19 dubna, 2024

O nevyhnutelném… možná

Dnes začneme obrázkem na kterém je graf vývoje zaměstnání lidí podle oborů v USA. Evropa má oproti tomuto grafu asi patnáct let zpoždění, ale vývoj kopíruje naprosto stejný trend. Rozdíl je jen v tom, že Evropa zpravidla uvedenou dynamiku trochu brzdí, kdežto Američané jí jdou vstříc. Oni tam za Atlantikem jsou takoví mladší a jdou do všeho mnohem víc hrr. Mrkněte na to, pak budeme pokračovat.

Jak vidíte, v roce 1800 pracovalo 90% lidí v zemědělství. Už tehdy byl nějaký ten průmysl v podobě hamrů, kovářů a zbrojířů, ale ještě malý maličkatý. Také už existovaly nějaké služby, které byly ještě menší a kromě toho existovali i lidé, kteří pracovali ve státních službách. Těch bylo jen pár. Ovšem už v roce 1870 pracovalo v zemědělství jen 50% obyvatel, značně zmohutněl průmysl, podíl zaměstnaných ve službách se také zdvojnásobil (ale ještě stále jich bylo relativně málo). Toto místo je kritický bod v dějinách, kdy společnost začíná rozpoznávat, že přišla nová doba. Ta samozřejmě začala už dřív, ale výrazně se začala ve společnosti projevovat právě od chvíle, kdy v zemědělství pracovalo méně než 50% lidí. V předchozím období bylo měřítkem zámožnosti vlastnictví latifundií. V budoucím období už bylo zajímavější vlastnit akcie třeba zbrojovky Colt nebo továrny n a výrobu lokomotiv. Období po válce Severu proti Jihu bylo také velmi dynamické, bylo to období vynálezců, kteří své objevy ještě zpravidla dělali v v malé dílně, společnost se rapidně přetvořila a násput průmyslu ještě urychlil pokles pracovních míst v zemědělství. Tehdejší obavy intelektuálů, že pokles pracovních míst v zemědělství bude znamenat hlad, se nijak nenaplnil.

Pokročme dál.

Přibližně o sto let později – někdy kolem roku 1970 překročil počet lidí pracujících ve službách, počet lidí pracujících v průmyslu. V zemědělství už v té době pracovalo sotva pár procent obyvatel, ale přesto toto zemědělství bez problémů uživilo dynamicky rostoucí světovou populaci. I přes lokální hladomory počet lidí stále docela slušně roste. I lidé pracující v průmyslu dokáží bez problémů zásobovat celý svět výrobky, i když jich je stále méně a méně, protože vznikají nejen nové metody organizování výroby, ale přibývá i automatizace.

Asi to nebude náhoda, že právě v této době Nixon vyhlašuje konec zlatého standardu pro dolar. Máme totiž druhé kritické období, kdy se opět projevují ve společnosti výrazné změny, jejichž zárodky vznikly už dávno, ale všeobecně rozpoznány byly právě v této době, protože už to prostě nešlo přehlédnout.

A všimněte si – tam nahoře v grafu (hnědá barva) se už objevuje větší počet lidí dělajících neproduktivní práci pro stát. Zatím je jich stále málo, ale přibývají.

Pojďme dál…

Jsme v současnosti. Co vidíte na grafu? Ano, milé děti, počet lidí pracujících v zemědělství, průmyslu a službách se nám blíží polovině a značně se nám rozbujel státní byrokratický sektor. Ano, to je těch uplynulých třicet let velkého nabírání úředníků, auditorů, kontrolorů předchozích kontrol, ale také různých neziskovek přisátých na státní vemeno. Zemědělství je na svých dvou procentech populace, průmysl už vlastně není o moc větší, ale pořád umí stavět letadlové lodě a generovat spoustu spoustu harampádí ulehčujícího život. Lidí ve službách pracuje už také nějak málo, ale vůbec to nevadí, protože větší poptávka po kadeřnících není. Spousta činností se dneska už také vůbec nedělá, protože gůgl vám zadarmo přeloží cokoliv z jakéhokoliv jazyka, na infolinkách mluvíte s robotem a simultánní přepis mluveného projevu už také udělá program sám a nepotřebuje sekretářku ovládající psaní všemi deseti nebo těsnopis.

A tam nahoře v grafu – označeni béžovou barvou – tam jsou lidi, kteří už nedělají nic. A je jich už docela hodně. To jsou ti, kteří už dneska dostávají nepodmíněný příjem – sociální dávky. V USA! Slušné množství, že? Za co dostávají ty sociální dávky? Za nic? Ale kdepak. Dostávají je za to, aby nezapalovali ulice, aby nepřepadávali zemědělské farmy, průmyslové podniky a banky. Dostávají je za to, aby pár procent lidí v zemědělství, trochu víc lidí v průmyslu a trochu víc lidí ve službách mohlo tohle všechno dělat a zásobovat svět potravinami, výrobky i službami. A zvládnou to, i když jich je dohromady sotva padesát procent. Dohlíží na ně kvantum úředníků auditorů a kontrolorů, o jejich politické školení a pozitivní motivaci se stará kvantum lidí v neziskovkách, kteří jsou jinak úplně k ničemu, ale vlastně to ničemu nevadí, protože ta druhá polovina obyvatelstva, co něco dělá, ta to v pohodě uživí, uprůmysluje i uslužbuje. Stačíte mě sledovat?

Pojďme si protáhnout trendové křivky do blízké budoucnosti…

Co vidíme? Ano, při současné dynamice se blížíme okamžiku, kdy polovina lidí nebude dělat vůbec nic a bude dostávat peníze za to, aby nedělali bordel a bude to to jediné, co se po nich bude chtít. Veškerou práci zastane pár procent lidí v zemědělství, průmyslu, službách i státním sektoru. Pokud vše bude pokračovat ve stejném tempu, někdy po roce 2030 bude na skutečnou práci potřeba jen velmi málo lidí. Všichni ostatní budou v podstatě zbyteční.

Ano, milé děti, přesně odtud se berou všechny ty great resety a jiné pošahané plány na depopulaci planety. Žijeme totiž v období dvou kritických bodů zároveň, protože dynamika vývoje stále zrychluje a tak někde máme situaci, kde se počet neproduktivních lidí ve státním sektoru blíží polovině populace, někde jsme ho už překročili a v blízké budoucnosti zřejmě překročíme i tu druhou hranici, kdy padesát procent lidí nebude dělat ani šmírování na sociálních sítích za Rakušanovy peníze.

Ale kromě plánů na depopulaci planety, jsou tady i jiné možnosti. Třeba henten nepodmíněný příjem, který se už ve všech Chánovech docela dobře osvědčil. Osvědčil se také v Molenbecích i v Kalifornii, protože se ukázalo, že je to mnohem levnější než ty lidi vraždit. Sice občas hoří nějaká ta ulice, občas se střílí v Bataclanu, ale mohlo by to být mnohem horší, kdyby se zoufalí a hladoví vlci začali houfně vydávat na lup. Mohlo by to zastavit dopravu, mohlo by to přerušit výrobu, mohlo by to narušit zásobování… to je lepší jim prostě dávat nějakou tu almužnu.

A jsme doma milé děti. Podívejte se, kolik máme nových vládních programů na různé příspěvky na bydlení a podobně. Ty nám Fiala nedává, protože nás má rád, ale protože se bojí, co se může stát. A až bude Péťa odejít, to budete koukat, kolik peněz nám nasype nová vláda (nejspíš) s Andrejkem v čele. To budete koukat, že vás uživí psaní formulářů pro úřad práce a hulákání na náměstích.

Mezitím budou vznikat další roboti, kteří nahradí další lidi ve službách, průmyslu, zemědělství i ve státním sektoru. Bude přibývat lidí, kteří nemají žádnou motivaci pracovat, protože to je přesně to, co nepodmíněný příjem s lidmi udělá. A tak bude nutné je motivovat jinak. Třeba tím, že nedostanou peníze jednou měsíčně, aby to hned soudruzi neprochlastali, ale dostanou každý den jen trochu. Už dneska jsou návrhy přesně takhle řešit sociální dávky nemotivovaných obyvatel ghet. Aby dostali platební kartu a každý den si mohli vybrat částku pro denní potřebu. A ejhle, digitální měna je v podstatě na světě. Už existuje poměrně dlouho, ale bude rozpoznána ve chvíli, kdy padesát procent obyvatelstva bude žít právě takhle.

Mohl bych se rozšoupnout ještě víc… například proč něco učit lidi, kteří stejně nemusejí pracovat, pracovat se jim nechce a ani pracovat nebudou? Stačí je držet na chlebu a hrách ne? Proč lidi plošně vzdělávat, když pohon celého světa za pár let obstará výrazná menšina lidí? Vlastně jen stačí nastavit finanční hranici, kdy ještě nedělají bordel. Že by budoucí hlavní agenda vlád?

Má smysl zkoušet dnešnímu člověku vysvětlovat, jak to bude vypadat v blízké budoucnosti? Asi tak stejný, jako vysvětlovat šlechtici kolem roku 1850, že zakrátko budou místo panovníků všude parlamenty a prezidenti…

Už chápete, kam mířím? Na tohle všechno mě upozornil právě Rostislav Čuba a jeho kolega Petr Blahynka. Akorát on je optimista. On vyznává krédo, že když se něco nedá odmítnout, je nutné to přijmout. Já jsem to teď tady popsal spíše opačně. Ale v příštích týdnech budu vždycky v neděli pouštět přímo články pana Čuby na toto téma. Tam si budete moci přečíst přímo myšlenky člověka, který v tom kromě krize a průseru vidí i příležitost.

To já jen, abyste viděli, jaké to je, potkat se s vizionářem.

226 thoughts on “O nevyhnutelném… možná

  1. (Sakura.)
    „„…německý europoslanec Ismail Ertug, který byl pro tento návrh zpravodajem, prohlásil, že problémem EU jsou členské státy…“
    ————–
    Myslím, že mnozí si nedokážeme přiznat, že v těchto slovech je hluboká a nezpochybnitelná pravda!
    Konečně – na to přišel už Adolf Hitler . A skutečně se tehdy ukázalo, že pro něj evropské státy byly problémem, který nedokázala Třetí říše vyřešit….

    Zatím to vypadá, že Čtvrtá říše je s konečným řešením otázky evropských států a národů na nejlepší cestě!

    (Včetně konečného řešení osudu samotného Německa – ale kdo by se touhle drobnou pihou na ideové kráse dneska zaobíral, zvláště má-li typické německé jméno Ismail??)

    1. Mam za to , ze povoleni mluvit verejne, je vysada a nikoliv pro kazdeho.
      Asi prvni ze vseho nejdrive, by mela byt otazka na recnika , co udelal pro narod a stat.
      Potom zevrubne posouzeni, co udelal a co dobre.
      To by znamenalo, ze neco aspon umi a dobre , jista nadeje a zaruka..
      Kdyz neudelal nic, tak sbohem..Dalsi zajemce..

  2. On ten vzionarsky graf muže fungovat. Milion přeživších v Evropě se rozdeli na par skrytych zemedelcu, pár výrobců stredoveke zbroje, nejake rabujici vojaky a zbytek bezprizornich.

    1. Mně v tom grafu přijdou přehnaná očekávání od nějakých těch automatizací, robotizací. Samozřejmě vím, že v mainstreamu se přikládá velká důležitost na robotizaci, „průmysl 4.0“ nebo jak to nazývají. Čistě z mého hlediska vidím velké oči a skutek utek. V zaměstnání máme složité stroje, kdy u nejdražších z nich, pokud se něco podělá (skoro jedno z jakého důvodu), opravy jsou zhruba v penězích, kdyby zdejší Targus zvalchoval kamion rovnou do sběrných surovin. A ten náklaďák má aspoň pojistku. Předpokládám, že robůtek na tom bude finančně ještě mnohem náročnější na různé opravy, renovace. Taky tam jednoho máme, ale finanční detaily neznám a zatím se ani neporouchal ani nebyl porouchán.

      Další věc jsou suroviny (energie už tu byly rozebrány). Kdyby po celém světě měl být takový obrovský nástup robotizace, tipnu si, v čase takovýto rozvoj by mohl narazit i na nedostatek surovin, různých čipů, speciálních slitin, nevím čeho ještě. Ale samozřejmě je to jen můj lajcký pohled na věc.

      Trochu OT, docela mě mile překvapila debata na diskusním hnojišti Seznamu ohledně těch zlých, protistátních demonstrantů, kdy Kartouzova leyna + voli (či) od Pětidemolice byli v defenzivní obraně, tedy v menšině. Stalo se něco důležitého, o čem nevím ? KUdelka sbírá informace nebo co je důvodem diskusí, jaké jsem na Novinkách viděl naposledy snad před třemi lety ?

      1. Re: Auto

        Z tzv. nástupu průmyslu 4.0 nebo kolik to píšou, mám úplně stejný pocit.
        Furt jenom shánějí nekvalifikované lopaty a údržbáře k výrobním linkám.

  3. Vidlákovi – malá prosba.
    Vyhýbejte se oslovení „milé děti“. Snižuje to text na úroveň pohádky a vaši čtenáři jsou už povětšinou dospělí – i když už někteří dětinští.

    1. Mně to nevadí, ba co víc, mně se to líbí a to jsem prosím více než jenom dospělá. Vím totiž, že to není úplně vážné oslovení, ale poněkud zlidštění vážně míněného i vyznívajícího textu. Tak trochu ironie, na obdobné úrovni jako kdyby tam místo „milé děti“ napsal „vážení přátelé“. Taky tady zajisté všichni nejsou jeho přáteli a těch by se to mohlo dotknout. 🙂

      1. Drobná poznámka k vašemu vtipnému závěru Anno2.

        Ještě je tu ta možnost, že původně zde všichni, nebo alespoň drtivá většina, přišla v dobrém, ale po té co si dovolili upozornit na některé trhliny a se zlou byli konfrontováni, přehodnotili svůj postoj k Vidlákovi a jeho zdejší skalní komunitě…

      2. Mně je to dokonce sympatické a „milé děti“ mi nevadí vůbec. Věc názoru a vkusu. Miliónkrát lepší než v diskusích když jeden druhému vynadá do idiotů, a aby se ukázal být intelektuálně na výši, tak poslední větou popřeje hezný víkend, „mějte pěkný den“ a podobné pitominy.

      3. Patří to k Vidlákovu stylu písání. On si už stačil vytvořit určitý rukopis. I bez podpisu bych poznala jeho článek.

    2. Re: Homér

      Tvrdý nesouhlas!
      Oslovení „milé děti“ doslova žeru. Ostatně Vidlák ho většinou používá tam, kde se blížíme DLE MÍNĚNÍ MEJNSTRÝMU do říše pohádek.

      Zcela akademický Dotaz na Homéra – jaké oslovení byste navrhoval?
      MILÍ GERONTI?
      MILÍ IDIOTI?
      MILÁ SMEČKO DEBILŮ?
      Já jen abych si udělal představu o vaší představě zdejšího čtenářstva Nemyslím to nikterak pejorativně.

      1. Targusi,
        je třeba vyjít vstříc pokud možno každému, naším úkolem je sjednocovat, nikoli rozdělovat!

        Navrhuji proto dát více oslovení naráz, ať si každý vybere – podobně jako si již svobodně vybíráme ze široké plejády pohlaví – a leckde KONEČNĚ i k nim příslušných hajzlíků!

        Tedy:
        Milé děti,milí geronti,milí chřipečkáři,milí fašisté ,milí demokraté, milí idioti, , milá smečko debilů, milí komunisté, milí marxisté, milí Putinovi agenti, milí lůzři, milí svědci Milošovi…ATD, ATD.

      2. A co třeba žádné oslovení?
        Vidlák si může psát jak chce, ale pokud na takovou maličkost vznikne desítka reakcí a to nikoliv adresáta prosby, pak už je to alergická reakce organizmu na Homera Simpsona a další viry a bakterie, které sem zabloudí.
        Pro auto: aniž bych někomu nadával do idiotů, přeji Vám i ostatním příjemný den.

        1. Re: Brouk

          Nepravda. Umřel umytý.
          Kdyby se neumyl, mohl žít, jako do té doby.
          Já furt říkám, že mýdlo je zhouba…

          1. Můj starodávný dědeček se každé ráno vlévá do vany se studenou vodou.
            Dá se to nazvat zdravým otužováním?

            To NENÍ zdravé otužování!
            Dědečku!!
            Vylez zvany!!!
            Nachladeš se a ZEMŘEŠ !!!

            Dědeček vylezl z vany -NACHLADL SE A ZEMŘEL!!!

            (Vodńanský – S úsměvem idiota)

            1. Ježiš, Holube, to jste mě vrátil do mládí. Viděla jsem je, už pololegálně, koncem 70. let, šli jsme z představení s mužem rozesmátí jak děti…

          2. Ó effendi! Popatřiv na krásnou fotočku toho nemytého, řekl jsem v duchu k sobě: takto nějak jistě vypadá můj effendi!

            Zapřísahám tě: nemyj se! Špína do 3 cm izoluje a chrání, nad 3 cm se odlupuje sama! Zachovej svůj život a zdraví ku prospěchu příštích generací!

    1. Jak to vidí „demokraté“ (dnešní článek) :
      ——————————————————
      Od Václaváků vede pochod na Řím. Mussoliniho převrat před 100 lety varuje: demokraté nesmějí vyklidit pole

      [Jan Štětka] Jan Štětkaspolupracovník redakce
      25. 10. 2022 11:10 ▪ 6 min. čtení Přehrát článek
      Mussoliniho pochod na Řím rok 1922, Benito Mussolini
      Před sto lety – 29. října 1922 – vyvrcholil teatrální pochod italských fašistů na Řím. Autor ▪ Unknown author – Illustrazione Italiana

      „Podzimní Česko má za sebou dva zaplněné protivládní, protizápadní a proruské „Václaváky“. Dvě rány na solár demokratickému systému. Organizátorům zářijových demonstrací Ladislavu Vrabelovi a Jiřímu Havlovi se povedlo slepit několik desítek tisíc frustrátů a dezolátů a pod frází „Česko na prvním místě“ zacílit jejich hněv na svržení legitimní vlády Petra Fialy a nastolení kabinetu „svých kluků“. Navrch peticí s tímto požadavkem nesmyslně zaúkolovali prezidenta. Násilnou podstatu převratu vystihla pro server Aktuálně.cz jedna ze zúčastněných „vlastenek“, když řekla: „Defenestrace úplně ideální. Hitler se ptal? Lenin se ptal?“

      Jistě, zůstalo u pouhého bububu. Fialovi se neroztřásla kolena a nezabalil to, Miloš Zeman nedostal prostor jmenovat někoho jiného. Extremistickým křiklounům sklaplo.“

  4. Telegram Moskva:
    Turkish Stream má v případě potřeby vážný potenciál pro rozšíření;
    (pro pripadne agenturni pracovniky – samozrejme nic nenaznacuji)

    1. Výsledek geniální transatlantické politiky: Rusko se svými nerostnými zdroji, půdou (a v neposlední řadě odhodláním k dosažení dlouhodobých cílů) hodí na Evropu okázale bobek a bude kooperovat s Číňanem a Turkem. Přičemž ten první bude mít obávám se velkou příležitost ukázat, jak vypadá vzývaný systém „bez přívlastků“ a ten druhý zase ukázat, proč je rušení i tří-čtyřměsíční vojny kravina.

  5. Trochu OT pro zasmani, reportaz o europapalasich. Myslim, ze ani bolsevici nebyli tak ideologicky pevni. Tihle jsou schopni odhlasovat, ze v zime bude leto a vsechny lidi v kabatech pak pokutovat:

    „…německý europoslanec Ismail Ertug, který byl pro tento návrh zpravodajem, prohlásil, že problémem EU jsou členské státy…“

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nabijeni-pro-elektromobil-kazdych-60-km-Jinak-pokuta-V-EU-pletli-bic-i-na-nas-718396

    1. Já stále čekám, až vyrazí Chocholoušek s odchytovou partou do Brusele a pochytá tam a pevně zaklecuje ten rozběhlej blázinec….

      1. A my furt špekulujem, co budeme dělat, až přijde blackout. A vlastně čekáme, až nám ho pošlou.
        Po týdenním blackoutu budeme vítat konsolidacni síly EU CZfor mávátkama.
        A skopcaci si koupí ČEZ a ceps za hubičku. A místo našich politiků, kteří nedokázali včas rozmáčknout Putinovy šváby jako štěnice, přijdou eurosekaci, co se nazakecaji…
        Ještě že jsou Němci tak hodní, milí, laskaví, přívětivi a hlavně hodní.
        Taky možná budoucnost…

    2. „Evropský parlament chce dále podporovat elektromobilitu. Shodl se, že by nabíjecí stanice na hlavních silnicích měly být umístěny každých 60 kilometrů, každých 100 kilometrů by pak měly být umístěny čerpací stanice na vodík.“

      Já jsem teda v oblasti elektromobility úplný amatér, ale přesto si myslím, že jsem na tom mnohem lépe než ty bytosti v EP, které navrhují takovou direktivu.
      Možná jsem naivní, ale hustota nabíjecích a čerpacích stanic by se snad měla plánovat podle prognózy počtu elektromobilů na určitém území, protože jinak komfortních 60/100km pro několik elektromobilů bude nekonečně drahá/marná investice. To už bude levnější platit ty pokuty.
      Kolik lidí si v dnešní době může dovolit/chce pořídit drahý elektromobil na drahou elektřinu?

      Je zcela evidentní, že tito magoři v EP jsou mnohem nebezpečnější než jejich kolegové polévající obrazy gulášovou polévkou nebo ti, co se přilepili kolem Porsche. Opravdu civilizovaná mlčící většina lidstva nenajde způsob, jak na tyto šílence vyčlenit dobře ohrazený blázinec?

      1. Blázinec ne. Jednak tam jsou ve velké většině slušní lidé a jednak ti vámi zmiňovaní patří do úplně jiného zařízení, které arci také nemá na dveřích kliky zevnitř.

  6. Rozhodl jsem se být trochu optimistický, máme toho zapotřebí.

    Všechno je jen otázka Víry!
    Víry a Naděje!

    Z knihy Lehké fantastičnood Terryho Pratctta:
    —-

    Mrakoplaš do stromu vztekle kopl.

    Vzápětí mu na hlavu spadl velký žalud.“To máš za to“, řekl strom.

    Zavládlo dlouhé ticho.
    Pak se Mrakuplaš nesměle ozval.: “ Tos řekl ty?“

    „Ano“.

    „Aha…ty bys nevěděl, jak se dostat z lesa?“
    „Ne, já se moc nikam nedostanu.“

    Mrakoplaš si pomyslel: nemůžu přece tady stát a žvanit se stromem. Kdybych mluvil se stromem, byl bych blázen, a já nejsem blázen, takže ten strom prostě nemluví.

    „Sbohem,“ pronesl rozhodným hlasem.

    Faktem je, že se mrakoplaš s tímto stromem vícekrát nesetkal, jenže právě z tohoto kratičkého rozhovoru vznikla nová stromová víra, mterá rychle zaplavila všechny pralesy světa.

    Její základ spočíval v tom, že všechny stromy, které povedou čistý, slušný a přímý život, si tak zajistí i život posmrtný.

    Kdž bude výjimečně dokonalý, vrátí se znovu na svět v podobě pěti tisíc roliček toaletního papíru.
    ——————–

        1. To je zajímavé, právě vás bych tipoval na klasického pratchettologa. Četl jste někdy něco ze Zeměplochy? Pátý Elefant, Sekáč, Mort, Věda na Zeměploše….? Já u toho brečím smíchy.

          1. Já nevím, čím to je – ale jsou autoři, u jejichž textů se mně zkroutí vnitřnosti a samovolně se mi od řádků odvrací zrak, Pračet patří mezi ně. Nejsem schopen to číst.

            1. „Asi nějaká žoužel, či co“…To je zase ze Světa podle Garpa. Měl se starat o kytky, když po půl roce matka přijela, všechny už to měly za sebou, protože se na ně ani nepodíval. Vše pak komentoval zmíněnou větou.

              1. Nejspíš můj smysl pro humor – mám-li jaký – s tím nebude kompatibilní, či co.
                Donutil jsem se přečíst ten úryvek výše, ale co je na tom humorného či zemitě moudrého…

                Není to pro mě a jsem s tím smířen.

                1. Jasně, že každý jsme nějak naladěný. Já jsem nikdy nepřišel na chuť Monty Pájtnům, i když asi nejsou úplně špatní. Zrovna tento úryvek není žádný skvost.

                2. Zakladateli, jsem s vámi a cítím to úplně stejně. Genialita některých ikonických autorů a jejich děl mne také míjí. Nejen v literatuře.

            2. U Pratchetta to mám jinak, ale naprosto chápu. Sice se tím nejspíš vystavím kamenování, ale já mám samovolné kroucení vnitřností u Švejka.

              1. RE : Martin V.
                U Švejka jsem nikdy nepřečetla víc, než dvě stránky. Bytostně se mi hnusí.
                Možná i díky drátěným Švejkům, kteří kdysi viseli v každém zaplivaném výčepu.
                ( Vím, že je chyba u mne. )

          2. RE : Mandaladan
            To byste si rozuměl s mým zeťákem. Má na nočním stolku hraničku spisků Terryho Pratcheta.
            Čte je pořad dokola, už od puberty. ( Je ročník 74.)
            Jinak už jenom příručky o třískovém obrábění kovů.
            Docela by mi zajímalo o čem to je. Ale čte to v angličtině.
            😢

      1. Mám to stejně, ale zrovna linie s čaroději mne nebaví. Naopak čarodějnice ano, ty prostě žeru :o) ! Stejně jako „detektivky“ s Hlídkou a linii Zaslané pošty. Smrť je někde uprostřed (má rád kočky !!!), ale totálně mne míjí Kobercové pro děti… a miluji Dobrá znamení, které napsali společně s Neilem Gaimanem.

      2. Mozna do vyse uvedeneho se muze zaradit nedavna rada ,vlastne instrukce,
        v New Yorku; pri atomovym utoku ti zacnou horet saty , odejdi od okna ,saty svlikni ,poloz do prostred mistnosti a ihned zapni televizni prijimac..
        Oficialni uredni instrukce . Nic jinyho.

  7. OT. Podle posledních informací nemá česká armáda již ani jeden modernizovaný tank T-72 (T-72M4CZ).
    Vzhledem k tomu, že insideři mluvili o tom, že bojeschopných je pouze 6 z původních 30 (proto je taky používala jen první rota 73. tankového praporu v Přáslavicích), po zveřejnění videa na netu https://t.me/swodki/181776
    je jasné, že tyto tanky odjely přes Polsko na Ukradinu.
    Takže všichni kolem nakupují (Poláci, Maďaři), jen ČR odzbrojuje. Slíbené Leopardy 2A4 jsou podobné křápy jako nemodernizované T-72M1, co nám zbyly (možná).
    Ovšem pro Ruskou armádu je v tomto ešelonu mnohem větší nebezpečí. Mezi tanky a nákladními tatrovkami byla údajně spatřena Fabie, podle informací z Generálního štábu AČR se podařilo odkoupit ti, která zlikvidovala 5 pandurů ve známe „bitvě u Tábora“. Údajně byla modernizována a bude nasazena proti ruským BMD-4

    1. !!!! Nechvalně známá BITEVNÍ FÁBIE bude nasazena? Je to z důvěryhodného zdroje?

      Jestli ano, tak to má Putin spočítané.

      1. No nějaká škodovka na jednom z těch vagónů je. Ovšem je otázka, jestli mají BMD taky dřevotřískové vlnolamy jako pandury. I sovětské automobily se dělaly z bytelného plechu a proto se kašlalo na protikorozní ochranu. Neexistovala totiž rez, která by sežrala žigulíka nebo moskviče, o volze ani nemluvě. Chcípla by totiž na obezitu z přežrání.

    2. Jen dotaz, jaká armáda, mraky jenerálů a pár žoldíků… jejda.
      Přece je nebudou opatrovat, když je potřeba many many na jejich platy.

    3. Uz sedm zemi , vlad po stiznostech, ze zeli chce , slibilo dodat velmi drahy a komplikovany vyrobit , protiletecke systemy. Velmi malo pak nezbyde pro NATO , na vlastni obranu..

  8. v Česku jsou stovky tisíc Ukrajinců a Slováků, abysme stihli německé zakázky a páníček tu bude psát něco o společnosti plné automatizace? 🙂

    1. :- )) jejda , tedy , tak mám dojem, ze už i ti mladí pražáci to nevidí tak růžově. Jinak by tohleto nevylepovali. Marná snaha…

      1. To bude nějaká hřibovina na rozloučenou, nejspíš. Jeho PŠM hlásané v metru na významné dny strany a vlády byly nejvýraznějším momentem jeho primátorování. Takhle směšní nebyli ani bolševici v osmdesátkách.

        1. Hrib tam bude do te doby, než se zametou stopy. Proto ta neochota zvolit nove vedení. Protoze dokud nebude zvolene nove, bude vladnout Hřib se svou partou. Volby nevolby.

  9. Európska únia poskytne Ukrajine núdzovú pomoc vo výške 1 miliardy EUR a 400 generátorov energie na urýchlené obnovenie dodávok elektriny. Uviedla to dnes (25.10.2022) šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Berlíne na medzinárodnej darcovskej konferencii venovanej obnove Ukrajiny.

    1. Olaf Scholz řekl, že Západ hodlá poskytovat pomoc Ukrajině „na desítky let“ dopředu a poznamenal, že mluvíme o „Marshallově plánu 21. století“.
      „Nyní je čas diskutovat o tom, jaká by měla být budoucnost Ukrajiny a jak by měla být financována. A tak jsme tu dnes, abychom zvážili, jak zajistit a udržet financování obnovy a modernizace Ukrajiny na léta a desetiletí ,“ Řekl Scholz s tím, že nejde jen o dárcovskou konferenci, ale o něco zásadnějšího.

        1. Tohle jen uvitam , aby nezustalo jen u kecu..
          At pomaha ukrovi, do uplne posledniho germana .
          Plyn taky nechce.
          Tisice dekovnych dopisu , od vdecnych evropanu ,jiste nebude chybet.

  10. Ještě jedna poznámka, ale možná důležitá.
    I kdyby platily všechny ty plány „inženýrů lidských duší a tužeb“, přestanou okamžitě platit, pokud se stane něco nepředvídatelného s naším světem. Např. opravdu velká epidemie nebo jaderná válka, případně výbuch velké kaldery (sopky) nebo pád velkého meteoritu.
    Pak bude třeba úplně jiné složení obyvatelstva a vrstva těch, kteří čekají na dávky (máme už tu takové, ne?) nebude schopná aktivně zareagovat, nebudou pracovní návyky. Pokud budou nějaké ztráty v řídící vrstvě, nebudou kým nahradit > nikdo to nebude umět.
    Celý ten nápad s prodlužováním křivek je vadný. Nepočítá s „černou labut“.

  11. Nizozemská vláda vydala 91 výjimek, které umožňují obejít sankce EU vůči Rusku.

    RTL News uvedla, že především ministerstva zahraničních věcí, hospodářství, financí, infrastruktury a školství povolily výjimky ze sankcí, aby se umožnila „určitá míra flexibility v určitých případech“.

    V dubnu například EU zakázala lodím plujícím pod ruskou vlajkou vplouvat do přístavů EU. Ministerstvo infrastruktury a vodního hospodářství však udělilo zvláštní povolení 34 lodím, které mohou vplout do nizozemských přístavů, například proto, že převážejí důležitý náklad, jako je hliník a potraviny.

    Ministerstvo pro klima a energetickou politiku udělilo výjimku pro 25 nizozemských organizací, které mohou odebírat plyn a ropu z Ruské federace. Dodávají elektřinu 150 různým společnostem a institucím, včetně obcí a škol.

  12. Hledíme do minulosti, ve snaze nahlédnout za oponu budoucnosti. V důvěře k fungování zpětné vazby. Mladí to tak nemají, ti běží do života (opona neopona) s cílem vykolíkovat si svůj životní prostor. Nejde jim v tom bránit, sami jsme byli stejní. Nakonec životní zkušenosti uplatní jen jejich nositel, dopředu v čase jsou těžko přenositelné.

  13. Debilizace nebo civilizace?

    a)Debilizace=podmíněný příjem,“velký reset“=heslo chléb a hry plebsu, vládu oligarchii =nevyhnutelný pád kdysi říše Římské, dnes všech států a impérií(velmi negativní prognóza EU,ale i USA) ,co by Římany chtěli následovat.Lidé degradování na úroveň fyziologických jednotek , stupeň mluvícího zvířete s negativní prognózu na zachování druhu(podpora nereprodukce=podpora přeměny pohlaví,65 dalších pohlaví atp.)Hrátky s genovými manipulacemi lidského druhu, snaha o vytvoření kast nadlidí, podlidí .

    b)Civilizace=viz stupnice potřeb dle Maslowova(https://cs.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyramida) ,NEJVYŠŠÍ potřeba člověka SEBEREALIZACE(po naplnění ostatních,primárních,sekundárních a tak dále potřeb).Civilizaci se doslova otevírá nekonečná brána vesmíru dokořán.Lidé pracují protože je to baví, peníze nehrají roli, protože za ně už nelze po naplnění stupnice potřeb nic koupit…stačí jen vhodná motivace

    Dle nestora teorie řízení podniků Františka Čuby se dobře řízené podniky( a státy) spíše podobají variantě b),takže lze na poušti vytvořit ráj, ale pomocí způsobu a) lze snadno a rychle vytvořit z ráje poušť ( odkazuji na díla klasiků o pádu říše Římské).

    Závěrem:lidský druh vznikl (a přežil) za dob Zemských klimatických katastrof(doby ledové a meziledové) jen náhodou a potřebuje pro své další přežití stálou zátěž a každá zahálka a nicnedělání jej naprosto degraduje.

    Z vojny(kdo z nás tam byl) přeci známe:voják leží nebo běží, nic mezi tím, proto s díky nabízené výhody velkokapacitního prasečáku(šlichta pravidelně,zabíječka v předtermínu,bez reprodukce, bez smyslu a významu) odmítám!

    1. Tolik teorie. Ale v praxi to je obráceně, třeba zrovna v demografii. Ti, co se seberealizují a makají a honí kariéru, mají většinou málo dětí, či žádné. Ti co berou dávky a nepracují, ti mají většinou dětí hodně (a dříve, takže se jejich generace točí rychleji). Jak to bude za pár generací?

      1. Protože zmizel tlak na děti i pro chytré a zároveň zmizel tlak na míň dětí pro blbé. Chytrej ví, že když nebude mít dítě nebo jedno, tak mu zbyde víc s výplaty a důchod řeší stát, nemusí řešit pomocí dětí, Klasu odstranil komunistické = málo dětí=malý důchod.
        Kdy komunisti ještě zachovali tlak na to mít děti pravidlama.

        A jak řešit „že blbci mají děti“, když tlak „neuživí zmizel protože dávky“? To se vyřeší klasicky, přírodně, taková sociální skupina se zhroutí a o to větší pak bude „úmrtnost“, kdy zmizí blbci nebo nezmizí a vyhrajou a pak propad to primitivní společnosti, kterou pak ovládne vedlejší sociální skupina=stát, kde blbci nevyhráli… Takže zase „přírodní řešení“.

        Cyklus za cyklem, protože lidi jsou blbý i ti chytří 🙁

  14. Vidlák naletěl, nejlépe si zjistit od pamětníků co to byly Slušovice
    a proč se jim dařilo kým byly kryty.
    a kde je ten obrovský majetek který tam byl.Proč srovnává USA
    copak chceme žít na ulicích ve stanech bez sociálního a zdravotního
    pojištění, naše kultura je jiná než anglosaská, tak s tím dejte pokoj.
    Už Vás nečtu

    1. Já jsem myslela, že Slusovicím se dařilo, protože pan Čuba měl odvahu dělat to jinak.
      A dokázal si dupnout i nahoře.
      🤔

      1. A kdopak to říkal, že temné nitky vedou do Slušovic? A proto je potřeba je zlikvidovat. No přeci náš pravdumilující president(disident)

        1. Protože Čuba byl chyba v Matrixu. Hmatatelný doklad, že se věci dají dělat i jinak, než u souhů za Atlantikem.
          To se nesmělo připustit!!!
          ( Stejně jako se nesmí připustit, že by mohla vzkvétat i Čína a Rusko, plné hnusných bolševiků. )

    2. konečně si někdo dovolil vyjádřit názor, že Slušovice byl jeden velkej socialistickej megapodvod, drženej penězi z rozpočtu (přes Štrougala atd). Jejich „výroba“ počítačů TNS je pouze jedním z příkladů (přebalování zboží ze západu, které ale nemuselo jít přes PZO jako u ostatních dovozů). Jejich zemědělská výroba by bez dotací nepřežila sezónu, což se ukázalo hned v devadesátém. Čuba se pak v devadesátkách opakovaně vyjádřil v TV, že kšeft, ze kterého není aspoň 50 procent zisku, je pro něj nezajímavej. Dále od nich, kromě šmelení tahle slušovická mafie nikdy nic nedokázala.

        1. Ne jen jednoho trotla od Boba, co si píše sám pod třemi různými nicky. Zdravím do trotlí kanceláře.
          Proruský = troll, probruselský = trotl .

          1. Pravda vadi , velka pravda vadi velice , troll je zde ovsem vitan..
            Jsou duvody.
            V clanku chybi postupny rust populace v souvislosti s grafy.

      1. Pohane, ti lidé ve Slušovicích si výrazně poleoqšili.
        Důležitý je výsledek, né použitý prostředek. Bych řekla. Aneb : Po ovoci poznáte je.
        Tečka.
        😛

    3. Tak to brzy nebudete číst nic, protože neexistuje autor, s jehož prací byste se ztotožnila na 100%. Co takhle radši zkusit danému názoru věcně oponovat? Nevylívejte s vaničkou i dítě.

    4. Ano. Vidlák je relativně mladý člověk, má přehled, ale někdy naletí. Naletěl na kovidovou histerii a nepochopil, jak jí svými články a názory živí. O čem se mluví i třeba negativně, kam se ubírá pozornost, to se živí. Tím, že tvořil s bratrem různé grafy, kovid živil. Přestal jsem ho v té době taky číst.

        1. Vo Cubovi a Slusovicich jsem nic nevedel a po precteni clanku sem se nic, nedozvedel. Nemoh by nekdo neco strucnyho, napsat ?
          Vim jen ,ze kdysi Slusovice meli velkou popularitu v mediich a to se bez nejvyssiho svoleni nesmelo..

  15. Grafy podle zaměstnaných jsou matoucí, nebo neúplné. Přesto, že zelená v současnosti skoro mizí, jsou USA zemědělským velkoproducentem. Jsou např. třetím největším světovým vývozcem pšenice, po Rusku a na stejné úrovni s Kanadou. To zřejmě zanamená, že mají vysokou až nejvyšší produktivitu (ať si to Vidlák porovná s Ruskem), při tak malém počtu zemědělců.

    1. S tou produktivitou máte pravdu, je to dáno částečně odlišnými podmínkami pro pěstování plodin.

      Ale nezapomínejme také, že vysoká produktivita je podmíněna snadným přístupem k laciným energiím.

      1. Máte pravdu, ale energetické zdroje jak USA, tak Kanady a RF jsou bohaté. Zato populace jsou velmi rozdílné (proto absolutní číslo amerických „zemědělců“ může být překvapivě vyšší). Bylo by zajímavé porovnat USA s Kanadou.
        V ekonomické statistice obvykle nevystačíte s jedním ukazatelem, často vhodně 🙂 vytrženým z kontextu.

    2. No, a jak tu efektivitu prosím počítáte?
      Na seznamuzprávy, což nelze považovat za „proruský“, byl článek, kde ukazovali graf výnos z ha a víceméně to lítalo kolem křivky „průměr ha celý svět“.
      Číslo vývozu nic neznamená, viz Ukrajina, kde se přestal podporovat masný rpůmysl a začal rostlinný, prostě jenom se změnila spotřeba v daném státě.
      V Rusku navíc, klesla oproti SSSR osevní plocha o 30 procent, až teď poslední rok, zvedají zpět oseté plochy.
      Navíc vím jak to blo za komančů v TOS podniku, kde se nautomatizovalo, aby měli lidi práci, což se počítá demagogicky do neefektivity, ale když se pak na západě připočítali nezaměstnaní + nsáledky co stojí nezaměstnanost, tak by najednou „umělá neautomatizace výroby“ byla v sumě pro státní kasu efektivnější…

      Statistiky jsou sviňa věc, když se neví s čeho vychází a jsou bodové bez přehledu celku i v čase 😉

  16. Zas ale na druhou stranu bychom neměli zapomínat, že nežijeme tady a teď, nýbrž jindy a jinde

    Veliké, úžasné téma, tyhlety změny struktury populace; bohužel nepřímo úměrné množství času, po nějž bych se jím teď mohl zaobírat. Dovolím si však případným čtenářům doporučit jednu věc: Podívejte se prosím do 50 či 60 let starých výtisků časopisů ABC a VTM (ještě před výměnou jejich redakcí na počátku normalizace).

    Co tam lze najít? Lety ke hvězdám, základny na Měsíci a nejbližších planetách; termojadernou fúzi; sestrojení umělého života (Urey); myslící stroje; a jako praktický návod výrobu věšáčku na utěrky rukodělnou svépomocí.

    Co vychází v těchto časopisech dnes? Nevím, už dlouho jsem je neměl v rukou. Ale obávám se, že dnes tam asi nebude už ani ten kuchyňský věšáček.

    1. Souhlas. To byla naprosto jiná atmosféra ve společnosti. Určitě by bylo zajímavé vzít pár čísel těchto časopisů a porovnat je s tím, co vychází dnes. A napsat o tom článek.

  17. Nechce se mi věřit, že se podíl lidské práce scvrkne na tak nepatrný v důsledku rozvoje technologií a robotizace v tak krátkém čase a to podstatné, že tím stoupne produktivita = objem zboží, služeb. Zvláště, stojíme-li na prahu tak gigantické recese ala 30-tá léta minulého století.
    Ta ostatně také skončila válkou.
    Věřím, že se vlády pokusí uplatit lidi, aby nedělali bordel. Již tak činí. Chánovy a jiné Detriot-y, Molenbecky, Saint-Denis (Paříž), nejsou ale tím místem kde bychom chtěli žít. Ono se tam také žít nedá,
    nový termín „smrt ze zoufalství“ již nyní ročně zabije asi 100.000 Američanů. Bez nějaké životní perspektivy se upijí nebo ufetují.

    Jenže nebude-li množství peněz (úplatků) v oběhu adekvátní množství zboží (služeb), máme inflaci.
    A co máme nyní? Inflaci prý 17 %, inflace výrobců je ale již asi 30 %, takže ta civilní inflace asi ještě poroste Nebo neporoste, protože lidi nebudou mít za co kupovat..
    A protože se nebude vyrábět,(kdo by ostatně nakupoval a za co?) bude recese. Krachy podniků.
    Co už tu máme, no, říkají tomu přesun (za levnější energií), pro místní zaměstnance to je ale ekvivalentní krachu (Draslovka, Zbrojovka aj…)

    Recese je skvělé podhoubí nového fuhera, ten je skvělý pro válku, a ta je výbornou metodou depopulace.
    Nebo se pod její rouškou dají zařídit pěkné sprchovací sběrné kempy, 6 milionů židů by mohlo vyprávět.
    Vlastně nemohlo.
    Lidí je moc. Zdrojů málo.

    1. O inflaci mluvil Babiš. Vyhovuje vládě, zvedá daňový výnos a proto nic, co by inflaci snížilo, nedělá.
      Státní dluh je 2,7 bilionu, úspory obyvatelstva 5,4 bilionu, za r.2021 úspory meziročně narostly o cca 7,4%.
      Jak jsem se dočetl. Proto z pohledu vlády je pořád kde brát.
      Měnová reforma soft verze.

      1. jenom si panstvo neuvědomilo, že bohatství (úspory) nejsou rozprostřeny rovnoměrně, takže někdo jen pokrčí rameny a koupí si stejně auto nebo dovolenou jen ne tak prémiové, a někdo jiný umře hlady/zimou. Ten s tím o něco horším autem (dovolenou) nebude dělat rotyku jen brmlat, ten co má hlad a exekutora za dveřmi už nemá moc co ztratit…Tak se rodí různé bouře, revoluce, fuherové či defenestrace…

  18. Kdysi jsem někdy na začátku 90. let znal jednoho člověka na vejšce co byl starší a už dělal v nějaké zahraniční bance. Pamatuji si na jeho slova „On už skoro nikdo nic nedělá, všichni jenom sedí a dlabou do počítačů. Z toho bude jednou takovej prů*er!“.

    Blik uběhlo necelých 30 let a prů*er nikde. A nebo na nás zrovna padá.

    Možná by bylo zajímavé tyto grafy vidět pro Čínu. To je vyspělá průmyslová země co po krátkém experimentování vyrazila západní ekonomy zavřenými dveřmi ven. A dělají to jinak. Zda mají ty trendy stejné, nebo zda existuje nějaká jiná cesta.

    Přijde mi to značné mrhání lidským potenciálem. Místo aby někdo něco užitečného dělal, tak se fláká, dělá malý bordel a platí se mu aby nedělal velký.

    1. Čína to asi dělá sakra dobře!!!
      Za velkého kormidelníka a bandy čtyř tam byla nepředstavitelná bída.
      Z naprostého rozvratu pozvednout zemi na dnešní úroveň… Můžeme jenom tiše závidět.
      A šlo to i bez bourání soch a přepisování historie.
      Nám jde spíš to bourání a přepisování.
      Venda Lahva je takový nás Velký Kormidelník.
      🤓

  19. Není možné, aby se lidi uhryzli v řiť. Mohou třeba uvádět planetu do původního stavu (viz Putin). Planeta je zabordelená, plná odpadků a invazivnívh druhů, mizí hmyz, mizí druhová rozmanitost všeho, lidské snažení směřuje k monokultuře a tím k vlastní zkáze. Degraduje se všechno, počínaje vzděláním a konče morálkou. Na Zemi je práce, jak na katedrále. Podle mě jsou ty grafy jednostranné. Zajímavé, ale chudobné, nepostihující rozmanitost lidského ducha. Nikdo neví, co bude zítra. To je život.

    1. A teď jak polívají ty obrazy a myslí si,že něco znění. Dělat se mladým nechce,to my aspoň sázeli stromky a dělali jarní úklid.

      1. Mne by v té souvislosti zajímalo, kolik z těch aktivistů si vydělává na svůj život manuální prací, kolik hlavou, kolik pracuje v neziskovce a kolik živí někdo jiný (rodiče, sociální dávky…). Možná by se ukázala zajímavá souvislost.

    2. Jste zbytečně skeptický. Druhová rozmanitost nemizí, pouze se přesouvá do jiných sfér. Dnes máme sice o něco méně motýlů a brouků, to je ale bohatě kompenzováno počtem nových pohlaví.

      Rozkrok nezastavíš, s tím je nutno se smířit.

      1. Kolik nepratel ma pravda ? Vzdycky nejvic a vsude ,mezi bojovniky proti lzim snad nejvic..Pokrok nezastavis ,ale pravdu vzdycky.
        Napriklad velky svindl marx bolsevismu. Dodnes zapirany.

    3. Však jo! Práce je jak na katedrále. Teď to běžte zařídit s těmi Chánovjáky a jim na roveň postavenými. Ať se už do toho dají. 🙂

    4. Jsou takové, protože je dělají „ekonomové“ a „humanitní vědci“ (Prototypem takovéhoto zbytečného člověka je vysokoškolský učitel Fialenko).
      Ekonom se překládá jako „hospodář“. Já jsem za svůj život viděl mnoho desítek ekonomů, a něco společného s pojmem hospodář měli jenom jeden nebo dva. Skoro všichni jsou zpitomnělí penězi, „cennými papíry“ a podobně. Mírou všeho jsou pro ně peníze. Přitom by to měly být jenom nástroje k tomu, aby bylo možné zajistit si prostředky k životu, a to v určité hierarchii (viz. Maslowova hierarchie potřeb).
      Myslím, že bohužel všichni brzo poznáme, že úplné minimum je jídlo, teplo bezpečí. Záchodky pro třetí pohlaví třeba nebudou. Copak si počneme s těmito „odborníky“?

      1. A nebude to tím, že „ekonom=lepší účetní“ (i když si myslí, že ne), ale stát by měli hlavně pomáhat řídit národohospodáři?

        1. Učí se vůbec na národohospodářské fakultě, co se z čeho vyrábí? Nebo jim tam řeknou jenom jak obíhají a fungují peníze?
          Vědí absolventi aspoň přibližně něco o tom, jaké jsou vstupy, potřebné na výrobu potravin, staveb, energií, pitné vody, oděvů, obuvi, nábytku, praček, hygienických potřeb, na fungování dopravy atd? Jak jsou v národním hospodářství jednotjivá odvětví provázána?
          Jak jsou ty vstupy (suroviny) na zeměkouli rozmístěny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *