25 března, 2023

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


2 543 thoughts on “Tribuna

 1. Pátek, 24.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Mise OSN oznámila masakry ruských válečných zajatců ozbrojenými silami Ukrajiny. OSN zdokumentovala nejméně 25 případů masakru ruských zajatců ozbrojenými silami Ukrajiny, uvedla vedoucí monitorovací mise organizace Matilda Bogner.

  2; Polští horníci přinášejí na protest rakev s portréty Grety Thunbergové a Ursuly von der Leyen. Ve Varšavě vyrazili horníci do budovy Evropské komise na protest proti plánům EU na omezení emisí metanu.

  3; Nadcházející dodávky uranové munice ozbrojeným silám Ukrajiny naznačují přípravy na ofenzívu na Krymu, píší Asia Times. Plány Británie převést munici s uranovou složkou (ochuzený uran) do ozbrojených sil Ukrajiny nebyly oznámeny náhodou. Poukazují na touhu Západu pomoci Ukrajině zajistit brzký útok na Krym.

  4; Na Ukrajině povoleno přijetí cizích občanů do služby v letectvu. Občané jiných zemí mohou vstoupit do služby ve vzdušných silách Ukrajiny, uvedl Jurij Ignat, zástupce velení Ozbrojených sil Ukrajiny.

  5; V Moskvě zatčeni vysoce postavení celníci. Soud zatkl zástupce vedoucího Ústřední celní správy Federální celní služby Beglova.

  6; USA uvalily sankce na Lukašenkovo letadlo. Ministerstvo financí USA oznámilo uvalení sankcí na Boeing 737, které Lukašenka používá.

  7; Ministr obrany Sergej Šojgu předal Řád odvahy vojákům, kteří zabránili útoku dronů nad Černým mořem, uvedlo vojenské oddělení.

  8; Ministerstvo obrany Ruské federace sdělilo, co se stane, když je zasažen projektil s ochuzeným uranem. Mohou být infikovány významné obdělávané oblasti v zemi.

  9; Demonstranti pochodovali ulicemi Paříže k písni „Kaťuša“. Ve Francii během protestu proti důchodové reformě začali demonstranti procházející se po jedné z pařížských ulic zpívat píseň, jejíž melodie je podobná prvnímu verši slavné „Kaťuši“.

  10; Šojgu předal Řád odvahy vojenským dívkám, které zničily drony v Sevastopolu. Ministr obrany Sergej Šojgu předal Řád odvahy dívkám Marině Falejevové a Taťjaně Celujko, které odrazily útok dronu v Sevastopolu, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

  11; Turecké volby: Erdogan vede nad hlavním konkurentem, hlásí průzkum. Více než 47 % voličů v Turecku je připraveno volit v nadcházejících volbách 14. května úřadujícího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

  12; Peskov považuje za „neocenitelnou zkušenost“ Stalinovy „stimulující“ telegramy ředitelům vojensko-průmyslového komplexu. Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov věří, že telegramy Josifa Stalina adresované ředitelům obranných podniků jsou „neocenitelnou zkušeností“.

  13; The Times: Dánské a švédské námořnictvo bylo před výbuchy v oblasti Nord Stream. Dánské a švédské námořnictvo hlídkovalo v oblasti, kde byly vyhozeny do povětří plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 čtyři dny před sabotáží, informoval dnes britský list The Times, 24. března.

  14; Zelenskij s telefonem v ruce tluče čelem o Velkou čínskou zeď. Výzvu organizují jak Zelenského úřad, tak ukrajinské ministerstvo zahraničí – obecně je Peking naštvaný z několika stran najednou z jednoho důvodu. Korporátní styl ukrajinské diplomacie, otravující každou normální zemi.

  15; Severní Korea vytvořila svůj vlastní „Poseidon“. Faktor zničení seskupení lodí a přístavu nepřítele se nazývá „těžká radioaktivní tsunami“.

  16; Démoni v uniformách: Na Ukrajině policie zbila rektora chrámu za loajalitu k UOC. Arcikněz John Procjuk a komunita nechtěli přejít do rozkolnické „Pravoslavné církve Ukrajiny“.

  17; Čínské ministerstvo zahraničí: Ukrajinský konflikt zhoršují Spojené státy. Mao Ning zdůraznil, že Spojené státy dělají vše pro prohloubení konfliktu.

  18; „Vyhladit tuto infekci“: Medveděv povolil postup ozbrojených sil RF do Kyjeva a Lvova. Je možné, že v průběhu speciální operace bude nutné jet do Kyjeva nebo Lvova, abychom „vyhladili tuto infekci“, řekl Dmitrij Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruska.

  19; Rostec bude zkoumat trosky amerického dronu MQ-9 Reaper. Vrak je předmětem zájmu ke studiu specialistů z ruského vojensko-průmyslového komplexu (DIC), uvedl Rostec 24. března.

  20; Velení ozbrojených sil Ukrajiny aktivovalo letectvo ve směru na Kupjansk. Pozorovací stanoviště ruských protivzdušných obranných sil (protivzdušná obrana) zaznamenávají zvýšené využívání letectví Ozbrojenými silami Ukrajiny ve směru na Kupjansk.

  21; Zemětřesení v Soči. Podle GUMCHS z Krasnodarského území nebyla infrastruktura města poškozena a nedošlo ani k žádným obětem.

  22; Kyjev měl potíže s organizací rozhovoru mezi Zelenským a Si Ťin-pchingem. Existují určité potíže při organizování rozhovoru mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, uvedl ve vysílání národního telethonu poradce vedoucího prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

  23; USA útočí na íránská zařízení v Sýrii v odvetě za útok dronu. Armáda Spojených států zahájila sérii cílených úderů proti formacím, které jsou spojeny s íránskými islámskými revolučními gardami (IRGC, IRGC).

