28 března, 2024

Raději investovat do revoluce

Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce jednu důležitou zásadu. Žít tak, abych se co možná nejméně dostával do situací, kdy si budu muset zvolit mezi špatnými řešeními, protože ať pak udělám cokoliv, vyberu si špatně. Tento otcovský návod na klidný, ba téměř nudný život jsem se vždy snažil dodržovat a skutečně jsem se jen málokdy dostal do situace, kdy jsem si musel vybrat mezi dvěma zly. Mohl bych celé hodiny vyprávět veselé historky z mládí, ale můj životopis je vlastně naprosto šedivý…

Vychodil jsem obyčejnou základku, studoval jsem na obyčejné průmyslovce, zkusil vysokou školu a nechal jsem toho, šel jsem do práce, několikrát ji změnil a od minimálního platu jsem se postupně dopracoval do současné pozice, oženil jsem se s mojí první a jedinou, pořídili jsme si pět dětí… a vlastně největší vzrůšo mého života bylo stěhování od Sokolova na jižní Moravu do Vidlákova… ale zas tak dramatické to nebylo, protože dům jsme od manželčina dědečka dostali darem… Začal jsem hospodařit, začal jsem psát… nikdy jsem neměl dluhy, ani dnes nemám žádnou hypotéku a kromě jednoho nepříjemného útoku na mojí osobu za mé psaní, se mi nikdy nic nestalo.

Menší zlo jsem musel volit jen v politice… V soukromém životě jsem měl vlastně vždycky k dispozici nějaké schůdné a snesitelné řešení, ze kterého vedlo více východisek, zpravidla dobrým směrem. Díky táto, byla to dobrá zásada, provedla mě hloupostmi mládí, aniž abych si podělal život.

Proto jsem také tak vysazený na našeho derniéra a celou jeho skvadru. On totiž od prvního dne ve funkci dělá přesný opak toho, co jsem já považoval za celkem univerzální návod na budoucnost. Hned od začátku nás zatáhl do celé řady průserů, ze kterých žádná dobrá cesta není. Zamotal nás do hry velmocí, postaral se o energetickou krizi, zavírá oči před všemi varováními a militantností svých ministrů to den ode dne zhoršuje. Nikdo neví, co bude příští týden, nikdo netuší, jakým směrem se republika vydá, jen všichni víme, že náš Péťa to nerozhodne… jsme jen hříčkou v cizích rukou. Dám vám příklad ze svého vlastního života.

Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že jsem krizi očekával už delší dobu. Měl jsem o ní sice poněkud jiné představy – myslel jsem, že nám spíš hrozí několikadenní blackouty, kdy nepůjde elektřina a tím pádem ani plyn či voda. I využil jsem deseti let, po které jsem rekonstruoval baráček, abych toto riziko co nejvíce omezil. Topení jsem zrekonstruoval na samotížné, takže u kotle nepotřebuju žádné čerpadlo. Koupil jsem jeden z posledních litinových Viadrusů ve třetí emisní třídě a ponechal si v systému i starou dobrou plynovou Destilu. Mám vlastní studnu, k čerpadlu jsem pořídil co největší expanzní nádrž, abych i bez elektriky pár hodin vydržel s vodou. Pořídil jsem si elektrocentrálu a zařídil možnost jejího připojení na domovní rozvaděč. V podstatě jsem schopen topit bez elektriky a kdyby na to došlo, mám dost benzínu, abych mohl udržet mrazáky a studnu po dobu dvou týdnů.

Ještě zjara jsem koupil co nejvíc černého uhlí (poslední fůra už bylo to australské), takže bych měl vydržet alespoň tři zimy. Průběžně doplňuju zásoby obilí na krmení, abych měl své domácí silo stále plné, o víkendu zabíjím první ze svých čtyř krmníků a ve vedlejším chlívku už mi běhají tři nová selátka. Brambory jsou ve sklepě, demižony jsou plné portského i pálenky. Regály jsou plné marmelády a zavařených okurek. Loni jsem včas utekl od Bohemia Energy a stihl zafixovat ceny na směšných cifrách. Vlastně jsem nezvládl jen loupačku na ječmen… Ale v porovnání se sousedy jsem na tom hodně dobře.

Samozřejmě jsem nezahálel a když se začalo ukazovat, jaké budeme mít ceny elektřiny, kdy za korunu vyrobíme a za deset korun si to koupíme… a zároveň se budou horečně stavět nové linky do Dojčlandu, protože bratři Němci potřebují naší elektřinu víc než my a naše vlastní vláda jim to dá, protože je pro ní důležitější podpora z Berlína než podpora českých voličů, začal jsem vymýšlet solární elektrárnu.

Hele, to byste nevěřili, ozval se mi chlapík, který přesně tohle dělá a zjistil jsem, že jeho firma sídlí ve Znojmě. Člověk přesně podle mého gusta. Vymyslí architekturu systému podle mých potřeb, naprojektuje a dodá skříň s rozvaděčem a poradí, kde nejlépe koupit panely, baterky, měniče a další komponenty. Například jsem od něj zjistil, že většina solárů instalovaných na baráky neumí fungovat bez sítě – střídače jsou prostě dělané tak, že si musejí „načíst“ frekvenci od ČEZu a pokud v síti nejde proud, nepůjde ani vám doma, i když máte na střeše panely i baterku.

Vy, co solár máte, řekli vám, jak to funguje?

Tož jsme si spolu sedli a začali počítat. Co by taková domácí elektrárna měla umět… No, měla by fungovat i v zimě, měla by fungovat i bez sítě, měla by zvládnout mé venkovské potřeby v podobě vrtačky, šrotovníku a studničního čerpadla. Takže to dělá sto metrů čtverečních panelů, dostatečně výkonné střídače, které frekvenci zařídí samy bez drátů z Dukovan a baterka o kapacitě alespoň 20 kWh. Cena něco přes milion, když budu úskočně a obezřetně nakupovat.

A teď počítejme… Můj dům i dvorek spotřebuje denně průměrně 16 kWh. I při vládou zastropovaných likvidačních cenách to dělá asi 60 tisíc ročně. Za deset let je to 600 tisíc. Za dvacet let je to 1,2 milionu. Tedy cena oné solidní solární elektrárny. A žádná solární elektrárna nevydrží dvacet let bez údržby…

Tím také odpovídám všem zeleným snílkům, kteří dodnes věří, jak nám slunečníky, měsíčníky a větrníky zařídí krásnou bezemisní budoucnost plnou dostupné a levné energie z obnovitelných zdrojů. Je to smutné, ale i při všech těch sviňárnách, co nám politici dělají, i při celé té energetické válce s Ruskem, při všech idiotech, co teď vedou náš stát do řiti, solární elektrárna je stále ještě dražší, než zůstat u ČEZu.

Tím samozřejmě není nikde řečeno, že za rok nebude stát elektrika ještě dvakrát tolik, protože Němci jí pořád budou potřebovat, Rusko pořád nebude dodávat plyn ani nic jiného a budeme v průseru ještě dvakrát hlouběji než teď. Tomu se říká strategické rozhodování… Dnes mě elektrika stojí ani ne dvacku ročně. Ale až se vyhlásí stav energetické nouze, bude mě stát zhruba šedesátku ročně…a příští rok to může být ještě dražší, díky našim skvělým západním bratrům.

Jako, že bych měl doma jeden a půl mega v hotovosti a řekl si, že je teda utratím pro jistotu za vlastní použitelnou elektrárnu, to teda nemám. Byť si za rok mohu rvát vlasy, že jsem si měl vzít úvěr a měl to udělat. Nemluvě o tom, že moje auto je na konci životnosti a zřejmě si nějaké budu muset do konce roku pořídit… Tak co, stojí za to se zadlužit na milion a něco, pořídit si solární elektrárnu a vyměnit energetické riziko za riziko zadlužení? V dnešní době?

A to jsem na tom, v porovnání s jinými, dost dobře. Mohu si dovolit o takových věcech alespoň přemýšlet a zvažovat. Většina mých přátel se podobnými úvahami nemusí zatěžovat, prostě na to nemají ani v hotovosti, zadluženi jsou i bez solárů. Nemluvě o tom, že ani mně by tato elektrárna nevyřešila vytápění… teda, v létě jo. V létě bych mohl mít vytápěný bazén a měl bych dost energie pro bojlery všech sousedů.

Proč tady sáhodlouze píšu tyhle kydy…

Snažím se tu názorně demonstrovat, že nejlepší bude, investovat do revoluce. Pro většinu spoluobčanů to už vlastně představuje jedinou možnost. Všechno ostatní je mimo ekonomickou realitu většiny národa. Nějak nevidím, že by stát chtěl dávat 80% dotace na solární elektrárny zmíněné velikosti. A není divu – kdyby si všichni takovou elektrárnu udělali, tak by ČEZ přišel o své tisíciprocentní marže z obchodů na energetické burze. Všechny současné dotace jsou nastavené přesně tak, aby na tom zase vydělali velcí hráči a malým to přineslo jen miniaturní výhodu.

Revoluce je pro obyčejné lidi jediné řešení. Kdo nemůže z vrecka vytáhnout mega na svojí energetickou bezpečnost, aniž by se tím zadlužil a ohrozil se z jiné strany, ten dříve nebo později dospěje k tomu stejnému, co já – že jeho situaci vyřeší jedině hulákání v ulicích a vyražená vrata od Strakovky. Povedzte mi Kefalín… kolik lidí u nás má v prasátku jen tak bokem milion korun a nepořebuje je na nic jiného než na solární hračku slušného výkonu?

Nebo se toho někdo ujme jako výzvy? Vytáhne z trezoru nikoliv miliony, ale miliardy a začne dělat konsorcium malých střešních solárních elektráren, které bude konkurovat ČEZu? Dosáhne výhodnějších cen komponentů, zorganizuje lidi, přidá k tomu nějaké jejich peníze, začne propojovat celé ulice mezi sebou, udělá bateriová úložiště a něco změní? Silně o tom pochybuju, protože nic vládě nebrání, aby takový projekt prostě pustila… ale buďte si jistí, že všechny zákony budou napsány tak, aby ČEZ nepřišel ani o korunu. Kromě toho – zvítězit na ulici, vyhodit vládu na smětiště dějin, ovládnout ČEZ a nastavit normální ceny elektřiny z Temelína, je po všech stránkách jednodušší a levnější. Stejně tak je levnější se prostě vystěhovat do Etiopie. Když ti Afričani chtějí sem, tak by tam po nich mohlo zůstat dost prázdného prostoru, ne?

Nebo takhle to myslel strážce klimatu Timmermans? Že elektřina bude v budoucnosti stát 20,- Kč za kWh a pak už se solární elektrárna vyplatí? Ani bych se tomu nedivil. Oni tam v EU vymýšlejí neuvěřitelné kraviny. A zase se dostáváme k tomu stejnému… dělat revolucionáře je dneska naprosto racionální ekonomické rozhodnutí.

333 thoughts on “Raději investovat do revoluce

  1. Vidláku, dnes gruntovní článek. Odpověď na otázku, zda se zadlužit, čili ne, je dána také odpovědí na otázku, zda ve svých úvahách počítáte s udržitelností ostrovního systému, pokud dojde k průšvihu a také s budoucí inflací. Já bych do té investice šel.

    Ještě malé drcnutí, rozváděč se píše s dlouhým malým á. To proto, že se nepokouší systém rozvadit (rozhádat), ale rozvést elektriku, tam kam je třeba.

    1. Taky to vidím gruntově. Jenom bych dodal něco k plynu. Nevím, kolik může být odběrních míst v republice, t.j. cca domácností s membránovým plynoměrem. Odhaduju 2 miliony. To nejde vypnout jako elektřinu. Po ztrátě tlaku se musí každé odběrní místo odvzdušnit oprávněnou osobou. Tohle by se masově dalo udělat jenom jednou za kvartál. Tedy po topné sezóně.
      Závěr: tlak v plynovodech musí zůstat za každou cenu. Za KAŽDOU, i tu nejvyšší finanční. Stát musí přinutit lidi, aby z vlastní vůle nemanipulovali plynovým kohoutem. To se dá jedině cenou. Kdo spotřebuje za vysokou cenu, ten bude financovat válku proti RF.

    2. Re: Laco

      Nikoli, je to obdobný případ, jako kropící a kropicí konev.
      Rozvaděč se naprosto běžně užívá v odborné literatuře. Je od slova rozvod, nikoli rozvádět.

        1. V těch Normách to mají špatně. Ještě jsem neslyšela elektrikáře, který by říkal rozváděč.
          Možná je to tak na Slovensku?

          1. I teď je spisovné psát univerSita i když každý říká univerZita 😀

            A pak přijde elektrikář a řekne rozvodnice místo rozváděč a co pak 😀

            1. Stručně řečeno rozvodnice je ta krabička s jističi, kterou máte doma nad vstupními dveřmi, zatímco rozváděč je složitější zařízení (často v ocelovoplechové skříni) se vstupním jističem a řadou dalších přístrojů, většinou zakončených výstupem jistícím navazující zařízení.
              Velmi mě pobavilo zdejší konstatování, že ČSN EN je cár papíru.

              1. Re: Laco

                A jakpak nazvete krabičku, která rozvádí – rozděluje – směruje vzduch, hydraulický olej či jakékoli podobné médium?

      1. Bohužel, pravopis zná jen SLOVNÍ TVARY: rozváděč ~ rozváděče ~ rozváděčem ~ rozváděči ~ rozváděčích ~ rozváděčů ~ rozváděčům
        Sory jako.

        1. rozvádět – rozvaděč
          bude pravděpodobně analogické k
          nakládat – nakladač
          podávat – podavač
          prodávat – prodavač
          zadávat – zadavatel

          Nalezení dalších příkladů a odvození obecného pravidla ponecháme laskavému čtenáři 😉

    3. Rozvaděč kontra rozváděč:
      To máte jako dotaz, zda se píše správne obServatoř nebo obZervatoř:
      Už Horníček kdysi správně pravil, že správně je obZervatoř, poněvadž se na ní obZírá, nikoliv …naopak.

      1. Re: AH

        Jste lump, který záměrně vynechal z výčtu
        OBŽERVATOŘ.

        Hen to oné vyonďaté nad „Z“ není smítko, nýbrž háček.

        Čekám za odměnu na vaši definici.
        (-:

  2. Základem topení/chlazení baráku je aktivace betonového jádra. To potom jde uvažovat i dostatkem energie pro topení z obnovitelných zdrojů. U nových admin. budov už to je standard. …

    1. Ládiku, já s vámi naprosto souhlasím, je to určitě to nejlepší řešení, ale co bych měl udělat s tím, když už mám strop trámový s výplní izolační vatou. Barák hold už nepředělám. Aspoň, že jsem ty stěny udělal z betonu a obložil polystyrénem. Celkem to ujde.

      1. To máte super. Čím hmotnější barák a zateplený, tím větší akumulátor energie (energie se váže ke hmotě…. Lomonosov). Já bych lehký barák nestavěl, má sice velký tepelný odpor, ale malou akumulaci… rychle vytopím, rychle vychladne. Aktivace betonového jádra je budoucnost. Slušný člověk nashromáždí prostředky na normální domek za 20 let práce a postaví ho za rok, max. za 2. Ve 45 letech bydlí ve svém podle svých představ, když mu to zajišťuje uspořádání státu. Pokud mu to stát nezaručuje, měl by proti němu bojovat… což dnešní mladí nedělají. Ti mají hlavu v oprátce a skandují hop hop hop.
        Já už betonové stropy taky nebudu dělat, je mi 64+. Vidlák asi taky ne. Ale jeho děti ano, s jeho přispěním.

    2. HA! Takže moje blbost byla vlastně neúmyslně geniální? Před cca 15 lety se nám totiž nechtělo dávat za obdélníkovou desku pod RD přes čtvrt mega. Dali jsme to vlastními silami za cca 120kKč. Včetně podlahovky se kterou se v projektu nepočítalo. Zalili jsme to 10cm betonu a už tehdy jsem si říkal že je to dost. Víc než dost… Pak nastoupila firma, lupli na to dřevostavbu a pod finální podlahy nacpali dalších 6cm. Je pravda že tři dny trvá než se to natopí, ale tlačím do toho 25st C aktuálně a při -10 nějakých 30. V chalupě stabilních 22-23st. Betonový akumulátor jak sviň.

  3. systém je už příliš rozlezlý (globálně); lidé už mají až příliš vymyté mozky; stěhování do Etiopie (či kam) a tam vybudovat něco nového nic neřeší – EU a NATO jsou zločiné systémy založené na vykořisťování kolonií (zdravím ČR) – pokud nám v té Etiopii půjde co ukrást – systém za námi přijde a zase nás o.j.e.b.e; ani ta tvrdší revoluce však nemá moc šanci, ale lepší něco zkusit než poslechnout SSáka a jít do té budovy se údajně osprchovat….

  4. Se soláry to nesouvisí, s energetikou ano, ale hlavně mě to hned po ránu náramně pobavilo.
    Souvislost:
    Před pár dny jsem s překvapením zaregistroval, že bude problém s pneumatikami, pro jejichž výrobu jsou třeba saze. Největší světový výrobce a exportér prý…… Rusko!

    Dnes:
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/jaderne-elektrarny-palivo-usa-rusko-uran-zakazky.A221020_152037_eko-zahranicni_jla

    Rusko je fakt ta země, kde neumějí vyrobit ani budík, pouze benzínová pumpa?

    1. Jo jo, překousnout ropuchu není nikomu milé.
      Když ale překousli i autobusáka Madura , a učinili Venezuelu opět přijatelnou, tak časem zvládnou i Putinovo Rusko. Jen chtít. 😀

    2. Jojo, mate to spravne, Rusko je ta zeme, ktera se pod sankcemi, ktere svet nevidel, co nevidet zhrouti.
      Hlavne nenarusit nasi jednotu.
      To delaji jenom zaprodanci a ztroskotanci.

    3. Re: Godot

      Nikoli „prý“. Bez ruských sazí budeme mít HODNĚ velký problém. Do pneumatikáren je dovážejí spešl červené návěsy na německých číslech a tahají to maďarské tahače. Překládá se to v Záhony-i z vagonů.

    4. Hmm to jsem zvědavá co ještě vyleze. Zdá se že bez nich v tom světě širém bude ledacos nefungovat a ledačehos se bude nedostávat. Tak to se nedivím že se západ tak snaží ,aby se dostal zpět na pozice z dob Gorbojelcina… vždyť to vypadá….

      1. Tak nahodou jsem vcera tohle dostal do zprav, tak to sem placnu k dobru:

        Jaderne palivo obohacene na 20%, misto obvyklych 5% (HALEU) do novych modularnich reaktoru, vyvijenych v USA, o ktere maji vsichni ted zajem, protoze chteji snizit zavislost na Rusku, se vyrabi pouze v Rusku…
        To jsou ty reaktory, ktere se maji experimentalne stavet v Rumunsku a pravdepodobne ty same, ktere Trumpovi odkyval Babis.

        US administrativa ted tlaci, nabizi pobidky, lanari… jenom aby to rychle zacal vyrabet i nekdo u nich. Samozrejme, ze to casem zvladnou, ale nebude to hned, prece jenom se jedna o jaderne palivo.

        To je ta levna benzinova pumpa, ktera nic jineho neumi.
        Vzdycky jsem si rikal, jak se u toho citili velci americti spojenci Saudove.

        „The fact that Russia has a monopoly on HALEU has long been a concern for Washington but the war in Ukraine has changed the game, as neither the government nor the companies developing the new advanced reactors want to rely on Moscow.
        HALEU is enriched to levels of up to 20%, rather than around 5% for the uranium that powers most nuclear plants. But only TENEX, which is part of Russian…“

        https://www.reuters.com/business/energy/americas-new-nuclear-power-industry-has-russian-problem-2022-10-20/#:~:text=WASHINGTON%2FLONDON%2C%20Oct%2020%20(,they%20need%2C%20and%20it's%20Russian.

        1. Je to ještě kapku komplikovanější, protože za Jelcina si USA smluvně zajistily materiál ze sovětských hlavic. Měli to na dekády, jenže Putin jim to po pár letech zarazil. Oni mezitím stihli zrušit vlastní fabriky na obohacování. Rusko je v obohacování světová špička jak co do efektivity, tak objemu. Takže USA přeprodávají Ruské palivo – transsubstanciace.
          USA budou muset buď ovládnout Rusko nebo jinou zemi s tímto průmyslem, anebo si postavit svoje vlastní. Do té doby torpédují veškeré pokusy jiných zemí o stavbu nebo rozšíření atomových elektráren. V první řade nepřipustit Rusko, v druhé tam dostat WH a ve třetí sebrat prachy a nedotáhnout to do konce, protože palivo potřebují pro sebe a nemají ho dost.
          A za páté převzít stávající a funkční a zlikvidovat je – ze stejného důvodu.
          Tedy až dojde našim ruské palivo, budou zlikvidované buď po dobrém, nebo po americku.

  5. Nejjednodušší řešení je emigrace. Jde o to kam. Já se už maďarsky nenaučím a Orbán taky nebude vládnout věčně. Emigrace má to kouzlo, že nemusíte nikoho ukecávat, aby šel do toho s vámi. Stačí mít nohy.

  6. Greta oči mhouří.
    Z komína se kouří.
    I když je dým hnědý
    nejde na výzvědy.
    Děda doma dlabe mísu
    soudce listuje ve spisu
    inženýr si šoupe myší
    pekarová leží v plyši.
    Synek brousí stará dláta
    a soustružník – jeho táta
    točí v dlaních sklíčidlem.
    Máma je pod líčidlem.

  7. K těm solárům:
    1) Kdyby stát dával 80% dotaci a Vy ji chtěl, tak by jste si ji nemohl smontovat sám za milion, ale montovala by ji certifikovaná firma za 1.800.000,- Kč.
    2) V zimě, kdy ji potřebujete na topení, tak ne všechny dny jsou slunečné. Solár něco sice vyrábí i když je zamračeno, ale dny jsou krátké. Ale dá se to částečně obejít přes tepelné čerpadlo nebo i přes klimatizaci (s topným CROP faktorem 3-4).
    3) Zadlužit se v inflačních časech a nakoupit něco hodnotného není špatné rozhodnutí, pokud máte fixní úrok. V hyperinflačních časech je to bez debat, viz. Černý obelisk.

    1. Jen drobnost k tomu „zadlužení se v inflačních časech.“ Na jak dlouho myslíte, že vám banka zafixuje úrok? A opravdu si myslíte, že většina majitelů realit s hypotékou na krku, byť i ze zafixovaným úrokem, má v dnešní situaci klidné spaní a směje se, jak s tou inflací vydrbala?
      Samozřejmě, že naprosto jiná situace byla po převratě v 89, kdy jsem splácel ještě asi dalších patnáct, dvacet let 250.000,- po dvanácti stovkách měsíčně a platy (samozřejmě i ceny), rostly násobně. Najděte mi takovou instituci, která poskytne podobné podmínky a já si hned zajdu ty dva, tři miliony vypůjčit a pošlu vám k tom demiónek slivovice.

      1. Třeba přijde hyperinflace a budete v s hypotékou v pohodě. V poledne Vás pustí ze zaměstnání, sbalíte své 3 milionové bankovky, které Vám před chvílí účetní vyplatila a půjdete koupit do pekařství bochník chleba, aby měla večer rodina co jíst. Kdybyste to nechal na odpoledne, už by Vám 3 mega nestačily nebo byste za ně koupil už jen půl bochníku. V tu chvíli bude 3 milionová hypotéka naprosto banální záležitost.

    2. V době nějakého výjimečného stavu (nebo tak něco) vám může banka měnit úrok třeba obden. Smlouva nesmlouva.
      To samé platí i pro energetické firmy.

      1. Dnes jsem měl rozhovor s O2. Při placení jsem si všiml, že zvýšili cenu za internet o 50Kč. Tak tam volám, že mají chybu a oni ne, že na změnu upozornili už v červenci v nějakém pdf na třetí straně.
        Jestli teda potřebuju ještě něco – tak říkám, že jim pošlu mail s pdf, kde určím cenu o 100Kč nižší než je aktuální. A to ze stejných důvodů. Kluk to ocenil a že mě přepojí. Paní po přepojení vyslechla, opět proběhlo vysvětlení z její strany, že mají větší náklady na elektřinu, já jsem řekl, že mám taky vyšší náklady na elektřinu a že z toho důvodu oznamuju snížení ceny o sto korun.
        Nakonec paní asi taky ocenila můj humor a nabídla ode dneška věrnostní slevu ve výši zdražení, takže cena se nemění.
        Jo, banalita, kdo by tam volal kvůli padesátikoruně….

        Bohužel, zdroje a rozvody elektřiny a plynu nemají charakter neomezeného a všem přistupného statku, není tam konkurence a kolaborační vlády je předaly do nám nepřátelskáých rukou.
        Dostat se z toho smrtícího sevření nebude lehké a možná ani možné bez rozsáhlejšího konfliktu.

  8. Rozhodnutí,
    kterou cestou dále jít ?
    Připadá Ti,
    že musí to hned být ?
    Je-li to tak,
    dej mi důvod !

    Ten – kdo hledá,
    celý život.

  9. Koní je v dnešní době celkem dost. Jen bude málo postrojů, bryček, žebříňáků a jednoradličných pluhů. Možná i vozků. Sena je dostatek, rok byl dobrý. I obilí pro koně je. Koňský hnůj je zlato.
    Žádanou komoditou se může stát psí hovno. Ve městech je lidé sbírají do sáčků a vyhazují, což je škoda. Může to byt díra na trhu! Operátor biohnojiva.

    1. No nevím, jestli je dost koní. Kdybyste napsal volů, tak to jo, ty bychom mohli i posílat do ojroněmecké říše jako tribut. Ovšem nevím, jestli by byli dobří do zápřahu.

      1. Každou chvíli předjíždím nějaký landcruiser, hilux nebo bmwx5 s koňským přívěsem. Někdo má koně přímo na pozemku své haciendy, někdo v nájemní stáji. Na Ostravsku to tak máme, a což teprve v bohaté praze a okolí!

  10. Nejsem prepper a přesto jsem v minulosti zvažoval, jak se zabezpečit pro případ průseru.
    U topení jsem již dříve, když ještě byly prachy, přešel od plynu k tepelnému čerpadlu. Maximální spokojenost i z hlediska nákladů. Důvodem byla vyděračská mentalita mého tehdejšího dodavatele, který mi za nedoplatek zálohy ve výši stokorun hrozil hned a napřímo demontáží plynoměru. Bylo to v lednu.
    I ta elektrocentrála stojí ve sklepě a k tomu zásoby nafty. Teď jsem přidal fotovoltaiku, nic velkého, jen aby to udrželo všechno kromě topení, a v neposlední řadě velká krbová kamna v centru baráku. Momentálně navážím zásobu dřeva.
    Samozřejmě se snažím zachovat mobilitu – to je ta zásoba nafty – a nějaký polštář na přežití. Prostě pokud dnes kupuji čočku, beru celý balík a šup s tím do sklepa. Podobně je to s ostatními potřebnými věcmi.

    Za nezanedbaný bonus beru možnost někam se případně trhnout, takže u baráku dvě natankovaná auta a k tomu malá nemovitost na samotě v podhůří, s nějakým tím pozemkem, fotovoltaikou, ve stodole Vari s pluhy a dalším potřebným vybavením a samozřejmě zásoby nafty. Dřevo mi roste všude okolo.

    Takže asi jsem vlastně svým způsobem prepper. Anebo normální chlap, co má starosti a obavy?

    1. Než Vari, to raději kůň nebo dva. To byste byl pán. A krávu, ne kozu. Králík je znakem chudoby. Slepice jsou samozřejmost. Hodně svaloviny na kostře, tuku spíše méně. A včelky. Potúček.

      1. Kůň, kravka, to chce trvalou péči. Pro mne je ta chalupa ale především rekreační a relaxační objekt a jen záloha „coby kdyby“, jinak žiju ve větším městě.
        Vari vám může stát roky, jednou za čas to protočím a mám víceméně klid, že nebudu muset do pole s rýčem. Na to už fakt nemám roky.

            1. To se Kalousek nechal zmrazit, aby viděl svět v roce 2100. Automat ho rozmrazil, Kalousek se prochází po Praze, je čistá, lidi slušní, jezdí normální auta, tak sedne na vlak a jede do Bruselu, poděkovat lidem v Evropské Komisi. Přijede, ale do baráku se nemůže dostat. Ptá se lidí na Evropskou Komisi a nikdo neví. Až babička si vzpomene – jo panáčku, přišels pozdě, už si nezastřílíš, poslední ukazují v ZOO.

        1. Málem bych zapomněl. Měl jsem klienta na Horní Bečvě a ten měl stádo, které nepotřebovalo trvalou péči. Ovečky. Všechny vyřezávané ze dřeva, v životní velikosti. Jenom je natíral. Vrt pro TČ měl 140m pro barák a 110m pro bazén, vnitřní. Ten mu ucvaknul pohyb svahu, tak vrtal nový. V zimě mu fréza vyřezávala 2km tunel ve sněhu, aby měl styk s občany.

  11. Co mi říkal táta: zbytečně se nevysiluj.
    Co mi říkal pracovní vzor: choď ve stopě.
    Co mi říkal klient, býv stavbyvedoucí: v důchodu nic neplánuj.
    Co říkám já: nespotřebuj.

    Vrátil jsem se předevčírem z cesty do pravěku. Halič 1920. Nebyla tam elektřina, ani plyn. Samá samota. A přece tam žili a hospodařili po staletí.
    Dnes mají mnozí FV panely mimo dům, na šikmé plošině, cca 80m2. Komín kouří modrým dýmem.

  12. Mám pár solárů, necelé 2 kWp. Jen na udržení nezbytností ala oběhová čerpadla, mrazák (nezávisle na ČEZ, prostě ostrov). Mám i centrálu a PHM na několik měsíců (žádná radost skladovat to a ani láce, přeci jen jsou nějaké normy ani člověk nechce vyhořet o manipulaci s těmi těžkými sudy ani nemluvě), mrazáky i sklípek plný.
    I vodu. Léky. Atd. Prostě prepper.
    Všeho dost na několik měsíců, problémy:

    A) nemá to široko daleko nikdo a už druhý den blackoutu bude chtít to všechno ode mne a velmi motivován bo zima, hlad a doma žena a děti řvoucí hlady. Obrana obtížná, ne-li nemožná. I přes vlastnictví několika loveckých zbraní a odhodlání je v krajní nouzi použít.

    B) investice do těch solárů je při mé současné fixaci ekonomicky asi nula od nuly co pojde – asi se to do konce životnosti splatí. Pokud ale bude cena opět atakovat 1 EUR/KWh, pak asi 3 roky.

    Jenže, bude-li cena energií opět taková, dojde k rozvratu hospodářství, a že už k němu dochází. Se všemi sociálními důsledky jako by měl dlouhodobý blackout.

    Tato vláda musí skončit.
    Tahle válka musí skončit.
    Nechceme-li skončit blbě.

    1. Fixaci budeš mít 10let, že píšeš, že při současné se ti nevyplatí?
      Není spíše lepší myslet, že se máš připravit na dobu, kdy fixace skončí a budeš uzavírat novou smlouvu jako to dělá Vidlák?
      Když si prepper, tak mě udivuje, že v tomto myslíš tady a teď a ne co bude.

      Navíc, rozvrat nebude ve stylu EMP, kdy nebude nikde nic, ale budou výpadky apod. Tedy elektřina bude, nebudeš „jediný kdo svítí na 50 km okolo“, prostě bude chudoba a vše co s ní přichází 😉

      1. Na horší se hůř zvyká, ale jde to.
        Nám vypálili barák v mých 42 letech a začali jsme od nuly, spíše od mínusu. Že jsme přišli o majetek? To se překonalo prací. Ale přišli jsme o iluze a nemáme je dodnes. Zato mě nic nenasere, a to je pocit k nezaplacení.

      2. Nelíbí se mi váš anonymní nick, tón, ani to tykání, ani to že naznačujete, že jsem o věcech budoucích nepřemýšlel.
        Pominu možnost, že krmím trola a odpovím:

        Fixaci budu mít asi ještě 2 roky za asi 2 Kč/kWh. Tomu soláry opravdu konkurovat nemohou. Po skončení fixace, co bude, ví jen Bůh.
        S chudobou co přichází, přichází i kriminalita. I v tomhle směru budu „svítit na 50 km daleko“ bez dluhů a dobře zainvestovaným kapitálem mi zatím chudoba nehrozí.

        A že nemůže přijít blackout ve stylu EMP? No, tuhle jistotu berete kde? Svět poblíž nás je na hraně jaderného konfliktu, s tím je EMP přímo svázané. Němci sice zachovají ty své 3 jaderné elektrárny a ČEZ nainstaloval ochranu před přetoky energií z OZE z Německa, ale na hraně pěkného blackoutu už ČR několikrát byla.
        A bude zas.
        A v naší obci bez elektřiny je již druhý den těžko přetěžko, m.j. žádná voda. Plyn obec nemá, zato jsou ty „paneláky na ležato“ s lidmi co mají hypotéku až do smrti, k životu na venkově nemají předpoklady, dojíždějí za prací a mnohým za ty jejich pidibytečky (dost nekvalitní) končí fixace hypoték. Některým i fixace ceny elektřiny, takže už tu různé „plačky“ chodí.

        1. K tomu svícení… připravit si dobré zatemnění… větrat jen do dvora, jinak to nepůjde. Ju a před sousedy skuhrat na ty potíže a shánět svíčky či petrák na svícení.

          1. A ještě taková maličkost. Havně těm zásobám vybudovat betonové bydlení mimo bydlení všech druhů živočištných tvorů, nejlíp někde na zahradě nebo ve svahu za domem. Neboť jak se praví “ nehoda není náhoda a náhoda je blbec“.

            1. A utřít si hubu od mastného bůčku, když půjdete po obědě na zdravotní procházku mezi hladovějící sousedy do parku.

            2. Představte si, že i to mám. Zatím jen elektronickou zabezpečovačkou, zatím jen akustickou nástražkou a potraviny pod oxidem uhličitým v těsných sudech. Ovšem i tohle uhájit je spíš úkol vojenský. Počítám s nějakými dalšími opatřeními, ale kdyby došlo na skutečné postapo musely by metody hájení nabýt drakonických rozměrů.

          2. To zatemnění si vlastně ani neumím představit, konstrukčně či komplikováno malými neposedy (také potřebujete vidět ven), zvlášť když se k tomu kouří z komínka nebo hučí centrála (90 dB). Nebo za dobrého počasí cítím dobroty ze sousedovy kuchyně i přes 50 m (naštěstí vaří dobře :), horší, že je kuřák.
            Na ztichlé vesnici bude vidět ihned, kdo se jak má.
            A já už teď loveckou termovizí vidím změny, mj. ubylo hlodavců kolem kontejnerů (asi se již méně plýtvá jídlem?), teplý komín nebo trafo „svítí“ na kilometry. A také při pohledu na tu bytovku lidé zřejmě méně větrají. Vidím i které auto je zahřáté.
            Vidím. Nebýt viděn je velmi těžké.

            ——————–
            na toho anonymního trola před Vámi reagovat nebudu. Evidentně má trénink v termínech typu „sociální konstrukt“, a k tomu zanedbané vychování.

  13. O fotovoltaice jsem přemýšlel taky, byť jsem se nedoškobrtal ke zjišťování cen všeho potřebného.

    Pro mne byly zásadní:
    1. plocha použitelná k instalaci slunečníků
    2. cena bateriového úložiště
    3. reálná životnost jednotlivých komponentů (bateriáku pochopitelně nejvíc, protože je nejdražší)

    1. NE
    2. NE
    3. NE

    Neboli třikrát ekonomické mínus.
    Takže jsem šel nabrousit sekeru a nechal si opravit šrank na ruční pile, bo s ní se člověk zahřeje dvakrát. Poprvé při řezání, podruhé u kamen.

    A za domácí úkol musím sešroubovat kozu na řezání polen. Hranolky už mám…

      1. 4x — 10x NE v době, kdy ještě funguje civilizace a základní výdobytky jako je dostupná elektřina a plyn.
        Jak se tady nedávno psalo o PB lahvích na vaření … 100x NE v normální civilizaci, jak ji známe z doby dostupného plynu.

        Ale v situaci rozvinutého eurobolševismu, Gretenismu a explozivní americké demokracie nebude ani elektřína, ani plyn a ani mnohé přirozené a historicky ověřené způsoby otopu .. takže budeme možná rádi za propan-butan jako luxus oproti vaření na ohni a slunečních panelech, které aspoň dovolí provozovat ledničky, osvětlení a nějaké ty základní elektrické spotřebiče.

        to je budoucnost, jakou nám připravili Němci s USA. Nedokázali jsme se zařídit na úrovni státu jako Maďarsko, nemáme šanci ty nepřátelské země zlikvidovat, musíme se chystat na těžké časy na úrovni rodin a komunit.

          1. Nebude, ale dnes se dá koupit v lahvích, schovat a máte možnost pár měsíců vařit poměrně kulturním způsobem. Na překlenutí krize se hodí. Stejně jako uhlí, které se dá taky skladovat.
            Je rozdíl, jestli v lednu nemáte čím topit a na čem si uvařit polívku, anebo máte kamna, uhlí a plynový vařič. Není to na 50 let, ale ty tři měsíce to skutečně oceníte. Mnozí na tom budou hůř, vy nebudete muset přistupovat k zoufalým krokům.

                1. Ani jsem to neotevrel.
                  Stacil mi ten „ekopsycholog“ v tom linku…

                  Jinak jeste minuly tyden tlacili na novinkach, ze Gryndyl a aktivisty kolem sponzoroval Gazprom, aby udelal Evropu zavislou na svym plynu.
                  Maji v tom nejaky zmatek.

                  1. Tak zase musite uznat, ze tlacit Green Deal pres Occasio-Cortes a doufat, ze se ho Evropa chyti jako pisma svateho je mentatsky majstrstyk.

                    Holt plany v planech jinych planu…

                  2. Úplně stačí titulek nebo i text odkazu.

                    S tím, že Evropskou komisi, Gretu, Německou vládu, České vlády, Babiše, Kalouska, Piráty a vůbec všechny podporovatele EU a uhlíkového pomatení financuje Putin nebo Gazprom, jsem se setkal už dřív.
                    Většinou to ale neříkají takhle, často tam vkládají nějaký mezičlánek.

                    Třeba jim 15 let vykládám, že eurobolševická babišovská biopaliva jsou svinstvo jak finanční, tak proti přírodě a oni to hájí jako super věc, co vymyslela EU. Pak se dočtou, že to byla totální hovadina, co napáchala škody – a z jejich pohledu prostě všechno špatné pochází z Ruska, takže přijdou s myšlenkou, že ty chybné závěry z ekologických studií prosadili ruští špioni – a to je taky důkaz, že jsou nalezlí všude a jsou strašlivě nebezpeční.

                    Ale to propojení s tím, kdo to vymyslel, propagoval a prosadil, už neprovedou. A příště už i popírají co říkali, Byli vždycky proti nerozumným krokům.

  14. Vidlák je ŠKAREDÝ A HLOUPÝ!!!!

    NAŠE lila (lila = fialová) vláda je CHYTRÁ, MLADÁ A KRÁSNÁ!!!!!!!!

    Vidlák tvrdí, že tato vláda nedělá nic pro lidi.
    Opak je pravdou!!!
    Poslední dny je celá republika masírována tvrzením, že je NEZBYTNĚ NUTNÉ požádat ještě letos o předčasný důchod. Konkrétně v Ráádyjožumpálu o tom melou furt.

    Proč ještě letos?
    Inu protože inflační koeficienty. A protože právě letos je inflace, a tudíž i koeficienty nejvyšší.
    TUDÍŽ JASNÁ VÝHRA!!!
    Máňo! Voni mi přidaj!!!

    Před pár lety mi soudružky na sociálním počítaly invaliďák. Tabulka a v ní sloupeček s ročními výdělky za celou dosavadní pracovní kariéru.
    … A HNED VEDLE ROČNÍ INFLAČNÍ KOEFICIENTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Otazka – není to náhodou tak, že vláda je OPRAVDU CHYTRÁ, MLADÁ A KRÁSNÁ, pročež velmi dobře ví, jaká lavina propouštění nás čeká po Novém roce v novém roce?

    Jo, já vím, že jsem blbej točvolant, i když znám technické řešení, zvané páternoster…

    1. Co furt máte s tím páternosterem? My to měli na vejšce, bylo docela napínavý do toho skákat nebo project vršek skrz, to bylo jak ve strašidelným zámku. Ale tady to něco symbolizuje nebo co?

      1. Re: Kadlas

        Nečtete všecky články a nečtete celé diskuze pod nimi.
        To ovšem není vaše povinnost, jasná věc.

        Zeptejte se Homéra.
        Btw. Schválně píšu Homér, protože ten byl podle zachovaných soch docela fešák, na což si potrpím, kdežto Houmr mne vzhledově poněkud odpuzuje. Znám fůru hezčích malovaných xichtů. Tento je z řady low cost kukuč, nebo-li aby to moc nestálo, úspora za každou cenu.

        1. Technicka – vzhledem k tomu, ze i ta nejstarsi Homerova socha je o nekolik stoleti mladsi, nez on sam, mohl mit klidne i zlutou kuzi a ctyri prsty.

    2. Neboj Targus vláda není blbá , ví jak okrást lid 😀

      Ber, že pod honosnýma řečama o „rovnosti“, podporuje, aby maminy měli v době mateřské přivýdělek třebas 2-3 tisíce, ale neřeknou jim, že pak ty roky nejsou vyloučenou dobou, ale jdou do výpočtu průměru s platem 2-3 tisíce…

      A další „podrazy“ co s TV radí „odborníci“, oni ví jak se dělá PR a radí dobře, pro jejich kapsu 😉

  15. Vidláku, řeknu ti co teď je „moderní“ v rámci bytové výstavby velkých firem.

    Když se staví velké btové komlexi, tak je firma co staví „pozemní“, ale chce ušetřit a dá to jiné firmě nebo je dcera/jiná firma stejného majitele, ať udělá lokální LDS, zajistí topení bytového komplexu a na střeše pokud vyjde výpočet i FVE elektrárnu.
    Prakticky mají LDS jako ČEZ, ale nemusí platit ty nejvíc nákladné části jako chatové oblasti apod., mají tu nejvýdělečnější část a navíc tam mají ono topení a FVE 😉

    Tedy vidláku firmy to dělají, ale soukromě do svých kapes a ve výsledku není rozdíl ČEZ distributor nebo onen lokální, mají pouze rozdíl v nějakých omezeních, myslím do 90000 odběrných míst, je to z deště pod okap. Být poddaným je vlastně jedno komu…

    Lepší je cesta, že ty sám si děláš svoji FVE než abys tahal vnější firmu, kde se upíšeš, raději půjčka když už chceš nemáš prachy a chceš se upsat, tu můžeš splatit, když se upíšeš firmě, tak smlouva bude, že musíš strpět na střeše jejich zařízení a musíš jim vycházet vstříc, kdy chcou oni…

  16. To, že měl Marx s těmi třídami ve společnosti pravdu se můžete dnes přesvědčit přímo hmatatelně. Jestli děláte v nějakém větším korporátu, kde je poměrně jasné rozdělení na vyšší management (ty, kteří střádají praštěné plány mimo realitu a pletichaří) a pak ty dole, (kteří skutečně v rámci nastavených pravidel pracují a vytvářejí hodnoty), už jste si jistě všimli, jak se ten vyšší management na tu krizi vyloženě těší. Oni se tak těší, že se už prokecnou i před podřízenými. Že konečně bude ta krize a nezaměstnanost. Těší se, jak budou nabírat hráběma nové zaměstnance, kteří budou rádi pracovat za polívku. Ne, v korporátu skutečně nejsme na jedné lodi. Bez soustavně působícího levicového nátlaku se korporátní kapitalismus samovolně mění na otrokářství či feudalismus. A jakmile si trh rozdělí korporace, a zákony a předpisy jsou ušité jim na míru, pro živnostníky a drobné podnikatele už na něm nezbývá místo. Vítejte v 19. století, kruh se uzavírá. Jen tu páru budeme mít zakázanou.

    1. A proto je potřeba za a) vše levicové absolutně démonizovat, za b) soustavně vytvářet zdání, že vlastně nikdo neví, co to ta levice je, a tvrdit, že tohle dělení na levici a pravici v současné společnosti už vůbec neexistuje, no a za c) z levice udělat pseudolevici, která místo třídního boje a snahy o radikální změny společnosti směrem ke skutečné sociiální spravedlnosti „řeší“ marginální pseudoproblémy a z těch, co si myslí, že jsou letadlo, dělá utiskovanou menšinu, ve jménu jejíchž práv je nutné, aby holky i kluci chodili na stejná WC.

      1. Co pořád s tou levicí???
        Skandinávci jsou tradičně silně doleva, jejich socík je vzor toho našeho na Hradě.
        Že by tam blahobyt vzkvétal, tak to nevím. Vím ale, že díky své vítačské politice si pořídili celé čtvrti, kam se už neodváží ani domorodý policajt, zdravotník anebo hasič. Konkrétně ve Švédsku zvítězila velmi výrazně pravicová opozice, tak asi Švédi nejsou ze svojí levicové vlády úplně nadšení.

        1. Re: Helanov¨¨

          Když nevíte, tak neplácejte. Švédský model sociální starostlivosti nemá s imigrantskou politikou jejich vlád nic společného.
          ZAjeďte si a poptejte se, jak se jim žilo, než přišli hnědáci.

          1. Šmankot!
            Vždyť jsou to spojené nádoby. Levičáci jsou vítači. Pravicového vítače neznám.
            Sociální ingeneering provozují levičáci. Pravice je konzervativní a stará se o svoje věci. ( Ta autentická. )

      2. Podle mého naprosto přesně a bohužel mnozí to tak vnímají. A v souznění s mainstreamem démonizují čím dál víc. Vůbec jim nevadí, že v jiných otázkách na mainstream nadávají.
        Je to stejné jako s včerejší diskusí zde, věří vládám že je chtějí zachránit očkováním a posléze na vlády nadávají kvůli současné situaci. Přitom jsou to ti stejní gauneři (vláda, EP, EU), proč by se snažili a chtěli pro lidi (s výjimkou „horních 10 000“) něco dobrého?

        1. To se dá zobecnit i víc. Nejvíc jsou slyšet vždycky ti, co si později sypou popel na hlavu, že nechtíc podlehli vábení tu komunistů ve čtyřicátém osmém, tu havloidním disidentům v osmdesátém devátém. Ale vzápětí už zas pomáhají na sílu a moc etablovat nějaký další zhůvěřilý režim, protože i když se stokrát mýlili ve svém odhadu situace a dali se na úplně blbou stranu, teď už nabeton vědí, co je správně. Nebo v jiné podobě takový volič volící v jedné řadě v po sobě následujících volbách ODA, ODS, US, VV, SZ, TOP09, Piráty, STAN. Jó, takový týpek má mou plnou důvěru…

  17. Vidláku pokud ti řekl, že neumí bez „sítě“, tak nevím co je to za odborníka ale tak trochu kecal, ta funkce o které mluví je bezpečnostní, aby nebo přetok do sítě, když v ní není napětí, protože bezpečnost a živil bys navíc sousedy ze svých solárů a baterek.
    Na to máš výstup backup, který funguje mimo přímé napojení na síť. A protože baterky nemají nekonečnou kapacitu, tak ty obvody máš na to důležité „kotel, mrazák, server, některé světelná jako kuchyně/záchod/sklep“ apod.
    Pokud to postavil a vysvětloval „neumí“, místo umí, ale musí být domácnost rozdělena okruhy, jinak než „tupě připojit mezi domácí rozvod a hlavní jistič FVE měnič“.

    Moje rada, jestli to co jsi podal pochopil špatně, tak mě neber vážně, ale jestli ti to takto vysvětlil, tak je to jenom další z řady co „bouchají prachy“…
    Ty měniče umí vše, pouze musí ten co instaluje, znát co vlastně umí a proč to umí a hlavně, jak je připojit na ten konkrétní rozvod, podle potřeb člověka, ale fakt nelze říci „neumí“ je to lež, ten člověk nechápe jak fungují…

    1. však je to všude stejné – ve veřejné sféře vám neporadí nebo vám řeknou to, aby s vámi měli co nejméně práce (úřad); v soukromé sféře vám toho chtějí prodat co nejvíce….

      nic nového pod sluncem přeci

  18. Inu, to bude buďto velmi „erudovaný odborník“ a nebo má Vidlák velmi „úsporný“ životní styl, že pro pokrytí běžného chodu domácnosti (kde přitom i topení má na tzv. samotížku) potřebuje 20kWp instalovaného výkonu…

    Ale chápu, že má-li pointa článku náležitě vyznít, musí i použité argumenty náležitě rezonovat.

    1. Muzete mi rict, kde Vidlak pise, ze potrebuje 20kWp?

      Nebo je to tak, ze kdyz tu Bob nenajde ani snitko, tak sem posle blba (vas) lhat?

      1. Vidlák vysloveně píše:
        „Takže to dělá sto metrů čtverečních panelů…“

        To při dnešní standardní účinnosti u nás na trhu užívaných fotovoltaických panelů představuje ekvivalent 20-22 kWp. A pak kdo je tady s prominutím „blb“… dodávám ještě přívlastek agresivní.

        Pro editory webu upozorňuji, že výrazy v uvozovkách v tomto příspěvku nejsou mé, ale citace!

        1. Aha, vy nevite co je to kWp a jak se vypocitava plocha/vykon panelu vzhledem ke spotrebe a mistnimu podnebi.
          Takze ten blb (bez uvozovek) na vas sedi.

          1. Ale Sakura víme, je to max výkon panelu za určené teploty za určitého osvitu, je to v každým technickým listu panelu.
            Takže např. v reálu podle roku 1080 Wp vyrobí ročně v jedné instalaci na sousedním baráku 380-430 kWh elektřiny. Jasně v jiných instalacích na jiných místech to je jiné, ale zrovna mám data pro tuto, nebudu hledat jiné, může každá sám 😉

            Sakura, každý nezná věci jenom s internetu jako ty 😉

            1. Anonyme, az se naucis pravopis prvniho stupne zakladni skoly, tak si zjisti neco o solarech a jejich vykonu, v zavislosti na lokaci.
              Celkem ti verim, ze jsi jiny anonym, nez ten prvni, protoze to snad ani neni mozny.

              Pokud se tu mistni anonymove citi povolani pres obrazovku „vypocitavat“ kolik Vidlak potrebuje na strechu panelu, tak se nedivim, ze fotovoltaika v Cechach skoncila jako sproste slovo.
              Kdybyste to aspon znali z Internetu…

              Zakladat vypocet pro Vidlakuv dum podle mistnich anonymu, odpovida po technicke urovni jejich pravopisu:

              „Jasně v jiných instalacích na jiných místech to je jiné, ale zrovna mám data pro tuto, nebudu hledat jiné…“

              Proc se Bob neposle neco lepsiho?

              1. Ale Sakura, když pomineme trapný pokus „grammarnazi (chtěl jsi mě urazit, ale zase ti to běnvyšlo…)“

                Máš jenom obecné kecy, já ti dal konkrétní s tech. listu co je to Wp, tedy bych řekl „obecné kecy“ vs „konkrítní info“, chádám, že číst bys měl ty, abys věděl o čem píšeš 😉

                A přidám, tvoje „měl bys nastudovat účinost“, proto jsem ti dal konkrétní instalaci a její výkon v intervalu co lítá podle roků a dodal „že záleží na instalaci a místě instalace“, tedfy buď nečteš co ti kdo napíše nebo opět platí, sám si nastuduj než začneš psát obecné kecy místo faktů 😉

                Doporučím pro začátek třebas takové stránky jako „www.mypower.cz“, máš tam celé diskuse o střídačích, ale i instalace, kde je popis, jaké panely, místo, sklon a tabulky výroby za celé roky, tedy místo „teoretických řečí“, nějaké praktické informace 😉
                Třebas se ti pak rozsvítí a místo pravopisu, začneš psát i konkrétně o FVE 😉

                1. No tvoje znalosti FV problematiky zjevne odpovidaji tvemu pravopisu.
                  Infantilnimi smajliky to opravdu nevylepsis.

                  To uz je na Bob tak zle, ze sem posle jelita, ktera nevedi jake panely byly Vidlakovi doporuceny, nevedi nic o mesicni prumerne sume slunecniho svitu, nevedi nic o tom, co Vidlak chce utahnout…

                  A pres to vsechno tu budou trousit moudra, odsuzovat Vidlakuv kontakt, a jeste delat drzky, kdyz nekdo na jejich stupiditu poukaze.

                  Proste sem placnou obecny blabol zavanejici lenosti, par smajliku, a mysli, ze maji odpracovano.
                  Kdyby aspon jednou v zivote aspon otevreli ty linky, ktere sem davaji… Asi moc prace, jako ten pravopis.

                  Precti jeste jednou, na jakem zaklade odsuzujes Vidlakuv projekt, o kterem temer nic nevis:

                  „Jasně v jiných instalacích na jiných místech to je jiné, ale zrovna mám data pro tuto, nebudu hledat jiné…“

                  A ted si mazej dat par facek, klidne se smajlikem.

                  1. Stále si nenapsal nic konkrétního, pouze že jsi znalec FVE, ale tak nějak bych očekával, že napíšeš, proč to konkrétní co jsem napsal o FVE není pravda, tak nějak nejsem chopen pojmout souvislost, že i/y ovlivňuje výkon FVE panelu, ale protože jsem blbej a ty to znáš, pouč mě?

                    Jako, jsi uražen, že jsem agresivně něco napsal, ale tak nějak, jsi schopen komentovat i obsah, než asertivně pstá dokola „neumíš i/y“? Nebo svůj stín nepřekročíš a prostě si mám dát pár facek a tíém to končí, k FVE nic nenapíšeš, ne protože nic nevíš, ale protože i/y tě tak rozhodilo, že nejsi schopen psát 😉

                    1. Nejak jsi to s feackovanim prehnal, hlava boli co?

                      Ja te tu o FV skolit nehodlam, to si dohodni s Bobem.

                      Ja jsem jenom napsal, ze tu placas blbosti, a jeste to schovavas za „zbytecnost“ umet psat Cesky.

                      A za konkretni „informace“, vydavas tohle:

                      „Jasně v jiných instalacích na jiných místech to je jiné, ale zrovna mám data pro tuto, nebudu hledat jiné…“

                      A pak jeden web link.

                      To je debilita i na vas, hosany od Boba.
                      Pokud nevidis, ze tu odsuzujes Vidlakuv projekt jenom z pleziru a bez znalosti jakychkoli relevantnich informaci, navic jsi do ted nepochopil moje odpovedi, tak mazej zpatky do fronty na socialku.
                      Ty se na solar v zivote nevzmuses.

                    2. Stále čekám, kde jsem napsal špatně konkrétně ne obecně, že jsi nejchytřejší v celém známém vesmíru a já ubohá morální troska co neumí pravopis 😉

                      Tak co, konečně napíšeš fakta nebo umíš jenom obecně tlachat o blbsoti druhých?

                    3. Pokud neumis cist, tak je to je tvuj problem. Stejne jako psani.
                      Smajliky ti ale jdou, ani jsou pro tebe snazsi, nez psany text.

                      A kde jsou ty tvoje „konretni informace“?

                      Mam na mysli:

                      mesicni prumernou sume slunecniho svitu
                      uhel strechy
                      orientaci strechy
                      panely, ktere dodavatel Vidlakovi naplanoval

                      To je zakladni minimum. Ty jsi tu ani neceknul ani o jednom z tech bodu, ale stejne delas drzky.

                      Takze uz smrdis v ty fronte na socialce?
                      Protoze za tvuj dnesni vykon ti da Bob padaka.

                    4. Odpovídal jsem „češtináři“ na toto (i jsme na to upotornil):

                      Aha, vy nevite co je to kWp a jak se vypocitava plocha/vykon panelu vzhledem ke spotrebe a mistnimu podnebi.
                      Takze ten blb (bez uvozovek) na vas sedi.

                      A co jsem odpověděl Sakura? Takže tvoje odpověd je žvást co odkládní debatu ze začátku, i když teď konečně píšeš něco konkrétněji „sklon“, takže co, odpovíš na moji odpověd nebo zase budeš psát o všem jiném „odborníku“ co zatím jenom tlachá?

                    5. Ja jsem reagoval na:

                      Anonyma, ktery vi kulovy, neumi psat, umi smajliky, ale ze vseho nejvic machruje:

                      „Inu, to bude buďto velmi „erudovaný odborník“ a nebo má Vidlák velmi „úsporný“ životní styl, že pro pokrytí běžného chodu domácnosti (kde přitom i topení má na tzv. samotížku) potřebuje 20kWp instalovaného výkonu…
                      Ale chápu, že má-li pointa článku náležitě vyznít, musí i použité argumenty náležitě rezonovat.“

                      Podle tveho vyse uvedeneho slintani nemas absolutne poneti o tom, jak se vypocitavaji solary, natoz kWp.

                      Za konkretni informace tu placas jakesi blekoty:

                      „Jasně v jiných instalacích na jiných místech to je jiné, ale zrovna mám data pro tuto, nebudu hledat jiné…“

                      A jeste mas plnou hubu kecu, jak se na prave jelito bez vzdela slusi a patri.
                      Do ted jsi tu nenapsal jedinou konkretni informaci, proc by mel byt Vidlakovi navrhovany system spatne.
                      Zeptal jsem se jenom na zaklad:
                      uhel, orientaci…
                      Napsal jsi podle ocekavani opet kulovy.
                      Tim s tebou koncim, jdi do hajzlu za Bobem.

              1. Když máš chatu a natočení střechy na ideál, by tě stálo udělat novou, tak není nic špatně, prostě jsi využil co máš a nejlépe jak si mohl 😉
                Proto, porovnávat 1:1 každou FVE instalaci nikdo rozumný nedělá a vždy dodává „pro jiné místo a instalaci to bude jiné“.

                Ale dá to návrat do reality, pro ty kdy si někdo koupí panel 150Wp a myslí si, že to automaticky dostane a nechápe, že to je ideál, který nikdy nedosáhne, stačí v létě se zahřejou panely a už je to někde jinde, v zimě zase málo světla.

                1. „Proto, porovnávat 1:1 každou FVE instalaci nikdo rozumný nedělá a vždy dodává „pro jiné místo a instalaci to bude jiné“.“
                  Tak proč to bez znalosti konkrétní Vidlákovo situace děláte?

                  1. Já to dělal? Kde prosím? Můžete citovat? A pozor, napsal jsem, že nejsem ten první anonym, tedy mi nepodsouvejte jeho slova na která jsem odpovídal 😉

                    1. Sakura, stále čekám na odpověd, kde jsem napsal špatně o FVE, zatím sjsi dokázal jenom i/y a teĎ moralizovat o nicku, takže kromě tlachání o všem jiném, napíšeš, konečně co špatně bylo nap.ř o tom panelu? Nebo zase jenom prázdné řeči co dalšího bych měl udělat/umět o všem jiném, ale o FVE ani čárku?

                    2. Mas to nahore.
                      Krome i/y ti zjevne dela problem chapani psaneho textu.
                      A rekni Bobovi, at ti zalozi nick, kdyz uz to sam nezvladnes.

                    3. Nemám odpověď nahoře, dal jsem i citacu na to co jsem odpovídal, když sám jako češtinář nejsi schopný odpovědět, tedy zae jsi napsla „obkecávání“ 😉

    2. Tak 20kWp by potřeboval, pokud by měl např. tepelné čerpadlo, jinak běžná domácnost +-vystačí s těma 9-10kWp.
      Jasně, pokud čekáš ostrovní provoz tak ne, ale jinak, pro běžnou domácnost 20 je přestřelený,. Zaplatí hodně za něco co nevyužije.

    3. Patrně jste nečetl článek dost pozorně – Vidlák píše, že chtěl mít co nejvíc elektřiny i v zimě. Z osobní zkušenosti vás mohu ubezpečit, že v zimě je dost dní, kdy i 20kWp výkon FVE rozhodně nebude žádná hitparáda…

      1. Ano o to de, kolik to pri zazenem dnu v zime.. Me to z 3,5kwp da sotva 150 w.. A to neresim kolik si to samo vezme…

  19. Zní to jak „Píseň spokojeného člověka“ od Nohavicy.

    Je tu někdo, kdo se musel někdy v životě o něco doopravdy snažit či něco překonávat ?

    Celkem jedno, jestli jste se vyhrabávali z prostituce, ulice či fetu, snažili se přežít v thajském vězení, řešili matku, zachraňovali krachující firmu nebo něco vynalézali?

    Něco, kde to bylo vícenémě o život nebo skoro?

    Co vás to naučilo?

      1. V nejhorší chvíli mě zachránil Christian Morgenstern. Ničemu okolo sebe jsem nerozuměla, nic jsem nechápala.
        Ten dobrý muž mi vysvětlil, že věci se prostě dějí jen tak. Bez rozumného významu.
        Tenkrát to pro mne bylo velmi úlevné zjištění.

        Lasička

        Lasička seděla maličká
        na kraji lesíčka.
        Znáte vy k tomu klíček?
        Mně měsíček tajemství sdělil v šprýmu.
        Ten přehumorný tvor tak činil kvůli rýmu.

    1. No hlavní rozdíl bych viděl v cíli a schopnosti se nedostat do problémů. To je větší umění, než se do nich dostat a pak se snažit hrabat ven. Tam bych řekl, že není moc se co naučit. Cílem je totiž kvalitní řízení a mitigace rizik.

      1. Do spousty problémů se už narodíte, třeba děti, co jdou do života z děcáku rovnou s exekucí na krku.

        Nikdo z nás neudělal vůbec nic, aby nebyl na jejich místě.

  20. Docela by mě zajímalo, na jakém fyzikálním principu pracuje ta věcička, která ze stejnosměrného proudu z baterie udělá střídavý o frekvenci 50 Hz a o napětí 220 – 240 V, aniž by byla napojena na fungující veřejnou síť.
    Dovedu si představit, že nějaký stejnosměrný motorek točí rotorem generátorku, ale aby to mělo na výstupu stabilní frekvenci a stabilní napětí při různém zatížení, na to moje znalosti nestačí. Ví to někdo z přítomných? Za poučení budu vděčná.

    1. Česky střídač, anglicky inverter. Nic se tam nemusí točit. Veškerou práci mohou dělat polovodičové součástky. Stabilita frekvence i napětí je otázkou buzení / řízení střídače, ať je na jakémkoli principu.

      Kdybych já dělal solární systém pro nezávislost, snažil bych se maximum spotřebičů převést na stejnosměrný proud nějakého rozumného napětí – aspoň 48 voltů nebo více. Je mnohem snadnější a sakra levnější a čistější převést střídavý proud z elektrárny na stejnosměrný než naopak.

      Snažil bych se dům udělat na stejnosměrný proud co to jenom jde. Buď by šel z panelů nebo usměrněný / převedený ze spínaného zdroje z elektrárny. Tak bych to dělal já, a cenově by to bylo levnější.

      Přijde mi zbytečné vyrábět všemu vyrábět střídavinu. Žárovce nebo počítači nebo ohřívači či teplometu je úplně jedno, jestli do něj teče stejnosměrný nebo střídavý proud.

      Výkonové součástky a střídače jsou dosti drahé. Mnoho solárních elektráren proto dimenzuje výkon na nižší hodnotu než maximální. A když výjimečně někdy nastane pořádné pražení od slunce, tak občas ty měniče i hoří. Pojišťovny to prý proplácejí, takže si někdo nerve žíly.

      1. Pane Ponkráci, nemohl byste popsat podrobněji jak převést spotřebiče na stejnosměrný proud? Myslím pro blbé jako jsem já. Vím o tom skutečně houby, ale ráda bych se o tom dozvěděla něco bližšího. Věřím, že nebudu sama.
        Také by mě zajímalo, kolik baterií by bylo třeba, aby se daly pokrýt doby, kdy slunce nesvítí. Aspoň rámcově.

        1. Nejjednodušší je zaměřit se na přístroje „karavanového typu“ a světelné dělat stylem „výrobek“, kdy koupíte LED pásek na 48V např.:
          https://www.kupzarovky.cz/dekolight-flexibilni-led-pasek-28357848v4000k50m-48v-dc-2050-w-4000-k-2130-lm-50000-840339-p-94667.html

          Ony ty LED panely jsou vlastně tyto led pásky vedle sebe a jenom mléčný plexi je zakrývá, aby nebyl osvit malý uhel, ale velký do prostoru. Tedy by stačilo koupit od někoho nefungující LED panel, vyměnit pásky, vyhodit měnič a napřímo napojit na dráty.

          Ale barák by nesměl být tahán „na 230“, tedy světelné 1,5 apod.

          1. Jenom dodám, se spotřebičama je to „problém“, ale světelné, bych řekl, že to spíše otázka proč se to tak nedělá v době LED pásků…

            1. zásadní problém se stejnosměrným rozvodem je ten,
              že k němu potřebujete další el.rozvod , navíc obvykle většího (a dražšího) průřezu, pokud bude používat nižší ss napětí přímo od solárů či akumulátorů (transformovat nižší ss napětí na vyšší je ještě méně výhodné než změna ss napětí na st či naopak).
              A kutat další rozvody po baráku kvůli pár ušetřeným watthodinám se chce fakt málokomu (a spočítat při dnešní ceně mědi a práce, od kolika kwh se to vyplatí, snad ani nejde), navíc to zvyšuje celkovou komplexitu sítě a tím i zvyšuje pravděpodobnost, že se něco někde po…

              1. Je to jako se vším, rady vidláka jak pěstovat brambory nejsou pro každého, tedy nelze očekávat, že „dělat nové rozvody na 48V pro světla“, taky nebude pro každého, ale jenom pro rekonstrukce/pracháče/novou výstavbu 😉
                A komplexitu sítě jak? Když budu mít průřez, tak mám stejnou jako teď jenom jiná voltáž, proč bych montoval schodišťáky jinak než na 230V? Ša to nemusím dělat systémem „lexone“, který bych nechtěl ani na 230V…

                1. Já si myslím, že zrovna světla nejsou problém – jestli dráty byly dělané na žárovky 60-100W při 230V, tak LEDky při 48V budou mít 10W a proudy nebudou o moc jiné. Na desetinu výkon-na desetinu i proud. Při stejném osvětlení.

        2. Petro,
          obdivuji Vaši zdvořilost.
          Ale podezírám Vás, že jste mj. dosud obětí u Evropskou unií tajeného Ohmova zákona, jakož i předpisů a zákonů souvisejících. Například nikde před mladšími absolventy neprozrazujte, že výkon rovná se součinu proudu a napětí.
          Před ponkrácovskou výměnou spotřebičů na 48V z 230 V prozatím vytrhejte rozvody domovního systému a nahraďte je pětkrát silnějšími dráty.
          Začal bych postupně – třeba výměnou šńůry k rychlovarné konvici za šňůru od svářečky.

          Tím nemůžete nic zkazit, měď bude strategická surovina, vždycky ji po případném zákazu používání elektrických spotřebičů na území EU můžete za pomoci ochotných a zkušených brigádníků nechat znovu vytrhat ze zdí a připravit k exportu do Číny..

          1. 5x větší? Kolik může být v domě světelný okruh? 20 metrů? Takže máme délku 40 a výkon v obýváku 2x 20W LED žárovka, ale pro rezervu 100W, bych bajoko dal 4 drát max. , víc bych hádal zbytečné. Je to 48 W ne 24V (kde by asi nestačila ani 10sítka) natož 12V (kde bych hádal i 6-7cm…)

            1. Děláte si legraci? Změřte si od rozvodné skříně dráhu, jak byste vedl dráty ke všem světlům včetně vypínačů – nejlíp pokud i chápete, jak se zapojují (o čemž pochybuji).
              Ale světla nejsou dobrý příklad, protože LEDky mají malý příkon a tam by stačil i ten stávající drát.

              Tak rychlovarná konvice je naopak dobrá – mívá 2000W, což při 230V dělá 8,7A.
              Když budete mít rozvod 24V, tak vám poteče proud 83A, což už je docela pěkné, navíc trvale několik minut. Kromě tlustých drátů ve zdi i v přívodu ke konvici budete potřebovat taky patřičně dimenzovat spínače, aby se nespekly. Přirovnání ke svářečce není zase tak přehnané.

              Holt když se ve škole místo ohmova zákona učí o 100 pohlavích, má to svoje dopady na populaci.

          2. Asfaltový holube, moje zdvořilost pramení v tomto případě z obdivu ke každému, kdo umí s elektrikou. Já elektrické problémy musím řešit tím, že to za mě udělá někdo jiný – někdy za finanční úplatu, někdy ze soucitu. Lidé, kteří umí s elektrikou mají můj bezmezný obdiv. O to víc mě ta problematika zajímá.

      2. Jak se pomocí polovodičů udělá ze střídavého proudu proud stejnosměrný, to mne před více než padesáti lety naučili ve škole. Jak se pomocí polovodičů udělá ze stejnosměrného proudu proud střídavý, to jsem z vašeho vysvětlení nepochopila. Holt doba pokročila a já jsem stará a současný svět je už jinde.

        1. Druhou, podstatně modernější kategorií jsou měniče pracující na principu spínaného zdroje s tzv. modifikovanou sinusovkou. Stejnosměrný proud o nízkém napětí je nejprve přeměněn na proud o vysokém napětí a následně umělou komutací je převeden na proud střídavý. Při prvním kroku se používá jeden nebo dva spínací prvky ovládané řídícím obvodem tak, že se při frekvenci okolo 50kHz mění doba sepnutí prvku, kterým je téměř výhradně výkonový MOSFET. Proměnnou šířkou jednotlivých obdélníkových impulzů je ve výsledku vytvořen tvar „schodkovité“ sinusovky. Napětí je zvyšováno pomocí transformátoru s ferritovým jádrem. Přestože transformátor převádí celý výkon, rozměrově vychází při použité vysoké frekvenci velmi malých rozměrů. Díky použití obdélníkových impulzů je i účinnost přeměny velmi dobrá. Následující obvod složený většinou ze čtyř transistorů zapojených do můstku zabezpečí komutaci a konečný vznik střídavého proudu. Protože je však zapotřebí tento komutační obvod nějak budit, bývá často provázán obvod primární i sekundární strany. Z toho pak vyplývá jedna ze slabin těchto měničů – totiž to, že vstupní okruh není v měniči oddělen a pokud se některá výstupní svorka omylem spojí se svorkou vstupní, dojde ke zničení měniče. Druhou slabinou je, že je-li špatně navržen, může způsobovat určité rušení radiových nebo televizních přijímačů. I přes tyto drobnosti, výhody výrazně převažují nevýhody. Měniče jsou i při značných výkonech malé, lehké, mají malou vlastní spotřebu a překvapivě vysokou účinnost (90%). Navíc vhodnou regulací spínacích prvků prvního stupně lze docílit, že výstupní napětí bude stálé, bez ohledu na kolísající napětí akumulátoru či na proměnném zatížení měniče. I generovaná frekvence je stálá.
          https://mve.energetika.cz/sikovneruce/menice.htm

        2. Postavit oscilátor ze dvou tranzistorů uměly děti už před padesáti léty. Když použijete výkonové součástky a výsledné napětí vhodně transformujete, máte střídač. (Odborníci, nekamenujte mě!)

          1. To by bylo hrubě neefektivní. Ztráta na tranzistoru ve třídě A je přes 50 procent.
            Dělá se to jinak, vysokofrekvenčně pumpujete do obvodu pulsy a děláte to tak, aby výsledek odpovídal co nejlíp sinusovce. Když tím vf šumem krmíte rozvodnou síť, tak to není takový problém, ale v případě ostrovního provozu by mohly mít přístroje na toto citlivé problémy. Druhá věc je, že takových přístrojů už moc není.
            Asi nejnáročnější je provoz míchačky – tj. klasického třífázového asynchronního motoru.

        3. Je tu ještě jedna maličkost. Napětí stejnosměrného proudu vyrobeného fotovoltaikou kolísá v závislosti na světelných podmínkách a teplotě prostředí panelu. Stejnosměrný proud se ovšem nedá prohnat transformátorem k úpravě napětí. Aby el. proud mohl býti transformován, musí se převésti na „střídavinu“, nebo alespoň na proud přerušovaný, pulsový.
          Za starých, tedy mých, předpolovodičových časů se používala i mechanická zařízení- něco jako ukrutně rychlé wagnerovo kladívko. Jinak ovšem bleskurychlé přepínání polarity zajišťovaly výkonové elektronky- takové menší demižonky.
          Použití stejnosměrného motorku jako pohonu přepínače pro vznik proudu střídavého si sice dovedu představit, ale jak zajistit naprosto stabilní otáčky motůrku nevím. Naopak vím, že pomocí synchronního el. motoru lze převést střídavý proud na stejnosměrný… (ale těch problémů!)

  21. Šmankot, já už snad ani po žádné revoluci neprahnu. Zase by se to vzalo ode zdi ke zdi, praví viníci by někam zdrhli a ti co jen šlapali brázdu by měli pocit křivdy , že byli odstavení od žlabu.
    Bohatě by mi stačilo přestat se cpát tam, kde o nás nestojej.
    Kyjevští se nechali vyhejkat západními politruky a vinu za turecké hospodářství se rozhodli hodit na Rusko.
    Bylo to pohodlné , ale silně kontraproduktivní. S tak velkou ruskojazyčnou menšinou.
    Kdyby Západ přestal podporovat šíleného sňupálistu s nackovskými manýry, mohl by být klid.
    V podstatě nejde o nic jiného, než o expanzi NATO dál východním směrem. Aspoň z mého pohledu.
    Že se Rusům nelíbí strašení NATO v Pobaltí , to asi chápe každý.
    A navíc !
    Spojené státy jsou Otesánek, po obsazení Ukrajiny budou chtít víc. Určitě Kavkaz.
    Připustit takové ohrožení bezpečnosti státu by mohl jenom vlastizrádce. A to Putin není a nebude.

  22. Čistě pro odlehčení situace, já jsem úplný opak Vidláka. O svém životě mohu říct vše, jen ne to, že by byl nudný. Manželku, děti, nesplatitelnou hypotéku,žaludeční vředy a rodinnou „nudu“ jsem si pořídil až ve čtyřiceti. Do té doby byl můj život…. řekněme zajímavý. Podle toho v čem jsem přišel do místní nálevny, jste mohli vytušit, co jsem právě četl. Byl-li to baret, v hubě dýmka a poroučel jsem si absint po litrech, četl jsem zrovna Žízeň po životě. Po jedné takové noci, jsem se probudil v nechvalně známém zařízeni, kde se klika vyskytuje pouze zvenčí a ráno se ptám „Sestři, kde to jsem?“ a protože dotyčná měla pocit, že nemůže pro svět udělat nic lepšího než pořádně dojebat jednoho, mladého, ostravského bohéma, odvětila s nadřazeným, jedovatým despektem „Na záchytce, pane Mandaladan, na záchytce“. Načež jsem ji s ledovým klidem odpověděl „No to jsem pochopil, ale ve kterém městě?“ no a bylo po despektu.:-) A pak už přišly jen samá pozitiva a sociální jistoty. Na rozdíl od Vidláka,jsem zcela závislý na plynu, který brzo dojde a hypotéky nemohu v životě splatit. Ano jedná docela maličká revoluce by se mi fakt hodila. Bohužel lidé při volbách dali jasně najevo, že zatím žádnou změnu nechtějí. A kabaretní duo Vrábel/Havel je naprosto slepá vývojová větev. Ne, ještě na to nemáme. Chápu, že musíme hrát s tím co máme v ruce, ale my v ruce nemáme (zatím) nic.

    1. Vo cem je dnesni text. Kazdej chvilku ….
      Predevsim Vidl ubral na energii a uklidnil se .
      Min tlaci na pilu psani .
      Pouziva min snahy a usili , coz je potom videt a ve vysledku a dopadu /impact/ na vedomi, mysl , kazdyho z nas a znamena vic.
      Min tak na ctenare prenasi usili , neviditelnej, ale pocitovej natlak ,/treba hromadenim a koncentraci tezkejch slov ,vyrazu ,vet a odstavcu/ a ctenar muze taky zivat a
      uvolnit se pri cteni a ctenim.
      Dokonce je schopen pri takovym cteni zase odlehcene myslet..
      Mimo zlepseni, co jsem psal minule V. relaxuje a nesnazi se tak moc..Min je casto vic..
      To je spojeny a prichazi se vzrustajicm sebevedomim, ze autor napriklad uz umi vyjadrit a dobre ,bez zadrhelu sve myslenky a napady..Chce to taky praxi se vypsat..
      Vysledek je odlehceny ,pohodovy a volnejsi dojem pri cteni..
      Bez napeti a nervosity, jaky hruzy se zase vali a priblizuji ..
      Uz je V.uvolnenej tak ,az toho popsal v klidu a miru dokonce ,ze mocne sysluje doma, ze je snazivej ,jinak by byl nesvuj a nervozni..Taky kvuli rodine ..
      A nespokojenej.. Tak ma kde tu energii usmernit ,kde je potreba nejvic a vycerpat..
      Vono to besneni na vladu a na svet vsech spatnosti ,neni taky vsecko …
      /A nemuze sichr bejt/.
      Chce to taky voraz a hledat nejaky novy a neznamy treba ,taktiky , cesty jak dal…..
      A ty se vetsinu nezjevujou, kdyz se clovek snazi hodne ,preplnuje se tak az presprilis..
      Protoze , kdyz je clovek toho plnej ,novy veci, napady , myslenky , pak uz nemuzou prijit , objevit se , kdyz je uvnitr na „majaku“ ,uz plno , nabito…
      Tady se takovy pripady jen mnozi..Napr. v poucovani..
      Zkusenosti jsou , ze lecos se zjevi treba , kdyz je clovek ve vane a doutna v klidu a pohode a nic nechce..Kdyz to nejmin ceka, ze by na nej neco ve vedomi vyskocilo..
      Protoze myslenky a napady /jsou vzdy vitany/ casto chteji zmizet ihned pryc , beze stopy a uz se nevratit, tak vyskocite z vany /nebo z postele/neriskujete ztratu a bezite si je zapsat..
      A muzete zase line doutnat dal..
      Tedy chvala zahalky , lenosti a vodzivani..
      Ale pravej odpocinek znamena jen vyhandlovat , vystridat cinnosti..
      A proc musi voraz vystridat energicky usili snahu a drinu…
      Kazdou chvilku ,zmeny stridave tahaji pilku…..Nebo tak..

  23. Zkratka a dobre, nebo jak rikame my s kartonovymi rourami „summa sumarum“ 🙂 : Pokud neprijde k nahlemu zvratu, ktery nastartuje revoluci, tak nas ceka mnoholeta agonie, kdy se stredni trida bude zuzovat a budou se rozevirat nuzky mezi tridama. Byl by nahly zvrat teba velky blackout ? Ted nemluvim o svetove valce, ktera by trvala nakych 57 minut…

    1. Němci se snad už definitivně rozhodli, že své poslední tři atomové elektrárny nechají v provozu do jara. Tím se pravděpodobnost blackoutu v letošní zimě o dost snížila.
      Kdyby byli trvali na původním plánu, že je do konce roku odstaví, tak by u nich během zimy došlo k blackoutu s pravděpodobností, blížící se k jistotě. Nás by nejspíš strhli sebou.
      Vzhledem k tomu, že dostat se z blackoutu vyžaduje velké množství nafty pro dieselagregáty a státním hmotným rezervám se už ve třech veřejných soutěžích nepodařilo sehnat nějakého dodavatele, bylo by to opravdu hodně zlé.

      1. Mohlo by Německo vyvolat na našem území blackout záměrně?

        Má na to někdo pro tento případ nějakou strategii? Třeba armáda…

        1. Prostě si naši elektřinu převedou do Reichu, až my jim postavíme vedení. Vaše otázka není teoretizování, je to realita půl roku vzdálená.

          O jaké armádě mluvíte?

        2. Jestli záměrně, to nevím, spíš ne. Elektrony si nedají poroučet nikým jiným, než Kirchoffovými zákony, Ohmovým zákonem a indukčním zákonem. Ale svou ideologickou zabedněností dokáží blackout vyvolat hravě. Jenomže by v takovém případě k němu došlo nejen u nás, ale s velikou pravděpodobností také u nich. I když oni jsou mnohem větší zemí, tak by se jim mohlo podařit včas svou síť rozdělit tak, aby alespoň nějaká její část zůstala funkční.
          I kdyby při nějaké větší odstávce našich elektráren Němci se zlým úmyslem schválně přerušili propojení s naší sítí, pořád nám zůstává spojení s dalšími zeměmi kolem nás.
          Strategii by měl mít ČEPS.

          1. Přednáška pána z ČEPSu na Brněnské hvězdárně.

            Německo jede na hraně blackoutu sítě už hodně dlouho a jenom je zatím štěstí, že nenastal, ale tehdy říkal, že bylo třikrát ve stavu, že to málem nastalo.
            ČEPS má plán jak obnovit dodávky, mají přesně daný postup, která elektrárna kdy nabíhá, třebas, prvně naběhne vodní vedle jaderné, která ji pak začne zásobovat a rozjede se pak jaderná apod.

  24. V Kalifornii jsem byl i přednášel, v Chile ne. A na ten internet se podívejte a procvičte si trochu fyziku, chce to trochu přemýšlení, mě to taky chvilku trvalo než jsem pochopil souvislosti.

    1. Pokud jste v Kalifornii byl, tak dobre vite, ze doporucovat Cechum fotovoltaiku na zklade tamejsich cen je podvod.
      Nebo jste tam nebyl, a lzete.

      O fyzice budto nemate ani paru, nebo zase lzete.

          1. Na serveru Oenergetice jsem dával „expertům“ i můj profil na Google.scholar se všemi mými publikacemi, citacemi i patenty. Takže poznámky trolíků o trollení mě vzrušovat nemusí.

  25. Já nevím, neměl by se člověk spíš učit rusky a chystat se na adorování Vladimíra Vladimíroviče? Alespoň tedy na základě vyjádření našich nejpovolanějších. Čučkaři nás každou chvíli zásobují informacemi o tom, jak se to tu hemží ruskými agenty, člověk pak má skoro strach otevřít i ledničku, aby na něj nějaký ten agent nevyskočil. A vykulenec z vnitra k tomu teď přidává informace, že nás každou chvilku čeká státní převrat řízený z Kremlu. Tidle kucí to přece musí vědět, to je ložený.

      1. De zprava kolem ,ze vykopli tu Truss u brbritu..
        Byla velkou a opravnenou nadeji, ze behem 4-6 tejdnu, brbrity polozi..
        Zacatek byl vopravdu slibnej..
        Mozna ,ze pozvou zpet Borise..Taky dobrej britskej vyber..

        1. Boris byl nadprůměrně inteligentní charismatický psychopat se smyslem pro humor.
          Trussová byla podprůměrně inteligentní psychopatka bez smyslu pro humor a charismatu.

          Máme jediné dvě jistoty:
          – Nástupce bude opět psychopat (podmínka v dnešní politice nutná, nutná, nikoli postačující)
          – bude horší a bezohlednější sociopat než boris s trussovou dohromady.

    1. [;>)) Občas potkám ruského agenta v předsíni, je v zrcadle.

      Ne, musíme se posléze naučit jednat s oběma stranami, žijeme uprostřed Evropy a přemístit Kotlinku jaksi nejde. Neposlouchat hlasy, že není třeba vymýšlet vymyšlené a nastavit si vztahy na míru. Pokud možno bez osvědčených „odborníků“. Pokud se to někomu nebude líbit, klidně může odejít. Na kterou světovou stranu chce.

      Ukrajinci, Rusové, Vietnamci a Číňani tu asi zůstanou. Jsou zvyklí pracovat a postarat se o sebe. A dokážou se přizpůsobit zdejším zvykům. Časem se to naučíme i my.

    2. RE : tdx
      Proboha!!! Rusky nééé !
      Proti Rusku nic nemám, V. V. Putina považuji za osvíceného panovníka. Ale není nesmrtelný. Nevidím následníka.
      Jinak, v Rusech je imperialismus jako v koze. Nemohou za to, stejně to mají všechny byvší imperiální mocnosti. Britové nejvíc. V tomhle ohledu je předčí snad jenom Amíci.
      Přečtěte si pozorně větu prosté Rusky, která zazněla prostřednictvím Světlany Alexijevičové :
      “ Ano. Stáli jsme fronty na promodralá kuřata a plesnivou mrkev. Ale naše vlast sahala od moře k moři a všichni se nás báli. “

      1. To je zabarikadovany ve vedomi, v podvedomi /nevim presne/ ,my mame , ze sme malej narod a toho se nezbavime, kazdej clen velkyho naroda ma zase jiny vedomi ,ze musej velky zustat a nesmrstit se nikdy..
        Tohle ovlada chovani a jednani kazdyho jednotlivce ,se domnivam..

      2. Tak zrovna tuhle nánu bych sem netahal, to je jako vzít si a nastudovat Poučení z krizového vývoje když chci pochopit události 1968

        Myslíte, že Nobelovku za literaturu v 2015 ji dali za pravdivý a nestraný popis reality na východě?

        1. Ta kniha je pravdivá.
          Evidentně jste ji nečetl. Je to v podstatě soubor příběhů obyčejných lidí, kteří popisují situaci po rozpadu SSSR, jak ji vnímají. Každý jinak.
          Autorka tam vůbec nevyjadřuje svůj názor. Nechá mluvit různé občany a občanky.

          1. To, co slyším nebo čtu přímo od Rusů je podobné. Vědí, že Putin je car, ale uvědomují si, že bez báťušky by se Rusko (RF) rozpadla a byla postupně polknuta okolím – i zámořským.
            Styl je různý, podle toho, jestli je to bývalá ředitelka rozhlasu nebo korepetitorka, baletka nebo její muž, kterého si drží jako domácího pracovníka, ale vyznění je stejné.
            Bělorusové si to uvědomují postupně, Ukrajinci taky, ale nepřiznají to nahlas. Dva typy Ukrajinců – západní a původně ruští. Ani mnohaleté přičlenění k SSSR ten spodní proud vědomí to nezměnil Je to od carismu stejné. Mluví sice velkou většinou rusky, ale Rusové jsou jen ti z Maloruska.
            Člověku chvíli trvá, než pochopí mentalitu a proč se nikdo z nich nehodlá vzdát ruského pasu.

            1. Helanov mě překvapuje…
              Nedávno hláškami o nespravedlivém osudu Němců za první republiky, teď zase knížkou Světlany Alexijevičové o názorech „prostých občanů a občanek“ Ruska…..
              Že by byl Bob tak mazaný?

  26. Vidlák se občas i mýlí a to je i dnešní případ. Srovnává totiž dvě rozdílné věci:
    malovýrobu elektřiny na své hypotetické fotovoltaické střeše a velkovýrobu v GW jaderných a uhelných elektrárnách ČEZu. Tedy faktor stotisíc ve výkonu.
    Kdyby si měl postavit malou jadernou elektrárnićku, tak to by se pořádně finančně zadlužil, ne na 20 let ale na 20 tisíc let.
    Musíme srovnávat velkovýrobu s velkovýrobou, ať už se jedná o jádro, uhlí či fotovoltaiku.
    A pak by zjistil, jako všichni velcí investoři, že nejlevnější je špinavé uhlí, pak následuje fotovoltaika v Chile či v Kalifornii, pak teprve fotovoltaika v Německu (přičemž vítr v Německu je nepatrně levnější a hlavně doplňuje fotovoltaiku v zimní polovině roku) a nejdražši a nejpomalejší k postavení a nejkritičtější na údržbu a provoz (Francie o tom něco ví) je jádro.
    Radil jsem Vidlákovi, ať s fotovoltaikou ještě pár let počká, výrobní kapacity fotovoltaiky exponenciálně v Číně, USA, Indii i EU rostou a cena i přes celosvětovou inflaci půjde dolů.
    A už je tu i nová vlašťovka ve větrné energetice: malé větrné elektrárny na střechu, bez nějaké viditelné vrtule. Vygůglujte si Aeromine. Větrná elektrárna využívající efektu přítlačného křídla jako u automobilů formule 1.
    Ten větrník s generátorem je pak schován vevnitř v potrubí. Geniální, viz Sandia Lab v USA.
    Zkrátka Vidláku, technický pokrok nezastavíte.
    Jen musíte bojovat proti těm debilům, co ničí a zavírají fungující staré elektrárny aniž by za ně měli postavenou předem náhradu. Zdůrazňuji: předem postavenou!!!
    Vědecký a technický pokrok nezastavíte, ale musíte bojovat proti lidské blbosti, chamtivosti a spolu s Houmrem říkám: i proti válečným štváčům.

    1. Jadro je levne vzhledem k ziskane energii a externalitam. Vyhledove bude jeste lepsi, jakmile Rossatom zavede nove reaktory jako standard.

      1. Vy si myslíte že Rossatom u nás něco zavede? A co se týče ceny Vy si opět něco myslíte ale peníze nemáte. Ti co je mají chtějí investovat a vyďělávat a ti jaderné elektrárny nestaví. Ale ať je třeba (za těch 15-20 let) postaví, dřív to nedokáží. Hlavně ať to nedopadne jako ve Francii, kde jim pořád zhruba polovina jaderek stojí a nevyrábí,

        1. Nez tu neco napisete, tak si zjistete relevantni informace. Par minut na internetu vas prece nikoho nezabije, zvlast kdyz to tak sebevedome doporucujete jinym.

          Rossatom tu nic naprimo stavet nebude, ale komponenty a dalsi veci sem budou preprodavat jini.
          Jako se to jiz deje se surovinami.

          V evropskych zemich s vyssi mirou korupce se budou stavet prototypy americkych jadernych elektraren, ktere by ani v USA ani nikde jinde neprosly.
          Polaci jsou do toho celi divi, dalsi priklad je napr. Rumunsko

          https://physicstoday.scitation.org/do/10.1063/PT.6.2.20220708a/full/

          Po par blackoutech verejnost bude souhlasit se vsim a dnesni demagogicky tlak pres mrtvoly na zelene energie to jeste umocni.

          1. Proboha, nepodezírejte Milana V z neznalosti nebo hlouposti!!

            On věci opravdu rozumí, jen cynicky a účelově klame!
            Fakt není blbej!

            Po (vzájemném) vybití většiny obyvatelstva zeměkoule bude dost recyklované mědi, vytěžené z rozvalin baráků po mrtvých Evropanech, Ukrajincích či Rusech.

            A opravdu se laboratorně pracuje na vývoji baterií, nezávislých na lithiu (třeba na bázi síry).
            Jeho informace, že holt moc chvátáme, že za PADESÁT LET se dnešní problémy s nedostatkem a skladováním solární elektrické energie vyřeší má něco do sebe….
            V USA a Číně se na to opravdu intenzivně pracuje.

            Za PADESÁT LET poklesnou i ceny – v USA a Číně:
            Poklesne totiž poptávka – ubyde pár dnešních miliard – pozabíjených obyvatel Zeměkoule.

            Rychle odstraňte dnešní zdroje surovin a tepla – a zakažte nošení roušek, než přijde zdokonalená vlna smrtících viróz zcela přírodního původu – a synchronizovaného hladu z nedostatku potravin na vše navázaných.

        2. Já nemluvím o těch, co chtějí vydělat .. si samozřejmě provozují terorismus a dělají revoluce.

          Já mluvím o těch, kdo chtějí strategicky řídit zemi a zajistit technologickou a energetickou bezpečnost. Tedy polopatě řečeno, dostatek elektrické energie pro populaci a průmysl.

      2. V roce 2022 bude reaktor BN-800 na 4. bloku JE Bělojarsk poprvé v historii ruského jaderného průmyslu provozován výhradně na směsné palivo s oxidem uranu a plutonia (palivo MOX). Bude to důležitý krok směrem k „uzavření“ jaderného palivového cyklu.

        Běžné tepelné reaktory využívají jaderné palivo, ve kterém se štěpné reakce účastní pouze jádra U-235.
        Palivové pelety MOX jsou vyrobeny z oxidu plutonia extrahovaného z vyhořelého jaderného paliva a oxidu uranu vyrobeného z ochuzeného hexafluoridu uranu (odpad z procesu obohacování uranu). Jinými slovy, nové palivo se vyrábí pomocí odpadu z procesu ozařování a odpadu z procesu obohacování. Palivo MOX je zaváženo do rychlých reaktorů. V Rusku je to BN-800.
        Použití rychlých reaktorů v kombinaci s konvenčními tepelnými reaktory („dvoukomponentní schéma“) řeší několik problémů. „Za prvé, budeme mít širší škálu materiálů, které by mohly být použity k výrobě jaderného paliva. Za druhé, budeme moci vyhořelé jaderné palivo (po přepracování) znovu použít místo jeho skladování. Zatřetí, budeme schopni likvidovat velké nahromaděné množství hexafluoridu ochuzeného uranu a plutonia,“ vysvětlil Vitaly Khadeev, viceprezident pro technologii uzavřeného jaderného cyklu v palivové divizi Rosatomu. Další výhodou rychlých reaktorů je jejich schopnost spalovat štěpné produkty a minoritní aktinidy, vysoce radioaktivní izotopy transuraniových prvků. Spalování pomáhá snižovat jejich radioaktivitu.
        Podle odborných odhadů opakované přepracování stejného materiálu prodlužuje jeho použití v palivovém cyklu 100krát. Toto číslo není vytaženo z klobouku: v přírodě je méně než 1 % U-235, zatímco hlušina obsahuje 100krát více U-238. I hrubé odhady ukazují, že pokud se množství uranu vyrobeného za 10 let využije v uzavřeném palivovém cyklu, vystačí na 1000 let.

        1. Už to lze psát v přítomném čase, aspoň co jsem viděl články minulých týdnů. Už to tak rozběhli.
          Byly na to reakce typu – Rusko zavedlo do průmyslové praxe množivé reaktory, EU zavedlo jednotnou koncovku USB kabelu.

    2. Prestante s tema vetrnikama blbnout lidi.
      To, ze nekam naplacate slova jako Fromule 1, genialni a Sandia Lab v USA…
      Tim zazrak nevycarujete a zakony fyziky taky nezmenite.

      Vetrniky jsou v Cechach vhodne na velmi omezene mnozstvi mist a jejich produkce vzhledem z celkove spotrebne nehraje zadnou roli. Nehlede na zavislost na nevyzpytatelne pocasi.
      To ale za uplatu nejaka americka firma urcite dokaze genialne ovlivnovat.

      Tlaci no to zejmena ti, kteri citi pach dotaci. Stabilni vyroba elektriny v tomhle oboru nikoho nezajima.
      Svedci o tom i to, ze argumentujete fotovoltaikou v Kalifornii a Chile (pokud jste tam nikdy nebyl, tak si najdete tamejsi meteorologicke statistiky), a jeste k tomu levnou elektrinou z vetrniku v Nemecku.
      Proto asi CEZ buduje expresni rychlosti nove draty do Nemec, aby nam v nouzi nejvyssi ten jejich levny a zeleny proud prenechali, az nam ty nespolehlive a drahe atomy kleknou.

      1. Ono s větrníky je to jako s fotovoltaikou. Pracuje to tehdy, když fouká. Fotovoltaika pracuje v létě, ve dne. Vy ale potřebujete energii většinou trochu jindy. A stabilně.
        Je to hezký doplněk.

        1. Asi tak. Soused si pověsil za komín nějakou malou foukací mašinu z Čajny. Za tři měsíce se dvakrát točila že málem urvala komín a dělala rámus, že se psi schovávali pod postel a jinak ani otáčka….. U nás v Polabí tudy cesta nevede

      1. Ted sem cet, ze chteji zavest , este zdanit kazdyho na pomoc Ukrajine..
        To vypada v dusledku jako jobovka..
        Nezbyde hodne lidem kvuliva ty dani ,na zaplaceni najmu nebo pujcky na bydleni a uz nebydli , ale pomahat budou muset porad..
        Coz jim tem jinym ,udela radost jako vsechno ostatni , treba to covidovy..

    3. Jako by ste to nevidel , voni znici ty stary a i ty novy zaroven s nima..
      Nebo este predtim zniceni , tech starych..
      Pridavate jim ,co nemaji a soudite je vlastni sablonou ..
      Podle sebe a normalniho /common sense /, rozumnyho uvazovani , mate nejaky schopnosti , vo kterych , elitove, nevedi nic a nejsou schopny, se nikdy dozvedet..
      Dukazu je kazdej den az beda..
      Pac voni zase nic samostatne nedelaji /nemysli neposuzuji atd./,na rozdil vod vas, jen se snazi a cini PODLE a podle prikazu…
      Studia cim delsi sou dalsi pricina , ze tim jsou na tom este hur..

    4. Jenže je třeba taky počítat s tím, že se budou muset energeticky uskrovnit, asi jako kdysi, kdy byla domovní pojistka na 6A. Jde to. Když se pere, nesmí se žehlit nebo péct v elektrické troubě.
      Naučíme se to všichni ať už budeme s elektřinou soběstační nebo ne.
      S plynem to bude o dost horší.

      1. Starý kocoure, tuhle podmínku těžko splním. Mám AKU a bojler na noční proud.
        Během levnějšího tarifu žehlím, peru, peču, fénuju si vlas… tím výrazně ušetřím. Jistič mám 3 x 16 A.

      2. Koupíte si uložiště + střídač, utáhne pilu na dřevo 3-4 hodiny.
        Místo FVE budete nabíjet v noci přes jistič 10A, tím ušetříte na měsíčním poplatku co znovu chtějí zavést a omezovat se nebudete.
        Přidáte nějaký panel, co sníží nabíjení ze sítě a budete tím šetřit ještě víc.

    5. Milane a co třeba kamarád, investoval do FVE, baterií a jak zdražili plyn okamžitě koupil tepelné čerpadlo a dokoupil panely.
      Pod vyúčtování za montáž, materiál a dotaci mu vyšlo podle faktur, návratnost cca 3-4 roky, za ceny minulý rok v listopadu 5-6.
      Počítal podle toho co ušetří za plyn a elektřinu podle faktur.

      Co dělá špatně, že se mu to vyplatí i když podle tebe nemá?

      1. Rozumně velká (tedy spíš malá) instalace na střechu se v současnosti vyplatí (když skoro všechnu vyrobenou elektřinu spotřebujete sám). Ale ne to, co chce Vidlák: aby mu FVE vyrobila dost elektřiny po celý rok i na spoustu aktivit na které je zvyklý.
        Jinak ty ceny elektřiny za pár let zase musí klesnout, asi tak na dvojnásobek či dvaapůl násobek cen cen co jsme tu mívali dřív. Ale to musí Greta oželet, že čistá elektřina tu nebude HNED, ale že to minimálně 10 či 20 let potrvá, než zredukujeme špinavé uhlí.

        1. „musí“?
          Vy máte špiony v EK, Pentagonu a v Berlíně?

          Ceny (výrobní) elektřiny jsou u nás nizoučké proto, že jsme stithli postavit atomové elektrárny a máme i tepelné a vodní. Zdědili jsme po komunistech vysoce funkční a robustní systém, který ještě kolaboranti nestihli úplně zlikvidovat.

          Ceny (prodejní) jsou vysoké kvůli terorismu USA a německému neonacistickému extremismu posíleném skrze EU. Jestli můžete, zlikvidujte USA, Německo a EU a budou ceny zase jako před rokem 2015.

          Pokud budou všechno u nás řídit USA/EU/Němci, mohou být ceny pro nás klidně 100x vyšší než dnes nebo energie pro nás nebýt vůbec.
          O tom, jak se Němci chovají k untrmenšům si přečtěte v pojednáních o koncentračních táborech. Tak si taky kdekdo myslel, že „nemůžou“….

        2. Nechci vestit budoucnost, ale jakmile si vyrobci a kupujici na nove ceny „zvyknou“, tak uz tam taky zustanou.
          Nove ceny taky odpovidaji zvysenemu, mnozstvi penez v obehu, takze prodej za stare ceny by vlasne znamenal slevu.
          A tu nam nechteji dat ani nasi spojenci Norsko a USA.
          Spis bych cekal, ze se hodne pomalu zacnou zvedat platy, ale hned urcite ne.

          1. Nezvyknou si, pro většinu lidí to není možné. Ale to je typické pro současnou dobu, jdete do sámošky a vidíte, že některé ceny občas hodně vystřelí. Ale když lidé omezí nákup, pak hned zase klesnou, musí to prodat (jsou to ty oblíbené slevy-já dodávám „na původní cenu“).
            Je zcela jisté, že spotřeba elektřiny a plynu v tomto a příštím roce v EU klesnou.

            1. Tak ted souhlasim.
              Dost firem to asi polozi, nebo ty vetsi se odstehuji. Takze spotreba spadne.
              Jako kdyz v devadesatych letech na severu Cech zavirali jednu tovarnu za druhou, a pak se chlubili, jak se vycistil vzduch a reky.
              Samozrejme vzhledem k cenam zacnou lidi setrit, ale nevim, do jake miry to pujde, protoze si nemysli, ze by do tedka nejak zvlast plytvali.

              Ale snizeni spotreby neznamena vzdycky i snizeni ceny

    6. S bojem proti lidske blbosti souhlasim. Ale je to tezke, takovych argumentacne inertnich lumenu vaseho typu je docela dost.

  27. Zatim jsme jeste v casech kryti, vlada nas sice jebe, ale doba tehotna revoluci zatim neni.
    Jak si myslim a jak to pocituji, tak solarni elektrarna na strese je komfortni hracka, jez s prepperstvim ma velmi malo spolecneho. Je to myslenka o krok dale, nezli je doba.
    V dnesnich casech to vidim na vyhozene penize, prilis narocnou a komplexni investici do nejistych dob.
    Kdysi davno, kdyz jeste existovaly smetaky, jsem shanel sbernou nadobu na okapovou vodu.
    Takze: karka-smetak-sud-zelezny kartac-barva.
    Kdyz jsem ten samy problem resil po 40 letech, bylo to: auto-OBI.
    V souhlasu s touhle zkusenosti to spise, nezli na fotovoltaiku, vidim na agregat a radsi 2 hodiny denne teplou vodu, nezli cely den vlaznou.

  28. Ano, tak to ten eurobolsevik myslel.

    Clanek super, jen jedno upresneni – cilem neni revoluce, ale zmena. Pricemz s kratkym prechodnym dejem vedoucim ke zlepseni, a to systemovemu.

    1. Napíšu jednu myšlenku (ne moji):
      Revoluce, kde neteče krev a na kandelábrech nejsou viselci je jenom palácový převrat.
      Změna apoštolů na orloji. Ale orloj počítá čas pořád stejně.

  29. Ano, je to tak.
    Žádný prepper nedokáže odhadnout všechna rizika a už vůbec ne je kompenzovat.

    Jenže jeden Vidlák, ani sto Vidláků ba ani deset tisíc Vidláků vládu neshodí. Jo, milion by už mohl.
    To se pak přidá i policie, vojsko a vláda půjde „do Vltavy“. pokud nás ovšem nepotká „bratrská pomoc “ ze Západu.
    Jenže:
    Vlci jsou pořád v lese. Přikrmují je. Bude muset být o hodně hůř, aby se vyběhli a byla šance se (jako stát) zachránit. Do té doby nedostanou odvahu vyběhnout a budou spoléhat na to mizerné přikrmování. Že to „nějak dopadne“.
    Mrzí mě to, ale jsem realista.

    1. Ještě něco: Udržet současný stav nebude možné. Každý se bude muset dost uskrovnit.
      Kromě těch, kteří mají nějaký ten zbytečný miliónek.
      Ale i jim jednou dojde. Podstatné bude přežít. Na „společenský status“ zapomenout. Mít místo, kde je teplo a sucho, mít co pít a jíst, mít svého lékaře. A pevnou víru že se to časem zlepší a dělat pro to něco užitečného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *