25 dubna, 2024

Tak nám Tálibán začíná pomalu ale jistě vést válku proti Íránu, dlouhodobému nepříteli velké, a aktuálně krachující Ameriky

Přišlo to úplně náhodou úplně vhod, když se tak nějak hodně jedná o rozšiřování BRICS v čele s Ruskem a Čínou, a taky o tom, že všechny tyto země se postupně vykašlou na petrodolar.

Začíná být o dost jasnější, proč tam Biden všechen ten „válečný vercajk“ ošklivým Tálibům nechal, že? Ono totiž když chcete sanovat a zakrýt vlastní průšvih, je ideální podpořit a případně vyzbrojit konflikt někde jinde. Nejlépe tam, kde mají třeba ropu. Vývoz americké demokracie už tak v oblasti zažili třeba Sýrie, Libye či Irák. Inu, vědro začíná zase přetékat, válka na Ukrajině už to zjevně prostřednictvím Evropy přestává finančně uspokojivě řešit, a tak je potřeba to rozjet ještě jinde. Čím více zakázek pro americké zbrojaře, tím líp. To je bez debat.

A tak se v Afghánistánu rozhodli, a v reakci na nedávné události zahájili výstavbu tří přehrad v provinciích Farah, Herát a Zábul, a zaříznou tak Íráncům životně důležitý přísun vody. A nejen jim. Instalace přehrad totiž umožní plnou kontrolu nad tokem vody do sousedního Íránu ale i Turkmenistánu. Práce na nich podél řeky Harirud ale začaly ještě před střety na hranicích. Jestli na to přišli sami, nebo jim to někdo poradil se můžeme jen domnívat.

Takže zatímco Taliban zdůvodňuje přesun lidí, všech těch zděděných obrněných vozidel a dělostřelectva k íránským hranicím plánovanými cvičeními v oblasti, Írán již nabízí možnosti, jak na hrozbu z Afghánistánu reagovat. Íránský list Hamshahri nabídl čtyři možnosti, které zahrnovaly vojenskou reakci, obchodní omezení spolu s uzavřením hranic, vyhoštění diplomatů Talibanu ze země a vyhoštění všech afghánských uprchlíků. Na nejúčinnější variantu vypadá právě to vracení uprchlíků a ekonomický tlak, protože co si budeme povídat, tak právě ekonomická  a humanitární situace, je v celým světem opuštěném Afghánistánu tristní.

Inu Bůh ochraňuj Ameriku a hlavně všechny, kterým chce pomáhat. Většinou to pro ně moc dobře nekončí. Ale my na to už budeme mít novou smlouvu o spolupráci, takže my budeme dozajista výjimka. Tak asi po dobu, kdy budeme mlčet a ty pro nás zbraňový nesmysly z českých důchodů platit, asi jo. Držme si palce.

18 thoughts on “Tak nám Tálibán začíná pomalu ale jistě vést válku proti Íránu, dlouhodobému nepříteli velké, a aktuálně krachující Ameriky

  1. Afghánistán a Iran se nesnáší dlouhodobě, ale to na VSŽ neprobírali.

    Mezitím bychom měli přitopit, aby sporů o vodu na světě přibylo, ju? Paní vodbornice nám vysvětlí, že za to můžou zlí kapitalisté.

  2. paní Marková,
    prosím, zkraťte ty Vaše nadpisy článků pokud možno na jednořádkové, protože „Alefův“signální sloupec napravo: „NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY“ na dlouhý text není prostě dimenzovaný a to způsobuje, že informace o nejnovějším příspěvku zapande velmi brzy do ztracena! Už Vás tady někdo žádal, ale furt si jedete svou lajnu a to rozhodně není vůči druhým fér, dík!

    Nebo, Vidláku, udělajte v tom pořádek a každého nového poučte. Ono k tomu zdejšímu nepohodlí úplně stačí to obrácené řazení příspěvků a z toho „uvařené“ kolečko myši od neustálého rolování, dík.

  3. Paní Jano, díky za svěží pohledy na věc.
    I za to, že že v době odnárodňovacího procesu Vám stojí za to používat slušnou češtinu …

    1. Tak nam zakyne Markova u tabule povezte, co jste se doma naucila nazpamet , z ucebnice vo Talibanu. Nebo.
      Dnes kazdy napise slohove cviceni o Talibanu , co se kazdy pilne naucil zpameti a napise naucene pisemne do sesitu.

  4. Za vsetkym zase netreba hladat juesej.

    Talibovia maju mraky chlapov, co vedia len dve veci. Modlit sa a bojovat.
    K tomu patri aj tretia vec – umierat.

    No a tych chalosov tam maju za tych 20 rokov pozehnane.
    Uz na vojenskej sluzbe platilo, ze najlepsi vojak je k smrti utahany a hladny. Vtedy nevymysla bekoviny.

    Cize vymysleli chalosom program.

    Horsie to bude s tymi stavbami, pac na nejake tie priehrady okrem ludskeho materialu a nadsenia treba aj zopar strojov a predpokladam, ze strojovy park z biedou vystaci na stavanie pol priehrady.

    Celej vojnovej generacii chalosov bude trvat dlho, kym sa preorientuju z toho co vedia na nieco, co by mali chciet vediet, Iran ma tu smolu, ze je hned vedla.
    Na vojnovu vypravu chalosov na americkych pojazdnych hrackach treba mraky veci, z ktorych su vlastne vsetky pre talibancov tazko dostupne. Benzinom pocnuc po nahradne diely konciac. To nie je take jednoduche ako sandalikovanie sa po priesmykoch.

    1. Zvědavec: Je to tak. Většina si jich žádné mírové předtím nepamatuje. Válčí se tam skoro 50 let. Afghánci nejsou jako Vietnamci, kteří se po desítkách let válek za nezávislost od zbraní vrátili do práce. V Afghánistánu mají tradici válčení mezi kmeny.

  5. Nebylo by od věci ptát se, jak jsou na tom Afghánci s chutí pracovat a s chutí bojovat.
    Jakože, co je pravděpodobnější, že budou dělat. Nebo co umí.
    Íráncům je to asi jasné.

  6. Kdepak, původní naděje byla, že „zapomenutá“ americká výzbroj poslouží k expanzi na sever. Proto také Rusové urychleně na základě žádosti vlády Tadžikistánu „posílili“ svou přítomnost na své základě v Tadžikistánu. Podle agentury JPP, snímky nejsou – jen kuloární povídání, den po odchodu US armády z Afghanistánu, byly na afhánsko-tádžické hranici viděni příslušníci ruského specnazu a VDV se slušnou výbavou.

  7. Taliban se těžko nechává řídit CIA. Spíš se jejich bojovníci nudí, pokusy o relativně mírovou správu země je nebaví a vrchní velení je potřebuje nějak zaměstnat. Celoživotní bojovníci jinou práci než boj neznají. S Íránem měli špatné vztahy už před 11. zatím 2001. V době odchodu Američanů dočasně napětí s Íránem snížili. Jen dočasně. Může to být i snaha získat výkupné od Íránu za neútočení případně uvolnění zařazených devizových rezerv z USA, kdyby náhodou je chtěla americká vlády odměnit, i když nevěřím, že by jim Íránci ustoupili. Vláda Talibanu může chtít vnitřní spory v zemi utlumit nasměrováním hněvu proti vnějšímu nepříteli. Nakonec šíity považují za kacíře. V afghánské historii to bylo běžné dělat nájezdy do okolí především do Pákistánu a Indie. Do úrodných nížin. Dnes je tam lidí asi 10x víc než tenkrát a všichni potřebují jíst.

    1. To jsou ale zlá slovíčka. Všichni víme, že se u nás naprosto nic nezakazuje. Ta diskuze prostě jen není umožněna. Ve výsledku je to to samé, ale líp se to poslouchá.

    2. Od té doby, co ti dezolátní dezinformátoři začali k manipulaci veřejností používat pravdu, je třeba být ostražitý a nesmlouvavý ..

  8. Na Novinkach je clanek o tom, ze pry vsichni clenove NATO chteji a souhlasi ze se tam prijme i Ukrajina. Ale diskuze je pod clankem zakazana 🙂

      1. Rozložilo nerozložilo…
        pokud zdroje v mainstreamu píšou, že Ukrajina je aktuálně zemí s největší armadou a výzbrojí na evropském kontinentě, tak mě napadá, že nic jiného, než že vykradené odzbrojené Evropě nezbývá než kooptovat Ukrajinu.
        Že je to proti zásadám samotného NATO / jasné hranice, nepřítomnost válečného konfliktu/ je evidentně nepodstatný detail ..

        1. Já už se jenom směju.
          Co dalo práce nacistickejm pohlavárům a jejich pohrobkům, než uplácali NATO+EU a současnej zludračenej póvl jim to zničí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *