3 prosince, 2022

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


1 323 thoughts on “Tribuna

 1. Polsko žádá reparace po Německu.

  „….Ale máme skoro století po druhé světové válce a je velkou otázkou, proč by za hříchy německých pradědů měli dnes platit jejich němečtí pravnuci.

  Navíc není tak úplně pravda, že Polsko nebylo na vrub Německa odškodněno.
  Stačí se podívat na mapu Polska mezi světovými válkami, kdy bylo položeno o několik set kilometrů východněji než dnes.

  Západní část dnešního Polska byla po staletí součástí Německa, či lépe řečeno nebyla součástí Polska.

  Pokud by Polsko nepřišlo o svoji východní část, kterou si stalinský Sovětský svaz po válce nechal, neměla by Varšava Německo o co žádat.

  Protože dostala ono obrovské území dnešního západního Polska. Bylo odtud vyhnáno na deset milionů tamních Němců. K tomu ještě Polsko dostalo polovinu Východního Pruska.

  Z tohoto pohledu jsou účty mezi Německem a Polskem, měřeno velmi hrubým metrem, vyrovnány.

  Pokud by mělo Polsko někde žádat reparace, pak je to Rusko a další následnické země Sovětského svazu…..“

  https://plus.rozhlas.cz/lubos-palata-polsko-zada-reparace-po-nemecku-na-tom-se-ale-uz-davno-odskodnilo-8841042

  Chápu to dobře?

  Pokud by mělo Polsko někde žádat reparace, pak je to Rusko a další následnické země Sovětského svazu.

  Německé reparace byly poskytnuty „odstoupením“ západní části Německa, a části Východního Pruska.

  V tom případě je asi nezákonné odnětí bývalé „východní části“ Polska.

  Je problém požádat Ukrajinu o odstranění „nezákonného stavu“, a navrátit historické území Polsku?

  Myslíte, že by obyvatelé dotčeného území nechtěli do Polska, EU, NATO?

  1. Polská nadvláda nad územím zvaným Kresy na východě fungovala za feudalismu v polsko-litebské unii obou národů, ale jak by mělo být v době všeobecného práva, kdy se politiky můžou účastnit skoro všichni? Zase budou spory katolíků a pravoslavných. Střetnou se tam proudy nacionalismu. Rozpadlo se i Československo, kde si Češi a Slováci byli ještě bližší. Polsko to území možná chce, ale číhá tam ně mnoho problémů s jeho případnou integrací do jednoho státu.

   Polsko znovu chce se opřít proti Rusku i Německu najednou. S USA za zády se cítí nepřemožitelné, ale je to zdravé sebevědomí nebo už velikášství?

 2. Jakpak pokracuje perestrojka v ruskem svete? Dve zpravy.
  „Od 28. do 30. září 2022 se v Moskvě na místě Ruské akademie věd konalo Globální finanční fórum (GFF) Ecumene-2022 věnované udržitelnému rozvoji a odpovědnému financování. Setkali se na něm zástupci akademické obce, úřadů, byznysu, mezinárodních finančních a vládních institucí, odborných a podnikatelských kruhů a více než sto řečníků z 22 zemí.
  A tady naše úřady nebyly vůbec vyvrženci, ale aktivními stoupenci agendy „nulových emisí“ a „nulového růstu populace“ z Římského klubu, jejíž realizace je nyní zajištěna prostřednictvím SDG OSN. A opět „odborníci“-zrádci z RANEPA a Vyšší ekonomické školy mluvili o „lidském kapitálu“ a opět zazněla témata transformace financí, průmyslu, školství, zdravotnictví.
  Bohužel, soudě podle uvítacího projevu prezidenta Ruské federace za GFF, naše země nadále striktně následuje vektor „partnerů“, kteří zároveň ničí naše lidi na Ukrajině a již na území Ruska .“
  https://katyusha.org/ekonomika/globalnaya-povestka-ne-uxodit-iz-rossii-pod-privetstvie-putina-v-moskve-sostoyalas-sxodka-zelenyix-adeptov-czur-iz-oon.html

  Truchlivý seznam je následující:
  – závod na opravu automobilů, Rostov na Donu. Ve skutečnosti neexistuje.
  – opravárenský závod na doplňování paliva a přepravu paliva, Bataysk. Bankrot, prodaný manažerem Smirnovem s velkým počtem porušení. Transakce byly u soudu již dvakrát zrušeny, Smirnov je ale velmi vytrvalý.
  – centrální opravárenský závod, Jekatěrinburg. Bankrot v roce 2019 a téměř vyprodaný. Ředitel Demin, který podporoval život závodu, byl vyhozen a na jeho místo byl přijat jistý Orekhov, který závod prodal.
  – ústřední závod na opravy automobilů, Chita. Zde měl ředitel Jakovlev, který nechtěl rostlinu zničit, méně štěstí – byl uvězněn na 8 let a jeho nástupce dal rostlinu pod kladivko. Zajímavý bod: manažer arbitráže 5. a 88. továrny Viktor Tichonov se nedočkal úmyslného bankrotu.
  – ústřední závod na opravy automobilů, Novosibirsk. Zkrachoval v roce 2018 a prodan pod kladivkem.
  – ústřední závod na opravy automobilů, Voroněž. V roce 2019 zkrachoval, prodej začal v roce 2020. Je pozoruhodné, že civilní věřitelé byli proti, ale Spetsremont JSC se aktivně chtěl závodu zbavit.
  – Ústřední závod na opravy automobilů, Saratov a Engels. Bankrot v roce 2019. Hlavním věřitelem 9 CARH byl… daňový inspektorát! Dnes se závod likviduje, a to i přes aktivní odpor bývalého ředitele Šinkarenka, který se rozhodl podnik zachránit.
  – ústřední závod na opravu automobilů, Republika Baškortostán. Zkrachovalé, rozprodané, budovy zničené.
  .
  .
  .
  Slavnostně tedy stavíme DVĚ továrny na opravy obrněných vozidel, paralelně zničíme DVANÁCT
  https://topwar.ru/202777-goskorporacija-rosteh-odnoj-rukoj-stroit-zavody-pjatju-ubivaet.html

 3. Ty vojenský záležitosti…každý píše něco jiného. Už jsem četl názor, že ministr obrany Serďukov armádu RF posílil a reformoval a že Šojgu ji rozložil, ale i názor přesně opačný. Četl jsem kritiku, že Šojgu nemá být ministr, když není generál z armády, ale i v mnoha jiných státech není ministr generál ve výslužbě a radí mu náčelník generálního štábu. Názory jsou možné různé i o divizích a brigádách si různé články protiřečí. Jedni zastávají přechod k brigádám jako důkaz pokroku a jiní jako projev oslabení a úpadku.

  Kritika z toho odkazu, že zkrácení povinné vojny na jeden rok je největší chyba. V té době většina lidí volala po zkrácení právě z důvodu té zmíněné rostoucí složitosti technologií a high tech dovedností, aby se armáda postupně profesionalizovala. Mít obojí, armádu s dvěma až třemi lety povinné služby i hightech výzbrojí a výstrojí, by znamenalo ohromné výdaje. Nutnost povolávat asi každý rok záložáky, aby to nezapomněli. Izraelský model. Jenže Izrael na má dostatečný rozpočet.

  Spíš podcenily drony, ale to se týká nejen RF i spousty zemí NATO s výjimkou USA. Proto dnes se na frontě používají drony z Turecka a Íránu. Izraelské drony jsem zatím nezachytil informace, že by se objevily, jako když jimi Azerové vyhráli v Karabachu. Spolu s tureckými.

  Zajímá mě budoucnost tanků, jaké se budou vyrábět a používat za deset nebo dvacet, třicet let. Tank je čím dál víc ohrožený. O mantře z mnoha diskuzí, že tanky stačí ochránit větším počtem pěšáků pochybuju v době, kdy lehká přenosná raketa má účinný dostřel i víc než dva tisíce metrů….Bude zase někdy tank znovu králem bojiště? Od konce studené války nových konstrukcí zavedeno nebylo s výjimkou nové Merkavy, když i Abrams vychází z projektu z konce 70. let. Jsou novější vylepšené Abramsy, ale jaké budou tanky úplně nových pancéřů budoucnosti? Zaměření na Západě na mise proti lehce ozbrojeným většinou nestátním skupinám nepřátel moc vývoj tanků nepodpořilo. Merkava je velmi odolná a přizpůsobená zvláštnostem tamního bojiště. Není univerzální zbraní.

  Turci v Sýrii měli problémy i s Leopardy proti různým milicím.Vysvětlovalo se to různě, že zaútočili na město ze špatné strany proti nejsilnějším pozicím nepřítele i tím, že jim Němci prodali jen tzv. očesané verze strojů. Milice islamistů měly ale jen starší protitankové rakety sovětské výroby asi nic hightech.

  Kladu si otázky a netvrdím, že znám odpovědi.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-valka-invaze-mobilizace-rusko-veterani-ruska-prezident-vladimir-putin-bojovnici.A221004_151501_zahranicni_dtt

  1. Podle meho jsou pozemni zbrani budoucnosti houfnice, coz jsou v podstate take tanky, jen s velkou vezi. Nedovedu si predstavit kontaktni boj pechoty bez podpory tanku a co se tyce velkych tankovych bitev, tak ty se asi v takovem poctu opravdu neuskutecni. To jsou ale vsechno jen teorie, zalozene na predstave, ze nedojde k velkemu presunu vojsk pres nepratelska uzemi. Kdo to ale muze vyloucit? A jen s OT, anebo BVP to take neni ono, to jsou preci jen snadnejsi cile, bez vetsi palebne sily.

   1. Stridor: Souhlasím ze svého laického pohledu. Samohybné houfnice s palbou navedou drony, to je revoluce. Důležitá je hybnost, musí umět za pár vteřin zmizet po výstřelu. Hodí se pancéřované kabina a automatické nabíjení. Tažené houfnice se hodí proti povstalcům jako byl Taliban, kteří nemají těžké zbraně. Dělostřelecké radary odhalí v současnosti příliš rychle odkud to lítá a brzo začne palba k umlčení houfnic.

    Tanky pořád mají tu velkou palebnou sílu pro podporu BVP a pěchoty, ale jsou hodně drahé. Za stejnou cenu může být několik lehčích rychlejších vozidel. Javeliny, Stingery a podobné přenosné rakety i odstřelovací pušky a kulomety se dají převézt snadno. Je jasný, že záleží, jak moc moderní pancéř stojí proti starým raketám nebo moderním. Trend je pořád zvětšující se oblast odkud může být tank zasažen a vyřazen z boje. I v ploché krajině bez větších překážek stačí menší úkryt někde tisíc nebo dva tisíce metrů daleko. Reaktivní pancéřování se potom snaží překonat více střelami. Budoucnost bude až někdo dokáže zavést sériovou výrobu pancéřů na jiném principu, aby nedocházelo k tomu, že tank místo prorážení pozic na čele útoku musí být naopak pořád obklopen jinými jednotkami, aby přežil. Končí to tím, že státy mají jen hrstku nejnovější techniky, kterou nechtějí riskovat nebo která je stejně v opravě. Nechtějí navíc prozradit nasazením svým nepřátelům její schopnosti.
    Týká se to i letectva. Arménům v Karabachu chyběly drony. Několik víceúčelových stíhaček Su-30SM sice měli, ale ty nebyly nasazeny. Byly moc drahé a vzácné.
    Mám dojem, že v konfliktech 21. století je čím dál méně střetů tank proti tanku nebo stíhačka proti stíhačce. Vyjede tank a jdou po něm drony, dělostřelectvo, pěšáci s přenosynými systémy a čekají miny. Vyletí stíhačka a aktivuje se PVO. Už téměř nevznikají stíhací esa.

    1. Ano, situace trochu pripomina konec epochy parnich lokomotiv, kdy do vyvoje a vyroby novych modelu byly investovany miliony, ale prinesly zvyseni ucinnosti jen o 0,1%.
     Videt soucasne tanky na bojisti, ovesene klecemi a mrizemi, chranene pocetnou pechotou, stazenou z vlastniho boje, to je na zamysleni.
     Jak jsem pochopil, dnes se spise sazi na modernizaci starych typu, nezli na vyvoj novych. Posledni dva velke pokusy o vyvoj prevratne novinky, mam na mysli Armatu a F-35, skoncily neslavne.
     Bojova technika se tedy zrejme presune smerem k hi-tech presnym zbranim, ackoliv, mluvime-li o potrebe geografickeho, fyzickeho dobyti nejakeho konkretniho uzemi, „pojizdne bunkry“ a „aviatik hazici pumy“ budou stale v nejake forme potreba.

 4. Otevřel jsem po 10 letech zelí, v 10litrovém buncloku, okraj jsem zalil jenom jednou a pak jsem se na to vy…. celých 10 let. Až letos, při očekávané bídě, mě napadlo, že proti kurdějím je kysané zelí dobrá věc. Tak jsem si připravil wapku a otevřel to:

  http://imgway.cz/s/d9NI

  pod horní černou krustou bylo jedlé, nesmrdělo:

  http://imgway.cz/s/d9NJ

  vysypané do koleček na výliscích z moštovaných jablek:

  http://imgway.cz/s/d9NK

  Kdyby nebyli na kameni ti brouci, snad bych to i ochutnal. Bylo trochu tvrdší, než obvykle, ale nenatáhlo mě.

 5. Migranti obsadili vlak Českých drah jedoucí do Prahy

  22. 09. 2022 14:04:49

  Místo činu: rychlík číslo 809: Slovácký expres. Datum a čas: úterý 20. září 2022, od 4.22 ráno……..

  … Ještě někdo? Co nás zaráží, že nad všemi prázdnými sedadly svítí označení expresní rezervace.

  Hmm, ve všední den ráno je to taková malá záhada.

  Rychle ji ale pouštíme z hlavy, uvelebujeme se na sedadlech a hladíme v přenosném pelíšku i mžourající psí slečnu. Netušíme, co nás za pár minut čeká…

  ….A už je to tady!
  Na nádraží v Hulíně nastává dramatický zvrat.

  Rychlík zastavuje, otevírají se dveře a do dřímajícího vagonu se hrne dav.

  Zprvu nevěříme vlastním očím. Všechno jsou to cizokrajně vyhlížející zamračení muži mezi dvaceti a třiceti lety.

  Podle vzhledu zřejmě z Blízkého východu.

  Zarostlí, špinaví, s tvrdými výrazy v očích.

  Migranti! V televizních zprávách a v novinových článcích byli ještě tak nějak neosobně vzdálení. Teď už jsou nekompromisně reální.
  A je jich MOC. Dvacet? Třicet? Padesát? Nebo víc? Hrnou se k nám uličkou a pokřikují po sobě nějakou blízkovýchodní hatmatilkou s převahou Chrrrr, a Hrrr.

  Na chlupatých zápěstích mají plastové náramky, na rukou fixou napsaná čísla. Matně si uvědomuji, že už jsem o jejich shromažďování ve středu Moravy něco slyšel.

  Měli zaplnit sběrný tábor v Holešově (?), kde proti tomu protestovali místní lidé (zřejmě marně). A teď už jsou blízkovýchodní migranti i tady a obsazují náš vlak! Průvodním znakem nástupu je hluk a… a takřka nesnesitelný puch. ……

  ….. Sedají si.
  Další migranti stojící v uličce nad námi pak pokukují i po nás a přímo našich místech. To už ale tvrdě narážejí.

  Tak to Prrr! Místenka, nemístenka, já jsem tady v České republice doma, tady vám místo uvolňovat nebudu!

  A sedím i se svými miláčky dál.

  Ve střehu a připravený jednat. A uvědomuji, jakou mám teď odpovědnost.

  Odejít třeba na záchod?
  A nechat své blízké napospas davu?
  Vagón už je zcela plný.
  To nepřichází v úvahu.
  Vidím, jak si migranti nepatřičně prohlížejí moji křehkou modrookou přítelkyní i malou psí slečnou a hlavou se mi honí děsuplné scénáře.
  Zvyšuji proto ještě více ostražitost.
  Ech, tohle že je pohodové cestování vlakem Českých drah?

  Souprava sebou trhá, nástup byl ukončen.
  Vyrážíme temným ránem dál.
  Nálada ve vagonu je ale stále nepříjemně dramatická.

  Napjatou situaci naštěstí částečně zachraňuje přicházející průvodčí.

  Vypadá zchváceně a ustaraně: „Všichni původní cestující s místenkami se můžete přemístit dopředu, do vagonu první třídy,“ nabízí řešení okamžité nouze.

  Záchranu. Evakuaci. Hmm. A tak, i když jsme si místenku v bláhové naději původně nekupovali, vstáváme urychleně také, sbíráme ve spěchu všechna svá zavazadla a společně s dalšími českými a moravskými cestujícími poněkud potupně vyklízíme pole.

  Cesta uličkou je tak trochu i cesta uličkou hanby.
  Míjíme nově usazené, vidíme zarostlé obličeje, tvrdé výrazy v očích, stále cítíme ten puch okolo a je nám všelijak.
  Ustupujeme.

  Odevzdáváme migrantům naše území.

  Někteří odevzdaně, další se vzdorem v srdci.

  A kodrcáme takhle jeden za druhým až do vagonu první třídy – do prozatímní oázy normálnosti a bezpečí. Jak dlouho ale i tohle VIP místo zůstane bezpečné?….

  …A… odpověď dostáváme možná hned vzápětí. Okolí pražského Hlavního nádraží je totiž už teď obsazeno četnými podobnými skupinkami zarostlých a špinavých cizinců.

  Už se pohybují volně, nikdo je nehlídá.
  Pokřikují, polehávají na lavičkách, pojídají kebab a odhazují kolem sebe papíry, močí do křoví..
  . Užívají si život ve své nové zemi: v České republice. Před cestou dál? Nebo… navždycky?
  ……………………
  Doplnění:
  Tak se stalo to, co se dalo čekat: iDNES odstranilo článek o migrantech z hlavní stránky blogů na iDNES – prý šíří nenávistné nálady.

  Vydržel tam necelou hodinu.

  „Neviditelný“ odkaz je naštěstí stále aktivní. iDNES přidalo toto vysvětlení tak si to přeberte, jak chcete 🙂
  Vyjádření iDNES:https://martinlavay.blog.idnes.cz/…/migranti-obsadili…

  Vážený pane Lavayi,
  Váš poslední text jsme byli nuceni stáhnout na Váš osobní blog, protože jste porušil Kodex blogera. Ten mimo jiné obsahuje tuto pasáž:

  – Bloger nesmí zveřejňovat informace nepravdivé, polopravdivé, neúplné nebo takové, jejichž pravdivost si nemohl dostatečně ověřit, zvláště pokud by mohly poškodit jiné osoby nebo skupiny osob, vyvolávat nebo eskalovat nenávistné nálady vůči jednotlivcům nebo skupinám osob.

  Například v níže vložené pasáži textu naznačujete, že migranti patrně neprošli zdravotní prohlídkou a jsou tedy rizikem pro ostatní cestující. Sám ale v textu říkáte, že mají na rukou náramky a jsou označeny čísly. Ověřili jsme Vaše tvrzení na Policejním prezidiu ČR a z jejich vyjádření vyplývá, že migranti prochází osobní kontrolou, poté registrací a nakonec zdravotní prohlídkou.

  Až poté dostávají tzvn. vízum strpění a je jim umožněn pohyb po ČR, včetně veřejné dopravy. Otázka kdo migranty kamkoliv pustil, je tedy v tomto případě zcela irelevantní, neb jsou tu legálně.

  Protože Váš text obsahuje nepřesné informace a eskaluje nenávistné nálady. Jako takový dle pravidel blogu na hlavní stranu nepatří.
  Za administraci
  Veronika Krátká
  adminka
  ……………
  Martin Lavay:
  Dobře,
  Váš zásah sice vnímám jako hrubou cenzuru, ale mohu do textu doplnit Vaše výše uvedené vysvětlení (kompletní text, který jste poslala), ať si pak o věci každý udělá obrázek jaký chce. Souhlasíte? Martin Lavay
  ……………
  Veronika Krátká:
  Dobrý den, pane Lavayi,
  do Vašeho textu tuto informaci doplnit můžete.

  S pozdravem,
  Veronika Krátká
  adminka
  ……….
  Martin Lavay:
  Hezký den, stalo se: článek jsem doplnil o Vaše vyjádření i s připojeným vysvětlením PČR.
  Čtenář iDNES tak teď má možnost srovnání, získal i vysvětlení příslušných orgánů a může si tak na celou věc vytvořit vlastní názor.

  Zbývá ještě tento článek neblokovat a umístit ho zpět mezi ostatní na hlavní stranu.
  Můžete mi potvrdit, že tak učiníte?
  Děkuji.
  Martin Lavay
  ……………
  Martin Lavay:
  Můžete mi odpovědět? Děkuji.
  ……………
  Tereza Janků:
  Dobrý den, pane Lavayi,

  Váš blog na titulní stranu vrátit nemůžeme. Pravdivé informace v něm musíte uvádět Vy, a to na základě faktů. To, že by jeden říkal pravdu (my) a jeden nikoliv (vy) a čtenář si na základě špatných a správných informací měl tvořit názor, není pro naši titulní stranu přijatelné.

  Stejně tak považujeme za nepřijatelné Vaše formulace, které zcela evidentně vzbuzují nevraživost (znovu připomeňme, že i na základě nepravdivých informací).

  Blog tedy zůstane stažený, vložení naší zprávy o důvodu stažení na věci nic nemění. Podobné texty už prosím na blog iDNES.cz nevkládejte, museli bychom mimo titulní stranu postavit celý Váš blog, v krajním případě ho i deaktivovat.

  Za administraci

  Tereza Janků
  ………………
  Martin Lavay:
  Paní Janků,
  kde jsou v textu uvedeny nepravdivé informace?
  Podle cenzorky Veroniky Krátké údajně NAZNAČUJI, že migranti patrně neprošli zdravotní prohlídkou.
  V blogu uvádím doslova toto:
  „A my si uvědomujeme, že tady hrozí i nákaza nemocemi. Zkontroloval vůbec někdo tyhle lidi? Jestli nemají tuberkulózu, černý kašel, opičí neštovice nebo jiné, pro Evropany cizokrajné nemoci? A kdo vůbec migranty do běžného vlaku Českých drah mezi normální cestující pustil? Který idiot tohle dopustil a kdo vše povolil?!“
  Formulace, že „si uvědomujeme“ nebo následující námi nastolené otázky: „Zkontroloval vůbec někdo tyto lidi?…“ v žádném případě NEJSOU nepravdivou informací. Jsou PRAVDIVÝMI informacemi o tom, co jsme si uvědomovali. Já i má přítelkyně si naštěstí ještě můžeme uvědomovat, co chceme. A následující nastolené otázky také NEJSOU nepravdivými informacemi, protože jsou jednoduše jen otázkami.
  Váš závěr, že vy říkáte pravdu a já nikoliv, je tedy nesmyslný.
  A váš osobní názor, že formulace v článku vzbuzují nevraživost? Někteří čtenáři mohou v článku naopak nalézt naději a povzbuzení, že nejsou sami, kdo vidí realitu stejně jako oni.
  A další čtenáři mohou v článku nalézt informace, které na stránkách iDNES trestuhodně chybí. Co je víc? Váš osobní názor nebo názor dalších čtenářů?
  Aha, vy ale máte nůžky, mazací gumu a moc…
  Shrnutí:
  Kde berete vůbec právo (a tu drzost) svými pochybnými dedukcemi a svým cenzorským zásahem takto škrtit a ovlivňovat informace? A samolibě rozhodovat, co je „vhodné“ a co „nevhodné“? A nakonec ještě hrozit?
  Máte obludné zaměstnání: cenzurujete. Existuje jen velmi málo více hnusných povolání…
  Přeji vám pozitivní změnu.
  Martin Lavay
  Autor: Martin Lavay | čtvrtek 22.9.2022 14:04 | karma článku: 44.97 | přečteno: 20793x
  Zdroj: https://martinlavay.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=792188

  RANGERS – Ta zem je tvá zem

  https://www.youtube.com/watch?v=H_sUWzKERO0

   1. Stridor napsal:
    5 října, 2022 (18:17)

    Možná máte pravdu, ale:

    Tady moc lidí nechodí, ti kteří přijdou, moc odkazy nečtou.

    Mimo jiné jsem chtěl poukázat na skutečnost, že migranti cestují bez doprovodu, organizačně v chaosu.

    Byl problém určit speciální vagon pro migranty?

    Kdyby to udělal Hamáček s Babišem, to by bylo řevu.

    Můžeme navrhnout Zakladateli mazání příspěvků Tribuny, po určitém čase.

  1. NATO se v zasade chovalo celou dobu rezervovane, ted ma sanci, ale musi delat rychle. Ma na to mene, nez mesic, nez dorazi prve vycvicene posily.

   1. Souvisejici novinka:
    Putin neplanuje lidu vysvetlit zmenu statusu specialni operace a zaroven odmitl preklasifikovat operaci ze specialni na protiteroristickou:
    https://argumenti.ru/politics/2022/10/792636
    Takze od vcerejska (Putin temer tajne podepsal) je z ruske strany Ukrajina de iure agresorem, valci na ruskem uzemi, ale Rusove vedou stale operaci s umyslem jeji denacifikace.
    Tohle by nevymyslel ani Ionesco, kral absurdniho dramatu.

 6. Pomozte mi nekdo, jak to je s pripojenim novych uzemi k RF?
  Podepsat musi prezident (protokoly) + parlament + senat + prezident (podpis ustavniho zakona).
  Jako prvni podepsal pristupove protokoly Putin, a to v patek.
  Vcera podepsal parlament.
  Dneska podepsal senat.
  Dle Peskova mel jeste dnes podepsat Putin.
  Avsak nikde nic, ticho po pesine. V senatu pry panovala mimoradne nizka ucast, 15 senatoru na zasedani hodilo bobek.
  Ceka nas nejaka specialni pristupova operace, anebo to Rusy prestalo zajimat, ci si dokonce zacinaji myslet, ze budou muset do valky kvuli nekomu, kdo zacto nestoji?
  Cekal jsem rychly proces a slavu, zatim to, alespon medialne, vypada velmi rozpacite.

   1. Gogo, mam na vas dotaz a prosbu: nemate-li cas, anebo chut skouknout cele video, podivejte se prosim jen na 10.-15. minutu, tam je shrnuto vse, co dale Sivkov jen rozvadi a (velmi presvedcive) argumentuje. Jde o teorii vyssi sily, jez nedovoli Rusku vest uspesne vojenske operace.
    Jelikoz je Sivkov aktivni plukovnik, insider, co myslite, je to jeho coming-out, priznani faktickeho stavu, anebo si nechce priznat realny slendrian ruskych vojsk a vytesnuje ho skrze konstrukci konspiracni teorie o spiknuti temnych sil? Predem diky.

    1. Super. V podstate shrnul to, co tady piseme.
     Jen skoda, ze nezasli k tomu klicovemu. Kdo a kde jsou ty konkretni krysy.
     Jak to bylo v detailu. Treba casem.

   2. Nedávno jsem u Kalašnikova sledoval myslím právě jeho.

    Vedl tam na můj vkus dost nelogikcé řeči. V podstatě oponoval myšlence, že vinen je GŠ. Protože to by házelo stín na Vrchního velitele, což je nepřípustné.
    A vysvětloval, že štáb jen rozpracovává zadání, sám řešení (kromě technických, realizačních) nepřijímá.
    A Šojgu je zase jen administrativa.

    No tak mi to připadlo, že právě tím otevřeně hází vinu na Putina, protože on je vrchním velitelem.
    Přišlo mi to dost absurdní. Nejde mi o to, jestli Putin nebo jiný, ale o tu absurdní agrumentaci.

    A nedozvěděl jsem se teda, kdo o operaci rozhoduje. Protože by stačilo v této situaci podle Sivkova říct, kdo reálně dává zadání GŠ.

    1. Sivkov je myslim stale cinny, ackoliv mu je uz 68.
     Tihle loajalni vojaci se nachazi v tezke situaci, coz plati obecne: proti veleni jit nemuzou, pritom vidi, co se deje. Z toho muzou vyklouznout jedine skrze naznaky, ze by oznacili konkretni osobu, to az tesne pred prevratem, anebo den pred duchodem/ vyrazenim.
     Sivkov take zpocatku banalizoval Chajmarsy- mozna opravnene, nebot nepocital s ochrnutim vojsk. Mozna si to lakoval na ruzovo, ackoliv tabulkove mel jiste pravdu. Osobne nemam stale vyreseno, jestli armada nemuze, anebo tam vladne takovy rozval.
     Treba Putin, vrchni velitel, utok na most nekomentoval, k utokum na ruska uzemi mlci. Nemohl, nechtel, nevedel co ma rici?
     Podle jejich obliceju z 24.2. bych rekl, ze cely Kreml byl tezce zaskocen sam sebou a jeste se z toho nedostal. Navic operace chytli za spatny konec a zda se, ze z tehle trajektorie uz nemuzou vycouvat.
     Iscenko vcera rekl: „Neni mozne zahajit valku a pak se rozpomenout na svoji humanitu.“
     Mam ten dojem, ze presne tohle Rusove delaji.

     1. Sivkov se podle mě chytil do vlastního oka. GŠ určitě nečiní rozhodnutí, ale nečiní je ani Putin, nebo aspoň ne otevřeně.
      Tak buď je vinen špatnými rozhodnutími, nebo je vinen tím, že nechává tajně rozhodovat nějaké pitomce. Co je horší?

      Já si myslím, že přes ty potěmkinovské projekty a arcibordel v Rusku a jeho armádě, že většina úrovní vojska je bojeschopná. Problém je v koordinaci a strategickém plánování. A tady bych řekl, že nejspíš pracuje pátá kolona s pomocí imbecilů.
      Jen neschopnost je málo.

      Klimov uváděl příklady toho, jak se nacvičovaly strategie a postupy – a nic se z toho nepoužilo. Podobně ohledně letectva atd… prostě je to hodně podivná válka, která je může přivést ke katastrofě.

      1. Sivkova beru jako dalsi dilek do puzzle, ktere se pomalu zaplnuje. Ackoli je mi jasne, ze posledni dilky nezapadnou a zustanou prazdna policka.
       Sivkov byl od zacatku optimisticky a jednoznacne stal na strane veleni.
       Pro me je tedy dulezity jeho obrat jako takovy, ne uz tak uplne, co konkretniho ne/rekl.

       1. To by sedělo .. postupné rozčarování a připouštění chyb. Zatím je modla nedotknutelná. U něj skoro sakrálně, u Strelkova jen pragmaticky.

 7. Aktuální situace na severu a jihu

  – U Chersonu VSU postupuje, dokonce má převahu ve všem včetně letectva. Jdou jak od Nikolajeva, tak podél vody.
  На Херсонском фронте вчера весь день продолжались ожесточенные бои. Основные усилия противник направлял на Бериславское направление – наступая в районе Дудчан (большая часть взята противником, наши войска отошли, взорвав дамбу водохранилища) и Давыдов Брода, где ситуация для наших частей также постоянно ухудшается. Противник обладает превосходством во всем, использует даже авиацию.

  Na severu Rusové prostě ustupují bez boje a nejspíš ztratí i Svatovo
  На Сватовском направлении Луганского фронта (от Северского Донца до бывшей границы с РФ) – наши войска продолжали отходить. Обстановка полностью не ясна, но есть непроверенные данные, что противник уже сумел перерезать трассу Рубежное-Сватово и своими передовыми группами угрожает выходом в тыл гарнизону Сватово и охватом Кременной-Рубежного.

  1. Ustoupili od Davidova brodu.

   Pravděpodobně opustí celou oblast a budou se snažit vytvořit skutečnou obrannou linii před spojnicí Cherson – Nová Kachovka

   Čím hutší obranná linie bude, tím hůř se sice bude útočit, ale tím lépe se bude trefovat, navíc ta města budou v dosahu běžné polní artilerie a raket. Už to nebudou jen Himarsy.
   Teď by se mimochodem Rusům hodily ty zničené mosty, ať už pro zásobování, nebo pro odstoupení.

   Přeloženo do jazyka vidláckého kmene – další strategické vítězství, veleúspěšné přeskupení, odvrácení horké fáze a kdo na to hledí strategicky, prostě jásá. Navíc zbraně NATO postupují v obrovských počtech a střílejí, takže se dá brzo očekávat totální vyčerpání celého západu.
   Jo.. před měsícem Rusové obsadili Písky, to byl největší hajlajt prázdnin. Takže situace ruských zbraní je kromobyčejně skvělá a jelikož co dělají, vždy dobře dělají, můžeme očekávat tyto úspěchy ještě minimálně 14 dní.

   1. Ani nevi, kde maji nova ruska uzemi hranice, Peskov doporucuje se zeptat mistnich (to neni zert).
    Hranice ruske federace tedy zavisi na nalade obcanu, jesli se citi byt vice Ukrajinci, anebo Rusy. Ovsem nove mapy federace uz byly zadany tisku- v pripade nejasnosti to zrejme bude muset vyresit nejaky delnik u lisu/ komputeru. Rusove by meli hledet na to, aby to nebyl Ukrajinec, ten by jim federaci urcite naschval zmensil.

 8. Zhodnoceni ukrajinskych vojsk z pohledu Rybare (preklad):

  Na pozadí nedávných událostí ti samí lidé, kteří se v letech 2014-2021 smáli AFU, najednou začali mluvit o údajně velkém velitelském talentu Zalužného, vyspělém systému velení a naprosto vzorném výcviku nepřátelského personálu. Ukrajinskému velení se začaly přisuzovat všechny myslitelné i nemyslitelné atributy, které z ukrajinského generálního štábu vytvořily zdání ideální vojenské mašinérie.

  ❓Je to skutečně tak?
  Jako odpověď na tuto otázku uvádíme několik objektivně potvrzených faktů:
  ▪️Výrazná početní převaha AFU v živé síle nebyla dlouho tajemstvím pro nikoho na žádné straně fronty. A nejde jen o nesrovnatelně větší počet ukrajinských útvarů na frontě, ale také o obsazení ruských jednotek: vojenští zpravodajci opakovaně uváděli konkrétní příklady praporů ruských ozbrojených sil o velikosti čety.
  ▪️Často ukrajinské velení využívá početní převahu tímto způsobem – útočí masami techniky a pěchoty „čelně“. Nepřítel utrpí ztráty a ustoupí, aby po chvíli na stejných místech znovu narazil na ruskou obranu.

  Tato slova by se dala snadno zaměnit za propagandu, jenže je potvrzují četná videa z oblasti Nikolajevsko-Krivoj Rog. Posledním názorným příkladem je porážka u Pravdina, která stála AFU tucet kusů techniky a zajatců.
  ▪️ Soudě podle chronologie bojů na jihu, nepřítel postupuje ve všech oblastech s očekáváním, že někde ruská obrana zakolísá a bude proražena. Jakákoli záchrana sil nepřipadá v úvahu: obec Suchoj Stavok se již stala synonymem pro bezcílné posílání ukrajinských jednotek na jatka.
  ▪️ Televizní „mluvící hlavy“ rády hovoří o ukrajinské „taktice malých skupin“ a dalších pokročilých řešeních. A v pozadí jsou videa z Davydova Brodu, kde AFU jde do útoku v pochodové koloně: po zničení dvou čelních tanků se prostě zastaví na otevřeném poli a je ostřelována ruským dělostřelectvem.

  Jestliže na začátku SAF byly ruské ozbrojené síly za tento postup kritizovány, po osmi měsících války dělá ukrajinské velení přesně totéž.

  🔻 A ne, nepodceňujeme bojové schopnosti AFU, pouze trváme na střízlivém pohledu na věc. Protože přeceňovat nepřítele je téměř škodlivější než ho podceňovat.

  Výše uvedená fakta jasně ukazují: ukrajinské formace pod velením stejných generálů objektivně utrpěly velké ztráty na živé síle a technice při útocích na pozice, kde drží obranu 20 mužů. Dělají chyby a jednají podle určitého vzorce.
  Dokážou vystřelit celé balíky HIMARSů do nikam a dezinformovat vlastní velitele o zničených skladech, z nichž se vyklubou obytné oblasti Chersonu, Perevalsku a Pervomajsku.
  Platí však i jiná věc – pokud budou ozbrojené síly nadále bojovat divizemi o velikosti praporu, pokud nezmění svůj přístup k organizaci velení a systému trestání a povzbuzování personálu, situace na frontě se nezmění.
  Nepřítel pak plně využije i prosté početní převahy: AFU má stále dostatek techniky a živé síly.

  1. S Carjovem take vybehli, nakonec se hompokusili zavrit za zproneveru. Na T.me ma proklik na Cadajeva, ktery se zminuje o pricinach chaosu a dava ji za vinu Moskve, jez se snazila na Donbassu zbavit lokalnich konkurentu. Pisi o tom ve vlastni uvaze nize, ma to velkou logiku. Preklad:

   CHADAEV
   K předchozímu. Pro ty, kteří si v komentářích stěžují, že něco není jasné. Vysvětlím vám to na prstech. Předpokládejme, že 24. února existovala myšlenka, že se obejdeme bez války, s vojensko-policejní operací. Už 15. března bylo jasné, že tato myšlenka nefunguje a že budeme muset jít do války. Již v tomto okamžiku se objevila otázka mobilizace, přinejmenším na úrovni příprav.

   Hlavní rozpory se však projevily na úrovni přístrojového vybavení. Ministerstvo obrany se už tehdy s velkými obtížemi vypořádávalo i se svobodnými, kteří od samého počátku „nebyli jejich“ – s antikadyrovci, wagnerovci, „lidovými milicemi“ a tak dále. A představit si, že by se k tomu přidal – v případě mobilizace nevyhnutelně – mnohem silnější hráč než všichni zmínění, v podobě vnitropolitického bloku AP, který by nevyhnutelně dostal (jak se nakonec stalo, ale už v průběhu, po vyhlášení a zmatku prvních dnů) za úkol tento proces koordinovat – to byla resortní noční můra. Proto i přes akutní nedostatek sil, který se projevil již na jaře (stejný Mariupol byl obsazen o polovinu větším počtem než nepřátelská posádka), se myšlenka mobilizace stala nepřátelskou a nejvyšší vojenské vedení se jí bránilo všemi prostředky a snažilo se vystačit s dostupným kontingentem, až byl nakonec v létě ve všech smerech vyčerpán.

   https://t.me/chadayevru/932
   Bude to asi bajecne klubko oligarchickych, politickych a klanove-ekonomickych zajmu. Cim dele bude operace trvat, tim vice toho na rusky svet vyplave.

   1. Jojo, tento aspekt je na tom celém nejklíčovější. Oni mají zdroje na ledacos, ale poměry silných hráčů, jejich motivace, propletence oligarchů a klanů z různých období a kmotrů, do toho extrémně silná sféra agentů a armáda lidí s majetky a citlivými aktivy TAM. A vnitřně rozkradená a byrokraticky profalšovaná země.
    Rusko se kolébá a je nestabilní už dlouho, zatím to jede setrvačností, dokud tam sedí Putin. Ale to taky možná vede k tomu, že změna čím později bude, tím bude riskantnější.
    Psal jsem o tom kdysi článek na Nautila.

    Je ale zajímavé, i když nejspíš typické, že Rusové tak naivně blboučké představy o Putinovi a vedení země nemají. Ať v kladném, nebo záporném smyslu.
    Na to je totiž potřeba kus hlouposti a nechuti pohlédnout na realitu, což se dá provozovat tady, ale ne přímo tam.

    Jedna věc je ale pro mě matoucí (a samozřejmě je to tím, že málo vím) – ta disproporce mezi totálně rozjebanou správou země (armáda, průmysl, správa obecně a nejviditelnější – vedení války na nejvyšší úrovni) a poměrně úspěšnou zahraniční politikou a řekněme geopolitikou.
    Putin je schopen vést rozumné projevy, odpovídat, dohodnout lecjaké věci a nachystat vícechodové strategie. Ve spoustě oblastí zahraniční politiky to není tak marné.
    Čím to je .. vidí partneři Rusko moc růžově a Rusko profitovalo z ještě větší debility EUSA?

    1. Tohle je priserne rozsahle tema na temer nekonecnou diskuzi, gogo.
     Pokud chceme alespon trochu dojit ke korenum soucasneho ruskeho stavu, trose teorie se ovsem nevyhneme:
     Stat (lid) lze ridit dvema metodami:
     – technickou (zakony a jejich „chladnym“ vymahanim). Jako priklad nam muze poslouzit cinsky socialni kredit.
     – ideovou, stojici na „ideove policii“ vsech moznych druhu, od statnich uredniku po udavace. Jako priklad bych uvedl KLDR.
     Dusledkem je pak bud trestajici a pozirajici policejni stat coby Moloch, anebo dozorujici a vychovavajici vsevidouci stat coby Leviathan. Nepresnosti primeru si jsem vedom, jako osvetlujici priklad mi prijde vhodny.
     SSSR vsadil na ideovou formu rizeni, vsudypritomnou socialistickou moralku a oddanost veci komunismu. Po chaosu svatych devadesatek se kyvadlo statni spravy vychylilo na druhou stranu a stat se preorientoval na zakonne rizeni.
     Proto explicitne zrusil i statni ideologii a toto zakotvil do ustavy.
     Ovsem zakon lze obejit, koupit si ho, anebo dokonce si napsat svuj vlastni.
     A v tehle situaci se, dle meho, nachazi soucasne Rusko.
     Vladne v nem zakon silnejsiho, spolecnost se potaci odnikud nikam, nezna sve smerovani a lid je apaticky.
     To se samozrejme musi projevit v neschopnosti stanoveni spolecenskych cilu. Neni-li spolecnost rizena ideove, partikulatni mocenske zajmy roztrhaji kazdy pokus o jeji jednotnou akci na cucky.
     Proto nedokazala Moskva stanovit cile operace, adekvatne provest operaci a ani posleze funkcne mobilizovat (neodvazila se jit v mobilizaci dale, nezli k poctum, nutnym na stabilizovani frontu).
     Proto 100% souhlasim se Strelkovymi slovy, ze se soucasnou politickou odideologizovanou garniturou nemuze Rusko vyhrat. Bez ideologie nedokaze zkoncentrovat a mobilizovat prislusne sily, ani fyzicke, ani moralni.
     Dle meho stoji Rusko na rozcesti: bud ho ceka rozpad, anebo duchovni perestrojka (urceni pozice Ruska ve svete formou statni ideologie), takhle to dal pytlikovat uz nedokaze.

     1. Rusko to mohlo lehce vyhrát i bez ideologie, kdyby byli schopni čistě profesně udělat potřebné pro vítězství.
      Ta ideologie bude potřeba až budou nutné velké oběti. Do té doby by bývala stačila normální funkčnost. A je otázka, jestli je reálné nějaký takový prapor zdvihnout a nepotkat se s odporem nebo posměchem.
      A je jasné, že to tady nejen nevyřešíme, ale ani rozumně nezmapujeme. Prostě budeme pozorovat, občas něco plácneme a uvidíme.

      1. Ted si nerozumime: pokud nemate ideu, ciste profesne nic neudelate.
       Profesne rovna se cilene, se zamerem dobreho vysledku, s odstranenim vsech zbytecnych vlivu, predevsim emocnich.
       A presne tady na to potrebujete ideu, jinak se pohadate nad partikularnimi odstredivymi zajmy. Navic ve valce, kde profesni postup nelze odeelit od politickych dusledku, zde potrebujete ideu, jez by elimininovala opozicni politicke sily, dvojnasobne.

       Jinak jsem chtel prave napsat, ze mame docela slusne zmapovano 🙂
       Ne turisticky 1:50000, ale jako atlas 1:1000000 by to uslo.

       1. Dám příklad – můžete najmout žoldáky a vyhrát. Ti většinou ideu nemají, a přesto vyhrávají, když mají jasnou převahu. Souhlasím ale s tím, že následně, po vojenském vítězství, by stejně idea byla naprosto nezbytná – těm tzv. osvobozeným je potřeba říct nejen od čeho je osvobodili, ale hlavně co jim přinesli. Určitě nikdo nebude jásat z budoucnosti, jakou viděli 7 let v Doněcku.

        S tím zmapováním nevím, považuju ho za sice nedostatečné pro to, abych si udělal nějakou představu o další vývoji, ale na druhé straně většina oponentů netuší totálně a v podsatě zůstávají mentálně na úrovni nějakého amerického filmu.

        A ani na ruských zdrojích neprobíhá žádná velká analytika, odhalování a mapování, nebo aspoň ne tam, kam hledím.

        1. Nezastavam rigidni pozici, ani se nechci donekonecna hadat, ale uz na armadu zoldaku potrebujete nejakou ideu: situaci narodni bezpecnosti resime skrze najemniky.
         Prakticka rovina, kterou tu neresime, ovsem vypada jinak- na konflikt takoveho rozsahu, jako je tento, zoldaci nestaci.
         A ano, ze ani na ruskem netu neni analytika pricin pritomna znamena, ze jde o hlavni tema, jez je momentalne tabuizovano.
         Nechteji podryvat stat a zaroven vidi, ze jeho rizeni je ve vleku neproduktivniho, az nebezpecneho paradigmatu. Co pak s tim? Bud bezhlave verit, anebo mlcet, i primerena kritika tu hrozi rychlou radikalizaci.

         1. Ono ani u nás se člověk nepotká s velkou analytikou. Babiše honí za 50 mega a jak oponenti, tak příznivci se smrskli na tomto.
          Fialovina je teď terčem hopsalů, ale ti taky nejsou schopni dohlédnout příčin toho kolapsu.

          A v Rusku to je všechno tisíckrát ostřejší a zamotanější. Přesto, jak jsem tady dával toho Klimova, jak s Kalašnikovem ukazovali jednotlivé osoby a komentovali… tohle bylo pro mě vlastně nečekané a strašně zajímavé.

          1. V pozici ochrnuti se nachazi cela zapadni spolecnost, ke ktere pocitam i Rusko (byt pouze v urcitych aspektech, ale vyznamnych).
           Zcela chybi (spolecenska) teorie, opozice neni schopna ustanovit svoji politickou pozici, ani vygenerovat ucinny program a alternativa se utapi v emocnich podruznostech.
           Chybi myslitele, vudci, propagatori funkcniho trendu, realiste, tedy cely konglomerat teoretiku, kterym se tradicni Evropa mohla chlubit.
           Duvod?
           To je otazka, tezsi, nez se zda.
           Za sebe odpovidam, ze vina je atomizace a individualizace spolecnosti, jez nedovoli nadejnym hlasum vyrust a behem kratke doby je odsune do pozadi cerstvymi nositeli novych nazoru.
           Ted eklecisticka postmoderna.
           To je vysvetleni funkcni.
           Z organickeho pohledu je mozne, ze myslitele nejsou, neexistuji. Postmoderni marasmus nedovoli jedinci kontinualne vystavet myslenkovou osnovu, ta se brzy trha pod navalem dalsich a dalsich novych pohledu na vec.
           Vsak pohledte na diskuzi zde. Od nadejneho politickeho planu brzy sklouzne v nezavazne zertovani, k osobnim zazitkum, bezduchemu oponovani.

 9. „Mnozí považují Igora Strelkova-Girkina, ne-li za viníka, pak ideologa současné mobilizační kampaně. A ve skutečnosti ještě na jaře tohoto roku, jen pár týdnů po začátku NWO, Strelkov v rozhovoru pro BUSINESS Online řekl: „Bez opakovaného posílení našeho uskupení o nejméně 300 000 bojovníků to není možné vyhrát tuto konfrontaci. Je to můj názor. Je nutná částečná mobilizace – a ta musela být provedena hned od prvních dnů… “Podobné komentáře Igor Ivanovič samozřejmě velkoryse rozesílal všem médiím, která v té době měla odvahu ho kontaktovat (bylo jich však málo z nich, protože bývalý velitel Ozbrojené síly DPR byl považován za zneuctěného). A přesto je tato přesnost…pozoruhodná, zarážející. téměř slovo od slova ji bude opakovat současný ministr obrany Sergej Šojgu. „Částečná mobilizace…“ Zasáhne „300 tisíc záložníků…“ Kde se bere taková vševědoucnost?
  Strelkov však není první, kdo působí jako prediktor, jehož předpovědi se naplňují s děsivou přesností. Pravděpodobně proto, že se vůbec nejedná o prognózy, ale pouze o konstatování faktů získaných na základě analýzy. V roce 2014 Strelkov jako hrdina „ruského jara“ prohlásil, že Rusko čeká válka…tehdy byly jeho projevy vnímány jako hororové příběhy ve stylu: ano, lechtá to nervy, ano, zavání to požáry a střelným prachem, ale to všechno není z našeho života. Nyní však Vladimir Putin hovoří starými Strelkovovými formulacemi…“
  Sestrihany preklad uvodni casti rozhovoru, cele v originalu na *business* platforme zde:
  https://m.business-gazeta.ru/article/565525
  (business jeste jednou podtrhavam)

 10. Pan generál si to asi plete s Irákem, který jaderné zbraně ani ponorky s raketami neměl. Pokud jsou takoví šílenci, že by použili taktickou jadernou zbraň, proč by potom neudělali odvetu za potopení flotily? Ani letadlová loď není nezničitelná. Kdyby odveta nehrozila, Američani by to už dávno mohli udělat. Kennedy a Chruščov měli tehdy aspoň mozek v hlavě, že si s tím nezahrávali.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-valka-invaze-ukrajina-jaderne-zbrane-arzenal-nuklearni-utok-vladimir-putin-prezident.A221003_125018_zahranicni_dtt

 11. Kydaři sobě:

  Prosím, věnujte pozornost tomuto audiu.

  V psaném textu jsou jenom pič*viny.

  V audiu :

  Měnová reforma

  Zlato

  Stavební pozemky

  Jestli na něco Západ doplatí, tak na to, že jsme si příliš zvykli na sociální jistoty, míní investor Brůna
  3. říjen 2022
  Osobnost Plus  „Zvykli jsme si na jistou práci, většinou i na slušný příjem, na jistou dovolenou. Zvykli jsme si s jistotou plánovat, ale s jistotou teď víme, že jistoty jsou fuč,“ píše ve svém komentáři host Osobnosti Plus investor Vladimír Brůna.
  Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je investor Vladimír Brůna
  26:49
  „Všechny úspěšné civilizace v minulosti vzešly z prachu. Záleželo na tom, že hodně investovaly do infrastruktury a lidé hodně pracovali. Tím se měli lépe, a čím se měli lépe, tím více chtěli jistot,“ vysvětluje investor.

  Podle něj ale víc jistot znamená také méně chuti do práce. „Navíc, a platilo to už v dobách starého Říma, bujel úřednický aparát a zároveň se taková říše obvykle stala atraktivní pro barbary, takže bylo nutné financovat armádu.“
  „A čím víc se investovalo do armády a čím víc rostl úřednický aparát, tím dražší to bylo pro stát. Takže tyto věci se opakují po tisíciletí,“ dodává Brůna, podle kterého žádná vláda také nebyla zatím schopna koloběh zadlužování státu přetnout. „Ale to není o vládě, ale o voliči, taková vláda by nebyla populární.“
  Hodnotový systém západních civilizací je bohužel příliš postaven na penězích. Vladimír Brůna
  Proto investor považuje za jednu z příčin tohoto koloběhu dluhů také demokracii, respektive demokratické volby. „S oblibou říkám, že špatné časy plodí silné muže, silní muži dělají ze špatných časů dobré, dobré časy plodí slabé muže a slabí muži dělají z dobrých časů špatné.“
  „Jde ale o vývoj přirozený,“ soudí Brůna. „Hodnotový systém západních civilizací je bohužel příliš postaven na penězích. Jestli na něco západní systém doplatí, tak na to, že jsme si zvykli na přílišnou míru sociálních jistot.“
  „Také nám chybí lidé, máme nízkou porodnost, vymíráme a dluhy států jsou tak velké, že jsou podle mě nesplatitelné. Jsou zde dvě cesty, buď dluhy osekáváme tím, že přijde velká inflace, což se teď děje, nebo přijde vnější zásah a dluhy snížíme.“
  Zrovna Česká národní banka ale v současné situaci prý odvedla dobrou práci. „Ale i tak neodvrátila to, co nastalo a ještě nastane. Bylo to dobře vidět na cenách nemovitostí před třemi lety, kdy rostly až o 20 procent, a to v dobách, kdy už byla velká investiční inflace. Ta se potom překlopila ve spotřebitelskou,“ předpovídá dlouhodobě nepříznivý ekonomický výhled Vladimír Brůna.
  Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí.
  https://plus.rozhlas.cz/jestli-na-neco-zapad-doplati-tak-na-ze-jsme-si-prilis-zvykli-na-socialni-jistoty-8839710

 12. Úvaha na téma zkratky SVO

  Ув. полковник В.И. Алкснис называет „СВО“ „странной военной операцией“. А я вот -после долгих раздумий – определил для себя другое название:
  „“СВО“ – это „СЛУЧАЙНАЯ ВОЕННАЯ ОПЕРАЦИЯ“.

  Её совсем никто не хотел и 8 лет пытались (всеми силами) избежать. А когда начали – то это было именно СЛУЧАЙНО, поскольку все восемь предыдущих лет планировалась капитуляция за счет русского населения Донбасса. Но не получилось. И теперь те, кто СЛУЧАЙНО начал войну вместо капитуляции – не знают, что делать.

  Ну, что-же… если они СЛУЧАЙНО все-таки обратятся к нам – мы (не ради них, а ради тех, во главе которых СЛУЧАЙНО оказались эти люди) постараемся помочь.

  И СЛУЧАЙНО мы даже сможем вместе победить.

  А вообще – всё в Руце Божьей. Поскольку даже по „марксистской диалектике“ – „случайность – это непознанная закономерность“.

 13. Poprve mimo soc. media, na velkem zpravodajskem portalu ctu myslenku, ze pokusy tvrdit (delat dojem), ze operace postupuje podle planu, se rovna podryvani spolecnosti:
  https://svpressa.ru/war21/article/347709/
  Dexxovo trolleni o tom, ze Rusove maji mozna vetsi problem, nezli si dovedeme predstavit, tak zacina vyzerat nielen zvonka, ale uz i zovnitr.

  1. Svobodný tisk.
   Já si zase poslouchám, co říká „ruský lid“. Ledacos, ale atomovou válku si nepřeje snad nikdo. A ruští jestřábi by si ji klidně „vyeskalovali“ kdyby dostali šanci. Ono – stát se ministrem obrany nebo dokonce presidentem je tak lákavé…

   1. Ano, cilem Ruska je nevyhra, metodou je preskupovani vojsk. Hlavne zabranit horke fazi.
    Jake jsou plany Kremlu nevi nikdo.
    A kdepak poslouchate ten rusky lid?

    1. Přímo. Jsou tady už etablovaní a mají osobní (rodinné) kontakty na Rusko a tam nejen v rodině. Netvrdím, že je to jedině správný kanál. Jen jeden z možných. Ale ke Strelkovovi se tam neklovni téměř nikdo.
     Jsou si vědomi zastaralosti a zkostnatělosti nejen generálů, ale i gubernátorů a staré věrchušky vůbec, poděděné ještě po Chruščovovi. Každý z oligarchů si tam chrání svoji židli, svůj majetek. Ale Strelkov je i tak považován za extremistu, člověka, který by rád dělal třeba presidenta a z toho vyplývají jeho názory. U nás máme taky podobné typy.

     1. Tady se o politickem Strelkovovi nevedla rec NIKDY. Priznam, ze uz jsem unaven z toho, ze kdyz napisu, ze v breznu mluvil Strelkov o nutne mobilizaci 300 tisic muzu, dostane se mi dnes odpovedi, ze Strelkov pusobi nafoukane. Posuzovani necich vojenskych prognoz z hlediska jeho mozneho spasitelstvi neni tema, ktere by me zajimalo.
      Klidne si myslete, ze vsechno jde podle planu, ja vam to vymlouvat nebudu.

      1. Když na něj tady místní vydali fatwu, tak nesmí mít pravdu nikdy a v ničem, to je už taková tradice těchto lidí, asi zděděná.
       I kdyby řekl, že tráva je zelená, tak je to pro nesmysl, protože je zahořklý a nafoukaný a chce být určitě americkým presidentem.

       Na tom je nejubožejší to, že oni stejně jako mainstreamoví bojovníci nepředkládají nikdy a zásadně svoje hodnocení a konkurenční názory, které bychom pak mohli vyhodnotit.

       Přitom není zase tak náročné pochopit, že se nedá útočit při přečíslení protivníka 4:1 v situaci, kdy protivníkovi jdou i moderní zbraně a komplet podpora. Tj. rovnocenná válka od cca půlky března s potenciálem převzetí iniciativy v srpnu. To jsou zcela elementární úvahy každého, kdo nemá v hlavně seno nebo nějaké od reality odtržené ideologické chiméry, které považuje za nadřazené realitě.

       Ono je nakonec jedno, jestli blbec věří na 100 pohlaví, greténistickou zkázu světa přes automobilismus, anebo to, že Rusko vyhrává tím, že ztrácí území, lidi, techniku a vydává to za geniální tahy analogické snaze vyhrát první světovou tím, že neustálými útoky vyčerpáme nepřítelovy zásoby olova, které my nachytáme do svých těl.

       Koukolík nazval tohle odtržení myšlení od reality a logiky stupiditou.

       1. Rozpor vojáků a politiků. První viděli potřebu mobilizace na jaře. Druzí čekali až to společnost bude ochotná přijmout. Myslím, že v dubnu by takový krok vláda nemohla vysvětlit. Obránce má vyhlašování mobilizace politicky snazší než útočník.

        1. Nemyslím, že by uspořádali průsery a porážky jen proto, aby pak společnost přijala mobilizaci.
         Tam jsou úplně jiné důvody jak pro ty průsery, tak pro to odmítání mobilizace.
         A strategii neválky, nevýhry, neúspěchu …

         1. Já si myslím, že v září už viděli brzký kolaps fronty, tak sáhli k formální mobilizaci, ale jen masa na frontu, aby oddálili kolaps.

          Oni nemají zájem na vítězství, ale bojí se taky kolapsu.

          1. Ve vzduchu se vznasi uvaha, zda-li jsou vubec schopni vest adekvatni konflikt, primereny situaci, anebo zda-li se nepohybuji pouze v modu „letargie- totalni valka“ (mysleno i atomova).
           Podle meho maji vnitrni (rozhodovaci, ridici) pruser jak mraky.

          2. Nejsou .. to už je evidentní od cca dubna, v podstatě od doby, kdy poslali Medinského na jednání.

           Ten úvodní debakl to ukazoval taky, ale člověk normálně má tandence někde určit začátek a dát jednou šanci na nápravu.
           Z hlediska toho, že jde o konflikt od roku 2014, došlo v únoru 2022 k něčemu, co bych rád věděl, co bylo – proč a jak se rozhodli k invazi, když evidentně byli nejen nepřipravení, ale i zcela viditelně pro všechny počítali s nereálnými okolnostmi.

           Já bych se nedivil, kdyby to v Rusko došlo ke krachu na základě ztráty těch dvou nových teritorií, likvidaci Kerčského mostu a hrozbě zabrání Krymu. Zatím to k tomu spěje a vedení Ruska je nejednotné v tom, jestli Rusko zlikvidovat, nebo zachovat. Mají strach udělat jedno i druhé a podle mě i různí lidé se přiklánějí jednou k tomu, jednou k druhému.
           A k tomu vybudovali systém virtuálního řízení, kdy na papíře a v ideologii je něco totálně jiného, než v realitě – u Vidláka to nevadí, ale u nich to vede jednoznačně ke kolapsu.

           Na druhé straně, protivník taky bojuje proti kolapsu doma, takže se do jisté míry hraje i o to, komu dřív upadne ruka, noha nebo hlava.
           A Rusko prokázalo, že je postiženo leprou asi víc.

          3. Presne tak, jsou jako Buridanuv osel, nechopni rozhodnout, zda-li zvitezit, anebo to nejak uhrat a pokusit se o navrat do luna evropskych narodu.

          4. Spíš do lůna oligarchie, kam si mysleli, že budou přijati, nebo aspoň do předsíně.
           Jenže když se dveře otevřely, nebylo to do parádního pokoje, ale stál tam řezník …

          5. Já jsem například na počátku března myslel, že půjdou cestou dílčích referend o připojení a že mají nějaké předpolí organizací, které jim to místně zařídí. Vojensky že to mají vymyšlené na drtivý postup. Na jihu že budou postupovat bleskově na sever a ze severu na jih. To uváznutí u Kyjeva bylo alarmující, ale říkal jsem si, že tento břeh není rozhodující.
           Jo, bylo to očekávání, které šlo proti mým vlastním znalostem o situaci. Ale mohl jsem mít špatné znalosti a když už do toho šli, tak by člověk čekal, že to mají naplánováno.

           A taky mi trvalo pár týdnů, než jsem si v hlavě srovnal myšenky s tím, co jsem viděl za informace.

          6. „že mají nějaké předpolí organizací“
           A presne to mi taky rozum nebere. To je velmi podobna situace jako se stale funkcni zeleznici, do teto hodiny zasobujici ukrajinskou frontu, na ktere Rusove prohravaji. Co to ma znamenat? Neni to spise simulace, nezli operace?
           Mozna se nechteli delit s exilovou vladou a mistnimi oligarchy a meli v planu strhnout vsechno na sebe (na z Moskvy dosazenou moskevskou administrativu)?
           Za tech 7 let mely byt paralelni mocenske (proruske) struktury vysolichane do posledniho puntiku. De fakto uz meli mit pripraven paralelni stat, po invazi ho jen presadit na Ukrajinu.
           A myslite, ze to z vetsiny pada na vrub oligarchickym strukturam? Mozne to je, ja jsem do uvah zanesl i ruskou chandru, temer oblomovstinu. Jaky vzajrmny podil na neschopnosti ruske administrativy maji parcialni oligarchicke zajmy a letora zatim nevim, ovsem povysim tedy vyznam oligarchie, jak pisete.

        2. Spolecnosti ochotne mobilizaci prijmout se opravdu dockali, staci shlednout mnohakilometrove fronty emigrantu na hranicich (smerem ven).
         Jiste uteklo 350 tisic lidi, vyssi odhad muvi o milionu Rusu, co pred mobilizaci vzaly drahu.
         Uvahy „drive by to neslo“ vychazi z predpokladu „vse jde podle planu“, jsou to nalestena tesinska jablicka. Jak je mozne, ze se lide dokazi sebeobelhavat tak dlouho?
         Samozrejme ze by to slo, kdyz to jde po nekolikamesicnim pruseru, anebo musi Rusove pockat az na svoji prohru a pak teprve zacit mobilizovat narod? To by ovsem znamenalo, ze svoji spolecensko-bezpecnostni situaci nemaji pevne v rukach a plati na ne Robejskovo pravidlo „politik udela spravne rozhodnuti, za kdyz je k nemu donucen“.
         Pokud ovsem Rusove aspiruji na svetovou velmoc, takovyhle zpusob statni spravy si NEMOHOU dovolit.
         Neslo to, bylo brzy, plan nebyl hotov….sama vymluva! Na pripravu meli 7 roku, ovsem ty zrejme vyuzili jen na rozkradani a staveni se mrtvym broukem (osobni zisk dustojniku a uspokojeni verchusky cinovniky).

         1. Ono jde o to, že celých 7 let byla ze strany Ruska strategie to nějak usmlouvat, aby všem zachovali majetky a nějak to srovnali.
          Někdy v listopadu jim asi řekli, že konec, tak začala panika a v únoru je cosi vyprovokovalo k invazi, kterou nikdo nečekal, a Ruské vedení ze všech nejmíň.
          Nebylo v tom nic racionálního, jednali v panice a za okolností, kdy měli několik levelů, které je informačně oddělovaly od reality a nikdo z nich tu realitu nechtěl vidět a slyšet – nakonec tady na webu to známe taky.

          Kdyby tehdy převládla racionalita, museli by ihned konsolidovat frontu, provést revize informací a spustit mobilizaci.
          Místo toho se snažili držet toho původního scénáře, že udělají gesto, dohodnou se a bude všechno při starém. Jenže jim řekli, že se půjde do konce. A půl roku jim trvalo, než zjistili, že to tak opravdu je.

          1. Panika byla zretelna pri dani nerealistickeho ultimata NATO (stahnuti se na hranice z roku 1997).
           Puvodne jdem myslel, ze je to zamer, ted vidim, ze to bylo nepromyslene rozhodnuti vyvolane panikou.

         2. Stridor: Na jaře věřili, že vyhrají rychle. Na podzim jim jde o přežití celé země. Mobilizace není něco, co lidi vezmou jen tak lehce kvůli úmyslu vlády útočit na jiný stát. Byla jen za světových válek. Na tažení do Afghánistánu, na Kavkaz ji nikdo nevyhlásil. Není to nějaký dokonalý plán, ale politická omezení.

          1. Manueli, v ruskem podani ovsem nejde o „jiny stat“, na to pozor, oni to vidi jako osvobozovaci akci vlastnich lidi.
           Podle meho to zas nejak omlouvate, uznani Donbassu se setkalo s celoruskym vrelym prijetim az ulevou, akce mela totalni podporu, celoruska shoda panovala nad tim, ze operaci je treba provest co nejrychleji.
           Mobilizace v breznu by se setkala s nasobne mensimi rozpaky, nezli v zari. Tehdy by slo o vojenskou nutnost, dnes je to priznani chybneho planovani az neschopnosti.
           Podle meho byste mel s fata morganou „politicke nemoznosti“ skoncovat. Jedine, ze by slo o vnitrni (klanovou) neschopnost, ale to je stale system. Rusove skousli gruzinskou i cecenskou valku, kde zdaleka neslo o tolik, co ted, skousli duchodovou reformu, uroky 20%, je nesmyslne predpokladat, ze by v breznu neskousli mobilizaci. Podle meho ochotne, tehdy bylo Rusko na koni, ovsem verchusce se sevrel zadek, ze by prisla o budouci vliv a koryta (viz Cadajev vyse, ten to vysvetluje verohodne).

          2. Jenže si uvědomte, že z Afg se dalo v nejhorším stáhnout (ono je vůbec zajímavé, jak to tam celé eskalovalo a postupně se navyšovala přítomnost – Brzezinski by mohl vyprávět) a sice dostat geopolitickou ťafku, ale jinak pokračovat doma dál.
           Tohle na Ukrajině neplatí, v USA se v roce 2014 rozhodlo o likvidaci Ruska rukama Východoevropanů, začnou to Ukrajinci (a byl plán časem zapojit Bělorusy, Poláky, Pobaltí, Rumuny/Moldavany a samozřejmě Gruzii a časem by se přidalo i Turecko a musela i Čína).

           Vojensky prohraná válka na Ukrajině povede k reanexi Donbasu a hlavně Krymu. Pak už Rusko dorazí, mimo jiné proto, že se nejspíš rozpadne.

           Za takových okolností 7 let nic nedělat a osmý rok prosrat první měsíce války a nechat nepřítele převzít iniciativu při vlastním násobném oslabení, to už chce notnou dávku debility, zrádcovství, nebo odtrženosti od reality a život v paralelním světě oligarchie.

          3. to manuel: Je to marný, já samozřejmě zásadně nesouhlasím s napadením cizího státu a anexi jeho území, ale na rozdíl od našich gaučových stratégů se snažím dívat na situaci reálně a jaksi odmítám dělit kůži medvěda, který ještě ani pořádně nevylezl z doupěte. Zatím jsou plněny deklarované cíle té operace, živá síla i technika ukrajiny jsou houfně ničeny za relativně minimálních ztrát rusů se zachováním jejich krátkých zásobovacích tras. Oni rusové podle mne stále zapřahají, při tom si identifikují tu vnitřní pátou kolonu a dneska dají definitivní právní tečku té anexi no a pak asi rychle pojedou. Ne že bych si to přál, ale celkem zlomyslně se těším na ty komentáře našich vševědů za pár dní nebo týdnů.
           Jejich současné komenty se mi jeví obdobně přiblblé jako ta mrcasíkova „analýza“ jaderných doktrín na D-Fensu, kdy naprosto nechápe, že tyhle doktríny nepřežijí ani vteřinu při střetu s realitou, jak se stalo již několikrát u podobných smluv či deklarací v minulosti. Prostě takové uálské cviko, jako zde.

          4. Stačí umět chápat oficiální zprávy z obou stran, dívat se nejen na to, co píšou, ale taky co vynechávají a samozřejmě logicky myslet ve strategických, nikoli jen taktických souvislostech, ale to vám asi nic neříká.

          5. Tak vytrvejte, pište sem všechno, co považujete za relevantní a za pár měsíců uvidíme.
           Kdybyste hodil do placu i svoje oblíbené zdroje, bylo by to taky fajn.

          6. Já chytám na vlastní udici. Můžeme pak srovnat ryby.
           Zatím mám dojem, že taháte spíš naprázdno, proto píšu, že tomu dáme pár měsíců.

 14. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Toto-neni-hoax-Zahradil-se-zhrozil-nad-tim-co-napsala-studentka-k-Ukrajine-716071

  Tohle je posun oproti studené válce, že spousta lidí ztratila obavy ze světové války a použití jaderných zbraní. Nemyslitelné se postupně stává přijatelným.
  Asi protože 2. světová už je dávná minulost. Zůstalo jen málo pamětníků a ještě méně veteránů. Stáváme se připravenými na další tragédii. Lidi už rezignovali na nějaké mírové hnutí a snahy o kontrolu jaderných zbraní, když se přece od roku 1945 nic nestalo. Je to i přirozené zabývat se reálnějšími věcmi než potenciálním rizikem jaderné výměny, která se zdá příliš neskutečná.

 15. Média píší o ruské střelbě na kolonu uprchlíků v Záporožské oblasti. Dva komentáře.

  1) Vždycky se taková zpráva objeví den potom, co na ruských kanálech píší něco podobného o ostřelování jako byla ta dělostřelba naváděná drony na auta uprchlíků z Kupjansku k ruské hranici. Náhoda? Kde je pravda? Možná tam střílí všichni bojující na kolony prchajících, ale jistě nevíme nic.

  2) Novináři ukazují na cynickou politiku Kremlu, že lidi ze Záporožské oblasti prohlásil za své občany a teď že je nešetří. Proč se na tohle neptali už Porošenka roku 2014, proč nechává střílet granáty na domy civilistů o kterých říká, že jsou jeho lidé, ale jen jsou pod dočasnou ruskou okupací.

  1. Dnes se u Strelkova objevila uvaha, o kterou tu byla pred par dny pře s alergiky.
   A musim se pochvalit: to, ze Rusko nemuze vyhrat, ma opravdu kontext, jak jsem si myslel.
   Preklad je takovy:
   „Nicméně, po pozorování „kontingentu“ shromážděného na ceremoniálu bych rád zopakoval své hluboké přesvědčení, které jsem formuloval 30. dubna tohoto roku v projevu v „Listech“:
   POKUD SE NIC NEZMĚNÍ V INTERNÍ POLITICE (především v personální politice) – VÁLKU NEVYHRAJEME.“
   (Verzalky jsou od samotneho Strelkova.)

  2. Kdo by tu strelbu mohl cekat?
   Tema „Rusko je tu navzdy“ je na stole od okamziku opusteni pozic u Kyjeva.
   O 99,99% jinych streleb se nikdy nedovime.
   Vsechno jde podle planu, ochrana civilistu je prioritni, Rusko o vyhru nestoji.
   Hlavne se vyhnout horke fazi.

  3. Meli bychom si zapamatovat termin „Prechodne obdobi“, to muze v budoucnu vysvetlit mnohe udalosti.
   V prekladu:
   „Doněcká lidová republika, Luhanská lidová republika, Záporožská oblast a Chersonská oblast budou existovat v režimu „Přechodné období“ do 1. ledna 2026.“
   Dale je zajimave, ze ke slavnostnimu podpisu pripojeni novych republik nebyl pozvan nikdo z jejich otcu- zakladatelu, od tech se Kreml distancuje. Tomu se rika moralni vzpruha.

   1. Stridor: O tom nevím, co má znamenat to období politicky? Z těch zakladatelů jich už ale moc nežije. Atentátů, nehod a „nehod“ bylo mnoho.

    1. Zije jich dost a mohla to byt velka prilezitost ke smireni. Nebyl namatkou Carjov, mluvci parlamentu, Gubarev, predseda Narodniho opolceni, Bezler, general Opolceni a dalsi.
     Co tim dava Kreml najevo se lze domyslet- diskontinuitu novych republik a odkazani se od jejich novodobe historie.
     Co presne znamena Prechodne obdobi nevim, ale lze vytusit, ze bude povoleno, co je normalne zakazano, ci neni bezne a pujde o obdobi vyjimek. Obecne bych rekl, ze budou platit dvoji normy (mysleno i v technicke oblasti). Podiveni je nad delkou 3 let, v pripade Krymu trvalo prechodne obdobi mesice, ani ne rok.
     Podle meho pujde i o bezne zavazky statu a kdyby na to prislo, mohlo by jit i o obranu (normalne obrana uzemi ano, behem prechodneho obdobi nam ostrelovani z ciziny nevadi). Navleci se na to bude dat cokoliv, o tom bych nepochyboval.

 16. Nechci polemizovat s Petrem Hamplem: Padesátníci přicházejí.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Padesatnici-prichazeji-716078

  Já jen dodám, že mnozí i odejdou.

  Věk není zásluha.

  Zásluhou jsou činy.

  V nynější bouřlivé době obdivuji Petra Druláka, který riskuje vyhazov.

  Obdivuji energetické, a jiné experty, kteří jdou s kůží na trh, přestože se mohli mít v závětří v pohodě,

  Vladimír Štěpán,
  Ivan Noveský,
  Miroslav Ševčík,
  Zdeněk Jandejsek,
  Jan Skalický,
  Petr Bohuš,
  Jaroslav Juránek,
  a jiní, kterým se omlouvám, ale uvádím pouze příklad.

  Dnešní padesátnici, váhaví střelci, asi mají smůlu, protože věk 50+, může být hendikepem, protože od roku 1989 mohli prokázat 17 let své kvality.

  Nejproduktivnější věk

  Nejproduktivnějšího věku se údajně dožíváme po třicítce.
  Odpovídá tomu i průměrné finanční ohodnocení, které je právě v tomto věku obvykle největší.

  Nejhůře jsou na tom ti, kterým ještě nebylo 20 let.

  Mzda podle věku
  Hrubá hodinová mzda podle věku
  Věk Průměr Medián
  do 20 let 53,19 48,99
  20–29 let 89,67 80,00
  30–39 let 107,62 88,55
  40–49 let 103,60 85,80
  50–59 let 101,15 85,00
  60 a více let 101,92 78,07
  Celkem 100,97 84,64
  Zdroj: MPSV

  Mladí dravci, kteří se nezakecají, nebudou brát ohledy, tak jako vy jste nebrali ohledy na nás.

  Kdo s čím zachází, tím také schází.

  Goodbye

   1. Jde o průměr mezd, nebo věkové skupiny, které se jeví jako perspektivní?
    Jsou nejlépe placení ve věkové skupině 55+ ?

 17. Kydaři sobě.

  Možná to někomu pomůže.

  Drobný prodej NHčka- Liberty prodává koks.

  Dobrá cena, dobrá kvalita.

  V pátek 2x auto.

  Cihelna Hlučín, dobrá cena, dobrá kvalita, bral jsem na jaře.

  Mají i uhlí, bohužel limit množství.

  Pamatujte si, že pokaždé když potřebujete pomocnou ruku, najdete ji na konci své paže. – Audrey Hepburn | Story quotes, Inspirational people, Quotes.

  1. Polské domácnosti čeká zima úzkosti
   dnes 20:21
   Pavol Minárik
   Více než čtyři miliony polských domácností topí uhlím v kamnech a kotlích, ale pouhých devět procent z nich ho má dostatek na nadcházející ­zimu.
   Polské domácnosti začínají podle portálu onet.pl topit vším možným, včetně odpadů, které nelze nazvat jinak než rakovinotvorným koktejlem nečistot.
   Až 75 procent respondentů tvrdí, že nejsou na příští měsíce dostatečně připraveni, a 40 procent připouští, že nemají žádné zásoby uhlí nebo jiného pevného paliva na zimu, a obávají se, že zamrznou, uvedla v pátek Gazeta Wyborcza.

   „Polsku dochází uhlí, jehož zásoby by podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) měly vystačit nejméně na 200 let. Realita se však dramaticky liší. Vláda léta namlouvala lidem, že v kamnech a kotlích spalují polské uhlí. Ve skutečnosti však pocházelo převážně z Ruska,“ upozornil v komentáři portál onet.pl.
   Polské domácnosti čeká zima úzkosti
   dnes 20:21
   Pavol Minárik
   Více než čtyři miliony polských domácností topí uhlím v kamnech a kotlích, ale pouhých devět procent z nich ho má dostatek na nadcházející ­zimu.
   Polské domácnosti začínají podle portálu onet.pl topit vším možným, včetně odpadů, které nelze nazvat jinak než rakovinotvorným koktejlem nečistot.

   Až 75 procent respondentů tvrdí, že nejsou na příští měsíce dostatečně připraveni, a 40 procent připouští, že nemají žádné zásoby uhlí nebo jiného pevného paliva na zimu, a obávají se, že zamrznou, uvedla v pátek Gazeta Wyborcza.

   „Polsku dochází uhlí, jehož zásoby by podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) měly vystačit nejméně na 200 let. Realita se však dramaticky liší. Vláda léta namlouvala lidem, že v kamnech a kotlích spalují polské uhlí. Ve skutečnosti však pocházelo převážně z Ruska,“ upozornil v komentáři portál onet.pl.

 18. Zajimavy yotuber Dimitrij Nikotin:
  https://m.youtube.com/watch?v=-8nUNneWX6c
  Denne prinasi dvacetiminutove analyzy vyznamnych udalosti, ma pul milionu sledujicich a je mu vyborne rozumet.
  Obcas na nej kouknu, zatim si nevymyslel, kluk jede ambiciozne a s nasazenim. Muj salek caje to sice neni, ale neurazi. Skoda, ze nekoho s takovym pristupem nema i ceska alternativa, stacil by jeden pracant Nikotin a hned by to bylo o nekolik levelu vyse.

  1. Zajimavy postreh Nikotina:
   Svuj proslov s protisovetskymi znaky ukoncil Putin citatem z „bileho“ Iljina.

   Ivan Iljin se stal hlavním ideologem ruské „bílé“ (antikomunistické) emigrace (z Wikipedie).
   A je jednim z ideovych Putinovych zdroju.
   Pro mne je Putin velmi nepruhledny (a mozna takovy bude i doopravdy), je ale mozne, ze by VVP mohl byt antitezi JS (Stalina)?
   Antikolektivista, monarchista, konzervativec…to je pro me novy pohled, jez vypada velmi zajimave a stoji za to, si ho obcas pripomenout.
   Jeste k Iljinovi: Narodil se ve velkem Kremelskem palaci do slechticke rodiny, jejiz koreny sahaji smerem k Rurikovcum.
   Nejak na mne pada konspirativni nalada…Putin elitar, puvodem z petrohradskeho delnickeho prostredi.

   1. Putin nemůže bolševikům zapomenout, že Ruské impérium nahradili svazem republik. Už před několika lety řekl, že tím Lenin dal minu pod základy státu. Jeden stát s desítkami autonomních republik by se boural hůř než 15 svazových republik, které vedou spory o různé autonomní republiky, oblasti a okruhy. Spory, které se dočasně utlumily stalinismem. Ono je to asi nutné, snažit se smířit obě tradice bílou a rudou, aby tam mohl vládnout, i když čeští novináři nám vysvětlí, že to nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.