30 ledna, 2023

Poslední impuls

Představte si, že je rok 2017. Právě v tuto dobu jsem začal psát Vidlákovy kydy. Vládl nám Babiš, nejdůležitější veřejné téma byla řepka a Čapí hnízdo. Inflace byla stabilně nízká, úrokové sazby směšně malé, sociální dávky se zvyšovaly, důchody se valorizovaly. Ekonomika šlapala, nezaměstnanost klesala, platy se zvedaly.

Představte si, že bych vám tehdy vyprávěl, co se stane v následujících letech a vůbec bych si nevymýšlel. Že přijde covid kvůli kterému se budou dělat lockdowny, restaurace budou zavřené, do obchodů se bude chodit v rouškách, lidi budou pracovat z domova, nebo nebudou pracovat vůbec, některé profese (např. kadeřníci) nebudou smět vykonávat činnost, vláda bude do zastavené ekonomiky pumpovat dohromady asi pět set miliard korun (které si půjčí), Evropská unie se rozhodne nejen vyhlásit, ale ještě urychlit grýndýl, pak začnou růst ceny plynu, protože burza, zaseknou se globální dodavatelské řetězce kvůli lockdownům v Číně a zašpérovanému Suezskému průplavu, pak se začne na Ukrajině harašit zbraněmi, Němci kvůli tomu nespustí Nordstrým 2, ceny oceli, hnojiv i dalších komodit vzrostou na dvoj i trojnásobek a začne být nedostatek stavebních materiálů. Tyhle všechny jevy ale budou znamenat, že lidi budou ještě víc utrácet, protože co koupí teď, to koupí levněji než za rok.

U nás přijde k moci fialová vláda, ministr zahraničí bude halasně povídat o skvělém ruském vánočním dárku, jak se obejdeme bez ruského plynu, bude se halasně demonstrovat naše neochvějná jednota s USA, pak vypukne plnotučná válka, náhle tu budeme mít tři sta tisíc uprchlíků, což bude oficiálně stát víc než padesát miliard, začnou ještě větší tlaky na globální dodavatelské řetězce, cena hnojiv se opět zdvojnásobí, ceny benzínu vyskočí, inflace se dostane někam k patnácti procentům, ale pro chudé to znamená inflaci minimálně 50%, vláda se ukáže jako totálně neschopná, dostaneme se do situace, kdy možná opravdu nebude ani ropa ani plyn, značně se přiblížíme riziku atomového armagedonu, černé uhlí se teď už vůbec nedá koupit, zemědělci prodávají úrodu do zahraničí, chovatelé dobytka díky nově nastavené dotační politice končí s živočišnou výrobou, plyn na burze atakuje nové rekordy, Rusko rychle nezvítězilo, Ukrajina také nevítězí a schyluje se na dlouhou válku, dozvěděli jsme se, že takřka všechny významné suroviny (neon, titan, apod) se dělaly tam někde na Urale.

Do toho nám „kdosi“ začal vypínat nepohodlné weby, nad ideologickou čistotou bdí nový Urválek, který má k dispozici celý úřední aparát, začíná být nebezpečné něco říkat….

Představte si, že bych vám toto všechno řekl tenkrát v roce 2017. Už tenkrát jsem byl apoštol apokalypsy. Už tenkrát jsem apeloval na soběstačnost. Už tenkrát jsem viděl budoucnost pesimisticky. Ale kdybych vám tohle všechno tenkrát řekl, tak bych byl rád, kdybych v pátek dostal na hodinu vycházku v Bohnicích. Přesto se to všechno stalo.

Řekněme, že bychom to tenkrát pojali jako apokalyptické cvičení, jako nemožnou hypotetickou věc… Prostě bych vám to popsal a zeptal se vás, kdy by podle vás nastal skutečný průser. Kdy by přišla ta chvíle, že by se to všechno sesypalo jak domeček z karet? Já osobně bych si myslel, že průser nastane nejpozději někde u druhého lockdownu, nejpozději ve chvíli, kdy Písařík položil Bohemia Energy a dostal milion lidí do problémů.

Hele, a ono ne. Ono to pořád ještě drží. Pořád tu mluvíme o natlakovaném kotli, pořád prorokujeme velké problémy, které jsou zpravidla ještě větší, než si myslíme, ale ono se pořád nic neděje. V obchodech je zboží, lidi pořád nakupují, pořád jsou silnice plné aut a nejsou žádné nepokoje. Vlastně národ nesnáší vládu Petra Fialy úplně stejně, jako nesnášel vládu Andreje Babiše. I preference mají kluci podobné.

Moje texty se vždycky hemžily pesimistickou budoucností, která se do nějaké míry vyplnila, ale nikdy ne tak moc. Pořád vidím přehřátý a natlakovaný kotel, pořád si říkám, že to jednoho dne prostě musí vybuchnout, jen nevíme kdy, nevíme jak velký výbuch to bude a nevíme, koho to zabije. Ale kurňa, vždyť o tom mluvíme už dlouhé roky a systém pořád drží.

Čím to je? To ti naši předci postavili po Druhé světové tak pevné základy a tak dobré základní nosníky, že i naše nepodařené konstrukce na nich pořád docela slušně drží? Nebo je globalizace v podstatě přírodní zákon, který nikdo nemá pod kontrolou a to, co se prosadí, je prostě nejlepší, nejpevnější, nejrobustnější a nějaká válka, covid, a jiné krize tomu moc neuškodí?

Nebo všichni podléháme té děsné mediální fikci, která prosazuje padesát pohlaví, grýndýly, liberální demokracii, bourání rodiny, apod, apod, ale ta skutečná realita se od dob minulých zase tak moc nezměnila? Že tam pod tím naleštěným líbodémo povrchem stále funguje úplně normální byznys, kdy se s Ruskem dál obchoduje, jen se jejich ropa přejmenovala a nejspíš to podobně dopadne i s plynem? Že sice vznikají potíže, ale kapitalistický pragmatismus stejně pod povrchem funguje jako vždycky?

Nemůže to být tak, že je svět vlastně nastaven dobře, i když to nevidíme?

A pokud můj dnešní (naprosto ojedinělý) optimismus není na místě, co tedy bude ten impuls, aby se náš Západ (kterému dlouhodobě prorokujeme zkázu) doopravdy sesypal a možná sebou vzal i zbytek světa? Dnes a denně vidíme další jobovky. Každý den něco zase nefunguje, každý den ti nahoře vymyslí nějakou pitomost, každý den nám novináři opakují takové kraviny, že nad tím zůstává rozum stát. Ale přesto pořád všechno víceméně funguje. Nehroutí se ani Západ, ani Východ. Co se musí opravdu stát, aby se to začalo sypat?

V roce 2008 nás nedorazila hypoteční krize, v roce 2014 nás nedorazil konflikt na Donbase, v roce 2020 nás nedorazil covid a teď v roce 2022 nás (zatím) nedorazilo Rusko. Nebo to všechno teprve přijde? Titanic se potápěl přes dvě hodiny, ale zřetelně to bylo vidět až v posledních pěti minutách. Blížíme se k tomu? Nebo přes všechno to kymácení zůstáváme na hladině? Co nás doopravdy dorazí? Nebo mají pravdu ti líbodémo, že žijeme v nejlepším možném systému, který se udrží sám?

Já jsem vlastně hrozně překvapený, co všechno už ten náš systém vydržel…

PS: Zítra a pozítří se odmlčím – čekají mě nezbytné zemědělské práce.

357 thoughts on “Poslední impuls

  1. Možné to je,že byli Ukrajinci. Jméno jejich otce,Lev, by tomu odpovídalo . A Lev byl i Trockij,takže židovského původu?

  1. Ještě dodatek – máme ukrutánské štěstí, že ta aplikace nepřenáší ruské ztráty mrtvě!

   To bych prostě nepřežil!!!

 1. (v pátek to neprošlo, zřejmě kvůli třem odkazům, tak to dám znovu a odkazy rozdělím)

  Blbíš a Bek aneb kurva a zase kurva.

  Inspirován nejen deprivantním Bekem, kterej je momentálně okouzlen Zelenským až ták, že by ho viděl rád řečnit jedno kde, třeba i na našem Hradě:

  Že jsem si glasnost pana Gorbačova vykládal různě a během svýho života na ni měnil názory od těch až nesmiřitelných až po ty úplně nejumírněnější, mi už nikdo neodpáře!

  Jenže teď už máme válku na Ukrajině a kompletně zblblej celej svět vedenej těma úplně nejnemožnějšíma kazišukama, který kdy tahle zeměkoule nosila, to zase, holenkové, neodpáře nikdo nám, žejo!

  Mohl bych hodnotit Gorbačova z různých stran a pohledů, asi by to všechno na něj i sedělo. Jenže pak se podívám, kam až ta jeho snaha svět zavedla a nemohu uvěřit, že můžou bejt mezi náma lidi, neřeknu-li rovnou politici, kterým to vůbec nedochází a úplně zvořou všechno na co sáhnou.

  Abych to vysvětlil. Ten Gorbačov udělal PODLE MĚ snad jeden z nejstátnějších a nejlidštějších činů v novodobých dějinách, když bez náhrady rozpustil vojenskej pakt a navíc úplně uvolnil ruce všem kazišukům, který toho taky do mrtě využili. Jestli mezi náma kdy chodil nějakj tutovej nobelista míru, tak je to určitě on. A představte si, udělal TO vlastně JEN za podanou ruku Reganovi a jeho zdvořilostní fráze bez bytelnejch záruk (jak se nám nyní snažej namluvit ti útočně pravdivý). Prosím, ušetřete mě vašich námitek, jak moc blbě to udělal a sledujme JEN tu jeho „podanou ruku“!

  https://g.denik.cz/1/97/1113-gorby-reagan-cmyk_denik-galerie-800.jpg

  Vlastně, co bych se snažil, máte svoje mozky, tak si to Gorbačovo gesto promítněte do těch všech keců o míru minulých a současných deprivantů. Prostě komu Gorbačovo „podaní ruky“ furt nic neříká a hlavně nedochází, jakej to byl vůbec velikánskej a na svoji dobu naprosto nevídanej čin, ten podle mě nemá v politice co pohledávat, protože nic neví a ani netuší! Jsem hluboce přesvědčenej, že Rusáci nebyli ti, co tu šanci promarnili (ti úplně zvorali jiný věci). Byl to jednoznačně Západ (s vedoucím principálem USA), kterej s tím svým rozpínavě-útočným NATEM, kterým před Ukrajinou rozjebal půlku světa, to dotáhl až semhle a … a nebudem si nalhávat, že tohle není ten nejhlavnější důvod současný války.

  https://lh5.googleusercontent.com/ksAcBRIkYRAHGei8tkhkfKU_c5suaeVJhSjqnFseDbApi__gZBivS1H_PuSocHUC_h-OcC_1hRfdKQt0phGEggwCp_kgpfFLGgllG8NG0ekaoISVe6if0ORiIZxEPq-3YyiZAxw_

  Škoda, že tím podáním ruky Gorbačov předešel o stovky let minulý i současný blbství a … a já se, bohužel, obávám, že i budoucí. Dneska už vím, že bych tu jeho glasnost docela bral coby axiom současnýho i budoucího světa. Místo toho tady máme nejen fialový blbství.

  Zase se potvrdila stará pravda, že: „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“!

  P.S.
  kurva a zase kurva, vážení, a to jsem si myslel, že si v důchodu budu užívat JENOM svých koníčků a von mi to furt a furt někdo mrví!

    1. Re: blbíš

     Poslušně hlásím, že soudruh producent mouder je ten jedině správný tentononc, který má patent na pravdu a lásku a tak všelijak podobně.

 2. Večerní svodka od JP

  Jako obvykle od severu .
  Ruské příhraniční oblasti mají již od ukrajinských vrtulníků pokoj – ty byly převeleny k podpoře ůtoku na Zmijí ostrov, a ty které přežily, odletěly na Donbass.

  Charkov – ofenzíva VSU směrem na sever, resp. severovýchod z města, opravdu skončila. Taktický manévr nalákat na sebe ruské jednotky z Donbassu Vasilům nevyšel.
  Podle neověřených informací vykouzlil Kyjev dalších 15 000 kusů vojclů a 400 kusů techniky, které poslal rovnou do ohně na Donbas.
  Číslo 15 000 rovněž odpovídá ztrátám VSU na Donbassu za poslední 2 týdny.
  Jinak na celé frontě nejsou žádné zaznamenání hodné změny.

 3. Španělský deník El Pais zveřejnil důvěrný dokument Evropské unie. Ukazuje se, že bruselské elity se velmi bojí nepokojů, které se očekávají v důsledku sebedestruktivního bojkotu plynu. Podobné nepokoje již probíhají v jiných zemích a mají na svědomí stovky mrtvých (viz Srí Lanka). Intenzivně se diskutuje o tom, zda mají být přednostně racionalizovány soukromé domácnosti nebo průmysl.
  https://report24.news/leak-bruessel-befuerchtet-unruhen-in-europa-wegen-erdgas-krise/

       1. Jenom aby nějakej byl – někteří mají napilno:

        „Nevládní organizace vyzývají k demolici plynovodu Severní proud 2, aby se zabránilo škodám na životním prostředí.“

        http://casopisargument.cz/?p=42570
        —–
        … i když si nemyslím, že by zprovoznění NS2 bylo zrovna pro nás nějaký terno.

        1. Prosazení Nordstreamu 2 byl jediný chlup dobrý, který jsem na Merkel viděla.
         Amíci měli z té představy pěnu u úst. Vidím to černě. Budeme kupovat americký zkapalněný plyn lásky a míru.
         Ať se příroda třeba potento, frakování je škodlivé a doprava potrubím je ideální směrem k přírodě.
         Co na to Gréta?
         🤔

  1. To máte těžké – někteří zdejší myslitelé se nebudou obsahem sdělení páně Campbella zaobírat, mají někde záklopku, která po prvních slovech začne vysílat signál „konspiracééééé“…

   1. Hm, nic nového nenapsal. O druhé světové válce už psal NikolajStarikov, hovořil o ní několikrát Pjakin i Putin při odpovědi Polákům.
    Pokud to někdo stále považuje za konspiraci, měl by se zamyslet sám nad sebou a netáhnout i druhé do katastrofy. Bohužel si to odskáčou všichni.

    1. ad Střípky z lázní, konkrétně – cit.:
     (…) … ale jeví se mi faktem, že 9. května 1945 nebyl vytrhnut a zničen kořen, který umožnil znovuzrození nové formy fašismu, nebezpečí globální diktatury a vznik vojenské konfliktu na Ukrajině. (…)

     Na tuhletu větu jako by navazoval Thierry Meyssan ve svém článku:
     https://protiproud.info/politika/6464-o-cem-zapadni-verejnost-nesmi-vedet-druha-svetova-valka-pry-neskoncila-alespon-podle-banderovcu-kteri-postupne-zcela-ovladli-ukrajinu-jediny-cil-navazat-na-hiltera-vymazat-rusko-cia-pripravila-putin-do-toho-hodil-vidle.htm

     (…) Britská tajná služba MI6 a americká CIA vytvořily během studené války s ukrajinskými banderisty spojenectví. Místo aby byli souzeni v Norimberku, kam jednoznačně patřili, stali se pro ně stínovými vojáky, kteří svou protiruskou posedlost teď mohli provozovat ve jejich službách.

     Chceme-li pochopit podstatu toho, co se právě odehrává, musíme vědět, co se západní veřejnosti důsledně tají: Totiž jak se tito fanatici zmocnili Ukrajiny, poté ji ovládli a jakkoli to mnohým může znít fantasticky, de facto jako jediní z poražených pokračovali ve druhé světové válce proti Rusku. V roce 2000 se tito zběsilci změnili z pomocných sil na americké šokové jednotky a se sionisty uzavřeli pakt proti Rusku. Právě tento pakt vedl k současné válce. (…)

     1. Nebyl vytrhnut z korene…Zatimco celej svet slavi vitezstvi Hitlera ,Bandery Mannerheima ,Mussoliniho a spol. nad rusama , rusove jeste zpozdene a nepratelsky slavi vitezstvi nad fasismem a vyse jmenovanymi a jejich zlocinnymi armadami , to se musi vykorenit..

  1. Mně to přišlo tak legrační, že jsem se do toho přihlásil. V tom dotazníčku jsem zatrhl vše podle „své“ pravdy a tak jsem zvědav, koho mi vylosují a zda vůbec někoho, kdo by oponoval takovému blbci jako jsem já (nezaměňovat s blbíšem)…..
   Pokud se uskuteční, určitě k tomu podám referát, doufám, že k všeobecnému zdejšímu veselí. Neboť už v dávných dobách se lidé nechali obveselovat zrůdama (je to Švejk, ale možná ne úplně přesný citát).
   :-))))

   1. Já už přibližně 2 roky posílám e-maily (některé hromadné se stejnými otázkami „napříč politickým spektrem“) našim EUposlancům. Vždycky se podepíšu a uvedu věk (nyní 74), včetně místa bydlení. Zpravidla mi napoprvé odpovědí (oni nebo jejich mluvící hlavy-mluvčí), ale když jim pak na základě jejich odpovědi položím doplňující/upřesňující otázku, rázem jsou málomluvní nebo němí; jak Fučík na gestapu. Naposledy EUposlanec Zdechovský před asi týdnem; budu ho muset (snad ne zbytečně) pourgovat. Je to zajímavá kratochvíle a když jsou tu pro nás, proč se nezeptat? Doporučuji zkusit, až nás budou miliony…….
    A teď jdu přesazovat rajčata.

   2. Kdyby Vás po rozhovoru zabásli, zapečeme vám do paštiky provazový žebřík a pilník do vánočky.

    Ten dotazník jsem si taky prošel a usoudil jsem, že to není pro mě.

  1. Já Vám věřím, že to Pražákům přejete. Jenže mnoho, jestli ne většina, z těch tzv. Pražáků jsou přišedší z celé republiky, bohužel. A jsou to oni kdo volí Piráty, ODS a podobné strany. Nakonec se podívejte odkud jsou Hřib, Rakušan, Fiala, Stanjura, Jurečka atd. Je pravda že tedy jeden z největších blbů v této vládě (i když tedy se to v této vládě těžko rozlišuje kdo je větší blb) je z Prahy a další blbka Černochová taky.

    1. Jsou Pražané a Pražáci.
     Náplava z Ćech a hlavně z Moravy, to jsou ti, co dělají v Praze největší zvěrstva. Hřib ze Slavičína a Scheinherr ze Strakonic, ti město doslova nenávidí a škody, které zde provádějí, se budou odstraňovat ještě dlouho po jejich odchodu.

 4. Kedysi som tu poznal jedného mladého Kurda (18) z Turecka.
  Polícia u nich na dedine občas pri raziách vyvádzala. Aj so psami.
  Mal taký tik, že keď sme pred ním začali lúskať prstami, tlieskať a tancovať,
  tak on musel zároveň robiť to isté, nevedel to nerobiť.
  Vtedy som občas robil také vtípky, že som zozadu k niekomu prišiel,
  prstami cvakol pod lýtkom do nohy a zaštekal.
  V mestskom parku, kde sa občas prechádzali „pejskaři“ sme aj s tým Kurdom (Ali)
  obstarávali a strihali ruže a takto som ho prekvapil.
  Chudák mi potom so smiechom hovoril, že si ucvrnkol.
  Už som ho skoro 20 rokov nevidel.

  1. Oldo, ale Turci zase mají hrůzu z Kurdů.
   Běžně tam mají před obchodními domy i jinde betonové zábrany. Kurdové milují bum bum 💣
   Je to složitý. Vzájemná zášť je oboustranná.

   1. Zložité to je. Ako sa brániť proti vyzbrojenej armáde?
    Tak isto Palestínci proti Izraelcom.
    Dnes aj u nás.
    Nemáme šancu proti opancierovaným vyzbrojeným Robocopom.
    Na demoške hodia ženu na zem, piati obstúpia a chlapi
    môžu akorát škrípať zubami, alebo sa nechať zmlátiť.

   2. Je to složité.
    Turci nemají rádi Řeky a proto vlítli na Kypr a ten je rozdělený. Nemají rádi Kurdy a přitom jim nedovolí Kurdistán. Nemají rádi Armény a podporují Azerbájdžán ve výbojích.
    A hrozně rádi by zase vlezli na Balkán a řádili tam jak v dobách Osmanů. Jsou to vlastně chudáci.

    1. Je to složitý.
     Turci mají nejdelší pobřeží u Stredozemního moře.
     Ale ( na rozdíl od VŠECH ostatních ) nesmějí čerpat uhlovodíky z mořského dna.
     Řekové vlastí i ostrov, ze kterého se dá dostřelit lukem na turecké pobřeží.
     Těžko očekávat, ze budou Turci z takového poválečného uspořádání nadšení. Já bych nebyla.

 5. Tak vam neviem prist na to, kto to vlastne s tou Ukrajinou mysli dobre ..

  “ Ministři varovali, že válka na Ukrajině vytváří globální potravinovou a energetickou krizi, která ohrožuje chudé země a že je třeba přijmout urychlená opatření na uvolnění skladů s obilím, jehož vývozu z Ukrajiny Rusko brání.“

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zeme-g7-valka-ukrajina-rusko-sankce.A220514_130016_zahranicni_wass

  1. Ještě že víme, kdo za to všechno může.
   A je to tak jednoduché.
   Protože nebejt války na Ukrajině – nebyla by vůbec žádná krize, ať už potravinová, energetická či jakákoliv jiná. Tím méně globální, že ano.

  1. Války se nevyhrávají jen střílením, ale i každým slůvkem proneseným, ve vhodnou, nebo nevhodnou chvíli. Jen si myslím, že když se vojákům odpírá už i trocha toho nadávání,jde do tuhého a slavná nevýhra je blízko.

  2. Re: Halef

   No když ukrácký genštáb nadělil soudruhům „spojenecké smluvně varšavské plečky“ s označením T-72, tak se ani nedivím. Ony to totiž byly trochu jiné tanky, než sovětské. Ale „jen trochu úplně ganc“.
   O čs. Danách, nemluvě, ty v prackách mantáků ze stepi opravdu fungovat nebudou. Takže si kluci zajezdá a až jim dojde nafta, odstaví to a půjdou do lesa tak, jako my kdysi na Doupově – na ryby a na hřiby.

   1. No tak, nazvat americký pásový transportér M113, pamatující válku ve Vietnamu „zelenou rakví“ je samozřejmě pravdivé. Ovšem vůči nezištnému dárci drzé a nevděčné, že ano.

 6. Kopu izolaci kolem baráku. Nakopu, vyházím dvě kolečka, jdu se napít, trochu spočnout a znova. Mezi tím kopáním mě napadají věci různé. Kupříkladu tyto dva staré, dobré vtipy. Jeden vzpomíná na báječná léta stalinismu, druhý hezky vykresluje rozdíl těch tří blízkovýchodních náboženství.

  Za bolševika sedí v parku starý Žid s knížkou, cosi drmolí. Přijde k němu policajt. „Ty Žide, co to tu jako děláš?“ „Ále, učím se hebrejsky.“ „Snad si Žide nemyslíš, že tě pustíme do Izraele?!“ „Ne, já vím, že ne. To jenom, až umřu, abych se domluvil s Bohem.“ „No poškat, počkat žiďáku, jak víš, že půjdeš před Boha? Co když půjdeš do pekla?“ „Tak…..rusky už umím“.

  Bůh se dívá, jak to tu lidé vedou, fest se nasere, zavolá si papeže, vrchního rabína a imáma a říká. „naprostá katastrofa, za tři týdny to tady znova celé spláchnu povodní.“ Papaž, předstoupí před své ovce a říká „bratři budeme se modlit a očekávat příchod Pána“. Imám se postaví před ručnikáře „máme poslední tři týdny na to, aby jsme povraždili co nejvíce nevěřících psů“. Rabín sejde z hory „Tak chlapi, máme tři týdny , aby jsme se naučili žít pod vodou“.
  Přeji hezký den i bolšanům i nácičkům.

   1. V nejhlubším jsem 1.20m. Podřezávat ale nebudu . Nopovka, dole drena vyspádovaná do studny, zasterkovat, konec. Už lezu po štyrech.

    1. Mám to na šířku ramen, k zemi geotextilii a zásyp struskou. Vešly tam 2 tatry. Vodu do jímky (předčištění) a zemního zásobníku 8m3. Hotovo ve 2000.

     1. Jo geotextilií mám taky samozřejmě, aby nešla hlína do té strusky. Šiřku jak vy. Studnu mám prakticky bez vody, uvidím jestli tam něco přivedou ty drény, ale spíš myslím, že ne.

  1. Jestli se něco jarmulkářům nedá upřít, tak jejich vtipy jsou nejlepší ze všech.
   Nemocný Icik nechce papat.
   – Icíku, papej! Co ti mám uvařit, na co máš chuť?
   – Maminko, já bych chtěl papat světýlko.
   – Ale světýlko se přeci nepapá.
   -Ale papá. Táta včera říkal Sáře ; Sára , zhasla to světlo a vzala ho do huby.

 7. Marie Divišová
  6 hod ·

  V Lotyšsku ve městě Riga zakázali prodávat květiny.
  Lidi je nosili k památníku sovětských vojáků osvoboditelů.
  ———————
  Что творилось у памятника Освободителям Риги вечером 10 мая?
  https://www.youtube.com/watch?v=jRkIbM8ICpk
  (od 6. minuty záběry pole květin kolem pomníku…)

  9 Мая 2022 Эстония ,Таллин
  https://www.youtube.com/watch?v=OPbZmjzg-5U

 8. MOžné je ledacos, ale tohle už vážně je na Chocholouška.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-Ceskych-Budejovic-Tereskovova-prisla-o-cestne-obcanstvi-Nekdo-ale-hlasoval-proti-Ted-vystoupil-702129
  z diskuze“
  „Šimon Heller (KDU-ČSL), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseverrat, 13.05.2022 19:49:18
  ji nemá rád. Letěla tam kam neměla a pak vykecala, že tam kde mají černoprdelníci andělíčky a Pánbíčka fakt žádného neviděla. Už jednou prohráli spor, že je Země placatá “
  no a že je dáma nad věcí tož
  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Filip-KSCM-Valentina-dekuje-do-Ceskych-Budejovic-701797
  ach jo

  🙂

  1. Velký dík za rozhovor!!!
   Jen jako perličku : Jediná Čína se nabídla, že si svoje Ujgury, bojující v řadách IS, pochytá a odveze domů na převýchovu. Ani nevím, jak to dopadlo.
   Evropa dělá mrtvého brouka. Erďa je pochopitelně k sobě také nechce.
   To bude ještě zajímavé, kde tihle hrdlořezové skončí. Na řidiče autobusů se asi přeskočit nedají. Jejich džob je zabíjení.
   A pomatení Kurdové nikdy nepochopěj, že je Amíci používají jenom jako kladivo na Asada.
   V Iráku mají svůj “ Kurdistán” , ale rvou se tam mezi sebou jako koně o moc a obyčejní Kurdové stále zdrhají do Evropy za lepším životem.
   Nebylo by možné ještě zprostředkovat zprávu co se vlastně děje v Libanonu?
   Tam jsou na tom ekonomicky snad ještě daleko hůř.

   1. O Kurdech píšete děsné bláboly.
    1) Jsou národ s vlastním jazykem a kulturou, čítající kolem 32 milionů duší, jemuž je „demokratickým západem“ dlouhodobě upíráno právo na sebeurčení a zejména pak na vlastní stát.
    2) Osman proti nim vede víc než 100 let otevřeně genocidní politiku, k níž „demokratický západ“ usilovně mlčí.
    3) Irácký „Kurdistán“ je US ropný a plynový protektorát, rozkládající se na území ropných polí mezi Kirkúkem, Irbílem a Mosulem.
    4) Kurdové se v Iráku neřežou mezi sebou. Kurdy loví v Iráku Osman. Zcela beztrestně, protože NATO, ropa a plyn.
    5) Dtto Kurdové v Sýrii – USA spolu s Osmanem okupují syrská ropná a plynová pole na severu Sýrie; tedy v oblastech, v nichž žijí převážně Kurdové. Osman tam přitom Kurdy vraždí, aniž by k tomu USA nebo EU cokoli podotkly.

    1. Občane, takových národů, které nemají vlastní státnost je mnoho. A třeba v Africe i daleko početnějších, než Kurdové. Státnost je výsada , která se mnohým nikdy nedostala a nedostane.
     Západ štval Kurdy proti Osmanům, ( stejně jako i všechny Araby v provinciích) , aby se mu zadařilo zrušit Osmanskou říši.
     Samozřejmě, všem “ osvobozeným” národům sliboval samostatnost, svobodu a konkrétně Kurdům a Palestincům i strátnost.
     Jak to dopadlo víme. Došlo ke kolonizaci Maghrebu, Kurdové dostali kulové a místo státnosti přidělil Západ kus Palestiny přistěhovalcům z jidišlandu .
     Realita je taková, že si Kurdové svým sklonem k násilí nevybudovali nejlepší firmu. A že se Turci, Syřané, Iráčané a Íránci jen těžko DOBROVOLNĚ vzdají kusu svého území.
     Zkrátka kde Kurd, tam lítají kudly a molotovovy koktejly, nejenom v Orientu, ale třeba i v Německu.
     Rvačky mezi místními Turky a Kurdy dělají dojčům docela těžkou hlavu. To se sejde cca 200 lidiček a rozdávají si to kdekoli, místní nestačí prchat. 😀
     Přijde mi zajímavé, že třeba v Íránu jsou tamní Kurdové v klidu.
     Kdyby ne, určitě by nám to naše / vaše neopomněla sdělit. 😉

     1. Aha…
      Tak pokud považujete Kurdy za „Araby“, pak další komunikace o nich pozbývá smyslu.
      Ohledně nežidovských obyvatel BV máte zjevně hodně společného s Mandaladanem – slepá nenávist, pohrdání a upírání práv, která pro sebe považujete za svatá.

      Jo, a když už jste zmínila tu státnost – všechny „státnostě“ na BV a na většině severu Afriky jsou výsledkem čmárání si ožralých anglosaských kolonistů po mapě. Vč. zejména Izraele, protože v jeho případě jde o absurditu nemající v dějinách lidstva obdoby – žádné jiné náboženské skupině nebyl úřední cestou přidělen „stát“.

      1. njn, ale je to už druhý stát vytvořený na základě . První byl Vatikán , no a o třetí se pokoušejíi a vzali to kapku zaširoka… ale je jiná doba.. tak uvidíme

        1. Vira v co , v to co je v bibli , to stvoril?
         To se nemusel namahat, kazdy dite umi lepsi.
         Kdyz vira se stane prostredkem k ideologii a proc , protoze potom vnucena ideologie je vzdycky proti normalnimu zivotu z duvodu ,ze poskytuje hodne represi na populace.
         To pak slouzi k zotroceni vsech.
         Ti co urvou a maji moc, prave te moci , pak slouzi. A musi..
         To je zavadi ,temer vzdy az do zlocinu..
         To vse ,silenstvi , vzteklina ,ktere ovladnou ty mocne ,se musi potom odstranit a zacne se znova..

        1. Bylo to ve jménu náboženství?

         Tady je právě potřeba rozlišovat mezi vírou a náboženstvím.
         Pokud někdo věří v Alláha, Neposkvrněné početí, Jehovu, Višnua nebo Špagetové monstrum, nikomu tou vírou (řekněme, že víra je pocit, že je „něco“ nad námi, něco co nás přesahuje, a my se k tomu vnitřně obracíme) neubližuje. To je, alespoň podle mého názoru, zcela v pořádku a člověk by v tom měl být zcela svobodný.

         Jakmile přijde ke slovu náboženství, je zle. Náboženství předepisuje formální, to jest vnější projevy víry, aniž lze osvědčit jejich skutečný obsah (kdo posoudí, jestli skutečně věřím, nebo to jen formálně navenek předstírám?). Islám jako víra nikomu neškodí. Islám jako náboženství je v pojetí, které razí např. aga, nepochybně zlo. V pojetí Mandaladanově – hluboká nevědomost.

         Považme: existuje-li Bůh, a má-li všechny atributy, které mu ta či ona víra přisuzuje, jak by mohla být entita tak nesmírné, nedozírné velikosti a moci být uražena něčím tak zanedbatelným, jako je názor či prohlášení jakéhosi lidského jedince? – Lpění na takovém názoru je dokladem hluboké nevědomosti. Zlovolné konání ve jménu učení o takové entitě je dokladem hlubokého nepochopení. Náboženství, které takové konání podporuje, nemá s domělým Bohem a vírou v něj společného vůbec nic a je – prizmatem našeho kulturního okruhu nahíženo – zlem.

         1. Ano, bylo to ve jménu náboženství, jež se stalo ideologií a doktrinou.

          Poslední odstavec lze vztáhnout na všechna tři monoteistická náboženství, jež se postupně stala ideologiemi a tedy zlem.

          1. … a z toho samozřejmě neplyne, že každá ideologie nutně musí být zlem.

         2. Alefe,

          vy jste asi fakt nečetl Toru (Starý zákon), natož Talmud, když nevíte, co všechno uráží starozákonního – tj židovského – boha, který sám o sobě prohlašuje, že je krutý a žárlivý…

          1. Starý zákon jsem četl v době, kdy mně bylo cca 18 let; to už je dost dlouho na to, aby vyvanuly i poslední náznaky stop. Pamatuju si, že nijak mne neoslovil, Nový zákon – podobně. Talmud jsem nečetl; jednak ani nevím, kde bych k němu přišel, jednak patří do kulturního okruhu, který mne nijak nepřitahuje, takže ho ani nehledám.

          2. To je samozřejmě Vaše věc, že Vás četba těchto knih nepřitahuje, přesto jsou ale zásadní pro porozumění tomu, o čem se tu vedla diskuze. Povaze judaismu neporozumíte, když se neseznámíte s tím, z čeha tato víra , která, jak uvádí občan, je pro Izrael ideologií a doktrínou i když to není oficielně zdůrazňováno, vychází. To samé platí pro Korán ve vztahu k islámu a Nový zákon ve vztahu k tomu, co by mělo být křesťanství. Abych znovu zmínila ten pojem, na základě ducha těchto knih se tvořil egregor příslušných náboženství, a ten ovlivňuje všechny jeho příslušníky.
           Zdá se, že ten egregor cítíte a zdůrazňujete v případě islámu, je jenom spravedlivé používat stejný metr i na ostatní náboženství.

          3. Abych mohl vyslovit obecné tvrzení, platné pro každé náboženství, nepotřebuji porozumět povaze judaismu.
           Máte-li pocit, že když mluvě o islámu nezmiňuji jiná náboženství, neměřím tím všechna stejným metrem, nic s tím nenadělám.

         3. Ano. Ve jménu židovského Boha.
          Právě ten poručil občanům židovského vyznání aby opustili jidišland a vyrazili kolonizovat Palestinu.
          V době, kdy už kolonizací zvonil všude ve světě umíráček.
          Ono obnovit říši po 2000 většina Arabů považuje za veliký exces a křivdu.
          Já bych také brečela, kdyby přišli Keltové a musela bych se naučit keltsky.
          A stala bych se občankou druhé kategorie.

          1. Kdyby se napr. stali Mongolove spojenci ,Usa mohou pozadovat vlastnictvi celeho Ruska , Ciny ,Koreje atd..
           Polaci prozatim pozaduji vsechna uzemi od Baltiku az k Cernymi mori..
           To obsahuje uzemi asi 10 statu..

         1. no jo, ale křesťané byli odtrhlíci od židů a všecko co se odtrhlo a šlo vlastní cestou bylo průbojnější a…. . Koneckonců vemte si komunisty – taky odtrhlíci od socanů…

          1. Slovo „křesťané“ je schválně používáno velmi nepřesně a s velmi rozmazaným obsahem. První následovníci Ježíše se dali jinou cestou než jejich židovští současníci, dalo by se říci právě opačnou. Tam, kde judaismus hlásá „oko za oko, zub za zub“, tam, kde káže nenávist ke všemu, co je nežidovské atd. hlásal Ježíš lásku k bližnímu, soucit ke každému atd. Takže skuteční křesťané – tj. následovníci učení Ježíš Krista, nemohou být z principu „průbojnější“. Jejich jedinou starostí má být odvržení těla a spasení vlastní duše – nic jiného. Ti průbojní tzv. křesťané jsou v podstatě jen přejmenovaní židé – nevzali si z ducha Ježíšova učení a Nového zákona vůbec nic, a dále jedou v intencích Starého zákona, tj. nenávistného judaismu. Je to od fundamentalistických judaistů, kteří do svých řad nikoho nového nepřijímají, jen velmi šikovná finta, jak nechat za své zájmy bojovat někoho jiného, na koho pak navíc mohou v pohodě svést všechno špatné – „to my nic, to ti průbojní křesťané“.

          2. Moji milí chytráčci, tak jste všechno odhalili, všechny odsoudili, od víry i náboženství jste se odtrhli – a přestáváte být lidmi.

          3. A co vy, pane Hruško? Poslední spravedlivý? – Když jsme přestali být lidmi, čím tedy jsme? Mohl byste dočasně sestoupit mezi nás nehodné a poučit nás o našem novém stavu?

           Jsou chvíle, kdy lituji, že jsem převzal roli admina – například právě teď.

          4. J. Hruška
           Ecce homo, vot čelověk.
           Reakcia „veriaceho“ „Človeka“ v priamom prenose.
           Alebo lidu?
           Muhehe.

          5. Sotva byli uznany od cisare Konstantina ,ten je uznal aby mel pokoj od zfanatizovany manzelky , podobne jako o zfanatizovanych zenach cisare Dolfa, co si delali doma oltaricky s jeho fotkou a dostavaly hystericke zachvaty uz od rana , kdyz mel prijet do jejich oblasti , ke Koncilu v Nicae 313, tam se svatouskove tak nenavideli ,ze je musel ovladnout, aby se nepovrazdili mezi sebou..

         2. Ago, on to Ježíš s tou láskou také nepřeháněl.
          Těm, kteří v něj neuvěří vyhrožoval ohněm pekelným a jinými ňamkami.
          Tak aspoň praví evangelisté. Sám Ježíš byl negramotný a z jeho doby se nedochoval žádný text. 😀

          1. Nedochoval?
           No, to by byli jak Římané, tak Řekové, Aramejci a další kulturní národové, jakož i judští esejci, hodně překvapení. Protože to byli udatní psavci, kteří zaznamenali kdeco. Jen se vesměs zapomněli o Kristovi zmínit.
           Ale pár neurčitých dobových zmínek o komsi, kdo Judejce poňoukal k nepravostem a byl za to popraven, přece jen existuje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Historicita_evangeli%C3%AD#Datov%C3%A1n%C3%AD_vzniku_evangeli%C3%AD

           Jen si nejsem jistý, jestli náhodou nešlo o Jana Křtitele. Ten skutečně žil, skutečně vedl jakési povstání, skutečně byl souzen, odsouzen a popraven. Ovšem bez zmrtvýchvstání.
           Ono je totiž velmi dobře možné, že celé křesťanství stojí na ALEGORII a že to „zmrtvýchvstání“ se netýká konkrétní osoby, nýbrž udržení se myšlenek hlásaných skupinkou povstalců.

          2. Můžete citovat příslušné pasáže z NZ nebo jiných textů? Nespletla jste si to s nějakou protikřesťanskou propagandou?

          3. občan

           Všechny svaté knihy jsou především alegorie, Nový zákon je alegorií par excellence. Já vidím jeho hlavní význam v tom, že tvoří téměř obrácený pól vůči Starmu zákonu – je to jako pozitiv proti negativu. Nikdy nepochopím, proč křesťanství nepřenechalo Toru (SZ) židům a nestavělo pouze na NZ. To, že proti tomu židé nic nenamítají (přestože se netají odporem k Ježíšovi a celému NZ), svědčí o tom, že – jako ostatně vše – křesťanství infiltrovali a změnili k obrazu svému.

          4. Aga, nevím odkdy se mluví o židokřesťanství, ale před 40 lety se tak určitě nemluvilo.
           A ano, židé křesťanství ovládli, stejně jako ovládají i tu rodinu Saudů. Říkali to v Iránu a pak tam nějakým podivným způsobem začal řádit koronavirus.
           O tom se už moc nepíše a nemluví, ale stejně jako v Číně ve Wuchanu, řádil koronavirus i v Iránu a tam měl oběti v generalitě v jejich Revolučních gardách a v mocenských kruzích.

           Pandemie COVID-19 v Íránu má za následek 7 227 428 [2] potvrzených případů COVID-19 a 141 209 [2] úmrtí. Dne 19. února 2020 Írán své první potvrzené případy infekcí v Qomu .https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Iran

          5. Re: Helanov

           Kdo vám nakukal, že Ježíš neuměl psát?
           Byl synem tesaře. Z dnešního pohledu je lhostejné, zda pravým, či „jenom“ uznaným. Pokud se o něj Josef staral – živil jej, končí diskuze.
           Tesař nebyl v době lámajícího se letopočtu strouhač a stloukač dřeva (jak je tomu dnes) ani náhodou. Spíše by jeho profesi patřilo dnešní sovo „stavitel“.
           Takže negramota ani náhodou. Minimálně musel zvládat jakési základy trigonometrie, nauku o tehdejších stavebních materiálech, základy tehdejší statiky. A pochopitelně základy matematiky, jinak by nikdy nic nepostavil.
           Uznávám, že o písmu jsem nenapsal ani slovo, ale to vůbec neznamená, že člověk, který byl schopen stavět patrové domy byl negramotným idiotem. Existovay i jiné grafické záznamy, než bylo tehdejší písmo.

          6. Helanov a Targus

           Nevím, z čeho vychází Helanov, ale evidentně z nějakých rádoby historických pátrání po existenci Ježíše. Existuje spousta protichůdných teorií, od toho, že Ježíš nikdy neexistoval, až po ty, že patřil k esenským (a tudíž nejen že uměl číst a psát, ale patřil naopak k vrcholným učencům té doby), a neexistuje žádný rozhodující důkaz pro žádnou z nich. Tudíž si každý vybírá zcela podle toho, co si vybrat chce – tj. podle své apriorní, ničím nepodložené, emocionální preference. Helanov upřednostňuje vizi negramotného, jurodivého pošuka, vyhrožujícího peklem – je to její volba a proti gustu žádný dišputát. Ale v tomto případě naše preference a volby vypovídají víc o nás, než o předmětu.

      2. Za Araby je nepovažuji , nic takového jsem nenapsala.
       Jinak, s těmi hranicemi to Sykes s Picotem samozřejmě těžce podělali.
       Asi právě proto dneska lezou Kurdové Západu do zadnice.
       Neměli by být naštvaní spíš na Brity a Frantíky než na Turecko ???
       🤔

    2. K těm ropným polím:
     Ta pole okupují Kurdové a původně jim tam Amíci pomáhali hlídat, aby se ani kapka ropy nedostala do Damašku. To by tak hrálo, aby si hnusní Asadovci měli čím přitopit a na čem uvařit chčaj a čočku.
     Kurdové jsou s Amíky velcí kámoši, stejně jako i s Izraelci, kteří ochotně provádějí výcvik kurdských militantů.
     Těžko litovat Kurdy a divit se, že je Arabové nemohou ani cítit.

   2. Čína nic takového neoznámila a tím méně pak slíbila.
    Čína oznámila, že se o Ujgury z ISIS „postará“ a po dohodě s Ruskem poslala dvě speciální jednotky, které „operují“ v oblastech s výskytem Ujgurů. Což znamená žádné chytání a odvoz, nýbrž lov:
    https://thediplomat.com/2017/12/is-chinas-uyghur-challenge-changing-its-calculus-on-syria/
    „Demokratický západ“ je tím znepokojen…

    A zatímco Osman vyvražďuje Kurdy, protože se odmítají nechat poturčit, otevřel svou náruč Ujgurům z Číny, již jsou de facto Turci: https://www.voanews.com/a/turkey-turns-down-citizenship-for-some-uyghurs/6488401.html
    Ovšem i Osmanistán je opatrný vůči těm Ujgurům, kteří pro něj dělají špinavou práci v Sýrii a Iráku. Některým po splnění úkolů odmítl dát občanství.

   1. Trošku jí máme na Moravě mezi Hodonínem a Břeclaví.
    Vlastní Karel Komárek Jr., který je spolu s Valentou králem hazardu.

   2. Máte VELKOU pravdu.
    Nejlepší je mít kulové a živit se vlastní prací.
    Švýcaři mají kulové, vyrábějí hodinky a čokoládu.
    Státy v Zálivu mají ropu, roupama nevědí co by, stavěj si paláce a arabská ulice je nenávidí až k smrti.
    Dalo by se i říci, že surovinová chudoba ponouká obyvatelstvo k tvořivosti.

    1. To švýcarské „kulové“ se u nás jmenuje „pračka na špinavé prachy“. Jsou v tom opravdu dobří .
     Přesné strojírenství, farmacie, sejry a čokoška jsou vedlejším produktem jejich „diskrétního“ bankovnictví.

     1. Lepší je co znáš nežli co máš bylo velkým písmem vyvedeno na chodbě naší školy,kolem čehož léta chodili žáčci denně do školy

     2. Jasně. To taky. Všichni tam mají ulité prachy a právě proto se Švýcarsko vyhnulo válce.
      A je mu povolena neutralita.
      To bych chtěla taky !
      😀

      1. Protestanti jsou katolici, kteri si povolili ,od Boha ,ze mohou vydelavat s penezma ,zbohatnout taky na vsem na vsem a na urocich a tak si poridili tu hlavni banku , BIS.
       Ze se tam plazi ty hlavni a konaji ty vsechny hlavni porady na nas, neni samozrejme nahodou..

 9. Večerní svodka JP

  Charkov – VSU ukončily útok, který měl vytlačit RA od Charkova až na státní hranici, a zahájily přesun na Donbass
  O snížení počtu jednotek VSU bylo rovněž rozhodnuto na bělorusko-ukrajinské hranici.

  Izjum – nadále se navyšuje aktivita soustředěných vojsk, byla obsazena ves Dolgěnkoje, která byla několik dnů na linii fronty, bojuje se o vsi Bogorodickoje a Dolina.

  Liman – RA se pokouší město obejít a vytvořit obklíčení.

  Severodoněck – jednotky LNR šly na přímý útok na město, bojuje se na všech přístupech do města.
  Na jižním křídle se bojuje nadále o Kamyševachu, Orjechovo, Toškovku

  Světlodarsk – vše při starém
  Avdějevka – beze změn
  Ugljedar – RA se chystá na přímý útok

  Guljajpolje, Orjechovo – aktivity jsou utlumeny, vedou se pouze přestřelky.

  Nikolajev – vojska RA se přeskupují, VSU nevyvíjí činnost.

  1. Narazila jsem na ten titulek asi před hodinou a pomyslela jsem si úplně to stejné jako Vy… neuvěřitelné.

   Ti redaktoři na Hovinkách mají své mozkovny vymyty savem, ztratili už jakoukoliv soudnost.

   1. spíš bych, že v těch mozkovnách nemají nic, nebo maxi průvan. Se divím že ten náš/jejich tisk čtete….
    Marná snaha něco smysluplného najít…

  2. Nic nového, pouze navazují na tradice české žurnalistiky… Pomineme-li tu protektorátní (1939–1945). tak k prvnímu výročí internacionální pomoci vojsk Varšavské smlouvy došlo 21. srpna 1969 v Praze a jiných městech k protestům, proti nimž zasáhli vojáci Československé lidové armády. Po jejich boku stáli profesionálové ze Sboru národní bezpečnosti a – což byla tehdy ještě dost silná káva – nadšení amatéři v uniformách Lidových milicí. Čerstvě normalizovaný tisk referoval o těchto událostech ukázněně. Na některých snímcích z demonstrací bylo vidět lidi, kteří rozevřenými dvěma prsty naznačovali písmeno V – churchillovské znamení pro vítězství. Propagandista, který pod to napsal komentář: „Kontrarevolucionáři ukazují, že za dvě minuty začne útok“, by zasloužil cenu Jaroslava Haška za antipropagandu…

 10. Od 1. 6. 2022 končí v Německu “volný pohyb” ukrajinských připrchlíků. Budou povinni nahlásit všechny své finanční prostředky a veškerý osobní majetek. Pokud jde o osobní vozidla – pokud hodnota vozu přesáhne 7500 eur, je majitel povinen vůz prodat a žít z těchto peněz. V případě podvodu a zatajení finančních prostředků, nebo nemovitostí a.j. nekalých činů, budou ukrajinští imigranti čelit trestní odpovědnosti. Ukrajinští migranti v Německu začali na mobilech ukazovat prázdné sklady dobrovolnických center, a taková je situace ve všech západních zemích, kam vkročila noha většiny migrantů, kteří využívají a zneužívají náš systém, nepocházejí z válečných zón a pouze šli za lepším, přitom na dalším území Ukrajiny se nebojuje, mohli jít tam a přečkat, proč se hrnou do cizích států ? To zatím nikdo nekomentuje !! Je to pochopitelné, Evropané v této ekonomicky těžké době nechtějí již pomáhat “návštěvníkům” zvenčí. V Polsku již byly odstraněny ukrajinské vlajky a mobilní operátoři začali rušit bezplatné volání na Ukrajinu, a ruší i jiné výhody, jako jízdné apod. ——- Copak na to parta ze zpravodajství čtv24, Železný & company, ty uječené moderátorky opentličkované a moderátoři ve službách bůh ví koho ?!!!!!!! Kdy se k tomu stejně postaví naše vláda?

  1. … si dělaj Němčouři už prdel … to jakože, hulváthe, mám zase očekávat další vlnu připrchlíků do naší nekonečný a všeobjímající náruče nastavenou naším ukrajinským premiérem a jeho nohsledy?

  2. Ouvej, a to si ti naši dobrose.ové myslí, že za našeho předsednictví vydolují další many many na štědré ….. . Vážně si myslí, že němci jim kývnou na to, aby se jejich nemalé peníze takto rozfofrovali? Něco se mi plete že za minulého n ašeho předsednictví….. musím pohledat…

  3. Bohužel jste neuvedl zdroj. Text však není pravdivý.
   Od 1. června pouze přecházejí ukrchlíci z režimu nouzové podpory poskytované žadatelům o azyl do režimu platícího pro občany Německa a pro osoby s povolením k pobytu. Tzn., že automaticky dostanou pracovní povolení (pro ostatní platí „karanténa“ 18 měsíců, během níž nesmějí být zaměstnáni), podporu v nezaměstnanosti, státní zdravotní pojištění a pod.
   (Strojový překlad) https://www-krankenkasseninfo-de.translate.goog/ratgeber/nachrichten/ab-1-juni-arbeitserlaubnis-und-krankenkasse-fuer-ukrainische-fluechtlinge-61299.html?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

   Stát tímto přebírá veškeré výdaje spojené s ukrchlíky na sebe, protože ze strany obcí, krajů a zemí hrozilo povstání, neb ukrchlíci vysáli jejich kasy do dna.

  4. V Polsku určitě neodstranili ukrajinské vlajky, koukala jsem na Ukrajinku, kterou sleduji na Yootube, která měla jet do Němec, ale je na polskoněmecké hranici v polském městečku. A ve videu chodila po městečku a ukazovala ukrajinské vlajky, stále je tam mají. Dary dostávají také a ve straších videích ukazovala co si doveze domů.
   V Krivom rogu, odkud utekla před bombami, se stále nebombarduje, nebo jen málo. A ten její manžel tam také asi není .

 11. Poradce ukrajinského prezidenta Arestovič přičítá neúspěch svých vojenských prognóz neadekvátnosti chování Rusů.😅
  (…) Hitler byl mimochodem také tak šokován, že se dokonce zastřelil.

  1. docela správnej postřeh, zaste, škoda jen, že si Arestovič z toho nevezme ponaučení či dokonce příklad … ale zas, není ještě všem dnům konec, žejo!

  2. Slavny Sun Tzu , opevovany akademiky, stale dokola a co ses to za vola, po staleti ,jenom tvrdil ,ze je dobry aspon trochu vedet , znat s kym se bojuje. Ani na to se Dolf nezmoh.
   Jiny dodnes tyhle schopnosti u nej obdivujou a slavi…
   Kdyz vsecko proserou, divi se..
   Jeden akademik a slavnej tady na N. napsal clanek s nazvem Valka je vul..
   Hned je jasny kdo je tady vul. A korunovanej. A necitelny hovado.
   Valka je nejvetsi nestesti a tragedie v nasich zivotech uz tisice let, mimo utrpeni a masakry deti atd..
   Velkej strach NATO plyne z faktu ,ze v Rusku s vojackama v prvni linii bojujou a umiraji generalove..Jak to ma vliv , na bojovou moralku je jasny a nekolik bitev , tak vyhranych, se vi dopredu, se taky pocita.
   Srovnej s Eisenhower, Mc Arthur a dalsi.
   Problem vsech urychliku vyresi zrejme situace v EU , kdyz ta dnesni potrva, vydrzi , do prvni zimy..
   Kdo ma zajem muze sledovat posledni posledni krece zaniku, hynouci EU..
   Neni bez zajimavosti videt ,kdo co dela a jakou roli a velkou hraji tzv. Unintended consequence , jinak nasledky skutku , ktere velmi prekvapi ty, co se tak snazi,/ jsou vzdy ty nejsnazivejsi a tak se poznaji/, neco udelat a nemaji zhury dano..

 12. Konverzace z WhatsApp (UK):
  Ahoj Míšo, už jsme v Polsku. Se mnou žijí ještě dvě ženy s dětmi.. Jak se máte v Chersonu?
  – Vše v pořádku, pracujeme…
  – Jak pracujete? Bombarduji? Hodně rozbitých domů?
  – Nebombarduji, snaží se navádět „Bajraktary“, ale naši je likviduji
  – Nechápu, kteří „vaši“?
  – Jak to, kteří? Rusové?
  -Míšo, jací Rusové?
  – Obyčejní! Ti co likviduji nepřátelské „Bajraktary“
  – Nic nechápu! Jsi v Chersonu?
  – Ano, v Chersonu
  – Cherson je Ukrajina, Míšo!
  – Ne ne, Cherson – to už je Rusko! A Ukrajina utekla do Polska!

  1. Když mohla být Nová Anglie a Nové Rusko, UA migranti jednou, po konečném řešení otázky původního obyvatelstva ala Bandera, vytvoří Novou Ukrajinu. 🥴

    1. Ona už tady je!
     V pondělí jde vnuk na zápis do školky a sestra snachy řekla, jen jestli je vemou. Na můj údiv, proč by je nemohli, řekla Ukrajinci mají přednost. U nás na dědině? To už jsem byla v šoku úplně, mi řekla oni jsou už všude…
     A po Frenštátě si jezdí ukrajinská rodina v bouráku, který nemá nikdo jiný široko daleko.

 13. Marie Divišová
  6 hod ·
  Ještě jedna zpráva JPP.
  Ale je to mimořádně dobře informovaná JPP (teda von je to ve skutečnosti mužskej, takže JMP)
  Tento týden si dalších 10 evropských firem otevřelo účet u GazpromBank pro platby za plyn v rublech. Počet firem platicích v rublech tak dosáhl dvacítky.
  Dalších 15 firem si také vyžádalo dokumenty potřebné pro otevření účtu.
  Když k těm číslům připočteme, že Polsko a Bulharsko s odběrem plynu z RU končí a že na několik firem ruská vláda uvalila sankce, už má ty rublové plátce Gazprom skoro komplet.

  1. Technická poznámka – JPP je genderově neutrální zkratka, pouze se obecně dává přednost feminnímu výkladu, ale „jeden pán povídal“ je naprosto ok. I „jedno panstvo povídalo“, takže i pro ostatní pohlaví a novou aristokracii je tu místo.

   Naprosto ideální výraz do dnešní doby…

   1. Jedna vlada povidala, je asi taky zazitek.
    Polaci riceli ,ze nechteji spinavej a smradlavej ruskej plyn ale zebrali ruskej plyn tajne z Nemecka, ale Gazprom je ,pristih a chyt …
    Ted zase jeci ze rusove jsou bolsevici a fasisti najednou..
    Uz je delili v minulosti trikrat nejmin ,/nic jinyho nepomaha a melo se to davno udelat taky germanum a japoncum/ a zase to jinak dopadnout nemuze..

 14. Marie Divišová
  7 hod ·
  Ještě jedna perlička z aktuálních info o možnostech dovozu LNG do Evropy. V celém světě je 48 lodí, které mohou pracovat jako regasifikační stanice na zkapalněný plyn LNG. Z nich 42 je trvale zaparkovaných a už pracují. Ze zbývajících 6 kusů si 5 lodí vyblokovalo Německo. Ostatní mají smůlu.

 15. Když lidé nejsou schopni rozpoznat příčinu a následek (a ono to mnohdy je opravdu složité, zvláště nacházejí-li se příčiny v daleké minulosti), když nejsou schopni vysledovat všechny logické souvislosti a zejména, když nejsou ochotni převzít svůj podíl odpovědnosti, musejí si věci udělat jednoduší. Najít někoho, na koho svalit vinu.
  Mám se na ho.no a není to tím, že jsem líný lempl, nic neumím a jen ojebávam. Je to tím zlým kapitalismem.
  Ano zabil jsem ho, ale našeptal mi to ďábel. Nebylo to z mé vůle.
  Bůh to tak chce, aby někdo trpěl.
  Za všechno můžou Židi….
  Dříve si lidé zlo, neúspěch, utrpení perzonifikovali jako ďábla, démony. Dnes, jako ilumináti. Princip je, ale stejný – neschopnost, nebo nevůli pochopit příčinu a následek.

  1. Mně se zdá že jediný, kdo odmítá pochopit příčinu a následek jste tu vy, ale je to můj soukromý názor, a hned z toho nevyvozuji, že jste líný lempl, že svalujete vinu na druhé atd. Ta vaše agresivita – zejména, když se prohlašujete za budhistu – je jasný ukazatel, že své emoce nemáte pod kontrolou ani náhodu.

     1. Není nic jednoduššího, než si ho dohledat. Kromě toho, pan Stejskal, který si za Aktuálně blogery vybíral, tam nepustil jen tak někoho. Musel to být prověřený člověk.

    1. Ago, to jsou jen takové kecy, pohádky ovčí babičky.
     Když se rozparáděj, tak t nich padají strašné blbiny.
     Ondyno majitel hotelu King Solomon na Staromáku propustil uzdu své fantazii.
     Pan Ginsbergr sdělil, že učiní Prahu znovu centrem světového židovstva. Že Praha 1 – Josefov je prakticky celá jejich a na Praze 6 to má už vyjednané a na ruku mu jdou i na radnici P. 1.
     Čtyřikrát ročně veliký židovský festival, zobák by si smočili i gójimové. Židovští turisté mají tlusté peněženky. 😀
     Všechno jak se patří, košer obchody, ale i se zvláštními koutky pro gójimy.
     Takže se o svůj kus vepřového bůčku nemusíme bát. 😀
     ( To je ten pošuk, jehož pinglové mají pod barem samostříly. A málem postříleli Konvičkovce, když prováděli ten happening na velbloudech. Pan Ginsbergr se vyděsil, že už po něm jdou Arabové. )
     Nemá to pan Aáron jednoduché a my s nim také ne.
     Ách jo

     1. To, co píše Klíma, rozhodně nejsou kecy ani pohádky, ale cílená a dlouhodobá strategie minimálně určité části židovstva. Z textu to přeci jasně vyplývá, i to, že židé svůj genetický původ a své z toho údajně plynoucí nároky vehementně a neustále řeší. I proto jsem to postovala, aby Mandaladan viděl, že „konspirace“ je fenomen z reálného světa co historie existuje. Samozřejmě nejen ta židovská.

      1. No dobře. Ale podle jednoho pošuka nemohu soudit všechny.
       Drtivá většina z nich je v pohodě.
       Bohužel , v médiích se vyskytují právě ti pošahaní. Ti normální, asimilovaní, nejsou vidět.
       Tady je to trochu podobné jako s kikánama. Ti normální jsou neviditelní.
       Nápadní jsou jenom ti nepřizpůsobiví a ti, kteří melou kraviny na Romea.
       😀

      2. A už vím ago, kterého Klímu myslíte.
       Jo to je ten pán co už chtěl Česko dělit mezi Poláky, Němci a Rakušany za Nečase. Bude rád jak ho nepodříznou ve Vídni, tam tuším žije. Aspoň si myslím.

      1. Tak jinak. Tento blog ( stejně jako Kydy) má vysokou kvalitu dílem autorů, ale i diskutující bandy. Opravdu chytří, vzdělání lidé, s kultivovaným projevem. Včetně Vás . Mnohé Vaše příspěvky mají hlavu a patu. Targus má obrovský přehled v těch vojenských věcičkách. Ládík je bard. Maneca je nepřekonatelná v rozhledu….a další a další vynikající diskutéři. Jenže, když se odsud ztratí věčnost, nadled, vtip…a začne se to tu hemžit zednářskými cypovinami, spadne na úroveň diskuze nějakého dementního Pravého prostoru. Vždy když k tomu začínáme sklouzávat, hodím sem nějakou bombu, abychom se všichni trochu probrali . Ne není to moje věc. Je to samozřejmě Alefův blog. Mi by to, ale prostě přišlo strašně líto, kdyby to tu zamrzlo na nějakých idiotskych konspiracích. Byla by to škoda. I mnohé vaše myšlenky rád čtu.

       1. Bez toho, co vy nazýváte „konspirace“, podle mne není možné současný stav civilizace pochopit. Sama jsem se dost dlouho bránila vidět svět pod tímto úhlem, a vůbec mi to není příjemné. Daleko více se mi líbilo vidět židy jako mírumilovné oběti zlých německých nacistů, případně nepřátelských arabů. Svět tak byl mnohem jednodušší a přehlednější. Bohužel, mám opravdu celkem slušnou schopnost analogického uvažování, a nakonec se mi nepodařilo i nadále zavírat oči před zjevnými souvislostmi a fakty. Pokud se tady tedy nějak vyjadřuji, je to jen v rámci toho, jak vidím a rozumím světu.
        V rámci zmíněného analogického uvažování je mi jasné, že tuto situaci nelze změnit tak, jak to zkusil třeba Hitler, a upřímně, sama nevidím cestu ven. Jen tu, že – jak opravdu vyplývá z I Tingu, který jsem svého času dost studovala – zlo/negace je fenomen, který je z podstaty parazitický, a zanikne až spolu se svým hostitelem. Jiná věc je, že zdravý organizmus by parazit ani nenapadl.

         1. To nejde z mnoha důvodů. Nemůžete se zbavit deprivantů tím, že se stanete sama deprivantem. Tak to prostě nefunguje. Navíc, oni mají tisíciletý náskok, a hlavně bázi, na které se organizují. My se nikdy zorganizovat nedokážeme, nic tak silného jako je nás nespojuje.

          1. Ago, tenhle problém mi vysvětlil Pavel Eisner, velký Čech, který napsal Chrám i tvrz a přeložil vynikajícím způsobem román Pan Kaplan má třídu rád.
           Měl židovské kořeny a ve svojí knize Milenky se věnoval potýkání českého, německého a židovského živlu v české kotlince.
           Problém mnoha židů vysvětlil jednoduše.
           Oni se současně cítí být aristokraty ducha, ale , na druhou stranu, si bolestně uvědomují, že je většinová společnost vnímá jako párie.
           Je to na schýzu. Jasně že z toho musejí být frustrovaní a považují se za oběti.
           Ale z mého hlediska jsou spíš oběti vlastní sebestrednosti a pocitu nadřazenosti.

        1. Celkem jste to vlastně vystihla. „Bez konspirace, nelze svět pochopit“. To je vlastně to, co říkám já. Pochopit celou složitost světa v těch miliardách různých konsekvencí, interakcí není v podstatě pro neosvícenou mysl možné. Proto si lidé vše zjednodušují pomocí personifikací, mýtických příběhu, nebo nově konspiračních teorií. Já ta zjednodušení, ale odmítám, protože jsou prostě vylhaná a velice snadno vedou k masakrům celých národů. Ne, neříkám, že rozumím celému světu. Jen prostě spojuji ověřené segmenty, do nějakého funkčního celku. Nikdy, ale přitom nezapomínám na příčinu a následek (karmu). A je pravda, že se mohu opřít o svou intuici.

         1. Nejsilnějším mýtickým příběhem, který vedl k masakrům celých národů, je příběh o národu vyvoleném a zemi zaslíbené. I v moderní historii vedl k masakru palestinského národa a k rozdmychávání nepokojů a krizí na celém světě – vše kvůli jednomu malému spolku se silným mýtickým příběhem. Jste slepý na jedno oko, a vaše intuice je silně vybíravá.

    1. Mandaladane , ne neopisují ti jarmulkáři trošičku od ručníkářů?
     Ondyno se svěřil nový zemský rabín, David Peter (38) že musí nutně obnovit židovské duchovno.
     Karol Sidon alias Efraim ben Alexander to néjak flákal.
     Pan Peter je pln síly a už ví jak na to.
     Při synagogách vzniknou koutky pro děti, s moderními hračkami a pohoštěním.
     Dětičkám se tam bude moc líbit a budou říkat svým nábožensky vlažným rodičům :” Maminko, tatínku, pojďme do synagogy! Vyprávějí tak krásné příběhy o našem statečném lidu. “
     Mám pocit, že tohle všechno provozují milovníci Alláha už dávno. Hrací koutky v mešitách a barvité vyprávénky o Mohamedově slávě.
     Holt není nad to obnovit duchovno přes dětičky.
     Ách jo.

      1. Pár podobností by asi bylo.
       Nežerou vepřový, obřezávají si pindíky, píšou zprava doleva, jazyk je podobný, na dobytém území horlivě stavěj mešity/ synagogy, zavile trvají na svojí nadřazenosti.
       Akorát jedněm ten dozor nad Zeměkoulí svěřil Buch prostřednictvím Mojžíše a druhým pak prostřednictvím Mohameda.
       Ách jo.

     1. Ručníkáři jsou podstatně mladšího data než křesťané a ti jsou mladšího data než jarmulkáři.
      Říká se, že ti s ručníkem na hlavě představují prastaré zvyky jarmulkářů a kmenů v pouštích Arábie. Než to tam Mohamed „zkultivoval“ bylo tam křesťanství, byly tam kmeny vyznávající staré zvyky a byli tam i vyvolení.
      Před asi 3000 lety byla Arábie jiná, byla nazývána Arabia Felix, oblast dnešního Jemenu byla zelená.

 16. Telegram z Kyjeva:
  Náš zdroj v Office of President nám sdělil, že prezidentská kancelář provedla propočty ke stabilizaci ukrajinské ekonomiky na základě stopy vleklé války, která bude trvat 2-3 roky. Na realizaci všech sociálních programů a udržení armády budeme potřebovat 120-150 miliard dolarů, s nimiž počítáme, že je dostaneme ze Západu.

  1. Wo to go. Na UA se 30 let nic nebudovalo
   Jenom kradlo.

   Z rozkradeného majetku se etablovala oligarchie. Vzhledem k poloze UA, mezi Ruskem a Západem, na ni tlačili US oligarchové a činili UA oligarchii nabídky. UA oligarchie, díky pobídkám Západu, si zvykla lavírovat a brát za to peníze a všemožné výhody, třeba se přihmouřila obě očka nad lidskými právy a krádežemi ze státního. V podstatě UA oligarchové berou peníze za parazitismus. US i UA oligarchie pak svorně okrádaly UA občany a vysávaly zemi.

   Což je totálně zakonzervované. Žádné volby to nemohli změnit. Tozn. že UA, rozuměj běžní občané, dopadne špatně za všech okolností, ať už bude vývoj v zemi jakýkoli…

   1. Nádherný příspěvek Olgy Šarija, ve kterém líčí, jak si který ukrajinský úředník spočítal, kolik bude jeho město/region/průmyslové odvětví/část infrastruktury potřebovat penízku, doláčů nebo ojro, na obnovu. Kvalifikovanými odhady se přidaly i renomované instituce z GB a USA. A hlavně všichni chtějí urvat co nejvíce z ruských zablokovaných aktiv. Od 2:40.
    https://www.youtube.com/watch?v=mXlF7DLHukw&list=TLPQMTIwNTIwMjLYyRiDfhS7bA&index=2&ab_channel=%D0%9E%D0%BB%D1%8C%D0%B3%D0%B0%D0%A8%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.