23 dubna, 2024

Malá technická …

Následující článek jsem napsal v konceptu minulý týden v úterý po dni, kdy publikovali články Vidlák a P. Hampl. Dospěl jsem k názoru, že nazrává doba, kdy by bylo možné vyřešit jeden ze základních problému a v tomto bodě se odpoutat od globálních šmejdů.

Říkal jsem si, že že počkám na vhodnou dobu k publikování – v úvahu připadalo po dohodě se Zakladatelem, Vidlákem, v neděli (kdy Vidlák pauzíruje) nebo v jinou příhodnou dobu. Osud tomu chtěl, že v neděli Vidlák publikoval a dnes dal doslova přihrávku na smeč. Článek předělávat nebudu, jen dám na začátek širší komentář a pak dovětek.

Vidlák dnes v podstatě oznámil, že proti zlu, které nepochybně přestavují globální šmejdi bude mj. bojovat s využitím jejich nástrojů, které jsou v konečném důsledku zaměřeny na manipulaci s námi a tedy proti nám. Takže – gmail je Google a FB netřeba jistě představovat. Já nerozumím zemědělství, ale trošku IT a za mě to je naprostá špička, kterak manipulovat lidi, resp. je kontrolovat a nasměrovávat tam, kde skuteční vládci potřebují. Na úvod jen připomenu, že jejich síla je taková, že si klidně troufli zablokovat úřadujícího prezidenta USA (!) … vím, byl to Twitter, ale to je stejný nástroj ze stejné stáje. Dnes si můžete na PL přečíst, kterak FB asi navždy smazal účet MUDr. Pollertovi. Dalších příkladů je něurékom.

Nyní původní článek:

Vážení, nemá smysl připomínkovat obsah Kydů nebo Litterate – obojí je v podstatě dílem Vidláka, obnova pak díky Zakladateli. Ovšem měla by být snaha zveřejňovat i jiné autory, protože mohou přinést pohled na téma z jiného úhlu, zkrátka být jinak prospěšní.

Já bych viděl situaci následovně:

Kydy byly zajímavé tím, že Vidlák zveřejňoval pravidelně 1 článek denně a SOUČASNĚ pod každým byla celkem kultivovaná a inspirativní diskuze. Na Litterate si dává v neděli pauzu, což je občas využíváno jakožto „okno“ pro zveřejňování jiných autorů. Až sem dobrý.

Osobně bych ale řekl, že bez té diskuze pod články by to jaksi nebylo ono, nebylo by to úplné. A tady je něco co mě štve.

Když vychází 1 článek denně, tak je pro diskuzi v podstatě celý den, což je fajn. Ovšem pokud vyjdou např. dva články – viz včera P. Hampl, tak diskuze pod článkem v podstatě končí publikováním novějšího článku. A to je podle mě špatně. Např. ten včerejší Hamplův článek si jistě zasluhoval bohatší diskuzi. Pokud by mělo docházet k publikování více článků denně – např. články se mohou různě doplňovat, pak je diskuze v podstatě rozbita a nebude plnit svůj účel.

Měl bych pár variant, jak situaci vyřešit tak, aby se mohlo diskutovat nikoliv podle článků, ale podle myšlenek v článcích. Tohle by neodrazovalo další autory a nesnižovalo přínos autora původní myšlenky, kritiky nebo nápadu.

Z technického hlediska jsou možné následující varianty:

Varianta A – nechat vše tak jak je a smířit se s tím, že diskuze v podstatě končí publikováním novějšího článku. Důvody, proč si myslím, že to je špatně a hodí se pro frekvenci 1 článek denně, jsem popsal výše. Našim cílem by mělo být komunitu „košatit“.

Varianta B – diskuzi řešit jinak. Tato varianta pak může mít další řešení:

Varianta B1 – udělat to tak, jak to má M. Kechlibar. Ten má pod každým článkem odkaz na samostatné diskuzní fórum, založený na phpBB (open-source a zdarma). Jedná se o osvědčený systém, který je hodně využíván i pro odborné fóra. Čtenost článků to nesníží.

Varianta B2 – využívat on-line server s Jitsi meet. Opět open-source a zadarmo, tohle umožňuje konferenční přenos hlasu, videa a textu, resp. krátkých zpráv. Tohle je ale spíše opravdu pro on-line komunikaci, tedy nemá to archív, připomínka z rána je večer v podstatě nedohledatelná. Zkrátka diskuze doslova on-line, nic víc. Sice perfektní a komfortní, ale nic víc. Navíc v případě využívání videokamery celkem náročné na datový tok a kvalitu připojení.

Varianta B3 – existuje open-source a zdarma vynikající řešení „Mumble“ – technicky je to v podstatě to samé co videokonferenční server Jitsi meet, jen bez videa. Bez větších nároků umožňuje připojení stovek diskutujících, využívali ho např. Piráti při svých on-line konferencích v začátcích. Výhoda je, že kvalita připojení je potřeba na úrovni telefonní linky, dají se dělat diskuzní skupiny např. podle lokalit nebo témat. Nevýhoda je, že se opět jedná o řešení on-line komunikace.

Varianta B4 – mít svůj vlastní messenger, resp. chatovací server. K dispozici je několik nenáročných open source řešení. Výhodou je opět – nízké nároky na kvalitu připojení účastníka a datový tok (při placených datech).

Varianta B5 Mastodon – tuhle variantu bych viděl do budoucna jakožto nejlepší a to z mnoha důvodů. V podstatě se jedná o něco jako Facebook, ale open-source, zadarmo a hlavně to je decentralizované řešení. Ta decentralizace znamená, že vypnutím / blokací jednoho serveru se nic neděje, síť funguje dále. Tohle řešení by umožňovalo do budoucna bezproblémové rozšiřování, přesněji „košatění“ komunity. Z technického pohledu není princip FB špatný, špatný systém z něj dělají majitelé tím, jak ho využívají … takže proč nevyužít dobrý nápad, že?

Rád bych znal názory zdejších diskutujících – prosil bych o věcnou diskuzi s výběrem varianty a proč. V případě varianty B5 Mastodon se jedná o de-facto založení vlastní nehlídané, necenzurované a decentralizované sociální sítě, což je do budoucna asi nejlepší řešení.

Poslední poznámka se týká možných připomínek k využívání stávajících řešení FB, Twitter atd. Tyhle „vymoženosti“ a „vychytávky“ jsou primárně určeny, aby sloužily těm, kteří nejednají v našem zájmu a v případě, že by tyto jejich zájmy začala nějaká skupina ohrožovat, tak tu skupinu jednoduše vypnou … příkladu už bylo něurékom, že?

A dovětek – jak jste jistě pochopili, ambice není o nic menší, než se pokusit založit vlastní sociální síť. Decentralizovanou, čímž se v rámci možného lze bránit proti blokacím serverů. Ať si rozumíme – neříkám, že Dvořák má ambice být vlastníkem této sítě, Dvořák jen ukáže, jak na to. Jak přidat k doméně „vidlakovykydy.cz“ nebo „litteratre.cz“ (příp. dalších) vše potřebné tak, aby fungovala u těchto majitelů domén varianta „social.vidlákovykydy.cz“ nebo „social.litterate.cz“.

Někteří jistě namítnou, že to je těžké až skoro nemožné – založit vlastní soc. síť bez větších prostředků. Na to odpovím – jistě, lehké to nebude, ale i ta nejdelší cesta začíná malým krůčkem vpřed. Možná si někdo pamatuje na začátky internetu – Internet Explorer od MS měl 99% trhu a … a kde je dnes? Není, je po něm. Mnou navrhované řešení je open source (zveřejněný zdrojový kód) a zadarmo. Ty domény (např. litterate.cz) již existují, tedy je někdo platí. Z tohoto pohledu realizovatelné bez větších nákladů.

Někdo řekne, že tohle je problém prodeje vůbec prvního telefonu – je to tak. Sociální síť s jedním účastníkem fungovat nebude, ale … ale Vidlák kolem Kydů vykonal obrovský kus práce, je zde komunita, takže já si myslím, že že by se to mohlo podařit.

Někdo řekne, že lidi nebudou chtít změnit FB za síť soc. nepodvolených ať už se to bude jmenovat jakkoliv. K tomu jen pár postřehů – jednou z největších manipulací těchto nástrojů je (např. v případě FB) vytváření nepravdivé virtuality, v případě FB tedy „přátel“. Někdo má dokonce tisíce přátel a tím své ego ve výši nebes, ale … ať ve skutečné nouzi tyto přátele o něco požádá …

Já se domnívám, že komunita kolem Kydů už je taková, že by to mohlo vyjít. Zkrátka – chceš novinky od Kydů a diskuzi, tak přejdi na jejich soc. síť. Pokud ti tohle nestojí ani za námahu, pak jsi pro nás „gaučový bojovník“a tvůj přínos pro naši věc je nulový. My potřebujeme lidi, kteří jsou schopni a ochotni něco obětovat, něco reálně vykonat. Klidně maličkost, ale reálnou maličkost. Z takovéto množiny se mohou rekrutovat skupiny odhodlaných.

Úplný závěr – já si opravdu myslím, že by se mohlo podařit nastartovat vlastní soc. síť alternativy. Pokud uvedený (g)mail a FB stránky, jak dnes avizoval Vidlák, budou sloužit jen jako oznámení, že vše potřebné najdou na naši soc. síti, pak je to v pořádku. Bude-li tam cokoliv jiného, bude to, ústy klasika, horší než zločin – bude to chyba.

71 thoughts on “Malá technická …

  1. Mrkla jsem se na ten phpBB. Bezvadne. A slysela jsem ze to neni moc tezke se o to starat. Typ „forum“ umoznuje komukoliv nastavit nove tema do diskuze. A je prehledne, v kterem vlaknu se diskutuje, a v kterem ne. To je velika vyhoda. Mozna do budoucnosti?

  2. Fungující soc síť je strašně náročná věc. Jako Piráti jsme to zkoušeli na různých platformách a vždy, když počet uivatelek překročil určitou mez (50-150lidí), začalo se to hroutit. Diaspora se nám nikdy nerozjela.
    Muble byl suprovej, ale jako vouce messaging, jitsy se kouše a má nesmyslné video.
    Nevím, jak to udělat. Schůdná je třeba skupina na telegramu.
    Ještě disclaimer: Původní Piráti nemají s dnešními Piráty společného vůbec nic 🙂

  3. Vidlák si zřídil FCB účet za účelem rozšíření počtu čtenářů Kydů. Nepovedlo se.
    Rozšířit počet návštěvníků lze i jednoduchým SF pro rozesílání článků – newsletterů.
    Je fakt, že 16.000 neunikátních návštěvníků denně je v podmínkách českého internetu NIC.
    Jinak bych vše nechal při starém. Kolik tak lidí vlastně opravdu pravidelně diskutuje? 30?
    Na tom rozšiřování Kydů nestojí.
    A kolik je z těch unikátních 5.000 návštěvníků denně těch, kteří jsou schopni a ochotni přejít na jinou platformu? Obávám se že tak 10%. Bavor by mohl vyprávět.

  4. Za mě takto:
    Varianta PHPBB je nejrychlejší na spuštění a případné prolinkování s jednotlivýmí články – tento systém by mohl běžet prakticky v řádu několika hodin. Výhody: je možno plně řídit uživatelské diskuse, dělit a spravovat jednotlivá témata, vytvářet skupiny uživatelů a fór. Ale hlavně – admin může perfektně odfiltrovat různé útoky a snahy celý systém shodit a pokud má plnou kontrolu nad databází fóra, pak je zcela nemožné fórum zrušit, zablokovat, nebo hacknout. PHPBB znám dobře, byl jsem v jeho oficiální podpoře pro ČR a vím, že je to perfektní systém.

    B5 Mastodon – tato varianta vypadá taky zajímavě, hlavně její idea. Jenomže to asi nebude věc. která se dá spustit v řádu několika dnů – neřkuli hodin. Proto bych byl pro řešení to prozatímně spustit na phpBB a Mastodona mezitím vyvíjet do použitelného stavu. A čas by ukázal, která aplikace je životaschopná a která ne.

    1. Rozumny pohled.
      Ja bych byl pro kombinaci
      PhPBB + Discord.

      My potrebujeme prostredi pro komunikaci, nikoliv vyvijet pro budoucnost. Vzit hotove, s cim nekdo uz umi a pouzivat to.

      Priorita je pouzivani a potazmo budovany obsah.

  5. Dekuji Davidovi za iniciativu.

    Zda se mi, ze je tu nekolik veci slepeno dohromady.

    1) inzeraty — daji se resit novymi konty na twitteru kdyz stare konto banuji. Nas tady na Litterate se to netyka.

    2) setkavani se visualne v realnem case — ti, kteri by neco takoveho chteli, ad hoc nebo pravidelne, maji na vyber velkou radu platform; ja o to zajem nemam

    3) byt na socialni siti… spis nemam zajem, pozira to cas; mozna bych mela zajem zkusit Telegram; Discord ma cenzuru, byla jsem dlouho na Disqus, ale taky to diskuzi nepodporuje, spis jen takove rychle poznamky ci nadavky :-), a lovi se v tom obtizne

    4) vylepsit nasi diskuzi na Litterate — mam velky zajem; to, co zde mame, se k hlubsi diskuzi nehodi — Alefe, dal by se do WP pridat nejaky widget ci add-on, ktery by umoznil jiny typ vlaken a jiny typ razeni odpovedi? Abych nemusela znovu cist vsecky komentare, kdyz chci videt, co lide rekli po me posledni navsteve…

    Idealni by bylo, kdyby komentatori mohli pridat vlakna na specificke tema, ktere by v diskuzi pod clankem samotnym zapadlo, ale nekolik lidi by melo zajem se do toho pustit do hloubky; slo by neco takoveho?

    A vubec nejjednodussi zlepsovacek by bylo, aby na pravo bylo viditelnych aspon 15 novych komentaru, to je jednoduche zaridit; slo by zaridit i vic?

    Kdyz zustaneme na Litterate, ma to tri velke vyhody: 1) jenom to ponekud vylepsi to, co uz vime, ze dobre funguje, 2) Alef uz problem trollu zde vyresil, neni nutno se tim dal zabyvat, a 3) anonymita zde je jednoducha, udela-li si komentator anonymni adresu (napr. na protonmail.com); a zadna registrace neni potreba. I Telegram chce telefonni cislo…

    1. Vevčo, když hledám možné reakce na svůj komentář, dám CTRL + F a do okna napíšu své jméno. Navede mne to na požadované místo během několika málo kliknutí.

        1. Po prečítaní diskusie ráno, keď som potom dlho na PC, tak si občas nechávam Litterate otvorené v jednom okne. Po určitej dobe sa pozriem na horné príspevky vpravo a obnovím stránku. Keď nie je veľa príspevkov, tak vidím tie horné niekde nižšie a potom klikám na mená tých nad tým, ktorí ma zaujímajú. Keď sa diskutuje veľa, pozerám častejšie, alebo mi to utečie. Možno by pomohlo v rubrike „Nejnovější komentáře“, keby to bolo dlhšie, alebo otváracie.

  6. kašlu tady na to, du na Lásky mezi kapkami deště! Doporučuju tu letní zanedbanou zahradu plnou bzučícího hmyzu a pryštícího nektaru a na Pokornou jak jí jabko … prostě nedostižný … sakra, až takhle mi protekl život mezi prsty

  7. Trochu jsem nedávno přemýšlel jak by nová síť mohla vypadat.
    V mé představě se jednalo o klient, server a pevně definováné rozhraní mezi nimi.
    1. Klient
    Předpokladem je že si každý zajistí nějakou doménu (jedno kterého řádu) a něco jako webhosting
    Klient pak zajistí:
    a) publikování obsahu na www na dané doméně (aby byla možnost se k němu dostat standardně pomocí zadání adresy)
    b) do prostoru domény uloží obsah v definované struktuře pro zpracování serverem
    2. Server
    Umožní nastavit které „domény“ chci sledovat a příspěvky zobrazí za sebe podobně jako FB
    Zjistí možnost diskuze. To znamená, že v případě odpovědi ji uloží na doménu zdrojového příspěvku. Také bude zajišťovat načítání všech takto uložených příspěvků.

    Pevně dané by bylo pouze rozhraní příspěvků a jejich diskuze. Programů klient a server může být mnoho a každý ať si vybere. Důležite je aby klient data příspěvky ukládal i v podobě přímo spustitelné z www (html) aby se předešlo možnosti úplného blokování případným dominantním serverem. Take jde o to, aby si každý svuj obsah mohl sám zazálohovat pro případ likvidace resp. blokace domény.

  8. Ja osobne bych byl pro Telegram, zadne starosti s hardware, s administraci nebo placenim spotrebovane elektriky, coz v dobach blizko budoucich bude docela zajimava polozka 😉
    Na Telegramu ani na vk jsem se cenzurou nesetkal, na rozdil od FB …
    V kazdem pripade, je dobre byt pripraven na cenzuru, ktera,spis driv nez pozdeji, prijde.

      1. Tak přesněji by to chtělo, blokunuta je na telegramu pro určitou zemi dle telefonního čísla, ALE vytváří se do jednoho dne další kanál, kde není, v poslední době to blokování vzdali 😉
        Na VK není bloklá a z hlediska náhrady facebooku, je lepší VK, který je „to samé“.

        Jinak řečeno mít oboje a každé používat na to co se má 😉

  9. No, jestli tu někdo pořád doufá, že FB, Twitter nebo VKontakťě či jiná zavedená socsíť jsou vhodné pro alternativu, měl by konečně procitnout. Jsou toxické jak úřadujícími algoritmy (zvyšující dosah reklamy aj.), tak zaběhlou cenzurou mnohdy již plně automatizovanou. V boji proti dětské pornografii se už šmíruje naprosto vše, všechno a všude – a ještě s potleskem.
    Také ty sítě někomu patří a jistě netřeba připomínat přísloví “Koho chleba jíš, toho píseň zpívej”.

    Diskuse pod zde jinak skvělými články skutečně nejsou technicky šťastně řešené.
    Čas ale nepracuje pro nás…

  10. Ad B4 & B5 – prakticky nejjednodušší je, jako to mnoho jiných už udělalo, vytvořit kanál na Telegramu. Otázka pár kliknutí a stejně tam každý už něco sleduje, především v mé bublině letí neČT nebo Marková. Prakticky tam přešly téměř všechny weby zakázané Fialovčenkovo cenzurou.

    Ad boj na platformách … tak na FB už je v téhle chvíli Vidlák zablokovaný. Na VK bych nelezl – dělá to pak z každého snadný terč při „boji proti ruským dezinformacím“, zvláště pro to, že VK má plně pod kontrolou Roskonadzor a veškerá komunikace tam prochází sledováním.

    Například síť Minds funguje docela obstojně i u nás, jen tam prostě z Čechů nikdo nechce být – přestěhovalo se tam pár skupin poté, co byly odejity z FB, především střelci, ale i tak to tam úplně zbytečně zeje prázdnoutou, přitom je to funkčně plně srovnatelné s FB.

    1. Hlasuju taky pro Vidlákův kanál na Telegram-u. Nejjednodušší a funkční. Jen bych nějak omezil vkládání videí – můj jinak oblíbený kanál neČT24 mi užírá měsíčně přes 1 GB dat za videa z Ukrajiny, na která se stejně většinou nedívám. Ale to by správce kanálu měl mít možnost omezit.
      A pokud někomu vadí ztráta soukromí díky nutnosti registrovat se přes telefonní číslo (ale nic jiného už se fakt nezadává), tak ať si třeba koupí extra předplacenku kartu jen na tohle. Ona tahle nutnost pak umožňuje správci kanálu snadno odlifrovat trolly, takže kanál je možno udržovat čistý a průtočný :-).

      1. Tak si nastavet, at se automaticky nestahují médie, až po tvojí žádosti=klikneš si na ně 😉 Je to možno omezit pro data a nechat pro wifi.

        Tedy správce nebude dělat něco co umí telegram v nastavení a ty nevyužíváš 😉

  11. Pochopil jsem správně, že SW a IT správce by byl zdarma, ale HW serveru a elektřina by se cálovala z kapes čtenářů? Nejsem skrblík, ale jen kvůli lepším diskuzím bych do toho nešel. Sám do diskuzí přispívám málo, protože jsem se smířil s jejich omezeností a nijak moc mně to žíly netrhá. Kvalita je zde důležitější než kvantita a to i u článků. Vy znáte čtenost, tak se rozhodněte, já netuším jestli jsem jen jeden exot ze 150 nebo 10 tisíc a jestli se ta energie aspoň teoreticky vyplatí. Realita je u mě taková, že jsem z Hradce Králové a i když stoprocentně souhlasím s plánovanou pražskou demonstrací, tak tam možná nebudu moci přijet a analogicky nemohu slíbit, že bych pravidelně přispíval na provoz nezávislé sítě mimo šílený facebook.

  12. Hele, znáte Pirátské fórum?
    A víte, kolik ostudy a průserů jim to přineslo?
    Na pokusy spojovat střípky opozice nic tak blbýho nepotřebujete.
    Spíš se složte Vidlákovi na pár přeštických selátek, troubové…

  13. Těšil jsem se na další Dvořákův článek, které jsou sice jednou za čas, ale stojí za to. Ovšem je tu návrh a dotaz.

    Za mě jednoduše – poslední možnost, vlastní „socialistická“ síť, ale nebylo přesně specifikováno, jak to s ní bude. Co mě na FízlBooku hrozně vadí, ba se mi hnusí, že je to v podstatě výzvědná platforma. Až bude režimu téci do bot, dle FízlBooku budou moci BiSSáci posbírat rovnou „protistátní“ živly, aniž by kdo musel chodit na nevhodné demonstrace, ani se jinak veřejně projevovat. Stačí lajkovat protieuronacistické příspěvky a vstupovat do skupin režimu odporných. Nakonec třeba ani důstojníci neoSD ani nebudou nikoho sbírat. Je jiná doba. Povyházet děti ze škol politicky nevhodným rodičům, informovat zaměstnavatele oněch rodičů, jaké zaměstnávají „losery“, a že takto rozhodně ne…

    Takže, jak by měla vypadat ona nová síť ? Uvést email, kdy v CZ už nejspíše (neporadíte, pane Dvořáku ?) není možné si založit adresu bez telefonního čísla, napsat své jméno, bydliště ? Po tom opravdu netoužím, a proto jsem vděčen Zakladateli i Vidlákovi na Kydech (dříve), že stačil NICK a email po mě nechtěli.

  14. Rozvaha je jednoducha: stavajici format diskuze nevyhovuje a na obvyklych sitich je jisty ban.
    Takze zbyva vlastni socialni sit. O videokonference v sirsim meritku zajem nebude, vitezem je mastodont.
    Instalaci brani jen cas a penize, ovsem dokud se to neodzkousi, zadny zaver udelat nelze.

    1. Jsem k podobným krokům celkem skeptický. Zaprvé to vyžaduje jisté úsilí na straně uživatelů, když pominu technické a finanční zázemí poskytovatele, ale hlavně to zas bude další rozbití něčeho, co konečně začalo trochu fungovat. Kolik jen trvalo času od zavření Kydů, než se tu sešla většina přispěvatelů, přičemž někteří se objevili dokonce až v posledních pár týdnech. A pokud nebudou diskuse naprosto bezbolestně integrovány hned pod články, tak se to tu vyprázdní.

      Takže diskuse pod články bych z tohoto počinu úplně vynechal, maximálně bych byl pro platformu pro nějaká setkávání těch, kteří o to budou mít zájem. Nicméně já zkoušel Mastodon už minulosti a upřímně, přijde mi celkem nepřehledný. Je to jakýsi hybrid mezi Twitterem a Discordem či něčím podobným. Schválně ať si každý zájemce zkusí zajít na https://joinmastodon.org/ a pustí si video „How it works“. A pak tu sdělí své dojmy, zvláště to, jestli je z toho moudřejší než předtím.

      1. Tahle diskuze se rozbijet nebude, jen vedle pojede vlastni konkurence a cas ukaze, kdo z nich je vhodnejsi.
        Takze jde o zkousku, z cehoz vyplyva, ze jde jen o cas a penize. Takovy vklad nedokazu posoudit, to je na rozvahu toho, kdo by to delal: vyplati se (mi) investovat do takove zkousky?
        Diskuteri se brani novotam vzdy a vsude, ale s novym formatem jsou do 2 tydnu obvykle spokojenejsi, nezli s tim starym, ktery jim plne vyhovoval a byl nejlepsi ze vsech.
        Pokud by to nestalo mnoho nakladu, byl bych za paralelniho mastodonta a videlo by se. Tlak ovsem musi vychazet od kmenovych diskutujicich, muj hlas je pouze poradni.

      2. Mate pravdu v tom, tdx, ze je to na prvni pohled neprehledne. Mam ale ten dojem, ze zamer pana Dvoraka je ten, co rikate i vy: Diskuze tady pojede dal a mastodont bude vedlejsi platforma pro zajemce, namisto FB. Jestli to ale povede k naboru novych clenu? Vsecho tady stoji a pada s vidlakovymi clanky, ovsem kde se sejit, kdyz ho na velkych sitich budou blokovat?

        1. No, a nešlo by to postaru? Myslím, když dva budou chtít dále diskutovat – domluví se v diskusi že ano, e-mailem pošlou svou adresu Vidlákovu Šafáři a poprosí jej, aby jim poslal e-mail toho druhého.

          1. Samozrejne by to slo postaru, ale socialni sit rozsiri pocet ctenaru a informovanych, coz je zamer.
            Pan Dvorak sem nadhodil myslenku, ktera mi neprijde spatna, ale nedokazi zhodnotit naklady, jestli budou umerne vysledku.
            Ale coby ctenari IV. kategorie mi prijde jako nejlepsi napad vlastni sit, kdyz ty velke ze zapadu banuji. Tak jsem se k tomu vyjadril svym hlasem poradnim, vice se do toho plest nebudu, ani neumim.

  15. Davide,
    uvěl byste vydefinovat komplexnější množinu kompetencí, které je potřeba podchytit, protože jsou nutné pro dosažení automnosti skupiny/společenství?

    „Kompetence“ (víceméně „role“) myslím například takto: Virtuální (sociální) síť je jen prostředek pro zajištění „komunikace“, chybí ji však jakákoli „exekutiva“…

  16. Pokud jde čistě o náhradu FB, jde použít ruský vk.com. Osobně si myslím, že tam snaha o cenzuru obsahu ze strany místních mocenských elit nebude mít šanci. Vše běží i v češtině, takže by to zvládli i lidi, kteří neumějí anglicky.

  17. Pane Dvořáku.
    Máte pravdu že dobrá diskuze pod článkem je opravdu kořením. Dostává to pak jinou úroveň.
    Výborné je, že jste popsal stav věci která vás neuspokojuje a hned napsal vícero možností, jak to zlepšit.
    Pořád tady je dost lidí, kteří si vše jen přečtou, max přepošlou dál, a nemají co do diskuze přidat, třeba jen proto, že vše bylo popsáno výš.
    Pak ale musíme počítat s těmi rozesírači. To jsou ti, kteří přijdou na demonstraci nebo na setkání lidí s kterými nemají stejné názory a provokují, fanglema verbálně, narušují v rámci demokracie a svobody slova.
    Pakliže se naše komunita bude rozrůstat, musíme s těmito tvory počítat.
    Pakliže se rozroste tak, že už bude jaksi nebezpečná, dostane se do hledáčku jistého ministerstva.
    Za sebe si myslím, že diskuzní vlákno je v současné podobě nepřehledné. Jednak by se mohly oddělit vlákna kde spolu začínajií diskutovat/polemizovat někteří jedinci, a možná by se mohlo opět slepicovat, a mít možnost seřadit to vlákno buď podle času, podle reakcí na příspěvek, nebo podle slepic podle kvality nosnice.
    Co se týká možnosti diskutovat online, víte, jsem trošku skeptický a vysvětlím na připodobnění. Když nám zavřeli minulou firmu, a my jsme se rozutekli do nových působišť byly tendence asi první 3 roky dělat takové slezinky. Celkem nás tam pracovalo okolo 30ti, přidejte několik důchodců, a máte celkem třeba 40 lidí. Když jsme se sešli v tom maximálním počtu, tak to bylo jako v mraveništi- hloučky přesedávání a celkově se tak člověk nepobavil, nezjistil co je nového v takové míře, jako když jsme se sešli v rámci jedné šichty. tzn 5-6 lidí max. Jeden povídal, 2 třeba zareagovali a mělo to pěkný plynulý průběh kdy každý dostal svůj prostor měl své posluchače a nemusel třeba plno věcí xkrát opakovat.
    To si myslím že videokonference by mohly proběhnout mezi těmi mysliteli, kteří v podstatě nejsou jen sympatizanti ale dokáží něco reálně udělat. Setkání, apod.
    Možná by nebylo od věci i to- na jednom akvaristickém serveru je možnost udělat prezentaci, vkládat fotky, komentáře, ale taky je možnost napsat konkrétnímu uživateli soukromou zprávu.
    A pak mně ještě napadla taková dětinská věc, kterou jsem viděl v Letohradu v muzeu řemesel, měli tam mapu Česka, barevné špendlíky- a odkud jste k nám přijeli…Někdy prostě slovo dá slovo řekne se, hele pojďme pokecat u piva a….třeba se z toho vyklube něco užitečného.

  18. Soudím, že vy sám podporujete toho velkého starého slona. Líbilo by se mi to, na FB lze dělat diskuzní skupiny napříč spektrem členů. Myslím, že by tam mohl skončit i vlk (který vůbec nemá možnost reakce kromě přímého emailu). Jenom nevěřím, že bude všechno zadarmo (i Zakladatel např. potřebuje alespoň skývu chleba) a administrace toho všeho, pokud se to rozroste, bude náročná. Takže co to bude stát?Podělíme se o náklady (členské příspěvky), reklama (asi moc ne) nebo budeme shánět sponzory?

    1. No právě, já myslím, že by tam šlo diskutovat a utvářet názory podle různých kritérií. Není to konkurence článkům Vidláka, protože bez těch článků by nebylo až tak moc o čem diskutovat, navíc to v žádném případě neznamená uzavřít diskuzi na litterate nebo kydech. Časem by se uvidělo, co by bylo přínosnější nebo praktičtější.

      1. takže takové odborářské, nevím jestli VUML- nemám zkušenost – vzdělávání pro zaostalé.. tak to myslíte a hezky naservírovatr za bakšiš okatýmu. Proto chcete přebudovávat. Vychází mi, že je to další pokus zdejší komunitu rozbourat… překáží. ŽE?

        Mńo,,připomíná mi to jeden film z 90ték— SÍŤ. tam taky jeden šikula upravoval cosi a dopadlo to …

  19. Á, bé, cé, dé, kočka přede.
    Kocour motá, pes počítá,
    kolik nití do desíti.

    je takové přísloví … „co není pokažené neopravuj“ a já bych byla pro – neopravovat. Myslím, že majitelé to mají upravené dobře, Ne každý je závislý na právě zveřejněném, nebo vyvrbí se něco kdekoliv jinde tak se sem dá oznam bez hledání kam zařadit a kdo chce přečte, kdo k tomu něco má či ví své vědomosti přidá. Právě tohle je to , co sem lidi táhne. Žádné škatulkování. Taky jsme tu zatím nesoutěžili s jinými kdo má víc příspěvků. Prostě jde svou, navíc dobrou cestiou a to je co si myslím, že si lidi cení.

      1. To není o vlastním místečku. Redakční systém wordpress (to je to, co používá Litterate) je vynikající systém pro publikování. Řešení diskuzí je na druhém místě a nutno uznat, že pro menší komunitu postačující – viz publikování Vidláka 1 x denně a pod článkem diskuze
        Budeme-li se bavit o nějaké organizaci zájmů nebo diskuze pak na to wordpress nestačí. Otázka samozřejmě je, zde se chceme posunout nebo na věky věků bude stačit 1x denně článek Vidláka a pod ním jednodenní diskuze.

  20. To neni technicka, nybrz koncepcni.
    Jakakoliv netrivialni opozice potrebuje komunikacni nastroje. Nejvic ze vseho neco na podporu vecne diskuse, budovani think tanku.

    FB na reklamu prosim…ale jinak je to nepratelska platforma.
    Rikal jsem to na setkani, predtim i potom a sleduju, jestli tu myslenku nekdo sdili.

    Zatim to vyoada marne.

    1. Snad jsem vás, v tom horku, pochopil správně. Ano, FB JE nepřátelská platforma, také souhlasím s tím, vyhýbat se jí jako čert kříži, max. jako reklama. Jako kdyby před ´89 americká ambasáda posílala články svých psavců do Rudého Práva.

      1. Presne.

        Nerozumim navic potrebe stinovat FB. Ja bych videl jako klicove prozatim tyto nastroje:
        1. Prostor pro online setkavani ( napr. Discord)
        2. Prostor pro tribeni nazoru, hlubsi vecne debaty a budovani think tanku. ( nejake forum, nejlepe s diskusemi ve stromove strukture)

        Jestli vidite potrebu soc siti, tak FB beru pro kontaktovani novych s tim, ze bude potreba cyklicky vytvaret nove, jak budou profily postupne likvidovane…ale proti gustu..
        klidne si v Rudem pravu inzerujie.
        Jinak asi Telegram, vk,, nebo neco cinskeho.

        Jestli ma nekdo obavy z toho, jakou nalepku od neobolseviku dostane a misto padne reakce uz dopredu uhyba, tak je asi neco spatne…

        1. Ve svém hořejším příspěvku sice jsem byl za poslední možnost, ale spíše jsem to bral jako výběr z daných možností. Já žádné „socialistické“ sítě nepotřebuji, více méně mi vyhovuje současný stav, abych řekl pravdu. Občas je na pytel, si nemohu prolustrovat, jestli někdo třeba neodpověděl na mnou položenou otázku (věřím, že kdybych tu byl registrovaný, asi by to šlo, nevím) nebo, a o co asi panu D.Dvořákovi šlo, ono lámání debat do dvou různých článků. Jelikož pracuji v různé časy, občas jsem u Vidláka přispíval pozdě v noci – nikdo už nejen nereagoval, ale ani nečetl (když ještě fungovaly ukrajinské opoziční satelitní kanály a já občas psal, co tam říkali) a jelikož po půlnoci Vidlák vydává vždy nový článek, psal jsem vlastně zbytečně. Ale nestěžuji si…

          Navíc, většina lidí je zde pravidelně a třeba i po většinu dne. Já sice čtu každý den, ale přispívám vyjímečně. Takže opět, nějaké extra změny nepotřebuji, stačí mi zde spousta odkazů od diskutujících a to mi stačí. Rozumím panu Dvořákovi i Vidlákovi, že chtějí prodloužit dosah místních myšlenek, ale já , na rozdíl od nich, nejsem bojovník. Jsem fatalista. Dokud nekixne Euroněmecko, lépe i s NATem, nic se nezmění.

  21. B5 se mi líbí, možná že stejnou službu poskytne i discord.com – vytvoří se vlastní server, je možné dělit diskusi do vláken (témat), je možný i přímý chat či hovory, hovory i ve skupině (třeba na online přednášky). dobře se pracuje s odkazy i videopřílohami. má filtry na snadnější hledání zapadnutých starších textů. ale neznám technologicky, jak je to blbuvzdorné proti státnímu násilí. vyžaduje to samozřejmě jako vše ostatní správce, který bude čistit plevel, zřizovat vlákna atp.

      1. Jen dvě poznámky.
        Taková servisácká – to, co funguje nechat na pokoji
        A jako záloha by se mi líbil onen Mastodont.
        Ono je hezké být na ksichtoknize, ale když se znelíbíte…

  22. Čtu PL a je tam neveselý článek o lékaři a olympionikovi Lukáši Pollertovi, kterému FB zrušili účet kvůli tomuto zdělení:
    „Muž a žena jsou natolik odlišné nesouměřitelné bytosti, že možná právě v tom je skryta ona osudová přitažlivost, na které záhy stojí rodina, potažmo celý svět,“ napsal lékař a vše doplnil vtipem. Sociální síť jednala okamžitě.
    S cenzurou a blokováním příspěvků na sociálních sítích se v Česku dlouhodobě potýká několik známých osobností. Obětí neprůhlednému rozhodování Facebooku se v minulosti mnohokrát stal například bývalý závodník Filip Turek, který jejich prostřednictvím dost často komentuje politické dění u nás i světě či vývojář vystupující proti cenzuře a omezování svobody slova Daniel Vávra.
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Za-tim-je-neco-vic-Doktor-Pollert-zrusen-a-zacalo-dusno-709481
    Účet klidně, ale na jak dlouho? I Trumpa dokázali v USA držet od sociálních sítí.

  23. Zdar bratři,
    Přiznám se, že nevím. Opravdu by to něco výše navrhovaného chtělo. Něco co bude mimo dosah mainstreamu a jejich pohůnků. Jen mám malé pochybnosti. Kdo to bude dělat? Třeba zadarmo? Nevím kolik to vyžaduje práce a času. Co vlastně obnáší vytvoření sociální sítě ? A všech věcí okolo. Ale jinak souhlasím a jsem, zatím, schopen nějak drobně pomoci.
    A že jsem kulantní přidám moudro: Zatímco lid uvědoměle buduje rozvinutou socialistickou společnost, lidi na to většinou serou.
    Zdraví Nick512

    1. No, Mastodon jakožto řešení již nějakou dobu existuje a má několik set tisíc členů. V ČR to bude ale asi několik stovek lidí.
      K provozu – vtip je v tom, že je to projekt open-source, tedy něco redakční systém wordpress (na kterém běží Litterate. Zdrojové kódy jsou známy a vývoj sice neběží nějak kvapíkem vpřed, ale je to funkční. Na stejném principu je videokonferenční server Jitsi meet, Joomla, Drupal atd.Tady bych obavu neměl.
      Zbývá konfigurace serveru a aktualizace (nic nového bych nevymýšlel a program neupravoval – max. překlady).
      Mohu vypracovat postup jak to nainstalovat tak, aby každá příslušný správce serveru mohl podle toho postupovat. Problémy se pak řeší ad-hoc. Řekněme, že bude 1 mil členů – pak 20 serverů znamená 50 tis. na server, což při dnešních výpočetních výkonech (myšleno serverů) je jízda na volnoběh …

      1. Je dotaz nakolik jste finančně zaháčkován na propagaci toho vymřelého chobotnatce a dalších jakožto řešení již nějakou dobu existuje a má několik set tisíc členů. V ČR to bude ale asi několik stovek lidí. nebo
        Jitsi meet, Joomla, Drupal atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *