30 ledna, 2023

Ne tímto způsobem

Dnes zaměříme naší pozornost k válce na Ukrajině. Mají tam hentu rasputicu, což dost omezilo vedení bojových operací a tak se zdá, že se tam toho zase moc neděje. Tedy, kromě ruských raket, které na značné části ukrajinského území zajišťují zhasnuté světlo. Jinak se nic zajímavého neděje, kromě zaručených zpráv z obou propagand, že co nevidět začne další ofenzíva tu západní, tu východním směrem.

Já jsem našel jeden projev generála Surovikina, který bych si dovolil odcitovat:

Elektřina pohání také systémy velení a řízení. Pokud prezident Zelenský skutečně chce, aby všichni jeho obyvatelé měli vodu a elektřinu, stačí, když přijme podmínky RF a my toto tažení zastavíme. Dokud tak ale neučiní, budeme pokračovat v útocích na cíle, které dodávají elektřinu jeho ozbrojeným silám. Pokud to bude mít dopady na civilní obyvatelstvo, je na něm, aby se s tím vypořádal.“ Voda a elektřina byly bohužel nadobro vypnuty, nebo alespoň na dlouhou, dlouhou dobu pro všech těch několik milionů obyvatel Doněcké a Luhanské republiky, kteří byli dělostřelbou vyhnáni ze svých domovů a kteří utrpěli ne nepříjemnosti, ale v mnoha případech trvalé poškození života. Možná to není rozdíl, který by se každému líbil, ale pro mě je tento rozdíl zásadní.

Fór je v tom, že toto neřekl Surovikin, ale řekl to na tiskové konferenci 25. května 1999 v Bruselu alianční mluvčí Jamie Shea, když obhajoval, proč NATO útočí na jugoslávskou kritickou infrastrukturu. Já jen vyměnil názvy. A ještě k tomu dodám, že NATO muselo být tehdy už hodně zoufalé, když se takovým ubožáckým způsobem mstili jugoslávskému obyvatelstvu. Aha, zase špatně, tohle přece říkají naši intervjuci o Ruském bombardování ukrajinských elektráren… Jak vidno, žádná vojenská novinka…

Tak tohle bychom měli… jdeme dál.

O plynulém víkendu jsem měl doma Mariana Kechlibara. Ano, toho blogera, kterého považuju za natolik zajímavého, abych se zamyslel nad vším, co píše, i když mám zcela odlišný názor. Prostě když to říká Kechlibar, je rozumné si to vyslechnout. Snažil jsem se ho pozvat už dlouho, když o tom tak přemýšlím, trvalo to dva roky, než jsme našli termín přijatelný pro nás oba. A protože jsem neměl žádnou zabijačku, měl jsem dost času si vyslechnout všechny jeho argumenty.

Musím říci, že se mi o dost zmenšil rozpor mezi tím, co píše na svém blogu a mezi zprávami, které mám od příbuzenstva a od mých ruských kamarádů a přestala to pro mě být taková divočina. Následující odstavce budou takovou směsí Kechlibarových argumentů, mého pochopení či nepochopení a nějakého výkladu. Kechlibara budu pouze volně parafrázovat a spíš to bude o tom, jak jsem jeho výklad pochopil, než jak ho řekl.

Začneme čistě povojensku tím, v čem nejsou tak úplně rozpory:

Válka na Ukrajině se vede na velkou vzdálenost. Území v dostřelu druhé strany je extrémně široké. Ukrajinci mají k dispozici raketomety HIMARS s dostřelem osmdesát kilometrů, Rusové mají k dispozici zase své zbraně. Někde uprostřed tohoto šíleně širokého území je nějaká linie doteku, kde sedí v zákopech vojáci, nad nimi lítají drony a navádějí na ně palbu. Jakmile nějaký ten raketomet nebo dělo vystřelí, musí zase okamžitě někam jinam, protože si ho hned všimne nějaký jiný dron či družice a hned tam opět navádí palbu. I desítky kilometrů za dělící linií jsou všechny sklady i jakékoliv shluky lidí či techniky v permanentním nebezpečí. To je jasné, ne?

Válka na Ukrajině je jakýsi mix mezi první a druhou světovou, ale navíc s tím, že musíte urazit strašně dlouhou vzdálenost v dostřelu nepřítele, než se vůbec dostanete k rozbité vesnici, kterou se snažíte obsadit a vypudit odtamtud nepřátelské vojáky.

Tento způsob boje je extrémně náročný na logistiku a na koordinaci sil. V obojím má Ukrajina víceméně navrch, protože má k dispozici celé NATO s jejich komunikačními centry i poradci. Američané i Britové tohle mají nacvičené ze svých válek, takže Ukrajinci reagují rychleji, než Rusové, kteří to vyrovnávají palebnou převahou, která je ale opět extrémně náročná na dodávky munice. NATO možná nemá tolik děl a granátů, jako Rusové, ale mají hodně počítačů, obrazovek a aplikací na zadávání souřadnic pro dělostřelectvo.

Nejde o to, že by ruské vedení bylo hloupé, či neschopné, ale ruská armáda má svůj systém postavený pro jiný druh bojové činnosti. Má jinak řešenou logistiku, založenou více na vlacích a méně na náklaďácích. Navíc Rusové nezavedli do logistického procesu paletové vozíky, takže nakládají a vykládají pomocí vojínů rukama. Svým způsobem je to výhoda, protože voják může dělat i jiné věci, než jen nakládat, ale i nevýhoda, protože prostě bedny na auta nakládá pomaleji. Zároveň nejde jen o to, dostat na frontu co nejvíc granátů. Jde o to, jich tam dostat tak akorát. Děla i raketomety se musejí pořád přemísťovat, takže pokud jim dodáte moc granátů, nemohou je vystřílet a musejí je tam nechat. Proto vidíme na ukrajinských videích tolik opuštěné ruské munice. Ukrajinci postoupili, Rusové se stáhli, ale museli tam nechat munici, kterou nemohli vystřílet, pokud nechtěli přijít o děla a neměli jak, vzít náboje sebou.

Navíc… USA do ukrajinské války investovaly víc peněz, než je celý ruský vojenský rozpočet… To se musí někde projevit.

Podle Mariana Kechlibara Rusko v tomto souboji logistik nevítězí. NATO je v tomto ohledu lépe zabezpečené a tyto věci umí lépe. To samozřejmě neznamená, že někde v Rusku pobíhá nervózní Gerasimov a lomí rukama, že neví, co s tím má dělat a nebo že by nevěděl, jaká je skutečná situace. Ale prostě zavedené procesy v polních podmínkách nezměníte ze dne na den.

Zde přidávám poznámku, že podle intervjuků z Novinek se Rusové vracejí k diviznímu uspořádání, protože bojové taktické skupiny se jim neosvědčily…

Různé vyfotografované obranné linie i v dalekém zázemí ukazují, že Rusové jsou si naopak velmi dobře vědomi jaká je situace a připravují se na ukrajinskou taktiku „ohlodávání“. To prostě celý měsíc ostřelujete na frontě různé skladíčky, mostíčky, silničky a nádražíčka, až dojdete k názoru, že tady a teď Rusové nebudou schopni dodávat dostatečné množství munice a pošlete tam co nejvíc lidí a co nejvíc techniky. Při trošce štěstí prorazíte, jako u Kupjansku a při trošce smůly neprorazíte a stojí to dost krve.

Do toho si přidejte ten nechutně velký dostřel ručních protitankových a protiletadlových zbraní, které jsou laciné a hojně užívané, takže jsme ve stejné situaci, jako na konci středověku, kdy kdejaký drnohryz s trochou výcviku bez problémů sestřelil z koně vycvičeného obrněné rytíře. Tato válka je ve fázi, kdy jsou rytíři použitelní jen někdy a jen trochu, ale je velký zájem o drnohryzy.

Takhle to dává celkem logiku, ne?

Marian Kechlibar říká, že Rusko tuto válku prohraje, pokud nějak zásadně nenapraví své nedostatky, které jsem popsal. Sám říká, že není radno Rusko podceňovat, Surovikin rozhodně neřekl své poslední slovo, ale způsob, jakým je válka vedená, nahrává na frontě spíš Ukrajincům a Rusové jsou na kratší straně páky. Což neznamená, že se třeba nerozhodnou zabrat větší silou… tedy pokud ji mají… Kechlibar tedy tak trochu předpokládá, že v Rusku se zase brzy mobilizace rozjedou.

A aby nedošlo k mýlce, Marian Kechlibar nesdílí romantické představy o hodném Rusku, které bylo vyprovokováno…

Já bych k tomu dodal, že ho teď už celkem chápu a budu sledovat, nakolik se Kechlibarovy předpovědi naplní. A chtěl bych říci, že přesně takhle bych si představoval debatu o ukrajinském konfliktu. Poslouchat, že jsou Rusové jen ožralí mužici, jak to dělají na Novinkách, to jaksi nic nevyřeší. Chtěl bych se bavit o vojenských otázkách, o tom, co se na frontě může dít a co se nemůže dít. Chtěl bych občas slyšet slovo „nevím“ a nesnáším jásavé zprávy o skvělém úspěchu s dovětkem, že zprávy nebylo možné ověřit. Chci si porovnávat zprávy od Rybáře, Scotta Rittera, Big Sergeho s Marianem Kechlibarem. Všechny ty Vojáčky a Visingry a ukrajinskou tiskovou kancelář považuju za ztrátu času, protože se od nich vlastně nic nedozvím.

Já prostě chci číst Dominika Ticháčka, Petra Hampla a Mariana Kechlibara a porovnávat jejich postřehy s realitou. Názor si pak udělám sám a nepotřebuju ho mít předžvejkaný od České televize.

419 thoughts on “Ne tímto způsobem

 1. Jen tak .. Telegram:
  „Bloomberg: Produkcia ropy v Rusku na konci novembra vzrástla na 10,9 milióna barelov denne, čo je najvyššie číslo od marca.
  Takže „Putin dokázal kompenzovať takmer celý pokles produkcie“ .
  Napríklad v januári tohto roku bola denná produkcia na úrovni 11,03 milióna barelov.

 2. „Vidlák říká, co mu Kechlibar řekl“ .. vzhledem k tomu, jak Vidlák interpretuje věci, o kterých třeba i něco vím, a celkově je ošidné interpretovat nějaký rozhovor, je na místě vůči Kechlibarovi zdrženlivost.

  Na straně druhé, Kechlibar, stejně jako Vidlák, není úplně diskusní typ. On spíš nasaje data, přechroustá si je, udělá finální závěr a ten zvěstuje. O další diskusi zájem nemá, a už vůbec ne o korekce toho, co napsal. To mi došlo na počátku toho konfliktu u něj na foru.

  Myslím, že většinou mu tato metoda vychází, zejména v pokrytí dobře a jednoznačně popsaných, zejména historických, událostí. Tam navíc nehrozí, že by pamětník napadal nějaká moudra. Je možné, že nám v Zapomenutých příbězích předkládá tu a tam nesmysly, ale jednak to nepoznáme a za další je z toho dobře vystavěný a logický příběj, převyšující stonásobně všechny filmové scénáře a populární knihy o událostech. Jak by to komentovali přímí účastníci a pamětníci .. kdo ví..

  U toho konfliktu na Ukrajině prostě předem zvolil stranu, pochválil se, jak morálně to učinil a dal si závazek, že vytrvá a opustil pozici pozorovatele-cynika, který taky nevídí všechno, ale nepřidává k tomu aspoň vlastní optické vady. Jelikož je inteligentní a s matematicko-logickým backgroundem, tak ty věci musí doladit, aby dávaly smysl. Tak si přibájí palety nebo tlustého velitele, aby byl příběh lepší.

  Kdyby se vědomě živil propagandou, byl by v tom skvělý. Protože propaganda na vlastní lidi může chrlit kde co, ale nesmí jít proti zjevným faktům, musí dávat logický smysl, musí mít éthos a vyvolávat pocit, že stojíme na té správné straně a to i intelektuálně.

  1. Ano, inteligentní a osobnostně „integrální“. Má rozhodně smysl ho číst, jeho články mají úroveň. Samozřejmě, argumentovat jednotlivostí lze proti komukoli, to je úplně zbytečné (tím fakt nemyslím Goga). Kdysi bývaly diskuse u něj na webu stejně kvalitní, jako ty zdejší. Pak to tam ovládlo několik fanatiků a ti, co se chtějí poučit, odešli. To asi čeká každý blog, včetně tohoto. Symptomy už jsou vidět i tady, ale pořád přicházejí noví šikovní lidé, kteří to kompenzují.

   1. Přišlo mi, že vynechal jeden aspekt. A to, Rusové bojují o budoucnost.
    Prohra by pro ně byla katastrofa.
    Amerika je daleko, tu ústup z pozic tolik bolet nebude.

    1. Píšu tady přes půl roku, že Rusko si dost zahrává, že prohra na poli pro Rusko bude znamenat katastrofu, pravděpodobně ztrátu státnosti, kdežto vojenská výhra sice negarantuje vítězství geopolitické, ale velmi mu napomůže, resp. ho umožní.
     A Vidlák a spol. tvrdili, že naopak, pro Rusko by bylo rychlé vojenské vítězství nevýhodné.

     K tomu ještě pohled z Ruska – donedávna tam propaganda hlásala, že vše jde podle plánu, občas s předstihem, po první fázi a ústupu zvaném deeskalace vyhlásili fázi konkrétní a pak fázi urychlenou. Pak dostali na prdel a vyhlásili mobilizaci. A k tomu – kolik procent lidí věřilo debilní propagandě, že jde všechno podle plánu a s předstihem a kolik bylo přesvědčeno, že mobilizace je nezbytná k záchraně Ruska a kolik si položilo otázku, jak to jde dohromady?
     Kolik ztratilo důvěru ve vedení a kolik se rozhodlo vstoupit do nějakých nestátních vojenských jednotek, protože nechtěli být hozeni jako maso do mlýnku?

     Tím chci říct, že ruská propaganda (a místní Kydy dvakrát tolik) vůbec nepřipouštěla akutní ohorožení Ruska. Samozřejmě, nářky o rozšiřování NATO jako důvodu pro spuštění SVO, ale to jsou takové strategické, vzdálený typy hrozeb. Jasné slovo – jsme v řiti, potřeujeme nutně nové vojáky, jinak se nám zhroutí fronta a může být ohroženo Rusko, to nikdy nezaznělo a dokonce takové řeči byly dost potírané. I tady.. vysmívání se gaučákům, kteří blábolili o potřebě mobilizace.

     Realita se ale nakonec projeví.

     1. Ale on to přece VVP řekl a myslím, že i docela nahlas:
      K čemu je Rusům svět bez Ruska?
      Tím bylo řečeno úplně všechno. My se můžeme nanejvýš tak vášnivě dohadovat o detailech.

 3. Navrhuji, nelámat si hlavu jak to dopadne a je,Rusové ví, jak se vedou válečná tažení viz Krymská válka,Napoleon ,Hitler a jiná méně známá válečná,ruská tažení ,díky nimž např.vzniklo Švýcarsko.
  Rusko,pokud bude chtít tak si Ukrajinu i bez použití jaderných zbraní sroluje do koberce …ale to se opakuji.

  Připomínám text ruského ultimata ,které strikně nařizuje NATO stažením se do pozičních bažin z roku 1997 …ale to se zase opakuji.

  1. Já doteď to „ultimátum“ vnímám jako „základ pro jednání“. Že je vysoce nepravděpodobné, aby NATO pustilo z pod svých křídel třeba ČR a SR musí být jasné i tomu Rusku.

   Mimochodem, nedávno zajímavá myšlenková hra s obhájcem členství NATO: „Proč musíme být v NATO?“ ptám se.
   „Aby nás pomohlo ochránit před napadením a dobytím,“ zněla odpověď.
   „Třeba Ruskem?“ já na to.
   „Jasně.“
   „Které si neporadí ani s Ukrajinou? Od kterého nás kromě ní dělí Bělorusko, Polsko, Slovensko, Moldavsko, Rumunsko…“
   „Hm… Tak nejenom Rusko…“
   „Čína? Irán?“
   Neodpovídá, tuší, že ti jsou ještě méně po ruce.
   „Dobře. Takže kdo jiný nás nejspíš hodlá napadnout, abychom kvůli tomu dali div ne dvě miliardu za jednu F-35, 206-235 milionů za jeden Leopard 2A, BVP celkem za víc než 50 miliard celkem, Vipery a Venomy za 14,5 miliard za 12 ks plus dalších 14 kusů k tomu (i kdyby se do toho započítaly ty vyřazené darované – ani jejich rekonstrukce není zdarma – Metnar byl proti Černochové ořezávátko), Caesary za 8,5 miliardy a aktuálně Chinooky za 20 miliard? https://www.novinky.cz/clanek/domaci-koupime-legendarni-americke-chinooky-za-20-miliard-40416113 ?“
   Ticho.
   „Sousedíme s Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem. Všichni jsou naši kamarádi. Rakousko je neutrální, ale v EU. Německo, Polsko a Slovensko jsou v NATO. Znamená to, že pokud budeme mimo NATO, že nám hrozí ze strany NATO útok? Já myslel, že je NATO obranná mírumilovná organizace.“
   „Tak jde přece o kolektivní bezpečnost, nemůžeme se vézt na tom, že máme štěstí na polohu. Musíme dokázat pomoct sousedům.“
   „OK. Reciprocita té pomoci je kde?“
   „No přece že nás ochrání před…“ začli jsme se točit v kruhu.

   Mně z toho vyšlo, že hlavní bonus účasti v NATO je ochrana před NATO samotným. Takže tak.

   1. Což ovšem není až tak úplně pravda. NATO nás asi opravdu nenapadne, ale před útokem člena NATO nás neochrání. Třeba kdyby si Poláci vzpomněli na „Ostravica granica“. Po 45 dostali přes prsty od Stalina, kdo by jim dal přes prsty dneska. Řekové by mohli vyprávět.

    1. Tak samozřejmě, smysl byl v tom, že ty státy v NATO jsou přeci ti hodní, co nikdy nikoho nenapadnou (tedy… hm, pokud by nepřišly hájit lidská práva…)

  2. Tak není pravdou, že se má nato stáhnout ve smyslu vystoupení již vstoupených, ale bojové jednotky USA se mají stáhnout na pozice před rokem 1997.
   Ale jak se ukazuje, majnstrým dostla i stejší disktující s „fakty“ 😀

 4. A to jste musel čekat až na Kechlibara? To jsou ty chvíle, kdy mívám pocit marnosti 🙂

  A díky za ten odstavec od ne-Surovika. Máte někde odkaz na originál? Tohle se bude ještě mockrát hodit a je dobré mít origoš zdroj.

  1. https://www.nato.int/kosovo/press/p990525b.htm

   Question (Norwegian News Agency): překlad deepl
   Ano, obávám se, že elektřina pohání i řídicí a kontrolní systémy. Pokud prezident Miloševič skutečně chce, aby všichni jeho obyvatelé měli vodu a elektřinu, stačí, když přijme pět podmínek NATO, a my toto tažení zastavíme. Ale dokud tak neučiní, budeme pokračovat v útocích na cíle, které zajišťují elektřinu pro jeho ozbrojené síly. Pokud to bude mít civilní následky, je to na něm, aby se s tím vypořádal, ale ta voda, ta elektřina bude znovu zapnuta pro lidi v Srbsku. Bohužel byla vypnuta nadobro nebo přinejmenším na dlouhou, dlouhou dobu pro všech těch 1,6 milionu kosovských Albánců, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a kteří utrpěli ne nepříjemnosti, ale utrpěli v mnoha případech trvalé poškození života. Možná to není rozdíl, který by se každému líbil, ale pro mě je tento rozdíl zásadní.

   Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

 5. Visingr mě baví, protože to je typický absolvent moderního školství. O vojenství nic neví, na vojně nebyl, je to jen zapálený amatér, který se dostal k vojenské technice přes počítačové střílečky. Je to takový jiný klon bakaláře Lipavského, o kterém jeho vlastní školitel napsal, že mu nemůže navrhnout pro bakalářku jinou známu, než dobrou.
  Myslím, že Visingra baví, když „tahá novináře za fusekli“. Oni mají v zadání, že musí zveličovat vojenské úspěchy Ukrajinců a vojenské neúspěchy Rusů, aby neklesla podpora Západu pro Zelenského. Neříkám Ukrajinu, protože válka není v zájmu Ukrajiny nebo Ukrajinců, nýbrž v zájmu Zelenského. Zelenský začal v žoldu Kolomejského, ale nyní není jasné, jestli v jeho žoldu pokračuje, nebo se „udělal pro sebe“.
  Visingr je natolik inteligentní, že chápe novinářské zadání a tak ji valí, co jim na očích vidí, a to naprosto bez ostychu.

  1. Když jsem ho slyšela poprvé, tak jsem si řekla, zas další ojrosouška které vadí -ová. A potom jsem zjistila, že je to osoba pohlaví mužského s hláskem kastráta.
   😀

 6. Zkopíroval jsem dva vtipy – můžete si po přečtení zamáčknout slzu, nebo se od srdce zasmát, nebo obojí.

  (…) Pamatuju dobu, kdy jsem se v hospodě najedl za peníze, které dnes nechávám jako dýško. Asi už jsem hodně starý… (…)

  (…) Jak poznáš, že informace je pravdivá? Když ji FB zablokuje, Twitter smaže, Google skryje, YT zakáže, média zcenzurují a vláda dementuje!

  1. Moc dekuji, je to smutne pravdive, presto jsem se zasmal.
   Ted se na me podezrivave divaji, jaky ze to mam duvod se v praci usmivat od ucha k uchu 🙂

 7. Vidláku, názor může mít člověk jiný, proto není špatný, ale onen Keblichar má fórum, kde když někdo na Ukrajinu řekl jiný názor, tak je tam cca 5 jedinců, co rozjedou ukřižování ve stylu „rusáček hnusnej“, což by nebylo nic proti Keblicharovi, který to bere „každý si říkej co chceš“, ale ona pan Keblichar se přidal kecama ve stylu „hnusní prorusáčtí šmejdi“.
  A to nemluvíme o tom, že to říkal o lidech co by prohlásili „Ukrajinci jsou šmejdi/otroci USA“, ale o lidech co říkali „není pravda, že Ukrajinci mají za půl roku jenom 2500 mrtvých/rusové nejsou zabijáci co střílí zajetce“.

  Tedy Vidláku, tobě za stejné názory u tebe doma říká slova „chápu, že máte/máš jiný názor Vidláku“, ale u sebe na dvorku říká o lidech jako ty „šmjdi prosusáčtí“, z mého pohledu je toto chování divné a člověk b řekl, že má pocit, že ti doma lhal a přetvařoval se.

  Ale říkám, to je pouez můj pocit na Keblichara podle činů a ne podle slov, co prý myslí. A já se držím, poznáš podle činů a ne podle slov 😉

  1. On proste bojuje jak umi na nasi (NATO) strane.
   Jablotron a Lukacovic vyhlasili, ze venuji 100 milionu na informacni valku. To bylo na zacatku. Jestli to opravdu udelali, nebo jeste prihodili, to nevim, ale nekdu ty neuveritelne tuny propagandy na youtube, FB a twitteru plati. Nemluvim ted o vyrobe materialu, ale o propagaci a umisteni. Hodne je toho placene, jako reklamy.
   Kazdy bojuje jak umi, nekdo flintickou, nekdo penezi, nekdo klavesnici.
   Vyznat se v tom je tezke.
   Zbyva uz jenom zpetne posuzovat udalosti a porovnavat s propagangou.
   Jeden z nejkriklavejsich kontrastu byl treba nedavno, kdy Ukrajinci vitezi, demoralizovany Rus ustupuje pres znicene mosty, a Ukrajina zniceho nic sahne k dost zoufalemu pokusu zatahnout minimalne Polsko, nebo rovnou cele NATO do valky.
   Zelensky se toho drzel jeste dva dny, kdy uz to vsichni (i ta Danuse) odpiskali.
   Osobne, ja ho chapu, zoufali lide delaji zoufale veci.
   Ale to potom znamema, ze Ukrajinci zdaleka nevalcuji tak, jak je to gaucovymi strategy malovano.

   1. Zelenského chápu, ten bojuje za své zájmy a zájmy skupiny, do které patří. Dnes bojuje o holý život, protože tahle skupina porážku nebo ústup neodpouští.

    Svým způsobem chápu i Lukačoviče a Dědka (nebo jak se ten majitel Jablotronu jmenuje), oni taky bojují za své zájmy, protože tak nějak instinktivně cítí, že se bojuje za další existenci společenského uspořádání, které z nich udělalo miliardáře. Chápu i korporátní otroky, na které propagandisticky cílilo ostentativní stahování západních korporací z Ruska (podívejte se, jak dopadnete, když vaše vláda nebude poslouchat, příjdete o své jistoty otroka bohatého pána).

    Nechápu ale Mariana, který jinak velmi dobře vnímá a umí popsat rozklad západní civilizace a postupný přechod od systému demokracie a svobody pohybu, projevu a podnikání, o kterém jsme v roce 1989 snili, k hybridnímu systému finančního feudalismu a mediálně-korporátní autokracie s prvky fašismu, který máme dnes. Asi pořád naivně věří, že ten systém má nějaké vnitřní mechanismy, které úpadek zastaví, nebo že ho lze reformovat zevnitř.

    1. Británie doma byla taky solidní a svým způsobem demokratická země, ale titíž lidé provozovali mimo hranice tvrdý teror a genocidu, přitom měli ze sebe sváteční pocity. A nejen na méněcenných (z jejich pohledu) rasách. Ale do velké míry to platilo i pro Iry.
     Nepočítejte s tím, že bojovník proti genderovému teroru bude nutně přiznávat právo na diskusi a fakta „hnusným švábům“.

      1. Já právě nevím, jaká je/byla přesně britská hodnotová hierarchie. Vždycky říkám, že až na detaily to bylo takřka identické s německou za Hitlera (s kterým si Britové velmi rozuměli).
       Černoši byli jasní, Němci byli vstřícnější k Asiatům než Britové, co byli pro Brity Irové, byli jsme my pro Němce i Brity.
       Ten pocit principiální nadřazenosti je všeobecně známý a dnes to není o moc jiné, jen to není tak úzce spojeno s rasou nebo národem.
       Je to vidět i v tom, kdy Kechlibarové studují reálie Británie a Ruska, jakým jazykem hovoří a s jakým podtextem, jaká klišé a stereotypy používají .

    2. Já Kechlibara chápu, obdobnou diskuzi paradoxně taky s chytrým IT ing. mám za sebou. Výsledek? … nakonec jsme se shodli na to, že nejde o nic jiného než o právo silnějšího a jemu se více líbí uplatňování práva silnějšího made in USA … jednoduché, pochopitelné.

     1. Jestli je ten člověk schopen takové sebereflexe a taky přijme svůj úděl v případě, že silnější nebude, tak mu není moc co vyčítat.
      Já se spíš potkávám s typy, co začnou jednostranným pseudohumanismem, pak „se to nesmí srovnávat“, pak „ale my šíříme demokracii“.. atd atd a skončí to moudrým konstatováním, že jsem snílek, když věřím na spravedlnost, že stejně platí právo silnějšího a s tím se musím smířit.
      A když tedy se vrátím na počátek, jestli to je závěr debaty, tak zase začnou nové kolo pseudohumanismu, protože oni nesou dobro.
      Takhle čistého týpka, který by přiznal čistý banditismus jako základ své filosofie, jsem nepotkal.

  2. Taky jsem kvuli tomu prestal Kechlibara cist. Stal se z nej tendencni a zaujaty pisalek. A takovych je dneska vsude plno.

   Skoda.

  3. Ano, toto můžu potvrdit z vlastní zkušnosti, ti dobráci tam otevřeně vyhrožovali a chtěli zkoumat, jak to přenést do reálného života. (udat, vyřídit si…)

   Zde mi jen nadávají, že jsem gaučák a proukrajinský agent, což je v naprosté pohodě a jak vidíte, ničehož si z toho nedělám.

   1. Mohu take potvrdit. Kechlibara jsem rad cetl a jelikoz pod clankem vzdy visela inzerce na diskuzi, tak jsem si udelal registraci a nakouknul. Ale napsat jsem se uz nic neodvazil, tam je to opravdu naostro, navic domaci pan explicitne strani maniakum, coz mi velmi, velmi prekvapilo.
    Diskuzi jsem poctive procetl a Kechlibara zalozil a uz se k nemu nevratil. Prestoze jsem si koupil jeho Zapomenute pribehy a on mi je sympaticky, nektere souvislosti, v nichz veci teprve nabyvaji vyznamu, jsou pro me neskousnutelne.
    Mluvim o breznu, mozna dubnu, od te doby jsem tam nebyl a Kechlibarovi se primo aktivne vyhybam.

    1. Já jsem tehdy pod dojemem z Kechlibarových článků o Německu předpokládal, že u něj na foru se nějak ustaví skupinka šťouralů ze všech možných stran a tyhle věci se rozeberou tak nějak odborně.
     Bylo mi jasné už z článku, že Kechlibar ví o té části země celkem prd, že ho to nikdy nezajímalo (od roku 2014 se tomu nikdy nevěnovat) a že ten článek o tlustém veliteli je první výstřel na základě vysilujícího a hektického sběru dat a neschopnosti je dát dokupy – prostě proto, že na to je potřeba dost času ne na zpracování, ale na vytvoření dlouhodobého kontextu. Který on má v případě Německa nebo Británie. A musel cítit, že u Ruska a Ukrajiny mu to chybí.
     Jenže ta diskuse přešla téměř okamžitě k honu na proruské agenty, za který by se nemusel stydět ani Urválek se Střížem. Kechlibar to nejen netlumil, ale spíš k tomu ještě přispěl.

     Já mám taky nějaké dávné zkušenosti s tím, když si jdou komentátoři po krku a někteří to chtějí převést do reálných hrdel a statků, ale tehdy to byl vysloveně excess jednoho člověka. Tady to byla skupinová akce s adminem, který podle mě lavíroval mezi tím, že přece nebude zasahovat do volné diskuse, ale k tomu taky přifukoval do ohýnku z tvrdě ideologických pozic.

     Neměl bych nic proti tomu rozcupovat proruského švába ve věcné rovině, znemožnit ho za jeho lži nebo manipulace, ukázat na neznalosti atd. A tutéž medicínu samozřejmě dopřát i švábovi z druhé strany. .. ale věcně a nikoliv a priori ideologicky a ještě s přesahem do fyzického světa formou výhrůžek likvidace.

     Protože přece jen, člověk přichází s nějakou sadou dat, zkušeností, preferencí, interpretací, civilizační a ideologickou orientací – a nutně musí při setkání s protějškem narazit na stěnu nepochopení, odcizení a pocitu abusurdnosti. Ne každý je schopen se pečlivě pustit ke kořenům a vyjasňovat si to všechno (jen pro pochopení logických vazeb) až do momentu, kdy se třeba shodnou na nějaké bázi dat a faktů. A pak to někdy docvakne – minimálně pochopení, jak to ten druhý vidí a proč a u mě hlavní přínos bývá v tom, že bez té šťouravé diskuse bych se nedozvěděl velkou spoustu věcí. Prostě bych se k nim ve svém kontextu nikdy nedostal.

     Tohle jsem tam tehdy očekával a našel jsem tam asi tu nejtvrdší formu Urválkoviny ze všech, kde jsem kdy o ukrajinském konfliktu diskutoval.

     1. „Tohle jsem tam tehdy očekával a našel jsem tam asi tu nejtvrdší formu Urválkoviny ze všech, kde jsem kdy o ukrajinském konfliktu diskutoval.“
      To odpovida…proto jsem byl tak prekvapen, zvlaste kdyz si pan domu jeste prisazoval „co od lidi s tak zazranym nazorem cekat“, anebo podobne, uz je to dlouho.
      Apage Kechlibar!

  4. Já neposuzuju Kechlibarovu letoru ani jeho vychování. Posuzuju jeho vojenské argumenty a zdají se mi být dobré. Nesouhlasím s ním se vším, ale považuju za velmi rozumné, se tím prostě zabývat. Už jen proto, abychom náhodou nebyli zklamaní, kdyby nám naše představy nevyšly.
   Dávám sem opačný pohled, než se tu běžně vyskytuje. Nedávám ho sem, aby se mu věřilo, ale aby se podrobil zkoumání a abychom ho měli v hlavě, kdyby se ukázalo, že se Kechlibar nemýlí.

   1. Rozumný přístup. Nemůžeme se uzavřít před názory lidí, kteří uvažují jinak, jinak si vyhodnocují informace. Podtrhuji UVAŽUJÍ. Sem Kechlibar patří . I přes to, že je dlouhodobě (čtu jeho glosy a knížky) silně protiruský.

    Plakátovačů a diskuzních rozesíračů se to samozřejmě netýká – protože informační, intelektuální přínos = 0.

 8. Rad jsem si to precetl, je to psane jako obvykle velmi nadnese a povrchove, jako vsechny Vidlakovy clanky, kdy s hostem maji rozdilne nazory.

  Nerikam, ze Kechlibar je hloupy, nebo neumi analyzovat.
  Ale zaroven taky nesdilim nazor jedne mistni (ne)oblibene advokatky, ktera tvrdi, ze „ho zna, je to uzasna bedna, takze je duvod mu verit“.

  Propagandy existuje vice druhu. Mistni trollove, Zelensky, nebo seznam se vetsinou soustredi na primitivni a primocare lzi. Sve publikum to ma, takze proc ne.
  Jiny, vice sofistikovany zpusob je, ze si vymyslime nejaky duvod, na ktery pak nabalime rozumne a logicke implikace. Malokdo totiz bude zkoumat jestli se ten prvotni, duvod zaklada na pravde, kdyz to dalsi vypada tak rozume a je to pekne vyargumentovane.

  Zkusil jsem tak v rychlosti najit, proc Rusove nepouzivaji palety a zdvizne voziky…
  Nasel jsem par zprav z dubna, kdy Rusum dosly rakety, chipy, benzin, jidlo a pak i ty palety.
  Mam toho dneska dost, takze pokud by nekdo z diskutujicich opravdu nasel neco o tom, jak ruska armada nepouziva pately a zdvizne voziky, tak se vsem (i Kechlibarovi) omlouvam.
  Pokud ne, tak mi to jenom potvrdilo, co jsem tu psal drive, ze Kechlibar je obycejny propagandista na jedne strane barikady. Jenom cili na jine publikum, nez seznam a dela to proto, ze se chce zapojit do boju, ale s flintickou by toho moc nezvladl.

  1. jen pro osvezeni, par takovych „solidnich duvodu“ a jak se pak rozvinuly:

   – Rusko trpi embargem na chipy a tedy nemuze vyrabet rakety.

   – Rusko nevyhralo rychle, zapad dodal Ukrajine wunderwaffen, a utoky na klicovou infrastrukturu uz nejsou mozne, neb je chranena.

   – Rusko (diky korupci, byrokracii, vlastizrade…) zaspalo a je za zapadem pozadu, takze nedokaze trefit vlak s vojenskym nakladem.

   – Zazracne Himmarsy rozbombardovaly mosty do Chersonu, a tedy znemoznily zasobovani. Ruska armada se pak pres ty mosty stahla (vc tezke techniky) a mosty pak za sebou vyhodila do vzduchu…

   – Duvod, proc Rusove neznicili doprani uzly a mosky uz na zacatku je ten, ze rusti oligarchove pres ne dopravuji sve zbozi na zapad. Napriklad titan pro USA.

   Vsechno vyse uvedene (a rada dalsiho) tu bylo tlaceno neuveritelnou silou docela dlouho. Ve chvili, kdy se to ukazalo jako nesmysl, tak to bylo ihned bez mrknuti opusteno a objevila se nova teorie.
   Nektere teorie byly smesne uz od zacatku, treba titan do USA nejlepe dopravime tak, ze ho nalozime na nakladak/vagon a pojedeme s nim pres celou Ukrajinu…
   Presto si to naslo tolik obdivovatelu.

   Tehnhle typ propagandy cili na ruske vlastence, kteri sni o velkych bitvach a slavnych vitezstvi na bojisti, i kdyby to melo znamenat kolaps cele zeme za zady.
   Ti pak vechny ty nesmysly siri dal, nabaluji na to sve dalsi teorie, proc Rusko nevalcuje, jak za Zukova, a MI6 se uz jenom smeje.
   Za vsechny staci uvest jednou, rikejme mu „pracovne“ guru Jara a jeho mistni uctivaci. Neuplny vycet vyvracenych ruskych nedostaku vyse uvedeny tu prave tihle tlacili az do uplneho zblbnuti, prave na zaklade „zarucene spolehlivych“ uctu na telegramu a pak jeste z informaci z chat roomu…
   Nerikam, ze Rusove to vedou bezchybne, a leccos by neslo udelat lepe. Ale po bitve a z gauce je kazdy genius.
   Navic vsichni gaucovi strategove se soustredi jenom na maly kousek bitvy a nikdo zvenci nezna skutecny stav veci.

   Jeden z nevetsich vojevudcu vsech dob Alexandr Veliky vybojoval vitezne radu bitev, ale nejvetsich uspechu dosahl prave nevojenskymi zpusoby. Nekdy si ve vhodnou chvili radsi pockal, nebo typicky nabidl veliteli vojenske posadky a dustojnikum lepsi podminky, nez vzdalene hlavni mesto dobyvaneho imperia.

      1. Pred chvili jsem prisel jsem prisel domu. Dal jsem par prispevku ted a pred tim odpoledne. V porovnani s vami jsem mlcoch.
       Vy a gogo tu smrdite od rana do vecera.
       Projdete si ty vase blaboly o vlastizradcich v Kremlu a pak ty casy.
       Casto polovina vsech prispevku je od te vasi Strelkovovske klaky pomatencu.

    1. Ale ale, guru Jara se nedodal dalsi zarucene info o vlastizradcich v Kremlu, takze nic noveho nemame?
     A Rusove uz nevozi titan pres celou Ukrajinu do USA?
     A Rusko nezaspalo, diky korupci a vlastizradam dobu a neumi trefit raketou vlak?
     Tim jste to tu tapetoval denne.
     A najednou prisuzujete autorstvi me?
     Za to by vas vas guru Jara odstrelil za zbabelost.
     Stavate se smesnym.

   1. Nedošly jim palety. Ale Kechlibar tvrdí, že Rusové při zásobování z muničních skladů na náklaďáky směr fronta nepoužívají ještěrky, ale zobáky. Prostě tahají s municí rukama. Má to své výhody, protože voják může chodit i po nerovném terénu či blátě a nemusí řešit rozbitý vysokozdvih, apod, apod. Nakládka je sice o něco pomalejší než vysokozdvihem, ale je univerzálnější. Rusové to řešili tím, že vlakovou logistiku tahali do relativní blízkosti fronty a náklaďáky jezdily relativně krátkou vzdálenost.
    Tato válka se ale vyvinula tak, že sklady s municí musejí stát relativně daleko od fronty a náklaďáky jezdí mnohem delší trasu, než běžně. Zároveň ještě nakládka trvá déle kvůli používání lidské síly. Proto mají Ukrajinci výhodu, protože jim NATO dodává hodně náklaďáků a také ještěrek. To je celé.
    To není myšleno, že Rusové jsou zastaralí. Jen se situace vyvinula tak, že je to teď jejich nevýhoda. Kdyby Rusové uspořádali svojí logistiku podle vzoru NATO a posledních deset let tvrdě vyráběli KAMAZY a všude měli vojenské ještěrky, zřejmě by už bylo po válce, protože by Ukrajince prostě umlátili množstvím střel.

    1. Žumpoidní bláboly, zcela vyšinuté.

     Ano, s příchodem HiMARSů (kterých je „5 a 1/2“, raket do nich s přesným koncovým navedením asi 1/10 dodaného nevelkého množství raket – takže žádná Wunderwaffen to věru není; navíc Ukroši měli na počátku konfliktu dost svých BM-27/BM-30 s přesnými a velice vyspělými domácími raketami Vilcha, o 10+ let pokročilejšími než amícké rakety do HiMARSů) Rusáci decentralizovali frontové sklady, začali je lépe maskovat a ty hlavní logistické základny odsunuli dál od fronty, mimo dolet všeho, co mají Ukroši k dispozici. To je fakt. Zbytek jsou nesmysly.

     Zásahy „sv. HiMARSů“ (už jen chybí aby je Papež blahořečil) jsou jistě nepříjemné, ale žumpami neuvěřitelně nafouknuté a přehnané. Jsou to obyčejné dělostřelecké rakety delšího dosahu, tupě letící po balistické křivce s koncovým GPS navedením a přesnými letovými INS na bázi laserových gyroskopů (v případě ruského rušení GPS signálu není tak odchylka v cíli velká). Tudíž velice snadno sestřelitelné i ruskými PVO systémy nejnižší krátkodosahové úrovně, jako jsou např. Pancir S1/2. Zásahy se Ukrošům vedou pouze na cíle, které Rusáci nebrání až tak moc nebo vůbec, většinou protože jim to nestojí prostě za to. PVO/PRO být všude nemůže, samozřejmě. Nechrání s tím každé vesnické trafo nebo mini-rozvodnu něčeho, či místní radnici/putyku v každé díře.

     Náklaďáků a přepravní techniky má ruská armáda jistě dost, a kdyby neměla, pořád ještě může povolat „logistickou zbraň nejstrašnější“ a sice bábušky. Za VVV, než USA začaly posílat plné lodě náklaďáků, tak Sovětčíci fungovali tak, že z nádraží daleko za frontou – 300 km třeba mimo dolet německých středních bombardérů – tlupy bábušek a jejich vnuček valily 200l sudy s naftou pro tanky ke frontě, v létě v zimě, v mrazech i bahně. Dokud nezdechly nebo nedovalily.

     Zbývá dodat, že Rusáci uplatňují v rámci frontové logistiky další princip, okoukaný od WWII Amíků, a sice „proudové zásobování“. To spočívá v tom, že se hrne materiálu všeho druhu přehnaný nadbytek, co dopravní systém „unese“. Ne jen podle objednávky či analýzy spotřeby. Takže když ustoupí, munice a všeho dalšího se všude válí hafo… ono jim to nechybí, systém s tím počítá, je to tak nastavené.

     BTW, také proto za WWII měli Amíci v každé jednotce svého Mila Minderbindera, a zásobovací systém byl prolezlý korupcí, a i přesto nic vojclům nechybělo…

     Ohledně logistiky, Rusáci střílí (dle ušlechtilých Západních analytiků) denně 40-60 tisíc velkorážných granátů z houfnic, velkých raket z MLRS systémů nebo velkým min z minometů. Oproti 3-4 tisícům granátů/etc Ukrošů… což IMHO ukazuje, jak to opravdu je: ukrošská logistika a zásobování je katastrofická, i když ještě funguje.

    2. „protože jim NATO dodává hodně náklaďáků a také ještěrek“

     No, tak jestli ma Kechlibar nejake exkluzivni info, tak mozna. Hadat se nebudu.
     Co ukazuji Ukrajinci jsou spise civilni nakladaky a hlavne civilni dodavky.
     Jak do toho cpou paletu, to jeste mozna, ale vykladka?
     Nekde v poli jesterkou? To uz radsi ten zobak.
     Ale na fronte nejsem, nevim, jak to tam ted vypada.
     Proste se mi to zda jako dalsi vareni z vody, jako kdyz nemeli chipy do raket, zapadni wunderwaffen jim znemoznily utocit na infrastrukturu, titan vozi do USA pres Ukrajinu…
     Vsechno blaboly sirene s jednim cilem.
     Bohuzel na to naskakuje hodne lidi, kteri by radi valcovali a valcovali, a takhle se stavaji uzitecnymi idioty.

  2. Kdysi jsem Kechlibar hodně četl, mám doma jeho Zapomenuté příběhy. Ale jak začala válka, stal se z něho „svazák“ a přišel mi příliš ideologicky pevný, než aby mělo smysl jej číst.

   Z mého pohledu musí dobrý analytik pochybovat, hledat různé pohledy a odložit ideologické brýle. A hlavně ty brýle měl pořád nasazené, už ho nečtu, ale asi se moc nezměnil. Nejde o to, jestli Rusko momentálně vyhrává nebo prohrává, to samé Ukrajina. Ale jde o příčiny a důvody, které určí cenu, kterou je daná strana ochotna nést.

   A ty důvody jsou právě u Rusofobů zakázaná oblast, proto jejich analýzy z dlouhodobého hlediska jsou pofiderní. Lokálně jde samozřejmě plus minus trefit vývoj na frontě, poukázat na problémy.

   Odhadl Kechlibar, že pokud se válka bude protahovat, tak např. už na začátku léta bylo jasné, že Rusové se začátkem zimy přijdou s vypnutím UA? jak se děje?

   1. Doporučuji nepodceňovat Kechlibara!
    S jeho vývody sice taky často nesouhlasím, ale to, co říká je konzistentní a hlavně dobře ozdrojované.
    Jenže každý máme jiné zdroje, On Anglosasy, já Slovany a Germány, blogery a youtubery.

  3. Včera jsem četla asi v ČT, že Ukrajinci si stěžovali, že Rusové střílí prázdné střely a Ukrajinci je odstřelují a tím přicházejí o munici.

   1. Zřejmě jde o toto
    …..Rusko se snaží rozpoutat jadernou válku, vyhrožuje jadernou válkou, pozor, už používá jaderné střely a testuje, vyhrožuje, kvílela pomatená partička kolem Černochové a mainstream poslušně kvílel s ní…..
    https://skrytapravda.cz/z-domova/934-dalsi-jaderne-fantasmagorie-cernochove-vyvraceny-dokonce-z-ukrajiny

    Mykola Danyljuk z vědeckého oddělení generálního štábu ukrajinské armády řekl, že v Chmelnycké a Lvovské oblasti byly nalezeny trosky střel Ch-55, které ruská armáda až do listopadu při útocích na Ukrajinu nepoužívala. Ani jedna ze střel nebyla vybavena výbušnou hlavicí, škody však vznikly prostým nárazem a vznícením nespotřebovaného paliva…..

    …. Rusové používají tyto střely nikoliv jako nukleární hrozbu, ale jako návnadu. To je šok. Pošlou stařičkou střelu (nosič bez nálože) letící nízko nad terénem a Ukrajinci do ní pálí drahými střelami Himarsů. A když ji sestřelí, nebo někam dopadne, vypálí Rusové přesné zbraně moderní, protože vědí kam…

    1. ,,, A když ji sestřelí, nebo někam dopadne, vypálí Rusové přesné zbraně moderní, protože vědí kam…
     Za takovou záludnost bych je zavřel na doživotí … to jako do konce života !!!

  4. Generál Lorenc byl údajně taky velká bedna. IQ v podstatě znamená jen, jak dobře je jeho majitel schopen řešit IQ testy. Jistě to s rozumovými schopnostmi koreluje, avšak nekoreluje to s emoční ani sociální vyspělostí, natož s morálkou.

 9. To hospodské překřikování se nejde číst, a to ještě není ani pět ráno.
  Zakladateli, opravdu nechcete zvážit regulaci počtu reakcí každého jednoho přispěvatele na každý konkrétní článek? Odrazuje mě to vůbec chodit sem, natož hledat diamanty v hoře bláta emočně podbarvených výkřiků.
  Omezení počtu reakcí by nutilo každého chvíli popřemýšlet a snažit se o přidanou hodnotu dřív, než pustí ven první myšlenku, která ho (ji) napadne. Lidé tady rozhodně nejsou hloupí, ale kvantita v tomto případě rozhodne není kvalita.
  Jinak, ztotožňuji se s postřehy „k42“, i když by v zájmu nestrannosti mohl používat výraz „Rusové“ místo „Rusáci“.

  1. ‚i když by v zájmu nestrannosti mohl používat výraz „Rusové“ místo „Rusáci“.‘
   A není naopak lepší, když autor už volbou své slovní zásoby dá najevo, na které straně stojí? Například stačí když skloňuji Brusel jako femininum a už pak nemusím podrobně vysvětlovat, zda jsem prounijní nebo protiunijní. Nebo třeba pouhý výběr z variant odsun/vyhnání. Většinou lze autora nějakého textu spolehlivě zařadit do správné přihrádky už podle klíčových slov.

   1. „Umění slušně nesouhlasit“… (Jan Werich, zkušenost z pobytu v USA během debat na večírcích s pravicově založenými intelektuály).
    „Lidé nejsou dobří nebo špatní, jsou jenom znalí nebo neznalí“ (Jóga).
    Neslušný nebo urážlivý nesouhlas kope příkopy a znemožňuje komunikaci. Emoce (vč. emočně podbarvených nálepek) do věcné diskuze nepatří. Pokud je naší ambicí získat většinu společnosti na naši stranu, musíme se chovat tak, aby i ti, kdo jsou dnes názorově jinde, neměli zábrany nás aspoň vyslechnout. A měli případně možnost o našich argumentech nezaujatě přemýšlet.
    Jinak je to marná snaha.

     1. Všechno je jednou poprvé. A když je to poprvé, tak je to osamělé. Osamělé do té doby, než se přidají jiní.
      Nevidím jinou cestu, než kultivaci stávajících názorových výměn, přičemž je jedno, o čem se zrovna diskutuje. Jinak bude celý tento blog jen přestupní stanicí těch, kteří se ze začátku nadchnou, chvíli pobudou, a pak znechuceně odejdou.
      Opakuji – lidi tady jsou velice znalí a inteligentní, jen často (ne všichni, samozřejmě) své hodnoty degradují formou, jakou své názory prezentují a jak reagují na protiargumenty. V tom je Západ nějakých čtyřicet padesát let před námi.
      I když… Dnešní Západ se spíš v čase vrací a možná, že je brzy předběhneme ne naší zarputilou snahou jít dopředu, ale jejich úprkem dozadu… Pak už opravdu zbydou jen Rusko a Čína, jako novodobé symboly starého dobrého konzervatizmu. Kdo by si to před dvaceti lety pomyslel. Život tropí hlouposti.

      Každopádně jde o to, čeho Vidlák a Vy chcete dosáhnout. Jaké máte cíle? Máte vůbec nějaké? Pokud chcete dosáhnout plošných změn ve společnosti, musíte svým oponentům dát možnost a motivaci vás vyslechnout. A emočním vyhraňováním se dosáhne opaku. Ale to Vy víte určitě sám, soudě podle vašich občasných ironizujících povzdechů.

      Ještě chvíli s Vidlákem a Litterate vydržím, ale už jsem párkrát uvažoval o tom, že chodit sem je ztráta času.

       1. Takže tu není žádný skrytý cíl? Žádný názor? Nebo snad všechny? Hyde Park?
        …Jsem stranický, jsem zastáncem všech stran… (Villon)
        Nemám strach, že by odešli všichni. Někteří si sem pořád budou chodit ulevovat, sic by praskli. Hyperplazie intelektuální prostaty.

  2. V zájmu nestrannosti haním všechny národy a pronárody pokud možno stejně: takže většinou „Amíci, Němčouři, Rusáci, Pšoni, Makaróni, Žabožrouti, perfidní Angláni, …“. Jenom s Čukči a dalšími Indiány/Eskymáky jsem na rozpacích, nevím jak na to. 🙂

   Navíc u Rusáků je taková drobnost, že „Rusáci“ jsou například také Tataři, Čečenci, Čukčové, … RF je federace a národů a nárůdků tam je jak nas…o. Ruština to reflektuje dvěma rozdílnými slovy: Rus jako příslušník ruského etnika či národa, a „širším slovem“ Rosijan. Což znamená člověk z ruského kulturního okruhu, z ruské civilizace, občan RF, …

   1. My jsme Rusáky užívali jako synonymum Sovětů, a sověty jsme nepoužívali vůbec, a když, tak jen v sarkastickém smyslu Sovětský člověk.
    Livevec, Ukrajinec, Kazach .. to byli za SSSR v mém kontextu Rusáci. Rusáci byli ti, co nám seděli nedaleko v kasárnách a jejich oficíři, jejichž báryšně předbíhaly ve frontách.
    Od rozpadu SSSR a zejména jak se začali rozlišovat Litevci a Moldavani, zanechal jsem Rusáky jako historický termín vedle Římanů a velmi pečlivě se snažím rozlišovat příslušníky států, příslušníky národů, uživatele jazyka atd.
    Hlavně posledních 8 let v kontextu ukrajinského konfliktu místo jednoho universálního Rusáka máme odhadem asi 8 kategorií

     1. Hele v klidu.
      Používám výraz „Rusák“ taky a nemyslím to nijak extra zle, maximálně lehce ironicky podbarveně. A používám to navíc pro občany všech států bývalého SSSR, včetně Pobaltí i té zpropadené ukraviny.
      Něco, jako Čech – Čecháček 😀

  3. Já tady nereguluju vůbec nic, desinfekce je vypnutá. Až na to trollové přijdou, bude to tady ne čtvrtá, ale šestá cenová skupina.

   Důvod je jednoduchý: někteří si stěžovali, že to přeháním.

   – Například Ládik!!! (kterého mám velmi rád a velmi si ho vážím) namítal, že následkem přísné aplikace mých pravidel by nemohl psát o Němcích
   – Vevča by nerada, aby to tu bylo úplně vydezinfikované nebo jako dýchánek starých panen – no, tak tedy není.

   Takže pokud se vám něco nezdá, stěžujte si u výše jmenovaných. – Kdyby náhodou někoho napadlo, že by to chtěl vrátit zpět tak, jak to bylo, pak nikoliv – to nepůjde, Savo už není skladem. Můžu nabídnout kresol.

   Dohodněte se, jestli budeme desinfikovat kresolem nebo vůbec.

   1. Netvařte se tak ukřivděně, Ukravina zde bylo dlouhodobě přijímáno, stejně jako různé Zelenského, Fialovy, Lipánka atd. zkomoleniny … Zdravím Pekari 🙂

    Kulturní web se dnes pozná hlavně podle toho, že měří všem stejným metrem. Dle mých slov – nesere si do huby (zdravím soudruha Fablba a jeho Rozpad).

    1. Výborně, zapamatuju si.
     Požadavku měřit všem stejně vyhoví i situace, kdy se neměří vůbec nic.

     Já jsem nikdy neměl ambice měřit, jak vy píšete, měřit všem stejně. Pokud se vám tento web zdá málo kulturní, nikdo vám nebrání – zvedněte kotvy.

     Měřit všem stejně, to je vzhledem ke kulturnosti webu (což je sám o sobě pojem navýsost relativní) podmínka snad nutná, zdaleka však ne dostatečná.

     Nazdar!

    1. držte se, Ládíku, osvědčených němčourů.
     Na ty sme si jako děcka i hrály, to i tady u Zakladatele musí projít. Třeba mě, jako gestapáka, všici mlátili tak dlouho, až se jim ze mě podařilo vymlátit docela rvavýho gestapáka, takže moje gestapácká skupina z Dolní ulice pod mým vedením s přehledem dávala do držky každýmu bolševikovi z Horní ulice, kterej se tam ukázal. Pravda, někdy sme podlehly v parku přesile, každý děcko totiž chtělo bojovat pouze v r(R?)udý armádě, nebo bejt alespoň partyzánem, a když se ti rudoarmějci a partyzáni na nás sešli u nás v parku všichni, tak my gestapáci sme zase dostali do držky vod nich. Třeba takovýmu soukmenovci Helmutovi, kterej nikdy neměl s tím svým jménem šanci bojovat v červený armádě, dokonce vyrazil jeden partyzán v bitvě na férovku přední zub a jako jedinej ve třídě se potom mohl pyšnit zlatým zubem. Jeho máma dávala u kadeřníka k dobrýmu historku, že na to padly všechny zlatý zuby po nebožtíkovi dědečkovi. Každej sme mu ho záviděli, jak gestapáci, tak rudoarmějci.

 10. Aha.

  Dost to objasňuje, z čeho Marian Kechlibar vychází. Ale to, co nebere do úvahy, je samotný cíl.

  RF nikdy nestála o nějaké územní zisky, naopoak, území ochotně opouští ve prospěch šetření vlastních jednotek. A o to tu přesně jde. O živou sílu.

  Demilitarizace Ukrajiny v rovině zbraňových zásob je obtížná, pokud tam západní země vytrvale podsílají další a další zbraně. Ty hned tak nedojdou. Co ale dojít zákonitě musí, jsou Ukrajinci. Ukrajina už nemá koho mobilizovat, a tento způsob boje, výměny bezvýznamného pole či vesnice za desítky či stovky životů, zatímco nepřítel má ztráty několikanásobně menší, jim válku nakonec prohraje.

  A v případě prohry si RF vezme nazpět tolik území, kolik potřebuje. …

  1. Hmm, zajímavý argument.

   Omezuje ho však domácí podpora, která územní ztráty nese velmi nelibě (a Putin si je toho vědom).

   1. Kolego. Vidím,že jste to dnes vzal za mně. Za sebe bych k tomu podotknul, že se děsím okamžiku, kdy ukrajinci dojdou a aktivističtí trotli ve funkcích MO Černochová, Naď a další vytáhnou mobilizační plány zapojení dalších slovanských podlidí do války.

    1. K tomu bych řekl, že Putin může klidně hrát na to, že území je mu ukradené, ale musí trochu uklidňovat veřejnost, která se ještě drží stalinova hesla: zpátky ni krok. Proto ty dekretíčky, řečičky, patosíčky, ale při vojenských poradách vládne brutální pragmatismus až do morku kostí.

    2. Máte pravdu, taky mě mohlo napadnout, že tu jako Zdeněk asi nebudu sám. Já se polepším :-).

     Nicméně, v mobilizaci moc nevěřím, co by s námi dělali, válčit už neumíme, motivace nulová… a první mrtví by vzbudili ve veřejnosti k válce silnou averzi (USA se kvůli tomu stáhly z Vietnamu).

     Polský jasnovidec Jackowski už dlouho věští rozsáhlou paniku, masový úprk lidí, v místech zde u nás na západ od Ukrajiny, a nabádá nás, abychom jí nepodléhali, že nebude mít reálné opodstatnění. Vylučuje ale klasickou frontovou válku. Akorát nemůže furt přijít na to, co tu paniku vlastně způsobí.

     1. … jenže pokud to trochu ještě trochu chápu, celej ten problém není v mobilizaci, nebo dokonce v tom, co si myslíte o připravenosti k válčení každýho jednoho z nás!

      Problém je s případnou mobilizací v režii Černochový a toho jejího generálskýho panáka s tou jeho přípravou na velikou vojnu, kurva už!

      Chcete k tomu dopsat ještě nějakýho smajlíka, abyste to, voč tu vůbec běží, pochopil/li?

  2. Místo Ukrajinců pošlou naši přátelé do boje Moldavany, Rumuny a Poláky, s nimi bude chtít poslat Černochová žoldáky z AČR. Nebojte, USA mají masa dost. Jste jedním z nich.

 11. Ukrajinci i Vidlák prominou, ale jednak sem přišel pozdě a za druhý válčím taky = se skenováním! … takže si k tomu včerejšímu Asfalťákovi dám:

  Blbíš a mozoly aneb normální člověk.

  … od přítele Hudce a jistě i těch ostatních už ste, Vy náš zlatej Holobku, vinšování obdržel, tak abych byl do počtu, blahopřeju k přežití z narkózy a snad nepohrdnete obligátním:“ buďte zdráv“.

  Jenže abych řekl pravdu, kdybyste nebyl čerstvě probuzenej z jinýho světa, musel bych na to Vaše tady někde napsání zase naopak napsat: “nezabilibysteho“.

  Proč?

  Pravda na rozdíl od Hudce nemám vůbec ve zvyku na něco kašlat (asi profesionální deformace) ale doslova sem si sedl na tu moji ztuhlou projektantskou mozolatou prdel (myšleno obrazně, protože na ní sedím ve skutečnosti už více jak 50 let!), když ste napsal tohle:

  „… zaplatím šest pětek, oskenuji a pokud ji chci mít papírovou, vytisknu. Při tisku tiskárnou s velkoobsahovými náplněmi tak (při zmenšení na formát A5, tj. dvě stránky na kancelářský papír ) vyjde kniha něco přes stovku i s dopravou.“

  Sem totiž ten, co se zabejvá čmáráním = tedy i skenováním, což je můj téměř každodenní neoblíbenej až téměř úkon k nasrání (to není sprostý, to je fakt!)! Vůbec si totiž nedovedu představit, že by sebedražší knížka, sebenejrozhazovanější investor, nebo sebemilejší text mě přinutil něco DOBROVOLNĚ naskenovat a dokonce vytisknout… a to ani kdybych fantazii postil z uzdy = ani ty Oskarový razítka v Ostře sledovaných vlacích blahý paměti!!!

  Vy se mi snad zdáte, Holoubku nelétavej!!!

  … a jak třeba takovou nějakou Vám milou knížku skenujete? Třeba zrovna Vám jistě nejmilejší brožuru á la Tah střelcem? Pokud Hudec nekecá a je skutečně brožovaná, tak tu bych si třeba dovedl představit, jak ji muchláte do kopírky a oskenováváte ji, ale co z Tahu střelce po takovým milým čtenářským zážitku (činu) z ní zbyde, si umím živě představit a dokonce i to, co zbyde z vázaný knížky, jak píšete = nad 1000 Kč!

  Že kecáte, tohle přeci nemůže DOBROVOLNĚ udělat žádnej normální člověk, natož nejčernější Holub s tou nejduhavější duší mezi náma?!?!

  1. Milý Blbíši,
   nechtěl jsem se moc rozkecávat….

   Pravda je, že výpravné, rozměrné, drahé a tlusté publikace v technickém slova smyslu neskenuji , ale ofocuji po dvoustranách. Není to složité, ale trvalo mi nějaký čas, než jsem dospěl k použitelným výsledkům.
   Můj kamarád mi vřele doporučuje (a vlastní) speciální skener na knihy, do kterého se kniha (klidně i vzácný prvotisk) pokládá otevřená o pouhých devadesát stupňů, skener zabere jen jednu stránku – až úplně ke hřbetu… navíc skenování i ve slušném rozlišení trvá jen cca pět vteřin na stranu.
   Asi vás nepopřekvapí, že se v prncipu nejedná o klasický skener, ale o mašinu na principu fotoaparátu.

   Nevýhodou je jeho cena – cca kolem dvaceti tisíc…
   Mám už přes dva roky na papíře něco podobného, leč vylepšeného o to, že by to fotilo najednou dvoustrany, (dvojnásobná úspora času), kniha se přikládá mnohem rychleji
   , nepoškozuje/neopotřebovívá se ani v té míře jako při běžném čtení . Je tam pár fint na úrovni vynálezu.
   Důvod, proč jsem to zatím nesestavil spočívá dílem v lenosti, dílem v tom, že mi poslední dva roky nebylo do ejchuchu…. a nějak jsem nepočítal s tím, že bych to stihl využít.

   (Jinak skenování tlustších knih řeším občas tak, že zajdu za svým známým do práce v jisté státní organizaci,, mají tam jakýsi rychlý skener za pár set tisíc, o principu jsem nepátral. )
   Zkoušel jsem i ruční skener, ale neosvědčilo se mi to, vrátil jsem ho.

   Jinak lze opravdu oskenovat devadesát procent knih na běžném skeneru formátu A4- pochopitelně otevřeném, s přidržením/přítlakem knihy oběma rukama.
   Nemám důvod si vymýšlet.
   (Omlouvám se panu domácímu i Vidlákovi za zaplácání diskuze off mísu.)

    1. Nic moc teda, výsledky docela ubohé ve smyslu, že tam zůstává zkreslení jak je stránka zohýbaná.
     Což by u knížky, když to není moc nevadilo (proto je lepší Holubova 90°C řešení co mají i skutečné profi skenery knížek), ale když jsou tam fotky, tak je to naprd, natož, na tom ukázkovém videu černobílou fotku převede na doslova černo-bílou ale noviny 😀

     Za mě, buď by musel koupit profi řešení 90°c fotoskeneru nebo jako já si pořídil „tiskárno-kopírku“, která umí je A3, tam to přejede během pár sekund, a přitlačením ke sklu se narovnají nerovnosti u fotek.
     Navíc, pokud je něco větší jak A3, tak pomocí ICE o mrkvosoftu to automaticky spojí, že nepoznám, kde se to spojilo, což jsem využíval při skenování kronik.
     A můžu v klidu říci, že jsme porovnal můj sken kroniky obce a pak jak ju zabavil okresní archiv a tam udělali sken do tifu na profgi skeneru za těžký prachy, že můj výsledek je o řád lepší i když jsem musel spojovat pomocí ICE a dělal na tupé kopírce od ufouna.

     Ale asi bude pravda, že já to dělal xkrát delší dobu jako oni, mě to trvalo +-5 hodin, zeskenovat + upravit + přejmenovat podle čísel stránek kroniku obce.

     Tedy skener co jsi dal, pro rychlé okopírovaní knížky super, ale pro mé použití, kdy chci fotky kvalitně a nechci deformace a nevadí mi 2x-3x delší drbačka se zpracováním je to naprd.

    2. Aha, chytře vymakaný vizualizér… Slavný nástupce meotaru 😉
     I tak to ale znamená knihu zcela rozevřít s dopady na vazbu. Spíš bych viděl cestu ve skleněném stolečku v podobě mučícího nástroje „koně“ se čtecím zařízením (ať u vozíky jako u scanneru, nebo snímač/foťák jako zde) a kniha by se na něj položila rozevřená tiskem dolu, hřbet na hřbetě koně. Problémem je však manipulace – otáčení stránek. Ale to se ještě vymyslí 😉

    1. Díky, toto by bylo pro mě lepší jak ten „skenero-kopirko-tiskarna“, ke to musím přitlačit, abych měl kvalitní výsledek.

     Nevíš jak je to z rychlostí v porovnání s „kopírkou“. Mám stolní V750 a výstup super, ale rychlost teda docela naprd, takže pro knížky sem pořídil „kopírku a3“.

    2. Se skenery plustek mám dlouholeté zkušenosti a s naprostou většinou knih dávají uspokojivé výsledky, navíc jsou relativně levné.
     Profesionální skenery pro staré tisky jsou dělané na tom principu, že stroj listuje běžně rozevřenou knihou a skenuje ji ze dvou úhlů, v podstatě, jako kdyby to dělal čtenář.
     Ovšem nejefektivnější je stáhnout si knihy už naskenované. Doporučuji Project Gutenberg (www.gutenberg.org) nebo Digitální knihovnu Kramerius (kramerius5.nkp.cz). Odborné knihy jsou často pro osobní použití také k dispozici prostřednictvím služeb velkých knihoven, třeba Národní technické knihovny nebo Národní knihovny ČR.

   1. Takto som to robil pred 20 rokmi. Požical si knihu z knizcice a na erarnej kopirke prefotil na erarny papier. Viazanie som uz zacvakal z vlastneho. No potom som zistil, ze skoro kazda kniha sa da zohnat za par korun v nejakom äonline) antikvariate alebo na bazosi. A ktora nie, tak tu nemaju ani kniznice. Takze nema zmysel sa iebat so skenerom.

  2. No, knihu jsem si naposledy kopíroval na vejšce (měl jsem štěstí, že nejsem tak starý a tou dobou už frčela copycentra). Ty profimašiny si snad i otáčely stránky v knize a nakonec vyprskly svázanou kopii. Ale byly to fakt obludy, co v domácnostech i kancelářích jsou nesmysl.

   Ale to šlo o nesehnatelné či jen ve dvou kusech na město existující povinné knihy (odborné, učebnice).
   A i když tehdy ty mašiny vázaly i s festovními hřbety (napevno do lišt, ne kroužkově jako dnes), i tak se to nečte dvakrát pohodlně. Knížka je prostě knížka. A při mém tempu čtení by se mi stejně jen hromadily papíry doma. Takže pokud kopii, tak fakt jen u něčeho, co opravdu chci a není k sehnání.

   Dnes bych ale volil spíš cestu knih elektronických. Ale to je jiná debata.
   Každopádně – najdu-li knihu v antíku a je cenově dostupná, je kopírování tak trochu fuj. I když ekonomické stránce rozumím. Když do ceny za kopii nemusím rozpočítávat honoráře autorovi, překladateli, korektorovi, sazbu… a pak ty drobnosti jako tisk, sklad, distribuci… a nakonec možná i zisk…

   Jo, to se dostanu na rozumější částku. Jen tak nějak v tom trocha hořkosti pro vydavatele zbyde. Takže s tím nakonec třeba taky sekne.

   1. To jste mi připomněl jednu historku s Ministerstvem zemědělství.
    Pracovala jsem u firmy, která m. j. prodávala i kopírky. Bylo to počátkem devadesátých a trh byl lačný.
    Kopírky byly různé, od jednoduchých , malých, až po kraksny zvící chlívku pro dva vykrmené čuníky.
    Uměly všechno, snad jen ne vařit kafe a vyrábět chlebíčky.
    Pan ředitel a současně majitel firmy měl hodně známých a mezi nimi i někoho z Ministerstva zemědělství. Takže si ministerstvo poručilo dodat asi 40 kopírák, v nejvyšší kvalitě, dá rozum.
    To ministerstvo mělo asi třicet poboček v různých místech, takže kopírky postupně rozvážel náš řidič.
    Vracel se silně duševně rozhozený. Tvrdil, že všude ženské málem brečely, když viděly to kopírovací monstrum. Že jsou s tou starou kopírkou spokojení, že se jim tahle nevejde do kuchyňky, že se s tím nenaučej, potlesk nikde žádný.
    😀
    Samozřejmé se nikde s tou mrchou nenaučili, takže technici kmitali a dobrý výdělek měl i servis.
    Sice se leckde snažili uplatnit záruku, ale v tom měli smůlu. Technik jim vždycky vysvětlil, že porucha vznikla vadnou obsluhou, že prostě někdo zmáčknul nějaký nesprávný čudlík.
    😀
    Dobře to dopadlo, byl to bezva obchod a prémie byly.
    😎

  3. … abych to nějak uzavřel …no, co napsat, než jedno pozitivní to moje „zabití“ Asfalťáka mělo, že Ukrajina šla alespoň na chvíli do hajzlu, což alespoň já, uvítal (samozřejmě, až na ty vaše hloupě pubertálně doufající smajlíky, kterýma se naivně bráníte před nepochopením vámi psanýho a který, alespoň mě, kontinuálně urážej).

   Co se týče toho vopruzu se skenováním … ste mě, vážení, moc nepřesvědčili, neb z toho, co píšete, mi vychází, že skenování knížek stále furt stojí za prd a že to zůstane nadále mým vopruzem, z kterýho se mi dělá šoufl! Že to nějak de = mě přesvědčujou v bance, kde, než mi předaj požadovaný bankovky, tak je strčí do takovýho malýho strojku, kterej udělá drrrrr a za chviličku ten strojek je má spočítaný a třešničkou toho mžiku (=zázraku) je, že vám na displeji ukáže, kolik toho spočítal. Kdykoli mám jít však skenovat, vždycky se tý knížce v duchu omlouvám, neb se mi to jeví jako nesnesitelný a nespravedlivý týrání a násilí, něco jako ony mučící metody používaný ve středověku na kostech živých lidských bytostí… čímž dávám najevo, čím pro mě knížky sou!

   Veselá příhoda z natáčení… jednou mě zavolal takovej né úplně chytrej stavbyvedoucí, že prej nerozumí jednomu dokladu v mý dokumentaci… kouknu do svýho PC a v dokladový části najdu jeden z mejch výtvorů udělanej na skenu, kterej mně mou nepozorností unikl do čistopisu… a co nevidím = původně mnou zamýšlený rovnoběžky se tím skenováním předělaly na kuloběžky, který způsobily, že i chytrej stavbyvedopucí by z toho dokladu vyčetl akorát tak velký kulový!

   Asi ste taky zažili ten pocit, když ste si v mládí něco přečetli-slyšeli a v tý době ste kategoricky prohlásili, že tohle tesat do kamene je málo?… a časem = ve stáří = „skenováním“života, ste došli k poznání, že to je naprostá kravina, natož ji tesat do kamene… tak to by asi tak bylo k tomu DOBROVOLNÝMU Asfalťáckýmu skenování za mě všechno a myslím, že ani toho vašeho smajlíka k tomu nemusím dodávat!

   1. Nafotit digitalem po dvoustránkách, v počítači prohnat přes https://scantailor.org, – rozřeže po stránkách, ořízne (případně vyhází ilustrace), vyčistí, pootočí, opraví zvlnění… Jednotlivé stránky spojit do pdf třeba tímhle https://imagemagick.org. Pokud chci text pak lze použít nějaké OCR např. https://github.com/tesseract-ocr/tesseract, nebo otevřít pdf v ms-wordu – ale pozor – OCR zpracování probíhá na cloudu – pozor u placení podle objemu dat a ve výsledku máte normální docx.

 12. Pane domácí, přimlouvám se za služebníka přiděleného pro tuto noc: až přijdete ráno poklidit špínu, nechte prosím aspoň dva tři kousky s nejprůkaznějšími lžemi na ukázku, ať je vidět, který odstín černé ještě dokážou bez poblití označit za bílou – jako ti natahovací kolovrátci s „prokazatelně ruskými“ raketami v Polsku.

 13. Přečetl jsem tady všechno, co mělo hlavu a patu a opět se musím poklonit „sjednocené inteligenci přispěvatelů“.
  O tom je poslední větička mé poznámky na konci celého peletonu. Taková sešlost vojenských odborníků se hned tak nepotká.
  Dobrou noc.

 14. Hlavním problémem je nechuť Ruska rychle vyhrát tuhle válku. Protože kdyby ji opravdu chtělo vyhrát rychle, byl by Kyjev srovnaný se zemí nejpozději do jednoho týdne. Proč to Putin neudělal – nevím.

  1. Proboha!
   Kreml proti Ukrajincům vůbec nic nemá. Určitě nechce, aby kvůli bandě pošuků okolo pana Zeleného umírali obyčejní lidé. Je mu líto každého života na obou stranách.

     1. „Demilitarizace a denacifikace“ byla klíčová slova, kterými zdůvodňoval VV jejich počínání na UA…
      Přičemž jej podezírám z toho, že tím mínil Západ jako takový a ne jen UA. K tomu logicky nepotřebuje územní zisky. Myslím, že generál Zima v tomto ohledu bude bojovat velmi intenzivně v jeho prospěch.

      Tolik na vysvětlenou, proč si myslím, že průběh války na UA je právě takový jaký je.
      (Sdělení pro Střížovy Bretschneidery: tímto vůbec neschvaluji počínání RF, ale jen jej popisuji)

   1. Surovikinovi je to strasne lito, kdyz vypina elektriku nemocnym detem, urcite pak v noci place. Mozna placou spolu s Gerasimovem, objimaji se a nadavaji na zasrany zivot, ktery je nuti delat takove veci.

  2. Re: KD

   Ivan nechce likvidaci Ukradiny, Ivan potřebuje přistřihnout drápky tzv. euroatlantické civilizaci, páč už mu jednou (za éry Jelcina) chtěla rozparcelovat Sibiř.
   Skutečnost, že se bojuje na území UA, je zcela podružná.

   1. Nu podle mapek co určovala tzv ruská opozice v emigraci s opozicí běloruskou při spolupráci polskem estonskem atd. si parelují i teď a vydávají i mapy, jak má být výsledek a nejsou škrti, Sibiř nabízí Číně a velkej kus Kazachstánu 😉

  3. S tím tady nepochodíte. Vidlák tady zavedl svatou tezi, že co Rus dělá, dobře dělá a má geniální plán.
   Třeba vyhrát válku do 3 měsíců by bylo podle zdejších odborníků pro Rusko strašně špatné.
   Blokovat přísun NATOvské techniky by bylo pro Rusko strašně nevýhodné, oni podle Vidláka právě potřebují, aby toho přijelo co nejvíc. Už tam nemají žádnou sovětskou techniku a munici v potřebných počtech, od září je těžiště v NATO technice, takže vidíte, že ty dva body spolu vidlákovsky souvisejí. Ještě že dodali tolik, to by jinak ta válka skončila příliž brzkým vítězstvím.
   No a místní bojaři to opakují a napadají ty, kteří to vidí jinak, tak nějak normálně logicky a vojensky.

   Zajímavé je, že když Rusko začne provádět něco, co mělo smysl dělat od začátku a o čem tvrdili, že to nelze, tak hned přepnou do modu, že to sice lze, ale tehdy by to nebylo výhodné. Protože proto.
   Je pak k popukání, když některé teze, které místní bojary tak dráždí, pak pronese samotný Putin.

    1. Vy půl roku vedete svoje, nehledě nalevo napravo, vaši pudlíci ňafají ty, kteří to zpochybňují a k argumentům se nevyjadřujete. Hodil jste kachnám – ať žerou.
     Pak si dáte pivko s celebritou, prdnete sem pár jeho rozumů jako novinku, která stojí za pozornost. Ale Mlho.. vždyť o tom se, my gaučáci, tady dobrý půlrok bavíme 🙂

     Kafe až po obědě.

     1. Vy uz tu pul roku vyhlasujete, jak diky matlalum v Kremlu a vlastizradcum Rusko prohralo. Nevratne.
      A na protiargumenty odpovidate, ze mate zarucene spravne informace z telegramu. Jo a pak taky z ruskych chat roomu 🙂
      Mene telegramu a vice rozumu. Ale to bych od vas chtel moc.

   1. Gogo, většina věděla, že je potřeba např. energetickou síť a vlaky, ale omlouvali to, že sasi Rus nechce protože něco.
    Tedy jsi napsal nepravdu ne v tom, že obhajují, ale proč 😉

    A Kechlibar je právě mimo, že od začátku říká i dosud nemají přesné zbraně, sice neřekne, že sice uměli těm zbraněma zasáhnout S300, vlak nebo náklaďák, ale energetickou nemohli, protože neuměli.

    1. Ale ja jsem mu 100x psal, ze proc vsechno hned, proc si nepockat na zimu?
     Vsechno odignoroval s odkazem na desne spolehlive telegramy a jak Rusko zaspalo, jak nema presne rakety, vlastizradci v Kremlu…
     Perly svinim.

     1. Zacali v unoru, to je zima dost. Nebo mohli v listopadu, kdybyste jim poradil.
      Soudruzi z USA bombardovali humanitarne na jare,vjestli se nepletu.

      Ale ono je to prece jedno, ne?

 15. To přece už není jen válka mezi Ukrajinou a Ruskem, ale mezi Ruskem s Čínou za zády a západní civilizací. Čili bojem o petrodolar, neboť ekonomika dominuje všem oblastem.

  A ekonomická válka si žádá čas, USA to trvalo desítky let, než SSSR udolaly. Válka na Ukrajině nevznikla jen tak z ničeho, pokud by skončila zítra, v EU a USA by se současná elita udržela u moci a mír by tak stál na vratkých základech, protože to nastavení, které k válce vedlo, by se nezměnilo.

  Z tohoto úhlu pohledu je než aktuální situace na bojišti důležitější obcházení dolaru jako nezbytné mezinárodní platební měny. Tedy i eliminace možnosti USA financovat své hospodářství libovolným dluhem (a jeho splácení kvantitativním uvolňováním). Trvalá vojenská přítomnost USA ve světě je značná a tedy i značné prostředky stojí. Putinovým (a Si Ťin-pchinga) válečným cílem je tedy vysoká cena benzínu na amerických pumpách a nespokojenost Evropanů se zhoršující se životní úrovní. Které by nakonec vedly k rozpadu EU a vítězství amerického izolacionistického prezidenta.
  Putin si naklonil SA, SAE i Írán. Indii. Pákistánskou žádost o levnou ropu zamítl (Američané tam nedávno uskutečnili převrat). Pracuje se na jednotném trhu BRICS+ s nedolarovou platební měnou.

  Proto tak zuřivá mainstreamová rétorika. Proto tak masívní podpora Ukrajině. Západní elity hrají vabank. Pokud Putin zvítězí, skončí svět, jak jej známe.

  1. Souhlasím, pane Zdeňku, jen bych si dovolil navrhnout drobnou úpravu poslední věty:

   Pokud Putin zvítězí, skončí svět, jak jej znají ony.

  2. Žádá si to čas, ale pracuje na tom hodně mravenečků.
   Západ vyhrál studenou válku a od radosti se zbláznil. Dneska už Spojené státy nemají přátele, teda až na toho jediného, který je na nich závislý.
   Zato mraky nepřátel a vazalů, kteří jim ale půjdu po krku, jakmile nastane vhodná doba.
   V dobách bipolarity by si nikdy nedovolili Amíci takové zvěrstvo, jako třeba na základě smyšlené domněnky zrušit Irák. Strach by jim to nedovolil. Mocnosti se držely vzájemně pod krkem a byl klid.

 16. Článek jsem jenom zběžně prolétla, válečné dění nesleduji. Jednak tomu nerozumím, obě strany konfliktu si vymýšlejí, a hlavně je mi z toho všeho špatně.
  Bojím se, že tentokrát tahá Rusko za kratší konec provazu. Že jestli “ demokratickému světu” vydrží válečné nadšení, tak by měl prezident Zeměkoule a světový dráb učinit další zářez do pažby. Po sérii nevýher, ( IAfghánistán , Irák, vlastně i ta Venezuela se drží nad vodou a tlustý Kim se chechtá ) , po sérii nevýher konečně významný úspěch. V Bělorusku to nevyšlo, Ukrajina taky dobrá.
  Západ je sice v rozvalu, celý svět zíral, co se dělo po zvolení Bidena před Kapitolem. Ale umírající kobyla nejvíc kope a tahle je ještě až moc živá a při síle.
  Nejsem si jistá, jestli si všichni Rusové uvědomují, že cílem Spojených států potažmo Brusele je RF definitivně zbavit státnosti. Rozdělit na kusy a dosazené místodržící donutit šlapat brázdu pomocí cukru a biče.
  Žantovský z Knihovny V. H. tomu říká “ zvolit mateřský přístup”. A že to bude fuška zcivilizovat mužiky prahnoucí po samoděržaví. Na druhou stránku, co by jeden pro Pravdu a Lásku neudělal, že jo?
  🤮

 17. Nassim Taleb napsal kromě jiných půvabných knih také jednu, kterou by si měl Kechlibar určitě přečíst, jmenuje se přiléhavě „Intelektuál, ale idiot“; je známa pod zkratkou IYI – Intellectual Yet Idiot – a je přímo o něm.

  Kdyby nebyl IYI, mohl by si snadno zjistit, že Sojůz vyhrál válku nad hitlerovským Německem mimo jiné také proto, že už před válkou aplikoval z USA několik zcela klíčových paradigmat, a jednou z nich bylo zavedení paletovacího dopravního systému. Tedy palety, paletovací vozíky a nakladače, normované vagony pro paletovací systém, paletovací sklady. Čímž Sovětčíci měli před německými nácky a tehdejší ušlechtilou „vyspělou Evropou“ ohromnou logistickou výhodu – Němci a jejich západoevropští spojenci používali jako jedinou vymoženost pro hromadné manipulace se zbožím dopravní sítě, vše další se překládalo ručně.

  Tudíž Rusáci to měli v Evropě/Asii úplně první, za WWII to kromě nich používali jedině Američané. Ruská armáda palety a s tím související samozřejmě používá, je to standardní věc. Překvapení?

  Jen tak pro doplnění, dalšími z těch úžasných triků z tehdejších USA byla „vertikální integrace“ – někdy se tomu říká také „výrobní komplexy“. Když totiž něco složitějšího vyrábíte, obvykle se to skládá z většího množství součástek a menších celků – a ty jsou od různých dodavatelů, různých firem. Říká se tomu distribuovaná výroba a klade to obrovské nároky na logistiku, protože každá ta fabrička je někde jinde. A nejen to – během vývojového-výrobního-zlepšovacího cyklu se každá úprava složitě dohaduje, experti musí cestovat mezi výzkumáky a továrnami… Takže mnohem chytřejší je udělat to úplně jinak: sestěhovat vše na jedno místo do obří super mega fabriky, která to pak vyvíjí a vyrábí úplně Fšecko na jednom fleku. Výrobní komplex. Což Sovětčíci plošně zavedli pro klíčové výrobky, jako tanky, letadla, děla. Němci ne, ti to stále patlali po staru…

  Poslední hlavní trik, poskytnutý Sojůzu tehdejší Amerikou, bylo „projektované zastarávání“. Což zjednodušeně znamená, dělat výrobek kvalitně jen natolik, kolik je reálně potřeba, ale ani o kousek lépe. Použít co nejhorší a nejlevnější materiály, které ještě vyhoví. Omezit funkčnost a technickou dokonalost na to, co je skutečně potřeba, nedělat to lépe. A také životnost. A tohle Němci neuměli – jejich tank měl motor s životností 5000 km, perfektně udělaný z drahých materiálů, složitými a drahými technologickými postupy; ruský tankový motor byl projektovaný a vyráběný na 500 km – jenže oba ty tanky shořely po ujetí 50 km od složení z vagonu, po několika hodinách bojů. Sovětčíci dokázali za cenu a čas na výrobu jednoho německého tanku postavit svých tanků 14. Přičemž „tankově“ byly ještě ke všemu lepší, dokonalejší návrh, lepší kompromis parametrů… T-34 proti PzKw III. Sovětčíci Němce s celou Evropou převyráběli – proto také vyhráli. Měli neskonale lepší produktivitu, lepší výrobní postupy, lepší konstrukce, lepší životní cyklus výrobku… Lepší organizátoři, lepší manažeři, lepší inženýři, lepší technologové. Jo, to se Němčourovi hodně blbě poslouchá, to chápu.

  Další Kechlibarova „moudra“ jsou na tom navlas stejně. Zábavné je, že vše co tvrdí, je ve skutečnosti přesně naopak. Jako s těmi paletami.

  Snad jen v jediném má pravdu, ale i to jen napůl. Že ruská armáda přechází v nasazení z menších BTG na divizní-armádní systém. Tedy z „brigádních úkolových uskupení“ na větší organizační celky. Hlavní důvod je, že BTG jsou vhodné na „malé války“, případně proti zaostalému protivníkovi, ale pro skutečnou „plnotučnou“ válku je vhodnější organizační schéma divizí a armád.

  Neznamená to, že by Rusáci BTG systém neuměli nebo byli zaostalí a tak se vrátili k sovětskému systému, protože jejich velitelé to nezvládají. Ale jedině to, že se „vojensko-policejní operace“, tedy ruské SMO překulí velmi brzy ve skutečnou velkou válku. Až do toho gen. „Armageddon“ šlápne na plné koule. Což bude dost brzy, když mobilizovaným vojclům končí výcvik a brzy se tak na bojišti objeví 300 tisíc nových posil. Plus všechny ty obří vlaky s nabílo natřenou technikou, která směrem k Ruině najíždí z celého Ruska.

  Ukroši jsou prostě naprosto v čudu, nepomůže jim už ani svěcená voda, jak se říká…
  Žumpy píší naprosté nesmysly, stejně tak všichni možní „Západní znalci“, až na pár výjimek.

  Nemám už čas vyvracet další Kechlibarovy bludy, možná později…

  1. Tohle se ale přeci vůbec nedá srovnávat! Hitler se netajil tím, že si chce SSSR podmanit a vysát.
   Západ naopak maže ruskému obyvatelstvu med okolo huby a nikdy nepřizná, že záměr je stejný.
   Jak dlouho VVP řídí zemi? V roce 2000 převzal stát, který byl ekonomicky v rozvalu a i když se vede úspěšně, tak za těch 22 let ještě ani zdaleka není ruská ekonomika v dobré kondici.
   Spojené státy se napakovaly na druhé světové a ještě dlouho mohou žít z podstaty. Vazalů , kteří jim jdou na ruku mají docela dost. Celá Evropa , ale i jiné regiony, nadšeně nakupují jejich zbrojní tovar. I my, samozřejmě.
   Závidím vám váš optimismus.

   1. Spojené státy se ovšem samy odrovnaly. Jsou předlužené a deindustrializované, protože je demoralizovala výhra ve Studené válce.
    Velká část populace žije z ruky do huby, jejich příjmy stačí maximálně od výplaty k výplatě nebo jsou, ačkoliv jsou zaměstnaní, závislí na sociálních transferech. U nás v tomto rychle doháníme náš vzor.
    Naopak Rusko využilo hlouposti von der Leyenové a rychle a levně zpětně nacionalizovalo majetek, který byl dosud v rukou západních subjektů, které rozchvátily za Jelcina. Oligarchové přišli o majetky na Západě a nebudou už tedy žádné prostředky z ruské ekonomiky vyvádět. Ruští podnikatelé se zbavili nekalé konkurence dumpingových cen západního zboží a mohou tedy rozvíjet vlastní výrobu. To je všechno splnění všech vlhkých snů ruských nacionalistů!

    1. Tak s tím velmi souhlasím, že výhra ve studené válce je zbavila rozumu. Ale ještě dlouho můžou žít z podstaty, takže budoucnost nevidím v růžových barvách.
     Jde jim teď o hodně a umírající kobyla nejvíc kope. A za USA kopou i všichni příslušníci malého národa, kteří jsou rozprsklí všude a je jim jasné, že na strýčkovi Samovi s tím úplně nejdelším kyjem jsou životně závislí. ( I když si to jen, z mého pohledu, namlouvají. )

   2. Ruská ekonomika není v kondici? Was ist das „kondice“?
    Stačí se podívat na ukazatel veřejných dluhů k HDP toho kterého státu a je jasné, že Západ je jen navoněná bída, na rozdíl od Ruska.

  2. Máte velkou pravdu.
   Dodal bych: co to znamená „demilitarizace“ ? Asi, že ukrajinské muže prostě vybijí. Jak to, že je Zelenský naživu? Asi to Rusům vyhovuje. Stále jim posílá ty muže na vybití.

   1. Re: ZHt

    Zelí bude obětní kozel, který odveze všechny hříchy světa. Jeho nynější mrtvola by se mohla stát další modlou, tomu je potřeba se vyhnout.

    1. Přesně Targus.
     Nejprve je potřeba světu ukázat všechna jeho svinstva a pak teprv zabít, ovšem nějakou prokazatelnou „nehodou“.
     Uznávám, že za současného stavu médií to ukazování svinstev Zelího, půjde velmi ztuha, ale půjde. Až Západ konečně zjistí, že desítky miliard eur v munici a v naftě, shořely ještě po cestě na frontu, tak třeba to někomu dojde, že leje prachy do bezedné díry.
     Jinak z něj bude další Bandera, což nechceme.

  3. K42: podrobně popsáno. K tomu doplním, že továrny v USA a v SSSR za Uralem byly mimo dolet německých bombardérů. Němci naopak museli víc decentralizovat výrobu s pokračující válkou místo centralizace do ještě větších továren kvůli bombardování. Nejvyšší výroby zbraní sice dosáhli až roku 1944, ale měli problémy s dopravou všech součástek ke smontování. Stačilo narušení jedné železnice leteckou ofenzívou a k čemu byla téměř hotová letadla, když jednu nepostradatelnou část z odloučené nové podzemní továrny nešlo přivést dost rychle? Ať vrtule nebo kanóny nebo vrtule. Potom se letadla hromadila a čekalo se na chybějící část, podobně jako když automobilky během covidovych omezení hromadily téměř hotová auta a čekaly na čipy. Bombardování dlouho nedokázalo snížit výrobu, ale mělo hodně takových nepřímých důsledku. Nutili Němce se zdržovat stavbou podzemních továren nebo hromadit protiletadlové kanóny kolem továren a potom jim chyběly na frontě, kde by se především flaky jejich armádě hodily.

 18. Zmíněný daleký dostřel vede k nižší roli pěchoty s automatickými puškami s výjimkou měst. V jižní části země v obdělávané stepi jsou bloky polí široké i 8 až 10 kilometrů. To už se nedá přeběhnout pod dohledem dronů a v dostřelu děl. To platí pro obě armády. Dřív by to přejela stovka tanků, ale při velkém výskytu různých protintankových zbraní je to jiné. Velké přesuny jde těžko utajit i za frontou.

 19. Jen si tu odložím pro pozdější porovnání současného stavu se stavem po ořadování generála Zimy kooperujcího s generálem Surovkinem…
  https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine

  Dle lžiDnes 20:29 :
  “Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara, pokud příští ruské útoky na delší dobu vyřadí z provozu teplárenskou soustavu v ukrajinském hlavním městě. Podle agentury Reuters to dnes uvedl kyjevský starosta Vitalij Kličko…”
  ————————————————————
  Tři miliony lidí rozbitém městě, bez (teplé vody), elektřiny v teprve nadcházející zimě? Jiná velká města na tom nejsou lépe, to bude uprchlická tsunami.

 20. No, dle mého je myšlení Kechlibara ukázkou solidní analýzy příběhu vytrženému z kontextu a díky tomu nelze sice nic vytknout, ale zároveň vede k nesprávným závěrům. Ta největší slabina jeho úvah je, že se postavení a ekonomická síla Západu nezmění a bude pořád stejná. Ovšem …
  Dnes je čím dál více jasné, že Ukrajina je jenom bitevní pole mezi Západem a RF. Dále je očividné, že RF nejde o vojenské vítězství na Ukrajině (zatím). Porážka ukrajinské armády totiž nic neřeší – okamžitě by nastoupili síly z Polska a „další spotřební“ materiál z pohledu anglosasů (Slováci, Češi atd) … a pokud by došli i tito, pak nastoupí západní síly NATO. Tady si dejte do souvislosti Řehkovo prohlášení o nutnosti se připravit na velký střet nebo nákup F-35, které oproti Gripenům mohou nést jaderné zbraně. Rád bych zdůraznil, že nikdo netvrdí, že je s těmi atomovkami budou pilotovat Češi – dle mého jde Američanům o to, aby tady ty stroje měli k dispozici v dostatečném počtu v Evropě. Už jen z tohoto důvodu nevyhovují Gripeny, protože s nimi Američané neumějí …
  Vraťme se k tématu – na Ukrajině tedy nelze Západ vojensky porazit (zatím). Jde ale dělat jinou věc – udržovat to ve stavu, kdy to bude pořádně těžká koule u nohy Západu. A tady zase – Západ nelze porazit ekonomicky jen tak, protože peníze pro něj nehrají roli … natisknou si je kdykoliv v jakémkoliv množství. Západ ovšem nemá surovinové zdroje, porazit ho lze jenom tím, že nastavíte okolnosti tak, že si za ty natištěné papírky nic nepořídí … a tohle bude chvíli trvat, ale rozbíhá se to a asi to už nepůjde zastavit. Dnes už nepadá do úvahy, aby US Army nějakému státu, který začne odmítat USD poslala pomocí bomb demokracii … a okruh příjemců USD se snižuje, tedy klesá schopnost Západu nakupovat za potištěný papír to nejdůležitější co potřebuje … suroviny.
  Uvědomte si, co dělal Putin potichu celou dobu – Západ se mu smál, jak objížděl úplné outsidery a rozvojové země, ale on jednal a dojednával. Trvalo to, ale výsledek začíná být vidět. V podstatě dal dohromady státy, které slavnou G7 nebo G20 převyšují jak počtem obyvatel, tak dnes už HDP. Nejpodstatnější je ale na nich něco jiného – v podstatě je to sdružení zemí vlastnící rozhodující zásoby nerostných surovin. Opět si dejte do souvislosti odmítnutí Saudů zvýšit těžbu ropy na žádost USA a rozšiřující se vyrovnávání plateb mimo USD. Západ má početnější a zkušenější armádu a tiskařský stroj na peníze. Rusové mají sice slabší konvenční armády, ale v jaderných zbraních budou asi lepší a navíc očividně mají odhodlání sesadit Západ z trůnu. Ale hlavně – mají zdroje nerostných surovin, které naopak nemá Západ. A navíc Západ začíná být odřezáván od možnosti nakupovat to co nemá a potřebuje za natištěné peníze – paradoxně zatím vlastní iniciativou. A do toho všichni začínají vidět, že slova o volném trhu, demokracii a pod. jsou jenom kecy. Ve skutečnosti se věci mají tak, že kdo neposlechne USA bude zdemokratizován, alias oloupen, protože Západ nic jiného neumí a jeho prosperita stojí na tom loupežení. Všichni vidí, že se nezastaví ani okrást jadernou velmoc.
  Tohle je boj na delší období, na Ukrajině se jenom udržuje stav, aby Západ musel financovat chod celého státu a zároveň tam masivně směřoval drahé zbrojní výrobky a současně nemohl zrušit sankce bez ztráty tváře, což povede k jeho ekonomickému zhroucení … pokud se dříve nedorve k surovinovým zdrojům.
  Rusové nemohou prohrát. Tohle skončí buď sesazením Západu z role vůdce světa. tedy prohrou západu nebo jadernou výměnou a pak tedy prohrou všech. O nic jiného na Ukrajině nejde. Vybojované nebo opuštěné město na Ukrajině nehraje vůbec žádnou roli.
  Pokud v RF nenastane převrat, tak ten ruský svět zvítězí a Západ prohraje.

  1. „No, dle mého je myšlení Kechlibara ukázkou solidní analýzy příběhu vytrženému z kontextu a díky tomu nelze sice nic vytknout, ale zároveň vede k nesprávným závěrům.“
   Presne tak…a kdo neveri, at si pusti pana Kechlibara nazivo. Me je sympaticky a rad ho ctu, ale jeho zavery je treba brat s velkou rezervou, vyplyvajici z videni jen uzkeho spektra problematiky. Kazdy jsme nejaky, to neni nic proti panu Kechlibarovi.

   1. Říká se tomu „patent na rozum“. Typická intelektuální namyšlenost, když člověk je v nějakém oboru dobrý, začne se zcela nekriticky a mylně domnívat, že rozumí všemu. Ychtylové…

    1. Jenom má jiný pohled na věc. To je špatné? Kechlibar je rozumný člověk a vyplatí se vyslechnout jeho názor. Proto se s ním také Vidlák setkal.

     1. Zde musím říci, že tonení o jiém názoru jako takovém, ale patentu na jeho názoru.

      Zde uváděné palety co prý rus nemá je krásná ukázaka, ale musí se dodat, že mu bylo opakovaně sděleno v jiných věcech, že to je jinak a on je ignoroval, jak by informace nebyla nebo napsal ve stylu byludy a dál jel, že platí co vydedukoval, bez ohledu, že má informace, že to z čeho vycházel neplatí.

      To pak nemáš názor, ale víru, což není nic proti něčemu, ale nesmí se tvrdit, že to není víra…

  2. Souhlas, až na pár „maličkostí“.

   Západ nemá zkušenější a početnější armádu než Rusáci. Posledních 30+ let strávil Západ koloniálními válkami proti ubožákům v sandálech, pastevcům koz s kalachy a RPG, kdy měl totální informační, leteckou, zbrojní a organizační převahu. Bojovat proti vyspělému nepříteli je něco úplně jiného. Rusáci nikdy nezrušili základní vojenskou službu, tudíž mají k dispozici asi 25 milionů vycvičených záložníků, sklady výzbroje pro ně, a neskutečná kvanta munice. Rusko nikdy nezastavilo zbrojní výzkum a vývoj, a technologicky jsou na tom dnes v mnoha důležitých oblastech výzbroje napřed. V něčem, třeba PVO/PRO, protilodních raketách, leteckých dálkových raketách, bojišťových operačně-taktických raketách jakož i dalších dálkových zbraních, o mnoho let napřed.

   Rusáci jsou vyspělejší v konvenčních zbraních než Západ, hlavně v oblasti pozemního boje, což je Západem ignorovaný druh války. Protože USA i NATO jsou námořní a letecká mocnost, tak žili stále v dojmu, že konvenční pozemní výzbroj nepotřebují, jelikož vše vyhrají pomocí lodí a letadel. Tudíž prohlásili např. dělostřelectvo, hlavňové i raketové, za zastaralé a mají ho málo. Stejně tak, při své dlouholeté letecké převaze, ignorovali raketové PVO a PRO, kde zaostali proti Rusku o 30 let, kromě toho mají i těch zastaralých PVO či PRO systémů velice málo. Stejně jako jsou USA a Západ námořní mocnosti, Rusko je pozemní mocnost. Západní převaha v letectvu a námořnictvu je ve válce proti Rusku nebo Číně k ničemu, protože v přesycenosti bojiště raketovým PVO/PRO a protilodními raketami přestala de facto existovat.

   Důležitý faktor toho všeho je také stav zásob a válečný průmysl. Západ vyvezl svůj průmysl do Číny etc, a není schopen výzbroj a munici doplnit. Nemá na to už nejen továrny, ale ani pracovníky: nemá dělníky, nemá střední technický personál, nemá inženýry, nemá projektanty, nemá konstruktéry. Nemá na to ani materiály – protože zrušil primární zdroje: doly, úpravny rud, slévárny a ocelárny. A k tomu všemu 30+ let rušil „nadbytečnou a neekologickou“ energetiku. Tudíž i kdyby zázrakem vše vyčarovali zpět, nemají to čím pohánět a napájet. Zbrojní výroba je totiž kromě jiného také neobyčejné energeticky náročná.

   Plus je tady ještě čínský faktor. Západ totiž spáchal neuvěřitelnou geopolitickou chybu, přímo šílenou: současně útočí na Rusko i na Čínu, čímž obě tyto supervelmoci zahnal do úzké spolupráce až spojenectví.

   1. Máme stejný pohled na věc. Tu zkušenější armádu jsem myslel právě tím, že Západ neustále podnikal loupežnické výpravy a tudíž jsou „sehranější“. Rusové sice základní službu nezrušili, ale je to takové secvičování „na sucho“. S první vážnou praktickou přípravou začali až nástupem v Sýrii. Tu praktickou secvičenost Západu právě pracně dohánějí. Navíc je třeba si uvědomit, že i mezi velením (na všech stupních) budou existovat obdivovatelé západního způsobu života. Na straně Rusů je dar a odhodlání vítězně ukončovat války, na straně Západu jen zájem loupežníků udržet si svoji životní úroveň. Velmi dobře to charakterizuje dnes následující přirovnání: Západu jde o to ulovit na zdroje tučného zajíce, ale RF je ten zajíc, kterému jde o život.
    Co se týče početnosti armád, tak je to k diskuzi – počet obyvatel má Západ více než RF a podívejte se, co se děje na Ukrajině – odchytí lidi a šup s nimi do uniforem a na frontu … Takových vojáků má Západ určitě k dispozici více. Pokud Rusové na Ukrajině přitlačí, tak plnohodnotně nastoupí Poláci a my se Slováky se začneme připravovat – mediální příprava už probíhá.
    Můj tip je, že v r. 2030 bude kolaps Západu už nezakrytelný …

   2. Rusko rozhodně nemá vyspělejší pozemní armádu. Západní technika je přesnější, rychlejší, s větší možností komunikace a zobrazením. Dělaná právě na rychlé blitzkriegy proti sandálovým protivníkům. Rusko oproti tomu jede větší množství levnější a jednodušší techniky, což mu dává výhodu v konvenční válce. Toto vůbec nemůžete srovnávat.

    1. To tvrdí žumpy a namyšlení Západní „experti“, jenže na tom není zbla pravdy. Před 20+ lety snad něco ano, ale dnes ne: Rusáci si před lety uvědomili, že pro „malé války“ jsou přesně navedené zbraně výhodné, i když jinak jsou neefektivní jelikož zbytečně drahé.

     Záleží na měřítku nasazení – někdy je prostě výhodnější použít např. přesně naváděný granát do houfnice „Krasnopol/Kitolov“ za 30 tisíc dolarů (exportní ruská cena) než množství „hloupých“ obyčejných granátů za 2000-3000 dolarů (které reálně ani tu cenu nemají, jelikož jde o 50+ let skladované zásoby, dávno odepsané, které mají v zásadě cenu zápornou, jelikož skladování něco stojí a jejich delaborace vyjde dráž, než je vystřelit na bojišti).

     To máte jako třeba s těmi řízenými křídlatými raketami dalekého dosahu: USA se vytahovaly léta se svými „Tomahawky“, jakoby to měli exkluzivně jen oni, jenže ve skutečnosti měli Sovětčíci/Rusáci to samé – v roce 1983 zavedli Ch-55 a „Granat“, což bylo to samé. Jenže v té době usoudili, že s konvenční náloží to nepotřebují, a měli to jenom v jaderných variantách. Protože nepotřebovali nikoho dálkově ostřelovat takovýmto způsobem v konvenčních loupeživých válkách, jako Západ. Po ukončení Studené války z toho vyrobili Ch-555 s konvenční bojovou náplní, ale nepoužívali to.

     Léta vyváželi kupříkladu křídlaté střely rodiny „Klub E“, s doletem 270 km, takže Západ přiblble jásal, jak jsou ti Rusáci zaostalí, protože Tomahawk lítá na 1 500-2 500 km, dle varianty. Jenže Rusáci tím pouze dodržovali mezinárodní dohody o zamezení proliferace raketových zbraní, kde je dolet omezen na 300 km. Když pak v roce 2015 Rusko zasáhlo v Sýrii, najednou jim létaly „Kalibry“ na 2 500 km: do Sýrie až z Kaspického moře, což Západ přímo šokovalo. Přičemž Kalibr je vlastně neexportní varianta střely z rodiny Klub, která nemá dolet uměle omezený. Dnes mají „Kalibr-M“ 3M14M s doletem 4 500 km. Podobně mají „stealth“ křídlaté střely Ch-101 s doletem 10 000 km (konvenční varianta strategických křídlatých střel s jadernými náložemi Ch-102).

     V dalších kategoriích zbraní je to obdobné. Západní žumpy zkrátka žijí v bludech, a to že dlouhodobě od euforie ze začátku 90. let, když porazili „Saddáma“ a tím ve svých makovicích veškerou tu „zaostalou sovětskou/ruskou“ techniku. Skutečnost je diametrálně odlišná…

     1. Myslím, že se tomu jinak říká „uvěřit vlastním lžím a oblbování“.
      Jede to už dlouho, víc než 20 let a Rus všechno pečlivě sledoval a analyzoval.

     2. Já neříkám že Rusové jsou technologicky zaostalí, ale že mají jiné priority. Krásně je to vidět např. v námořnictvu. Černomořská flotila je k smíchu, jediná ruská letadlovka vesele hnije v docích. Ale v ponorkách jsou na špici a stejně tak v ledoborcích. V raketách dlouhého doletu vedou, ale obdobu krátkodosahových HIMMARSů nemají. Zaostávají v detekci (AWACS, satelity), zato mají lepší rušičky. Mají mnohem jednodušší drony, zato jsou levné a je jich mnogo (např. Orlany s jednoduchým Cannonem).

      Prostě jedou úplně jinou strategii. V pozemních bojích využívají méně HI-TECH, ale snadněji vyrobitelné vybavení, a to včetně výbavy pro blátošlapy.

      1. Souhlas, v zásadě.

       Co se týče hladinových lodí, tak s objevením se hyperzvukových 3M22 Zirkonů s doletem 1000 km, které se dají odpálit „z každé větší pramice“, ponorky, letadla, pozemního odpalováku, hladinové loďstvo skončilo asi jako námořní plachetnice s bronzovými kanony: R.I.P. Úžasné a mocné letadlové lodě jsou jen předrahé plovoucí cíle, které půjdou ke dnu do pár hodin po začátku nepřátelství. Smysl mají nyní jen menší jednotky, maximálně do velikosti fregaty či torpédoborce, pro menší konflikty, hlídání a potírání pirátů, záchranné a výsadkové operace, toť vše.

       Obdobu HiMARSů Rusáci samozřejmě mají, a to že léta, dokonce ještě před Amíky, ze sovětských časů – od té doby, co plně zprovoznili satelitní Glonass, což je konec 80. let.

       Existuje mraky typů ruských raket do salvových raketometů BM-27, BM-30 nebo současných Tornado-S, které mají přesné koncové navedení, dokonce několika různých typů (satelitní, optické/termovizní, radarové, laserové) a pokrývají vzdálenosti dosahu od cirka 20+ km do 120 km; na další vzdálenosti mají přesné semibalistické Iskandery-M (na hranici hypersoniky, s vyspělými protiopatřeními – klamnými cíly a rušiči) a křídlaté Iskandery-K, pozemní protilodní komplex Bastion s křídlatými vysoce nadzvukovými střelami Onyx/Ruby/Jachont (podle typu a exportní licence) do 500 km.

       Už jsem zmiňoval, že proti HiMARS „Wunderwaffen“ je mnohem modernější i ukrajinská Vilcha (která pochopitelně vychází ještě ze sovětského vývoje a spolupráce s Ruskem po roce 1991)…

       V téhle oblasti jsou ve skutečnosti zaostalí Amíci: jejich ATACSM s doletem 300 km (pro HiMARSy) je proti ruským analogům směšný; letí po balistické dráze, nepoužívá větší manévrování, nemá rušiče a klamné cíle, je pomalý – je prostě snadno sestřelitelný jakýmkoliv ruským PVO/PRO systémem. Lepší bojišťovou raketu PrSM s doletem 500+ km Amíci pořád ještě teprve vyvíjejí, letos do konce roku chtějí koupit zkušební sérii asi 100 kusů, víceméně aby profinancovali vývoj bez toho, aby v Kongresu někdo moc řval…

       1. Tornado-S jsem neznal, beru tedy poznámku o Himmarsech zpět. Já zaregistroval pouze Smerče a Grady, ty nedosahují USA přesnosti. Iskander je samozřejmě o level výš, ale už zase zbytečně drahý na frontové použití.

        Co se týče Glonasu, ještě pár let zpátky to bylo dost problémové dítě. Je možné že už vychytali mouchy, ale stejně se na UA vyskytuje podezřele mnoho GPS a dokonce Galileo modulů v ruských službách…

        1. Masivní flotily s výskytem Zirkonu končí, ale to je dle mého pouze dočasné. Podzvukové střely by měly zvládat systémy Phalanx a nově Rapidfire, na hypersoniky se vyvíjí silnější verze Helliosu.

         1. Jednotou dočasnosti je „jeden furt“, jak dobře víme.

          Ne, opravdu proti hypersonickým systémům typu Zirkon (se skutečným hypersonickým motorem typu scramjet, takže to neletí až do vesmíru, ale vše probíhá ve výšce pod 50 km) není žádná obrana. Leda snad nějaké ty zbraně „se směrovanou energií“ jako lasery nebo částicové/iontové urychlovače, ale to je docela jistě ještě na dlouhé lokte – možná za 50 let, kdo ví? Ala Star Wars, hehehehe.

          Možná se časem najde nějaká obrana proti hypersonickým systémům s klouzavými nepoháněnými hypersonickými tělesy, které jsou vynášeny obyčejnou balistickou raketou na hranici vesmíru a pak letí dolů pasivně po balistice – jako jsou čínské protilodní DF-21D. Třeba napadením v té vynášecí fázi. Ale jakmile to je už v atmosféře, generuje to plazmový oblak takže to není vidět na žádném radaru, tak je to… složité. Navíc, když chcete zasáhnout něco, co letí Mach 10, tak potřebujete anti-raketu nejméně stejně rychlou, navíc s obří manévrovatelností a odolností proti přetížení. 200G? Tak nějak, no a to postavit prostě nejde.

          Amíci a celý Západ jsou prostě v čudu, jejich válečný „koncept dělových člunů“ je mrtvý. Bim bam, uložit do hrobečku.

          Podotýkám, že Rusáci navíc posledních pár let velice usilovně vytvářejí satelitní konstelaci pro vyhledávání cílů a navádění těchto systémů. Něco jako měli v 70./80. letech systém Legenda. Tím už tehdy dokázali najít všechny amícké loďky všude a navádět na ně co chtěli…

          Hladinové lodě samozřejmě nezmizí – úkolů pro ně zbylo v menších válkách (s někým, kdo nebude mít Zirkony či něco obdobného) dost. A pokud si provozovatel takové loďky koupí „ochranný glejt“ od Putina, hehehehe? No tak s tím jezdit může… aniž by se bál, že kdykoliv může začít krmit rybičky.

        2. Jak jsem psal, už ty BM-27 (Uragan) a BM-30 (Smerč) z konce 80. let uměly více než HiMARS. Kromě neřízené munice do toho Sovětčíci/Rusáci měli i řízené rakety, se satelitním i aktivním koncovým navedením. Po roce 1991 tohle vše samozřejmě ještě více rozvinuli, až po dnešní Tornado-S (a Tornado-G, což je obdobně modernizovaný 122 mm Grad). Měli/mají do toho i rakety se submunicí, i aktivně naváděnou (třeba přes termovizní čidlo na jednotlivé tanky). Dokonce existuje i taková kuriozita, že do toho mají rakety, které nad cílovou oblastí rozptýlí průzkumné drony – pro vyhodnocení úspěšnosti ničení cílů předchozími raketami.

         Ohledně Glonassu, první generace těchto satelitů z 80. let měla dost krátkou životnost, asi 5 let, a v Jelcinovském období je skoro neobnovovali, takže na konci 90. let Glonass „měl potíže“ (nižší přesnost nebo nad některým územím na pár hodin mizelo pokrytí). Ale to je dávno pryč, od cirka roku 2000+ to obnovili. Dnes mají snad 3. nebo 4. generaci Glonass satelitů, a funguje to excelentně. Stále to rozvíjejí – v poslední generaci to kromě navigace má i datové kanály pro navádění zbraní (datalinky, v military žargonu).

      2. Velmi zajimavy nazor.
       Detaily neznam, nejsem zbrojni odbornik a v ruske armade jsem nebyl.
       Ale smysl to dava.
       Rozhodne vic, nez zasvedcene teorie o matlalech a vlastizradcich v Kremlu.

        1. Paralelně vedle sebe existuje spousta jevů.
         Důležité je vědět, nebo si umět spočítat, jaký mají vzájemný poměr vlivů, tedy jaký bude výsledný.
         Může být, že jeden z paralelně běžících jevů bude až tak slabý, že na celkový výsledek, nebude mít praktického vlivu.
         😀

  3. To je hodně dobrá úvaha!

   Jen v jedné věci musím trošku oponovat – západ nemá zkušenější armádu.
   Západní armády jsou v podstatě destrukční a z velké části žoldnéřské sbory, které sice umějí napadený stát rozmlátit na prvočinitele, ale pak se stanou bezradnými. Neumějí okupovat – tedy spravovat dobytá území, nedokáží (a nejspíš ani nechtějí) získat domorodce na svou stranu. Irák, Libye, Somálsko, Mali, Afghanistán… – všechny „demokratizační mise“ skončily úplným fiaskem a útěkem z místa činu.
   I v tomto ohledu jsou Rusové o několik koňských délek před západem.

   1. Už jsem psal – Západ má sehranější armádu pro boj a to díky neustálým loupeživým válkám. Loupež je jediná motivace a to v dalším čase neobstojí … např. z důvodu, že správa okupovaného území něco stojí, což je protiklad profitu z loupeže.

 21. Tedy já jsem ženská, válčení nerozumím, ale to, že pan Kechlibar řeší nezavedení paletových vozíků při nakládání munice (např.) mě dostalo.
  To americký plukovník řeší úplně něco jiného…..
  https://skspravy.sk/svet/rusko-usa/americky-plukovnik-o-ruskej-zimnej-ofenzive-a-reakcii-nato/

  …Rusko sa rozhodlo použiť silu potrebnú na Ukrajine. Rusi začali ničiť ukrajinské komunikačné linky – elektrickú sieť, mosty, cesty a železnice – bez ktorých nie je možné zásobovať ukrajinské sily. Keď bude zničenie komunikačných línií dokončené, ruská armáda, najmä jej rozsiahle delostrelectvo, predstaví ukrajinským silám nepríjemnú realitu, že sú vo veľkej presile a presile.

  …USA nemajú žiadnu obranu proti hypersonickým raketám, ktoré sa pohybujú nadzvukovou rýchlosťou a môžu meniť svoju dráhu letu. Zatiaľ čo USA stále vykonávajú hypersonické testy, Rusko doteraz umiestnilo štyri rôzne hypersonické rakety v rámci svojich existujúcich rodín raketových systémov – Kindžal, Kalibr, Iskander a Zirkon. Majú tiež hypersonické kĺzavú strelu Avengard…..

  atd.

 22. Proti bombardování Srbska vidlák procítěně protestoval, vždyť šlo o lidské životy! Bombardování Ukrajinců je u prdele.

  Zbytek jsou kecy.

  1. Prostě když je válka, tak se bombarduje… Já nechápu, čemu na tom někdo nerozumí. Ta válka nemusela být. A Ukrajinci teď zjišťují, kolik doopravdy stojí jejich „svoboda“.

   1. Máte perfektní nadhled, když je o mrtvé Ukrajince. Ovšem v případě srbské vyšší rasy jste protestoval proti zločinnému západu.

    Ukrajince stojí svoboda hodně mrtvých, protože odmítli mnichovský mír. A západ ho odmítl také, nenašel se tam žádný Chamberlein a Daladier.

    Ano, svoboda něco stojí. Mnichovský mír je ovšem ještě dražší. To nic nemění na tom že jste dnes ryzí mnichovan – který ale bude zároveň ukřivděně brečet nad tím, jak nás v roce 1938 západ zradil.

    Holt jednotka pokrytectví je jeden vidlák. Stovky mrtvých Srbů jsou zločin, desetitisíce mrtvých Ukrajinců jsou normální válka. Když zabíjí americké letadlo, může za to USA, když zabíjí ruské letadlo, může za to také USA.

    1. A za co jako bojují Ukrajinci!?!?!? Já to nevím!
     Nic se jim nedělo, jenom měli špatné vlády a jejich zemi rozkradli oligarchové. Většinou neslovanského původu. Čokoládovník Porošenko a grázl Kolomojský a podobní týpci.
     S tím ale nemělo Rusko vůbec nic společného. Putin měl spoustu práce s tím, aby zbavil Rusko vlastních oligarchů.
     Rozpoutat v tak složité zemi, s tak pohnutou historií, byl těžký zločin. A podíl na něm máme i my.
     Schwarzenberg i Štětináč/ Plavec a jistě i další kluci a holky od havlérky se na Majdanu neflákali.
     Jestli si Ukrajinci myslí, že po vstupu do EU a NATO jim začnou padat pečení holubi rovnou do huby, tak se velmi mýlí. Ale přesně takhle je jim to prezentováno.

    2. A je to stejná svoboda pro všechny anebo „anglosaská svoboda pro anglosasy“? Tak nějak, nevidím že by to byli „chudáčci Ukrajinci vs Rus“, ale „Ukrajinci jednající podle rozkazů západu vs Rusko“.
     Přitom stačilo jak říkala Merklová už v roce 2008 v Rumuunsku na jednání NATO, kdebylopozváo i Rusko a jednoalo se o Ukrajině říci „Ukrajina do NATO nikdy nepůjde a západ a rusko bude nutit Ukrajiny, aby byla ve statusu ala Švýcarsko, tedy neutrální“ a válka by nebyla…-
     A co onen Mnichov? Tam jsme my dostali ultimátum od všech, složit zbraně nebo agresorem bude ČSR a to řekla Británie ty odborníku…

     Demagogicky oponovat se ještě musíš naučit od někoho kdo umí nebo sám na sobě zapracovat. Je blbost psát co ty, na fóru, kde lidi znají hodně historii, ale i současná fakta, tam nelze kecat bludy jako na Idnesu a čekat výsledky 😉

    3. Pokud jste protestoval (doložitelně) proti bombardování Srbska „do doby kamenné“ a vymezil jste se proti zničení Iráku na základě „zbraní hromadného“ ničení a „vyhazování dětí z inkubátorů“, vítám Vaši kritiku postupu Ruska na Ukrajině.

     Pokud ne, tak držte hubu.

    1. Tak to se klidně pomodlím. Bože, chraň Putina.
     Už z toho důvodu, že ruskojazyčnému obyvatelstvu v tady v Kotlině tradičně náramně líbí. Jsou jich tady mraky a mraky jich tady byly už za TGM.
     Nic proti nim, ale jako kulturně vyspělejší národ se dost neradi začleňují do společnosti prťavých národů.
     Kdyby v Rusku došlo k hospodářskému kolapsu, kam by asi tak směřovaly ty davy hladových a zoufalých lidí ??? Myslíte, že by nás obešli ???
     Já ne. A ani si to nechci představit.

    2. Vážení, proč se s tím idiotem bavíte? Snad si nemyslíte že s ním něco vyargumentujete. Akorát se budete zbytečně čílit. Prostě ho ignorujte jako jeho milovaná vláda ignoruje nás. Až pochopí o čem je skutečná diskuze, pak bude možná hoden vaší pozornosti, ale obávám se, že na to nemá mozkovou kapacitu.

  2. A vy jste určitě protestoval proti bombardování Doněcka vlastní, tedy ukrajinskou armádou? Pokud ne, tak tady jen kecáte. Veškeré bombardování je svinstvo.

   1. Myslíte potom, co Rusko zaútočilo na Slavjansk a nikoho nebombardovalo? Opravdu nikoho, válčí tak, že nepřítele přátelsky poplácá po ramenou.

    Samozřejmě rusové válku začali. A největší hromadu mrtvých rusky mluvících Ukrajinců navršil moudrý báťuška Putin, když nechal zmasakrovat Mariupol. Přišel jste vás zachránit – tak si pochcipejte jako podsvinčata.

  3. Re: Anonym

   Stejně jako osmileté bombardování opolčenců, kteří udělali tu chybu, že nechtěli uznat násilný převrat v Kyjevě.

  4. Vy jste procítěně protestoval, když Srbsko bombardovali do „doby kamenné“?

   Vy jste procítěně protestoval, když bombardovali Irák pro nezvratné důkazy „zbraní hromadného ničení a vyházených novorozenců z inkubátorů“?

   Pokud ne, držte kušnu.

  1. Fašista Dugin to vidí stejně, šéfiku. Ukrajinci jsou holt podřízený nenárod, který si moc vyskakoval – tak dostal od hodného taťky přes hubu.

   Psal jsem o Vaší krvelačnosti zcela přesně.

   1. A když si vyskakovala Kuba a pozvala si Sověty s raketami, tak se dělo co???
    Naštéstí Sovéti rozumně odtáhli. Pochopili , že Kuba je svobodná vocaď až pocaď, protože jí Spojené státy vnímají jako svůj zadní dvorek. A na dvorku nikdo rád nevidí po zuby ozbrojeného vetřelce.

 23. V textu jsem si nevšiml žádné poznámečky o lidském materiálu. Tedy kolik matroše expeduje západ do mlýnku na maso.
  Pokud Vasil zvládne zimu bez elektriky, má asi tak pět let na vypotřebování veškeré mužské populace. Ale to tam nezbyde ani jeden použitelný chlap. Fakt si pan Kechlibar myslí, že Ivan nevydrží válčení tímto tempem po dobu pěti let?

  Zásadní problém je, že Ivan má pouze jednu ústupovou cestu. Ta vede rovnou k silům, v nichž jsou rakety s jadernými hlavicemi.

  Abych plknul taky něco konkrétního – přísun zbraní a munice po silnicích SKONČIL.
  Už není.
  Není a nebude.
  Sklady ojropských členů NATO zívají prázdnotou.

  1. Lítá to letadly.
   Na PL letišti Rzeszów přistává každou noc jeden nákladní turbolet za druhým. Lítá to ze západnějších přístavů a letišť, kam to asi padá z nebe, čert ví. V Rzeszówě se to přeloží do malých nenápadných dodávek, zaháže pár kily „civilního humanitárního“ materiálu, a jupííí!

   1. Re: MK

    Silně pochybuju, že by „to“ lítalo letadly z českých opravárenských závodů. Jako že to byl docela velký proud nákladních aut, která to navážela.
    Totéž zbraně z Říše. Než se to naloží do letadla, je to autem na místě – V Pšonkostánu u ukráckých hranic.

    A do dodávek nenacpete vojenskou techniku typu T-72, anebo BPV-1.
    Jinak souhlas – co se vejde do dodávek, to pokračuje v cestě na frontu v dodávkách.

  2. Já si pořád myslím, že Ivani to mají pod kontrolou, jen to dělají jinak, než bychom čekali. Ale občas je zapotřebí pustit antitezi, abychom nezakrněli s přemýšlením.

   1. Pokud myslíš tu logistickou záležitost, bude „pravda někde uprostřed“.

    Ale Vasilové, respektive Leszkové + Johnové, tady dost netušené invence projevují taky, protože to, co zásoabuje frontu, je v zásadě remake „Hočiminovy stezky“. Citlivější / drobnější vlaky prostě vojenskými vlaky ani náklaďáky nejezdí … teda pardon, tam už dávno jezdí jen civilní vlaky a nálaďáky.

    Že tohle záměrně decentralizované zásobováná funguje jako magnet na šizuňky a šmelináře všeho druhu je jiná věc. Ale to se nejspíš dělo i v té Indočíně.

 24. Hmm, Ukři mají lepší logistiku, ale nehnuli se už dost dlouho ani o metr.
  Ivani ohlásili obsazení 4 vesnic jižně od Bachmutu.

  Když je rasputica, nehne se mimo zpevněné komunikace ani jedno kolo, ani jeden pás. Ale Ukři mají lepší logistiku.
  Že mají lepší logistiku v odklízení mrtvol, tomu bych docela věřil.

  Že může Ivan prohrát, tomu bych taky docela věřil.
  Každý může prohrát…

  1. Někdo dal někde před doslova páru dny k dispozici link na střet natočený dronem.Ukrajinci zaútočili v několika mužích na pozice, kde bylo opět několik mužů. Chvíli po sobě stříleli možná na 20 metrů, pak začala palba z děl a minometů a nakonec přiletěly i letadla. No, když si ale uvědomíte, že takto to může být co kilometr čtvereční, tak je to docela opotřebovávací válka- začne po sobě střílet 10 chlapů na každé straně, na eliminaci vystřelí možná 20 minometných nábojů dokonce zvednou do vzduchu letadla, a takhle dále, jako po šachovnici? Člověku z toho běhá mráz po zádech.

 25. … z tych ruskych dezynformačnich webu…

  Putinovo mlčení je pro Západ a USA to nejhorší.

  Putinovo mlčení je pro Západ a USA to nejhorší. Dokud Putin vystupoval na nejrůznějších fórech, svolával neodkladná zasedání rady bezpečnosti, komentoval kroky svých západních kolegů, bylo jim vše více méně jasné. Teď nastalo opět období ticha. Podobně jako před 24. únorem Putin mlčí.

  Takže vše, o čem jim bylo řečeno dříve, se jim nyní děje přímo pod nosem.
  Evropa s vykulenýma očima na vlastní kůži pociťuje slibovaný humanitární paradox. Jediná země, ve které bude letos v zimě teplo a klid, je zavalena sankcemi až po kremelskou hvězdu a oni, ti, kteří na tom měli vydělat, začínají mrznout a hladovět.

  Peníze investované do opozice, aby vedla lid proti korupci a moci, sežrala právě ona zkorumpovaná ruská opozice, přičemž vlastní obyvatelé už otřásají evropskými metropolemi.

  A to všechno proč? Protože Putin je mistrem masek. Protivník, který nepředvídá protiakci, jedná vždy předvídatelně. Díky tomu jsme to ustáli, prakticky se z toho celkově oklepali a nemáme tak rozsáhlé problémy, jaké mají na Západě. A dokonce jsme reorganizovali armádu a námořnictvo, navíc jsme přitom ochránili své hospodářství.

  Udržováním Západu v přesvědčení o naší pasivitě jsme mu byli nаopak schopni čelit.
  Staré západní metodické příručky jsme se naučili nazpaměť, nejtěžší ovšem bylo přesvědčit Západ o tom, že ty příručky jsou stále platné a není třeba je měnit a vymýšlet něco nového, přičemž si oni až doposud mysleli, že mají tu moc v naší zemi něco kontrolovat.

  Jak byli ve výsledku překvapení. Mimochodem, v tomto světle jsme si s nimi úspěšně pohráli – jak jsme slabí, že jsme ustoupili jako nějací slaboši. Jak u nás nic nemáme! Jak špatnou máme kulturu. Jak nás obklopují samí zrádci! Jak nám chybí kontrola. A kdyby to nevypadalo tak upřímně, co by udělali? Jasně by pak změnili své metodické příručky a všechno by se tím zkomplikovalo.

  Víme snad jistě, co se stane, když bude náš nepřítel zahnán do kouta? Мáme snad “likvidovat” všechno a všechny, jak se nám zachce, a to včetně veškerého svinstva u nás v zemi? Nevíme. Co je vůbec užitečné v nastalé realitě?

  Musíme na velkého protivníka tlačit. Vyčerpávat ho a vysilovat. Rozumem, a ne jen cepínem po hlavě, ať by se vám chtělo jakkoliv. Cepíny nestačí. Není to na měsíc ani na rok. Tohle je válka.
  Proč se po tom všem vždy považujeme za chytřejší a prozíravější než vláda? Pokaždé to samé.

  Tyran mlčí. Nepřátelé jedí z lopat a mrznou. Infrastruktura na Ukrajině bude více než na 50 % zničena ještě před Novým rokem, z čehož vyplynou nové skutečnosti, které můžeme jen stěží odhadnout. Ne však On. Vše je tedy pod kontrolou. Vložme tedy kus sama sebe do vítězství, a to skrze pozitivní myšlení, pomoc, důvěru, dobře odvedenou práci, výchovu dětí, každý svým dílem.
  Vychvalovaná britská rozvědka není ani schopna normálně spočítat naše rakety.

  Nevim, co je Kechlibar zač coby znalec ruských povah, ale…

  1. S Marianem Kechlibarem se potkávám poměrně často, když je právě v Ostravě..
   Vždycky si zajdeme na kafe a prodiskutujeme život a válku. Celkem se shodneme až na to, že Marian, matematik a programátor, je člověk, který si udělá názor až poté, co si projede všechny možné weby a historická fakta a dá si je do souvislostí.
   Dělám totéž, ale mám myslím jednu výhodu – umím slušně rusky a jsem schopen sledovat ruské i ukrajinské blogy. (Olexa Medvěděva, Jurij Podoljaka, Dimitrij Nikotin, Michail Onufrienko…)

   Oficiální ruské zdroje jsou stejně nerealistické jako ty zdroje ze Západu. Propaganda. V ruské TV je několik programů (60 minut, Večer s Vladimírem Solovjovem, Kdo je proti atd.) které jsou vlastně taky propagandistické talk-show, ale ne až tak hloupé jako naše. A dělají si ze Západu (ale i ze sebe) docela tvrdou legraci. (Ruská TV reklama je ovšem daleko příšernější, než ta naše. Musí se nějak přetrpět.)
   Ale znám se s několika Rusy a Ukrajinci, kteří u nás už žijí dlouho, 25-30 let) a píšu si i s těmi, kteří zůstali doma. A tak se snad dá pochopit to, čemu se říká „ruská duše“.
   Proto si nemyslím, že by to mohlo Rusko prohrát. Přes opozici, přes poblázněnou mládež vyznávající naše „západní hodnoty“. Přes odpadlíky, kteří nemohou Putina ani cítit.

   Ale: Ti Rusové, které znám, si třeba nikdy nenechají vzít ruský pas, t.j. občanství i když si u nás koupili domy a jejich děti poznáte od těch našich nanejvýš podle příjmení. Ten jejich patriotismus je „nedílnou součástí“ ruské povahy. Když vidíte, že jeden bloger je schopen za necelé dva týdny nasbírat desítky miliony rublů na teplé vybavení vojsk nebo se nechat ohlásit u ombudsmanky RF a setřít ji za to, že ruské úřady se téměř nestarají o ty Rusy, kteří z Donbasu a Lugansku utekli do hloubi země na východ – a být úspěšný, tak začínáte uvažovat, že tenhle národ porazit nelze, zvláště, když jim my, Západ vyhrožujeme kompletní likvidací RF a ponecháním ruského obyvatelstva jako pracovní síly, která bude pro Západ (USA) dobývat přírodní zdroje, které Rusko má. Zvítězit – nebo přestat existovat.

   Ano, v Rusku je stejný nebo i větší „úřední bordel“ jako u nás. Ale lidi jsou jiní. Pochopíte, když se na koncertě ozve „Vstaváj, straná ogrómnaja“ a hlediště se prostě postaví a některým starším tečou slzy, tak jim to národovectví, lásku k vlasti (a jsou to nejen Rusové, ale kdejaké národy, které kdysi patřily k SSSR) věříte a docela závidíte.

   To kdybychom měli, tak by „Alternativa“ neměla problém sesadit ty, kteří sedí v Kramářově vile nebo na Kavčích horách a škodí. Hodně škodí. I když – Rusové nás obyčejné lidi berou zcela odděleně od naší vlády. Naštěstí.
   Jenže my se místo toho hádáme, jak to udělat.

   1. Ověřuje? A že ověřil neexistenci paletovacího systému co má Rus už z dob mezi Válkama?

    On Keblichar nepochopil zásadní věc, co vy chápete. Mě když se ptal kolega, že rusko znám co si myslím na válku tak jsem mu hned řekl, že je to o tom, že rusů je xkrát více a hlavně, jsou ochotni umírat za vlast, takže základ pohledu musí být v tomto směru.

    Keblichar toto nepochopil dosud a jeslti je pravda, že tak všechno ověřuje, tak si říkám, jak to ověřuje a jak analyzuje, že třebas tyto dvě věci ví i na západě a on na ně dosud nepřišel?

      1. No, když budu mít 1000 vojáků a proti strana 101, a mě padne 150 vojáků a protistraně 101, tak výsledek je jasný .

       Otázka vždy pak zní, jsou ty ztráty přijatelné pro vítěze, tedy jsou je ochotni vojáci podsoutpit? Jejich matky? Stát to unese z hlediska delšího času?

       Z hlediska takového afgánu, kde se znásobil počet obyvatel, přestože USa armáda zabíjela kde co a měl ztráty minimální, tak ta věta je jenom výkřik, pokud není doplněna , že jich musí být tolik zabitých, aby se vyhrálo 😉

     1. Jako výkřik do novin super, ALE jak chceš dosáhnout bojem vysokých ztrát druhé strany bez toho, aby tvoji vojáci byli ochotni bojovat a to znamená položit život za honosně řečeno „službu vlasti“?

      Tvoje věta je jenom žvást rádobychytráků, platila vždy, když obyvatelé nebyli ochotni bojovat a umírat za vlast, tak vždy prohráli.

      A když bych byl jízlivej, lze vyhrát a mýt větší ztráty, takže je ta věta i lživá, tedy ten co ji pronesl pokud to nemyslel jako povzbuzení morálky a pak to řekl chytře, ale jestil doslova, pak byl blbej…

       1. K věci něco nebo to mám chápat, nemám co říci, tak si alespon kopnu? Nu, každý máme svoji uroveň odpovědi, když nám dojdou fakta 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.