25 března, 2023

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


2 543 thoughts on “Tribuna

 1. Středa, 22.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Saratovská oblast vyšle do zóny speciální vojenské operace 17 těžkých nákladních aut s humanitární pomocí, včetně první várky modernizovaných dronů.

  2; Prigožin navrhl ministru zahraničí USA financovat PMC „Wagner“. Ruský podnikatel a zakladatel Wagner PMC Jevgenij Prigožin nabídl americkému ministru zahraničí Anthonymu Blinkenovi financování aktivit společnosti v Africe.

  3; Šojgu: 90 % posádek operačně-taktického letectva získalo bojové zkušenosti v zóně SVO. Až 90 % posádek ruského taktického letectva, stejně jako 85 % personálu pracujícího s bezpilotními vzdušnými prostředky, získalo bojové zkušenosti během speciální vojenské operace (SVO).

  4; Posádky Su-27 po pádu MQ-9 Reaper v Černém moři dostaly ocenění za odvahu. Piloti, kteří letěli zachytit americký dron MQ-9 Reaper nad Černým mořem, byli vyznamenáni Řádem odvahy. Informovala o tom dnes 22. března RIA Novosti s odvoláním na ministerstvo obrany RF.

  5; Nejmenovaná země NATO pomohla Kyjevu zavést výrobu 122-mm granátů. Státní koncern „Ukroboronprom“ odeslal první várku domácích 122-mm granátů, jejichž výroba byla zavedena v zahraničí, do ozbrojených sil Ukrajiny, hlásí dnes 22. března kyjevské publikace.

  6; Moskva upozornila Londýn na důsledky převozu granátů s ochuzeným uranem do Kyjeva. Záměr Británie dodávat Ukrajině munici s ochuzeným uranem bude mít vážné důsledky nejen pro rusko-britské vztahy, ale také na mezinárodní úrovni.

  7; Bělorusko odmítá obvinění z porušování lidských práv v OSN. Zpráva předložená OSN o porušování lidských práv v Bělorusku je tendenční a nepodložená.

  8; Německý strach z války dosahuje rekordních výšin. Svědčí o tom výsledky průzkumu, který provedla pojišťovna R + V v rámci dlouhodobé studie „German Fears“.

  9; Rada bezpečnosti Ukrajiny „vzdala“ plán Moldavska na reintegraci Podněstří. Moldavské úřady přitom zatím taková oficiální prohlášení neučinily.

  10; Jak chápat signál o „limitu pomoci“ Západu pro Ukrajinu. Rusko se potřebuje naladit na dlouhý a tvrdý konflikt se Západem, ze kterého se „unaví“ pouze v jediném případě – v hrobě.

  11; Macron neplánuje kandidovat na další prezidentský mandát. Macron o tom hovořil v rozhovoru pro televizní kanál France 2, který byl zveřejněn ve středu.

  12; Podíl moderních zbraní ruských leteckých sil dosáhne do konce roku 2023 85 %.

  13; Jordánský parlament hlasoval o vyloučení izraelského velvyslance. Jordánská Sněmovna reprezentantů odhlasovala vyhoštění izraelského velvyslance ze země. Informovala o tom dnes 22. března jordánská tisková agentura PETRA.

  14; Generál ruské gardy Dragomireckij zatčen. Generálmajor Vadim Dragomireckij, zástupce velitele centrálního okruhu ruských strážních jednotek, obviněný z úplatkářství ve výši více než 28 milionů rublů, byl vzat do vazby.

  15; Zacharova: Čekám na příkaz Mezinárodního trestního soudu k zatčení celého vedení USA za odebrání dětí z Vietnamu. Na pozadí tmářství s intrikami Západu kolem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou dětskou ombudsmanku Marii Lvovou-Belovou

  16; Rusko a Čína připraví plán spolupráce na „atomu budoucnosti“. Hovoříme o spolupráci „na desítky let dopředu“ a vytváření vektorů pro rozvoj jaderné energetiky na globální úrovni.

  17; Státní duma Ruské federace přijala návrh zákona o plném státním financování filmů pro děti. Přijetím zákona se zvýší počet vyrobených filmů a také jejich uvedení v široké distribuci.

  18; Šojgu: modernizace moskevského systému protiraketové obrany bude dokončena v roce 2023. Ve středu 22. března vystoupil na zasedání kolegia vojenského oddělení šéf ruského ministerstva obrany, armádní generál Sergej Šojgu.

  19; Satelitní konstelace Arktika-M by měla být rozmístěna na oběžné dráze do roku 2029. Roskosmos hodlá rozmístit na oběžné dráze konstelaci sestávající ze čtyř satelitů pro sledování arktické oblasti.

  20; Vladimir Putin a Si Ťin-pching nediskutovali o ukrajinské „mírové formuli“, říká Peskov. Ruský prezident Vladimir Putin včera řekl, že mírový plán navržený Čínou by mohl být základem pro řešení situace na Ukrajině.

  21; Rusko a Čína schválí plán rozvoje spolupráce do roku 2030. Řekl to šéf ruské vlády Michail Mišustin.

  22; Ukrajinská armáda zabila obyvatele regionu Belgorod. Také tři domácnosti byly poškozeny úlomky granátů.

  23; Vladimir Putin podpořil zavedení zvláštního statusu pro děti postižené SVO.

  24; Spojené státy a Jižní Korea uspořádají největší vojenské cvičení v historii aliance. Jelikož se v roce 2023 slaví 70. výročí americko-jihokorejské aliance, plánují oba státy v červnu uspořádat největší vojenské cvičení v historii aliance.

  25; Spojené státy nemají v úmyslu následovat Spojené království při předávání granátů s ochuzeným uranem Ukrajině.

  26; Ruská černomořská flotila odrazila útok námořních dronů v Sevastopolu Oznámil to guvernér Sevastopolu Michail Razvožajev.

  27; Filipínský prezident oznámil udělení přístupu USA k vojenským zařízením poblíž Tchaj-wanu. Spojené státy budou mít rozšířený přístup k vojenským zařízením na severu poblíž Tchaj-wanu, řekl filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší. Přečtěte si více

  28; 8317 mrtvých, 13892 zraněných civilistů za rok: OSN o konfliktu na Ukrajině. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva zveřejnil nové statistiky o zabitých v důsledku vojenského konfliktu na území Ukrajiny.

  29; Prezident: Rusko bude reagovat na použití zbraní s jadernou složkou na Ukrajině. V úterý 21. března se Vladimir Putin vyjádřil k iniciativě Spojeného království dodat Kyjevu granáty s ochuzeným uranem.

  30; Rozhovory mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem skončily v úterý večer. Lídři obou zemí podepsali společné prohlášení.

  31; Prohlášení Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga po jednáních v Kremlu Rozhovory mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem skončily v úterý večer. Lídři obou zemí podepsali společné prohlášení o prohlubování rusko-čínských vztahů.

  32; Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad vojenskými biologickými aktivitami Spojených států. Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad vojensko-biologickými aktivitami Spojených států, včetně těch mimo Ameriku, a požadují vysvětlení.

  33; Rusko a Čína budou pravidelně provádět společná cvičení. Ruská federace a Čína budou pravidelně provádět společné hlídky na moři i ve vzduchu, společná cvičení a prohlubovat vzájemnou důvěru mezi ozbrojenými silami obou zemí.

  34; V Kremlu proběhly rozhovory mezi Putinem a Si Ťin-pchingem.

  35; Putin: Čínský plán pro Ukrajinu lze brát jako základ pro urovnání konfliktu. V úterý 21. března to oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

  36; Moskva a Peking jsou znepokojeny japonskými plány na vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do oceánu. Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad japonskými plány vypustit letos radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu a vyzvaly ke konzultacím o této otázce.

  37; V Polsku začala působit první stálá posádka ozbrojených sil USA. Na území Polska začala působit první stálá posádka americké armády. Oznámil to dnes 21. března místopředseda vlády, ministr národní obrany republiky Mariusz Blaschak.

  38; Rusko prodlouží omezení těžby ropy o 500 000 barelů denně do června. Rusko prodlouží rozhodnutí o snížení produkce ropy o 500 000 barelů denně do června 2023, řekl novinářům vicepremiér Alexander Novak.

  39; Rusko a Čína jsou připraveny vytvořit společný orgán pro rozvoj Severní mořské cesty. Rusko a Čína jsou připraveny vytvořit společný pracovní orgán pro rozvoj Severní mořské cesty, řekl prezident Vladimir Putin na setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

  Zdroj: rusnext.ru

 2. Středa, 22.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Prigožin vysvětlil, proč Rusko nepotřebuje zákon o PMC. „Po mnoho let jsme plnili úkoly v Africe, Asii a dalších zemích podle zákonů těch států, kde jsme se nacházeli.“

  2; Šéf amerického ministerstva financí označil důsledky možného bankrotu v zemi. Ministryně financí Yellen řekla, že USA ztratí mezinárodní důvěryhodnost, pokud nesplní své závazky.

  3; U Bachmutu ukrajinští vojáci procházejí skutečným peklem, PMC „Wagner“ zesiluje útoky. Pozice ozbrojených sil Ukrajiny jsou nepřetržitě vystaveny četným útokům.

  4; Rusko odpoví na provokativní kroky USA všemi prostředky, varuje MZV. „Ruská federace je připravena bránit se agresivním útokům všemi prostředky, které má k dispozici.“

  5; Ruská armáda úspěšně zaútočila na Avdějevku ze severu i jihu, hlásí vojáci. Celých 9 let války zde probíhají boje.

  6; Zahraniční rozvědka: Rusko mění svůj přístup při výběru cílů. Mluvčí vojenské rozvědky V. Skibickij řekl, že klimatická zima končí, proto Rusko nyní změní cíle úderů.

  7; Vše pro frontu: „UAZ“ od dobrovolných dárců přišly na frontu zachránit raněné. Smontováno bylo již asi 240 vozů, ale stále přicházejí další požadavky.

  8; Silné záběry: Učitel se vrátil ze zóny SVO ke svým studentům. O šest měsíců později se učitel tělesné výchovy z města Essentuki vrátil do své školy, aby navštívil své studenty.

  9; Hersh označil bezvýchodnou situaci ukrajinské armády za možný důvod podkopání „Nord Streams“. Držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh zveřejnil své vyšetřování teroristického útoku na ruské ropovody.

  10; Požár v zařízení zasaženém kamikadze drony v Žytomyru se zatím nepodařilo uhasit. Včera v noci zasáhly rusko-íránské kamikadze drony něco velkého v Žytomyru.

  11; Těžké boje v Bachmutu: Ozbrojené síly Ukrajiny nashromáždily síly a snaží se provést protiútok, aby odtlačily PMC od dálnic O0506 a Chromova. Ukrajinští vojenští analytici hlásí obtížnou situaci na frontě v Bachmutu.

  12; Doněck pod útokem ukrajinských ozbrojených sil: Sedm lidí zraněno. Dnes byly na hlavní město DLR vypáleny téměř tři desítky granátů velké ráže.

  13; Šojgu ocenil piloty, kteří sestřelili americké bojové drny poblíž Krymu. Ministr obrany předal ruské armádě medaile Zlatá hvězda a Řád odvahy.

  14; Státní duma přijala prohlášení o genocidě národů SSSR Německem a jeho komplici během druhé světové války. Dokument obsahuje i zmínku o dnešním dění na Ukrajině.

  15; Záběry z bitvy v Sevastopolu: Jak dnes ráno flotila odrazila útok nepřítele. Válečné lodě nebyly poškozeny.

  16; „Árijské standardy“ dnes nahrazeny „demokratickými hodnotami“, srovnává Lukašenko Třetí a Čtvrtou říši. V Bělorusku dnes vzdávají hold obyvatelům vesnice Chatyň, kterou před 80 lety vypálili nacisté.

  17; Za informace o pohybu ruských raket při ostřelování na Ukrajině může vzniknout trestní odpovědnost. Zatím to platí pouze pro administrátory kanálů Telegram.

  18; Scholz skrývá pravdu o bombardování Nord Stream – novinář Seymour Hersh. Německý kancléř byl informována o „správné“ verzi bombardování v Bílém domě.

  19; Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, kdo je skutečným agresorem a podněcovatelem konfliktu na Ukrajině. Západ je opět připraven kašlat na obyčejné Ukrajince.

  20; Ruská armáda postupuje doněckým směrem a ničí nepřítele podél celé fronty. Zpráva ruského ministerstva obrany o postupu speciální operace.

  21; „Pekelné bitvy“ v Bachmutu: PMC „Wagner“ si vynucuje události. Ukrajinští vojenští analytici opět hlásí kritickou situaci v Arťomovsku.

  22; Špatné znamení pro ozbrojené síly Ukrajiny: Zelenskij přišel do bezpečné oblasti daleko od Bachmutu, aby povzbudil potravu pro děla. Předchozí návštěva ukrajinského prezidenta nepřinesla ukrajinským vojákům nic dobrého.

  23; Hřbitov na Ukrajině předběhl plán: Oděské vojenské komisaře neomezují ani železná vrata. Na Ukrajině se tomuto přístupu říkalo „invenční“.

  24; A Rusko nám dodá munici se skutečným uranem: Lukašenko z britské iniciativy. Prezident Běloruska také neignoroval prohlášení Velké Británie.

  25; Dnes dívky odrazily nepřátelský útok na naše zařízení na Krymu a v Sevastopolu – Šojgu. Ministr obrany uložil předložit je ke státním vyznamenáním a udělit vyznamenání.

  26; Ofenzíva u Doněcka: Ruská armáda vyhnala ozbrojené síly Ukrajiny z opevněné oblasti v Marjince. Uvedl to vedoucí tiskového střediska skupiny „Jih“ Ivan Bigma.

  27; USA naráží na ruská odvetná opatření, říká náměstek ministra zahraničí. Sergej Rjabkov varoval americkou stranu před snahou hrát na ruské nervy a testovat ruskou trpělivost.

  28; Ozbrojené síly Ukrajiny udeřily na oblast Belgorod, jsou tam mrtví. Většina střel dopadla na území zemědělského podniku, poškozeny byly i soukromé domy.

  29; Štít neviditelnosti a mobilní bunkr: Pokročilé technologie pomohou ruské armádě. První vzorky inovativního vojenského vývoje budou brzy odeslány do zóny SVO.

  30; Nepřítel zasadil Doněcku hroznou ránu: Budova vodohospodářského podniku byla zničena. Taktická střela Točka-U a granáty NATO ráže 155 mm byly vypáleny na pokojnou civilní oblast.

  31; Spojené státy ukryly vojenská zařízení na Ukrajině pod rouškou biolaboratoří – vyšetřovací data. Do dnešního dne bylo ve Spojených státech vytvořeno asi 400 laboratoří dvojího použití, připomněla Státní duma.

  32; Západ má v úmyslu zničit Ukrajinu, říká Zacharova. Použití granátů s ochuzeným uranem je genocida proti místnímu obyvatelstvu a na obou stranách konfliktu.

  33; USA a Jižní Korea uspořádají největší vojenské cvičení. Korejská republika doufá, že tímto způsobem prokáže „ohromující“ schopnosti k potlačení „severokorejské hrozby“.

  34; Záběry obrněné techniky: T-72B v městském boji. Posádka bojového vozidla kryje pěchotu a drony jim pomáhají hledat cíle.

  35; Bílý dům komentoval návštěvu Si Ťin-pchinga v Rusku. Novináři se ptali, zda návštěva čínského vůdce v Rusku ovlivní kontakty Washingtonu s Pekingem.

  36; Zelenskij se může stát druhým bin Ládinem: japonský tisk. Fejetonista Hiroshi Ohara připomněl, že bin Ládina podporovaly i Spojené státy.

  37; „Válka do posledního Ukrajince se může stát válkou do posledního Evropana“, varuje Volodin. Předseda Státní dumy komentoval rozhodnutí Spojeného království převést munici s ochuzeným uranem do ozbrojených sil Ukrajiny.

  38; Černomořská flotila odrazila útok na Sevastopol, říká gubernátor. Michail Razvožajev uvedl podrobnosti.

  39; Pokus o útok na Sevastopol byl odražen: Na zálivy měly udeřit tři námořní bezpilotní letouny. Pohyb lodí je částečně zastaven.

  40; Evropská rada stanovila datum pro rozdělení ukradených ruských aktiv. Zelenskyj se jako vždy zúčastní „prostřednictvím videokonference“.

  41; 470 milionů a pozvání na summit G7: výsledky návštěvy japonského premiéra v Kyjevě. Zelenskyj pozvání samozřejmě s radostí přijal.

  42; Kyjev uspořádal novou exhumaci kvůli provokaci proti Rusku. Na frontě žádné úspěchy, Bachmut je na zhroucení, je čas zařídit novým fejkem typu „Buča“.

  43; Co se skrývá za skandálním prohlášením polského diplomata a proč Tichanovskaja míří do USA. Brzy uslyšíme další „hlasité“ prohlášení od „nejnezávislejšího“ vůdce „nového Běloruska“.

  44; Americké vojenské vedení nevěří v úspěch Ukrajiny v roce 2023. Uvedl to šéf náčelníků štábu Pentagonu Mark Milley.

  45; Moskva může požádat Čínu o dodávky munice, říká Bílý dům. Tento názor vyjádřil koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby v komentáři na MSNBC.

  46; EU připravena poslat zbraně nejen na Ukrajinu, říká Borrell. Transfery zbraní „by měly a budou také prováděny na podporu dalších partnerů v jiných konfliktech po celém světě“.

  47; USA plánují dodat tanky Abrams na Ukrajinu rychleji, než bylo plánováno. Pentagon chce urychlit dodávku tanků na Ukrajinu zasíláním starších modelů.

  48; Newyorská policie se připravuje na nepokoje kvůli Trumpovi. Informovala o tom CNN.

  49; „Ukrajina vyprovokovala válku“: Reportér CNN se zeptal Číňanů na ukrajinský konflikt. Reportér CNN se zeptal Číňanů, co si myslí o konfliktu na Ukrajině.

  50; USA nebudou soudit válečné chyby (zločiny) v Iráku – Státní department. Patel tedy odpověděl na otázku, zda USA vyvodí závěry a hodnocení k 20. výročí nelegální invaze.

  51; PMC „Wagner“ postupuje v Bachmutu a ničí vše, co mu stojí v cestě. Ukrajinská armáda je znepokojena silným útokem na Bachmut ze strany Wagner PMC.

  52; Země NATO nechtějí utrácet peníze na obranu. Pouze sedm zemí NATO vydává na obranu žádoucí 2 % HDP.

  53; Mexický prezident připomíná USA odpálení Nord Streamu. Mexický prezident Lopez Obrador připomněl Spojeným státům, že odpálili Nord Stream.

  54; Obrněná vozidla NATO v bojích o Bachmut. Americké a nizozemské obrněné transportéry M113 a YPR-765 využívají taktickou techniku „kolotoče“.

  55; To přece není jaderná zbraň! Britské ministerstvo obrany reagovalo na prohlášení Ruské federace o granátech s ochuzeným uranem pro Ukrajinu. Britské ministerstvo obrany reagovalo na kritiku Ruské federace za rozhodnutí poskytnout Ukrajině granáty s ochuzeným uranem.

  56; Oddíl „Odvážných“ dobyl baštu ozbrojených sil Ukrajiny a získal mnoho zajatců na frontě u Svatova. Vojáci Centrálního vojenského okruhu zaujali nepřátelské pozice.

  57; „Mlýnek na maso“: celé video sebevražedného útoku obrněných vozidel NATO a pěchoty na frontě v Záporoží. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  58; Odražení útoku Ozbrojených sil Ukrajiny v zákopech na Záporožské frontě a přílet projektilu na tu ruskou. Okamžik zranění vojáka téhož 291. pluku, který nedávno odrazil dva pokusy o průlom fronty za sebou.

  59; USA neplánují převézt granáty s ochuzeným uranem na Ukrajinu, hlásí Pentagon. Již dříve Spojené království oznámilo plány na přesun granátů s jádrem z ochuzeného uranu na Ukrajinu spolu s tanky Challenger.

  60; PMC „Wagner“ prolomí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu pomocí „Požární šachty“. Rusové používají leteckou a dělostřeleckou taktiku „Fire Barrage“.

  61; Odvetný úder: Rakety zasáhly letiště v Oděse, odkud letěly drony k útoku na Džankoj. Místní zdroje hlásí přílet na letiště Školnyj.

  62; Putin a Si Ťin-pching učinili společné prohlášení. Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching učinili společné prohlášení.

  63; USA dodají na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot dříve, než se očekávalo, hlásí CNN. Podotýká se, že je to způsobeno zkrácením termínů výcviku ukrajinských jednotek ze strany Američanů.

  Zdroj: rusvesna.su

 3. https://www.lidovky.cz/svet/rusko-ukrajina-valka-ochuzeny-uran-britanie-visingr.A230322_173257_ln_zahranici_hma?zdroj=LN_vybava_recombee

  Musí přece vědět, že tvrdí nesmysl. Co mu za to nabídli? Radfiace je snížená v ochuzeném uranu ale pořád dost velká, aby škodila. Navíc je i ten ochuzený stále toxický bez ohledu na množství radioaktivity.

  Taková munice je vlastně přiznání porážky, protože kdo je přesvědčen, že nějaké území dokáže dobýt zpátky, ji nepoužije, aby tu půdu zamořil. Je to taktika spálená země, když vědí, že budou ustupovat.

 4. Úterý, 21.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Prezident: Rusko bude reagovat na použití zbraní s jadernou složkou na Ukrajině. V úterý 21. března se Vladimir Putin vyjádřil k iniciativě Spojeného království dodat Kyjevu granáty s ochuzeným uranem.

  2; Rozhovory mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem skončily v úterý večer. Lídři obou zemí podepsali společné prohlášení.

  3; Prohlášení Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga po jednáních v Kremlu. Rozhovory mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem skončily v úterý večer. Lídři obou zemí podepsali společné prohlášení o prohlubování rusko-čínských vztahů.

  4; Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad vojenskými biologickými aktivitami Spojených států. Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad vojensko-biologickými aktivitami Spojených států, včetně těch mimo Ameriku, a požadují vysvětlení.

  5; Rusko a Čína budou pravidelně provádět společná cvičení. Ruská federace a Čína budou pravidelně provádět společné hlídky na moři i ve vzduchu, společná cvičení a prohlubovat vzájemnou důvěru mezi ozbrojenými silami obou zemí.

  6; V Kremlu proběhly rozhovory mezi Putinem a Si Ťin-pchingem.

  7; Putin: Čínský plán pro Ukrajinu lze brát jako základ pro urovnání konfliktu. V úterý 21. března to oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

  8; Moskva a Peking jsou znepokojeny japonskými plány na vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do oceánu. Rusko a Čína vyjádřily vážné znepokojení nad japonskými plány vypustit letos radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu a vyzvaly ke konzultacím o této otázce.

  9; V Polsku začala působit první stálá posádka ozbrojených sil USA. Na území Polska začala působit první stálá posádka americké armády. Oznámil to dnes 21. března místopředseda vlády, ministr národní obrany republiky Mariusz Blaszczak.

  10; Rusko prodlouží omezení těžby ropy o 500 000 barelů denně do června. Rusko prodlouží rozhodnutí o snížení produkce ropy o 500 000 barelů denně do června 2023, řekl novinářům vicepremiér Alexander Novak.

  11; Rusko a Čína jsou připraveny vytvořit společný orgán pro rozvoj Severní mořské cesty. Rusko a Čína jsou připraveny vytvořit společný pracovní orgán pro rozvoj Severní mořské cesty, řekl prezident Vladimir Putin na setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

  12; Rusko a Čína se dohodly na téměř všech parametrech smlouvy o plynovodu Power of Siberia 2. Rusko a Čína se během jednání dohodly na hlavních parametrech smlouvy o výstavbě plynovodu Power of Siberia 2, řekl ruský prezident Vladimir Putin při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

  13; Kreml pochybuje, že by Si Ťin-pching mohl dnes nebo zítra zavolat Zelenskému. K možnému telefonickému rozhovoru mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským pravděpodobně nedojde toto úterý nebo zítra ve středu, řekl novinářům poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov.

  14; Jednání mezi Putinem a Si Ťin-pchingem: „Síla Sibiře-2“, AI a osady v jüanech. Prezident Ruska řekl, že Ruská federace je připravena podpořit čínské podnikání při nahrazení podniků, které opustily Rusko.

  15; Kreml nevylučuje Putinovu návštěvu Číny v roce 2023. Možnost cesty ruského prezidenta Vladimira Putina do Číny v roce 2023 existuje, řekl novinářům prezidentův poradce Jurij Ušakov.

  16; Média: Starlink zakazuje Kyjevu používat terminály v nových oblastech Ruska. Satelitní síť Starlink blokuje pro Ukrajinu své terminály v nových ruských regionech, kvůli tomu je Ozbrojené síly Ukrajiny nemohou použít k vypouštění dronů v ruském týlu.

  17; Nejvyšší soud Ruské federace označil za trestný čin kapitulace s možností odporu. Vzdání se v zajetí s možností odhodlaného odporu je považováno za trestný čin.

  18; Maďarsko odmítlo podpořit Ukrajinu v otázce vstupu do EU a NATO. Maďarsko nebude podporovat žádný významný pohyb Kyjeva směrem k EU nebo NATO, dokud Ukrajina neobnoví práva maďarské národní komunity, která měla v roce 2015 a dříve.

  19; Erdogan oficiálně nominován jako kandidát na prezidenta Turecka. Úřadující turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl oficiálně nominován jako prezidentský kandidát ve volbách, které se v zemi konají 14. května. Příslušná žádost již byla předložena Nejvyšší volební radě (VIS, YSK).

  20; Londýn daruje munici s ochuzeným uranem ukrajinským ozbrojeným silám. Londýn se rozhodl převézt do Kyjeva munici, která obsahuje ochuzený uran. Oznámila to zástupkyně šéfa britského ministerstva obrany Annabelle Goldie.

  21; Putin a Si Ťin-pching vedou rozhovory v úzkém formátu.

  22; Americký institut pro studium války uznal úspěchy ruských ozbrojených sil u Arťomovska a Avdějevky. Ruské jednotky postupovaly ve směrech u Arťomovska a Avdějevky, uvádí zpráva Amerického institutu pro studium války (ISW).

  23; Dánské válečné lodě se přiblížily k místu sabotáže na plynovodu Nord Stream 2. Lodě dánského námořnictva se v úterý podle listu Berlingske s odkazem na velení nacházely v Baltském moři, východně od ostrova Bornholm.

  24; „Černá magie“: Ozbrojené síly Ukrajiny jsou šokovány schopností ruské protivzdušné obrany sestřelovat drony. Způsob, jakým Rusko sestřeluje drony, se na Ukrajině nazývá „černá magie“, píše britské vydání Economist s odkazem na ukrajinské obranné zdroje.

  25; Roshydromet: Rusko dostalo příležitost odmítnout zahraniční údaje o počasí. Třetí satelit „Electro-L“ umožnil odmítnout meteorologická data ze zahraničí.

  26; Turecko pozastavuje tranzit sankcionovaného zboží do Ruska – média. Ankara ujistila Evropskou unii, že zboží podléhající západním sankcím nebude posláno do Ruska, píše agentura Reuters s odkazem na svůj vlastní zdroj ve vedení EU.

  27; V Kremlu začínají rozhovory mezi Vladimirem Putinem a Si Ťin-pchingem. Z ruské strany se jednání zúčastní místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv, dále ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéfka centrální banky Elvira Nabiullina.

  28; Ukrajinský dron zaútočil na čerpací stanici ropy v Brjanské oblasti. Gubernátor Brjanské oblasti Bogomaz oznámil útok dronu na Novozybkovskou ropnou stanici.

  29; Avdějevka bude napadena, s přihlédnutím ke zkušenostem Arťomovska a Soledaru. Uvedl to poradce úřadujícího šéfa DLR Denise Pušilina Jan Gagin.

  30; Si Ťin-pching pozval do Číny Vladimira Putina a Michaila Mišustina. Si Ťin-pching zve Putina a Mišustin do Číny „co nejdříve“ Oznámil to dnes, 21. března, čínský prezident Si Ťin-pching na setkání s Mišustinem v Moskvě.

  31; Washington požadoval, aby Si Ťin-pching vyvinul tlak na Putina a zavolal Zelenskému. Již dříve The Wall Street Journal uvedl, že Si Ťin-pching má v úmyslu se Zelenským po návštěvě Moskvy mluvit.

  32; Zvláštní služby Běloruska zabavily arzenál určený k teroristickým útokům. Prezident Běloruska Alexander Lukašenko na schůzce o činnosti mocenského bloku poznamenal „skvělou práci zvláštních služeb“.

  33; Scholz: Vladimir Putin je zdvořilý člověk. Německý kancléř Olaf Scholz pravidelně jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  34; Ruské ministerstvo zahraničí hovořilo o podrobnostech dohody o obilí. 18. března vypršelo druhé 120-denní období „Černomořské iniciativy“ pro vývoz ukrajinských potravin.

  35; Ministerstvo zahraničí: Rusko otevře kulturní centrum v Íránu. Informovala o tom novinářka, producentka Sputniku Iran Marina al-Shalan.

  36; Ozbrojené síly Ukrajiny přemístily houfnicovou baterii směrem na Kupjansk. Podplukovník Luganské lidové republiky oznámil, že houfnice „mají čerstvé stopy po nátěru, stejně jako nové kolové podvozky“.

  37; Navrhuje se zákaz dovozu plastových výrobků do Ruska. Ministerstvo průmyslu a obchodu Ruské federace navrhuje zavést zákaz dovozu plastového zboží do Ruska.

  38; Írán počítá s „obrovskými objemy“ swapových dodávek ropy a plynu z Ruska v roce 2023. Teherán doufá v „obrovské objemy“ swapových dodávek ropy a plynu z Ruska v roce 2023. Oznámil to ministr hospodářství a financí Íránské islámské republiky Ehsan Khanduzi.

  39; EU vybírá 7 miliard eur pro oběti zemětřesení v Turecku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že dárcovská konference pořádaná EK a švédským předsednictvím v Radě EU v pondělí na pomoc obyvatelstvu postiženému zemětřesením v Turecku a Sýrii.

  40; Rheinmetall, který zbohatl na ukrajinské krizi, je zařazen do indexu DAX-40. Německá vojensko-průmyslová společnost Rheinmetall je dnes, 20. března, zařazena do předního indexu frankfurtské burzy, do indexu DAX-40.

  41; Hydrometeorologické centrum varovalo před hrozbou záplav v oblastech Ruska. Jarní povodeň může vést k záplavám v devíti regionech Ruska. Oznámil to 20. března vědecký ředitel Hydrometeorologického centra Ruska Roman Vilfand.

  42; Bloomberg: Trump nebude spoután a dán do cely. Bývalý americký prezident Donald Trump nebude mít pouta, pokud bude obviněn v New Yorku, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zdroj.

  43; Rusko vyvinulo tréninkové hřiště pro soutěže mladých operátorů dronů. Ruská společnost Geoscan vytvořila přenosnou plochu pro soutěže pozemních a vzdušných dronů mezi teenagery a studenty, kteří se učí ovládat takové zařízení.

  44; Wildberries spouští prodej elektroniky a vybavení pod vlastní značkou. Internetový prodejce Wildberries spouští prodej elektroniky a domácích spotřebičů pod vlastní značkou. Bylo to řečeno v prohlášení.

  45; Média: Premiér Japonska navštíví Ukrajinu poprvé od začátku SVO. Japonský premiér Fumio Kishida v úterý odcestuje na Ukrajinu. Setká se s prezidentem republiky Volodymyrem Zelenským, uvedla televize NHK s odkazem na vládní zdroje.

  46; Moldavsko obnovilo odběry ruského plynu. Oznámil to v pondělí 20. března předseda představenstva Moldovagazu Vadim Cheban na svém kanálu Telegram.

  47; Expert se domnívá, že Spojené státy potřebují v blízké budoucnosti zahájit aktivní dialog s Ruskou federací o Ukrajině. Tento názor vyjádřil ve svém článku zveřejněném v pondělí na portálu Responsible Statecraft George Beebe, vedoucí oddělení strategických studií Quincy Institute ve Washingtonu, D.C.

  48; Zakladatel Ben & Jerry’s financoval společnost proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Zakladatel zmrzlinářské společnosti Ben & Jerry’s Ben Cohen podpořil síť Eisenhower Media Network (EMN), která vede kampaň People’s Power proti americké vojenské podpoře Ukrajině.

  49; Jižní Korea zakazuje export 77 satelitních produktů do Severní Koreje Vláda Korejské republiky (RK) zakázala vývoz do KLDR přes třetí země 77 položek produktů, které lze použít pro vývoj a výrobu vesmírných družic.

  50; Rada EU se bude zabývat otázkou navýšení Evropského mírového fondu o 3,5 miliardy eur. Ministři zahraničních věcí a obrany zemí Evropské unie se rozhodli zvážit do konce roku navýšení objemu Evropského mírového fondu o 3,5 miliardy eur.

  51; Univerzita HSE vyvíjí neuronovou síť pro hodnocení etiky ruských zákonů. Právnická fakulta Vysoké ekonomické školy Národní výzkumné univerzity vyvinula neuronovou síť pro posouzení etiky ruských zákonů, která slouží k vytvoření webového portálu.

  52; Platební systémy Íránu a Ruska jsou propojeny a budou moci fungovat bez SWIFT. Bankovní platební systémy Íránu a Ruska jsou již vzájemně propojeny, brzy budou moci otevírat účty pro společnosti v obou zemích a provádět platby bez použití SWIFT.

  53; Valeria Gai Germanika začne v létě natáčet sérii o princezně Olze. V létě začne natáčení historického dramatu „Princezna Olga“ v režii Valeria Gai Germanika. Agentuře TASS to v úterý oznámila tisková služba filmové společnosti Mars Media.

  54; The Telegraph: Britská byrokracie pohřbila program „Domy pro Ukrajinu“. Naděje ukrajinských uprchlíků spojených s programem Homes for Ukraine, který byl zahájen ve Spojeném království před rokem, byly zmařeny neschopností a byrokratickou byrokratickou zátěží.

  55; Francouzské Národní shromáždění odmítlo hlasování o nedůvěře vládě. Francouzské parlamentní opozici se nepodařilo zajistit potřebnou většinu pro dvě hlasování o nedůvěře vládě Elisabeth Bornové kvůli důchodové reformě, která zvýšila francouzský důchodový věk z 62 na 64 let.

  56; Armáda Ruské federace postavila stíhačku kvůli dvěma americkým bombardérům nad Baltským mořem. Ruská armáda uvedla, že v pondělí zvedla stíhačku Su-35, protože nad Baltským mořem létaly dva americké strategické bombardéry B-52H.

  57; Si Ťin-pching se v úterý setká s Mišustinem a bude jednat s Putinem. V úterý začíná hlavní den státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Ruské federaci, v Kremlu se za účasti delegací očekává jednání ruského prezidenta Vladimira Putina s čínským vůdcem.

  58; Společnost Kaspersky Lab detekovala hackerský útok na Krym, probíhá od roku 2021.

  59; Ve Spojených státech amerických byl zaznamenán prudký nárůst výskytu smrtelné houbové infekce. Vzácné a někdy smrtelné plísňové onemocnění způsobené houbou Candida auris se šíří po Spojených státech, varovalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

  60; Moldovagaz obnovil nákupy plynu od Gazpromu. Oznámil to šéf společnosti Vadim Cheban.

  61; Si Ťin-pching: Posílení vztahů s Ruskem je strategická volba. Čínsko-ruské vztahy zaujímají prioritní postavení v diplomacii a zahraniční politice obou zemí jako velmocí.

  62; Zvuky náletu na východní Ukrajině. Poplach zní v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti a také v Kyjevem kontrolované části Záporožské oblasti a DLR.

  63; Bezpilotní letouny sestřelené nad Džankojem byly nacpané šrapnely. Podle Olega Krjučkova, poradce hlavy Krymu, byl útok zaměřen na civilní zařízení.

  64; U hranic Ruska byly nalezeny dva americké bombardéry. Ruské systémy protivzdušné obrany detekovaly dva cíle nad Baltským mořem, identifikované jako strategické bombardéry amerického letectva B-52N.

  65; Ukrajinská armáda zaútočila na Krym s drony.

  66; V Džankoji fungovala protivzdušná obrana, je tam vážně zraněná osoba. Následky incidentu úřady posuzují a jedna oběť je již známa, řekl krymský guvernér Sergej Aksjonov.

  67; Nebude-li „potravinový obchod“ prodloužen, Rusko bude dodávat obilí Africe zdarma.

  68; Neformální setkání Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga končí. V úterý 21. března se lídři sejdou a povedou rozhovory v plném rozsahu.

  Zdroj: rusnext.ru

 5. Úterý, 21.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; PMC „Wagner“ prolomí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny v Bakhmutu pomocí „Požární šachty“. Rusové používají leteckou a dělostřeleckou taktiku „Fire Barrage“.

  2; Odvetný úder: rakety zasáhly letiště v Oděse, odkud letěly drony k útoku na Džankoje. Místní zdroje hlásí přílet na letiště Školnyj.

  3; Putin a Si Ťin-pching učinili společné prohlášení. Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching učinili společné prohlášení.

  4; USA dodají na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot dříve, než se očekávalo, říká CNN. Podotýká se, že je to způsobeno zkrácením termínů výcviku ukrajinských jednotek ze strany Američanů.

  5; Prohlášení Vladimira Putina po setkání se Si Ťin-pchingem. Ruský prezident Vladimir Putin učinil řadu prohlášení po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

  6; Putin a Šojgu komentovali záměr Británie poskytnout Ukrajině granáty s ochuzeným uranem. Putin řekl, že Rusko „bude nuceno reagovat, jakmile kolektivní Západ začne používat zbraně s jadernou složkou“.

  7; Generální tajemník NATO učinil prohlášení v souvislosti se schůzkou Putina a Si Ťin-pchinga. V současné době není dialog s Ruskem možný, dokud válka pokračuje.

  8; Boj očima stíhačky: naše výsadkové síly zaútočily na nepřátelské pozice na frontě u Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  9; Rusko a Čína se mohou stát světovými lídry v oblasti informačních technologií, říká Putin. Výtahy z prohlášení ruského vůdce na setkání se Si Ťin-pchingem v Kremlu.

  10; Polští, gruzínští a novozélandští žoldáci zabiti v bitvách na Donbasu. Od začátku SVO na Ukrajině a Donbasu zlikvidovaly ruské jednotky asi 40 občanů Gruzie a Gruzínců podle národnosti.

  11; Od začátku SVO Čína prodala drony v hodnotě 12 milionů dolarů Rusku, píší NYT. Dodávky byly často realizovány prostřednictvím malých zprostředkovatelů a vývozců.

  12; Ruská pohraniční stráž sestřelila ukrajinskou „Valkýru“ kulometem. Stíhačka „sundala“ dron na hranici v Brjanské oblasti.

  13; Rusové sestřelují drony pomocí „černé magie“. Západní média v informační válce proti Rusku se již dostala na pokraj nepříčetnosti.

  14; Británie oficiálně oznámila, že převeze granáty s ochuzeným uranem na Ukrajinu. Tyto projektily infikují oblast a mohou vést k rakovině.

  15; Bitva o Bachmut: Wagner PMC ovládá většinu města a vytlačuje ukrajinskou armádu. Asi 62% města je ovládáno PMC.

  16; Budapešť požaduje od Kyjeva navrácení práv zakarpatským Maďarům. Jinak Maďarsko nepodpoří směřování Ukrajiny k NATO a EU.

  17; Exploze otřásla částí Záporožské oblasti okupovanou ozbrojenými silami Ukrajiny. V. Rogov, člen hlavní rady správy oblasti Záporoží, přesně hlásil, které nepřátelské objekty se v této oblasti nacházejí.

  18; Si Ťin-pching přijíždí do Kremlu na jednání s Vladimirem Putinem. Po jednání šéfové Ruska a Číny zveřejní výzvu.

  19; Starlink blokuje provoz svých terminálů v nových regionech Ruské federace, píše Economist. Použití terminálů je také blokováno nad vodou a když se přijímač pohybuje rychlostí vyšší než 100 km/h.

  20; Ukrajinská armáda zaútočila na čerpací stanici ropy v Brjanské oblasti. Oznámil to guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  21; Ruská armáda postupuje na kupjanské a doněcké frontě. Velké množství živé síly a vybavení nepřítele bylo zničeno.

  22; Klíčová prohlášení po schůzce mezi Si Ťin-pchingem a Michailem Mišustinem. Prezident Čínské lidové republiky, který je v Rusku na státní návštěvě, jednal s předsedou vlády Ruské federace.

  23; O výsledku války na Ukrajině rozhodne příštích šest měsíců, píše Bild. Německé vydání čeká jarní nebo letní ofenziva Ozbrojených sil Ukrajiny.

  24; Ozbrojené síly Ukrajiny začaly používat francouzské systémy protivzdušné obrany Crotale. První záběry použití francouzského protiletadlového raketového systému krátkého doletu za každého počasí během konfliktu na Ukrajině.

  25; Bachmut: „Wagner“ útočí, snaží se prolomit obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na slabém místě. Ukrajinští propagandisté potvrzují, že situace ozbrojených sil Ukrajiny je kritická.

  26; Ozbrojené síly Ukrajiny bojují s kartonovými drony. Ukrajinská armáda dostává kartonové drony ve formátu „konstruktérů“ z Austrálie.

  27; „Speciální služby fungovaly skvěle“: v Bělorusku bylo zabráněno teroristickým útokům. Prezident republiky Alexander Lukašenko uvedl podrobnosti o neutralizaci zahraničního teroristy v Grodnu.

  28; Si Ťin-pching pozval Vladimira Putina do Číny. Připomeňme, že naposledy ruský vůdce navštívil Čínu v únoru 2022, před začátkem SVO.

  29; „Krasnopoly“ ničí pozice ozbrojených sil Ukrajiny na doněcké frontě. Pracovní dělostřelecká brigáda „Kalmius“.

  30; Ministerstvo zahraničí jmenovalo čtyři země, které Rusko odmítá považovat za prostředníky na Ukrajině. „Zmíněné země jsou samy účastníky konfliktu s Ruskem, který na Ukrajině pokračuje,“ vysvětlilo ministerstvo zahraničí.

  31; Donbas se stane svobodnou ekonomickou zónou – ministerstvo výstavby připravilo návrh zákona. Přijetí zákona zajistí udržitelný sociálně-ekonomický rozvoj čtyř nových ustavujících subjektů Ruské federace.

  32; Nepřítel vrhá obrněná vozidla NATO a pěchotu do sebevražedných útoků. Ozbrojené síly Ukrajiny se od neděle znovu snaží prorazit naši obrannou linii v Záporožské oblasti.

  33; Scholz hovořil o svých telefonických rozhovorech s Putinem. Mluvil o délce telefonických rozhovorů a jejich tónu.

  34; Oficiální jednání s Putinem a setkání s Mišustinem: druhý den Si Ťin-pchingovy návštěvy v Rusku. Včera, připomínáme, se uskutečnilo neoficiální setkání hlav států.

  35; Typ dronů používaných k útoku na Džankoj se stal známým. Tento typ dronu již nepřítel během SVO nejednou použil.

  36; Japonský premiér naléhavě vyslán na Ukrajinu. Fumio Kishida již odletěl z Japonska, aby přerušil mediální efekt setkání „medvěda“ a „draka“ v Moskvě.

  37; Útok na Arťomovsk: PMC provádí jeden útok za druhým a postupuje vpřed. Útok na Arťomovsk pokračuje: PMC „Wagner“ provádí jeden útok za druhým a postupuje vpřed.

  38; Makedonie potvrzuje převod Su-25 na Ukrajinu. Údajně jsou všechny nevhodné k letu.

  39; Polsko se stalo divadelní scénou pro potulné politické komiky. Současní nejvyšší polští politici se nadále přímo podílejí na vytváření nelegálních ozbrojených uskupení.

  40; Čína pomáhá ruské ekonomice odolávat západním sankcím, píší New York Times. Čína úspěšně nahradila mnoho západních společností, které odmítly obchodovat s Ruskem.

  41; Blinken potvrdil, že Putinův zatykač byl vydán záměrně před návštěvou Si Ťin-pchinga.
  Blinkenovo prohlášení cituje CNN.

  42; Maďarsko se nebude podílet na nákupu munice Evropskou unií pro Ukrajinu. Uvedl to šéf maďarského ministerstva zahraničí.

  43; Norsko dodalo na Ukrajinu tanky Leopard 2. Tanky byly přepravovány pomocí transportního letounu An-124.

  44; USA vyvolává rozšíření geografie ukrajinské krize, říká ruský velvyslanec v USA. Spojené státy si nemyslí, že přiléváním oleje do ohně pouze provokují rozšíření geografie ukrajinské krize.

  45; Brigáda „Kalmius“ rozbíjí nepřítele a podporuje postupující pěchotu směrem na Avdějevku. Posádky 152 mm houfnic 2A65 „Msta-B“ 14. dělostřelecké brigády „Kalmius“ nepřetržitě pracují ve směru Avdějevka.

  46; Biden nařídil odtajnit údaje o původu koronaviru. Zajímavé je, že Biden podepisuje tento zákon na pozadí návštěvy Si Ťin-pchinga v Moskvě.

  47; Kongres USA navrhuje ukončit normální obchodní vztahy s Čínou. „Čína je největším protivníkem Ameriky.“

  48; Dochází ke zničení a zranění: úřady Džankoj o náletu dronu. Šéf administrativy Džankoje Igor Ivin hovořil o útoku ukrajinských dronů na město.

  49; Maďarsko blokuje společné prohlášení EU o zatykači ICC na Putinovo zatčení. Kvůli budapešťskému vetu se podle listu svým jménem vyjádřil šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

  50; Útok dronu na Krym – podrobnosti. Šéf Krymu Sergej Aksjonov řekl podrobnosti o náletu nepřátelských dronů na severu poloostrova.

  51; Útok dronu na Krym: nepřátelské bezpilotní letouny poškodily civilní objekty. Podle posledních údajů zahřmělo v Džankoj 5 explozí – síly protivzdušné obrany sestřelily drony.

  52; Výbuchy a střelba na Krymu: Ruská armáda odrazila úder nepřítele. V oblasti Džankoj byly na obloze vidět drony.

  53; USA plánují Blinkenovu návštěvu Číny. Washington a Peking jsou v současné době zapojeny do dialogu o organizování návštěv ČLR ze strany ministrů financí a obchodu USA.

  Zdroj: rusvesna.su

 6. Pondělí, 20.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Nebude-li „potravinový obchod“ prodloužen, Rusko bude dodávat obilí Africe zdarma.

  2; Neformální setkání Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga končí. V úterý 21. března se lídři sejdou a povedou rozhovory v plném rozsahu.

  3; Chinštein: Generál Národní gardy Dragomireckij je podezřelý z braní velkých úplatků. Generálmajor Vadim Dragomireckij, zástupce velitele centrálního obvodu Ruské gardy, je podezřelý z braní mnohamilionových úplatků a překročení pravomocí. Oznámil to dnes, 20. března, poslanec Státní dumy Alexander Chinštejn.

  4; Norsko oznámilo příjezd tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Norsko již dříve oznámilo, že do Kyjeva převeze osm tanků Leopard 2 a až čtyři vyprošťovací obrněná vozidla.

  5; Mariupolská žena o hrozbách hovořila po setkání s Vladimirem Putinem. Neznámí lidé vyhrožují rodině a sousedům odvetou, uvedla Irina Volosatová, obyvatelka Mariupolu.

  6; Turecký prezidentský kandidát Kılıçdaroğlu: Žádné „testy“ ve vztazích s Ruskem nebudou Kemal Kılıçdaroğlu komentoval budoucí kroky Turecka na mezinárodní scéně.

  7; Prigožin se obrátil na Šojgu: Skupina Wagner ovládá 70 % Arťomovska a ví o plánech ofenzivy ozbrojených sil Ukrajiny. Ministerstvo obrany musí přijmout opatření, která zabrání odříznutí Wagnerovců od hlavních sil ruských ozbrojených sil, řekl Jevgenij Prigožin, zakladatel soukromé vojenské společnosti.

  8; Ukázalo se, že „sestřelený ruský Su-35“ nad Doněckem je ukrajinský bezpilotní letoun. Odpoledne 20. března začala ukrajinská média informovat o letounu Su-35, který údajně sestřelily ozbrojené síly Ukrajiny v Kujbyševském okrese v Doněcku.

  9; Putin zaznamenal nárůst obchodu mezi Ruskem a Čínou více než na dvojnásobek.

  10; USA: Si Ťin-pching by měl prosazovat příměří na Ukrajině. Toto prohlášení učinil americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

  11; Hrdina Sovětského svazu Vasilij Rešetnikov zemřel ve věku 103 let. Datum a místo pohřbu zatím není známo.

  12; Bezpilotní letoun narazil do elektrického vedení v městské části Ščolkovo v Moskevské oblasti. Místo události bylo uzavřeno. Jak bylo uvedeno ve správě městské části Ščolkovo, dron „byl vybaven standardní sadou funkcí“.

  13; Rusko je připraveno dodávat hnojiva do Afriky zdarma, ale Západ to nedovoluje, říká Putin. Pokud nebude dohoda o obilí prodloužena, Rusko je připraveno dodat Africe plánované množství obilí zdarma, řekl ruský prezident Vladimir Putin na konferenci Rusko-Afrika na konferenci Multipolar World.

  14; Ruský vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení proti prokurátorovi a soudcům ICC. Vyšetřovací výbor Ruska zahájil trestní řízení proti prokurátorovi a třem soudcům Mezinárodního trestního soudu.

  15; EU se dohodla na plánu dodávek munice na Ukrajinu za 2 miliardy €, píší média. Země Evropské unie (EU) dosáhly dohody o plánu vyčlenit 2 miliardy eur na nákup a dodávky munice na Ukrajinu. Píše to agentura AFP s odvoláním na diplomaty.

  16; Bílý dům: Biden opravdu chce mluvit se Si Ťin-pchingem. Americký prezident Joe Biden vyjádřil přání vést telefonické rozhovory s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V pondělí 20. března to oznámil koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby.

  17; Ruské jednotky osvobodily Kamenku směrem na Avdějevku. Osvobození této osady nám umožňuje urychlit osvobození Avdějevky.

  18; Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu Moskvy.

  19; Šéf ministerstva vnitra oznámil zadržení stovek členů národních formací v nových regionech Ruska. Kolokolcev dodal, že řada sabotážních útoků z jejich strany byla zastavena.

  20; Si Ťin-pching říká, že jeho návštěva Ruska má za cíl posílit přátelství. Čínský prezident Si Ťin-pching vysvětlil účel své návštěvy Ruska. Hlavním úkolem této cesty bude podle čínského vůdce posílení přátelství, spolupráce a míru.

  21; Prezident požadoval co nejrychlejší vyřešení problémů obyvatel nových ruských regionů 19. března Putin podnikl pracovní cestu do Mariupolu.

  22; Ozbrojené síly Ukrajiny uplatňují nové mučení ruských válečných zajatců, říká ombudsmanka DLR Darja Morozova. Úřady DLR podle ní předají informace o nových typech mučení Vyšetřovacímu výboru Ruska.

  23; Zahraniční zpravodajská služba oznámila plány USA vyzbrojit radikály pro nové bitvy v Sýrii.

  24; Si Ťin-pching přijíždí na oficiální návštěvu Ruska. Letadlo s vůdcem Číny na palubě přistálo na hlavním letišti Vnukovo-2.

  25; Média informovala o požadavku, aby se zaměstnanci prezidentské administrativy Ruska zbavili iPhonu do 1. dubna. Zaměstnanci prezidentské administrativy (AP) Ruské federace dostali pokyn, aby se z bezpečnostních důvodů zbavili chytrých telefonů iPhone do 1. dubna 2023.

  26; V LLR oznámili posílení seskupení ozbrojených sil Ukrajiny o zahraniční žoldáky. Cizinci se zabývají krytím a eskortováním vojenských kolon.

  27; Indie vypustila na oběžnou dráhu 36 družic. OneWeb Indická organizace pro výzkum vesmíru vypustí těžkou raketu LVM3 s 36 komunikačními satelity OneWeb.

  28; V Rusku začala raná fáze skládání jednotné státní zkoušky. Ruští školáci, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou složit jednotnou státní zkoušku v termínech společných pro všechny, zahájili předtermíny.

  29; Kambodža kvůli Putinovu zatykači varuje před rizikem jaderné války. Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina by mohlo vyvolat další napětí kolem konfliktu na Ukrajině.

  30; Jižní Korea a Spojené státy zahájily cvičení na přistání obojživelného útoku Ssangyong. Vojenský personál Jižní Koreje a USA zahájil rozsáhlá cvičení obojživelného přistání Ssangyong. V pondělí 20. března to oznámila korejská televizní stanice KBS.

  31; Cena bitcoinu poprvé od června 2022 přesáhla 27 tisíc dolarů. Bitcoin (BTC) během obchodování v pátek 17. března prolomil hranici 27 000 USD a získal více než 7 % za den a více než 30 % za týden.

  32; „Špatně pochopeno“ – polská ambasáda popřela vyjádření velvyslance o válce s Ruskem. Senzační prohlášení polského velvyslance v Paříži Jana Emerika Rosciszewského, že Varšava v případě porážky Ukrajiny vstoupí do ozbrojeného konfliktu s Moskvou, vyvrátila jeho vlastní ambasáda.

  33; Finští železničáři stávkují. Ve Finsku začíná v pondělí večer celostátní stávka na železnici.

  34; Bývalý tchajwanský náčelník generálního štábu navštívil Čínu poprvé od roku 1949. Bývalý tchajwanský náčelník generálního štábu Ma Ying-jeou (v letech 2008 až 2016) navštíví od 27. března do 7. dubna několik měst v pevninské Číně.

  35; Si Ťin-pching nazval podmínky pro konec ukrajinské krize. Cesta z ukrajinské krize je možná, pokud se všechny strany budou řídit konceptem společné bezpečnosti.

  36; Vážně zraněný ukrajinský voják žádá ruského operátora dronu o pomoc. Těžce zraněný ukrajinský voják, opuštěný svými kolegy, požádal o pomoc operátora ruského dronu, který ho v tu chvíli natáčel.

  37; Rusko se v lednu dostalo na první místo v dodávkách plynu do Číny. Ruská federace se v lednu 2023 umístila na prvním místě v dodávkách zemního plynu do Číny – co do objemu exportu plynovodem a ve zkapalněné formě, podle čínských zvyklostí.

  38; Vladimir Putin: Ve vztazích mezi Ruskem a Čínou neexistují žádná omezení. Vztahy mezi Moskvou a Pekingem jsou nadřazeny vojensko-politickým spojenectvím studené války, nemají žádné omezovače, vůdce ani následovníka, napsal ruský prezident Vladimir Putin.

  39; Moskalková vyzvala, aby zhodnotila brutalitu francouzské policie vůči demonstrantům. Komisařka pro lidská práva v Rusku Taťána Moskalková se na svém kanálu Telegram obrátila na mezinárodní organizace pro lidská práva o brutálních akcích francouzské policie vůči demonstrantům.

  40; Londýn je připraven dodat Varšavě stíhačky, které nahradí ty převezené do Kyjeva. Británie je připravena pomoci Polsku doplnit síly letectva poté, co Varšava předá Kyjevu stíhačky MiG-29.

  41; Medveděv varoval ICC před hypersonickým úderem. Zástupce šéfa Rady bezpečnosti uvedl, že rozhodnutí ICC „zatknout“ Putina nemá žádnou praktickou hodnotu a důsledky pro mezinárodní právo budou monstrózní. Napsal o tom ve svém telegramu.

  42; Kanada nabízí Japonsku, Jižní Koreji a USA partnerství proti Číně a Rusku. Ottawa nabídla Tokiu, aby vytvořilo čtyřstranné partnerství s Washingtonem a Soulem v boji proti Pekingu a Moskvě, uvedla v pondělí agentura Kjódó s odvoláním na diplomatické zdroje.

  43; V Německu jim připomněli Zelenského lži. Ukrajincům Vladimir Zelenskyj Ukrajincům lhal a slíbil jim, že po nástupu do úřadu udělají vše pro nastolení míru, napsal na Twitteru německý podnikatel Kim Dotcom.

  44; Ukrajinský generál říká, že Kyjev ztratil nejlepší piloty, když čekal na F-16. Ukrajina ztrácí své nejlepší vojenské piloty při čekání na F-16, řekl velitel ukrajinského letectva generál Serhiy Golubcov v rozhovoru pro noviny British Times.

  45; Úředníci byli požádáni, aby se zbavili iPhonu, píše Kommersant. Zaměstnanci prezidentské administrativy Ruska byli požádáni, aby se zbavili chytrých telefonů americké společnosti Apple, uvádí Kommersant.

  46; Čína projedná „velký plán spolupráce“ se zeměmi Střední Asie. Uvádí to blahopřání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, zaslané prezidentovi Tádžikistánu Emomali Rahmonovi u příležitosti svátku jarní rovnodennosti Navruz.

  47; Politico: Akce USA v minulém roce urychlily sbližování Ruska, Íránu a Číny. Opatření přijatá washingtonskou administrativou za poslední rok podnítila Rusko, Írán a Čínu k užší spolupráci. Takové hodnocení uvádí článek zveřejněný v neděli v americkém listu Politico.

  48; Ozbrojené síly Ukrajiny mají pouze jeden pokus o protiútok, uvedl prezident ČR. Ukrajina má letos jediný pokus o zahájení protiofenzívy, řekl český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro polskou Rzeczpospolitu.

  49; Kim Čong-un vyzval armádu KLDR, aby byla připravena použít jaderné zbraně.

  50; Si Ťin-pching napsal komentář pro RIA Novosti a list Rossijskaja Gazeta. Nynější návštěva Ruska je zaměřena na posílení přátelství a míru a je připravena společně s Putinem nastínit nové plány rozvoje rusko-čínských vztahů;

  51; Jen Psaki debutovala ve své vlastní televizní show. Jen Psaki v oznámení show řekla, že má v plánu vysvětlit publiku věci, které se naučila během měsíců práce v americké administrativě.

  52; Bojovníci PMC „Wagner“ nadále postupují na území závodu „AZOM“.

  53; Čína publikuje článek Vladimira Putina v předvečer jeho setkání se Si Ťin-pchingem. Vladimir Putin hovořil o důvěrném a komplexním dialogu s Pekingem na stránkách People’s Daily, největší čínské publikace.

  54; Bidenova administrativa žádá miliardáře Buffetta o pomoc s bankovní krizí, píší média. Warren Buffett, šéf investičního fondu Berkshire Hathaway, diskutoval o investicích v regionálním bankovním sektoru s vysokými představiteli administrativy Joe Bidena.

  55; Západní rozvědka záměrně neinformovala Kyjev o nadcházející návštěvě Vladimira Putina v Mariupolu. Ukrajinští spojenci o návštěvě věděli, ale informace záměrně tajili, uvádí telegram Resident s odkazem na zdroj z kanceláře prezidenta Ukrajiny.

  56; Zelenského úřad řekl o odložení protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny u Arťomоvska. Ukrajinské síly jsou nuceny čekat na zlepšení povětrnostních podmínek, uvádí telegramový kanál Resident s odkazem na svůj vlastní zdroj v kanceláři prezidenta Ukrajiny.

  57; Ruské ozbrojené síly zasáhly dva hangáry ozbrojených sil Ukrajiny v Chersonské oblasti. Výzbroj a výstroj byly určeny pro 122. brigádu ukrajinské územní obrany, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

  58; Peskov: Putinovy pohyby v Mariupolu nebyly plánované. Ruský prezident Vladimir Putin neměl v Mariupolu žádnou kolonu, pouze „velmi kompaktní skupinu aut“, řekl Peskov v neděli novinářům.

  59; Ruský prezident Vladimir Putin podnikl pracovní cestu do Mariupolu. Hlavu státu doprovázel vicepremiér Marat Chusnullin.

  60; V Brjanské oblasti bude postaveno dalších 17 kontrolních bodů. Toto rozhodnutí padlo na poradě operačního velitelství.

  Zdroj: rusnext.ru

 7. Pondělí, 20.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Výbuchy a střelba na Krymu: Ruská armáda odrazila úder nepřítele. V oblasti Džankoj byly na obloze vidět drony.

  2; USA plánují Blinkenovu návštěvu Číny. Washington a Peking jsou v současné době zapojeny do dialogu o organizování návštěv ČLR ze strany ministrů financí a obchodu USA.

  3; Fronta naléhavě potřebuje pomoc: vojáci v první linii potřebují termokamery. Už jsme vybrali 3,4 milionu za cca. 40 termokamer z 50 plánovaných (zaměřovače + monokuláry).

  4; „Situace v Bachmutu je hrozivá“: Probíhají urputné boje, „Wagnerovci“ se tlačí všemi směry. Pod palbou ruské armády jsou pozice ozbrojených sil Ukrajiny v mnoha osadách DLR.

  5; Západ požaduje potrestání Putina za bombardování Iráku. 20. března 2003 zahájily Spojené státy a jejich spojenci operaci Shock and Awe. Na internetu se objevilo dvacet let staré video z amerického útoku na Irák se slovy, že by mělo být Rusko potrestáno za tento válečný zločin. Část publika žert pochopila, ale část trvá na tom, že video je z letošní Ukrajiny…

  6; Útok na Avdějevku: jak Rusové pronikají do obrany Ozbrojených sil Ukrajiny u Doněcka. Průzkum pomocí kvadrokoptér odhaluje nepřátelské cíle a koriguje palbu na opevněné body, techniku a ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny.

  7; Italský ministr zahraničí zveřejnil podrobnosti o nákupu munice EU pro Ukrajinu. Italský ministr zahraničí Tajani: nákup zbraní EU pro Ukrajinu bude následovat příkladu vakcín proti COVID-19.

  8; Drony nadále přilétají dopředu od dobrovolných dárců, kteří darují peníze na drony pro armádu.

  9; Spojené státy jsou kategoricky proti jakýmkoli mírovým rozhovorům o Ukrajině. Anthony Blinken učinil první prohlášení o návštěvě Si Ťin-pchinga v Moskvě.

  10; USA přidělují Ukrajině nový balíček vojenské pomoci, píše Washington Post. Spojené státy posílají na Ukrajinu čluny, zbraně a vybavení v hodnotě 350 milionů dolarů, uvádí Washington Post.

  11; PMC zahrnuly „palbou“ ozbrojené síly Ukrajiny v bitvách o Bachmut. Ukrajinští militanti zveřejňují videa a hlásí, že ruští vojáci aktivně používají taktiku „plošné střelby“.

  12; PMC „Wagner“ pokračuje v ofenzivě v Bachmutu, ozbrojené síly Ukrajiny připravují silný protiútok. Pod palbou ruské armády jsou pozice ozbrojených sil Ukrajiny v mnoha osadách DPR.

  13; EU má problémy s výrobou a přepravou munice na Ukrajinu, píší Financial Times. Navíc munice výrazně zdražila.

  14; Na frontě u Severska ruská armáda ničí obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinci očekávají, že po Bachmutu začne útok na Seversk.

  15; Putin na schůzce se Si Ťin-pchingem řekl, že si pečlivě přečetl čínský mírový plán na ukončení války na Ukrajině. V Kremlu se koná neformální setkání prezidenta Ruska a prezidenta Číny.

  16; Ofenzíva na Donbasu: Ruská armáda obsadila pozice a ozbrojence ozbrojených sil Ukrajiny. Po bitvě byla poskytnuta první pomoc raněným přímo na frontě.

  17; Jakékoli pokusy nepřítele otřást situací v Rusku musí být tvrdě potlačen, říká Putin. „Četli jsme tyto dokumenty, kde stanovily tyto úkoly – otřást naší společností zevnitř.“

  18; V Bachmutu je neskutečné peklo, Wagner PMC vede neuvěřitelně silný útok. Pod palbou ruské armády jsou pozice ozbrojených sil Ukrajiny v mnoha obcích DLR.

  19; Avdějevka se může brzy stát druhým Bachmutem, uznávaným v ozbrojených silách Ukrajiny. Čerstvé prohlášení vedoucího tiskového střediska obranných sil Tauridského směru Ozbrojených sil Ukrajiny.

  20; Ruská armáda zničila až 500 ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny denně, ukrajinský Mi-8 byl sestřelen v Charkovské oblasti. Ruské jednotky úspěšně operují v klíčových sektorech fronty.

  21; Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení proti prokurátorovi a soudcům ICC. Předtím soud v Haagu vydal nezákonný zatykač na „zatčení“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

  22; Afrika by měla požadovat odškodnění od bývalých metropolí, říká Valentina Matvijenko. Problém vyplácení kompenzací africkým zemím za škody způsobené kolonialisty zatím není vyřešen.

  23; Nepřítel připravuje armádu dronů k masivnímu úderu a ofenzivě v oblasti Záporoží. Podrobnosti uvedl člen hlavní rady regionální správy Vladimir Rogov.

  24; Čína je připravena hlídat světový pořádek společně s Ruskem, říká Si Ťin-pching. Prezident Čínské lidové republiky zahajuje státní návštěvu Ruské federace.

  25; Otázka vstupu Ukrajiny do EU a NATO nyní není na pořadu dne, říká německá ministryně zahraničí. V létě 2022 získala Ukrajina spolu s Moldavskem (dvě nejchudší země kontinentu) status kandidáta na vstup do Evropské unie.

  26; Si Ťin-pching dorazil do Ruska. Letadlo čínského vůdce přistálo u Vnukova.

  27; Ruská armáda postupuje u Doněcku, vytlačuje ozbrojené síly Ukrajiny z nových obcí a uzavírá Avdějevku do kleští. Podle všech zpráv jsou úspěchy v oblasti Kamenky a Stěpovoje, ruské jednotky postoupily do Berdyče.

  28; Ukrajinští vojáci zabiti v Černigovské oblasti. Ukrajinským dělostřelectvem.

  29; Míru na Ukrajině nelze dosáhnout pouze vojenskými prostředky, říká německá ministryně zahraničí. Annalena Baerbock si stěžuje, že jiné země nakupují ruské výrobky za výhodných podmínek, navzdory západním sankcím.

  30; Medveděv u soudu v Haagu pohrozil použitím hypersonické střely. „Občané soudci, pozorně sledujte nebe…“

  31; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly předměstí Doněcka z MLRS. Poškozené soukromé domy.

  32; Boje na doněcké frontě: Nepřátelská pevnost zničena. Ozbrojené síly Ukrajiny trpí ztráty během probíhajících bojů na Donbasu.

  33; Rusko je na prvním místě v dodávkách plynu do Číny. Hovoříme o množství exportu plynovodem a ve zkapalněné formě. Rusko s velkým náskokem předehnalo ostatní velké dodavatele.

  34; Kulometčíci Wagnerovy armády kontrolují pohyb ozbrojenců na jihu Arťomovska. Boje o Arťomovsk pokračují.

  35; Ozbrojeným silám Ukrajiny se nepodařilo zopakovat „krvavou lázeň“ pro obyvatele Doněcka jako v srpnu 2022. Včerejší ostřelování Petrovského okresu v Doněcku mělo být „krvavou nedělí“.

  36; krajina má už jen jeden pokus, říká český prezident. Západ nemusí mít dostatek zdrojů na nové dodávky zbraní, řekl Petr Pavel.

  37; Záběry z bitvy: Ruská armáda ničí ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny. Jedinečná příležitost vidět, jak to vidí ruští borci.

  38; Putin a Si si vyměňují články před návštěvou čínského vůdce v Moskvě. Připomeňme, že dnes hlava Číny navštíví Rusko, je to jeho první zahraniční návštěva po znovuzvolení.

  39; Válka? Pracovníci Putinovy administrativy stanovili tvrdou podmínku. Ale to už je vážné.

  40; Británie tlačí Polsko, aby dalo Ukrajině MiG-29. Londýn slibuje doplnění vyčerpaných zásob.

  41; V Německu jim připomněli Zelenského lži Ukrajincům. Kupodivu si to pamatují Němci, ale Ukrajinci ne.

  42; Tálibán komentoval vydání zatykače Mezinárodního trestního tribunálu k zatčení Putina. Abdullah Azzam doporučil ICC, aby se „probudil ze spánku“.

  43; Vojáci zabiti ve výcvikovém středisku ozbrojených sil Ukrajiny. Zjišťují se příčiny a okolnosti mimořádné události.

  44; Švýcarská UBS koupí potápějící se banku Credit Suisse. Otázkou zůstává hodnota obchodu.

  45; Irák hodlá dodávat plyn do Evropy. Na tiskové konferenci v Bruselu to řekl irácký ministr zahraničí Fuád Husajn.

  46; Ukrajinská armáda v Itálii se učí, jak ovládat systém protivzdušné obrany Samp-T. Cvičení probíhá v kasárnách Santa Barbara v Sabaudii.

  47; Bílý dům komentoval nadcházející návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě. Jakékoli příměří na Ukrajině zůstává pro Spojené státy nepřijatelné.

  48; Vučič odmítá podepsat dohodu s Kosovem. Dodal, že Srbsko se nevzdává normálních vztahů s Kosovem.

  49; V Polsku reagovali na prohlášení velvyslance o válce s Ruskem. Vyjádření velvyslance vyvolalo skandál.

  50; „Nejen hloupé, ale také smrtící“: Státní duma varovala Polsko před konfliktem s Ruskem. Varšava se dostane do konfliktu s Ruskem, pokud bude Ukrajina poražena.

  51; Putin vyjadřuje velká očekávání ohledně nadcházejících rozhovorů se Si Ťin-pchingem.
  Ruský vůdce připomněl, že se Si Ťin-pchingem poprvé setkal v březnu 2010.

  52; Unikátní záběry: nové video katapultáže Ka-52 z Aligátora po zásahu protiletadlovou střelou. Ka-52 je jediným vrtulníkem na světě s katapultovacím systémem, který byl testován i v boji.

  53; Tuvinští „lovci hlav“ pokračují v úspěšném lovu ozbrojenců 25. Samostatné vzdušné výsadkové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny. Nacisté ustupují v naději, že budou mít šanci přežít.

  54; Krvavé selhání útoku: Pole na Záporožské frontě jsou poseta spáleným vybavením NATO. Rusové už rozdrtili druhou obrněnou skupinu za 3 dny na stejném místě.

  55; Fronta naléhavě potřebuje pomoc: vojáci v první linii potřebují termokamery. Už jsme vybrali 2,6 milionu za 30 termokamer z 50 plánovaných.

  56; „Putin jen předešel ukrajinskému útoku“: V USA byl odhalen Zelenského původní plán. Spojené státy očekávaly, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sám iniciuje přímý ozbrojený konflikt s Ruskem.

  57; Polsko vstoupí do přímého vojenského konfliktu s Ruskem v případě porážky Ozbrojených sil Ukrajiny, říká velvyslanec. Uvedl to velvyslanec Polska ve Francii Jan Emerik Rosciszewski.

  Zdroj: rusvesna.su

 8. Neděle, 19.3.2023:

  II. Rusnext

  1; V Brjanské oblasti bude postaveno dalších 17 kontrolních bodů. Toto rozhodnutí padlo na poradě operačního velitelství.

  2; Ruský velvyslanec vyjádřil znepokojení nad prohlášeními německých úřadů o podpoře zatykače ICC. Prohlášení německých představitelů o jejich připravenosti zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud dorazí na německé území, vzbuzuje obavy, řekl ruský velvyslanec v Německu Sergej Něčajev.

  3; Moderátor Sky News označil konflikt na Ukrajině za válku mezi Západem a Ruskem. Australský moderátor Sky News a bývalý australský senátor Cory Bernardi uvedl, že konflikt na Ukrajině je zástupnou válkou mezi Západem a Ruskem.

  4; Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko pomůže Africe stát se mocným pólem moci na světové scéně. Diplomat poznamenal, že africký kontinent je rostoucí mocností, která „bude v tomto novém světě stále důležitější“.

  5; Macronův rating klesá pod 30 % kvůli vývoji kolem důchodové reformy. Francouzský list Le Journal du dimanche označil za alarmující hodnocení oblíbenosti prezidenta Emmanuela Macrona, které kvůli událostem kolem důchodové reformy kleslo pod 30 %.

  6; Státní duma srovnávala touhu Západu považovat se za „první svět“ s rasismem. Tento názor vyjádřil Vjačeslav Nikonov, první místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti, na druhé nedělní rusko-africké mezinárodní parlamentní konferenci.

  7; Další neidentifikovaný dron spadl v oblasti Tula. 2. března v Tulské oblasti, ve vzdálenosti 600 metrů od vesnice Berezovskij, okres Kirejevskij, byl také objeven výbuchový kráter. Pád dronu je považován za jednu z možných příčin.

  8; Saúdský král zve na návštěvu íránského prezidenta. Král Saúdské Arábie Salman bin Abdulaziz Al Saud poslal zprávu íránskému prezidentovi Ibrahimu Raisimu a pozval ho na oficiální návštěvu Rijádu.

  9; Spojené státy označily volání po míru během návštěvy Si Ťin-pchinga v Rusku za nepřijatelné. Kirby dodal, že Spojené státy se těší na rozhovor Si Ťin-pchinga s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

  10; Skupina kněží doufá ve vytvoření struktury Konstantinopolského patriarchátu v Litvě. Skupina pravoslavných kněží, kteří se odtrhli od vilensko-litevské diecéze pravoslavné církve, počítá s vytvořením v Litvě kanonické struktury Konstantinopolského patriarchátu.

  11; Bloomberg: Švýcarská vláda zvažuje znárodnění Credit Suisse. Federální rada (vláda) Švýcarska studuje možnost úplného nebo částečného znárodnění Credit Suisse, pokud ji nepohltí největší finanční instituce v zemi UBS.

  12; Bašár al-Asad přijíždí na oficiální návštěvu SAE. Syrský prezident Bašár al-Asad a jeho manželka Asma al-Asad přijeli do Abú Zabí na oficiální návštěvu. Informoval o tom dnes, 19. března, Damašský Bulletin.

  13; V Grodně byl zlikvidován ozbrojený zahraniční terorista. To je uvedeno ve zprávě KGB. Kladl ozbrojený odpor bojovníkům speciálních jednotek za použití automatických zbraní a granátů.

  14; Spojené státy obnovily deportace Rusů do jejich vlasti. Americké úřady obnovily praxi deportací do Ruska. Informuje o tom The Guardian.

  15; Klientské kanceláře Sberbank na území Krymského poloostrova začnou fungovat v roce 2023. Zplnomocněný zástupce prezidenta Ruské federace v Jižním federálním okruhu Vladimir Ustinov letos potvrdil otevření klientských kanceláří Sberbank na Krymu a v Sevastopolu. Oznámila to dnes 19. března agentura TASS.

  16; Valery Meladze může působit jako finanční zdroj ukrajinských ozbrojenců. Veřejná osobnost Anton Korobkov-Zemljanskij žádá strážce zákona, aby zkontrolovali zpěváka Valeryho Meladzeho. Podle něj telegram RT hlásí, že umělec může financovat ukrajinské ozbrojence.

  17; Vladimir Putin dorazil do Mariupolu. Stále více obyvatel osvobozeného Mariupolu dostává nové přestavěné byty. Tento týden město navštívil i ruský prezident Vladimir Putin, jak dnes 19. března informuje RIA Novosti.

  18; Spojené státy hovořily o vytvoření tří ukrajinských armád. Bývalý poradce Pentagonu Douglas McGregor, jak dnes informuje Rossijskaja Gazeta, hovořil o třech armádách vytvořených na Ukrajině. Dvě z nich už byly podle něj zničeny.

  19; Burza NASDAQ: Ozon, Yandex, Headhunter a Qiwi budou odstraněny. Vedení americké burzy NASDAQ potvrdilo delisting (stažení z obchodování) řady ruských společností. Řeč je o Ozonu, Yandexu, Headhunteru a Qiwi – o domácích IT gigantech, jak dnes 19. března uvádí RBC.

  20; Ozbrojené síly Ukrajiny tvrdí, že Rusko používá komplexy elektromagnetického záření. Ozbrojené síly Ukrajiny informují o možném využití komplexů elektromagnetického záření Ranets-E ruským ministerstvem obrany. Tak komentují Ukrajinci, jak informuje AVIA.pro, zprávy o sestřelených dronech na vzdálenost 6-7 kilometrů.

  21; „A s kým budete vyjednávat?“: Vučić hovořil o zatykači na Putina. Srbský prezident Aleksandar Vučić se zajímavě vyjádřil k vydání zatykače. Mezinárodním trestním soudem na ruského vůdce Vladimira Putina. Takové jednání Západu podle jeho názoru odřízlo cestu možnému dialogu s Ruskem.

  22; Osady Kurské oblasti se dostaly pod palbu Ukrajiny.

  23; Abdollahian: Írán je připraven naslouchat Ukrajině a ukončit konflikt. Íránský ministr zahraničí Hossein Amir Abdollahian příští týden odcestuje do Ruska. Oznámil to dnes 19. března expert RIAC íránský expert Nikita Smagin.

  24; Saúdský princ hovořil o normalizaci vztahů s Izraelem. Bývalý saúdský velvyslanec ve Spojených státech, princ Turki Ben Faisal al-Saud, řekl France 24, že podmínkou království pro normalizaci vztahů s Izraelem je dodržovat Arabskou mírovou iniciativu.

  25; „Nedali jsme povolení poslat zbraně!“, prohlásili domorodí Australané. Oficiální delegace australských domorodců dnes, 18. března, navštívila ruský konzulát v Sydney a vyjádřila podporu speciální operaci k denacifikaci Ukrajiny.

  26; Drony nad Černým mořem dokazují zapojení USA do konfliktu – Peskov. Mluvčí Kremlu poznamenal, že podobné incidenty jsou extrémně nebezpečné. Přitom je zcela zřejmé, co tyto drony dělají.

  27; Prezident: Rusko chtělo mírovou cestou vyřešit otázku Donbasu Ukrajina byla napumpována zbraněmi a připravena na nepřátelské akce, řekl prezident.

  28; Zpráva Ministerstva obrany Ruské federace: V Krasnolimanském směru ztratily ozbrojené síly Ukrajiny více než 90 lidí. Zničena byla také tři bojová obrněná vozidla, tři vozidla, samohybná houfnice Gvozdika a také houfnice D-20 a D-30.

  29; „Normální lidé něco takového nedělají.“ Putin o zaminovávání nemocnic v Mariupolu ozbrojenými silami Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin v komentáři k akcím Ozbrojených sil Ukrajiny, které zaminovaly nemocniční zařízení v Mariupolu, řekl, že „normální lidé to nedělají“.

  30; V Mariupolu bylo zbouráno více než 300 domů, které nemohly být předmětem obnovy. V Mariupolu bylo zbouráno 307 domů, které nebyly předmětem obnovy, zbytek je aktivně restaurován, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vicepremiér Marat Chusnullin.

  31; „Jste pak na řadě.“ Američané hrozí Pelosiové vězením. Spokojenost s možným zatčením bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vyjádřila na svém Twitteru bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

  32; Na Ukrajině byl přechod kanonické UOC na rozkolnickou OCU nazván nevratným procesem. Ředitel Institutu pro budoucnost Ukrajiny Vadim Denisenko řekl, že přechod kněží z kanonické Ukrajinské pravoslavné církve (UOC) do schizmatické pravoslavné církve Ukrajiny (OCU) bude nevratným procesem.

  33; Evropský poslanec řekl, že EP zamlčuje nepohodlnou pravdu o USA a NATO. Evropský parlament mlčí o válce, kterou vedou USA a NATO, napsal na Twitteru poslanec Mick Wallace.

  34; „Prostě zmlkni!“ V USA se senátor pohádal s publikem kvůli slovům o Ukrajině. Americký senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham byl potrestán na konzervativním fóru Palmetto Family Matters za podněcování konfliktu na Ukrajině, píše Daily Mail.

  35; Rusko vstoupilo do první desítky největších vývozců zboží na světě Rusko, které zvýšilo svůj export zboží v roce 2022 na 591,5 miliardy dolarů, se za rok zvýšilo o dvě pozice mezi největšími exportéry na světě a obsadilo desáté místo.

  36; Šéf německého ministerstva spravedlnosti slíbil, že Putina při první příležitosti zatkne. Ruský prezident bude zatčen, pokud navštíví Německo, cituje Die Zeit ministra spravedlnosti Marca Buschmana.

  37; Jednání mezi Kosovem a Srbskem skončila podepsáním dokumentu. Kosovu a Srbsku se podařilo dosáhnout určité dohody o realizaci dohody o normalizaci vztahů mezi nimi, řekl novinářům šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

  38; Vláda se rozhodla zachovat vzhled centra Mariupolu při obnově města. Místopředseda vlády Ruské federace Marat Chusnullin během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Mariupolu informoval, že bylo přijato rozhodnutí zachovat jeho vzhled při obnově centra města.

  39; Chusnullin oznámil Putinovi, že obyvatelé Mariupolu se začali aktivně vracet do města. Ruský prezident Vladimir Putin spolu s vicepremiérem Maratem Chusnullinem projížděl ulicemi Mariupolu. Doprava ve městě přitom nebyla blokována, hlava státu v klidu řídila auto v potoce s dalšími auty.

  40; Kambodžský premiér označil zatykač ICC na Putina za „šokující politickou událost“. Kambodžský premiér Hun Sen označil kroky Mezinárodního trestního soudu (ICC) při vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina za „šokující politickou událost“.

  41; V Chersonské oblasti bylo navrženo navýšení počtu vyučovacích hodin ruského jazyka pro studenty. Pro studenty v nových regionech země by se měl zvýšit počet vyučovacích hodin v ruském jazyce a ruské historii, aby se nahradily znalosti, které jim byly v ukrajinských školách odepřeny.

  42; Vladimir Putin se účastnil setkání na velitelském stanovišti SVO v Rostově na Donu. Prezident Ruské federace vyslechl zprávy náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Valerije Gerasimova a řady vojenských vůdců.

  43; Počet obětí zemětřesení v Ekvádoru stoupl na 14, dalších 381 lidí bylo zraněno.

  44; Prezident podnikl pracovní cestu do Mariupolu. Létal tam vrtulníkem, po městě pak jezdil autem.

  45; Severní Korea odpálila balistickou raketu do Japonského moře. Informuje o tom agentura Yonhap s odvoláním na jihokorejskou armádu.

  46; V Polsku se začala masivně rozmisťovat vojenská náborová střediska. V Polsku začala rozsáhlá kampaň lákající dobrovolníky k vojenské službě.

  47; Ukrajinské ozbrojené síly odpálily 25 raket z MLRS v Doněcku. DLR již dříve oznámila smrt muže při výbuchu miny v Andrejevce.

  48; Útoky byly podnikány na základnu žoldáků v Záporoží. Příslušníci „cizinecké legie“ bydleli v restauračním komplexu, kde se nakonec setkali s přivítáním v podobě ruských granátů.

  49; Washington: Příměří na Ukrajině bude porušením Charty OSN. Mluvčí Bílého domu dodal, že zavedení příměří by znamenalo uznání ruských území. Moskva by podle něj příměří využila k přeskupení, posílení pozic a další ofenzivě

  50; Republikáni kritizují obvinění na Trumpovu adresu. Republikáni označili obvinění bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v „kauze Stormy Daniels“ za politicky motivované, uvádí v sobotu The Hill.

  51; Americký politik varoval před zbídačením občanů USA kvůli konfliktu na Ukrajině. Tento názor vyjádřila v sobotu v rozhovoru s korespondentem agentury TASS americká politička Jill Steinová, která ve volbách v letech 2012 a 2016 kandidovala na americkou prezidentku ze Strany zelených.

  52; Akt spálení Koránu ozbrojených sil Ukrajiny šokoval Nejvyšší islámskou radu Alžírska. Již dříve šéf Čečenska Ramzan Kadyrov zveřejnil video, na kterém ukrajinský voják vytrhl stránky z Koránu a spálila je, přičemž slibovala, že tyto lidi najde a potrestá.

  53; Scholz řekl, že je těžké předvídat směr jednání mezi Ruskem a Čínou. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že je těžké předvídat, jakým směrem se budou jednání mezi Moskvou a Pekingem ubírat během nadcházející návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku.

  54; Arménské ministerstvo zahraničí se domnívá, že Baku připravuje novou agresi proti Jerevanu. Ázerbájdžán se svými prohlášeními a činy připravuje na novou agresi proti Jerevanu. Uvádí se to v prohlášení ministerstva zahraničních věcí Arménie, zveřejněném v sobotu 18. března na webových stránkách resortu.

  55; Zelenskyj oznámil nový balíček vojenské pomoci NATO pro Kyjev. Volodymyr Zelenskyj ve večerním projevu řekl, že po schůzce tento týden ve „formátu Ramstein“ obdrží ukrajinská strana novou vojenskou pomoc od zemí NATO a jejich spojenců.

  56; Západní tanky jsou dodávány na Ukrajinu měsíc. Všechny „úniky“ ukrajinské strany a západních médií o nepřipravenosti ukrajinské armády na ofenzivu, o nedostatku obrněných vozidel a věčném „hladu po granátech“ mohou být součástí rozsáhlé dezinformační kampaně.

  57; Kosačev navrhl uvalit sankce na tři soudce ICC. Předsoudní senát Mezinárodního trestního soudu, jehož jurisdikci Rusko neuznává, vydal 17. března zatykač k „zatčení“ Putina a dětské ombudsmanky Marii Lvové-Belové.

  58; Reakce muslimů z různých zemí na znesvěcení Koránu militanty ozbrojených sil Ukrajiny. Kadyrov na příběh reagoval tvrdě – za dopadení slíbil odměnu 10 milionů.

  59; Demonstranti proti důchodové reformě v Paříži se začali rozcházet za asistence slzného plynu. Francouzská policie použila proti demonstrantům nespokojeným s důchodovou reformou slzný plyn.

  60; Vladimir Putin podepsal zákon o odnětí svobody až na 12 let za nelegální vývoz zbraní cizincům.

  61; Za následky invaze do Iráku nikdo nebyl volán k odpovědnosti, říká Poljanskij. Na následky invaze do Iráku, ze které se lidé ještě nevzpamatovali, nikdo nebyl potrestán. Uvedl to první náměstek stálého představitele Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij ve svém telegramovém kanálu.

  62; Šéf tureckého ministerstva energetiky jmenoval objem možných exportních dodávek přes plynárenský uzel. Turecko v rámci plánovaného vytvoření mezinárodního plynárenského uzlu na svém území bude moci vyvézt zhruba 40 miliard metrů krychlových. m zemního plynu. Oznámil to v sobotu šéf ministerstva energetiky země Fatih Donmez.

  63; Na Ukrajině příznivci OCU zbili věřící UOC při pokusu zmocnit se chrámu. Příznivci schizmatické ukrajinské pravoslavné církve (OCU) zbili věřící kanonické Ukrajinské pravoslavné církve (UOC) při svém pokusu o přepadení kostela svatého velkomučedníka Demetria ze Soluně.

  Zdroj: rusnext.ru

 9. Neděle, 19.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Vše pro frontu: UAZ z dobrovolných sbírek pomáhají na frontě speciálním silám. Smontováno bylo již asi 240 vozů, ale stále přicházejí další požadavky.

  2; PMC „Wagner“ útočí, snaží se obklíčit opevněnou oblast ozbrojených sil Ukrajiny v centru Bachmutu. V oblasti Zabachmutky se noční pokusy Wagnera snaží prosadit řeku Bachmutku, zatím beze změn.

  3; Ozbrojené síly Ukrajiny vyostřují situaci na frontě, říká Chodakovskij. „Teď je každý klidnější den využit k tomu, abychom naše jednotky přitáhli za uši.“

  4; Ruští vojáci vzali skupinu speciálních sil ukrajinských ozbrojených sil do palebného pytle. Na záběrech je vidět jeden ze zabitých specialistů, zbytek se ukryl v domech na břehu Dněpru.

  5; Ruské vzdušné síly Su-27 se pokusily sestřelit bezpilotní prostředek Bayraktar nad Černým mořem. Pokus o zničení dronu byl proveden stejně jako při nedávném zničení amerického MQ-9 Reaper.

  6; Bojové záběry z kamery Ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu: Ukrajinští ozbrojenci vstoupili do budovy a setkali se s Wagnerovci. „Vojáci ozbrojených sil Ukrajiny vedou dialog s ruskými vojáky, jsou na opačných stranách koridoru jedné z polorozpadlých budov v Bachmutu.“

  7; 291. pluk odrazil nový pokus o „bezhlavý útok“ ozbrojených sil Ukrajiny. Připomeňme, že dnes odpoledne přešla obrněná skupina ozbrojených sil Ukrajiny do útoku z Orechova směrem na město Tokmak.

  8; Ozbrojenec ukrajinské armády se asi skrývá před odvodem v zákopech u Bachmutu. Ukrajinský voják obdržel telefonát z vojenského registračního a náborového úřadu přímo do zákopu. Požadovala, aby k nim „odpírač“ urychleně přijel!

  9; Záběry z fronty: Umírající voják Ozbrojených sil Ukrajiny žádá ruského operátora přes kameru dronu, aby ho zachránil. Ruští vojáci pak šli ke zraněnému nepříteli kvůli jeho evakuaci.

  10; Ukrajinští teroristé v Chersonské oblasti vyhodili do vzduchu auto velitele policejní čety i s jeho rodinou. Vyšetřovatelé ruského vyšetřovacího výboru zahájili trestní řízení ve věci vraždy velitele čety policejního sboru v Chersonské oblasti.

  11; Ruská armáda postupuje v bitvách a pokračuje v pokrytí Avdějevky. Boje probíhají od Marjinky k Avdějevce.

  12; Bělorusko: Speciální jednotky KGB zlikvidovaly cizince pomocí kulometu a granátů.
  Pachatel nabídl ozbrojený odpor.

  13; Vučič: Rusko zesměšnilo rozhodnutí mezinárodního soudu, ale rozhodnutí vypovídá o mnohém. Prezident Srbska řekl, že konflikt na Ukrajině bude pokračovat ještě dlouho a vyžádá si mnoho životů.

  14; Prostředí Avdějevky je strategickým úkolem ruské armády, říká mluvčí sil Tauridského směru Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské ozbrojené síly tento týden osvobodily Krasnogorovku, o čemž Kyjev ostýchavě mlčí.

  15; Putin odpověděl na otázku, proč Rusko v roce 2014 nespustilo SVO. Otázka, která upřímně řečeno tolik znepokojovala celé ty roky. Rusko preferovalo mírové řešení a stalo se garantem Minských dohod, které se Ukrajina ani západní garanti vůbec nechystali dodržovat a jen získali čas na vyzbrojení Ukrajiny.

  16; Zařízení hoří, pěchota postupuje! — první záběry z útoku obrněné skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožskou frontu. Stíhači z místa hlásí, že se nepřítel pokusil krýt útok letadly, ale ta rychle zmizela, protože se bála zničení.

  17; Dnešní útok ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožskou frontu – podrobnosti. Používají kouř, zaminovávají týl: o metodách nepřítele v Záporožském směru.

  18; Musíme počkat na nepřátelské údery: šéf Wagner PMC hovořil o vyhlídkách na příští rok SVO. Vyhlídky na nadcházející rok jsou podle Prigožina stále vágní.

  19; Bitvy u Kremenné: pěchota „Odvážných“ ničí personál ozbrojených sil Ukrajiny, které se snaží zaútočit. Ozbrojence objevila bezpilotní průzkumná letadla.

  20; Nepřítel aktivně útočí na frontě Záporoží a provádí jeden průzkum bojem za druhým. Pokračují pokusy ozbrojených sil Ukrajiny najít slabé místo v ruské obranné linii.

  21; Velkolepé záběry: Zasažení kolony amerických obrněných vozidel. Nepřítel pokračuje v pokusech prorazit naši obranu pomocí obrněných vozidel NATO.

  22; Nepřítel přesouvá dopředu obrovské kolony obrněných vozidel NATO: Účastní se pokusů o průlom. Informace o pokusu prorazit ozbrojené síly Ukrajiny na Záporožské frontě.

  23; Doněck pod palbou: Zasáhli dělostřelectvem NATO, zraněn byl obyvatel Doněcka. Neonacisté pálí z pozic v Orlovce.

  24; Pokus o průlom na frontě Záporoží: Ruské obrněné skupiny ozbrojených sil Ukrajiny se setkávají s palbou. Informace o kruté bitvě v oblasti Záporoží.

  25; Mrtví Wagnerovi vojáci pohřbeni v Gorjačij Ključ. Monstrózní situace se zákazem pohřbívání ruských vojáků byla vyřešena.

  26; Nepřátelé opustili obrněná vozidla pro průlom v oblasti Záporoží, probíhá divoká bitva. Síly nepřítele byly včas objeveny rozvědkou.

  27; USA nazývají návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě výzvou pro Západ. V blízkosti washingtonských kruhů The Hill otevřeně píše o strachu a nespokojenosti s nadcházející událostí.

  28; „Díky za vítězství!“ – obyvatelé Mariupolu hovořili s Putinem. Prezident nečekaně navštívil osvobozené město.

  29; „Wagner“ zahájil „zběsilý“ útok na pozice ozbrojených sil Ukrajiny na jihu Arťomovska. Ukrajinští ozbrojenci prostřednictvím svých kanálů hlásí začátek silného útoku PMC.

  30; Dělostřelectvo ruské armády ničí militanty Ozbrojených sil Ukrajiny u Belogorovky. Nepřítel utrpěl ztráty a začal opouštět své pozice.

  31; Šéf německého ministerstva spravedlnosti označil případnou státní návštěvu za příležitost k zatčení Putina. Připomeňme, že Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na prezidenta Ruské federace a komisařku pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou.

  32; Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na Doněck, jeden člověk zemřel. Byli ostřelováni z MLRS, včetně amerického HIMARS.

  33; Putin se účastnil setkání na velitelském stanovišti SVO v Rostově. Dříve se vešlo ve známost o prezidentově návštěvě v Mariupolu.

  34; Putin navštívil Mariupol. Po městě jezdil autem a řídil sám.

  35; Zatímco Španělé se uchylují ke krádežím, Poláci zavedli dovoz levné zeleniny z Ruska. Desítky kamionů z Ruské federace do Polska vozí zeleninu, jejíž cena je několikanásobně nižší než v Evropě.

  36; Zpočátku myšlenku postavit pravoslavné slovanské národy do bitvy proti sobě ospravedlňoval hlavní nacistický ideolog Rosenberg.

  37; Kuriózní příklady z historie: Jak Spojené státy reagovaly na obvinění haagského soudu. V Holandsku se po hrozbách z Washingtonu dokonce začalo mluvit o „zákonu o hrozící invazi do Haagu“.

  38; Tak přichází diktatura do hlavní země Západu. Lidé v USA jsou pro Trumpa, protože Trump je pro zachování staré Ameriky, aniž by se pokoušel stát se diktátorem v globálním světě.

  39; Dánsku se nepodaří zamést „pod koberec“ otázky ohledně Nord Streams, říká Zacharova. Kodaň, tak horlivě hájící zájmy USA v Evropě, zpočátku neměla zájem o vyšetřování.

  40; Další krok k apokalypse: pro koho je určen zatykač na Putina? Pokus vyděsit ty, kteří stojí Rusku po boku.

  41; Co očekávat od SVO? Jsme ve stavu aktivního čekání.

  42; „Géniové obcházení“: Proč se Rusko nebojí západních sankcí. Názor japonského profesora.

  43; Proč západní společnosti nespěchají s odchodem z Ruska. Ruský trh opustilo méně než 9% evropských firem.

  44; Berlín už má kvůli dodávkám plynu obavy z příští zimy. Gazprom varoval, že v Německu by mohla zamrznout „celá města, celé země“.

  45; Jen strašná duchovní černá díra na místě Kyjeva… Kyjev je rakovina, která šíří metastázy všemi směry.

  46; V Lugansku se rozloučili s velitelem pluku velitele. Za Gračevem na jeho poslední cestě přijeli příbuzní, přátelé, spolubojovníci, zástupci veteránských a vlasteneckých organizací.

  47; Ve Spojených státech vysvětlili přání Si Ťin-pchinga zastavit konflikt na Ukrajině. New York Times věnoval článek nadcházející návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě ve dnech 20. až 22. března.

  48; Turecko odpovědělo na zneuctění Koránu ze strany ukrajinských vojáků. Viděli jsme, jak byl v Evropě spálen Korán a co se dělo poté.

  49; Mnoho ukrajinských vojáků po frontě míří do kyjevské psychiatrické léčebny, píší New York Times. Nemocnice na Ukrajině se nemohou vyrovnat s množstvím psychi(atri)ckých traumat.

  50; Bitvy u Chersonu: Krymská rozvědka proti speciální skupině ozbrojených sil Ukrajiny, která se vylodila na ostrovech. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  51; Ozbrojené síly Ukrajiny přesouvají zálohy na východní frontu – shrnutí od Carjova. Boje o Chromovo, Orechovo-Vasiljevku, Bogdanovku pokračují.

  52; „Vzteklí psi“ ze Sibiře uspořádali u Kremenné ohnivé peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny. „Solncepjoky“ a MLRS spálily vybavení a pozice nepřítele.

  53; Rusko dnes oslavilo deváté výročí znovusjednocení Krymu s Ruskem. Prezident Ruska strávil ten den v Sevastopolu.

  54; Ministr školství Ukrajiny ve svém rezignačním dopise udělal chybu ve svém příjmení. Oznámil to poslanec lidovců Jaroslav Železňak zveřejněním fotografie dokumentu na svém kanálu Telegram.

  55; PMC „Wagner“ překračuje řeku v centru Bachmutu. Ostatním skupinám se podařilo získat oporu na levém břehu Bachmutky poblíž centrálního trhu.

  56; Pokud zemřeme, zemřeme pro vás, sláva Rusku! Pronikavá výzva ruských bojovníků ze směru Avdějevka.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. Také jsem jim jednou něco poslala. Dobré je i Svobodné universum s Martinou Kociánovou.
   Ale teď posílám nejraději na Argument! .
   Tam máte Jana Kellera, Druláka Švihlíkovou, Veroniku Salminen a i jiné výborné publicisty. Tohle periodikum se mi zdá nejdůvěryhodnější.

    1. Já jsem si vlastně koupila roční předplatné. A hned potom dostali zaracha.
     A když se znovu obnovili, tak jsem zjistila, že se tam nemohu přihlásit. Takže jsem si je ani neužili. Ale nevadí mi to.

 10. Sobota, 18.3.2023:

  II. Rusnext

  1; „Kinžal“ dosáhne všude: Kyjev nebude moci vyrábět granáty pod zemí, říká expert. Poradce šéfa ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko podal návrh na rozmístění hromadné výroby munice v podzemních skladech. Podle něj je možné spustit výrobu granátů na střední a západní Ukrajině.

  2; Estonský prezident: Část naší mládeže potřebuje psychiatrickou pomoc. Podle hlavy státu je ale „hrazená psychiatrická péče odborného lékaře a psychologické služby nad možnosti mnoha rodin.

  3; Zvuky náletu v Kyjevě a regionech Ukrajiny. Dokládají to údaje online mapy Ministerstva pro digitální transformaci Ukrajiny.

  4; Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Sevastopolu v den znovusjednocení Krymu s Ruskem.

  5; Marija Zacharova: Obilní smlouva prodloužena o 60 dní. Jak poznamenal náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Veršinin, tato doba stačí k reálnému posouzení, zda budou splněny sliby ohledně ruského exportu.

  6; Vladimir Putin se zúčastnil otevření prvního ruského muzea křesťanství v Sevastopolu. V Den znovusjednocení Krymu region osobně navštívil ruský prezident Vladimir Putin a navštívil nové historické a architektonické památky.

  7; Erdogan: Dohoda o obilí prodloužena. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin řekl, že ruská strana nemá žádné námitky proti prodloužení Černomořské obilné iniciativy.

  8; Prezident Ruska přijel na návštěvu Krymu. Region slaví deváté výročí připojení k Ruské federaci. Referendum o přistoupení se konalo 16. března 2014.

  9; Zpráva ruského ministerstva obrany: V DLR bylo zasaženo velitelské stanoviště mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny. Na Doněckém směru bylo zničeno až 120 ukrajinských vojáků za den.

  10; Kyjevský režim uvalil sankce na Bašára al-Asada. Odpovídající dekret podepsal Zelenskyj.

  11; Severokrymský průplav se začal plnit vodou V polovině dubna bude voda dodávána zemědělským výrobcům.

  12; Tanker PMC „Wagner“ hovořil o připravenosti setkat se s Leopardem u Arťomovska. Poznamenal, že ruské posádky už v jeho směru používají ukořistěné tanky.

  13; V Arabském moři skončila námořní cvičení Ruské federace, Číny a Íránu. Informovala o tom tisková služba Severní flotily.

  14; Za fejky o účastnících SVO na Ukrajině bude potrestán odnětím svobody až na 15 let. Dokument bude zveřejněn v sobotu 18. března na portálu právních informací. Vladimir Putin podepsal zákon o trestní odpovědnosti ve formě odnětí svobody až na 15 let nebo pokuty až 5 milionů rublů za diskreditaci členů SVO.

  15; Moskalková navrhla změnit postup při udělování ruského občanství dětem. Komisařka pro lidská práva v Rusku Taťána Moskalková předložila Státní dumě návrh zákona, který zahrnuje změnu zákona „o státním občanství“.

  16; Prigožin: Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily za měsíc ve směru na Arťomovsk až 11 000 lidí. Nenávratné měsíční ztráty ukrajinské armády v bojích na Arťomovsku dosahují minimálně deseti tisíc lidí, nepočítaje raněné, omrzliny a zajatce.

  17; Metropolitní opera zaplatí Anně Netrebko 200 000 dolarů soudním příkazem. Arbitr nařídil Metropolitní opeře v New Yorku zaplatit ruské operní pěvkyni Anně Netrebko částku 200 000 dolarů.

  18; Kadyrov: Bojte se Ruska, haagští paraziti. Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov komentoval vydání zatykače na Vladimira Putina Mezinárodním trestním soudem v Haagu, který měl za to, že ruský prezident je odpovědný „za nezákonné deportace dětí“ z Ukrajiny.

  19; Belgie dodá Ukrajině várku obrněných vozidel. Brusel dodá 230 armádních vozidel ozbrojené ukrajinské armádě. Oznámilo to v pátek 17. března s odvoláním na belgické ministerstvo obrany, uvedla agentura DPA. Zahájení dodávky se očekává příští týden.

  20; Akcie amerických, evropských a japonských bank se propadají Hodnota akcií největších bank v USA, Evropě a Japonsku se od začátku března snížila v průměru o 16 % (459 miliard USD v peněžním vyjádření) na pozadí bankrotu americké Silicon Valley Bank a problémy švýcarské Credit Suisse.

  21; Mezinárodní měnový fond změnil pravidla pro poskytování úvěrů Ukrajině. Správní rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila změny pravidel, které finanční instituci umožní schvalovat nové úvěrové programy pro země, jako je Ukrajina.

  22; Od 1. dubna budou sociální důchody v Rusku indexovány o 3,3 %. V souladu s rozhodnutím vlády budou od 1. dubna v Rusku dodatečně indexovány sociální důchody o 3,3 procenta.

  23; USA vítají rozhodnutí Turecka podpořit členství Finska v NATO. Spojené státy vítají rozhodnutí Turecka zahájit proces ratifikace vstupu Finska do aliance a požadují, aby byly stejné kroky podniknuty v případě žádosti Švédska.

  24; Slovensko oficiálně podepsalo smlouvu s Ukrajinou o převodu MiGu-29. Úřadující ministr obrany Slovenska Jaroslav Nagy a ukrajinský velvyslanec v Bratislavě Miroslav Kastran podepsali mezivládní dohodu o darování 13 stíhaček MiG-29 republikou Kyjevu.

  25; NYT: Americké aerolinky naléhají na Kongres, aby zakázal konkurentům létat nad Ruskem. Americké aerolinky, které v důsledku sankční války přišly o možnost létat nad ruským územím, usilují o zákaz letů nad Ruskem pro své zahraniční konkurenty.

  26; Západní země mají dva měsíce na to, aby odstoupily od sankčních operací s hnojivy a potravinami z Ruska.

  27; Účastníci ruské expedice kolem světa na trimaranu byli evakuováni do Chile. Účastníci expedice kolem světa na unikátním plachetním trimaranu byli evakuováni do Chile po cestě velkých ruských mořeplavců kvůli poruše lodi.

  28; Kyjev chce rozšířit „dohodu s obilím“ do přístavu Nikolajev. Takové prohlášení učinil na zasedání Rady bezpečnosti OSN stálý představitel Ukrajiny.

  29; Rada bezpečnosti OSN odmítá vyslechnout ombudsmanku DLR Darju Morozovovou. Stálý představitel Ruské federace v Radě bezpečnosti Něbenzja označil toto rozhodnutí za projev pokrytectví a dvojího metru.

  30; Sklad ozbrojených sil Ukrajiny zničen v Dněpropetrovské oblasti. Uvádí se také, že rakety zasáhly sklad paliva a maziv v Kramatorsku.

  31; Valentina Matvijenko: pouze dosažení cílů SVO zaručuje zachování ruské suverenity Podle Valentiny Matvijenkové se cílů speciální operace rozhodně podaří dosáhnout.

  32; Donald Trump říká, že se vrací na Facebook. Bývalý prezident Spojených států Donald Trump v pátek 17. března oznámil, že se vrátil na Facebook (sociální síť je v Rusku zakázaná, vlastní ji společnost Meta, v Ruské federaci je uznávána jako extremistická a v Ruské federaci je zakázaná) .

  33; Masivní útoky na zařízení kritické infrastruktury v celém 404. „Muškáty“ byly viděny v oblastech Kyjev, Charkov, Dněpropetrovsk a Rovno. Výbuchy jsou slyšet i v Kyjevě. Kolem hlavního města Ukrajiny krouží „muškáty“. „Gerani“ fungují po celé Ukrajině Na většině území Ukrajiny byla vyhlášena letecká pohotovost.

  34; „Zbraně z Číny!“: Politico našlo klíč k vítězství Ruska v SVO na Ukrajině. Politico se také podařilo zjistit, že přes Turecko přišlo do Ruska 12 šarží dílů dronů z Číny a více než 12 tun čínských neprůstřelných vest.

  35; Média: Ruský dron „Lancet“ prokázal účinnost při ničení MLRS HIMARS. Ruský dron Lancet prokázal účinnost při ničení HIMARS MLRS a bojového vozidla pěchoty Stormer ukrajinských jednotek.

  36; Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Vladimira Putina. Rusko jej neuznalo.

  37; DLR oznámila úplné odminování závodu Iljič v Mariupolu. Oznámil to 17. března místopředseda vlády DLR, ministr průmyslu a obchodu Vladimir Ruščak.

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny po porážce v Arťomovsku ustoupí k Dněpru. Uvedl to bývalý zpravodajský důstojník amerických ozbrojených sil Tony Shaffer.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. K bodu 10.:
   To se dalo čekat. Poděkování pana Zeleného za Netanjahův příslib vojenské techniky. Pro Syřany je to špatná zpráva.

 11. Sobota, 18.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Nepřítel přesouvá kolony obrněných vozidel do Bachmutu – záběry z dálnice T0504. Ne každý se tam dostane…

  2; „Krasnopoly“ masivně ničí techniku, zemljanky a shluky ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny. Výběr videí ze zasahování nepřátelských cílů pomocí vysoce přesných zbraní.

  3; Američané, do boje! Medveděv vyzval lid Spojených států, aby povstali a vzali si zemi zpět. V Evropě chtěli zatknout někoho jiného a 21. března zatknou v Americe svého.

  4; Výzva PMC „Wagner“: V Krasnodarském kraji odmítli pohřbít mrtvé vojáky. Pohřeb prý zkazí image šéfa kraje.

  5; Ukrajinští vojáci se postavil za degradovaného velitele praporu 46. brigády. Nejde o první podobné odvolání.

  6; USA tvrdí, že Rusko používá na Ukrajině čínskou munici. Informovala o tom japonská tisková agentura.

  7; „Příští týden budu zatčen“: Trump shromažďuje protesty. Elon Musk komentoval Trumpovo prohlášení.

  8; Ruský bojovník hledá dívku, která ho zachránila. Nataša mu popřála, aby se bojovník definitivně vrátil domů ke své rodině s vítězstvím, a požádala, aby její dopis ukázal v televizi.

  9; Ukrajinská armáda zasáhla několik osad v DLR. Na města DLR bylo vypáleno tucet a půl granátů velké ráže.

  10; Zelenskyj uvalil sankce na syrského prezidenta Bašára al-Asada. Sankce zahrnovaly také sedm íránských občanů a tři syrské představitele.

  11; Kolega vyprávěl podrobnosti o počinu Alexandra Malceva, který se sám zmocnil zákopu ozbrojených sil Ukrajiny. Připravují se dokumenty, které by vojína Malceva posmrtně udělily titulu Hrdina Ruska.

  12; Ofenzíva ve směru na Avdějevku: u obce Něvelskoje byli zajati ozbrojenci ukrajinských ozbrojených sil, kteří žádali o odpuštění od dětí Donbasu. Stíhači 110. brigády DLR během útoku dobyli bašty ozbrojených sil Ukrajiny a zajali ukrajinské vojáky.

  13; Putin dnes podepsal řadu zákonů, včetně těch, které se týkají SVO. Mezi podepsanými zákony je i zákon o pokutách za distribuci návodů na výrobu střeliva.

  14; Ruská armáda postupuje u Doněcka: Stovky nacistů a vojenské techniky byly zničeny. Zpráva Ministerstva obrany o průběhu speciální operace.

  15; Boj ve směru Kupjansk: naši vojáci zničili dvě diverzní skupiny a zlikvidovali několik nepřátelských děl. Převod ukrajinských rezerv byl přerušen.

  16; Putin zpřísnil tresty za diskreditaci účastníků speciální operace. Prezident podepsal odpovídající zákon.

  17; Závod na opravu letadel v Lugansku bude v blízké budoucnosti pokračovat v práci. Společně se státní korporací Rostec se rozjíždí oprava motorů vrtulníků.

  18; Úspěchy ofenzivy na frontě Avdějevce: Ruské speciální jednotky dobily opevněný bod ozbrojených sil Ukrajiny. Bojovníci jednotky speciálních sil dobyli baštu ozbrojenců s atraktivními trofejemi.

  19; Dojedou až do Bachmutu? Obrovský konvoj obrněných vozidel NATO se přesouvá na frontu. Dříve ozbrojené síly Ukrajiny tak moderní obrněná vozidla ze západních zemí nedostávaly.

  20; Ideologický ukrajinský nacista z praporu Da Vinci (z batalionu Volki) byl zlikvidován. Ohavný ukrajinský bojovník byl zlikvidován během bojů v Arťomovsku (Bachmut).

  21; Ohnivé moře: NATO „Vampire“ zničeno vysoce přesnou bludnou municí. Čerstvé záběry z fronty u Avdějevky.

  22; Sebevražedný útok ozbrojených sil Ukrajiny: záběry porážky nepřítele na Záporožské frontě. Podrobnosti o útoku a videozáznam od našich skautů.

  23; Akce USA připomínají „pomalou schizofrenii“, kroutí hlavou ruská ambasáda. V zájmu svých vlastních geopolitických zájmů Spojené státy podporují bezprecedentní legální bakchanálie, které rozpoutal ICC.

  24; Údery na cíl u Dněpropetrovska: Silný požár se ještě nepodařilo uhasit. Večerní útoky „Geranií“ na zařízení kritické infrastruktury v Dněpropetrovské oblasti vedly k vážným následkům.

  25; MMF změnil pravidla půjček, aby pomohl Ukrajině za 15 miliard dolarů. Bude to poprvé, kdy MMF nabídl úvěrový program zemi ve stavu ozbrojeného konfliktu.

  26; Ruská armáda ničí pozice ozbrojených sil Ukrajiny v Marjince. Pracují střelci 150. motostřelecké divize.

  27; Americké aerolinky požadují zákaz letů nad Ruskem pro letadla z Číny, Spojených arabských emirátů a Indie. Aerolinky ze spřátelených zemí, které mohou létat přes Rusko, přepravují cestující rychleji a za nižší cenu.

  28; Biden se raduje ze zatykače ICC na Putina . Samotné Spojené státy neuznávají kompetenci Mezinárodního trestního soudu, ale v případě prezidenta Ruské federace je prý pozice ICC „dostatečně silná“.

  29; Operace k pokrytí Avdějevky: Ruská armáda pokračuje v ofenzivě. V oblasti Koksovny a chemického závodu Avdějevka (AKHZ) byly zaznamenány masivní útoky s cílem prolomit ukrajinskou obranu.

  30; Nejdou tam pro peníze: příběh jednoho dobrovolného lékaře. Co vedlo chirurga z Penzy, aby odešel jako dobrovolník na Donbas?

  31; Proti komu vede Tichanovskaja svou „válku“? Zdálo by se, že „pátá kolona“ a její vůdci, kteří se usadili v pobaltských státech a Polsku, se měli alespoň uklidnit a polevit.

  32; Belgie dodá Ukrajině 230 bojových vozidel. Vláda tak rozhodla už na konci ledna.

  33; Rusko poslalo na bojiště zabijáka HIMARS, píší česká média. Dron Lancet kamikadze zatím zůstával ve stínu, ale nyní si na bojišti získal značný respekt.

  34; USA budou bedlivě sledovat setkání Putin-Si, hlásí CNN. Samotné setkání nebylo pro Bílý dům překvapením.

  35; Expert rozptýlil sny Kyjeva o výrobě vlastního jaderného paliva. Ukrajina nemůže počítat se zvládnutím technologie výroby jaderného paliva.

  36; Kreml nazval předání MiGů-29 Slovenskem a Polskem na Ukrajinu likvidaci staré techniky. Tyto dodávky podle Peskova opět dokazují, že do konfliktu na Ukrajině se stále více zapojuje řada zemí NATO.

  37; Nabiullina vyhodnotila rizika pro ruské banky. Dotknou se problémy v americkém a evropském bankovním sektoru Rusko?

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny uvedly, že Polsko a Slovensko hodlají přesunout nevýkonné stíhačky na Ukrajinu. Tato letadla jsou morálně i fyzicky zastaralá.

  39; Boj v Marince očima nepřítele: Ruská armáda zaútočila na ruiny, kde se skrývají ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítel nadále ztrácí velké množství svých bojovníků v Marjince, ale znovu a znovu je nahrazuje záložními silami.

  40; Něbenzja dal Západu dva měsíce na to, aby zrušil sankce na zemědělský export z Ruska. USA, Londýn a EU mají dva měsíce na to, aby zrušily všechny sankce, které brání vývozu zemědělských produktů z Ruska.

  41; Valentina Matvijenko jmenovala podmínku zachování suverenity Ruska. Jen dosažení cílů speciální operace zaručuje zachování ruské suverenity.

  42; Záběry ze zásahu druhého „Šáhida“ na cíl v Dněpropetrovské oblasti. Uvádí se, že v oblasti ropného skladu došlo k výbuchům a požáru.

  43; Kyjev odstoupil od smlouvy o kontrole strategických raketových systémů. Ukrajina odstoupila od smlouvy s Ruskem o kontrole strategických raketových systémů.

  44; Republikáni naléhali na Bílý dům, aby čelil rusko-čínskému jadernému sbližování. Republikáni v Kongresu USA požadují, aby se Bidenova administrativa okamžitě zodpovídala.

  45; Pekelné výbuchy u Dněpropetrovsku: Byl zničen sklad BC? V Novomoskevském okrese to plápolá a exploduje.

  46; „Šáhidové“ útočí na Ukrajinu: exploze u Kyjeva a silný požár v Dněpropetrovsku. Kamikadze drony útočí na cíle na Ukrajině.

  Zdroj: rusvesna.su

 12. Pozvánka na akci v Brně
  Publikováno 18 března, 2023 | Autor: vlkp

  všechny zve Řezníček z Brna
  POZVÁNKA NA AKCI:

  LIDSKÁ PRÁVA ZPRAVA I ZLEVA
  V Brně se bude konat zajímavá konference o lidských právech. Tato se uskuteční 20. března v sídle Úřadu veřejného ochránce práv, Údolní 658 v Brně v době od 16.00 – 19.30.

  Konferenci pořádá spolek Svatopluk, který založil Petr Drulák, Michal Semín a Ilona Švihlíková.
  Konference je rozdělena do třech bloků, ve kterých vystoupí zajímavé osobnosti:
  Petr Drulák, Stanislav Křeček, Zdeněk Koudelka, Ján Čarnogurský, Michal Semín, Michal Ševčík, Ilona Švihlíková.
  V případě zájmu se účastnit je povinnost registrace na adrese: tajemnik@svatoplukzs.cz
  Všechny informace o konferenci a činnosti spolku jsou na adrese: https://www.svatoplukzs.cz

 13. Pátek, 17.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Ruský neuznaný Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Vladimira Putina

  2; DLR oznámila odminování závodu Iljič v Mariupolu. Oznámil to 17. března místopředseda vlády DLR, ministr průmyslu a obchodu Vladimir Ruschak.

  3; Ozbrojené síly Ukrajiny po porážce v Arťomovsku ustoupí k Dněpru, říká expert. Uvedl to bývalý zpravodajský důstojník amerických ozbrojených sil Tony Shaffer.

  4; „Kam tento svět spěje?“ — Aleksandar Vučič o zatykači ICC na „zatčení“ Vladimira Putina. Srbský vůdce Aleksandar Vučić komentoval rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu „zatknout“ ruského prezidenta Vladimira Putina a dětskou ombudsmanku Marii Lvovou-Belovou.

  5; Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko jednali o přípravách Nejvyšší státní rady státu. Unie Ruský vůdce Vladimir Putin telefonoval s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

  6; Rusko uvalilo sankce na dalších 23 britských občanů.

  7; Chusnullin: Plánuje se výstavba dalších asi 500 objektů na Krymu a v Sevastopolu. Vicepremiér také poznamenal, že Krym je plně vybaven plynem a elektřinou. „Problém s vodou je vyřešen – nejenže jsme ho vyřešili, vyřešili jsme ho s rezervou,“ dodal.

  8; Zacharova: Rozhodnutí ICC jsou pro Rusko právně neplatné. Již dříve list The New York Times uvedl, že Mezinárodní trestní soud plánuje otevřít dva případy proti Rusku v souvislosti se speciální vojenskou operací na Ukrajině.

  9; Mezinárodní soud v Haagu vydal zatykač na Vladimira Putina a Lvovou-Belovou. V prohlášení soudu se uvádí, že mohou být zapojeni do „válečných zločinů spočívajících v nezákonné deportaci obyvatelstva (dětí) a nezákonném přesunu obyvatelstva (dětí) z okupovaných území Ukrajiny.

  10; Britský vojenský expert hovořil o slabosti NATO v oblasti Černého moře. Černé moře je slabou stránkou NATO kvůli schopnostem Bulharska a Rumunska a také neústupnosti Turecka, řekl NBC bývalý britský důstojník Glen Grant.

  11; Ušakov: Putin a Si Ťin-pching budou diskutovat o nejdůležitějších otázkách tête-à-tête. Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching povedou 20. března v Kremlu rozhovory jeden na jednoho, řekl pobočník hlavy ruského státu Jurij Ušakov.

  12; Ministři zahraničí EU nepřijmou 20. března nový balíček protiruských sankcí. Ministři zahraničí EU neplánují v pondělí přijmout nové sankce proti Rusku, uvedl zdroj ze služby zahraniční politiky EU.

  13; Zelenského žena je na webu trollována kvůli příběhu o Ukrajince, která sestřelila dron plechovkou rajčat. Síť zesměšnila manželku ukrajinského prezidenta Jelenu Zelenskou, která na MSNBC mluvila o ženě z Kyjeva, která sestřelila ruský dron plechovkou rajčat.

  14; Ukrajinští ozbrojenci zasáhli oblast doněckého nádraží. Ozbrojené síly Ukrajiny používaly zbraně typu NATO, uvedlo zastoupení DLR ve společném centru pro kontrolu a koordinaci příměří.

  15; Ozbrojené síly RF zabránily pokusům stáhnout čety ozbrojených sil Ukrajiny z Arťoovska. Úřadující šéf DLR Denis Pušilin řekl, že ruské ozbrojené síly zastavily pokusy několika ukrajinských čet opustit Arťomovsk.

  16; Shrnutí ruského ministerstva obrany: Bylo zničeno více než 300 vojáků Ukrajiny, dvě vozidla MLRS a 14 dronů. Ruské ozbrojené síly podle agentury zlikvidovaly také dvě bojová vozidla Grad MLRS, čtyři houfnice, lafetu samohybného dělostřelectva Akacija, ale i 14 dronů a řadu další nepřátelské techniky.

  17; Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching budou během nadcházejících jednání v Moskvě diskutovat o konfliktu na Ukrajině.

  18; EU označila dodávku zbraní Ukrajině za časovanou bombu. Dodávkou zbraní do Kyjeva Západ odpálil časovanou bombu, protože rozhodnutí zvýšilo obchodování se zbraněmi po celém světě.

  19; Piloti, kteří zabránili americkým dronům ve vstupu do zóny SVO, byli oceněni. Šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu předal pilotům Su-27 státní vyznamenání, která zabránila narušení hranic regionu NVO americkým dronem MQ-9 Reaper.

  20; Na Ukrajině se obávají, že po dobytí Arťomovska ruskými jednotkami budou ohrožena i další města. Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba řekl, že ozbrojené síly Ukrajiny by měly v Bachmutu bojovat tak dlouho, jak budou fyzicky schopny.

  21; EU poskytne Ukrajině druhou tranši makrofinanční pomoci ve výši 1,5 miliardy EUR. Evropská unie hodlá příští týden poskytnout Ukrajině druhou tranši makrofinanční pomoci ve výši 1,5 miliardy eur, oznámil to v pátek 17. března zástupce šéfa Evropské komise Valdis Dombrovskis.

  22; Polsko umístí HIMARS poblíž hranic s Kaliningradskou oblastí Varšava nasadí první americké MLRS HIMARS ve městě Olsztan, které se nachází na hranici s Kaliningradskou oblastí Ruské federace.

  23; Ve všech regionech byla vytvořena centra doprovodu pro rodiny účastníků SVO na Ukrajině Centra byla vytvořena jménem Vladimira Putina.

  24; Na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina uskuteční ve dnech 20. až 22. března 2023 čínský prezident Si Ťin-pching státní návštěvu Ruska.

  25; Si Ťin-pching navštíví Rusko 20. března. Informovala o tom tisková služba Kremlu v pátek 17.

  26; TikTok jedná o prodeji služby. Vedení TikTok již pravděpodobně zahájilo jednání s potenciálními kupci služby ve Spojených státech. K tomu dochází za neustálého tlaku na sociální síť ze strany Bílého domu, píše New York Post.

  27; Média: havarovaný americký dron nalezený 60 km od Sevastopolu Sevastopolské vydání informovalo o nálezu MQ-9 Reaper, který spadl do moře 60 km od Sevastopolu.

  28; Čína je obviňována, že dodává Rusku zboží „dvojího užití“. Několik čínských společností dodalo v roce 2022. Rusku zbraně a vybavení, které by mohly být použity pro vojenské účely.

  29; Počet obětí cyklonu v Malawi vzrostl na 326. Počet obětí tropického cyklónu Freddie v Malawi vzrostl na 326, uvádí Agence France-Presse s odvoláním na prezidenta Lazaruse Chakweru.

  30; Syrský prezident Asad označil Zelenského za klauna. Syrský prezident Bašár al-Asad v rozhovoru pro televizní kanál Solovjov Live TV řekl, že považuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za klauna.

  31; Parlament Moldavska schválil přejmenování státního jazyka na rumunštinu. Moldavský parlament schválil přejmenování státního jazyka z moldavštiny na rumunštinu, rozhodnutí padlo na středečním jednání.

  32; Ruská pravoslavná církev přerušila vztahy s novou hlavou Kyperské pravoslavné církve kvůli Ukrajině. Ruská pravoslavná církev oznámila nemožnost komunikace s novou hlavou kyperské pravoslavné církve.

  33; Severní Korea oznámila test mezikontinentální rakety. Severní Korea ve čtvrtek otestovala mezikontinentální balistickou střelu Hwaseong-17 jako odpověď na vojenská cvičení mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, uvádí severokorejská ústřední tisková agentura (KCNA).

  34; Německo nakoupí houfnice, které na tři roky nahradí ty, které byly odeslány na Ukrajinu. Další tři roky bude Německu trvat nákup 10 samohybných dělostřeleckých lafet (ACS) Panzerhaubitze 2000 pro Bundeswehr – 14 houfnic tohoto typu bylo dříve převedeno na Ukrajinu.

  35; Spojené státy oznámily nový balíček vojenské pomoci Ukrajině. Spojené státy v nadcházejících dnech oznámí nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu, řekl koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby.

  36; V oblasti Záporoží se podařilo zabránit dalšímu teroristickému útoku, tři lidé byli zadrženi. V oblasti Záporoží se ruským bezpečnostním složkám podařilo zabránit dalšímu teroristickému činu proti civilistům.

  37; Mainichi Shimbun: Západní země budou muset mezi sebou bojovat o přístup ke zdrojům. Ukrajinská krize a konfrontace s Ruskem nakonec povedou k tomu, že přední ekonomiky západních zemí zcela ztratí přístup k levným zdrojům.

  38; Ruské námořnictvo obdrží strategickou jadernou ponorku „Císař Alexandr III“. Vrchní velitel uvedl, že tempo výstavby jaderných ponorek je srovnatelné se sovětskými časy a ruské námořnictvo obdrží každý rok jednu takovou loď.

  39; Ve Francii oznámili americký plán „protiútoku“ ozbrojených sil Ukrajiny. Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna rovněž vyzvala partnery k „masivní a rychlé“ vojenské pomoci Ukrajině, aby jí pomohli nejen přežít, ale také zahájit protiofenzívu.

  40; Zvuky náletu v Charkově a Dněpropetrovské oblasti. Dokládají to údaje oficiálního zdroje pro varování obyvatelstva.

  41; Média: USA poslaly další dron Reaper do Černého moře. Informuje o tom CNN s odvoláním na nejmenované činitele.

  42; Ruské vzdušné síly sestřelily ukrajinský MiG-29 v oblasti Novovodany v LL. Také ukrajinský systém protivzdušné obrany S-300 byl zničen v oblasti Jasenovy DPR.

  43; Blinken: USA jsou více nakloněny vyzbrojování ozbrojených sil Ukrajiny než diplomacii s Kremlem. Jak poznamenal mluvčí Bílého domu John Kirby, Spojené státy jsou proti příměří na Ukrajině, protože právě teď by to znamenalo upevnění úspěchů Ruska a údajně by to bylo porušení Charty OSN.

  44; Maďarsko poznamenalo, že Evropský parlament podporuje eskalaci konfliktu na Ukrajině. Poslanci vyjadřují svou nespokojenost s návštěvou maďarského ministra zahraničí Petera Szijjártó v Bělorusku a snaží se pouze maskovat své pokusy o další eskalaci konfliktu na Ukrajině.

  45; Spojené státy vyzvaly spojence, aby se nenechali zavěsit na dodávku letadel do Kyjeva Blinken řekl, že američtí spojenci by se neměli nechat zavěsit na převoz konkrétních typů zbraní na Ukrajinu.

  46; V oblasti Sumy oznámil zničení umístění základny obrany. Ozbrojených sil Ukrajiny Starosta Konotop Artem Semenichin řekl, že umístění obranné základny ve městě bylo zničeno.

  47; OSN uznala popravu vojáků ruských ozbrojených sil za válečný zločin. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva oznámil, že poprava ruských vojáků ukrajinskými ozbrojenci je válečný zločin.

  48; Příjmy koncernu Rheinmetall, který stále pracoval pro Hitlera, vzrostly během SVO o 27 %. Německý koncern Rheinmetall během SVO na Ukrajině zvýšil své tržby o 27 % – až na 754 milionů eur. Informoval o tom dnes, 16. března, britský list Financial Times.

  Zdroj: rusnext.ru

 14. Pátek, 17.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Fronta naléhavě potřebuje pomoc: vojáci v první linii potřebují termokamery. Oslovuje nás mnoho bojovníků ze speciálních jednotek, průzkumu a útočné pěchoty.

  2; Ruská armáda postupuje po celé východní frontě, – Syrskij. Ruské jednotky postupují po celé východní frontě, řekl vrchní velitel pozemních sil ozbrojených sil Ukrajiny Alexandr Syrskij.

  3; Průzkum vzdušných sil v bitvách u Kremennaja: první záběry použití bojového obrněného vozidla Typhoon-VDV. K dobytí pevnosti postoupil útočný oddíl Uljanovska na výsadkovém Tajfunu.

  4; Kadyrov vypsal odměnu pro hlavy ukrajinských ozbrojenců, kteří zapálili Korán. Hlava Čečenské republiky Ramzan Kadyrov vyhlásil odměnu za likvidaci ukrajinských teroristů, kteří se vysmívali Koránu.

  5; Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na Doněck a zabíjely civilisty. Podle vedoucí správy Petrovského okresu Natalji Beguněnko bylo poškozeno mnoho domů, škola a plynové potrubí.

  6; „Kam tento svět spěje…“ – Vučić o zatykači mezinárodního trestního tribunálu na Putinovo „zatčení“. Vučič dodal, že rozhodnutí ICC povede k další eskalaci konfrontace na mezinárodní scéně.

  7; Ruská armáda ničí nepřátelské tanky a bojová vozidla pěchoty pomocí řízených střel Krasnopol. Rozvědka objevila tři tanky a jedno bojové vozidlo pěchoty Ozbrojených sil Ukrajiny, které byly zasaženy dělostřelectvem 1. doněckého armádního sboru.

  8; Ukrajina utrácí v Bachmutu denně tisíce granátů, ale na protiofenzívu to nemusí stačit, píší New York Times. Spojené státy označují protiofenzívu za „poslední úsilí“ ozbrojených sil Ukrajiny.

  9; Rusko reaguje na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu zatknout Putina. Ruští politici se vyjádřili k vydání zatykače Mezinárodního trestního soudu na ruského prezidenta Vladimira Putina.

  10; Ruská armáda ničí pozice Ozbrojených sil Ukrajiny u Seversku, které se mohou stát další po Bachmutu. 2. armádní sbor LLR – v bojích u Sporného u Belogorovky (Bachmutský okres DLR).

  11; Soud v Haagu vydal zatykač na Putina. Mezinárodní soud v Haagu vydal zatykač na Putina, hlásí BBC.

  12; Vyšetřovatelé Vyšetřovacího výboru Ruské federace vyzvedli ostatky 46 obětí ozbrojených sil Ukrajiny z hromadného hrobu v LLPR. V Luganské lidové republice vyšetřovatelé nadále pracují na pohřebištích občanů.

  13; „Skutečnost je ještě horší“: za co degradovali velitele praporu 46. brigády ozbrojených sil Ukrajiny. Velitel Kupol byl jedním z témat příběhu Washington Post ze 14. března.

  14; Útok na Bachmut: PMC „Wagner“ útočí s masivní dělostřeleckou a leteckou podporou. Ukrajinští vojenští analytici nadále publikují zprávy z jednoho z nejžhavějších sektorů fronty.

  15; Ruské letectvo podporuje útočné čety během útoku na Ugledar. Poté, co byl zahájen nálet, mariňáci bojovali, aby zaujali pozice ozbrojených sil Ukrajiny a okamžitě zorganizovali obranu.

  16; Posádky nejnovějších tanků T-90M se připravují na boj s tanky NATO. Po dokončení bojové koordinace začnou tankisté plnit úkoly na frontě.

  17; Nabiullina vyhodnotila rizika pro ruské banky. Dotknou se problémy v americkém a evropském bankovním sektoru Ruska?

  18; Zelenského manželka vyprávěla Američanům, jak se na Ukrajině sestřelují ruské drony. „Kdyby někdo s něčím takovým přišel dříve, na webu by se mu vysmáli.“

  19; Čína bude stát s Ruskem zády k sobě – čínský velvyslanec. Vztahy mezi Moskvou a Pekingem se v reakci na nestabilní situaci na mezinárodní scéně jen posilují.

  20; Pozice jsou posety těly ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny: „Odvážní“ Sibiřané dobyli nepřátelskou pevnost. Bojovníci Alejské divize strategických raketových sil obsadili další pevnost nepřítele.

  21; Speciální jednotky zničily nepřátelský tank a dvě BMP na doněcké frontě. Zařízení bylo zničeno spolu s posádkami.

  22; Ukrajinské hnutí „Pomsta“ se chystá terorizovat obyvatelstvo evropských zemí. Ukrajinští neonacisté tvrdí, že odmítnutí vojenské a finanční pomoci Ukrajině musí přijít obyvatelům těchto zemí velmi draho.

  23; Ruská armáda zničila pozice a sklady ozbrojených sil Ukrajiny, nepřítel utrpěl vážné ztráty. Byly otevřeny a vyřazeny ukrajinské radarové stanice, byly zachyceny střely HIMARS, zničeny nepřátelské drony.

  24; Silný raketový útok očima nepřítele: Ukrajinští vojáci střílející na „Kalibr“ z kulometů.
  Nová metoda „sestřelování raket“ od ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny.

  25; Speciální skupina Ozbrojených sil Ukrajiny, která se pokusila zaútočit na levý břeh Dněpru, byla zničena. Personál byl z Chersonské oblasti.

  26; Spojené státy jsou na pokraji velké deprese, říká Volodin. Chyby vedení USA v ekonomické sféře vyvolávají vznik celosvětové finanční krize.

  27; Nepřítel učinil velký pokus o překročení Dněpru: Člun s nepřátelským výsadkem byl potopen.
  V nádrži Kachovka bylo zabito několik desítek ozbrojenců.

  28; Ofenzíva u Kremenné: Nepřátelská pevnost zničena. Dělostřelectvo pracovalo podle souřadnic stanovených našimi průzkumníky.

  29; Šojgu udělí státní vyznamenání pilotům Su-27, kteří „přivítali“ s MQ-9 Reaper nad Černým mořem. Připomeňme, že díky efektivní akci posádky ruských stíhaček nemohl americký dron pokračovat v letu a potopil se.

  30; „Občanská válka“ vypukne v Republikánské straně USA kvůli pomoci Ukrajině, píše Washington Post. Rozkol je pozorován jak v samotné politické síle, tak mezi republikánskými voliči, upřesňuje The Washington Post.

  31; „Pekelné boje v Bachmutu!“ — PMC „Wagner“ vede útoky v centru města a na všech křídlech. Ukrajinská strana hlásí zuřivé boje v městských oblastech a situaci nazývá „téměř kritickou“.

  32; Ozbrojené síly Ukrajiny zorganizovaly mobilní krematorium v oblasti Bachmut, říkají zdroje. Je zřejmé, že je nutné urychleně se zbavit těl ukrajinských ozbrojenců na pozadí obrovských ztrát v „Bachmutském mlýnku na maso“.

  33; Mariňáci pronikli do zákopů ozbrojených sil Ukrajiny a zničili militanty. Čerstvé záběry ze směru Ugledar.

  34; Rusko vybaví ponorky hypersonickými střelami. „Ať nikdo nepochybuje, že to uděláme“, zdůraznil vrchní velitel ruského námořnictva.

  35; Kreml oznámil návštěvu Si Ťin-pchinga. Datum nadcházející návštěvy prezidenta Číny v Rusku bylo oficiálně oznámeno.

  36; Američané jsou úplně šílení, říká Medveděv. Mimochodem, byli to Američané, kdo zničil Smlouvu o otevřeném nebi, která stranám dávala právo na vojenské inspekce.

  37; B-52H „vypracoval jaderný úder“ na Kaliningrad a Baltskou flotilu. Incidenty poblíž Petrohradu a nad Černým mořem nebyly náhodné.

  38; Nedaleko Oděsy byli zadrženi námořníci obchodní lodi, aby byli posláni do první linie. Kyjevský režim potřebuje stále více a více krmiva pro kanóny.

  39; Západní Ukrajina vede v počtu těch, kteří utekli před mobilizací. Huculové kvůli kordonu prozřetelně milují „nezávislou Ukrайinu“, s Rusy ať válčí ukrajinští Rusové.

  40; Izrael otestuje své zbraně na Ukrajině proti Íránu. Svět se připravuje na novou globální válku.

  41; Rakety nedojdou: Obranný průmysl Ruska zasáhl Západ. Sovětská výroba do zásoby, výroba nového a modernizace starého je klíčem k vítězství.

  42; S kým vlastně válčíme? Často můžete slyšet, že se Rusko na Ukrajině střetlo s NATO, to je pravda, ale ne tak docela.

  43; Japonský profesor obdivoval genialitu Rusů pod sankcemi. Profesor Hattori: Genialita Rusů umožnila snížit dopad západních sankcí.

  44; Polsko a pobaltské země rozšiřují síť provozních letišť za americké peníze. V letošním roce se tedy plánuje zahájení výstavby „mega-letiště“ – Central Communications Port (CKP).

  45; Vučič: Srbsko uvalí protiruské sankce pouze v beznadějné situaci. „Zaujali jsme postoj bez sankcí,“ řekl Vučić.

  46; Kyjev si bude muset vybrat mezi Arťomovskem a protiofenzívou, píší New York Times. Ukrajinské ztráty byly příliš vážné.

  47; Bílý dům schválil možné rozhovory mezi Si Ťin-pchingem a Zelenským. USA „podporují a udržují“ kontakt, řekl Kirby, ale varoval Peking před „jednostranným“ pohledem na konflikt.

  48; Západ vede transgender operaci proti Ukrajině, říká stálá představitelka Krymu. Západ se snaží udělat z Ukrajiny transgender tím, že mění svou civilizační tradiční orientaci na zemi ruského světa.

  49; Akcie jedné z největších amerických bank se propadly. Akcie údajně za dnešní den klesly o třetinu. Za týden byl pokles o 80 %.

  50; Čínské společnosti dodávají do Ruska pušky a neprůstřelné vesty, píše Politico. Zásilky se uskutečnily mezi červnem a prosincem 2022, podle agregátoru celních údajů.

  51; Řecká zpravodajská služba odhalila „ruského špióna“. Ruská ambasáda uvedla, že o tom nemá žádné informace.

  52; U Chersonu se odehrál první souboj operátorů kamikadze dronů: Ruský bojovník zlikvidoval nacistického vojáka speciálních sil z ukrajinských speciálních sil. V souvislosti se smrtí ozbrojence už vyjádřili soustrast vůdci ukrajinských neonacistů.

  53; Spojené státy již 8 let připravují ozbrojené síly Ukrajiny k úderu na Rusko, říká bývalý poradce šéfa Pentagonu. „Rozhodli jsme se vybudovat ukrajinskou armádu, jejímž účelem bylo poškodit Rusko, ale nemysleli jsme na důsledky.“

  54; USA zahájily „supertankerovou bitvu“ o ropu kvůli Rusku, píše Bloomberg. Tento měsíc má do Evropy z USA dorazit celkem 11 plavidel VLCC a 16 plavidel třídy Suezmax.

  55; Útok ozbrojených sil Ukrajiny se změnil v krvavé selhání: „Odvážní“ zničili postupující nepřátelské síly u Kremenné. Gardisté z Alejska odhalili postup nepřátelské pěchoty a zasypali ji palbou.

  56; Rusko našlo část trosek sestřeleného dronu v Černém moři, říkají CNN. Spojené státy se domnívají, že Rusko objevilo v Černém moři část trosek sestřeleného amerického průzkumného dronu.

  57; Boj u Ugledaru očima nepřítele: Nacisté ukrývají tanky a dělostřelectvo za obytnými budovami. Naše jednotky pokračují v útocích na nepřátelské pozice.

  58; Potanin komentoval myšlenku jednorázové obchodní platby do ruského rozpočtu. Potanin řekl, že byznys chápe potřebu svého příspěvku do ruského rozpočtu.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. Na ČRo vojenský odborník plakal, že u Bachmutu dochází munice oběma stranám konfliktu.
   Tak honem, něco tam fofrem poslat, to by bylo, aby se ve válce pauzírovalo.
   🤮

   1. Třeba pár Polských a Slovenských Migů jako cvičné cíle pro Rusko? 😀
    Jako by (i kdby 10 víc) bazarových letadel něco zmohlo, tam kde má pomalu každý desátý vojcl na zádech Iglu nebo jiný evivalent Stingera (včetně kořistních).

 15. Čtvrtek, 16.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Příjmy koncernu Rheinmetall, který stále pracoval pro Hitlera, vzrostly během CBO o 27 %. Německý koncern Rheinmetall během CBO na Ukrajině zvýšil své tržby o 27 % – až na 754 milionů eur. Informoval o tom dnes, 16. března, britský list Financial Times.

  2; Gazprom přichází o rekordní zisk. Čistý zisk Gazpromu v roce 2022 byl 3,6krát nižší než v roce 2021. Do zisku společnosti zasáhlo omezení dodávek na nejziskovější trh – Evropu.

  3; Ministerstvo obrany Jižní Osetie provádí povolávání a shromažďování záložníků. Ministerstvo obrany Jižní Osetie provedlo povolávání a svoz záložníků ve městě Cchinval, informovala tisková služba oddělení 16. března.

  4; Rada Evropské centrální banky zvýšila základní úrokovou sazbu na 3 %. Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) dnes, 16. března, zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu v eurech o 50 bazických bodů na 3 %.

  5; San Francisco: Vlastníci, kteří nejsou otrokáři, budou platit reparace za otroctví neotrokům. Městské shromáždění v San Francisku podporuje vyplácení kompenzace za instituci otroctví afroamerickému obyvatelstvu města, jak se to stalo známým na slyšení v kalifornské městské radě.

  6; Prezident Milo Djukanovič rozpustil parlament Černé Hory. Parlament Černé Hory byl rozpuštěn prezidentským dekretem Mila Djukanoviče ve čtvrtek 16. března.

  7; V Kurské oblasti se zintenzivnila kontrola podezřelých aut. Již dříve řada telegramových kanálů uvedla, že na území regionu údajně vstoupila ukrajinská sabotážní a průzkumná skupina.

  8; Vladimir Putin schválil seznam pokynů pro realizaci poselství. Federálnímu shromáždění.

  9; USA nebudou dodržovat ruská omezení v Černém moři – Kirby Uvedl to koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby.

  10; Rostec představil dalekonosný komplex pro boj s drony na vzdálenost až 5 kilometrů. Ruští specialisté představili komplex Serp-VS5, který dokáže potlačit ovládání dronů na vzdálenost až pěti kilometrů.

  11; Roskomnadzor odstranil blok z hudební služby Last.fm po odstranění fejků o ozbrojených silách RF. Roskomnadzor odstranil omezující opatření z hudebního portálu Last.fm. Zakázané informace, které byly zveřejněny na portálu, byly po četných žádostech odstraněny.

  12; Německá šermířská federace oznámila zrušení etapy mistrovství světa kvůli přijetí Rusů. Německá šermířská federace (DFB) se rozhodla neuspořádat Světový pohár v šermu žen. To se mělo konat v Tauberbischofsheimu v květnu.

  13; Státní duma schválila návrh zákona o zavedení digitálního rublu. Státní duma přijala v prvním čtení návrh zákona, který poskytuje základ pro zavedení digitálního rublu a provádění bezhotovostních plateb na ně.

  14; „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“: Vladimir Putin komentoval sankce proti Rusku. Když mluvil o sankcích uvalených na Rusko, prezident Vladimir Putin citoval známé přísloví o odplatě za to, že chtěl a snažil se druhému ublížit.

  15; Fond na podporu účastníků SVO, minimální mzda, úspory občanů. Jaké pokyny dal prezident Vladimir Putin 16. března schválil seznam pokynů pro realizaci svého poselství Federálnímu shromáždění. Seznam se skládá z 12 položek, z nichž mnohé jsou rozděleny do několika podpoložek.

  16; Americký dron vyzvedne nejstarší vojenské plavidlo na světě. V roce 1911 vypracovala Putilovská loděnice projekt specializovaného záchranného plavidla pro zvedání ponorek.

  17; Patriarcha Kirill se obrátil na ukrajinské úřady ve jménu záchrany Kyjevsko-pečerské lávry. Hierarcha ve svém videoposelství vyzval úřady, aby zabránily církevnímu schizmatu, a označil akce za vyloučení mnichů z kláštera v rozporu se všemi mezinárodními právními akty.

  18; Ztráty Kyjeva za rok SVO překračují oficiální čísla, říká Klincevič. V reálných hodnoceních stojí za zvážení dostupná vyjádření příbuzných o pohřešovaných vojácích.

  19; Ukrajina obdrží od Polska čtyři letouny MiG-29. Stane se tak „v nejbližších dnech“. Prohlásil to polský prezident Andrzej Duda.

  20; Vladimir Putin řekl, kdy očekávat růst HDP. Ruský prezident Vladimir Putin na sjezdu Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů hovořil o blížícím se růstu HDP. Informovala o tom dnes 16. března RIA Novosti.

  21; Vrah gdaňského starosty odsouzen na doživotí. Občan Polska Stefan Wilmont, vrah starosty polského města Gdaňsk Pavla Adamoviče dnes, 16. března, byl odsouzen k doživotnímu vězení.

  22; Kadyrov: Čečenci nedovolí existenci „nových pohlaví“ v blízkosti Ruska. Pro každého čečenského vojáka je speciální operace Ruska na Ukrajině „svatý džihád, válka proti evropským ohavnostem v podobě špinavé nekulturnosti, útoků na náboženské a tradiční hodnoty, kulturní sebeidentitu“.

  23; Hlavní teze projevu prezidenta Ruské federace na zasedání Kongresu Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů. Rusku se podařilo kompenzovat uzavření západních trhů.

  24; Arménie a Rusko zcela zastavily vypořádání v dolarech a eurech. Arménským společnostem zároveň hrozí, že spadnou pod sekundární západní sankce.

  25; Shrnutí ministerstva obrany: v Doněckém směru činily ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny 275 lidí denně. Jak je uvedeno ve zprávě oddělení, ve směru Kupjansk činily ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny 50 lidí plus vybavení a zbraně.

  26; Při požáru na území Rostovské pohraniční stráže FSB zemřel jeden člověk. Požární plocha je 800 metrů čtverečních. m. Kvůli požáru v budově se zhroutily dvě stěny.

  27; Nad Jihočínským mořem se může opakovat incident s americkým dronem. Peking je přesvědčen, že ačkoli akce USA podkopávají globální stabilitu, kolaps Reaperu nepovede k eskalaci.

  28; Vladimir Putin a Bašár al-Asad jednali o vojensko-technické spolupráci.Ruský prezident Vladimir Putin a jeho syrský protějšek Bašár al-Asad diskutovali ve čtvrtek 16. března na téma vojensko-technické spolupráce v Moskvě. Ne všechny výsledky jednání však mohou být zveřejněny, řekl tiskový mluvčí.

  29; Bašár al-Asad vyzval k vytvoření koalice, která by čelila USA. Tento názor vyjádřil syrský prezident Bašár al-Asad po jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  30; Moskvič plánuje na konci roku vydat další dva modely. Oznámil to generální ředitel Veřejné akciové společnosti „KamAZ“ Sergej Kogogin na okraj kongresu Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů.

  31; Pentagon nastínil dva směry květnové „protiofenzívy“ ozbrojených sil Ukrajiny. „Protiofenzíva“ ukrajinských vojáků může začít už v květnu, soudí na základě informací amerických představitelů americká publikace Politico.

  32; Prezident Lotyšska: Rusové nám v tuto chvíli vyprávějí naše dějiny. Lotyšský prezident Egils Levits ve vysílání kanálu TV3 řekl: Rusové a Rusko nyní vyprávějí historii Lotyšska Lotyšům, píše dnes, 16. března, online vydání TVnet.lv.

  33; Ukrajinský projektil zasáhl vlakové vozy na nádraží v Belgorodu. Střela vypálená z ukrajinské strany poškodila dva vlakové vozy na železniční stanici v Belgorodu, informuje dnes 16. března telegramový kanál Shot.

  34; MMF plánuje poskytnout Ukrajině půjčku ve výši 15,6 miliardy dolarů.

  35; Spojené státy vymazaly software dronu, který spadl do Černého moře. Spojené státy na dálku odstranily software z dronu, který se zřítil do Černého moře, aby mu zabránily dostat se do Ruska, uvedla novinářka CNN Natasha Bertrand.

  36; Na testovacím místě v Libyi zmizely více než 2 tuny uranového koncentrátu. Inspektoři MAAE odhalili na libyjském testovacím místě nedostatek asi 2,5 tuny uranu.

  37; Média: Paříž odkládá plány EU na dodávky granátů do Kyjeva. Někteří evropští diplomaté začali obviňovat Francii, že záměrně zpomaluje proces společných nákupů granátů Evropskou unií pro ukrajinskou armádu.

  38; Japonsko protestuje proti Severní Koreji kvůli odpálení mezikontinentálních raket Informuje o tom japonské ministerstvo obrany.

  39; Severní Korea odpálila balistickou raketu do Japonského moře Informuje o tom agentura „Yonhap“ s odvoláním na armádu Jižní Koreje.

  40; 2 rakety sestřeleny nad Belgorodem. Uvedl to oficiální telegramový kanál gubernátora regionu Vjačeslava Gladkova.

  41; Kirby: USA nechtějí, aby Rusko získalo dron, které se zřítilo do Černého moře. Předtím ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov řekl, že Rusko nadále kontaktuje Spojené státy, aby předešlo incidentům.

  42; Bashar al-Assad: Západ zahájil třetí světovou válku prostřednictvím Zelenského a teroristů v Sýrii. Asad dříve řekl, že Damašek uznává nové hranice Ruska s regiony, které se připojily na základě výsledků referend: DLR, LLR, Chersonský a Záporožský region.

  43; Americké ministerstvo zahraničí je „znepokojeno“: Ruské pozastavení účasti na START je „právně nesprávné“. Ministerstvo zahraničí objasnilo, že Spojené státy jsou připraveny setkat se se zástupci ruské strany, aby vyřešily obavy.

  44; Vedoucí generálních štábů Ruské federace a Spojených států vedli telefonické rozhovory. Podrobnosti jednání ruské vojenské oddělení nezveřejňuje. Bylo pouze poznamenáno, že rozhovor se odehrál „v rámci telefonických rozhovorů“ mezi ruským ministrem obrany Sergejem Šoigu a ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem.

  45; PMC Wagner potvrdilo osvobození obce Zalizňanskoye, díky kterému naši mohli zvýšit tlak na Orechovo-Vasiljevka a získat oporu v Minkovce a Malinovce. Postup po AZOM pokračuje.

  46; Izrael může ozbrojeným silám prodat anti-dronové systémy. Dvě izraelské společnosti Elbit a Rafael získaly licence najednou. Oba se specializují na vývoj obranných systémů proti dronům.

  47; Americký senátor v reakci na incident s dronem vyzval k sestřelení letadel ruských vzdušných sil. Americké bezpilotní letouny skončily v zóně SVO, o jejíchž hranicích bylo americké vojenské velení řádně informováno. Takže to byly americké ozbrojené síly, kdo zinscenoval provokaci.

  48; Šoigu: Byla to provokace Američanů, která způsobila incident s dronem. Dne 15. března se z iniciativy americké strany uskutečnily telefonické rozhovory mezi ministrem obrany Ruské federace armádním generálem Sergejem Šojgu a ministrem obrany Spojených států amerických Lloydem Austinem.

  49; Šéf Pentagonu filozofuje. Incident s americkým dronem nad Černým mořem není považován za důvod ke konfliktu s Ruskem, řekl Milley, šéf Výboru náčelníků štábů Pentagonu.

  50; Polsko oznámilo odstranění „ruské špionážní sítě“. Vedení Polské agentury pro vnitřní bezpečnost (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ABW) oznámilo zadržení šesti cizích občanů.
  Generální prokurátor Ruské federace nařídil dát věci do pořádku s platbami účastníkům speciální operace.

  51; Vladimir Putin vyměnil hlavu Čukotky. Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Vladislava Kuzněcova úřadujícím šéfem autonomního okruhu Čukotka.

  52; Blinken: Nesmíme dovolit ukončení „dohody o obilí“. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena věří, že „obchod s potravinami“ by neměl vypršet. Tento názor vyjádřil americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

  53; USA ignorují status omezeného letu v určitých oblastech Černého moře, říká Lavrov. Spojené státy ignorují skutečnost, že od zahájení speciální operace Ruské federace na Ukrajině mají černomořské pobřežní oblasti omezený status pro lety.

  Zdroj: rusnext.ru

 16. Čtvrtek, 16.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Rusko našlo část trosek sestřeleného dronu v Černém moři, hlásí CNN. Spojené státy se domnívají, že Rusko objevilo v Černém moři část trosek sestřeleného amerického průzkumného dronu.

  2; Boj u Ugledaru očima nepřítele: Nacisté ukrývají tanky a dělostřelectvo za obytnými budovami. Naše jednotky pokračují v útocích na nepřátelské pozice.

  3; Potanin komentoval myšlenku jednorázové obchodní platby do ruského rozpočtu. Potanin řekl, že byznys chápe potřebu svého příspěvku do ruského rozpočtu.

  4; Příměří na Ukrajině by porušilo chartu OSN, říká Bílý dům. „Rusku by ve skutečnosti bylo dovoleno využít příměří k dalšímu posílení své pozice na Ukrajině,“ řekl Kirby.

  5; Fronta naléhavě potřebuje pomoc: vojáci v první linii potřebují termokamery. Oslovuje nás mnoho bojovníků ze speciálních jednotek, průzkumu a útočné pěchoty.

  6; „Skutečný podvod“: Ministerstvo zahraničí reagovalo na dánské odmítnutí přístupu k vyšetřování Nord Stream. Ministerstvo zahraničí považuje dánské odmítnutí přístupu Ruska k vyšetřování Nord Stream za podvod.

  7; Ruská armáda ničí pozice Ozbrojených sil Ukrajiny po útoku u Orechova na Záporožské frontě. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů „Ruského jara“ ze zóny vojenské speciální operace.

  8; OSN neshledala žádnou genocidu v ruských akcích na Ukrajině. „Nezjistili jsme, že na Ukrajině došlo ke genocidě,“ řekl Möse novinářům.

  9; Bílý dům hovořil o možnosti dodávek stíhaček na Ukrajinu. Bílý dům uvedl, že v současné době neuvažují o dodávkách F-16 na Ukrajinu.

  10; Starosta Konotopu potvrdil zničení základny ukrajinských ozbrojenců. Šéf Konotopu Arťom Semenichin informaci o zničení místa územní obrany potvrdil.

  11; Pentagon oznámil nárůst „nebezpečného chování“ ruského letectva v Sýrii. Šéf velení Pentagonu Kurilla hovořil o „nebezpečném chování“ ruského letectva v Sýrii.

  12; Izrael omezený na pomoc Ukrajině, říká Netanjahu. Připomněl, že před pár lety uzavřel Izrael dohodu s Ruskem.

  13; Velitel praporu 46. brigády byl po pravdě o těžkých ztrátách ozbrojených sil Ukrajiny odvolán. O degradaci rozhodl velitel Vzdušných útočných sil Ozbrojených sil Ukrajiny generálmajor Mirgorodskij.

  14; „Peklo v Bachmutu!“ — PMC „Wagner“ prolamují obranu v centru města. Ukrajinští vojenští analytici zveřejnili naléhavou panickou zprávu a mapu.

  15; Lehké „kolové tanky“ AMX-10RC z Francie již dorazily na Ukrajinu a jsou na cestě na frontu. Oznámil to francouzský ministr obrany.

  16; Legie „Svoboda Ruska“ vytvořená na Ukrajině soudem uznaná jako teroristická organizace. „Legie“ byla vytvořena „s cílem podkopat základy ústavního pořádku Ruska, svrhnout vládu v zemi, a to i prostřednictvím teroristických útoků“.

  17; Ruská armáda pokračuje v ničení amerického M777 na všech frontách. Zbraně dodávané Západem nejsou vůbec tak kvalitní, jak by si Ukrajina přála.

  18; Putin nazvaný výraz „nepřátelské země“ neodráží stávající realitu. Jaký je problém moderních politických systémů.

  19; Ozbrojené síly Ukrajiny náhodou odhalily svou lež o sestřelených ruských raketách. Mluvčí Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny se zostudil tím, že vyslovil seznam raket, které ukrajinská protivzdušná obrana prostě nemůže sestřelit.

  20; USA čekají na ofenzivu ozbrojených sil Ukrajiny: podmínky a směry jsou pojmenovány, – Politico. Účastníci rozhovoru říkají, že Kyjev má dva způsoby, jak tuto ofenzívu provést.

  21; Bitva o Bachmut: Situace ozbrojených sil Ukrajiny je téměř kritická. To uznává Kyjev: Závěry, které jsou pro ozbrojené síly Ukrajiny zklamáním, jsou obsaženy v analytické poznámce nepřítele.

  22; Velitelské stanoviště 59. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny bylo zničeno, nad LLR byl sestřelen ukrajinský MiG-29. 93 nepřátelských dělostřeleckých jednotek bylo zasaženo na palebných postaveních, dále živá síla a technika Ozbrojených sil Ukrajiny ve 186 okresech.

  23; Ruská armáda provádí masivní údery na nepřátelské pozice, byly zlikvidovány stovky bojovníků ozbrojených sil Ukrajiny. Živá síla a vybavení nepřítele byly zasaženy v klíčových sektorech fronty.

  24; Peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny od „Odvážných“ na frontě Liman, závěrečné akordy „Wagnera“ u Bachmutu. V Záporoží okupovaném ozbrojenými silami Ukrajiny probíhá průzkum.

  25; V hořící budově hraniční kontroly FSB se zřítily zdi, začala evakuace obyvatel sousedních domů. Gubernátor Rostovské oblasti oznámil nové podrobnosti o výbuchu a požáru na území pohraniční stráže FSB.

  26; Devět cizinců zadržených v Polsku kvůli obvinění ze špionáže pro Rusko. Úkolem skupiny bylo podle šéfa polského ministerstva vnitra identifikovat vozidla se zbraněmi pro Ukrajinu a připravit sabotáž.

  27; Okolnosti požáru v budově pohraniční stráže FSB v Rostově na Donu vyšly najevo. Požár vypukl v budově, kde se nachází logistický sklad a garáže.

  28; Spojené státy ukázaly záběry zničení ruského Su-27 amerického dronu nad Černým mořem. Soudě podle záběrů, stíhačka ruských leteckých sil absolvovala více než jeden běh.

  29; Požár v budově pohraniční stráže FSB v Rostově na Donu. Očití svědci říkají, že před požárem byl slyšet výbuch. Na místě jsou pracovníci Záchranných složek.

  30; Ozbrojené síly Ukrajiny opouštějí své pozice a opouštějí raněné pod náporem „Odvážných“. Útočné jednotky uskupení „Střed“ donutily nepřítele ustoupit z dříve obsazených pozic na frontě Liman.

  31; Útok na ruské letadlo by byl vyhlášení války – ruský velvyslanec. Anatolij Antonov odpověděl americkým „jestřábům“ v osobě senátora Lindseyho Grahama, který navrhoval sestřelování ruských letadel.

  32; Rozhodovací centra se stanou terčem nových ruských raketových útoků, říká velení vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny. „Prioritními cíli jsou vládní budovy, budovy ozbrojených sil a ministerstva obrany,“ říká mluvčí Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny.

  33; Stále více křesťanů na Západě sní o přestěhování do Ruska, říká kněz z USA. Otec Joseph sám žil v Texasu a Illinois a v roce 2017 se s rodinou přestěhoval do Ruska a stal se knězem ruské pravoslavné církve.

  34; Nepřítel se pokusil zaútočit na Belgorod: Nad městem byly sestřeleny rakety. Včera v noci ve městě zahřměly silné exploze, škody byly zaznamenány v oblasti nádraží.

  35; Biden se obává ukrajinského vítězství, říká Bolton. Nyní se konfrontace mezi Moskvou a Kyjevem dostala do „vojenské slepé uličky“, což je podle bývalého poradce Donalda Trumpa pro Rusko výhodné.

  36; Ztráty Ukrajiny již přesáhly 100 000 vojáků, včetně těch nejzkušenějších, vyplývá z odhadu USA. Zrada přišla odkud ji nečekali.

  37; Německá průzkumná loď byla na místě výbuchu Nord Stream, hlásí ZDF. Německý televizní kanál informuje o údajné účasti Německa na sabotáži.

  38; Ruská armáda připravuje silnou obranu pro očekávanou protiofenzivu Ozbrojených sil Ukrajiny. Uvádí to řada západních vojenských expertů.

  39; Práce „Odvážných“: čerstvé reportáže z front. K situaci v zóně odpovědnosti skupiny „O“ ruské armády.

  40; Arťomovsk: PMC „Wagner“ okupuje nové čtvrti a vede silnou ofenzívu s podporou letectva a dělostřelectva. Ukrajinský generální štáb je nucen hlásit špatné zprávy svému stádu.

  41; Druhá největší banka ve Švýcarsku je na pokraji bankrotu. Od roku 2011 patří mezi celosvětově systémově významné banky.

  42; Sýrie uznala nové hranice Ruska se spojenými regiony. Při návštěvě Moskvy to prohlásil prezident Asad.

  43; Pravidelní polští vojáci jezdí bojovat na Ukrajinu, zatímco zbytek Poláků říká: „To nie nasza wojna“. Vedení Polska je připraveno obětovat miliony Poláků a polskou státnost ve prospěch zájmů anglosaského světa.

  44; Kanada poskytne Ukrajině nový balíček vojenské pomoci. Kanada zahájila dodávky dalších hlavních bojových tanků Leopard 2.

  45; Druhá největší banka ve Švýcarsku je na pokraji bankrotu, píše Forbes. Za 15 březnových dnů ztratil 35 % hodnoty svých akcií, včetně 21 % přímo 15. března.

  46; Děripaska nazval negativní důsledky „agonie“ amerického finančního systému. „Ruská vláda a měnové orgány by měly vypracovat protikrizový plán společně s největšími státními bankami.“

  47; V Německu byla pokutována jedna firma za dodání kladiva na stavbu krymského mostu. Řeč je o hydraulickém kladivu, které firma dodávala do Ruské federace v letech 2016 až 2017 údajně z důvodu obcházení sankcí.

  48; Ukrajinské úřady zabavily Ukrajinské pravoslavné církvi Počajevskou lávru. Uvedl to ministr kultury Ukrajiny.

  49; USA na dálku odstranily software z dronu, který se zřítil do Černého moře, hlásí CNN. Patrušev již dříve uvedl, že Rusko se pokusí získat trosky amerického dronu.

  50; Aksjonov předložil návrh těm, kteří nesouhlasí s probíhající speciální operací. „Věřím, že všechny spory a všechny ambice v době, kdy se vlast staví proti zlu samotnému, by měly být minulostí.“

  51; Gerasimov měl telefonický rozhovor s náčelníkem amerického generálního štábu. Předtím se uskutečnily telefonické rozhovory mezi ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a šéfem Pentagonu Lloydem Austinem.

  52; Rusko vytvořilo silný obranný systém v nových regionech, píše Sladkov. „Žádné extra kanonády, spíše jen výstřely.“

  53; Šojgu jednal s Austinem – podrobnosti. Z iniciativy americké strany proběhly telefonické rozhovory mezi ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a šéfem Pentagonu.

  54; Byly zveřejněny první záběry ze Zalizňanského, osvobozeného bojovníky Wagner PMC.

  55; Masakr u Kremenné: Sibiřané od „Odvážných“ zaútočili a zničili nepřátelský oddíl, obsadili pozice ozbrojených sil Ukrajiny. Pod náporem našich útočných skupin se nepřítel dal na útěk a utrpěl těžké ztráty.

  56; Fronta naléhavě potřebuje pomoc: Vojáci v první linii potřebují termokamery. Oslovuje nás mnoho bojovníků ze speciálních jednotek, průzkumu a útočné pěchoty.

  57; Záběry z porážky Ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožské frontě – střelba ze vzduchu. Tři jednotky nepřátelských obrněných vozidel a prchající ukrajinská pěchota hoří.

  58; Záběry z neúspěšné ofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožské frontě. Bylo zničeno několik kusů techniky Ozbrojených sil Ukrajiny, včetně tanků.

  59; Speciální jednotky a útočné letouny 291. pluku odrazily útok ozbrojených sil Ukrajiny u Orechova. Speciální jednotky a útočné letouny 291. pluku odrazily útok Ozbrojených sil Ukrajiny u Orechova v Pochovském okrese v Záporožské oblasti.

  Zdroj: rusvesna.su

 17. Erotika, erotika,
  proč se nás tak mocně týká?
  Oč by bylo méně bolu
  kolem kamen, kolem stolu,
  oč by bylo více síly
  pro sekery, dláta, pily,
  pro lopaty, pro motyky
  nebýti té erotiky.
  ***
  Napsal to sice strašný blbec, nějaký Svěrač, ale je to povedené. Škoda, že na stará kolena ztratil rozum.
  😢

 18. Nějak z majnstrýmu vypadlo výročí obsazení Československa Německem ve dnech 14.-16.3. Další věc, o které se nesmí hovořit.

 19. Středa, 15.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že společné úsilí Ruské federace a Sýrie vedlo k úspěchu v boji proti terorismu.

  2; Média: V Polsku byla poražena síť ruských špionů, kteří připravovali sabotáž na letišti. Polské zpravodajské služby rozdrtily špionážní síť pracující pro Rusko. Takové zprávy s označením „Blesk“ v tuto chvíli vysílají polské tiskové agentury.

  3; Na ministerstvu zemědělství Karélie se provádějí pátrání. Na ministerstvu zemědělství a rybolovu Karélie se provádějí vyšetřovací akce. Oznámila to dnes 15. března tisková služba vlády republiky, uvádí TASS.

  4; Po Berlíně smí i ženy v Kolíně nad Rýnem plavat bez podprsenek. Ve čtvrtém nejlidnatějším německém městě Kolín nad Rýnem se ženy mohou koupat nahoře bez ve veřejných bazénech.

  5; Pákistán se dělí s Afghánistánem o prvenství v počtu obětí terorismu. Podle každoročního Global Terrorism Index (GTI) zaznamenal Pákistán v roce 2022 druhý největší nárůst počtu úmrtí souvisejících s terorismem na světě, a to o 120 % (až 643).

  6; V Německu zastavili gang obchodníků s otroky, kteří pracovali na balkánské cestě. V Německu byla provedena rozsáhlá razie proti údajné síti pašeráků lidí, kteří podle úřadů operovali na takzvané balkánské migrační trase.

  7; Naryškin: USA aktivně provádějí průzkum v oblasti Černého moře. Ředitel ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin komentoval incident s americkým dronem.

  8; Výzva bratří Kyjevsko-pečerské lávry kyjevskému režimu. Kyjevské úřady nařídily mnichům kanonické ukrajinské pravoslavné církve, aby opustili Lávru do 29. března. Ale směli by tam zůstat, pokud přejdou na schizmatickou (rozkolnickou) Pravoslavnou církev Ukrajiny.

  9; V ČR probíhají soudy s těmi, kteří schvalují SVO na Ukrajině. Oznámilo to dnes 15. března na Nejvyšším státním zastupitelství republiky.

  10; Putin: Rusko je „ve fázi rozsáhlých pozitivních změn“. Rusko je v současné době „ve stádiu rozsáhlých pozitivních změn“ k posílení své suverenity a nezávislosti, řekl dnes 15. března prezident Vladimir Putin.

  11; Zveřejněno video letu Su-27 poblíž amerického dronu. Na internetu se objevilo video, na kterém ruský Su-27 letí vedle bezpilotního letounu MQ-9 Spojených států amerických pohybujícího se nad Černým mořem.

  12; Bílý dům zpochybnil možnost získat trosky dronu z Černého moře. Spojeným státům se zatím nepodařilo získat trosky amerického bezpilotního letounu MQ-9 z Černého moře, řekl v rozhovoru pro CNN John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Radě národní bezpečnosti Bílého domu.

  13; CBS News simulovala americkou verzi havárie dronu v Černém moři. Americká televizní stanice CBS pomocí počítačové grafiky zobrazila pád bezpilotního letounu MQ-9 Reaper v Černém moři po manévru ruské stíhačky Su-27.

  14; Během ostřelování Šebekina v oblasti Belgorod bylo poškozeno několik soukromých domů, garáží a auto. Ukrajinští ozbrojenci zaútočili na město Šebekino v oblasti Belgorod. V důsledku ostřelování bylo poškozeno několik domů, napsal Gladkov ve svém kanálu Telegram.

  15; Ukrajina byla vyloučena z kandidatury na mistrovství světa ve fotbale 2030 kvůli korupci. Ukrajina byla oficiálně vyloučena z nabídky na pořádání mistrovství světa ve fotbale 2030 kvůli korupčním skandálům v Ukrajinském fotbalovém svazu. Informuje o tom řada sportovních médií.

  16; Jevgenij Prigožin: Stíhačky PMC „Wagner“ dobyly vesnici Zalizňanskoye u Arťomovska. Zdůraznil, že útočné oddíly PMC „Wagner“ to dokázaly s nedostatkem munice a hladem po granátech.

  17; Shrnutí MO: ve směru Kupjanska Krasnyj Liman ztratily ozbrojené síly Ukrajiny za den asi 300 lidí. Na Doněckém směru činily ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny 60 osob plus technika a zbraně. Také v DLR byly zlikvidovány tři muniční sklady Ozbrojených sil Ukrajiny.

  18; Fjodor byl propuštěn z nemocnice. V Brjansku byl z krajské nemocnice propuštěn Fjodor Simoněnko, který při útoku sabotérů zachránil dva prvňáčky a byl přitom zraněn.

  19; Izrael riskuje, že zůstane sám s Íránem kvůli… LGBT. Z nepřátel zůstal pouze Írán, jehož jaderný program by chtěl Tel Aviv zničit.

  20; Ministerstvo průmyslu a obchodu zaslalo Ministerstvu obrany seznam velmi žádaných zaměstnanců ve vojenském věku organizací obranného průmyslu.

  21; Rusko, Čína a Írán uspořádají námořní cvičení v Ománském zálivu Ve středu 15. března to oznámilo čínské ministerstvo obrany.

  22; Na Ukrajině bylo oznámeno, že ruské ozbrojené síly zavírají kotel v Arťomovsku. O vesnici Chromovo v DLR probíhají tvrdé boje. Ruské jednotky zavírají kotel v Arťomovsku, píše „Rezident“.

  23; Rijád odmítl prodávat ropu zemím s cenovým stropem na dodávky Saúdské Arábie. Rijád nebude prodávat ropu státům, které se rozhodly zavést cenový strop na dodávky ze Saúdské Arábie. Oznámil to saúdskoarabský ministr energetiky Abdulaziz bin Salman Al Saud.

  24; Bílý dům přijal opatření, aby zajistil, že trosky dronu, které spadly do Černého moře, se nedostaly do nesprávných rukou, píší média. Spojené státy podnikly kroky, aby zabránily tomu, aby se trosky amerického dronu MQ-9 dostaly do nesprávných rukou.

  25; Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov řekl, že výskyt amerického dronu nad Černým mořem je provokací.

  26; Protivzdušná obrana sestřelila 3 rakety nad Belgorodem Jedna z trosek zasáhla obytnou část města. Řekl to guvernér bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

  27; Zelenskij: Obrana Arťomovska bude posílena Obrana Arťomovska (ukrajinský název – Bachmut) bude posílena. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videovzkazu, který jeho úřad zveřejnil ve středu večer.

  28; Americká letadla a lodě nemají co dělat poblíž hranic Ruska, řekl velvyslanec v USA Anatolij Antonov. Diplomat dodal, že tento dron unese 1,7 tisíce kg výbušnin.

  29; Sestřelený americký dron je velké drahé zařízení a my ho vyzvedneme. Vyzvedneme sestřelený americký dron. Na místo havárie byl vyslán námořní jeřáb. Zjistíme všechna tajemství a tento dron bude znamenat konec po celém světě. Potěšeni budou především Íránci a Číňané.

  30; Americký bezpilotní letoun prováděl průzkum pro ozbrojené síly Ukrajiny v Černém moři, poté jej zachytila ruská letadla a nečekaně spadla.

  31; John Kirby: Létali jsme a budeme létat nad Černým mořem i po sundání dronu. Spojené státy hodlají po incidentu s bezpilotním letadlem MQ-9 pokračovat v létání v oblasti Černého moře.

  32; Ruské stíhačky zachytily americký bezpilotní letoun nad Černým mořem.

  33; Vladimir Putin: Exploze v Nord Stream jsou teroristickým útokem na státní úrovni. Prezident Ruska označil verzi o zapojení ukrajinských aktivistů do výbuchu v Nord Streamu za naprostý nesmysl.

  34; Douglas McGregor: Mít čas uzavřít mír s Ruskem před začátkem ruského útoku! „Až zem vyschne a ruské jednotky zaútočí, rychle se ukáže, že není šance zachránit umírající režim v Kyjevě. Od této chvíle budou jednání extrémně obtížná,“ varuje McGregor.

  35; Celé vyjádření ruského MO k americkému dronu nad Krymem. Pentagon potvrdil, že americký dron zachycený nad Černým mořem prováděl průzkumnou misi. Ministerstvo obrany neupřesnilo, zda měl u sebe zbraň.

  36; Bašár al-Asad přijel na oficiální návštěvu Moskvy. Syrský vůdce bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  37; Něbenzja označil vyhnání mnichů z Kyjevsko-pečerské lávry za hrozbu zahájení konfliktu. Touha ukrajinských úřadů vyhnat mnichy z Kyjevsko-pečerské lávry může vést k vypuknutí bratrovražedné války na území Ukrajiny. Tento názor vyjádřil stálý představitel Ruska při OSN Vasilij Něbenzja.

  Zdroj: rusnext.ru

 20. Středa, 15.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Peskov na obvinění z neekologického jednání Ruska reagoval americkým dronem. Bezpilotní letoun se pohyboval směrem k ruským hranicím, ruské stíhačky byly zvednuty do vzduchu, aby identifikovaly narušitele.

  2; Útok na Marjinku: Ruské armádní tanky postupují ruinami a ničí nepřítele. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  3; Krvavé selhání ozbrojených sil Ukrajiny: Nepřítel vrhl obrněná vozidla do útoku v oblasti Záporoží. Několik desítek bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny bylo zničeno, několik bojovníků bylo zajato živých.

  4; Mišustin řekl, co bude potřeba k tomu, aby se ekonomika dostala na nové hranice. „Prezident ve svém poselství zdůraznil, že strategickým úkolem dneška je přivést ekonomiku k novým hranicím.“

  5; Ozbrojené síly Ukrajiny provádějí průzkum bojem s tanky a bojovými vozidly pěchoty v Pochovském okrese Záporožské oblasti.

  6; Tank útočného praporu „Ural“ rozebírá opevnění ozbrojených sil Ukrajiny v Kremenském lese. Nedaleko hoří poškozená nepřátelská vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské útočné letouny útočí na nepřátelské pevnosti ve směru Svatovo-Kremennaja.

  7; „Toto je projev rusofobie“: Zacharova na výzvu Londýna, aby Rusko nebylo puštěno na olympijské hry. To není jen akt rusofobie, je to porušení mezinárodního práva.

  8; Papež komentoval situaci s Lávrou. „Lidé jakékoli denominace, kteří se věnují modlitbě, jsou oporou pro Boží lid.“

  9; Bývalý generální prokurátor Ukrajiny Lucenko: Úřady se snaží „zavřít ústa hrdinům války a svázat ruce Zalužnému osobně“. Nejvyšší radě byl předložen nový návrh zákona.

  10; Asad vyjádřil podporu ruské speciální operaci proti nacistům na Ukrajině. V Kremlu právě probíhá schůzka obou prezidentů.

  11; Slovenská vláda se zatím nemůže dohodnout na převodu MiGu-29 na Ukrajinu. Slováci čekají na „nějaké doplňující informace od zahraničních partnerů.“

  12; Ofenzíva na Bachmut: Ruští bojovníci mají mnoho nových úspěchů. Ofenziva PMC „Wagner“ se odehrává v kontextu pokračujícího „hladu po munici“.

  13; Šéf Pentagonu oznámil přesun více než 150 leopardů na Ukrajinu. Schůzka kontaktní skupiny „Ramstein“ o dodávkách zbraní Ukrajině začala.

  14; Situace vepředu: Ukrajinští vojáci se snaží vytáhnout své beznadějně uvízlé vybavení. Turecký Kirpi a MT-LB s americkou houfnicí M-777 uvízly v bahně.

  15; Kleště kolem Bachmutu se svírají: Ruské jednotky odřízly ústupové cesty Ozbrojeným silám Ukrajiny. Zásobovací trasa ozbrojených sil Ukrajiny z Časov Jar do Bachmutu je ostřelována ruskými jednotkami.

  16; Vojáci „Černé mamby“ zajali ozbrojence ozbrojených sil Ukrajiny, postupující u Svatova. Ruské útočné letouny útočí na nepřátelské pevnosti ve směru Svatovo-Kremennaja.

  17; Útok na Bachmut: Wagner prorazil nové oblasti obrany ozbrojených sil Ukrajiny a vytvořil nebezpečnou oporu v závodě AZOM. Hoši pokračují v ofenzivě, nepřítel přiznává, že situace u Bachmutu je obtížná.

  18; Rusko, Čína a Írán zahájily námořní cvičení. Manévry se nazývají „Security Ties – 2023“.

  19; Ruská armáda účinně ničí americké houfnice M777. Počet zničených dělostřeleckých systémů vyrobených v USA jde do desítek.

  20; Ruská armáda postupuje na frontě Liman a Doněck, bylo zlikvidováno přes 550 bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské jednotky úspěšně operují v klíčových sektorech fronty, nepřítel trpí vážné ztráty.

  21; „Wagner“ obkličuje Bachmut, vesnice je převzata u dálnice do Slavjanska. Zakladatel PMC Jevgenij Prigožin referuje o úspěších wagnerovců.

  22; Průzkumná skupina ozbrojených sil Ukrajiny narazila na útočící PMC „Wagner“. Záložní skupina Wagner byla maskována v lesním pásu a nepřítel šel přímo k ní.

  23; Su-24 sestřelen u Bachmutu. Záběry z pádu bombardéru zveřejňuje ukrajinská strana a tvrdí, že šlo o letoun wagnerovců.

  24; Americká bezpilotní letadla shromažďují zpravodajské informace pro údery dronů na území a ruskou armádu, říká velvyslanec. „Pokud by se poblíž New Yorku nebo San Francisca objevil ruský útočný dron, jaká by byla reakce letectva a amerického námořnictva?“

  25; Výbuchy v Charkově, letecký poplach vyhlášen po celé Ukrajině. Úřady Charkovské oblasti hlásí, že v regionálním centru bylo zasaženo infrastrukturní zařízení.

  26; USA mohou zasáhnout do konfliktu na Ukrajině – americký novinář Hersh. Autor vyšetřování sabotáže na Nord Streamu se domnívá, že takový scénář je možný v případě selhání Ozbrojených sil Ukrajiny.

  27; Rekonstrukce zásahu Su-27 na bojový dron MQ-9 Reaper, který spadl do Černého moře. Animace nejprve ukazuje „taktické shození paliva“ a poté kopnutí zespodu, které poškodilo vrtuli MQ-9 Reaper.

  28; Ozbrojené síly Ukrajiny „odrazily ruskou armádu“ s pomocí zastaralého videa. „Silný protiútok“ proběhl pouze na webu, nikoli v reálném čase.

  29; Msta-S ničí nepřátelské maskované pozice. Čerstvé záběry z SVO zóny.

  30; Spojené státy hodlají posbírat trosky svého dronu, který se zřítil do Černého moře. „Nechtěli bychom, aby je dostal do rukou někdo jiný než my,“ řekl mluvčí Bílého domu John Kirby.

  31; Kyjev si troufá na budoucího prezidenta USA. Na Ukrajině byl však i Trump před svým vítězstvím ve volbách také zaházen blátem.

  32; Kyjev se připravuje na bitvu: Násilně mobilizovaní Ukrajinci jsou přivedeni do blízkosti Kupjanska. Kyjev nebude schopen vysvětlit opakovanou ztrátu Kupjanska ani svému „národu“, ani Washingtonu.

  33; „Wagner“ ukázal těla ukrajinských vojáků, opuštěná poblíž Arťomovska. Ukrajinská strana, jak už to tak bývá, o své mrtvé“ moc velký zájem nemá.

  34; Vládní ultimátum: Bezstarostný život „elitních uprchlíků“ ve Švýcarsku se chýlí ke konci. Švýcarské úřady odůvodnily, že na Maybaších a Mercedesech třídy S to nebyli žádní uprchlíci.

  35; Pokusy o přesun nepřátelských sil směrem na Kupjansk byly zmařeny: Úspěchy uskupení Západ. Ruské letecké a kosmické síly v tomto směru pravidelně násobí úbytek pracovních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.

  36; Rusové řekli Britům, jak žijí pod sankcemi. Další britský novinář se přišel podívat, jak Rusko „umírá hlady“.

  37; „Noví Rusové“ přijdou o pasy za diskreditaci SVO. Novela zákona „o státním občanství“ připraví mnoho ideologických Ukrajinců o pas.

  38; Kolektivní Západ: žádné rozhovory s Ruskem, pouze válka! Prognóza do budoucna je stále zklamáním…

  39; Kyjev varoval před katastrofou v Arťomovsku. Ozbrojené síly Ukrajiny budou nejen vyhnány z města, ale také ztratí dalších deset tisíc zabitých, zraněných a zajatých lidí.

  40; Ukázalo se, že NATO není připraveno na střet s Ruskem v klíčové oblasti, píše Bloomberg. „Arktické země jako Spojené státy a Kanada čelí technickým výzvám.“

  41; Finská premiérka vysvětlila svá slova o přesunu stíhaček Hornet na Ukrajinu. Její předchozí prohlášení bylo pro finského prezidenta překvapením.

  42; SVO – krok na pódium lídrů. Historické Rusko se „dvakrát vyšplhalo na piedestal světových vůdců a dvakrát padlo“.

  43; USA a Británie umístí své ponorky do Austrálie a za 10 let zahájí plnohodnotný prodej. Agentuře Reuters to řekl Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost.

  44; OSN uvedla, že za dva měsíce nevyřeší problém s vývozem ruských hnojiv a potravin. Uvedl to tiskový tajemník generálního tajemníka organizace Stéphane Dujarric.

  45; Ve Spojených státech odhalili podrobnosti incidentu s dronem. Tato epizoda, říká zdroj The New York Times, ohromila americkou armádu.

  46; Ostřelovači Pskovské výsadkové divize ničí nepřítele v bojích u Kremenné. Přesné zásahy do hlav nepřátel během nočního lovu.

  47; Útok na Bachmut: PMC jsou již na dálnici, prorážejí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny ve středu a na bocích a mačkají kleště. Ukrajinští vojenští analytici hlásí nové průlomy v obraně ozbrojených sil Ukrajiny.

  48; Ruská armáda provádí ofenzivu po celém Donbasu, hlásí Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. Během dne provedly ozbrojené síly RF 30 leteckých úderů, 8 raketových úderů a více než 33 útoků z MLRS.

  49; Zničte nacisty! Sláva Rusku! — Čínští vlastenci apelují na ruské vojáky. Číňané, kteří pomáhali ruské armádě už dříve, nahráli výzvu na podporu bojovníků na frontě.

  50; Ohnivé moře: Masivní údery jsou prováděny na zadní části Bachmutské skupiny ozbrojených sil Ukrajiny. MLRS těsně kryje nepřátelské cíle 25 km od Bachmutu (Arťomovsk).

  51; USA budou pokračovat v letech nad Černým mořem, prohlásil Bílý dům. Uvedl to koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby.

  52; Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v USA. Ministerstvo zahraničí povolalo ruského velvyslance ve Spojených státech Antonova kvůli incidentu se sestřeleným dronem.

  53; Prohlášení ruského ministerstva obrany k incidentu nad Černým mořem. Let bezpilotního prostředku byl proveden s vypnutými transpondéry.

  54; Putinova prohlášení o podkopání Nord Streamu. Podle všeho bylo pod Nord Stream umístěno několik výbušných zařízení.

  55; Profesionálové ze skupiny Střed likvidovali houfnici NATO M777 směrem na Svatovo. Seskupení „Centrum“ se těší na dodávku „Leopardů“ pro jejich vyhubení.

  56; Prohlášení evropského velení ozbrojených sil USA ohledně zničení UAV ruským Su-27. Evropské velení ozbrojených sil USA učinilo prohlášení k incidentu v Černém moři.

  57; Ruský Su-27 sestřelil americký UAV MQ-9 Reaper nad Černým mořem, hlásí americký generál. „Náš MQ-9 prováděl normální operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když byl zachycen a sestřelen ruským letadlem“, vysvětlují v USA.

  Zdroj: rusvesna.su

 21. Úterý, 14.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Americké ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v USA. Ministerstvo zahraničí povolalo ruského velvyslance ve Spojených státech Antonova kvůli incidentu se sestřeleným dronem.

  2; Prohlášení ruského ministerstva obrany k incidentu nad Černým mořem. Let bezpilotního prostředku byl proveden s vypnutými transpondéry.

  3; Putinova prohlášení o odpálení Nord Streamu. Podle všeho bylo pod Nord Stream umístěno několik výbušných zařízení.

  4; Profesionálové ze skupiny Střed likvidovali houfnici NATO M777 směrem na Svatovo. Seskupení „Centrum“ se těší na dodávku „Leopardů“, aby je mohli zlikvidovat.

  5; Prohlášení evropského velení ozbrojených sil USA ohledně zničení dronu ruským Su-27. Evropské velení ozbrojených sil USA učinilo prohlášení k incidentu v Černém moři.

  6; Ruský Su-27 sestřelil americký dron MQ-9 Reaper nad Černým mořem, říká americký generál. „Náš MQ-9 prováděl normální operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když byl zachycen a sestřelen ruským letadlem.“

  7; Ruské“Terminátory“ zaútočili na ozbrojené síly Ukrajiny u Kremenné. Bojová vozidla podpory tanků pálí na nepřátelské pozice.

  8; Zástupce Británie v OSN hovořil rusky. Britský zástupce při OSN Eckersley promluvil rusky, aby dokázal, že není rusofob.

  9; Útok na Bachmut: Síly PMC „Wagner“ prolomily obranu ozbrojených sil Ukrajiny a šly do ulice. Čajkovskij a Jubilejnaja. „Orchestr“ (wagnerovci) aktivně postupuje na Chromovo.

  10; Státní duma vysvětlila přijetí nového zákona zakazujícího pomlouvání vojáků z fronty. Podle nového zákona hrozí až 15 let vězení za fejky o všech účastnících speciální operace, včetně dobrovolníků.

  11; Útok na pozice ozbrojených sil Ukrajiny očima bojovníků Black Mamba. Útočná skupina „Zubař“ útočí na obrněné síly Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě u Svatova.

  12; Západní civilizace nebojuje o život, ale o smrt, říká Lavrov. Jsme nuceni do této války.

  13; Velitelství vrchního velitele se rozhodlo Bachmut udržet. Informovala o tom tisková služba Kanceláře prezidenta Ukrajiny.

  14; „Aligátoři“ a „Krokodýli“ ničí nepřítele ve směru Avdějevka. Ruské letectvo nadále ničí cíle identifikované zpravodajskými službami.

  15; Ukrajinští mobilizovaní zajatí v Bachmutu řekli celou pravdu o situaci v řadách ozbrojených sil Ukrajiny. Koho převádí ukrajinské velení do beznadějného směru Arťomovsk.

  16; Polský premiér oznámil, kdy Ukrajina bude moci přijímat stíhačky MiG-29. Počet letadel, které mohou Poláci převézt na Ukrajinu, zatím nebyl oznámen.

  17; Ukrajinští polní velitelé zahynuli v bojích o Bachmut. Identita několika zlikvidovaných ozbrojenců se stala známou.

  18; Byly zasaženy palebné pozice Ozbrojených sil Ukrajiny, na obloze nad DLR byl sestřelen ukrajinský MiG-29. Během dne bylo v zóně SVO zničeno velké množství techniky a živé síly nepřítele.

  19; Ruská armáda postupuje na doněcké frontě, stovky bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny jsou likvidovány v několika směrech. Ruské dělostřelectvo a letadla útočí na nepřátelské pozice.

  20; Militanti Ozbrojených sil Ukrajiny se učí bojovat na „Abrams“. První záběry z ukrajinského vojenského výcviku na americkém vybavení.

  21; Spojené státy už nebudou moci kvůli Rusku donekonečna tisknout dolary – New York Post. Absence alternativy k dolaru, o které západní analytici hovořili, se ukázala jako iluzorní.

  22; Útočné oddíly Wagner postupují na sever od Bachmutu. Továrna Vostokmaš byla vzata plně pod kontrolu a bojovníci PMC také zvyšují tlak na jih města.

  23; Ozbrojené síly Ukrajiny připravují sabotáž v oblasti Kremenné, píší zdroje. Ukrajinští ozbrojenci zaminovávají břehy řeky Severskij Doněc a také zintenzivnili práci diverzních skupin ve směru Svatovo-Kremennaja.

  24; Ukrajinec v Chersonské oblasti se pokusil spálit vlajku Ruska, zapálil se a byl zajat ruskými bojovníky. U policie se „hrdina“, který předtím bojoval za Ukrajinu proti Donbasu, okamžitě stal mírným a požádal všechny Rusy o odpuštění.

  25; Trump řekl, která země na světě potřebuje změnu režimu. A není to Rusko, nýbrž samotné USA.

  26; Bachmut: Bojovníci Wagner obsadily závod Vostokmaš, do kterého kdysi přijel Zelenskij.
  Donedávna se v této dílně fotil ukrajinský prezident, dnes jsou zde „muzikanti“.

  27; Ukrajina ztratila vycvičené jednotky ozbrojených sil Ukrajiny a je nepravděpodobné, že by mohla zaútočit, píše The Washington Post. Ukrajina ztratila mnoho nižších důstojníků, kteří byli 9 let cvičeni v USA.

  28; Dohoda o obilí prodloužena, hlásí náměstek ministra zahraničí. Moskva se bude vytrvale snažit zajistit, aby byly splněny všechny závazky vyplývající z dohody o obilí, která byla prodloužena za stejných podmínek.

  29; Srbsko vyzývá k rezignaci ministra, který vyzval k sankcím proti Rusku. „Teď, když potřebujeme jednotu, Basta si klade za cíl rozdělit vládu Srbska,“ uvedlo Hnutí socialistů.

  30; Ozbrojené síly Ukrajiny se snaží zničit město Novaja Kachovka v Chersonské oblasti. Ozbrojené síly Ukrajiny záměrně a téměř každý den útočí na obytné budovy v centru města.

  31; Rusko zveřejnilo korespondenci s úřady Německa, Dánska a Švédska o odpálení „Nord Streams“. Dokumenty byly rozeslány v Radě bezpečnosti a Valném shromáždění OSN.

  32; Kyjev zahájil přesun vojenských letadel do Záporožského směru. Mluvíme o sovětských stíhačkách a vrtulnících, neoficiálně převezených na Ukrajinu.

  33; Sedm řad bariér: Polsko se připravuje na setkání s tanky z východu. Bělorusko-polský hraniční přechod „Bruzgi“ nyní vypadá jako opevněná oblast.

  34; „Dostanete-li se do ozbrojených sil Ukrajiny, jste otroci bez práv“ – minuta pravdy od nepřítele. „Nechoďte sem, nedej bože, abyste se sem dostali“: Ukrajinci se ke své armádě vyjadřují upřímně.

  35; „Wagnerovec“ řekl, jak dlouho trvá obrana ozbrojených sil Ukrajiny v každém z úseků u Arťomovska. Kyjev podle něj používá letectva právě pro lidskou sílu, a ne pro hromadění techniky.

  36; „Ukrajinci, jděte do pr**le!“ – nálada v Česku se mění. Ukrajinci jsou v šoku z toho, co se děje v Česku. V pražském metru našli jednoznačný vzkaz…

  37; Ukrajinští vojáci jsou od roku 2018 cvičeni k provádění teroristických útoků. Vycvičeni instruktory z NATO, existují fotodokumentace.

  38; Cvičení NATO a rotace vojsk: vojenská hrozba nebo nebezpečí v blízkosti hranic unijního státu? USA a jejich vojenští spojenci letos plánují více než 110 velkých vojenských cvičení.

  39; Trash streameři budou na internetu vypínáni. Oznámila to tisková služba poslance Státní dumy Antona Němkina.

  40; Biden rozdělil vedení Evropské unie zpřísněním své politiky vůči Číně. Lídři EU jsou rozděleni ohledně politiky bloku vůči Číně kvůli sílícímu tlaku amerického prezidenta.

  41; Europoslanec hovořil o odmítnutí Ukrajiny kvůli „mírovému plánu“ Sunaka. Poslanec Wallace po slovech australského premiéra vyzval k ukončení proxy války na Ukrajině.

  42; Ukrajinské ministerstvo zahraničí reagovalo na prohlášení gruzínských úřadů o podpoře protestů. Předtím gruzínský premiér obvinil Zelenského z podpory protestů v Tbilisi.

  43; Srbský ministr hospodářství vyzývá k okamžitým sankcím proti Rusku. Baštovo prohlášení již odsoudila strana Spojené Srbsko.

  44; Armáda ozbrojených sil Ukrajiny dokončila výcvik v řízení „leopardů“. Informuje o tom list Die Zeit.

  45; „Na okraji propasti“: USA bijí na poplach kvůli riziku války s Ruskem. Nyní Spojené státy skutečně vedou zemi na „okraj propasti“.

  46; Ruská armáda postupuje na Avdějevku a proniká do nepřátelské obrany. Rusové aktivně postupují v oblasti koksovny.

  47; Čína hodila rukavici USA, píší americké zpravodajské služby. Uvedla to ředitelka National Intelligence Avril Haynes na slyšení ve výboru Senátu v Kongresu.

  48; Palba „Gradů“ „Odvážných“ zasáhla auta ukrajinských ozbrojených sil u Kremenné. Posádky MLRS okamžitě vyslaly střely na cíl.

  49; V Bachmutském směru ruská MLRS kryla kolonu Ozbrojených sil Ukrajiny u Časov Jar, kam ukrajinské velení vozí posily. Mluví se o zraněných mezi ukrajinskými vojáky.

  50; Ohnivé peklo poblíž ukrajinských ozbrojených sil v Bachmutu, Časově Jaru a Konstantinovce. Dunění a záře – ruské dělostřelectvo zasazuje silné údery na nepřátelské pozice na frontě i v týlu za Bachmutem.

  51; Válka přes Dněpr: Boje u Chersonu nekončí. Výsadkový bojovník vypráví o pozičních bitvách.

  52; Generálního inspektora Bundeswehru chtějí odvolat kvůli výroku o Ukrajině. Německý ministr obrany Boris Pistorius může Zornovo odvolání oznámit 16. března.

  53; Mobilizovaní bojovníci z Moskevské oblasti pokračují v tlačení ozbrojených sil Ukrajiny směrem k Doněcku. Borci navíc aktivně pokračují v tréninku na cvičištích republiky.

  54; V Británii bylo čelit „hrozbě“ z Ruska považováno za prioritu. Spojené království „obzvláště znepokojuje“ prohlubující se partnerství Číny s Ruskem a rostoucí spolupráce Ruska s Íránem.

  55; Bílý dům odmítá uznat PMC „Wagner“ jako teroristickou organizaci. Bidenova administrativa je proti zákonu kvůli obavám, že by mohl narušit vztahy USA s africkými státy.

  56; Ruský bojovník skrývající se půl roku zatčen v Kupjansku, hlásí ukrajinská policie. Dvaačtyřicetiletého muže našli strážníci na hlídce.

  57; Bulharští farmáři protestují proti ukrajinskému dovozu obilí. Místní zemědělští výrobci na 50 traktorech zablokovali dálnici Ruse-Pleven u obce Gorna Studena.

  58; V Berlíně řekli, že německé armádě chybí všechno. Německá armáda postrádá vše. Uvedla to podle Die Zeit komisařka Bundestagu pro ozbrojené síly Eva Högl.

  Zdroj: rusvesna.su

 22. Pondělí, 13.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Státní dumě byl předložen návrh na postupné zvyšování věku pro odvod na 21 let.

  2; Vůdce skupiny Nogu Svelo byl obviněn z diskreditace ruských ozbrojených sil. Vůdci skupiny Nogu Svelo Pokrovskému hrozí za diskreditaci ozbrojených sil RF pokuta až 50 000 rublů.

  3; Dvě exoplanety nalezené poblíž Země. Mezinárodní tým astronomů oznámil objev dvou exoplanet obíhajících kolem hvězdy HIP 104045, 175 světelných let od Země. Nebeská tělesa, pojmenovaná HIP 104045b a HIP 104045c, byla klasifikována…

  4; „Papír o důvěře“: Ministerstvo zahraničí poskytlo hodnocení dolaru. Krátkozraké kroky Spojených států a jejich partnerů urychlily proces demonopolizace dolaru jako hlavního prostředku mezinárodního vyrovnání a investic, dolar není nic jiného než „papír důvěry“.

  5; Lavrov jednal s íránským ministrem zahraničí o rekordní úrovni obchodu mezi oběma zeměmi. Strany projednaly řadu otázek bilaterální agendy, zaznamenaly rozvoj mnohostranné spolupráce mezi oběma zeměmi.

  6; V roce 2024 utratí Amerika rekordní částku za nákup zbraní. Vyplývá to z návrhu rozpočtu Bílého domu pro potřeby ministerstva obrany. Dokument byl zveřejněn v pondělí 13. března.

  7; Média: Si Ťin-pching hodlá po setkání s Putinem jednat se Zelenským. Peking se snaží hrát aktivnější roli v mírovém urovnání ukrajinského konfliktu, uvádí The Wall Street Journal s odkazem na vlastní zdroje.

  8; Dumě byl předložen návrh zákona o postupném zvyšování věku pro odvod do armády. Do roku 2026 se bude dolní a horní hranice věku branců zvyšovat, píše se v dokumentu.

  9; Ozbrojené síly Ukrajiny z MLRS zasáhly supermarket ve Volnovaše, jsou tam mrtví. Ukrajinské formace zahájily palbu na Volnovachu z Himars MLRS.

  10; Média: Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly těžké ztráty v Arťomovsku kvůli problémům s evakuací raněných. Situaci zhoršuje nesjízdnost polních cest pro řadu aut, uvádí The Wall Street Journal.

  11; Londýn je po konfliktu na Ukrajině připraven vrátit se k dialogu s Ruskem. Spolupráce s Ruskem pomůže zmírnit geopolitická systémová rizika, řekl mluvčí britského premiéra Rishi Sunaka.

  12; Návrh zákona o digitálním rublu schvalují příslušné výbory. V roce 2022 zavedla ruská banka testovací platby s touto měnou. V letošním roce finanční regulátor proces testování urychlil.

  13; Vláda Ukrajiny zvýšila vojenský rozpočet o více než 14 miliard dolarů Ukrajinský kabinet schválil návrh zákona na zvýšení rozpočtových výdajů o 537 miliard hřiven (14,68 miliardy dolarů), většina z této částky bude směřovat na vojenské potřeby.

  14; Veršinin: Rusko nemá námitky proti prodloužení dohody o obilí. Ruská strana nemá námitky proti prodloužení Černomořské obilné iniciativy po jejím uplynutí, ale pouze na 60 dní. O tom dnes, 13. března, náměstek ministra zahraničí Sergej Veršinin.

  15; V Oděse hodlají demontovat pamětní desku Suvorovovi. Již dříve historická a toponymická komise Oděsy doporučila poslancům městské rady přejmenovat městské části Suvorovský a Malinovskij.

  16; Bundeswehr dokončil výcvik pro armádu ozbrojených sil Ukrajiny na použití tanků Leopard 2. Je třeba poznamenat, že výcvik ozbrojených sil Ukrajiny trval několik týdnů.

  17; Bělorusko a Írán obnoví přímý let Minsk-Teherán Uvedl to běloruský ministr dopravy a spojů Alexej Avramenko v komentáři k výsledkům jednání mezi běloruskými a íránskými vůdci Alexandrem Lukašenkem a Ebrahimem Raisim v Teheránu.

  18; Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo dokončení jednání s OSN o „obilí“.

  19; Pentagon plánuje v roce 2024 koupit 24 hypersonických raket. Bylo to oznámeno v pondělí 13. března v tiskové službě amerického ministerstva.

  20; Kalašnikov zahájil sériové dodávky pistole Lebeděv. První šarže již byly předány zákazníkovi a procházejí vojenskými testy, řekl v pondělí 13. března prezident holdingu Alan Lušnikov.

  21; Putin a Pašinjan jednali o bezpečnosti na arménsko-ázerbájdžánské hranici.

  22; Biden oslovuje občany po krachu bank. Všechny vklady občanů podle něj zůstávají v případě potřeby k dispozici.

  23; Shrnutí ministerstva obrany: Ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny za den ve směru na Doněck činily téměř 200 lidí Oznámilo to v pondělí 13. března Ministerstvo obrany Ruské federace.

  24; Kadyrov slíbil prezidentovi, že v zóně SVO bude jednat až do hořkého konce. Vladimir Putin ujistil, že o tom nepochybuje.

  25; Jak „tajná flotila“ umožňuje Rusku uniknout západním sankcím Západní média bijí na poplach: Rusku se podařilo zformovat obří „stínovou flotilu“ skládající se ze stovek lodí, což mu umožňuje vyvážet ropu a obejít tak západní sankce.

  26; Ministerstvo průmyslu a obchodu povolilo dovoz zboží IKEA do Ruské federace prostřednictvím paralelního dovozu. Je třeba poznamenat, že změny jsou bodového charakteru. Jsou spojeny nejen s rozšířením seznamu paralelních dovozů, ale také s vyřazením některých značek z něj. O jaké výjimky se jedná, ministerstvo průmyslu a obchodu nevysvětlilo.

  27; Trump předpověděl pro Spojené státy novou Velkou hospodářskou krizi.

  28; Ukrajinský agent zatčen v Novgorodské oblasti. V Novgorodské oblasti byl zadržen ruský občan, který pracoval pro Hlavní zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny.

  29; Rusko pozastavuje výpočet kolektivní imunity stáda proti Covid-19. Oficiální koronavirový portál Stopcoronavirus.rf oznámil, že pozastavuje výpočet údajů o kolektivní imunitě proti COVID-19 a počtu očkovaných.

  30; Média: Xi Jinping odletí do Moskvy příští týden. Čínský prezident Si Ťin-pching by měl příští týden navštívit Moskvu. V tento den, 13. března, informuje agentura Reuters.

  31; Expert blízký Trumpovi hovořil o skutečné příčině amerického finančního kolapsu. Syn bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Donald Trump Jr. komentoval paniku v americkém bankovním sektoru, která vypukla po krachu několika velkých finančních institucí.

  32; Maročko: Ukrajinská armáda přerušila dopravu v úseku Svatovo-Kremennaja. Vyplývá z ní, že přepravovat těžké náklady mimo asfaltové silnice ve válečné zóně se stalo téměř nemožné.

  33; Ekonomika se „zotavuje“: HDP Ukrajiny se v únoru propadl „pouze o 26 %“ a v lednu o 32 %. Podle výsledků z února 2023 se HDP Ukrajiny propadl o 26 %. To znamená, že tempo poklesu se zpomalilo, protože ukrajinský HDP v lednu klesl o 32 %. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinského vicepremiéra a ministra hospodářství…

  34; Mariňáci Černomořské flotily Ruské federace odrazili útok ukrajinské diverzní skupiny v zóně SVO. Úpravu palby prováděly posádky dronů, všechny cíle byly během bitvy zničeny.

  35; Odhalená ponižující pravda o britské armádě. Británie již není schopna bojovat sama. Vláda musí tuto skutečnost přijmout, řekl generálmajor Charles Collins.

  36; Li Qiang: Čína usiluje o normální vztahy s Tchaj-wanem. Čínské úřady jsou odhodlány normalizovat vztahy s Tchaj-wanem a budou prosazovat politiku posilování hospodářské spolupráce s ostrovem.

  37; V USA se zhroutila banka ze seznamu nejlepších úvěrových institucí podle Forbesu V USA se rozhořel skandál bankrotu banky Silicon Valley (SVB).

  38; Systém protivzdušné obrany regionu Belgorod sestřelil čtyři rakety. Nad Belgorodem a Belgorodskou oblastí systém protivzdušné obrany detekoval a sestřelil čtyři rakety, jeden člověk byl zraněn, uvedl šéf regionu Vjačeslav Gladkov.

  39; Biden slibuje, že bude stíhat osoby odpovědné za bankrot Silicon Valley. Bank Administrativa Spojených států požene k odpovědnosti osoby odpovědné za bankrot jedné z největších amerických bank, Silicon Valley Bank.

  40; Bělorusové se rozhodli připomenout Ukrajincům, kdo jsou jejich skuteční okupanti. Běloruská strana umístila na hranici s Ukrajinou billboardy s neobvyklou přitažlivostí pro obyvatele sousední země. Informovala o tom dnes 12. března běloruská média.

  41; Německu chybí na topnou sezónu 2024 11 miliard metrů krychlových plynu. Kontrakty na dovoz zkapalněného zemního plynu do Německa zajišťují roční dodávku 75 miliard metrů krychlových plynu, zatímco potřeba paliva je 86 miliard metrů krychlových, informoval dnes, 12. března, noviny Bild am Sonntag.

  42; V Německu byl zbit Ukrajinec, který vešel do restaurace v uniformě ozbrojených sil Ukrajiny. V Německu zbili ukrajinského vojáka, který přišel do baru v uniformě Ozbrojených sil Ukrajiny. Oznámil to generální konzul Ukrajiny ve Frankfurtu Vadym Kosťuk.

  43; Prigozhin hovořil o obtížné situaci v Arťomovsku. Kyjevský režim nadále posílá nové zálohy do Arťomovska, ve městě se vyvinula obtížná situace, uvedl v telegramu Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny.

  44; Velká Británie zvýší vojenské výdaje o 6 miliard dolarů. Britská vláda zvýší výdaje na obranu o 5 miliard liber (6 miliard dolarů) během příštích dvou let s ohledem na konflikt na Ukrajině.

  45; Ozbrojené síly Ukrajiny aktivně najímají ženy s chemickým a biologickým vzděláním. Ženy, které se připojí k ozbrojeným silám Ukrajiny, jsou poslány do zóny konfliktu.

  46; Raketa „Proton-M“ odstartovala z Bajkonuru. V pondělí odstartovala z kosmodromu Bajkonur v pondělí nosná raketa Proton-M s kosmickou lodí Luch-5X, informoval Roskosmos.

  47; Ruské ministerstvo obrany oznámilo ofenzivu v zóně SVO na Ukrajině. Ruská armáda provádí ofenzivu v zóně speciální vojenské operace (SVO) na Ukrajině za podpory raketového dělostřelectva Centrálního vojenského okruhu (CVO), uvedlo ruské ministerstvo obrany.

  48; Spojené arabské emiráty zmrazily smlouvy s Izraelem. Spojené arabské emiráty zmrazily dohody o nákupu izraelských zbraní kvůli krokům vlády Benjamina Netanjahua. Informuje o tom Iranist.

  49; Ukrajina se stala třetím největším dovozcem zbraní na světě.

  50; Severokorejské strategické rakety zasáhly cíl Řídící střely byly vypuštěny z ponorky 8.24 Yongung.

  51; Nosná raketa „Proton-M“ vypuštěná z Bajkonuru. Raketa vynesla horní stupeň Briz-M s reléovým satelitem Luč-5X na střední oběžnou dráhu.

  52; Starosta Doněcka: Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelují téměř všechny čtvrti města. Petrovský, Kyjevský, Kujbyševský a Kirovský okres „jsou neustále ostřelovány s velkou hustotou,“ dodal.

  53; Saakašvili opakuje, že je „na pokraji smrti“. Již dříve Michail Saakašvili v rozhovoru pro německý Bild hovořil také o výrazném zhoršení zdravotního stavu během roku a půl ve vězení.

  54; Úplná rehabilitace v Německu: zlomený nos a čelist, zlomené zuby a otřes mozku. Dostal připomínky kvůli tomu, že uniforma ozbrojených sil Ukrajiny neodpovídá barovému dress code.

  55; Severní Korea vypouští z ponorky „strategické řízené střely“. Odpálení rakety Severní Koreou bylo provedeno v předvečer společného cvičení Jižní Koreje a Spojených států – Freedom Shield. Musí projít od 13. do 23. března. Na stejná data jsou navíc naplánovány polní manévry Warrior Shield.

  56; „Orchestr“ pokračuje v postupu v oblasti Orechovo-Vasiljevka a Zalizňanskij. Bojovníci Wagner PMC vstoupili do podzemních chodeb závodu AZOM.

  57; Pošlapání svatyní: Kyjevský režim prochází bodem, odkud není návratu. Zelenskij a jeho doprovod si přitom dobře uvědomují, že útok na mnichy z Lávry nezůstane bez následků. V ozbrojených silách Ukrajiny byly mobilizovány desítky tisíc věřících Ukrajinské pravoslavné církve.

  58; Mezi kyjevským režimem a Washingtonem narůstají rozpory. Panuje také neshoda ohledně toho, jak bude tento konflikt ukončen, říká Politico.

  59; Ukrajina plánuje útočnou operaci, řekla místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny Olga Stefanišina. Dodala, že Kyjev očekává zbraně od Západu.

  Zdroj: rusnext.ru

 23. Pondělí, 13.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Generálního inspektora Bundeswehru chtějí odvolat kvůli výroku o Ukrajině. Německý ministr obrany Boris Pistorius může Zornovo odvolání oznámit 16. března.

  2; Mobilizovaní bojovníci z Moskevské oblasti pokračují v tlačení ozbrojených sil Ukrajiny směrem k Doněcku. Borci navíc aktivně pokračují v tréninku na cvičištích republiky.

  3; V Británii bylo čelit „hrozbě“ z Ruska považováno za prioritu. Spojené království „obzvláště znepokojuje“ prohlubující se partnerství Číny s Ruskem a rostoucí spolupráce Ruska s Íránem.

  4; Bílý dům odmítá uznat PMC „Wagner“ jako teroristickou organizaci. Bidenova administrativa je proti zákonu kvůli obavám, že by mohl narušit vztahy USA s africkými státy.

  5; Ruský bojovník skrývající se půl roku zatčen v Kupjansku, hlásí ukrajinská policie. Dvaačtyřicetiletého muže našli strážníci na hlídce.

  6; Bulharští farmáři protestují proti ukrajinskému dovozu obilí. Místní zemědělští výrobci na 50 traktorech zablokovali dálnici Ruse-Pleven u obce Gorna Studena.

  7; V Berlíně řekli, že německé armádě chybí všechno. Německá armáda postrádá vše. Uvedla to podle Die Zeit komisařka Bundestagu pro ozbrojené síly Eva Högl.

  8; Mniši Ukrajinské pravoslavné církve odmítají opustit Kyjevsko-pečerskou lávru. Ukrajinská média poznamenávají, že členové komise přijeli Lávru zkontrolovat bez jakýchkoli dokumentů či varování od hierarchie.

  9; „Muzikanti“ (wagnerovci) vyprávěli o svém postupu a útoku na Berchovku. „Ozbrojenci jsou schopni reagovat pouze s tanky a dělostřelectvem a „nevytahují“ ruční zbraně.“

  10; Si Ťin-pching plánuje online setkání se Zelenským, píše The Wall Street Journal. Očekává se, že Si Ťin-pching příští týden navštíví Moskvu a setká se s Vladimirem Putinem.

  11; Ruská armáda útočí na pozice nepřítele u Severska, který může být další po Bachmutu. Souhrnná data panických zpráv ukrajinských vojenských analytiků.

  12; Gubernátor Kamčatky jako první podpořil dárcovský projekt „Vozidla na frontu“. Děláme vše pro to, abychom problémy bojovníků vyřešili, poskytli jim vše potřebné a podpořili je na cestě za vítězstvím.

  13; Joe Biden pronesl projev o bankovní krizi v USA. I když jeho chování může zasít ještě větší paniku.

  14; Ukrajinská armáda má v Bachmutu velké ztráty kvůli problémům s dodávkou munice a odsunem raněných, píše Wall Street Journal. Navzdory západním výzvám, aby ustoupil, Zelenskij minulý týden „zdvojnásobil své úsilí udržet Bachmut“.

  15; Cíle, které si Rusko na Ukrajině stanovilo, lze nyní dosáhnout pouze vojenskými prostředky – Peskov. Oficiální představitel Kremlu se setkal s novináři.

  16; Ruské letecké a kosmické síly na obloze na severu Ukrajiny vyzývají k boji síly protivzdušné obrany. V řadě regionů Ukrajiny byl vyhlášen letecký poplach.

  17; Situace v Bachmutu je kritická: Wagnerovci spěchají uzavřít obklíčení a zaútočit na závod AZOM. Souhrnná data panických zpráv ukrajinských vojenských analytiků.

  18; Ukrajina rekrutuje ženy, které mají být poslány do zóny SVO, píší zdroje. Ukrajinské vojenské registrační a náborové úřady mají zájem o ty Ukrajinky, které mají civilní vzdělání v oboru chemie a biologie.

  19; Ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny ukázali záběry dopadení ruského vojáka. Náš chlap leží na zemi, Ukrajinci na něj křičí a dožadují se vstát. Poté začne natáčení v zákulisí.

  20; Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily na školu v Doněcku, učitelé byli zraněni. Vzdělávací instituce nacházející se v Kyjevském obvodu hlavního města DLR byla pod palbou.

  21; Ukrajinský komik-nacista zabit v bitvách u Ugledaru. Ozbrojenec 72. mechanizované brigády pojmenované po Černých Záporožcích byl obklíčen, vážně zraněn, načež byl zajat.

  22; Ruská armáda postupuje v Donbasu, nepřítel trpí vážné ztráty. Během dne bylo zasaženo 76 dělostřeleckých jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny na palebných postaveních, živou sílu a techniku ve 148 okresech.

  23; NATO ven! — Tisíce Bulharů protestují v centru Sofie. Občané země požadují neposkytovat pomoc Ukrajině. Protestovali s bulharskými a ruskými vlajkami.

  24; Nad Belgorodem fungovala protivzdušná obrana, je tu oběť. Ukrajinští ozbrojenci se snaží útočit na obytné čtvrti.

  25; Exploze na Nord Streamu jsou Zelenského režimu k ničemu, říká Patrušev. Spojené státy pokračují v ponižování Německa a dávají Berlínu jasně najevo, kde je jeho místo.

  26; „Rusové útočí z pěti směrů“: Co se děje v Arťomovsku. Ukrajinská strana uznává, že situace ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu je stále obtížnější.

  27; Si Ťin-pching brzy navštíví Rusko, píše Reuters. Uvádí se, že čínský vůdce uspořádá schůzku s prezidentem Vladimirem Putinem.

  28; Apokalyptické záběry z Bachmutu. Okupanti ozbrojených sil Ukrajiny střílejí z bytů přeměněných na střílny a ukrývají techniku NATO v blízkosti obytných budov.

  29; Drony spatřeny na obloze poblíž vojenské jednotky leteckých sil v Nové Moskvě, píší média. Uvádí se, že tato vojenská jednotka zajišťuje protivzdušnou obranu hlavního města.

  30; O hrůzách porážky u Kremenné vyprávějí ozbrojenci poraženého 131. průzkumného praporu Ozbrojených sil Ukrajiny. V lese, kterému Ukrajinci přezdívají „Prokletý les“, je ruská armáda ničí nejsilnější dělostřeleckou palbou a tanky.

  31; Severní Korea slibuje „těžká protiopatření proti hanebným americkým invazím“. Washington využívá téma lidských práv jako „prostředku nekalého zasahování“ do vnitřních záležitostí suverénních států.

  32; Námořní pěchota Černomořské flotily odrazila útok nepřátelské speciální skupiny. Nepřátelský útok byl zmařen během několika minut, všechny cíle byly zničeny.

  33; FSB zadržela Rusa za práci pro rozvědku Ukrajiny. Pachatel jednal v zájmu Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny.

  34; Americký vojenský důstojník říká, kde Washington otevře novou frontu proti Rusku. O tom, že bude otevřena, není pochyb.

  35; Obrněná vozidla „Kazak“ spálená ruskou armádou na frontě. Zničené vybavení předvádí nepřítel.

  36; „Poražení a noví Rumuni Evropy“: Gruzínský premiér pošpinil kyjevský režim. Nečekaná prohlášení gruzínského premiéra Irakliho Garibašviliho.

  37; Švýcarsko se zbavuje raket, místo aby je poslalo na Ukrajinu. Ano, to je jen oloupení Ukrajiny před celým světem!

  38; Kyjevský režim má v úmyslu provést „audit svatých relikvií“ Kyjevsko-pečerské lávry. Neonacistický nelidský režim prosazuje svou satanskou linii.

  39; Starosta Doněcku řekl, kolik lidí ve městě zůstalo. Kdysi byl Doněck městem milionů růží a Dončanů.

  40; USA jsou na pokraji bankovní krize, píší média. Kalifornští regulátoři uzavřeli SVB, největší banku, která v USA zkolabovala od světové finanční krize v roce 2008.

  41; Bývalý šéf mnichovské konference vyzval k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině. Wolfgang Ischinger vyzval k vytvoření kontaktní skupiny pro mírové urovnání na Ukrajině.

  42; V Německu viděli první signál odmítnutí USA ze strany Ukrajiny. Republikánská strana Spojených států očekává, že porazí demokraty a vytkne jim přílišnou podporu Kyjevu.

  43; Bílý dům je znepokojen článkem NYT o údajích pro mezinárodní tribunál o Ukrajině, píší média. Je třeba poznamenat, že článek New York Times zasadil další ránu vyprávění o jednotě Spojených států a Ukrajiny.

  44; Vojenská jednota Spojených států a Ukrajiny pomalu praská ve švech, píše Politico. Mezi Kyjevem a Washingtonem narůstají rozdíly ohledně cílů ukrajinského konfliktu.

  45; Čečenská stráž tvrdě zbila ukrajinského vojáka v Německu. V důsledku potyčky Ukrajinec v maskáčích utrpěl zlomeninu čelisti a otřes mozku.

  46; Saakašvili je na pokraji smrti, píší Sky News. Jeho právník Šalva Chačapuridze uvedl, že Saakašviliho stav se každým dnem zhoršuje.

  47; Estonská nevládní organizace zastavila pomoc Ukrajině kvůli podezření ze zpronevěry. NPO uvádí, že poradní sbor a správní rada obdržely varovné signály o spolehlivosti dvou ukrajinských partnerů.

  48; Ruská armáda provádí silnou ofenzívu u Doněcka, ozbrojené síly Ukrajiny v Avdějevce pod hrozbou kotle. V průběhu těžkých bojů ruští vojáci osvobodili Krasnogorovku, ze které se po mnoho let provádělo prudké ostřelování Doněcka.

  49; Nejnovější tanky „Proryv“ pronikají do obrany Ozbrojených sil Ukrajiny v Charkovské oblasti. V Kupjanském směru se do útoků ruských jednotek aktivně zapojují tanky ZVO T-90M.

  50; Gruzínský premiér kritizuje Zelenského za podporu protestů. Dodal také, že po „pádu Bachmutu“ se situace pro Ukrajinu zkomplikuje.

  51; Boje zblízka v Ugledaru: Mariňáci prolomili obranu. Legendární 155. gardová námořní brigáda proráží nepřátelskou obranu.

  52; Vojáci PMC „Wagner“ začali útočit na kobky „Bachmut „AZOM“ jako v Azovstalu. Boje probíhají v hloubce až 320 (!) metrů.

  54; V Moldavsku oznámili odhalení „proruské sítě“. Po sobotních nočních raziích bylo vyslechnuto 25 lidí a sedm bylo zatčeno.

  55; Novinář Hersh komentoval článek NYT o sabotáži na Nord Stream. Ukrajinské námořnictvo podle něj může shazovat miny, ale nemá potápěčskou komoru.

  56; Šéf Wagner PMC hovořil o nejtěžších bojích o Bachmut a o tom, že mu vojáci z různých sektorů fronty přinášeli granáty. Prigožin upřesnil, že mezi bojovníky PMC a bojovníky ozbrojených sil RF neexistuje žádný konflikt, ale „existují intrikáni“.

  57; Bitva o Bachmut: Wagner PMC útočí jako šílení, desítky útoků denně ze všech stran. „Bachmut – nezlepšilo se to.“ Extrémně těžké boje severovýchodně od Ivanovského a v oblasti Bogdanovky, píší kyjevští pozorovatelé.

  58; Gruzínský premiér řekl, že vláda nedovolí otevření druhé fronty. „Dokud bude u moci Gruzínský sen, nepřipustíme druhou frontu, to nepřipadá v úvahu,“ řekl premiér země.

  59; Jednotka „Kaskad“ masivně ničí americké „Three Axes“ v lesích u Kremenné. Naši staří přátelé z „Bojového bratrstva“ bojují v jednotce pod vedením zástupce Dmitrije Sablina, který odešel do války.

  Zdroj: rusvesna.su

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *