29 března, 2024

Solární boom z jiného pohledu

Na neděli mám pro vás jeden kratší článeček ze série hostů, kteří u mě nikdy nebyli. Takhle to říkal Cemper, ne? Dezinformátoři si vymýšlejí rozhovory s lidmi, kteří neexistují. Vězte tedy, že u mě byl další zajímavý člověk, který nechce být jmenován. Tentokrát to není ani voják, ani policajt, ale poprvé u mě seděl hasič. Samozřejmě jsme probrali lžimédia a jejich vliv na naší společnost, probrali jsme tristní možnosti nejbližší budoucnosti, zhodnotili jsme působení naší vlády, vypili pár skleniček a pak jsem se dozvěděl něco, co byste měli vědět i vy.

Při rozhovoru došlo na na jeho práci. Jaké to je, jezdit hasit, jaké postupy se používají, co je nejdůležitější, podle čeho se rozhoduje velitel zásahu, atd, atd. Ptal jsem se ho, co jsou nejhorší možné zásahy, jak moc se dokáže rozhořet běžný dům… a tu mi s klidem ve tváři řekl, že se mu vlastně nejvíc ulevilo, když viděl že na střeše nemám solární elektrárnu… Kdysi jsem tuto možnost zvažoval, psal jsem o tom a on byl zvědavý, jestli jsem to už zrealizoval.

Víte, když vám začne hořet dům, tak spolu s hasiči přijedou plynaři a elektrikáři, aby hořící dům odpojili od obojího a hasiči mohli v klidu a bez nebezpečí kropit vodou. Ale když máte na střeše solární panely, tak jsou z hasičského hlediska stále pod proudem, protože pořád lapají fotony a vlastně se nijak vypnout nedají. Je úplně jedno, že to někdo v rozvaděči odborně odstřihne… na střeše je prostě elektrárna o výkonu mnoha kilowattů, která stále funguje.

Za současné legislativy si žádný velitel zásahu nedovolí, hasit takové zařízení. Z hlediska hasičů je to prostě pořád pod proudem a tak budou chladit okolní nemovitosti, budou zachraňovat majetek sousedů a starat se, aby požár nikam nepřeskočil, ale na podkroví v plamenech pod solárními panely se budou jen dívat a udržovat oheň.

Věděli jste to? Je to samozřejmě jen metafora, nic takového se neděje, všechno je v této zemi v nejlepším pořádku a ten neexistující hasič tomu určitě jen nerozumí. Ale být vámi, ověřil bych si to.

Teď je takový boom solárních panelů. I v mém okolí to už má leckdo na střeše a přibývá jich. Viděl jsem soláry na balkonech, viděl jsem je na zdech, garážích, chatkách… Řekli vám při instalaci, že v případě požáru budou mít hasiči námitky proti hašení něčeho takového? Věděli jste, že měniče a další elektrosoučástky nejsou u vaší solární elektrárny navrženy na maximální možný výkon, ale na jakýsi „průměr,“ takže se tu a tam stává, že přijde chladný, slunečný den, kdy jsou panely krásně umyté deštěm a slunce se do nich opře pod tím nejlepším úhlem a pak se může stát, že vám ten rozvaděč prostě blafne… Inu, takhle dneska vypadá chytré řešení… Ti burani tomu stejně nerozumí, dostanou státní dotaci, rychle instalujeme, pak zkrachujeme a ať si s tím nadělením poradí někdo jiný…

Schválila vám tu solární elektrárnu taky vaše pojišťovna? Máte v pojistné smlouvě klauzuli, která počítá s náhradou mnohem vyšší škody, protože nejprve musejí shořet panely, než je možné použít stříkačku?

Má solární elektrárnu váš soused? Nestojí váš dům hodně blízko?

Jak vidno, vůbec nemusíme řešit, jestli se taková elektrárna vůbec vyplatí. Nemusíme vůbec argumentovat tím, že svítit potřebujeme v noci, kdy slunce nesvítí a solární panely nic nedávají. Nemusíme vůbec litovat dětičky v Kongu, které rubou lithium a kobalt, aby měla Greta šťastnější dětství. Nemusíme řešit ani neřešitelnou kapacitu přenosové sítě, která je už leckde na hraně. Nemusíme se vůbec dohadovat s klimatickou mládeží. Stačí si pokecat s hasičem a rázem máte problémů dost i bez debilů, kteří tlačí něco, čemu nerozumějí.

Otázky, samé otázky…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

250 thoughts on “Solární boom z jiného pohledu

  1. Řekl bych, že toto je přesně ten případ, kdy se Vidlák vrhá mimo rámec svých znalostí dané problematiky a podle vzoru dezinformačního mainstreamu poněkud přetahuje nápřah a přehání.

    Ono FVE je za světla skutečně stále pod napětím (podle intenzity slunečního záření) což ještě komplikuje stejnosměrný proud, který je z hlediska zahoření o chlup větší prevít než střídavý. Nicméně vše je záležitost odborného přístupu k problému. Máme přepěťové ochrany atd. Mimochodem největším rizikem není střídač, ale některé typy baterií v kombinaci s jejich poddimenzováním. Dojde-li na zahoření je zapotřebí, aby hlavně nemělo co hořet v bezprostředním okolí. Jde-li o požár domu, tak ani chybějící FVE vás nezachrání před katastrofou. Viz třeba shořelý Libušín na Pustevnách a nebo před pár lety shořelá chata na Tesáku. Ani jedna z těch chat neměla na střeše FVE! Prostě požár je malér i když dorazí hasiči, pokud jej neuhasíte hned v samém zárodku vlastními silami, tak než přijedou hasiči vás už nemusí trápit, jestli máte na střeše FVE či nikoli. Přičemž práškovým hasicím přístrojem můžete hasit i zařízení pod napětím a stříkačkou z větší vzdálenosti i FVE.

    Pro zájemce dávám link na recenzovaný (!) článek z odborného časopisu na dané téma:

    https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/11554-pozary-fotovoltaiky-a-riziko-urazu-elektrickym-proudem

    1. Škoda že tak neřval, když se neplnily dohody Minsk a zabíjeli se civilisté – i děti – na Donbasu.
      Nevadily mu ani mrtvé afghánské a jemenské děti.

          1. IMHO nezbývá než na to pokaždé upozornit aby to nezapadlo.

            Asi stejně jako to pověstné Catovo „Carthago delenda est“.

            (Ikdyž tento příměř kulhá, min. na jednu nohu)

      1. Strejdo re: pridajte Líbia,Irak, Juhoslávia …… ale to sú podľudia na rozdiel od čistej ukrajinskej rasy 🙁 smutné,smutné…….

  2. Pro nick Starý kocour:

    Je mi líto, ale OPĚT vás musím urazit i když k vám cítím jisté sympatie. Asi máme společné blechy, nebo tak něco.

    Na IMAGINÁRNÍ sloupky (po našimu tzv. vyšadki) pro staré a zcela nevhodné kocoury se dotace čerpají NAPROSTO NEJLÉPE!!!
    Z toho je vidět, jak moc jste staréééj, a tak dále…

  3. K diskuzi s Gerdem

    Já vcelku chápu, že mne považujete za IDIOTA.
    Ale na současných autech OPRAVDU nejsou vodiče připojovány do patic a krabic pomocí šroubků. Všechno se lisuje.
    Neboli žijete hluboko v minulém tisíciletí.
    A kromě toho NEJSEM zaměstnancem technického muzea, nýbrž dopravní firmy, která používá techniku – dejme tomu – poněkud méně zastaralého typu.
    O tom, zda je taková technika spolehlivější a celkově efektivnější, můžeme pochopitelně sáhodlouze diskutovat.
    Jinak ten zkrat vznikl proklepáním izolace a zatečením vody do měděné duše, která podle mínění naprosté většiny diskutérů „nehnije“.

    Spěte dál.

    1. Oprava, on to nebyl zkrat, nýbrž odpor vodiče vzniklý oxidací měděné duše použitého kabelu. V takovém případě je ÚPLNĚ jedno, zda-li jsou hodnoty kabelu dobře spočteny.

    2. V autech se fastony používají už spoustu let.
      Jestli jsou bezpečnější než šroubky nevím, ale v stacionárních instalacích se používají s úspěchem, určitě nejsou horší než šroubky a svorkovnice. Při korozi se ale musí obě části vyměnit, u šroubků se to dá někdy zachránit zkrácením vodiče a očištěním svorky.

      Ale jako vždy rozhoduje kvalita materiálu a pečlivost provedení. Německá práce a materiál je jiná třída než asijská, která má vydržet jen pár let. Nicméně německý výrobek může být vlastně asijský, podvádí se.

      1. Re: Sk

        Více méně souhlas.
        Katastrofa ovšem nastává v momentě nutnosti provést opravu takového spoje. Teď mám na mysli např. zalisované kabely v zástrčce se čtrnácti póly, z nichž se třeba jeden nějak poškodí.
        Před časem opravdu stačilo povolit šroubek, očistit či zkrátit káblík, v nejhorčím ještě vyškrábat oxidy z dírky pro duši kabelu.
        Dnes je taková zástrčka v podstatě neopravitelná, protože nerozebíratelná – a když, tak pouze jednou.

        Nedávno se za mnou stavoval švára, že mu dělá paseku na autě zadní skupinová svítilna. Poslal jsem synka pro novou lampu a když ji přivezl, s dříve nevídanou rozkoší jsem skupinovou svítilnu rozkopl vejpůl, nacvakl jsem kabeláž a novou svítilnu jsem zacvakl na místo.
        Stálo to cca 1200 Kč a asi tak dvě minuty práce, kdysi by to bylo 20 minut piplačky a 0,00 Kč v dílech.

        A to je, oč tu běží.

        1. Bohužel i v reprobednách. Připojení reproduktorů. Fastony jen taktak držely. Propájel na hulváta a bastafidli.

            1. Pájím co se dá. Namáhané spoje instalatérskou se stříbrem.

              Nejvíc mě vypekl hliníkový poměděný kábl. Než přišel že je z hlíny. Kdybych nebyl vůl,koplo mě že je lehký.
              A v reprobedně měděně vypadající cívka že smalt drátu. Hliník. Barva od smaltu. I to umím pájet, ale fuška než přišel proč to nechce chytat. Hliník…

              Varování všem, na káble nepoužívejte Kapalinu na tenké vodiče. Výborně pájí…..jenže káble se změní na měděnku…Průser.
              Tak zásadně kapalinou neutrální nebo kalafunou.

              1. Hliník – na něho je pájecí kapalina. Na měď taky – je to v podstatě kalafuna v lihu.
                Hliník nepatří pod svorky, Za pár let „odteče“ a průs….švih je tu. Pak to začne hřát, projiskřovat a může i zapálit.
                Měnil jsem na chalupě celou instalaci z Al na Cu. Příšerná drbačka!
                Nebylo to tím, že táta byl šetřílek (no – byl), ale tím že v té době nebyly měděné kabely pro soukromníky k dostání vůbec.

    1. Tak ono je třeba občas dobré vědět, čím se dá hasit elektrické vedení pod proudem, zejména pak takové zařízení, které je schopno kondenzovat elektrický náboj a pak jej najednou uvolnit.
      Vodou to asi moc nejde, pěna taky nic moc, zbývá sníh (CO2, že ano) a prášek.

      Už jste viděl sněháč, který uhasí střechu?
      Prášek totéž. To by muselo přijet tak deset sklápěček, aby se s tím vyplatilo začít.

    2. „Dam delovou ranu , bum , bum, bum, bum“ zpival K.G.
      Hodne rad, casto a cesky.. Zpival.
      Kdy uz hernajs , zazpiva telefonni seznam, sme rikali..
      Kde sou prechodny jazykozpytci, dyz vylit v nazvu „boom“.
      Slovo to neni vubec cesky. Ani uredne schvaleny s razitkem.
      A bohda nebude. Ja ma rad anglicky slova v anglictine.

