20 dubna, 2024

Není to nějak obráceně?

Od chvíle, kdy Pelosiová dosedla v Tchajwanu na letiště, tak se naše pravdomluvná média tetelí blahem, jak to Amerika těm žluťákům nandala. Asi nejhezčí komentář na toto téma jsem našel kdesi v hlubinách fejsbůku – Před časem jsme s napětím sledovali, jak Američané přistávají na Měsíci. Teď s napětím sledujeme, jak přistávají na Tchajwanu.

A těch analýz, co už stihlo vyjít… Nejvíce se překonávají Kmentonoviny… stejně jako Ukrajina drtivě vítězí nad zlým Ruskem, stejně tak teď Tchajwan vítězí nad zlotřilou Čínou.

Jedna věc je fakt. Pokud Čína nespustí nějakou asymetrickou odpověď podle svého plánu, tak pořádně ucouvla. To není mrknutí, to je zpátečka. Tohle nespraví žádné sankce na Tchajwan ani ukončení plánů na továrnu v USA. Nespraví to ani výhružky, ani předvolání velvyslance, nespraví to vůbec nic. Sto šedesáté osmé poslední varování.

Pojďme si to dneska připustit. Čína couvla. Stalo se to, co jsme viděli a nic dalšího nebude. Trocha ohňostroje nad moře, pár přeletů stíhaček, ale žádné skutečné říznutí do stávajícího uspořádání. Čína se jen trochu víc přimkne k Rusku a neamerickým spojencům. Neříkám, že to tak je, pojďme si jen říci, co by to znamenalo.

Je v takovém světě ještě vůbec Rusko nějakou čínskou onucí? Když si ruský medvěd troufnul a čínský drak s výhružným funěným zalezl do sluje? Když si netroufli na ostrůvek, který leží kousek od jejich břehů a mají nad ním převahu po všech stránkách? Srovnání Ukrajiny a Ruska je mnohem rovnější než srovnání Číny a Tchajwanu. A když k Ukrajině předáte americké družice, americké poradce, americké zbraně a americké peníze, tak je Rusko přece v celém tomto konfliktu ten slabší. A přesto si Putin troufnul a hraje partii, ve které má stále převahu. Rusko, které má HDP jako Itálie…

Mimochodem… nějak se přestalo mluvit o ukrajinské ofenzívě na Cherson a začalo se mluvit o ruské ofenzívě na Krivoj Roh. To je přesně obrácený směr ne? Asi ty mosty přes Dněpr nebudou tak poškozené, když přes ně směřuje technika pro ruskýho útok. Stejně tak se nám Rusové nějak tlačí do Adějevky, na Soledar a dalšími směry. Ale tohle jsme už víckrát viděli. Tři týdny se neděje nic, tři týdny Ukrajinci hlásí, jak okupanty zahánějí a jak připravují ofenzívu jakou svět neviděl a pak najednou přijdou o další velké město prakticky ze dne na den.

Zpátky k Číně…

Pokud bychom připustili, že Čína se svými obrovskými zdroji prostě uhnula, tak je vztah Číny a Ruska mnohem rovnější, než jsme si mysleli že? Moskva a Peking jsou skuteční partneři, kde ani jeden nemá navrch. Říkají nám, že se Sitting Ping tváří v tvář americkým letadlovým lodím připodělal, ale v praxi to znamená, že Rusko má v Číně mnohem větší slovo než se to jevilo. Putin možná u Sedícího Míčka neprosí, ale normálně se domlouvají a… je to neuvěřitelné, možná Putin mentoruje čínského prezidenta.

A dvojnásobně to znamená, že se Rusko a Čína potřebují, protože jak by vypadala Čína, kdyby jí Rusko nekrylo záda? Jak by vypadal zbabělý drak bez odvážného medvěda?

Samozřejmě existuje jednodušší vysvětlení. Čína něco udělá, ale podle svého scénáře, v čas, který si sama zvolí. Něco se ale stát musí, protože pokud vše zůstane tak, jak je to teď, tak je Čína mnohem slabší, než se dělala a bude to mít vliv i na jejich vnitřní situaci. Vzhledem ke všem těm palcovým titulkům v čínských novinách, tak skoro není možné, aby se nic dalšího nestalo.

Příští týdny nám ukáží. Těžko hodnotit zemi a režim, který se zcela vymyká našemu stylu logiky a chápání. Těžko hodnotit pouze podle zpráv, které někdo přeloží do angličtiny. Ale každopádně, pokud se něco nestane směrem z Číny ven, stane se něco směrem z Číny dovnitř. Sitting Ping má za tři měsíce volby. Myslím, že nebudeme čekat dlouho. Symbolika této návštěvy byla obrovská.

228 thoughts on “Není to nějak obráceně?

  1. Číňané ještě nedosáhli rovnocennosti s USA pokud jde o letadlové lodě a těžké křižníky (včetně torpédoborců). Kdyby se pak k USA přidalo ještě loďstvo GB a FR, tak by to znamenalo porážku. Nemluvě o tom, že ze severovýchodu jsou ještě základny na korejském poloostrově (daly by se ale vyrušit Kim-čon-gunem) a v Japonsku, které se v poslední době remilitarizuje (právě tak, jak o to usiloval nedávno zastřelený bývalý premiér Šinzo Abé, ale plně se s tím společnost v Japonsku ztotožňuje až po jeho smrti).
    Proto si myslím, že Čína ještě počká, než genderismus, hispánci a že generované elity změní USA natolik, že jejich ekonomická výkonnost rozhodně nebude stačit na výboje a udržování masivní flotily. Nově vzniklé anglosaské společenství =USA+GB+Austrálie, už v podstatě jen svou existencí předesílá šetření nákladů na vojenské výdaje, kdy nebude spoléháno pouze na sílu USA, ale tyto státy budou působit komplementárně. Stejná věc potom signalizuje přesun těžiště do zájmu USA do Indo-Pacifické oblasti jak teď nově říkají, aby si „jakoby vymezili větší panství působnosti (dřív přece bylo jen Tichomoří a Indický oceán zvlášť). Taiwan v této hře představuje jenom“ cizí ruce“.
    Cose týče EU, tak ta v této hře nepředstavuje žádnou váhu, neboť nedisponuje, mimo Francii, tak velkou námořní mocí, aby mohla Čínu přímo ohrozit a navíc se už celá léta udatně samodestruuje. Jediná páka, kterou EU má, jsou sofistikované technologie potřebné pro čínské přístroje (zejména čipy) a fakt, že jsme stále odběrateli čínského zboží.

    1. Já myslím, že není nutné soutěžit symetricky v letadlových lodích. Stačí asymetriky mít něco, co je pošle ke dnu daleko za hranicí použitelnosti palubního letectva. Rusko to má vyprojektované a vyzkoušené, Čína je pozadu, ale má kapacity toho vyrobit mraky, kdyby dostala ruský projekt do továren.

      USA jsou bezesporu silnější, než Rusko i Čína, ale nemusí to tak být vůči Rusku s Čínou zároveň.

      Jinak souhlas, Čína pracuje dlouhodobě, ve vedení mají hráče go, nikoliv pokru.

      Já jen čekám, jestli někdo nepřijde s něčím věrohodným z Tajwanu. Už tam vládne proUS skupina dost dlouho a mě by zajímalo, jestli v důsledku toho zlikvidovali pročínské síly, anebo naopak obyvatelstvo jich má dost, nechtějí ukrajinizaci a byli by spíš ochotni k integraci s ČLR, třeba pod vládou Kuomintangu.

    1. Tak to byl rychlej proces – místo článku je v odkazu toto „Ouha!
      Stránka, kterou jste hledali, tady není! Nevadí, určitě vás zaujmou naše další články“

    2. Ano, dosud jsem si myslel, že Rusové moc nemají smysl pro humor, tedy pro ten náš haškovsko/cimrmanovský.
      Je zřejmé, že jsem se mýli.
      Je to neuvěřitelné představení……

  2. Ja si nemyslim, ze Cina mrkla a ze Putin podrastol. Ani USA nemrkli. Vsetko ide, ako ma.

    Ide o Spratleyove a Paracelske ostrovy.

    Cina ma teraz velmi dobru poziciu na fakticke postupne ovladnutie VELDOLEZITYCH namornych ciest a na oslabenie postavenia USA v tejto oblasti. Ocakavam v nie velkej buducnosti drze provokacie Ciny prave v tomto priestore, v snahe lamat moc USA v tomto priestore.

    Teda – Tchajwan a USA posluzili globalistom vyborne. Tchajwan bude to posledne o co pojde…

  3. Dnes je velká odvaha mít alternativní web ala Vidlák a neskrývat svou identitu tak jako paní Nikola.
    Doporučuji všem a pan Vidlák by v rámci spojování mohl velmi moudrou paní Nikolu kontaktovat.
    Všem přeji pěkný den.
    https://bornova.pub/

    1. Nikolu Bornovou jsem občas četl, ale sprejování oblohy v předposledním článku už bylo na mě moc…

          1. Obávám se že ano, jednak ta lítadla objevující se za čisté oblohy zrána, kroužící jak blbá a druhak – tak furt špinavé žbrlení na balkoně, které nestačím utírat – To za celých 40 let nebylo. Až poslední rok či rok a půl.

  4. Svět není takový jaká je česká hospoda. Neplatí, co jsi řekl o mé babičce a Prásk, už se to mele.
    Provokace Pelosiové byla na diplomatické úrovni. Čína zaharaší zbraněmi a najde si podobnou cestu. Nic nového pod sluncem. Opravdu nejsme v hospodě, kde nečeká a už se to řeže. Čína zaharaší zbraněmi a leccos si vyzkouší. Nejedná se žádné ponížení Číny nebo Si. Konfucius doporučoval jinou cestu.
    To, že se zvýší nedůvěra mezi USA a ČLR je zřejmé a Čína bude sklízet plody za svoji uvážlivost. A USA se budou drolit. Nic mimo řečí nezískaly.

    1. Já jsem o tom skoro přesvědčený. Proto u mě ten Rajchl byl. Aby před Velebou neříkal nějaké pitomosti. Oni se fakt domlouvají, že to bude velké.
      Samozřejmě nevím, jestli se to povede a už vůbec nevím, co z toho vzejde, i kdyby se to povedlo.

  5. Kdepak, Rusko uz davno zkrachovalo.
    Rikal to Obama a ted Bidet.
    Jsou to Americani a ti prece nikdy nelzou.
    A taky nevalci, proto s nastupem do uradu fasuji Nobelovky miru.

    1. Je na to dokonce i studie z Yale … a naposledy norský odborník 🙂 … takže to musí být pravda 🙂

      https://www.tydenikhrot.cz/clanek/putin-znicil-ruskou-ekonomiku-jeho-rezim-konci-tvrdi-norsky-expert#dop_ab_variant=792431

      Expert tvrdí, že sankce fungují – a to má naprostou pravdu, fungují, ale určitě jenom malinkatým nedopatřením na někoho jiného … bude stačit asi jen trošku poštelovat
      Pak tvrdí, že je to katastrofa – i tady má pravdu, katastrofa to je, ale pro ty zahraniční firmy.
      Naskýtá se otázka, zda to není Putinův agent :-)-

      1. Překvapilo mě v posledním Pjakinově povídání, že ruské ekonomice chybí peníze. Mají sice obrovské zásoby rublíků za uhlovodíky,ale ekonomika obecně je financována mizerně, podnikatelé se dost těžko dostávají k úvěrům. Zřejmě to souvisí s rolí ruské centrální banky, která je tím hlavním ekonomickým škodičem a vlastně kope za usáky, pořád se jí nepodařilo vyrvat té Hydře ze spárů. Nevíte k tomu něco?

        1. Prezident, vláda a dumy kdyby chtěli, můžou vedení banky vyměnit. Zatím asi mají důvody, proč ponechat ve vedení stávající lidi.

          1. Právě že nemůžou. USÁci si to v devadesátých jo dobře pojistili. RCB je tak trochu stát ve státě. Aby to zlomili, museli by měnit ústavu. A jelikož tři čtvrtiny dumy plus skoro celá vláda nekopou za Rusko, tak momentálně to není průchodné.
            Putin musí neskutečně lavírovat a je neuvěřitelné, co se mu i přes ty škodiče všude kolem podařilo. Nedokážu si představit, co by se dělo, kdyby mu šli všichni na ruku, duma, vláda, oligarchie i lid.

  6. Vypadá to, že Číňané raději řeší problémy ekonomickou cestou než vojenskou. Vsadil bych si, že pokud bude nějaká odplata, bude ekonomického charakteru a ne vojenského.

  7. Rusko nema HDP jako Italie, Rusko ma HDP jako Nemecko. Uz nekolik roku se stridaji na 5 – 6 miste na svete

    1. no kdyz se dle Paul Craig Robertse v SSA odectou od HDP financni spekulace, ktere tvori 80% tak toho veru moc nezbyde a najednou je to chudobna zeme

    2. HDP je velmi nepřesný a spekulativní údaj.
      Započítávají se tam i náklady na odstranění katastrof – například záplav nebo zemětřesení, které reálně nic nepřinesou. Nedávno proběhly tiskem zprávy o snaze započítávat do HDP zisky z prostituce a obchodu s drogami, ani nevím, jak to potom dopadlo. Taky jsem zaznamenal snahu započítávat do HDP domácí práce. Kdybych teď hned vstal, zametl a vynesl odpadkový koš, naše HDP by radostně poskočilo. Kdybych si pak zapálil marihuanu, bylo by to možná znát i na celkovém HDP Evropské Unie.
      Ale máte pravdu, Rusko je asi tak páté až šesté.
      Kolikáté bude po letošní zimě?

          1. Je vidět, že Zappova ukolébavka je nějakej zpáteční a zamrzlej v minulosti genderových předsudků. Naopak diskutující Pithart je očividně v obraze a se správným myšlením 🙂
            Zakladatel by si mohl udělat u Pitharta takové nějaké malá bezvýznamné plus.

              1. Jen počkejte, až při tom budete mít problém dočůrat na zem, jako já. Ještě si rád k tomu sednete. To následné vstávání se už dá přežít. o:)

    3. Ruský HDP se vypočítává podle parity kupní síly k dolaru nebo euru.

      Když by se počítal na komodity, kolik lze za něj koupit benzínu, plynu, obilí , masa a tak, byl by větší.

    4. Osvěty není nikdy dost – kdysi jsem objevil tento článek, který HDP vysvětluje velmi názorným způsobem – třeba vám taky někdy přijde vhod, až narazíte na zarytě nechápavého člověka
      https://finmag.penize.cz/penize/268167-jak-v-trenyrkovem-kralovstvi-varili-hdp

      Já jsem to vždycky popisoval na příkladu, kdy mi slepice snese vejce a já ho sním – HDP nula.
      Anebo ho nesním, prodám ho sousedovi, ten svému sousedovi.,.. a tak dokola přes 100 lidí, pak si ho koupím já a sním ho.
      Řeklo by se ve výsledku stejná situace, ale pokud ty prodeje půjdou oficiálně, tak v druhém případě dostaneme velký nárůst HDP.

      Problém mnoha lidí je v tom, že nedovedou pochopit rozdíl mezi hodnotou a cenou a vytvářením hodnot a jejich přeprodejem.

      1. Gogo: velikost HDP s tím se různé kouzlí. Služby se přeceňují. USA na rozdíl od jiných států nadhodnocují těžbu ropy v zahraničí. HDP si tím umělé navyšuji. Nedávno jsem tady sdílel článek z amerického webu, jak američtí experti odhadují, že skutečná velikost vojenských výdajů Ruska a Číny je větší než se oficiálně zveřejňuje v USD. Nejen platy vojáků jsou v rublech a juanech. I suroviny pro zbraně vytěžené a zpracované na vlastním území se kupuji za vlastní měnu a ne USD. To ještě když vynechán povídání o tajných fondech, které jsou schované pod jinými ministerstvy, takže ani většina poslanců nezná opravdovou velikost armádního rozpočtu. Americká armáda má pořád větší rozpočet, ale rozdíl není už moc velký, i když oficiálně v USD je několikanásobný.

    1. Jenže to celé úplně zazdil posledním odstavcem:
      „Důležité ale je, že nevidím u Ruska ani u Ukrajiny vůli diplomaticky jednat. Domnívám se, že obě strany jsou nadále přesvědčeny, že mohou víc získat na bojišti. Stále nepřišel moment, kdy by si aspoň jedna z těch dvou stran řekla, že to, co získala bojem, jí už stačí a že je připravena jednat. Jak jsem říkal, v případě dojednání zásilek obilí šlo o něco naprosto jiného, protože tam šlo o uspokojení potřeb globálního jihu. Ohledně samotné války jde stále o to, že obě strany neztratily chuť bojovat a nenastala tedy situace, aby začaly seriózně jednat a jednání pouze nepředstíraly. “

      1) Je úplně zcestné hovořit o „válce mezi Ruskem a Ukrajinou“
      2) RF od prvopočátku SVO furt a furt opakuje, že pokud dá „Anglosasko“ záruky, že už nikdy nepřekročí vymezení pískovištěte z r. 1997, SVO okamžitě skončí.
      3) I kdyby Ukrajina tisíckrát chtěla, USA jí ukončení války nedovolí. Protože o Ukrajinu nešlo a nejde.
      Tohle všechno Drulák VÍ; a přesto si takhle nakadil do polobotek.

      1. To hlavní řekl:
        „Jinak je tato hra primárně vedená z Washingtonu. Evropa opět hraje nedůstojnou, neautonomní roli a nemyslím si, že má nějakou zásadní možnost něco na válce změnit. Evropa vystupuje jako vazal Spojených států amerických a je tak vnímaná naprosto oprávněně.“

  8. Je to trošku zmatek s názvy, protože slovo Čína obvykle znamená pevninu, Čínskou lidovou republiku, ale někdo tak může nazvat i Taiwan, když to oficiálně je Čínská republika a ne Taiwanská republika.

    1. Obojí je Čína – Tchajwan se oficiálně jmenuje Čínská republika, pevninská Čína se oficiálně jmenuje Čínská lidová republika. Ale naprostá většina lidí na světě zná tyto země jako Čínu a Tchajwan. A je to logické – zemi s 1,4 miliardou Číňanů asi nemá smysl říkat jinak než Čína. U nás pár lidí o tom „detailu“ s názvy ví, protože jsme Tchajwanem lehce posedlí 🙂

      1. Říkal jsem si, jak se asi cítili původní obyvatelé ostrova, když jim tam v roce 1948 vpadli Číňani a prohlásili to za Čínu.

          1. Oni tam operovali i Japonci a přiznám narovinu, že nemám tušení, jak se domácí stavěli k invazi Čankajška a jeho lidí.
            Pro nás to jsou možná všechno Číňani, ale oni to tak vidět nemuseli.

            1. https://www.asiaskop.cz/mezinarodni-vztahy/vznik-cinske-lidove-republiky-a-nepotopitelna-letadlova-lod-tchaj-wan

              Guvernérem provincie Tchaj-wan byl v roce 1945 proti vůli místního obyvatelstva jmenován Čankajškův přítel Čchen I 陈儀, dobrodruh, který měl přímé vazby na šanghajské podsvětí a žádný vztah k Tchaj-wanu. Během necelých dvou let se mu podařilo pod záminkou „příspěvku v boji proti komunismu“ přestěhovat zásoby válkou téměř nedotčeného a poměrně bohatého ostrova do skladů šanghajských překupníků. Trpělivost Tchajwanců překročila únosnou míru v únoru 1947, ale povstání proti Čchen Iho administrativě bylo KMT armádou brutálně potlačeno.

  9. Neměli bychom zapomínat na jeden nesmírně důležitý „nepodstatný“ detail – Taiwan JE ČÍNSKOU PROVINCIÍ a její obyvatelé JSOU ČÍŇANI.
    Takže tuto provincii, jakkoli vzpurnou, bude Čína trestat tak, aby moc nedožrala obyčejné obyvatelstvo a aby se trest dotkl hlavně obchodníků a politiků.
    Kontinentální Čína, pokud bude muset zaútočit vojensky, se bude snažit šanovat civilisty a likvidovat především US vojenské kapacity. Právě proto, že Taiwan je čínskou provincií.

    Veškeré úvahy o tom jak Čína zareaguje, by měly úplně na prvním místě respektovat tento fakt.
    PROTO jsou všechny anglosaské „analýzy“ a akce mimo mísu.

    1. Článek Ivany Bakešové z roku 2020 podává stručný přehled historie vztahů Mainland – Taiwan. https://www.asiaskop.cz/mezinarodni-vztahy/vznik-cinske-lidove-republiky-a-nepotopitelna-letadlova-lod-tchaj-wan.

      „Nejlépe se vztahy mezi Tchaj-wanem a pevninou vyvíjely v letech 2008-2016, tedy v době, kdy byl prezidentem na Tchaj-wanu Ma Ying-jeou (Ma Jing-ťiu 马英九), který se uvedl do funkce větou: jediná vítězná bitva je ta, která se nekonala. Obě čínské politické reprezentace přijaly zásadu třikrát ne: ne definitivní separaci ostrova od pevniny, ne okamžitému připojení ostrova k pevnině, ne vojenskému řešení.“

      Konsensus 1992 byl často zmiňován i v minulých dnech – viz https://newssearch.chinadaily.com.cn/en/search?query=1992+Consensus.

      Naše rétorika pořád počítá s násilným převzetím. Čína se už třicet let snaží o mírové řešení. Když to šlo v případě Německa, proč by to mělo být zásadně špatné tady?

  10. a co když je to opravdu úplně jinak.
    Když jsem pročítala „světový tisk“ zarazilo mne, jak ?divně? o tom referovali, jak od toho dokonce i US senátníci dávají ruce pryč a tak jsem zapnula myšlení a dávala si vše dohromady. Ono to může být taky tak, že číňani potřebovali vědět kdo všechno/s jakou sílou mohou počítat/ a odkud bude stát proti nim až se rozhodnou dodržování smlouvy z dávna vynutit. Že japonci se dalo předpokládat, ale množství a spolky s amíky se patrně odhadnout nedalo. Takže teď už vědí a znají celkem slušně i počet akceschopných. Myslím že tohle byla věc k nezaplacení. A prozradili se amíci sami… njn

    čas ikáže ale…

      1. Pokud si ten kokainista představuje, že bude na Sitting Pinga či kohokoli jiného z čínské administrativy a diplomacie (počínaje paní z podatelny) pořvávat jako na evropské politiky a diplomaty, tak rozhovor proběhne asi takto:
        Si: „No?!“
        Zel.: „Tady Zelenski, president Ukrajiny a žádám bmlkndsmonhpoůiktzus§df§aWMB¨ÚN)OPhůpzsouiwemvlfBZdphi’bkp,ůp….“
        Si: „Ne.“
        Zel.: „Ale vy musíte nmrsioúasúogktiopuú¨dkii)¨qw)m§ko§h¨úpz-j,pú¨sú§djfgoaů – “ (klapnutí sluchátka)
        Si: Se zlověstným úsměvem kroutí hlavou a otírá si ruce ubrouskem. Úředníci v panice opouštějí pracovnu nebo se alespoň snaží stát neviditelnými (kdo neví, jak to má správně vypadat, nechť si nastuduje atmosféru v Patricijově úřadu a zejména pak v samotné pracovně lorda Vetinariho).

  11. Prezident Zelenskyj chce mluvit s prezidentem Si Ting Pingem. Chce ho přesvědčit, aby tlačil na Rusko, aby ustoupilo. A teď udělají Američani toto, takže v Pekingu budou určitě odhodlání pomáhat Kyjevu a Západu. Začalo čínské cvičení okolo Taiwanu a má největší nebo nejdrzejší rozsah za celých 70 let. Poslední velké cvičení za třetí krize v průlivu bylo jen v průlivu, ale teď je v průlivu a současně i v oceánu východně od Taiwanu. To už komplikuje civilní leteckou dopravu Taiwanu i nákladní lodní. Některý Taiwan um to bude asi vadit, že tohle dělat USA nemusely. Média ukázala fotku z protestů Taiwancu proti Pelosi, ale už nic nevysvětlila, proč ji odmítají.

    1. OT: Mnohé intervence začínají vojenským cvičením u hranic předmětného státu. Štít 68 u Československa, pak cvičení i Donbasu a Luganska včetně Běloruska… Jakési podobnosti tu jsou.

    2. Mě mate, že Si Ting Ping stále ještě neotevřel diplomatické zastoupení Číny v Řeporyjích a nepožádal Pavla Novotného, jestli by si pro něj neudělal pár desítek minut času ve svém nabitém programu.

      Zelenský je sice také velmi schopný klaun, ale proč chodit ke kováříčkovi, když se nechápavý Číňan může učit jemnostem západní diplomacie rovnou u kováře – kterého vysílá i Ruská televize?

      1. Máte tam chybu – místo „u kováře“ mělo být „u Koláře“.
        A kdyby si na něho kucí ještě přizvali Fischera… 😀

      1. Ach tak. Al Jazeera na ten článek v SCMP taky odkazuje, ovšem ta senzace v jejím podání vypadá trochu jinak než v našich médiích:

        Zelenskyj v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek pro South China Morning Post (SCMP) řekl, že žádá o rozhovor s čínským prezidentem od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru, ale ten se teprve uskuteční.
        „Chtěl bych mluvit přímo. Měl jsem jeden rozhovor s [prezidentem] Si Ťin-pchingem, to bylo před rokem,“ řekl pro hongkongské noviny přes Zoom. „Od začátku rozsáhlé agrese 24. února jsme oficiálně požádali o rozhovor, ale [neměli jsme] žádný rozhovor s Čínou, i když věřím, že by to bylo užitečné.“

        https://www.aljazeera.com/news/2022/8/4/zelenskyy-urges-chinas-xi-to-help-end-russias-war-in-ukraine

  12. Náš zdroj v OP (Office of UKR President) uvedl, že Zelenskij požádal evropské ropné společnosti o pomoc s pohonnými hmotami nebo o finanční pomoc pro Ukrajinu. Na seznamu jsou společnosti Shell, Repsol, ENI, BP, Total a Equinor. Ukrajinský prezident argumentoval tím, že kvůli válce na Ukrajině mají tyto společnosti rekordní zisky, z nichž by část měla být použita na podporu ozbrojených sil.

  13. Cena pšenice na globálním trhu v posledních měsících značně klesá. Od poloviny května zlevnila zhruba o 60 procent a propadla se zpátky na úroveň z doby před válkou na Ukrajině. Pokles ceny se ale nepropsal do cen pečiva či mouky v Česku. Podle pekařů jsou na vině čeští zemědělci a drahé energie. Zemědělci zase tvrdí, že na konečné ceny potravin v obchodech mají malý vliv.

    Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza má však ve věci jasno: velcí čeští zemědělci situace zneužívají ve svůj vlastní prospěch.
    „Ihned po zahájení ruské války proti Ukrajině masivně zdražili mouku bez ohledu na to, že byla namletá z loňské levné pšenice, a vymlouvali se na rostoucí ceny na burze, kterým se prý musí přizpůsobit. Když ale ceny na burze padají, tak čeští agrobaroni nijak nezlevňují, a dál si navyšují už tak vysoké zisky,“ řekl Novinkám.

    1. On pan Prouza by si také zasloužil pěkné čestné místo na stránce Zemských škůdců. Jeho další angažmá by mělo být v oboru ruční přesun pneumatik v Mišelince či kameniva v lomu…

    2. „vymlouvali se na rostoucí ceny na burze, kterým se prý musí přizpůsobit“
      To je naprosto originální 🙂
      Platí to i pro lipskou burzu a ceny elektřiny? Že se ČEZ vymlouvá na ceny, kterým se „musí“ přizpůsobit?

  14. Čekám masivní ukrajinskou ofenzívu a obávám se, Rusko bude muset částečně mobilizovat.
    Ukrajina má v současnosti více mužů (a žen) ve zbrani nežli Rusko a vede víceméně boje na zdrženou. Zbytek armády ale využívá čas, cvičí ovládání a nasazení zbraňových systémů dodávaných Západem a štáby se učí a cvičí plánování operací. Až to budou dostatečně umět (schváleno poradci), pustí se do toho.

    1. Ta ofenziva je téměř jistá. Tuhle jsem četl, že povoláváky doručují ukrům přímo na diskotékách, v klubech, na koncertech. Ti zašití v ČR by taky jistě chtěli bojovat, jen se o nich nejspíš neví. Tahle snaha jistě vydá bojovníků na celý front. Zbývá vymyslet, jak se bude jmenovat.

      1. Dokonce i na plážích :-). Je to hlavně administrativní úkon; byl jsi průkazně podchycen, předvolán k nástupu a když se nedostavíš, čeká tě ťurma. Některé osoby vojenského věku mohou následně získat výjimku, kromě zdravotně nezpůsobilých jde i o studenty, a to i studující v zahraničí. Samozřejmě to vede na kšeftaření.
        Viz strana.news.

      2. Ukři v ČR v braneckém věku se postupně přesouvají do šedé zóny, protože verbíři si některé našli už i tady. Odvody se týkají především Ukrů s povolením k dlouhodobému pobytu (jsou snadno dohledatelní); připrchlíků a „turistů“ zatím ne.
        Jak jsem od známého ukrajinské manželky koupil, tak dávám v plen. Ověřit si to nemám jak.

        1. Odvedenec má pro ukravínskou vládu cenu 5.000,-USD. Za tuto částku se mohou ze služby v armádě vykoupit. Kanonenfutter.

    2. Jj, ta taktika je celkem dobře známá a vyzkoušená. Napřed vítězný ústup do předem připravených pozic což umožní obklíčit nepřítele a vzít ho do kleští a pak … a pak udeří plnou silou Wenck.
      Opravdu si myslíte, že rozkradený a ekonomicky zničený stát bez motivace vlastních vojáků může porazit jadernou velmoc?

      1. Ale ono se nebude válčit jadernými zbraněmi.
        Stejně jako vyhnali Afghánci US army, mohou Ukrajinci vyhnat Rusy.
        Za předpokladu, že Ukrajinci postaví početně silnější armádu, kterou vybaví dostatkem zbraní. Lidí mají dost, mobilizace běží dlouhodobě a zbraně jim chodí.

        Tak teď záleží hlavně na tom, jestli se Rusko nechá přečíslit v živé síle a ve zbraních na poli. Kdo tomu bude velet, kdo bude o čem rozhodovat a jak, s jakým cílem a prioritami.

        Neexistuje žádný přírodní zákon, podle kterého Rusko nemůže prohrát. Už to přece proběhlo několikrát, ne? V roce 1917 vlastní lidi kolem cara jej svrhli a dorazili to Němci s Leninem, který podepsal kapitulaci do rukou kapitulujícího Německa. Předtím prohráli neočekávaně s Japonci.

        Je jasné, že kdyby se Rusko chovalo racionálně v roce 1917 i v roce 2022, prostě by museli vyhrát.
        Já jak to sleduju, tak si nejsem jistý, jestli míří k vítězství. Rozhodně ne tak, jak by se to dalo čekat.

        Vypadá to, jako by vedení Ruska vyhrát nechtělo, nebo čekalo, že se to tam vyřeší a zhroutí samo. Nebo vyčkávají a dumají, co bude pro ně osobně výhodnější – jestli Rusko vítězné a oni bez jachty nebo Rusko poražené a oni v nové roli.

        1. Rusové hlavně nechtějí velké ztráty na životech.
          V tom je zásadní rozdíl, Američané likvidovali domnělé teroristy všemi prostředky.
          Rus si uvědomuje, že rozhodující bude, co nastane po válce.
          Chce sice svrhnout nepřátelskou vládu, ale současně i minimálně poškodit obyčejné Ukrajince.
          A to je opravdu složitý a nezáviděníhodný úkol.
          ( Emoce pracují na obou stranách. )

          1. Že útočící Rus má větší ohledy k domorodcům, než bránící se Azovec, je rozhodně pravda, ale kdyby byla priorita zlikvidovat UkrArmy s co nejmenším dopadem na ruskojazyčné obyvatelstvo, tak by ta operace musela vypadat diametrálně jinak.

            Poslední týden, co útočí proti železobetonovým bunkrům, prý už mají menší ztráty, než mívali v podobných operacích dosud.
            Přesto, celkově je mi ta strategie krajně nepochopitelná a vysvětluju si to ukrutným bordelem a spoustou škůdců.

            1. Nikdo neví, jaké má kdo ztráty.
              Ukrajinské ztráty jsou vojenské tajemství a Rusko ztráty nezveřejňuje.
              Všechna čísla jsou jen propaganda – naše nebo ruská.

              1. Já tady neuvádím čísla, jen srovnání. A to údajně pochází od lidí, co zažili jak Mariupol, tak první zteče Avdějevky a porovnávají to s tím, co běží poslední dny.

                1. Jakákoliv vážně míněná analýza se nemůže opírat o propagandu, ani když je to propaganda Girkinova.
                  Nemůže se opírat o propagandu ruskou, ukrajinskou ani českou. Neexistuje ani vlastenecká povinnost věřit „naší“ propagandě.
                  „jak se cítil nějaký Baškir nebo klidně i Moskvan v Charkově, kde musel z hořícího tanku poté, co mu velitelství tvrdilo, že je tam budou vítat šeříky“ promiňte, vymýšlet Hluboce Lidské Příběhy, to snad dělají holčičky na pionýrským táboře. To tady zavádět asi nebudeme?

                  1. To by mě zajímalo, o čem vy jste schopen diskutovat bez toho abyste musel konstatovat, že nemáme data. Jistě, vzato do extrému, nevíme nikdy nic jistě.

                    A ten ilustrativní případ – to myslím, že zažívali v různé míře všichni vojáci, kterým tvrdili, že je místní budou vítat a oni je nevítali. Američani v Afg a Iráku, Sověti v ČSSR a Rusové bohužel nepochopili, že doba se nám za 8 let změnila, už si tam neříkají gospoda ale povinně panowie a že tam bude dost těch, co po nich budou střílet javeliny.
                    Možná je místní vítat nakonec budou, ale až po vyhrané válce. Protože místní si pamatují, jak je nechali napospas, když se chtěli postavit proti Kyjevu.

                    1. Tupa hovnovednost se siri na vsechny strany.
                      Od 2014 ostrelovala ruske casti Ukrajiny ve dne v noci armada a rusove PREJ si navzajem namlouvali ,ze je budou vitat..

      2. Parafrázuji z velké Knihy (tuším, že jednoroční dobrovolník:
        „Ženeme nepřítele tak dlouho, až nakonec nestačíme sami utíkat“

    3. Ukrajina má od samého počátku obrovskou početní převahu nad ruským expedičním sborem.
      Rusů bylo zpočátku asi 120 000 proti 1 500 000 ukrajinské armádě, dnes jich je asi 180 000.
      Problém je v malé motivaci ukrajinské armády – část je ruské národnosti, část nemá zájem bojovat (teroborona), část jsou žoldnéři naverbovaní v zahraničí, kteří bojují do výše svého platu a ten není ohromující.
      Zbraňové systémy ze zahraničí potřebují i logistiku, zásoby, munici a opravny a personál na to vybavené, což na Ukrajině není a nezařídí se to lusknutím prstů. Je to úkol na desetiletí a zároveň komplikace pro existující logistické struktury. Druhá stránka je secvičenost vojsk vycvičených podle západních standardů a podle postsovětských standardů. V době míru by se to procvičovalo na desítkách vojenských cvičení.
      Celé je to výsledek špatného odhadu „naší“ strany (USA, NATO, EU) před rozpoutáním války – špatně naplánovali potřebu zbraní, munice a živé síly.

      1. Pithart: Nevěřím, že má milion a půl vojáků. Je to možná 700 000 až 900 000 a z toho jsou i různé jednotky skoro bez výcviku i jednotky, které musejí střežit hranici, kde je klid, jako některé úseky blízko u Běloruska nebo které nemůžou opustit Kyjev, Charkov, Oděsu. Počítají se i různé podpůrné a logistické jednotky. U ruské armády se uvádí počet vojáků na Ukrajině. Ten se navyšuje o různé žoldáky a dobrovolníky, kteří jsou mimo armádu. Nepočítají se ani desítky tisíc mužů různých podpůrných jednotek v Rusku za hranicí, které vozí zásoby a hlídají oblasti u hranic. Někdy to uznal ale i mainstream, že Ukrajinci mají dost pěšáků včetně těch záloh s nižší motivací, výcvikem a výzbrojí, ale málo techniky pro ofenzívu a že Rusové mají málo pěšáků ochotných a schopných jít do první linie, ale mají velký počet houfnic a raketometu.

        1. Odpovím, ale jenom jednou a naposled.
          Že budou muset nechat ukrajinské jednotky a techniku u běloruských hranic, to nikoho z našich vojenských plánovačů nenapadlo? Jsou tedy úplně blbí?
          Ruské jednotky za hranicí nás nemusí vůbec trápit, jsou za hranicí. Nikdo si neví rady ani s těmi 180 000, co už jsou na Ukrajině. Jakékoliv jejich započítávání je zbytečné eskamotérství s čísly. Ve skutečnosti je za ruskou hranicí zhruba 1 000 000 aktivních a 2 000 000 záložáků. To nikdo z našich válečných plánovačů nevěděl? Co je to za čůráky?

          Že mají rusové „málo pěšáků ochotných a schopných jít do první linie“ je pokračování čůráckých kydů naší válečný propagandy – mají taky jídlo na tři dny, naftu na tři dny, munici na tři dny, rakety na tři dny… Naše válečná propaganda ještě nikdy žádnou reálnou bitvu na východní frontě nevyhrála, kecama to nejde. Jsou to jen blbý kydy určený blbům. Btw., naše válečná propaganda by asi měla být zaměřená na nepřítele, místo toho ji zaměřili na vlastní slabomyslné obyvatelstvo. Proč?
          A naše vlastní slabomyslné obyvatelstvo hltá zprávy agentur, které si sami platíme za to, aby nám hlásily to co chceme sami slyšet – Echo Moskvy, BelTa, NEXTA, Belingcat.
          Konec, seru na to, nemám náladu.

          1. Bude to znít jako ironie, ale:
            „Jsou to jen blbý kydy určený blbům“, píšete.
            Tady máme, podle mého soudu, kydy celkem chytré. Komu jsou určeny ….. ?

          2. Pithart: to bylo jen doplnění k těm číslům. Je to zmatek, protože propaganda a různý způsoby počítání počtu vojáků a ztrát. Ukrajina počet vojáků takto nafukuje pro média. Rusko snižuje ztráty armády, když ztráty Wagnerovcu, separatistu a různých dalších jednotek se počítají zvlášť. Nakonec i USA snižovaly ztráty své armády v misích nasazením žoldáků kontraktoru.
            Můžeme čísla jen odhadovat.

          3. „málo pěšáků ochotných a schopných jít do první linie“
            Záleží, co považujete za málo.

            Rozhodně jich mají ve zbrani zoufale málo na to, aby se vůbec pokusili o obklíčení nebo strategický postup. To je jedno hledisko.
            Druhé je, jestli jsou schopni jít do první linie. Strelkov se dlouhodobě rozčiluje o počtu „pětisotych“. Číslovkou 500 označují ty, co odmítnou bojovat. Ruské síly jsou založeny z velké míry na kontraktorech. Kluk to podepsal v roce 2021, čekal buzerplac, ale ne válku ve stylu druhé světové. Tak přijde na velitelství, od smlouvy odstoupí. Možná něco málo zaplatí, ale má klid. Nic se mu nemůže stát.
            Tak Strelkov včera trvdil, že nějvyšší počet ztrát v ruských silách v operaci jde na vrub právě těmto.

            S tím souvisí motivace. Motivovaní jsou branci LDNR, kteří žili 7 let pod svistotem šrapnelů.
            Nedělám si iluze o tom jak se cítil nějaký Baškir nebo klidně i Moskvan v Charkově, kde musel z hořícího tanku poté, co mu velitelství tvrdilo, že je tam budou vítat šeříky (obrazně, já vím, byl teprve březen).
            Kremelská propaganda hlásá, že všechno je OK, podle plánu nebo i líp a pak tedy vzniká pochybnost, proč bych měl zrovna já chodit do zákopů, když je to OK.
            Takže motivace velmi kolísavá podle zkušeností a znalostí každého.

            Já si myslím, že Rusku jde o mnohem víc, než o nějakých pár dědin na Ukrajině. V případě průseru půjde o existenci státnosti v dnešní podobě. Je proto velký rozdíl, jestli si vojáček uvědomuje toto, nebo věří Konašenkovovi, že je všecko cajk a plníme na 150 procent.

  15. Jak řekl děvkyn Clinton, „Economy, stupid.“
    A co říkají čísla?
    Obchod ČLR s nějvětším partnerem EU:

    2021
    Export z EU (mil. EUR) 223 380,30
    Import do EU (mil. EUR) 472 348,20
    Saldo s EU (mil. EUR) -248 967,9

    Podle General Administration of Customs of China (GACC), přebytek čínské obchodní bilance dosáhl v roce 2021 676,43 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 26,42 %, resp. 60% nárůst oproti období před covidem v roce 2019. Čína prezentuje svých pět hlavních obchodních partnerů následovně: ASEAN (představuje 14,5 % čínské zahraniční obchodní výměny), EU (13,7 %), USA (12,5 %), Japonsko (6,1 %) a Jižní Koreu (6 %).

    A na závěr ještě několik veselých čísel obratu ČLR s jednou zcela bezvýznamnou zemičkou:
    v roce 2021 dosáhly české exporty do Číny 65 miliard Kč, což bylo o 5,5 % více než v roce 2020. Finanční hodnota importu činila 766,7 miliard Kč a zaznamenala meziroční růst 7 %. Bilance bilaterální obchodní výměny činila v roce 2021 -701,7 miliardy Kč. V r. 2020 činilo saldo -656,9 miliardy Kč. Také díky Vystrčilovi, který grošíky nepočítá.

    ČLR na rozdíl od RF není země s neomezenými zdroji komodit a tak si nemůže dovolit ozbrojený konflikt, který by zničil její roky budované obchodní vztahy s hlavními partnery. Takže, kdo čekal, že Nána bude se svým eroplánem sestřelena, měl by si zopakovat, co tvrdil děvkyn Clinton.

  16. Po obloze bojink pluje
    ze sluje ho pozoruje
    jedním okem drak
    škrábe se a tak.

    Bojinku bojinku
    co vezeš bábinku
    klidně si tu sedni.
    Už tu byli jedni
    až odkudsi z Prahy.
    Teď je tam král nahý.

    1. Zlatý drak se v slunci hřeje,
      bába na ostrově beznaděje,
      slibuje a vyhrožuje.
      Zlatý drak s tiše směje,
      hřbet medvěda ho měkce hřeje,
      brzy, brzy půjde svět do pr…e.
      Drak má zlato, ostré drápy, ostré zuby,
      mědvěd sic raněný dál hraje šach,
      šašci strany západní brzy poznají hlad.

  17. prostě ušáci vybrali stařenu celou podělanou strachy jako pokusný balónek…ano čína ztratila velmi mnoho a to vlastní vinou a je otázka jestli to Číňané Si-Ťinovi odpustí….získat znovu úctu bude v každém případě těžší než vytlačit letadlo mimo Tchajwan…
    a Cherson? to si zase komediant a jeho kolegové z branže dali delší čáru….

  18. Milý Vidláku,

    děkuji za další podnětný článek a diskusi k němu. Pro pochopení asijské diplomacie doporučuji četbu románů (ano je to beletrie) Jamese Clavella Panský dům a Gaidžin. Pokud vzniknul konflikt mezi Číňany (nebo Japonci) na jedné straně a Západními ďábli (barbary) Číňané nechali vygradovat konflikt do maxima a pak uhnuli a udělali ústupek. Západní ďábli oslavovali velké vítězství, ztratili ostražitost a považovali věc za vyřízenou. Když se prach a emoce usadili tak po čase Čiňani nenápadně posunuli „hraniční kameny“ dále než před konfliktem.

      1. Z odborných prací se tématice věnuje kniha Stoletý maraton: Tajná čínská strategie, jak vystřídat Ameriku v roli globální supervelmoci a nastolit čínský světový řád od sinologa Michaela Pillsburyho.

  19. Všechno má svůj čas. Povšimněte si, ani nějaký významnější hackerský útok na USA. Pár velkohubých prohlášení v novinách, tak jako aby se neřeklo. Ticho před bouří. Pod dýmem z Ukrainského bojiště a oponou Taiwanské komedie tiše dál roste zlobr RF-ČLR. Až doroste, tak si jen trochu dupne a otřese světem (ještě postaví pár trubek na uhlovodíky, nějaké železnice a propojení bank nezávisle na západu….) Ty USA dluhopisy Čína také nevrhne na trh nyní, převis nabídky nad poptávkou by nebyl výhodný. Počkají si, pozvolna to rozpustí a dolar tvrdě spadne. A to bude čas pro juan-rubl, který jakousi náhodou začíná být akceptován ropnými producenty, kteří panu Bidenovi poněkud nevyšli vstříc…
    Nemožné?
    Když už i taškář Kovanda uvažuje nad tím, že v Reichu otevřou Nord Stream2, pak je možné vše.

      1. A nakonec, kdyby se někdo radoval, že je levnější benzín a že bude líp, no, tak nebude líp. Líp už bylo.
        http://www.lukaskovanda.cz/pohonne-hmoty-rychle-zlevnuji-a-budou-i-dal/

        A vrtá mi hlavou, proč Čína, kde na lidský život „sere pes“ tolik řeší kovid. Tak moc, že to jinde ve světě nemá obdoby. Samozřejmě, může být obava z nových mutací viru (a zrovna Čína je taková „líheň“ – a v tom prosím, nehledejme žádnou konspiraci bo moc lidí a moc zvířat na jednom místě při mizivé hygieně, brr).
        Ale taková zlobivá a neodbytná myšlenka mi přichází na mysl. Vždyť tak embargují zboží pro západ, jenom tomu neříkají sankce ale vznešeně bojují s epidemií. A ano, poškozují i sebe a hospodářsky neporostou, ale proti západním sankcím je to spíš siesta po obědě, před dobrou večeří. Tou večeří která na západě bude z bramborových slupek coby příloze k žížalám a kořínkům…

        1. Tak delší dobu se spekuluje, že USA vyvíjely biologické zbraně podle etnik se zaměřením na Slovany a Asiaty. Mimochodem – v RF Američané financovali dost rozsáhlý sběr DNA a spekuluje se, že to bylo právě za tímto účelem. Takže teoreticky by bylo možné, že Číňané něco vědí a nemohou to pustit ven – jeden z důvodů by mohl být lynč na Američany, který by se pak těžko zvládal. Každopádně je očividné, že strach z toho mají pořádný.
          Druhý nemenší důvod by mohla být snaha o utužení kontroly na obyvatelstvem – ostatně, kdo by nechtěl více pravomocí a poslušnější podřízené, že?

          1. o genetický či spíše etnických zbraních se vedou i ve vojenských kruzích spíš jen spekulace. Ačkoliv se třeba metabolismus etnik liší (evropské léky v Asii nemusí nutně projít schválením pro výskyt nežádoucích účinků které evropská populace nemá), tak prostě něco takového není možné.
            Mimo jiné, takový multikulturní slepenec typu USA by tak nejlépe zasáhl sám sebe. ten sběr DNA má jiný, prozaičtější důvod – policejní. A už s úspěchem realizovaný, někdo z Vašich vzdálených příbuzných dá za účelem dohledání předků vzorek a vaše DNA bude nalezena na místě činu, a mají Vás. Samozřejmě, čím vzdálenější příbuzný jste, tím je s tím víc práce, ale pak už je to jen otázka času.

            1. Nevedou.
              UK zcela vážně testovala (a možná dál testuje) etnické/rasové zbraně od konce 50. let 20. století minimálně v Rhodesii. Šlo jak o různě působící jedy, tak o klasické biologické zbraně. ZATÍM neuspěli, ale rozhodně to nevzdali (AIDS, ebola a teď covid).

          2. Číňani by se tím mohli cítit ohrožení, ale v Rusku je populace natolik geneticky pestrá, že by nešlo vyrobit biologickou zbraň, která by zasahovala jen ji.

      1. Nejsem motýl aby mi ten BT-toxin nějak vadil. Boj proti GMO je něco podobně „užitečný“ jako proti CO2. Zvlášť, ujme-li se tématu zelená soldateska. Bez šlechtění a GMO bude lidstvo čelit hladomoru. A příjde mi mnohem vhodnější, používat CISPR/CAS9 modifikace DNA než hledání přírodních mutantů. Diploidní kultury se i dříve vyráběli použitím kolchicinu z ocůnu jeseního a jiné mutace s zkoušeli i ozařováním ionizujícím zářením.
        Dnešní technologie genových manipulací jsou precizní operace. V zemědělství jsou/budou krokem v před, zneužití u patogeních organismů je možné. Dokonce už vědci přistupůjí v tomto kontextu k autocenzuře vlastních výsledků, preventivně.

          1. My vzdělanci víme, že na každého hladomořeného někde připadá někdo přejezený hamburgry a přepitý kokakolou.
            V průměru mají všichni tak akorát a televizní doktorka vrní blahem.
            Dávejte si pozor na ty desinformace!

            1. Měli by se hlavně vychovávat.chlapi.patriarchatu by to prospělo. V JAR 120 maníků znasilnilo 8 ženských. Kde to jsme? A tohle chce do Evropy. Zde je problém.

                1. To je výsledek koedukované výchovy,v první třídě jsou holky trochu napřed plus učitelky a výsledek je bojácný hošíček. Proto muslimové striktně oddělují pohlaví od maličká a když hošíčkům narostly svaly,holky už to nedaj.

          1. příroda bude a my nebudeme. Nejlepší příroda byla – podržte se – v okolí Černobylu. Ani tak šílená radiace není pro přírodu taková hrozba jako člověk. Ba ani znečištění ropnými produkty přírodu nezničí na furt, ono ty uhlovodíky docela v pohodě sežerou různé bakterie.

              1. což se řeší tím, že hybridi jsou neplodní a také se tak jistí odbyt dalšího osiva = monopol. Pan Vidlák by asi dodal přesnější informace, zemědělství není úplně moje parketa.

                1. Ve většině případů, v naprosté většině případů, hybridi, v rámci druhu, jsou plně plodní. Vyjma melouny bez semínek, apod., samozřejmě.🙂

                  Tam jde o něco jiného. Nazývá se to
                  „heterozní efekt“.

                  Jde o to, že když se zkříží 2 mateřské, ustálené linie, třeba kukuřice, které jsou výnosné tak normálně, kříženci mají výnosnost daleko větší, než jakákoliv z mateřských linií. Semínka těchto kříženců, si kupují zemědělci. Na rostliny jsou vypracovány nějaké agronomické postupy, mají svou dobu zrání, sklizně, hnojiva, postřiky, mohou být odolné proti Roundupu, určitým výkyvům počasí a tak dále.

                  I řekne si milý zemědělec: „Proč bych měl kupovat ku*evsky drahé osivo, vypěstuji si je sám!“
                  A je v loji. Protože první filiální generace je homogenní, kdežto generace F2 se začíná štěpit na homozygoty a heterozygoty. Přesně podle jistého pana Mendela. Laicky na křížence a mateřské čisté linie. Kříženci budou mít původní velkou výnosnost, mateřské linie menší. Ale to není všechno. Prostě by byl menší zisk a ušetřilo by se trochu za osivo. Jenže na poli jsou teď 3 skupiny rostlin a každá skupina má jiné agronomické charakteristiky, třeba vzrůst, doba zrání a sklizně, potřeba postřiků,vnímavost k chorobám a vnějším vlivům. Takže se to nedá nějak racionálně obhospodařovat. Takže, nyní již moudrý zemědělec, nechce být v loji a příště koupí zase heterozygotní osivo. Mimo jiné proto, že třeba v USA, ani jiné není na trhu. Tedy, je, abychom byli přesní. Třeba z latinskoamerických zemí. Odolné, málo prošlechtěné, ale s malým výnosem. Díru do US trhu s tím nikdo neudělá.

                  Na čemž obrovsky vydělávají firmy, které toto osivo vyrábějí. Vzhledem k tomu, že tyto kolosy nejsou hloupé, začaly vyrábět hybridní osivo, které potřebuje jejich hnojiva, jejich techniku na zavlažování, sklízení, luštění apod. jejich hnojiva a je odolné jejich postřikům. Takže násobí zisky.

                  Bavili jsme se o kukuřici, ale tito hybridi jsou vyšlechtěni jako zelenina, ovoce, u ptáků třeba velkochovy nosných slepic, jsou to prasata, důraz je na rychlé přibírání váhy a podíl tuku v mase, krávy s důrazem na dojivost a tak. Dělá se to u kaprů a dalších ryb. Losos z umělého chovu, co jíme, je také kříženec z čistých linií.
                  Dělá se to i u zvěře. Dovážejí se různí jelenovití, za účelem zvětšení paroží domácí populace.
                  Ostatně, každý zná dobře sportovní výkony kříženců běloch X černoch. Tyto výkony jsou větší, než by bylo možno dosáhnout v obou čistých mateřských liniích. (Bohužel, u IQ se heteroze neprojevuje)

                  Projevuje se to i u kříženců mezidruhových.
                  Tam je pak, většinou, nemožnost dalšího rozmnožování, hlavně u samců.
                  Proto se kříží koně a osli nebo v Ladaku kráva a jak. Užitkovost po krávě a odolnost jaka. Samci do tahu. V Asii se kříží kráva se zdomácnělým bantengem a gaurem. Kráva se kříží i s bizonem, kde je důležitá odolnost bizona k chladu a špatnému krmivu. (Výsledkem je, že naprostá většina bizoních stád v USA, ve volnosti, jsou geneticky znečištěna turem domácím.)

                  U mezidruhových kříženců záleží na vlastnostech genů. Někdy v šroubovici může chybět třeba inhibitor růstu, někdy je potomstvo zakrslé, nebo není vůbec životaschopné.
                  Kromě heteroze se zde může projevit, po několika generacích, jev zvaný „outbrední deprese“. Což je příbuzné „inbrední depresi*, kterou každý zná, jako přibuzenská plemenitba.
                  S touto je problém. Protože velkochovy, třeba slepic, ale o jiné, samozřejmě, pracují s vyšlechtěnými liniemi a zároveň, díky levné produkci, likvidují malochovy a vůbec málo přešlechtěné, níže ziskové, linie. Jenomže, díky přešlechtěnosti a tudíž ochuzené zásobě genů, podléhají příbuzenské plemenitbě. A další kusy do šlechtění je pak získat prakticky nemožné…

                  Mezidruhové křížence, vzniklé spontánně, můžeme potkat i v evropské přírodě. Nejikoničtější je kříženec bizona a tura, zubr evropský…

                2. Hybridi nemusejí být neplodní, ale jejich potomci už nemají ty skvělé vlastnosti rodičů. Aby bylo možné dosáhnout kvalitního hybrida, tak se musejí sledovat otcovské i mateřské linie poměrně dlouho zpátky.
                  Pokud by dneska zemdělec používal jako osivo svou loňskou sklizeň, tak zkrachuje. Geny na poli se pomíchají a výsledkem bude mnohem horší potomek než předtím.
                  Vždycky se směju, když nějaký aktivista mluví o tom, jak Monsanto nutí zemědělce používat jejich semena a zakazuje jim používat jiná. Nezakazuje. Pokud si zemědělec nekoupí pořádné osivo, tak nebude mít ani sklizeň. Takhle jednoduché to je.
                  Pro živočišné hybridy to platí podobně, jen si ještě přidejte, že hybridní superrostoucí prase může mít nevhodně postavené kyčle a velkou ztučnělost břišní dutiny a tak nejenžer jeho potomci nebudou mít dobré vlastnosti, ale ani je nedokáže třeba porodit. Apod, apod.
                  Svět v souladu s přírodou, kde na poli roste pšenička, kterou si zemědělec zajistil sám a v maštali je kravička, kterou si zemědělec sám choval, to je svět, kde bude hlad a bída, protože úroda bude třetinová, dojivost bude čtvrtinová i menší, přírůstky budou poloviční…

        1. Diploidní odrůdy se pomocí kolchicinu měnily na triploidní a více zmutované kultury. Triploidní mají problémy s plodností, tetraploidní už ne.

    1. Já si taky myslím, že ta čínská odpověď přijde později, o to bolavěji. Viz u nás čipy do aut versus Tchajvanec. A taky by mě zajímalo, jestli ty škody Škody už byly vyčísleny.

        1. Až budou známé výsledky voleb do senátu, prvně se podívám, jak dopadl ten Formosan. Protože shánět hoknu v 61 letech, nebo jít dřív do důchodu, to bude pro našince zadostiučinění.

          1. Takoví na ulici neskončí.
            Za pár týdnů/měsíců s údivem zjistíme, že je zašitý na teplém místě v nějaké bruseli, nebo náměstek na ministerstvu pro bůhvíco nebo na nás vykoukne v televizi jako velvyslanec někde na Špicberkách.

        1. asi netřeba zdůrazňovat, jaký malér je v automoto (a nejen tam) propad o malá procenta, ale o celou třetinu? A to ještě nejsou hotové účetní závěrky. Držte si klobouky a ten černý pátek z hospodářské krize třicátých let měl přijít už s kovidem. Býval by byli tak dost zlý. Teď jsme jen o miliardy zadluženější a draze koupený čas vypršel… či spíš, ještě se to víc podělalo o válku, grýndýl základní úrokovou sazbu 7%, inflaci 20% a td.

        2. Škodováčtí odboráři by mohli zkusit dát Vystrčilovi na držku.
          Sice to prodeje nezvedne, ale uleví se jim před nástupem na pracák.
          Mimochodem, Škodovka kdysi vyhlásila, že nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji v ošklivém Bělorusku. Nevíte někdo jak to tenkrát dopadlo? Zvedly se prodeje?
          Rozplakal se baťka Lukašenko?

  20. Alexandr Chodakovskij -velitel batalionu Vostok(překladač to přeložil takto):

    Mluvilo se o tom, že po úvodní fázi speciální operace jsme se v očích Číňanů „potopili“. Možná byl otřesen jejich názor, že jsme velká vojenská velmoc, a pokud ano, stará Pelosiová vše srovnala.

    Když byl gordický uzel utažen, aby se nedal rozmotat, Rusko mělo dost odhodlání tasit meč a udeřit. Číňané jsou také schopni ukázat zuby, ale zatím raději kroutí pusou v bezmocném vzteku, omezujíce se na hlasité výroky a bezvýznamné demonstrace.

  21. Letěla nasrat Čínu a ukázat světu, že po výprasku v Kábulu a chcípání na Ukrajině jsou SSA pořád velmocí. Bylo to takové levné a přiblblé.

    1. Nasrali jsme čínu
      hele jak jsme silní
      v gatích buničinu
      vedení senilní.

      Nasráno jak v hlavě
      tak i dole v plíně
      veta je po slávě
      smrdí z její síně.

  22. A co udělají v Tanzanii poté, co viděli, jak Čína „ztrácí tvář“? A v těch desítkách dalších zemí? Nechají si dálnice, přístavy a doly stavět od Litevců?

    Já si myslím, že divoši od teďka nafurt budou raději kámošit s někým, kdo po třech výhružkách neudělá nic, než s bílými sáhiby, kteří si s každou smlouvou vytřou zadek, jakmile je to pro ně výhodné.

    1. Co udelají?
      Úřady Středoafrické republiky oznámily OSN, že chtějí zvýšit kontingent ruských instruktorů v bezpečnostních složkách v zemi o 3000 osob. Podle nich se tím dále zvýší úroveň bezpečnosti civilního obyvatelstva na celém území republiky. Počet ruských specialistů se tak téměř zečtyřnásobí, z 1135 na 4 135 osob.
      První skupina 300 ruských instruktorů odcestuje do Středoafrické republiky v nejbližší době. Další rozšiřování bude probíhat po malých skupinách podle plánu stanoveného ve smlouvě mezi Ruskem a Středoafrickou republikou. Počet ruských instruktorů bude zvýšen jak při práci s armádou republiky, tak s policií a četnictvem. Z bezpečnostních důvodů nebude plán rozšíření spolupráce zveřejněn.
      V červnu premiér Středoafrické republiky prohlásil, že na schůzce s ruským ministrem zahraničí projedná otázku zvýšení počtu ruských instruktorů v republice. Uvedl také, že ve Středoafrické republice se může objevit ruská vojenská základna. Tato otázka se stále zvažuje.

  23. Vidláku,
    to podstatné a nanejvýš pravidvé (myslím si já) ve vašem dnešním textu je část posledního odstavce:
    „Těžko hodnotit zemi a režim, který se zcela vymyká našemu stylu logiky a chápání. Těžko hodnotit pouze podle zpráv, které někdo přeloží do angličtiny.“

    Poznal jsem Čínu jen povrchně, jak také jinak při pár návštěvách, a navíc naposledy před čtvrt stoletím. Stále ale považuji za realistický bonmot:
    „Čína neuvažuje ve staletích, ale v dynastiích“.

    Číňané moc nespěchají a nikdy nechodí na jednání sami, vždycky celá delegace. Ten současný Mao si samozřejmě bude muset nějak zachovat tvář, nějaké to střílení kolem Vystčilova ostrova a tak. Jaká bude skutečná odveta a kdy? A zda vůbec? To od nás z kotlinky nelze predikovat, čehož vy se ale dopouštíte v další části onoho posledního odstavce:
    “ Ale každopádně, pokud se něco nestane směrem z Číny ven, stane se něco směrem z Číny dovnitř. Sitting Ping má za tři měsíce volby. Myslím, že nebudeme čekat dlouho. Symbolika této návštěvy byla obrovská.“

    Každopádně? Každopádně nevíme celkem nic.
    Jako obvykle doporučuji dnešní analýzu/výběr z médií (tentokrát USA) k této současné zápletce u Vlka. Jen okrajově zmiňuje, že už probíhají úvahy na téma, co by se stalo, kdyby Čína hodila na trh US bondy v hodnotě jednoho bilionu USD, které drží. Možná až za vlády příští dynastie…. ?

    Nebo ne?

    1. V tomto případě to hodnotíém skutečně prismatem čínských Global times. Tam vedli tak válečné řeči, že to až hezké nebylo. A vůbec v posledním půlroce píší čínské noviny, jak si už brzy vezmou Tchajwan vojenskou silou.
      Já samozřejmě nevím, nakolik je to pro běžného Číňana běžná rétorika. Jestli jsou na takové krasořečení zvyklí a je to pro ně běžný folklór hovoru. Na mě to dělá dojem, že invaze nezačal jen proto, že se ještě na něco čeká.
      Ale přesto bych si myslel, že tato vyhrocená rétorika se někde projevit musí.

      1. Než došlo k horkému konfliktu RF s UA, tak těch cvičení bylo podstatně více, než jedno. Příprava, pokud Si něco odstartuje, bude asi i zde trvat déle. S tím se při letu Pelosi dalo kalkulovat a provokace byla bez rizika.
        Navíc pro strýčka Si se bude hodit tvrdá odpověď až za pár týdnů.
        Ale to zase přemýšlím příliš euroatlanticky a málo čínsky – to ani neumím.

        1. Problém je, že na UA je plichta. Rusko je tam vázáno.
          Čína nemůže teď nic silového podniknout, když neví, jak se to tam s Ruskem bude vyvíjet…

      2. V číně stihli za necelých 30 let to, nač potřebovaly tradiční evropské i americká demokracie a jejich vývoj přes jedno celé století. Stihli to za cenu toho, co tady nemusíme sáhodlouze rozebírat, snad je to každému jasné.
        Přes očividné krádeže knowhow, nedovolené využívání Západem dovezených technologií, přes kopírování až po prachsprostý reverzní inženýring.
        Asi každý pamatuje z asijských tržnic radiomagnetofony SOMY, Penesonic, Technical a podobné ojeby původních japonských modelů.
        Z oněch tržnic velmi známá „značka“ International se sice vyráběla také v číně, ale podle původní konstrukce, která pocházela z Taiwanu. Nebyly to přímé kopie ničeho, jen skládačky z Taiwanem již vyráběných, unifikovaných dílů (mechaniky mgf, integrované obvody, hlavy, motory, reproduktory).
        Ten technický vývoj na Západě měl naprosto jiný průběh, včetně kultury chování i jednání lidí Západu. Západ se poměrně poctivě zabýval patentovými řízeními, využití patentů a jejich zavádění a v neposlední řadě superdrahý výzkum.
        Na toto všecko se původně agrobolševická čína zvysoka vykašlala, protože se ti agrobolševici, minimálně celá 80. a 90. léta, k ničemu nezavázali a nikomu nic nepodepsali. A zkuste se soudit o svůj patent s takovým agrobolševickým gigantem, se kterým se tehdy nešlo ani domluvit žádným běžným jazykem. Dopadlo by to stejně, jako se Siemens pokoušel soudit s našimi, nebo východoněmeckými bolševiky, že drze okopírovali polovodiče Siemens a ještě drzeji je označili stejným typovým číslem – s jedinou změnou: Siemens BC237 se u nás jmenoval KC237.
        číňan se s tím nebabral až do té míry, že klidně začal vyrábět miliardové série původně japonských a amerických součástek pod naprosto stejným označením. Dařilo se jim napodobit i potisky pouzder a povrchovky až natolik, že plagiáty byly od originálů rozeznatelné jen pod průmyslovým rentgenem – podle velikosti čipů, neboť čínské plagiáty dražších součástek byly (na rozdíl od československých či východoněmeckých) doslova ojebané jen na nejnutnější velikost, zcela bez jakýchkoli rezerv, což jim umožnilo snížit ceny až na čtvrtinu původních japonských/amerických cen.
        Zde se musí přičíst ke cti machrům z Tesly Rožnov, nebo z východoněmeckého RFT, že okopírované součástky ve své výrobě spíše předimenzovávali, než že by je okopírovali 1 :1. Odtud pochází ta pověstná spolehlivost, odolnost a robustnost materiálu z většiny produkce států RVHP. Snad krom Rumunů a Bulharů, kteří se nikdy na nic kloudného nezmohli a pokud už se o něco pokusili, stálo to za prd. Špička byl Rožnov a maďarský Tungsram, polská Unitra-CEMI poctivě pracovala z nakoupenými licencemi od Francouzů a západních Němců.
        Kdykoliv slyším, co všechno se číně podařilo a jak rychle, tak si vždycky vzpomenu na tohle.
        Vývoj v číně neměl přirozený průběh, jako měl v Evropě či Americe, se vším všudy – včetně kultury jednání i chování v „partnerských“ vztazích.
        Jen si vzpomeňte, jak čínský velvyslanec na letišti školil z loajality půlku špiček české vlády, když přiletělo první čínské cargo s náhubky..

    2. Az na ten posledni odstavec souhlasim.
      Cina bude muset neco udelat ani ne tak kvuli sobe, jako kvuli divakum zvenci.
      Prave aby si nezacali myslet to, co Vidlak.
      Domaci Cinani dobre chapou, proc letadlo s Pelosiovou nebylo sestreleno.
      Proste Cina se rozhodla nebojovat na bojisti, ktere vybral jeji protivnik a zbranemi, ktere taky vybral jeji protivnik.
      To je normalni rozumne rozhodnuti, ktere nemusime nikak prisuzovat moudre Cine planujici na dynastie.
      Ale jak uz davno vime, na svete moc rozumnych neni, a pro ty byla tahle show urcena, a kvuli tem taky Cina neco udela.

      USA jsou silnejsi vojensky a pak taky PR.
      PR je sice mekka sila, ale nepravem podcenovana, vzpomente na Bucu, jak tam Rusove strileli kazdeho a znasilnovali nemluvnata i duchodce. To jsem ziral, kdyz to s naprostou vaznosti jelo v NYT, BBC a tak dal nekolik tydnu!
      Proto si vybrali haraseni zbranemi a do letadla posadili kostmi chrestici starenku v ruzovem kostymu…
      Nikdo s trochou sede mozkove kury nemohl cekat, ze Cina vojensky zasahne. Nasledky at si zkusi kazdy predtavit sam.
      Tim se dostavam k onomu poslednimu odstavci u Vlka (ktereho po tom, co konecne prestal psat o Socdem, zase rad ctu), na ktery Gerd odkazuje.
      Vlk odvadi skvelou praci, ale je na to sam a spis hodne cte a na vic uz nema cas. Pak se taky ze vsech sil snaci byt korektni, ignoruje ty dezinformacni weby a radostne hlasi kazdy zablesk rozumu v zapadnim mainstreamu, jako ze by konecne snad i navrat k realite.
      Zapadni novinari nejsou ale zadna jelita a podprahova propaganda jim neni vubec cizi.
      Takze ty clanky z NYT, FT, WaPo… nad kterymi Vlk jasa, sice maji nejakou nadejnou informaci, na kterou navnadi jedince hledajici zablesk nadeje, ale pak taky tunu te podprahove propagandy, kvuli ktere jsou psany.

      99% claku ktere na ktere Vlk upozorni maji hned od zacatku nekolikrat zdurazneno souslovi „ruska nevyprovokovana agrese proti „. Pripadne „naprosto nevyprovokovana agrese proti mirumilovne Ukrajine, touzici po nicem jinem, nez vstupu do EU“…
      Nedavno tam byl clanek s byznys webu o plynu, a ten clanek vedle citace realnych dat o objemech plynu, cenach a kvalifikovanych predikci (pro ktere tam lidi chodi) nekolikrat velmi tvrde konstatoval, ze Rusove plyn zamerne skrti, ze EU vydiraji, ze zneuzivaji sveho postaveni a az uplne na konci byla zminka, ze se Rusove vymlouvaji na jakousi turbinu, coz muze byt pravda, ale protoze se jedna o Putina (KGB), tak je to jenom vymluva a realne duvody jsou politicke a vydirani.

      Takze tentokrat to je podobne.
      USA se proste snazi minimalizovat ztraty, takze vypustily pohadku, ze tam jako Pelosiova jela sama za sebe. Mozna par joudu si bude myslet, ze snad jako turistka.
      Proto tam asi manevrovala ta formace s letadlovou lodi v cele.
      To je normalni byznys:
      USA svuj tah ohasily, a nasledne provedly – skoda protivnikovi zpusobena.
      Ted se ceka na tah Ciny.
      Ani USA nevi o co pujde, ale zase vedi, ze Cina nejake ty paky ma, takze se pokousi trochu kontrolovat ztraty.
      Ze to tak nemysleli, ze to byla jenom ta hloupa nana… Takze by snad ta moudra Cina mohla blahosklone mavnout rukou a na nejake protitahy se vybodnout, vsak jsou ti Cinane prece chytry a rozumny narod s tisiciletou tradici, ne?
      Takhle nejak to ten sloupkar v NYT vidi. A spolu s nim dalsi sprateleni hasici.
      Kdo bude chtit, tak tomu uveri, stejne jako uverili ruskemu bombardovani Kramatorsku.
      Ale co zustane v pameti uplne vsech je, ze USA navzdory Cine udelali co chteli a Cina neudelala nic.
      Proto si myslim, ze Cina neco udela, ale ne vojenskeho, protoze tam je slabsi.

      ps. Vidlak pise o ruske onuci v naruci Ciana. Cetl jsem to tu casto. To je narativ zapadu. Nevim kde se vzal, ale to u propagandy neni podstatne. Podobne jako rychla valka na Ukrajine. Do dneska nevime, co Putin na Ukrajine chce, ale vime, ze to mel mit maximalne za 14 dni hotove.
      Rusko ma v necem navrch, Cina ma v necem navrch. Urcite se vzajeme respektuji a vzajeme vedi o svych slabych i silnych strankach. A to je jenom dobre. Spatne by bylo, kdyby se jeden choval k tmu druhemu, jak jsem to nedavno videl v EU parlamentu, kdyz tam byl Fiala na navsteve.

      1. Opět výborné. Opravdu je podstatná nikoliv mentalita Číňanů, ale zbytku světa, pokud se chce Čína emancipovat. Prostě musí jednat tak, aby zapůsobili na ten zbytek, které nemusí mít pochopení a rozumět čínské mentalitě. Pokud Čína neudělá v relativně krátké době nic, bude to jak píše Sakura:

        „Ale co zustane v pameti uplne vsech je, ze USA navzdory Cine udelali co chteli a Cina neudelala nic.“

        USA jsou rozesírači a hrají na“přihrávky“ – Biden řekne, že USA uznávají princip jedné Číny, ale druhá v podstatě nejvyšší persona fakticky jedná opačně. Prostě dva kroky vpřed, jeden krok vzad.

        1. Čína něco udělá, vsaďte se. Ale nebude to hned. To už bylo, výhružky a teď cvičení v úžině s Tchajwanem. A USáci už řekli, že Tchajwan je nedělitelnou součástí Číny. Všichni to ví a Čína nepotřebuje dělat víc. Teď ne.
          Čína není cowboy s kolty u pasu, která střílí od boku. Má jinou životní filosofii. Sun ‚C to říká jasně: Nechť vladař nezvedá nikdy vojsko v zlobě
          vojevůdce nechť se nevrhá do bitvy v zuřivosti.
          Vyrážej jen a jen kvůli výhodě
          bez jisté výhody zůstaň stát…

          V momentálním konfliktu by Čína nemohla nic získat, byla by plichta, jen ztratit. ještě odpoví. Až to bude pro ni výhodné…

          1. Kdo rychle dava, dvakrat dava. Kdyz prijde odpoved za tyden a navic bude asymetricka, bude se jednat o dukaz cinske svevolne agrese.
            Samozrejme neco jineho je PR politicka akce a neco jineho bolestny hospodarsky zasah, pro bezneho pozorovatele neviditelny. Ovsem tezko rici, co je dulezitejsi, v kazdem pripade je idealni kombinace obojiho. Navic na pouhe PR lze uhrat take hodne, predevsim na domaci a spratelene pude a take s hospodarskymi dusledky (ne/pripojeni se k sankcim, odmitnuti neodolatelne nabidky atd.).

  24. Já tedy netuším, nad čím západní mainstream tak jásá. Tohle nebyl velkolepý příjezd imperátora do poražených a podmaněných zemí v čele obrovského průvodu demonstrující sílu věčného Říma, ale celé to vypadalo spíš jako klukovina. Zkusíme, co stará nemohoucí sousedka ještě snese. USA se k návštěvě oficiálně nehlásily a letadlo s Nánou Pelešivou už už vypadalo, že letí pryč, jen aby se na poslední chvíli otočilo, zmizelo pro běžné sledování z oblohy (kdoví, kdo ten server pro sledování letů zablokoval) a pokradmu vstoupilo do vzdušného prostoru nad Taiwanem. Navíc já fakt pochybuji, že byla Nána natolik odhodlaná obětovat svůj život pro slávu impéria. Oni prostě věděli, že se nic nestane.

    Za mě tohle žádná hra na mrkanou mezi velkými kluky nebyla. Tohle bylo spíš něco jako Mackova „facka“. Tedy zákeřná rána zezadu. Což mimochodem, pokud si dobře vzpomínám na celý záznam, který se v TV ale nepouštěl, skončilo tak, že nebýt tam druzí, tak mu Rath tehdy rozbil celkem bez problémů ústa. A tohle dopadne stejně. Já bych čínskou mentalitu tím i u nás v posledních desetiletích převzatým západním poměřováním pindíků vůbec nezkoušel hodnotit.

    „Jsou cesty po nichž se nedáš
    jsou vojska na něž neudeříš
    jsou města na něž neútočíš
    jsou místa o něž nebojuješ –
    jsou rozkazy vládce jež nepřijmeš“

    „Nechť vladař nezvedá nikdy vojsko v zlobě
    vojevůdce nechť se nevrhá do bitvy v zuřivosti
    Vyrážej jen a jen kvůli výhodě
    bez jisté výhody zůstaň stát

    Zlobu může vystřídat radost
    zuřivost může vystřídat veselí
    zničenou zem však nikdo nevzkřísí
    mrtvé nikdo životu nevrátí
    Proto je nejjasnější vladař tak obezřelý
    a nejlepší vojevůdce tak ostražitý

    Toto je jediný způsob
    jak zabezpečit zem
    a zachovat vojsko“

    Předpokládám, že většina místních autora zná.

    1. re tdx: Saint-Exupèry, Citadela? Jen odhaduji, už je to dávno, co jsem ji četl. Uchvátila mne.
      V každém případě Váš text s Citadelou souzní.

    1. Velmi dobrej clanek.
      Mozna Cina je drak, ale z celofanu, uplne pruhlednej..Jako v clanku.
      Ja myslim , ze jsou zavislaci na obchodovani a podnikani,,A potom dlouho nic.
      Prijela jim tam vypravet , co je demokracie. Nic podstatnyho.
      Upevnila nepratelstvi Ciny.
      Bylo to delsi pisteni diplomatu a presidenta o opravdovych skutcich a nebo to vsecko /asi nevyhnutelny/ byla snaha ,nejak aspon oddalit ,odehnat od prahu ?. Spis to druhy.
      V pripade konfliktu, vo kterej se snazi , miliony rodin ,zen a deti skonci v nestesti a tragediich..
      Zamer navstevy.

      1. Asi tak. Docela se to vyplatilo…

        „Nechť vladař nezvedá nikdy vojsko v zlobě
        vojevůdce nechť se nevrhá do bitvy v zuřivosti
        Vyrážej jen a jen kvůli výhodě
        bez jisté výhody zůstaň stát“.

  25. Když je oboustranně výhodná vzájemná kooperace, proč ne. A je jedno jestli je to Rusko-Čína, nebo Česko- Maďarsko například.Je fakt, že jiný kraj jiný mrav a mentalita těch lidí může být dost odlišná. Mně tady ale přijde krajně nešťastné, kdyby si pevninská Čína vzala Tchaj Pej násilným zabráním.Porovnávat to s Ukrajinou je zcestné, protože na ostrově nejsou základny američanů, ani odtamtud nezní válečné bubny směrem k Číně.Minimálně Filipíny ,ale i třeba Vietnam, by mohly stát na straně Číny, potažmo proti straně kde bude Japonsko/USA, skrz svou historickou zkušenost.
    U rusů bude zajímavé sledovat, zda rychle odříznou ukrajinu od Černého moře, a defakto budou mít koridor do Podněstří. bude zajímavé sledovat i pobaltí, tam chtějí bourat památníky.
    A nejzajímavější pro našince to bude u nás.
    Celé je to jako sledování nějakého napínavého filmu bez reklamní přestávky . Teď si nemůžu odskočit, začíná to být zajímavé….

    1. Pane Folďasi, měla bych k vám prosbu. Až příště budete psát slovo „zcestný“, napište to, prosím, se „s“, tj. SCESTNÝ. To proto, že svede s cesty (pryč), nikoliv že by to poslalo pozdrav z cest.

      Vím, že prudím. Tak si to můžete osladit vtipem: Jaký je rozdíl mezi učitelem a učitelkou? Učitel je povolání, učitelka diagnóza. 🙂

      1. Z cesty je z koho ceho…
        Nikoliv sedmej s kym cim, tedy rozdil mezi svede , ale z cesty./zcestny/.
        Na kazdej pad, jinej pad.

            1. Já vím, že profesionální novináři dávají češtině na frak. Proto je mi na jednu stranu trapné někoho s pravopisem otravovat. Na druhou stranu, pokud se nikdy nikdo neozve, půjde kvalita češtiny sešupem dolů. Proč třeba takový Vidlák nebo Godot zvládnou psát bez chyb, zatímco gramatika a pravopis profesionálů je k pláči?

              1. Co dodat? Jak říkáte!

                Je moc fajn, že i když žijete v zahraničí, leží vám osud češtiny na srdci. 👍

        1. Smetli problém se stolu, místo aby ho vyřešili. A teď to s nimi jde s kopce.
          Neboli ne vždy to záleží jen na pádu.

              1. To záleží na tom, jestli ležíte nebo stojíte.
                Když ležíte, jde smůla jednoznačně zprdele.
                Když stojíte, stéká smůla shora dolů, tudíž sprdele.

      2. Paní Petro. Pokud je jediným problémem příspěvku zaměněné písmeno, tak to jsem na tom ještě dobře, co myslíte. Kdybyste napsala, co to vlastně melu mimo téma, ranilo by mne to mnohem více.

        1. A tady mně napadá- pro adminy. Podívejte. Paní Petra reagovala specificky na můj příspěvek. A pak já na ni. Kdyby mně měla možnost oslovit soukromou zprávou, vezmu ji na vědomí já, a nemusí se x lidí prokousávat touto faktickou poznámkou. Diskuze by se stala věcnější.

        2. Voni ty pedagogove si nevodpusti , bejt poucne chytry nade vsechny.
          Aby si kazdej vsim.
          Zalezi na osnovach. Jednou uci neco a za par let jim to zmeni a uci zase neco jinyho ,jenom aby vycpany ucivem a poucovanim nemysleli ,to same vnucuji pedagogickym nasilim,detem…

      1. Vláda ČUR domluvila českým podnikům opravu a investice v Luhanské oblasti… taky velmi perspektivní.

          1. Fialka to prezentoval jako obrovskou příležitost pro české podniky . Další z takových těch nadějných bublinek naší vlády…

        1. Rafinované!
          Fiala sází na to, že rubl bude tou dobou nejtvrdší měnou světa a Luhaňáci budou za rekonstrukci dobře platit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *