30 května, 2023

Nejméně polovina

Než načnu dnešní zemědělské téma, dovolte mi krátké ohlédnutí za včerejším osmým květnem. Pokud mohu soudit ze svého okolí, tak jsem sice neviděl žádného starostu, kterak by se nechal oficiálně vyfotit u pomníčku Rudoarmějcům, ale prakticky všude jsem viděl nějaký ten věnec či jinou kytici. Zároveň také bylo poznat, že si tam v týdnu někdo dal práci – posekal trávu, zametl okolí, dal pomník do pucu. Vzbuzuje to mě jistou naději, že jednolitý mediální řev je semknutý jen v redakcích. Průměrný český starosta samozřejmě nestojí o to, aby ho někdo propíral na prvních stránkách novin, ale zřejmě už si také myslí svoje. Tak nějak počesku to „nemůže říct nahlas,“ ale doba se mění stejně rychle, jako přibývá varovných signálů z dokonalé ekonomické bouře.

Zatímco dneska budeme všichni čekat, co Putin oznámí na Rudém náměstí (a také jestli Ukrajinci zaútočí na Krymská most, či tak něco), můžeme se zatím zamýšlet nad neradostnou budoucností, která vyplývá z mého víkendového výpočtu.

Já si totiž v pátek vzal agronomické tabulky jednoho mého kamaráda zemědělce (to je ten, co má 150Ha, obdělává to po odpolednech s bratrem a oba chodí k tomu do práce, protože jinak by je to neuživilo), podíval jsem se, co má letos zaseto a v jakém množství, přibližně jsem propočítal, kolik letos utratil za hnojiva, naftu a ostatní zemědělské potřeby, dal jsem dohromady, kolik peněz bude potřebovat na druhé pololetí, kdyby se ceny všech vstupů proti dnešku nezměnily ani o kousek, tohle všechno jsem porovnal s aktuálně nabízenými cenami a vyšlo mi, že pokud chce zemědělec v dnešní době po žních znovu obdělat půdu, nasypat tam potřebná hnojiva a mít šanci přežít sezónu, tak musí alespoň polovinu úrody pšenice prodat za cenu přes 10.000,- Kč /tunu.

Opět – neberte mě za slovo, zemědělci nepěstují jen pšenici, ale i další plodiny. Myslím že celkem v pohodě to bude s bramborami. Ty se pěstují pro náš vnitřní trh a nepřevážejí se vlaky někam do přístavů. Kromě toho jsou velmi nenáročné a i za starých časů se na nich dalo slušně vydělat. (Krmné brambory z loňské úrody doteď kupuju za cenu 1.600,- Kč/tunu). Jejich problém je spíš v relativně náročném uskladnění.

Ovšem všechny obiloviny i olejniny, tam je to něco jiného. Pšenice, ječmen, kukuřice i řepka jsou důležité pro celý svět a jsou celosvětově také propojeny. Jsou důležité pro výživu, krmení i pro technickou výrobu, trasy na jejich převážení po celém světě jsou vybudované a propojené, takže kdo zaplatí nejvíc, ten vyhraje. A u nás se nedělají žádná opatření na omezení exportu, takže naše zemědělství se teď krásně zapojilo do super byznysu, který je finančně mnohem zajímavější než potřeba chleba tady v Kotlince.

Zemědělcům se nedivte – ti si určitě už před měsícem spočítali to, co já. Že přežití další sezóny jim zajistí jen co nejrychlejší prodej za současné vysoké ceny. A zájem je. Obchodníci přitvrzují. Teď už nabízejí i zálohu na budoucí úrodu. Dají pět tisíc na ruku za každou slíbenou tunu z budoucí sklizně a při převzetí dají dalších pět tisíc. Rovnou se zaručují, že pokud někdo jiný nabídne víc, oni to minimálně dorovnají.

Bývám teď často svědkem věcí nevídaných. To přijede polský kamion, ve stejnou chvíli přijede i zemědělec pro kterého skladujeme a se kterým jsme měli smlouvu na úrodu. Kamion se naplní (a přetíží co to jde), polský řidič vytáhne mobil, zapíše do něj váhu z vážního lístku, pak mu kdosi zatelefonuje a chlap vysolí prachy v hotovosti. Zhruba 300.000,- Kč za jeden plný kamion. Zemědělec vezme prachy, zaplatí nám z té stejné hotovosti pokutu za nesplněnou dodávku a oznámí, ať nepočítáme s tím, že nám ve žních něco dodá, má to totiž už prodané. K tomu rovnou hlásí, že nekoupí ani hnojiva, že mu Pšonci a Maďaři nabízejí hnojivo sice horší, ale levnější (které také musí zaplatit v hotovosti a nedostane fakturu, ale to teď při těchto kšeftech není žádný problém).

Nechci nic říkat, ale na jedné straně Poláci troubí do útoku proti zlému Rusovi, ale na druhé straně „pašují“ putinova levná hnojiva do EU. Samozřejmě si na nich také patřičně přirazí cenu. Když koupíte v Rusku tunu dusičnanu amonného za 5000 Kč/tunu a u nás ji prodáte za dvacet, tak vám zemědělci budou líbat ruce a ještě na tom pohádkově vyděláte. Převoz jedné tuny ledku odkudkoliv kamkoliv na světě nestojí víc jak 2.000,- Kč. Tedy… pokud to vezete opravdu ve velkém.

Hele – fakt nekecám. V této chvíli se obilí obchoduje v hotovosti, bez faktur, bez EET, bez čehokoliv. Normálně by takhle kamion nedojel ani na dálnici a měl by průser, že je bez dodacího listu. Já nevím, jak to ti Poláci dělají, je dost možné že mu někdo za rohem papíry dá, aby to do Gdaňsku na loď provezl. Nějaký SWIFT je teď pro komodity úplně zbytečný, obchoduje se jak za císařpána. – peníze na dřevo.

Nejhorší na tom je, že teď nikdo ze znalých netuší, kdo už prodal a kdo ne. Netuší to ani Nekula, ani jeho náměstci, netuší to zemědělští odborníci ani statistici… a co je nejhorší, netuší to ani podniky ZZN, které vždycky měly ten skutečný byznysový a nepolitický přehled o situaci. Běžný zemědělec se těmito kšefty moc nechlubí, bo tuší, že legalita hapruje na obě nohy… Ale prachy jsou prachy a jestli chcete zemědělsky přežít, nemáte moc na výběr.

Podtrženo a shrnuto, já to vidím tak, že po letošních žních se v tom optimistickém případě zjistí, že půlka úrody je fuč a míří do ropných království, aby to tam zachránilo sociální smír. V pesimistickém případě to bude ještě mnohem víc.

Ne, nemusíte mít strach z nedostatku, obilí je dost. V Rusku. Pokud se moje předpovědi splní, tak nejpozději někdy v prosinci začneme pšenici dovážet. Za cenu, proti které ta dnešní bude vypadat ještě dobře. Putin rád dodá. Prodej pšenice mu letos vydělá mnohem víc než prodej zbraní. Oni tam v Rusku totiž mají hnojiva za starou cenu a mají svůj obchod s komoditami pod státní kontrolou. Takže běžný ruský zemědělec dostane za tunu pšenice v přepočtu tři až čtyři tisíce korun českých, bude spokojený a Rusko to prodá ven za patnáct až dvacet tisíc. To je taková marže, že si leckterý oligarcha vydělá na novou jachtu a ještě zbude na vedení války.

Nedávno mi dva pekařští odborníci říkali, že podle optimistické varianty bude stát chleba devadesát korun za kilo a podle pesimistické to bude sto šedesát. Začínám věřit spíš v tu pesimistickou variantu. Vlastně vám mohu poradit už jen jednu poslední věc. Kupte si větší bandasku a skládací sedátko. Obojí dobře použijete, až budete stát ve frontě na chudinskou polívku nebo potravinovou banku.

Mám také nový pozdrav pro dnešní dobu: „Kupujte kuskus“. Odpověď je: „Zalít horkou vodou“.

213 thoughts on “Nejméně polovina

  1. Vy to absolutně nechápete. Důležité je, že jsou banány. A toaleťák. A dámské hygienické potřeby. V kapitalismu je všeho dostatek a vše vyřeší trh. Hotové, vyřízené. Hlavně to teď vysvětlit bábě a dědkovi. Pravou rukou.

  1. Četl jsem teď, že v Jizerkách někdo polil červenou barvou památný kříž, který byl postaven na památku našich „milých krajanů“ (Kdo jste to odsud byl ???) Nestyděli se v článku zmínit přemalování tanku 34 ze Smíchova.
   S tím, že po pachateli (v Jizerkách) se intenzivně pátrá. Nějak tam chyběla zmínka, k čemu byl odsouzen D.Černý s jeho bandou za ten tank. Jestli neznají pachatele, pokud je zde někdo z Prahy, ať ho, prosím, udá. Aneb kdo nepráská, není Čech. Vaše Fiala.

   1. Hustej článek k tomu: https://www.novinky.cz/historie/clanek/tajemstvi-unikatniho-nacistickeho-pomniku-je-jediny-v-cesku-40304958
    Starosta Příchovic se asi musel dost držet zpátky, aby mu pravice necukla moc vysoko.

    „Spolek Jizeran“ z Tanvaldu de facto neexistuje: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=771177&typ=UPLNY
    A na rozdíl od starosty Příchovic si myslím, že to JE parta nácků, schovaná pod „spolek“.

  2. Jistě ony ty boží mlejny melou, akorát že čím později tím hůř… Jejich rozhodnutí. Docela jim nedochází, že dnes napsané zítra neplatí….

 1. K té preperské diskuzi – všichni jídlo, někdo drogerii, ale moje doporučení je léky. Nejenom ty, co pravidelně berete, ale zásobit se léky na bolest a nachlazení. Účinné látky se většinově vyrábějí v Číně, odkud se distribuují, obvykle do Indie, kde se z toho udělá ta správná směsi, občas to tam balí do blistrů, občas i do správných krabiček. Kdysi „naše“ Zentiva, dnes už jen výrobce generik, už také přenáší výrobu do Indie. Bohužel, většina léků k nám jde přes zahraniční distribuční centra, a pokud bude málo….

 2. Ještě to nikdo nezmínil, tak četli jste Noční rozhovor od Ladislava Mňačka?
  Bedna tabáku ve sklepě a seženete vždycky všechno.
  Nicméně je to jen pro dobrodruhy a dobré konspirátory.

   1. Jinak už jsem to psal i zde do jiné diskuse, vůbec nechápu, jakým podvodným způsobem je držena hrivna na své hodnotě, když země prakticky NIC nevyrábí, je ve válečném stavu, kus území ji chybí, ten jejich manipulovaný idiot řve na všechny strany, co vše ještě chce od zbytku zeměkoule, do toho nesplatitelné dluhy MMF…

    1. Kurz hrivny je pevne zafixovany vuci USD na predvalecne urovni a proto je taky hrivna defakto nesmenitelna.
     O to horsi bude, az fixace skonci.
     Viz oficialni a neoficialni kurz Kcs vuci USD/DM v davnych dobach …

     1. Sice mě napadala možnost, kterou jste uvedl v poslední větě, ale kurs DM/Kčs, USD/Kčs atd. platil jen u nás, nebo se mýlím ? Když valutový Němec chtěl jet do Varů se rozšoupnout, tak mu v jejich Bundes bance dali za západní marku 2.20 Kčs (nebo kolik to bylo) ?

      1. jj, kurz Kcs byl umele vytvoreny a drzeny CSOB a platil pouze na uzemi CSSR.
       BTW, zkuste si vymenit hrivny za USD/Euro mimo uzemi Ukrajiny 😉
       Myslim, ze bude problem vymenit hrivny za USD/Euro i na Ukrajine.

       „Většina evropských bank směnu ukrajinských hřiven totiž momentálně neumožňuje. V tuzemsku zatím ani jedna. Uprchlíci se tak stávají „kořistí“ některých směnáren, které jim peníze mění za velmi nevýhodných podmínek.

       Právě proto, že se problém týká řady zemí Evropské unie, začala ho řešit Evropská centrální banka (ECB). Jak uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, hledání řešení, které by umožnilo přeměnit hřivny uprchlíků na eura a další měny za „férový kurz“, je složité.

       Nicméně v pondělí zaslala ECB Evropské komisi návrh, jak by měl systém přeměny hřiven fungovat. Ovšem s tím, že bez záruky EU na krytí rizik kurzových ztrát to nepůjde. „Potřebujeme záruku ke konverzi měny. Někdy naše právní rámce v krizových dobách ukazují své limity,“ uvedla podle listu Financial Times Lagardeová. “
       https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ostudne-chovani-nebo-ochrana-penez-ceske-banky-vyckavaji-se/r~9530072caaa511ecab010cc47ab5f122/

 3. Telegram Ukrajina:
  V současné době se ceny potravin na Ukrajině zvýšily o 30 % a prezidentská kancelář se rozhodla pokračovat v prodeji obilí do Evropy! V současné době není Ukrajina zásobena potravinami a je otevřená otázka sklizně, jak ji sklidit při takové ceně paliv. Naše úředníky domácí ceny nezajímají, pro ně je hlavní vydělat peníze hned. Společnosti, které získaly právo prodávat obilí do zahraničí, platí úřadu prezidenta 30-40% úplatek, což jim umožňuje snadno vyvážet náklad z přístavů v Oděse po železnici nebo kamiony do Ismailu.

  Ukrajina aktivně buduje své námořní dopravní řetězce s „ušlechtilým cílem“ pomoci Evropě s potravinami. Protože stát nyní nemá přístup k moři, přesměroval svůj vývoz pšenice, kukuřice, dřeva, hnojiv a dalšího zboží do přístavů Izmail a Reni na Dunaji a poté zboží putuje do rumunské Konstance, uvedl Euronews. Například začátkem minulého měsíce bylo z Ukrajiny na dvou vodních cestách přepraveno 70 000 tun kukuřice a třetí cesta je plánována v blízké budoucnosti. Bulharsko rovněž přestavuje svůj přístav ve Varně, aby mohl přijímat ukrajinské dodávky.

  Podle OSN má Ukrajina v současné době na skladě 25 milionů tun obilí a úřady mají jistě „v úmyslu poslat je do Evropy, aby zabránily potravinové krizi. Podle dřívějších informací se Polsko, Česká republika, Slovensko a pobaltské státy nebrání připojení k „obilnému mostu“.

  1. Řekl bych, že 30% zdražení potravin na Ukrajině je reálně zhruba stejné jako u nás.
   A urychlený vývoz pšenice z Ukrajiny je také zhruba stejný jako od nás jak o tom píše apoštol.

   Záhada obstarávání různých razítek k přeprodeji a vývozu? Zeptal bych se nejbližšího ukrajinského nebo českého mafiána – nejspíš to bude na Ukrajině jako u nás.
   Kdysi se tomu tuším říkalo teorie konvegence.

   Já bych byl ale optimista:
   Třeba na Ukrajinu pošlou cizinecké legie několik desítek tisíc vycvičených sekáčů, co se nezakecaj, takže tam bude mít kdo sklízet.

   1. “ nejspíš to bude na Ukrajině jako u nás“
    Domnívám se, že značně podceňujete kvality ukrajinských mafiánů.

  2. 25 mega tun OBILÍ je v případě EU 44,6 kg/osobu.
   Nic moc – při přídělu 10 kg zrní/osobu/měsíc s bídou na 5 měsíců.
   A je to furt nesemleté obilí.

 4. Když si přečtu ty Pravdoláskářské hnojomety, když se podívám na NašiVaši a CNN, když poslouchám demogratické politiky, když potkám totálně vugumované smrady džendr studií na UK, když sleduju zmanipulované politické procesy a když si uvědomím, že celý ten monstrózní, Alef promine, bordel navíc platím, chce se mi, Alef snad znova promine, blít.

   1. S tím lhaním…
    Zde pěkný, manipulativní výzkum, musí se sjet na spodek stránky. Již název webu napoví. JE to zábava to vyplnit.

    https://udrzitelnost.denik.cz/

    Moc hezká je otázka: “ Vadí vám, že některé firmy se odmítly stáhnout z Ruska poté, co napadlo Ukrajinu ?“
    Moc mi tam chybí následující otázka:“Plivete ve svém okolí na ukrajinské vlajky, že OSM let tento stát vraždil civilisty na území Luhansku a Donbasu ?“

  1. Mandaladane, platíme a ještě si medíme, že smíme.
   Český miliardář ( 5,8 mld. Kč ) , Jeníček Dobrovský, trošičku poradil knížeti s restitucemi a… Aristokrat uměl pustit chlup.
   Dneska synek chudého disidenta vybírá milodary od chudých poddaných na svůj projekt Post Bellum , Paměti národa.
   Hrome, jak to ti Hammerschlagové dělaj? ( Jméno tatíka Luboše za svobodna. )
   Korunku ke korunce, projekt se podařil, dneska jde o stohlavou organizaci. A právě budují vlastní gympl, se zaměřením na práci v médiích. Halík a podobní už se těšej na spolupráci.
   Pro vzorné studenty bude i stýpko.

  2. Alef vzkazuje, že nemá co promíjet. Dneska tankoval do Superba plnou za 2.400,- Kč a zcela samovolně se mu odjistily rycí vidle. – Přemýšlí o tom, že by možná pozval na grilovačku celou vládu. Do Oděsy.

  1. drozdie v mrazaku vydrzi nekonecne, a krasne rastie, ale chleba ci buchty potom po upeceni smrdia mooooc drozdovo … zase, uznavam, ked niet nic lepsie, je toto luxus, ale ked ma clovek na vyber …. som holt strasne rozmaznana O:)

    1. Mna kvasok nema rad .. bud nerastie, alebo je kysely … a aj ked nie je kysely, rodina sa stejne stazuje, ze je to navinule, a ze nechce … jedine, co mi s kvaskom zjedia, su sladke buchty … ale tie zase s kvaskom neviem urobit ja, pac si ich hnacam do peknej kulicky, a to cesto uz potom nechce poriadne vyrast, pac je moc premiesene … na kvasok asi treba ziveho skolitela, kym sa s nim skamaratite, po internetu to moja hlava a moje ruky nechcu a nechcu pobrat …

     1. Babské zkušenosti z Ruska – ženská, co má své dny, nemá zavařovat, nakládat ani péct něco kynutého, protože se toho hodně zkazí a co se nezkazí, tak nemá ten správný šmak.

     2. Vlastni kvasek mi taky nikdy dobre nevzesel, popr. zplesnivel.
      Muzu jen doporucit si kvasek nekde sehnat jiz zivy a prubezne prikrmovat, zabere to kolik – minutu, dve denne?

      V CR existuje „kvaskarska mapa“ – pecempecen.cz

      Treba neco podobneho existuje i na SK? Popripade se zkusit optat nekde v pekarne.

      1. Ja som v CR 😀 do Brna som sa vydala … ale kvasok mi vysiel, robila som z fermentovanej vody … len proste s vyjdenym cestom sa uz asi nema moc hybat, ale aby som ja urobila buchticky a satocky, tak to musim hnacnat jak drozdove cesto, a ono to potom moc neposlucha … ale ked mam daku, tak pridavam kvasok do drozdoveho cesta .. aj ked uplne nevykysne … len tak, pre zlepsenie vyzivovych vlastnosti

       1. Četl jsem, ze droždí obsahuje dva vyšlechtěné kmeny kvasinek, které umí rychle, jistě a hodně nakvasit těsto, zatímco kvásek obsahuje těch kvasinkových kmenů daleko víc.
        Praxe: Peču chleba tak, ze těsto na závěr smotám do ošatky a nechám před pečením v teple 2-3 hodiny kynout.
        Tento týden jsem smotal těsto do ošatky a dal těsto kynout ne do tepla, ale do ledničky na cca 12 hodin. (přes noc)
        Chuť chleba byla o několik levelů lepší než při „teplém“ kynutí, zřejmě zafungovaly jiné kvasinky.
        U kvásku jsou to čáry a máry, droždí je nudná jistota …

   1. Bodorecko, jste si tím jistá?
    Já žiji v tom, že droždí nesmí zmrznout. Že mráz usmrtí ty kvasinky v něm.

    1. Na maminej vesnici sa chodilo po drozdie raz za dva tyzdne, tak sa vzalo rovno 8 kociek, z jednej sa upiekol chlieb, a zvysne sa supli do mrazaku … jak bolo treba piect, vytiahla sa kocka, nechala rozpustit (na vodicku sa roztiekla) a potom sa veselo pieklo … akurat hovorim, ten chleba bol potom za drozdim citit, a ja rozmazlena panicka medzicasom z mesta …

 5. Jen drobnou technickou : Zalit horkou vodou se dá kuskus, ale i pohanka. A strčit změknout po peřinu.
  Současně – na rozdíl od kuskusu – obsahuje rutin. Dobrý na cévy, aby někomu z té drahoty nerupla cévka.

  1. Ale smrdi jak terpentin … co sa ja za psich kusov navystrajala, a nikto mi to nejedol .. ani ked malicicko primiesala do cocky … akoze, verim, ze je na nu finta, ale ja ju este neobjavila a nikto mi neprezradil.

 6. Zdravim ve spolek nemel jsem cas od patku kouknout na zpravy. Nevitejak to dopadlo s tou horici lodi nejakou Fregatou co mela byt zasazena ukrajinskymi strelami a mela horet. Mozna dokonce 2 lodi?

  1. Fregata Admirál Makarov kotvila o víkendu v Sevastopolu, netknutá. Ta druhá, menší, také, byla zasažena, ale doplula sama. Na snímku nevypadala extra poničeně.

 7. Když tak přemýšlím o těch oslavách, tak jsem si uvědomil jednu podstatnou věc – my dole se na to díváme úplně jinak než ti nahoře … ostatně tak jako v jiných věcech.
  Podívejte se na to očima vrchnosti, která chce vládnout světu – vždyť ti Rusové jim překazili plány, takže co mají asi tak slavit? … že jim to tenkrát nevyšlo?
  Na „Den vylodění“ svého času pozvali Merkelovou – tedy zástupce poražené strany a tak si říkám, co si asi štěbetali mezi sebou … něco jako: Merkel sorry, ale fakt jsme museli, bo lidi (kterých je více) by nás roznesli na kopytech … zdržovali jsme to co to dalo, ale fakt jsme museli … no, příště to snad vyjde líp …
  Základní naše chyba je, že uvažujeme, že západní elity by měli jednat ve prospěch lidí a jen občas dělají „drobné chybičky“. No, jenže … ve prospěch lidí jednal např. M. Kaddáfí – a kde je mu konec a co se stalo s jeho zemí? … další je Putin – přes všechny výhrady mu nelze upřít, že jedná v zájmu Rusů … a jaký to je pro nás zločinec, další třeba Orbán – v rámci možného taky myslí i na Maďary … a už je taky exemplární zločinec a Maďarsko porušuje kde co ..
  Západní elity ve skutečnosti nemají zájem bojovat proti fašizaci a nacizaci společností, protože jim to náramně vyhovuje. To jenom tlak zespodu je brzdí … Fiala & company si myslí, že když iniciativně budou plnit přání světových elit, že je pak vezmou mezi sebe … tak to je, my obyčejní Češi, Slováci atd. jsme jen trpěný plebs.
  Takže znova – mají elity důvod slavit svou porážku?

  1. Právě jsem narazil na video, jak napadli velvyslance RF … v Polsku.

   https://sk.news-front.info/2022/05/09/vo-varsave-napadli-ruskeho-velvyslanca/

   Tak si říkám .. jo, běžně chodím na špacír a mám v kapse červenou barvu … tohle někdo připravil, policie přihlížela a nic. Rusové si dnes musí říkat, jací byli voli, že Polsko osvobodili … kdyby se zastavili na hranicích, tak Osvětim kouří snad i dnes a Poláci už nejsou … max. jako otroci vyvolené rasy.

   1. S tou červenou barvou už demonstrovaly Ukrajinky v Paříži, akorát polévaly sebe. Prý to zkusily i v Berlíně, ale tam je během pár minut sebrali policajti pro znečišťování veřejného prostranství.

  1. Tu analogii vidím jinak. Před 2.světovou západ potichu lil peníze do Hitlerova Německa, protože doufal, že zaútočí na Rusko a porazí bolševiky. Teď západ veřejně lije prachy do Ukrajiny a doufá, že ta za něho porazí Putinovské Rusko.

 8. To se nám to rozdává, když to někomu ukradneme:

  „Šéf evropské diplomacie Borrell navrhl „přemýšlet“ o pomoci Ukrajině z ruských rezerv zmrazených na Západě. „Byl bych velmi pro, protože je to zcela logické. My peníze máme a ať mi někdo vysvětlí, proč je dobré to dělat s afghánskými penězi, ale ne s ruskými,“ řekl Borrell v rozhovoru pro Financial Times.
  Připomeňme, že Západ v rámci sankcí zmrazil 300 miliard dolarů patřících ruské centrální bance.“

  1. myslite tohle ?

   rika se tomu banditismus, princip SSA
   ———-
   Borrell připomněl, že Spojené státy zabavily afghánské centrální bance aktiva za několik miliard dolarů, zčásti na odškodnění obětí terorismu a humanitární pomoc této asijské zemi. Podle Borrella je logické, aby se obdobně naložilo s ruskými rezervami.

   „Byl bych zcela jistě pro, má to logiku,“ řekl Borrell. „Máme ty peníze v kapsách a někdo mně musí vysvětlit, proč to jde s afghánskými penězi, ale ne s ruskými,“ dodal.

   https://zahranicni.hn.cz/c1-67066980-jak-pomoci-pri-obnove-ukrajiny-eu-by-mela-zabrat-ruske-devizove-rezervy-rekl-sef-unijni-diplomacie-borrell

   1. je to krádež za bílého dne. A je to hlavně signál pro event.budoucí obchodní partnery, že mají tu čest se spolehlivým protějškem…

    OT: na idnes nějak převyprávěli Putinův projev. Nedošlo k zásadnímu prohlášení, zmíněno poděkování ostatním zemím z druhé světové, které participovali při osvobozování. V diskuzi štěkají milci UA. Špatně by bylo i to, ikdyby Putin pohrozil jaderným hříbkem.

    OT 2: prosakovaly informace,že oslavy konce války budou probíhat též v Kyjevě, kam si na 9/5 pozval Zelenka německého presidenta a kancléře , aby s nimi symbolicky tak nějak po nacisticku oslavil výročí.

    OT3: Biden má domácí vězení. Cesty po Evropě / Rumunsko, Slovensko, Polsko/ za něj objíždí doktorka Jill Bidenová. Z titulu První dámy. A nikomu to ani nepřijde divné.

    1. cely projev

     automaticky preklad
     ….
     A proto, přes všechny neshody v mezinárodních vztazích, Rusko vždy prosazovalo vytvoření systému rovné a nedělitelné bezpečnosti, systému, který je životně důležitý pro celé světové společenství.

     V prosinci loňského roku jsme navrhli uzavřít dohodu o bezpečnostních zárukách. Rusko vyzvalo Západ k upřímnému dialogu, k hledání rozumných, kompromisních řešení, k vzájemnému zohlednění zájmů toho druhého. Všechno marné. Země NATO nás nechtěly slyšet, což znamená, že ve skutečnosti měly úplně jiné plány. A my jsme to viděli.

     Otevřeně probíhaly přípravy na další trestnou operaci na Donbasu, na invazi do našich historických zemí, včetně Krymu. V Kyjevě oznámili možné pořízení jaderných zbraní. Blok NATO zahájil aktivní vojenský rozvoj území sousedících s námi.

     Systematicky tak vznikla pro nás absolutně nepřijatelná hrozba, navíc přímo na našich hranicích. Vše nasvědčovalo tomu, že střet s neonacisty Banderou, na kterého vsadily Spojené státy a jejich mladší partneři, bude nevyhnutelný.

     Opakuji, viděli jsme, jak se rozvíjí vojenská infrastruktura, jak začaly pracovat stovky zahraničních poradců, byly pravidelné dodávky nejmodernějších zbraní ze zemí NATO. Nebezpečí rostlo každým dnem.

     https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1106161&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

    2. Ona není doktorka, včera se hádali na iDěsu. Má titul, který ji opravňuje učit, ale nemá používat titul doktor, který je jen pro lékaře, což nedostudovala. V USA už jí ten titul nepíší, používala ho neoprávněně.
     Taková normální rodinka, je možné že Biden už není schopen držet jazyk za zuby a mele a prozradí i co neví.
     Navíc se loučí se závěsy a potřásá si rukou s neexistující osobou.

   2. bych řekla, že se úschovy národních peněz jak A, tak eu budou tenšit anárodní vládsi many many opatrně budou přesouvat domů… tedy poku užse to nestává…..
    Lidi se učí a rychleji než by si „někdo“ mylsel.

  2. Vzhledem k tomu, že prosáklo na veřejnost, že šejkové za březen-duben stáhli 600 miliard svých petrodolarů ze západních bank, tak může Borell vykřikovat ještě hlasitěji, aby z těch petrodolarů na Západě nezůstalo nic.

  3. Šéf Eurodiplomacie Borrell v rozhovoru pro Financial Times naznačil, že by „zvážil“ pomoc Ukrajině z ruských rezerv zmrazených na Západě.
   „Byl bych velmi rád, protože to dává smysl. Peníze máme, a ať mi někdo vysvětlí, proč to lze dělat za peníze společnosti Agfani, a za ruské ne,“ řekl.
   Jedná se o finanční prostředky ruské centrální banky – asi 300 miliard dolarů, které Západ v rámci sankcí zmrazil.
   Zdroj uvádí, že pokud budou zlaté a měnové rezervy Ruské federace převedeny na obnovu Ukrajiny, byť jen částečně, dojde k okamžitému přerušení dodávek plynu pro 100 % evropských spotřebitelů.
   Poté by byla ukrajinská tranzitní síť zničena a dodávky ropy a plynu přes Bělorusko by byly přerušeny. Po konečném uzavření budou muset odběratelé v EU urychleně spustit Nord Stream 2 a znovu sjednat smlouvy o dodávkách plynu za ceny blízké spotovým trhům.

 9. Zdravim vespolek, mel bych dotaz.

  Kdyz tady a u vlka ctu, co se na nas vsechno riti stran cen potravin… jak se na to muze zkusit pripravit clovek v panelaku?

  Mam to pres kopec do Nemecka, tam jsou ceny potravin – aspon zatim – o poznani rozumnejsi (o tretinu, misty polovinu).

  Uz jsem debordelizoval sklepni koje, vecpal tam vetsi regaly poradne do vysky, ale vlastne nevim, co do nich dat, aby se do toho nepustili moli nebo plisen.
  Na sklep je tam relativne teplo (vedou tam stoupacky), pres leto je otevrena ventilacka. Barak mel leta spatne odvodneni, steny byly plesnive, to slo odstranit a pretrit barvou proti plisni, vlhkost je uz asi v normalu… Mysi tam nejsou.

  Uz mam vyzkouseno, ze treba jabka nebo brambory tam nejak extra dlouho nevydrzi.

  Zatim jsem pokoupil akorat tak med, piti, testoviny (presypany do uzaviratelnych sklenic) a takovy blbosti.

  Ale … co vic? Zavareniny vesmes nemame, bo neni co zavarovat, na konzervy z Hame a spol. se dvakrat netvarim… presto bych uvazoval aspon nejaky uz vareny a zavareny maso, co bych tady asi nekde sehnat mohl…

  Doma si pecu chleba, nicmene i kdyz teda mouky za mesic zpracuju dost, bojim se pokoupit nejak hodne – kvuli molum… jedine to pokoupit a presypat do nejakych sklenenych sroubovacich doz a takovych veci?

  Diky za napady.

  1. Já bych všechno sušil. Křížaly z jablek, hrušek, červené řepy.. a bulton (biltong). Ruční mlýnky na mouku jsou vyprodány. Koupil bych petry a kouřovod 118, abych mohl udělat vystrčila. Pokud neumíte vykružit ve skle kruh, tak tabuli plechu a izolaci.

   1. Mam obavy, ze nebude ani tak problem vyrobit si teplo, ale ubranit se lidem, kteri to teplo mit nebudou 🙁
    Podle zaberu z Mariupolu, zadne vystrcily z oken, varili a ohrivali se u otevrenych ohnu pred panelaky.

   2. O topeni az takove obavy nemam. Nas panelak ma plynovy CZT + kogeneraci mimo dum (provozuje si to CEZ, ktery si na to smlouvy na dodavky plynu resi nejak sam, naprimo, takze by tam ten narust cen udajne nemel byt tak markantni).
    V dome pak dodnes existuje komin (privod vzduchu, odvod koure) – po vystavbe nekdy v ’67 byla zrejme v prizemi kotelna na uhli/TP a CZT byl postaven az dodatecne.

    Aspon teoreticky by tak mohlo byt mozne udelat cisteni/revizi komina (preci jen, je mimo provoz desitky let) a od CZT se odstrihnout. Jestli a jak je to reseno smluvne, to je samo dalsi otazka…

    Presto by bylo vyuziti existujiciho komina na kotel pro celej barak lepsi, nez tahat rouru z okna (i kdyz, to by tady nikomu moc vadit nemuselo, nakolik jsem v nejvyssim patre).

    Jinak jo, krizaly jsou vybornej napad – prave jabka se v tom sklepe rychle scvrkly. Neco jeste pujde do strudlu a zbytek, kdyz uz takhle vysycha, tak pujde dosusit uplne. Diky.

    1. Jste dobrej optimista …“ náš panelák má plynový … :-)“ …
     Jinak v paneláku je to trošku problém – jaké malý kluk si pamatuji, že se na podzim rozvážely brambory … každý si objednal a bylo mu složeno před vchod. Nebyly to sice panelály, jencihlové 5-ti patrové domy, ale všichni měli ty brambory ve sklepě. Jako malý kluk jsme musel do sklepa pak pro ně chodit – a bylo tam celkem teplo a sucho. Do jara něco shnilo, ale většina se postupně snědla.
     Takže bych asi jen tak pro jistotu nakoupil pár přepravek a ze dva pytle brambor a do toho sklepa to dal. Nebude to drahý a je šance, že něco bude poživatelné až do jara.
     No a když bude fakt nejhůře, tak máte možnost směny nebo různé variace … bramborové placky, bramborové knedlíky, brambory na loupačku, brambory v popelu na venkovním ohništi … zkrátka kobzole na mnoho způsobů :-). Ale tak daleko to myslím nedojde. Pokud bude fakt zle, tak bych to viděl na nějaký přídělový systém … a tedy větší zásoba něčeho pak může sloužit k výměně.

     1. Jo, babka vzdy vraveli, ze kym kapustu a zemiaky mas, tak prezijes … co mi pripomina, ze som vo vycte mojich zasob zabudla spomenut kysane zeli … som teda bridil, mam asi tak 16 sklicok, co nie je moc, ked sa zo suda u babky vyberala (bo kto to ma furt dokola cistit, a viac scistime a kuram vyhadzeme nez zjeme) tak sa s prehladom aj 60 sklicok zalozilo … a do druhej urody skoro vsetko zjedlo …

      1. Bosorečko, v družstvu u Měnínské brány mívají ten kameninový hrnec na zelí/ zelák/. 15 kg nastrouhaného se pohodlně vejde. nahoru stlačit malým talířkem a do žlábku mezi deklem a hrncem doplňovat vodu, aby tam nešel luft.
       Zelí I. na 10 kg zelí 15-30 dkg soli, 2,5 bal. kmínu. Na dno dát celé listy a pak vrstvit a šlapat strouhané a prosypávat solí a kmínem.
       Zelí II. – na 15 kg zelí. 1kg cibule, 15-30 soli, pepř, nové koření, kmín – přiměřeně.
       I v paneláku – my máme 2/3 sklepa pod úrovní je i v zimě relativně ne teplo

     2. No my jsme mívali v panelíkovém sklepě v poho zelí v kvašáku, vydrželo, dokud se nesnědlo a dobrý zdroj k kdečemu. Akorát to šlapání. A dolívání vody do ráfku. Šlo to.. Navrch jedno dobrý jabko a není co řešit.

     3. Sakra, tak nevim, co delam blbe, ale nam tam zemaky zacinaji hodne rychle klicit. Na Morave v baraku sice klicily taky, ale vyrazne pomalejs. Mozna proto, ze byly jeste necim zakryty, snad nejakou dekou, aby mely uplnou tmu?
      V kuchyni je to pak marnost uplna, tam to zacne klicit snad do mesice.

      1. Tak mne napadlo, jestli nemáte ty brambory kupované a vykoupané. Já pro ně chodím k soukromníkovi, co je má nemyte, ještě s hlínou a ty vydrží dokud se nespotřebují. Koupané tu výdrž nemají, tam jen pro momentální potřebu, protože se i rychleji kazí. Asi ta hlína či nasosnutí vodou… kdo ví.

    2. Za mna susit moc nie, ale asi som rozmaznana, susilo sa u nas na murovanej peci, pripadne na drevach na slnku … v panelaku som skusila susit sipky na caj, akoze sa podarilo, ale bolo to x dni na 50 stupnov fukar v extra rure … extra rura s konecnym zaciatkom rekonstrukcie konecne vysmahla, a na radiatore nevysusim nic … ale mozno je problem vo mne, ako technicky nezdatnej.

     Ja osobne jablka struham, nakladam bez nicoho do skla a zavaram … este v jeseni sme nastruhali zo 15 kil mrkvy s trochou petrzlenu a zeleru, a nasolili do skla … tiez som zavarila … uz babicke nefungovalo nezavarene skladovanie, bohviepreco, asi sme prekliati O:)

     Takisto mam v sklepe fazulove leco, uz ma asi tak 5? rokov .. moderne mamicky by ma zjedli aj s topankami, ze to urcite jedovate … asi tak 8 sklicok mi ostalo, pretoze bolo ‚lepsie‘ na zjedenie … a novsie som nevarila, pretoze som sa uz k lacnej zelenine nedostala (ale uznavam chybu na mojej strane) … ja ho teda musim ohriat, a idealne s klobaskou a vajickom, ale viem o ludoch, co si len otvoria sklicko, a vyjedaju lyzicou …

     Pre mna este boli zaujimave sirupy, za chvilu sa chystam na bzinku, z vlanajska mam este nejake ovocne, ale ja vlastnim 3 deti, a tie este idu po sirupovej vode … ‚susinu‘ z ovocia, co som sirupovala som tiez prevarila s cukrom, a mam nie sice vynikajuce, ale stale pouzitelne marmelady, dokonca aj na chleba su prijatelne.

     Toho chleba teda neviem, ako zabezpecit … urobila som si, baba naivna, este okolo vianoc kilo medoveho cesta do zasoby … ze do svadby mojim holkam vydrzi … prdlajz, uz tam ani pol kila nie je …. ale teda vedela som od zaciatku, ze kilo cesta je nic 😀

     Jo, a mam este kupene fazule v konzerve, a cizrnu, cocku som si netrufla (bo s tou neviem celkom uplne presne ako nalozit, nikdy som taku vec v ruke nemala) a zeleny hrasok a cukrovu kukuricu, bo tu tiez s detmi sme schopni len tak lyzickou vyjest k telke … ale inak to kupujem ze ‚na varenie‘

     1. hlavně zásoby koření – běžného ale co se dováží. To nebude, pamatuji jak v 50tkách nebylo, protože nebyly valuty na nákup a dnes nebude dovoz dvojnásob

      1. Pravda, mala by som kusok zazvoru do kvetinaca zahrabat, rastie to jak zemiaky, a cierne korenie sa da nahradit bazalkou … ale priznavam, ze to je vec, na ktoru normalne ‚bezne‘ do zasob nemyslim … vdaka za upozornenie

    3. „mohlo byt mozne udelat cisteni/revizi komina…“

     Jestli je komín několik desítek let netknutý, tak si tipnu, že nebude něco velmi důležitého, ekologického či jiného splňovat a dát to do kupy bude stát majlant. Nás v rodinném domě před cca čtrnácti lety stála podobná sranda kolem patnácti tisíc a už máme opět komín „zastaralý“ a vše se prý dělá jinak.

     Zas je otázkou, na kolik se bude dbát na nějaké euroeko předpisy, když lidé budou mrznout a rádi si zatopí JAKÝMKOLIV způsobem. Jestli bude vůbec někdo tak odvážný, aby chodil buzerovat obyčejné lidi.

    4. Jsem panelákové dítě a pamatuju si, že sklepní kóje neměly strop – daly se snadno vybrat vrchem. Jak to máte zabezpečené vy?

     1. Zabezpeceni pravda nic moc 🙂 Vstupy do koji jsou drevena prkna na zeleznych platech z rohu do rohu, vrchem se tam dostat neda, minimalne by clovek musel stipat zamky.
      Ale tady bych nemel moc velke obavy, pokud situace nevyeskaluje do uplnyho nesmyslu. Totiz, tady to neni takovej typickej panelak, jak si clovek vybavi nejakych 13 pater v kralikarne. Tohle je mala obec, pulku bytoveho fondu jsou byty rekreacni/vikendove, my jsme v rade nekolika malych bytovek po sesti partajich, lidi z naseho vchodu se znaji, za nasim vchodem sousedi jeste pred nasim nastehovanim udelali posezeni, gril, ohniste, vlastni vycep a kdyz neni kosa (jsme v nejakych 800 metrech), tak se celkem pravidelne sedi a klabosi. (Tech 800 metru taky vysvetluje, proc nemam moc starosti ohledne vody, pramenist je v okolnich lesich nekolik, pristup k jednomu i po asfaltce, takze prinejhorsim dvoukolak s velkym kanystrem.)
      Je mi jasne, ze pokud by melo jit fakt ze z tlustych do tenkych, muze nastat situace, kdy clovek „nezna bratra“. Mozna jsem naivka, ale moc doufam, ze to do nejakyho uplne extremu nedojde a naopak se bude hodit ona vzajemna zasobovaci vypomoc a udrzeni co nejlepsich vztahu.

    5. Jabka mívám celou zimu na balkoně. V těch silných papundeklových krabicích, proložené po vrstvách novinami. Ze spodu koberec/ deka a když moc mrzne, tak krabice dekou obalím. Na jaře pokud zůstanou – krásně čerstvá. Lískovecké družstvo jich má dost a dobrých levnější než v Bile…..

  2. Osobne bych doplnil ryzi, bulgur, kuskus, kroupy, olej
   Proti ruznym breberkam pouzivam ve spajzu volne rozhozene listy bobloveho listu.
   Jestli to pomaha nevim, ale breberky jsem nenasel ani ve 4 roky starych testovinach v originalnim baleni.
   Na skladovani ve Vasem (vlhkem) sklepe bych asi pouzil potravinarske plastove sudy, ale mysi jsou udajne schopne ty sudy prokousat.
   Ja mam zasoby v plastovych uzaviratelnych krabicich a ty mam ulozene ve sklepe ve stare, nefunkcni lednici.

   1. Jeste bych dodal:
    Muj deda, na zaklade frontovych zazitku z WWI a zkusenosti z protektoratu, tak i dobach rozvinuteho socialismu, drzel zasoby cukru.
    Takze doporucuju i zasoby cokolady, ta se nekazi a v pripade pruseru zasyti a zvedne naladu.
    No a Rusi na ceste od Moskvy do Berlina zili na pohankove kasi …

    1. a to ze se cokolada nekazi jste slysel kde ?
     nebo skladujete v mrazaku ?

     behem par mesicu se rozjedou vsechny ty tuky a do roka z cokolady nic

     1. Muzu doporucit Ritter Sport, nejake se slozenim o 3-4 polozkach. Vydrzi klidne rok a pul bez nejake vizualni ci chutove zmeny.

      Ale ze sveho detstvi pamatuju taky treba ruzne lacine cokoladove figurky, do kterych jsem se pustil treba po dvou letech a krom barevnych zmen se to furt dalo snist a zle mi z toho nebylo ;D

     2. Mel jsem na mysli cokoladu, nikoliv cokoladovou hmotu vystuzenou palmovym olejem.
      „Stara“ cokolada chytne maximalne sedy povlak, ktery nicemu nevadi ….

      S trvanlivostí je na tom nejlépe hořká čokoláda, která vydří až tři roky, při sladování ve spíži ve tmě a při teplotě okolo 20°C. U hořké čokolády se na obalu udává doba minimální trvanlivosti 24 měsíců.
      https://www.sportuj.com/prosla-cokolada/

     3. To bude tym, ze nemate cokoladu, ale cokoladove nahrazky … mne cokolada na varenie drzi s prehladom, ak nepeciem, aj 5 rokov, akurat co sa na nej biely povlak z kakaoveho masla na vrchu urobi, ked je jej teplo

       1. To ale potrebuje revir .. sice u nas v marianskom udoli nieco plave, ale nez by sme my nieco ulovili, tak pojdeme od hladu … v nejakom videu o preziti pred koronou? po majdane? ktovie kedy som to kukala .. hovoril typek, ze luk a sipy su naprd, ze sip vystrelite, on uleti, nic netrafi, a ste v loji, ze je lepsie siet na vtaky kupit, vtacata potom nesklbat, ale celu kozu zvliect, a na polievku vyvarit … kebyze uz najhorsie bolo … ale u nas sa uz tenkrat siete na vtaky kupit vraj nedali, a ja si z aliexpresu neobjednala .. no hovorim, naprd prepper som.

        1. Ja videl nejaky dokument o soucasnych Eskymacich.
         Chytali ptaky do siti, zakroutili jim krkem a davali bez oskubani a vyvrzeni do vaku na skvaseni.
         Asi eskymacke kim-chi …

         1. Nie, som naplava, takze v ‚novostavbe‘ v bytovke na kopci vedla skoly … ale pri mojich a manzelovych loveckych schopnostiach sa budeme musiet dat na sneci dietu, miesto racej … ale snekov mi deti vlani priniesli hadam 10, sa nam do terarka nevliezli, a jak sa zacali rozmnozovat tak som ich, baba nepredvidava, vratila do parku.

   2. Jojo, ryze mne uz napadla, zatim teda zaplnila jenom cast „komina“ v kuchyni. Je tu nedaleko „makro pro plebs“, kde se daji nakoupit i obrovska baleni pro gastro provozy (5-15 kg pytle ryze, testovin, kde ceho), tak asi jeste neco priberu.

    To by po presypani do takovyho sudu nebo techto plastovych krabic a poradnem zavreni mohlo vydrzet. V tom beznem baleni bych se vlhkosti asi trochu bal.

    Dekuji za postreh!

    1. Jeste jsem si vzpomel na slova pisne .. bez VODY nelze zit ….
     A skladovat vodu, to uz je problem, voda se kazi, kdo byl na vojne a zapomel vylit vodu z cutory, tak vi .. 😉 a potrebuje nemaly prostor na skladovani

    2. Já vám doporučím konzervy, konzervy, konzervy. Nic ve sklenicích, protože obsah degraduje světlem. Konzervy vydrží víc. Nějaké to bonduelle – hrášek, kukuřici, zeleninovou směs a pak lančmíty, hovězí ve vlastní šťávě a podobně. K tomu jakékoliv těstoviny, kroupy a rýži v plastových pytlících. To vydrží.
     Na mouku se vykašlete, ta zdegraduje poměrně rychle – má v sobě tuk a ten přirozeně žlukne.
     Ve sklepě hodně větrejte, aby tam bylo co nejméně vlhko a choďte si váš prostor pravidelně vytírat Savem. Savo se jmenuje od SAnace VOdy ana každé lahvi máte napsáno, jak ho dávkovat, abyste si vydezinfikoval pro pití i vodu z louže.
     Chválím vám med. Toho si nakupte hodně, bude se vám hodit pro výměnný obchod. A k tomu nakupte hóóódně chlastu. Hlavně takového, co má přes 50% alkoholu. To bude vaše dezinfekce, vstupenka, úplatek, všechno. Kupte si prostě slivovičku někde na Moravě do pořádného demižonu. Chlastat se bude vždycky a za půllitr slivovice brzy dostanete cokoliv.
     Jo… nakupte si alespoň balení soli. Té bude nedostatek…

     1. POkud máte klasické zavařovačky po rodičích,/s gumovým těsněním / tak vydrží dlouho. Malér je když jsou ty potřené plastem. Ty nevydrží a ….

      1. Zkoušela jsem, když se mi znechutila první flaška. Nejdýl vydrží maďarský slunečnicový, ale nesmí být balený na slovákách. Má kapku jinou chu´t a nevydrží. Asi při tom balení… no kdo ví.
       Proto jsem přešla na sádlo. To má výdrž

        1. vdaka, ja s tym skusenost moc nemam, takto stary mam len olivovy olej priamo z Talianska, jak som bola sestru pozriet, a ten neotvoreny drzi a nekazi sa, ale kde teraz zozeniete origos talosmi zmykany olivovy olej …

   3. Vlastní recept vyzkoušený už při humanitárním bombardování.

    Vymyté a dobře vysušené pet lahve (2l od piva ideální). Plní se trychtýřem s velkou krátkou dírou.

    Lze na špagety, makarony, luštěniny, mouku, rýži …

  3. Moli se šíří ze zasažených pytlíků (lze zastavit postřikem ) a dokážou prokousnout umělohmotové folie. Jedovatí však nejsou, na rozdíl od plísní.

  4. Jo, a este som zabudla par flasiek medu, par miniflasiek suseneho ovocia a orechov nasekanych a zaliatych v medu (som pred par rokmi robila ‚protichripkove ockovanie‘, ale u nas sa holt med neje, kym netlaci nebo k zemi, tak to tam stoji a caka a caka)
   V zachvate zasobovania pre pripad katastrofy mam zo tri flasky nutely a plato nejakej inej cokoladovej pomazanky, ale to mam pod zamkom, to sa u nas na rozdiel od medu mina, no …
   A vyluskala som vsetky orechy od babicky, co sme zvladli doviezt z ‚povinnej‘ navstevy, a pozavarovala, nech nezluknu, a mole sa do nich nedaju.
   Samozrejme, mam 20 kil cukru … myslim, ze mam malo, ale manzelovi sa zda, ze viac by som kupovat nemusela …
   Kilo kapucina v prasku som kupila … nie ze by to teda bola krizova zasoba, ale az pride drahota, tak si nekupim, a az bude najhorsie, nejaky cukor v tom tiez je.
   Nejakych utopencov, semo-tamo maso vo vlastnej stave … ked sa mi zazdalo, doniesla som domov flasku-dve, pretoze ja maso zavarat furt neviem …

   Stopila som minuly vikend 3 kila sadla, pred nejakymi dvoma tyzdnami dva kila masla … na viac si netrufnem … manzel teda nadava, ze mam prestat syckovat a privolavat, ale kupil zo 6 flias oleja … naivne si myslime, ze vydrzia dlhsie nez mnou stopene sadlo a maslo …

   No a trapne prepperovsky (prepper v bytovke – dobry vtip) prasok na pranie, jar, tekute mydlo, ocot, savo … sodu bikarbonu a kyselinu citronovu este musim z fichemy objednat, bo predkoronove zasoby na extra tuhy lockdown su fuc … ale ostalo mi zo 15 sackov suseneho drozdia z tej doby 😀 (manzel doniesol cely karton z makra este len Cinu zavreli) …. zeby boli tie babickine vojnove zazitky geneticky dedicne?

   1. Chvalim ty hygienicke prostredky.
    Pry ve valecne Jugoslavii, nez z duvodu nedostatku jidla, vic lidi zemrelo z duvodu zanedbane hygieny , takze prihodit do zasob i zubni pastu 😉

    1. Zubna pasta ale nema dobru trvanlivost … som kedysi skusala, ale viac nez 4 tubicky ‚vo fronte‘ uz nebolo tak celkom uplne to prave orechove, vysychala a tvrdla … ale mozno to bolo len znackou … alebo podmienkami v nasej kupelke … ale az nebude, aj tvrda bude dobra, to je pravda

  5. Možná byste také měl zkontrolovat lékárničku – vyhodit prošlé léky, přihodit základní léky – proti bolesti, framykoinovou mast, nějaké obvazy, pořádné obinadlo, oční kapky, když se vám povede ukecat doktora, aby vám předepsal do foroty antibiotika…

   1. Lieky na zaludok – zivocisne uhlie, hylac, smecta, moj manzel este potrebuje endiaron – pamiatka na salmonelu na vojne, je mozne, ze to nepotrebuje kazdy … (tiez som zistila, ze existuje infekcny prujem, az ked ho moje deti dovliekli do skolky … tam u nas na vychode sme asi silnejsie natury, bo ked sa clovek potento, tak vzdy len jeden zo skupiny, bo zozral cosik zavadneho)

    Mimochodom, aj na infekcny prujem maju zaberat povidla z divokych trniek … ale ja sa s trnkovym kerom nikdy nestretla ked boli v plnej zrelosti, tak som orvala aj ked boli ledva zafarbene, a nalozila do vodky s cukrom … vsetky tri deti aj s manzelom (rozbity zaludok a creva z vojny) travili dni na zachode, ja si chlastala moje trnky a max tak silnejsie odgrgla … ale je mozne, ze su v tom trnky nevinne, a ja len mam tie dobre vychodnarske geny, a stravim aj ebolu 😀 (ale trnky maju objektivne obsahovat triesloviny, co stahuju, ako napriklad aj cierny caj)

 10. Na dnesni prehlidce Putin nevypadal jako psychicka troska v poslednim stadiu fyzickeho rozkladu.
  Dzamila bude muset zrevidovat svoje lekarske diagnozy 😀

  1. Re: Homér

   Jestli to nebude tím, že máte z víkendu ještě furt ožralé levé oko!
   Chlast je náramná sfíííně, já bych mohl povídat…

   1. Také bych se rád připojil k této veskrze objektivní kritice. Lidi by neměli myslet vůbec. Blbne to hlavu. Kazašská soudružka je naopak vzorovým příkladem nám všem, kam až to člověk dotáhne, když nemyslí vůbec, navíc tím správným směrem.

    1. Re: tdx

     Uklidněte se, na vás to nebude fungovat.
     Neboli budete furt starej,blbej a hnusnej, protože jste nepochlastával v raném dětství velbloudí mléko, ba dokonce ani ten kumys, což je naprostý základ.

     1. Vrchol drzosti si dovolil repetent Pelnář, který v sobotu pozval pana doktora na nedělní oběd řka, že mají vepřovou s knedlíkem a maminka marně shání přílohu. Zelí smutně pokýval hlavou: „Pochopil jsem tvůj špatný vtip, chlapče. V neděli budete na výletě a já bych jako hlupák klepal na dveře.“

    2. Jako už mnohokrát předtím – prosím, nepodezírejte automaticky lidi, kteří tvrdí nehorázné nesmysly z nízkého IQ!
     Dokud se na Aktuálně diskutovalo, opakovaně jsem s ní diskutoval i já.
     Už tehdy pochopitelně programově tvrdilanehodázné nesmysly, ale při diskuzi bylo jasně patrné, že její myšlenkové klystýry nejsou určeny k tomu, přesvědčit čtenáře, kteří jsou schopni kriticky myslet.

     Přece jenom – je to psychiatrička a dokáže namíchat jakékoli svinstvo na míru těch, kdo se dají ovlivnit. Fakt není tak úplně blbá, aby sama věřila vlastním žvástům – nepodceňujte ji!

     Dneska bohužel těžko rozpoznáte podle několika publikovaných vyjádření imbecila od srandisty a srandistu od inteligentního psychopatického provokatéra – a všechny dohromady od někoho, kdo píše na objednávku nebo je, s odpuštěním, politik, který se snaží přežít činaopak postoupit o patro výš.

     1. Ja vam nevim, kdysi jsem cetl (jako par zdejsich) blogy na aktualne, tam psala clanky a obcas i neco prihodila do diskuse. Jsou lide inteligentni, jsou lide inteligentni, kteri maji jiny nazor a pak je Dzamila. Ona je fakt jak dlabany necky.

     2. Řekl bych, že je celkem zřejmé, že to byl za a) vtip a že je za b) velký rozdíl mezi nemyslet a být hloupý. Nemyslet se dá i na rozkaz strany a vlády. Nebo v tomhle případě, podobně jako u Mitrofanova třeba, plivat na něco, z čeho jsem vzešel, v marné snaze se komusi lokajsky zavděčit. Takže ano, dokáže být vychytrale proradná, pokud by jí to přineslo osobní prospěch. Teď se jí vyplácí hrát mírně hloupou, ale zato fanaticky oddanou.

  2. Taky jsem to chtěla napsat, bedlivě jsem jej sledovala a ono nic, a ještě si mašíroval s tím co se ztratil přes půlku náměstí a docela se bavili, s celkem chabým doprovodem. No dost se mi zdálo že provokují , i když kdo ví jak jim bylo. Ale byla to paráda……
   Chtěla bych vidět ty naše jenerály jak a zda by zvládli takový parádemarš… uFF
   Ono to RN není zrovna malé a k památníku neznámeho vojína je to taky kousek a pěkný… njn
   A k té neexistenci lítadel, přece nebudou psavcům od jinad ukazovat co mají….. 🙂

 11. Dnes jsem byl svědkem docela úsměvné scénky jako ze Švejka. V nejmenovaném městečku dva pracovníci sundávali ze stožárů státní vlajky vyvěšené ke „Dni vítězství“. Zpátky měli pověsit vlajku města a vlajku Ukrajiny, kterou nechal v březnu vyvěsit starosta z vlastní iniciativy „co kdyby se nás někdo ptal“, a kterou před 08.05. sundali.
  Ptám se s potutelným úsměvem: „To tam budete zpátky věšet ten modrožlutý prapor?“
  Jeden pracovník s ještě potutelnějším úsměvem říká: „Asi ne. Koukám že je trošku špinavá a to by bylo tak nějak nedůstojné, že jo. Co by tomu pak stateční obránci mladé demokracie řekli, že jo.“
  A ten druhý s pomrkáváním povídá: „Jo, jo, hodně na ni sraly mouchy.“

  1. Už dlouho sbírám odvahu, abych se zeptal: nesloužil jste, pane generále, před časem v hodnosti majora v Mariánských Lázních, kasárna Hamrníky (a č. V.Ú. jsem už zapomněl)?

   Připomenu se: já jsem ten špagát, který v útvarovém kole ASUTu recitoval Krále Lávru (Karel Havlíček Borovský). A když jsem procítěně pronesl poslední verše té básně, vy jste se na mě přísně podíval a pravil jste: súdruh podporučík, vy do ďalšieho kola súťaže nepostúpíte, to vám garantujem!

   A opravdu: pokud jde o ASUT, měl jsem od té chvíle ÚPPDKV. – Ony osudové verše znějí takto:

   …A po krátké době, když utich‘ povyk,
   líbil se přec lidu dobrý panovník.
   Zdálo se jim, že ty oslí uši
   právě ke koruně dobře sluší –
   – velká věc je zvyk!

   Na vojnu už mě asi nevezmou , i když jsem stále v lepší kondici, než mnohý dvacetiletý. Ale nemrzí mne to příliš, s Králem Lávrou bych měl zase ÚPP.

    1. Tak trochu škoda, už jsem chtěl pozdravit starého známého z vojny. – Taky bych se byl poptal na zdraví npor. Mitáčka, jestli ho netrefil šlak, když jsem tenkrát dvakrát po sobě převrhnul kalamář (pochopitelně z nešikovnosti, v žádném případě to nebylo schválně, jak mě někteří podezírali) s tuší na mapu zvíci menší tělocvičny, na kterou onen snaživý důstojník nakreslil elegantní modré a červené šipky. – Za trest mě ze štábu vyhodili a nikdy jsem se nedozvěděl, jak to dopadlo.

  1. Zapomínáte, že i pro naše budoucí ukrajinské spoluobčany je 9. květen významným dnem společného vítězství německého a ukrajinského národa nad ruským fašizmem.
   Úplně tedy bude stačit přeložit jména ulic na cedulích do ukrajinštiny a němčiny.

  2. Ad: Sibyla
   Poslusne hlasim.
   Moja sestra sa narodila 09. maja a zatial sa nechysta poziadat o zmenu zapisu v matrike, ani na OP. Dokonca mi podakovala, ked som jej gratuloval. Asi to s tym 9. majom nebude este take horuce:-).

 12. Berkowitz to napsal do diskuse pod článek o moři a zřícenině, dovolím si zkopírovat jeho vzkaz také sem:

  Naše TV to nepřenáší a tak adresa, kde lze sledovat „Parat“ na Krasnoj plošťadi:

  https://spbtvonline.ru/kanaly-tv/rossiia1.html

  Я смотрю на это сейчас, и Джамиля, кажется, поставила неправильный диагноз. Владимир Владимирович в довольно хорошей форме…

   1. Autobusy s dobrovolnou vypomoci z Krymu. Vzhledem jak se v Chersonu demonstrovalo proti ruskéokupaci, tak bych se k tomu přikláněl… Nebojte propaganda jede z obou stran o 106. Zachovejte stredoevropský nadhled a vtip.

    1. Re: Chammurapi

     Pokud vím, protesty v Chersonu vzaly zasvé po prvních dodávkách ruského futra a čisté vody, stejně jako po zavedení ruských paušálů za plyn a elektriku, nejpozději pak po výplatě paušálu státním zaměstnancům a důchodcům.
     Ale je možné, že vy v Babylóně máte informace úplně jiné.

    2. 😁😂😀 viděla jsem jiné video a opět hodně lidí, autobus žádný, pouze nějaké terénní zelené auta s písmenem Z.
     Ale možná že tam šli pěšky.
     Mimochodem, Cherson nebyl vůbec poškozen.
     Pak jsem si pustila živý vstup z Petrohradu, ptali se tam staré ženy s obrázkem. Byl to její o hodně let starší bratr a padl mezi prvními vojáky 2. Vlastenecké války.
     Ona se narodila za blokády Leningradu 41.roku, tuším začátkem roku a evakuovali je ve 42.
     Hovořila, že blokáda i válka byla u nich tabu, nesmělo se o tom mluvit.

     A pustila jsem si i Pavla Dvořáka ze Šanghaje, dá se říci že jsme v hajzlu. Lokdaun trvá už 39.den a uvolnění v nedohlednu, tudíž žádné komponenty nutné k výrobě tak brzy nebudou. A očekává se i úplná uzávěra Pekingu.

   2. K Chersonu…..obdobně v Mariupolu (ze zpráv na IZ.ru ) sice mnohem méně slavnostní, ale svatojiřské lentočky a pochod bezsmertnovo polka.

   3. Ad: Targus
    Cherson uz nie je ta Potemkinova dedina z cias Katariny Velkej. Ma(mal) skoro 300 tis. obyvatelov, takze nevidim problem:-).

  1. hmm,
   Změnili uniformy a jedno uklidňující – na rozdíl od nás furt mají víc vojáků/vojákyň
   než jenerálů. Tak jdu pokračovat

    1. Jj, prej to říkal i Peskov. Taky jsem tam neviděl krom Gerasimova ani Medvěděva. Nerad bych sýčkoval, ale jestlipak oni nesedí v letadle soudného dne a strategy jsou naloženy ostrou municí, se kterou by se nad Moskvou lítat nemělo? Jen můj dojem.

     1. Medveděv tam byl. Kupodivu živě parad přenášely Novinky. Ale jelikož jsem nestála o český překlad (spíš komentář) sledovala jsem na IZ.ru a kdovíjaký ten koment byl , když vzápětí vyšly tamtéž komentáře „analytiků“ k VVP projevu, že byl plný lží. Já bych řekla, že nikoliv.

      1. niekde som čítal, že ak by ukrajina vyhlásila vojnu, tak by Rusi podľa zmluvy nemuseli dodávať plyn a ropu cez Ukrajinu a to bez sankcií

  2. POslala jsem Vám něco o konopí a musí přiznat že mne to hodně překvapuilo, i když bejvávalo v lidovkách/písních/

 13. Tak to ne!
  Nepochybně je dnes špatně nastaveno, že zemědělec kvůli špatně nastavenému systému jede z ruky do huby a překupníci , obchodní řetězce vydělávají. Stejně tak s elektrickou energií a zatracené burze kam dáváme vše a ne jen přebytky…
  Jenže to co popisujete je morálně úplně špatně akorát u druhé protější zdi.
  Stát by si měl zajistit u producentů za takové výkupní ceny tolik potravin, aby nasytil vlastní obyvatele. To co je NAD, ať si chovatelé a pěstitelé prodají třeba Svatému Petru nebo Šivovi třeba za x násobek když bude Šiva spokojený. Já vím, že si to tak strašně idealizuju, ale když se mluví o novějším světovém řádu tak úplně stejně platí, že obecně by se měly podmínky pro fungování narovnat i u nás na našem rybníku.
  Ano i já chodím do práce a snažím se domů donést co nejvíce, stejně tak zemědělci, kteří nemají nic jisté a musí si vydělat nejen na obživu ale třeba i na stroje, které k tomu potřebuje. Ale jak zemědělec tak i já jsme daleci toho, že jsme odměňováni spravedlivě. Takže jen pro pořádek to nepíšu proto, že bych záviděl, ale pokud se to takto bude dít do budoucna a chleba u nás bude stát 160, tak se to mnoha lidem nebude líbit, že do Dojčlandu se prodá obilí a tam majíc čtyřnásobné platy a chléb náš vezdejší o polovinu levnější.

 14. Včera jsem byl pracovně v okolí Mariánských Lázní.
  Vyvěšeny většinou České vlajky, Ukrajinská nikde, občas vedle Českých i Americká.
  Na jednom baráku Česká. Americká a SSSR i se srpem a kladivem.

 15. Hlásil jsem už včera, že pomníčky Rudoarmějců jsou na Císarské uklizené a ozdobené . Bavím se však o dedinach- Háj, Děhylov, Dobroslavice .. tam ještě nedorazila progresivní mládež se spreji, kteří si myslí, že vojnu začalo Rusko a slavné vyhrálo Skopčácko, za pomoci emerických džípů, čokolády a žvýkaček. Škóóódá lááásky….

 16. Jak tak přemýšlím o potravinové politice vlády s. Petra Fialoviče, tak si říkám, zda vůbec do příštího roku počítají s nějakým obyvatelstvem.

  1. Re: MK

   Dobrá úvaha. Já bych to spíše precizoval na úvahu o tom, zda Fyjalová pětka nyní nebere obyvatelstvo jako největší překážku ve svém vládnutí.

  2. Řešili jsme to s chlapama v hospodě a shodli jsme se na tom, že hlavní Fialův úkol spočívá v tom, aby se nechal zlynčovat, až lidem dojde, že vláda svojí zemědělskou nečinností zachránila před nepokoji Saúdskou Arábii, svojí energetickou nečinností zachránila německou vládu před pádem a svojí hypertrofovanou válečnou činností navedla ruské hromy a blesky na nás.

   1. Souhlas, akorát ty priority by měly být 1. německá vláda 2. ruské hromy a blesky 3. Saúdská Arábie.

    1. Taky se hubených víc naskládá do jednoho bunkru. Sice nemáme žádné bunkry pro civilisty, ale kdybychom měli…

     1. Co do bunkru, ale kolik plynu se spotřebuje na kremaci tlustých aka obézních ??? Vlastně jsou ohleduplní k pohřebákům, aby je nechytl hexenšus…

    1. Ony vás ty humory všechny přejdou. Vy vůbec neumíte ocenit, jak má fialový Péťa krásně chemicky vyhlazený obličej. A jestli vás tohle nedokáže přesvědčit o jeho zásadních kvalitách… tak víte, co vy jste? Já se to nebojím říct – kverulanti. Tak. A máte to.

  3. @ Martin Konvička
   vy ste naozaj ten Konvicka? alebo je to len nick aby ste pripomenuli znamu osobnost ceskej politiky UVCRN ?

   1. Nejaké Konvička… Poslóché.
    Jednó sem sa bavil na neto s Kláró Samkovó. Pré, jak só Rose špatné, že só roztahovačné národ, majó to imperio v krve. Tak sem jí napsal, že tak to dělale všecke národe. Španihele v Americe, jako Francóze. Angličane mňele říšu na pólce zemňekule, a to nemlovím rači nic o Němcách. Ají Češi vyvraždile Slavníkovce a Vršovce, takže nikdo nebel čisté jako lilia. Keré to nedělal, dneska néni. Tak sa to prostě všade dělalo a dělá sa to i dneska. Enem dneska to dělajó USA humanitňe, to je celé rozdíl. Tak sem pro ňo napsal, že kdebe nebelo Rusko, tak só tady už dlóho slimáce, poňevač to belo enem Rusko, kdo bránil východnó hranico před Turkama. Sóčasné jih UA a jih Ruska, od Dono na Kavkaz, belo totiž Turecko. A Turce mňele hodňe obevatel, žlotéch z desátkó a útočnó ideologijo. Rozdrobené středoevropaňe sa jim nemohle postavit. Tak be Turce postopovale na západ až k nám, kdebe je Rusi neporazile.

    No a podrohé sem jo slyšel v nějaké beseďe, o štebre roke pozďéc. A tam řékala: „Víte, kdo nás, Evropu, zachránil před islámem? Ano, bylo to Rusko!“ Nemosím povédat, že sem z ňé mňél radosť ! 👍

 17. Lehce upřesním apoštolovy představy o bezdokladovém převážení obilí a obdobného harampádí.

  Nedá velkou práci napojit váhu na internet a vážní lístek tak fičí přímo odběrateli. Ten ho má dřív, než kamion sjede z váhy. Řidič zasláním SMS pouze POTVRZUJE čísla z váhy. Nikoli oznamuje!!!

  Co se týká dopravy, NIKDE není napsáno, že faktura se musí vydat současně s naložením zboží. Stačí dodací list, který může řidič v poho vypsat na hajzlák, pokud zná z hlavy všechny údaje, které má takový dodák obsahovat.
  Platby kešovicí jsou omezeny na – tuším – 10 000 Ojro, ale nemám zdání, jestli pro to existují nějaké postihy. Ostatně JAK vás může někdo postihnout, když naložíte do jednoho auta zboží pro dva příjemce a zaplatíte to keš dvěma dodavatelům, jejichž zástupcem je jedna a tatáž osoba?
  Správně – NIJAK.
  Co se týká „zatlučení“ prodeje celé úrody, to by asi žádný sedlák neriskoval, protože finančáky velice rády a ochotně spolupracují s poskytovateli dotací. Část – možná dokonce i větší část možná ano, ale rozhodně ne celou.
  Stran faktur, potažmo dodacích listů, fungujících pod zkratkou CMR při páchání mezinárodní dopravy – opět, dají se vypsat ručně v autě, dají se poslat mailem, telefonem, jako datovou zprávu, blablabla.Kontrola nemůže tomto punktu nic.
  Ovšem pozor – ty vypsané doklady se po jízdě bez silniční kontroly MŮŽOU ZAHODIT a vy si napíšete jiné – nové – adekvátně pozměněné.
  Na faktury pak dosti precizně funguje Babišův vynález – křížová kontrola faktur v rámci EU. tedy v praxi – dopravce z Česka veze náklad z Maďarska do Polska – jeho účetní musí sestavit měsíční výkaz se seznamem zahraničních firem a následně MŮŽE zaslat dotaz na finančák té které země, zda byla vystavena či přijata faktura toho a toho čísla.

  Jak jsem napsal výše, může se ztopit nějaká menší hromada, ale neumím si třeba představit, jak bych „začernil“ 28 tun hnojiva, naloženého v třeba v Duslu Šaľa.

  1. Já jen na vlastní oči viděl, jak zemědělec dostává v hotovosti (v EUR) svoje peníze za úrodu a to zcela bez papírů. Vážní lístek se psal, ale pro toho zemědělce, protože on si ze sila prostě vyskladnil svoje zboží, které u nás měl uskladněné.
   Když vidím ty komoditní obchodníky s naditou šrajtoflí, jak platí aniž by na to byl jediný doklad, tak je mi jasné, že zemědělci zůstane spousta peněz o kterých finančák prostě neví. Ale vlastně to ani nemohu odsuzovat. To hnojivo, co pak v hotovosti koupí, to nebude ze Šaľy, ale z lodě v Gdaňsku. Jak to tam Pšonci udělají, to nevím, ale v praxi zase přijede polský kamion a řidič vyinkasuje v hotovosti příslušné euráče a všichni budou spokojení.

   1. Nerozporuji, jen znovu zopakuji, že i v případě absence dokladů pro pozorovatele probíhající transakce není řečeno, že náklad není nějak podchycen.
    K legalizaci obchodu úplně postačí poslat z chytrého telefonu fakturu či jiný podobný doklad s poznámkou „placeno hotově“. Podpisu či razítka opravdu netřeba.

    Ale jedna věc je ofiko nastavení obchodních podmínek, druhou věcí pak je zelený strom životní praxe.
    Jak jsem napsal už výše, čeští sedláci budou mít problém vyloudit další dotace, případně vykličkovat před kontrolami, pokud budou tak blbí a prodají za kešovicu VŠECHNU úrodu.
    Pochopitelně s výjimkou „zlaté rány“. tedy že rozprodají vše a další sezónu jednoduše neosejí. I tak se to dá udělat…

    1. Tak všechno určitě bez papíru neprodají. Můj odhad je, že do zahraničí půjde tak půlka úrody a z toho ne všechno prodají pod rukou. Samozřejmě, čím větší bude rozdíl v ceně mezi polským překupníkem a zdejším podnikem ZZN, tím větší bude ochota prodat toho víc pod rukou, protože doba je zlá.
     Větší zemědělci mají také nějakou živočišnou výrobu a není žádný problém vypapírovat, že se jim zkazila siláž a proto místo toho musejí krmit vlastní pšenicí, co si za tím účelem odvezli ze sila.

     Navíc – zemědělec klidně doklad za prodej vystaví. Peníze má doma, není žádný problém nachystat řadu paragonů, kterými prodá úrodu „ze dvora“ drobným chovatelům. Dá jim slevu, protože je lidumil a bude mít vykázáno, že v jeho okolí si drobní slepičáři a králíkáři rozšířili chovy o 10000%.
     Stejně tak i vezme nějaké to hnojivo ofiko ze Šaly a vypapíruje, že mu z loňska zůstalo v půdě dost dusíku a proto nemusí tolik hnojit. Zbytek se udělá z těch nepřiznaných peněz.

     A k tomu nemohu vyloučit, že leckdo z těch, co teď prodávají v hotovosti bez papírů, už opravdu nezaseje. Už má rozjednaný prodej firmy nějaké korporaci a jeho hlavní snaha je, aby toho co nejméně musel zdanit.

     1. Re: a.a.
      Perfektní návod na nenapadnutelné provedení. S tím bych souhlasil.
      Můj odhad na Pšonky – na papíry pojede ofiko max. třetina, spíše pětina z celkového množství.
      A Pšonci ještě na tento „kšeftek“ vybečí Ojrodotaci.

   2. Ještě stran hnojiva z Polska – na to je potřeba mít „spřátelenou“ celní službu. Což v Polsku nikdy nebyl problém. Vždycky se někdo našel…

   3. Apoštole, mezi sedlákem a Polákem se možná takové čachry dějí. Ale o vašem silu předpokládám, že vede docela dobrou účetní evidenci, to znamená, že lze zpětně dohledat, kdo kolik čeho a od kdy do kdy u vás skladoval a asi i jaký kamion s jakou SPZ skladované odvezl. To bych potom nechtěl tím sedlákem, který zahazuje faktury, být. Protože finančák má na prověření uzávěrky sedláka zpětně 3 roky nejméně. A to už tam nebude muset být tolerantní Stanjura a Nekola, ale někdo kdo se nezakecá. Tedy jestli Babišovu účetní nepřeceňuji. A viceversa to bude s dovozem hnojiv.

    1. Re: Laco

     Pokud bude soudruh sedlák tvrdit, že Pšonek mu odvezl fůru obilí ze sila na dvůr z čirého přátelství, finančák mu bude těžko dokazovat, že to není pravda.
     A polského autodopravce český finančák fakt nedožene.

     1. Ono to tak jednoduché není. Z účetnictví sila pozná finančák datum uskutečnění zdanitelného plnění, které každopádně musí být na nějakém daňovém dokladě. Pokud by došlo k podvodu, jak popisujete, musel by sedlák disponovat daňovým dokladem polského dopravce za převoz Silo – stodola sedláka. Jenže sedlák by musel zaúčtovat příjem na sklad obilí. Atd. pokud by se financ opravdu snažil, dožene na dokladech sedláka velmi snadno.

      1. Re: Laco

       A kde jste přišel na to, že polský dopravce MUSÍ vystavit doklad za přepravu zboží ze sila k sedlákovi?
       Pšonek jednoduše „zapomene“ a sedlák se „nepřipomene“, případně dovedně přetvoří fakturu jinou, pochopitelně od téhož dopravce.
       Jak jsem uvedl, český finančák na polského przewoźnika prostě nemůže a polský jednak nemusí, druhák už nebude mít koho honit, když dpravce po sezóně „zkrachuje“.
       Vůbec nemáte tušení, jak se v dopravě „podniká…“

       1. Za 30 let podnikání jsem zažil ledacos. Vy Targusi nemáte áhnung o postupech financů. Tedy, pokud chtějí. Pšonek zapomněl vystavit fakturu za převoz? OK. V EU funguje něco jako přeshraniční spolupráce financů, ale i to lze obejít. Viz. Babišovy faktury za reklamu na Čapáku a jejich úhrady z Německa.
        Ale jak zaúčtuje ten kamion obilí sedlák ve svém účetnictví? Taky zapomněl, že má na skladě o 20 tun obilí víc?
        Ne, jste vedle jak ta jedle. Vše záleží na tom, zda bude „politická vůle“ tyto čachry dohledat. Může být že ne, jenže tady jde o peníze státu a já být tím sedlákem neriskoval bych, že za 3 roky mne nějaká baba z financamtu vystřihne a napálí mi statisícové pokuty.

        1. Re: Laco

         Jj, pan Chytrý dorazil.
         Na vás fakt nemám, protože jsem vrtal v Účtu jen 26 let a vy 30.
         Jste vyhlášen kontumačním vítězem již před soubojem, stačí?

         Btw. aa jasně napsal, že českomoravský sedlák své zrno rozprodá a zkrmí, anebo raději skrmí (pohyb dohromady oproti změně stavu, že ano).
         Čemu nerozumíte?
         Budete chtít od krav a prasátek příjmové doklady s otiském kopýtka, anebo je musí soudruh sedlák posílat do ZŠ, aby se naučily psát?

          1. Re: Laco

           Zdvořile požádám o věcnou odpověď bez zbytečných impertinencí:
           jak má soudruh farmář soudruhům finančním kontrolórům prokázat, že jeho obilí sežrala prasátka, kravátka, pejsátka a jiná mláďátka a že jeho obilí neodvezl pšonek do Gdaňska na zahraniční loď?
           Neexistuje náhodou PROZATÍM a samozřejmě JEN OBČAS presumpce neviny?
           Tedy že finančák musí dokázat daňový podvod a nikoli naopak?

          2. Re: Targus

           Ze by financove vzali kolchoznikovy udaje z minulych let a udelali prumer a spocitali mu odchylku ?
           Nebo porovnali hodnoty jinych, jemu podobnych kolchozniku z jeho blizkeho okoli ?
           Kde ani cert nebere, tam ma financak zne 😉

          3. Re: Homér

           Vidím, že váš konektivní brk to těžce nedává. Obilí vám:
           – může zplesnivět,
           – můžou vám ho sežrat potkani,
           – můžou jej sežrat prasátka, která následně sežerete vy sám,
           – můžete jej spálit v kamnech, protože nemáte na drahé uhlí a ještě dražší plyn (nevymýšlím si, to jsem fakt viděl),
           – můžete jej zaorat jako hnojivo,
           – můžete jej odepsat jako nevyklíčené osivo (špatný podnikatelský plán zatím není postižitelný).

           Jistěže máte pravdu s porovnáním hospodaření v minulých letech. Ale znovu – v „jisté množině případů“ (nikoli vždycky) finančák musí dokazovat vám, nikoli vy jemu.

           Přeženu to – jak dokážete finančáku, že jste na pneumatikách najel jenom deset tisíc km a nikoli třicet, jak bývá obvyklé?

           Pokud vám finančák vyměří pálku za „vysokou spotřebu pneumatik“ (obouváte všechna auta v příbuzenstvu), u soudu si soudruhy dá i průměrný právník ke svačině. Už jen proto, že není potřeba vést evidenci služebních jízd, stejně jako není potřeba vést evidenci výdeje krmiva pro chovnou zvěř.
           Když nesoulad v evidenci ospravedlníte odvozem obilí do lesního krmelce, finančák neudělá vůbec nic, jen soudruzi zaskřípou zuby, protože budou moc dobře vědět, která bije.

     2. Targusi,
      zahraniční provozovatel motorového vozidla k přepravě na našem území musí mít povolení k přepravě vy dané našimi úřady. Žádá se o to.
      Zjednodušeně, neexistuje aby zde Polák někomu přepravil obilí ze sila k němu bez povolení.

      1. Re: věštec

       A kdepak jste na takové hov…, é…, výkal přišel?

       VŠICHNI autodopravci splňující podmínky dané státem – členem EU, ve kterém je dopravní firma zřízena, mají nárok na vydání tzv. Eurolicence (bleděmodrý papír s nápisem EU, s vodotiskem a pořadovým číslem), která tento subjekt opravňuje operovat na CELÉM území EU v JAKÉMKOLI režimu.
       Njn., vy zas ho**o víte, jaké jsou ty režimy, že jo…
       Tak tedy jinak – … umožňuje dopravci vykonávat jakékoli druhy přeprav.
       Tedy i:
       – bilaterální,
       – třetizemní,
       – kabotážní.

       A víte zas ho***
       Pozn. ten vodotisk soudruzi už dost dávno šulí, bo peníze…

        1. Re: věštec

         Fakt? Vy jste teda novinář. To by mne vůbec nikdy nenapadlo, když jsem tam pro ty modré papírky chodil.
         Co jsem napsal špatně teď?

         Už jste si našel, co znamená slovo kabotáž?

  2. Targusi, prosím moc prosím pište povídky, ale probůh nepiště o skutečnostech o nichž máte jen povrchní vědomosti.

   Onen „měsíční výkaz se seznamem zahraničních firem“ se jmenuje Kontrolní hlášení a podává se v rámci EU, tudíž jej podáváte jek vy, tak příjemce. Výsledkem je kontrola souladu obou hlášení. Dotazovat se můžete kde chcete, ale nicko vám neodpoví, neb běžný pracovník FU patřičné daně výsledek nezná.

   „Platby kešovicí … nemám zdání, jestli pro to existují nějaké postihy.“ Povinnost bez sankcí je, moderně řečeno kontraproduktivní. Sankce je. Několikrát jsem již byl s touto povinností konfrontován, tudíž vám mohu i sdělit, že se to kontroluje.

   Jaké doklady při přepravě a mezinárodní přepravě je třeba mít je dáno zákonem a předpisy. Jako profík to snad probůh i víte.
   Pro zahraničí:
   -nákladní list CMR;
   -doklad obsahující základní charakteristiky zásilky ()

   1. Re: věštec

    Nějak jsem nepobral, co jsem napsal špatně.
    Kontrolní hlášení není seznamem zahraničních firem, se kterými jsem za dané účetní období provedl finanční transakci?
    Vy mne udivujete.
    Samozřejmě, že jsem mohl napsat „kontrolní hlášení“, ale nikdo z nezasvěcených by nevěděl, která bije.

    Platba v hotovosti přestává býti problémem, pokud vypíšete adekvátní doklad podle směrnice EU, resp, adekvátního českého předpisu zpracovaného podle této směrnice.
    Kupoval jsem v Říši auto za mega a platil kešovicí bez jakéhokoli problému, protože se celá transakce ROZEPSALA na VÍCE POLOŽEK!!! Byl bych totiž naprostý idiot, abych to platil příkazem přes banku a tři dny čekal na hotelu v haptáku, jestli mi soudruh prodavač náhodou platbu nezapře. Taková ho*** mohou provozovat soudruzi v Bruselu, ale ne normální lidi, kteří se živí prací.

    V čem vidíte problém, když mám na jeden strojek 5 faktur, každou s jiným datem?
    Finančáku je ÚPLNÉ hov** po tom, co dělám ve svém volném či pracovním čase. Když prohlásím, že jsem POSTUPNĚ koupil „soubor rozmontovaných náhradních dílů“ a nikoli kompletní auto, musí mi dokázat, že to není pravda.

    1. Targusi, vy máte vždy nějakou výmluvu jež ospravedlňuje vaše fabulace, tudíž si přečtěte na příklad 254/2004 Sb.
     Už jsem se rozhodl, nebudu opravovat vaše fantazie. Melte si co chcete.

     1. Re: věštec

      Vy se řídíte zákony, já jsem se řídil vyzkoušenou praxí, kterou vy nazýváte fabulacemi.
      Rozdíl mezi námi asi bude v tom, že vy jste nikdy nebyl nucen žádný zákon obcházet. Ony totiž neexistují jen zákony v ČR, nýbrž i zákony v ostatních zemích EU, které se občas s našimi nekryjí.

      1. Targusi, tak ještě naposledy.
       Něco se přirozeně dá očůrat, ale něco je očůrávat riskantní. Nakonec zákon na to pamatuje 500 000,-Kč pokutou. Psal jsem , že jsem byl s touto podmínkou několikrát konfrontován, tudíž jsem se s tímto problémem vcelku dobře seznámil, neb pokuta. Celou svou pracovní karieru dělám to, že navrhuji podnikatelům jak skutečnosti očůrávat alespoň trošku regulérně. Ale říct někomu, že Targus v cizině zaplatil keš 1mega, tudíž je to v pohodě, bych mu velice, ale velice vymlouval a zcela určitě bych mu sdělil jak to udělat regulérně. Vše jde nakonec očůrat. Ale tupé „Kupoval jsem v Říši auto za mega a platil kešovicí bez jakéhokoli problému“ bych raději odstoupil od jakékoli porady. Tak velký pitomec nejsem.

 18. Svodka JP

  Nadále trvá protiútok VSU severně od Charkova. Dále se však zřejmě nebude rozvíjet, protože ukrajinské dělostřelectvo nevyjede z civilní zástavby Charkova, aby nebylo zničeno ruskými oddíly. Hloubka útoku je tedy limitována dostřelem ukrajinských děl. Situace se však může změnit, protože k frontě už dorazily kanóny západní výroby s mnohem delším dostřelem.

  Pokračuje i pokus o ukrajinský protiútok u Čugujeva.

  Kamyševacha – vyčištěna

  Barvěnkovo – pozice bojujících stran jsou stabilní, postup je minimální.

  Liman, Seversk – vybombardována škola v Bělogorovce, ve které byly ubytovány dvě čety příslušníků VSU.

  Popasnaja – vyčištěno, útok RA pokračuje směrem na Bachmut.

  Nižněje, Orechovo, Toškovka – zřetelný postup RA, rýsuje se možnost lokálního obklíčení VSU, protože
  Kyjev nedal povolení ke stáhnutí Ukrajinských jednotek.

  Světlodarsk – rýsuje se možnost utvoření dalšího kotle, pokud by se podařilo realizovat územní zisky z Gorlovky na sever – k Bachmutu.

  Daří se útočit na Njů Jork z jihu.

  Avdějevka – zde započal obkličovací menévr.

  Guljajpolje – nevýznamné posuny fronty, aktivita RA se zvýšila, ale zatím bez viditelného výsledku.

  Nikolajev – fronta u Nikolajeva zintenzivňuje činnost, RA rovněž zvýšila tlak v severní části tohoto operačního pole.

  Ostrov zmijí (pod Oděsou) – VSU se pokusila o výsadek, který skončil poněkud katastrofálně, dvě sestřelená letadla, asi tři vrtulníky a výsadková loď. Prakticky proběhla likvidace takřka celé útočné skupiny.

  1. V odkaze je mapka, jak bude vypadat dostřel ukrajinského dělostřelectva – raketového i klasického, pokud do Děrgačů(kousek na SZ od Charkova) dostanou americkou techniku.
   https://t.me/agentgosdepa1/9029
   Bachmut se v řadě руск7ч zpráv objevuje pod původním názvem Artemivsk/Arťomovsk.
   Podle zpráv z noci je Nižněje dobyto a začištěno.
   Ostrov Zmijí je nyní v šedé zóně, Rusové se stáhli z ostrova, ale hlídají ho ze vzduchu. Dnes se čeká další pokus o ukrajinský výsadek.
   Já zase čekám, zda MO RF zmíní na svém brífinku i něco jiného něž přesné zásahy.
   V jednom videu byl zajímavý komentář k použití Stingerů od zajaté ukrajinské šarže – „nedají se použít, furt jim něco překáží“, hned potom byl hovor ustřižen. Vysvětluji si to tak, že něco brání infračervenému navádění.
   Další video s e členem ruské DRG. „Ukrajinci začali používat REB(rušičky/electronic warfare), moc škody nenadělají, ale za to my víme, že v dané oblasti něco důležitého schovávají a vyrážíme na lov“.
   Ukrajinci si stihli upravit právní řád – zadržet kohokoliv je možné na 9 dní bez udání důvodu. Dál jde ke schválení návrh zákona, že VSU má 90 dní na to, aby podalo zprávu rodině o zranění, smrti nebo stavu nezvěstný příslušníka rodiny-člena ozbrojených sil. Zároveň jsou součástí návrhu i postihy, pokud by kdokoliv hledal informaci v ruských zdrojích. Samozřejmě na ruské straně se ihned vynořily návrhy nejen na vytvoření jednotných seznamů, oddělené už dnes existují, ale i na jejich opakované čtení v rozhlase – poslech nenechá stopu, přístup na stránky ano.

   1. Nevím jestli máme na mysli oba stejnou ukrajinskou šarži, ale to video co jsem viděl já, tak mluvil o MANPAD a NLAW, které se vůbec nedají použít v městské zástavbě a tak ani je jednou nepoužili. Velitel 36. brigády námořní pěchoty. Další voják mluvil o tom, že prodělali jenom teoretický výcvik a navíc baterie byly použitelné jen u některých kusů. Ironicky bych podoktnul, proto asi ty dodávky 10 ks na jeden ruský tank, možná že jeden z deseti vystřelí. O nepoužitelnosti baterií psali už před měsícem i vojáci DNR, ale ti našli způsob jak tam dát jinou baterii.
    Ale viděl jsem video z Mariupolu, kdy Azov ji použil proti tanku a měli z toho měli extázi, prototože trefili, ale tank jel dál a později se objevilo video s osádkou. Říkali, že byli ohlušení, tank šel do opravy a oni na druhý den pokračovali na jiném tanku

    1. Ne, tohle bylo opravdu o Stingrech, zajatý byl v okolí Izjumu.
     O NLAW se zmiňovali, že je třeba baterie pravidelně dobíjet, což ukrajinští vojáci nedělali, neboť to v kresleném návodu nebylo a výcvik neprodělali. Dostali 7 obrázků, jak vyndat, zamířit a vystřelit.
     Ve videích z Mariupolu byl několikrát zásah tanku, i opakovaný NLAWem nebo Javelinem a tank se po zásahu sice otřásl, ale dál jezdil a střílel. Dokonce se v jednom z videí ruský velitel tanku chlubil, že dostali 3 zásahy a nic, fungovali dál. Jen je velení poslalo do polní nemocnice na kontrolu, protože 3 je moc. Když se druhý den vrátili, dostali zpět svůj tank.
     Byly i komentáře z Rusy dobytých pozic, kde ležely nepoužité NLAWy a Javeliny, ale použité RPG-7 a jejich varianty. Komentáře byly ve stylu, vidíte, co je spolehlivé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *