28 září, 2022

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


540 thoughts on “Tribuna

 1. Média opět perlí. Kadyrov se prý vzepřel příkazu mobilizovat. Přitom řekl, že už před několika měsíci poslali tolik dobrovolníků a „dobrovolníků“, že už teď nemusejí nikoho posílat. Na počet obyvatel povolali víc můžu než jiné oblasti a republiky. Proto to není žádný náznak vzpoury, jak to novinář interpretuje. Ať si každý myslí, co chce o tamním režimu, ale tohle je moc odvozovat opačné nesmyslné závěry.

  1. Kadyrovovi jde o hodne, s padem Putina by musel utect z Cecny a nekde pozadat o azyl. Ale kde? Kadyrov je horky brambor, toho jen tak nekde nebudou chtit. Treba se vubec nerozmazava smrt toho zajateho vojaka z Azovstalu, ktereho si Kadyrov pozval na pohovor kvuli zneucteni sve matky. Cestou dostal infarkt- kdyby prezil, neprezije Kadyrov. Respekt pred Kadyrovem je celosvetovy.

   Vcera rikal Strelkov: „7 let bez jednotici ideje.“ Ja rikam: 35 let bez ideje.
   Kadyrov byl *jediny*, kdo dokazal v operaci zdvihnout prapor moralky a ideje- a pokud jste si vsimnul, lze registrovat vazne minene hlasy, navrhujici Kadyrova za budouciho prezidenta RF.

   To svedci o vaznosti situace. Vcera Podoljaka potvrdil me uvahy o tom, ze RF se vratila ke svym carskym korenum a funguje jak imperium za Gogola. Odvodove komise berou namisto vyzadanych specializaci kohokoliv, jen aby nemely moc prace a co nejdrive splnily narizeni. Prestarle i nemocne, vsjo ravno, hlavne co nejdrive a bez problemu s nadrizenymi. Podobne probihala mobilizace za rusko-japonske valky 1905, kterou zacal pad imperia.
   Doporucuji se kouknout na okolnosti tehle valky, paralel je tam vice a zacinaji uvahami „do svestek jsme doma“, nekompetentnosti a fatalnim podcenenm protivnika. Rusko pomalu zacina hledat sveho Lenina, administrator Putin se do prichazejicich casu nehodi, na to je moc slaby.

   1. Riskuje vláda hodně. Jak dopadl poslední car, který taky mobilizoval? Církev by těžko přijala muslima za prezidenta i do hodně generálů by bylo proti tomu mít ho nejvyššího velitele, aby stal nad nimi místo vedle nich. Za pár let budou mít problém, že ve funkcích je zabetonovaná stará garda. Jen málo mladších je v nejvyšších patrech politiky. O velké podpoře případného povstání v Čečensku pochybuju. Co nabízí lidem exilová vláda, další válku za nezávislost a zničení všecho, co tam postavili v posledních letech? Pokud se Rusko nerozpadne na malé státy, ekonomika nezávislého Čečenska by těžko mohla fungovat obklopena Ruskem. Přišli by dotace a vliv na celostátní politiku. Vláda vždycky může být lepší než je a méně zkorumpovaná, ale jak všechny lidi ve státě, jakémkoliv státě, narovnat na místě vyhrazeném jednou ideologií? Mnozí se tam nevejdou. Rusko s tímhle nemá dobré zkušenosti.

    1. Cecna je klanove spolecenstvi tvrdych horalu- staci, aby jejich vudce projevil slabost, ci nerozhodnost a jde od valu, navic bez hlavy.
     Muslim prezidentem je otazka, ovsem Rusove maji s atypickymi vudci zkusenost a s Hordou se take vyrovnali po svem- prakticky usoufdili, ze je lepsi mit za hlavu statu chana, nezli hlavu Radu nemeckych rytiru: Chan chtel jenom penize, velmistr penize a dusi (konverzi na katolictvi).
     Za sebe rikam, ze kdyby situace zhoustla, po Kadyrovovi sahnou bez problemu, s vetsinovym spolecenskym konsenzem.

  1. Řada lidí se doposud datové schránce bránila, a to kvůli řadě problematických aspektů. Obavy panují například z fikce doručení. Jsou na místě?
   Fikci doručení nelze vnímat jako past na majitele datových stránek, ale primárně jako nástroj proti nežádoucím obstrukcím při doručování zásilek.

   Jaká zde tedy platí pravidla?
   Na základě tzv. fikce doručení se dokument zaslaný datovou schránkou považuje za doručený desátým dnem od jeho dodání do datové schránky.

   …aneb jak sam sebe poprit ve dvou vetach.

 2. Něco dalšího k hospodaření Ukrajiny s pomocí:

  „Zkorumpovaná Ukrajina:

  Téměř veškerá pomoc EU zřejmě končí na černém trhu. Informace uniklé z Ukrajiny a potvrzené nezávislými pozorovateli opět poskytují vhled do všudypřítomné korupce, která v zemi převládá: Podle Skupiny států proti korupci (GRECO), která je součástí Rady Evropy, byly odkloněny finanční prostředky na pomoc ve výši více než 55 milionů EUR. To není vše: Podle zprávy bylo v regionu za posledních šest měsíců odcizeno 22 přepravních kontejnerů, 389 železničních vagonů a 220 nákladních automobilů s humanitární pomocí z oblasti Záporoží. To odpovídá téměř 100 % celkových dodávek pro tento region. Ukradené zboží bylo později nabídnuto k prodeji v ukrajinských obchodních řetězcích.

  Celkem od března do srpna 2022 zaslala EU Ukrajině humanitární zboží v hodnotě více než 360 milionů eur. Podle skupiny GRECO bylo odcizeno zboží v hodnotě 342 milionů eur. Tato čísla odpovídají celému katalogu podobných zpráv: Již v květnu bylo známo, že velká část humanitárních dodávek dodaných na Ukrajinu byla zpronevěřena a soukromě prodána.

  Jak uvedl i britský Telegraph, zdravotnický materiál byl také opakovaně kraden a prodáván v lékárnách – i když veřejné lékařství na Ukrajině by mělo být zdarma. Jeden lékař vysvětlil, že „99 % všech nemocnic na Ukrajině“ je zkorumpovaných – dokonce i v době války.

  Zahraniční bojovníci, kteří vstoupili do Mezinárodní legie, aby pomohli Ukrajině, hlásí, že i v rámci této jednotky bují zneužívání moci a korupce, přičemž vojáci dokonce dostávají rozkaz od velitelů rabovat ukrajinský majetek. A v červnu se na darkwebu objevily zprávy o prodeji západních válečných zbraní zkorumpovaným ukrajinským armádním personálem….“

  https://gatesofvienna.net/2022/09/the-bottomless-corruption-of-the-ukrainian-state/#more-54489

  https://www.wochenblick.at/allgemein/korrupte-ukraine-grossteil-der-hilfsgueter-wird-unterschlagen/

  Divím se, že ten stát vůbec nějak může fungovat a že se najde tolik lidí, co je ochotno za něj dobrovolně padnout.

  Kdyby tak politici, kteří posílají do takové černé díry prostředky, museli jednou za tohle skládat účty…

  1. Proč myslíte, že se Zelenskému a jeho melody boys zachtělo ukázat na vnějšího nepřítele?
   Aby se nemuseli opřít do korupčniků doma. Celkem běžný trik. Ukázat prstem na nepřítele je základ. 😡

   1. Helanov: v únoru před invazí byla naprostá většina dělostřelby z vládního území na separatistické a naopak byla mnohem slabší. To vychází ze veřejných zpráv pozorovatelů mezinárodní mise OBSE. Proč to dělali, když válku nechtěli? Jedině že by Ruska armáda střílela z tylu na přední zákopy separatistů. Proč se vysmívali minskym dohodám hlasitě ve chvíli největšího napětí na hranicích v lednu? Proč ani své civilisty nevarovali, když už něco tušili a měli informace z USA? Proč nezaminovali Perekop, když Arestovyc správně předpověděl roku 2019, že tam půjde z Krymu velký útok k Dněpru? Chování politiků země, kteří, jak všichni říkají válku nechtěli, bylo podivné v týdnech těsně před únorem. Podivné. Mám soucit s obyčejnými lidmi, ale těžko to jde s politiky.

    1. Kdykoli chce někdo potrestat politiky, potrestá obyčejné lidi. Chápu, že záměr je poštvat lidi proti vládě. Ale není to fér.
     V tomhle případě Pravda a Láska tu válku chce. Kdyby se zítra Rusové stáhli, co by asi následovalo?
     1. Vybudování základny USA na Krymu.
     2. V Pobaltí už by si místní nebrali servítky v ostrakizaci ruskojazyčného obyvatelstva.
     3. Majdan někde na Kavkaze, asi v Grozném.
     S jídlem roste chuť a Amíci jsou takový Otesánek. A už dost dlouho nepapali.

     1. Neútočili by na Rusko konvenčně, to už vyvrátil bloger Kechlibar jako nesmysl, ale mohli by hybridně, jak to navrhl George Friedmann napojený na Deep state v díle Příštích sto let, že by tlačili na Bělorusko ze severu, západu i jihu. Snažili se získat vliv v Kazachstánu a Gruziii. Možná i v Arménii a Ázerbájdžánu hoši ze CIA.

      Je to strašný, když si uvědomíme, že se blížíme k použití ZHN a mír je jako fata morgana vzdálený. Rusko má slabou měkkou sílu v politice, když používá armádu jako nástroj šíření vlivu, tím si sousední státy odcizuje, a EU stačí pár neurčitých slibů k šíření vlivu ve státech, kde si lidé unii idealizují.

 3. Chápete někdo „logiku“ energetických „úspor“?
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/energeticke-uspory-urad-vlady-strakova-akademie-premier-fiala.A220922_094131_domaci_wass
  Úřad vlády NAKOUPÍ LEDky místo žárovek a zářivek, ZAPLATÍ zateplení půdy a na energiích „ušetří“ cca 2 mega Kč.

  Ty LEDky jim dá někdo zadarmo?
  Zateplení půdy také pořídí zadarmo?

  Tohle se týká každého, kdo mele cokoli o „energetických úsporách“.
  Pokud nejde o prosté omezení spotřeby topiv, vody, energií, žárovek a pod. , NEJEDNÁ se o žádné úspory, nýbrž o prakticky nenávraté INVESTICE (tedy náklady).

  1. Ve strakovce budou LEDky
   už to vidím, jaké pletky
   v tamním přítmí nastanou.
   Kdoví, kdo pod sutanou
   přijde za kadetem bíglem
   jakým ho obšťastní fíglem,
   co si šňupne muřínová
   a zda přijde TV Nova.
   Zateplí se střechy, stropy,
   uvnitř budou zase tropy
   ale za míň kaček,
   nevidím v tom háček.

 4. Prokydejmw novou událost. Výměna. Medvedcuk a pět významných Rusů nebo proruskych Ukrajinců za víc než 200 zajatců z Mariupolu. Co je cenného na Medvedcukovi, že ho vyměnili za 200 zajatců, když předtím Kreml tvrdil, že nebude vyměňovat jedny ukrajinské občany za jiné, protože jich můžou v Kyjevě zatknout kolik chtějí? Velitele Azova prý budou v Turecku v internaci do konce války. Někdo to pokládá za slabost Ruska. Někdo to může považovat za pokus oslabit morálku ukrajinské armády a Azova. Protože co si budou myslet zajatci nižších hodnosti a jejich příbuzní, když velitelé se nechali vyměnit přednostně? Velitelé Azova chtěli, aby se ostatní odvážné obětovali za vlast, ale sami se snažili přežít i za cenu takové dohody o výměně. Porovnejte si to s případy, kdy velitel odmítl být vyměněn, když jeho muži nebudou propuštění s ním. Jako McCain ve Vietnamu, ať byl jaký chtěl potom v politice, musí se mu v tomhle přiznat odvaha a zásadovost, že jako syn admirála nechtěl mít výhodu.

  1. Jak média manipulují. Titulek Medvedcuk za 215 zajatců. V textu je že s ním bylo propuštění 55 zajatců. Skutečnost? Další budou propuštění za několik hodin. Je to 215 zajatců za Medvedcuka a 86 nebo 87 dalších zajatců a to budou asi vyšší důstojníci a piloti. Výcvik pilota je drahý desítky nebo spíš stovky milionů. Kremlu záleží na oligarchovi z nějakých důvodů, i když to část veřejnosti naštve. Kyjevským politikům záleží na na velitelich Azova ve chvíli, kdy bez váhání obětují desítky tisíc řadových vojáků. Azov napodobuje Waffen SS. Velitelé SS byli zločinci, ale v takové situaci by si asi vzali život než se nechat zajmout a žádat výměnu. Ti z Azova chtějí obětování života jen po ostatních.

   1. Z azovských nácků asi vydolovali, co potřebovali, a teď by byli už jen problémem.
    Popravit je nemohli ( ikdyž by byl milion důvodů pro a i když by s tím souhlasila spousta lidí; ale proč z nich dělat hrdiny), živit je nechtěli, tak je vrátili Ukrům.

    1. Část ruských blogeru výměnu odmítá. Trest smrti bude v DLR zrušen, jestli se referendem připojí k Rusku aspoň dokud ho Rusko neobnoví, ale to nevíme, co udělají. Jenže tím by porušili i nepřípustnost retroaktivity, když by vynesli trest, který v době si páchání zločinu ještě nebyl zaveden. To je vždycky těžký. Měli z nich udělat mučedníky nebo je vrátit s vítěznými gesty? Bude Ze v Bankova street nadšený? Teď je vítá, ale nebudou mu vyčítat, že je v tom dlouho nechal? Medvedcuka vyměnili přes ujišťování, že ho vyměnit za nikoho nemůžou, když nemá ruské občanství. Není to první ani poslední výměna jen tentokrát vyměnili důležitější lidi obě vlády. Novináři v tom vidí naději na mír, ale na to je ještě brzo. Výměna nic víc neznamená. Medvedcuk byl nejvýznamnější zástupce opozice na UA. Už tam asi nikdo nezbyl, když i Šarij je ve Španělsku ve vyhnanství.

 5. Není to jen „částečná“ mobilizace. Teď to bude teprve průšvih, říká Votápek

  Místo „částečné“ mobilizace dojde k maximální – k takové, jakou si Rusko může logisticky dovolit.

  A Evropa by si měla uvědomit, že pokud nenapne síly, zhroutí se celý evropský způsob života, řekl

  Seznam Zprávám Vladimír Votápek.

  Vyhlášení mobilizace v Rusku je mimo jiné výsledek zákulisního boje v okolí Vladimira Putina. Mobilizace 300 tisíc mužů jsou Rusové schopni a neměli bychom je neustále podceňovat, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Vladimír Votápek, který mimo jiné působil jako generální konzul v Petrohradu.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-neni-to-jen-castecna-mobilizace-ted-to-bude-teprve-prusvih-rika-votapek-214863#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Vojáci, kteří cvičili Vostok, ti budou asi první linie.

  Mobilizovaní, ti asi budou dočišťovat.

  Bůh s námi.

  Dobrou noc.

 6. Vážení umělci, podnikatelé v gastro , cestovním ruchu a službách.

  Poděkujte naší vládě, za ceny energií, jaké máme.

  Musíme šetřit na zbytných výdajích.

  Já preferuji teplo, asi jsem barbar, ale i ti sháněli klestí na oheň.

  Možná proto nebydlíme na stromech.

  Češi se tepla nechtějí vzdát. Radši omezí nákupy a zábavu, ukazuje průzkum.

  Tepla se ale vzdát nechtějí a raději ušetří na tom, že odloží nákup věcí, které jsou pro ně nezbytné.

  Až 68,5 % lidí odpovědělo, že odloží nákup oblečení či spotřební elektroniky,

  a 61 % respondentů zase plánuje ušetřit na kultuře, sportovních akcích a dovolené.

  Více si o tom můžeš přečíst v našem článku.

  https://refresher.cz/121792-Cesi-se-tepla-nechteji-vzdat-Radsi-omezi-nakupy-a-zabavu-ukazuje-pruzkum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  Oběd? Bohužel, skončili jsme po 25 letech.“ Zavřených hospod a jídelen jsou už stovky
  21. září 2022
  Jindřich Kolomazník

  „Jdete na oběd?
  Tak to bohužel.
  Museli jsme zavřít.
  Po pětadvaceti letech.
  Už to nešlo udržet,“ říká pomocná kuchařka z obědové jídelny s až poetickým názvem „Prima chlebíček“ v pražské Londýnské ulici, která donedávna byla součástí stejnojmenných lahůdek.

  Jídelna v pražské Londýnské ulici byla oblíbená mezi bílými límečky z okolí i dělníky.

  Mohli si nabrat z několika druhů salátů, dát si pořádnou polévku, vybrat si ze tří, čtyř dobrých jídel.

  „Už mne nebavilo pořád zdražovat.
  Na teplé kuchyni musíte pořád něco vymýšlet, a přitom byl problém s dodávkami stále dražších surovin.

  Podnikání v gastru je pro třicátníky s pevnými nervy, a ty já už nemám,“ říká šéfka firmy Prima chlebíček Ivana Ivánková (60).

  https://faei.cz/obed-bohuzel-skoncili-jsme-po-25-letech-zavrenych-hospod-a-jidelen-jsou-uz-stovky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Bohužel, bez jídelen a hospod se snad obejdeme, ale bez obchodů to bude horší.

  Já jsem v seniorském věku, ještě mám řidičák, ale co bude, až o něj přijdu, nebo nebudu mít na benzín?

  To je taky dobré předvolební téma.

  Po volbách, po seniorech ani pes neštěkne.

  Z vesnic mizí obchody i oblíbené podniky. Nezaplatíme energie, smutní majitelé

  Markéta Lankašová
  2. září 2022

  Násobně vyšší účty za elektřinu i dopravu a zkracující se fronty zákazníků s čím dál úspornějším obsahem nákupních košíků.
  První obchody, zejména malé vesnické koloniály, kvůli drahotě krachují.

  A náhrada za ně je pro místní v nedohlednu.

  Je to i případ Keřkova, městské části města Přibyslav, kde žijí asi dvě stovky lidí.

  Když tam v dubnu 2016 zavřela prodejna potravin, místní začali být závislí na pojízdných prodejnách.

  Zejména senioři proto přivítali, když po více než půl roce cedulka na dveřích koloniálu zase hlásila Otevřeno.

  „Už ráno jsme si mohli nakoupit čerstvé pečivo.

  Jak na svačiny pro děti do školy, tak pro chlapy do práce.

  Jednou týdně se dovážely uzeniny.

  Bylo tam cukrářské zboží i chlebíčky.

  Zákazníky jsme byli většinou my důchodci.

  Velmi jsme si cenili toho, že nemusíme pro pečivo a těžké balené věci do města.

  Navíc tam vždycky byl vzorný pořádek, prodavačka byla ochotná a s profesionálním přístupem,“ vzpomíná místní seniorka Marie Voralová.
  Zdroj idnes

  Co dodat.

  Koho zvolíme, toho budeme mít.

  Dobře nám tak.

  Stěžovat si pak můžeme na lampárně.

  Dovolím si jenom připomenout, že dnešní mladí, krásní, chytří, úspěšní, pokud budou mít štěstí, tak brzo zemřou, protože jinak budou ve stáří odkázaní na jiné mladé, krásné, chytré, a úspěšné.

  Mladí se rychle učí.

  1. Dalibor Martínek: Přestaňme přidávat peníze důchodcům. Každý ať se snaží sám za sebe

   Dalibor Martínek
   15. 8. 2022 5:30

   Dva vysloužilí politici, Mirek Topolánek a Mirek Kalousek, navrhují vládě omezit valorizaci důchodů.

   Napsali o tom článek.

   V něm tvrdí, že na neustálé zvyšování penzí za chvíli nebude stát mít peníze.

   Už teď je schodek důchodového účtu asi padesát miliard korun.

   Mají pravdu, pánové.

   Škoda, že když byli u vlády, nevymysleli nějaké chytřejší řešení.

   Kalousek pekl jakousi reformu za zády veřejnosti s majitelem bezpeční agentury Vítem Bártou, bohužel před deseti lety také členem vlády.

   Jejich špatně postavená a špatně komunikovaná „reforma“ zákonitě skončila po pár letech na smetišti dějin.
   Kalousek za ní dodnes brečí.

   Nyní mají bývalí vládci potřebu se vyjadřovat k penzím.

   Nejsou sami.

   O penzích mluví kde kdo.

   Bohužel, všechny nápady jsou ze stejného, populistického kadlubu.

   Ať už jde o bývalé „pravicové“ politiky, odboráře, křesťany či jiné činovníky, všichni se drží statutu quo.

   Co nejvíce přidávat „chudým“ důchodcům.

   Ať už jsou chudí, nebo ne.

   A hlavně nezbořit ten náš úchvatný důchodový systém….“

   Dalibor Martínek: Přestaňme přidávat peníze důchodcům. Každý ať se snaží sám za sebe

   https://www.newstream.cz/nazory/dalibor-martinek-prestanme-pridavat-penize-duchodcum-kazdy-at-se-snazi-sam-za-sebe

   Nikomu nepřeji nic zlého, ale Dalibora Martínka si karma najde.

   1. Vzhledem k tomu, že sem skoro nikdo nechodí, dovolím si drzý názor.
    Co když má ten Martínek v něčem pravdu?
    Pokud má průměrný důchodce cca 18000, já sama mám k dnešku 17782 , pak by měla mít rodina se dvěma školáky 72000 . Pro mnoho rodin jen hezký sen.
    Nemluvě o tom, že dítě potřebuje daleko víc , než penzista. Kvalitní stravu, neb roste. Oblečení na něm jen hoří. Důchodce většinou už jen dotrhavá staré věci.
    Teď právě řešej, jak udržet v chodu v zimních měsících vnitřní prostory pro sporty. Osobně bych se raději trochu uskrovnila, aby moje vnučka mohla i v zimě hrát ragby a kluci chodit trénovat hokej.
    Kdysi jeli na školu v přírodě všichni. I na lyžařský výcvik.
    Dneska jede na školu v přírodě sotva půlka třídy. A školní výlet je pro velkou část rodičů moc drahý.
    O lyžařském výcviku ani nemluvě.

    1. Nepsala jste nedávno něco o tom, že máte příjemnou rentu z investic?
     Nic Vám tedy nebrání se trochu uskrovnit a platit vnoučatům zvýšené náklady na opravdu nákladné koníčky (což hokej i rugby jsou).

     S průměrným důchodcem to je jako s pečeným kuřetem.
     Většina má jen malý kousek, ale malá skupina sežere skoro celé kuře.

     1. To je nesmysl. Mám jen důchod, úspory žádné. Ale v pohodě vyjdu. Určitě i díky panu domácímu, ačkoli mám malý být zrenovovaný jako 1. ktg, platím jen jako za čtyřku , směšný nájem. A jsem spořivá. Ještě mi zbyde pro vnoučata.

    2. Helanov napsal:21 září, 2022 (19:41)

     Já se snažím být slušný, nechci plevelit, a ředit diskuze na jiná témata, proto to dám i tam, kde skoro nikdo nechodí.

     Důchodci nežijí na něčí úkor, protože taky vychovali děti, utáhli si opasky, abychom se měli líp.

     Otázkou je, proč se nemáme líp?

     Úspory, které jsme měli, nám spapala inflace.
     Na Seznamu je Kalkulačka inflace v Česku

     10 000 Kč vložených v květnu 1992, má v květnu 2022, po 360 měsících hodnotu 2 663 Kč.
     Hodnota peněz je kvůli inflaci o 73% nižší.

     Co šlo v roce 1992 koupit za 10 000 Kč,
     za to by jste v roce 2022 zaplatili asi 37 553 Kč.

     Dříve jsme si dělali legraci, že 1 Kalousek je jednotkou úspory, ale i přesto za Kalouska se měli důchodci lépe, než po něm.
     https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/analyza-meli-se-duchodci-za-kalouska-lepe-40359135

     Nikdo vám nebrání se uskrovnit, aby vaše vnoučata mohla sportovat.

     U nás se říká, že rubáš nemá kapsy, že peníze si do hrobu nevezmeme.
     A taky že jedna matka spíš uživí 10 dětí, než deset dětí jednu matku.

     Na závěr.
     Je chybou důchodců, že rodina se dvěma školáky nemá 72 000 Kč?

     Je chybou důchodců, že je problém udržet v chodu sportovní a jiné mimoškolní aktivity dětí?

     Chcete pro vnoučata něco udělat?

     Jděte volit.

     Pak je šance, že vaše vnoučata se budou mít lépe.

     Přeji vám, ať si ještě dlouho ve zdraví užíváte důchodu a vnoučat.

     1. Moje vnoučata jsou v pohodě, zeťák umí zabezpečit rodinu.
      Ale hodně dětí takové štěstí nemá. Měla jsem na mysli právě ty děti.

     2. Josefe původní,
      nechci rejpat, ale do těch sr@č** přivedl republiku kdo???
      Mladí???
      Anebo dnešní důchodci?
      🤔
      Prosila bych trochu sebereflexe.

      1. Madame Vy jste mě probudila. Nikdy jsem nic Nikam nenapsal. Reaguji na slůvka já sama a moje vnoučata:

       – souhlasíte s větičkou že normální člověk světem poměřuje sebe zatímco narcis sebou poměřuje svět?
       – vnímáte že na světě existují i jiní lidé?
       – na téma kdo to někam přivedl: drží tady moc lidi nebo strany nebo zájmy?

       1. Moc drží ti, které jsme si sami zvolili.
        A budou ji držet tak dlouho, dokud si nezvolíme jiné.
        A chtělo by to co nejrychleji. Protože svobodné volby ani zdaleka nejsou samozřejmost !!!

     3. Jinak:
      Moje babička snídala chleba nalámaný v meltě, obědvala brambory s kouskem tvarohu a večeřela to co ráno. Jednou týdně si dopřála čtvrt kila mletého a upekla sekanou.
      Moje matka ve stejném věku si mohla namazat housku taveným sýrem a maso si mohla dopřát častěji.
      Když se podívám do nákupního vozíku dnešních penzistů, tak mě přecházejí zraky.
      Co dříve odnesl důchodce v síťovce, to dneska sotva utáhne v tašce na kolečkách.
      Myslíte že přeháním?
      Myslíte, že je možný trvalý rozvoj a pokrok?

      1. Helanov napsal:
       22 září, 2022 (20:49)

       Já taky nechci rejpat, ale když jsme u hen té sebereflexe.

       Dnešní důchodci demonstrovali proti výstavbě Temelín?

       Dnešní důchodci se přivazovali ke stromům, těžním strojům, a lezli na komíny elektráren?

       Dnešní důchodci rozbíjeli monopoly, nejen energetické?

       Dnešní důchodci prosazovali energetický tunel?

       Dnešní důchodci neprodloužili dlouhodobé kontrakty na plyn a ropu?

       Dnešní důchodci stávkovali za klima?

       Dnešní důchodci přišli v roce 1991 při inflaci 56,6% o úspory za polovinu produktivního věku.
       Při obdobné inflaci ve Venezuele šlo o „státní bankrot“, u nás to byla transformace.

       Dnešní důchodci si za Kalouska utáhli opasky, aby se naši mladí měli líp.

       Dnešní důchodci byli poučeni, že kdo chce mít děti, musí na to mít (peníze).

       Dnešní důchodci museli držet ústa a krok, protože bylo mnoho nemocnic, lékařů, sester, řidičů, lopat. Komu se to nelíbilo, mohl jít.

       Dnešní důchodci slyšeli: Přemluv bábu, dědka.

       Je pravdou, že jeden dnešní důchodce řekl:

       MARGUERITTO, BUĎTE TRPĚLIVÁ. PŘIŠLA DOBA, VE
       KTEROU JSME VŮBEC NEDOUFALI. UTEČE PÁR LET, LIDÉ
       TADY BUDOU MÍT PROBLÉM SE NAŽRAT A PAK JIM BUDE
       JEDNO, CO SE KOMU VRÁTÍ.“

       Asi máte pravdu, dnešní důchodci to způsobili.

       Dříve jsme nákup odnesli v síťovce, protože obchody byly na každém rohu.

       Já se do cizích nákupních vozíků nedívám, protože mým heslem je, přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno.

       Závistí bych si ničil pouze své zdraví.

       Bráním vám, aby jste jedla to, co vaše babička a matka?

       1. Když byla řeč o důchodcích, úsporách, inflaci a devadesátých letech. V roce 1989 jsem bydlel v Praze v garsonce za 43,- Kčs měsíčně. I chudý důchodce měl našetřeno na nájem na mnoho let. A najednou to bylo spíš pár týdnů ..

        1. Canoso, zeptám se hnusně :
         Proč myslíte, že socialismus bolševického typu zkrachoval?
         Ono to přerozdělování má něco do sebe. Ale není samospasitelné a nedá se provozovat věcně. Taková země neexistuje, kde by se měli všichni dobře.

         1. On ani tak nezkrachoval. Byl zkrachován zvenčí. Mimochodem – dnes nám chybí asi 15 Temelínů nebo jejich uhelných ekvivalentů. Není to mnohem větší krach?

    3. Je potřeba dělat všechno pro to, aby mladí byli samostatní a měli práci, která je dobře uživí (“blbé děti, malé důchody”). Nevolit ty, kteří likvidují pracovní místa (Vystrčil & kolektiv).

 7. To mi hlava nebere.

  Nedávno bylo všechno OK.

  Zvýšení plateb za pojištěnce nebylo potřeba.

  A nyní tohle.

  To Válek nebude mít radost.

  Bez kompenzací budou muset poskytovatelé začít řešit jiné věci, než je péče o nemocné, říká šéf Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko
  20.9.2022
  „….Zhoršení kvality, dostupnosti i objemu poskytovaných zdravotních služeb je riziko, které reálně hrozí, pokud ministerstvo zdravotnictví nebude řešit finanční hrozby plynoucí z prudkého zdražování.

  Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka totiž budou muset v pudu sebezáchovy začít poskytovatelé řešit jiné činnosti, než je péče o nemocné.

  Už teď někteří přistoupili k tomu, že škrtli investice a začali šetřit všude, kde se dá……“

  https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/09/bez-kompenzaci-budou-muset-poskytovatele-zacit-resit-jine-veci-nez-je-pece-o-nemocne-rika-sef-sdruzeni-ambulantnich-specialistu-zorjan-jojko/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  Nepatří to na Lampárnu?

  1. Vlk umí a zná.

   Bohužel se ukázalo, že MUDr. Kamal Farhan, poslanec za ANO a člen Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR si svou informaci, že Fialův kabaret asociálů hodlá těžce oškubat při tzv. „hledání rezerv“ v rozpočtu připraveném ještě Babišem -NELHAL A … Pokračování textu →
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/02/08/flash-tak-je-to-s-tim-orezanim-penez-pro-zdravotnictvi-pravda/

 8. Není to podraz na voliče KDU-ČSL?

  Válek vyzývá ty, kteří mají pouhé příznaky.

  Voliči této strany jsou převážně starší, a disciplinovaní.

  Voličům jiných stran to asi bude šuma fuk.

  Válek: S příznaky covidu nechoďte k volbám

  https://www.novinky.cz/clanek/volby-komunalni-valek-s-priznaky-covidu-nechodte-k-volbam-40409156

  Vláda lidem poprvé kvůli covidu upře volební práv

  Pozitivní test na covid lidem poprvé zabrání v účasti ve volbách.
  Poněkud paradoxně k tomu dochází poté, co po dvou letech razení často tvrdých restrikcí zastává nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) opačný přístup.

  Vláda se hájí tím, že by řešení situace bylo příliš složité, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jde pak zkrátka o stejný přístup, který se týká všech infekčních chorob.

  S vysvětlením však naráží i na tvrdou kritiku a zaskočené voliče.

  Zatímco v předchozích letech stát řešení našel, letos vláda pouze konstatuje, že zůstanou tisíce lidí bez možnosti, jak vykonat své volební právo.
  V senátních a krajských volbách v roce 2020 i loni při volbách do Sněmovny mohli volit i lidé v karanténě, loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.

  K řešení přitom tehdejší vláda přistoupila i po nátlaku opozice, která je u moci nyní.

  Mezi kritiky tehdy patřil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který volal po zajištění „ústavního práva volit všem“ lidem.

  Nyní má na situaci poněkud rozdílný pohled.
  „Nemyslím, že by to mělo mít nějaký vliv.
  Pokud se díváme na volební účast, bývá do komunálních voleb ve středně velkých městech nějakých 40 procent,“ komentoval situaci ministr vnitra Rakušan pro Českou televizi….
  https://echo24.cz/a/Secxq/volby-covid-vlada-izolace-koronavirus-pozitivni-test?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

  Nevím, jak u vás, ale u nás lidé padají, ale nemusí to být covid.

  Ti zodpovědní jdou na testy, my ostatní na štamprli.

  Na zdraví.

 9. Milá redakce,
  nebylo by možné občas převzít nějaký článek z webu bornová.pub ?
  Nikola Bornová píše moc zajímavě a má i smysl pro humor, příjemně by se to tady oživilo.

 10. Dumal jsem, dumal, jak Vidlák povídal …

  No a teď hodím do placu něco možná až „svatokrádežného“, co nezaznívá moc často (pokud vůbec). Možná budu za nedovzdělanou naivku či za někoho horšího. Dlouho jsem váhal, ale nemohu si pomoci – musí to ven …

  Uprostřed vší nejistoty jsem si jist, že i když jsme proti RF zemičkou docela mrňavou, cvrkot u nás dost bedlivě sledují. (Třeba i naši diskusi. Proč ne?)

  Lze předpokládat, že už dávno je jim jasné, že ten podivný(?) a stupňující se vývoj u nás (a nejen u nás) během posledního hejna let nepramení z vůle lidu. A nejsou tak blbí, aby nevěděli, co dokáže jedna rovněž mrňavá jiskra …

  Nemýlím-li se, 7. října oslaví Voloďa sedmdesátku. Věřím, že do té doby už bude vědět, že se u nás hnuly ledy …

  A já si moc a moc přeju, aby to byla pravda. Vy ne?

  1. Tak to nevím. VVP je dost vzdělaný v dějepise. Divila bych se kdyby nevěděl, že my tady v kotlině vždycky šlapeme brázdu až do posledního dechu.
   Asi je to naše ňáké špecifikum.

 11. Co vy na to?

  Válek: S příznaky covidu nechoďte k volbám.

  včera 19:42 • Aktualizováno včera 20:20
  ČTK
  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyzval lidi s příznaky nákazy covidem-19, aby nechodili k volbám do Senátu a obecních zastupitelstev.

  Mohli by ohrozit ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí.

  Válek to uvedl na svém Facebooku.

  V senátních a krajských volbách v roce 2020 i loni při volbách do Sněmovny mohli volit i lidé v karanténě.

  Letos to není možné….

  … V předchozích letech byly kvůli covidu možné zvláštní způsoby hlasování.

  Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru.

  Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.
  …“
  https://www.novinky.cz/clanek/volby-komunalni-valek-s-priznaky-covidu-nechodte-k-volbam-40409156
  Není to porušení ústavního práva ?

  LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD
  jako součást ústavního pořádku České republiky.
  ….
  Článek 21
  (1) Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců.
  (2) Volby se musí konat ve lhůtách nepřesahujících pravidelná volební období stanovená zákonem.
  (3) Volební právo je všeobecné a rovné a vykonává se tajným hlasováním. Podmínky výkonu volebního práva stanoví zákon.
  (4) Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.
  …..
  https://www.psp.cz/docs/laws/listina.html

  Válův facebook je veřejná vzhláška?

  Dovedete si představit, kdyby tohle řekl Babiš?

  Médiím to nevadí?

  Nepovede to ke zpochybnění výsledků voleb?

 12. Že je naše současná tristní situace důsledkem ekonomické války , v tom Signalista nelhal.
  Jenom nedodám, že tu válku s Ruskem jsme začali my.
  Jsme malá země a dosáhnout energetickě soběstačnosti by pro nás bylo poněkud složité. Hlavně zbytečně, když na východ od nás pryští ropa ze země a plynu mají také na rozdávání.
  V Bílém domě si musejí mnout pacičky. Tak ten boj o zrušení Nordstreamu 2 nakonec vyhráli. A Signalista hýká blahem.

 13. Dvě hodiny v levém pruhu
  jako bych se točil v kruhu
  brzda plyn a plyn a brzda
  ta dálnice se projet skrz dá
  jen když práskáš 200 koní;
  když je nemáš nelez do ní!
  Uhni hňupe, co se sereš
  kua a kam ty se dereš
  vybrzdím tě, polský Juzku
  co to smyčíš na tym vuzku!
  Voda chvistá, tma jak v řiti
  to hovado jednym svítí
  doprdele už jsem doma.
  Mnozí mají z toho koma.

  1. Z FB :

   Sedí žabka na prameni
   vnitřnosti má na kameni.
   Kázala mír v rybníku,
   nevšimla si Amíků.

   Že odmítla jejich zbraně
   n@srala je nevídaně.
   Co by se se žabkou sr@li,
   hned jí bříško rozpárali.

   Nechtěla se žabka dát,
   nechala se rozpárat.
   🐸

 14. Článek z Anarchistické federace, 6. 9. 2022:

  „Nenechat sociální odpor zhnědnout“
  *****
  (…) Několik poznámek k protivládní demonstraci, kterou pořádali představitelé ultrapravice

  O sobotní demonstraci na Václavském náměstí toho už bylo napsáno mnoho moudrého (i hloupého), takže se nebudeme snažit o nějakou pronikavou analýzu toho, co k ní vedlo. V následujícím komentáři se zaměříme spíš na to, co nás jako antiautoritáře*ky a anarchisty*ky čeká:

  1) Nejprve si přiznejme, že situace není ani zdaleka ideální a karty nejsou rozdány v náš prospěch. Účastnit se akcí, jako byla ta sobotní, je pro nás nepřípustné. Téma sociálního propadu nemalé části společnosti díky ze řetězu utrženým cenám energií a inflaci intenzivně reflektujeme, nehledě na to, že se týká nás samotných. Problémem je, kdo akci pořádal. V minulosti si podobní pořadatelé nejednou vysloužili různé podoby konfrontace (blokády, přímé akce…), ať už se snažili politicky přiživit na jakémkoli tématu. Nyní by to nebylo z několika důvodů efektivní, ať už kvůli současnému slabému mobilizačnímu potenciálu nebo skutečnosti, že nešlo jen o účast pořadatelů a jejich nejvěrnějších.

  2) Ačkoliv jsou mezi organizátory bizáristi, kovaní náckové, proruští aktivisté, přední postavy dezinfo scény a všelijaká antivaxerská chamraď, to samé nelze říct o (všech) účastnících. Půlka Václaváku „nácků a putinistů“ (naštěstí) v ČR na demonstraci nepřijde. Na jednu stranu to vypadalo, že se ultrapravici podařilo spojit napříč skupinami jako Trikolora, SPD, DOST, DSSS, Svobodní, Chcípl pes, Národní domobrana, Aliance národních sil, Odchod, Švýcarská demokracie, Manifest… Bez ostychu do této rodiny můžeme zařadit i KSČM, jejíž stalinistický kandidát na prezidenta byl jedním z řečníků horujících za „sbratření“ s Ruskem. Můžeme sice předpokládat, že podobné demonstrace se budou opakovat, ale těžko očekávat, že se uvedené spolky v rozhodném okamžiku zase nerozdrobí na rozhádané partičky.

  3) Hlavní odborová centrála ČMKOS paralyzovaná prezidentskou kampaní Josefa Středuly na příliš dlouho vyklidila pole, takže se „tradičně levicového“ tématu chopily dříve marginální subjekty, které lze z velké části bez přehánění označit za fašistické či protofašistické. Během covidu se prosíťovaly a naučily organizovat větší akce. To není dobrá zpráva. Přesto se zdá, že odbory se po dlouhé době chtějí přihlásit o slovo také v ulicích. Doufejme jen, že to nebude pozadí pro Středulovu prezidentskou kampaň a že odbory budou mít jako celek tolik rozumu, že jeho osobu upozadí, stejně jako že se nenechají využít jinými politiky.

  4) Co tedy může dělat anarchistické, ale i progresivně levicové hnutí? V první řadě je třeba se účastnit budoucích protivládních akcí, které budou organizovat například právě odbory, a nebát se převzít iniciativu, pokud to jen trochu půjde. V rámci takových protestů pak varovat před polovičatostí a jejich zneužitím v politickém boji.

  5) Naše požadavky jsou jasné: na krizi nesmí doplácet běžní pracující, zatímco energetické firmy inkasují rekordní zisky. „Plyn od Putina“ je nepřípustný. Ukrajinští pracující jsou naši spojenci a žádná opatření proti rostoucím cenám energií nesmí pozici ruského diktátora posílit.

  6) Dlouhodobě musíme tlačit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie a decentralizované energetiky a na maximalizaci energetické nezávislosti. Nesmíme přistoupit na narativ „když jde do tuhého, ekologie musí stranou“. Naopak je to příležitost posunout se při zmírňování klimatické krize. Současná situace je totiž z velké části způsobena právě závislostí na fosilních palivech.

  7) Identifikujme organizátory sobotní akce (i těch budoucích), rozkryjme vazby mezi nimi, jejich zdroje financování a monitorujme komunikační kanály, které používají. Nepřipravenost a šok z toho, „jak se to mohlo stát“ je velice, velice nepříjemná věc.

  8) Snažme se budovat antiautoritářské hnutí, které bude schopné samo podchytit sociální nespokojenost, namísto toho, aby jen přihlíželo, jak se jí snaží zmocnit hnědá špína, která ve skutečnosti touží především po vlastní moci, zavedení autoritářského pořádku ve společnosti vyčištěné od všech menšin, které se jí nehodí do krámu. Není divu, že právě Putin je jejich oblíbenec. (…)
  ———————————–
  Bod 4), 7), 8)

  1. No nazdar! A já pořád odkud se vzal ten „narativ“ a kam tak najednou zmizel. A už ho máme zpátky a v jaké obzvláště vypečené podobě.

 15. “Pendolino a protijedoucí osobní vlak se dostaly na stejnou kolej a zřejmě díky zásahu strojvedoucích zastavily několik desítek metrů od sebe. Příčinu události nyní zjišťuje Drážní inspekce.”

 16. Docela by mi zajímalo, co asi dneska dělá ( kdysi) ikona protiruského odporu Free Nadia ( Savčenko).
  Moc bych se divila, kdyby neseděla nejde v Kyjevu v ťurme. Pokud tedy ještě žije.

  1. Taky přemýšlím. Ti kdo se znelíbí, jsou zahozeni pryč…vděčnou vládou. V ruském vězení se jim hodila, ale jako kritička poměrů ve vkasti jim překážela.

   1. Doufám , že nedopadla hůř než ta barmská disidentka Aun Schan Su – Ťij. Ta dostala jenom dva roky domácího vězení. A také už není hvězdou spravedlivého odporu proti … těm, kteří né a ne políbit strýčkovi Samovi prsten.
    Zdá se, že přízeň západních humanistů je poněkud vratká.

 17. Zkusím slovenčinu:

  U jezera Ukerewe
  v jednym kuse černoch reve:
  Prečo tu tý hroši serú
  prečo nejdú do Maseru!
  Je tu samý hrošinec,
  kam má utiecť našinec?
  Z Tanzánie do Ugandy
  nepobežím, tam sú bandy,
  Kongo, Súdán – samá bieda
  zaujíma ma svišťov črieda.
  Do slovenských hôr,
  najlepšie čím skôr!

 18. Už dlouho se zamýšlím, že pokud by měla vzniknout nová strana a strana strukturovaná od zdola, tzn. strana, která bude mít skutečnou členskou základnu a nejen strana jen pro pár sebe vyvolených ( jak to zamýšlí Rajchl s PRO ), strana která by mohla nahradit zprofanované ČSSD a KSČM, její název by mohl být SOS.
  Sociálně Orientovaná Strana. Pro běžného občana dostatečně srozumitelné, pro běžného občana přitažlivé, obzvláště v této situaci. Dokonce bych si dokázal představit, že by se mohla SOS a.s.( to a.s. evokující akciovou společnost by se mohlo překládat třeba „aktivní straníci“ s tím, že by mohla skutečně jako akciová společnost fungovat a tím si zajistit finance na svou činnost zajistit třeba, že podporovatel( straník by vstoupil do strany zakoupením akcie-stranické knížky třeba za 1000 Kč.) Milion členů dá dohromady miliardu. Za tyhle peníze by se mohla vybudovat sociální síť a datové schránky pro každého člena. Pak by nebyl problém podřídit vedení strany kontrole vlastních členů vedení a mít možnost hlasovat v duchu přímé demokracie o čemkoli a nedovolit jim uhnout z vytyčené cesty. Navíc by se dalo zohlednit počet členů domácnosti tzn. například otec rodiny s určitým počtem dětí by si mohl přikoupit akcie za své děti a tak by měl také více hlasů, které by mohl používat při vnitrostranických hlasováních. Je to jen nástin, idea snad vhodná pro dopracovaní někým, kdo se politikou zabývá více a hledá cestu jak z tohoto marasu. Když se národ mohl poskládat na Národní divadlo, proč by si nemohl “ koupit“ svůj ukradený stát zpět. Co vy na to?

 19. CHCEŠ ZACHRÁNIT PLANETU? SEŽER KOČKU.
  “ Domácí mazlíčci škodí planetě, vyrovnají se obřímu esúvéčku. “
  Psali v Metru.
  Má to logiku. Mazlíčci žerou potravu a kočky dokonce jen maso. Jejich uhlíková stopa je nejděsivější.
  Malá kočka je daleko škodlivější než malý pes.
  🐶🐱💀
  Uff

  1. Souhlas. Kočky jsou vrazi ptáků a bezobratlých. Vidím to na své zahradě. Co sousedům chcípla kočka Bohuna,mám ještěrky až do září. Dřív se v květnu vylíhly a v červnu už ani noha.

   1. Oponuju! Moje kočka (vesnická směs, každou noc venku) mohutně likviduje myši a krtky. Sousedé mají zahradu samý krtinec a já skoro nic. A zmije, kterých je v okolí taky dost, se mi také vyhýbají. Občas přinese zakousnutého ptáka, ale to musel být nějaký chcípák. Párkrát jsem viděl, jak ptáka loví, nikdy se jí to nepovedlo.

     1. Kosi žerou běžně dokonce koi kapry v jezírku,ti mají u souseda životnost 10 dní. Z ptáků na krmítku jsou jurodivé. Pozorujete špatně .
      I zdrženlivé odhady počtu ptáků zabitých kočkami jsou šokující. Když vezmeme nejnižší počet koček, které se pohybují venku, a nejmenší počet ptáků, které kočky každoročně zabijí, získáme odhad 1,4 miliardy ptáků každoročně zabitých kočkami. Nejméně 32 druhy ptáků už vyhynuly z důvodu působení koček. Říká wiki
      Chudák papoušek kakapo dodávám já.

      1. souhlas.

       Naše siamská kočka, zrovna byla na ptáky vysazená. Vyskočila a chytla nízko letícího ptáka v letu. Zaposlouchala se a skočila do vysoké trávy. Vyšla s ptákem v tlamě.
       Jak někde hnízdo, už bystřila a pak ho vybrala s mláďaty. Někdy i se sedícím rodičem. Vyběhla po kmeni a větvích tak rychle, že pták ani nezareagoval.
       Když jsem pokosil půlku zahrady, celé se to za ráno, kdy padla rosa, nedalo stihnout, tak ležela ve vysoké trávě na kraji u posekaného. Tam sbírali potravu ptáci. Pak vyskočila a pták byl její.

       Jednou si všimla poletujícího rehka. Přistál na kraji stříšky asi 2,5 m vysoko. Bez váhání skočila na protější stěnu v pravém úhlu se stěnou stříšky, od té se odrazila ještě výš, tlapou s drápy vyhrábla rehka z okraje stříšky a jak padala, chytila ho druhou tlapou. Před dopadem ho pustila a přistála na všech čtyřech. Rehek vzlétl, ale nedostal se ani 3/4 metrů vysoko. Ihned po něm znovu skočila a tentokrát to bylo definitivní. To vše v několika vteřinách.
       Jiné kočky nosily drobné hlodavce, tato měla ráda lov na ptáky.
       Lovila s oblibou i vosy, kteret hned żrala. Občas ji vosa pochka do tlapy nebo do tlamy. To drsně vymňoukla. Ale požírala vosu dál. Otok se po 12 hodinách ztratil. Několikrát ulovila hada, asi užovku hladkou. Ještěrky u nás nežijí, ale viděl jsem na horské louce, jak je kočka lovila u kamenné, sypané zídky. Pokoušela se i o dospělého bažanta, ale jen tak cvičně, bylo vidět, že má před ním respekt.
       Kočka je zabiják.

       1. Kočky jsou různé!
        Nejsou fakt všechny stejné. Znám dva kocoury, bratry. Jeden je čilý a chodí rád na procházku po dvorku, se svým pánem. Druhý je bázlivý a ven by nešel ani za nic.
        Když jsou otevřené dveře , strčí čumák mezi futra a hned zase zaleze. Přitom jsou to sourozenci z jednoho vrhu. Ale ten jeden žil od prvního dne u lidí, ten druhý žil v přírodě a ochočit se dal až později.
        Kupodivu, bázlivý je ten druhý. Asi ho potkalo něco zlého.

 20. Tmavost kouře (pokuta až 50 000 Kč):

  „Jednou z možností, jak se vyhnout problémům, je přechod z uhlí na ušlechtilejší paliva. Například při řízeném spalování zemního plynu, jak to zajišťují moderní kondenzační kotle, vzniká oxid uhličitý a zanedbatelné, někdy i neměřitelné množství oxidů dusíku. Žádný prach, složité organické látky aj.“

  https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-pevnymi-palivy/17126-kontrola-tmavosti-koure-aneb-jak-kazdy-muze-kontrolovat-kvalitu-ovzdusi-v-okoli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.