  22; Evropská komise přidělila zemědělcům kompenzace kvůli přeplnění trhu obilím z Ukrajiny. Evropská komise poskytla zemědělcům ve východních zemích EU pomoc ve výši 56 milionů EUR v souvislosti s přeplněním jejich trhů obilím z Ukrajiny, ale to nestačilo a Brusel jim poskytne ještě více prostředků.

  23; Ukrajinské úřady zvedly zbraně proti Raiffeisen Bank International. Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce, vedená Oleksandrem Novikovem, prohlásila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International za „mezinárodního sponzora války“.

  24; Biden a Trudeau diskutovali o pomoci Ukrajině. Lídři Spojených států a Kanady Joe Biden a Justin Trudeau budou v pátek diskutovat na nadcházejících jednáních v Ottawě, včetně pomoci Ukrajině.

  25; Rusko jednat s Kazachstánem a Turkmenistánem o výstavbě trasy obcházející Kaspické moře. Rusko plánuje diskutovat s Kazachstánem a Turkmenistánem o výstavbě trasy obcházející Kaspické moře na květnovém fóru Russia-Islamic World: KazanForum.

  26; Severní Korea oznámila, že úspěšně otestovala bezpilotní útočný člun s jaderným pohonem.

  27; Výsledky návštěvy Si Ťin-pchinga v Rusku. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě ve dnech 20. až 22. března byla zlomovým bodem ve vývoji rusko-čínského dialogu.

  28; Washington uvedl, že nadále doufá v rozhovor mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem. Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre uvedla, že Spojené státy v současné době pracují na uspořádání telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

  29; Severní Korea oznámila testování ponorkových dronů s jadernými hlavicemi. Účelem použití hypoteticky existujícího aparátu je útok na skupiny nepřátelských lodí a zničení jejích předních operačních přístavů.

  30; Ruské vzdušné síly sestřelily ukrajinský Su-24 u Boguslavky v Charkovské oblasti.

  31; Francouzský žoldák, který mučil civilisty zabit na Ukrajině. V zóně vojenské speciální operace na Ukrajině byl zlikvidován francouzský žoldák Kevin David, který se podílel na mučení civilistů. Oznámily to dnes, 23. března, místní telegramové kanály.

  32; Ukrajinská média informují o explozích v Oděse. V Oděse došlo k několika explozím, v regionu zní siréna. Informují o tom místní média.

  33; Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uznal své lživé prohlášení o stažení ruských jednotek z Nové Kachovky za chybu. Generální štáb ukrajinské armády popřel svou zprávu, že se ruské jednotky stahují z Nové Kachovky v Chersonské oblasti.

  34; World Athletics zpřísnila podmínky pro účast transgender lidí v ženských soutěžích. Prezident Mezinárodní asociace atletických federací (World Athletics Federation) Sebastian Coe hovořil o změnách v pravidlech pro přijímání transgender sportovců na soutěže.

  35; Vladimir Putin založil medaili „Za odvahu“.

  36; Ruská vláda zvažuje možnost navýšení státního fondu obilí na 10 000 000 tun. V Rusku byl vytvořen speciální intervenční fond na podporu zemědělských výrobců a stabilizaci cen obilí.

  37; Ministerstvo spravedlnosti uznalo blogera Ilju Varlamova za zahraničního agenta. Nyní je v jednotném registru více než 550 jednotlivců a organizací.

  38; Kostadinov: USA se snaží poslat bulharské jednotky do zóny SVO na Ukrajině. Kostadinov zároveň upozornil, že Američané selhávají v informační válce zaměřené na vytváření protiruských nálad v bulharské společnosti.

  39; USA předají ukrajinským ozbrojeným silám opravené tanky Abrams ze zásob. Pentagonu Toto prohlášení učinil americký ministr obrany Lloyd Austin.

  40; Rusko obvinilo Slovensko z porušení smlouvy kvůli převodu APU MiG-29. Vedení Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Ruské federace (FSVTS) naznačilo, že prohlášení slovenských úřadů o předání MiGu-29 Ukrajině je nepřátelským krokem vůči Rusku.

  41; Spojené státy uvalily sankce na BelAZ a MAZ.

  Zdroj: rusnext.ru

 2. Pátek, 24.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Vučič se NATO zeptal, kdo dal alianci v roce 1999 právo zabíjet Srby. V Srbsku je 24. března výročím bombardování NATO, které zabilo přes 2.500 lidí.

  2; Fronta opravdu potřebuje pomoc: Drony zachraňují životy a pomáhají bojovníkům vyhrát. V oblasti Donbasu, Záporoží a Chersonu pokračují těžké boje.

  3; Ofenzíva u Kremenné: „Odvážní“ dobyli pozice a získali zajatce. Útočná pěchota a speciální jednotky podporované obrněnými skupinami a dělostřelectvem pokračují v postupu.

  4; Záběry z útoku na nepřátelské pozice na frontě Avdějevce. Vojáci 1454. pluku ozbrojených sil RF, operující ve směru Avdějevka jako součást 1. doněckého armádního sboru, zaútočili na pozice ozbrojených sil Ukrajiny.

  5; Světoví lídři by měli naslouchat názoru Číny, říká španělský premiér. Včetně ukrajinské otázky.

  6; Rychle a hladce: útočný oddíl výsadkových sil vyřadil nepřítele z fronty u Svatova-Kremennaja. Pod krytím obrněné skupiny a dělostřelectva zaútočili výsadkáři na baštu ozbrojených sil Ukrajiny.

  7; Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyhrožuje rumunskému senátorovi smrtí. Rumunská senátorka Šošoaca oznámila, že jí ukrajinské ministerstvo zahraničí vyhrožovalo smrtí.

  8; Posádka obrněného transportéru Ozbrojených sil Ukrajiny opustila svého „bratra“ a utekla před palbou ruské armády. Ruští stíhači živě komentují situaci v zákulisí.

  9; 22. „Silniční vlak“ s auty a pomocí pro armádu jede na frontu! Dobrovolní dárci již poslali asi 250 vozidel, která dohánějí ztrátu dopravy a pomáhají zachraňovat životy bojovníků.

  10; Evropská unie štědře platí Polsku za pomoc poskytnutou Ukrajině. Již dříve polské úřady uvedly, že republika je v objemu zbraní převezených na Ukrajinu na druhém místě za Spojenými státy.

  11; Průzkumná letadla a stíhačky NATO se blíží k zóně SVO. Nad Finskem byl spatřen i americký průzkumný letoun.

  12; Americký vyslanec naléhá na Srby, aby „zanechali zášť“ vůči NATO. 24. březen je výročím bombardování NATO v Srbsku.

  13; Ruské vzdušné síly zasazují masivní údery a podporují ofenzívu na frontě u Avdějevky. Posádky bojových letadel a vrtulníků ozbrojených sil RF útočí na cíle ve městě a okolí.

  14; Rumunskému parlamentu byl předložen alarmující návrh zákona pro Ukrajinu. Musíte zaplatit za pomoc Bukurešti.

  15; Ukrajinští vojáci se pokusili o útěk z Bachmutu, ale Rusové je zadrželi. Tak se ukázala pravda, co ukrajinští ozbrojenci ve městě dělají.

  16; Některé banky v Evropě byly označeny za „chronické pacienty“. Všem těmto „chronickým pacientům“ hrozí, že „skončí na jednotce intenzivní péče s ne vždy zaručeným pozitivním výsledkem“.

  17; Útok na Bachmut – záběry bojovníků Wagner. Útočné týmy postupují ruinami s podporou kvadrokoptér.

  18; Ukrajinská armáda ztratila více než 600 lidí za den – shrnutí ministerstva obrany. Mezi zničené cíle patří muniční sklad žoldnéřské jednotky Cizinecké legie a hangár s nepřátelskými drony.

  19; „V Bachmutu je peklo! Pekelné bitvy, „Wagner“ strašně tlačí, útočí ze všech stran“, panické ukrajinské shrnutí. Ukrajinští vojenští analytici nezadržují emoce a hovoří o kritické situaci pro ozbrojené síly Ukrajiny v Bachmutu (Arťomovsk).

  20; Ukrajina předala všechny vážně zraněné válečné zajatce Rusku. Nejde o výměnu válečných zajatců, ale o návrat těžce raněných bez předběžných podmínek.

  21; Prohlášení Ministerstva obrany o důsledcích dodávek munice s uranem do Kyjeva. Skořápky z ochuzeného uranu dosud používaly pouze země NATO a pouze na cizím území.

  22; Zelenského kancelář se snaží vysvětlit, proč se rozhovor se Si Ťin-pchingem hroutí. Očekávalo se, že čínský vůdce po návštěvě Ruska zavolá Zelenskému, nyní si ale Peking dal pauzu.

  23; Dánské úřady pozvaly provozovatele Nord Stream 2, aby se podílel na podvodních pracích. Kreml již na pozvání Nord Stream 2 AG zareagoval.

  24; Stíhačky ruských vzdušných sil hledají americké systémy protivzdušné obrany Patriot. Na mušce jsou další systémy protivzdušné obrany Ukrajiny.

  25; Major FSO, který se pokusil uprchnout před mobilizací, půjde do kolonie s přísným režimem. Rozsudek nad bývalým důstojníkem, který se pokusil ukrýt v Kazachstánu a Arménii, vynesl vojenský soud Barnaulské posádky.

  26; Stíhačky, bomby, Šahídy a řízené střely létaly: podrobnosti o nočním úderu na cíle na Ukrajině. Objekty byly zasaženy v několika oblastech Ukrajiny.

  27; V Rusku se objevil další PMC – Espaňola a prapor Vostok je sloučen do Národní gardy. V životě obou jednotek začala nová kapitola, která se shodovala s mnoha zlomy v ruské politice a průběhu SVO.

  28; Vojenští specialisté NATO se stanou legitimním cílem ruské armády na Ukrajině, říká Medveděv. „Jsou to bojovníci, nepřátelé našeho státu. Musí být zničeni.“

  29; Naše kamikadze drony ničí nepřátelské vybavení v oblasti Bachmutu. Pokusy ukrajinských ozbrojených sil ukrýt své vybavení jsou neúspěšné – bezpilotní letouny ruské armády zasáhly bez jediné chyby.

  30; Vědec hovořil o důsledcích použití granátů s ochuzeným uranem. Již dříve Londýn oznámil svůj záměr dodávat takovou munici kyjevskému režimu.

  31; Ozbrojené síly Ukrajiny zasadily Gorlovce silnou ránu, Gerani útočí na Ukrajinu: výsledky noci. Na Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach.

  32; Japonsko: Ředitel školy rezignoval, odmítl se Ukrajincům omluvit za to, že se za výuku začne platit. „Uprchlíci“ z Ukrajiny pronikli i do Japonska.

  33; Turecký prezidentský kandidát říká, že uznává Krym a nové regiony jako ruské. Dogu Perincek je lídrem strany Rodina a chce se stát nástupcem Erdogana ve funkci prezidenta.

  34; Švýcarské obrněné vozidlo spatřeno na Donbasu. Připomínáme, že Švýcarsko nedodává ukrajinskému režimu zbraně a vojenské vybavení.

  35; Globální rozkol dozrává kvůli konfrontaci s Ruskem, píše Forbes. Ekonom Doshi: většina zemí se postavila proti sankcím kvůli spolupráci s Ruskem.

  36; Ozbrojené síly Ukrajiny připravují průlom v oblasti Záporoží. U města Orechov od neděle prozkoumávají ukrajinští ozbrojenci naši obrannou linii.

  37; Ukrajina je omezena pomalými dodávkami západních zbraní, píše Washington Post. Pokud budou zpoždění pokračovat, Rusko získá na bitevním poli výhodu, říkají analytici.

  38; Transgender atleti mají zakázáno soutěžit se ženami v atletice. Rada světové atletiky (Mezinárodní asociace atletických federací) toto rozhodnutí schválila.

  39; Španělsko pošle svou první várku Leopardů 2A4 na Ukrajinu v nejbližších dnech. Vyplývá to z prohlášení španělského ministerstva obrany.

  40; Byly zveřejněny podrobnosti diskuse na jednání mezi generálním tajemníkem OSN a vedoucími představiteli zemí EU a USA o dohodě o obilí. Uvádí se, že německý kancléř Olaf Scholz se vyslovil pro přijetí opatření k pokračování vývozu obilí z Ukrajiny.

  41; Rada navrhuje zrušit doživotní dávky pro ukrajinské vojáky po demobilizaci. „Hrdinové“ Ukrajiny stojí příliš mnoho jejího rozpočtu.

  42; Trump „vytvořil falešné očekávání“ svého zatčení. Tím „přinutil republikány v Kongresu, aby zasáhli do vyšetřování bývalého prezidenta“.

  43; Severní Korea testuje nový podmořský jaderný zbraňový systém. Severní Korea otestovala nový systém podvodních jaderných zbraní.

  44; Bitvy u Chersonu: Krymští bojovníci proti diverzantům ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se vylodili na ostrovech. Poziční bitvy pokračují v oblasti ostrovů na Dněpru u Chersonu.

  45; Italská premiérka křičel na poslance kvůli Ukrajině. Italská premiérka Georgia Meloni křičela na poslance a vysvětlovala, proč musí nadále podporovat Ukrajinu.

  4; 6; PMC „Wagner“ pokračuje v silném útoku na Bachmut, ozbrojené síly Ukrajiny ustupují, ale snaží se o protiútok. Ukrajinští vojenští analytici neustále informují o neutěšené situaci ozbrojených sil Ukrajiny na frontě v Bachmutském sektoru.

  47; Ofenzíva u Kremenné: „Odvážní“ vyřadili nepřítele z důležitého sektoru fronty a dobyli řadu opěrných bodů. Sibiřští „Zuřiví psi“ zaútočili na linii obrany ukrajinských ozbrojenců na frontě u Svatova – Kremenné.

  48; Francie v ohni: 1 milion lidí se účastní protivládních protestů. V ulicích Paříže a dalších měst jsou davy demonstrantů, hoří barikády.

  49; Operace „Síť pro frontu“: u Svatova – Flint-netting už zachraňuje životy našich bojovníků.
  Již existují první zachráněné kusy techniky před nepřátelskými údery dronů.

  50; Ohnivé výstřely: „Lancety“ zničily cisternu s palivem a tank Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské útočné drony způsobují značné škody ozbrojeným silám Ukrajiny, ničí obrněná vozidla, vozidla a dělostřelectvo na všech frontách.

  51; „Za všechno mohou Rusové“: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny přiznal svou lež o stažení ruské armády z Nové Kachovky. Už před tím ukrajinští propagandisté prohlásili, že jde o ruskou IPSO (informačně-psychologickou operaci).

  52; Polská armáda vybudovala na hranici s Ruskem více než 100 km bariér. V první polovině dubna začne na tomto úseku hranice vznik elektronického plotu se sledovacími systémy.

  53; EU potvrdila slib poskytnout Ukrajině 1 milion granátů. Summit EU také podpořila myšlenku vytvoření mezinárodního mechanismu pro zohlednění škod způsobených Ukrajině pro následné reparace.

  Zdroj: rusvesna.su

 3. Čtvrtek, 23.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Operace „Síť pro frontu“: u Svatova-Kremennaja už řetěz zachraňuje životy našich vojáků. Již existují první zachráněné kusy techniky před nepřátelskými údery dronů.

  2; Ohnivé výstřely: „Lancety“ zničily tanker a tank Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské útočné drony způsobují značné škody ozbrojeným silám Ukrajiny, ničí obrněná vozidla, vozidla a dělostřelectvo na všech frontách.

  3; „Za všechno mohou Rusové“: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny přiznal svou lež o stažení ruské armády z Nové Kachovky. Už před tím ukrajinští propagandisté prohlásili, že jde o ruskou IPSO (informačně-psychologickou operaci).

  4; Polská armáda vybudovala na hranici s Ruskem více než 100 km bariér. V první polovině dubna začne na tomto úseku hranice vznik elektronického plotu se sledovacími systémy.

  5; EU potvrdila slib poskytnout Ukrajině 1 milion granátů. Summit EU také podpořil myšlenku vytvoření mezinárodního mechanismu pro zohlednění škod způsobených Ukrajině pro následné reparace.

  6; Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny „urychleně stáhl“ ruské jednotky z Nové Kachovky, ale duchové odtamtud nadále útočí na Ozbrojené síly Ukrajiny. Šílenci z ukrajinského generálního štábu udělali bláznivé prohlášení.

  7; Medveděv přečetl Stalinův telegram ředitelům obranných podniků. Uskutečnilo se jednání pracovní skupiny Vojensko-průmyslové komise Ruské federace pro kontrolu výroby populárních typů zbraní.

  8; Vše pro frontu: Ruský terénní vůz (Derways) a „Buchanka“ Operace Z vyrazily na frontu na pomoc vojákům. Smontovali jsme již asi 250 vozů, ale stále přicházejí požadavky.

  9; 5. brigáda postupuje – ulice Marjinky jsou posety mrtvolami ozbrojenců ukrajinské armády. Ulice města jsou doslova posety těly zničených ukrajinských ozbrojenců.

  10; Ukrajinská armáda připravila obrovskou rezervu lidí a vybavení NATO pro protiútok u Bachmut, říká Prigožin. V okolí města Ukrajinci soustředili skupinu více než 80 000 ozbrojenců.

  11; Prezident Ruska svým výnosem zřídil medaili „Za odvahu“. Bude to cena za statečnost a odvahu projevenou v průběhu bojových a jiných operací na obranu vlasti.

  12; Boj v Bachmutu očima nepřítele: Ozbrojenci používají americké granátomety PSRL-1. Boje o Arťomovsk pokračují.

  13; V očekávání nepřátelského útoku: V rámci Státní dumy bylo vytvořeno Centrum pro podporu obranných inovací. Aktivisté a soukromá iniciativa jsou nepostradatelní.

  14; Slovensko předalo Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Podle slovenského ministra obrany jde teprve o první várku.

  15; Ruští vojáci zasáhli pozice ozbrojených sil Ukrajiny u Belogorovky. Jediný přeživší ukrajinský voják mluvil o bitvě.

  16; Lancety ničí americké houfnice M777. Čerstvé záběry natočené v Jasinovatském okrese v DLR.

  17; Ukrajinský Su-24 byl sestřelen, sklad 65. brigády ozbrojených sil Ukrajiny byl zničen – shrnutí. Během dne bylo zasaženo 76 dělostřeleckých jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny na palebných postaveních, živou sílu a techniku nepřítele ve 114 okresech.

  18; Ruská armáda aktivně bojuje v klíčových sektorech fronty, nepřítel trpí ztráty. Za den bylo v okolí Doněcka zničeno více než 250 ukrajinských ozbrojenců a značné množství nepřátelské techniky.

  19; USA se obávají, že je Čína zažene plánem Ukrajiny do kouta, píše Bloomberg. Peking může přesvědčit ostatní země, že Washington nemá zájem na míru na Ukrajině.

  20; Francouzské ministerstvo obrany sdělilo, co se učí ukrajinští piloti. Již dříve list Le Figaro uvedl, že piloti Ozbrojených sil Ukrajiny cvičí ve Francii na stíhačkách Mirage 2000 měsíc a půl.

  21; Ukrajinská pravoslavná církev vyzývá věřící, aby bránili Kyjevsko-pečerskou lávru. Metropolita kanonické Ukrajinské pravoslavné církve Pavel řekl, že obyvatelé Kyjevsko-pečerské lávry nebudou moci opustit klášter do 29. března.

  22; Brigáda „Kalmius“ ničí nepřátelské pozice a podporuje postup na Avdiivku. Posádky 152-mm houfnic Msta-B provádějí protibateriové práce na dělech ozbrojených sil Ukrajiny, udeří na akumulaci vybavení a živé síly nepřítele.

  23; PMC „Wagner“ provádí masivní útok na Bachmut, ozbrojené síly Ukrajiny ztrácejí pozice ve městě a regionu. Obecná situace pro ozbrojené síly Ukrajiny je velmi obtížná.

  24; Rozbitá vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny na přechodu u Bachmutu.Čerstvé záběry ze směru Arťomovsk.

  25; Vyděšený ukrajinský voják prosí o milost operátora dronu. „V první linii by nikoho nenapadlo přemýšlet o etice morálky,“ komentuje záběry Arťom Žoga, velitel Sparty.

  26; Ministerstvo obrany: Sojuz vynesl na oběžnou dráhu vojenskou družici. Ruské vzdušné síly již dříve vypustily nosnou raketu Sojuz-2.1a z kosmodromu Pleseck.

  27; Bidenův rating klesá stále níž – výsledky průzkumu. Míra souhlasu s prací prezidenta Spojených států klesla téměř na minimální úroveň.

  28; Boje v Bachmutu: čerstvé záběry. Panorama fronty na periferii a nové údery na ruinách.

  29; Velení ozbrojených sil Ukrajiny vyhlásilo u Bachmutu protiofenzívu. V Kyjevě věří, že PMC „Wagner“ „dochází dech“.

  30; Časy: Speciální jednotka operující na Ukrajině přijímá informace o cílech přes satelit CIA.Skupina je formálně policejním speciálním oddílem, ale úzce spolupracuje s Hlavním zpravodajským ředitelstvím (GUR) Ministerstva obrany Ukrajiny.

  31; V Melitopolu došlo k výbuchu. Podrobnosti se upřesňují.

  32; Sbližování Ruska a Číny je Bidenova strategická chyba, říká Pompeo. Současné americké úřady umožnily dvěma stálým členům Rady bezpečnosti OSN spojit se proti USA, říká bývalý šéf CIA a ministerstva zahraničí.

  33; Česká republika už nebude moci pomáhat Kyjevu, říká prezident Pavel. Očekává se, že chudé země východní Evropy to vzdají jako první.

  34; Medveděv: Ukrajina je součástí Ruska. Co jiného, kromě jaderné války, promluvil místopředseda Rady bezpečnosti v rozhovoru.

  35; Samopal v ruce a do bitvy: Jak dvě Rusky odrazily útok dronu na Sevastopol. Ministr obrany včera všechny šokoval zprávou, že ženy útok skutečně odrazily.

  36; Kadyrov: Západu je třeba u nich doma ukázat, co znamená kontaminace uranem. Šéf Čečenska komentoval plány Londýna dodávat ozbrojeným silám Ukrajiny munici s ochuzeným uranem.

  37; Medveděv: Pominula hrozba jaderného konfliktu? Ne, naopak vzrostla. Dodávky granátů z ochuzeného uranu mohou zcela změnit hru.

  38; Generální tajemník NATO: Západ by se měl připravit na dlouhodobou podporu Ukrajině. Západ a NATO neplánují válku ukončit.

  39; Jednotná strategie: společné prohlášení Putina a Si Ťin-pchinga, setkání Lukašenka a bezpečnostních sil, prohlášení běloruských poslanců. Není pochyb o tom, že tato událost byla ostře sledována po celém světě.

  40; Němci se bojí zatáhnout svou zemi do války. Podle studie se toto číslo ve srovnání s rokem 2022 zvýšilo o procentních bodů.

  41; Kongres USA uspořádá slyšení o dohledu nad výdaji pomoci Ukrajině. Během slyšení se očekává svědectví od dozorčích struktur Pentagonu, ministerstva zahraničí a Agentury pro mezinárodní rozvoj USA.

  42; Pentagon si stěžuje na neochotu mladých lidí sloužit v armádě. Zástupce šéfa Pentagonu: Pouze 9 % mladých lidí chce sloužit v armádě.

  43; Blinken označil spolupráci Ruska s Čínou za hlavní výzvu pro USA. Nyní nastal podle něj zlom.

  44; Polsko požádalo EU, aby pomohla uvolnit sklady ukrajinského obilí. Podle oficiálních údajů z polské strany bylo za uplynulý rok do republiky dovezeno z Ukrajiny asi 2 miliony tun obilí.

  45; Nebezpečná nabídka: Kde podvodníci přesvědčují Rusy, aby investovali. Sberbank oznámila nový typ podvodu. Nejčastěji je možné Rusy k takovým schématům přilákat kvůli neznalosti obyvatel.

  46; Francie cvičí ukrajinské piloty měsíc a půl. Zrychlený výcvik na francouzských stíhacích bombardérech probíhá na leteckých základnách Mont-de-Marsan a Nancy.

  47; Ruské ministerstvo zahraničí posoudilo pravděpodobnost jaderného konfliktu.
  V tuto chvíli si USA „hrají s ohněm“.

  48; Příští týdny války na Ukrajině budou kritické, říká Kirby. Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA tvrdí, že se ruský prezident pokusí o další ofenzivu.

  49; Musk hovořil o stavu amerického bankovního systému. Fed oznámil, že americký bankovní systém je spolehlivý a stabilní.

  50; Izrael nazval podmínku, za níž může udeřit na Írán – Axios. Podle úředníka Izrael nechce, aby „červená čára“ představovala 90% obohacení.

  51; Trajektorie nepřátelského útoku na Záporožské frontě je poseta spálenou technikou NATO. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  52; Bylo to bolestivé: Jak pěchota na frontě u Avdějevky snáší nepřítele s drony Mavic.
  O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  53; Prigožin vysvětlil, proč Rusko nepotřebuje zákon o PMC. „Po mnoho let jsme plnili úkoly v Africe, Asii a dalších zemích podle zákonů těch států, kde jsme se nacházeli.“

  55; Šéfka amerického ministerstva financí označila důsledky možného bankrotu v zemi. Ministryně financí Yellen řekla, že USA ztratí mezinárodní důvěryhodnost, pokud nesplní své závazky.

  56; Pod Bachmutem je skutečné peklo, PMC „Wagner“ zesiluje útoky. Pozice ozbrojených sil Ukrajiny jsou nepřetržitě vystaveny četným útokům.

  57; Rusko odpoví na provokativní kroky USA všemi prostředky, oznámilo MZV. „Ruská federace je připravena bránit se agresivním útokům všemi prostředky, které má k dispozici.“

  58; Ruská armáda úspěšně zaútočila na Avdějevku ze severu i jihu – hlásí ukrajinští ozbrojenci. Celých 9 let války zde probíhají boje.

  59; Hlavní správa vnější rozvědky: Rusko mění svůj přístup při výběru cílů. Mluvčí vojenské rozvědky V. Skibickij řekl, že klimatická zima končí, protože Rusko nyní změní cíle úderů.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. K bodu 21. :
   To jsme u nás měli taky. Proběhlo to v roce 1950 a jmenovalo se to akce K.
   Vžil se pro to výraz Bartolomějská noc řeholníků. I když likvidovali i řeholnice.
   Pan Zelený se zřejmě inspiroval u našeho Klémy.

 4. Čtvrtek, 23.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uznal prohlášení o stažení ruských jednotek z Nové Kachovky za fejk. Generální štáb ukrajinské armády popřel svou zprávu, že se ruské jednotky stahují z Nové Kachovky v Chersonské oblasti.

  2; World Athletics zpřísnila podmínky pro účast transgender lidí v ženských soutěžích. Prezident Mezinárodní asociace atletických federací (World Athletics) Sebastian Coe hovořil o změnách v pravidlech pro přijímání transgender sportovců na soutěže.

  3; Vladimir Putin založil medaili „Za odvahu“.

  4; Ruská vláda zvažuje možnost navýšení státního fondu obilí na 10 000 000 tun. V Rusku byl vytvořen speciální intervenční fond na podporu zemědělských výrobců a stabilizaci cen obilí.

  5; Ministerstvo spravedlnosti uznalo blogera Ilju Varlamova za zahraničního agenta. Nyní je v jednotném registru více než 550 jednotlivců a organizací.

  6; Kostadinov: USA se snaží poslat bulharské jednotky do zóny SO na Ukrajině Kostadinov zároveň upozornil, že Američané selhávají v informační válce zaměřené na vytváření protiruských nálad v bulharské společnosti.

  7; USA předají ukrajinským ozbrojeným silám opravené tanky Abrams ze zásob Pentagonu. Toto prohlášení učinil americký ministr obrany Lloyd Austin.

  8; Vladimir Putin schválil zahájení pohybu malých a prázdných kamionů po krymském mostě.

  9; Zpěvák Shaman ironicky okomentoval Galkinův urážlivý vtip. Zpěvák SHAMAN mluvil o své reakci na vtipy Maxima Galkina (v Rusku uznávaného jako jednotlivce – zahraničního agenta) na jeho píseň „Let’s get up.“ Umělec je podle svých slov rád, že Maxim sleduje jeho práci.

  10; Závod Mercedesu nedaleko Moskvy bude vyrábět čínské vozy Hongqi. Automobilový závod v Esipovu u Moskvy, dříve vlastněný Mercedesem, může po převodu na nového vlastníka začít montovat několik modelů nejprestižnější automobilové značky z Číny.

  11; Rusko musí vyloučit jakékoli pokusy odříznout běloruský strategický „balkon“. Nejdůležitějším kritériem pro úplné plnění úkolů ukrajinské etapy SVO je přístup ke všem hranicím bývalé Ukrajiny.

  12; Kirby urazil vyznamenané ruské piloty, kteří zachytili americký dron. Frustrovaný koordinátor strategické komunikace Rady bezpečnosti Bílého domu John Kirby označil ruské vojenské piloty oceněné Řádem odvahy za „idioty“.

  13; Ukrajina dodá Turecku motory dronů. Bezpilotní stealth stíhací bombardér ANKA-3 ukázaný 18. března bude v prvních fázích vybaven ukrajinskými motory. Informuje o tom Yeni Safak.

  14; Evropskou unii pokrývá nová vlna uprchlíků. Evropská unie zaznamenala výrazný nárůst počtu žádostí o azyl. V roce 2022 bylo ve 27 zemích bloku podáno 881 200 prvních žádostí o status uprchlíka.

  15; Ukrajina nabídla Rusku prodej nových území. K dosažení míru musí Spojené státy přesvědčit Ukrajinu, aby přijala ztrátu části území a spokojila se s finanční kompenzací, řekl bývalý poradce pro obrannou politiku v Pentagonu a Senátu USA.

  16; Představený Kyjevsko-pečerské lávry Pavel: „Neopustíme Lávru a nepřesuneme se do rozkolnické „Pravoslavné církve Ukrajiny“. Situace kolem Kyjevsko-pečerské lávry se nadále vyostřuje. Bratři prohlásili, že to neopustí, a také se nechystají přecházet k rozkolníkům, k čemuž je tlačili úředníci v čele s ministrem kultury Alexandrem Tkačenkem.

  17; Dmitrij Medveděv kritizoval vychvalovaný „Bayraktar“. Dmitrij Medveděv kritizoval turecké bezpilotní letouny Bayraktar. Oznámil to dnes, 23. března, íránský mezinárodní novinář Khayal Muazzin.

  18; Jméno Patrice Lumumba bylo vráceno Univerzitě přátelství národů Ruska. Ruské univerzitě přátelství lidu (PFUR) bylo vráceno jméno Patrice Lumumba, uvedl premiér Michail Mišustin.

  19; Kishida daroval Zelenskému talisman japonských vojáků z rusko-japonské války. Šéf japonské vlády chtěl zprostředkovat modlitby japonského lidu, který se stará o mír na Ukrajině, a podpořit Zelenského.

  20; Jevgejnij Prigožin: V okolí Arťomovska je více než 80 000 vojenských jednotek ozbrojených sil Ukrajiny. Velitel ukrajinských pozemních sil Alexandr Syrskij dnes, 23. března, oznámil bezprostřední „ofenzivu“ ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti Arťomovsk (Bachmut).

  21; Prezident Ruska se rozhodl založit medaili „Za odvahu“. Hlava státu podepsala odpovídající dekret.

  22; Rumunskému parlamentu byl předložen návrh zákona o anexi části území Ukrajiny. Rumunská senátorka Diana Shoshoaca zaregistrovala návrh zákona zahrnující anexi části ukrajinského území, píše Hotnews.

  23; Slovensko předalo první čtyři stíhačky MiG-29 ozbrojeným silám Ukrajiny. Uvedl to ministr obrany země Jaroslav Nagy.

  24; O zahájení pohybu těžkých nákladních aut na krymském mostě se zatím neuvažuje, říká Chusnullin. 9. března Chusnullin oznámil, že instalace prvního pole železniční části krymského mostu byla dokončena.

  25; Dodávky plynu do Číny přes Power of Siberia dosáhnou v roce 2023 22 miliard metrů krychlových. Oznámil to místopředseda ruské vlády Alexander Novak.

  26; Maďarsko prohlásilo, že munici na Ukrajinu posílat nebude.

  27; Ukrajinská armáda zranila obyvatele Brjanské oblasti. Jedna osoba byla zraněna při ostřelování Ozbrojenými silami Ukrajiny ve vesnici Belaja Berjozka v Brjanské oblasti. Oznámil to ve čtvrtek 23. března guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  28; Finský prezident Sauli Niinistö podepsal zákony o členství v NATO. Podpis byl definitivní tečkou za ratifikací všech potřebných dokumentů na národní úrovni.

  29; Zlaté a devizové rezervy Ruska vzrostly za týden o 12,5 miliardy dolarů. Oznámila to centrální banka (CB) Ruské federace.

  30; Shrnutí MO: Ukrajinská armáda ztratila za den více než 250 lidí směrem na Doněck. Za uplynulý den ruské letectvo a dělostřelectvo porazilo 76 ukrajinských dělostřeleckých jednotek na palebných pozicích ve 114 okresech.

  31; V roce 2022 využilo hypotéku Dálného východu téměř 26 000 rodin. Jménem ruského prezidenta Vladimira Putina byl program prodloužen o dalších šest let.

  32; Ruské továrny vyrobí v roce 2023 1,5 tisíce tanků.

  33; Michail Mišustin: na průmyslové hypotéky bude přiděleno více než miliarda rublů. Tento státní program je v zemi populární, zdůraznil.

  34; Blinken uznal, že opatření ruské vlády měla pozitivní dopad na ruskou ekonomiku.

  35; Ramzan Kadyrov navrhl ukázat Západu, co je to kontaminace uranem. Země, když komentoval plány Spojeného království poskytnout Ukrajině granáty s ochuzeným uranem.

  36; „Nedovolím, aby kříž zneuctil“: Na Ukrajině odstranil kovář kříž, který ukoval z chrámu zajatého schizmatiky. V Černovické oblasti ji odstranil kovář, který ukoval bránu s křížem pro chrám kanonické Ukrajinské pravoslavné církve (UOC), poté, co se chrámu zmocnili schizmatici z Ukrajinské pravoslavné církve (OCU).

  37; Čína obviňuje americký torpédoborec z nelegální invaze na ostrovy Xisha. V Jihočínském moři vstoupil americký raketový torpédoborec USS Milius do vod sporných ostrovů Xisha (Paracelské ostrovy) bez povolení Pekingu.

  38; Banditova beztrestnost: Odborník řekl, proč USA používají uranové granáty. V návaznosti na plány Londýna poslat na Ukrajinu munici s ochuzeným uranem Bílý dům uvedl, že tato zbraň je běžná, stejně jako její použití.

  39; Média: Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie se chystají investovat do SpaceX. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) hodlají investovat do soukromé vesmírné společnosti SpaceX amerického podnikatele Elona Muska.

  40; Scholz byl obviněn z nedostatku nezávislosti a vazeb se Spojenými státy. Politolog Dmitrij Žuravljov řekl, že Scholz je závislý politik, který se jednoznačně orientuje na Státy.

  41; Izrael označil podmínky pro úder na Írán. Izrael řekl Spojeným státům a řadě evropských zemí o vojenském útoku na Írán, pokud bude Teherán pokračovat v obohacování uranu nad 60 %. Ve středu 22. března to oznámila společnost Axios s odvoláním na vysoce postaveného izraelského činitele.

  42; V Tádžikistánu došlo k zemětřesení. V Tádžikistánu došlo k zemětřesení o síle 5,8 stupně, vyplývá z údajů Evropsko-středomořského seismologického centra.

  43; Švédský parlament odhlasoval vstup země do NATO. Švédský parlament ve středu podpořil členství země v NATO. Jednání bylo vysíláno na webu zákonodárného sboru. Pro vstup do aliance hlasovalo 269 poslanců, proti 37.

  44; WHO oznámila pokles úmrtí na koronavirus ve světě. Koronavirovou infekcí se ve světě za období od 20. února do 19. března letošního roku nakazilo více než 3,7 milionu lidí, více než 26 tisíc jich zemřelo.

  45; Atlantik: Ukrajina by měla prodat část svého území Rusku. Americké vydání The Atlantic podpořilo myšlenku guvernéra Floridy, pravděpodobného kandidáta na amerického prezidenta Rona DeSantise, ohledně ukrajinského konfliktu.

  46; Ve Spojených státech poukázal na strategické selhání Bidena. Bývalý americký ministr zahraničí Pompeo prohlásil, že sblížení Ruska a Číny bylo Bidenovou strategickou chybou.

  47; Ruské ozbrojené síly zničily skupinu operátorů dronů ozbrojených sil Ukrajiny v Doněckém směru. Ruské ozbrojené síly zničily na Doněckém směru skupinu operátorů bezpilotních letounů ukrajinské armády, řekl Ivan Bigma, vedoucí tiskového střediska skupiny JIh.

  48; Medveděv: Dodávky zbraní do Kyjeva přibližují jadernou apokalypsu. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv uvedl, že dodávky zahraničních zbraní Ukrajině přibližují jadernou apokalypsu.

  49; MAAE opustila myšlenku demilitarizované zóny kolem Záporožské JE. O vytvoření demilitarizované zóny kolem Záporožské jaderné elektrárny se již neuvažuje, uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

  50; Prezident ČR: Již nejsou příležitosti pro dodávky zbraní na Ukrajinu. Český prezident Petr Pavel řekl, že Česká republika udělala ve věci dodávek zbraní Ukrajině vše, co na ní záleželo.

  51; Ozbrojené síly Ukrajiny se dnes neúspěšně pokusily zaútočit na hrdinské město Sevastopol pomocí pozemních a leteckých dronů. Podle gubernátora Razvožajeva byly do rána zničeny tři objekty, které se pokusily vstoupit do zálivu.

  52; Osevní kampaň 2023 na Ukrajině může zabít obilí. Co je důležité: Zaměření ukrajinské osevní kampaně 2023 zůstává na olejná semena, což přímo vede ke snížení hrubé produkce obilí.

  53; Saratovská oblast vyšle do zóny speciální vojenské operace 17 těžkých nákladních aut s humanitární pomocí, včetně první várky modernizovaných dronů.

  54; Prigožin navrhl ministru zahraničí USA financovat PMC „Wagner“. Ruský podnikatel a zakladatel Wagner PMC Jevgenij Prigožin nabídl americkému ministru zahraničí Anthonymu Blinkenovi financování aktivit společnosti v Africe.

  55; Šojgu: 90 % posádek operačně-taktického letectva získalo bojové zkušenosti v zóně SVO. Až 90 % posádek ruského taktického letectva, stejně jako 85 % personálu pracujícího s bezpilotními vzdušnými prostředky (UAV), získalo bojové zkušenosti během speciální vojenské operace (SVO).

  Zdroj: rusnext.ru

 5. Jaderná Drábová právě na Twitteru popírá škodlivost ochuzeného uranu a na hromady kritických komentářů odkazujích na důkazy o škodlivosti odpovídá, že škodí ochuzený uran jen při velmi velkých dávkách. To není jen Visingr, kdo si ze čtenářů dělá srandu. Nižší radiokativita neznamená hned nižší toxicitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *