28 března, 2024

Putinův bolehlav

V jedné věci mají mééédia pravdu. Rusko rozumí jen síle. To bych jim z fleku podepsal. Musím k tomu přidat i to druhé – všichni rozumí jenom síle. Válka je pokračováním politiky jinými prostředky a nastupuje tehdy, když už řečičky nikam nevedou. Jeden čin je víc než tisíc letáků, říkával starý anarchista Bakunin. Být silný alespoň tak, aby byl nepřítel bolestivě pokousán. Mít arzenál, který útočníka odradí. Jednoho dne skončí všechno zastrašování a předstírání, skončí prosby i hrozby a dojde na bodáky.

Ano, tohle je Putinův svět. Nesdílím romantické představy, že by Rusko bylo nějakým strážcem civilizačních hodnot, že přináší světlo do zkaženého světa liberální demokracie. Ale rozhodně odmítám i ten opak – že by Rusko bylo něčím anticivilizačním, absolutním zlem, že by průměrný Rus byl nějak horší než průměrný Američan. A už vůbec si nemyslím, že by se Putin jakožto autoritářský vládce nějak vymykal obvyklému standardu mezi jinými autoritáři.

Putin je technolog moci. Umí to. A že nesdílí naše evropské hodnoty, to není dáno nějakým ďábelstvím, ale prostě poznáním, že západní hodnoty mají Rusko oslabit a ne posílit. Výsledkem západních hodnot není místo pro Ruko, které mu dle Putina náleží, ale jeho rozparcelování a vydrancování. Viz nedávná konference „protiputinovské opozice“ v Praze. Jestli Putin potřeboval nějaký důkaz, co se na Rusko chystá, stačilo se kouknout na jůtub.

Putin bere moc jako prostředek. On podle mě žije ve světě, kde má pravdu ten, kdo má větší kanóny, víc továren, větší zásoby surovin. Pravdu má ten, kdo umí efektivněji, kvalitněji a rychleji vyrábět. Pravdu má ten, kdo si včas zajistil strategické suroviny i strategické spojence.

Proč tohle všechno píšu…

Víte, já si představuju, jak tam Putin sedí v Kremlu a přečte si v Dojče Welle, že Rusko bude poraženo tím, že si budeme mýt jen podpaží a zadek. Že Rusko potrestáme tím, že snížíme teplotu na hajzlech. Já myslím, že prostě nedokáže uvěřit tomu, že to myslíme vážně a posílá svoje tajné agenty, aby hledali, co je za tím.

Jo, kdyby Němci vyhlásili, že rozjíždějí válečnou výrobu a od příštího roku sjede z výrobních linek nových tisíc tanků, vyroluje tisíc nových Eurofighterů, postaví se deset tisíc děl, sto tisíc kulometů a vzniká dvacet nových továren na náboje, tak tomu by Putin rozuměl a začal by řešit, odkdy se to na bojišti může projevit.

Kdyby Evropa řekla, že otevírá nové doly na uhlí, že se bude šetřit plyn, protože každý snížený stupeň při topení znamená sto tanků, tak tomu by Putin také rozuměl. Rozuměl by i tomu, kdyby Francouzi oznámili výstavbu padesáti nových jaderných bloků v celé EU, spustila by se výstava strategických železničních a silničních koridorů ze západu na východ, kdyby EU vyhlásila, že začíná dělat milionovou armádu a přes odpor obyvatelstva se to dařilo, tak by Putin opravdu porozuměl a začal by zjišťovat, jestli to Rusko zvládne nebo nezvládne. A podle toho by reagoval.

Ale nic takového se neděje. Trestáme Putina tím, že od něj nenakupujeme suroviny. Místo abychom začali nakupovat ve velkém, abychom dělali nové plynové, ropné i jiné zásobníky, místo abychom začali makat, makat a makat, tak se snažíme Putina odstřihnout od peněz. Jinými slovy, od papírků. Chceme zvítězit vlastní chudobou a nedostatkem proti zemi, která má úplně všechny suroviny.

Já bych řekl, že si Putin furt myslí, že je to nějaký rafinovaný plán. Že prostě nedokáže uvěřit, že jsme až takhle blbí. Myslí si, že je to jen pro utajení. Pořád čeká, kde vzniknou ty továrny, jak bude zapojeno obyvatelstvo do válečné výroby, čeká, odkud na něj vyjede ta záplava vojenského materiálu… a ono nic.

To si jako fakt někdo myslí, že je možné Rusko oslabit odstřižením od dolaru? Zemi, která má na svém území všechny prvky periodické soustavy a všechny těží a zpracovává? Rusko je možné oslabit stovkami stíhaček a desítkami tisíc děl. Rusko je možné oslabit pomocí tisíců tanků. Ale vážně si nedovedu představit, že Rusko oslabí, když od něj nic nekoupíme.

Vždyť do Ruska už dávno teoreticky nic neprodáváme. Na to jsme zavedli sankce už před lety. A co byl výsledek? Rusko si to vyrábí samo. Sice se to jmenuje Mercedes, ale továrna je tam v ruských rovinách a ruská armáda si jí může kdykoliv vzít. Stačí jen chtít. A že se některé díly dovážejí? A to jako znamená, že Rusové teď pokývají hlavou a smíří se s tím, že díly nejsou? To se jako nezvednou ze židlí, nezačnou je hledat jinde a nezačnou přemýšlet, jak je nahradit?

Vždyť my Putina denně přesvědčujeme, že stačí jen počkat. Že přijde den, kdy vojenský materiál pro Ukrajinu dojde. A pak teprve začne ten skutečný tanec.

Putin rozumí jen síle… a my říkáme, že ho porazíme tím, že budeme slabší. Že budeme méně topit, méně svítit = méně vyrábět, budeme žít hůře, a tím strádáním zvítězíme. A ještě nám to zdaní a zdraží.

Místo abychom zvýšeným úsilím dohnali svoje resty, místo abychom ve velkém začali budovat zásobníky a dělat zásoby, místo abychom naplno využili surovinový a technologický potenciál Evropy, místo abychom vyráběli, cvičili a hromadili, tak ořezáváme všechno, co ještě k něčemu bylo. Tohle je podle mě poprvé v dějinách… dojem, že se dá nad jadernou velmocí vyhrát sebemrskačstvím.

Podle mě tohle Putin nedokáže pochopit. Že to není kamufláž, že to není habaďůra. On nechápe, že je to myšleno vážně.

238 thoughts on “Putinův bolehlav

  1. Zcela závislá? Plnění HDP třeba prodejem plynu je na úrovni 6% a to je souhrnem všech prodejů, tedy i státům mimo EUhniji. Nebudeme ideologicky závadný plyn kupovat, tak si koupíme molekuly svobody od vrahů z Volstrýtu (copyight Jasánek), pokud nám nevadí asi trojnásobná cena a nižší výhřevnost. Raději si najděte strukturu vývozů z Ruska a na jaké ceně ropy je postaven rozpočet Ruska.
    Kdo se bude třepat zimou a kdo bude mít plný hrnec?

    1. V rozpočtu Ruska se počítá s cenou za barel ropy ve výši 40USD, co je navíc jde do Fondu národního bohatství. Takže i když Rusko prodává Indii za 80 USD pořád vydělává.
      Co se týká uhlí, tak to, co jde z Vladivostoku loděmi na export, se prodává pod visačkou mongolské uhlí už od března.
      Shell vykazuje nákup tzv. lotyšské směsi, což je 49% ruské ropy a 51% neruské ropy, protože si tak proloboval zákon.
      Že v Rusku chybí západní luxusní zboží? Nedejte se vysmát, kdo chce, ten si ho vždy sežene. Podívejte se na turecké statistiky importu, jak jim vyskočil dovoz luxusních aut. Kdo chce, zajede si koupit do Turecka.
      Je jen otázkou času, kdy si Turci zajistí zastoupení v Rusku – klidně jako prodej ojetin.

  2. Rusko má jedinečnou výhodu, je pod vlastním jaderným deštníkem a ukázalo, že se nezakecá.
    Má tedy dost času na potřebný vývoj a změny. A co se týká obyvatel, tak jen stačí otiskovat informace z renomovaných západních sdělovadel. Západ si dělá medvědí službu, místo otevření vrat a nabídky všem odcházejícím z Ruska zavřel dveře a Rusy bere za prašivé a nesvéprávné. To by se patrně ani Čechům nelíbilo.

  3. 1. Prodá jinam
    2. „my“ stejně koupíme. Buď od Ruska za vyšší cenu, nebo od někoho jiného, kdo nám to od Ruska jen přeprodá
    3. Kdybychom přestali ropu a plyn používat kompletně, určité problémy by to Rusku způsobilo. Jenže kvůli debilní politice EU a Německa jsme na plynu závislejší než před 10 roky a i jen jeho výpadek by byl katastrofální pro Evropu.
    4. V realitě to vypadá tak, že místo kontraktu na 200 dolarů se vyhlásí „nebereme“ s tím, že se bude kupovat beze smlouvy na „burze“. Jenže tím vyhlášením cena vzroste, Rusko trochu přiškrtí (dodávat musí jen podle kontraktů, co je na víc, je laskavost), cena vyletí 10x i víc.. no a Rusku pak stačí prodat jen desetinu plynu, aby mělo stejné peníze. Nebo chcete vyšší částku? Ale prosím …
    Takže tak to pak vypadá, blbci sami sobě vyšroubují cenu plynu, zaplatí Rusku za desetinu desetinásobek, Rusko je finančně na svém a blbci mají v zásobnících jen desetinu.

    Ale vy se ujišťujete navzájem, jak jste Rusku zatopili …

    Je to asi takový plán, jako vyhladovět statkáře. Jasně, když od něj nebudem kupovat pšenici, zchudne, pokud jde o papírky, kterým říkáme peníze. Ale pšenici bude mít, bude sytý a my pomřeme hlady.
    Ale ano… statkářovi, pěstujícímu pšenici na prodej svým dobrovolným hladomorem jisté problémy vtvoříme.

      1. Kdybych se postavil na stranu nepřítele Ruska, tak bych 30 let rozvíjel jadernou energetiku, budoval sítě, předělával průmysl tak, abych plyn potřeboval jen v chemii. Zajistil si dodávky odjinud, zrušil plynové elektrárny (mimochodem zvěrstvo podle mě, asi jako pálení potravin).
        Až bych byl hotový, tak bych prostě z roku na rok zrušil odběr.
        A kdybych byl takový blbec, že mě to zastihlo nepřipraveného, tak bych nasmlouval maximum dodávek, přepečlivě se staral o turbiny a zprovoznil všechny plynovody, aby byla cena co nejnižší a budoval zásobníky. Ani se koutkem oka nepodíval šejdrem, aby Putin neměl záminku k sáhnutí na dodávku plynu. Maxmimálně urychlil průběh předchozího scénáře.

        Eurokreténi – tedy zejména Němci – napřed celou EU uvedli do závislosti na ruském plynu prostřednictvím svého potrubí, aby je mohli vyžírat co nejvíc. Zároveň likvidují jakékoliv racionální zdroje a přístupy, zavádějí absurdní fobie z plynů a green dealy. A když jim USA ten plyn típly, tak první, co provedou, je kanibalizace těch, které ovládají.

        Tohle je situace, kdy proti Němcům, EU a USA musí začít bojovat i zapřísáhlý odpůrce Ruska, pokud ovšem není úchylný masochista nebo úplný vymaštěnec – což charakterizuje Fialláha

        1. gogo: Tohle je situace, kdy proti Němcům, EU a USA musí začít bojovat i zapřísáhlý odpůrce Ruska, pokud ovšem není úchylný masochista nebo úplný vymaštěnec – což charakterizuje Fialláha
          ***
          Tady se musím „jižního křídla EU“, zastat. Tedy nás, Slováků, Maďarů nebo Rakušáků se Slovinci. Jde o to, že na Ukrajině vládne řizený chaos se slabou centralní vládou, kde však jsou produktovody nedotčené. Taková Libye nebo Irák.

          Libye je naprosto ukázkový příklad, má hned dvě nebo tři vlády (na Ukrajině jsou také 3 a část území už není ani ukrajinská), a západní firmy mohou v Libyii rabovat, jak se jim líbí a co kontajnerová loď plná zbraní a munice uveze. Úplně geniální! Čím větší chaos a nestabilita, tím menší procentíčka pro místní warlordy!!! Nejlíp, když jsou tři a více, nejlíp tak 5, protože kdyby jeden něco kvákal o míru, prosperitě a národním sjednocení, pak přesvědčit 4 zbývajích je daleko těžší než jen dva…

          My dodáváme zbraně centrální vládě také(!!!) proto, aby se náhodou časti ropovodu nebo plynovodu nezmocnil nějaký místní hajzlík, který by nás vydíral víc a hůř než ten klaun z Kyjeva nota bene, těch hajzlíků by se na těch tisíce kilometrů mohlo udělat více, než jen jeden…nejhorší scénář eurokratů je, že Ukrajina skončila (nemají kde prát peníze ve schématu: národní rozpočet -> ukrajinská banka-> Hongkong//Dubaj -> pokladna politické strany) a Rusové stojí na podél polsko-slovensko-maďarské hranice, musí s nimi kšeftovat a oni mohou nebezpečně blízko ovlivňovat sousední obyvatelstvo v EU:-)

    1. nezmizel ten komentář, na který jsem reagoval? Takhle to vypadá, že píšu jak pako, ale já jen odpovídám v kontextu toho neexistujícího komentáře ve smyslu „jestli neodběrem poškodíme exportéra a co on udělá“

  4. Jo, kdyby Němci vyhlásili, že rozjíždějí válečnou výrobu a od příštího roku sjede z výrobních linek nových tisíc tanků, vyroluje tisíc nových Eurofighterů

    Musím to zopakovat, válka na dluh se nedá dlouhodobě provozovat

    Již jsem mnohokrát psal, že výroba zbraní vede k inflaci. Vyrobíte a použijete zničením. Výrobce dostane zaplaceno inflací (zdaněním) ostatních. I jen mírně rozumný člověk pochopí, že otevřít si úvěr například u Německa Ukrajinou je sice překrásné, leč má to dvě neblahé drobnosti. Nebude splacen, ale bude muset být Německem vyplacen zbrojním výrobcům. To může dělat jen blbec, nebo USA. Německo si zachovalo alespoň mírnou dávku selskosti a na takový špek se nenachytá.

    Politici zvyklí na ekonomické zákonitosti NOVÉ doby takové drobnosti neřeší.
    Do roku 1971, tedy odstřižení dolaru od zlata, platilo MarxLenonovo: výrobní vztahy určují politiku. Pokud bylo možné se nekontrolovaně zadlužit, začalo platit: politika určuje výrobní vztahy. 24.02.2022 se svět přesvědčil, že ono předřazení povozu před koně skončilo. K naší smůle NÁŠ Západ tuto drobnost ještě nepostřehl. Uzbrojíme se a udotujeme se do bezvýznamnosti.

    No a nezbývá než vyslat morální imperativ: myslete hlavně na sebe. Politici jež nás jistě nenechají padnout, nás jen zahubí jak škodnou.

    1. Asi před deseti lety jsme sledovali v televizi pořady o amerických preperech a docela se jejich počínáním bavili.
      Teď se podobným preperem sama stávám,jen pochybuji, že se tak dá v naší malé zemi přežít. Chybí tu možnost ukrýt svou základnu v daleké divočině.

      1. Chcete případ, kdy je prepperství mimo hru? Ve městě Odry, v Okružní ulici bydlí spousta lidí v přízemních domech, údajně památková zóna. Přivezli mi jízdní kolo, na jeho montáž potřebujete klíč číslo 15 (cyklisté znají, v běžných soupravách není). Zašel jsem si tedy pro klíč do železářství a za čtyři minuty se vrátil domů na chodbu, kde jsem kolo skládal, a představte si, že dům, kde předtím týdny panoval hluk jako na stadiónu a lidé zakopávali jeden o druhého, na každé schránce několik jmen – bylo najednou ticho jako v kostele, nikde ani noha, a to ještě další dva dny. Pak ještě kdosi vykřikl ,,to má tam někde v tom bordelu uvnitř a nemůže to najít“ a od té doby vím, že kdyby vypukla krizová situace, jediná nadějná reakce je zmizet mezi jiné lidi.

    2. Jsou dva případy, kdy se to děje:
      1. válka o vlastní přežití (SSSR za druhé světové)
      2. kalkulace na kořist (USA po celou dobu)

      anebo třetí .. když máte ve vládě kolaboranty a blbce jako my, ti pak válku i sami vyhlásí a vlastní zem zlikvidují bez jediného výstřelu, a aniž by reálně byli jakkoliv stranou konfliktu

  5. Já se obávám, že Putin měl dostatek času na to, aby současnou evropskou mentalitu pochopil dokonale. Do roku 2008 se snažil se Západem spolupracovat, potom pochopil, že USA jsou nepřátelské a EU naprosto pitomá.
    A proto dělá, to co dělá. Zcela zjevně natahuje válku, aby si Evropa až do mrtě vyžrala svoje sankce A až bude na kolenou, tak si začne diktovat podmínky. Putin si zároveň zajistil spolupráci Číny, tím zaměstná USA. Takže nám nepomůže ani svěcená. O Ukrajině nemá cenu mluvit, ta tu válku prohrála už v roce 2014. Může si akorát rozhodnout, jestli bude živořit jako vnitrozemský stát nebo se připojí k Polsku.
    Politika je umění možného, ne pokrytecké moralizování.

  6. Putinovi tak jeho nástupcům stačí, že mají pod palcem spoustu funkčních megatun. Aby se nenechali dobývat desetitisíci tanky. Protivník má co ztratit. Během minut. Všechno.
    Představa dobývání Ruska způsobem poslední světové války je nesmysl stejně jako vytváření tisícitankových armád. Nynější taktika jsou „sankce“…no ehm, uvalené na suveréna, kterého si pletou s trestaným poddaným, okopávání kotníků ve snaze zvýšit jeho vojenské výdaje na úkor životní úrovně a tak přivodit vnitřní rozvrat, podporovat po moci hladové soupeře tamní vlády, cokoli a kohokoli co oslabí Rusko. Ve jménu svobody, demokracie, lidských práv a prosperity. Tak jako všude jinde kde se něco zajímavého nedostatkového těží, má strategickou polohu či má zajįmavý tržní potenciál pro obchodní expanzi Se stejnými známými důsledky. Irák, Libye, Sýrie, Afghánistán, Jugoslávie, Ukrajina. Celý někdejší východní blok. Bez jeho obchodního obsazení by krize „Západu“ přišla dřív. Po devětaosmdesátém,v pozici trosečníka nadšeného, že vidí loď, si nevšimli nápisu TITANIC na přídi. Nad to účet za lodní lístek, který splácíme a budeme splácet i po potopení, je mastný.

    1. Jde to stejn é, jako se pokoušet rozdrobit a vyluxovat rusko systémem dle rozpadu rakousko-uherska. I když se opravdu o to snaží. Nevšiml jste si.

  7. Víte, co je Meyrinkovo pravidlo? Víte, jak lze legálně okrást obyvatelstvo o veškeré majetky, movité i nemovité, aniž by si všimli, že jsou okrádáni?
    
    Položím vám otázku, kterou dostávají studenti 1. semestru finančnictví na Sorbonně v přednášce o politické ekonomii. Víte, jak lze legálněokrást obyvatelstvo o veškeré majetky, movité i nemovité, aniž by si všimli, že jsou okrádáni? Většina studentů na tuto otázku poprvé nikdy nedovede odpovědět.

    Odpověď je přitom jednoduchá: Legálně lze obyvatelstvo okrást pomocí inflace, kterou rozpoutáte rozhazováním peněz pod nějakou záminkou, vdobě nějaké krize. Potom stačí jenom inflaci nechat běžet a dívat se. Meyrinkovo pravidlo inflačního tunelu, ze kterého obyvatelstvo vyleze odrbané úplně o všechen majetek a úspory

    Nelze ty majetky sebrat dekretem, ani znárodnit, to by vypukly nepokoje. Ty majetky se prostě lidem odeberou legálně, tedy obrovskou inflací, kterou politici záměrně prohlubují, třeba sankcemi proti Rusku, o kterých ví dopředu moc dobře, že dopadnou právě na vlastní lidi a prohloubí dramaticky domácí inflaci. Lidé projdou inflačním tunelem zbaveni při průchodu o veškeré své majetky a úspory. To je zv.Meyrinkovo pravidlo. Inflace veškeré úspory znehodnotí, celoživotní práce a dřina lidí zmizí v luftu.
    Všechno zdraží, což vyčerpá zdroje domácností. Na konci vyčerpání domácnosti sáhnou nakonec na své nemovitosti a začnou je masově prodávat, ale jejich cena bude klesat, protože nebude nikdo, kdo by si je mohl dovolit.

    1. Jistěže. Jenže, nejde -li o peníze, ale o reálné statky, nezaniknou, jen s nějakou ztrátou (transakčními náklady) se přesunou do jiných rukou. To vytvoří novou ekonomickou situaci a politickou situaci. Politika je koncentrovaná ekonomika. Nestabilitu. Nutno zahrnout časově měřítko a horizont. Jednající většinou uvažuji v blízkém horizontu. Volebního období, nanejvýš života který jim zbývá. Někdy i méně než předpokládali, jestliže byli příliš chamtiví.

      1. To uvažování v blízkém horizontu vidím jako důvod zkázy nejen západní politiky, ale i západních manažerů. Pak se podívám na Rusko, jeho projekt na Tajmyru, a je jasné, že nejen VVP a jeho tým, ale i spousta dalších manažerů, uvažuje v horizontu několika desetiletí. Čína snad plánuje na staletí.

        1. Jistěže. Krom toho, připusťme, že alespoň někteří vedli ekonomickou transformaci s dobrým úmyslem, činili tak technokratický, jako podle účetní příručky, aniž vzali v úvahu kulturní kontext. Hospodářská transformace z pohledu bankovního úředníka.. Jako by křovákům dali lejstra, že to je ústava, ať si to přečtou, pojedou podle toho a budou happy. Jenže takhle lidský svět nefunguje. Jak dopadly rybníky v Africe?
          Všechno je lidská záležitost. Vyhubení většiny evropských Židů, vybití milionů zdravých schopných evropských mužů v obou světových válkách, zničení dalších milionů zdejší endemické populace v šílených společenských experimentech, které pokračuji. Civilizační katastrofa dvacátého století pokračující i nyní.

  8. Vidlák: Víte, já si představuju, jak tam Putin sedí v Kremlu a přečte si v Dojče Welle, že Rusko bude poraženo tím, že si budeme mýt jen podpaží a zadek. Že Rusko potrestáme tím, že snížíme teplotu na hajzlech. Já myslím, že prostě nedokáže uvěřit tomu, že to myslíme vážně a posílá svoje tajné agenty, aby hledali, co je za tím.
    ***
    Souhlas:-) Evropa ztratila manevrovací prostor, kupřikladu: ruské oligarchy, kteří rozkrádali Rusko, uvrhla pod sankce!!! Přece, to bylo to, co oslabovalo Rusko a jen opravdu hlupák zabrání těm, co vnitřně ničí nepřitele, aby to nedělali dál nebo jim to prakticky znemožní (víte kolik jachet se dá postavit namísto nějakého Sučka nebo Migu?!) nebo plánovaný zákaz turistických víz! Opět jen debil „sjednotí“ národ, aby nikdo z něj nemohl odejít! Evropa měla přece – teď již však nemůže – spustit syrský scénář: pomocí masové emigrace oslabit Asadův režim, aby každý raději zahodil samopal, a šel do Evropy…naopak, měli zjednodušit vizový režim, stejně jako Ukrajincům a každý Rus by dostal 500 Euro/měsíc/osoba a další sociální výhody. Z druhé strany, je jasné, že takový přístup by mohl jen zrychlit pád Evropy. Možná by až Bruselu zjistili, že si ti rusští emigranti, co jdou pro dávky, zapomněli svlíknout vojenské uniformy, ale zblblý úředník by se neptal, protože dva dny předtím měl intenzivní školení o xenofobii, multi-kulti, transgenderu a právech menšin na oděvní doplňky – Rusové přece nosí všichni jen uniformy, ne?:-)

    Jenže, co by zde běžný Rus získal? Přesně tato otázka a speciální podotázka: kde jsou rusští vojenští přeběhlíci, tak to je zajímavé. V ruském zajetí jsou tisíce Ukrajinců, co se vzdali, zatímco v ukrajinském jsou spíše desítky a podle všeho, zraněných vojáků. Chybí mi zatím(!!!) mediálně známý případ, kde někdo dobrovolně, přešel na stranu protivníka = což je podle mne znakem rozkladu armády (nebo odmítnutí bojovat). Vypovědi zajatců, o tom, jak jsou šťastni v zajetí, jak tam v lágru je bohatý kulturní program (televize, internet), zdravotní péče na úrovni Mayo Clinic a podobné tvrzení, samozřejmě nechávám zcela stranou…

    Zdá se tak, že ani Evropa sama nedává, natož sami Rusové ve zbrani, nemají žádné pobídky k dezerci nebo odmítnutí bojovat. Evropská propaganda si toho samozřejmě také brzo všimne a něco podnikne, nějaký „Vlasov“ snad bude, ale pokud tady budeme zimou drkotat zuby, ořezávat větve v parku a čekat na „humanitárku“, tedy budeme žít jako v Čaučeskově Rumunsku před 1989 s vyhlídkou na poměry v KLDR, tak, ani jindy výrazný úspěch v propagandě alá nový „Vlasov“, tomu moc nepomohou…a na konec: Vlasov byl úspěšný teprve na samém sklonku války:-)

    1. ja som sa hlavne cudovala, ze zakazali akykolved defacto odtok deviz yz Ruska. A potom sa cuduju, ze rubel je stabilny…..ja by som zakazala predaj technologii, ale kludne nechala predaj kozmetiky, oblecenia, aut apod. To je cista ryza pre zapadnych dodavatelov (aj keby slo o subdodavky do fabrik typu a la Mercedes). Ak sa dolare a eura minaju na auta ci kozmetiku, tak ich menej ostane pre dovoz do Ruska z tych krajin, kde sa neda obchodovat v juanoch, rubloch ci rupiach.

      1. Janka: ja som sa hlavne cudovala, ze zakazali akykolved defacto odtok deviz yz Ruska. A potom sa cuduju, ze rubel je stabilny…..ja by som zakazala predaj technologii, ale kludne nechala predaj kozmetiky, oblecenia, aut apod. To je cista ryza pre zapadnych dodavatelov…
        ***
        Přesně, nejděsivější je, že se už nedá(!!!) spolehnout na klasické euroatlantické pokrytectví, jakože bububu zlé Rusko, a dál vesele kšeftovat s Ruskem:-)
        Že to ti euroatlantici vzali vážně a splnili do posledního puntíku své hrozby vůči Rusku!:-)
        A kdyby mne chtěl někdo opravovat, že zase už snad po 2. od 24. února 2022 přistálo na Slovensku ruské letadlo s palivem do jaderné elektrárny nebo že do Francie a Holandska jezdí ruské lng-tankery pod hongkongskou vlajkou a vezou ruského kapalného plynu, co se do nich vleze, že to je to pokrytectví, tak ano, je to pokrytectví, ale prostě to je standardní projev, takové to blablabla lidská práva v Číně, chudáci Ujguři a podobně. Očekával jsem více podrazů, křiváren a sviňáren…a o to více zklamání, že jsou euroatlantici tak čestní, a zakázali to, co slibovali, ale co by jim také pomohlo nejvíce:-))) Tedy: aktivovat vnitřního nepřítele ala Lenin č.2 se zlaťáky od císařského generálního štábu na podporu revoluce…

        1. Odtok deviz byl pozastavený jen první měsíc, fyzické osoby měly povolenou směnu za 10 tisíc rublů měsíčně, snad si tu částku pamatuji dobře. Pak se ta částka navyšovala, od částky 100 000 rublů na fyzickou osobu a měsíc už to nesleduji. Právnické osoby pro výplatu deviz do zahraničí musely získat souhlas centrální banky a ministerstva financí. Pak začalo platit pravidlo, že všechny devizové platby musí směřovat v rublech na rublový účet ministerstva, které je vymění na požadovanou devizu a uloží na patřičném devizovém účtu. Odtud budou vyplaceny příjemci, až bude umožněn převod na jeho účet, to znamená, že budou zrušeny sankce, ale šíří se pověsti, že někteří příjemci si zařídili výplatu sami.

          1. ale stale funguju zakazy cez SWIFT, dovoz do Ruska oficialne beznych veci…..ano, samozrejme, dovezie sa cez Turecko, ale predsa len cena tychto veci sa zvysi a teda odbyt sa znizi, ale Zapad z toho nic nema. A Rusi museli povolit to co hovorite, kedze rubel nenormalne pevnel a teda by to malo dost drasticke dopady na velku cast ekonomiky (dovozy z Turecka by sa este viac prehlbili, kedze vsetko doma by bolo proti nim ultradrahe).

    2. Ukrajina ponukala velke peniaze za dodavku tankov, lietadiel, bol svojho casu aj v mediach snaha o skorumpovanie ruskych pilotov, aby preleteli na UA za 2 mil.dolarov+obcianstvo na Zapade+vyexportovanie rodiny, ale jednak na to ruska tajna sluzba prisla a sama to zorganizovala dalej, jednak sa Rusom odhalili ukrajinska protiletecka obrana (aj tie casti, ktore do tych cias nepoznali). Na druhej strane verit UA, ze ti nieco vyplatia by bolo v pripade pilotov asi znacne naivne

    3. Jen otázka… Jak skončil Caucescu? Topit na sedmnáct, žárovky čtyřicítky, pravda, úsporky tehdy běžné nebyly, psací stroj na povolení, pravda, nebyl internet a tedy ani internetová cenzura nebyla… Nebylo to příjemné, že? U té zdi. I s manželkou… Jistěže. To bylo tehdy. Opravdu hnusné. Veškerá podobnost je čistě náhodná, a autor ani nenaznačuje. To by si nedovolil. Ani naznačovat. Ostatně máme svobodu, demokracii, lidská práva a prosperitu. Jakož i v budoucnu nás čekají světlé tyzítřky. Kdo říká či dokonce píše, že to tak není, je nepřítelem svobody, demokracie, lidských práv a prosperity, je protievropskou temnou silou a Putinovým agentem. Proto je třeba aby si na něj došlápla Securitat….é…bezpečnostní služba. Tak jako na některé ty internetové proputinovské dezinformační trolly. Protože svobodu, demokracii, lidská práva a prosperitu si pozvracet nenecháme. Jsme vyspělí, patříme na Západ, můžeme mít pohlaví kolik chceme a předvádět to v průvodech, s pavími brky zastrčenými v zadelích. Vrchol civilizace. Kdo nejde s námi, jde proti nám.
      Tedy, jestliže ti co to tady z úřední povinnosti čtou a samozřejmě že nesouhlasí, nýbrž hluboce odsuzují, po následující topné sezóně nedostanou jiné noty od jiné vlády. Však i oni musí platit účty za elektřinu, plyn, benzín, naftu, nájem, jídlo a za spoustu nutných si příjemných věci a služeb. Ceny rostou. Určitě to alespoň některým v prostoru za očima mezi ušima začíná docházet.

      1. Schumacher: Jen otázka… Jak skončil Caucescu? Topit na sedmnáct, žárovky čtyřicítky, pravda, úsporky tehdy běžné nebyly, psací stroj na povolení, pravda, nebyl internet a tedy ani internetová cenzura nebyla… Nebylo to příjemné, že? U té zdi. I s manželkou… Jistěže. To bylo tehdy. Opravdu hnusné. 
        ***
        Vy si to Rumunsko pane Schumachere příliš idealizujete!:-) Tvrdíte, že se topilo na 18°C, což není pravda: povoleno maximálně 12°C. Také 40W žárovka, je mýtus nostalgiků, kteří pořád tvrdí, že dřív, bylo líp! Jen jedna 25W žarovka na celou domácnost! Nešlo to moc oblafnout, nějak s tím vyjebat, protože elektrika pravidelně vypadávala. Mimoto jim Ceaucescu nařídil dietu na 2800 kalorií, aby se Rumuni nepřežírali (ledničku měl stejně jen každej 5. Rumun) a aby pro každou blbost nejezdili autem, měl to ošéfovano tím, že benzín byl na příděl, pokud byl. Evropa taková nebude…tedy ne už tuto zimu!:-)

        1. Re: petr w.

          A kampak na taková ho*na chodíte, prosím pěkně?
          Jak mohl Ceausescu nařizovat dietu 2800 kcal denně, když dotyčný nešel do obchodu s potravinami, jak byl rok dlouhý?

  9. Dovolím si všechny argumenty pro a proti zkrátit do několika bodů:

    – Rusko je velká země. Opravdu. A jeho území a nerostné bohatství lákají. Mnozí by chtěli kousek Ruska pro sebe, proto ty základny kolem něj. Ano, je menší než SSSR ale kompaktnější. Kdo nechtěl, do RG%F nevstoupil. Krvavá Madla kdysi prohlásila, že Rusko si nezaslouží to bohatství, které má. Jak komunistické!

    – Rusko rozumí jen síle. Ano, ale většina světa rozumí jen síle. Ruský člověk je stejný. Necháš ho volně pobíhat a on zvlčí. Na druhé straně je nesmírně odolný proti „osudu“. Když není voda, elektrika ani plyn tak vaří před rozbombardovaným domem na ohništi. (Nerozlišuji Ukrajinu a Rusko. Ukrajina je plynulý přechod mezi dvěma despociemi. Nacionalistickou (nacistickou, vlastněnou několika oligarchy, kteří se
    mezi sebou perou o moc) a proruskou. Centrálně Putinovskou. Jedině možnou, jinak Rusko nebude.

    – Podobné je to v Číně. Proč, to vyplývá z nahoře napsaného. Nelze jinak. Pokud se někdo (USA) snaží o skutečnou demokracii, trpí stálými otřesy a pomalým sešupem do bezvládí. (Všechna ta hnutí Black Power, LGBT+, Green Deal atd. Jsou to ekvivalenty oligarchů na Ukrajině).

    – Putin se snaží o jakousi restauraci SSSR jen v menším měřítku. „Demokracie “ v okolí Ruska mají strach. Proto Pobaltí, proto severské státy, proto Ukrajina.

    – Co RF neumí, koupí si v Číně nebo prostřednictvím jiných států a naučí se to brzy vyrábět samo. SSSR to musela umět také. Špičkové technologie? Nejsou nezbytně nutné pro přežití. Je to jen šperk. Z Webbova dalekohledu nemá běžný Američan mnoho užitku, jen se mu napřímí sebevědomí. Tedy pokud vůbec ví, že nějaký Webbův dalekohled existuje. Západní sankce a jiné vyhrůžky vedou jen k tomu, že proti Západu vzniká jiný blok který bude stejně silný nebo silnější než ten nás, „Západní“. Je to souboj dvou způsobů státnosti: Osvícená diktatura a neklidná, slabá demokracie, která spěje k anarchii. Pak bude následovat vláda „silné ruky“ Jako vždy v dějinách. Jestli bude „naše“ nebo cizí se uvidí.

    – Demokracie se ukazuje být jen přechodnou formou vlády. Je docela fajn, ale nevydrží dlouho. Srovnejte s dobou existence starověkých a středověkých říší.

    – Bude následovat souboj o Afriku, bývalé kolonie, kde obyvatelstvo „zvlčilo“. Většinou jsou to lokální despocie. Číňané už ten boj začali. Západ (USA) zatím moc nebodují. Afganistan, Libye, Vietnam. Korea, Irák, Sýrie… Rozbít status těchto států se povedlo, ovládnutí nikoliv.

    1. Starý kocour:
      1++ pane.
      Možná by se hodil i odkaz na Zvláštní zprávu č.4, pánů H&Z. Je v .pdf na internetu, mám ji už léta uloženou a kdyžtak dám k dispozici, pokud by už nebyla k nalezení.

        1. No, já to jen tak plácnul. Asi zapracovalo podvědomí: Kdysi jsem nastoupil do velkého výpočetního střediska. Za několik měsíců po mně tam přišla nová pracovnice. Když ji šéf představoval, (byli jsme tam všichni) otočila se na mě kolegyně, která tam byla už dlouho a se kterou jsem do té doby ani nemluvil, a povídá: „Mílo, ta je úplně normální. Ta tu dlouho nevydrží!“ A taky že jo! Za půl roku byla pryč.

    2. Jen k těm špičkovým technologiím.
      To nejsou třešničky, to jsou ty klíčové prvky. Rozdíl mezi SSSR a USA byl mimo jiné v tom, že v SSSR ty špičkové technologie byly krvavě draze zaplacené a užívaly se jen v armádě. V USA je jejich ekonomický systém byl schopen vytěžit i pro civilní účely.
      Příklady? GPS třeba. Nebo pamatujete na Hubblův teleskop? To nebyl první teleskop toho typu, armáda už jich měla pár na sledování Sovětů, tak jeden překlopili do sféry vědy.
      Obecně se dá říct, že vynález a osvojení si technologií je tím, co umožní se ubránit nebo rozšířit vliv. Nejsou to jen suroviny – Afrika je jich plná.
      Prušáci vyhráli, protože vybudovali efektivní školství založené na přírodních vědách. Pak měli pušky a děla, železo, železnici … vybudovali říši. Rusko dostalo na prdel od Švédů. Car pochopil, že potrebuje modernizovat. Zavedl reformy podle pruských vzorů a příště už Švédy porazil a z Ruska se stalo impérium.
      Napoleonovo dělostřelectvo bylo první, které bylo založeno na výpočtech. Ta výhoda na poli byla ne tak do očí bijící, ale přispěla významně k jeho úspěchu.

      Zvládnutí technologií a náskok ve výzkumu, to jsou nejklíčovější věci.
      Pro Rusko dnes je strategicky nezbytné neztratit kontakt s těmi, kdo technologie drží – míněno reálně, nejde o nějaké patenty. A zatím Rusko i přes pokusy nebylo schopné ty technologie převést k sobě a začít využívat, natož rozvíjet. Příklad? Čubajs a jeho projekty, které Rusko stály neuvěřitelné peníze.

      1. Po rozpadu SSSR řadu výzkumů převedli z vojenské do civilní sféry. Výsledek – specialisté odešli do zahraničí a odnesli s sebou prototypy. Dnes je opět výzkum stažený do uzavřených oblastí, jeho výsledky nejprve dostane k dispozici vojsko. Tudíž o něm nic moc nevíme. Kdy je dostane civilní sektor, bůh ví. Stát výsledky výzkumu prodávat nechce a civilní sektor je v soukromých rukách, t je ten rozdíl oproti USA, kde i výzkum je v soukromých rukách, takže tlak business vydělat, co nejvíc.
        Zatím byl přístup Ruska ve stylu budeme hrát fér hru, koupíme a budeme ctít autorská práva a licenční smlouvy, nebudeme kopírovat. Nyní to zahodili a myslím, že půjdou po čínské cestě – žádné vynalézání kola, ale kopie výrobku pod státním dohledem.

        1. Většina podniků „oboronki“ buď krachla, nebo začali dělat hrnce či bicykly, obrazně řečeno. Několik málo se udrželo a některé občas i s odborníky, hrstka pak i udržela vývoj.
          Z toho pocházejí ty dnešní zázračné zbraně.
          Ale taky spoustu dovedností a schopností ztratili, jako my, ale u nich je to horší v dopadech.
          No a k tomu armáda Čubajsů předstírala obnovu nebo rozvoj odvětví, ale budovali si flotilu jachet a nakupovali nemovitosti TAM.
          Propad byl kolosální, náprava by byla pracná i bez Čubajsů, s nimi prakticky nemožná. Naštěstí protistrana degradovala taky a u nich se degradace ještě prohlubuje.

          Je to problém hodnotit .. ne kdo je lepší, ale kdo je míň v kopru a kdo má větší šance na zvrat.
          Jen mám potíž předstírat, že problémy nejsou, nebo že jsou to naopak pozitiva. Ono se pak blbě napravuje pozitivní na ještě pozitivnější.

      2. gogo: Zvládnutí technologií a náskok ve výzkumu, to jsou nejklíčovější věci.
        ***
        Náskok ale nesmí býť příliš veliký!:-) Děti narozené v těchto letech, mají dorůstat v letech, kdy bude elektromobilita popř. jiný na elektromotorech závislý pohon. Podobná transformace musí dojít také v armádě = armádní doprova se nesmí přiliš lišit od té civilní: protože už od husitů se ví, že když husitský bio-farmář uměl mlátit obilí, ta mu na ten cep stačí dát hřebíky a bude mlátit křižáky:-) Jak se ti, co budou vyrůstat na elektrokoloběžkách budou učit rozebírat převodovku, dobře: nebo měnit žhavící svíčky, je mi trochu záhadou…:-)

        1. ani po druhém přečení si nejsem jistý, jestli to nebyl pokus o absurdní humor. Jestli jo, skóroval jste, jestli ne, asi bych potřeboval dovysvětlit.

  10. Jasně, že ruská dynamika nemá dostatečný drajv, Stridor má recht. Stačí porovnat, co dokázala ČLR za posledních 30 let a co Rusko jak v ekonomice, tak v životní úrovni. Proč ten drajv není dostatečný? Z velké části to bude mentalitou a způsobem vládnutí. Šéfka Ruské národní banky řekla, že pravidla pro byznys se musí rychle změnit po vzoru NEPu. Že spoléhat věčně jen na vývoz surovin je krátkozraké.
    Putin to ví, asi před 5ti lety v jakési diskuzi pravil západníkům:
    „A vy si myslíte, že Západ nechá našeho méďu v klidu se živit jahůdkami a malinami?“
    A tak někdy v roce 2015 rozhodl o rekonstrukci armády a výzbroje. Výsledkem jsou zbraně proti kterým Západ nemá obranu. Jenže nakonec se protizbraň na každou zbraň najde. A tak tudy dlouhodobě také cesta nevede. Hypersonické zbraně prý USA bude do 5 let mít také. Možná ne Poseidona.
    Také v té diskuzi řekli Putinovi, jestli by Rusko nemělo napředovat rychleji? A Gosudar jim odpověděl „Mělo, ale vy byste nestíhali.“
    Prostě Rusko je Rusko. Když je nejhůř, cestu najde stejně jako jiní (A bomba, kosmos), ale když není pod tlakem, radši se nestresuje a užívá si života. 140 milionový stát nemůže vyrábět všechno, ani ten USák ne. S ohledem na narůstající nové dělení světa ve prospěch Asie má Rusko naději, že už žádné sankce jej finálně nezadrží. Prostě ruský medvěd spolu s čínským drakem si s americkým bělohlavým orlem dlouhodobě jistě poradí. On umí drak také létat.

    1. Vy to sliznete, Laco. Cina Rusku sice utekla, ale co Cesko? Musite dodat, ze v Cesku je vysoka inflace a proto nema smysl porovnavat Rusko s Cinou. Tak to tu chodi.

    2. Čínský drajv byl založen na jednoduchém principu – zkopírovat všechno, co u nich začaly západní společnosti vyrábět. Západní společnost si postavila výrobní podnik se vším vybavením v Číně, ten ve dne vyráběl značkové zboží a v noci/ o víkendu na té samé lince no name pro export. Když už měli všechno okopírované, dělníky a techniky zaučené, otevřeli si svou vlastní fabriku kdesi opodál a vyráběli no name pro čínský trh. Ten kupoval, protože na něm nebyl k dostání originál. Za pár let měl vyškolený personál dost zkušeností, firma dost zisku, aby mohla růst kvalita a mohli spustit vlastní vývoj.
      Ruský trh je namlsaný zbožím západní provenience a Rus bude vždy srovnávat. Takže prorazit s no name kopií je dost obtížné, trh nemá zájem. Obecně panuje pocit, že cokoliv zahraniční je lepší než ruské. Nebylo to v devadesátkách i u nás?

  11. Nějak si nedovedu představit situaci, kdy Němci vyhlásí zvýšení zbrojní výroby a Rusové jim na onu zbrojní výrobu budou nadále dodávat energetické suroviny. Dokonce zvýšené množství, protože zbrojní výroba je těžký průmysl a ten je energeticky náročnější než jiná odvětví. Že by si Němci ty energetické suroviny dovezli odjinud se zatím nezdá reálné.

    1. babaluba: Nějak si nedovedu představit situaci, kdy Němci vyhlásí zvýšení zbrojní výroby a Rusové jim na onu zbrojní výrobu budou nadále dodávat energetické suroviny. 
      ***
      Kdysi jsem dělal ve firmě, kde se dělal slévarenský model pro hlinikový odlitek bočnice převodovky na německé pásové bvpéčko, takový malý „sráč“ na pásech, nevím to označení a jako civilní subsubsubsubsubsubdodavatel pro Němce, nás to ani nějak zvlášť nezajímalo. Model byl z plastů, cnc-frézovaný, nároky jako pro automobilový průmysl v top-kvalitě. Rozměrové odchylky – jindy bežné (místo R14,8 může být R15) se netolerovaly, protože prý celková váha, aby se to vešlo do letadla…
      Bylo tam takové tvarové místo, které pak ve slévárně museli ti lidé, komplikovaně tzv. skládat z několika jader, aby se ten tvar odlil. Prostě: na hromadnou výrobu, krajně komplikované. Možná to už změnili, ale to není tak důležité: chci řici, že technologicky má Evropa určitě náskok před Ruskem, ale možná právě toto, je ta největší slabina. Příliš všechno dokonalé, příliš složité. Je to sice precizní, ale vyrobitelné, jen v dokonalých – mírových – podmínkách. Znalci vojenské techniky z 2. světové to asi doplní líp než já: německé tanky měly optiku, radiostanice a podobné věci, stejně jako pancéřování, ale z boje je častěji vyřadilo selhání vlastní techniky, než údery nepřátel…

      V době války se i ta odlévaná bočnice dá nahradit lisovaným plechem, ale co když to mělo držet ten korpus pohromadě? Nebo naopak, plechová bočnice bude příliš tuhá a bude vylamovat hliníkový korpus? Ja to bude těsnit? Atd. apod. Já nejsem odborník, jsou to jen technické otázky, které naznačují problém…absolutní špička v technice, představuje výhodu před protivníkem, co však je také největší slabina: bez několika klíčových lidí (nemyslím managery) se celý systém hroutí, druhá nebo třetí řada techniků už to nedají dohromady a mimo to, nastanou „sebezáchovné pudy“, namísto snahy situaci změnit:-)

      1. Tohle jsou hlavní stížnosti ukrajinských vojáků na zahraniční zbraně. V bojových podmínkách se nedají dodržet požadavky na údržbu, mají problémy s prachem, vedrem, vodou. Některé součástky nevydrží bojové nasazení, viz CAESAR s odlamujícím se zaměřovacím zařízením, německé houfnice s maximálně 100 výstřely denně.
        Vždy si při tom vzpomenu na příhodu, která se dostala do oběhu při letu Sojuz-Apollo v r.1975. Američané věnovali milión dolarů na vynalezení pera, které bude psát v prostoru bez tíže, a Rusové vrazili kosmonautovi do ruky tužku za 5 kopějek.

        1. Někdy v 1971 jsem jako záklaďák byl na střelbách v Přáslavicích, kde už byli vojska SSSR. V nějaké pauze k nám přišel mladý ruský poručík a bavili jsme se o zbraních. Samozřejmě se srovnávalo. My měli tehdy v ČSLA nově zaváděné 58., rusi Kalašnikovy. A ten vyčuraný lejtěnant nechal přinést celtu, do ní hodil oba samopaly, do toho naházel písek a pak s tím chvilku třepal. Pak je vytáhl, nastrkal tam zásobníky a ….
          Náš vzor 58 vystřelil asi 8 x a zasekl se, Kalach vyjel celý zásobník. A tak to zřejmě bude i teď s těma zbraněma míru pro UA.

          1. Re: Ra

            Dovolím si vás lehce doplnit ve stejném duchu.
            Ve zbrojní výrobě rozhoduje:
            1/ nákladovost (cena)
            2/ jednoduchost, resp. složitost podmínek ve výrobním cyklu (zmíněné odlévání hliníkového deklu versus plechový výlisek), protože „rychlost a cena výroby“
            3/ opravitelnost, resp provádění údržby v nesterilních – polních podmínkách.

            Tím dochází ke zdánlivému paradoxu, že výkonnější, resp. celkově lepší zbraň či jakýkoli jiný předmět nemusí být nutně tou nejlepší volbou.

            Viz příklad budoucího nákupu US letadel, které mají funkce, jež AČR při obraně teritoria ČR NIKDY (!!!) nevyužije, protože na to by postačily podzvukové bitevníky, jako třeba ruské Su-25, s výstižnou přezdívkou HRÁBĚ, doplněné vhodně zkombinovanou protivzdušnou obranou.

            1. Targus: Dovolím si vás lehce doplnit ve stejném duchu.
              Ve zbrojní výrobě rozhoduje:
              1/ nákladovost (cena)…
              ***
              Murphyho zákon vojenství:

              Pamatuj, že tvoji zbraň vyrobila firma s nejnižší nabídkou!

              1. Kdepak, dnes už je to jinak. Tvoji zbraň vyrobila firma s nejtlustší obálkou pro členy výběrové komise.

          2. Tohle je asi platné obecně. Měl jsem předloni v rukou studiové mikrofony Oktáva z Ruska.
            A udělali jsme dvojitý slepý pokus. Frekvenční rozsah, barva zvuku, směrovost a zbytkový šum. Psalo se do formulářů. Pak jsem odtajnil, který mikrofon co snímal. Rozdíl proti současným západním mikrofonům byl jen ve dvou kategoriích. Ve vzhledu a v ceně. Vzhled nebyl zrovna nejmodernější a cena třetinová. Jenže u slepého pokusu to nebylo vidět.
            Za jeden Shure tři OKTAVY. No nekup to…(Nekoupil jsem, mikrofonů máme tak pro tři studia.)
            Ale stejně se našli kolegové rejpalové, kteří tvrdili, že vzhled je důležitý. Je, pro snoby velmi.
            A cenovka – o tom ani nemluvím. Ale to už jsme u psychologie.

            Lidičky, kteří mají ruská auta v nich často jezdí dodnes. V zimě, v létě. V roce 2052 možná ještě některá z nich budou jezdit – pokud bude benzín. Kolik z dnešních aut, nacpaných elektronikou bude ještě funkčních?

            Mám sadu ruských šroubováků. Hnusných, černěných. Za padesát let jsem je musel brousit jedenkrát. Nezlomil se žádný. Dva mi ukradli. Ty, které jsem kupoval potom už nejsou. Jedna chyba se našla – je tam jen málo křížových.
            S tím vojenským materiálem je to možná podobné.

            1. Co se týče ceny, znám spustu lidí, kteří zcela vážně řeknou „dražší je lepší“.
              Někteří z nich dodnes věří, že plzeň je furt nějaké lepší pivo.

        2. Králík: Tohle jsou hlavní stížnosti ukrajinských vojáků na zahraniční zbraně. V bojových podmínkách se nedají dodržet požadavky na údržbu, mají problémy s prachem, vedrem, vodou. Některé součástky nevydrží bojové nasazení, viz CAESAR s odlamujícím se zaměřovacím zařízením, německé houfnice s maximálně 100 výstřely denně.
          ***
          Známý, někdy před 15-20 lety dělal jako konstruktér v Německu na divizi vojenských vrtulníků toho Eurocopteru, jako na vojenském projektu, nějakou blbost, nevím co už, nějakej držáček čehosi kdesi u motoru, ve 3D to modeloval…no, to nejdůležitější: protože to dělali pro vojcly, tak tam kancl hlídal voják, 7/24 hodin a to super nejlepší prej bylo, že když chtěl někdo k nim do kanclu, musel přes vojáčka a ten ho zlustroval. Pokaždé! Takže tam nepronikl nečekaně ani šéf, protože se musel ohlásit, takže tam chrápali, hráli hry a jednou za čas obarvili 3déčko ze zelené na modrou a udělali powerpoint, že jako se něco mění a vývoj bude trvat 3 měsíce a zase pohodička…vlastně nikdo neměl zájme to rychle vyvinout, protože šlo o gigantické prachy, které tam do toho valily…
          Tento německý systém, kde na každou ptátkovinu vzniká nějaký tým, který má týmlajtra, nad kterým je abtajlunklajtr a nad ním lajtr vývoje kolečka u trakaře, sice vede k téměr dokonalému výrobku, ale je nesmírně komplikovaný, založený na vlezdoprdelkování a podobných kancelářských zrůdností…takhle se fakt boj nevyhrává.
          V ruských nacionalistických webech se čas od času objevuje fotka ruské dívky cca 12 let s copánky z 2. světové, jak stojí u soustruhu a „vrtěla“ tam nějaké hřídelky na něco. Národ, který mobilizuje do války děti, je otřesný, ale pokud zvítězí(!!!), vytváří se silný mýtus „neporazitelného“ nárpda (viz Irán nebo nejnověji Afghanistán).

            1. jozka: U soustruhu s copanky? To by ji bezpecak nedovolil
              ***

              Dobře, dobře, měla jen jeden copánek (je to ta vpravo dole*) a za hlavou, takže bezpečák mohl být v klidu…a na dvanáctihodinových nočních směnách pro starší děti, se to tak vážně nebralo!…:-))

              * https://stihi.ru/2019/12/11/5565

              1. Nedávno zkouknutý film o tom, jak za války stěhovali fabriku na výrobu letadel včetně konstrukčního oddělení kamsi za Ural, mne opravdu vyděsil. Ty podmínky, za kterých stavěli fabriku, rozbíhali výrobu a pak pracovali, by mne zabily do týdne. Na tohle by se měl podívat každý, kdo mele o zpitých mužicích v zemljankách. Jo v době míru se chlastá vrcholová liga, ale v době ohrožení je vše jinak.

                1. Rusové jsou totiž vlastenci. Ne nacionalisti, vlastenci. A dokonce, i když jsou jiné rasy a mají šikmé oči se prohlašují za Rusy. Nikdo jim to nemá za zlé. A na to vlastenectví je zaměřena celá ruská propaganda – a funguje to, Nehledě na to, že je řemeslně skvěle udělaná.
                  Ukrajinská propaganda je nenávistná, styl sice okopírovaný, ale obsah takový, no, primitivní. „Triumf vůle“ natočený Leni Riefenstahlovou je dodneška o několik tříd nad současnou ukrajinskou propagandou.
                  Ne tak nad ruskou. Díval jsem se na koncert Šostakovičovy 7. symfonie na nábřeží Něvy v Petrohradě. To byla propagandistická akce! Stačilo občas prostřihnout ještě žijící pamětníky blokády Leningradu. Jen tak, s titulkem kdo to je, kolik mu bylo tehdy let a co během blokády dělal. Vrásčité staré tváře. Mlčely vznešeně, jako živé sochy.
                  (Být Rusem, tak se nadmu jak holub.)
                  Zvuk byl mizerný, podcenili okolní hluk – ale to se přece netočí pro záznam na CD.

                  1. Mám k tomu 2 poznámky:
                    On se z toho teď docela stává překladatelský problém. V Rusku se používá výraz Rus- ruský a Rosíja- rosijánin a obojí se obvykle překládá Rusko-ruský, ale je v tom významový rozdíl. Druhý výraz se vztahuje na všechny obyvatele RF.
                    Z druhé strany na to prostí lidé kašlou. Jednu dobu bylo populární video, na kterém žena cca 50 let z Lisičanska(?) vypráví: „Seděli ve sklepě a strašně se báli, že vejdou Ukrajinci a postřílí nás. Najednou jsem uslyšela za dveřmi Salám alejkum a začala křičet Rusové(ruskije) jsou tady a štěstím jsem se rozplakala. Do sklepa vstoupili naši Čečenci.“ Tohle krátké video měla jedna z místních kavkazských televizí pár dní místo znělky. Známá Dagestánka, žijící 50 let bez problémů v Moskvě, mi to video přeposlala s komentářem „konečně jsme naši“.

  12. Nepovedal by som, ze Rusko rozumie len sile. Putin sa dlho snažil o konštruktivnu spolupracu s EU. Navrhoval jednotny bezcolny priestor od Lisabonu po Vladivostok. No merkelbaba ako verny mopslík juesej ho poslala do prdele. To skor EU rozumie len sile. Vie, ze jej pan je vo Washingtone, a podla toho sa aj sprava. Ziadna snaha o presadzpovanie vlastnych zaujmov, len tupa podriadenost a patolizacstvo amerike. Ak by amerika z europy vycuvala, tak by Brusel, a mozno aj ti isty europapalasi začali byt rovnako servilni voči Moskve. Pretože Brusel rozumie len sile a europapalasi maju v genoch robit poslusnu kurvu silnejsiemu pasakovi. Sami sa zmozu len na zakaz krivych uhoriek, klasickych žiaroviek a samozrejme grendeeeeel.

  13. Já si zase myslím,že Putina nebolí hlava z nedostatku výroby,náhradních dílů.
    Putinoví dělá bolehlav armáda,nepřipravenost kosmických prostředků,ale hlavně,tak velké nasazení USA ve všem,co souvisí s Ukrajinskou armádou.

      1. Pane Targus.
        Byl jsem v Nízkých Tatrach a jak jsem se podíval z kopce,tak jsem tak viděl.
        Už jsem to kdysi psal,Putin je v situaci Stalina,kdy Stalin musel několik generálů vyhodit,pak se armáda vzchopila,Rutin to také čistí.tak uvidíme.
        Jen taková poznámka,když jednal Putin se Šojgu,Šojgu byl v civilu,Putin se držel stolu,já čekal,kdy Putin převrátí stůl na Šojgu.

        1. Ach jo. Putin se pravou rukou drží stolu, případně opěradla židle v poslední době pořád. Z toho spousta komentátorů usuzuje, že se mu ruka nekontrolovaně třese a má Parkinsona. Čert ví, co je za tím. Vztah Šojgu-Putin se snaží rozdrbat kdekdo. Ale když vydržíte dostatečně dlouho koukat na nejrůznější oficiální vystoupení, kde ke konci je také pár záběrů po skončení oficialit, tak zjistíte, že ti dva jsou hoši, co spolu mluví.

  14. Vidláku vypadla Vám z článku jedna důležitá věc a to je šílenství green dealu. Neumím dát dohromady válečnou výrobu — voilá — uhlíkově neutrální —-a je celkem jedno koho postavím za pás.

    1. Pane dols.
      Green deal,bylo jen odvedení pozornosti,od důležitějších problému,zaměstnat zelené blboně.
      Válečný výroba potřebuje kvalitní nadměrné množství lidí,co muslimové nedokáží,víme jak naháněli chlapi od nás za druhé světové.

  15. Vidím to trochu jinak. Válka na Ukrajině není pro tým VVP prioritou, ale prostředkem, který jim umožňuje rychleji prosadit plánované změny. To je ten důvod, proč je ten cíl „denacifikace a demilitarizace“ tak vágní a postup velice pomalý. Dalším důvodem pomalého postupu je minimalizace lidských ztrát, vyčištění týlu, obnova infrastruktury na obsazených územích.

    Dedolarizace světové ekonomiky se rozeběhla, kromě BRICSu se upevňuje a rozrůstá řada dalších ekonomických spolků bez účasti USA. Ale ani v nejdivočejších ekonomických analýzách Západu neexistovala představa, že si Rusko v Moskvě otevře burzu zlata a zajistí na ní účast těch těžařů zlata, kteří podle statistiky těží 53% z celoročního objemu těžby zlata.

    Další zprávy nemám ověřené z více zdrojů na obou stranách konfliktu, ale
    – Egypt zrušil smlouvy o nákupech obilí a nové smlouvy uzavřel s Ruskem(vliv Egypta v Africe je značný)
    – Rusko oznámilo prodej pšenice za ruble, úroda pšenice v Evropě díky horku nic moc
    – tchajwanské firmy omezují výrobu čipů, protože mají nedostatek plynů nutných pro ochranou atmosféru
    – čínské firmy se stahují z amerických burz, protože odmítají audity prováděné americkými firmami (špionáž?). Kam půjdou? Do Šanghaje nebo se někde zrodí nová burza, kde se nebude obchodovat v USD a podle amerických pravidel?

    Co se týká Ruska, uvedu jen malý příklad jednoho jevu na pozadí, mimo zájem médií. V červnu ohlásilo ruské ministerstvo školství návrat k původnímu ruskému vzdělávacímu systému, včetně vysokoškolského. Pro RF se základní školství bude reformovat postupně, začne se první třídou a jak se budou žáčci postupovat vzdělávacím zařízením, tak se bude reforma posunovat do vyšších tříd. Včera LNR oznámila, že od 1.srpna se začne učit podle reformy ve všech ročnících škol, které odpovídají našim ZŠ a SŠ. Očekávám, že za rok ministerstvo školství použije příklad LNR a zavede reformu naráz a všude. Z toho hurá postupu vyplývá, že reforma byla dávno připravená a jen se čekalo na vhodnou dobu pro realizaci. Detailů o reformě je na webu málo, téměř nic, protože většina učitelů vyrostla v původním ruském vzdělávacím systému. Tak jen shrnutí pro místní čitatele – důraz na matematiku a technické předměty, literaturu, vlastenectví.

    Hliněný obr. Rusko prostě funguje jinak. Nečekejte podnikatelskou iniciativu, ne že by se nevyskytovala, ale prostě není určující (důvodů je víc a na delší psaní ). Problém stále roste, dokud se pod nějakým „zodpovědným úředníkem“ nezačne třást židle. Pak se najednou objeví tlak státní moci a problém někdo, koho si byrokratický aparát vybral, vyřeší – ne sám, státní byrokratický moloch mu pomáhá. Tohle výše popsané vysvětluje, proč po 24.únoru na pár týdnů zmizel Šojgu – osobně objížděl armádní výrobce = tlak státní moci, aby zajistil přechod na válečnou výrobu.

    Týmu VVP je Západ už úplně ukradený, potřebuje si být jen jistý, že kdyby Západ otevřeně zaútočil, tak Rusko bude mít dostatek sil útok odrazit. Takže Rusko zavírá oči nad tím, že Ukrajince cvičí „bývalý“ vojáci NATO, tváří se, že jim nevadí dodávky zbraní. Ucho se utrhne, až přesvědčí světovou veřejnost, že na Ukrajině bojuje NATO. Výroba zbraní na Západě – zbrojní ocel umí jen pár hutí v Evropě, ale nemá dostatek legur, ty se totiž dovážely hlavně z Ruska. Nemají ani zásoby, ani záložní logistiku – protože minimalizace nákladů. Německo slíbilo Polsku tanky jako náhradu těch, co dodalo Polsko na Ukrajinu, ale Německo bude dodávat celé 2 tanky ročně. Neschopnost nebo úmysl? Vždyť i ty jednoduché náboje do ručních střelných zbraní nebyl v Evropě schopen nikdo vyrobit v požadovaném množství a v požadovaném termínu, nakonec dodávku zajišťovala továrna v Biškeku v Kyrgyzstánu. Přechod na válečnou výrobu v Evropě – a kdo v těch továrnách bude dělat? Studenti soft oborů? Úředníci? Ajťáci? Kdo zajistí logistiku?

    1. K tomu vzdělávání. Rusko opuští tkzv.Boloňský systém, takže v jeho školském systému zmizí bakaláři a magistři a zůstanou jen plnotučné tituly doktor a inženýr. Proběhla k tomu i celkem žhavá diskuze, kdy dokonce i sám ministr školství byl v médiích proti této plánované změně. Jestli je ještě ministrem nebo změnil názor, nevím.

      1. Co jsem našel, tak to není pravda, mění i základní školství minimálně v tom že od roku 2022 povinná zkouška z cizího jazyka a 2025 z historie.
        Jinak řečeno to co v ČR bylo myslím do 50 let, když se „základka“ končila zkouškou „ala maturita“.

        Jak moc se mění systém v rusku nevím, nelze dohledat na netu skoro nic (že by úmysl?), ale to co jsem našel ukazuje, že není pravdou, že se jedná pouze o VŠ a rozdělení na BC/ing/phd 😉

        1. O tom, že reforma se týká i základního školství, je příspěvek na začátku vlákna. Mění se rozsah předmětů, jejich dotace – v podstatě jde o návrat k předgorbačovskému školství.

      2. Ano, jde o návrat k pětiletému VŠ studiu,
        – kde je přesně určeno, kdy a co studujete, žádné volitelné předměty a sběr bodíků
        – stát určuje počet studentů, kteří v daném oboru a v daném roce mohou začít studium
        – termíny zkoušek i opravných určuje škola, nikoliv Vy
        – máte nárok na jednu zkoušku a jednu opravu
        – docházka na přednášky a semináře povinná
        – praxe zajišťuje škola a je povinná
        – přerušení studia není dovoleno; tj. žádné výjezdy do zahraničí
        – návrat k večernímu studiu při zaměstnání zdarma
        – návrat rabfaků = přípravný ročník pro ty, kteří chtějí nastoupit do školy po určité době strávené v zaměstnání; obvykle bylo pár míst v ročníku rezervováno pro nejlepší studenty rabfaku (stát jim platí stipendium po celou dobu studia bez ohledu na výsledky)
        Je otázkou, jak se to bude realizovat, ale předpokládám, že stát si nastaví pravidla pro příděl peněz z rozpočtu v závislosti na plnění požadovaného a zároveň nastaví pravidla pro získávání peněz mimo státní rozpočet.

        1. za sociku sme mali na technike celkove 4 terminy na skusku (prvy, dva opravne a dekansky) plus este sa davali cierne terminy ale to boi naozaj tazke skusky kde sme museli vediet a vyznat sa v tom
          nie dnesne lazo plazo

          1. Bylo to tak, první opravný byl v normě, na druhém šlo o krk a děkanský byla loterie. Ne víc než jednou za studium.

        2. co som citala, tak do skolskeho systemu sa ma vraj pridat vyuka sachu a astronomie. Urcite lepsie ako vyuka tolerancie

    2. Jen se zeptám – vy si myslíte, že Rusko válku na Ukrajině natahuje a provozuje právě takto cíleně?
      Tj. že úmyslně neprovedlo operaci, při které by získalo do půl roku celý východní břeh a jih. Že kdyby to byli provedli rychle a s výsledky, že by to bylo ve skutečnosti pro Rusko nevýhodné? Že pro svoje cíle potřebují právě tento průběh a i když mohli snadno rychle vyhrát, že jej zvolil cíleně?

      Jinak jsme asi ve velké shodě a k těm dvěma tankům z Německa … to je ještě v podstatě úspěch, protože jsou schopni vyrábět.
      A někdo vám může tvrdit analogicky, že to je záměr, že kdyby Německo vyrábělo těch tanků 500 ročně, že by to bylo špatně pro Německo.

      1. Ano, opravdu myslím si, že pomalý postup je úmyslný, důvody si mohu pouze domýšlet. Vám mohu pouze zkompilovat info z ruských zdrojů:
        Tým VVP byl do války dotlačen „samoděržaviki“, odhaduje se, že potřebovali ještě 2 roky na přípravu.
        Bleskový útok na Kyjev – chyba zpravodajců; očekávali převrat organizovaný prorusky se tvářícími politiky, otevření bran Kyjeva, podporu místního obyvatelstva. Zkusili, nevyšlo.
        Stáhnutí vojska z okolí Kyjeva, Sumské a Černigovské oblasti – ukrajinská delegace souhlasila s předloženou dohodou a podmínkou podpisu bylo stažení vojsk, RF svoje splnila, Zelenský odmítl podepsat. Takže očekávat, že po tomhle Rusové uvěří jakémukoliv ukrajinskému slibu, je naivní.
        Pomalý postup na Ukrajině
        – minimalizace ztrát živé síly i techniky
        – minimalizace nasazení živé síly. Kde teď bojují vojska RF? – Jen ti, co slouží na základě smlouvy, drží frontu v Charkovské, Chersonské a Záporožské oblasti, na Donbase bojuje živá síla DLNR, Čečenci a muzikanti; RF zajišťuje podporu děly, raketami, vrtulníky, letadly, PVO.
        – získání času pro vyřešení logistiky a naladění válečné výroby, zajištění týlu(Rusové zjistili, že podpora obyvatelstva není tak velká, jak očekávali a že zůstalo dost neodhalených spících záškodnických buněk nejen na obsazeném území, ale i uvnitř RF)
        – udržení konfliktu v takovém stavu, aby sám konflikt a jeho důsledky zaměstnávali EU a USA. Jak EU a USA jsou ve vleku událostí, Rusko si dál jede svou agendu.

        „Samoděržavici“ – skupina, která chce obnovit imperiální moc Ruska, nejraději hrubou silou. Na netu celkem bez obalu komentuje události z jejich pozice profesor Igor Nikolajevič Panarin.
        https://www.youtube.com/channel/UCEjT7mWuHASJWvbdWZiFX0g

        1. Stále si myslím, že ten „útok na Kyjev“ nebyl chybou – IMHO šlo o to, zajistit materiály z těch biolaboratoří – což se (zdá se) povedlo… Jak zděšeně přiznala Nulandová…

          1. Souhlasím, biolaboratoře a jaderné elektrárny byly cíle, které bylo třeba dosáhnout i v případě neúspěchu převratu. Únik detailní informace o biolaboratořích do dumy byl nejspíš důvodem ke spuštění SVO. VVP brzdil do poslední chvíle, vedení rozvědky brzdilo i 5 minut po dvanácté.

            1. O tom brždění máte nějaké info? Nebo o skutečných důvodech zahájení operace?

              Ve smyslu – proč začali letos a ne před rokem nebo příští rok. Co bylo tím spouštěčem.

              1. K tomu brždění – mám zkouknutých spoustů videí přímo od vojáků v zákopech. I když je to zakázané, tak se objevují. Mám takový dojem, že se to toleruje, pokud se video zveřejní až v době, kdy inkriminovaná oblast už je za linií bojů. Asi v 10 videích si vojáci(velitelé) stěžovali, že každou akci jim musí schválit někdo nahoře. Že oni díky dronu vidí, že se Ukrajinci stáhli, ale nemohou se posunout o těch 150m vpřed, že musí počkat, až jim i takhle malý posun bude schválen. Ta videa během 24 hodin obvykle zmizela. Občas něco o schvalování na nejvyšší úrovni ujede i vojenským korespondentům. Když se to stalo Sladkovovi, tak ho hned stáhli „na dovolenou“.

                Po odražení pokusu o vylodění Ukrajinců na Zmijím ostrově to schvalování vyplavalo i na stránky novin. Ruská PVO byla obviňována, že zaspala. Tak se velení PVO prokeclo, že vše monitorovali, nahlásili výše, ale nedostali povolení zasáhnout. Totéž se objevilo v souvislosti s Uhledarem někdy na jaře. Ukrajinci se z Uhledaru stáhli asi na 2 dny, místní jednotky ho chtěli obsadit, ale nedostali povolení. Oficiální vysvětlení bylo, že to byla léčka, že se Ukrajinci nestáhli.

                O skutečných důvodech spuštění nevím nic. Načasování si odvozuji z komentářů. To, že přípravy na válku nebyly dokončeny a armáda potřebovala ještě rok a půl až dva k úplnému přezbrojení, se objevilo ve více než desítce analýz na obou stranách konfliktu. Proč zrovna ten den? Jen se dohaduji na základě běhu událostí a komentářů představitelů nejrůznějších politických skupin v Rusku a v USA.
                Z běhu událostí bylo vidět, že Putin byl k tomu dotlačen a že ještě před oním oficiálním jednáním bezpečnostní rady státu měl v rukávu schovanou možnost, že rozhodnutí odloží, protože proti bude víc než jeden člověk. S kým byl domluven a kdo ho podtrhl nevím, kamery při odpovědích byly zaměřeny na jednotlivé členy rady, takže reakce Putina nebyla vidět. Asi měsíc poté Lavrov utrousil, že Rusko komusi skočilo na špek. Z toho usuzuji, že rozvědka dostala alarmující zprávu a než ji stihla prověřit, tak někdo zařídil její únik do dumy, kde to náležitě rozdmýchali komunisté a samoděržavici. A už to nešlo zastavit. Ruští komentátoři rozebírali dvě možnosti – Ukrajina zaútočí na Donbas 25.února(ve skutečnosti byl útok plánován na začátek března) nebo biolaboratoř kdesi u Charkova potvrdila, že se jim podařilo skrýt virus pravých neštovic pod virus covidu, že odesílají vzorek do USA a začínají pracovat na vhodném výrobním postupu pro velkovýrobu. Co z toho je pravda se možná nikdy nedozvíme. A možná je pravda obojí.

        2. Chcete říct, že kdyby Rusové naplánovali operaci jak normální lidi na základě reálných dat a v červenci obsadili východní břeh a jih, že by na tom proto byli hůř, než v současnosti, kdy bijí hlavou o beton u Avdějevky?

          V čem je pro ně podle vás výhodnější současný stav oproti tomu po vojensky úspěšné operaci?

          1. keby sa podarilo obsadenie Kyjeva ta samozrejme mate pravdu bolo by to rychle behom par dni
            ale sucasny stav znamena kratke zasobovacie linie a neustaly prisun cerstveho masa pred hlavne kanonov zo strany protivnika
            Navse Ukrajina nemoze robit ziadne vacsie presuny vojenskej techniky bez toho aby ju rusi neznicili Kalibrami – to je velke obmedzenie pre UA
            dalsia vec su rastuce protesty obyvatelov zapadnych krajin ktori nechcu v zime zmrznut a teda klesajuca podpora Zapadu
            .
            su samozrejme aj ine pohlady ale tolko na vysvetlenie

            1. Ale o tom je ta debata. Já vidím, že Rusko tu operaci totálně zpackalo. Proto se nikam neposunuli a proto mlátí hlavama o beton půl roku. Je spousta důvodů a příčin proč se to stalo a spousta nápadů jak se zachovat, když se to provalilo. Co a jak šlo kdy ještě napravit a co ne.

              Já tady ale stabilně čtu, že to, jak operace probíhá, je podle plánu a že pro Rusko je toto výhodnější (a plánovaně), než situace po rychlém vojenském vítězství.

              Tak se pořád dokola ptám, v čem je podle těchto lidí lepší pro Rusko dnešní stav oproti (teoretickému) rychlému vojenskému vítězství.

              Není potřeba mi opakovat, že si mysleli, jenže Kyjev/USA nespolupracovali podle plánu z Kremlu.

              1. Ano, máte pravdu, také to tak cítím.
                Ono hodně záleží na víře (a mám za to, že náš Vidlák a většina nás zde jsou fandové Putina a mnohdy jen proto, že jsou antifandové systému u nás).
                Představa Putina jako geniálního šachisty v zemi neomezených možností pohrávající si se zdegenerovaným Západem je zrovna tak hraniční jako líčení Ruska jako říše zla s Luciferem v čele.
                Udělali hromadu hrubých chyb (kolony před Kyjevem jako na střelnici, stažení z oblasti Charkova, kde vítající obyvatelstvo bylo odhaleno a likvidováno – jakpak se to promítne do chystaných referend?).
                Současný stav pozic je více méně na úrovních konce února minus stažení od Kyjeva a Charkova). Nechápu a je to cítit i na RF webech v diskuzích, jak je možné ponechat po dobu poloviny roku střílet z Avdějevky na Doněck.
                RF propaganda tvrdí, že tam je dlouho budované opevnění a kolem jsou lidé v mnoha případech příbuzní lidí z Doněcku a okolí. To, že jsou dále zabíjeni ti lidé z Doněcku nevadí. A na těch webech (mám rád aftershock.news) lze vysledovat i sílící obavu z toho, že na tom pomalém promyšleném postupu je něco nedobrého.
                Takže buďme ne nad věcí, ale realisté. Realista ve mně vidí Evropu jako tajtrdlíka
                (vím co to je, ale už mě to neuráží), který to po Rusku a Ukrajině nejvíce odskáče.
                Všichni ostatní si pomohou, třetí svět i Amerika (ta jen dočasně, ta nepřežije ty blahobytné nesmysly: gender, LGBTQ, BLM, GreenDeal). Pád Ameriky a dolaru zvlášť ale bude velké společenské kataklyzma. S tím už se ale budou muset vyrovnat jiní a především moje děti a vnukové.

                1. Můj pohled na Avdějevku (jen pro případnou referenci, kdybychom se bavili někdy později)
                  – za 7 let tam vybudovali v podstatě soustavu pevností, nedá se to ani rozbít ani obsadit. Ne přiměřenými silami.
                  – nemá smysl tam tratit lidi a materiál. Jestli Kreml rozhodl v roce 2014 jim dát možnost se opevnit, znamená to, že holt musí obětovat civilní život Doněka. Měla být provedena totální evakuace nebojeschopných, držet posádku pro odražení útoku a nějaké baterie a prostředky na boj proti artilerii, Gradům a minometům.
                  – Dobýt ji vševojskovou operací ze západu, tím jižním křídlem

                  Jsem zvědavý, jestli se někdy dozvíme, jaké ztráty byly na proruské straně v rámci bojů o tuhle obec.

                  1. Avdějevka je pro Doněcké a Rusy už politický problém. To co jsem psal, vyplývá z diskuzí na ruských webech. Obyčejní lidé (jako já) nedokáží pochopit, že není možné dostatečným množstvím munice (z děl a letadel) rozbít opevnění – bez ohledu na to, jak dlouho se budovalo.

                2. Já to vidím tak, že Putin excelentně lavíroval mezi jednotlivými názorovými skupinami celá léta. Válku teď nechtěl, byl k ní dotlačen, jestřábi a samoděržavici získali krátkodobou výhodu, vychýlili rovnováhu. Teď je Putin drží na uzdě tím, že je to speciální operace, a proto nechce povolit plné zapojení armáda, a postup je pomalý. Nemyslete si, že za zavřenými dveřmi chyby jestřábům a samoděržavikům neomlátil o hlavu. Ale není to Stalin, aby je hned postavil ke zdi, nechá je ty chyby odpracovat, a pak je elegantně odsune do ústraní. Na veřejnosti jen zopakuji mantru o „denacifikaci a demilitarizaci“ a postupu dle plánu.

    3. Re: Králík62

      Kuwa, králík, vy mě se*ete!
      Kvůli vám abych si vzal den dovolené, než to po vás všecko přečtu a hlavně pochopím, co jste chtěl sdělit!
      A ještě schválně píšete malinkýma písmenkama!
      To mi děláte schválně!!!

      Nechcete to hodit do pořádného článku, chlape jeden králičí?

      1. Nechci. Neumím to tak hezky jako Vidlák, Starý kocour a někteří další. A taky nechci říkat některé věci naplno, je lepší jen naznačit. Vždyť nic nevíme, jen koukáme do souboru křivých zrcadel a hledáme, kde neštimujou.

  16. Ne, Rusko není strážcem civilizačních hodnot. To prostě jenom Západ zdegeneroval takovým způsobem, že vedle něj dokonce i Rusko vypadá jako normální svět.

      1. …to je podle mne, zatim predcasna otazka (ktera zapadni zeme vypada vedle Ruska jako nenormalni), ale v lednu/unoru 2023 by uz melo byt vice jasno…ale sam za sebe si rikam, ze az 3. zima v poradi, bez ruskeho plynu v Evrope, zcela rozhodne…:-)

        1. Aspoň v Rusku nemají ty darnošlapy a anorektičky a zubatá děcka,jako je William a Harry Kate George Luis a ta holka jejich sestra a černá švagrová a další děcka co radši neukazujou. Ta Beatrice je taky hrozná držka. Putin je aspoň fešák

          1. Paní Sibylo, jste moc přisná! Z toho veledlouhého seznamu Epsteinových hostů na jeho ostrově, se jen pan Andrew z té rodinky, tak nějak přiznal k sexu s nezletilými! Ti ostatní šukxxxsti, těm to prošlo…p.s. samosebou si můžeme myslet, že i Andrew to chtěl mít bez problému a nevyšlo mu to, ale vzhledem k těm ostatním, alespoň o něco přišel…

  17. No a ještě k tomu porozumění jedině síle.
    No opravdu to není ideální řešení a většina by chtěla řešit všechno pravdou a láskou (a květinami). Ale v řadě situací to prostě nestačí a musí nastoupit primitivnější nástroj.

    1. Platí Cukr+Bič. Někdo je chytřejší a kamen se nemusí dotýkat 10x a ví to hned, jiný se kamen dotkne 100x a stále se nepoučí 😉

      Jak to řekl jeden spisovatel Heinlein (ne ten němec) „násilí už vyřešilo v historii víc problémů než cokoliv jiného“…

      Ale reálně, ve skupině musí existovat nějaké pravidla, pravidla se vynucují násilím, když je někdo nechce respektovat. A domluva s „květinami“ je právě protože někde za chrbátem je bič…

    2. Takové řešení květinami má něco do sebe… Když takovým pětikilovým květináčem s nádhernou květinou fláknete někoho po hlavě, třeba i porozumí…

    1. Ja si tiez myslim, ze nie je mozne aby taki blbci ako su teraz pri moci na slovensku, v cechach, polsku, finsku, svedsku a hlavne v Bruseli sa dostali k moci nahodne v rovnakom čase. Pride mi to ako by niekto zo zakulisia poslednych 5 rokov dosadzoval k moci tich najvacsich a najservilnejsich idiotov, ake ma dana krajina k dispozicii.

      1. Zlokote,
        mě vždycky rozesmutní, když někdo po desítkách let napíše něco, co považuji za natolik triviální a nezpochybnitelnou pravdu, že se ani asfaltovým holubům nevyplatí si z toho dělat srandu.
        Prostě to demoralizujei tu mou již neexistující morálku.

  18. Nejenom státy rozumí jen síle. Tohle platí od jednotlivců přes party a firmy až po státy. Jen to často bývá rafinovanější a ten silový faktor není na první pohled patrný.

  19. Stejně jako Putin tomu všemu ani já nemůžu uvěřit ! A nemůžu uvěřit ani tomu, že většina normálních slušných lidí s tím evidentně nemůže nic dělat i když opravdu chce a všichni se ptáme,jak se to stalo,jak jsme to v průběhu posledních nejméně deseti let mohli dopustit….

    1. Tohle popisuje Robejšek v posledním rozhovoru. Vůdci stran si k sobě nepustili nikoho chytřejšího, jejich nástupci, kteří už tak měli nižší laťku, také, až to došlo do stavu, kdy šéfují lidé na úrovni MPA nebo Fialy. A není to jenom u nás, je to západní standard. Tady: https://www.youtube.com/watch?v=aG7h9EMcghs

    2. Vzala jste mi to, Olgo, z huby, a skoro bych už ani nemusel nic psát. Zdráhám se uvěřit (nadsazuji), že třeba ten grýndýl mohl někdo myslet vážně atd. Jsem starý a zkušený, ale to co se k nám valí z Brusle a okolí, to jsem ani představit nedovedl…… Úspěch to, podle mě, mít nemůže, protože se to vymyká logice, skončit průserem to muselo a už se děje.
      Elity u nás „na Západě“ by rády na Rusa, ale plebsu se moc nechce. Tak ještě verbálně, to se do Rusa mnozí pustí, ale do skutečného boje? Ani náhodou. Do barevného průvopdu v Praze, to jo… Prý šedesát tisíc lidí, to je šest divizí….. a Rus prchá v děsu. Vidíte jako já ten paradox?

        1. Z taktického hlediska, geniální a inovativní-uchechtat svého protivníka do bezvědomí. A v čele těch holých zadků by svou sukýnkou a šourkem hrozivě plápolal generál Levinová. Tohle by ani Sun-c’ nevymyslel.

          1. Pepek, gogo:
            předevčírem jsem hájil před jedním historikem známý případ, kdy hrdinná polská jízda se šavlemi v rukou byla nasazena proti německým tankům.

            Musel uznat, že se jednalo o zcela racionální taktiku.
            Pokud se alespoń každý desátý řidič tanku chechtal tak, že převrátil tank na bok či se srazil s jiným tankem, pak byl jízdní útok úspěšný:
            Lidi jsou zadarmo a deset koní bylo mnohem levnějších než tank.

            1. Já říkám: Smích léčí i zabíjí. A teď si představte místo srdnaté polské jízdy, která i přes značnou nevyrovnanost sil, zcela jistě budila respekt, několik valících se divizí, různobarevně oděných do pitkáčů, podprseneček, nejrůznějších řemení, jenž zařízlé jsou hluboce v řitích, zmalovaných mrcasících se pánů, spousta sadomaso typů specificky oděných, cicmajících se leseb, různých „přešitců“ na opačné pohlaví a tato skvadra se tančíce, řítí na slovanskou armádu ( záměrně nepíši Ruskou). Vždyť je to o zdraví probůh 😁

          1. Vladimir Vladimirovič ví přesně s jakou dekadentní sebrankou má co do činění. Doufám, že se neohne. Vnímám to jako věc existenciální. No, zcela jistě je v jejich vojenských zákonech paragraf o neohýbání se před vojsky západního okruhu. Něco jako paragraf o homo atergo vpádu 🙂

          2. Jojo, ruská televize odvysílala část Pride parade, pár článků v novinách, ale ta diskuze pod nimi.
            1) Vyhodit všechny z televize, že takovou hnusárnu pustili na obrazovky. ( Pokud se pamatuji, tak to pár vedoucích odneslo. )
            2) Ať VVP okamžitě spustí železnou oponu, tohle v Rusku nechci.
            3) Raději budu žít v zemljance, jíst grečku(pohanka) a pít horkou vodu místo čaje, než si tohle dovézt s ostatním zbožím ze Západu.
            Lidi se sjednotili a LGBT+ je rádo, že ruská veřejnost toleruje jejich soukromí a dokonce jim i dovolí kluby a hospody, kde se mohou potkávat.
            Prostě dokonalý výsledek propagandy. A pak prý, že záporná reklama je taky reklama.

  20. S tak prikrym usudkem bych byl opatrny.
    Pred par mesici, a mozna to budou uz roky, dosly v Rusku diky sankcim hrebiky a Rusove je vyrobit nedokazali (nerikam, ze neumeli) a situaci muselo resit az ministerstvo direktivnim rozhodnutim.
    Ve clanku zminovane nahradni dily na auta doted Rusove take nedokazi vyrobit v uspokojivem mnozstvi a kvalite a resi to pasovanim pres treti staty, anebo dovozem nekvalitnich vyrobku z Ciny, ci rozvojovych zemi.
    Dnes nakoupili v Iranu tisic dronu, coz zas vypovida o stavu armady a jejim chybnem odhadu ucinnosti a taktickeho vyznamu zbrane a neschopnosti zajistit jeji vyrobu. Velka slava byly Armaty, pred kterymi se Zapad trasl, momentalne je po letech vyvoje a vyroby k dispozici asi 30 kusu.
    Podle meho Zapad nepospicha a nastesti ani nezbroji, protoze vi, ze Rusko rozhodne neni dobre promazany stroj, pred kterym je treba se mit na pozoru. Uvahy o obru na hlinenych nohach nejsou uplne daleko od pravdy.
    A ano, vim, co vsechno Rusko dokazalo, ale take vim, ze podnikani v nem je svazano tezkou byrokracii a mimozakonnymi tlaky mocnych jedincu a uskupeni, z cehoz vyplyva nizka podnikatelska dynamika, jez pro svoji existenci potrebuje pruhledne a funkcni zakonodarstvi, drzici korupcni klany na odstup a zarucujici pred nimi transparentni a ucinnou ochranu.
    Rusove bez pochyby dokazi vyrobit vsechno, velka otazka je, jak operativne, v jake kvalite a mnozstvi a pod jakou motivaci. Budiz vyse uvedene hrebiky vzorovym prikladem: vyrobek je to technologicky a materialove velmi jednoduchy, presto se nenasli podnikavci, kteri by ho dokazali vyrobit a prosadit na hladovy (!) trh v dostatecnem mnozstvi. Kdyz spravne odpovime na tuto otazku, dovime se i proc Evropane radsi budou mrznout, nez aby sli do prime konfrontace, ci jen mobilizovali svoji enonomiku..

    1. No zato u nás není podnikání svázáno žádnou byrokracií !!!! Asi jste nepodnikal !
      Tady Vám teď byrokracie vytvořila přesný plán i na to, v kolika stupních Vám bude mrznout zadek na WC !!!

      1. Já už tyhle nesoudný antiruský sračky ani nekomentuju.
        Stačí si jen vzpomenout, jak „pružně“ se v čechách vyráběl tak jednoduchej výrobek jako roušky.
        Můžeme si potom pokecat o pružnosti, těžký byrokracii, dovozu z číny, podnikatelský dynamice.
        Targus by řekl, že se tady zase melou hovna a měl by recht.
        Já jen řeknu, že než někdo začne takhle blouznit, měl by se rozhlídnout okolo sebe.

          1. Tahle kritika rusáků vytažená až z paty je už spíš diagnóza.
            Jakoukoliv ruskou byrokracii porovnejte nejdřív s byrokracií naší, českou (tj. EUropskou) Momentálně si ani nemůžete zatopit na hajzlu, jak podotkla Olga.
            Jakejkoliv nedostatek spotřebního zboží v rusku porovnejte s nedostatkem roušek u nás nebo nedostatkem dětské výživy v USA. Zkuste z toho potom vyvodit něco o hliněných nohách, ale pozor aby se vám lidi nesmáli.
            O složitosti podnikání v rusku nemluvte před podnikateli a živnostníky u nás, mohlo by dojít k nejen slovnímu napadání.
            V psychologii se tomu, tuším, říká přeskokové jednání – když už člověk neví kudy kam, začne řešit nedostatek hřebíků v rusku.

            1. Proc bych mel ruskou byrokracii porovnavat nejdrive s ceskou, pitharte?!
              Rec je o Rusku a o Vidlakove clanku. Anebo jsme jako na iDnes, kde diskuter, ktery Rusko uplne nehani, musi dodat vyzadovanou ulitbu „Rusko sice vyrabi rakety, ale opili muzici v zemljankach hladovi“?
              Bylo by tedy lepsi napsat, ze Rusko neni schopne vyrobit hrebiky, ale v Evrope jim zas nepotece tepla voda? Takhle se chcete bavit?
              Mel jsem zato, ze tohle je normalni forum, z jehoz ctenaru netreba delat blbce a na kterem jeho majitel nevyzaduje prisne dodrzovani stranicke linie.
              Mohu se ale mylit.
              Na kazdy Vidlakuv clanek se tesim, ten clovek ma cit pro situaci, ale vladne i silnou literarni licenci, coz znamena, ze sve vyvody obcas dotahne az na hranu.
              Ve svem prvnim prispevku jsem pouze upozornil na to, ze v clanku nastinene realie nemusi odpovidat stavajici urovni ruske vyroby a dodal jsem par prikladu a i duvodu, proc to tak je. Ty jde tezko vyvratit, muzeme se samozrejme bavit o trendu, ale to snad neni predmetem rozhovoru. Copak vy jste to nezazil?:
              – v Tezkoslovensku nejsou banany!
              – Ale v Americe biji cernochy!
              Fakt chcete takhle dopadnout?

          2. Mimochodem, o „mimozákonných tlacích mocných jedinců a uskupení, z čehož vyplývá nízká podnikatelská dynamika“ si můžeme popovídat například u naší elektriky, prodávané na burze v Lipsku, i když to žádný zákon nevyžaduje. Jen na to tlačili minoritní akcionáři a škodí to českému průmyslu i občanům.
            Copak o tom asi píšou drmolové v ruských diskusích?
            Mají nás za tupé, blbé lemply?
            Mohli by, ale jak jsem pročítal ruské diskuse, úplně na nás a naši blbost serou.
            Nikdo tam nefilosofoval o našich hliněných nohách.

            1. Soukromí akcionáři (jednotlivci, fondy) vlastní 30% akcií ČEZu. A musí souhlasit, že se veškerá elektřina nebude prodávat za maximální cenu (třeba přes Lipskou burzu), ale nějak levněji. Proč by si sami snižovali zisk? Pro vedení těch USA-fondů by to bylo i trestné vůči svým akcionářům.
              Že to šlo ve Francii? Tam stát vlastnil 90% akcií a byl dominantní vlastník a dle mého, si tam stát věří, že by arbitráže vyhrál. U nás v ČR, dle praxe Železný a CME, akce Diag Human stát prohrává desítky miliard. A ČEZ je vyšší level.

              1. Pochybuji silně, že nevíte o tom, jak to mají naši bratia Slováci. Spíš bych ráda, čistě ze studijních důvodů, abyste nám sám/sama vlastními slovy poreferoval(a), proč jste příklad Slovenska nepovažoval(a) za hodný zmínky, kromě toho, že to nezapadá do ideologického rámce, který zde prezentujete. Děkuji předem.

              2. Proč by měli minoritní akcionáři určovat, jaké kroky spoečnost udělá? A kdyby to tak z nějakého neznámého důvodu fungovalo, proč by se pak někdo snažil získat majoritní podíl, kdyby její směřování a politiku měli určovat minoritní akcionáři? Nemáte to trochu převrácené po fialovsku? 🙂

              3. Nevím, jestli jste pochytil přesně o čem je řeč. Řeč je o „mimozákonných tlacích mocných jedinců a uskupení, z čehož vyplývá nízká podnikatelská dynamika“
                V tom jsme na tom stejně jako rusáci – banda zasranejch minoritních akcionářů si dělá s republikou a trhem, co chce.
                A co situaci otočit?
                Že by majoritní akcionáři vykostili ty kurvy?
                Ne? A proč ne?
                A čem se lišíme od rusáků a co nám dává právo se nad ně povyšovat?
                Neumíme zatočit s bandou ksindlu tak, jako to ani rusáci neumí.
                Rozdíl je v tom, že naši blemcáci si třepí svoje blbý držky a rusáci na nás serou.
                Někdy by to chtělo trošku soudnosti.
                Ruská ekonomika trpí týmiž nešvary, jako česká – tj. EUropská.

            2. To pithart:
              Nikdo z nás tady, nebyl v RF a já sám naposled před sedmnácti lety.
              Nikdo z nás tady, neví ani přibližně, co se tam vlastně děje a jak to tam doopravdy funguje, ale všichni bezpečně ví, že Rus je prostě v prdeli a bez těch hřebíků si nedá dokopy ani ty svoje dřevěnice na vesnicích..
              Tyhle „zasvěcené“ komentáře ala gogo/stridor, vyčtené ze 100% z pochybných internetů, jsou přinejmenším směšné.
              My jsme si z Rusů taky dělali při každé příležitosti prdel. Já s tím přestal po prvním pracovním pobytu. Mohl bych to rozepsat, na co všechno naše tehdejší parta čuměla, jako vyorané myši, ale to by bylo na samostatný článek.
              Ten článek s vylíčením některých skutečností, by ale oproti naší tehdejší situaci (2005) vyzněl až tak prorusky, že by mě pan Zakladatel nepochybně považoval za ruskou pátou kolonu.

              1. Ty co umi vyrobit hrebik , to jsou zaruceny rizkove. Kam se na ne rus hrabe. Aby meli aspon necim si zatlouct viko vod rakve ..

              2. „Nikdo z nás tady, nebyl v RF a já sám naposled před sedmnácti lety.
                Nikdo z nás tady, neví ani přibližně, co se tam vlastně děje a jak to tam doopravdy funguje“

                Příliš kategorické tvrzení, jenom v téhle diskusi se dají vyjmenovat 2-3 kteří se se po přečtení pousmáli…

              3. Obávám se, že vám ideologická zaslepenost a puzení „stát na jedné straně“ brání vidět věci realisticky.
                Kritické vidění Ruska neznamená nutně být sorosovským přisluhovačem. Kriticky se musejí na svoji zem dívat taky ti, kteří ji ve svém vlastním zájmu potřebují zachovat a ubránit.
                Jasánkovsky kejhat, že operace běží líp než podle plánu a plníme jak Šternberk na 130 – tedy není třeba nic měnit, to by je mohlo stát strašně draho a mohlo vést k likvidaci. Samozřejmě, že je možné takhle navenek jásat, ale uvnitř se chovat racionálně. Je pak otázka, kdo to jak pochopí a podle toho se zařídí.

                Já si dokonce myslím, že vnitřní hňup, bránící změnám k lepšímu a vyhrožující kritikům likvidací, je pro společnost nebezpečnější, než vnější nepřítel, který problémy zveličuje. Chytrý nepřítel totiž nechává nepřítele pokračovat v chybách, chválí mu je a předstírá, že mu to vadí. Sobě nebezpečné vydává za nevýhodné pro nepřítele.

                Z tohoto pohledu viděno, byste mohl být pokládán za chytrého nepřítele Ruska. Ale nebojte, ani jednomu nevěřím, vím, že je to naopak.

                1. Hele, odpovím vám jednou a naposled:
                  rusáci nemají brance
                  zkušené vojáky
                  generály

                  nemají ani střelivo
                  inteligentní munici
                  tanky
                  rakety

                  nemají peníze
                  jídlo pro vojsko
                  letní ústroj pro vojsko

                  kradou hajzly, protože je nemají
                  kradou pračky, protože je nemají
                  kradou děti a odvlékají je do ruska

                  Hele, jak moc velká kunda musí člověk bejt, aby k tý 24/7/365 zasraný propagandě přidal hřebíky?
                  Jo, on je disident?
                  V tom zkurveným demagogickým řevu je to jedinej disident a hrdina. kterej poukázal na hřebíky?
                  Nebo jste oba voslové?

                  Hele, a jednou a naposled: řekni mi, ty kokote, na který straně stojím, když vás – zasraný propagandisty pošlu do hajzlu.
                  Vysvětli mi to, nebo tě budu důsledně oslovovat osle!
                  Fertig!

          3. I v ruském parlamentu se zabývají blbostmi.
            V článku máte ale i odpovědi. Pokud bude třeba, výrobce Severostaľ navýší výrobu, ale stát nepožádal. Dovoz pokrývá 23% potřeby. Máte tam uvedenou i strukturu dovozu. „Hlavním dodavatelem je Bělorusko (84,3 % celkového dovozu). Kromě toho k nám byly hřebíky přivezeny z Číny (10,7 %) a Finska (2,1 %). Ostatní země představovaly 2,9 %, ale jejich objemy jsou příliš malé na to, aby mohly být považovány za průmyslové dodávky. “
            Dokonce k tomu dodám i vysvětlení:
            – Finsko = IKEA a jejich dodo výrobky
            – Čína = pro zajištění své ekonomické činnosti v Rusku si tahá sebou z Číny téměř vše a kšeft jim též není cizí
            – Bělorusko = asi se tam hřebíky vyráběly už v dobách SSSR, dodávky neměly výpadky a tak nebyl důvod tenhle dovoz nahrazovat; Bělorusko něco přece do Ruska musí vyvážet;

            1. Globální ekonomika je i v Rusku. V devadesátých letech opravdu padly hranice a logistické trasy se propojily snad kromě KLDR úplně všude. Je zcela běžné, že součástky ve výrobku několikrát objedou planetu, než se ve finálním produktu sejdou. Platí to i pro obilí a potraviny všeobecně.
              Problémy nastávají v opravdu hi-tech oborech, protože některé špičkové věci se musejí vyrábět po miliardách, aby se vyplatila jejich linka – typicky čipy. Ale takových výrobků je o dost víc.
              Dneska se všechny velmoci víceméně navzájem drží pod krkem, protože mohou zadržet nějaký klíčový komponent. Rusko suroviny, Evropa hi-tech stroje, USA know-how, apod, apod.
              Vzhledem k tomu, že přicházíme do období nestability, budou výpadky ais spíš přibývat a to i tam, kde bychom to nečekali.

              1. Kdyz planujou zimu ,spinu , bidu a epidemie a zbrojeni , vicemene nedrzi nikoho po krkem. Jak asi. Kdyz.
                Jde vo zradlo a tak tam de vo krk.
                Hi-tech stroju se nikdo nenazere..
                Ktery ze ty „spickovy veci“ se musi vyrabet miliardach..??
                Kdyz si muze dovolit je vyrabet mini ostruvek ,Tajwan..
                Problem a spickovej , jako hrebik spicatej ,ale jak pro koho …

          4. Ty hřebíky mi připomněly – někdy v roce 1984 si soudruzi ze Sovětského Svazu z mé rodné fabriky odvezli kompletní dokumentaci pro výrobu „hřebíkového rychlolisu“ – to je stroj, který žere z cívky drát a do bedny sype hřebíky kadencí samopalu. Kdoví, kde skončila. Možná na Ukrajině, možná v kamnech ..

    2. „Pred par mesici, a mozna to budou uz roky, dosly v Rusku diky sankcim hrebiky a Rusove je vyrobit nedokazali (nerikam, ze neumeli) a situaci muselo resit az ministerstvo direktivnim rozhodnutim.“
      To, co popisujete, je normální ruský postup řešení problému. Vysvětluji ve svém příspěvku výše.

    3. Děláš stejné blbosti jako generálové co se tvrdě připravují na minulé války.

      Já si počkám jak válka dopadne, protože jestli Rus zvítězí, tak řeči „nenasadili Armatu, tak dokazují selhání ruska“ apod. se ukáží jako bláboli. Za prvé nevíš důvod, takže dokazovat tím, že to je šmejd?
      Ber to jinak v afgánu/iráku se taky ukázalo, že super Hummer je vlastně šmejd postavený pro potřeby druhé světové a prakticky ho tyto války odstavili jako šrot…
      Dokazovat tímto, že ruské drony jsou šmejdy a neruské super? Otázka je jak by dopadla konfrontace USA vs Rusko a jak by dopadli drony USA vs Ruská protivzdušná.

      Za mě, na Ukrajině se testují zbraně pomalu s celého světa, tak nevidím důvod dělat haloo, jako ty, že tam testuje i Irán. Za mě, jeslti má jinou školu stavění dronů, tak je lepší koupit hotové a vyzkoušet v praxi a pak změnit vlastní vývoj, než měnit vývoj vlasntí a čekat půl roku testovat a pak zavádět.
      Ano, mohu říkat „nikdo mi nepomohl“ ale proč bych to dělal, když si nechci pěstovat falešný pocit ega?

    4. Mate to pomotane. S temi hrebiky. Jsem tu diskusi sledovala. Vyvoj byl takovy, ze Rusko si vyrabi vetsinu hrebiku samo + dovazi z Beloruska. Byly tam sankce, kvuli kterym vznikl nedostatek urciteho konkretniho typu, ktery se dovazel ze zahranici. A kdyz tyhle hrebiky najednou nebyly, vznikl humbuk, ze nejsou hrebiky jako celek. Na tohle jsou naprosti machri zahranicni media, co v Rusku pusobi, jakmile se objevi maly problem, nabehne Dozd, Echo Moskvy, Hlas Ameriky a Svobodna Evropa a nafouknou bublinu. A kdyz lidi slysi, ze nejsou hrebiky, tak kdo neco potrebuje, jde a koupi pro jistotu dvakrat tolik. Ve vysledku hrebiky dosly, trvalo to par mesicu, fabriky zvysily vyrobu, neco se dovezlo z Ciny a za ctvrt roku bylo po problemu.
      Podobna je situace s dalsim spotrebnim zbozim. Co se tyce prodeje zbozi v maloobchode, aktualne je pomer ca 65 % domacich vyrobku, ca 35% dovozu. Napriklad obuvi se polovina vyrabi v Rusku a polovina se dovazi, vetsinou z Ciny a dalsich asijskych zemi.
      Kdyz neceho vznikne nedostatek, prumysl zareaguje, ale ta reakce samozrejme nikdy neni okamzita, obzvlast u slozitejcich vyrboku, takze trva par mesicu, nez se situace ustali. A mezitim se na zapade vyrobi desna bublina, jakoby s Rusku byli totalne neschopni.

    5. Jen male priklady:

      V USA dosly letos vlozky a ketchup.
      Loni v EU neslo sehnat vetsi mnozstvi plechu a dodaci lhuta byla pres rok.
      O polovodicich netreba ani mluvit.
      A tak by slo pokracovat jeste dlouho.

      To, ze neco neni dostupne v dobe naruseni globalnich vyrobnich retezcu je pochopitelne. A nikdy se to neda vyresit za mesic ci dva. Obcas to muze trvat i roky protoze fabrika se nenaplanuje a nepostavi za noc. I kdyby jsi se na hlavu postavil.

    6. „Dnes nakoupili v Iranu tisic dronu“
      Hřebíky nebudu komentovat, to fundovaně udělali kolegové výš, zastavím se na této fráze – jakých dronů? Jednorázových typu kamikadze? Tak to je množství které spotřebují za pár dnů, max. 1-2 týdny. Velkých typu Shahed 129 nebo 191, které jsou schopné být ve vzduchu déle než 24 hodin a fungovat jako útočné platformy i jako účinné pozorovatelny dělostřeleckých a raketových systémů? To je analog amer. MQ-1 Predator, těch bylo od roku 1995 vyrobeno až 360ks (vlastní je celkem 5 států ve světě), takže Irán má skladem (nebo dodá během krátké doby) 3x víc, než usa vyrobili za 23 let? Nebo 999 prvních a 1 druhý?

      Takhle se děti dělá propaganda, na generování „informací“ tohoto typu stačí vzdělání „2 týdny aspenu“ (teď nemyslím vás ale pův. autora) a vědomí, že 99% recipientů se nad jejich pravdivostí vůbec nebude zamýšlet

      1. Ono se to má tak, že si kdosi dal práci a na Flightradaru zjistil, že do Ruska za poslední 2 měsíce přiletělo o 40 íránských nákladních letadel víc než v předešlých měsících. A tak se spekuluje, co letadla dovezla. Už se neřeší, kde přistála – vojenské nebo civilní letiště.

        1. Dovedete si taky jistě představit to uspokojení Rusa, který ještě pamatuje prvenství ve vesmíru z toho, že jeho země není schopna vyrobit pár funkčních modelů letadel a s velkou slávou je dováží z Íránu jeho high-tech řešení.
          A třeba ještě pamatují, jak dostával ocenění zmíněný Čubajs za předstírání faktu, že tohle mají v Rusku zvládnuté a drží vlastně krok s Tajwanem.

          Ti chytřejší se přenesou přes to pokoření a zamyslí se, jak z toho ven. A tady mám dojem, že se tam nedějí věci, které by člověk v takové situaci očekával.

          To, že se nedějí v naší oblasti, naopak, že u nás se zrychluje pád do pekel, je na jinou debatu.

          Soutěžení v rychlosti úpadku je prostě sport pro silné nervy.

          1. Rusové mají svůj UAV Orlan-10, což je průzkumník a celkem vtipně funguje. Vystřeluje se jako z praku, přistává pomocí padáku a nafouknutého polštáře na břiše a ještě je skládací. Technicky nic moc, ale je levný, plní svojí funkci a jeho výroba stojí pár šušňů, nejdražší je kamera.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Orlan-10
            To, že kdosi na ministerstvu bránil vývoji dalších typů UAV, je předmětem kritiky už od počátku operace v Sýrii a kritika zesílila po prvních měsících SVO. Vojáci z frontové linie, většinou jednotky DLNR, to vyřešili tak, že požádali veřejnost o dodání malých kvadrokoptér, převážně Maviců, cca 55 000 Kč/kus. Co vidím videa s dodávkami z dobrovolnických sbírek na frontu, tak v každé dodávce je od 3 do 30 kvadrokoptér. Jeden z organizátorů dobrovolnických sbírek nedávno ohlásil, že se mu podařilo uzavřít smlouvu přímo s výrobcem za cenu téměř poloviční a první dodávku 300 Maviců už má u sebe ve skladu. Nabídl ostatním dobrovolnickým sbírkám, že jim Mavicy přeprodá za původní cenu a že se mohou domluvit na centralizovaném nákupu pro všechny. Na pár videích bylo vidět, jak si někteří dodo systémem udělali z Mavicu útočný dron.
            Myslím, že teď ruské ministerstvo obrany nemá moc na výběr. Někde útočná UAV musí koupit, není důvod vynalézat kolo. Pak se je musí naučit vyrábět a na základě analýzy použití v boji, mohou začít vylepšovat nebo tvořit vlastní.

      2. Nerozumim vam, sh0tku, rusove oficialne oznamili nakup, koho je to propaganda? Rusu proti sobe, anebo tu tisicovku dronu nenakoupili a jen klamou telem? Anebo se o tom nesmi mluvit, protoze neni jasne, co je v kontraktu?
        Iranske MZ kontrakt take nespecifikuje, jen v prohlaseni bez prime souvislosti uvadi schopnost Iranu vyrobit Sahida 129.

          1. Ja to mam z platku NewsFront Konstantina Knyrika, predsedy krymske organizace strany Rodina.
            Zas tak rozhodujici mi ta informace neprisla, abych musel patrat, jestli je na ni razitko MO, tohle mi na oznaceni „oficialni“ stacilo.
            Ale chapu, ze to treba nebude stacit vam, s tim ovsem nic nenadelame.
            Kdybych chtel delat propagandu, tak to udelam presne naopak a nebudu zde psat kriticka zjisteni, ale naopak podporovat nejvasnivejsi komentare, „co to mysli dobre“.
            Vyzdvihnuti absurdni situace, kdy nekteri jsou presvedceni, ze vse jde podle planu a druzi si v zajmu humanity preji vyhladit ze sveta vsechny mobilizovane Ukrajince, by jako protiruska propaganda uplne stacilo. Nahore uz padlo, ze udajne zabiti 100 Wagnerovcu bylo rafinovanym planem, jak odhalit zdroj ostrelovani. Sam snad uznate, ze tohle nema chybu a pro propagandistu by bylo hrichem tomu oponovat.
            A kdybych chtel trollit, udelam to same- napojim se na absurdni vlastence a pokusim se z nich vyzdimat, co jen bude mozne, bez sebemensiho naznaku kritiky, ci nesouhlasu. Za chvili by tu z toho byly Novinky, pouze s prehozenymi poly ideove baterie.

            1. „Ja to mam z platku NewsFront … tohle mi na oznaceni „oficialni“ stacilo“

              Rozumím, víc otázek nemám

  21. [i][quote]Válka je pokračováním politiky jinými prostředky a nastupuje tehdy, když už řečičky nikam nevedou.[/quote][/i] Vidlák i Clausewitz sa obaja mýlia.
    Prvotná je vojna, agresia, a politika, vyjednávanie nastupuje až potom, keď sa agresia stáva príliš riskantnou, nebezpečnou a kontraproduktívnou.
    To nie je nejaký môj výplod, to je seriózny poznatok kultúrnej antropológie, dobre dokumentovaný dejinami i výskumom „primitívnych“ národov, napríklad domorodcov na Papuy-Novej Guinei.

  22. Já se bojím že tomuhle zase nerozumíme my, lopaty a vidláci z dědiny.
    Totiž, pomazaný hlavy ve vládě a v Bruseli nevedou ani tak válku proti Putinovi jako válku proti lopatám a vidlákům z dědiny a Putin je jen jedním ze strašáků kterýma proti nám mávají.
    … vždyť oni se nás pokouší zabít. Jen my jsme tak tupí že nám to ještě nedošlo. Je to něco tak mimo naše chápání že je těžko tomu uvěřit.

  23. Ale vždyť sankce na Rusko nejsou jenom ty, že od něj nebudeme odebírat suroviny. Sankce jsou přece i ty, že Rusku nedodáváme moderní technologie a bez nich bude Rusko brzy bezzubé!

    1. Jasně – a tyto sankce jsou ve spojení s bordelem v Rusku extrémně bolestivé. A tady se ukáže, jestli to Rusko dovede vyřešit. Domácí výrobou to nezvládli kvůli bordelu, můžou to zkusit znova a lépe, pokud vymění „kádry“. Můžou to ale získat tam, kde technologie používají, nebo ta území/země získat na svoji stranu. Pak by se karta obrátila, že? Můžou, obrazně řečeno, získat TMCS i s ostrovem, nebo bez ostrova.
      Kolik technologií reálně zůstalo v Evropě a konec konců i v USA?
      Kdyby Rusko s Araby přestali dodávat ropu a plyn, Čína s kusem jižní Asie průmyslové výrobky, kdyby tihle zastavili dodávky surovin sobě nepřátelským státům … jak by vypadalo rozložení sil potom? Kdyby některé státy zavedly „sankce“ proti dnešním zaváděčům.

      Upřímně .. dostat se v ČR na technologickou úroveň roku 1990 by trvalo dvě generace poměrně usilovné práce.

      1. Jste optimista. Za těch 30 let nositelé know-how, po staru fortelu, odešli do důchodu, následníků moc nemají a nové za 2 generace nevychovají. Nemá kdo a nemá koho.
        Jak se mi dnes vysmál kolega – jsem ojedinělý solitér ve firmě s 500 zaměstnanci, baví mě totiž práce.

      2. Kdyz se nebudou dodavat moderni technologie TAM KDE JE POTREBUJI a kde maji hromady penez na zakoupeni ,brzy se prestanou vyrabet pro nedostatek, taky zamoznych, ale hromadne zesankcovanych zajemcu..
        Pak jsou chytraci a je jich plna Cina , kery vsecko vokopirujou a jeste zlepsi..
        Ale je vubec nejlepsi si zakazat zradlo , suroviny a energii , to se pak nejlip vyrabi to vsechno nejmodernejsi..Velkej uspech a tisice dekovnych dopisu..A.
        KDYBOVE vedi vsecko ,nejvic ,co nejdelsi a nejlip. A co vsechno jeste muzou !!

      3. to jsou naprosto zbytečný plky.
        My, tj. ČR/EU nemáme rusům co nabídnout, jen žvásty o rovnosti pohlaví, know how ozvučení gay baru, Mý tů, Černýho laskavýho zfetovanýho obra a spisy Michaely Pixový a Jany Valdrový.
        Pošlou nás s tím do hajzlu a budou mít recht.
        Pravda je, že technologie má Čína a Írán a těmi nemluvíme.
        My máme jen hromadu povýšených blbých keců.
        Proto jsou kecy o Íránských dronech věc mezi rusy a íránci a naše zbytečná starost.
        My můžeme sestřelovat nepřátelská letadla duhovými vlajkami. V jejich vývoji jsme napřed.

      1. Spojence? Evropa je americký perimetr a maximálně tak zdroj vzdělaných lidí. Slovy Kissingera: „Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy.“

      2. Jaké spojence? Evropa je nástroj proti Rusku. Jsou doby, kdy se o nástroj staráte, brousíte, necháte ho, aby byl fit a jsou doby, kdy ho použijete a když nechce, tak ho přinutíte, vmanipulujete do války. Zlikvidujete jim civilizaci a ukážete – hele, tamhle mají co vy chcete. My vám zakazujeme si to kupovat, my vám přikazujeme si to tam vybojovat.

  24. Spis bych rekla, ze to Putin chape docela dobre. Puvodne se snazil zapojit Rusko do zapadniho sveta. A helemese, nedavno vystrizlivel, a uz jede podle jineho mustru.

    A bodejt by on a dalsi kupa Rusu nevystrizliveli. Ta nenavist, co se proti nim pestuje a vyrvava uz radu let, by probudila mrtveho.

    1. Re: KM

      Ani náhodou. UK (United Kingdom, ne Ukrajina) dojela přesně na to, na co dnes dojíždí EU. Spotřebovala více, než kolik bylo potřeba exportovat do Indie v zájmu udržení území. Neboli GB dojela na svou rozežranost a neochotu umenšit spotřebu, aby bylo možno udržet vycucávanou kolonii.

      Z druhé strany – příjmy z Indie kasovaly privátní firmy, oproti nevelkým příjmům státu z vybraných daní. Proto stát jednoho dne zjistil, že Indie je pro něj přítěží a rozhodl se, či spíše byl nucen tento balast odhodit.

    2. Ale jen proto, že tehdejší média nebyla všechna v rukou vládnoucí kliky a lidé v tzv. civilizovaném světě měli určitý vnitřní morální kompas, který jim říkal, že to, co dělají Britové ve svých koloniích, je v rozporů s čímkoli morálně přijatelným. Dneska na to v tom tzv. civilizovaném světě všichni kašlou. Však co, ať si Amíci rozpoutávají války všude po světě, šedesátky a protesty proti válce ve Vietnamu už se nikdy nevrátí.

      1. Protesty proti válce v USA nastaly až když mlaďasové dostávali „povolávák“ a domů se vraceli v pytlích nebo zmrzačení…

        1. Matzurka:
          Hodně k tomu přispěli i jinak znevažovaní hippies.
          Bylo jich zatraceně hodně, byli slyšet a jejich „make love, not war“ obletělo planetu a přinutilo americkou vládu když ne jednat, tak se aspoň zamyslet, kde vezmou další ochotnou potravu pro vietcong.
          Bylo mezi nimi i dost lidí, co měli to zatracené štěstí, že se vrátili z Vietnamu pohromadě a se všemi končetinami, někteří jen s narušenou psychikou, mnozí u hippies našli pochopení i pomoc.
          To ale veteránům nezabránilo ve vyprávění, spolu s hippies pořádali i docela velké, veřejné přednášky. Ta největší, brutálně rozehnaná fízly, byla na univerzitě tuším v Clevelandu. Počátek toho všeho, bych viděl někde na Woodstocku.
          Hnutí bylo tak silné, že už nikdo po něm, to nedokázal v této mírumilovné formě zopakovat, nikdy.

  25. Z druhe strany to ale taky nevypada uplne ruzove.
    Jak jsem kdysi psal – soupereni kriplu, invalidu…komu upadne ruka pozdeji a nezlomi se mu pater, ten se prohlasi za viteze.

    1. Jak by to asi mohlo vypadat na druhé straně, když doteď byly ve vedení liberální onuce. Takže nejdříve Jelcin, pak nástup liberálů a to, že si ruský lid zvolil Putina, nebo tam nejdříve byl vhodně podstrčen, bylo vlastně nějaké štěstí od Boha nebo nedopatření. Přesto milý Gogo to nějak dávají dohromady a jak se zdá, tak se jim to daří. Navzdory sankcím, navzdory celému NATu a navzdory dalším zemím kteří nějak to celé doplňují. A co my? No co bych opakoval to co už napsal Vidlák. Tak jen krátce , my jsme prostě v …..

      1. Oni mají potencíál a šanci, mimo jiné proto, že mají suroviny. Ty jsou ale taky jejich prokletí, protože se o ně svádí boj, přičemž nejen vnitrostátní, ale globální a po rozpadu SSSR je dostali pod kontrolu USA a oligarchové. Putin udělal gigantickou práci, kdy se mu podařilo tohle změnit.
        Už jsem to sem asi dával – https://nautilus2.wordpress.com/2021/10/01/proc-rus-voli-putina/
        Přesto – Rusko ztratilo potenciál SSSR jak degradací a likvidací, tak taky ztrátou svazků – udělat z Ukrajiny evropský ISIS a postavit ji proti Rusku, byl geniální plán. Na Ukrajině byla půlka klíčových technologií SSSR. Co se nehodilo USA, to bylo zlikvidováno a dbali na to, aby do Ruska nešlo nic.
        Kdyby bylo v USA vedení Reaganovské, Rusko by čekala nejspíš likvidace a parcelace, jak o tom sní v USA a debatují o tom v Praze. Jelikož jsou tam multipohlavní Bidenovci a vedle stojí průmyslový potenciál Číny, kterou USA nahnaly k Rusku do jednoho chlívku, tak má Rusko slušné šance.
        Ale zase .. šance. Šance řádově lepší než v roce 1941, ale prohrát se dá snadno i papírově vyhrané.
        Kdyby proti dnešním USA (UK/DE/FR) stálo Rusko řekněme raně brežněvovské, asi bychom se nedívali na půlroční mlácení hlavou o beton před Avdějevkou a Tolju Čubajse jak si užívá sluníčka doma- čímž nemyslím Rusko.
        Střetly se z mého pohledu dvě silně zdegradované síly.

        1. Kdyby babička byla dědeček….
          „půlroční mlácení hlavou o beton před Avdějevkou“ – žádné bezhlavé půlrok trvající útoky živou silou na Avdějevku se nekonaly, pouze trvalé ostřelování a rozhodnutí Avdějevku obejít z jihu a severu. Co byste si představoval? Krvavá jatka?
          „Tolja Čubajs“ – a podle Vás ho měli zastřelit? zavřít? vykonstruovat proces? Ne, nechali ho vycestovat z Ruska, kde byl velkou štikou v rybníce a užíval si moc a prachy, a v Evropě je jen malou mřenkou, potuluje se ze státu do státu, neštěkne po něm ani pes, dokonce ani neobviňuje ruské vládní síly ze své nemoci. Dosáhli svého, Čubajs a jemu podobní dobrovolně opustili Rusko. RF se jich zbavila aniž si jakkoliv umazala ruce.

          1. Na těch útocích na opevnění zůstalo hodně lidí. Postup byl zprvu jen tam, kde to VSU vzdala a přesunula se na další linii obrany. Teď se to snaží řešit tím dělostřelectvem, asi jak za první světové. Ani tak se nedaří tam, kde se Kyjev rozhodl neustoupit. Já jsem popravdě čekal, že tu Avdějevku nakonec vezmou, a seberou mi příklad obce, jejíž jméno si pamatuju.
            Po půl roce bez šance a to se tak snažili. Prostě jít pěchotou proti 7 let budovaným bunkrům není dobrá taktika.

            Čubajs – Člověk, který zpronevěřil a zlikvidoval celá rozsáhlá odvětví, držitel státních tajemství a tvář toho celého rozkladu Ruska… je rozmumné ho nechat odejít jen tak a držet veškerý majetek a vliv?

            Třeba „nemohli“ nebo „nechtěli“ … i to ukazuje na poměrně kritický stav té země.

            1. Re: gogo

              Sedm let budovaným bunkrům?
              Kde jste přišel na takovou blbost? Bunkry z prefabrikátů, které nám tady přihrál Králík62, postavím za týden jedním JéCéBákem a ještě u toho stihnu dělat fušky.

              Kromě toho zcela ignorujete to nejhlavnější, o co v tomto příběhu jde zejména – ztráty ukrajinské armády (můj odhad je průměrně 1 000 kusů denně), neboli denacifikace v ruské praxi.

              1. Vy máte za cíl vybíjet celé populace?
                Víte, kdo v té „ukrajinské armádě“ slouží? Kolik kluků nahnali do uniforem?

                Kdybych přistoupil na vaši barbarskou genocidní variantu, tak aby měla smysl, muselo by se bojovat na území, kde žijí zarytí nepřátelé Ruska. Pak ano, pak by i váš pohled měl svoji vnitřní logiku – vybíjíme nepřátele na jejich území i s jejich obcemi a rodinami. Spálená zem na území nepřítele.

                Ale tady se bojuje na území, které v roce 2014 povstalo proti proamerickému Kyjevu a jejich zvráceným nacionalistům. Území, o kterém tvrdí, že jej osvobozují – a místní ve své většině to tak berou taky.
                Jasně, jsou tam i Azovci, Ajdarovci a další bojůvky UKR-ISIS, ale taky tam nahánějí mobilizované nespolehlivé skoro-Rusy. Plošně se likvidují města a sídla obyvatel Donbasu, přičemž rukama Rusů a Dončanů.
                Je to mlýnek na maso, ve kterém se drtí ruskojazyční navzájem.

                Toto mi vůbec nepřijde ospravedlnitelné – ani jako cíl ani jako prostředek.

              2. Teď se objevilo pár snímků, kde jako bunkr sloužil kontejner oblitý betonem. Zpředu měl prefabrikát s dveřmi z dvou ocelových plátů, na střeše to vypadalo na 20 čísel betonu vytuženého armaturou, nad tím kulatina a nad ní ještě tak půl metru zeminy. Jen mi nejde do hlavy, čím byla ta střecha kontejneru vyztužená, že tu tíhu unesla.

                1. 20 cm dobrého betonu, dobře vyztuženého armaturou, při vhodném rozpětí unese opravdu hodně, půl metru zeminy – o tom ten beton skoro ani neví. Jaké to mělo rozpětí?

                  1. Klasický kontejner MAERKS 20“ nebo 40“, délka se nedala odhadnout. Ukrajinci se dokonce přiznávají, že je používali, protože to bylo jednoduché, unifikované a měli jich hodně k dispozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *