19 dubna, 2024

Není to o síle

Dnes začnu jedním příměrem, který v jakési své přednášce použil psycholog Jeroným Klimeš. Nevím, jestli se jeho příměr zakládá na skutečnosti, takže mě neberte za slovo, ale uvede nás to do problematiky. V Austrálii žil vakovlk. Dravý vačnatec, poměrně veliký, silný, masožravý. Byl na vrcholu tamního potravinového řetězce. Byl pánem tamního světa. Pak se do Austrálie dostali první lidé a ti si sebou přivedli psa dinga, který se tam pěkně uchytil a zdivočel.

Dingové byli menší než vakovlci, byli také slabší a nebyli tak dobře přizpůsobeni australskému podnebí. Ale přesto vakovlky velmi rychle dohnali na pokraj vyhynutí. Jak? Byli lepšími lovci než vakovlci. Kořist dohnali rychleji s menší spotřebou energie. Žrali i jiné věci, než vakovlk. V přímém souboji vakovlk nad dingem vždycky zvítězil, ale dingo mu prostě vylovil potravu a vakovlk se poroučel z dějin.

Co tím chci říci…

Soupeření tady na světě není nikdy jeden na jednoho. Nikdy to není o jedné vlastnosti. Nedá se říci, že vyhrává silnější. Nedá se říci, že vyhrává chytřejší, mrštnější, rychlejší, větší či drsnější. Nedá se říci, že hajzl vyhraje nad slušňákem. Při osobním souboji to tak zpravidla je, ale ve skutečnosti se zápasy ve světě odehrávají nikoliv na úrovni jednotlivců, ale mnohem větších celků. Dingo zvítězil, protože celek dingova světa byl v konečném důsledku životaschopnější než celek světa vakovlka. Vakovlkovi bylo houby platné, že v souboji dinga vždycky porazil a zahnal.

Můj dnešní článek je o optimismu.

Já svým psaním působím hrozně depresivně. Moje články se hemží apokalyptickými vizemi, ukazují svět z té nejhorší stránky a ještě mám vyslovenou superschopnost vidět všechno podělaným nahoru. Když pak někdo ze čtenářů přijede na zabijačku, tak je zpravidla udiven, že je Vidlák úplně jiný, než ve svých článcích. Moji dávní kamarádi, co mě nejprve znali osobně a až pak si přečetli Vidlákovy kydy, tak nemohli uvěřit, že ty temné vize píšu já.

Já jsem přes všechnu tmu v mých článcích naprostý optimista. Nedělám si hlavu ze síly našich soupeřů, kteří mají na své straně nekonečné peníze, média či soudní moc. Jsem optimista, protože příklad vakovlka a dinga ukazuje, že síla sama o sobě nic neznamená. V souboji mezi majnstrýmem a alternativou jde o souboj velmi komplikovaných celků s mnoha a mnoha proměnnými.

Vítězem v životaschopnosti není ten nejsilnější, ale ten, který dokáže myslet v souvislostech. Který si dokáže představit, že dingo vakovlkovi vyžere jeho kořist a tím zvítězí. Na světě vítězí schopnost vidět nikoliv jednotlivost, ale celek.

Proč Rusko už dávno není rozparcelované? Vždyť bylo zcela na huntě. Rozkradené, zadlužené, nekonkurenceschopné. Západ před ním měl náskok ve všem. Uběhlo dvacet let a náskok Západu se o dost zmenšil. Ať o Rusku říkají co chtějí, ať ho haní vším možným, všichni vidí uznat, že od Jelcina je Rusko mnohem větší hrozba, protože je větším soupeřem. Proč tohle všechno? Protože Putin je šachista, vidí svět v souvislostech, sleduje velké celky a tak vítězí, i když k tomu teoreticky nemá předpoklady. V celém současném střetu je Rusko po všech stránkách papírově slabší než Západ. Ale na věci to nic nemění.

Proto píšu, jak píšu. Snažím se dívat na problém z různých stran, snažím se představit si různé budoucnosti i různé varianty. Snažím se nebýt otrokem žádné pravdy, protože nevidím všechno. Neřeším, kdo je větší, silnější či spravedlivější, ale hledám co nejvíc souvislostí.

Ať je dnešní svět jaký chce, ať proti nám stojí jakákoliv síla, zvítězíme tehdy, když budeme na veškeré dění nahlížet jako na složitý celek. Komplexní systém plný proměn, který nikdo nemá pod kontrolou a nikdo neví, co se změní, když do něj sáhneme. Je úplně jedno, nakolik nám mééédia vtloukají do hlavy, že my jsme to dobro a Rusko je zlo. Pokud jsme schopni si uvědomit, že dějiny nezačaly ruskou invazí na Ukrajinu, pokud si všímáme i jiných věcí, než jednostranné propagandy, pokud jsme schopní ustoupit od neudržitelných tezí, i když se nám líbí, pak jsme prostě životaschopnější, byť v přímém střetu s dnešní mocí vždycky prohrajeme.

Podívejte se na zdejší diskuse. Jsou mnohdy lepší než samotný článek. Podívejte se na množství detailů a zajímavostí, které sem přinášíte. Volám po sjednocení, ale vlastně už to nastalo. Nejsme jednotní v politice, ale už dávno jsme zajedno v tom, že svět je složitý, je třeba na něj koukat z mnoha stran a je nebezpečné, být si něčím jistý.

Ano, vypadá to jako šílený mišmaš, těžko se z toho vygeneruje nějaká politická síla… tak jo, asi nezvítězíme zbraněmi majnstrýmu – tedy tvorbou politické strany a volbami. Ale upřímně, komunismus také nebyl poražen jejich zbraněmi. Nenašla se tu jiná obrovská milionová strana. Lid uvědoměle budoval nového člověka a lidi jim na to srali. Životaschopnost šla prostě jinudy.

Prostě stačí jen sít. Nemusíme si dělat starosti, jak to bude s tím zrnem dál. Něco vzejde, něco zajde. Ale na světě vždycky zvítězí schopnost dávat si věci do souvislostí. Bez ohledu na počáteční podmínky, bez ohledu na sílu soupeře. A když se dívám na schopnost diskuse u nás a třeba na Novinkách, když se dívám na tupost a jednostrannost našeho premiéra, tak už jsme dávno vyhráli. Jen to ještě není vidět. Ano, nemůžeme se tomu postavit přímo, ale to neznamená, že jsme bezmocní. Silný a organizovaný Řím byl rozvrácen barbary, kteří neuměli číst ani psát… ale jejich svět, jejich celek byl prostě životaschopnější.

Proto píšu, proto každý den vyjde jeden článek. Proto to dělám zadarmo a ve svém volném čase. Životaschopnost je o souvislostech. Ono to někde vzejde. Nejspíš úplně jinak, než bychom čekali, ale nakonec vyhraje schopnost vidět tahy do budoucna. Vyhraje schopnost si představit různé varianty. Nebojujeme sami za sebe, ale máme za sebou složitý a široký celek. Pokud si před ním udržíme úctu, pokud budeme schopni jej vidět komplexněji než soupeři, tak to budeme my, kdo nakonec zůstane. Bez ohledu na peníze, moc, či současné pojetí morálky. Bez ohledu na velmocenské zájmy.

Chodíte sem proto, abyste si dávali věci do souvislostí. Pokračujte, nenechte se znechutit, neřešte, že se svět netočí podle nás. Kdo pravdu hledá, ten ji nakonec najde. A vždycky na tom bude líp než ten, kdo už pravdu dávno našel.

248 thoughts on “Není to o síle

  1. Opět dobrý Větvička: Slavnostni odhaleni „Pamatniku česko-německeho otroctvi“
    https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=790500
    „…Umělci nevahali a vytvořili umělecky symbol. Připadne vam toto umělecke dilo jako cypovina? Ano, je to cypovina. Ale je to symbol s vyrazně vyššim poselstvim, než su třeba ti dva multykulturni švajnehundi, čurajici na Česku republiku v Praze (to je to město dočasně pod spravou neomarxistycke multykultury)….“

    —-
    „díla“ Černého mi v Praze už léta pijou krev. Je typickým zemským škůdcem, co kouše ruku, která ho živí.

  2. Trochu OT:
    Lehká hysterie JUDr. Rajchla.
    Ne že by neměl v ledačems pravdu.
    V rámci diskusního panelu zazněla výzva kupovat knihy z nezávislých nakladatelství. Internet totiž mohou zablokovat, weby smazat. Knihy by museli pálit…
    A to nebude tak těžké. Protože knihy se kupují většinou přes internet takže budou mít téměř veškeré majitele “nežádoucích knih” podchycené ve své (policejní) databázi i s adresami.
    Kdyby tak dokázali (Vlastenci) zaujmout velké množství lidí a vyhrát volby nebo aspoň získat ve volbách podstatné množství hlasů, mělo by to naději na úspěch.
    Takhle pochybuji. Trochu se zvýší počet majitelů “nevhodných knih”.

    1. Já bych v tom problém neviděl.

      Knihy lze kupovat v elektronické podobě, které lze zálohovat i mimo disk.

      V papírové podobě lze knihy darovat, či půjčovat.

      Musím si pamatovat komu?

    2. Zákaz webů zvýší frekvenci posílání řetězových mailů a samizdatů. Na druhou stranu se ale sníží rychlost působení na lidi. Je to něco jako kapková závlaha vs. konev.

  3. V ohradě nebo napospas?

    V článcích i diskusi se neustále nálepkuje optimismem a pesimismem. Označení něčího postoje za optimismus nebo pesimismus považuji za emocionální agresi. Postoj člověka je založen na jeho vyhodnocení informací, které má k dispozici. Úplné informace při utváření svých postojů nemá prakticky nikdo. Vždy postoj někoho závisí na úsilí sběru informací a jejich propojení do souvislostí, nebo naopak na pohodlném vystřelení názoru od pasu.

    Zahraju si na prognostika. Problém současného západu je degenerace elit. Formuluji klíčový předpoklad dalšího vývoje – diskrétní elita vyhodnotila degeneraci pomocných elit a střední třídy (dělení viz Společnost nesouměřitelnosti Jana Kellera) jako překážku dalšího vývoje společnosti a rozhodla se problém řešit. Otázkou je, pro jaký koncept řešení problému se diskrétní elita rozhodne. Za reálné považuji dva možné koncepty řešení: 1. digitální ohrada, nebo 2. kreativní destrukce.

    Koncept digitální ohrady řízení davu má svou nespornou výhodu ve snadnosti realizace. Technologie natolik pokročily a byly rozšířeny mezi chovaný lid, že jeho zavedení je nejen velmi lákavé, ale elitě vytvoří i velmi ziskové příležitosti. Zásadní nevýhodou konceptu digitální ohrady je, že chovaný lid bude dále degenerovat, což je v rozporu s řešeným problémem. Za hlavní sílu k prosazení tohoto konceptu považuji korporátního molocha s několika málo hlavami finančních fondů z Wall Streetu, který si nenechá ujít tučné zisky, které může inkasovat již zítra.

    Koncept kreativní destrukce společnosti jednoznačně řeší formulovaný problém. Vystavit chovaný lid nedostatku a nouzi povede k přežití schopných a silných. Vyhynutí degenerovaných je nejen přijatelnou cenou, ale i žádoucím výsledkem. Pokud má nějaká skupina převzít moc ve společnosti, musí být zrozena a vychována z bídy a nouze, ne z blahobytných rodů pomocných elit. Za hlavní sílu k prosazení tohoto konceptu, zejména v Evropě, považuji ty síly v USA, které za hlavní příčinu úpadku považují příliš technicky rozvinutou Evropu svých bílých bratří, kteří jim přerostli přes hlavu ve využívání zdrojů bohatství širých ruských plání.

    Co myslíte, který koncept se prosadí? Můj tip je, že snahou USA v následujících letech bude vytvoření zájmové osy Peking-Washington. Když ani na třetí pokus nedobyli Rusko ti neschopní Evropani, pomůžeme jej dobýt Číňanům. Přece jsme nepřenesli náš průmysl do Číny a celé roky nevzdělávali jejich elity na svých nejlepších univerzitách jen tak pro nic za nic. Sice se budeme muset o kořist podělit, ale pořád lepší než nic.

    1. „Zásadní nevýhodou konceptu digitální ohrady je, že chovaný lid bude dále degenerovat“
      Opet uder na hlavicku, Kopelmane.
      Jak se degeneruje? To prijde po intektualnim a existencnim opouzdreni, podobne tak, jako zeslabne noha, dlouho fixovana v sadre. Biologicky jde o ubytek nervovych spoju z nedostatku vnejsich podnetu.
      Z toho vyplyvaji dve veci:
      – obroda elit nemuze z duvodu redundantni zpetne vazby prijit zevnitr (elitari sebe navzajem motivuji ke stale vetsi degeneraci)
      – snahou elit bude se vyhnout komplexnimu procesu kreativni destrukce, ale budou tlacit na pro ne nejschudnejsi digitalni ohradnik
      Z tohoto uhlu pohledu je digitalni ohradnik, podporujici degeneraci, jen odlozenim procesu kreativni destrukce. Delku odkladu nedokazi odhadnout, muze jit o desitky az stovky let, to bude zalezet na urovni techniky a chytrosti programatoru.
      Nejhorsi mozny scenar by byl, kdyby elity ted byly donuceny, anebo premluveny ke kreativni destrukci, na jejiz provedeni jim chybi intelektualni vybava. Inteligentni manazer dokaze hodne, ale nema- li zpetnou vazbu na inteligentniho vlastnika, podnik skonci na neefektivni inovace, zavedene jen z vynucene potreby inovaci a nikoliv smyslu vyrobku (zvysi se komplexita produktu a klesne mezni uzitek- zname v malem od modernich aut).
      Riziko je v tom, ze pocatecni dobre minena snaha o rizenou kreativni destrukci se muze (velmi pravdepodobne) zvrhnout v nerizeny proces kolapsu.

      1. Pěkně a srozumitelně jste rozvinul některé podstatné příčiny problému. Rozborem příčin už se ani neunavuji, po zkušenostech s diskusí pod články jsem dospěl k závěru, že odvaha diskutovat je nepřímo úměrná schopnosti sebekritického zhodnocení svých schopností. Myslím, že si je toho vědom i blogy protřelý matador Vidlák, který se naladil na popovou notu.

        Ztotožňuji se s vašimi oběma tezemi o důsledcích úbytku schopností z nedostatku vystavení se odpovědnosti za své jednání: „elitari sebe navzajem motivuji ke stale vetsi degeneracy” a „snahou elit bude se vyhnout komplexnimu procesu kreativni destrukce”. Předpokládám, že máte na mysli pomocné elity, nikoliv elity diskrétní, viz odkaz pojmů v mém příspěvku na Kellera.

        Nerozumím, možná je to způsobeno odpoledním setkáním s přáteli u vína, proč považujete možnost donucení pomocných elit ke kreativní destrukci za nejhorší možný scénář. Pokud proces kreativní destrukce vyvolají a budou řídit diskrétní elity, naprostou většinu pomocných elit k tomu nepotřebují a nechají je svému osudu právě proto, že pomocným elitám „na provedení chybí intelektuální výbava“.

        1. Ano, myslel jsem elity viditelne, servisni, medialne predstrcene. Skryte elity vynechavam, nebot si myslim, ze momentalne (v krizovych dobach) je dulezitejsi, kdo drzi knipl a ne, kdo veli (viz nize). Velitelsky rozkaz ma vzdy zpozdeni, dnes je treba rozhodovat okamzite, proto volim akcent na ridice a nikoliv zadavatele.
          Donuceni k destrukci…nestavim to rigorozne, pouze si to myslim (jak pisete).
          Hlavnim duvodem je kombinace sebeprecenovani a spartakiadniho efektu.
          Servisnim elitam leze jejich moc na mozek a nabyvaji dojmu, ze jsou autonomnimi jednotkami.
          Obcas vidime placnuti pres prsty (Scholz), obcas primou likvidaci (Boris).
          To jde delat v ojedinelych pripadech, ovsem jakmile dojde k synergii, uz se to neda ohlidat a dojde na spolceni hlupcu (ke vzpoure (servisnich) elit).
          Kreativni RIZENOU (synonymum) destrukci povazuji za nejlepsi mozne reseni, ale ne v cele s vykonnymi (servisnimi) elitami, jez nejsou plne pod kontrolou diskretnich elit. A rekl bych, ze nejsou.
          Na rozdil od vas si myslim, ze bez kniplu (servisnich elit) ti v pozadi nic ridit nemohou, ovsem knipl je uplne blbej a jeste si mysli, ze sefuje.
          Vubec se nepru, pisi, co vidim a rad promyslim i vase vidiny -:)
          P.S. Ja jsem asi takovy znalec vina, ze jedine, co vim je, ze italske produkty jsou pro zacatecniky a francouzske pro znalce.
          Me v tomto pocasi nejvice vyhovuje recky zpusob podavani vina, to jest chlazeneho. Ne uplne studeneho, ale ne zas malo :-). To je samozrejme cisty, ale nikoliv opovrzenihodny zpusob konzumu, v Cesku temer neznamy.

    2. Typuju obe verze. Lidstvo bude mit dva poddruhy. Jeden chovany, pokud bude uzitecny… jako sluzebne tridy, ktere si netroufnou na rebelii.

      A pak budou ti divoci, z kterych si budou elity vybirat partnery a vudci osobnosti. Ale muze se to zvrhnout, a elitaci vyhynou. Jejich degenerace je uz ted napadna.

      Ty reci o tom, jak Kalergiani chcou jen slabomyslne blbce, je slabomyslna teorie.

        1. Měl jste číst ještě o jednu větu dál:
          „Vyplývá to z průzkumu Generali České pojišťovny, kterého se zúčastnilo více než devět set respondentů“.

          Budeme-li jen trošku kreativní, odvodíme z toho například, že mezi klienty Generali je nejméně přibližně 450 magorů.

          1. To bych nerekl, tyhle pruzkumy vychaz orientacne docela dobre.
            Treba to ve skutecnosti nebude vice, nezli 50%, ale mene, nezli 40%.
            Pro statistika jde o velkou odchylku, pro socialniho inzenyra zanedbatelnou.
            Jestli mate v hrsti a pod kontrolou 50%, anebo 30% obyvatel, v tom uz velky rozdil neni, tech 30% odpracuje sirici se progresi na zbytku populace bez problemu a rychle.
            Ze by takovy pruzkum nekomu vysel na 10%, tomu nemohu verit, osobne to vidim minimalne na ctvrtinu ochotnych.

            1. Já tomu průzkumu moc nevěřím. Základní potíž je ve výběru vzorku respondentů. Když se postavíte s otázkou „Co soudíte o evropské integraci“ před europarlament, získáte úplně jiný obrázek, než když tutéž otázku položíte štamgastům v hospodě U panáka.

              Jsou klienti Generali průřezovým vzorkem společnosti? To přece nemůže nikdo myslet vážně.

              1. Podle meho na to zadnych specialnich vyzkumu neni treba, tohle odhadnete docela dobre od oka 🙂
                Prve, co me zarazilo, ze takovy pruzkum dela pojistovna. Z toho lze usoudit, ze zisk z chipu nebude jen v jednodussim placeni u kasy, anebo zdravotnim zaznamu, ale v komercnich slevach tam, kde bude vyhodne sledovat vasi fyzickou a nakupni aktivitu.
                O prurezovem vzorku by tedy melo smysl mluvit az po seznameni se probandu s komercni nabidkou, nebot nejde jen o cip samy (chces-nechces), ale o financni profit z nej (chces-nechces za slevu 30% na nase produkty ?).
                Navic, jak jsem se docetl, stoupa ochota k implantaci se snizujicim se vekem (jake prekvapeni), takze kladne % bude s casem postupne narustat.
                Ceska Generali je na >50%.
                Nemecky CeBit udava 27%.
                Profesionalni komercni Marqeta 51%:
                https://www.bbc.com/news/business-61008730
                Odkaz na vyzkum je pod RTG snimkem.
                Podle meho si to necha slehnou 5% bez rozmysleni, jen na zaklade pocitu, ze je to cool. Dalsich 5% jen po obecnem ujisteni, ze je to necim vyhodne.
                Dalsich 10% po financni kalkulaci po odpovidajici nabidce.
                A pak to pojede jako snehova koule.
                Bod zlomu prijde s komercni nabidkou ve vztahu k prohlubujici se krizi. Tedy musi prijit financni konkretizace a subjektivne vyznamne klesnout zivotni uroven.
                Tech vice jak 50% chapu, ze se nejedna o jednoznacne pritakani, ale ocekavani neodolatelne nabidky.

                1. Jednou na to dojde. Nebudete muset hledat řidičák klíče peněženku už teď to chtějí všichni mít v mobilu a od toho je k čipu pod kůži jen krůček.

                  1. V angličtině existuje rčení „Use it or lose it.“ (Používej to, nebo to ztratíš.) Pro mozek to platí rovněž. Vzpomínáte si, že bylo běžné si pamatovat telefonní čísla příbuzných a přátel? S telefonním seznamem v mobilu se nikdo namáhat nemusí, ale ten průšvih, pokud o mobil přijde. (Máte někde čísla uložená fyzicky na papíře? Já jo. Ale nepamatuju si je.) Totéž GPS. Spousta lidí připustilo, že od doby, kdy používají navigaci, ztrácejí přehled, kde se zhruba nacházejí.

                    Ale asi to není jen záležitost posledních let. Kdysi jsem poslouchala přednášku o starověku a zaujala mě jedna poznámka. A to, že ve Starém Římě byli často majitelé otroků negramotní. Na psaní a vedení účtů měli otroky. (Za správnost informace neručím.)

  4. Není to o „síle“, nýbrž o přesile.
    Přesila je komplexem kvantity a kvality.
    Vítězství je podmíněno přesilou zahrnující předvídání všeho co předvídat lze, a štěstím v tom co předvídat nelze. Bez výjimky.

    1. šumachře, mohl bych se optat, k čemu je to dobré, dávat jeden a tentýž příspěvek v 11:57 a o dvě minuty později, v 11:59?
      Myslíte, že se ten váš text stane nějak lepším, když ho prdnete na začátek a pak pro jistotu na konec?

  5. Americký mladý muslim, využil přednášky spisovatele Salmana Rushdieho v USA a pobodal ho.
    Rushdie pravděpodobně přijde o oko.
    U islámce se, tradičně, předpokládá duševní choroba….

  6. Ja hovorievam, že líbodémo už kleslo tak hlboko, že si sami potlačili základný pud všetkých živých organizmov a to schopnosť rozmnožovať sa. I keď sa ich percentuálne zastúpenie v spoločnosti zvyšuje, ich potomstvo drasticky klesá. Je to podobné ako v tom experimente myší raj. Keď je líbodémo na vrchole svojej populačnej krivky so všetkými život uľahčujúcimi technológiami, tak ich aj tak čaká pád. Nám stačí neustále dokazovať, že alternatíva so svojimi názormi sú realistickejší slušnolidi ako oni a zbytok poblúznenej mejnstrímovej generácie pretiahnuť na našu stranu.

    1. Byvala, ano. Ale ted ho degradovala hned o tri hvezdicky. Brigadni ma jednu, on jich ma na uniforme ale o tri vic. Ze by zamer? 😀

      1. to já tak zrána, s tím kafáčem na důkladné probuzení projíždím noviny v záložkách. Ne všechny jen kde se mi zastaví myš, kterou mi odrovnalo zdejší rolování. Novou co jsem koupila půjdu vrátit, protože vypíná počítač, jak jsem se dočetla má víc“funkcí“. prevít co půjdu vrátit a hledat normální nekvalitní. njn

    1. No jasně, taková kavárna na podzim pojede, jako zběsilá. Nebudou stíhat odvážet prachy do banky…

      1. Omyl , kdysi dávno má předdůchodová kolegyně druháky dělala . A tak když tak zkouším/ a připravuji se na doby zlé, jsem začala zkoušet co to udělá, když ranní hrnec překapávané normální a odpolední druhák je sice slabší, ale slabé půllžičky nescafé to vyrovná. Dobu potřeby nákupu jsem prodloužila o slušný počet dní. Jo jo ti naši předkové věděli jak šetřit, ale vzpomenout si na to. To už je horší.

        1. Emo,
          i kafe třeťák je nejspíš lepší než mezi dvěma kameny drcené pražené žaludy – budoucí sváteční nápoj našich dosud nezrozených ukrajinských pravnuků muslimského vyznání.

              1. Ani ty sirky už nejsou co bývaly. U těch dnešních, vyráběných v Asii by se mu to asi nepovedlo. To je ten vývoj.

  7. Optimista je člověk, který si myslí, že svět, ve kterém žije, už nemůže být lepší. Pesimista se obává, že je tomu tak.
    Souhlasím s tím , že sem chodíme proto, abychom se se svým pohledem na svět necítili osamoceni. Je to obdoba náboženství, protože vyznáváme stejné hodnoty a bojujeme proti zlu, jak ho chápeme my. A má to stejný synergický efekt. Když se nám i spolu něco povede, tím lépe, ale pro mě to není to nejdůležitější.

  8. „Nicméně,“ řekl, „říká se, že válka je jako šachová hra.

    „Ano,“ řekl princ Andrej, „s jediným nepatrným rozdílem, že v šachu můžete o každém kroku přemýšlet, jak chcete, že jste tam mimo časové podmínky, a s tím rozdílem, že střelec je vždy silnější než pěšec a dva pěšci jsou vždy silnější než jeden. A ve válce je jeden prapor někdy silnější než divize a někdy slabší než rota. Relativní síla vojsk nemůže být nikomu známa. Věřte mi,“ řekl, „kdyby něco záviselo na rozkazech velitelství, pak bych tam byl a vydal rozkazy, ale místo toho mám tu čest sloužit tady, v pluku s těmito pány, a myslím, že je to opravdu od nás bude zítra záviset, a ne na nich… Úspěch nikdy nezávisel a nebude záviset ani na pozici, ani na zbraních, dokonce ani na číslech.

    – A z čeho?

    „Z pocitu, který je ve mně, v něm,“ ukázal na Timokhina, „v každém vojákovi.

    L. N. Tolstoy „Vojna a mír“

  9. Při hledání informací o válce na Ukrajině, jsem náhodou narazila na tento blog. No a už sem chodím každý den. Ráda čtu nejen články, ale i diskusi. Je fajn, že každý kdo chce, může napsat svůj názor. Bez toho, že by byl kamenován ( obrazně).

  10. Při hledání informací o válce na Ukrajině, jsem náhodou narazila na tento blog. No a už sem chodím každý den. Ráda čtu nejen články, ale i diskusi. Je fajn, že každý kdo chce, může napsat svůj názor. Bez toho, že by byl kamenován ( obrazně).

  11. Moje povídání asi pár lidem ( možná i Vidlákovi) rozkope jejich bábovičky, ale musím to sem dát.
    Mám spolužačku ze střední. Moje studentská láska ( a je jí dodnes). Po rodičích Ukrajnka, ale narodila se už tady. Češka jak poleno!
    Má příbuzné jak na Ukrajině tak v Rusku a ještě donedávna s nimi udržovala kontakt. Naprosto vážně tvrdí, že obě země jsou prosáklé alkoholem skrz naskrz, Rusko možná víc než Ukrajina. Řiká, že když člověk zavítá do ruské vesnice, tak pode stavu jednotlivých domů lehce pozná, jak moc se tam chlastá.
    Já nevím, jak se tento jev podařilo Putinovi potlačit, ale beztoho se Rusko superelmocí nestane.

    1. Asi by se hodilo podotknout, čí doménou je obchod s alkoholem, ale bylo by to nošení dříví do Athén a sov do lesa.

    2. Byl jsem na dva roky na vojně, když se dělaly tzv. Přechody kontrolovaly se první „kusy“ ty prošly. Z ostatních byl ukraden benzín, nafta atd. Nedělám si iluze Ru , nebo Uk to bude podobné. Když Ru opouštěli Děčín tak na zámku kde byli ubytováni vysekali díru ve stropě a dělali „potřebu“ do spodního patra. Dneska v práci, mi uklízečka vyprávěla jak Uk na WC odhazují své výkaly do odpadkových košů. I K. H. Borovský byl velmi rozčarován po návštěvě Ru přesto že byl z prvu z Ru nadšený. Příkladů podobných by se dalo uvést jistě víc ale i těch lepších. Co dodat? Kaka já natura taky naród. Zdánlivě to nemá s článkem a názory nic společného. Jde jen o souvislosti. Peťkulin

      1. Než je odsoudíte, je nutné si uvědomit poměry jaké tam byly. Jak za carů, pak měli na kultivaci na evropskou úroveň , necelých 20 let a další válka, ve které se zúčastnili i ti, ke kterým se to ještě nedostalo. Ono se to kritizuje, když my jsme byli tzv. civilizování víceméně průběžně.
        Aůe zas, to co my s radostí opouštíme, oni udržují dál a zvlášť mladí. A s tím pitím, no nevím….tedy ne že by se nepilo, ale…u nás taky…Pochopitelně nevím jak je to včil….
        Borovský ne borovský, taky nebyl žáden myslitel.

      2. Rusko je velké a neexistuje průměrný Rus.
        Stejně jako i třeba v Americe je velký rozdíl mezi obyvatelem Petrohradu a obyvatelem vesničky v nějaké odlehlé oblasti.

      3. U te uklizecky slo zrejme o chybu v prekladu.
        Uk na WC NEodhazuji sve vykaly do odpadkovych kosu, do odpadkovych kosu vyhazuji pouzity papir.
        Jejich WC odpadni trubky o prumeru 50, by zmackane Izvestie nepobraly.
        Tento zvyk si Uk delnici prenesli i k nam do Ceska, kde mame odpadni trubky o prumeru 100.

      4. Máme v práci už nějaký rok na WC v angličtině a v polštině napsáno, že se použitý papír do koše neháže.
        Rusy jsme tam nikdy neměli a Ukrajinky pracují 3 měsíce.
        Je to běžné na Balkáně, v Makedonii, v Řecku.

    3. Ano takový doktor Mengele chodil na pěkně udržovaný záchod a nejspíše ani nepil.
      Mnoho opilců prochlastalo nejen svoje úspory, ale také i stavení s dobytkem.

      1. A i takový AH (neplést se zdejším dehtovým opeřencem) byl vzor ctností:
        nepil nekouřil, byl (skoro) vegetarián, i dětičky měl rád.
        Nebo zdejší zástupce říšského protektora RH, inhumovaný v roce 1942, byl prý také slušný člověk.

        1. Nevím co máte proti „německém politikovi“ (jak ho označuje wikipedie🤦‍♂️ ). RH byl vůbec vzdělaný, absolvoval gymnázium a námořní kadetku v Kielu, hrál na housle (prý dobře, bodejť by ne, když jeho otec byl hudební skladatel, operní pěvec a posléze ředitel konzervatoře v Halle) a plynně mluvil několika světovými jazyky. To je vzor pro dnešní mládež a ne nějaký ožralý ruský mužik ze zemljanky😉.

    4. Horal

      Já byl jenom v Bělorusku a na UA jen pod Karpatami.

      Měl jsem Bělorusy i u nás. Až tehdy jsem si uvědomil, jak to u nás vypadá každý večer po zavíračce hospod, hlavně v pátek a sobotu. Řev, ožralé zpěvy a výkřiky, střepy z lahví a jiný nepořádek a občas nablito. V menších i větších městech. I někde na venkově, kde je hospoda a místní parta.

      V Bělorusku jsem byl ve větších městech Grodnu a Brestu, menších městech u jezer 10 – 20 000 duší a několik dní v Minsku, o trochu větším, než Praha. Ráno, odpoledne, večer a ve větších městech i v noci. Hlavně v nočním Minsku. Bylo totiž vedro.
      Viděl jsem pouze 2! ožralce. Jednu ženskou v Grodnu v poledne, udržovanou, ale artikulovala zastřeně a ve vesnici na náměstí před magazínem v jedné vesnici u jezera, tak 65 let , mužského, v montérkách. To bylo všechno. Večer a v noci nic. Nula. Někde možná byli, ale není to zřejmě masové. U nás jich potkám za jediný večer, desítky. Jsou všude.
      A před Bělorusy jsem se styděl…

      V obchodech bylo chlastu dost. Ale byl drahý, jako u nás, něco i dražší. Lidi kupovali kvas, ten je levný a dobrý, nějaká piva a něco, jako cider. Jediný exot , který koupil 2 flašky tvrdého, jsem byl já. Ruskou brusinkovou vodku a vodku s kedrovými ořechy, dělanou v Bělorusku.

      Styděl jsem se i za bordel na ulicích. U nás každý druhý (nadsázka) kouří. Nelze jít po ulici aby člověk nenačichl před obchody, nemocnicemi, na semaforech, kolem zahrádek, průchodech a tak. Kouří i teenageři. V Bělorusku kouřilo pár lidí, ani jeden pod 20 let a ve městě na chodníku, neuvidíte vajgla. Ostatně ani papírky a jiné odpadky.

      V Bělorusku, v rekreačních oblastech na oplocených tábořištích u jezer v národních parcích i mimo ně, bylo hodně Rusů. Neviděl jsem jediného norka a ani,že by alkohol vůbec měli. Nikdo si nedával večerního frťana při západu slunce. Když to porovnáme s českými kempy u Jadranu…

      Pod Karpatami se nějaká ta ohnivá voda nebo víno, objevilo, ale MY VEDEME o nespočet koňských délek.

      Navíc, Jelcinovské Rusko a dnešní Rusko, jsou 2 zcela os
      Myslím si , že ten alkoholismus na východě, je neustále, naším mainstreamem, předávané klišé …

      1. Tady je report WHO o alkoholu za rok 2018 (novější jsem nenašel)
        https://www.who.int/publications/i/item/9789241565639
        Ruská spotřeba je 20,1 litrů čistého alkoholu na osobu starší 15 let

        Vybírám ze žebříčku:
        Turecko 28,5
        Gruzie 27,9
        Kyrgyzstán 24,0
        Moldávie 22,8
        Arménie 21.3
        Rusko 20,1 – šesté v evropě
        Bulharsko 19,2
        ČR 19,1 – osmá v evropě
        Litva 18,9
        Rumunsko 18,8
        Srbsko 18,5
        Portugalsko 17,8
        Turkmenistán 17,8
        Slovinsko 17,7
        Polsko 17,1
        Lotyšsko 17,2
        Německo 16,9
        Slovensko 16,6
        Ukrajina 13,8

        Z mimoevropských zemí:
        Tunisko 36,6 (!)
        Mexiko 33,1
        Jordánsko 24,6
        Maroko 24,5
        Vietnam 22,8
        Thajsko 20,3
        Filipíny 19,9
        Brazílie 19,3
        USA 13,7

        str. 349-356

        Je to antiruská propaganda, jako většina sraček který nám o Rusku buší do hlavy. A taky ruský flagelantství.
        Čímž nepopírám, že to sami rusové a jejich úřady považují za problém.
        Jen připomenu, že chlast považovaly za problém i úřady USA, které kvůli tomu vyhlásily slavnou prohibici. Nikoho ale nenapadlo z amíků dělat nějaký ožralý mužiky.

        1. Zaráží mě ty muslimské země. Že se tam taky pije, to se dalo předpokládat. Ale tolik? Může to být pravda?

        2. V té statistice není samohonka, které se pálí také dost. V odlehlejších vesnicích je to v podstatě jediný alkohol.

        3. Co Bělorusko???

          Fakt se tam nechlastá jako v ČR.

          V Bělorusku se nepálí. Je to tam zakázané a z ovoce tam není ani tradice. Historicky spíš z obilí nebo řepy.

          1. Na Slovensku je alkohol díky euru drahý.

            Pálí se doma. Na to statistiky nedosáhnou.

            Jak je to v té písničce: Na Slovači v každom domku páljá luďá smohonku….

            To samé se týká Finska. Viděl jsem, co jsem viděl.

        4. Myslím si totéž. Před 9 lety jsem byla v Jižní Koreji a neustále napomínali nás Čechy, že nemáme tolik pít a dělat večer binec.
          Kolegové se bohužel každý večer opili. Za hotelem byla bouda a v ní jejich alkohol. Prodavač už uměl nějaké české slova, byl za naše ožralce rád.

    5. Stejně jako Skandinávci. Kdyby tam nebyla prohibice (extra dráhy alkohol, tak prochlastají všechno.

      1. Skandinávci jsou za jižní a střední Evropou pozadu. Nejsou odolní k alkoholu. U nás se vyselektovaly odolné typy před tisíciletími. Chlastalo se, zřejmě při rituálních obřadech tak, že kdo měl špatnou genetickou výbavu, nepřežil. 😉
        Skandinávci mají dodnes větší procento lidí, neschopných trávit kasein, než zbytek kontinentu.

    6. Leitmotiv zpitých ruských mužiků se objevuje téměř v každém filmu.
      Z mých pětiletých zkušeností – existuje určitá skupina mužů, kteří jsou abstinenty, není příliš velká, ale je a kupodivu je respektovaná. Další skupina jsou jsou osoby, kteří se zpijí pod obraz při nějaké příležitosti tak jednou do měsíce. Pak jsou pravidelní „týdenní“ pijáci – jednou týdně pod obraz. Malou skupinu tvoří ti, co se zpíjejí každý den. Zbytek pije tak jednu-tři panáky na nějaké oslavě.
      První+druhá+poslední skupina se během Putinovy vlády rozrůstají. Známí vidí důvod v tom, že společnost nabízí daleko více možností, jak se realizovat a jak se bavit. Druhý důvod vidí v tom, že určitá část společnosti začala dávat přednost vínům.

      1. Ááále, Králíku, to byl zase pokus jednoho horského trolla odvést diskusi stranou. Jak konzumují alkohol v Rusku, o to máme největší starost…

        1. Alenko, já nejsem žádný troll. Nevymýšlím si. A je pravda, že kdysi ze své návštěvy Sajůzu jsem si chtěl přivézt domů láhev stoličné a byl velký problém ji sehnat. A na ruské vesnici jsem nebyl. Jsem sedmdesátník, moje spolužačka taky. Nemám důvod jí nevěřit. Poznala Rusko i Ukrajinu líp než já. A je také možné, že se hodně změnilo.
          Ale z jejího úhlu pohledu nalitý Ivan válčí s nalitým Vasilem.
          Neodvádím diskuzi stranou, to ani nejde, prostě přidávám informaci.
          A to nic nemění na mém přesvědčení, že Putin vyhraje.

          1. Tady je trochu starší návod, jak nakupovat:
            „Hned za příkopem silnice byla bouda a tam se vlastně všechny tyhle obchody s nedovolenými nápoji prováděly.
            Vojáci to napřed vyjednali u nůší a pejzatý žid vytáhl zpod nůše tak nevinně vypadající kořalku a přinesl ji pod kaftanem do dřevěné boudy, kde už si ji voják nenápadně schoval někam do kalhot nebo pod blůzu. Sem tedy Švejk zaměřil, zatímco od nádraží poručík Dub se svým detektivním talentem ho pozoroval.
            Švejk to vzal hned přímo u první nůše. Napřed si vybral bonbóny, které zaplatil a strčil do kapsy, přičemž pán s pejzy mu zašeptal: „Schnaps hab‘ ich such, gnädiger Herr Soldat.“
            Vyjednávání bylo rychle skoncováno, Švejk odešel do boudy, a dříve nedal peníze, dokud pán s pejzy láhev neotevřel a Švejk neochutnal. Byl ale s koňakem spokojen a vracel se na nádraží, zastrčiv si láhev pod blůzu.“

          2. „nalitý Ivan válčí s nalitým VasileM“, říkala mi to kamarádka, co to zná….
            Promiňte, Horale, ale tato informace má vypovídací hodnotu nula. A překvapuje mě, že vám na to někdo naskočí. Informace typu jedna paní povídala se hodí tak leda do diskuse na Novinkách nebo do Deníku N.

    7. Re: Horal

      Jestli vám to nevadí, spotřeba alkoholu v ČR je VĚTŠÍ, než v Rusku. Statistiky si račte najít sám.

      Ale jinak v poho…

    8. Re: Horal

      Jestli vám to nevadí, spotřeba alkoholu v ČR je VĚTŠÍ, než v Rusku. Statistiky si račte najít sám.

      Ale jinak v poho…

  12. Ten růžový Vidlákův svět je zapotřebí korigovat temným thrillerem.
    Jinak s tím vylovením potravy vakovlka dingem se Vidlák mýlí. Vakovlk jako vačnatec byl nejvyšším predátorem v Austrálii. A dingo jako savec přišel s prvními Aboriginci, takže oba druhy spolu koexistovaly nejméně deset tisíc let.
    příčinou vymření vakovlka byla jeho malá reprodukční schopnost a příchod prvních anglických osadníků. Jako predátor jim napadal stáda hovězího a ovcí. Byl velký, tak se do něj trefovalo lépe než do dinga, který byl menší a měl více potomstva, snadno nahrazoval ztráty.
    Co se týká evoluce, je ta hlavní vlastnost pro přežití dávno známa. Je to přizpůsobivost. Dost často se projevuje inteligencí nebo šikovností. Nejlépe, když jsou obě vlastnosti zároveň, ale i jedna z nich pomůže přežít.
    Když v Americe zdivočel kůň a vznikl mustang, ukázalo se, že se zvířata v divočině stala menšími a chytřejšími než domestikovaná stáda. Tam vznikl kůň naopak větší a méně přizpůsobivý.
    Přežití lze často posunout znalostmi. Když není čas vymýšlet již vymyšlené, rozhoduje rychlost jednání a znalosti. Ke znalostem je ale zapotřebí dobrá paměť, protože pokud si člověk nic nezapamatuje, začíná stejně na nule.

    1. K tomu jen poznámka: Vidlák ten příběh vakovlka převzal od pana Klimeše, což sám výslovně uvádí hned zkraje.

      Před časem prošla éterem zpráva, že snad nějakého vakovlka v džungli viděli, snad i opakovaně, nesmírně plachého a opatrného. Kéž by to byla pravda.

      1. Kde ho viděli?
        Na Tasmánii nebo v Austrálii na kontinentu? V západní , severní, jižní?
        Povězte, Alefe. To je velmi důležité.

        Viděl jsem záběry vakovlka. Prý ze západní Austrálie. Z dálky. Mohl by to být vakovlk, mohl. Ale podle kompetentních mluvčích to byla jen prašivá liška se slezlými chlupy z ocasu…

        1. Nevím, dexxi. Už je to dlouho, možná víc než rok. Byla to to zpráva z našich médií. – Já jen, že by to bylo krásné. Přál bych si to.

          Vakovlk a liška se velikostí asi dost liší, ne?

        2. Já jsem to kdysi taky četl.
          Slibovali video, ale nakonec z toho byla jen jedna nejasná fotka.
          Ale bylo by to hezký…

    2. Dnešní děcka Vám řeknou Gerde, že není potřeba se něco učit a dobře si to pamatovat.
      Všecko prý je na internetech – a co tam není, tak brzo bude. Existují i podrobná, v klíčových pasážích zpomalená videa o správném zatloukání hřebíků! Viděl jsem video o jedině správném držení šroubováku a o tom nejsprávnějším zakroucení drátu kleštěmi!
      Už se tomu ani nesměju. Žiju pod jednou střechou s učitelkou, takže mám celkem dobrý přehled o tom, jak dopadají jenom aktuálně našrocená děcka při následných, pololetních písemkách.
      Myslím, že už to tady psal tuším Starý kocour.
      Dnešnímu světu stačí k naprostému kolapsu všeho, jenom vypnout elektriku.
      Ty internety se všemi znalostmi, ty pak spadnou nejpozději do pár desítek hodin samy.

      1. V případě ohlášeného jaderného útoku bude většina mladých těch pár minut intenzivně gůglovat a hledat návod, co by asi tak měli udělat. Spousta z nich začne mít největší strach o to, že by jim potom mohl přestat fungovat mobil.

      2. Já bohužel ta našrocená děcka potkávám v praxi. Pokud je skvělý, tak je to čistý fachidiot, který v okamžiku, kdy překročí hranici své specializace, se změní v prostého idiota. Pokud skvělý není, tak je to čiré zoufalství. Jeden naučený postup automaticky používaný v dané situaci, bez jakéhokoliv přemýšlení.

    3. Gerde, s tím vakovlkem si to trošku pletete. Omlouvám se za svůj perfekcionismus 🙃

      Dingo přišel s druhou kolonizační vlnou dnešních Aboriginals. Do kontinentální (!) Austrálie. Dingové a vakovlci koexistovali spolu ne 10 000 let, ale jen pár set let, max do 1 000 let, ale to asi přeháním. Pak šel vakovlk k Pánu. V Arnhemské zemi a v Modrých horách, jsou skalní kresby vakovlka, které tam stihli domorodci nakreslit, než zmizel.

      Příčinou zmizení vakovlka není více potomstva dinga. Naopak. Ve smečce se rozmnožuje jen dominantní pár a štěňata jsou zranitelná přenosnými chorobami kvůli pospolitému životu ve smečce. Vakovlk měl mláďata chráněna do určité velikosti ve vaku a samici nezatěžoval porod, jako u ostatních savců.

      Jde o to, že dingové žijí ve smečkách. V porovnání jeden na jednoho, je vakovlk vítěz. Nebo spíše není, protože dingo mu uteče, rychleji a vytrvaleji běhá. Ale vakovlk nebojoval proti jednomu dingovi, ale celé smečce. Která mu brala kořist, efektivně ho vyháněla ze svého teritoria a mohla ho i, jako konkurenci, kolektivně zabít.
      Navíc, dingo má dobrý čich, je vytrvalý běžec a kořist loví ve smečkách, štvanicí. Několik druhů živočichů vyhubil a ostatní se selektovaly na větší ostražitost, rychlost a vytrvalost.
      Vakovlk byl vytěsněn dingem v prostoru, pro jeho populaci nezbylo místo. Zbylé, ojedinělé, poslední exempláře, zřejmě prostě zdechly na podvýživu. Nebyl vytrvalý běžec.

      To se týká kontinentu. Na Tasmánii se dostala první vlna lidí, která dinga nechovala, divocí dingové se tak v Tasmánii nevyskytovali. Právě tam vydržel dingo až do dvacátého století.
      Hovězí nenapadal, na to byl příliš malý a ovce nepříliš často.
      Byl vyhuben spíše proto, že farmáři si potřebovali vybíjet agresi. Tak si vymýšleli hrůzostrašné skazky. Protože původní Tasmánce, populaci s nejjednodušší kulturou na světě (ani neměli rozlišené kamenné nástroje a jen pár nástrojů dřevěných) vyhubili už před vakovlkem.

      Ostatně, překryv osídlení v Evropě neandertálci a přišelci z Blízkého Východu, trval taky velmi krátce. Pouhé stovky, max. když byly opravdu dobré podmínky, onen 1 000 let…

      PS:
      A to Homo sapiens vrátil úder. První kolonizační vlnu příchozích z Afriky na Blízký Východ, zahnali neandertálci zpátky do Afriky. Zřejmě musel proběhnout další vývoj, adaptace, osvojit si nějakou technologii nebo taktiku, než se to definitivně povedlo…

  13. Koupíme ef třicetpětky
    těm se kypí prsa pětky
    ty nespadnou dolů
    na moji stodolu.
    Ty mi budou spaní chránit
    nebudu se marně bránit
    když se v noci budu dusit
    teď by to moh někdo zkusit.

  14. Vlaštovky jen proletěly
    nad těmi bez tuku těly:
    Tu jsou mouchy vychytané
    ani plamen tu neplane
    tady byla v zimě hrůza
    poletíme do sajuza!

  15. Jaxi bylo jaxi bude
    třeba to zas jednou pude;
    budem jeden provaz tahat
    soused už nebude váhat
    když mi v blátě sklouzne noha
    z huby vypadne “ci boha”
    a už slyším bič, jak sviští
    skopčák v holínkách jak piští
    “du bist švajne čechyše
    večer nejdeš do chyše!
    Postojíš si na mrazu
    ať nešíříš nákazu!”

  16. Zdálo se mi o Babišovi, byl větší, než já a barevně potetovaný. Chtěl jsem se s ním vyfotit , ale neměl jsem mobil. Znamená to něco? Nebo mi jebe?

    1. Re: Ládik!!!

      Mi se zas zdálo o mojí staré.
      V tom snu jí bylo dvacet a dokonce mě měla i ráda.
      Znamená to něco? Nebo mi jebe úplně ganc?

        1. Tak pozor na kulky, ať potom nepištíte jak ten Němec ve verši 😀
          I když – Němec spíš mečí jak koza, viz záznamy projevů Josepha Goebbelse.

  17. Vidláku vůbec se neobírejte tím že píšete víc o chmurách této kotlinky. Lidé sem chodí pro reálné pohledy , když budou chtít pohádky tak jsou od Vás lepší autoři B. Němcová,Drda, Hrubín, Seznam, forum.
    Vaše články a diskuze pod nimi přinášejí klid hloubavým duším které potřebují vědět , že se nezbláznili oni ale svět kolem nich. Jednou jsem Vám radil ať zkusíte založit mozkový trust pro budoucnost v bezvládí. Až jsem si uvědomil že trust je založen zde. Máte zde k disposici léta zkušeností a odborných znalostí snad ze všech oborů. Tak pište jak dosud a až bude čas – CML bude připraven.

    1. Také mě to uklidňuje, že nejsem sama, kdo si dělá starosti o budoucnost.
      Nejmocnější muž světa, reálně opravdu s nejdelším červeným čudlíkem v kufříku , je po funkci prohlášen za nebezpečného psychopata a zrušej mu účet na Twitteru.
      Něco je blbě.

    1. To se ale týká požáru okolo Bastei, před asi týdnem byla na Idnesu zmínka, že německá policie hledá posádku auta s dánskou značkou, kteří kouřili vodní dýmku. (když dokouřili, tak dýmku vyklopili z vyhlídky) Asi je už lapli, v době mobilní je to snadné.
      S požárem u nás to ale nemá souvislost

      1. Mně se nezdá, že by pár vajglama šel zapálit les. Kór s těmi samozhášecími přísadami do dnešních tabáků. Někdy mám pocit, jako by mi ta cigára někdo pochcal, konkrétně červené LuckyStrike. Dvakrát potáhnete později, než obvykle či odložíte na popelník – a za 10 sekund tam není ani půlka původního žhavého. Nedávají to snad jen do modrých Camelek. Tyhle Camelky, koupené na Ruzyni, vyhoří v popelníku samy až po filtr. A takovým fofrem, že to spíš připomíná pomalejší cinkšňůru.
        Uvědomuju si velké sucho a spoustu proschlého kůrovcového dřeva. Ale zkuste si to doma: Vemte rozkouřenou cigaretu, kus suchého smrkového prkénka, nebo i suchých třísek, vemte si na pomoc fén a zkuste to prkénko zapálit. Nepovede se Vám to ani náhodou.
        Chci tím jen naznačit, že někdo musel rozdělat a sakra dobře živit nejedno ohniště – aby spolehlivě chytlo třeba i 1-2cm klestí a od něj potom všechno nastojato..
        Je možné, že toho shořelo celkem asi 2.500 ha???

          1. Už Mark Twain se vyjádřil (přibližně): „Přestat kouřit je snadné. Já jsem přestal kouřit nejmíň stokrát!“

        1. Klacíky vajgl nezapálí, ale přeschlá hrabanka klidně může začít doutnat, pak zahoří plamínek a už to jede. Kromě toho ve vodní dýmce je toho žhavého víc. (To se ale fakt týká jiného požáru – na Bastei)
          Může to taky klidně chytit od vařiče, vzpomeňte si na toho nešťastníka, co vypálil celý park v Jižní Americe.
          Ohýnek si tam mohl taky klidně někdo udělat, některý lidi jsou naprostý paka, zvlášť když jsou přiožralý, neuvědomí si že v té hrabance oheň prohořívá dál a do hloubky, pak to jde přes suché kořeny v zemi.
          Nejsem odborník, tak mě možná udivuje něco, čemu nerozumím, ale….
          Ten první den, když hořelo v Malinovém dole (to je první rokle hned za parkoviště v Hřensku a nejsou tam žádné převisy, takže se tam nikdy tábořit nejezdilo) hasiči měli za to že mají požár pod kontrolou, že se dál nešíří a protože v plánu péče parku je zásada, že požáry se nedohašují, ale nechají se dohořet, tak večer odjeli. V noci jim požár rozfoukal vítr a pak už to uhasit nešlo.
          To jako že si lidi ze Správy NP a ani velitel zásahu nezjistili, jaké bude v noci počasí? A plán péče na parku sesmolil úředník s malou představivostí? Podotýkám že v Českosaském Švýcarsku mají požáry navzdory těm kecům o globálním oteplování dlouhou tradici. Za knížete pána byly ve skalách na kopcích postaveny pozorovatelny a za suchých dní na každé z nich někdo stál a hlídal, když uviděl kouř, všichni dosažitelní místní hasili. Za to dostali od knížepána občersvení a plat. Neexistovalo žádné necháme požár přes noc dohořet a večer jdeme domů. Čili nějaký paka si možná v Malinovém dole udělali ohýnek na naprosto nevhodném místě (to ale vůbec nevíme jistě, to tvrdí správa bez důkazů, protože chtějí spřísnit návštěvní řád, mě to příjde jako když zloděj křičí chyťte zloděje) , ale pořád to byl relativně zvládnutelný oheň. Pak ale hasiči odjeli. Je to normální? Mám se bát, až mi bude hořet dům, že se vrchní hasič koukne na hodinky a řekne: sory, už je večer, jedeme domů?

    1. Konečně můžeme narovnat páteř!
      Putina to určitě zasáhlo!
      Nebudeme počítat grošíky!
      Sankce fungují!

    1. Odpověď zní: My sami, resp. Bůh těch druhých.
      Cítím, jako dost zavilý ateista, že odvolání se na Boha mě zbavuje veškeré odpovědnosti za mé činy nebo lenost.
      Ale nejsem nejsem dost zavilý, někde v koutku duše vidím pochybnost: co když existuje?

      1. Bůh je pro mnoho lidí jen slovo, jehož význam jim uniká.
        Mnozí ateisté si udělali falešnou představu o Bohu a v tu nevěří.
        Je to paradoxní.
        Je to asi tak jako když Gagarin z oběžné dráhy hlásil – “ Bůh opravdu není, nikde ho tady nevidím“!
        Je to samozřejmě příklad extrémní a já nechci sugerovat, že všichni ateisté si Boha představují jako vousatého pána, který se vznáší nad Zemí, ale přesto je ten příklad přesný.
        Ateismus prakticky vždy vychází z falešných představ o Bohu, které se stávají objektem nevíry (ateismu). Sám ateismus je tedy prakticky vždy falešný, protože se netýká toho Boha , který Je (Bohužel tomu tak je i u mnoha věřících).
        Otázka tedy zní: Kdo a jaký je Bůh ve kterého nevěříte?
        Odpověď většinou odhalí klam na kterém je založena nevíra.

        1. Mně přijdou ateisté stejně naivní jako věřící. Boží existenci/ neexistenci nikdo nedokázal a tak jsou to hovory o lejnu.

          1. Dokázat Boha samozřejmě nejde.
            Ale hledat a nacházet jistě ano.
            .
            Sv. Anselm Canterburský řekl:
            „Nepoznávám, abych věřil, ale věřím, abych poznal“.

        2. To je tak, Svatopluku: vy máte existenci boha za axiom. Ateista má za axiom boží neexistenci. Obě strany pevně věří v to své, a někdy jsou hotovy rozbíjet si kvůli tomu vzájemně hlavy.

          Kdybyste se domluvili, že podstatný je akt víry a na předmětu víry nezáleží, měli byste (konečně!) jednu velkou bezespornou církev.

        3. Ale kdepak. Vaše otázka je rétorický trik (mazaný, uznávám) z kategorie „Jaké vlastnosti má předmět, o kterém nic nevíte?“.
          Naivní mluvčí ve snaze vyhovět poskytne výčet atributů, který ovšem jenom zrcadlí jeho vlastní představy o neznámém. Načež tazatel vítězoslavně dí: haha! Je to úplně jiné!

          Jako děti jsme hloupějším kamarádům dávali hádanku:
          – Co je to: je to bílé, visí to v koupelně na zdi, utírají se do toho ruce a píská to.
          – No, nevím…!
          – Přece ručník!
          – … ale ručník nepíská, ne?
          – To tam bylo proto, aby byla hádanka těžší.

          Vaše otázka je ze stejné kategorie, jen o nějaký ten levl lstivější.

          1. Já si všech skutečných ateistů vážím. Často jsou to lepší lidé, než tzv. Věřící – pokrytci, kterým nedokážu často nebýt ani já. Nesnažil jsem se o lest, jen jsem chtěl poukázat na paradoxnost. I víra je paradoxní. A je mi jasné, že člověk, který přestal hledat a říká že našel je podezřelý z klamu.
            Já se tedy omlouvám. A sypu si popel na hlavu.
            .
            V dnešní době však nepřevažují ateisté, ale disteisté. Ateista se o otázku existence Boha zajímá, proto je ateistou. Disteista má hotovo ještě před jakýmkoliv vnitřním procesem. Tedy ta otázka je pro něj nedůležitá a předem společenskou normou zodpovězena.
            Pak jsou zde antiteisté a deteisté.

            1. …a dentisté. Na ty nezapomeňte 😉

              Nepsal jsem to ve zlém. Jen ta otázka, kterou jste položil hypotetickému oponentu, mně přišla manipulativní. Neodolal jsem a podlehl pokušení to napsat.

            2. Prosím pěkně, jaký má odborný název ten, kterému je existence či neexistence Boha ganz šumák a prostě to neřeší, obdobně jako třeba nesmrtelnost chrousta?

              1. Já o sobě říkám, že jsem bezvěrec. A to od doby, kdy se Satanův zplozenec Halík vyjádřil, že ateisté jsou taky věřící.

        4. Znáte ten text Joža Ráža od Elánu? Tretie oko?
          Neveriaci neveria v iného Boha
          ako veriaci veria
          Možná nejde o víru v boha, ale o přijetí několika zásadních nadčasových pravidel- viz desatero.
          Já když se dostanu do kostela, tak si kolikrát říkám, to jsou bláboly kterým snad nerozumí ani ten kazatel, natož ty staré babičky.
          Já si říkám, že se snažím žít tak, abych se mohl každé ráno podívat do očí tomu v zrcadle.
          Není to bůhvíjaké moudro, uznávám, ale prostě to tak mám.

        5. buh, pokud nejaka existuje, je tak vsemocna, ze dokaze mluvit zama za sebe a nepotrebuje nikoho aby mluvil jejim jmenem.

  18. Úryvek z Českého snáře Ludvíka Vaculíka :
    “ Zpátky : Myslím si tedy, že cesta prosazování , zvláště pomocí organizací, je nešťastná. I při demokratických stanovách je to spiknutí proti ostatním.
    Dokud je členů málo, jsou zavíráni, až je jich moc, zavírají oni ty druhé. Dobrý řád můžeme považovat za trvale nastolený, jestliže se změní v dobrý zvyk a styl celé obce. Deset buditelů nebo i tisíc revolucionářů vladaři snadno zavřou. Ale zatvrzelé chování miliónu v rozhodnutém směru vladaře vlastně suspenduje.
    Někdo mi řekne, třeba Petr Uhl, že milión lidí se nikdy nesjednotí v žádné otázce a že musíme přijít my, “ lidé zvláštního ražení”.
    A mohli bychom začít řeč od začátku. “
    ***
    Až po třetím přečtení téhle knížky jsem pochopila, proč havlérka nepustila Vaculíka na Letné na pódium.
    Myslím si, že názory pana Vaculíka jdou dost dobře dohromady s vývody pana Vidláka.

  19. Fantastický pábitel Peter Staněk.
    Já to raději poslouchám. Večer před spaním. A pochopitelně nejen pana Staňka, ale taky jiné moudré lidi kteří u Martiny Kociánové mluví. Můj oblíbenec je Mnislav Zelený, Atapama, čestný náčelník jihoamerického indiánského kmene.

      1. Re: Zu

        Tak to si teda dovolujete moc.
        Všichni přece vědí, že nejchytřejší, nejmladší a přirozeně i nejkrásnější jsem tady já.

          1. Re: Gerd

            No, že jsem velmi skromný, to je taková samozřejmost, že mne ani nenapadlo se o tom zmínit.

            Specálně pro vás, Gerde, taková perlička, na kterou jsem si v souvislosti s mou opravdu nefalšovanou skromností vzpomněl.

            Měl jsem takového jednoho ujca, který – věren rodové tradici, která káže zahnízdit alespoň jednoho člena širší rodiny do vládnoucích struktur aktuálního státního zřízení, bo na Šlonsku nikdy nevíte, odkud bude vítr foukat za pět minut – vstoupil do KSČ.

            A jak roky běžely, z komunisty se stal zasloužilý komunista, který o sobě rád prohlašoval (teď to přijde!):
            I PŘESTO, ŽE JSEM KOMUNISTA, MAJÍ MNE LIDÉ RÁDI…

            Kvůli té větě byl dvakrát na stranickém koberečku, ale neudělali s ním nic. Svou pravdu hlásal pořád…

      2. Jo, dobře se to poslouchá.
        Jenom mě trochu zaráží, že pan Cílek se ( na vyzvání moderátora) ochotně vyjádří ke každému problému. Klidně i k cenám kuřat na drůbežím trhu v Mogadišu.
        🤔
        Ale uznávám, že ho k tomu asi moderátoři na ČRo tlačej a on prostě neodolá.

        1. Pan Cílek má příjemný hlas i dobrou dikci. Je to odborník na geologii tuším, taky si jej rád poslechnu i když rozhodně se nedá říct, že souhlasím s jeho každým výrokem třeba na politiku, nebo jiná témata.

      3. Názor váš nebo můj není bohužel příliš směroplatný. Daleko zajímavější by bylo zjistit, koho za nejmoudřejšího Čecha považuje třeba tchajwanský Ukrajinec. Nebo sněmovní prodavačka mobilů. – Je to trochu OT, ale třeba já považuji za nejfialovějšího Ukrajince našeho premiéra.

        1. No, mnoho lidí neocení koho považuje za nejmoudřejšího Čecha derniér, ale koho lze považovat za nejlepšího elektrikáře, tesaře, zedníka, řezníka, automechanika právě ve svém okolí.
          No ni?

  20. Ano, konečně něco nadčasového a s vizí. Pracovat, kultivovat, informovat a vychovávat příklady. To je měkká cesta ale těžce zastavitelná. Moudrá slova máte. Z dobrého základu vždy něco užitečného vyroste. Proč spěchat, i stromy rostou pomalu. Konec konců, i lidé.

    A ještě douška k tvrzení „Proč Rusko už dávno není rozparcelované? Vždyť bylo zcela na huntě. Rozkradené, zadlužené, nekonkurenceschopné.“ Předpokládám, že píšete o roce 1919 🙂 , občanské válce a západní intervenci. Medvěd byl trhán na kousky. Něco urvali ale základ vydržel. Je zvláštní jak jsou si v určitých okamžicích dějiny podobné. Jsou přesto ale jiné.
    Chce si uvědomit, že ještě nenašel čas na zničení Ruska. Horší je to s Evropou, ta již padá do propasti sama, svojí vahou, tradicí a vývojem. Teď jen jde o to, kde se to roztrhne. Kdo spadne a kdo dostane šanci. My se usilovně snažíme být bez šance. Jediný politik, který to chápe je Orbán.

    1. Proč ještě není Rusko na kousky?
      Protože se skládá z Rusů. Národ s tradicí vlastenectví, který vydrží i ty zloděje a rozvratníky zevnitř i útočníky zvenku. Pochopil jsme to, až když jsem poznal několik Rusů. Byli mezi nimi i hlupáci – ale průměr je jiný. Ruskost je ta pomalá nezastavitelná síla, o které dneska píše Vidlák.
      I když nepíše o jen Rusech, ale o nás samých.

      1. Neuvědomujete si asi, co Rusko nedávno absolvovalo. V 90tých letech se SSSR úplně rozpadl, finančně zbankrotoval a propadl se do řady válek a rozbrojů. Do čela byl postaven opilec Jelcin, který za nadšeného potlesku „demokratů“ z celého světa aktivně pracoval na totálním zničení své země. Moc a slušné firmy předal do ruk oligarchům a obyčejní lidé (o vlasti ani nemluvím) mu mohli vlézt na záda. Zem se totálně propadla do banditského kapitalismu, spustě lidí nechodily ani mzdy, ani důchody. Vše se tunelovalo opravdu ve velkém, proti tomu byl náš tuneldědek jen amatér. Tento ráj pro zloděje a dobrodruhy všeho druhu a peklo pro místní obyčejné občany trval deset let. Počet obyvatel klesl zvýšenou úmrtností tak, jako za druhé světové války. Jenže tehdy byla jejich země zničena jen po Volhu, nyní to byla kompletně celá zem. Ekonomika i armáda v háji, ještě pár let a začalo by se to všechno porcovat na desítky malých zemiček a byl by konec. Stali by se jen spotřebními koloniemi. Po těch deseti letech se k moci dostal jakýsi Putin, neznámá KGBácká nula, bývalý úředník všech těch postkomunistických potentátů. A světe div se, tomuhle hnusnému bývalému komunistovi a KGBákovi záleželo na své zemi mnohem více, než všem těm svobodným demokratickým úředníkům a podnikatelům a začal pro ni něco dělat. Pro pořádek začal tlačit z oligarchů alespoň nějaké daně a z úředníků nějakou práci. Výsledkem byl úplný zázrak – začaly chodit lidem důchody a výplaty a dokonce i policie a soudy občas člověka ochránili. V dalším bodě přišly na řadu rabující zahraniční společnosti – byly uzavřeny nové smlouvy, kde Rusko získalo většinové podíly a tím i slušné zisky. Svět mohl vidět druhý zázrak. Rusko začalo konečně něco mít ze svých bezedných zásob ropy a plynu. V té době prezidenti USA hovořili o Rusku jako o druhořadé regionální mocnosti a o Putinovi jako o řvoucí bleše. Protože západní země rozumí jen reálné vojenské síle, bylo dalším krokem Putina zrestaurovat zbídačelou armádu, vojáky obléct, nasytit a začít s výcvikem obrany země. A celý svět tak mohl vidět na vlastní oči třetí zázrak. Během několika let se zpustlá ruská armáda dozbrojila a docvičila a vojenské povolání zase začalo být vážené. A stala se druhou nejmocnější na světě. Najednou se Rusko znovu promítlo do centra světového dění. Až se silnou armádou Rusko získalo pozornost západu a mohlo se hlásit k ochraně svých zájmů. Toto všechno dokázal Putin za pouhých 20 let a to v prostředí plném nenávisti rozkradačů národního majetku a poskoků cizích mocností a firem a v neposlední řadě nazdory soukromému vlastnictví. Je to jedním slovem zázrak! Opravdu nebylo v silách Putina dohlédnout ještě na pravidelný úklid ulic, vyhodit neschopné úředníky a zalátat díry ve vozovkách. Toto potrvá ještě mnoho let, než se napraví všechny škody způsobené „demokratickými“ postsovětskými silami. To už tady nebude ani Putin, ani my. Je potřeba znovu vychovat slušné lidi na místa úředníků a zajistit dobrý vzdělávací systém. Majitele soukromých podniků je třeba správně motivovat, aby se zase začali starat o své zaměstnance, o svou vlast a o své okolí. Není už možné jen tak něco nařídit jako diktátor. Toto potrvá desetiletí.
        Až se podobně položí i EU, tak jsem zvědavý, jak rychle a jakým způsobem tento problém budou řešit naši skvělí světoví a nejdemokratičtější politici. Podle mě zde všechno lehne popelem a po obyčejném člověku pes neštěkne. Jedině mě utěšuje, že žádný mocipán se nebude mít kde schovat a rozhodně po něm nebude potopa a každý jeden dostane možnost nést odpovědnost za své činy. Budeme rádi, jestli spasíme své holé životy a každého, kdo se bude ptát na díry v silnici a na bordel na ulici vyznamenáme medailí idiot roku.

        1. Kdo aspoň trochu poslouchal Putinovy projevy, musel zjistit, že RF není vhodná platforma pro plány globalistů. Pjakin mluví o světě křivých zrcadel. Ona RF nechce spadat pod globální svět a taky Putin varoval, že svět bez Ruska nebude žádný svět. Červené hranice – a to je zatím dost benevolentní po útoku na ZAE, ptz mu dochází jiná globalita. A jak je známo nespadá do kategorie „měkkých“ prezidentů. Ačkoliv neposílá do Kyjeva ruské „hudební skupiny“ aby obscéně znesvěcovaly oltáře pokračovatelů fašismu, které detailně popsal a dokumentoval fotografiemi nejvýznačnější us židovský portál, na webu Vlka v překladu. Holt účel světí prostředky a není genocida jako genocida. Když Bůh Mamon dá, všechno je jinak….
          Ruské jednotky se nevyfotí s oběšenými občany stejné národnosti, koneckonců špíny jim naházela od MH17 západní demokratůra na hlavu habakůk a na co si přidělávat vlastními silami další mezinárodní obscesy. když je za ně mohou udělat ti jedině správní demo-k(r)ati. Viz raketový útok na věznici ukr. zajatců, kde mimo jiné natáčel S.Seagal. Stejně jako oskarový Oliver Stone (film Četa) natočil dokument o historii Ukraruiny v délce jedenapůl hodiny, dokument je tuším z roku 2017, ale nejsem si jist, je to v titulcích a je tam vše.
          https://www.youtube.com/watch?v=ojh3BH6y9p4
          Nejdřív začali být kopáni a ostrakizováni odborníci na respirační choroby a teď to jen pokračuje jen umocněno exponentem v té západní hybridní válce s RF. Nedávno jeden z význačných vojenských expertů, z kterého udělali proruského švába pro názor, který by přispěl k ukončení války. Nemohu si vzpomenout na jméno, jelikož v tuto hodinu řve na ulici jakási cizí „kultůra“, která vystřídala romskou národní tvorbu. Občanským zákoníkem si asi už dávno vládnoucí třída vytřela prdel sobě ku prospěchu a další na pořadí je patrně ústava. Ústava je mrtva, ať žije Pandemický plán posvěcený WHO. Kdo plány globalistů zhatí, když už nebudou ani ti vepříci boubelatí? Snad farmáři v Holandsku….

        2. Nám nebude hrozit, že nás tady budou okupovat rusové. Nám bude hrozit rabování vlastních spoluobčanů, když nebude kde jinde brát. Kdesi jsem četl, že vězni v koncentračních táborech byli schopni zabít druhého pro kousíček chleba. Pokud by došlo na blackouty, výpadky v zásobování, výpadky v platbách kartami, zásobování teplem, se velice brzy může stát, že začnou nájezdy lidí na pole s bramborami, zelím, krádeže dřeva, okrádání důchodců a slabších lidí.
          Mám pocit, že někomu by se náramně hodila rychlá depopulace planety.

          1. Vezměme si za příklad třeba tzv. panelákového občana, který má nejbližší rodinu ve vesnici třeba 200km vzdálené :

            Blackout :
            Například v šestém NP paneláku, tam si ani na chvilku nenastartujete, ani koneckonců tak snadno na byt nepřipojíte elektrocentrálu. Nedokážete to bez docela vydatných znalostí a schopností, na které se běžně 4 roky studuje a končí to maturitou.
            Nenastartujete si ani tu maličkou, skoro až kufříkovou, tichoučkou 1,6kVA Hondu. Na balkón paneláku zapomeňte ihned, či nejpozději do okamžiku, než úplně stejně bezmocní, potmě a zmrzlí sousedé zjistí, že se u Vás svítí a před chvílí dokonce zavonělo nějaké jídlo či snad uvařené kafe. Sociální sebevražda, ale v opačném gardu, řekl bych.
            Na tohle všecko prostě zapomeňte – i za předpokladu, že byste snad měli ve sklepě toho paneláku (či někde poblíž) k tiché a úsporné centrále, celou 200L bečku benzínu/nafty.
            Tu bečku by Vám beztak před blackoutem nedovolili-zakázali-nabonzovali, přesně v tomto pořadí.
            Po blackoutu by Vám tu bečku, ze směšné sklepní kóje paneláku, zcela spolehlivě ukradli.

            Výpadky zásobování jídlem a základními potřebami:
            Tak na tohle jsem osobně velmi zvědav, neb osobních válečných zkušeností nemaje. Ostatek pouze z poutavého, leč dávného vyprávění prarodičů a rodičů. O Kunerolech, lístcích, krádežích, šmelení, černém trhu a také prokazatelně zemřelých, osamělých starých lidech. Hladem.

            Výpadky v platbách kartami:
            A k čemu Vám ta karta bude, když na té kartě nebudete nic mít? Třeba už pár měsíců, protože fabrika nemá elektriku či plyn, případně oboje? Nebo prachy na účtech, řekněme od určité směšné částky, stopne sám stát, aby jednoduše zabránil runu na hotovost bank?
            Popřípadě se obchodníci rozhodnou akceptovat jen hotovostní platby.
            Bez elektriky si stejně nic nekoupíte. Nebudou fungovat světla, pokladny, nebude fungovat naprosto nic – a vlastně ani nepůjdou otevřít vchodové dveře případného hytlermarketu. Ve kterém už stejně spousta věcí bude chybět, neboť kamión se zavážkou jídlem ze skladu nedorazil. Nemohl načerpat naftu, nebo byl po cestě zkonfiskován ozbrojenci.

            Zásobování teplem:
            No ten panelák bude vážně zajímavý. Na kus plechu namísto skla a zaplechovanou rouru zapomeňte. Vybavte si třeba, jak by se asi dýchalo Vám a astmatikům, bydlícím nad takovým topičem. Nejde elektrika. I kdyby šla a lidi začali topit teplovzdušnými agregáty, tak vzápětí povolí jištění baráku – není stavěné na takovou soudobost odběru. Osmipodlažní panelák, tuším typu G40, má přívod AYKY 4x70mm2 a v domovní RIS skříni jsou pojistky 120A. Rozpočítejte si to na 32 bytových jednotek a na skutečnost, že doposud je spousta panelákových bytů připojených jednofázově. Pokud by všichni v baráku, po výpadku CZT chtěli sami a jen dětem topit elektrikou, tak se větráky těch topných agregátů nestihnou ani roztočit..

            Krádeže na polích, v lesích probíhají už nyní, kdy máme relativně všeho dost.
            Důchodci jsou dnes okrádáni za bílého dne a po telefonu, pane. Stačí jedinkrát do sluchátka říci „Ano“.
            Panu Vidlákovi jsem vyčítal jeho temné předpovědi či úvahy – a stále vyčítám.
            Rozhodně nechci, aby někdo cokoliv lakoval narůžovo, na to si přece platíme vládu.
            Ale furt si říkám, jestli té skepse okolo nás, není už i tak dost? Je fakt tak nutné, ještě to natruc přiživovat?
            Říkám si pořád, že takové tlačení na pilu, by bylo nutné snad jen v případě, že by pan Vidlák chtěl mermomocně do politiky. Ale předpokládám, že právě tohle on nechce.
            Nebo ano?

    2. Re: strejda

      Ze začátku jsem taky myslel, že píšete o r. 1999, neboli o výsledcích bačování soudruha opilce Jelcina a jeho US poradců.
      Za sebe mohu napsat, že rozdíl mezi těmito datovými hranicemi byl minimální.

      Báťuška Jelcin dokázal, že lidi v Rusku umírali hladem. Dobrá, uberu plyn – umírali na nedostatečnou výživu. Ta už ostatně dorazila i k nám, potravinové banky v ČR jsou vyrabovány.

      Řadový a zcela bezvýznamný Ká Gé Bák dokázal KONEČNĚ vyasfaltovat silnici z Moskvy do Vladivostoku.

      1. Myslím, že Jelcinovi křivdíte.
        Pro svoji funkci neměl předpoklady a ani mít nemohl. Náhlý rozpad SSSR byl tak nečekaný, že by asi situaci bez ztráty kytičky nezvládl nikdo a chlastat by z toho začal každý nešťastník na čele RF.
        Narozdíl od těch západních gerontů Jelcin sám dobrovolně odešel po červeném koberci a vybral toho nejlepšího nástupce.
        Myslím, že to byl čestný muž a sám nejlíp chápal ten zmar, který tehdejší Rusko postihl. A konal!!!

        1. Re: Helanov

          Máte štěstí, že mi teče zpod prdele 30 tun horkého asfaltu, takže jen krátce, bo musím hlídat, aby tekl tam, kam téci má

          Soudruh Jelcin byl hlavní strůjce rozpadu SSSR. Račte si doplnit vědomosti.

          1. Ještě doplněk – Jelcin odsouhlasil nástup Putina výměnou za svou beztrestnost a ponechání nakradeného majetku svým příbuzným.

            1. A navíc situace v RF byla už těsně před rozpadem na několik malých států. Dnes už je to známo dostatečně myslím. Tehdy jsme si ještě mohli myslet, že je to konspirace.
              A „dobrák“ Jelcin to musel vědět a kdoví proč už ke konci bylo zřejmé, že pravděpodobně z opice nevyjde. Nakonec ani se mu nedivím, pokud byl ještě schopen domyslet důsledky, které se zdály být nevratné a Putin byl pak ten kdo to měl odskákat za něho.
              To jen na doplnění toho co jste napsal a s čím samozřejmě také souhlasím.
              Jen ještě jedna připomínka, a to se budu opakovat, protože už jsem to tu kdysi psala, já se domnívám, že VVP na ten průšvih nemohl být sám a že měl za sebou skupinu dalších (možná kolegů z let minulých), kteří měli určité informace a jisté možnosti a na které se mohl spolehnout. Ten další vývoj, např. jakým způsobem se ze dna budovala armáda přímo pod nosem všude nalezlých am. poradců, mi to jen potvrzuje.

              1. Myslíte americké poradce, nalezlé v rozpadajícím se SSSR? To vážně?
                To byli tedy oni, kdo zorganizoval ten převrat, s Jelcinem na tanku?

                1. Číst tedy umíte, ale nějak jste přehlédl k čemu se ti mnou připomenutí am. poradci vztahují. Takže slova „ten další vývoj“, se vztahují k období poJelcinovskému jinak řečeno Putinovskému. Ty poradci tam právě nalezli za Jelcina a do háje šla ekonomika tak armáda a to až tak, že na dno. V roce 98 bylo Rusko v bankrotu.
                  cit.
                  „17.8.1998 Rusko vyhlásilo 90-dňové moratórium na splácanie zahraničných dlhov, pretože ich nebolo schopné splácať. Išlo o bankrot ruského štátu, neschopného splácať svoje zahraničné dlhy.“
                  A Jelcin se chopil moci kdy? V roce 93. Takže za 5 let přivedl stát ke krachu a to i díky těm poradcům.

                  1. Anno2,
                    Bylo to před Ukrajinou, kdy jsem četl, z mého pohledu uvěřitelný článek (blog) o VVP. Dle toho co si letmo pamatuji tam za Jelcina byly dvě hlavní „struktury“ , asi Moskevská a Leningradská. Putin byl bílý kůň (nestraník)té Leningradské (v té době slabší???) a snad dohodou to vyšlo, protože byl předpoklad, že vlivy nebude sabotovat.
                    Nevidím to jako BANdita (ještě tu o Polepce), ale i tak ten posun k „lepšímu“ pro „obyčejné“ lidi se mi zdá patrný.
                    Patriotismus obyčejných Rusů je fakt (taky žijí v největší zemi na světě).
                    Pro mně není myslitelné aby šel někdo kolem (odskočil si od plotny) a byl zvolen prezidentem vlastně čehokoli.
                    To už bychom si mohli zvolit Vidláka, přijde mi u nás známější než svého času VVP.

            2. Jak to bylo s údajným Jelcinovým kradením netuším.
              Já ho vnímám tak, že zabránil resuscitaci SSSR , vojenskému puči.
              Sovětský svaz byl přežitý MOLOCH a jsem ráda, že se rozpadl.
              Jenom se to nemělo stát neřízeně, Gorbačev určitě nepředpokládal tak rychlé zhroucení.
              Ale je otázka, jestli šlo postupovat jinak, líp.
              V tomhle ohledu se poučila Čína a přežitý systém dementuje pomalu , postupnými krůčky. Mají výhodu, mohli sledovat co Sověti podělali.

        2. Helanov: Dalo by se jiste polemizovat, ale pravdou je, ze kazda skokova zmena k lepsimu potrebuje upevnit odrazovy mustek, (nedavno se zde rozebirala teorie o nutnosti vudcivy smrti pro umozneni zmeny v Cechach). Jelcin svym jednanim (lze to videt i jako sebeobetovani) dal Putinovi temer 20 let prezirani Ruska Zapadem, obyvatelstvo nadsene se chytajici jakekoli nadeje a temer cistou plochu pro nazorovou zmenu ruskych muziku/matek. On vedel, ze bude odmitan, a presto do toho sel. On mel vizi a pro ni se stal tim protizavazim v tom odrazovem mustku – ma to mnoho variant, ale prava ruska povaha stoji na ochote sebeobetovani se pro celek.

            1. Kdy ten prusvih devadesatek zacal vam nenapisi, ale bylo to davno pred Stalinem. Muzeme jen doufat, ze Jelcin byl posledni, ktery tim kormidlem muset trhnout i za vyssi cenu, nez cenu vlastniho zivota.

              A pokud to nevidite vy, zkuste se zamyslet nad timto:

              Králík1962 napsal: 13 srpna, 2022 (11:16)
              Proč Rusko není na kolenou?
              Protože opět věří ve svou budoucnost.
              Protože většina lidí věří, že se jejich situace zlepší a světlé zítřky čekají i jejich děti.
              Protože veřejnost stále ještě oceňuje znalosti.
              Protože ve špatných časech vystoupí na povrch skromnost, schopnost se semknout, sebeobětování

              1. Tomu co napsal Králík1962 vůbec neodporuje to co jsem napsala já výše a k čemu jsem dala odkaz tady. Protože Rusko už potřetí v jednom století uteklo hrobníkovi z lopaty. Mám psát kdy to bylo dvakrát předtím? A vždycky, i teď, na to měli jen pár desítek let a to právě díky tomu co napsal Králík.

                1. Pokud to vse vidite tak, ze to jsou zcela nespojite udalosti, a v podstate az temer prokazatelne zazraky, lze to brat i jako vysvetleni…

                  1. No právě, že nevidím ba právě naopak. Jedna souvisí s druhou, druhá s třetí a všechny tři se čtvrtou, která se právě odehrává.
                    Ostatně soudím, že naše myšlenkové pochody jsou jaksi mimoběžné a tím se s vámi Leoši loučím.

                    1. Pokud vidte souvislosti mezi udalostmi (jen utikani Ruska z lopaty se da pocitat za poslednich 130 let na mnohem vetsi cifru, nez pouhe tri) je potommozne, ale i nutne, dobu Jelcina videt jako nepominutelnou integralni soucast celeho retezce, kterou ale take nelze hodnotit jako nepatricnou. A o nic jineho mi neslo….

        3. Jestli to myslíte vážně, že byl Jelcin dobrotivec, tak doporučuji prostudovat tohle
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Boris_Jelcin
          tak pohromadě a kupodivu bez moc klišé. +

          Vážně si myslíte že je to práce jen Putina.. Ba ne, a není to jen vláda co se snažila. Byli to všichni, co dokázali NEVYDAT ruské/sovětské/ výroby,kosmonautiku a armádu pod amické velení.
          A že Putin? No oni Leningradci mají v celém Rusku takové zvláštní postavení už od dob obléhání. Takže byla jistá záruka že nezklame. Akorát asi šlo o to, zda bude mít odvahu to vzít a postaví se do jejich čela, tak nějak je zaštítí. . Ona to není a nebyla žádná sranda postavit se do čela takhle zničené země.
          Řekla bych že rukou a děláním společmě a nerozdílně se podařilo nečekané….
          Akorát těm zápaďanům to furt ne a ne dojít.

          1. Myslím to vážně.
            Gorby uvolnil šrouby a systém se začal rychle hroutit. V podstatě se mu stalo to samé, co Dubčekovi.
            Dubček chtěl jenom “ lidskou tvář” , ale podcenil, že lidé jsou naštvaní a chtějí demontáž prohnilého systému. ( KAN, K 231 )
            Zjistěte si fakta o srpnovém puči. Jelcin se postavil za Gorbačova , kterého chtěla klika souhů eliminovat.
            Pokud jste nostalgik a litujete zániku Sovětského svazu, tak já ne.

              1. Nemusím nic číst, já v té době už byla dospělá a žila v ní, nemám to z knížek a převrácené historie

            1. a přestaňte z něj dělat svatého, když to byl jen Raisin podpantoflák okresního významu. Kdyby se dalo spočítat kolik lidi měla/má tato famílie na svědomí asi byste se moc a moc divili. Proč se taková nula dostala tak vysoko jsem nikdy nepochopila asi žerty osudu ale hodně blbé
              Když si vzpomenu jak s Raisou vrněli, když jej tehdejší mocní světa na západě poplácávali po ramenou, dělá se mi zle. Tak se nemá/neměl chovat šéf největší země světa. Přestaňte jim to už baštit, vždyť to smrdělo už na vidění.
              A ten náš jej úspěšně napodobuje …..

              I teď když sem tam něco vyžblechtne dumám, jestli je to dílo pisálků nebo jeho vlastní. Co odešla Raisa je takový jak asi byl od přirozena. Žáden myslitel, žáden vizionář.

    1. Re: Czechbill

      Kdybych absolvoval Nohavicův koncert, museli by mne okamžitě hospitalizovat v nejbližším blázinci.
      Ten pán má dar mne okamžitě psychicky zcela zdemolovat.
      Uznávám, že dříve tomu tak nebylo. Nohavica ovšem zase musí uznat, že „jsme jedné krve, on i já.“

      Jinak je to samozřejmě břídil, který kudy chodí, tudy krade. Například všechna slova doslovně opsal od mojí babi.
      I s intonací a přízvukem.
      Proto jsem z toho na prášky.

      https://www.google.com/search?q=nohavica+m%C3%A1ma+mi+dala+na+krk+kl%C3%AD%C4%8D&rlz=1C1AVFC_enCZ1008CZ1008&oq=nohavica%2C+m%C3%A1ma&aqs=chrome.1.69i57j0i512l3j0i22i30l6.13383j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

      1. I kdyz Nohavica neni muj typ, je to Mistr a bez nadsazky rikam, ze druhy Kryl.
        KHB, Capek, Kryl, Nohavica, kolik nenavisti dokazali vyvolat, je to az ostudne.

    2. Chtěl jsem to napsat taky český Bille. Chodím tady pro naději. Že se nezbláznil ještě celý Svět, že někdo umí do psaného slova zhmotnit myšlenky, které po tom přečtení si řeknu dyť jo, to si myslím taky. Že v docela slušné a inteligentní diskuzi zaznívají tytéž hlasy.
      Proč Rusko není na kolenou?
      https://www.youtube.com/watch?v=NFn3c4MqjYg
      https://www.youtube.com/watch?v=BLhRTrXBM9c&list=LL&index=7
      https://www.youtube.com/watch?v=HaCa8Bj1BwM
      https://www.youtube.com/watch?v=Hzhukwun1yQ
      Řeknete propaganda, ale mně se okamžitě vrylo do mysli- Tyhle lidi na kolena nesrazíte.

      1. …. pamjať naša krepče čem granit.
        Dobře dělají.
        —-
        A vy si zapište do žulové paměti, že VÍCE NEZ 3 ODKAZY = AUTOMATICKY SPAM.

        Kdo to má ze spamu pořád tahat?
        😀

          1. Největší paradox je, že ti, kterých se agenda LGBT týká, tam nejdou.
            Svůj osobní život mají vyřešený a nemají vůbec zájem tahat svoji sexualitu do veřejného prostoru.
            V průvodu blbnou pomatení aktivisté a přidají se čumilové, protože je na co koukat.
            Ve skutečnosti tahle podivná trachtace nehetarákům jenom škodí, je to jako jít s kanónem na vrabce.

      2. Proč Rusko není na kolenou?
        Protože opět věří ve svou budoucnost.
        Protože většina lidí věří, že se jejich situace zlepší a světlé zítřky čekají i jejich děti.
        Protože veřejnost stále ještě oceňuje znalosti.
        Protože ve špatných časech vystoupí na povrch skromnost, schopnost se semknout, sebeobětování.

        1. Není to o „síle“, nýbrž o přesile.
          Přesila je komplexem kvantity a kvality.
          Vítězství je podmíněno přesilou zahrnující předvídání všeho co předvídat lze, a štěstím v tom co předvídat nelze. Bez výjimky.

          1. Optimismus je dobrá věc, ale na jihu je arabská civilizace, postavena na úplně jiných základech, myšlenkové 500 let pozadu a ta Evropu srovná, ne hned ale za 100 let naprosto v pohodě. A to nám už může být úplně jedno. Rusko se asi ubrání, ale tak 50 na 50. USA to spláchne do 150 let.

            1. Přitom je ale zajímavé, že v Rusku je muslimů nemálo a docela to fungovalo a funguje, krom vyprovokaných míst na Kavkaze. Je to mnohonárodnostní a s různými věrami stát a funguje to. Tak jak to vysvětlíte?

              1. Já zase četla, že klid stojí Rusy / nemuslimy nemalé peníze.
                Prostě tito „borci“ se okamžitě chopí příležitosti a začnou dělat problémy. Hodně muslimů pracuje v Rusku a aspoň Pjakin hovořil o rasových rvačkách. A není jich málo, v těch republikách na Kavkaze je práce málo a je i málo placená.
                A Rusové rváče trestají vyhoštěním na několik let.

        2. Zajisté. Představa, že zítra, pozítří, bude přičiněním se lépe než dnes, je hnacím motorem. Kdežto opačný výhled vede k nihilismu.
          Rusko má dobrou pozici pro úspěch. Má kam stoupat, a po čem stoupat. Má zdroje. Má produkční centra. Má kvalitní školství s důrazem na přírodní vědy a techniku. Lidé mají motivaci. Má zdroje na nákup těch špičkových technologií, které zatím nemá. Buduje další modernější produkční centra. Okolo nich infrastrukturu, vzdělání, zdravotnictví, služby, umění… Kdežto, například v EU, produkční centra zanikají. Přirozeně, tak jak docházejí zdroje, jejich základ, a ekonomicky přesunem produkce tam kde jsou podmínky pro levnější výrobu pro dosažení vyššího zisku. Oko nových center v daleké cizině vzniká to, co zaniká spolu se zdejšími centry. Tomu se říká civilizace a její vývoj. Vzestup, a úpadek.
          Klíčová jsou produkční centra.

          1. Proč k sakru nemůžu oponovat!
            Kromě hloupého „outsourcingu“ (prachy, prachy, prachy) bych ještě přidal schopnost Ruska se domluvit s leckterými „neutrálními“ státy a schopnost se „semknout“ – i když tohle slovo nesnáším.
            Evropa a USA je totiž „semknutá“ téměř kontinuálně . Ale až dojde (neptám se zdali, ale kdy) na lámání chleba, uvidíte všichni, jaké je kvalitní to semknutí třeba v EU.

            1. Tenhle kousek debaty nade mnou mě nesmírně potěšil.
              Nejsme ještě definitivně v koncích. Třeba se ještě povede dostat rozum na odpovídající pozici v „hodnotách“. Ne evropských, ale českých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *