5 července, 2022

Kodex webu litterate.cz

Zatím provizorní, doladíme za chodu…


1. První pravidlo – o posledním slově

Poslední slovo na tomto webu má Zakladatel a jeho rozhodnutí je konečné.

2. Pravidla pro návštěvníky

Příchozí mohou číst, uvádět odkazy (pozor, více než 3 odkazy Aksimet vyhodnotí jako spam), mohou vyjadřovat své názory, mohou se o ně vášnivě přít, akademicky diskutovat nebo se zhádat do krve.

Vzájemné urážky jsou zapovězeny, plivanec na oponenta není argument. Diskutující zpravidla nejsou cukrové panenky a něco snesou, planoucí debata nejsou lékárnické váhy. Než něco napíšete, zvažte, zda byste svému protějšku totéž řekli z očí do očí v hospodě u piva. Jak správně připomíná náš současný premiér, i v demokracii má svoboda slova své limity – natožpak zde.

Komu se nelíbí článek (z jakéhokoli důvodu) a/nebo názory v něm prezentované, má na výběr:

  • nemusí článek číst, dokonce ho nemusí ani dočíst. Čtení textů na litterate.cz je dobrovolné (výjimku mají ti, kteří musí, protože sem chodí služebně) a na vlastní nebezpečí
  • v diskusi pod článkem může autorovy názory (závěry, stanoviska…) nebo jakýkoli jiný aspekt článku podrobit věcné kritice. Je silně doporučeno vyhýbat se přitom argumentačním faulům, argumentací ad hominem počínaje
  • může napsat polemický text a požádat o zveřejnění na platformě Hlas lidu (vítáno!)

Komu se nelíbí v diskusi pod článkem, ať zkusí najít jiné téma pod jiným textem.

Komu se zde nelíbí dlouhodobě, nemusí sem chodit (silně doporučeno! Výjimku mají ti, kteří musí, protože sem chodí služebně). Každý může mít občas slabou chvilku, ale návštěvník, který uráží jiné diskutující a/nebo ničí debatu pod článkem, bude nejdříve varován (jednou) a při dalším excesu vyhozen, smazán a zablokován. Na těch internetech je spousta jiných webů a sociálních bublin, na kterých je (mnohdy za dodržení kuriózních podmínek) povoleno diskutovat, litterate.cz není jediný na světě

Ve sporných případech platí pravidlo č. 1.

3. Pravidla pro bloggery

Než se rozhodnete blogovat na litterate, přečtěte si, prosím, úvodní článek, a napište žádost o vytvoření blogu (jak?)

Pro bloggery platí stejná pravidla jako pro návštěvníky, a ještě něco navíc. Místa, která navštěvuje hodně lidí, je třeba průběžně udržovat, mají-li zůstat pěkná, čistá a příjemná. To se týká i webových stránek, proto:

  • Každý blogger je povinen udržovat pořádek pod svým textem, diskusi moderovat alespoň občas a nikoli zřídka. K tomu účelu je vybaven pravomocí zasahovat do komentářů pod svými texty, včetně přepisování jejich obsahu nebo úplného mazání.
  • Blogger může zveřejňovat i cizí texty za předpokladu, že za ně převezme odpovědnost (tj. jako by je napsal sám) a bude respektovat autorská práva.
  • Blogger nečiní jiným, co nechce, aby jiní činili jemu.
  • Ve sporných případech platí pravidlo č. 1.

Další pravidla možná průběžně doplníme, ale snad už jich nebude moc.

Zakladatel