8 srpna, 2022

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


283 thoughts on “Tribuna

 1. Citace z článku
  Dobýt Evropu? Rusko nemá zájem. Martin Koller zná důvod a není hezký
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dobyt-Evropu-Rusko-nema-zajem-Martin-Koller-zna-duvod-a-neni-hezky-709875
  :
  „Letoun F-35 v té základní variantě má cenu zhruba 79 milionů dolarů. To je snížená cena, kterou uvádějí. Uvádí se i vyšší. V přepočtu je to 1,9 miliardy korun. 24 letadel je 455 miliard korun za jednicovou cenu. “
  —————-
  Tak ať dělám, co dělám, tak 1,9 x 24 mi vychátí 45,6 mld a ne 455 mld jak uvádí Martin Koller.

  A že těch 455 mld není jen přepis vyplývá z pokračujícího textu:
  „Systémová cena je zhruba dvojnásobná. To znamená, že bude zhruba na 950 miliardách až bilionu korun za těch 24 letadel…“
  ————–
  Tak sakra jsem už dementní a neumím počítat nebo se plete pan Koller?

  1. Maneca: Největší cena, která byla zmiňována na začátku při zavádění F35 v USA byla 100 až 140 milionů Kč. Od té doby je pravděpodobné, že cena za kus klesla, když se vyrábí a prodává ve větších počtech. Někdo se spletl o desetinnou čárku. Reálně z těch 45 miliard nebude 450, ale 100 miliard to být může, protože se dají miliardy jen za přestavbu několika letišť a za výcvik, údržbu, náhradní díly atd. Je to příliš drahé pro ČR. Letová hodina bude stát tolik, že náklady na zkušeného pilota budou možná půl miliardy. V USA vydělají.

   1. Re: Manuel a Maneca

    Mám pocit, že částka, ke které došel pan Koller, se počítá nejen z pořizovací ceny, nýbrž i z provozu letadla, kteréžto má dosti šílené náklady – daleko nejvyšší v historii – na jednu letovou hodinu.
    Ale poslouchal jsm to z rádia a kromě řízení auta jsem ještě telefonoval, četl a psal SMS a přehazoval adresy v navigaci (co všecko se dá stihnout za jízdy po Práglu…), takže přesná čísla si nepamatuju.
    V tom pořadu zaznělo zhruba tolik, že letouny mají pořizovací cenu plus cenu za jednu letovou hodinu, kterážto vyčísluje náklady na servisní a údržbové úkony, potažmo ceny sad dílů, které je nutno měnit při repasích letounu po předepsaném počtu letových, chcete-li provozních hodin.

   2. „Někdo se spletl o desetinnou čárku. “

    No a o to právě jde. Pan Martin Koller se tímto pro mě stal naprosto nedůvěryhodnou osobou.
    Protože jestliže dá do veřejného tisku rozhovor a vůbec ho netrkne, že místo 45 mld pracuje dál se 455 miliardami, tj. mluví dál o systémové ceně cca 950 mld, místo o 95 mld (což by mimochodem odpovídalo Vašemu odhadu cca 100 mld)… pak se pro mě ničím neliší od těch vládních dřístalů, kteří jen plácají a nemyslí u toho.

    1. Okolo 12o milionu dolaru za kousek.
     Vyroba se vlikla ,nechtelo to litat, za bratru 1.5 trilionu.
     Rusko zbroji za okolo 60 miliard dolaru. /Nejvetsi nepritel sveta/.

    2. Re: Maneca

     Zkuste si to přepočítat znovu. Tady máte jeden z dostupných zdrojů, další najdete na netu, jsou jich tam mraky.
     https://echo24.cz/a/S3Cbg/stihacky-f-35-armada-cr-gripen-obrana-nakup-lockheed-martin-usa

     Komu se to nechce rozklikávat a študovat – zdroj uvádí roční provozní náklady cca 12 mld Kč, což je podle mne málo, viděl jsem mnohem vyšší hodnoty, které se ovšem nyní nehodí publikovat. Přiočítejte inflaci za min. 30 let a ještě jsme nezapočítali
     PŘEBUDOVÁNÍ INFRASTRUKTURY!!!

     Ano, když tak zásadním způsobem změníte letecký park, musíte přebudovat i jeho zázemí. A to jsou sumy, o jakých se vám ani nezdá.

     Neboli „naši soudruzi“ nám jako obvykle říkají asi tak 10 % skutečného stavu, neboli 10 % skutečné částky, kterou vyhodíme oknem ven – shodou okolností přímo do klína emeryckým soudruhům.

     Můj názor – děláme jako obvykle to nejhorší, co se v této situaci udělat dá. Tento počet letadel je naprosto směšný, pokud se budeme bavit o nějakém vzdušném boji, neřku-li zajíštění vzdušného prostoru, nedej bože pokrytí operačního prostoru pozemních sil AČR. Je to naprosto stejný počin, jako byste si koupila na vykopání základů budoucího domečku něco takového:

     https://www.rollsroyceprague.cz/cs/modely/a-1/?gclid=EAIaIQobChMI8Nq-s7yi-QIVVbLVCh1czw_CEAAYASABEgIXJ_D_BwE

     Stran počtu bojeschopných letadel – UA jich měla v únoru letošního roku zhruba desetinásobek, tedy 240 použitelných kusů. Ivani potřebovali k likvidaci tohoto počtu několik týdnů, a to ještě jistá část vzdušných sil UA operovala z rumunských letišť, přičemž ukrajinské protivzdušné krytí bylo nesrovnatelně kvalitnější, než má AČR.

     1. Targusi, Vy mi nějak nechcete rozumět.
      Já beru všechno, co píšete, jen napadám počáteční omyl pana Kollera.
      Jestliže jedno letadlo stojí 1,9 miliard Kč a letadel má být 24, pak celková cena za ta letadla je
      1,9 x 24 = 45,6 miliard Kč a ne 455 mld, jak píše Koller. Strašné je, že si tohoto posunu desetinné čárky nevšiml a pracuje dál s částkou 455 mld.
      To je stejné, jako kdyby někdo chtěl udělat rozbor budoucího vývoje cen másla a na počátku vyšel z toho, že kostka másla dnes stojí ne 60 Kč, ale 600 Kč – prostě by se spletl o desetinnou čárku.

      1. Re: Maneca

       Já vám mohu pouze zopakovat, že čísla pana Kollera bohužel OPRAVDU sedí. Pořizovací cena těch letadel NENÍ cenou, kterou máme v KONEČNÉM finále zaplatit dodavatelům.
       Proces holení zákazníka pořízením letadel NEKONČÍ, nýbrž ZAČÍNÁ.
       Nicméně je faktem, že nejlepší by bylo si ZNOVU jeho slova poslechnout, nebo ještě lépe přečíst.

 2. Volební preference

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/29/flash-volebni-preference/

  A reálná situace.

  Pana Vlka beru jako superstar, ale co se týče ČSSD, je vedle, jak ta jedle.

  Kdo slyšel v poslední době o ČSSD?

  To, že bude nízkonákladová volební kampaň, neříká nic o obsahu kampaně, ale pouze o tom, že paláce jsme prohýřili, a máme holý zadek.

  Šmarda: Bude to nejvíc nízkonákladová volební kampaň ČSSD za dlouhá léta

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/michal-smarda-cssd-paroubek-hamacek.A220728_182747_domaci_dyn

  Je mi to líto, ale na ČSSD nevsadím zlomený pětník.

  Neslyším o programu.

  Neslyším o cílech.

  Mám dojem, že cílem vedení ČSSD je mít se dobře, a nemít starosti, tak jako KSČM.

  Kde je KSČM dnes?

  V Bruseli.

  Kde spěje ČSSD?

  Do Brusele.

  Volba ČSSD byla moje povinnost, jako „staré gardy“.

  Ale lemply a nefachčenka volit nebudu.

   1. NEkandiduje!!!!!
    „Lepší nové město“ je koalice ČSSD a nezávislých, v níž on kandiduje za ČSSD.
    On Hovínek nečekejte nic jiného než sviňárny.

 3. Přišlo mi mailem dnes, 29/7/2022:
  „Dnes je speciální den. Váš věk + rok narození = všem vychází 2022. Stává se to jednou za tisíc let. Je to tak zvláštní, že ani experti to nedovedou vysvětlit. Ověř si to a ujisti se. Příště se to dá ověřit až za tisíc let. “

  Sečetl jsem, i u několika známých a příbuzných, vždy mi vyšlo 2022.
  Alefe, co si o tom mám myslet? Je to opravdu tak podivuhodné nebo jsem jen přehlédl / nedomyslel něco triviálního?

  1. Je to opravdu zvláštní!
   Nejspíš to bude tím, že když je někomu v roce 2022 n let, narodil se právě před n roky, to jest v letopočtu 2022-n
   A ejhle, opravdu:
   váš věk + váš rok narození = 2022, jinak zapsáno
   n + 2022 – n = 2022.

   Příští rok to dopadne podobně: všem vyjde 2023. – On to nejspíš někdo objeví právě jednou za tisíc let.

    1. Z toho si nic nedělejte, já si tak připadám každou chvíli. Dodatečně jsem si uvědomil, že když jsem to uměl vysvětlit, asi nebudu expert.

     Není nad to, když si člověk připomene své vlastní meze.
     😀 😀 😀

 4. Jindřich Rajchl
  3 hod ·
  Jakékoliv nařízení nemocnice, domova důchodců či jiného sociálního zařízení požadujících po návštěvnících prokázání očkování, podstoupení PCR testu či nasazení respirátoru/roušky je v rozporu se zákonem!
  V minulých dnech jsem obdržel desítky či možná stovky dotazů, zda je požadavek na na nošení respirátoru či roušky u pacientů či návštěvníků nemocnic a podobných zařízení legální a zda se mu musíte podřídit.
  Tak tady je jasná odpověď – NENÍ!
  Naprosto perfektní právní analýzu na toto téma zpracovala opět zcela precizně má geniální kolegyně a milá přítelkyně Vladana Vališová. Z mého pohledu obsahuje zcela neprůstřelnou argumentaci.
  Tento článek naleznete zde: https://advokatnidenik.cz/…/respiratory-rousky-a…/
  Kolegové z Pro Libertate pak už pracují na vzorech podání, jimiž bude možné se proti těmto nelegálním požadavkům bránit.
  Tyto vzory naleznete již brzy na http://www.porlibertate.cz.
  V současné době se už zabýváme otázkou, zda je možné nařídit povinnost nošení roušek či respirátorů zaměstnancům výše uvedených zařízení. Můj právní názor je, že i v tomto případě je takové nařízení rovněž NELEGÁLNÍ!
  V případě, že bude kdokoliv z vás, kdo je v pozici zaměstnance nucen k tomuto nesmyslnému opatření, tak se na mne neváhejte obrátit. Já se poté hned obrátím na vašeho zaměstnavatele – a to velmi důrazně!
  Držte se a nenechte se šikanovat! Už toho bylo za ty dva roky dost.

  1. Maneca: zrovna nemocnice a LDN jsou jedny z mála míst, kde respirátor měl smysl. Zdá se, že největší experti na viry jsou právníci, co na tom, že velká část jich ani matematiku neumí a často ani logiku. Už se zapomnělo, že kritici covidismu volali po cíleně ochraně zranitelných skupin místo po plošných opatřeních?

   1. Manuel: Víte, oni tito legrační křiklounci jsou vždy nevětší hrdinové pouze nad papíry. Bylo opravdu zajímavé, jak se v dobách kovidové kulminace úředníčci mého pracoviště vč. právního oddělení hermeticky uzavírali ve svých kancelářích, zatímco my, zdravotníci, jsme se brodili v kovidovém bordelu. Dokonce nám bylo zakázáno přijít do úřední budovy. A pak papíroví hrdinové typu Maneca, budou vykvikovat cosi o respirátorech a šermovat paragrafy. Mimochodem, polovina mého oddělení je opět nakažena pane Maneco. Už Vás vidím, jak se hrnete na návštěvu svého blízkého bez ochrany. Věřte, že kovidový chrchel je moc príma, když se o něm jen čte a vedou se o něm jen paragrafové disputace. Realita je jinde.

  2. ále Maneco, vždyť je to každému na vlastní odpovědost. Někdo má rád injekce, někomu stačí roušky. Já respirátory vyměnila za doma, z bavlny šité roušky – máčené v soli , tak jako od počátků bereberky. V těch horkách byly příjemnější a nevadily. Dál pijí cibulový a rýmovníkový čaj, prostě dál dodržuji všechna mnou nastavená pravidla. I když ostřejšímu se nevyhýbám. K lékaři a pod zařízeních je to zcela v pořádku a jen bezohledný sobec to nechápe Je to taky o lenosti. Ale nejsem sama … těší mne že i už dost mladých do šaliny bez „náhubku “ neleze. Vidět maminu s kočárkem a prckem s rouškou , jak prtě si ji automaticky při nástupu nasadí a při výstupu sundá , si myslím je blýskání na lepší časy. Kdo ví co všechno se v těch laborkách na ukradině vyrábělo. Obávám se že se to ještě ukáže a pak pozdě bych honit. Učí se, sice pomalu ale učí. Takoví „bojovníci za svobodu či remcalové jako Vy , se ale budou vyskytovat stále. proč Vás to rozčiluje, když je to nejlevnější zatím se zdá ochrana. A přitom si vzomínám, že v Japan a asii vůbec i s pouhou rýmou nosili venku roušky a jsou , divme se barbarům“ natolik civilizovaní že to nikomu nevadí a nekafrají…. hmm

   1. Než věřit pofiderním advojkátům, kterým jde jen o peníze tak raději po vzoru předků podle starých ověřených postupů. Vzpomeňte na fakt, jak fungovaly roušky hned od začátku a jak se to rozjelo po slavném vítězství nad ní a slávě na Karlově mostě… vzpomeňte na následky tí slavné pražské oslavy njn

 5. “Vězni Šangri-la
  Nedílnou součástí tradiční tibetské duchovní tradice jsou nejen vysoce postavení mniši a mnišky – lamové a tulkuové, kteří dosáhli hlubokého duchovního vhledu a jsou schopni předávat svým žákům nejvyšší učení, ale i potulní mniši, poustevnicí, věštci, astrologové, šamani, zaklínači a znalci magických formulí. Všichni patří do každodenního duchovního světa Tibeťanů, který zahrnuje nejen tibetský buddhismus, ale i bön a původní tibetské náboženské představy v tzv. kultu horských božstev.

  Do exilu odešli hlavně představitelé „mnišského buddhismu“ a nositelé lidového buddhismu zůstali převážně v Tibetu. A tak se k nám dostala jen ta „část tibetské duchovní tradice, kterou reprezentují lamové a tulkuové“. [Bishop] „Lidová stránka tibetského náboženství byla zanechána v okupovaném Tibetu, což je také jednou z příčin toho, že tibetský buddhismus je na Západě vnímán jako systematičtější, než jakým ve skutečnosti je či alespoň dříve byl. Temné a poněkud chaotické stránky tibetského buddhismu byly zanechány za hřebeny hor na okupovaném území a tibetský buddhismus se na Západě zjevil znovuzrozený a jaksi očištěný.“ [Rozehnalová].
  http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=464

  1. … pravdu?
   je mi úplně jedno CO, nebo KDO něco zanechal za hřebeny hor v Tibetu, Ládíku! Mě víc sere, že pošťačka dneska ráno zanechala u nás obálku s modrým pruhem! Ještě sem nenašel dost odvahy (=něco jako ten systematičtější buddhismus u nás) ji otevřít. Ta furt moje dobrá moje žena se bojí se mnou a už od rána mi dodává odvahy, že prej vyvěsí tibetskou vlajku, aj co to tárám, udělá knedlo-zelo-vepřo a po něm mi uvaří kafe s Fidorkou, když ho prej otevřu…. tak možná ho otevřu zejtra po tý Fidorce!

   P.S.
   kdybyste, lidi, tušili, jak my se kurva doma bojíme, aby tam nebyl povolávací rozkaz od Černochový. Jestli totiž Ukrajincům někdo úplně chybí k vítězství, tak to sou hluchý a slepí ženisti, ti totiž uměj stavět mosty, aniž by si něčeho v okolí vůbec všimli a … a co čert něchtěl, to sem právě já!!!

   1. P.S.
    i tím svým stářím, bohužel, splňuju všechny tři podmínky:
    – jak povolávacího rozkazu,
    tak
    – toho vítězství
    tak i
    Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

 6. Zvědavý dotaz na Ládika!!!:

  Jelikož všechny Vaše básničky vykazují vždy dokonalý rytmus, tak z toho usuzuju, že jste i nadaný muzikant. Na jaký nástroj(/nástroje) umíte hrát? Já bych si tipla mimo jiné i bicí.

  1. Muzikant na bicí
   láduje se slepicí
   Slepice je pečená
   rozhoduje jen cena
   Ke slepici rohlíky
   Ceny byly veliký
   Po rohlíkách žízeň
   bez piva je trýzeň
   Po slepici běhání
   Člověk nemá zastání
   Utíkám za dogú
   Ukradla mi sapogu

   to koukáte
   to koukáte

   o čem píšu do blogu!

   1. Pochopitelně. Vy byste si maloval věci jako mísu s jitrnicemi, šrůtku uzeného nebo štanglu tlačenky, o sádláku plném škvarků ani nemluvě.

    Z toho byste měl leda zvýšený chore… loche… orche… chrochtestragon!

   2. No to je jasné, že Vám to doktor musel zakázat, protože jestli jste v hudbě a kresbě tak dobrý jako v básničkách ( a já myslím, že jste), tak by s Váma nebylo k vydržení a nakonec byste explodoval.

    Mimochodem, to, že jste nadaný a máte cit i ve výtvarnu, je zřejmé z Vašich fotek…
    prostě takový Ládik!!! da Vinci.

    Véna Vidí Vinci
    jak mu bere minci
    chce vykoupit tatarák
    pojídá ho jenom tak.

 7. Padá Pravčická brána
  očekává se rána
  Fiallah tam v audi valí
  do azbestu ho zahalí.
  Rakušan už vodu stříká
  na peníze nenaříká
  celý stát se dýmem dusí,
  uhasit se oheň musí.

 8. Na zlatém padáku
  přistál jsem v Ladakhu.
  Tady je chudáků!
  Po veliké námaze
  přijel jsem na Yamaze
  k jakémusi Lake,
  kamarádi také.
  Co to jí za žgryndu?
  zaplavu si v Indu
  však mě někdo vyloví
  u tý čtvrtě vilový.

  1. U veliké řeky
   uslyšel jsem skřeky:
   Držíš dobře? Ano!
   Hoď volovi lano!
   Má plovací vestu!
   Doplave na cestu!
   Nechej si ty blbé pindy!
   Doplave do Rávalpindí.

  2. Myšlenky kamzičí:
   kde jsou ti nosiči?
   Na 6000 metrů
   vzal jsem málo svetrů.
   Dám jen čtyři osum
   i tohle je posun
   tak moc každý nedá.
   Tamhle běží děda!
   Možná je to Šerpa,
   kdoví, jak ten čerpá.

  3. Už ta škola stojí?
   Když se všichni spojí
   je hned pryč půl bídy
   odpadají hnidy
   rukávy už dáme dolů
   nahrneme se ke stolu
   a dáme si z plna hrdla.
   I na skřipky kdosi šmrdlá.

 9. Včerejší konec sportovních zpráv na ČT byl o umístění ukrajinských sportovců na mistrovství světa v atletice. Ne o českých, ale reportáž byla o modrožlutých. My už lezeme do prdele i těmto! Na samém konci byl nějaký zpovídaný mládenec, který oznámil, že hned po návratu na Ukrajinu bude spěchat do války, rovnou do první linie. Tak nevím, kdo si dělal většé prdel, televizáci, nebo ten ťulpas.

  Ve mně však už dozrává přesvědčení, že popadnu dosluhující přístroj, hodím jej do šmelcu a cestou na poště zruším poplatek za televizi. Já už nevím, co jiného na ty kurvy může platit.

 10. Nenatrhám jahod, malin
  potřebuju adrenalin
  neobuju polobotku
  musím sdílet dobrou fotku.
  Nejlepší je divočina
  žádné skalky u Jičína
  nejlepší je ledovec,
  žádný boubín, volovec.
  Někde hodně nad propastí
  ať vypadám jako v pasti
  tam, kde nikdo nebyl,
  přece nejsem debil.

 11. Sergej Rudenko
  Volodymyr Zelenskyj – Muž, který píše dějiny

  V knihovně ji asi budou mít povinně, ovšem psát knihy a stavět pomníky „hrdinům přítomného času“ je poněkud rizikové. Čas budoucí, jak známo, může knihy přepisovat a pomníky bořit.

  1. Podle několika médií zveřejněných ukázek se tam autor několika kontroverzím nevyhýbá sice je změkčuje tím, že nejsou důkazy a jsou to pomluvy, ale stejně na to, jestli to má být oslavná kniha…

 12. Marie Divišová
  21 hod ·
  V námořním přístavu města Oděssa, na území loděnice, kde se opravují vojenské lodě, ruská armáda cíleným bombardováním zničila válečnou loď v doku a sklad protilodních střel Harpoon, které dodaly Spojené státy. Rovněž byla vyřazena výrobní zařízení podniku na opravu a modernizaci lodí.
  Velké pozdvižení v médiích, že tím Rusko okamžitě po podepsání porušilo dohody o exportu obilí.
  V debatě na jedné youtube TV jsem se setkala se zajímavým komentářem s úplně opačným úhlem pohledu.
  Ruská armáda odstřelila sklad protilodnich raket Harpoon, tyto střely mohou být odpalovány kromě lodí a letadel také ze země z bateríí na náklaďáku. Zničením zásoby střel a odpalovacíh zařízení se zvýší bezpečnost dohodnuté přepravy obilí, bo se sníží nebezpečí zneužití těch střel proti lodím s obilím.
  Na Ukrajině nyní operují různé partyzánské skupiny, které útočí na vojenské i civilní cile, Tak asi bude lepší, když nebudou provokovaní přítomností učinných zbraní hned za rohem k nepromyšlené akci proti lodím.
  Export obilí má být zahájený příští týden ze tří mořských přístavů – Oděssa, Černomorsk a Južnyj.
  Fotka náklaďáku s Harpoony z wiki

   1. VĚŠENÍ ZAMŘELéHO MASA POMOCÍ ŠPEJLE A HÁČKU:

    Pokud chceme udit například bůček bez kůže nebo jiné křehčí kusy masa, pojistíme si předejití rizika vytržení háčku z masa pomocí špejle. Do šrůtku vpíchneme špejli kolmo k předpokládanému vpichu háčku a poté špejli ulomíme. Háček vpíchneme tak, aby jeho špička projela šrůtkem pod špejlí. Tímto snadno zajistíme háček proti vytržení. Doporučujeme nepodceňovat riziko vytržení, protože spadlý kus může začít hořet a zničit tak celý obsah udírny. Ovázané maso provázkem takto zajišťovat není nutné.

 13. Jelikož někdo linky rozklikává a někdo ne, dávám sem ten článek celý.
  ***
  Jiří Vyvadil: „Německo – turbíny – sankce – kolaps“

  Přináším dokonale fundovaný text jedné z mých přítelkyň na Facebooku, která velice detailně popisuje osud turbín zasílaných k opravám do Kanady. Jméno kolegyně neuvádím, protože byla napadána provládními rusofoby a bála se banu, i proto omezila své příspěvky pouze pro přátele. Až přijde čas a odvane politická temnota, rád jí veřejně poděkuji. Troufám si tvrdit, že jsem nečetl kvalitnější rozbor. A jsem přesvědčen, že mi dáte za pravdu.
  Protože cestovní peripetie jedné turbíny jsou nyní ještě populárnější, než dovolená celebrit, přináším aktuální již 3. pokračování story. (kdo nestihl 1. a 2. pokračování, srolujte o pár příspěvků níže na začátek června).

  V současnosti Gazprom nevydává žádné zprávy o turbíně, novináře odkazuje na fy Siemens, která zajišťuje profylaktickou údržbu. V běžném nesankčním a nehysterickém roce probíhá situace bez jakékoliv pozornosti novinářů a veřejnosti takto. Po skončení topné sezony odesílá Siemens postupně jednotlivé turbíny z kompresorové stanice Portovaja plynovodu NordStream1 do svého závodu v Kanadě ke každoroční bezpečnostní kontrole a údržbě. Těch turbín je na kompresorovně celkem osm. Plynovod má dvě trubky a na každé jsou tři turbíny pracující a jedna záložní pro případ poruchy. Takže po skončení topné sezony na začátku léta postupně do Kanady odletí vždy dvě turbíny na bezpečnostní prověrku, po návratu se namontují a pošlou se další dvě. Mezitím pracují ty záložní. Tak se vše během cca dvou měsíců prověří a opraví a na konci července se celá kompresorovna na týden odstaví a provede se generální bezpečnostní kontrola „veškerého železa a těsnění“.

  Jak už řečeno, Gazprom ani Siemens nevydávají nyní k situaci žádné informace, k dispozici jsou tedy jenom povídání od „osob blízkých probíhajícímu procesu“, které dále shrnuji.

  Letos už Gazprom se Siemensem předvídaly možné problémy kvůli sankcím a tak pro začátek odeslaly do Kanady jenom jednu turbínu. Problémy se sankcemi se podle očekávání dostavily. EU sice úmyslně neuvalila sankce na dodávky plynu a zařízení pro plyn, protože ho nutně potřebujeme, ale jinak v EU političtí rusobijci uvalili hafo jiných sankcí, které brání vrácení turbíny:

  1) Dané turbíny v kompresorech jsou vyrobené jako modifikace leteckých motorů RollsRoyce, jsou zařazeny do stejné nomenklatury a jako takové patří pod sankce a nesmí se do Ruska vyvážet. Proto kanadská vláda zakázala kanadskému Siemensu turbíny do Ruska vrátit

  2) Když se zjistilo, že hrozí vypnutí plynovodu, tak tu šlamastyku společně řešili na nejvyšší úrovni Scholz a Trudeau a dohodli se, jak se může vlk nažrat a koza zůstat celá. Kanada povolí odvoz turbíny Siemensu do Německa (je to koneckonců její aktuální pronajatý majetek) a dál už je to německá odpovědnost

  3) Leč nastaly očekávané problémky. EU zakázala lety do Ruska. EU uvalila sankce na ruské přístavy. EU uvalila sankce na pojišťování lodního nákladu těch lodí, které by se přece jenom nenechaly vystrašit a do Ruska by zapluly. Takže dotyčná turbína se stala „toxickým nákladem“ a žádná komerční firma nechce ten kontejner naložit a převážet, aby si nenadrobila sankce. Proto Siemens a Gazprom důsledně mlží, snaží se všechny informace o transportu totálně utajit a nikdo neví, kde ten kontejner s turbínou teď je.

  4) Mezi energetickými komentátory teď jako nejvěrohodnější verze koluje trasa letecky do Německa, odtud lodí do Finska do Helsink (to není pod sankcemi), tam naložit na speciální náklaďák a po silnici odvézt do Ruska, to se také smí. Znamená to třikrát papírovat na hranicích a vyřizovat celní záležitosti, o to složitější, že turbína patří Gazpromu a Siemens ji jenom převzal do pronájmu během opravy. Žádný úředník nebude riskovat postih kvůli sankcím, tak všechny papíry musí být bombenfest potvrzené na nejvyšší úrovni.

  5) Jako úplně nejzábavnější story pak koluje verze, že se přepravy toho „toxického kontejneru“ ujmou německá vojenská letadla a plavidla, přece jenom uvalit sankce na Wehrmacht, to už by bylo „zu viel“

  6) Pokud by všechno probíhalo jako v běžném roce, byly by v polovině července všechny turbíny opravené a namontované zpět na místě a po plánované odstávce a bezpečnostní kontrole by plynovod NordStream1 najel na plný provoz a Evropa by mohla začít plnit zásobníky. Letos ale má celý proces už dva měsíce zpoždění a situace je taková, že v provozu jsou jenom dvě turbíny. Jsou to ty původně záložní, které během roku málo pracovaly. Všechny ostatní už mají natočené povolené penzum pracovních hodin, po kterých je předepsaná bezpečnostní profylaktická údržba. Dvě už jsou nabalené v kontejnerech, připravené na odvoz, další stojí a čekají na vývoj situace.

  7) Podle nepotvrzených informací Kanada udělila povolení na údržbu a opravy dalších turbín na dobu dvou roků, s poznámkou, že si vyhrazuje tento souhlas kdykoliv odvolat.

  8/ Plynovod NordStream1 nyní jede na dvě turbíny, tedy ca na třetinu. Až se vrátí opravená turbína (prý v srpnu) a ulehne na své místo, bude možné plně obsluhovat jednu trubku, a plynovod pojede na polovinu. Další zvýšení výkonu závisí na opravě ostatních turbín v Kanadě. Pokud se turbíny opraví, rozjede se další trubka, až se vrátí na svoje místo. Pokud se oprava nedohodne, mohou současné turbíny pracovat na plný výkon do konce ledna, mezitím si natočí povolené penzum pracovních hodin a RosTechNadzor a RosTransNadzor je nechají vypnout z bezpečnostních důvodů. Na NordStream1 se totiž používá v potrubí extrémní tlak, kompresory musí „ufouknout“ vzdálenost 1200 kilometrů až do Německa na jeden fuk.

  9) V Německu průmyslníci, ekonomové a energetici bijí na poplach a vydávají poplašné zprávy, co nastane, pokud plyn nepoteče. Bude se muset vypnout veškerý průmysl kromě životně důležitých provozů, tj potravinářství a farmacie. Odhady poklesu HDP od různých ekonomických odborníků se pro různé scénáře pohybují od 4 do 12 % HDP. Plus masivní propouštění a nezaměstnanost. A všichni budou muset šetřit s teplem a téměř přestat topit.

  10) Němečtí politici přesto pořád drží linii, jakoby hrozící zastavení provozu NordStrem1 nebyla technickobezpečnostní záležitost, ale jakési ruské politické hrátky, takto se vyjadřují i nejvyšší představitelé včetně kancléře Scholze

  11) Gazprom oznámil většině evropských odběratelů, že kvůli problémům, vyvolaným sankcemi, snižuje dohodnuté a objednané dodávky zemního plynu o 20-40 %. Odvolává se přitom na force majeure, neboli vyšší moc, kterou nemůže nijak ovlivnit.

  12) Vyhrotily se nějaké další zádrhele. Alžírsko se opět poštěkalo s Marokem a zastavili jim dodávky plynu. Tak do Maroka plyn začali dodávat ze Španělska protiproudem po plynovodu Maghreb pipe. Což Alžířany naštvalo a pohrozili, že jestli toho Španělsko ihned nenechá, zastaví jim komplet dodávky plynovodem z Afriky. Mají ještě jeden plynovod do Itálie a několik zkapalňovacích stanic a při současných cenách by jim příjmy stačily. Další zádrhel je v USA, kde se ukazuje, že poškození LNG Freeport je mnohem závažnější, než se původně zdálo a pravděpodobně budou opravy trvat až do konce roku.

  Klidnou a pokojnou noc všem přeji.

  Jistě jste dočetli a dáte mi za pravdu, že blbost Německa i EU (méně expresivní hodnocení nelze použít) nezná mezí. Zůstává jediná lakonická poznámka: Německo i EU zcela ztratilo smysl pro racionalitu a to může znamenat minimálně na čas jeho kolaps…

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/nemecko-turbiny-sankce-kolaps

  1. Dobrý nápad
   Já jsem bohužel nerozkliknul, protože nemám čas rolovat diskuzí.
   Konečně jsem pochopil podstatu problému.
   Navrhuji podstatné informace umisťovat na Tribunu.

 14. Co vy na to?

  Drobná reakce na pana Roučka, a jeho „Ve Skandinávii žádný strach z letošní zimy nemají… Evropan Libor Rouček nabízí inspiraci.“

  Argumenty pana Roučka:

  „Ve Skandinávii mají vysokou životní úroveň. Když se podíváme na statistiky a různé žebříčky, jsou to země typu Norska, Švédska, Dánska nebo Islandu, kde je životní úroveň nejvyšší. Jsou na prvních místech, i co se týká konkurenceschopnosti,“ …..
  ….„Není náhodou a bez zajímavosti, že ve všech těchto zemích vládnou sociální demokraté. V Čechách se to mnohým nebude líbit, ale taková je realita,“ …
  …„Měl by to být vzor, jak bychom chtěli a mohli žít. Jde samozřejmě o vzdálenější země, ale evropské,“

  Co dodat?

  ČSSD měla šanci předvést, co umí.
  Vládla, nebo spoluvládla :
  1998 – 2002 Miloš Zeman
  2002 – 2004 Vladimír Špidla
  2004 – 2005 Stanislav Gros, křišťálově čistý
  2005 – 2006 Jiří Paroubek
  ?
  2009 – 2010 Jan Fischer
  ?
  2012 – 2014 Jiří Rusnok
  2014 – 2017 Bohuslav Sobotka
  2018 – 2021 Andrej Babiš

  V Čechách je taková realita, že úspěšné vládnutí přerušil Mirek Topolánek a Petr Nečas.

  Kde soudruzi z ČSSD udělali chybu, že jsme tam, kde jsme?

  Pan Rouček se pohybuje v ČSSD od roku 1998.
  Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu do roku 2014.

  Pane Roučku, proč je ČSSD, tam, kde je?

  Existuje ještě?

  Další argumenty pana Roučka:

  „EU má dotovat obnovu Ukrajiny částkou půl bilionu eur. „S obnovou bude možné začít, až válka skončí. Pak teprve uvidíme, v jakém stavu a v jakých hranicích bude Ukrajina existovat,“ ….

  ….. Když srovnáme Marshallův plán s uvažovaným plánem pomoci pro Ukrajinu, ano, americké daňové poplatníky to něco stálo, ale plán pomohl Evropě dostat se na nohy a mít větší kupní sílu. Americký daňový poplatník na tom nakonec vydělal.
  Evropa se stala odbytištěm pro americké výrobky, Amerika se podílela na obnově západní Evropy.

  Toto je možné udělat pro Ukrajinu.
  Nepůjde jen o peníze.
  Někdo na Ukrajině bude muset stavět, dodávat materiály, pracovat vedle Ukrajinců. Bude to něco stát, ale na druhé straně se vytvoří možnosti pro naše evropské firmy. A když budou mít Ukrajinci větší kupní sílu, budou u nás nakupovat,“ …

  … „Pokud bude plán obnovy dobře vymyšlen a uveden do praxe, vyděláme všichni i tím, že budeme mít v sousedství stabilnější zemi, která je velká svou rozlohou,“ uzavírá Rouček.

  Pane Ročku, půl bilionu eur si půjčíme, protože jsme švorc, kdo nám půjčí, s jakým úrokem zadlužíme naše vnuky?

  To nezadluží senioři, ale EU, Fiala, Stanjura, Síkela a Vy.

  My budeme dotovat obnovu Ukrajiny, ale budou Ukrajinci u nás nakupovat, když Čína je levnější?

  Vyklidili jsme ruské trhy, jak to dopadlo?

  Škodě Auto klesl odbyt o 30 procent, nejvíce ze značek skupiny Volkswagen.
  A
  Китайские марки резким наскоком отхватили гигантский кусок российского авторынка
  Čínské značky si odtrhly obrovský kus ruského automobilového trhu

  Co dodat?

  Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy –
  Viktor Černomyrdin

  Při posledních volbách jsem volil ČSSD, přestože jsem byl varován.
  Takovou chybu již neudělám.

 15. https://aftershock.news/?q=node/1134481
  Po dlouhé době jsem četl na ruském webu něco mimo mainstream. Autor se sice prezentuje jako marxista, ale závěry jsou pro další pokračování SVO nelichotivé: čím více bude zabráno území, tím více bude potřeba zdrojů lidských a finančních. Nakonec SVO zamrzne v pozici válka-neválka a na druhé straně sice bude menší Ukrajina, ale nikoliv denacifikovaná, spíše opačně, podporovaná západem a tato pozice bude silně nestabilní s možností stálých potyček či pokračování války. Pokud to bude zeslabovat Rusko, podpora Ukrajiny bude pokračovat, i na úkor zdrojů EÚ a USA. Současný průběh SVO nasvědčuje tomu, že bez radikální změny současného šněčího průběhu ta alternativa může nastat (bez Oděsy, Charkova a s problematickým krytím Chersonu).

 16. Hraje hudba fidli fidly
  mám přestávku mezi jídly
  počkám si na kanapi
  než mě spánek polapí.

  Venku jako na Ibize
  všude kolem zuří krize
  a já si tu zkouším v chládku
  jestli nemám klíště v zadku.

  1. Slunce jako na Ibize
   plane nad námi
   Frhófštat se škrábe v rýze
   mezi půlkami:

   Fialu jsem zjebal,
   moc práce mi nedal
   Kvádro šité na míru,
   schovával se v papíru
   Slovanskému otroku
   nesmí býti do skoku!

   Zruším Českou republiku
   Je to země trpaslíků

 17. Mohla by být k Lampárně i obdobná expozice v duchu “ zasloužil se o stát”, ironicky?

  Koukal jsem na podpisy pod výzvou ombudsmanovi k rezignaci (Milion chvilek /proti/ demokracii), a tolik zemských škůdců a jiných exotů asociuje parádní Obludárium.
  Jen by to mělo být v souladu se zákonem, takže opatrně, aby se to nestalo právním důvodem pro konec stránek. Ony ty kvičící prasátka náramně dobře umí žalovat, práskat, udávat a podávat různá oznámení…

  1. Lampárna není pro normální diskutéry. Je otevřena pro vysírače, ovšem pouze jednosměrně, bez možnosti návratu, a nepovolené diskuse jsou webový ekvivalent vypolstrované, zvukotěsné, bílé místnosti.

   Pro vás jsem uchystal lepší osud.

 18. Dnes smutné téma. S Lisičanskem jsem si říkal, že expert Visingr se spletl, že obrana může vydržet déle. To se stane. Nikdo nevidí do budoucnosti do tajných rozhodnutí generálů a morálky vojáků. Toto porovnávíní ztrát bojujích armád je už ale úmyslná manipulace. Nerad to u analytika Visingra píšu, dlouho jsem ho uznával, když psal o vojenské technice.

  Tvrzení, že za celou válku má ruská armáda 2,5x větší ztráty než ukrajinská je opřené o oficiální prohlášení ukrajinských ministrů o vlastních ztrátách. Nejde přece věřit, že ministr zná a přiznává 100 % ztrát. Nepočítají se tisíce nezvěstných a ztrát různých nepravidelných jednotek ani teritoriální obrany. Poměr 2,5x mohl být v některých bitvách, ale podávat ho v médiích jako nejpravděpodobnější odhad ztrát za skoor 5 měsíců všech bojů, je mimo. Analytik Visingr tohle tvrdí, i když ukrajinská vláda prohlašuje, že své celkové ztráty přizná až válka skončí. Z toho je jasné, že teď přiznává jen část ztrát.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-himars-pad-putina-carsky-rezim-mobilizace-vyvoj-valky-cervenec.A220719_142024_zahranicni_vov

 19. Marie Divišová
  1 hod.
  BRICS vede jednání o připojení Egypta, Saúdské Arábie a Turecka.
  ———————–
  Rozumíte někdo tomu, jak může Turecko, které je mimochodem členem NATO, chtít být zároveň v EU a zároveň být součástí BRICS? Dyť je to jak u blbejch na hůře.

  1. Maneca: NATO je vojenská organizace a BRICS především ekonomická a Turecko si stejně v NATO dělá, co chce. Přístupové rozhovory do EU už jsou několik let u ledu. Nic jim do BRICS nebrání. Vstup do EU zůstává jen v teorii, že jednou tam vstoupí, ale o tom se mluví víc než 50 let, když se hlásili už do předcházwjích organizací evropské integrace. Od potlačení převratu v roce 2016 už Turecko nesplnilo skoro ždánou přístupovou kapitolu. Snahy zavést trest smrti jdou proti hodnotám EU. K tomu tisíce politických vězňů. Jednotlivosti by EU mohla přehlídnout v zjmu vyšších cílů, ale ne desítky nesplněných bodů najednou. Turci vědí, že velké státy v západní Evropě jim nechtějí dát odpovídající vliv v evropských orgánekch, vždyť by měli stejný počet poslanců v evropském parlametnu jako Německo! Pravidlo č. 1, že Erdogan si dělá, co chce a nebude se omezovat nějakými pravidly.

  2. celkem je to k pochopení, vždyť to jejich lavírování . A taky když amíci potřebují někoho, kdo by z Brics vynášel co potřebují. . Jinak to nebude. Navíc jde v první řadě o Krym, který by po těch staletích /ukradina – neukradina/zajisté chtěli zpět. A něco navíc z okolí by se taky hodilo. Jak je to dávno, kdy erďa snil o obnovení říše bývalé? Nepamatujete? Ostatně jsou na tom stejně s anglány, frantíky a němci, chtěli by dokázat že jsou lepší a výkonnější než byli jejich vlastní předkové, co se marně snažili rus rozdrobit a ovládnout a vybrakovat a ztratili při té snaze co se dalo.
   Otázkou zůstává, co na to země BRICS, zda mají paměť a uvědomují si ty dodávky Bayraktarů
   https://en.wikipedia.org/wiki/Baykar – Ukrajině a kdo ví komu/když zaplatí/ – pro obsazování jakéhokoliv místa na zemi.

   1. Erdogan jede čistě egoistickou politiku. Hraje to na všecky strany. Bayraktary v boji, to je snaha je propagovat, aby se líp prodávaly. Turecko není ničí spojenec možná s výjimkou turkických národů jako jsou Azerové. Snaží se vyždmíat maximum z USA, EU, NATO, Ruska i Ukrajiny. Snad jen na Čínu nemá páky, jak ji ždímat.

  1. No, koukal jsem se na wikipedii, ale mezi rusem domácím a švábem americkým jsem zase takový rozdíl nenašel. Klidně se mohou vyskytovat na podobných lokalitách.

 20. Od lesa jde chvíli rachot
  klepy klep a řízy řízy.
  Buduji tam suchý záchod;
  hlubší dřep u staré břízy.

  Srdíčko a hoblovaná deska
  krásný pohled do kraje.
  Nebude to jistě ještě dneska,
  zaobluji okraje.

  Při práci si zpívám Ódu
  Lejnová by měla radost.
  Nespláchnu tam pitnou vodu
  ani nesepíšu žádost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.