  4. Hmm, sabotaznici pouzivaji ceske pusky BREN ?
    —–
    V prohlášení RDC pro Washington Post se uvádí, že při operaci nebylo použito žádné cizí zařízení. Fotografie zveřejněné na instagramové stránce RDK a videa zaslaná skupinou The Post však podle Jonathanova odborného posudku ukazují bojovníky, kteří v regionu Belgorod ovládali různé pušky, včetně CZ Bren české výroby a belgického FN SCAR. Ferguson, strážce střelných zbraní a dělostřelectva Královské zbrojnice Velké Británie, který zkontroloval snímky pro The Post.

    Belgie a Česká republika dodaly zbraně na Ukrajinu a odtud pravděpodobně pušky pocházely, řekl Andrew Galer, expert na ruční zbraně ze zpravodajské firmy Janes defense, který také snímky prozkoumal, ačkoli řekl, že mohly pocházet ze země. – zprostředkovatel.

    Podle  dvou  amerických dobrovolníků sloužících na Ukrajině jsou pušky Bren a SCAR běžně distribuovány ukrajinským vojákům a mezinárodním dobrovolným bojovníkům.

    https://aftershock.news/?q=node/1251912

    https://www.washingtonpost.com/national-security/2023/06/03/nato-weapons-russia/

  5. Tak jsme to Putinovi nandali!

    Z dvaceti nejvýznamnějších/největších ekonomik světa (G20) mají momentálně nejnižší meziroční inflaci Čína, Rusko a Saúdská Arábie, ukazují data Bloombergu. Pořadí je následující: 1. Čína – inflace 0,1 % 2. Rusko – inflace 2,3 % 3. Saúdská Arábie – inflace 2,7 %

    Zdroj : agentura Bloomberg

  6. Kdosi tady (nebo v jiném blogu) zmínil Sorose.
    Na patria.cz je článek s názvem „Nejlepší tradeři všech dob: George Soros aneb muž, který zlomil libru“

    O.K. Spekulovat umí.
    Ale KDO mu ty miliardy půjčoval ?

  7. Při pohledu na dnešní Západ, hlavně zde v EUhniji, je jasné, že společnost mermomocí chce zkrachovat a upadnout do dystopie. Ztratit konkurenceschopnost, platit za běžné věci majlant a propadnout se do chudoby. Stačí k tomu pohled na střechy baráků, pokryté FVE.

    Vyrábět elektřinu tím nejdražším a nejméně efektivním způsobem je zaručená metoda, jak se dostat rychle ke dnu. Pravda, větrníky jsou ještě šílenější zvrhlost, ale to aspoň člověk nemá pořád na očích, pokud tedy nebydlí někde u pobřeží a nemá výhled na nějakou tu větrnou farmu.

    Místo centralizovaných, optimalizovaných a levných zdrojů elektřiny, navíc řádově více ekologických, si každý bude vyrábět elektřinu sám. Co přijde příště? Budeme si každý šít boty a tkát hadry, abychom nechodili bosí a s nahými prdelemi?

    V normálním civilizovaném prostředí – ne někde ve vystrkově, kam se nevyplatí tahat dráty z elektrárny nebo to z geografických a klimatických důvodů nejde – používat FVE, je prostě technicko-ekonomické zvěrstvo. FVE je fajn na pustém ostrově nebo na družici či orbitální stanici, ale ne tady v ČR, potažmo v Evropě.

    Kdyby se angažoval nějaký ten „Velký účetní“, zvážil všechny skutečné náklady a energie, nutné k výrobě, instalaci a likvidaci takového zběsilého FVE čuda, včetně měničů, baterií, počítačů a nákladů na dohled a servis, sečetl veškerou vyrobenou energii za dobu životnosti… Nezbytně by došel k těžce záporným „ziskům“.

    Ano, v našich zcela vyšinutých ekonomických podmínkách, nastolených šílenou státní správou, „se to vyplatí“. To jen ukazuje hloubku marasmu, do které se celá společnost i jednotlivci dostali.

    V součtu je to tak, že všichni platíme – protože přes systém se podílí nedobrovolně každý – naprosto nesmyslné věci, které jsou k ničemu a jsou ekologicky škodlivé. Je to ekonomická zátěž navíc, asi jako kdybychom si drželi drahou a náročnou milenku, která nám vysává kapsy jak zkušený parazit – a která neposkytuje vůbec nic, jen starosti navíc.

    Přitom je jasné, že jakmile establišment nachytá na tento FVE-hype dost oveček, které si spočítaly „mámo, tak příští rok se náklady už zaplatí a máme elektřinu zadara“, uvalí na to daň a bude po ptákách.

    Rozdíl bude ovšem v tom, že cenová hladina za elektřinu pro všechny tímto vším několikanásobně stoupne, tudíž výroba a export krachne a pak se vynoří věrozvěsti s klasickou větou „tohle přece nemohl nikdo předem vědět“.

    Nemohu si pomoci, ale požáry FVE instalací sleduji s jistou dávkou škodolibosti, sorry.

    1. Tak samozřejmě pro velkou energetiku jsou nejvýhodnější velké fotovoltaické elektrárny, zvláště v zemích co jsou blíže rovníku než my (Australie, Kalifornie, Indie, Čína, Španělsko, ….)
      Ty mají neporazitelně nejlevnější elektřinu z fotovoltaiky už nyní.
      Na střechy si to dávají lidé, co chtějí být samostatní, nezávislí (i když cena elektřiny z fotovoltaiky na střeše vyjde investičně na dvojnásobek než cena z velké fotovoltaiky).
      Myslím, že už si nebudeme každý šít boty, to s Vámi souhlasím, ale spousta lidí si třeba stále doma vaří (a nechodí do restaurací či dokonce do velkovývařoven), spousta lidí chce mít své auto a dává mu přednost před hromadnou, levnější velkodopravou….
      Lidé jsou (naštěstí) různí.
      Navrhuji počkat a bez hysterie se rozhodnout pro to, co bude nejvýhodnější, nejméně škodit přírodě a lidem a nebude to drahé.

      1. Re: Milan V

        Hahaha, teď jste mne dostal!

        LEVNÁ HROMADNÁ DOPRAVA!!!!!!!!!

        HAHAHAHA…..

        A teď tu O Budulínkovi, tu mám taky rád!

        1. Žiju v Praze, 3 min od stanice tramvaje, cestovat po Praze tramvají je mnohem levnější, pohodlnější a často i rychlejší než jet autem, nehledě na problémy s parkováním (toho auta). Tak pravil Budulínek a nebyla to pohádka, Targusi.
          Ale mezi každým bodem A a B nevedou tramvaje, na chalupu jezdím autem.

          1. A to ještě, aby jste záviděl: důchodci (nad x let) a děti (pod y let) v Praze jezdí zadarmo tramvají i autobusem i metrem.

            1. V Ostravě – městě už jezdím zadarmo dost dlouho. Tam kde bydlím jede tramvaj max. co 10 minut, obvykle častěji. A pro ostatní existují permanentky na měsíc, na rok…

              1. Re: Milan V a Sk

                A vy si OPRAVDU myslíte, že ta doprava je levná.
                Proč?
                Protože vy osobně MÁLO platíte. Nebo raději vůbec.
                Takže přidejte dva kousky z cyklu O Rákosníčkovi.
                Nic jiného nemá smysl vám odepisovat.

        2. Proč by ne?
          20 osobáků po 1,5 člověka ku 27 lidí v autobuse. Kolik paliva spotřebuje 20 osobáků a kolik autobus? Toho jeden a půl člověka (v průměru) v jednom osobáku je moje osobní pozorování u výjezdu z Ostravy do Hlučína. Pak jsem odjel tím autobusem jako 27. Kde jsem v úvaze udělal chybu? A kolik plechů se přesunulo zbytečně?

          1. V Ostravě – městě už jezdím zadarmo dost dlouho. Tam kde bydlím jede tramvaj max. co 10 minut, obvykle častěji. A pro ostatní existují permanentky na měsíc, na rok…

            1. Kolik velkých měst je v našem státě max 7, ostatní dojíždí z obcí. Za mě při dojezdové trase 2 lidí autem náklady za měsíc cca 550,- Kč, hromadnou dopravou 900,- Kč. Pravda bez předplatného.

          2. Re: Sk

            Aby vás ty 3,14-čoviny přešly, zjistěte si napřed, jak vysoké dotace berou dopravní podniky. Jsou to naprosto šílené částky.
            Teď vůbec neřeším, co je levnější a co dražší, ale KOLIK za tuto službu DPO kasuje.
            Upadne vám tělo až na samotnou zem.

      2. Spousta lidí má auto nejen „pro pocit svobody“, ale proto, že musí pracovat. A musí pracovat mimo své bydliště. A proto, že pro ně jiný způsob dopravy neexistuje. Takže plesnivá Felda je pro ně nezbytností.

        Mimochodem – není Vám nápadné, že za „totáče“ byla dopravní obslužnost menších obcí mnohem lepší, i když většina obyvatel měla práci v místě?

        Ono dnes je zakázáno myslet a plánovat – takže krom jiného, jsme překvapeni nedostatkem škol a domovů pro seniory (55 důchodců na jedno místo v domově), takže domovy pro seniory suplují nemocnice.

    2. Pro K42: píšete, že sledujete požáry FVE instalací. V podstatě o žádných nevím.
      Občas proběhne zpráva o hořícím E-autě, vzplanuvším E-kole nebo skladě s E-bateriemi.
      Už tedy u nás došlo k požárům FVE? Kde a kdy?

  8. Ten nejmenovaný host byl od ČEZu a odpojuje elektřinu maminkám, aby nemohly dětem ohřát oběd.

    U Vidláka je pečený vařený.

  9. Trochu OT, ale jen trochu.

    Dámy a pánové, není mezi vámi nějaký odporník na bouřky, potažmo na kulové blesky? Já si totiž myslím, že nás loni jeden navštívil.

    Bylo odpoledne, mírně zataženo, nikde v dohledu a doslechu bouřka nebyla. Náhle to prásklo, ale ne takovej hrom, jako bejvá normálně. Tenhle byl jako prásknutí bičem a ve vyšší tónině. No a na stropě chodby (nad ní už jen krov) jsme objevili díru téměř kruhového tvaru, podle odpadlé omítky spíše zevnitř od krovu než z chodby. Usmažilo to televize, routery a na stejném patře to vyhodilo pojistky, nám v přízemí ne. V okolních domech a to i přes ulici to též usmažilo televize a routery.

    Hasiči (3 auta) poctivě prošmejdili všechno, včetně asi rok staré střechy, na střeše nikde nenašli sebemenší poškození.

    Tak co myslíte?

    Bohužel neumím vkládat obrázky, fotky mám ve stažených souborech.

      1. O ochraně nepíšu. Mne zajímá, jestli byl nebo nebyl. Co jsem četla (třeba od Kulhánka Blýskání), může kulový blesk proletět okenním sklem z místnosti ven nebo dovnitř, může v místnosti prásknout tak, že ji prakticky rozboří, nebo se v tichosti rozplynout.

        1. Muze treba holce na lavicce v parku roztavit jeji nausnice, aniz by ji ublizil… Muze v letadle projit ulickou mezi sedadly a zas vyjit ven bez poskozeni trupu… Mnozstvi neuveritelnych prihod ukazuje mozna na neco jako inteligenci tohoto fenomenu, mozna druh zivota na nebiologickem zaklade ktery unika nasi pozornosti…

          1. Já jsem z něj vždycky měla velký strach, nevím ani, proč. Možná pro tu nepředvídatelnost a velký ničivý potenciál.

            1. Jako mrně jsem byl na školce v přírodě v Janově nad Nisou a rozbořilo nám to sporák v kuchyni úplně a kuchyni pobořilo. Takový ten kamenný bytelný horský dům s bytelným vybavením kuchyně. Nic neshořelo; prostě v noci v kuchyni binec, jak kdyby tam řádil poltergeist.
              Učitelky s personálem lítaly po baráku, hledaly vysvětlení a uklidňovaly nás. Pamatuji si to proto, že jsme pak byli několik dnů o chlebu s máslem, salámem a kyselou okurkou, což se nám převelice líbilo 😀

              1. Za našich babiček se říkalo, že kulový blesk přituhuje průvan. Proto rychle před bouřkou zavíraly všechny okna.

                1. Máte pravdu, nás to dokonce učili i ve škole tuším ve fyzice. Ale to byla léta padesátá. Faktem je, že nikdo z příbuzných neměl doma lítací dveře a taky pěkně těsnili. Takže něco na tom bude ač se pravilo že je to ýjimečné.

    1. katango.
      Něco podobného jsem viděl u kamaráda.
      Podle toho co píšete,kamarád to měl horší,televize,jak když do ní hodí granát,kabeláž propálená,zásuvky,vypínače vytržené ze zdi.Řádilo to i střeše a rýnou svodem do země,až to narušilo půdu nad pokračujícím odpadem.

      1. S tím strachem je to zajímavý. Obě, co jsme v té chvíli byly doma (já v přízemí a manželka bratrance v 1.patře) jsme bez přímého kontaktu s tou událostí cítily velký strach a úzkost.

        1. To je neprimy dukaz se psychotronicke fenomeny maji kvantove fyzikalni podstatu, byt zcela spekulativne muzeme soudit ze ne v intencich standardniho modelu baryonove hmoty… Jsme asi tak v situaci nabubrele fyziky konce 19. stoleti ktera se povazovala za ukoncenou vedu, byt naznaky ze tomu tak naporosto neni, byli uz tehdy zrejme…

    2. „Scotty, beam Me!“
      „Kurva!!!!“
      „Systémy hlásí, že při transportu došlo k lokální disrupci časpoprostorového kontinua.“
      „Vypadá to, že jsme ztratili člena posádky. Kdo je nyní na řadě v údržbě fotonového jádra a poskytování orálního sexu?“

  10. Technicky řešitelné. Jaké napětí dává jeden panel? Dejme tomu, že stejnosměrných 48V na prázdno.
    Potíž je ve vyšším napětí, v sérii, v převodu na síťové střídavé, s fází proti zemi. To je pro případ požáru technicky řešitelné. Automatickým vypnutím měniče, odpojením a rozpojením panelů.
    Jediná praktická potíž FVE je v nákladnosti úložiště a jeho bezpečnosti při nynější technologii.
    Zvyšování účinnosti panelů, snižování výrobních nákladů, ve spojení s vysokokapcitními bezpečnými a rovněž levnými „baterkami“, umožňující individuální energetickou nezávislost kdejakého vidláka, je noční můrou politiků a jejich loutkovodičů. Očekávám zdanění sluneční elektřiny i pro vlastní potřebu, v ostrovním režimu. Jako „daň ze slunce“, náhradou za z té příčiny snižující se výnos z daně z příjmu, z přidané hodnoty, daně spotřební. Zdanění toho co nyní je dotováno. Z krmeného telete dojná kráva.
    S argumentem „ochrany přírodních zdrojů a životního prostředí před znečištěním při výrobě. S výnosem, jak jinak přesměrovaným jinam. Třeba na nákup dalšího pro obranu nepotřebného vojenského harampádí a podporu cizích zájmů. A samozřejmě, na posílení své moci, aby si poddaní moc nevyskakovali. To se jim nebude trpět….
    A co teprv biotechnologie pro snadnou výrobu etylalkoholu ve velkém….

  11. A sníh. Pojistit proti tomu, že napadlý sníh způsobí prasknutí tašky.
    Informace z první ruky, desítky případů pouze za jednu firmu, jednu sezonu.

    Možná to stojí za krachem Malina. Že své pracovní kolektivy , místo toho aby montovali nové systémy, musel posílat na opravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *