28 září, 2022

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


540 thoughts on “Tribuna

 1. Když je člověk v lese
  lehký deštík snese,
  dobře se mu dýchá
  slyší ticho z ticha.
  Před ním mlha, za ním mlha
  levá noha trochu šklhá
  teď šklhla i pravá
  a to je ta zdravá.
  Chodím takhle rezervací
  hledím na tu inovaci –
  strom leží u pařezu,
  nemá značku na řezu.
  Přes něj leží druhý, třetí
  vypadá to na vymřetí
  jako bych šel po krchově
  nebo státem po Mnichově.

  https://imgway.cz/4Kak/6E51BD36-5790-4B9C-BEE2-2EA29665950A.jpeg

  https://imgway.cz/4Kal/81931E7F-0613-4AD5-A8E0-D543BECEBD9F.jpeg

 2. Pohanka přišla z Ruska.“ Jak se mění cenovky potravin a co do podzimu zdraží a zlevní.
  Ludmila Ksenzová Dnes ve 12:40

  „…Výrobci, dovozci a prodejci nacházejí sto důvodů, jak ospravedlnit zvýšení cenovek. Ti první hovoří o zdražení plynu pro průmysl, což se okamžitě projeví na nákladech. Pro srpen-září je předpověď pro plyn až 45 hřiven za tisíc metrů krychlových.

  „Zatím nám nabízí 36,6 hřiven za metr krychlový. Pokud to zvednou 1,5krát, všechno se rozpadne,“ říká Barsuk. Mnoho cukrovarů se obává, že s tak drahým plynem se jim nepodaří zahájit sezonu výroby cukru a cukr zdraží.

  ……. V září se Ukrajincům také slibuje kolaps cen pohanky. Ale ve vztahu k této obilovině zůstává na trhu velká záludnost. Říkají, že dodávky pohanky z Ruska již probíhají. Pravda, pod rouškou Kazachstánu…..

  ….. to znamená, že horní cenová lišta nepřesáhne 80 hřiven. Ale i tak zůstává dovoz ruské pohanky pro náš byznys velmi zajímavý, protože ziskovost jde nad hlavu,“ řekl nám Gromový…..

  …. S jinými obilovinami podle něj nejsou žádné zvláštní problémy.
  Takže rýže v červenci zdražila, ale mírně – z 62 na 62,3 hřiven za kilogram.
  Proso zlevnilo za měsíc o 1-2 hřivny za kilogram (až 30-31 hřiven)……

  ….. Takže za poslední týden zlevnila mrkev (z 20-27 hřiven na 20-25 hřiven za kilogram),
  sladká paprika (horní sloupec byl 85 hřiven, stal se 70 hřiven),
  rajčata z jižních oblastí Ukrajiny (na konci července bylo 10-15 hřiven). za kilogram, minulý týden – 5-12 hřiven),
  okurky (od 10-14 do 9-12 hřiven),
  cukety (od 8-13 do 7-10 hřiven) , atd. ….

  …………. Během tohoto týdne stouply výkupní ceny vepřového na 62-65 hřiven (o týden dříve necelých 60 hřiven za kilogram). ………..

  ………… Podle Olega Pendzina se spotřebitelský koš do konce roku v ročním vyjádření ztíží o 40 %. A to i přesto, že spotřebitelská poptávka stále klesá – lidé si prostě nemají za co potraviny kupovat. Čili při sebemenším zlepšení „chutě“ Ukrajinců se může zrychlení cenovek ještě zrychlit….“

  https://strana.today/news/403367-kak-menjajutsja-tsenniki-na-edu-i-chto-podorozhaet-i-podesheveet-k-oseni.html

 3. Jak u d*bilů. Benzín až za 100 Kč.
  Ukrajinci zavřeli ropu, přijde prý překvapení.
  10.8.2022 10:05 dop. | Analýza

  Naštvaný Fico před chvílí seřval na dálku Zelenského za odpojení dodávek ropy na Slovensko.

  https://www.youtube.com/watch?v=aV-592J6hj0

  „Obilí a cla“. Proč jsou na hranicích s EU obrovské fronty na opuštění Ukrajiny
  Ludmila Ksenz , Vladislav Bovtruk dnes 16:00

  ……“Především je potřeba vyčlenit samostatná místa pro prioritní skupiny zboží – jak pro export, tak pro import. V tuto chvíli máme přednostní zemědělské produkty.

  A pro import máme přednostní produkt, zejména v předvečer sklizňová kampaň a pak setí je energie, nafta, benzín.

  Schéma je velmi jednoduché. Například stroj se zemědělskými produkty. Vůz vjede do kontrolního stanoviště, stane se kontrolorem hmotnosti, pokud je plný, projde skenerem a opustí kontrolní stanoviště za 5-10 minut.

  Pokud je to nákladní vůz s pohonnými hmotami a je prázdný, stačí, aby jel na váze, aniž by prošel skenerem.
  Také u takových strojů je nutné zavést nejjednodušší prohlášení v elektronické podobě bez účasti makléře. Celníci by měli být omezeni na deset minut na projetí kontroly nad jedním autem.

  Také na takových kontrolních stanovištích je nutné vymezit kontrolní pruhy.

  Samostatně pro zemědělské produkty, zvlášť pro naftu a benzín,“ říká Seyar Kurshutov……

  https://strana.today/news/403458-zerno-i-tamozhenniki-pochemu-na-hranitse-s-es-vystroilis-ohromnye-ocheredi-na-vyezd-iz-ukrainy.html

  1. Až osm miliard měsíčně. Zveřejněna míra korupce na celnici ve Lvovské oblasti
   10. srpna 2022 , 21:34

   Výše úplatků je podle něj následující:

   • tkanina – 350 USD za m3 nebo 1 USD za kg;
   • oděvy Čína – 350 dolarů za m3;
   • boty Čína – 200 dolarů za m3;
   • Evropské oblečení – 350-400 $ za m3;
   • pracovní oděv/uniforma – 10 % z ceny;
   • autodíly – 1 $ za kg;
   • náhradní díly pro zemědělské stroje – 0,8 $ za kg;
   • nové pneumatiky – 0,7 $ za kg;
   • elektronické cigarety – 6 USD za kg;
   • domácí spotřebiče – 10% nákladů;
   • produkty – 10 UAH za kg;
   • domácí chemikálie, domácí potřeby – 0,5 $ za kg, 10% nákladů;
   • nábytkové kování – 1 $ za kg;
   • použité autodíly – 0,5 $ za kg;
   • skladové domácí spotřebiče – 0,6 $ za kg;
   • nový nábytek – 0,6 $ za kg;
   • použitá kola, použité domácí spotřebiče, použitý nábytek – 0,3 $ za kg.

   Podle Kurshutovových výpočtů ztrácí rozpočet na tyto programy každý měsíc 7-8 miliard hřiven.

   https://strana.today/news/403135-korruptsionnye-rastsenki-na-tamozhne-vo-lvovskoj-oblasti.html

 4. Neštěstím je, když fanatického nacionalismu je někde víc než rozvahy u státníků. Jeden příběh. Po rozpadu SSSR se bojovalo v Gruzii se separatisty i Gruzíni mezi sebou tzv. občanská válka proti zviadistům. Vznikla tam jednotka dobrovolníků, říkali si jezdci nebo rytíři. Říkali, že chrání všechny Gruzíny proti Osetum, Abcházie a Rusům. Byli silnější než Národní garda jednu chvíli. Potom se obrátili proti svým lidem a olupovali na silnicích i Gruzíny. Tvrdili, že je vlastně jen žádali o dary v době, kdy už se nebojovalo, byl relativní klid, ale země byla ve velké hospodářské krizi . Překvapivě jim řidiči odevzdali peníze a náklad, když na silnici se postavila skupina samopalníků. Prezidentem byl Ševarnadze zvaný Bílá liška, který se jim pokusil vnutit kázeň a když se to nepovedlo, zasáhl proti nim. Rozpustil je, odzbrojil a zakázal jejich shromáždění. Poslal je, ať si najdou práci, když válka skončila. Někteří poslechli. Tvrdé jádro se pokusilo o atentát. Bílá liška přežil. Potom bylo několik velitelů od rytířů mimosoudně zastřeleno ve světě šera a stínů tajných akcí. Jak skončili rytíři…Bílá liška měl odvahu, kdyby byl prvním a ne až druhým prezidentem Gruzie, asi by nepřišli o Osetii a Abcházii. Byl by jim ponechal autonomii, dokud byl ještě čas vyjednávat. Potom si to vyčítal, že válce o Abcházii nedokázal zabránit. Paradoxem bylo, že Ševarnadzer byl bývalý ministr SSSR a předtím generální tajemník v Gruzii. První prezident byl disident a intelektuál pronásledovaný kdysi Ševarnadzem, ale potom v politice propadl nacionalismu a měl podíl na rozpadu státu, kde menšiny tvořily skoro třetinu obyvatel. Lidé chtějí jednoduchá schémata: dobro a zlo. Potom se ukáže, že to tak jednoznačný není. Pmitivní podoba antikomunismu nechápe, že pro střední Evropu rozpad SSSR znamenal svobodu. Československo se rozdělilo mírově. Propuštění z vazalství na SSSR nebylo v Československu jako povolení začít válku s Polskem ani v Maďarsku nešli obsadit Slovensko. Radši se privatizovalo, podnikalo, cestovalo ano i kradlo. Pro velkou část sovětských republik znamenal sice nezávislost, ale taky i války, radikální nacionalismus a útlak menšin, nezaměstnanost, krach továren atd. I blokády hranic mezi republikami. Dopravní síť byla rozdělena na kusy jako ma Kavkaze spory mezi národy. Proto čeští liberálové nechápou, že nostalgie po míru a určitých jistotách, které byly i za stagnace 70. a 80. let, ještě neznamenají nadšení po bolševismu. Jen touhu po míru a práci.

 5. Když už jste pane Ládíku dnes vzpomněl toho Skoumala.
  Pro Ládíka!!! jako pamětníka, pro Vidláka a jiné jeho věku možná novinka,ale je to staré 33 let. Docela nadčasové, bohužel.

  POLOČAS ROZPADU.
  Říkali ti, že pravda zvítězí, ale zapomněli říct kdy, říkali ti, že než se oženíš, všechno se ti zahojí, říkali ti že lhát se nemá a taky říkali, že kdo lže ten krade, říkali ti, že krást se nesmí, a mezitím ti ukradli celej život. Tvářili se nezištně když ti prohrabovali kapsy a usmívali se vlídně, když ti za rohem zkroutili ruce a pak tě pozvali na skleničku a říkali, co jsme si , to jsme si, a pravda zase zvítězila a ani o tom nevěděla.
  Nezapomeň, kdo jseš, nezapomeň, co chceš, nezapomeň odkud přicházíš, nezapomeň, kam jdeš, je zima a jaro už bylo, kráčíme pozadu, je zima a co zbylo – poločas rozpadu …
  Mleli něco o božích mlýnech a o tom, že si musíme pomáhat, a tak ti pomáhali, aniž by ses někoho prosil, a pak ti dali příslib věčnosti a doložku nejvyšších výhod, tekoucí vodu a kanalizaci, kam bys mohl spláchnout svoje pochybnosti.
  Nezapomeň, kdo jseš, nezapomeň, co chceš, nezapomeň odkud přicházíš, nezapomeň kam jdeš, je zima a jaro už bylo, kráčíme pozadu, je zima a co zbylo — poločas rozpadu …

  https://www.youtube.com/watch?v=63EQyuof5v4&list=OLAK5uy_neGN86SwWcFgCYGvw7Gc1Y7AAII84PUvI&index=31

 6. Babiš totiž na jedné ze svých předvolebních akcí označil opoziční voliče za fašisty a nacisty. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný,“ prohlásil na mítinku v jižních Čechách Babiš.

  Já vím, že když neplatí už ani ekonomické a fyzikální zákony, je téměř směšné vytýkat někomu logické chyby. Ale tak se prostě zesměšním.

  O kom Babiš hovořil? Hovořil o skupině, která přišla narušovat jeho míting. O nich řekl, že jsou to (jako) fašité a nacisté (pro které bylo takové narušování svého času modus operandi) a díle o nich řekl, že jsou to voliči pětikoalice, což bylo podle mého soudu vysoce pravděpodobné.

  V tomto případě se rozhodně nedopustil výroku o voličích pětikoalice.

  Pokud to vezmeme z pragmatického hlediska, má oznamovací věta předmět a obsah. Předmět je „o kom/čem hovoří“ a obsah je „co o tom říká“. Hovořil o pískasjících narušitelích a řekl o nich, jaké mají vlastnosti.

  1. KuJi: Od chvíle, kdy je liberálními demokraty adorovaný Azov, je to překvapení? Morální autority se teď ozvaly. Kde byly, když novináři a pravdoladkari označovali těmito slovy každého vlastence i celé strany jako SPD? Tehdy jim nadužívání a zneužívání babalizace takových pojmů nevadilo. Chvála Azova jim asi taky nevadí, e protestovat proti Urbánní ti dělají taky nadšeně.

 7. „…Senát schválil evropskou směrnici, která zakazuje výrobu i prodej plastových příborů, talířů, brček i dalších jednorázových plastových výrobků. ..“
  https://cnn.iprima.cz/definitivni-konec-plastoveho-nadobi-senat-schvalil-smernici-evropske-unie-169967
  ————————————
  Tak předpokládám, že se zákaz bude týkat i mnoha milionů jednorázových plastových antigenních a PCR testů…. No a tyto testy se budou nadále vyrábět z kůrovcového dřeva. Nebo že by foukané sklo?..

  Nebo se tento zákaz schválený senátem týká jen pár jmenovaných jednorázových plastových výrobků, tak, aby se nažrala senátorská póza a plastová koza zůstala celá?

  1. Maneco je jasné že zdravotnický materiál, například injekční stříkačky zkrátka na jedno použití být musí.
   Na druhou stranu ať se pokrytci zamyslí, jestli a kolik se dá ušetřit když nebudu mít ve schránce plno reklamních letáků z hypermarketů.

   1. Nemusí, vždyť dřív taky nebyly. Akorát se musí sterilizovat. Taková bedýmka byla v každé ordinaci, kam se použité propriety dávaly a vysterilizpvané pak ukládaly na chráněná místa.

 8. Američané si jen myslí, že hrají poker a proto stále blafují, ve skutečnosti hrají Black Jack (obdoba našeho Oko bere). Rusové tradičně hrají šachy a proto jim není zatěžko obětovat pěšce a bílého střelce za zisk dvou věží. Ukrajinci hrají se všemi skořápky, také tradičně, jen už neví, kde mají kuličku. V pozadí jsou Číňané, hrají už tři tisíce let šachy wej-čchi /GO/, kterému na západě téměř nikdo nerozumí. No a my, Češi, hrajeme Černého Petra, který nám nakonec zůstane v ruce, také tradičně.‘

  … zkopírováno z docela zajímavého blogu https://sumavak.blokuje.cz/co-te-nezabije-to-te-posili-anebo-je-to-jinak

  1. Pane, jste vedle jak ten jehličnatý strom. Dneska už se Černý Petr nehraje – nesmí, je to rasismus. Ale Fialový Petr se hrát zatím může, a jak vidíte, opravdu nám asi zůstane v ruce.

   Což je vlastně dost horrorr. Já bych v rukou naxraného davu býti nechtěl.

 9. https://igorchudov.substack.com/p/covid-vaccine-test-animals-were-killed

  Zvířata, na kterých se testovala „vakcína“ na covid byla krátce po vystavení covidu pozabíjena.

  „To znamená, že se všemi mrtvými pokusnými zvířaty vědci nemohli zjistit – zda by se tato zvířata mohla skutečně rozmnožovat
  – zda tato zvířata měla zkrácenou délku života
  – co se stane s pokusnými zvířaty po reinfekcích COVID
  – zda by pokusná zvířata měla větší pravděpodobnost rakoviny nebo jiných imunitních onemocnění
  – zda bylo u pokusných zvířat větší pravděpodobnost, že budou trpět jinými druhově specifickými chorobami“

  1. Petra: Biden se spletl, když jim dával rozkazy k tomu nezávislému šetření, a místo k Hunterovi je poslal k Trumpovi?

  2. Omlouvám se paní Petro, ale nechápu, jaký význam má hledání nějakých papírů?
   Bojí se Donalda v příštích volbách?
   Nebo chtějí Donalda v teplácích?

   1. Mohli by ho tím vyřadit ze všech budoucích voleb, když ho usvědčí, že nedovoleně nakládal s utajenými papíry. Přitom snad všichni prezidenti po odchodu z funkce brali s sebou různé papíry i ty důvěrné a nikdy za to tak podrobně vyšetřování nebyli. Byla to nepsaná výsada bývalých prezidentů. Zavřít ho je zbytečné. Politici na nejvyšší úrovni do vězení nechodí, i když před pěti lety v debatě Trump vtipkoval, že tam pošle Clintonovou. Trump by mohl reagovat, že by nechal místo sebe kandidovat nejstaršího syna. Trump už stejně stárne. Mohl by radit synovi, který už na kandidaturu potřebný věk má.

    1. Taky už mě napadlo, že by mohl kandidovat Doník Junior. A vůbec nejlepší by bylo, kdyby se dali do tandemu s Ronem DeSantisem, guvernérem Floridy. Ten má v průzkumech druhou nejvyšší popularitu. Tak kdyby si ho Trump vzal za viceprezidenta…

 10. Diskuse v médiích o prohlášení separatistů, že raketomety původem z ČR zabíjely civilisty v Doněcku v jedné čtvrti, je plná výkřiků, které to masakrování schvalují. Je vidět, že složení zaregistrovaných diskutérů je tam opravdu jiné a než složení všech, kteří se dostanou na web se zprávami ze světa. Většina lidi co to čte, není zaregistrována, ale normální lidé se proto v diskuzi téměř neprojevují. Admini tam pro diskuze už ponechali jen zuřivé, nevědomé a pokrytecké liberály, aby z nich udělali novou normalitu.

 11. Systémová cena letadel F-35 zakoupených fialovou vládou
  5. 8. 2022 scipio komentářů: 67

  Reakce na pořad Martina Kollera!
  Michael Svatoš

  29. července uvedl v pořadu Akademie vojenský analytik Martin Koller zajímavá čísla kolik bude Českou republiku stát nákup letadel F-35. Vzhledem k tomu, že ke svým výpočtům Martin Koller neuvedl zdroje svých astronomických cifer, dnes vám předložíme analýzu na toto téma:

  Podle zprávy rozpočtového výboru kongresu USA z roku 2018 byla systémová cena jednoho letadla F-35 stanovena v roce 2017 na 420 milionů dolarů (10,5 miliardy CZK)! (Systémová cena zahrnuje celkovou cenu za nákup, veškerý provoz a veškerou údržbu a upgrady jednoho letadla po dobu jeho životnosti! Doba životnosti F-35 je 8000 letových hodin. F-35 tyto hodiny odlétá za 30-35 let.)

  Podle zprávy šéfa vojenského výboru kongresu USA z března 2021 se už systémová cena jednoho letadla F-35 díky inflaci vyšplhala na 640 milionů dolarů (16 miliard CZK!)

  Podle zprávy ředitele programu F-35 americké armády generálporučíka Erica Ficka z března 2022 se předpokládá, že systémová cena jednoho letadla F-35 brzy vzroste a tento trend růstu bude trvalý. (Za zmínku stojí, že krátce po té, co generálporučík Fick, tuto informaci zveřejnil, byl odvolán a nahrazen!)

  800 miliard korun tak bude pravděpodobná systémová cena, kterou Česko zaplatí za nákup a provozování 24 letadel F-35 po dobu jejich životnosti!

  …… pokračování:
  https://www.pokec24.cz/politika/systemova-cena-letadel-f-35-zakoupenych-fialovou-vladou/
  ———–

  zkouška bold

 12. Nechci strašit Mikulášem v létě ale:
  4.srpen
  Horko na Dominika – tuhá zima.
  Parno na Dominika zvěstuje tuhou zimu.
  Potí – li se Dominik, bude Marek ( 25.4. ) ještě v kožiše.

  5. srpen
  Je – li v prvních týdnech srpna horko, zůstane zima dlouho bílá.

  Ukrajinci se připravují.
  Ukrajinci kácí lesy, schovávají uhlí a vyrábějí kamna. Cílem je přežít válečnou zimu

  Němci se připravují.
  Bloomberg: Německo má jen málo času odvrátit nedostatek energie na zimu. Přijde krize a příděly

  My jsme v klidu.
  Máme signály
  Ten plyn spotřebuje Německo.“ Vladimír Štěpán odhalil, jak to bude v zimě s plynem odjinud
  3.8.2022 7:55 odp. | Rozhovor
  Plyn v zásobnících v Česku nepatří státu.
  Nepatří mu ani distribuční síť plynu, ani často zmiňované zásobníky.
  Přesto premiér Petr Fiala (ODS) ujišťuje, že plynu budeme mít v zimě dostatek.

 13. Vesničan přijede po mnoha letech do Prahy podívat se ke známým. Popletl si ale cestu a místo na Žižkov došel k Národnímu divadlu. Vidí, že zabloudil, tak jde za strážníkem MP a ptá se, kudy má jít, aby přišel na Koněvovu třídu.
  „Ta se teď jmenuje Ukrajinská, ne Koněvova“, poučuje strážník.
  „A jak se dostanu na třídu Rudé armády?“, vyptává se vesničan dál.
  „Třída Rudé armády se nyní jmenuje třída Vlasovců“, opravuje strážník.
  Konečně se vesničan zeptá, kudy se dostane na náměstí Osvoboditelů. Strážník vysvětluje, že náměstí Osvoboditelů se dnes jmenuje náměstí Václava Havla.
  Vesničan poděkuje, ale místo aby odešel, opře se o zábradlí a upřeně hledí na Vltavu.
  „Poslyšte, copak vám moje vysvětlení nebylo dost jasné?“, ptá se strážník.
  „Ale jo, bylo, chtěl jsem se jenom podívat, kolik je vody v Mississippi“.

 14. Zdavím Vidláky a Vidličky.

  Zachytil jsem na Pravém prostoru článek,který jako by ze zdejšího fóra vypadl. Dovolím si překopírovat jeden zásadní odstavec jako ochutnávku. Doporučuji vřele přečíst.

  Nějakej ten Morpheus by se hodil, protože roztříštěnost mezi odmítači je pořád celkem velká. Je třeba se přenýst přes nějaký ty drobný rozdíly. Neni nutný s každym souhlasit ve všem. Stačí se shodnout na pár základech – současná vláda je zlo, Babišovci jsou úplně stejný zlo, EU a NATO jsou zlo, Velkej reset je zlo, masmédia lžou, a odstřihovat se od ruský energie a kupovat elektřinu přes burzu je v současnej situaci vrchol debility. Všichni, kdo se shodnou na zhruba tomhle základě, by měli dočasně zahodit všechny ostatní rozdíly a spojit se v boji proti tomu zlu, co se nás snaží zničit. Až se to podaří, pak teprv můžeme řešit, jestli je lepší Okamura nebo Rajchl nebo kdo. Teď nás to jen všechny oslabuje.

  https://pravyprostor.net/spolecnost-je-rozdelena-na-odmitace-a-prijimace/

  1. Nemo: Je pravda, že někdy je lepší netlačit svůj názor v mainstremaově naladěném davu, ale článek to možná moc zjednodušuje, že člověk je buď jedna jeden nebo druhý. Jsou i lidé, kteří v něčem souhlasí a v něčem ne. Jako ten, kdo se nechal očkovat a covid bral vážně, ale nechce na pokyn manistremu ignorovat energetickou krizi a vadí mu velebení různých praporů s extremistickou ideologií odkazu Bandery, Šuchevyče a jim podobných postav.

   1. Ale jistě že určité věci jsou zobecněné, ale to je snad právo autorovy zkratky. Už tak to pojednání bylo docela rozkošatělé, ale právě ten mnou vyjmutý odstavec nesl myšlenku pro zdejší diskuzi. Ale diskuze se nerozjela, tzn. že to nikdo další nečetl… Jsou asi příliš zaměstnaní svými kruhy. Hostitele nevyjímaje.

  2. Vtipné je, jak i v tomto stále funguje rozdělení na komunistické a postkomunistické země :

   https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

   Čím větší nedůvěra k vrchnosti, tím menší úspěch firem pfizer a spol.

   ČR je v tom bohužel spolu s Maďarskem nejzápadnější výspou východní Evropy.

   Pravdou je, že takový nátlak, jako byl v Rakousku, Itálii či Řecku politici na východě a Balkáně(raději?) nezkoušeli, snad s výjimkou Maďarska, kde, jak jsem četl, to bylo o dost drsnější než u nás.

 15. Bez tlaku jsou plynovody,
  plynoměry nuly hlásí;
  kde jsou vany teplé vody?
  co zas vláda vymamlasí?

  Elektrika strašně zdráhla
  na odbyt jdou louče;
  celá praha mýt se prahla,
  smrdí dcera, vnouče.

  Vláda hlásí oblast mytí:
  myjte rozkrok, podpaží!
  Tam, kde lidé nemaj zbytí,
  zkříží nohy, připaží.

  Na teplákách slunečnice
  pod rameny hněď i žluť;
  za horka i za vánice
  díky vládo, dobrou chuť!

 16. jen tak něco, když bude ta zima – c o přilétlo luftem….
  ZÁBNUTÍ NOHOU
  „Přeposílám zajímavou radu, také to asi vyzkouším. Můj bratranec na chvíli
  zakotvil i v Kanadě (až nahoře a navíc v zimě) a protože ho stále zábly
  nohy,tak se začal shánět po speciální zateplené obuvi.Místní domorodec
  doporučil naprosto jednoduchý trik(napsal bych geniální, ale ponechám na
  vašem zvážení) „nech si, ty co máš, boty jsou dobrý, ale vezmi si dvoje
  ponožky. Jedny tenký a přes ně ještě jedny tlustší, ale hustý (myšleno hustě
  tkané) a mezi ně si nasyp pepř.“ Když mi tohle po příjezdu vyprávěl, tak
  jsem to hned při první možné příležitosti vyzkoušel a FUNGUJE TO!!!!
  Tělesným teplem se z pepře uvolňují různé silice, které podporují „roztažení cév“ na šlapkách a tím pádem i krev proudí mnohem rychleji (snadněji) a Vám tudíž potom není na ně zima. Navíc pepř působí i „antibakteriálně“, takže potom je možné nezout si boty (a nevyměnit si ponožky) i mnoho dní po
  sobě. Vyzkoušela to (a potvrdila) už taktéž spousta našich kamarádů, kteří „jezdí ven“ (do přírody) i v zimním období. Nohy potom i docela příjemně“ lehce kořeněně voní“. Každý si samozřejmě musí najít „to své ideální množství pepřového zásypu“ sám a jako vždy, nic se nemá přehánět, vždyť
  „dopepřit“ lze kdykoliv … Jedna kamarádka si tímto způsobem „vyléčila“ i nepříjemnou plíseň na nohou (mezi prsty), které se už léta nemohla zbavit i přes všemožné snahy lékařů a jejich moderních mastiček. Některé z věcí (řešení problémů) jsou až neskutečně jednoduché … a v jednoduchosti je
  krása …… “
  rozhodně to vyzkouším…

  1. Ale jde to proti fyziologii. Proč se stáhnou cévy při zimě? Organismus potřebuje teplo pro životně důležité orgány. Proto stáhne cévy na periferii,aby teplem šetřil. Když vy ho oblbnete, budou mít málo tepla ledviny,vás sice nebudou nohy zábst,ale dostanete třeba zánět ledvin nebo močáku a umřete. To si můžete dát rovnou frťana. Taky se zahrejete,ale opilí lidé dřív zmrznou,bez strizlivi,právě kvůli tomu roztazeni cév na periferii. Organismus to nedělá pro srandu králíkům.

  2. Ovšem ty ponožky MUSÍ být ČISTĚ vlněné.
   Vlna má totiž obdivuhodnou samočistící schopnost a fusekle ani po třech dnech v pohorách nesmrdí.
   Na vandrech bez možnosti vykoupání a na zimních zejména to děláme tak, že dvoje vlněné ponožky. Ty, co byly jeden den vevnitř, přijdou druhý den navrch a dovnitř čisté. Nožky jak dětská prdýlka a v teploučku 🙂
   A boty na noc do nohou spacáku, aby nevymrzly.

   1. JU vlna má tu zázračnou vlastnost a má jich víc. . Světlé vlněné koberce stačí přefrčet jednou týdně luxem a je naklizeno. Jsou/byly/ sice krapítko dražší ale …..

  3. Já to nenutím, ale jak došlo přeposílám. Dík za upozornění, ale zase tak dlouho člověk v mrazu nechodí, navíc pamatuji, že když byly mrazy/ a že bejvávaly/ tak jsme na silonpunčocháče nosily do kozaček ještě ponožky. Ovšem boty byly o číslo větší…
   A vlněné fusakle jsou vlněné, o tom žádná. Akorát sehnat v Brně na přepírání něco s lanolinem je děs. Mají na vlnu, ale chémie a chémie. Žáden lanolin… njn asi ro risknu a objednáv v ovečkárně a budu doufat že cestou na jih tu přepravu balení vydrží. 🙂

   1. proto jsem to sem dala.. razím heslo, že nikdo neví všechno a dobrý je poslat dál. Já se už taky dost věcí zde dozvěděla,vyzkoušela a beru.

    J

 17. Erik Best
  12 hod ·
  Podle tajné zprávy pro vládu lze v případě energetické nouze nejmodernější víceúčelové stíhačky páté generace F-35 připojit k teplárenské síti.

 18. Kážou vodu, pijí víno?

  Bezpečná zima díky úsporám energie: Komise navrhuje plán na snížení poptávky po plynu s cílem chránit EU před omezováním dodávek

  Stručné shrnutí:
  • Komise navrhuje snížit v EU od srpna do března spotřebu plynu o 15 %
  • Kde a jak 15% úspor dosáhnout, mají rozhodnout samy členské státy
  • V případě závažného nedostatku dodávek plynu má fungovat „systém včasného varování“
  • Návrh počítá se solidaritou v případě, že členské státy prokážou, že již samy učinily potřebná opatření
  • Do konce září musí členské státy aktualizovat národní plány pro případ energetické nouze
  • Cílem návrhu je zajistit EU dostatek energie na zimu

  Pořád pálíme uhlí a plyn, aby v Rakousku šla elektřina. Přišlo varování
  22.7.2022 12:41 odp. | Ze sítí

  „….. Prakticky celý náš uhelný výkon tak jde na export. ČR a Polsko jsou power banka střední Evropy, dokud mají uhlí,“ dodává Budinský…….
  …….Porovnal, jak si v oblasti energetiky a zajištění její bezpečnosti stojíme oproti Rakousku, které jak se ukazuje v době nejistoty s ruským plynem plyn pečlivě šetřilo.
  „Využívalo svoji plynovou kapacitu jen na 0,5 % a mohutně dováželo elektřinu z ČR. Jen co krize pominula a NS1 zase plyn dodává, tak Rakušané využívají plynovou kapacitu na 19 %. To je rozdíl v hájení národních zájmů,“ vyčísluje Budinský.
  Co se týká dodávek plynu, budeme podle Budinského vazaly Německa a v ropě Polska a Německa. Můžeme pouze doufat, že Evropská unie bude prosazovat nediskriminační přístup a udržení alespoň částečného tržního fungování tohoto segmentu ekonomiky.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porad-palime-uhli-a-plyn-aby-v-Rakousku-sla-elektrina-Prislo-varovani-709251

  Situace 1.8.2022 ve 04:00

  Česko vyrábí z: uhlí asi 36% elektřiny,
  z plynu 3,5%

  Do Rakouska exportujeme 1, 56GW,tj 18,8%.
  Do Německa 1,54 GW, tj 18,6%
  https://app.electricitymaps.com/zone/CZ

  Takhle dodržujeme plán Komise na snížení poptávky po plynu s cílem chránit EU před omezováním dodávek?

  Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci
  17.5.2022 1:12 odp. | Ze sítí

  Tomuto problému se evidentně věnuje i Evropská unie. Europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer představil devět kroků z pera Evropské komise a Mezinárodní agentury pro energii. Mají vést ke snížení závislosti na ruské ropě a plynu a prý mohou v EU vést k energetickým úsporám až 220 milionů barelů ropy a 17 miliard kubíků plynu ročně. „A řadu z nich může udělat každý z nás,“ dodává Niedermayer spolu s heslem, že stojí za Ukrajinou.
  Zmíněných devět kroků:
  1. Snížit teplotu a používání klimatizace
  2. Upravit nastavení kotle
  3. Pracovat z domova
  4. Používat auto ekonomičtěji
  5. Snížit rychlost na dálnicích
  6. Ve větších městech nevyjíždět v neděli autem
  7. Na kratší vzdálenosti vyrazit pěšky nebo na kole
  8. Jezdit MHD
  9. Namísto létání jezdit vlakem

  Naší představitelé nám jdou příkladem:

  Mimořádná linka Praha – Brusel. Když letadla pro předsednictví nestačí.

  Podle odhadů bude mezi Českou republikou a Bruselem během následujícího půl roku kvůli předsednictví cestovat 80 tisíc lidí navíc.

  Některým úředníkům a politikům už hrozilo, že budou muset jet do Bruselu autem nebo vlakem.
  Kvůli vytíženosti letadel v době prázdnin a předsednictví už se na ně nedostalo místo na palubě.

  Letecká doprava se po covidu ještě úplně nevzpamatovala.

  Zřejmě i kvůli tomu se kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl nenechat nic náhodě a dopředu zajistit přepravu pro vládní úředníky nebo dokonce i ministry.

  Divíte se, když mají takový vzor?

  The Capitals: Přesuny europoslanců mezi Štrasburkem a Bruselem zatěžují planetu
  „…Zdůraznila především to, že přesuny stovek lidí každý měsíc mezi Bruselem a Štrasburkem, kde má Evropský parlament svá sídla, mají špatný vliv na životní prostředí. „Symbolická stávka“ by podle ní mohla v této věci vyslat jasný vzkaz…“

 19. Marie Divišová
  2 hod ·
  Koordinační centrum pro vývoz ukrajinského obilí oznámilo, že lodě z ukrajinských přístavů jsou připravené k vyplutí a vývozu ukrajinského obilí.
  Bylo provedeno odminování tranzitního zeleného koridoru, který vychází z přístavů Oděssa, Černomorsk a Južnyj, pokračuje podél pobřeží a mezi Hadím ostrovem a ústím Dunaje se napojuje na již fungující koridor, kterým se již několik týdnů vyváží obilí z přístavů Izmail a Reni na řece Dunaj
  V pátek a o víkendu bylo naloženo obilí do 16 zahraničních lodí, které na jaře uvízly v ukrajinských přístavech. Celkem ca 580 tisíc tun obilí.
  Prezident Zelensky v pátek uspořádal v Oděsse setkání velvyslanců a novinářů států G7 a Turecka, aby se seznámili s postupem prací.
  Odjezd lodí se připravuje v podobě konvoje pod vedením lodivoda v pondělí 1. srpna. Bosporem by lodě měly proplout 3. srpna, směřují do Afriky a na Blízký východ. Na pohyb a bezpečnost konvoje budou dohlížet specialisté Koordinačního centra s pomocí doprovodných dronů a satelitního sledování.
  Dohoda o vývozu obilí je zatím uzavřena na 120 dnů. Předpokládá se tedy především vývoz uvízlého obilí z loňské úrody.
  Podle operativních celních údajů ukrajinské MinAgroPolitiki v novém zemědělském roce 2022/23 od začátku července Ukrajina exportovala 1,2 milionů tun obilí přes přístavy na Dunaji (Izmail, Kilia, Reni, Galati) a také železnicí. Z toho byla čtvrtina pšenice, desetina ječmene a většina kukuřice.
  Součástí „potravinové dohody“ je také výrazné zmírnění sankcí na vývoz potravin a hnojiv z ruských přístavů. Tento týden byly vypraveny z ruského černomořského přístavu Novorossijk první lodě s letošní pšenicí. Aktivní práci zahájil také přístav Berdjansk v Záporožské oblasti. Bylo vypraveno několik lodí s nákladem 100 tisíc tun loňské pšenice z území obsazeného ruskou armádou, odpluly do Turecka a na Blízký východ.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10160122230419253&set=a.10151268468884253

 20. Biden měl po několika dnech negativních testů na covid opět pozitivní výsledek v sobotu pozdě odpoledne. Prý zavedli přísnou izolaci (Oficiální vyjádření Bílého domu). Kdoví zda je to skutečně covid nebo už není Biden použitelný. Uvidíme. Pokud by bylo potřeba nahradit nefunkčního prezidenta, další v pořadí je Kamala Harris (A v tom případě potěš koště – bylo by to přesně podle denního hesla v pravém horním rohu této stránky). Pokud by i ta z nějakého důvodu vypadla, přichází na řadu Nancy Pelosi, která momentálně rajzuje někde po světě. Asi už slyším růst trávu…

  1. Tady je k tomu velice pěkný článek:

   https://igorchudov.substack.com/p/joe-bidens-paxlovid-rebound-caused

   Vybírám:

   Jak „funguje“ vakcína“

   „Místo toho, aby viděl virový antigen jako znamení k zahájení boje proti viru, imunitní systém říká „dobře, další injekce spike proteinu“ a ignoruje to. To umožňuje viru nekontrolovaně se množit a způsobit obrovské škody tím, že zabije různé buňky a poškodí náš kardiovaskulární systém a další. Infikovaná osoba cítí méně horečky a méně nepohodlí, než by cítila z robustní imunitní reakce, takže nemoc se cítí „mírnější“, ale to je vlastně špatná věc, protože virus se množí bez odporu. Tolerance vyžaduje čas, aby se projevila kvůli pomalé produkci IgG4, takže se to nestane hned po injekci posilovací dávky. Jakmile tolerance vstoupí v platnost, virus již není považován za „nepřítele“, ve stejné míře, v jaké by měl být viděn. Tolerance nakonec způsobuje, že úmrtí „na Covid“ vypadají jako úmrtí „s Covidem“. Pokud osoba tolerantní ke špičce zemře na infarkt, ke kterému dochází v důsledku nadměrné exprese viru, může se to zdát nesouvisející. Ale není to nesouvisející.

   1. Připadám si jako kdybych seděla v autobusu, kterému právě selhaly brzdy. Nikdo si toho ještě nevšimnul, ale já už mám zatnuté zuby i to, na čem sedím. Ale máte pravdu, když volit jestli se smát nebo brečet, u vědomí, že s tím stejně nic nezmůžu, smích je ta lepší volba.

   1. Já se bojím, aby se to neuchytilo tady, abyste k nám část roku nepromlouval jako Zakladatelka nebo aby sem najednou nepsala Targuska nebo Asfaltová holubice. Také Laďka!!! by mi skřípala mezi zuby.

    1. Já myslím, že Vaše obavy jsou v tomto směru liché. Já bych transformaci do opačného pohlaví opravdu nezvládl. Zvládnu kde co, ale tady narážím na své limity.

     Když si přečtete moje staré texty, nahlédnete, že je to prostě nemožné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.