25 března, 2023

Remarquovský pocit

Já bych to vlastně ani neměl říkat, protože mě zase budou obviňovat, že kopu za Rajchla, ale bez tohoto úvodu to nepůjde. Byl jsem se totiž tento týden podívat na další „spanilé jízdě“ strany PRO. Jihomoravská buňka PRO je velmi aktivní, takřka všichni se už u mě doma dávno vystřídali, já to k nim nemám daleko, a tak jsem už poněkolikáté přijal jejich pozvání. Koneckonců, už dávno jsem avizoval, že budu Rajchla sledovat, a jednou vidět je lepší než sto hlášení.

Hele, on má pokaždé plný sál. Tentokrát to začalo v šest večer a končilo to v deset. Čtyři hodiny. A čtyři hodiny to lidi poslouchali a bavilo je to. A pak ještě hodinu pokračovala neformální debata. Stejné složení lidí jako na demonstracích. A stejná nálada. V jedné vesničce u Břeclavi. Sokolovna natřískaná, že se musely donést další židle.

Co vy ostatní? Máte také plné sály? Také už objíždíte každou díru v republice několikrát týdně? Měli byste.

Já to nepíšu jako reklamu na PRO, spíš jako ilustraci toho, co se v naší zemi děje. Před rokem by v té sokolovně bylo dvacet lidí, z toho deset členů krajského vedení. A teď… starší osoby nižšího vzdělání si mezi sebou nějak vyšeptají, že přijede Rajchl, naplní sál, tři hodiny poslouchají, tleskají a baví se, pak ještě hodinu diskutují a pak Rajchla nechtějí pustit domů. To už prostě není náhoda. Jestli za těchto okolností nemají i ostatní neparlamentní straničky plné sály, tak je to organizační neschopnost, nikoliv nechuť obyvatelstva.

Já jsem tam tak seděl a měl jsem pocit, jako bych seděl v některém z Remarquových románů, když popisoval dvacátá a třicátá léta ve Výmarském Německu. Ne, není to ještě stejné, ale už chápu, proč se tehdy stalo to, co se pak stalo. Oni také měli inflaci, také měli neschopnou vládu, také byli poražená země, která musela dělat na vítěze. A v obyčejných lidech kvasil vztek. Přicházeli o všechno a v Berlíně se tančilo. Hyperinflace zlikvidovala úspory a jednání o zvýšení důchodů se táhla půl roku přesně stejně, jako to dneska dělá ministr Hýkela, když slavnostně oznámí, že se podařilo dojednat termín setkání.

Dneska ještě nemáme hyperinflaci a nezaměstnanost se teprve rozjíždí, ale už to prostě bylo cítit. Lidi přišli, protože už to není abstraktní boj za abstraktní svobodu. Když člověk přichází o svobodu, tak se to blbě kvantifikuje. O kolik svobody jste přišli díky lockdownům? Kolik svobody jste ztratili zavedením nouzového stavu? Jak kdo, jak kde. Ale je to ještě 80% svobody, nebo už jen 30%?

Zato naprosto přesně víte, o kolik peněz jste přišli díky Fialově drahotě. Naprosto přesně víte, o kolik víc vás stojí energie díky neschopnosti vlády s tím něco udělat. Každá cenovka, každý účet, každá faktura vám to ukazuje jako ohnivým písmem. Už teď to plní sály. Co teprve, až se to projeví ještě víc. Tenkrát v Německu lidé také začali být hodně političtí a chtěli řešení. A stejně jako tehdy, na vině nebyla silná vláda dělající chyby, ale slabá vláda myslící to dobře.

Tohle přece Babišovi nikdo nemůžeme upřít, ne? Když byl premiér, tak zaváděl covidová opatření, která lidi nesnášeli. Zaváděl nouzové stavy, které lidi nechtěli. Dělal spoustu nepopulárních opatření a dělal je naprosto nesmlouvavě. Ale jediné, co neměl pod kontrolou, byl virus. Jinak to pod kontrolou měl. Měl přehled, tvrdou rukou měnil ministry, posílal policajty na kontroly… zaklekával na firmy, zavedl EET, ale také valorizoval důchody a zvyšoval přídavky. Babiš nebyl slabá vláda. V podstatě si poradil i s opozicí, která na něm nenechala nit suchou, vedl celkem vyrovnaný boj s médii a snažil se do nějaké míry manévrovat i v Bruseli. Ano, nakonec se stal nepopulárním, ale nepůsobil slabě.

Chvilkaři sice dostali na Letnou tři sta tisíc lidí, ale dál to nevedlo. Všechny ty avizované spanilé jízdy na venkov, jak budou chudákům pomýleným vysvětlovat, co je pravá demokracie, to vzalo velmi rychle za své. Jednak by dostali po hubě a jednak by na ně nikdo ani nepřišel. Lidi nepřicházeli o peníz, Babiš nebyl slabý na ulicích byl pořádek, těžkooděnců bylo všude dost.

Pak přišel Fiala a během jednoho roku dokázal ukázat celému národu, koho poslouchá. Na to musíte mít vskutku politický talent, abyste řekli veřejně, že se o českých drahých energiích pojedete poradit s německým kancléřem. Co mu tak asi může Scholz říct? Řekne mu, ať Česko odejde z lipské burzy, protože v té chvíli bude mít elektřinu levnou a Německo mnohem dražší? Dovedu si představit ledacos, ale na tohle fantazii nemám. Stejně tak nechápu, jak se máme dohodnout s Bruselí na tom, aby z naší země neodcházely dividendy… Vždyť jsme jejich krmelec. Jejich zájem je, aby to tak zůstalo, a přesně podle toho budou Fialovi radit.

Nevím, jak to řešil Babiš… je pravděpodobné, že si zřejmě moc na Merkelovou dupnout nemohl, ale alespoň se pokoušel. Musely přijít Vrbětice, aby se začalo ukazovat, kdo je tady v zemi pánem… Ale ani to nestačilo. Abychom zjistili, jak na to jsme, to musel přijít Fiala a poklonit se našim protektorům dobrovolně a s radostí.

A je to tu – českovýmarská republika. Slabá vláda sloužící vítězům. Proč lidi plní sály? Proč demonstrují na náměstích? Protože jsme poražená země a naše vláda se odkopala ve své závislosti na západních protektorech. „Nemůžeme jinak,“ řekne nám Fiala. Ale lidi chtějí, aby to šlo. Lidi prostě budou hledat někoho, kdo neví, že to nejde, a tak půjde a udělá to.

Výmarská republika nedojela na silnou a pevnou ruku. Dojela na slabou vládu a aroganci vítězů. Dojela na neschopnost a neochotu řešit problémy obyčejných lidí. Dojela na to, že její vláda dovolila drancování běžného středostavovského Němce. A bylo úplně jedno, že pak povolávali policii i okleštěné vojsko ve snaze zjednat pořádek. Jednoho dne toho lidi měli prostě dost a nebyli k zastavení. Ani tehdy jim nepomohla žádná cenzura ani mimořádná opatření.

Ne, u nás to ještě nenastalo, ale Fiala, to je jak reinkarnace Heinricha Brüninga. Také vládne v pětikoalici, také si musí pomáhat různými nouzovými nařízeními, a s demokracií to má společného míň a míň. Také se tehdy snažili kriminalizovat odpůrce, ale dosáhli jen toho, že povstávali odhodlanější bojovníci a větší sekáči. Také tehdy požadovali po národu oběti a odříkání a dosáhli jen toho, že je lid začal nenávidět až za hrob.

Přitom řešení existuje – použilo se po Druhé světové válce – stabilita a prosperita. Když se lidi mají dobře, tak nemají důvod demonstrovat. Když mají lidi svobodu, tak bývají vynalézaví a kreativní. Když jsou lidé vynalézaví, tak na tom vydělají všichni. Takhle to tehdy spojenci vykoumali. Až mnohem později z toho udělali předmět na vysoké škole a začali se dohadovat, co přesně způsobilo těch třicet zázračných poválečných let. Na začátku byla prostě jen ta strašná zkušenost, že když uvrhnete lidi do bídy, tak se vám to nakonec vymstí.

Zatím se jen volá po změně a předčasných volbách. Nikdo z politiků, kteří teď objíždějí republiku, nehlásá, že demokracie je přežitek a za všechno můžou židáci. Zatím se nevolá po převratu, ale po předčasných volbách. Ano, už se mluví o frustraci, ale ještě není tak velká, aby byla demokracie odkopnuta na smetiště. Vlastně, pokud by se Fiala začal bít za český národ a českou zemi, zřejmě by dost ubylo chuti, ho vynést v zubech.

Ale pokud budou pokračovat v tom, že lidi, co nemají na energie, jsou dezoláti a proruská pátá kolona, pokud budou dělat opatření na vypínání webů, pokud budou kriminalizovat tribuny lidu, pokud budou tvrdit, že za všechno může Putin, tak toho démona nakonec vyvolají. Jestli budou potlačovat stále zesilující názor, že jdeme do háje, jestli nezačnou skutečně řešit problémy obyčejných lidí, pokud budou říkat, že Rajchl či Okamura nepatří do české politiky, tak přijde někdo jiný. Někdo, kdo se fakt nezakecá. Někdo, kdo pak vyhlásí, že svoboda spát pod mostem, není žádná svoboda a režim, který to dovolí, je režim zločinný, i kdyby se stokrát zaklínal demokracií. Nebo v krajním případě řekne, že je-li toto demokracie, tak pryč s ní. Přijde někdo, kdo řekne, že řešením nejsou volby, ale Vůdce. Přijde někdo, kdo pak využije všechny ty cenzurní mechanismy proti těm, co je zaváděli.

Teď ještě stačí volby, které trochu pootočí kormidlem. Teď se v sálech mluví změnách v politice. Teď ještě se mluví o naději, která se zhmotní nejpozději po volbách. Teď ještě všichni nabízejí demokratická a zákonná řešení. Teď je východiskem, skončit s lokajskou politikou vůči Německu i Bruseli. Ještě pořád je východiskem pár kroků zpět, aby se dalo znovu vyrazit kupředu.

Ale jestli bude vláda mermomocí pevně držet tenhle kurz, tak se jim podaří totéž co Brüningovi. Mají k tomu našlápnuto.

282 thoughts on “Remarquovský pocit

 1. Přes všechny paralely s Výmarkou republikou je i jeden velký rozdíl. Existovaly dvě skupiny, které se proti slabé vládě a arogantním vítězům draly k moci. NSDAP a komunisti. A Hitler se primárně (ostentativně i efektivně) vymezoval proti těm komunistům, takže získal velkou podporu u těch, pro které byli komunisti nepřijatelní.

  1. A Uljanov před 10 lety byl extrakomouš, stejně jako Bronstein – a jakou dostali podporu!

   Kdepak, to byly v dnešním slovníku prostě různé formy neziskovek a prodemokratických sil.

    1. Oproti dnešku myslíte?

     Já bych se asi podíval, které skupiny podporují na své vlastní populaci afrikanizaci, genderizaci atd.
     A které skupiny to propagují u jiných, ale sami mezi svými soukmenovci to neprovozují.
     Třeba u těch propagátorů depopulace je to asi nejnázornější – nevšiml jsem si, že by Šváb zakončil svoji oslavnou řeč o nastartování depopulačních projektů tím, že by se zastřelil a šel tak příkladem.
     Nebo že by ti, co si zakládají na rasové či kmenové čistotě ve svých vlastních komunitách vynucovali mísení např. s lidmi ze Sahelu.

     On ten princip se tolik nezměnil, jen jsou trochu jiné hranice a definice těch skupin, aspoň navenek. Často se ale v dostatečné hloubce objeví ty stejné skupiny, používající jen jiné nástroje.

   1. Nebýt namyšleného idiotského Bismarcka, který po porážce Francie splichtil Německo na zámku ve Versailles v roce 1871, čímž totálně ponížil taktéž namyšlené Frantíky, kteří to Němcům recipročně oplatili po 1. světové válce megareparacemi, kvůli kterým šlo Německo ekonomicky do háje a vygenerovalo Hitlera, mohly se věci ubírat jiným směrem.

    Se sjednocením německých států a budováním pangermánské identity začalo budování pangermánského smyslu existence – a tehdy se objevuje ten arogantní přístup ke světu, kdy se zhruba každých 30-50 let Němci pokoušejí propsat svou kulturu do světových dějin. Viz. Hitler, viz. zelená perestrojka zovaná Grean Deal, …

    1. Známky pangermánské identity a německé arogance se dají najít hluboko v historii, dávno před zmíněným ustanovením Německa ve Versailles 1871. Němci jsou pořád stejní, i to jejich skupinové šílenství má pořád stejné projevy, jako třeba za Luthera, 30-ti leté války a tak dále.

     Jiná věc k zamyšlení je, zda na vzestupu nacismu a válce měla Výmarská republika nějaký větší vliv: větší vliv než „dýka do zad“ a neodčiněná porážka v WWI? Větší vliv než sponzorování nacismu a zahraniční podpora? Větší vliv než Světová hospodářská krize? Větší vliv než přes BIS světovými finančníky zaplacené znovuvyzbrojení Německa?

     Nacistická katastrofa Německa nese hodně styčných bodů s bandero-nacistickou katastrofou Ukrajiny – včetně toho externího vlivu a placení. I cíl je stejný – napadení Ruska.

     1. Atmosféru tehdejší doby trefně zachytil film Kabaret.
      Ti nahoře se veselili, šňupali, chlastali první ligu a dole se už houfovaly hnědé košile.
      Dnešní dekadence mi připomíná tu dobu.

      1. No, nevím. Nejsme Němci. Chuť Čechů pochodovat v uniformách nikdy tak velká nebyla, a za posledních sto let utuchla téměř docela.

 2. Lidi prostě budou hledat někoho, kdo neví, že to nejde (nebo ví, že to nejde, ale tvrdí opak), a tak půjde a udělá to. A nejspíš to bude ještě daleko větší průser, protože vážně může být ještě mnohem hůř.

   1. Znásilňovat se v tomto případě bude, minimálně Ústava, smlouvy a dohody. Protože jinak již žádný jiný manévrovací prostor neexistuje. Banky jsou v cizích rukách a na nějaké samostatnosti nemají zájem. Průmysl, výrobci a dovozci energií, věřitelé to samé.
    ČR vážně nemá již na výběr, leda k totální krach, Rubikon byl překročen.

    1. Nebo český VVP.
     Ruská federace v době nástupu VVP na tom byla podstatně hůř než je teď ČR, včetně páté kolony.

 3. Vidláku, ale já vládnutí Babiše vážně nevidím jako silnou vládu. Vyčítám mu pravý opak.
  – když už se rozhodl za Covidu, že na to půjde restrikcemi, tak si je měl vynutit. Sice byly zakázané hospody, zakázané setkávání se, zákazy vycházení, ale jaksi nikdo, kdo by to ve velkém vynucoval. Takže některé hospody otevřené pro uzavřenou společnost, jiné se tvářily jako klubová zařízení a jinde se pařilo v prádelnách a garážích. A 18-nácti letá dcera se dál setkávala s vrstevníky.
  – EET sice Babiš zavedl, ale potom opět vyměkl a nedotáhl to do konce.
  Takto se silná vláda nechová.

  1. Silná vláda vůči otrokům. Otrocká vůči pánům.
   Tak to přece vždycky je. Vidlák to vnímá asi tak, že Babiš předstíral, že to žluté je déšť, kdežto Fiala už ne.
   Mezi nimi je jeden rozdíl. Asi jako když britský guvernér dosadí formálně do čela kolonie buď zotročeného místního náčelníka, nebo otroka jako otroka již narozeného. Oba jsou v otrockém postavení, oba vykonávají totéž, ale u toho prvního se dá eventuelně hrát hra na suverenitu.
   Ten bývalý náčelník může mít ještě chlapácké vystupování, bude tvrdý k lidem a někteří divoši ho budou obdivovat. Když to dobře nastavíte, tak budou místní nenávidět ty dva a ne vás.
   A to je podstata, jak ji vidím já.

  2. Ale za Babiše do covidové hysterie bylo dobře. Nikdo nic necenzuroval, nezakazoval, zrušil super-hrubou mzdu, přidával učitelům a dalším státním zaměstnancům tak, aby se za výplatu nemusely stydět a přitom držel rozpočet v kladných číslech. Jenže pak přišel covidek a pánko velkomožný a těma pajdulákama z MZ to absolutně nezvládl. Takže co s takovým hajzlíkem „kam vítr, tam plášť“?
   Fakt ho za prezidenta nechci…………………, jenže ti druzí dva vyhlásí Rusku válku a to asi překoná můj odpor. Hodím mu to kvůli dětem, ale budu se za sebe stydět.

   1. Já osobně doufám, že za politická rozhodnutí či vyjádření nikdo visetani podříznut nebude .
    Dokonce ani krvežízniví provokatéři Vašeho typu.

    Nicméně – o nějaké humánní doživotní ochranné vazbě či detenci pro Vás by se z bezpečnostních důvodů uvažovat asi mělo.

 4. Na rozdíl od Němců u nás většina lidí pořád věří v kapitalismus, viz. citace z rozhovoru s Rainerem Zitelmannem, který mj. udělal sociologický průzkum mezi obyvateli 21 zemía o jejich vztahu ke kapitalismu a svobodnému hospodářství:

  „Řadí nás na špičku mezi obhájci svobodného hospodářství. Z 21 zkoumaných zemí jen v pěti převažuje kladný vztah ke kapitalismu nad kritikou: v Polsku, USA, Jižní Koreji, Japonsku, těsně nad kladnou hodnotu koeficientu se vměstná Česká republika. Neutrální vůči kapitalismu jsou společnosti v Argentině, Švédsku a Brazílii. Avšak ve třinácti ze zkoumaných zemí dnes většina obyvatelstva kapitalismus kritizuje (namátkově a v pořadí od nejvlažnějších po nejzarytější kritiky): ve Švýcarsku, Itálii a Velké Británii, Německu a Rakousku, v Řecku, Bosně a Hercegovině a Rusku. Seznam uzavírá Turecko.“

  https://echoprime.cz/a/SnTbG/vy-cesi-jste-pro-kapitalismus-a-to-vam-chvalim?_ga=2.35738019.2035336020.1669985091-2116593749.1666296412

 5. https://www.mujrozhlas.cz/jak-vidi

  Doporučuji poslechnot si z archivuv odkazu poslední, tj. dnešní díl.
  (A odkaz na archiv si uložit.)

  Německo je po včerejším policejním monstrzásahu proti penzistům – pučistům onou /zemí, kde české zítra již znamená německé včera/.

  Z pětadvaceti včerejších senilních pošuků se již dnes ráno stává jednadvacet tisíc pučistů, řízených Putinem přes AfD. policejní Akce se budou rozrůstat a přelévat přes hranice .

  Na pár desítek včerejších penzistů a blouznivců byla po celém Německu zapoptřebí noční směna tří tisíc policistů…
  Mimochodem – pořad Jak to vidí je stále ještě zajímavá a pozoruhodná směska zcela protichůdných názorů nejrůznějších osobností, od těch inteligentních až po zcela zrůdné (kterým bohužel s nejvyšší pravděpodobností patří budoucnost.)

  https://www.mujrozhlas.cz/jak-vidi

  1. No vždyť i pošuk Balda byl pro ně pravé požehnání.
   Ani nemluvě o tím trotlovi, který vraždil před Teplárnou v Bratislavě.
   Z toho má Pravda a Láska druhé Vánoce a důvod rázně konat. Předvést, že nežerou chleba zadarmo. Že chráněj před násilím prostý lid.

 6. Myslím, že též Německo již nebude marné a tam je mnoho a nejenom politických změn na spadnutí. Byl jsem jeden z mála Čechů ,zda vůbec někdo, kdo se dostal náhodou 9. listopadu 1989 do Západního Berlína s obrovskám zástupem šťastných Němců, kdy se jim podařilo „překonat“ zeď a „odtlačili“ pohraničníky NDR na přechodu a vydali se do druhé části rozděleného města a na ty scény nikdy nezapomenu. Lidé se s úplně cizimi lidmi objímali a plakali , otevřeli na ulici lahve a slavili až do rána a nad ránem se vrátili do východní části a při návratu děkovali pohraničníkům a také jim říkali , jak jsou zbyteční. A tady STB vyvolala „revoluci“ až 17. listopadu a to už měli Němci od „Štázi“ uklizeno, když vnikli do jejich úřadoven a všechno jim vyházeli na ulici. Prostě se od Němců máme pořád co učit a myslím , že to dnešní politická reprezentace v Německu dlouho nevydrží a také sklapne paraple a dost možná , že se také bude „pílit“ v samotném Bruselu. Skončí válka na Ukrajině a bude se účtovat. Nebo si snad myslíte, že se nechají Němci zatlačit do druhořadého národa , jak si kdo pískne za mořem. Já si to nemyslím a naše ekonomika je ze 70% v majetku Němců , takže se také svezeme, jako vždycky. Jsme svým způsobem protektorát a ekonomická kolonie , ale někdy to může být i dočasná výhoda.

  1. Zapomínáte, že vedení německých koncernů je relativně úzká skupina osob, které se nechají přesvědčit, že mohou ke své úplné spokojenosti fungovat i v USA. Přestěhují podnik, amíci jim za to zaplatí, podnik bude nadále vydělávat a německá značka se stane americkou.
   O způsobu přesvědčování si nedělám iluze.

 7. To srovnání s Výmarským Německem mě napadá už dávno. Jakoby všichni čekali, až to nějaký Hitler vezme rázně do ruky.
  Dneska na ČRo Pro a proti, Hřib s nějakým Lidovcem tam vysvětlují složitost sestavení vlády nad Prahou.
  Jedno z témat : Postavení nové koncertní síně. V dnešní době, kdy všichni smrděj korunou kardinální otázka.
  Zkrátka kdo nemá možnost přerozdělovat jakoby nebyl, o sesli hlavního přerozdělovače vypukl lítý boj.
  Nikdo mi nevymluví, že minimálně v Praze a v Brně žijí politici, kteří vůbec nic nevědí o starostech obyčejných lidí. A vlastně, proč by měli ???
  Vždyť mají dobrou šanci v klidu dožít aspoň to jedno volební období. A po nich potopa. A pilně střádat do prasátka, aby bylo dost až vyschnou erární kasy a přijdou horší časy.

  1. Postaveni nove koncertni sine???
   Pro koho proboha.
   Praha ma koncertnich salu habadej. A orchestru je tam taky pozehnane. (smluvy uz pochybne)
   Filharmonie ma Rudolfinum, FOK je v Obecnaku.
   Rozhlas ma moderne zrekonstruovanou budovu na Vinohradske za sileny balik.
   Narodni divadlo ma svuj barak. Statni opera rovnez.
   (Filmovy orchestr a dalsi profese na Barrandove pomahal zlikvidovat Marhoul, aby Havel mohl restituovat majetek, a ne problemy se zamestnanci)
   Navic si nemyslim ze by byla Praha zavelena turisty, kteri casto zajistovali navstevnost prazskych koncertu. (aspon Polreich porad breci)
   To bude nejaky tunel prevleceny za koncertni sal.

   1. ctete pozorne… Nejde o to kdo a co by tam hral a kdo by na to chodil. Jde o to prohnat tu spravnou castku pres spravne ucty. Vzhledem k tomu, ze stavby pro auta jsou fuj, metro se nejak rozjizdi, nicmene pomalu, je treba myslet na kulturu, jinak by si nekdo mohl myslet, ze Prazaci zijou na stromech.

    V zasade mi to nevadi, jelikoz si to Praha ma financovat sama. Ale az zas prijde brecet ze jim ma stat na neco pridat (napr. mestsky okruh), odkazal bych je kamsi.

   2. tak ono jde hlavne o ty prachy z pripravy stavby a pripadne vystvaby(ta je mozna nerealna) – praha podepsala smlouvu za miliardu na pripravu stavby, to uz asi bezi a naklady na vystavbu koncertni haly se odhaduji na 9.5 miliardy (takze v ceskych pomerech minimalne 12 miliard a budou jeste argumentovat, ze jsme dobri, ze koncertni hala v hamburku se prodrazila vic ) – argumentace pro stavbu byla, ze ve svete jsou trendem velkokapacitni sine a tak ji musime mit taky. Kdybych vzal doslova argumentaci vlady, ze jsme ve valce a valecny rozpocet – tak bychom meli pozadovat odkup tech zasobniku na plyn, pripadne zestatneni cezu, ale s tim valecnym stavem to asi nebude tak horke, kdyz praha vyhodi miliardu na pripravy do kanalu/spravnych kapes

     1. Hmm, takze okruh je v nedohlednu, ale na velkokapacitni koncertni sin penize budou.
      A miliarda jenom na pripravu.
      To asi kmotri meli behem kovidu dlouho pust, ze jsou tak pri chuti.

      1. Haha, ted me napadlo, ze kdyz Frantici staveli Versailles v bazinach a cpali obrovske penize Americanum do jejich valky za nezavislost na Anglii, tak „bezny obcan nizsiho vzdelani“ taky nemel co do huby.

       Praha bude mit velkokapacitni koncertni sin a miliardy uz leti na Ukrajinu nejakou chvili 🙂

    1. Stačí si vzpomenout, jak dopadl nápad Mazánka s Kolibříkem, když se rozhodli uspořádat OH v Praze.
     Melouny jenom lítaly, někdo si pomohl k velice slušné sumě.
     S tou koncertní síní to může být podobné.

  1. “ Pacifismus se šíří jako mor. “
   Sdělil Pojar, tehdejší ředitel humanitární organizace Člověk v tísni , Lidovým novinám. A litoval, že nemá americký pas a nemůže podpořit Bushovy válečné plány.
   Bylo to 21.února 2003 a Pojar tehdy plédoval za přepadení Iráku.
   Patrně to bylo moc i na řadové Člověky v tísni a tak byl nahrazen méně prostořekým Pánkem. Ten už si umí dávat pozor na ústa.
   Holt Signalista dobře ví, koho si vybrat do teamu.
   🤮

 8. “ starší osoby nižšího vzdělání si mezi sebou nějak vyšeptají, že přijede Rajchl“

  to je nejlepsi cast dnesnoho clanku 🙂

  Zeleni udelali v Cechach ze slova „ekologie“ sproste slovo (v zahranici tomu zdaleka ta neni), a koalice mladych a vzdelanych mozna zpusobi, ze lide se za sve mladi a vzdelani budou stydet, az pujdou volit spolecne s temi starymi a nedovzdelanymi.
  Ale na to je jeste brzy.

  1. Mi rikal jeden vzdelany pribuzny (vzdelanim, nazory i zamestnanim ukazkovy kavarnik), ze by je i volil, kdyby nebyli tak sileni. Vysvetlit, ze co se tyce silenosti, jsou nasi zeleni kopii toho, co se deje venku neslo.

   Proste ma svoje bryle a pres ty kouka na svet.

 9. Jestli se Vidlák ohání Remarquem, tak už začínám tušit, za koho vlastně kope. Vidlák ve svém nejnovějším článku vyjadřuje obavu z příchodu nějakého „velkého“ (určitě nelítostného) vůdce.
  Možná Vidlák neví (anebo nechce vědět), že takového nelítostného pána tu už dávno máme. A nejenom Češi, nýbrž většina národů na Zemi:
  Je to mezinárodní sionistický bankovní kartel*, který zotročuje každého svým systémem v podstatě nekrytého oběživa a nesplatitelného dluhu. Dluhu, jež každý stát, národ i jedince postupně škrtí a vysává, až jej nakonec zardousí. A všem, kteří do tohoto jařma nechtějí dobrovolně vstoupit, vyhlašuje nelítostnou válku!
  * A to raději nebudu rozepisovat, jaké etnikum za touto kabalou stojí…

 10. Komu nezavialemu suverenimu statu.

  To v Evrope proste zatim neni mozne. Pomoci dotaci a regulaci vetsina Evropy zadupe kazdy stat, ktery by se chtel vymanit.

  Podivejte na Madarsko a Srbsko. Stejne se musi vice ci mene priklanet k EU protoze konkurovat bez dotaci trhu plne dotovanemu proste nelze.

  Dotace jsou totiz mnohem mocnejsi nicitel narodu nez dela. Zejmena proto, ze se jim neni mozne ubranit.

  1. A co je úplně největší šméčko? Že si ty “ dotace” platíme sami sobě, jenom si to neuvědomujeme.
   Prachy totiž nepadají z nebe, musejí se vytáhnout z něčích kapes.
   Žádný normální stát nebude dotovat chudého souseda. Tak to nefunguje, to jsme se jenom nechali nakukat.
   Neexistuje čistý příjemce. Existuje jenom hňup, který si nechá líbit vyvádění oběživa, aby pak pokorně přijal od mazaného bohatého souseda drobnou výpomoc. Vedlejší náklad : ztráta suverenity.
   Bruselští opravdu nemají tiskárnu na prachy, jak si myslej ukrajinští ojrosouzi.

   1. Ale i ti, co jeste neodvadeji musi celit dotovane ekonomice. Takze napriklad takovy holandsky/nemecky/spanelsky zemedelec ma zaplacenou velkou cast produkce jiz z dotaci a tudiz muze prodavat i pod nakladovou cenou, madarsky/srbsky zemedelec bez dotaci nemuze, protoze by obratem zkrachoval (byl by vzdy drazssi nez konkurence). A to plati i pro ostatni segmenty dotacniho trhu.

    Je to odporne a jen malokdo dodnes vidi zrudnost dotacnich operaci EU. Dotace jsou jak tvrde drogy, jak je jednou okusis, neni prakticky sance ze z nich vymanit. Zadna vlada to nedokaze, protoze to nejde. Cely system by se musel nejprve zhroutit.

 11. OT z Rááádyjožumpálu.

  Soudruzi ve VW zastavili plánování výstavby fabriky na akumulátory pro své elektrovozy.
  Náš soudruh Pyjállach a jeho přívěsky jsou z toho lehce nesví, páč parcela v katastru obce Líně (bývalé vojenské letiště) už je nachystaná k rozkradení.

  Zdá se, že se ve VW někdo KONEČNĚ probudil…

    1. A v čem je lepší mít v Plzni stávající „letiště“ místo nové velké fabriky? A týká se to výhradně této fabriky, nebo to bude Rajchlem aplikováno na každou zamýšlenou novou fabriku ve stylu „rozbíječů strojů“ a zelených? Nevyřešilo by to nějaké všimné?

     1. 5000 tisíc do tý fabriky nutných novodobých otroků = z tý Plzně a okolí asi nebude stačit, co myslíte Áčko? Odkud asi tak myslíte, kurva chlape, že příde ta námezdní síla? Myslete trochu, copak nevíte, co to způsobuje třeba na Tachovsku?

     2. Milý/á Eto,

      jakožto plzeňák si dovoluji vás poslat do haizlu (slušně: vetkněte si své blbé kecy za klobouk).
      Máme tady už gastarbajtrů jako když naseje a teď navíc ještě ty ukrajinské frajírky a matróny. Jak správně píše blbíš – další otroky, pracující v protektorátu ve prospěch Říše tu fakt nepotřebujeme.
      Vyhýbám se masovým akcím, ale na tu sobotní demonstraci půjdu, mám to tam jen kousek.

      Každá mince má dvě strany. Kdysi skvělý nápad s plzeňským rozvojovým územím Borská pole má také svůj revers – desetitisíce cizinců, těžících z výhod našeho města (např. MHD – a jezdí na černo /Ukrajinci taky/), ale odvádějících svoji „nadhodnotu“ dílem do svých domovských zemí a dílem (většinou) západním investorům.
      S Gigafaktory by to bylo totéž, jen ještě koncentrovanější a s většími dopady na životní prostředí a podmínky života vůbec.
      Mexická firma (jméno jsem zapomněl) tu kdysi chtěla stavět slévárnu hliníku, ale neuspěla. VW – to je jinačí liga!

      Otázkou je, zda ve VW dostali rozum a vědí, že s tou elektromobilitou to nebude tak žhavé, nebo zda je to jen a pouze taktický úkrok stranou…. a až přijde zima, lidi ztratí chuť mrznout někde na nějakých demonstracích.

      To bude jako kdysi v tom Riu, když měli hyperinflaci (1994). Můj dotaz na našeho tamního člověka Oldu Bartoše:
      „Nejsou tu nějaké demonstrace?“
      Odpověď:
      „Kdo by tam chodil, v tom horku?“.

      Demonstranti se unaví, a kdo by tam chodil , v tý zimě. A VW bude vesele stavět a dotyční vesele inkasovat.

      1. Odvážil bych se doufat, že VW „Gigafactory“ v Plzni nebude, prostě z ekonomických důvodů. Nedovolí to cena energií, odchod BASFu do Číny, jakož i elektromobilní nesmysl celkově.

       I když kdo ví. Přesto, že jde o čiré šílenství, pár let to mohou dotovat, než „peníze cizích lidí dojdou“; pak v Plzni zbude hezký nový brownfield, ze kterého možná půjdou nasekat nějaké ty „post-industriální“ byty, hehehehe.

  1. Ve VW se nikdo neprobudil:

   Volkswagen rovněž uvedl, že není pod tlakem, aby jednal hned. „V kontextu panující situace bude rozhodovacímu procesu věnováno více času. Mezi důvody patří stávající ekonomická situace, současné ceny energií a rámcové podmínky zahrnující státní podporu,“ upozornil koncern na dopady současné energetické krize. „Je také potřeba dořešit některé místní otázky,“ dodal.

   Zkouseji co z koho kapne.

 12. Stalo se přesně to, co jsem čekal. Fiala rozdával vesele na všechny strany a nyní začíná řešit otázku, kdo to zaplatí. Samozřejmě, že důchodci, rodiny s dětmi, státní zaměstnanci a zaměstnanci vůbec.
  Už to přiživují i Novinky. cz. Dnes obří propagandistický sloupec, jak si důchodci žijí nad poměry a okrádají tak řádně pracující.
  Je to ovšem jen politická a mediální manipulace. Zaměstanci (nikoliv však OSVČ) si spoří celý život, formou pojištění, na důchody. Je to naprosto normální pojišťovací schéma, u kterého je jedno, jestli je zajišťuje stát nebo jiná veřejnoprávní instituce nebo soukromá instituce pod bedlivým dozorem. Nyní stát chce to schéma porušit, přestože plnění již přijal. Tomu se normálně říká podvod. Jako se podvodníky je proto s Fialou a dalšími třeba jednat.
  Podotýkám, že nejsem důchodce a do důchodu mám ještě daleko. Ale platím si značné sumy na důchodové pojištění a nemohu připustit ani myšlenku, že by mě chtěl někdo podvést.

  1. Uz vas jednou podvedl Klaus, a ten se tim jeste chlubil a delal z namitajicich odborniku pitomce.
   A pak jeste jednou penize na duchody ukradl Topolanek, ktery namitky smazl s hulvatstvim jemu vlastnim.

   Klaus je jeste holedbal, ze je to jenom ja chvili, ze az penize budou, tak ze tam ty stamiliardy zase vrati.
   Misto toho ohlasil balicky.
   Topolanek se ani slibovat nenamahal.
   U vesla je opet ODS, urcite tedy vite, jak to s vasim duchodem dopadne i tentokrat.

   Jinak stiznosti na rozezraqne duchodce uz jsem v ceskych mediich zaregistroval pred par mesici.
   Hodne jsem se divil, ze se toho zadny politik okamzite nechytil. Duchodci vetsinou k volbam chodi.
   Ale na druhou stranu nevim, jaka je v Cechach atmosfera, a jestli je to tak spatne.

   Moje ceska bublina jsou Vidlakovy kydy, protoze skoro vsichni mi znami si v unoru dali na fejsbuk ukrajinske vlajky a zacli to tam tapetovat zadostni o neprustelne vesty a tak dale, tak jsem je vsechny okamzite vyhodil.
   A ted zase nemam duvod tam chodit, neb jsem tam skoro sam 🙂

  2. Pepo Slámo na penzi, ze které se dá žít, zapomeňte.
   Právě prožíráme poslední prachy, naši potomci si budou o našich dnešních důchodech jenom zdát.
   Penzijní systém není perpetum mobile, nízká porodnost a zvyšování věku dožití nevěstí nic dobrého.
   Myslím, že brečet budou už Husákovy děti. A doba jejich vystoupení z pracovního procesu se neúprosně blíží.
   Takže to dopadne jako vždycky. Ti kteří si naspoří, nedostanou nic. A ti, kteří to probendí, dostanou aspoň trochu, protože pohled na staříky umírající hlady v pangejtu by pohoršoval kolemjdoucí.
   Z tohoto pohledu bude vítězem nepřizpůsobivý občan, který se živí dafkami a kradením okapů.
   Eráru neodvede ani korunu a má příjemnou jistotu, že ho erár nemůže okrást.
   😄

   1. Husákovy děti rozhodně brečet nebudou. Pokud tedy neměly v roce 1989 v hlavách seno.
    Podle mne je to poslední generace s použitelným vzděláním, která v roce 1989 nastupovala na vysoké školy. A protože se na VŠ přestalo přijímat podle třídního původu a přestal se učit marxismus-leninismus, tak zbylo víc času na odborné záležitosti. K tomu všemu byli z vysokého školství vyházeni ti přesvědčení marxisté, přestali vysokému školství škodit a zasírat ho ideologií. Nastoupili namísto nich lidé, kteří kvůli nějakým politickým škraloupům do té doby učit nesměli, takže kvalita výuky v roce 1989 vzrostla.
    Střednímu a učňovskému školství zazlívám pokles úrovně a doslovné deformování této oblasti školství po tom roce 1989. Svůj podíl na tom má ODS, která vlastně jako první, začala tlačit lidi na vedoucí pozice a bez toho, zda něco reálně uměli – stačilo mít na příslušný obor diplom, někdy jen to vlastnictví diplomu. Tak se stalo, že zkušení středoškoláci byli ze svých pozic vyházeni a nahrazeni vysokoškolsky vzdělanými diletanty.
    Ty Husákovy děti, které absolvovaly asi v letech 1990-1998, jsou a vždy budou za vodou. Mnohé z nich, dneska mají vedoucí pozice ve velkých firmách, zkušení padesátníci, které se systém opět pokouší nahrazovat mladými zmetky, ale s tím správným úhlem pohledu na svět.
    Je to vidět už dnes – ve firmách, které namísto užitečné produkce vytváří pracovní místa pro přivandrovalce, zvláště pak některé. Umějí houby, nemají kromě základního, žádné jiné vzdělání, ale jsou levní i přesto, že toho víc zkazí, než udělají. Co umějí výborně, tak předstírat práci a vytvářet dojem nepostradatelnosti. Mladý manažerský zmetek ví, že je politicky neprůchodné, cokoli proti tomu dělat. A tak namísto cíleného tlaku na reálný výkon vetřelce, tlačí na Čechy, aby makali víc a za vzor jim dávají ty vetřelce…
    V této oblasti to v horizontu už příštích pěti let, nedopadne dobře. Člověci v tísni jim nakukají, na co všechno „mají práva“ a vetřelci ta práva začnou uplatňovat v praxi.
    Už teď mnozí děláme na ně, namísto toho, abychom dělali na sebe, na své důchody a děti. Je jich tady už téměř milion.

    1. Asi bych ty Husákovy děti neházela do jednoho pytle. Někteří z nich jsou za vodou, hodně z nich ne.
     Navíc, i ti, kteří jsou za vodou , se potácejí na houpající palubě.
     Pokud šikovný pan Kočička působí jako subdodavatel tovaru pro automobilový průmysl, tak žádnou moc velkou jistotu nemá. A ovlivnit nemůže vůbec nic. Z prosperujícího podnikatele se může stát přes noc dlužník.

 13. Osobně si neumím představit, že bych šel na schůzi a poslouchal někoho v kuse 3-4 hodiny. Ani kdyby vykládal o středověké kuchyni 🙂

  Probírá pan Rajchl při svých výjezdech s těmi obyčejnými lidmi také program své partaje?

  1. ty vogo, Občane, Vy naděláte!!!
   Já sem byl nucenej teďkonc 2x za sebou sedět 4 hodiny před PC na webinářích (= sou nedílnou součástí tzv. celoživotního vzdělávání )a přednášeli na nich lidi z Olomouce!!!… to bylo maso = i po těch 14 dnech se z toho nemůžu vzpamatovat a pořád se v obavách koukám přes rameno z těch jejich měkkých koncovek –-kíííí. Jako kdybych se zúčastnil sjezdu buzerantů! Na něco takovýho tady u nás v kamenitých horách nejsme vůbec zvyklýýýý!

 14. Libtardi nejeli z Prahy ven na venkov, propagovat fyjalovskou, Vykulencovu demokracii, protože nedostali dotace.

  Těch dotací zřejmě není třeba. Cenzura usměrnila společnost levněji a spolehlivěji.

  1. A já jsem se tak těšil. Měl jsem v plánu se domáknout, kam pojedou a nějak zinscenovat situaci, ve které budou studenti gender studies nebo žurnalistiky, kteří nevědí ani na kterou toaletu jít, poučovat šedesátiletého inženýra o světě a technologii. To by byl skvělý materiál k pohavení i poučení.
   Nakonec si to ale netroufli, i když to velkohubě plánovali.

   1. V tomto případě by mě mnohem více zajímalo, jak vypadají tvůrci tohoto materiálu. Protože ti studenti jsou důsledek. Ale ti, kdo je vyprodukovali a tím myslím rodiče a pedagogy, budou velmi pravděpodobně ve Vašem věku. A to je příčina. Já dovedu lidsky mnohem více pochopit ty nešťastné studenty řešící problém toalet než jejich rodiče nebo pedagogy, co tohle dopustili.

    1. Tak já nevím. Vysokoškolský student přece jen nemůže být úplně blbý, i kdyby do něho hustili nevím co. I když – hodně se toho za poslední roky změnilo. Ale doufám, že snad studenti v Brně alespoň na VUT záchod umějí najít.

     1. Tak si tam zajděte a promluvte si s nimi, to přece není těžké.

      Znám i staršího inženýra , který jezdí autem do Prahy se lepit k silnici na protest proti autům, za záchranu Planety.

      Blbost a stupidita nemají meze a nezávisejí tolik na formálním vzdělání. A pokud, tak korelují pozitivně v tom smyslu, že opravdu pořádnou stupiditu, co se příčí očividné realitě, prakticky nikdy nezastávají lidi živící se rukama s nižším vzděláním. Téměř vždy jsou to lidi s vyšší schopností abstrakce (i od reality).

      1. Stačí se pohybovat v každodenní realitě. Jen pořád nedovedu pochopit, co vede rodiče nebo pedagogy k tomu, že ze svých potomků vyrábí pošuky. To není abstrakce, póza nebo hloupost, to ukazuje na duševní nemoc, která, ač duševní, je nakažlivá a prakticky neléčitelná bez brutálních vedlejších účinků.

       1. Já tomu taky nerozumím – a to ta témata docela i otevírám.
        Dost lidí to bere pasivně tak, že co ve škole říkají, s tím se nedá nic dělat. Jsou to ti stejní, kteří jsou auf z toho, když by Franta přinesl do třídy nůž, aby se pochlubil kámošům, co dostal od Ježoura.
        Dost lidí to bere jako srandu a já to podle nich zveličuju. Co dva roky jim připomínám, že přišlo to, čemu se tak smáli, že existuje jen v mé hlavě.
        Pak je poměrně velká skupina těch, co to prostě berou že to přinesla doba. Dřív se kolem Země točilo Slunko, pak to obrátili. Je nezajímá, jak je to doopravdy. Jo, když chtějí fenu, tak si nenechají nakecat, že si Alík zvolí být čubkou hned jak ho přejmenují na Alenu. Ale jinak to strašně progresivně chápou, tolerují a podporují.
        A to se bavíme o oblasti, která je nejočividnější na světě.
        Natož o nějakých oxidech.

        1. Myslím, že 99 procent si neuvědomuje, jakých rozměrů, intenzity a konců to dosahuje.
         to platí pro mnohopohlavnost, EU tyranii, deindustrializaci, válečné běsnění, deelketrizaci, imigraci…
         Nemají ani zkušenost ani mentální představu, že civilizace jak ji tady známe 100 let, může za pár let zmizet a přijít to, co znají z romantických snímků z Nigérie nebo dojemných z Kurdistánu.
         Tak se svátečním pocitem progresivního člověka vyžadují urychlení té degradace. Protože když zlikvidujeme všechny elektrárny a zlikvidujeme plynovody, tak tím pomůzeme Planetě a ta elektrika doma je stejně v zásuvce pořád. Vždycky byla a vždycky bude.

     2. Vysokoškolský student (nebo absolvent) nemusí být blbý, aby obhajioval neskutečné nesmysly.

      Studium mu pomáhá je obhajovat obratněji, toť vše!
      Pokud si ale nedá pozor, začne i těm nejnehoráznějším nesmyslům, kterými dříve oblboval své spoluobčany, o kterých si myslel, sám věřit. Stává se to spíše pravidlem než výjimkou.

      Zvláčtní kapitolou jso politici – pro ty je lhaní a šíření lží hlavní součástí jejich profese.

      Pozor!
      Bez ohledu na to, zda lžou s námi či proti nám! (Pohov!)

       1. Když se někdo choval podivně, jako děti jsme používali hlášku: „On je buď blbej nebo navedenej“.
        Věc je samozřejmě složitější. Pokud nebereme v úvahu duševní nemoc, což může potkat každého, jsou ještě minimálně dvě možné příčiny:
        – vyčůranost, kariérismus, hujerství;
        – strach.
        Příkladů by se kolem nás jistě našlo dost.

        1. Zapomněl jste na třetí možnost. Že tomu všemu ti progresivisté opravdu věří.
         A víra má zvláštní komůrku v mozku, nijak nesouvisí s rozumem a inteligencí už vůbec.
         I v roce 48 to byla nadšená věřící mládež, která nejvíc tleskala bolševismu.

 15. Zaujala mě ta vyjádření „odborníků“ na extremismus:
  Že chceme svrhnout vládu (defenestrace), nebo že chceme přimknout k Rusku…

  Ale to minimálně zde nikdo neříká, o defenestraci se sice občas někdo zmíní, ale to ze vzteku, zouflaství,
  ale to není žádný cíl nebo plán, chceme předčasné volby.
  Napravit tu Rychetského levárnu, ne?

  Chce tu někdo být Ruským satelitem? Asi sotva doopravdy, v RF to není také žádný med ani ekonomicky ani ve smyslu skutečné svobody, s byrokracíí a korupcí si tam také nijak nezadají se Západem.

  Ale nechceme být ani kolonií Západu, krmelcem korporací a zdrojem masa pro NATO.

  Chceme být suveréní demokratický stát, prosperující v míru. Že je tohle extremismus?
  Podsouváním těhle již dost odmítaných myšlenek vládou nebo různými poskoky na pozadí chudoby ten extremismus skutečně vyvolají.
  No, nechtěli kováříčka dostanou kováře.

  1. Český stát vzniklý na troskách RU nikdy nebyl zcela suverénní, vždy tu byl nějaký protektor, velký bratr, jemuž jsme byli oddáni „na věčné časy“.

   Nějaký čas se zdálo, že by to mohla být EU, ve které bude naše existence s rozvojem zajištěna.

   Ale Bohužel. BOŽE! Kam jsme to zase vlezli! Do čeho jsme to zase šlápli!

   „Ale nechceme být ani kolonií Západu, krmelcem korporací a zdrojem masa pro NATO.“
   Víme co nechceme, ale měli bychom přemýšlet CO CHCEME. Kam a s kým se vrtnem, až se ten EU konstrukt vedený kazateli se zeleným základem sesype.

   1. Možná nějaké volné sdružení suverenních států právě obrysu někdejšího RU – my, Maďarsko, Rakousko, Slovensko, možná někdo z trojice Slovinsko, Srbsko, Chorvatsko. Samozřejmě obchodní i jiná spolupráce s každým, kdo bude k takové spolupráci ochoten a nebude mít tendenci nám zasahovat do našich vnitřních záležitostí a vnucovat nám své „hodnoty“. Místo aktuálního hybridního systému finančního feudalismu a justičně-mediálního fašismu nějaká forma sociálně-tržního systému, kde bude podporována lidská tvořivost a touha po seberealizaci, ale zároveň přísně omezována tendence získávat neúměrnou převahu nad ostatními účastníky soutěže. Spravedlnost dostupná pro každého a s rovným přístupem ke každému. Strategické subjekty ve vlastnictví státu. Zásadní omezení dotací soukromým subjektům. Činnosti, které se nejsou z principu schopné uživit na tržních zásadách, bude provozovat stát napřímo, nikoli prostřednictvím jím ‚spolu)financovaných třetích stran (neziskovky apod.). Reforma mediálního prostředí, především veřejnoprávních médií tak, aby byl poskytnut spravedlivý prostor všem subjektům neporušujícím zákony této země. Reforma školství – návrat k důrazu na „tvrdé“ znalosti a dovednosti, matematika, logika, přírodní vědy, depolitizace výuky, zrušení inkluze.

    To je jen takový nástřel, co mne v rychlosti napadá jako ty první věci, které bych udělal já…

    1. Už před deseti lety, když jsem v hospodě v Gars am Kamp žvanil s Rakušáky, myšlenky na obnovení R-U padly. Tenkrát ale bez Maďarů. Takže ta myšlenka pořád žije.

     1. Taky jsem pred lety mluvil s Rakusaky, a pro ty byli Cesi rozbijeci monarchie.
      Ano, ta myslenka zije, ale vubec bych si nebyl jisty jeji spravnosti.

    2. To co popisujete je přesně ta „třetí cesta“, kterou začátkem devadesátých let chtěli čeští republikáni, a kterou tehdy premiér Klaus tvrdě odmítal. Koneckonců socialisti, lidovci a většina společnosti to odmítli taktéž. Chtěli „jistotu Koženého desetinásobku“, chtěli tvrdý kapitalismus (pro chudé), chtěli být v NATO, toužili po vstupu do EU. Asi si představovali, že hned po vstupu budou brát německé platy a důchody… Na opakované varování nedbali.
     Pak měli ještě mnohokrát možnost svou chybu u voleb napravit. Nestalo se. Takže Češi konečně dostali to, co si zvolili, po čem čem toužili.
     Že se teď některým začíná rozsvěcet? Pozdě holenkové, pozdě!

     1. Ti, co nás tolik tlačili do NATO, si německé platy nastavili hnedka zkraje, zatímco ostatním ordinovali utahování opasků. Pak už jim míra kapitalismu byla u prdele, ještě akorát potřebovali „zhasnout na útěk před právníky“.

    3. K tomu jsem došel taky. Ono totiž to středoevropské podunajské soustátí tu nevzniklo náhodou, vnikl jako odpověď na reálné hrozby a potřeby. Vznikl tu v podstatě už ve 13. století a z různými peripetiemi se vyvíjel až do roku 1918.

     Dnes se ukazuje, že ty hrozby a potřeby v našem prostoru přetrvávají a že nástupnické státy mají na hodně věcí totožný pohled i přes vzniklé animozity by byla při šikovném postupu šance na semknutí se do nějakého více či méně volného sdružení.

      1. Expanze Přemyslovců do Rakous, pokus o připojení Polska, Uher, ty snahy o spojení Uher, Rakouských zemí, Čech probíhali vlastně nepřetržitě, Zikmund Lucemburský a po něm Jagellonci už tomu dali nějakou formu, pak přišli Habsburkové…

    4. „obchodní i jiná spolupráce s každým, kdo bude k takové spolupráci ochoten a nebude mít tendenci nám zasahovat do našich vnitřních záležitostí a vnucovat nám své „hodnoty“.“
     Nechci moc šťourat, ale to vypadá jak opsané ze stanov ŠOSu(Šanghajská organizace spolupráce) nebo BRICSu.

   2. Kdybyste pozorně četl, tak byste zjistil, že tohle přesně Jan píše. Chceme být sebevědomým, demokratickým (bez přívlastků), moderním, prosperujícím státem.
    Jak to udělat nám ukazuje Orbán. Maďarsko je stejně velký stát, s horší výchozí pozicí, ale dokáže si vybojovat mnohem suverenější postavení. Je třeba reformovat stát, protože ten je nyní koule na noze. Bez fungujícího státu jsme jen bezduchá masa.
    Pro začátek bych zrušil přenesou působnost samosprávných celků. Obnovil bych okresní úřady jako prvoinstanční úřady státní správy. Zrušil bych naprostou většinu speciálních úřadů. Tím bych ušetřil mnoho tisíc úřednických míst. Zrušil bych zbytečné státní instituce. Tím bych ušetřil desetitisíce pracovních míst. Zrušil bych senát – pro unitární stát je naprosto nepotřebný. Žaloval bych Nizozemsko a další daňové parazity pro uplatňování zvláštních daňových sazeb pro netuzemské subjekty. Je hodně věcí, které by se daly dělat. Předně se ale musíme zbavit pasivity, kdy lidi nechodí k volbách a nezapojují se do politiky.

  2. Otázka na tělo:

   My jsme vícenásobní satelité. EU je jen rámec, forma. Ve skutečnosti jsme satelit Německa, Lipská burza to značí jasně.
   Ve vyšším levelu, jsme satelit USA. Stejně jako Německo. Proto ty F35, proto podporujeme všechny US války, včetně zástupné na UA. Prostě jsme pod-podpindosníci. Platíme výpalné, přinejmenším, 2x.

   A teď ta otázka. Nemají, v porovnání s námi, ruské satelity, větší ekonomickou a politickou svobodu???

   Já si totiž nedovedu představit Bělorusy nebo Kazachy, že platí výpalné na nějakou variantu Lipské burzy nebo že se, bez výhrad (Lukašenko je ohrožen Západem také, pučisty zatkli v zárodku a v Kazachstánu byl pokus o puč, regulérní.) účastní všech ruských dobrodružství, třeba v Sýrii a jinde.

   Nic neproropaguji. Jen tak, pro srovnání…

   1. I jako satelit SSSR jsme měli i v době okupace neskonale větší míru státní suverenity než jako dnešní protektorát Německa vedený poskoky EUSA.
    A nerad to říkám, ale i ekonomický model komunistů byl z hlediska udržitelnosti, financování a zabezpečení chodu civilizace mnohem úspěšnější, než to, co máme od roku 1990.

   2. A k těm dobrodružstvím: V době kdy SSSR válčil v Afganistánu, tady nikdy ANI NÁZNAKEM nešla řeč o nějakém možném zapojení Československa do tohoto konfliktu. Porovnejte si to s posledními 23 lety, prosím. Členy NATO jsme byli 3 týdny a už jsme pod vedením Havla táhli na Bělehrad.

    1. Je třeba ovšem připomenout, že Sovětský svaz nezútočil na Afgánistán z vnějšku, nýbrž jen vojensky podpořil tehdejší sekulární režim v Afgánistánu proti islámistickým povstalcům. Vojenská účast Sovětského svazu také byla poměrně omezená. Ztráty na jejich straně jsou udávány, podle různých zdrojů, na 15–26 tis. mrtvých. Což je mnohem méně, než předpokládané ztráty Ruska v současném konfliktu.
     Vlastně bych se měl nyní udat prokurátoru Střížovi za trestný čin dle ustanovení § 405 Trestního zákoníku (trestní sazba tři roky) zpochybňování trestného činu agrese dle ustanovení § 405a Trestního zákoníku. Za nacistické okupace se trestalo za schvalování, za Dona Pabla se trestá už jen za zpochybňování…

     1. No.. ten útok Vympelu a Alfy na Aminův palác rozhodně nebyl formou podpory sekulárního režimu v zemi. Tam to bylo komplexnější. Oni se bál, že Amin se pobratří s USA, ti zase podporovali islamisty a Afghánistán v té době byl v podstatě historicky na cestě do pevného svazku se SSSR. Tak to chtěli popohnat…

      1. Sověti do Afghanistánu vjeli, poněvadž tam USA hodlaly zřídit vojenské základny včetně JZ. Alespoň to deklarovali. Byla to past a SSSR se do ní nechal vlákat. Co by jinak v té hromadě kamení a písku kdo pohledával? Jenomže riziko to bylo velké a nemohlo se to jen tak přejít. Podobně jako nyní u Ukrajiny (zrychlený vstup UA do NATO a zřízení základen s JZ).

       1. Tehdy to bylo ještě o kousek zapeklitější, protože to byl jeden z výsledků dlouholetých snah Ronalda Reagana, jako prezidenta USA – ta síť pastí byla mnohem větší, než jen ten Afghánistán.

      2. To je nesmysl. Afghánci se nikdy nenechali ovládnout nikým.
       Zuby si na nich vylámal i Alexandr Makedonský, Britové , Sověti a Američané udělali velkou chybu, že tam vlezli.
       Sice po zuby vyzbrojili mudžahedíny, ti ale nakonec obrátili zbraně i proti svým donátorům.

       1. Zkuste si najít, proč tam „vlezli“ Rusové skutečně – možná zjistíte, že to byl vynucený krok sebeobrany.

        Možná i zjistíte, proč tam následně „vlezli“ i US ARMY/NAVY.

   3. 2 Dexx:
    Zapomněl jste na ten nejvyšší level = i samotné USA jsou od roku 1913 (instalace FEDu) vlastně kolonií „vyvolených“. Nebo přesněji – jejich výkonnou mocí, zkrátka svaly. To bych se spíše porozhlédl po Londýnské City – tam je mozek celé kabaly. Tedy ti, kteří ten trust řídí.
    Ubohé Česko je tak vlastně kolonií III. řádu a podle toho to tu vypadá. Samozřejmě, pořád se najde dost zdrojů pro relativně dobře placené pochopy i dráby. Dokud jsou použitelní a slouží.

     1. Novinka to sice není, ale – po pravdě – kolik komentujících si toto uvědmuje, a kolik jich s tím i počítá?

      Valná většina píše o DeepState a o USA, o jejich prezidentovi…

      Málokdo za tím vidí ty skutečné loutkovodiče. A ti v USA – zemi jim podřízené – sídlit přeci nebudou.

 16. Je to tak… Jak hlásají režimní ideologové:“Kdo nezná svoji historii, je nucen si ji zopakovat.“ Platí to i pro ně a režim.

  Zároveň jsme ale ještě i v srpnu 1918, německá vojska 200 km od Paříže…
  Až tu válku na Ukrajině projedem, bude potřeba najít zrádce ve vlastních řadách…
  Kdo to bude nyní?
  A už vůbec nechci vidět, kdybychom náhodou vyhráli…

  1. A to jsme měli Babraka Karmala v Praze jako vyslance, než ho dosadili do Kábulu.

   Červení bolšáni o Afghánistánu moc nežvanili, protože by se dostali na tenký led a nechtěli túrovat lidi. O myšlence nějaké vojenské účasti vůbec nemohla být řeč. To by je lidi sežrali – přece jen vojáci byli naši kluci z rodin, to nebyla žoldácká chamraď, co bude střílet na koho jim instruktor ukáže, nejspíš i včetně nás samotných. Nešlo je poslat někam někoho zabíjet a umírat tam. Bylo to nejen vyloučené, ale hlavně nepředstavitelné – a to pro všechny včetně vedení země. Z tohoto pohledu to byla požehnaná doba.

 17. Remarquovy „Tři kamarádi“ je jedna z nejhezčích knížek, ale ne „zjevená pravda“ – umění vždy líčí svět poněkud přepjatě, expresivně až hystericky. Ve skutečnosti byly vlády Výmarské republiky poměrně úspěšné a většinu těch sociálních a ekonomických zlepšení, které si následně přivlastnili hitlerovští náckové, udělaly už předchozí „demokratické“ vlády, např. stavbu dálniční sítě zahájily před-nacistické vlády a plno dalšího. Hyperinflace byla řízený proces, zbavila Německo versaillských dluhů, znulovala nezaplatitelné válečné reparace. Likvidací úspor okradla hlavně „zloděje“, obyčejní lidé stejně neměli nic, na rozdíl od tehdejších lepšolidí, předtím pověšených na militaristický vilémovský režim a poválečné versaillské ekonomické okupanty. „V Berlíně se tancovalo“, no ono se vždycky tancuje, víte? Dokonce i na Titaniku se tancovalo… a nepochybně se bude tancovat i při jaderné válce, skutečné pandemii nebo když na Zemi spadne asteroid.

  Nacisté nebyli žádní „vynálezci bídy“, kteří by byli přímým důsledkem té sociální a politické situace v Německu, byli živeni a implantováni do značné míry zvenčí. Mezinárodní kapitál, banka BIS ve Švajcu, falešné směnky Hjalmara Schachta… Nacistický režim byl zkrátka účelově vytvořen mezinárodními finančními a politickými kruhy, pro invazi do Sojůzu, pro zničení a ovládnutí Ruska. Jako předtím Napoleonský režim… A kdyby nebylo nacistů, klidně by to samé provedli s „demokratickou“ vládou.

  Ostatně, podívejte se kolem sebe, nepřipadá Vám to nějak podobné? Jen místo Židů jsou v hledáčku Rusáci, ale Kristallnacht je dost stejná… i „Der Stürmer“ máme – inovativně naprosto všude, v každé žumpě. Místo židobolševika na Východě tam jsou Putinovci. Podobnost není čistě náhodná…

  Rajchl fakt není Hitler, heheheh.

  1. PPS: Ještě bych dodal, že Rajchl by mohl napodobit Ádu, a objíždět ČR v „tetě Ju“, tedy třímotorovém Ju-52, to je takové to krásné letadlo z vlnitého plechu. Nebo si na to půjčit od Ivo Lukačoviče jeho Lockheed Electra, také krásný – letadlo Amélie Ekhartové… má ho na Točné v hangáru. To by mělo ten správný „WOW“ efekt, hlavně na nás vesničany…

   Zkrátka, propaganda a manipulátoři dlouhodobě lžou a mystifikují – protože Výmarská republika byla ve skutečnosti hodně funkční, na němčourské poměry demokratická a celkově hodně úspěšná. Jak náckové „z ničeho nic“ od roku 1933 vybudovali válečný průmysl, na tu dobu špičkovou organizaci (až na tu totalitu, vraždění a koncentráky), vyspělé technologie… Protože to vše už v Německu bylo, od války to zařídila ta pomlouvaná demokratůra Výmaru. Včetně armády a dalších složek moci, nakonec si něco zjistěte, kde všude vyvíjeli výzbroj a kde všude němečtí vojáci cvičili… v Sojůzu, kromě jiných zemí.

   Náckové byli do Německa implantováni – kdopak byl asi dlouhá léta nejbližší poradce a kamarád Hitlera, (no jeden jistý Amík)? Dost podobně jako dnes banderonáckové na Ukrajinu, až z ní vyrobili Ruinu. Amíci si banderovce skladovali a rozvíjeli v USA – a když tam vraždili jak byli zvyklí, šoupli je do vystrkova do Kanady. V roce 1991 je převezli do Fatrlandu a mohutně futrovali penězi…

    1. Vidlák to sepsal tradičně naprosto bezchybně až skvěle! Pouze jsem postupoval podle jeho vlastního návodu, to jest podívat se na problém z obou stran, aby si nemusel v příštím článku protiřečit sám, což vypadá dost blbě – ale je to dobrá metoda, jak se dobrat výsledku, co nejblíže „pravdě“, protože skutečnost má více fazet, většinou až paradoxních.

     Nechci být za každou cenu onen „advocatus diaboli“, ale nesporným faktem prostě je, že Výmarská republika nebyla žádný zhroucený režim, ani slabá nefunkční vláda. Provedli několik špičkových operací, například řízenou hyperinflaci v rámci tehdejších zákonů a mezinárodních pravidel, což byla geniální a brilantně provedená akce, která znulovala nesmyslné a ekonomicky vražedné reparace, v poválečném vítězném šílenství zařízených Spojenci. Zároveň to efektivně „zařízlo“ exponenty bývalého vilémovského militaristického zločinného režimu, a také ekonomické kolaboranty, pověšené na poválečné „Spojenecké“ okupanty, vysávající německou ekonomiku do mrtě – inflací jim to sebralo všechny naškudlené prachy.

     Zároveň rozvíjeli školství, univerzity, výzkumné ústavy, firemní aplikační vývoj a výzkum. Investovali do pokročilých technologií, usnadnili přístup mezinárodního výrobního kapitálu (a zařezávali mezinárodní spekulativní kapitál). Hodně negativ, přisuzovaných výmarskému režimu, byly vlivy Světové hospodářské krize, která se v Německu projevila velice silně – protože ekonomika byla velice „hot“, to jest „přehřátá“ vlivem perspektivních investic do technologií a výroby. Druhá stránka věci je, že Německo se z krize vzpamatovalo velice rychle…

     Když se na tuto historii podíváte v ekonomických číslech, zjistíte úplně jiný obraz, než do nás hustí oficiální historie a propaganda. Ostatně, kde se najednou vzal výzkumný a výrobní potenciál, který pak využili náckové (a síly za nimi, které je vodily na provázku) k útoku na Sojůz (předtím si podmanili kontinentální Evropu, víceméně se souhlasem a posvěcením od „vyšších kruhů“). To nejde vytvořit za pár let…

     1. Jen taková malá podrobnost: moderní kvantová a jaderná fyzika se zrodila v maličké státní univerzitě v německém Göttingen. Tou prošli téměř všichni velikáni moderní fyziky. Další části moderní fyziky (a návazných oborů) pak po německých výzkumných ústavech. Kdopak to asi tak štědře platil a ponechal jim takovou svobodu konání, že věda tolik pokročila? Nebyla to náhodou ta „zhroucená a špatná, slabá a dekadentní vláda“ Výmarské republiky?

      Ukončili to až náckové… Dost možná na přímý příkaz z USA, Británie a dalších center finanční moci, protože většina těch vědátorů samozřejmě skončila kde? V USA a Británii, jak jinak.

     2. Napsal jste toho hodně a většinou samé blbosti. Prakticky s každým vaším odstavcem by se dalo polemizovat.
      Jenom pro ukázku: Mluvil jsem kdysi, ještě za minulého režimu, s vícero Němci, s pamětníky těch dob. Podotýkám, samí obyčejní lidé, důchodci. Shodovali se, že nikdy se neměli lépe, než v letech 1933 – 1939. Za to předtím, za Výmaru, že to byl jeden velký děs a hrůza.
      Že poté mezinárodní sionisté zatáhli Německo do války? A co měli ti Němci dělat?
      Odevzdat jim všechno na stříbrném podnose, jako to udělali Češi a Slováci po sametové taškařici?

      1. Názor má každý, stejně jako díru do zadku, nepochybně i němečtí důchodci, pamětníci těch let.

       Fakta jsou taková, že Výmarská republika se potýkala s reparacemi a totální ekonomickou okupací, a když se z toho vymanili, nastoupila krize, tedy „Krize“. Následně za nácků se stavidla úvěrů a přímých investic (Ford, GM, Du Pont, …) ihned otevřela naplno a přes BIS proudily miliardy – takže není divu, že na to Němčouři vzpomínají jako na staré zlaté časy.

       Skutečnost je taková, že Němcům bylo jen v minulém století dvakrát „odpuštěno“, teď myslím finančně. Po WWI nikdo ani necekl, když výmarská vláda znulovala reparace, po WWII hodili Spojenci všechny BIS/Schachtovy směnky do kanálu a všechny německé dluhy odepsali. Kromě reparací Izraeli neplatilo Německo prakticky žádné (odvezení fabrik a zabavení patentů nepočítaje).

       Cíl tohoto odpuštění byl pokaždé stejný: připravovaný útok na Rusko, použití Německa a Němců jako kanonenfutteru.

       Jak z toho vyplývá, že Výmarská vláda byla špatná, je mi nejasné…

       1. Jediné, co Němčourům nikdo předem neřekl, je „Bacha, to je jako s prasetem: když dostává hodně nažrat, nakonec přijde řezník.“. Nebo-li, pokud začne Německo bohatnout, blíží se nasazení na Východní frontu…

          1. Nemusí se ale vydat sami Němci přes Polsko, jak to obvykle dělají a nás si nechat až na konečné řešení.
           Tentokrá se mi zdá, že to berou naopak – napřed my hospodářsky, pak my na Rusa a nakonec se nějak dohodnou, jestli mezitím zeslábnou USA.
           Němci chytili zase stoletou psychozu a jsou ochotni zajít opravdu daleko….

           Nechci vám ale kazit optimismus.

       2. 2 k42:
        Nepsal jsem o Výmarské vládě (v ní byli samí „nedotknutelní“, čili samozřejmě nekritizovatelní), ale o životních podmínkách pro normální lidi za Výmarské republiky. Jestli ovšem pokládáte hyperinflaci a zničení úspor obyvatelstva za fajn věc, pak je to ovšem jiná. Proti gustu…
        *
        O tom, že předválečný národně-socialistický režim byl instalován a zafinancován západními sponzory kvůli napadení SSSR, psal i ruský historik N.Starikov ve své knize „Kdo přinutil Hitlera napadnout Stalina“. Teorie je to sice na první pohled logická, má ale několik podstatných slabin:
        Např.:
        – pokud mělo Německo napadnout SSSR, muselo jít přes Polsko. A to bylo při své tradiční rusofobii ideálním spojencem Německa. Proč tedy Západ podporoval Poláky k protiněmeckým provokacím, a proč pak Německu ihned vyhlásil válku, když na tyto těžké provokace Němci zareagovali? A proč Západ nevyhlásil válku SSSR, které pak do Polska rovněž vjelo (nevyprovokovaně) z východu a zabralo jeho 1/3 území ??!
        – proč chtěli západní sionisté v čele s Churchillem mermomocí válčit s Německem, když toto na oné válce nemělo pražádný zájem, a ještě v létě 1940 opakovaně nabízelo mírová jednání?
        – jak to, že po zahájení východního tažení (plán Barbarossa) šla veškerá materiální a vojenská pomoc Stalinovu židobolševickému režimu (který měl do té doby na svědomí více zničených životů, než se připisuje Německu za celé období II.WW)?!!
        *
        Dnes západní sionisté ze všech sil podporují ukrajinský Banderovský režim proti Rusku, které se jařma západního židobanksterstva rovněž zbavilo – načež čelilo a čelí obdobným provokacím ze všech směrů, stejně jako každý jiný stát a národ, který se toho v minulosti opovážil. Vidím v tom jasné paralely.
        ***
        Já tady nehodlám obhajovat ani III.Říši, ani II.WW. Ale stejně tak nebudu adorovat Výmarskou vládu 30-tých let, která byla výkladní skříní a služebníkem sionismu, stejně jako je ta vláda dnešní. A to nejen v Německu. V Česku je to jako přes kopírák, akorát že o level níže. Kolonie kolonie.
        Z toho vyplývá, že našimi nepřáteli nejsou Němci. Ti jsou dnes jenom drženi v poněkud luxusnější cele. Žalářníkem však je někdo úplně jiný a nachází se vlastně všude okolo. Američané pro něj mají přiléhavé označení – DEEP STATE. To je nepřítel VŠECH SVOBODOMYSLNÝCH národů!

        1. K těm otázkám
         1. Polsko se pochopitelně cítilo být klíčovým spojencem Německa jak proti Rusku tak i v otázce vyhlazení Židů. Měli dojem, že jsou podporováni všemi, tak si kousli větší sousto. Hitler mohl jít s nimi nebo skrze ně. Britům to bylo jedno. Válku sice vyhlásili, ale nekonali. Potřebovali Hitlera rychle nasměrovat na východ. A předpokládám, že taky měli v plánu ho zrušit, až se s Ruskem vzájemně zničí.

         2. Churchill byl dlouho osamocen ve své kritice Německa. Británie byla pronacistická včetně královské rodiny a většiny obyvatel. Churchill to dělal částečně za peníze, nemalou apanáž pobíral od československé vlády. On byl zvyklý si žít na vysoké noze a v tehdejší vládě neměl nikoho, kdo by mu dopřál slušné koryto. Ta československá apanáž mu dovolovala si držet služebnictvo a tak…

         3. Pomoc SSSR šla podle mě ze dvou důvodů:
         – zpočátku proto, že měli strach, aby Hitler nevyhrál moc rychle. Všechno tomu nasvědčovalo. Byl prostě moc silný a v roce 1941 už si taky zajistil záda a kousl své pány.
         – potom proto, že prostě potřebovali Němce srazit. I pak ale byly plány na dohodu a společný útok na SSSR. Jak Britové tak USA to měli v úmyslu. Jen to podle mého názoru odkládali v domnění, že za pár let se oni líp vyzbrojí a SSSR bude v troskách a že tedy to půjde lépe. Jenže Stalin tu obvnovu provedl rychle a dokonce držel krok ve zbraních, takže se to protáhlo do studené války.

         Naším nepřítelem jsou podle mě jak Němci, tak Anglosasové a zejména pak ti, co to tam řídí. Tihle organizují naši likvidaci dlouhodobě a v současnosti už to zase spěje ke konečnému řešení.
         Máte pravdu, že Němci jsou tu a tam v roli nástroje, ale je to jako s fanatiky ISIS .. musíte je stejně zlikvidovat, i když víte, že je poslali soudruzi z Bílého domu. Němci mají navíc v sobě ten pocit oprávnění rozhodovat o tom, kdo má a nemá právo žít v Evropě. Likvidace sousedů jim nedělá problémy, dokonce ani autolikvidace a ještě k tomu si technologicky zvládnou vyrobit i zbraně – proto jsou tak skvělým materiálem.

         1. Jen pár poznámek:
          ad 1) Za Pilsudskeho by to mohla být pravda. Jenomže po jeho smrti se k moci dostal Rydz-Smigly, a ten byl plně pod vlivem Britů. Ti jeho kabinet neustále tlačili k provokacím proti Německu. Dokonce se už tiskly mapy, kde nová Německo-Polská hranice byla pár km východně od Berlína… (přitom v té době ležela na Visle). To příliš nedává smysl, nechat oslabit Němce bojem s Poláky, aby pak měli zaútočit na Stalinovu říši.
          I ta letecká „bitva o Británii“ na podzim 1940 začala britským bombardováním Německa. A předtím tam byl britský pokus o obsazení Dánska + Norska, kterému Němci jen těsně předešli. Takže oni ti Britové konali a docela dost, ne že ne.

          ad2) Tohle nerozporuji, akorát dodávám, že Británie (+ Francie) vyhlásila Německu válku ještě v době, kdy Churchill byl pouhým poslancem britské sněmovny. Ledaže by jeho skrytá moc tahala pevně za nitky až do nejvyšších pater. W.Churchill byl sv. zednářem a měl tak propojení na jiného sv. zednáře – E.Beneše. Krom toho měl židovskou matku, čili byl položidem. Tím je řečeno mnohé.

          ad3) Tohle je možné. Jestli Hitlera přinutili porušit pakt R-M a zaútočit na SSSR, mohli mít skrytě zájem na vzájemném zničení obou soupeřů. Ty dodávky zbraní pro SSSR započaly až půl roku po zahájení akce.
          Jenomže Západ pak v těch dodávkách pokračoval prakticky až do konce války. Tedy i v době, kdy Německo už jasně sláblo a ustupovalo. Pokračovaly i když Západ si otevřel svou tzv. II. frontu v létě 1944. (Ona byla vlastně III., protože v té době už probíhaly boje na jižní-italské frontě.) Takže Německo bylo drceno v kleštích se 3 čelistmi – anglo/americké + sovětské, a dodávky zbraní proudily ze Západu do SSSR dvěma proudy (přes severní Atlantik a Barentsovo moře + jihem skrze Írán). To nevypadalo, že by si Západ přál porážku SSSR…!
          Ještě pikoška na závěr:
          Podle pamětníků, první věta kterou Hitler vyslovil, když se po probuzení dozvěděl o spojenecké invazi v Normandii, prý byla:
          „TI ZBABĚLÍ ZRÁDCI!“

          1. Z toho historického přehledu Vám vypadla situace v Polsku kolem r. 1944, kdy se jednotliví velitelé různých útvarů těch jejich armád dohadovali, zda se mají spojit s Rusy a bojovat společně proti Němcům, nebo se spojit s Němci(tlak z VB) a bojovat proti Rusům.
           Dnes se nám zdá situace relativně přehledná, ale tehdy…

  2. Podobnosti a rozdilu s Vymarem by se naslo hodne. Upozornil bych na jednu dost opomijenou: Nemecko prislo o svuj prumysl, kdy byly lokomotivy, stroje, cele vyrobni celky rekvirovany vitezi a v ramci Versailleskych dohod vyvezeny ze zeme.
   Dnes se Nemecko (a Evropa) deindustrializuje uplne stejne, ale dobrovolne v ramci Green Dealu a sankci. Vzato takhle pohledem z vysky jeste chybi epidemie cholery a tyfu a mame tu Vymar jak malovany, vcetne inflace a honu na politicke oponenty.
   Kdo si treba jeste vzpomene na krvave potlaceni Republik rad s tisici obetmi?

    1. Taky, anebo ve Francii, ci Nemecku, tam jich vzniklo jiste deset a vice. Nejznamejsi je ta mnichovska, kterou rozstrileli na cucky, dokonce kanonama.

  3. Jak mohla hyperinflace zbavit Německo versailleských dluhů? Vnitřní hyperinflace výšku reparací nemohla ovlivnit, protože byla stanovena podle tzv. zlaté marky. Aktuální hodnota Německé marky na výši dluhu neměla vliv (vždy došlo k přepočtu). Naopak, pro Výmarskou republiku to bylo o to horší, protože bezcennou německou marku nikdo nechtěl a platby musely probíhat ve valutách (libry, dolary franky)
   V lednu 1921 rozhodla Mezispojenecká reparační komise o celkové dlužné částce, která byla stanovena na 132 miliard zlatých marek, tedy asi 6,6 miliardy liber nebo 33 miliard dolarů (v roce 2005 zhruba 393,6 miliardy amerických dolarů). Tuto částku považovalo mnoho ekonomů za příliš vysokou.
   Německo přestalo platit reparace poté, co se v roce 1933 dostala k moci Hitlerova nacistická strana, přičemž do té doby byla zaplacena přibližně jedna osmina reparací. Poslední platby byly provedeny přesně 20 let po sjednocení Německa v roce 2010.

   1. Je to prostě složitější, něco si o tom najděte. Hyperinflace efektivně zastavila splácení reparací, a umožnila Německu hospodářský rozvoj. Úplně splácení zastavili až nacisté, to je pravda, ale v tu chvíli už stejně šlo o minimální částky, více prostě Německo neplatilo.

    V moderní historii Evropy jsou tři státy, které plně zaplatily reparace a válečné dluhy: Francie po válce s Německem z roku 1870, Británie a Sovětský svaz Lend&Lease z druhé světové války. Vše ostatní bylo částečně či úplně odepsáno.

 18. U nás se nic takového nemůže stát.
  Sokolovna tu NIKDY nebyla.
  Kulturák stávající vrchnost prosouložila na samém počátky sametové maškarády.
  Pak se k němu dostala doslova omylem zpátky.
  Takže ho dala zbourat, že se bude JAKOŽE stavět nový.
  Dnes tuto parcelu vlastní 21 tajných akcionářů a bude se tam stavět hádejte co.
  Správně – byty v soukromém vlastnictví.
  Problém je vyřešen, všelijací Rajchlové, nechť si jezdí, kam chtějí, u nás je nikdo poslouchat nebude, bo nemá kde.

  Hajl Fyjálah

 19. Ada mel Heisenberga, ktery mu v Ustavu cisare Vilema jen jen ze neudelal atomovku. My mame Wagnera, ktery nam ji muze udelat v Řeži 😀

 20. Koukám, že libtardi, debilové, 🐑🐑, přizdisráči a další duševní mrzáci schovávající se za anonymní profily dorazili už i sem😱 Njn někdo dehonestuje za prachy, jiný jen proto, že má v palici nasráno. Ale v globále to vyjde na stejno, ani jedna tahle kolaboratská svině neskončí dobře . Za mě asi takhle: Pravda je dcerou času a všechno má svůj čas .🤷

 21. No, já už řadu let čas od času porůznu opakuji jednu takovou svoji větičku, stále stejnou:

  Nedokážu si představit, jak by se dnešní problémy daly urovnat po dobrém.

  V první řadě příčina toho samozřejmě může být velmi jednoduchá, pouhý nedostatek mé fantasie. Kdybych ale sáhl po té nejprimitivnější mechanické analogii, pak česká společnost i celý Západ (0) se nyní nacházejí v poloze, která se mi nelíbí, (1) pohybují se směrem, který mne otevřeně řečeno děsí, a (2) tento pohyb se rok za rokem zrychluje. (Akceleraci lze kvantitativně doložit třeba na vývoji čísel požadovaných grýndýlem a jeho předchůdci.) Souřadnice a jejich první i druhá derivace dle času tedy ukazují v můj neprospěch a, jak jsem přesvědčen, v náš neprospěch, proti našim zájmům, dokonce proti zachování samotné naší identity, české i té západní.

  Za těchto okolností mi představa, že nějaký český politik dokáže ceteris paribus navrhnout a provádět takovou politiku, která by českou posici posunula příznivým směrem, připadá zhola nereálná; a představa, že by jím byl Rajchl, s odpuštěním naivní, infantilní. Úspěchem, jejž si představit lze, by bylo v dohledné době snížit alespoň hodnotu onoho zrychlování, oné akcelerace na cestě do pekel. Kdyby se (ryze hypoteticky) vyměnila vláda, je snad myslitelné, že nová toho dosáhne. Ale pochybuji, že by obrátila trend, a to pak logicky znamená, že by stejně předávala zemi v horším stavu, než ji převzala. Nálady voličstva by tomu poté odpovídaly.

  Očekávat zlepšení české situace od politiků se mi zdá podobná bláhovost, jako by bylo očekávat její zlepšení od vohnoutů. Mám za to, že nutnou podmínkou případného zlepšení je změna názorů i životních postojů profesních elit.

  1. Pokud jste v zajetí představy, že by takovou politiku měl provádět zcela sám (a protože lidi mají v hlavách až neskutečnou setrvačnost – i proti dost velké části lidí) máte pravdu.

   Pokud ale lidi zaujmout dokáže, a oni tu svou setrvačnost opustí, změny se budou dít téměř samy a velmi rychle.

  2. Po dobrém to urovnat nejde a nepůjde. Společnost je ošklivě rozdělena. Ze začátku to byla jen levice a pravice, ale s tím se dalo žít. Babiš – Antibabiš – koho to zajímalo. Svoboda byla, peníze byly, pivko bylo :), tak jakýpak problém. Pak přišel PÁN STRACH a rozdělil už tak rozdělenou společnost na dva nenávistné, nesmiřitelné tábory. A vyhřezlo na povrch to nejhorší z lidského. Začala opět éra cenzorů, udavačů a vykonavatelů. Kdo se nechtěl podvolit, byl po zásluze potrestán. Dva roky se permanentně vytvářela nenávist ve společnosti a když už došly prostředky na přesvědčení neoblomných, přišla PANÍ SMRT. A s ní totalita, zabalená do modrého pozlátka s hvězdičkami i se všemi důsledky. Nová vláda se této příležitosti chopila jak tonoucí stébla a nenávistná propaganda nabrala na síle, legalizovala se a společnost se propadla na dno.
   Kdo si opravdu přečetl 1984 od Orwella, tak ta paralela s dnešním západním světem je naprosto hrozivá.
   Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!
   A není síly, která by to urovnala po dobrém. Není síly, která by spojila takto rozdělenou společnost.
   Změna přijde až s lidskou krví.

   1. Kolik si myslíte, že je v ČR lidí, schopných vystřelit na jiného člověka, nebo jiného člověka nějakým způsobem zabít?
    Ptám se tak pro jistotu a taky proto, že situace došla tak daleko, že některé lidi asi bude potřeba zabít, protože jinak nikdy škodit nepřestanou, jsou tak nastavení.
    Je naivní si myslet, že úplně postačí je „spravedlivě“ odsoudit a zavřít. A podle jakých zákonů to bude?
    Pokud ty lidi sesadíte, za čtyři roky se budou znovu drápat k moci, znovu budou slibovat a lhát.
    Znovu na to dostanou peníze zvenčí a znovu budou některé skupiny obyvatel uplácet.
    V tomto kontextu bych rád upozornil na to, že je třeba nejprve zcela odstavit od vlivu, nebo lépe, zlikvidovat majetek těch, kteří tohle umožnili – majitelé médií.
    Bez médií by byli dacani v prdeli, mohli by bačovat leda tak v oplocené Praze a tam se okrádat navzájem, jako na Matějské.
    Podívejte se, co předvádí estébákova Mafra, potažmo iděs – a pak mě znova zkuste přesvědčovat o tom, že estébák je nutné menší zlo.
    Opravdu?
    Podívali jste se někdy pozorněji do obsahu blogů na iděsu – a do jejich komentářů?
    Menší zlo, říkáte?
    Kdo jsou tedy ti z našich spoluobčanů, kteří píší to, co je tam k vidění? Kdo je pan Kroupa, například?
    Ty zatracené fašisty, vlastizrádce a kolaboranty, co jsou na zmíněném webu k vidění – ty někdo takhle vychoval záměrně, s nějakým konkrétním cílem?
    Kdo a s jakým? Pokusíte se prosím někdo, odpovědět mi?

    1. Inu, ona je ta shorauvedená větička drobet víceznačná. Z hlediska výrokové logiky samozřejmě říká jen to, že si nedokážu představit; bohužel. Říká, že propukne masakr? Ne. Také pochybuji, že by si jím někdo, až na pár lidí zvláštního ražení, nějak zvlášť polepšil. Říká, že nepropukne masakr? To bohužel také ne.

     Vrátím-li se k výrokové logice a na okamžik přidám odvážný předpoklad, že mi představivost funguje jakžtakž správně, může ta větička také znamenat, že dnešní problémy – postupně provázeny ještě mnohem horšími – zde prostě zůstanou až do konce našich životů.

    2. Opusťte představu, že na iděsu píší komentáře skuteční lidé. Podle mého optimistického odhadu je to 50% nicků , podle pesimistického 80% nicků vytvořených různými boty. Psychologická operace jede i u nás ve velkém rozsahu. Jak jinak chcete přesvědčit obyvatelstvo, že je třeba válčit s Ruskem? Podíváte se do komentářů a máte pocit, že váš názor neválčit je okrajový – a to je cílem.

 22. Jakýpak je rozdíl mezi Miroslavem Sládkem a Rajchlem? Žádný, oba byli a jsou podobné populistické nuly. Tudy cesta Vidláku nevede. Mezinárodní situace je úplně, ale ganz jiná, než ve 20. a 30. letech 20. století.

  Možná, jak zpívá Nohavica, „Zeptáme se prezidenta USA.“
  A co na to lepšolidi? Zaplní Václavák. A Rajchl jen čumí.

  1. Ale možná je lepší být alepo%n ta populistická nula, než jen pouhopouhý kritik uplně všeho bez jakékoli naděje, který by neustále psal podobné vytvory, jako se vám podařil teď…

   1. Že se jím nestane, je asi zřejmé a beru to spíš obrazně než doslova.
    A kým je nebo není … se uvidí, člověk může vyzrát a změnit se, může vybudovat dobrý tým a tím spoustu věcí vykompenzovat – což je nakonec ten skutečný klíč k úspěchu.
    Radši bych, abyste měl pravdu v tomto vy, ale vzhledem k tomu, jak pracujete s informacemi v oblastech, o kterých něco vím, jsem dost skeptický i zde.

    1. „… člověk může vyzrát a změnit se, …“
     To jo. Ale nejspíš dostane jiný rozkaz a začne (ze dne na den) dělat pravý opak toho, co říkal předtím …

     1. To taky, ale vždycky dávám za příklad toho Orbána – začínal jako Sorosák a dnes je na druhé straně. Je samozřejmě velký rozdíl mezi nadšeným studentem a starým protřelým bafuňářem, ale neberme mu/si tu naději.
      Konec konců, jak starý byl bibilcký Šavel?

       1. Kdepak. Teď si dává pauzu. Co pro Maďarsko potřeboval vydupat, to vydupal – levný plyn, levná ropa, žádné zbraně ani munice na Ukrajinu. Vyhrál volby – celkem úspěšný rok. Zbývá mu ještě šikovně podojit EU.

   2. Zajímalo by mne, jaká část zde účinkujících si poctivě prostudovala program PRO.
    Možná by měla menší chuť generovat podobné kydy …

     1. Samozřejmě, že jsem se do onoho programu podíval. Jenže, když jsem tam viděl cosi o transformaci české ekonomiky, zase jsem šel jinam. Jak by to chtěl Rajchl uskutečnit za situace, kdy 99% českých bank je v cizích rukou, dtto česká ekonomika.
      Takový program dokážu sesmolit za 60 minut.

      1. VVP se povedl hezký trik.
       Ztransformoval ekonomiku RF – za 3 měsíce získal do vlastnictví státu spoustu akcií, které mu s radostí prodaly nejrůznější západní firmy a fondy. Nyní jen čeká až západ sáhne na zmrazená ruská aktiva a začne zabírat i to, co zůstalo v západních rukách – VVP jasně zopakoval minulý týden – sáhněte na ně a nezapomínejte, že západní společnosti vlastní v RF majetky, které svou hodnotou překonávají Západem zamrazená ruská aktiva.
       Západ VVP neskutečně pomohl – ruští oligarchové přestali investovat své zisky na Západě. Co víc si přát?
       Jak na to v Čechách? Pár nápadů by bylo, ale je na jindy.

    1. Já myslím, že kdo si prostudoval programy TOP09 a ODS, taky musel být spokojen, nebo tam měli zdražení elektřiny a nedostatek plynu? Nebo nákup F35 a dodávky zbraní na Ukrajinu?
     A kdo znal předchůdce PRO nejen podle programu, ten má drobnou taktickou výhodu.

      1. Ještě bývá dobré si poznamenat z takových materiálů věci, které se dají aplikovat i ve straně. A pak se dívat, jestli se aplikují.
       Třeba odvolatelnost politiků mívala jedna strana. Tak člověk by čekal, že budou mít odvolatelnost předsedy.
       Nebo transparentnost – jistě půjdou příkladem-
       Nebo vláda odborníků, a člověk se hnedle může přihlásit mezi odborníky v té straně, podívat se, co tvoří a přispět k tomu.
       Nebo ta demokracie .. to většinou znamená v tom úplně minimalistickém pojetí volby a diskuse kandidátů. Tak by to mělo zamenat debaty uvnitř strany, kandidatury a primárky do všech voleb.

       Je toho spousta. Myslím, že toto se dá odhadnout za nějakou dobu poměrně přesně, na rozdíl od toho, zda mají program kompletní a zda je to jen shluk písmen objednaný od PR agentury, nebo za tím stojí odbornost a zkušenost.

       1. Rozumím a nemám co dodat … Snad jen to, že momentálně moje paranoidní červená kontrolka u jména Rajchl má ze včech nejmenší jas (a v elektrice to není :-)) …

        1. Však já vás nechci strašit a z toho, co dnes existuje, je Rajchlovo PRO rozhodně nejslibnější varianta. Je čas, zapojte se, sledujte, uvidíte….
         Já jsem zlehka nakoukl do několika minoritních stran, tak už mám jinak vyladěné oko.

         Lidi mají tendenci přeceňovat lídra a podceňovat týmovou práci. Asi k tomu přispívá debilní pojetí dějepisu, kdy „dal postavit, vyhrál, objevil a doby Ameriku “ se personifikuje vládcem.

         Já to beru tak, že lídr by měl být dlouhodobě konsistentní a schopen dobrého odhadu. A měl by hlavně on nebo pověřená osoba umět sestavit tým a dokázat zapojit členy strany do společné práce.
         Obojí se dá zjistit poměrně snadno (lidi mají historii) a pokud jde o to druhé, třeba i pomoct.
         Vyberte si z programu oblast, kterou nejlíp znáte a zkuste se doťukat v rámci strany k těm, kdo ji zpracovali. Uvidíte, jestli existují, jestli jsou členy, jestli to vůbec dělali oni a tak….

         Anebo zjistíte, že je to jen prázdná PR skořápka bez obsahu, ale doufejme, že tentokrát to tak nebude.

      1. Tohle video mě doslova šokovalo, když jsem ho před časem viděl. Jak Fialáh teď dokáže hrát úplnýho lobotoma… je jak vyměněnej. Na tom jsem si uvědomil, že nikdo ve vládě nemůže být zárukou změny, že nic nezaručuje, že třeba Rajchl by neotočil stejně.

       1. Záruku nemáte nikdy, ale když tu osobu sledujete dost dlouho, víte, jestli se bojí nebo nebojí jít proti davu. Jestli už na něj režim zadupal a co udělal on. Kdo ho kdy platil, pásl, jakém měl kdy názory, jestli vůbec nějaké měl.
        Fiala byl vždycky prodejná kolaborantská svině bez názoru.
        Volný je exot, ale buď by ho museli zastřelit, nebo odnést i s pultíkem.
        Foldynu by museli přejet nebo mu pohrozit zničením motorky.
        Zemana jsem myslel, že v jeho věku nemají jak přetočit. U Vrbětic z něj byla onuce až mi bylo blivno. Proč?.. nevím.
        Rajchl? Nechám prostor těm, kdo s ním jedl jitrnici.

        1. Zemana údajně dostali na jeho dceru… tomu bych i věřil, protože cokoliv jinýho se jeví jako nepravděpodobný. Zase Rajchlovi věřím, on by spíš odstoupil, kdyby ho přidusili třeba přes rodinu. Je to svinstvo, no :/.

         1. To je nejspise blabol. Mozna sireny Zemanovym okolim.

          Zemana dostali na jeho jesitnost. Pokud by nebyl papezstejsi, nez papez, tak vyletel z Hradu jak na toboganu.
          Generalku mu predvedli, kdyz si dovolil byt 14 dni v pracovni neschopnosti.
          Vidim, ze lidi uz na tu prisernou a odpornou stvanici zapomeli, ale Zeman urcite ne.
          Rok pred koncem vstoupit do dejin jako prezident odvolany za vlastizradu?
          A v encyklopedii pod heslem „rusky svab“ by mel hezkou fotku.
          Nene, jesitnost funguje na tyhle lidi mnohem lip, nez cokoli jineho.

   3. Vidláku,
    Rajchl tvrdil, že podá TO na Černochovou pro TČ schvalování terorismu.
    Nepodal nic.
    Také tvrdil, že podá TO na Rakušana kvůli tomu hnusu na kachlíkárně.
    Nepodal nic.

    MLUVIT umí, to ano. Bylo by s podivem, kdyby jako advokát a zkušený bafuňář neuměl.
    Ale jeho dosavadní výsledky nejsou nic moc. Ani ve fotbale, ani v hazardu, ani v politice.
    Úspěšný byl jen v rámci kampaně Antibabiš, kdy patřil do týmu sabotérů veškerých protiepidemických opatření.
    S takovou personou bych nešel ani do krizové situace, ani do koalice.

    1. Gesta se mu možná nechce dělat a možná mu naznačili.
     Místo gest by ale mohl zpracovat tu losovačku s podpisy na ministerstvu. To je skutečný problém, který presidentské volby (teď jsem napsal to slovo bez B a moc jsem se tomu nasmál) deklasuje a v podsatatě legitimizuje podvody tohoto typu do budoucna.
     Kdyby se spojili s Koudelkou (nikoliv desátníkem, nýbrž soudcem), mohli by to někam i dotáhnout.

     Můj odhad je, že nic reálně neudělá a že takhle ani neuvažuje. Já Rajchla vnímám jako ztělesnění populismu v tom standardním významu slova – zviditelňovat se žvaněním o něčem, co je v tu chvíli populární a opustit to hned jak se objeví něco jiného.
     I to má právo na svých 20 procent existence v politické straně, ale já u něj nevidím nic navíc. A budu rád, když se spletu.

   4. Ano, Rajchl je racionální, chytrej, schopnej, umí to s lidma… to ale není záruka, že se stane premiérem. Řekl bych, že v současné době je to bohužel spíš naopak. A pak mě samozřejmě napadají otázky, kdyby se něco takového opravdu uskutečnilo, jak by na to reagovali loutkovodiči…

   5. Vidláku, nemám ve zvyku se sázet. Ale tentokrát se s Vámi vsadím, že Rajchl NIKDY premiérem ČR nebude.
    Tak o co?

  2. Lepšolidí je nejméně třičtvrti milionu jen v hlavním městě ČR a ti lidé ovládají centra.
   Centra moci, média, rozvědky, BIS, Hrad, všechno.
   Zavelí aktivista David Koller, účelově spojený třeba s různými Alexandry Vondry, popřípadě s dosud nezabásnutou částí stanařů z pětikolky – a nebudeme se stačit divit.
   Tak to bohužel je. To není propadání pesimismu.
   To je jen pozorné čtení a sledování toho, co předvádějí média, která jsou na jejich straně. Bohužel.
   Někdo by měl opatrně Rajchlovi říct, že nejprve je třeba ovládnout média a pak půjde všechno samo. Možná, že i bez té české krve.

 23. Tímto článkem jste si ukázkově nasral do huby. Vypíchnu ty nejkřiklavější případy:

  1) „Chvilkaři sice dostali na Letnou tři sta tisíc lidí, ale dál to nevedlo“
  Vrábel dostal na Václavák třetinu a dál to jde taky z kopce.

  2) “ Lidi nepřicházeli o peníz“
  Spousta malých podnikatelů přišlo první o peníze a následně o živnost, díky Babišovým nesmyslným a nesystémvým zavíračkám

  3) „na ulicích byl pořádek, těžkooděnců bylo všude dost“
  Za komančů byl taky na ulicích pořádek. Jistil ho element zvaný VUML. Bylo ho všude dost.
  Poslední dobou se zde v diskusích objevuje názor, že místní pořádek a náhradu těžkooděnců zajistí momentálně na Libavě cvičení Ukrajinci. Těch tady máme taky dost.

  4) „Měl přehled, tvrdou rukou měnil ministry, posílal policajty na kontroly“
  Během 1,5? roku vyměnila tvrdá ruka 4 ministry. Ta stejná tvrdá ruka je tam předtím dosadila. To o přehledu moc nevypovídá. A posílání policajtů na kontrolu je vyloženě chucpe.

  Přemýšlím, jak tento komentáš zakončit, ale nic slušného k vaší osobě mě nenapadá…

  1. Žvásty,
   kolik bylo těch drobných podnikatelů, co skončili?

   Co tak vím ze statistik, tak kromě těch co měli na krach už dávno našlápnuto, neskončil nikdo.

   Jo a kdopak to, Brouku Pytlíku, z našich sousedů dělal s covidem lépe?

   Jen žvásty.

   1. Přesně, ani já o nikom nevím, kdo by kvůli lockdownům zkrachoval. Všichni čerpali mraky kovidových dotací a někteří ještě k tomu dělali živnost dál načerno. Kromě toho Babiš nařídil bankám povinné půlroční zmrazení splátek půjček, o něčem takovém fijalovci zatím nehlesli.

    1. Švédové – naprosto jiná demografie a mentalita ve vztahu k odpovědnosti a sebekázni. Asi je to dáno drsnými severskými podmínkami, kde dřív každý, kdo si chtěl hrát na hrdinu a bojovat za svobodu ohrožováním vlastního života i života ostatních, prostě zmrznul nebo umřel hlady.

     Bělorusko – naprostý nedostatek věrohodných dat

     Navíc ani jeden z těchto států není náš soused. To by se pak dalo argumentovat KLDR nebo Východním Timorem. Tam to zvládli taky na jedničku i bez speciálních opatření.

    2. Švédové to „vyřešili“ tím, že přestali zveřejňovat data ke covidu.
     Takže co a jak se tam dělo, nelze ověřit.

     Bělorusko prostě zavřelo hranice a ZVENKU nepouštělo skoro nikoho.

    3. Švédové nechali pomřít nejstarší ročníky doma. A to v době kdy se u nás šily roušky.
     Pak už zůstala mladší generace.
     Není to tak dávno.

   1. Zakladateli,
    já sice s výše uvedeným komentářem nemám nic společného, ale musím narovinu říct, že Vaše diktátorské praktiky se mi eklují.
    Dovolím si proto ocitovat jedno Vaše heslo dne:

    „Cenzurou se nikdy nehájí pravda proti lži, ale vždy lež proti pravdě.“

    Sory jako.

    1. Asi jste nečetl pravidla webu nebo jim neporozuměl. Nechci mluvit za toho nahoře, nejsem toho hoden, ale myslím, že v tomto případě stačilo si odpustit některé formulace, zejména tu v první větě, a příspěvek by prošel bez problémů.

     Abych vám to přiblížil na příkladu, zkuste přijít do hospody, na chvíli se zaposlouchat do hovoru u nejbližšího stolu a pak se do diskuse zapojit tím, že poslednímu mluvčímu řeknete totéž, co nick jatobyl v první větě. A vyzkoušejte si to třeba v deseti hospodách, ať máte dostatečně velký statistický vzorek. A pak přijďte povědět, jak jste dopadl. Jestli tedy budete mít čím.

    2. Dříve než moje diktátorské praktiky se vám – mám takový dojem – především ekluje čtení a porozumění psanému textu. Zkuste tyto dovednosti procvičit na Kodexu webu.

     Já jsem dotyčnému neupřel vyslovit názor, ten sem může (s určitými výjimkami) napsat kdokoli jakýkoli *). Ovšem slušně. Předmětnou formulaci nechť si dotyčný ponechá k rodinnému stolu a společné večeři, tady pro to není místo. Vyletěl ne za názor, nýbrž za hulvátství.

     Pokud se vám to nelíbí a rád byste četl mluvu hampejzníka, to je lehká pomoc: najděte si hampejz.

     *) Existuje skupina jedinců, které mažu z principu a smažu je vždy, i kdyby do diskuse poslali jen důkaz Pythagorovy věty. To jsou ti, pro které se ujal skupinový název vysírači, ti sem nemůžou psát nic.

     1. Tak ano, úvodní větu jsem moc neregistroval a soustředil se na jeho věcnou argumentaci…

      Ovšem pokud byste vždy a všude měřil všem stejným metrem, pak by to asi nebylo nic proti ničemu, ale co jsem si měl možnost všimnout, tak tomu tomu tak není a navíc se mi zdá, že k tomu aby se dotyčný stal, jak říkáte „vysíračem“ postačí, když nesouhlasí s tím správným názorem. Přičemž Vaše ukazování mi dveří také o ledasčem vypovídá…

      Víte, Zakladateli, mě se totiž líbí dva moudré citáty.
      Veden od Voltairea a druhý od Martina Niemöllera.

      Schválně, jestli příjdete na to, které?!

      1. Já nejsem nikterak vázán požadavkem, který je mi tu občas podsouván, totiž měřit všem stejným metrem. Přečtěte si ten Kodex; to nejpodstatnější vám vypíšu sem:

       4. Pravidlo implicitního souhlasu

       Tím, že tento web navštěvujete, vyjadřujete souhlas s tím, jak to tady chodí. Nesouhlas můžete vyjádřit tak, že odejdete. Duše, které přetékají nesouhlasem a tuto možnost nevyužijí, mohou si stěžovat v lampárně na 5. nástupišti.

       Tolik k onomu ukazování dveří.

       Stát se vysíračem je velmi jednoduché: stačí opakovaně bezdůvodně napadat zde přítomné. O nezbytném počtu opakování rozhoduji libovolně já.

       1. Ale jo, pravidla jste si napsal dobře. To vám nikdo nebere. Já si zas o tom, jak s nimi nakládáte, myslím své.
        Dokonce jsem si dovolil cosi z toho i na Vašem webu v diskusi napsat…
        Vidím, že jsem si teda dovolil!

        1. To je v pořádku. Nikdo – alespoň tady – po vás nechce, abyste cizí názor na moje pravidla přijal za svůj. Jen si pěkně nechte názor svůj, je váš. Myslete si, co libo, a máte-li potřebu, vypište se z toho.
         Rozumějte: já nemám čtenáři za zlé, že má jiný názor než já. Jen žádám, aby, bude-li sem napsán, byl napsán kulturně; to se týká dokonce i vašeho názoru na moje vedení tohoto webu. Jen upozorňuji, že ačkoli si váš názor přečtu, zdaleka to neznamená, že se jím budu řídit.

  2. Co se týká uzavírání živností…jsem účetní. Pohybuju se ve světě živnostníků a malých firem. A můžu Vám říct, že docela mnoho živnostníků si na různých kompenzacích přišlo na víc peněz, než kdyby se normálně pracovalo a s nostalgií vzpomínají na dobu, kdy se nic nemuselo a od státu bylo na účtu veselo.
   Babiše hromada mých klientů-podnikatelů poprvé volila hlavně proto, že byl podnikatel a všeobecně se myslelo, že bude kopat za ně. Teď všichni vrčí kvůli EET. Zrušeno. Stálo by za to, aby nějaká chytrá hlava spočítala, co ta slavná EET stála peněz. A to nemluvím o digitalizaci úřadů. Pár klientů to už „balí“, hlavně ti starší, protože to prostě ndávají a v kombinaci s byrokratickou buzerací se divím, že si v dnešní době ještě někdo zakládá živnost.

   1. To jsou podnikatelé jako noha a určitě by jim víc vyhovovalo nějaké teplé místečko v kanceláři korporátu, kde budou mít stálý plat a přísun kafe zdarma plus další zaměstnanecké výhody. Já jsem byl jako OSVČ v té zasažené skupině a nemohl jsem dělat nic, první kompenzaci jsem si zažádal, na ostatní jsem se už vykašlal, i když bych nárok měl. Ale trochu se mi příčí takový žebračenky, raději si vydělám svou šikovností a mám z toho i radost, než dostávat almužnu. Navíc ty podmínky na kompenzace byly totálně debilně nastavený, vůbec se nepočítalo s tím, že někdo má třeba hodně sezonní příjmy, úředníci nejsou sto pochopit, že jako OSVČ si člověk nevydělá každý měsíc stejně… Samozřejmě toho šlo dobře i zneužit, ale to udělá jen debil, protože v konečném důsledku to stejně zaplatí ze svého tak jako tak. Taková ta představa lidí, že něco dostávají od státu je totálně mimo a nechápu, jak na to může někdo slyšet. To jen tak pro ilustraci o tom, jak Babišova vláda skvěle zvládala tu Covid hysterii.

   1. a protoze jsou povinne datove schranky tak jich do konce roku prestane podnikat mit zastavenou zivnost treba pres 200 tisic

    a najednou to bude chyba statistiky

 24. Vidláku,
  jedno je jisté – tupost lidí nesoucích vládní odpovědnost a neschopnost lidí z mlčící většiny dohlédnout, co to přesně znamená pro následující období – určitě přejde hranici, kdy to nepůjde řešit smírem . Je obrovské nožství lidí, kteří se na krvavé urovnání už i bytostně těší – vidí v tom řešení své neochoty a neschopnosti pomocí Vis major. Ale mohu tě ubezpečit – Češi s vysokou pravděpodobností nebudou ti, kteří to spustí…

  Při pobytu v blízkém okolí kotlinky je vidět, že tyto nálady u nás jsou ještě velmi umírněné. Pobyt v Berlíně, Amsterodamu a Brémách mne přesvědčil, že – i když se to z médií tak nejeví – lidé v těchto místech už mají vysloveně „našlápnuto“ k tomu, řešit situaci skutečně jakoukoli cestou. A v některých skupinkách už ani nečekají na ten pověstný signál, protože pro ně již ta hranice překročena byla – a už dokonce i v několika různých směrech.

  1. Babiš kopal za živnostníky, ale ne za podvodníky. EET vadila jen podvodníkům. Neschopnost státu vymoci ze živnostníků řádné placení daní a odvodů je jedním z důvodů marasmu, ve kterém jsme, a který se stejně proti živnostníkům otočí.

   1. No vidíte. Já byl živnostníkem 31 let nonstop a vysloužil jsem si důchod nad průměr. Teď v důchodu platím daň cca 6000/měs. Dělám něco špatně? Co se proti mě otočí?

    1. Jakou daň platíte v důchodu? Z důchodů se zatím daň neplatí, to se teprve připravuje.
     Průměrný OSVČ žádnou daň z příjmu fyzických osob neplatí, naopak dostává zápornou daň, tedy daňový bonus ze státního rozpočtu.

     1. Ja jsem to pochopil tak, ze Ladik!!! je v duchodu, ale jeste dale pracuje jako OSVC. Takze nejakou dan plati, zrejme 6000kc pausal?
      Ale o soucasnych danich v CR nic nevim.

     2. Co přesně myslíte tím „průměrný“ OSVČ?

      OSVČ samozřejmě daň platí, pokud se dostane nad hranici v řádech tisíců zisku za měsíc. Pak záleží na uplatnění různých úlev, ale to už jsou úlevy na dani…

      Dá se nastavit rzv. „paušální daň“, a to je také daň a platí se.

      Co tedy znamená, že „průměrný“ OSVČ daň neplatí?

      1. Myslím, že se tak lidově a nepřesně říká tomu, že takový člověk nevykazuje zisk.
       Občas to tak probleskne, když velmi dobře situovaný OSVČ potřebuje nějaké dobrozdání o tom, že je na tom dobře. Pak se ukáže, že vlastně 15 let svoje podnikání dotuje, asi z věna manželky, a že tedy půjčku by neměl z čeho splácet. Anebo že kovidové kompenzace založené na vykázaném zisku za minulý rok by znamenaly, že by měl platit on.

       Jednou si takhle se mnou začal povídat vyšší funkcionář strany Soukromníků a rozvykládal se, jak je to s těmi kompenzacemi a spoustou jiného. Trvalo mu asi 30 minut, než si uvědomil, že nejsem z klubu.

     3. To je poněkud zavádějící tvrzení.
      Je sice pravda, že z důchodu se v ČR daň neplatí (zatím).
      To všem neznamená, že důchodce neplatí žádné daně (což vy netvrdíte, já vím).
      Takže důchodce přispívá do státního rozpočtu jako ostatní, i když poněkud menší měrou, než pracující část populace.

    1. Jaký problém jste měl s EET v autoservisu? Normálně to nikdo nepozná. Účetní systém odesílá údaje EET sám.

     1. Já jsem tam problém neměl žádný, kromě toho s autem se kterým jsem tam byl :). A na nějaký EET se tam evidentně nehrálo, takže uváděný účel byl nesmysl, což každý rozumný člověk mohl předpokládat. Domnívám se, že to byla klasická situace, kdy se vytvořil byznys pro firmy zavádějící EET a jediným cílem bylo EET zavést a zkasírovat ty náklady. Proto se to potom klidně mohlo zrušit. Ostatně jde o takový už osvědčený model „drobnější“ zlodějiny.

      1. Jsem téhož mínění. IT firmy v ČR si na zavádění EET slušně vydělaly. Zvlášť proto, že stát se s tím nimral neskutečně dlouho, a stejně na konci bylo dost chybových hlášek v chorvatštině neb stát si koupil chorvatský SW, na kterém chorvatský stát provozoval svoji verzi EET.

    1. To je možná dobrá chvíle k vysvětlení podstaty.
     Já tam vidím dvě roviny.
     1. samotná evidence
     2. provední a náklady na to

     Já kritizuji EET zejména když to naráží na bod 2. Nevidím důvod, proč by si měla babka prodávající borůvky v lese pořizovat do své perníkové chaloupky elektřinu a internet jen proto aby Babiš věděl do 5 minut, že jí někdo zaplatil kilo.

     U té samotné evidence to mám tak napůl. Z jedné strany nevidím důvod, proč by obchodní transakce z principu nemoly běžet takhle, pokud to nepřináší komplikace a náklady. Omezuje to úniky.
     Na druhé straně není nic dobrého na tom, aby Babiš jako největší predátor měl online takový přehled o veškerých transakcích v zemi a mohl je vesele zneužívat. Tady si beru do huby Babiše, protože on to zavedl a zneužíval, ale platí to obecně.

     Co vy máte proti EET?

    2. Proč koblihu?
     Kolik zaplatil OSVČ na daních z příjmů a z toho odvod na sociální zabezpečení, když mu byl vyměřen důchod 6000 Kč? Takových není málo.

 25. Ano, byl jsem na Rajchlově demonstraci fotit a mluvil jsem s ním. Je to dobrý rétor a má to „charisma“.
  To, čemu se říká „sociální IQ“. To bylo poznat poté, co demonstrace skončila a JUDr. Rajchl sestoupil z pódia mezi „prostý lid“.

  1. Někdo, kdo pak vyhlásí, že svoboda spát pod mostem, není žádná svoboda a režim, který to dovolí, je režim zločinný, i kdyby se stokrát zaklínal demokracií. Nebo v krajním případě řekne, že je-li toto demokracie, tak pryč s ní. Přijde někdo, kdo řekne, že řešením nejsou volby, ale Vůdce. Přijde někdo, kdo pak využije všechny ty cenzurní mechanismy proti těm, co je zaváděli.
   Mluvím o tom pořád dokola. Hrách na zeď…

  2. Ted jste mi pripomel, ze kdyz se Macron nedavno nechal unest a sestoupil mezi lid, tak okamzite dostal po hube.
   Fiala takovou chybu uz urcite neudela.

 26. V mém okolí není ani hospoda a lidi se neschází. Maximálně tak v lese, kde si rozdělí sušky. Možná je to dáno rozptýlenou zástavbou a blízkostí polského kauflandu. Ani cena plynu mi neposkočila. Neměl jsem nic zafixováno a do 11/2024 budu platit 2490 (topení baráku, bojler, 2 sporáky). Benzin dnes 35,90. Čeká se sníh a -12°C, to všechno ztuhne a nikdo nevyleze ven.

  1. Tak já jsem dnes dostal rozpis záloh na 2023 od ČEZu, měsíční záloha 8370 Kč, vychází to cca na 9-10 Kč za kWh. K tomu 6820 Kč měsíčně za plyn od MND.

   1. „Zde“ pořád nejsem. Dělám na pc a občas sem přes den nakouknu. A co jak dělám? Nedělal jsem nic. Ani nevím, kdo byl (je) „můj“ dodavatel energie. Mě zajímalo vždycky jenom číslo, které mám zaplatit. Nikdy jsem se nezajímal, za co to je a komu. Nikdy jsem nic neměnil, jedu pořád ve stejných kolejích. Mě zajímá jen práce; aby byla dobře udělaná a zaplacena.

    1. Já to mám nastavené podobně. Co funguje, to neopravuji. Všechny alternativní dodavatele energií, kteří měli na srdci moje blaho, abych s jejich pomocí co nejvíce ušetřil, jsem vyhazoval. Zatím dobrý, uvidíme co bude dál.

     1. Přesně … viděl jsem to na mnoha exkurzích v západních fabrikách v devadesátkách. Zejména Dánové to tak mají – co funguje, to slouží dál, i kdyby to mělo po plánované době životnosti. V mém případě jsem se zajímal o termostatické ventily, typ Danfoss. U nich na sídlištích jely 30+ let a nepotřebovali je měnit. A u nás klidně po 15 letech, masově, celé obytné čtvrtě. Záleželo jen na tom, jakou provizi dostane příslušný vedoucí a jak se dokáže rozdělit, aby záměr prošel (byl obhajitelný před případnými šťouraly). V dřevních dobách – co nový ventil, to 2 marky do kapsy.

      1. Jo, Danfoss, ty jsem nakoupil pred skoro 20 lety, a porad tam jsou. A ani nebyly nejdrazsi, pokud me pamet neklame, spis naopak.

       ps. topenar mi tedy tlacil jine, a za „jinou cenu“. Pry ze je ma vyzkousene a vydrzi. Tak jsem ho utnul, nastesti. Bohuzel na cerpadla me premluvil a do roka a pul letely vsechny 3.

       1. Jistě , úplatky byly, jsou a budou. Celý aktivní život jsem bojoval s nabízenými úplatky. Takže jsem teď chudý penzista, který si musí přivydělávat aby měl slušný (téměř poslanecký) plat.
        (Kecám. Pracuji, protože mě to baví.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *