních dnech tekly nervy, hodně se toho řeklo a ledacos se říct vůbec nemělo. Ale to tak bývá, když jde do tuhého. Teď už je to jedno.

Přišli jsme totiž sami. Nikdo nás nezmobilizoval, nikdo nám nic neslíbil, ať výsledek dopadne jakkoliv, žádné odměny nás nečekají. Motivace máme různé, proto jsem tady mlel pantem o těch erbovních heslech. Prosím odpusťte mi, pokud jsem vás při představování špatně vystihl.

Všichni, kdo tu stojí s námi, jsou dobrovolníci. Nemáme tu jediného člověka, který by byl ke své volbě Andreje Babiše někým nucen. Nestojíme tu, protože by nám někdo zakazoval vnoučata. Nemusíme nikomu v pondělí ukázat volební lístek s Petrem Pavlem, aby nás nevyhodili z práce, nikdo nám za něj nedá ani stovku, ani panáka. Přišli jsme ve svobodě. Spousta z nás by si před rokem nedovedla představit, že bychom něco takového mohli udělat. Máme smíšené pocity.

Jsme tady kvůli té vlajce NATO. Kvůli rozesmátému obličeji Petra Fialy. Kvůli tomu jejich chování v Jablonci, Děčíně i Brně. Kvůli té nenávisti, která kape z jejich facebookových profilů. Ano generále, kvůli těm lidem, kterými jsi se obklopil a které hodláš vyzdvihnout. To kvůli tvé podpoře Istanbulské úmluvě, kvůli vaší chuti na válku nejen do posledního Ukrajince. Sice to maskujete jak můžete, ale stejně to všude trčí jako sláma z bot. Jsme tady, protože se nestaráte o slabé a bezbranné a problémy státu řešíte tím, že je přesouváte na ty, co se nemohou bránit. Jsme tu, protože díky cenám energií vidíme, jaká kolonie jsme. Nám jde o hodně a nechceme vám dát naše děti.

Nějak jsme se odhodlali volit menší zlo. Ale jak řekla Lenka Procházková, spíš to bude pokus o prodloužení času, než se setmí. Budeme ho volit, protože mluví o míru, levných energiích a zaklíná se prací za prosté lidi. Ne, neděláme si iluze. Budeme ho volit, protože to, co vlaje tam naproti, to se začíná slévat do obrovského smrtihlava. Má to všechny parametry – bojůvky v ulicích, chytře volená slovíčka před mikrofony, frenetický potlesk, dostatek nenávisti, aby se proměnila v nelidskost, válečné nadšení a pramálo ohledů ke svobodě.

Pokud zvítězí Babiš, budou jeho soupeři tu svobodu potřebovat, aby se do něj mohli dál strefovat. Když vyhraje Pavel, budou potřebovat přesný opak, protože první obětí války je pravda.

Ne, nepřísahali jsme. Dobrovolně jsme přišli, kdo chce, ten dobrovolně odejde. Je třeba bojovat tak, aby bylo možné bojovat i zítra. Pokud prohrajeme, nesmíme být rozprášeni nadobro. Přišli jsme kvůli tomu, jak to cítíme a ne kvůli tomu, že bychom očekávali vděčnost. Víme, co volíme a víme, co nevolíme. Se všemi výhodami i nevýhodami. Až bude po všem, všichni se vrátíme domů a prostě budeme pokračovat v našich životech, pokud to půjde. Chleba levnější nebude.

Přesto bych si přál, abychom si to všichni pamatovali. Že to šlo. Že jsme se mohli postavit do jedné řady a možná jsme si nestáli všichni po boku, ale stáli jsme alespoň vedle sebe. Možná právě tohle bude to jediné, co nám po sobotě zbude. Je to jak smírčí oběť. Všichni se museli něčeho vzdát, překousnout svojí nechuť, přemoci sami sebe. Každý se s tím musel vyrovnat sám. Pokud si v sobotu budeme lízat rány, není to vina nikoho z těch, kdo tady stáli. Udělali jsme, co se dalo za podmínek, jaké byly. Netřeba si nic nalhávat.

Zítra to začne. Měli bychom si dneska všichni podat ruce, jako když u husitů přijímali pod obojí chleba a vína, protože věděli, že budou stát proti přesile. Přeji nám všem, ať naše sounáležitost není dočasná. Bez ohledu na sobotní výsledek.

388 thoughts on “Jak to tenkrát bylo?

 1. Proč volím Babiše?
  Chci žít v demokratické a svobodné zemi, s prosperující ekonomikou a s českou korunou. Chci cenově dostupné energie, potraviny, bydlení, sociální jistoty pro rodiny, děti a důchodce. Chci, aby lidé byli za práci důstojně odměňováni, a aby daně nebyly likvidační. Stát by měl inkasovat daně z příjmů korporací, ne z práce lidí. Odmítám diktát Bruselu, Washintonu, Pentagonu aj. Chci podporu porodnosti místo imigrace. Odmítám rudou, hnědou, zelenou, černou, duhovou atd. ideologii. Chci mír a nechci válku.
  Vím, že Babiš mi nic z toho nedá. Ale politika naší pětikoaliční vlády jde právě opačným směrem. Pavel tuto politiku podporuje, zatímco Babiš jí oponuje. Babiš současný stav nenapraví, ale bude vládu brzdit v dalším pokračování národní zkázy.

 2. Navrhuji zvednout pohled za plot zdejšího dvorku a do úvah zahrnout další vlivy. Například a především „Big Money“.

 3. Hehe, prej bitva… já to spíš vidím jako frontu na porážku před jatkama, abych se držel zdejší terminologie. Bitva by se dala vést za nějaké hodnoty, ale ty byly dávno opuštěny jménem nějakého taktizování a pragmatismu, který vedl k současné situaci. Ale vždy si to jde zdůvodnit tím, že se nic jiného nedalo dělat, že :). Osobně takové mučednictví chápu v případě, že se člověk drží nějakých hodnot přestože ví, jak to asi dopadne. Ale být pragmatickým mučedníkem, to je pro mě nějak nepochopitelné :).

   1. Třeba takový, že jsem se nezaprodal hned v prvním kole a volil jsem Baštu, i když neměl šanci. Ale mohl jsem díky němu ty své hodnoty alespoň vyjádřit. Ale za to mě místní „pragmatici“ nadávali, že ohrožuji jejich Bábu… kterej má hodnoty jen podle toho, co mu zrovna hodí, ale přesto je pro většinu spasitelem.

   2. Třeba ty, které tady kdekdo předstíral na demoškách, ale kterým ani nerozumí a ani neví, co by si s nima počal. Protože na ně se jen dupe, a jen se vykřikují jako cool hesla, ale chovat se podle nich, nebo je aspoň veřejně vyjádřit, to je holenku jiná, to se nesmí, to není dobré, to vůbec není součástí geniálního plánu, ve kterém je potřeba podporovat právě jejich opak.

    Ta bitva se vede jako pseudoobčanská válka poblouzněných ovcí, kterým stačí nastrčit dva rodné bratry-řezníky, namalovat dva znaky, a ony se budou tlačit k jedněm nebo druhým vratům jatek, i když by ovečky mohly jit i jinam. A ty aktivní ovce budou dokonce zastávat roli řeznických psů, budou zbloudilé ovce, které by vyšly ven, nahánět do své fronty na porážku, protože přece soutěžíme o to, kdo vytvoří delší frontu.

 4. Tak jsem na to mozna prisel ….
  Rozhovor, s mnohem mladsim pracovnim kolegou.
  Hodi to generalovi, valka se ho totiz netyka, protoze neni vojak a na vojne nebyl.
  Na namitku, ze kanonenfuter se da vycvicit za 1-4 tydny odpovedel, ze to je mozne pouze v Rusku a diskuzi moudre ukoncil 😀

  1. Hahaha – přesně to jsem zažil u jedné pražandy, kdy jsem ji řekl, že její tři synové jsou v ideálním vojenském věku, tak mi řekla, že jsou pacifisti a že se jich to tudíž netýká.
   ?????????
   Oni si to opravdu neuvědomují, že v případě války tam naklušou všichni.

   1. Mel jste se zeptat, jestli ti pacifisti voli vojaka.
    Protoze on i jeho okoli bubnuji do valky.
    Obvykle jsou pacifisti totiz proti valkam. Moderni pacifisti to zmenili, jsou proti valkam pouze v pripade, ze by museli jit oni.

    1. Samozřejmě volí. Nedivil bych se, kdyby ho už měli vytetovaného na hrudi.
     Nadšeně mávají i s maminkou rudými praporky na pražských náměstích a už jim k idylce chybí jen ty pionýrské šátky.

     1. „A voni šli do toho prsama. Oceloví chlapi. To mně jeden soudruh na vlastní oči vykládal, kam to dostal.“ a pro jistotu vyfasují captagon

 5. Mít ve vrcholové ústavní funkci psychopata, který byl jen za posledních pár dní několikrát kamerami přichycen při tom, že bezostyšně lže, že nikdy neřekl, co řekl pár minut, či dokonce vteřin předtím, tak to se máme vážně na co těšit. To i Klaus se svou sponzorskou sklerózou a protokolární kleptomanií bude pouhý břídil. I nejfanatičtější jenerálovi příznivci budou záhy velmi zaskočeni tím, co tahle neřízená lampasácká střela dokáže. Inu, kdo chce kam…

  1. Psychopati jsou všichni. Jinak by nebyli kde jsou. Liší se jen tím, že někteří jsou více na naší straně.
   Ovšem…. kdo jsme MY?

 6. Je tu proti nám armáda, kolos jak hrom,
  a má zbraně, co my sotva můžeme mít.
  Jsou však bitvy v nichž nastane obrat a zlom,
  proti gardě a přesile najdeme štít . My máme cíl!
  A oni jen pušky a žoldácký plat,
  tak proč se jich bát!

  Přijde čas, kdy se tvůj potomek začne ptát,
  na kterých bojištích, že jsi ty v roce třicet dva stál.
  Těžko pak vysvětlíš, žes byl jen neutrál,
  proto dnes hrdostí a mládím vyzbrojen
  hleď rozhodnout se sám,
  co zvolíš, noc či den.

  Muzikál Bídníci, Noc či den

 7. Národ sobě… Svobodně. Relativně. Zatím. K čemu otrokovi je svoboda?
  Být otrokem nemusí být nevýhodné, není li pán zlý. Pro pána zjevné otroctví nemusí být výhodné. Nejvýhodnější je otroctví skryté. S neviditelnými okovy dluhů a médií, bičem hypoték, cukru dotací.
  Ať tak či tak, čekají nás „zajímavé časy“.

 8. Řehka nám to dávkuje po troškách, v listopadu už věděl, že se bude rukovat ve velkým:
  https://archiv.hn.cz/c1-67142200-cesko-pro-pripad-velke-valky-potrebuje-150-tisic-vojaku-ukazuje-studie-aspen-institute-ce

  „…studie Aspen Institute CE, která se věnuje obraně a která nastiňuje obrovský rozsah změn – či výzev –, před kterými obrana České republiky stojí“
  To znamená, že náš generální štáb se řídí podle Aspen Institutu?
  Je jím řízen?
  Je 150 000 vojáků konečné slovo?
  Nerozhodne nějaký americký think tank jinak? A zasalutuje při tom Řehka?

  1. Aha… kolik že je u nás těch příprchlých Ukrajinců? Půl milionu? A kolik je z nich mužů schopných odvodů na vojnu?

   Takže naši synové a otcové budou verbováni do vojny s Rusem, aby za ně bojovali jejich válku v jejich domovině?

   Budeme zde chránit a živit ukrajinské muže a na smrt posílat naše lidi místo nich?

   1. Re: Maneca

    Obávám se, že to, co se děje, chápete stejně blbě, jako moje Jahoda.
    Ukrajinští muži, kteří k nám utekli před válkou, jednoduše nepociťují potřebu zemřít za zájmy někoho, kdo na jejich případné smrti vydělá.
    To je v pořádku. Každý se ve většině času, který nám je tu vyměřen, bojí o svůj život.
    Skutečnost, že se máme připojit po bok těch, kteří utéci z rodné země nechtěli, anebo nemohli s uprchnuvšími Ukrajinci NIJAK nesouvisí.

    Pozůstalí budoucích českých padlých, kteří budou odvedeni na granulaci, budou moci poděkovat těm, kteří nás (jako celek) zatáhli do NATO a samozřejmě rovněž těm, kteří navolili ten hnůj a lidský odpad, který nám tu nyní rozkazuje, resp. povídá nám tu pohádku, že nám sice kuchnou zaživa a bez umrtvení břicho, ale moc to bolet nebude, tedy vlastně skoro vůbec.

    1. „Skutečnost, že se máme připojit po bok těch, kteří utéci z rodné země nechtěli, anebo nemohli s uprchnuvšími Ukrajinci NIJAK nesouvisí. …“

     ououou… prrrrr Trargusi! (že zdravím Jahodu..).

     I ti připrchlí Ukrajinci prostě musí nést odpovědnost za to, co se v jejich zemi děje.
     Oni si zvolili magora Zhulenského, který není ochoten ani na vteřinu uvažovat o mírových jednáních s Rusem, oni si vypěstovali a obdivovali oligarchy, banderovce a pravý sektor.

     Vám je těch připrchlých Ukrajinců líto, protože každý se přece bojí o svůj život? Eh???

     Takže teď důležitý dotaz Targusi:

     Připrchlí Ukrajinci utekli před SVOU válkou k nám a do ostatních zemí (NATO) a jsou v pohodě.
     Kam ale mají uprchnout před JEJICH válkou naši synové a otcové?

     1. „I ti připrchlí Ukrajinci prostě musí nést odpovědnost za to, co se v jejich zemi děje.
      Oni si zvolili magora Zhulenského, který není ochoten ani na vteřinu uvažovat o mírových jednáních s Rusem, oni si vypěstovali a obdivovali oligarchy, banderovce a pravý sektor.

      Vám je těch připrchlých Ukrajinců líto, protože každý se přece bojí o svůj život? Eh???“

      Na druhou stranu, za rok, jak sleduji stávající vývoj na frontě, by nám Čechům taky někdo mohl říci:
      Zvolili jste si magory, kteří nejsou ochotni ani na vteřinu uvažovat o mírových jednáních s Rusem, kteří pomáhali eskalovat válku na Ukrajině, kteří vás do té války zatáhli a teď brečíte, že tam umírají vaše děti?

      Mně těch Ukrajinců líto je.

      1. Me taky. Presne do te doby nez zacne s „Bandera nasa religia“. V pristi vterine ma mit na ruce klepeta a mirit domu k odvodove komisi.

       1. Definice UA, podle banderovského capo di tutti capi

        Stepan Bandera:
        „Ukrajina je tam, kde žijí Ukrajinci.“

        Z toho jasně plyne, že Ukrajina je u nás. Připrchlíci jsou tu doma a nikam nepůjdou! A mají právo hajlovat a uctívat Banderu, jako doma. Mají právo na byty, dávky a všechno, protože jdou tu doma.
        Proto nepůjdou na žádnou vojnu.
        Na tu půjde nespolehlivý „český živel, který tu, koneckonců, nemá co pohledávat.“

        1. Ano a proto jsem prave hodil na sklo ten prosty navod. Net Bandery, net problema.

         Jasne, tady hraju hrdinu, ale kdybych to mel rict treba o tom mladem klukovi, co mi pomahal stavet barak, asi bych se kousl do jazyka. Ale ja jsem mekon a vim to o sobe.

      2. „..Na druhou stranu, za rok, jak sleduji stávající vývoj na frontě, by nám Čechům taky někdo mohl říci:
       Zvolili jste si magory, kteří nejsou ochotni ani na vteřinu uvažovat o mírových jednáních s Rusem, kteří pomáhali eskalovat válku na Ukrajině, kteří vás do té války zatáhli a teď brečíte, že tam umírají vaše děti? …“

       S tím nesouhlasím, Admirále.
       Tohle není symetrická situace. Na našem území není mezinárodní válka, kterou jsme si způsobili tím, že jsme 8 roků vedli na našem území občanskou válku s jinou národnostní menšinou.
       Naši mužové mají být nedobrovolně posíláni do cizí války na cizí území a nemají kam utéct, kde by jich bylo někomu líto a chránil by je.
       ——————
       „Mně těch Ukrajinců líto je. …“

       Ale ano, já jsem to myslela tak, že lítost je třeba vztáhnout i na naše muže a nejen na připrchlé Ukrajince.

       1. Maneco, my, ano my jsme jim tam uspořádali převrat a usadili k moci banderovskou svoloč.
        Ta už si za pomoci našich poraděnků vybudovala SBU a ta si už zajistila, aby se nikdo nemohl proti cestě, kterou nastoupili, bouřit.
        Můžeme říkat, že jsme to nebyli my, že to byli ti, co je máme ve vládě ve spojení s jejich zahraničními sponzory a pány. JENŽE my jsme si je zvolili.

        Samozřejmě, hlásí li se někdo z Ukrajinců k Banderovi, soucit není v žádném případě namístě. Marš na frontu.

        1. Ok, Admirále, rozumím, ale

         zatím jsem od nikoho nedostala odpověď na svou otázku na začátku tohoto vlákna:
         ——-
         Maneca napsal:
         26 ledna, 2023 (9:21)

         Budeme zde chránit a živit ukrajinské muže a na smrt posílat naše lidi místo nich?
         ————–

         1. Zajisté, na tom se pracuje už dekády.

          Ta válka nezačala loni, to běží od roku 2014 v té násilné podobě, válka tam byla neodvratitelná, její rozsah se každoročně zvyšoval a také naše vlády do toho vnesly svůj vklad.
          Posmívat se Ukrajincům a považovat je za maso na sekanou je nejen známka hovadismu, ale i velká hloupost, protože my představujeme v těch plánech stejnou roli, jen s o pár dějství opožděným nástupem na scénu.

          Import Ukrajinců, jejich zapojení do sociálního systému, ostrá derusizace, podpora banderismu, nedávno šestikoaliční shoda na těch ukrajinských vojenských jednotkách u nás a možnost Ukrajinců obsazovat místa ve státní správě, terror proti svobodě slova,to jsou ty kroky, které nás k tomu vedou.
          Pak bude ta výběrová mobilizace, kdy pošlou na Rusko ty, kteří válku nechtěli. Ne naopak. Bude to stejně jako tam. A zase uvidíte, jak někdo s uspokojením napíše, jak sešrotovali dva tisíse čechonacistů.
          Budou to třeba čechonacisti z vaší vlastní rodiny.

          1. „Budou to třeba čechonacisti z vaší vlastní rodiny.“
           Prijde mi divne, ze mistni netrklo, ze termobarizovanym ukronackem mohl byt i ten Vidlakuv pribuzny, stacilo nesehnat penize. Anebo nas clovek je ten, co jede v korupci? V tom aby se cert vyznal.
           Soucasne odvody jsou maso, to se musi rict. A hlupaci veri v obcanskou revoltu, co smete Bankovou. Asi jako tady smete Pavka s Petikolkou. Dejiny jsou vrtkave, kdo vi, jak budou Cesi za 50 let oznacovani.
           Tohle je moralni kyc ve sve krystalicke podobe, proti tomu se tezko neco dela. Ovsem nulova mira empatie je varujici.

          2. Tady se posmívají nesporným debilů, kteří volí Lipavského, Fialu a Pavla s přesvědčením, že do masomlýnku nepůjdou, protože jsou pacifisti nebo nesloužili na vojně.
           A ti sami se radují nad zmasakrováním stovky Ukrošů a věří, že oni nebo jejich synové nebudou poslaní na jejich místo, protože oni jsou přece Alternativa, co má geniální plán a volili Babiše.

           Co na to říct…

          1. O tom se bohužel nehlasuje a i kdyby, nepochybuji, že by se tady objevila myšlenka, že je třeba geniálně hlasovat PRO, protože to je dnes jediná možnost, jak hlasovat pro vítězný návrh.

       2. Paní Maneca.
        Zvonili jsme klíči-zvonily,volily jsme západní agenti volily a tohle je důsledek.
        Jen málokdo si uvědomuje,že je to rok od roku horší,ten cíl dostat se na Rusa vrcholí.
        Nenalhávejme si zase,že to někdo zastaví,spíš hledejme,jak se zachránit,pomoc od nikoho nečekejme,jen spolehnout na sebe,na své ruce a rozum.

     2. Re: Maneca

      Nechci vás tady máchat ve vlastních chcankách, takže jen informativní dotazy:

      1/ kolikrát jste byla od r. 1991 na Ukrajině?
      2/ kolik máte známých na Ukrajině?
      3/ kolik znáte ukrajinských přišelců do té míry, že si s nimi tykáte a případně s nimi trávíte dobrovolně volný čas?
      4/ kolikrát jste navštívila území, přes které prošla válka (býv. Jugoška, Čečna, Gruzie, Ukrajina)?
      Až mi alespoň heslovitě odpovíte na tyto body, mohu s vámi vést smysluplný rozhovor a formulovat vysvětlení svých postojů tak, abyste je byla schopna eventuálně nějakým způsobem pochopit a přijmout.

      Jinak by tu musel napsat asi celou knížku a vy byste si třeba myslela, že jsem vypatlané pako.

       1. Re: Halef

        Až tak?

        1. Halefa si strčte za klobouk. Tuto hru s vámi hrát nebudu, nebaví mne to už.
        2. V čase, kdy na litterate.cz přešel Vidlák a s ním většina návštěvníků Kydů (včetně vás), psal jste své diskusní vstupy zpočátku věcně a bez neurvalostí. Škoda, že jste u toho nezůstal.
        3. Od nynějška všechny vaše vstupy do diskuse procházejí přes spamový koš, a já rozhodnu, co pustím a co ne.
        4. Blogu se to netýká, tam si pište, co chcete.

        Zakladatel

        1. Za klobouk se mi nevejdete.
         Což je docela škoda.

         A k vašemu výstupu asi tolik – inspirujte se slovy Zdeňka Trošky, prospěje to vašemu duševnímu zdraví.

         Pozdravujte v koši.

         1. No vidíte! A najednou to jde docela normálně. Věřím, že jednou pochopíte, že vyjadřovat sympatie lze i jinak než okázale nabubřenými nadávkami, a že bez nich je to dokonce místy i lepší.

          1. Ale Targus je tady odjakživa od toho, aby urážel lidi, nelze se za to na něj zlobit, je to jeho pracovní náplň.

           Popravdě, zatím nejvíc mě Targus urazil v době, kdy se na Kydech probíraly covidové grafy.
           Tehdy prohlásil, že parabola je speciální případ exponenciály.

          2. To je unava materialu nebo taky moderne burnout.
           Ctenari si muzou dovolit obcas vysadit.
           Nebo aspon vynechat diskuzi.
           Ostatne pracovni tyden je jenom 5 dni a i Panbuh sedmy den odpocival.
           Zkuste si trochu odpocinout.

     3. Ale prd, jim jsme tam MY instalovali tu chamraď, tak z jejich pohledu je to víc naše vina než jejich.
      A nejsou to jen USA. Kolik neziskovek a podpůrných organizací bylo v Praze pro Banderovce nebo Tichanovskou?
      Vy jste je podporoval? Vy jste volil přece Fialu, Babiše.. všechny ty strany, co na tom makaly.

      Ukrajinec buď utekl do Ruska nebo k nám. Tady se bojí dvakrát. Tady cítí hysterickou rusofobii a debilní huráukrajinismus. Moc neumí jazyk, na ruštinu lidi reagují negativně a jiný Ukrajinec ho může za ruštinu napadnou. Čech ho může udat, kdyby se vyslovil proti vládě, kterou Češi podporují, proti válce, do které Češi posílají zbraně i pár lidí. Proti banderovskému režimu, kvůli kterému jsou Češi tak nadšeni si odepřít plyn, ropu a zlikvidovat si průmysl.

      Nebo je ten náš Ukrajinec Banderovec, a pak samozřejmě na jeho životě záleží víc, než na nějakých prašivých Češích, kteří nemají tak impozantní historii, jako Ukrajinci, kteří mají svoji kulturu už aspoň 10 000 let!

 9. Stale nerozumim myslence, ze za volbu Pavka muzou media. Komunisti meli medialni monopol a nezral jim to nikdo. Dnes je na vyber, ale lide voli podle mainstreamu- jestli to spis nebude tim, ze media nabizi to, co lide opravdu chteji. Anebo nechteji nic a vezmou to, co se jim nabizi- ovsem pak nelze rici, ze volic byl zmanipulovan, kdyz je mu to jedno.
  Za Trumpem stalo milionove hnuti MAGA, za Babisem stoji Prchal. Nezajem je zretelny a vysledek realny.
  Same vymluvy, kam se podivas.

  1. Stridor: možná proto, že komunistický mediální monopol byl příliš nápadný, aby vzbuzoval důvěru. Dnes jsou různé noviny, časopisy, think tanky a experti, ale zpívají stejnou píseň. Obyčejný člověk většinou neví, že jsou financováni že stejných zdrojů. Možná proto, že můžou poukazovat na blahobyt USA a západní Evropy, který funguje hodně setrvačnosti ze slavné minulosti. To, že závislost na bohatších západních státech nemusí znamenat blahobyt i pro nás, už nedodávají. Dost lidí na to zapomíná a i kdyby zapochyboval i, dává jim pocit příslušnosti k elitnímu západnímu klubu dobrý pocit štěstí. Hodně dělají i předvolební průzkumy a výběr kandidáta, který nemá spoustu skandálů kromě svého mládí. Opět většina lidí o jeho pořádcích nic neví.

  2. Jenze vy pisete o komunistickych platcih za normalizace. Zkuste si to same napsat o prelomu 40./50.let. A jste u „psum psi smrt“ a podepisujicich kolektivu.

   Jeste porad vam prijde, ze jim to nikdo nezral?

   1. A vám nepřijde, že dnešní situace se těm padesátkám začíná až nebezpečně podobat? Jen je to poněkud naopak a to ještě nemají úplně všechno jako komunisté tehdy. Máte snad pocit, že jim to dnes nikdo nežere?

  3. Za Pávka může neschopná a prodejná opozice. Chlapa s takovou minulostí by bývalo bylo snadné si namazat na chleba, kdyby proti němu stál nějaký kontrapunkt.
   Jenže – část těch, co si říkají opozice jsou pitomci, kteří se jen ukájí hopsáním na náměstích a nejsou schopni rozeznat skutečné problémy, natož vymyslet řešení.
   Nepřišli s žádným rozumným kandidátem. Pár se jich objevilo z vlastního rozhodnutí, ale nikdo je účinně nepodpořil a oni buď neprošli losovačkou americké firmy nebo se stáhli sami.
   Jestli to bylo kvůli nátlaku (od Fialů nebo od Babišů), nevím.
   Pokus s Baštou byl jen formální, ale z jistého pohledu Bašta skutečně představoval v mnohém ten kontrapunkt. Jen v dané konfiguraci nemohl ani dosáhnout procent, které dosahuje jeho strana.
   Hlavní problém je Babiš. Ne tak ani on sám, on zase nechodil svými výroky kverulantům nijak moc naproti, ale myslím tím spíš ty, kteří si do něj promítají svoje fantazie a chiméry.
   Výsledek voleb byl daný již v okamžiku, kdy Babiš řekl, že bude kandidovat.
   Zmínění ratlíci zajistili začištění pole antifialovců a následná diskuse mi potvrdila, že by to učinili i kdyby místo Bašty kandidovala osoba široce volitelná.
   Dohraje se tedy rituální střet dvou konkurentů u stejného žlabu, kteří se ale nikdy nekousnou, což se nedá říct o jejich bojůvkách. Ti se radikalizují, ale místo aby se navzájem, vyhladili, bohužel jsou jejich prvním cílem lidé skutečně opoziční.
   Tedy jsme opět svědky posílení debilizačního trendu, který eliminuje prakticky každý zárodek skutečné opozice proti režimu. Na místo toho předhazuje davu jakýsi ritualizovaný náhradní střet, aby si užili vzrušení a svoji energii spálili zcela neproduktivně.

   Skutečně je ale pozoruhodné, že se neobolševikům podařilo do čela státu prosadit exemplární předlistopadovou komunistickou ultrasvini, a to s masovou podpou těch samých lidí, kteří ještě před půl rokem vyčítali kdekomu i členství v Pionýře a podepisovali pamflety o tom, že s komunisty se nemluví.
   Pro mě by jeho komunistická minulost nebyla podstatná, nebýt tohoto zdánlivého paradoxu.
   Podstatné je to, že s Pavlem dostáváme do čela státu oddaného a servilního slouhu řízeného Koudelkou a Kolářem, který nás povede k likvidaci přesně tak, jak mu to poručí jeho loutkovodiči.

   Ale bohužel, proti společné strategii Babiše s pětikoalicí, toho už moc nesvedeme. Málokdy může člověk něco skutečně ovlivnit, natož zvrátit, ale vždycky má možnost dění rozumět – když už ne aktuálnímu, tak aspoň zpětně. Kdo na to resignuje, bude fatální chyby opakovat do konce. A ten může přijít poměrně rychle při současné rychlosti změn.

  4. Komunisti vraveli ze najprv praca, potom zabava, a tiez ze kto nepracuje, nech neje. To sa ludom nepacilo. A tak neverili.
   Dnesne media hovoria, ze uzivaj dna, zi a neprezivaj, neskudli, neodkladaj na potom, zivot je tu a teraz, na to je pozicka, a nad zajtrajskom budeme rozmyslat zajtra. A to sa ludom paci. A tak veria kazdemu prdu.

 10. Poprvé jsem to nedočetl. Nacistické bojůvky rozbíjejí Babišova shromáždění a Vidlák dostal slovní průjem.

 11. … A uprostřed budoucího bitevního pole seděl bezvýznamný pošuk, a vařil kotlíkový guláš.

  Pohlédnul vlevo, a viděl vysmáte xichty mladých, oděných do blyštivého brnění, s blýštivými zbraněmi, a blýštivost měli i v hlavách. Sám nejblýštivější blýštivý blýštil jak nejlépe uměl, a signalizoval připravenost. Řeporyjský kromaňonec mával výhružně kyjem, pro hlupáky hloupá měla na sobě šestnáct svetrů, Rakušan měl oblečeného bartoše a Řehka s kamufláží na xichtě nenápadně zezadu strkal do kapes povoláváky. V čele armády stál první český leopard tažený koňmi a na ústí laufu mu seděl pan neohrožený. Na sobě měl župan, šátek kolem krku, zimnici, ale i tak si nenechal dnešní velkolepou událost ujít. Zařvat krleš a ukázat kam by ještě měl zvládnout, ty dvě hodiny to tu ještě vydrží, a pak si půjde lehnout. Musí se dát do kupy, NATO volá.

  To vše vidí pošuk levým okem.

  Pravým okem vidí šiky otrhaných dědků, vyzbrojených francouzskými holemi, kapačkami, dlouhými příběhy a únavou. V očích se jim zrcadlí odhodlání všechny tyto zbraně použít, aby těm zkurvenejm mladejm ukázali… že… no… prostě aby jim ukázali! Mnozí byli zabaleni do českých vlajek, někteří do československých, a pár pitomců si vzalo ještě starší vlajky. Zrzatá valkýra se rozhodla zahodit nesváry a prohlásila, že bude odnášet do valhaly všechny bez ohledu na víru, Štepánek měl v pušce připravený jediný náboj, a vyhlížel v protějším davu Železného, Rajchl propukl v nekontrolovatelný pláč, protože „Tohle! Tohle je důkaz že to funguje! Tohle dokážou demonstrace!“. Cíšař, jež před deseti lety usedl na zlatý kolečkový trůn, a jehož tělo se nyní pomalu rozpadalo byl také přivezen, a arcimagos dominus George Littlesheepshepherder dodělává poslední úpravy na trůnu. A v čele před ním (ano situace je tak pošahaná, že i císař je zaparkován ve stínu někoho jiného) stojí on. Tedy ON. Šampión alternativy (HA!). Středobou posledních deseti let. Osoba, kolem které se posledních deset let otáčela celá zem. Má hubu pomalovanou modrou barvou, a nabuzuje armádu srceryvným rykem „SVOBODÁ!“.

  Pošuk si cucnul majdy z vařečky… „Hm. Zhořklo to…“
  „HÉJ? TY NEBOJUJÉŠ?“
  Zvednutá pravice s prostředníčkem nalevo, pak napravo, a ještě jednou nalevo.
  „TÁK SE ASPOŇ UHNI!“
  Nalevo, napravo, nalevo… a namáčet chleba.
  „TÁK SI PAK NESTĚŽUJ! BLBČE JEDEN PITOMÁ!“
  Pošuk vytáhnnul nacucanej chleba, a nabral si guláš do ešusu.
  „Ale bylo tu hezky, co?“ pronesl po chvíli ke svým imaginárním přátelům svázaným u ohniště.

 12. Krásný text…

  Musím Vidláku pochválit, jakou máte obraznost: úplně jsem ty naše šiky před bitvou viděl; Maroldovo panorama a jiné podobné počiny hadr. Epická bitva se zlem, jako v obrazově nádherném filmu „Excalibur“, přičemž o padlé bojovníky se jistě postarají překrásné Valkýry. Nebo jiné takové polonahé mladé blondýnky (všechny jsou to blondýnky, jen některé jsou přebarvené). Nezbývá než se posledních pár hodin těšit, hlavně ovšem na to, až tahle přiblblá cirkusová šmíra konečně skončí a lidi přestanou masově cvokatět.

  Výhoda je, že vyhrajeme tak či tak – protože 5-ti demolice při instalaci Gumy dostane přibalenou vskutku nevítanou osobu budoucího premiéra Babiše: soupravička „dva v jednom“, která se jim vůbec nebude líbit. A nejen to, ještě více než získají, ve skutečnosti ztratí – přijdou o možnost se vymlouvat na Zemana a jiné škodiče, protože tímto obsadí naprosto všechny vrcholové státní orgány. Není nejmenších pochyb, že přivedou vše v nejkratší možné době „zu grunt“ – na jejich místě bych si nechal na letišti Kbely pohotovostní evakuační bizjet a na střeše Úřadu vlády útěkový vrtulník. Budou oboje potřebovat…

  Při opačném výsledku, pokud vyhraje Babiš, jistě vypukne kvílení a všechny žumpy současně přetečou, exkrementy budou létat nejen nad Prahou jako hnědí motýlci. Tipoval bych, že zběsilostí to dalece překročí památné chvíle na oslavě „prezidenta Kchááárla“ v Lucerně nebo po nevýhře stahovače králíků.

  Tak či tak, necháme se překvapit. Celkově mám dojem, že v téhle pohnuté době, kdy je Západ těsně před monumentální porážkou prakticky na všech frontách a ve všem, by o vrcholové státní posty stál jenom úplně vyšinutý blázen.

  1. Tak teď jste mě strašně naštval, k42, protože jste mě o chvíli předběhl.

   Před spaním jsem si dala Vidlákův dnešní článek a byla jsem unesena do snů jeho malebností.
   Nádherný text.

   Viděla jsem ten obraz ve velikosti nové malé národní opony nového malého národního divadla, které lid postavil po novém malém národním obrození:
   „Bitva dvou kandidátů na českomoravském poli“.
   Myslím, že nejlépe by to namaloval František Ringo Čech.

    1. No vlastně… být Vidlákem, tak ten dnešní článek Ringovi rovnou pošlu a požádám ho, aby to národu nakreslil na památku.

    1. Co mi to děláte, Zakladateli… chtěla jsem se v posteli ještě válet a pospávat, ale teď jste mě smíchem úplně probudil, takže musím vstát a jít něco dělat.

    2. Ringo Čech a jeho památná věta
     „Mně to může být jedno, ale Vy mladí, Vy si ještě zastřílíte..“

     jinak, do šiku bych přidala i p.Váňu od koní…jako jediný v ankete sportovců na blesku přiznal volbu Andreje..

 13. Pěkný článek.
  Dovolím si pár poznámek.
  Šabatová vždy patřila ke krajní levici. Její otec byl politickým pracovníkem KSČ. Její manžel Petr Uhl založil ultralevicové Hnutí revoluční mládeže, které se vzhlédlo v maoismu a kritizovalo KSČ zleva. Proto byl také nejvíce zavírán ze všech disidentů, protože komunistům nejvíce vadila konkurence nalevo.
  Na ČT24 dne 20.1.2023 byl od 22:02 rozhovor s Vondrou a Zaorálek. Zde Vondra uvedl věc, která mi před tím unikla, že to byl on, kdo jmenoval Petra Pavla na pozici náčelníka generálního štábu a přeskočil při tom řadu více kvalifikovaných generálů. Teď už mi to dává smysl. Vondra má ze všech politiků nejbliže k Američanům a nepochybně protlačování bezskrupulózního karieristy bylo dlouhodobě plánovanou a prováděnou akcí.
  Stejně jako jmenování Řehky, který se netají svými extremistickým názory, do stejné funkce. Je to dlouhodobá akce s cílem zatáhnout nás do války s Ruskem.

  1. Věcně souhlas. – Jen bych k tomu skromně dodal, že vzhlížíme k někomu, k něčemu. Zatímco zhlížíme se v někom, v něčem.

   Jako příklad poslouží páter Halík: vzhlíží k Bohu (aspoň se tak tváří), ale zhlédl se nepochybně v Koniášovi.

 14. Vidláku, s tou mlhou to přeháníte. Dnešní kurz je Pavel 1,04 vers. Babiš 11.4
  Nebo i v sázkovkách vaří mlhu? Možné je vše.

 15. No, v neděli už bude jasno, stejně jako oné neděle 8. listopadu 1620. Jedno třicetileté období končí a ve spirále dějin, v nejbližší otáčce času čeká? No, však víte…

  1. Obávám se, že ani nebudeme. Nějak mezi všemi těmi lidmi (?) nevidím dostatek osobností, které by ji měly tvořit.

 16. Vidláku,
  upřímně, já si podání rukou před bitvou na stejné straně barikády rozhodně nepředstavuji jako pokračování permanentního okopávání kotníků.

  Sory jako.

 17. Ve společnosti je kromě tohoto „bylo“ přítomno taky – jak to je, potažmo možná brzy bude. Odvádím vám tím Vidláku téma, tak sori jako… 🙂

  Tolikrát opakovaná otázka, proč tomu tak je. A tolikrát odpovídána. Co se vlastně stalo s touto společností…
  Výsledkem je to, že pokud vyhraje Pavel, stane se tak pomocí nejméně dvou a půl milionu hlasů. Jsou tito všichni členy kavárny? To těžko. Co je teda přivedlo k takové volbě? Přivedl je princip antibabiš? Část jistě. Další přivedla volba menšího zla, za které je pro ně vyhodnocen Pavel, k tomu voliči, kteří mu skutečně fandí. To je podle mě dělení jeho voličů. Antibabiš, hodnotící Pavla jako menší zlo a jeho skuteční příznivci.

  Neodvažuji se ty propavlovy skupiny kvantifikovat, ale spíš – co přivedlo ty, kdo mají Pavla za to menší zlo, k tomu výsledku? Do jaké míry u toho uvažovali, podle jakých kritérií, do jaké je ovlivnila emoce? A v čem má být nesprávnost úvahy, že menším zlem je naopak Babiš? A když teda na věc přijde, v čem všem je vlastně Babiš to zlo?

  Dnes, vlastně už včera, zmínil po duelu na Primě Robejšek jeden postřeh. Od Pavla prakticky nezaznělo zatím nikdy nic ve smyslu – pro tuto zemi jako takovou. Vždycky ve smyslu – my v rámci EU, hlavně my v rámci NATO. Od Babiše mnohokrát zaznělo pro tuto zemi jako takovou. Pavel je v tomto jasný, ani se nijak nepřevažuje. A co ten Babiš? Jen „jako vždycky“ kecá, vždyť přece covid a Vrbětice?
  A co uprchlické kvóty? Co zrušení superhrubé mzdy, kde jde sice o „ochuzení“ státu, ale taky o reálné každoměsíční osobní Babišovo vsunutí několika tisícových bankovek do peněženky naprosto všech těch, kdo pracují za mzdu? Co jeho opakovaná neúspěšná snaha nějak Fialu dokopat k tomu výkupu akcií ČEZ? Co ostatní snižování DPH, co řada evropských dotací, které, jakkoli dotace je křivení trhu, Babiš z Bruselu přinesl? Co další věci? Třeba odmítání eura, odmítání greendealu?
  A u prezidentské pozice, co hrozba uzavření obruče přes Ústavní soud, cenzura a trestání názorů, korespondenční hlasování?

  Opravdu je Babiš, jak to od některých zaznívá i tady, jen falešná slibotechna? Osobně jsem si to nějaký čas taky myslel, pak jsem se na to ale zkusil podívat i jinak, než pouze přes „covidové“a vrbětické“ brýle. A už si to tak neskonale nemyslím. Spíš, neúplně sice, ale beru v úvahu, kolik si toho asi v aktuální světové a evropské politické situaci smí dovolit, aby neznečasovatěl.
  A moc se bojím, že na současnou vládu se ani nemusím dívat nějakými brýlemi. Že až moc ostře a zřetelně předvádí, jaká doopravdy je. Že je natolik proamerickoevropská, až je prudce protičeská, k tomu navíc nejen asociální, ale taky zoufale nekompetentní. A že Babiš není jen možná a potenciální šance (jak jsem to dlouho nazýval), ale jediná reálná šance, jak aspoň trochu zředit naše rozpouštění se v kyselině amerikanato evropičité (to mě jen tak napadlo, ale napodruhé tam vidím jakýsi nomen omen či co…).

  Dlouze, ale přece jen jsem konečně zpátky u tý otázky – koho a proč to dovedlo k tomu, že Pavel je menší zlo? Znám pár lidí dobře vybavených jak IQ, tak inteligencí sociální a emoční. Jdou do Pavla. Nedá se to proto svádět třeba na „blbost“ mladší generace. Těch je sice hodně, ale patří spíš k Pavlovým voličům bez úvahy, ne do skupiny úvahy o menším zlu.
  Takže ti „jinak normální“, co je vlastně k takovému výsledku přivedlo? Rozhodně jich nemůže být málo. Možná nevidím chybějící objektivitu u sebe, ale když jsem se některých (bez přesvědčování) jen ptal proč, udiveně se na mě dívali, jak to, že se vůbec ptám. Bez potřeby to vysvětlovat. Je to pro mě mimořádně frustrující, protože tý situaci nerozumím. Co se stalo s naší společností, co především s těmi, kteří jsou ti „jinak normální“? Nedělám si nároky na jedinou správnou úvahu, že Babiš je lepší, než Pavel, ale prostě to nedávám.
  Pár vysvětlení jsem z nich vydyndal, „kupodivu“ se kryjí s dokola slýchanými argumenty mediálních propavlovců. Prezident má být důstojný, reprezentující, moudře nabádající, blablabla. A to že Babiš není. No, má. A není.
  Ale jaké jsou (přece je to ku..a přímo bijící do očí. Nebo se v tom fakt pletu?) právě pro nadcházející období nejdůležitější věci? Důstojnost? Není to vedle dalšího třeba spíš právě ten ČEZ? I s tím rizikem, že to „někomu“ (třeba Německu) hodí vidle do jejich potřeb? A kdo se o to aspoň pokusí? Pavel snad? To jste jako měli nepříjemnou nehodu v kině? A že když už, měl by teda spíš ten Babiš být tím premiérem? By? Ale on není! Je jím Fiala! Tak odkud na to tlačit?

  Proč je lidský faktor to zdaleka nejhorší, co může člověka potkat?

  1. Za sebe Vám můžu sdělit proč nebudu volit Babiše, resp. proč volit nebudu:
   Babiš zařídil, že 2 země mělo Rusko na seznamu „ne přátelská“ (ČR a USA, jak signifikantní).
   Babiš má založený business na dotacích a nikdy proti dotacím nepůjde, spíš naopak „více eurodotací“.
   Babišovo ANO hlasuje v Europarlamentu v bloku nejevropštějších a nejliberálnějších eurohujerů. Vždy a spolehlivě. Zlatá ODS.

    1. Kocoure, neptejte se zbytecne.
     Eta uz odpevedel/a ve svem prvnim prispevku:

     „Zlatá ODS.“

     O tom, jak se Fiala chova v EU, Gryndylu, nelegalni emigraci… toho tu snad uz bylo napsano dost. Presto je pro nektere ODS lepsi, nez ANO.
     Brat jim to nebudu.

    2. piccolomini

     S inteligencí to nemá nic společného.

     Kdyby a o, dostane to Babiš. Jak je výše napsáno, je sociálně vnímavý, rozumí ekonomice a mluví o ČR. Pávek mluví o USA, EU a Nato a je v praktických věcech zoufale nekompetentní. A do budoucnosti, díky UA, hrozba.

     Je to o emocích. Každý jsme založen jinak.
     Někdo je ovlivněn emocemi více a někdo méně. Obecně platí 90% emoce nebo řekněme, první signální soustava, 10% ratio.
     S Babišem máme ze sdělovadel emoci zápornou, s Pavlem kladnou. 10 let, řekněme. Hodně lidí si to neuvědomí. A svoje pocity pokládá za racionálně zdůvodněné a sdělené motivy a zdůvodnění, za racionální vysvětlení.
     V průměru dále platí, že více se emocemi řídí ženy. Právě ony budou volit fešáckého Pávka. Jako kdysi volily kravaťáka Klause.

     1. Vlastně s vámi souhlasím. Tak, jak to popisujete, je to v důsledku i u mě. Totiž, že mě to frustruje, což je silně ovlivňující emoce. Nedá se jí zabránit.

      Velmi výstižně to shrnuje Zakladatel v jedné větě (což takto nakoncentrovat neumím) – největším problémem člověka je on sám.

      Ten nerovný souboj mezi raciem a emocí v člověku ovlivňuje jeho činy a jimi vyvolané a plynoucí důsledky velmi negativně. Téměř by se mohlo říct, že až v tom poměru 9 : 1, který uvádíte. Zní to sice možná přehnaně a paušalizovaně, taky nelze srovnávat nastalou situaci s nenastalou. Ale v současnosti neextrapolujeme křivky dějů do neznámého prostředí. Pravděpodobnost pokračování těch dějů se limitně blíží jistotě. A co je ta jistota? To bylo mnohokrát popsáno, jde o zapadnutí do politické totality, doprovázené prudkým poklesem životního komfortu pocitového i hmatatelného.

      A jestli to teda bude 9x horší, než by bylo s Babišem? To je přece nějak moc, že jo, to přece musí být nesmysl. Ovšem, co člověka vede k rozhodnému popření takového číselného poměru? Racio, nebo právě ta emoce? Racio praví, že to zdaleka ne nepravděpodobně může být i ještě horší, nicméně emoce jej ihned umlčí. Důrazně to racio zakřikne, protože ze svých „osobních“ tzn. emotivních důvodů není ochotna si vůbec takovou možnost připustit. Babiše popře velmi standardním způsobem, a to tak, že se sama za to racio převlékne a svému převleku emotivně uvěří. A aby se kruh definitivně uzavřel, neděje se tak proto, že raciu snad odmítla naslouchat, nýbrž proto, že naslouchat z principu svého bytí vůbec neumí. Byla „vyrobena“ právě proto, aby s ním vedla nesmiřitelný boj.

      Uf! Proč to neumím taky říct v jedný či dvou větách…

      Ale zkusím to. Protože ten homo vulgaris je sám sobě největším nepřítelem, odmítá se chovat ku prospěchu sebe. Čehož prudce negativní důsledky tím pádem ani sám sobě neumí přičíst. Naprosto neměnným, tzn. konstantním výsledkem je – já to přece celou dobu myslel dobře, ale oni (v příslušné situaci lhostejno kdo, vždy a důrazně však někdo jiný, než dotyčný) to pokazili. Pravidlo potvrzující vyjímky si sice pro sebe tiše řeknou, že kruciš, to jsem tomu dal, ale velmi rychle tu myšlenku zaženou, aby v sobě nemuseli nosit co? No, přece emoci, zde vyčítavou, v tu chvíli negativně na ně působící stejně tak, jako předtím, ovšem tentokrát si chvilkově přiznanou. A co je k tomu záblesku přiznání přivedlo? Právě to otloukané racio.

      Aha…, tak to ve dvou větách zase nebylo… Jen jsem z toho takový nějaký smutný, či co, že to, co jsem tu tak hezky stručně napsal, si s vysokú pravděpodobnosťú pěkně spapáme. Na vojně nám jeden přímo úžasně gumový (pro svoji gramatiku a bezelstně upřímné vojenství však mimořádně oblíbený) podplukovník obtížně lokalizovatelného původu pravil – sudruzi, to ale musítě davat užasnú opatrnosť, keď sundavatě tie rúry. Tak jsem se tu nakonec touto vzletnou větou inspiroval.

  2. Klíč k vaší závěrečné otázce spočívá právě v onom lidství: dokud je člověk člověkem, největším z problémů bude vždycky sobě sám.

   Ty tam jsou doby, kdy novinářův ultimátní cíl bylo podat co nejčerstvější informace, ať jsou jakékoli. Novinařina dnes je, všimněte si, v prvé řadě o vyvolávání emocí. Proto nám média beze studu servírují píčoviny jak na běžícím páse, každá další přebíjí a/nebo popírá tu předešlou. Na faktech už nezáleží; vzbudí to zájem? Pak sem s tím, ať je to cokoli!

   A lidé, v souladu se svým člověčenstvím, rozhodují se na základě emocí. – Chcete příklad? Máte ho mít, třeba takový já: poslední kapku k rozhodnutí volit Andreje mi doplnil služebník Páně, co chtěl Babišovy voliče mlátit. Z mé strany je to jednoznačně emotivní rozhodnutí: ty se chceš prát? Tak pojď!

   Nepopírám, že k rozhodnutí volit Andreje jsem došel už dříve na základě úvahy alespoň částečně racionální. Ale ta emoce výše tomu dala štempl.

   A takoví jsme skoro všichni.

   1. Nejlepší metoda,
    jak znechutit běžného, nezmanipulovaného voliče je dát mu obrovské množství vzájemně si odporujících informací. V radiolokaci se tomu říká „klamné cíle“, kdy je na obrazovce lokátoru spousta teček, které se chovají jako letadla, pak zase ne a potom ano. Jediný způsob, který se umožňuje se v tom vyznat je, vybrat si jen některé odrazy a ty sledovat. Když zjistíte že letadlo „poskočilo“ o několik desítek kilometrů, přestat ho sledovat. Nepokoušet se pojmout všechno. Můžete tak možná rakeťákům nahlásit reálné éro.
    Ale taky nemusíte. Když se budete pokoušet sledovat vše, co se v okruhu několika set kilometrů děje, nakonec nebudete vědět nic až do momentu, než vás nějaká ta protiradarová raketka vygumuje z povrchu zemského. Některé vzájemně nesouvisející situace spolu nějak vnitřně souvisí.
    Divné, že?

  3. mam pocit, ze prave tym opakovanym a vsadepritomnym tvrdenim novin, ze defacto BAbis je zlo (a pisu to v podstate aj jeho noviny) sa to vtlacilo do vedomia ludi, ze oni nerozmyslaju, co naozaj spravil zle, len reaguju emocne na tento vzorec. Az na Vrbetice ci ockovanie, ti, ktori su proti Babisovi (a v tomto nebol ich suoerom) volia, lebo STB, lebo dotacie, lebo, lebo, lebo. Zabudli na zoznam toho dobreho, ktory ste si urobil, DPH, superhruba mzda, migranti, ktory sa ich skutocne dotyka a maju v hlave zoznam, ktory im predhodili novinari a ktory sa ich defacto netyka. U nas to bolo tak s Ficom, nikto (a najmenej ti, ktorym pomohol pretoze boli ekonomicky dolu) neriesil, ze zrusil napojenie priplatkov za pracu cez vikendy od minimalnej mzdy, ale musela byt od priemernej (jednoznacne plus), ze zaviedol minimalny dochodok pre tych, co mali odpracovane, ze znizil DPH na zakladne potraviny, ze vratil Gabcikovo a SPP do vlastnictva statu, vdaka comu u nas nevzrastli tak vyrazne ceny elektriny ci plynu…..nie riesia, ze za jeho vlady sa spravne firmy dostali k statnym zakazkam (to ze sa to teraz deje rovnako len s inymi, to im nevadi), ze Kuciak (s cim on nic nemal), apod. To neobhajuje Fica (rovnako ako Babisa), ale ukazuje, ako pracuju media a aka je uspesna propaganda. Pretoze je to rovnake ako s bojom na Ukrajine, nikto neriesi, ze pre nase staty je to ekonomicky nevyhodne robit to, co robime, kazdy tvrdi, ze naopak je to velmi vyhodne, pretoze Ukrajina bojuje za nas a treba na jej obranu poslat aj nase armady, ved preco nie

 18. Klára Laurenčíková – Šimáčková dneska plakala, že šíření strachu je hnusné a podlé a ze ničí duševní zdraví zejména staříkům a dětem.
  Tito jmenovaní se velmi bojí války, která neexistuje a nehrozí, tyto dezinformace šíří dezoláti, kteří chtějí zneklidnit a vystrašit pokojnou společnost.
  Ojrosouzi by si měli sjednotit noty.
  Černochová šíří strach a ničí duševní zdraví obyvatelstva, když tvrdí, že za humny probíhá strašná válka a že pokud nechceme zemřít, tak se musíme zapojit do boje.
  Ojrosoušky by si měly střihnout zápas v bahně.

 19. Moje „bublina“ čítá 10 dědků. Šest ze vsi a čtyři (včetně mne) z Prahy. Za generálem stojí jen jeden vesničan. Nebudeme mu to vyčítat, on má ženu – generála a tak mu to přijde normální. Tak v sobotu uvidíme.

 20. Začínám blouznit a náhle se ocitám na neznámém místě v jakési podzemní kobce. kolem mne pobíhají muži se zbraní v ruce. Od chlápka po mé pravici se dovídám, že jsme v kostele sv. Cyrila a Metoděje léta páně 18.6.1942. Slyším dupod vojenských holínek, který proniká do katakomb barokním oknem. Jak jsem se dostal 80 let do minulosti a co zde dělám? Mé myšlenky přerušila střelba. Odražená kulka trefila mou helmu a já omdlel. Když jsem se probral, zdálo se mi, že uběhla celá věčnost. Opatrně jsem se rozhlédl a s údivem zjistil, že ležím ve své posteli. Byl to sen, nebo jsem se ocitl podivným řízením osudu v jedné z nejtěžších bitev českých vlastenců s ďáblem? Ať tak či onak Všemocný mi ukázal směr a pravil: „Zvedni se a bojuj i ve zdánlivě prohraném zápase.“
  Proto budu kráčet v Danielových šlépějích a svůj hlas hodím Babišovi…

  1. Jako sen hezký, ale má několik nedostatků. Podle Vašeho snu jste toho v kryptě kostela Cyrila a Metoděje moc nenabojoval (když jste hned omdlel po zásahu do helmy). Navíc on v kryptě nikdo moc nebojoval. Střelbou se bránili jen Opálka, Kubiš a Bublík nahoře na kůru. Za druhé byste byl jediný, kdo tam tu helmu měl. A za třetí. Měl byste strašlivou smůlu, protože byste byl jediný, koho v kryptě trefila odražená kulka, ještě, že jste měl jako jediný tu helmu.
   Uznávám hrdinství padlých parašutistů, ale padli naprosto zbytečně kvůli atentátu, který defacto pomohl odboji ve Francii (kam se měl Heydrich přesunout) a v Čechách rozpoutal vlnu teroru, která rozbila jakýkoliv odboj. Pokud Anglie čekala, až naši parašutisté odpraví Heydricha, aby anulovala Mnichov (jak se někdy uvádí), je to urážka našich letců, co umírali v kabinách Hurricanů a Spitfirů na nebi nad Anglií a v kabinách Welingtonů za nocí nad Německem.
   Aniž bych chtěl snižovat jejich hrdinství, nesouhlasím, že se jednalo o jednu z nejtěžších bitev českých vlastenců. Proti Sokolovu, Kyjevu, Bílé cerkvi, Tobruku, SNP, Dukle, Dunkerque, Ostravské operaci a pražskému povstání se jednalo o bezvýznamnou přestřelku mezi sedmi vlastenci a gestapem. Takových přestřelek bylo ve slovenských horách po porážce SNP neúrekom.
   Jen jestli hození hlasu Babišovi není trochu jako podporovat Emanuela Moravce. Taky to byl napřed vlastenec, legionář, dokonce patřil do skupiny důstojníků, která chtěla po Mnichovu provést vojenský převrat a bránit republiku proti Německu. A jak se potom změnil. Vše předtím je zapomenuto a jeho jméno je dnes symbol kolaborace s Němci.

   1. Sen je jeden komplexny logicky nedostatok … a moje sny dokonca podporuju teoriu o existencii paralelnych realit, do ktorych za hlbokych noci mam sancu nahliadnut … a tie chvile sakra nemam rada, nocne mory nimi dostavaju uplne iny vyznam

 21. Dobře ty, Vidlák!

  Až zvítězíme a já se stanu tajným radou nové vlády, budu prosazovat, že Danie S. musí být ministrem informací a kultury. Bo umí zvednout masy… 😼

   1. Pánové, nehádejte se, vše je řešitelné. Starý kocour bude tajný rada, BANdita ministr, a Vidlák bude premiér – bude dobře sjednocovat!
    Doba je blízká!

  1. Starý kocour.
   A když by byl Babiš prezidentem a neplnil očekávání všech svých voličů a hlavně svých propagandistů,bude pan Vidlák svolávat demonstraci proti Babišovi?No já jen,jestli si mám šetřit na cestu do Prahy.

   1. Šetřit?
    Já vám nevím, peníze pořád devalvují, to, co mělo před rokem cenu 100.- má dneska kolem 80.-
    Aby vám to na II. třídu stačilo. Druhá možnost je to propít. [;>))

 22. Jeden z nejsilnějších článků, od Vidláka, alespoň pro mne. Až je mi z toho šoufl.
  Chytám se posledního stébla naděje. Když byla druhá volba Zemana, také to do poslední chvíle vypadalo, že bude Stahovač králíků. Ve LžiDnes v diskusích Drahoš 100%, Ovar, ochlasta atp. v žádném případě ! Den po volbách najednou mimo vzteklého ryku eurohavloušů docela dost příspěvků typu „Sice Zemana rád nemám, ALE je pár důvodů, proč jsem mu to tam hodil“

  Mimochodem ve stejných novinách poprvé čtu, že byl dobyt Soledar. Asi jim to přijel říci zpravodajský posel, který jel koňmo, že mu to trvalo skoro týden. A moc nerozumím, proč se narychlo dohadují stále větší dodávky těžké vojenské techniky ze Západní Evropy. Vždyť přece pokud Rusko tak zoufale prohrává, jak nám píší všechna pravdomluvná média, tak by ta těžká technika měla ubývat Rusům a banderovcům zůstávat nebo ne ?

  1. Do poslední chvíle ne. Za mě to bylo do neděle mezi oběma víkendy. Tam se večer srovnaly a posléze obrátily kurzy po druhé (?) TV debatě a začalo být jasné, že je to otevřené. Teď je to jiné. Zeman nedělal zjevné chyby, debaty opanoval, nemusel vysvětlovat, brát zpátečku, držel pozici osvědčeného státníka … a vysloveně chtěl pokračovat. Věděl, kde jsou jeho voliči, odkud může přivést další a jednoznačně je oslovoval. Tohle všechno mi přijde, že Bába nedělá. Až si přestávám bý jistý, jestli ty „úlety“ jsou ze stresu z neustálého dorážení hyen nebo je to vykalkulovaná věc a při vědomí nadcházejícího průseru to chce nechat vyžrat 5K panáky na všech frontách. Jako že, aby mohlo být líp, musí napřed být hůř … a už to na Babiše nejde reálně svádět (že to budou dělat i tak, to je jiná věc).

 23. Nějak věci dostávají v posledních dnech rychlejší spád že? Operační obklíčení Bachmutu ustupuje otázkám jakou cenu jsou američani odhodláni zaplatit za to svoje „Rusko nesmí vyhrát“, zelenskiho drábové už nic nepředstírají a loví budoucí tankisty jako zvěř na safari, do toho se vloží Řehka s mrazivými keci k mobilizaci, Baerbock s dětskou bezprostředností zopakuje Fialovu afirmaci že jsme ve válce s Ruskem a na pozadí toho všeho zběsilé přihazování západních států kdo pošle víc tanků kyjevu. Asi to začíná jít do finále nebo co.

 24. Pěkně, vidláku, pěkně. Cokoliv nad 45 % bude úspěch hodný panáka. Chutného. Velkého. A možná nadlouho posledního…
  Obávám se, že se mi v sobotu odpoledne dostaví podobné pocity, jako když jste v březnu Kydy po útocích zbabělé lůzy zavřel. Nicméně stejně jako tehdy, budiž mi připomínkou jeden z nejmoudřejších příspěvků zde „ever“ – o jakémsi panovníkovi a jeho touze předat synovi moudrost, která by mu ve chvílích triumfu nedovolila nechat se unést pýchou a ve chvílích prohry propadnout beznaději. Onen panovník (snad v Babylónu?) chtěl své sdělení formulovat co nejstručněji, aby bylo možné vytesat je na hliněnou destičku, anu by jeho potomek mohl nosit neustále při sobě. Rádci, mudrci, filozofové přinášeli skvělé návrhy, ale panovníkovi se pořád zdály moc dlouhé, i deset slov mu bylo moc. Až jeden velmi starý mudrc navrhl větu, se kterou byl panovník konečně spokojen a kterou si v sobotní podvečer (a obávám se, že i mockrát později) nejspíš mockrát zopakuji. Obsahovala jen čtyři slova: I tohle jednou pomine.
  (Ono nakonec, jakkoliv je to smutné zjištění, kdy lze nejlépe stanovit jako nepřekročitelné hodnoty mír, svobodu slova, rodinu, poctivou práci? Bohužel v dobách bezstarostného blahobytu to není.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.