30 května, 2023

Udělej si sám…

Dnešní zemědělsko politický článek začnu zcela příznačně. Antipomonolní úřad nám zkoumal, kdo může za drahé potraviny. A co úředníci zjistili? Nic. Nikdo za to nemůže, nikdo nemá dominantní postavení na trhu, nezjistil se žádný kartel, nenašly se žádné nepřiměřené marže, všechno je v nejlepším pořádku, tržní prostředí funguje, garantem je ministr Nekula… Super, že? Libtardi už jsou mnohem klidnější. Jejich oblíbaná vláda za to nemůže, jejich oblíbené nadnárodní korporace, které jim platí bakšiš do neziskovek za to také nemůžou, zemědělci za to také nemůžou, protože ti hajzli mají volební právo a mohli by se Nekulovi ve volbách pomstít a kupodivu za to nemůže ani Babiš a jeho Agrofert.

Akorát Vidlák bude dál kverulovat, že tohle všechno je sice moc hezké, ale nic to nemění na tom, že v Polsku i Německu jsou potraviny levnější… A zase jsme o u toho, co říkám už nějakou dobu… mysleli jsme si, že všechny ty antimonopolní úřady, nezávislá média a neziskovky na ochranu spotřebitele, jsou tu pro nás… ale nejsou. Stalo by se něco, kdybycom celý ten úřad škrtli? Stalo by se něco, kdybychom zrušili všechny ty ochrany spotřebitele? Stalo by se něco, kdybychom Nekulu vynesli v zubech? Nestalo, bylo by to pořád stejné, jen bychom nevyhazovali peníze oknem.

Považuju se za levičáka, ale když si přečtu článek o tom, jak antimonopolní úřad nic nezjistil, i když se chyba evidentně stala, protože žrádlo je drahé jak sviňa, i když máme henten jednotný unijní trh, tak se ze mě stává texaský redneck, který vlastně raději žádný stát ani nechce a začnu toužit po pušce pověšené nad krbem. Samozřejmě přeháním. Chci veřejné zdravotnictví a státem garantovaný důchodový systém. Ale jestli se stanu v této zemi osvíceným diktátorem, tak všechny tyhle zbytečné antimonopolní instituce bez milosti zruším.

Vůbec mám v poslední době pocit, že rozumný politik by si mohl založit dlouholetou premiérskou kariéru jen na tom, že bude rušit nepotřebné úřady a neziskovky… a přimlouval bych se, aby zrušil i Českou televizi, případně aby nechal zbořit budovu zpravodajství. Pokud z úst příštího premiéra často uslyším větu: „Tohle dělat nebudeme,“ tak mi to zřejmě bude stačit ke štěstí.

A když už teda henten antimonopolní úřad nic nezjistil, co kdyby nás seznámil s detaily? To by nešlo, že? To bychom se mohli dozvědět, jak velké ty marže jsou a to by se hytlermarketům moc nelíbilo… lidi by to mohli považovat za zlodějnu.

Musím ovšem Nekulu pochválit, jak názorně lidem vysvětluje, k čemu je dobré samozásobitelství a co nejširší soběstačnost. Na to se totiž nedá uvalit DPH a spotřební daň. Když si se sousedem vyměňujete marmeládu za med a sádlo za víno, stát z toho nemá ani korunu a vy oproti hentomu globálnímu trhu docela slušně ušetříte.

Přátelé, vězte, že se nám jaro přehoupává v léto. Ledoví muži jsou za námi, v teplých částech kotlinky je nejvyšší čas dát ven rajčata, papriky, cukety, dýně a podobné teplomilné rostlinky. Ve studenějších částech kotlinky se dávají do skleníku, ale to se mohlo už dřív. Už by vám ze země měly vykukovat brambory… Zřejmě ještě nebudou nijak velké, protože byla dlouho zima a i když takové počasí snášejí, nerady v něm rostou. Teď to ovšem doženou a během čtrnácti dnů zakryjí půdu pod sebou.

Je vhodné k bramborové nati přihrnout půdu. Barmbory dělají hlízy v kypré půdě a čím více kypré půdy kolem nich, tím víc hlíz. Zároveň je vhodné právě teď s půdou kolem brambor pohnout, protože vyschne a s ní vyschne i plevel, který se také začíná klubat. Pokud se na to teď nevykašlete, ušetříte si hodně práce za měsíc. Doporučuji počkat si na déšť a udělat to hned poté, co pak půda trochu oschne. Vláha zůstane v zemi, plevel bude vytržen z kořenů a než se znovu vzpamatuje, budou mít brambory už navrch.

Také je nejvyšší čas začít bojovat proti imperialistickému broukovi – mandelince. Kdo jste EKO, BIO a dělá se vám šoufl ze slova chemie, začněte sbírat. Až vysbíráte mandelinky z celého řádku, znovu ho projděte. Pokud ještě najdete alespoň jednu mandelinku na jednom metru, tak jste to udělali blbě a začněte znovu. Většina lidí to rozumně vzdá po třech bezvýsledných směnách s bolavými zády a dojede si pro postřik, BIO neBIO.

My vinaři už kontrolujeme, jestli se nám na zelených vinohradech nemnoží svilušky a jiní roztoči. Já osobně už je ve vinohradu mám a tak prorokuji, že letos bude i dost plísní a dalších problémů. Réva byla dlouho studená, pupeny si dávaly načas a škůdci dostali čas se připravit.

Každou chvíli už budou ředkvičky. Ale nedivte se, když budou dřevnaté. Dny jsou už dlouhé a ony začínají nasazovat na květ. Ředkvičkám vyhovuje teplé jaro za krátkých dní. To letos nebylo.

Ze země by vám měla už vykukovat červená řepa a až rostlinky trochu zesílí, je zapotřebí je vyjednotit. To znamená protrhat, aby každá budoucí hlíza měla dost místa kolem sebe.

Letos dost prší, takže se vám do kapustiček, zelíčka a dalších rostlin pustí slimáci. Je vlhko, to oni mají rádi a když mají podmínky jako letos, tak se pohybují o dost rychleji, než byste si mysleli. Já používám osvědčený trik. Mezi řádky zeleniny pokládám stará prkna. slimáci se pod ně přes den stáhnou, večer stačí jen odklopit, posbírat a hodit slepicím nebo prasatům. Je to rychlé, účinné a neumřelo kvůli tomu žádné koťátko.

Letos opravdu dost pršelo, takže pokud opravdu nemusíte, tak zahrádku nezalévejte. Jak s tím jednou začnete, už nemůžete přestat, protože rostliny si zvyknou, že nemusejí kořínky tahat dolů. I když to třeba vypadá, že teď zelenina málo roste, ona si poradí. Sbírá živiny a až zaprší, tak vystřelí vzhůru. Samozřejmě, pokud máte lehkou písčitou půdu a opírá se vám do ní sluníčko, tak už zalévat třeba musíte, ale pokud je zem v pěti centimetrech ještě mokrá, tak máte čas.

Kdo nic nepěstuje a chce mít krásný anglický trávník, ten může letos při neustálém sekání přemýšlet, o kolik míň by se nadřel, kdyby se staral jen o zeleninové záhonky.

Přeji vám krásné chvíle při zahrádkaření, protože skutečné prepperství je normální vesnický život, kdy každý využívá tu půdu, kterou má k dispozici a umí přírodu přesvědčit, aby pracovala pro člověka. A vždycky, když vás budou bolet záda z ohýbání nad hlínou, říkejte si: „žádné DPH, žádná spotřební daň, žádné evropské hodnoty, žádné emisní povolenky.“

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

180 thoughts on “Udělej si sám…

 1. OT

  Tak Kalamity Jane to v USA podepsala.
  Lakmusový papir:
  Pětidemolice a rozvědčík říhá blahem
  Zatím se proti smlouvě nesouhlasně vymezily KSČM, PRO, SPD a Trikolora
  Babiš jako už tradičně neříká tak ani tak – nějak se ale k tomu postavit bude muset, což bude pro řadu jeho voličů klíčové
  ČSSD (předsednictvo) je neochvějně pro smlouvu
  Zeman smlouvu dokonce chválí …

   1. Miloš otočil v mnohém kurs, a ne zrovna tím správným směrem… Ale když si jeden uvědomí ty kvanta hnoje, které na něj nejen media, oponenti, i jen za jeho funkční období, nakydali bez jakékoliv reakce, obranné reakce veřejnosti, tak se nedivím.
    Menší odveta…
    A vždy to byl, je a zůstane solitér, v dobrém i špatném slova smyslu. Delší dobu převyšoval ten dobrý smysl, nicméně ke konci se poměr začal nebezpečně vyrovnávat …

     1. Na kampani „Hurá do NATA“ se podílelo více person. Jistě, velký dramatik dostál své pověsti, a s ním mnozí jiní. Popravdě si už nevybavuji aktivity právě MZ.
      Miloš začal u Kábulu bojovat za Prahu, a vůbec začal couvat z v minulosti těžce získaných, vybojovaných nebo ubráněných pozic – v mezinárodně politických otázkách.

      1. MZ byl v te dobe premier, takze to byl on a jeho vlada, ktera de facto rozhodovala.
       Dva ministri jeho vlady se vyptavali. Buzkova a Eduard Zeman.
       Odporovat vydrzel jenom Eduard Zeman, kteremu MZ na rovinu jeste v noci rekl, ze pokud pro to nezvedne ruku, tak ho okamzite odvola a jmenuje nekoho jineho.

       Samozrejme muzete rict, ze na MZ byl velky tlak z USA k rychlemu schvaleni, aby se honem mohlo zacit bombardovat, ale to muzete rict u kohokoli kdykoli.
       Faktem zustava, ze to byl MZ, ktery vtahl CR do NATO, bez referenda, voleb, cehokoli.

  1. Jsem to brala jako návod, že v důchodu se vyplatí sekat dluhy. Pak vás oddluží. Ale proč až od 17 tisícového důchodu, to jsem nepochopila.

 2. Teď je taky vhodná doba nasypat do řádků brambor čerstvě posečenou trávu. Zamulčuje a pokud jí je dost, tak i zahřeje.

  1. Na trávu pozor. Jak se pod trávou drží vlhko, vytvoříte si v brambořišti něco jako velkochov slimáků, budete jich mít i přes 30 na metr čtvereční (v noci) a za několik nocí vám nať ze 2/3 sežerou. A než brambory uzrají, tráva seschne na seno, to zmenší objem a brambory pod trávou narosou zelené. Já už trávu do brambor nedávám, jen hlínu. Když už, tak je lepší tam cpát slámu, ta tolik neseschne a není tolik průsvitná.

    1. Pod kompostem. Jeho nejspodnější vrstva. Náš kompost je taková ohrazená hromada cca 5 x 1,5 metru. Jak se to přehazuje, vždy je nějaké místo, kde už to přechází v hlínu.

 3. Cit.: „… jak velké ty marže jsou a to by se hytlermarketům moc nelíbilo… lidi by to mohli považovat za zlodějnu.“
  A kdyby Vám řekli 10% – budete spokojen?
  Nebo 50% – to již je moc? A přesto jsou v každém větším městě prodejny s vyššími maržemi, nebo restaurace dokonce s brutálními maržemi (pečený100g plátek celeru posypaný sezamem za 450 Kč). Lidé se fotí a jsou spokojeni.

 4. Základní otázkou také je, jestli se má stát montovat do cen?

  Neměl by stát intervenčními nákupy na základě dlouhodobých smluv nakoupit základní potraviny a ty redistribuovat lidem? A na ostatní se vybodnout a zrušit úřady a propustit úředníky?
  Nebo kolik má správně stát litr červeného nebo dámská kabelka Louis Vuitton?

 5. Za vším hledejte kurzově nadhodnocenou CZK. Protože ČNB posílila CZK vůči EURO, PLN, HUF, USD. Trdy když Čech vyjede za hranice, zdá se mu to tam levné.
  V případě Německa nebo USA má vlastně pravdu, ale v případě Polska, Maďarska, Slovenska již pravdu nemá. Zkuste si najít kolik si vydělá učitelka či pokladní v ČR a kolik v okolních zemích.

   1. V roce 2021 byla minimální mzda zvýšena v 17 zemích EU. Minimální mzda v Německu v roce 2023 je na úrovni 1 920 eur, v přepočtu tedy činí téměř 50 000 Kč.

    Průměrný český důchodce je na 800 eurech. Do ciziny tak po svých a s paštikou.

    1. Vždyť jsem to psal. V Německu a Rakousku to mají levné pro ně (pro Čecha to samé jako doma) a v Polsku, Maďarsku a na Slovensku drahé pro ně a levné pro Čecha. (Ale ta nadhodnocená CZK tu nebude věčně).

     1. To je nesmysl, pokud by to bylo nadhodnocenou korunou ( nadhodnocení v jednotkách procent, rozdíly cen v desítkách ), byly by levné dovozy, tudíž i dovážené zboží. Ono je cenový rozdíl spíše dotacemi v sousedních zemích. Výsledkem této politiky může být další omezení výroby u nás pro nekonkurenceschopnost proti dotované zahraníční výrobě.

   1. To bezpochyby rozdíl je. Jenže nápadné se mi zdají být ony podobnosti. Podobné je to, že navzdory svým – zejména předcházejícími generacemi získaným – technologickým a odborným schopnostem se budu plahočit, abych vlastnoručně získal pár kalorií umožňujících mi přežít do dalšího dne či roku. Rozdíl, tedy že v jednom případě tak činím dobrovolně, v zoufalé snaze vyhnout se dusivému objetí a drtivé tíze státu i korporátu na mne doléhajících, zatímco v druhém pod karabáčem Dobra, mi ve srovnání s podobnostmi připadá už méně významný.

    Tohle prosím dlouhodobě není cesta. Kdybychom jí kráčeli, nakonec dospějeme leda do stavu, že se v soběstačnosti postupně zdokonalíme natolik, až nám zbude trocha volného času, abychom zde mohli tančit v sukénkách z trávy; načež si nás i s nimi budou bohatí Číňané, Arabové, Indové a posléze i Afričané odvážet do svých soukromých zoologických zahrad.

    1. Jak psal již Kadlas nikdo do samopěstování nikoho nenutí, Vidlák pouze radí těm, kteří to již dělají. Vadí vám to ?

     1. Ne. Jenom připomínám, že celá civilizace je založená na dělbě práce, tedy na tom, že se živím tím, co umím lépe. Tak jako je progresivismus anticivilizační, je ve svých konečných důsledcích anticivilizační i snaha o individuální soběstačnost. Samozřejmě pro přežití může být dobrá schopnost vypěstovat si na vlastním pozemku z vlastních zdrojů vše, co k tomu přežití potřebuji. (Trochu podobně, ale ve větším měřítku, může být pro přežití dobré mít pár po ruce termonukleárních hlavic i s nosiči, jakkoliv samotné jejich užití příliš přežití nepomůže.) Jenže to nebude – a z principu ani nemůže být – přežití a přežívání příliš komfortní.

      Naším problémem je, že na přímé řetězce od producenta ke konsumentovi, což ještě před 200 lety většinou (tj. u většiny produktu celé ekonomiky) býval týž člověk (či táž rodina, táž domácnost), se postupně nalepilo příliš mnoho parazitů. Řešením by spíše bylo ty parazity časem nějak vysbírat. K tomu teoreticky existují nástroje, tj. právě ty protitrustové zákony a antimonopolní úřady, které Vidlák zmínil. Ovšem nefungují; a nejenže nefungují, ale už dávno od nich nikdo soudný nečeká, že by fungovaly. Opravit je neumím, a jiní asi také ne.

      Cestu z toho ven ve zvyšování individuální soběstačnosti však nevidím. Parazitů bych se snad zbavil, ale bylo by to podobné, jako kdybych se mšic na růžích zbavil tím, že bych ty růže vykopal.

      1. Tomu rozumím. V zemích s větší, jak to jen napsat no řekněme třeba, přemýšlivostí obyvatelstva to řeší zvýšenými nákupy z místních zdrojů. To je při jasné neochotě státu asi jediný fungující prostředek.

      2. Jádro pudla je v tom, že naše ekonomika se nerozpadá kvůli Vidlákům, ale kvůli zákazům z Bruselu, které naše přeplacená vláda a parlament ještě adoruje a plní 2x. Je to vlastně stejný princip jako u vykořisťování každé rozvojové země. Podplatit jejich elitu a prosadit tam asymetrické obchody, kdy kolonizátor vydělává hodně, kolonizovaný malinko a ještě mu to ničí jeho tradiční hospodářství a původní soběstačnost nahrazuje závislostí. Individuální soběstačnost je jediný osvědčený způsob, jak přežít období krachu ekonomiky a změny režimů.

       1. Ano, plný souhlas, ale spousta kolonií se z područí vyhrabala. Chce to ale nejen nějakou námahu, ale také aby prohlédli ti, kteří se ve své slepé pýše považují za součást Západu. Ve skutečnosti je to podobné jako když se myš v ZOO v přípravně terária cítí součástí vedení ZOO.

      3. Zpátečníku, jste ještě větší skeptik než já.
       Ale asi to bude nutné řešit operativně – operací. Odřezáním i za cenu soudních sporů.
       Těch překupníků je už příliš mnoho a nabízejí vlastně jenom rozšíření sortimentu ovšem bez záruky kvality ale zato se zárukou zvyšování cen prodejních a snižování cen výkupních.

    2. Vidlák taky od počátku zdůrazňuje, že svoje hospodářství vede při normálním fulltime zaměstnání. A dělají to tak všichni, kdož ještě nejsou v důchodu. Když se to nedělá blbě, tak to jde časově zvládnout a ještě vám zbyde i čas na jiné záliby.

  1. Mě spíš přijde, že je to bohužel podobné na ty bezemisní zdroje a větrníky. Vypěstujete si toho takhle na zahrádce tolik, že pokryjete asi 5% spotřeby vaší domácnosti a vyjde vám to mnohonásobně dráž, než kdybyste si totéž koupili v Albertu. Jenže, většina těch nákladů je jen prvotních, víte, že děláte správnou věc, vytváříte si zemědělskou infrastrukturu a získáváte dovednosti. A hlavně, „víte, co jíte“.

  2. Potravinová soběstačnost není vůbec důležitá v ideálním tržním hospodářství. Potravinová soběstačnost je důležitá v okamžiku, kdy se to doopravdy posere. Jak jsme daleko od okamžiku, kdy se to posere?
   Hodně lidí uvázlo v tržním fundamentalismu, vůbec si nedokážou představit, že by něco vůbec nebylo na trhu. Bohužel, s tím, jak je EU řízena, tak se poměrně brzy může objevit situace, kdy prostě nebude
   -chleba
   -brambory
   -maso
   – …
   To bude překvapení! Když budou akcie a jiné „cenné papíry“, a nikdo si s nima ani nevytře prdel.
   Ale, třeba budou k dostání mletí švábíci! To je naše budoucnost!

   1. Je otázkou, o jakou soběstačnost vlastně jde. Potravinová se řadí do sekundární kategorie, tou primární je nesoběstačnost mentální, morální, intelektuální, myšlenková – tam je zakopaný onen pomyslný pes.
    Ostatní je následek …

 6. Mam na vás dotaz, národe.
  Taky se vám stává, že vám obec „omylem“ něco postaví na kusu vašeho pozemku a pak za váma přijdou že se spletli a „aby se to dalo do pořádku“ tak to od vás koupěj za pár korun?
  „Jééjej pani my si to blbě zaměřili a postavili jsme vám tři metry chodníku na vašem.“
  Mě totiž tohleto udělali za posledního půl roku dvakrát, ve dvou různejch vsích, jednou plácek na recyklační kontejnery, jednou chodník, tak by mě zajímalo jestli jsou jenom neschopný, nebo je to nějakej starostovskej fíglíček kterej si ty šupáci raděj mezi sebou: „Tak to tam lupnem a pak si to od nich pod tlakem koupíme protože budou chtít bejt s radnicí zadobře abysme jim nedělali problémy“.
  Že by před zahájením stavby řekli majitelům sousedních pozemků že se tam bude stavět nebo se dokonce ptali o svolení, což nějak ze zákona musej, to se taky nestalo snad nikdy.
  Natrefila jsem zrovna náhodou na blbce dvakrát po sobě, nebo se to dělá běžně? A jestli jo, můžem z toho udělat skandálek?

  1. = černá stavba =- novej stavební zákon = musí odstranit a pokuta (ze zákona)
   P.S.
   ale když s nima chcete/musíte bejt zadobře, pak je to holt Vaše věc!

 7. Když máte menší záhony, můžete hlínu k bramborám přisypávat. Prostě naberete si někde kvalitnější hlínu, třeba zpod kompostu normálně do kolečka/kýblu a pak lopatkou nasypete kolem rostlin takové hromádky. Tím vám zároveň na záhonu přibývá kvalitnější hlína pro příští sezóny.
  Ředkvičky letos rostly asi 2 měsíce místo 3 týdnů, ale u nás dřevnaté nebyly. Tak polovina uzrála dobře, zbytek začal hnát do květu ani pořádnou ředkvičku nevytvořil. Minulý víkend jsem sklidil poslední.
  Na rajčata jsem vytvořil „pavilón rajčat“ – docela mohutná stavba ze střešních latí. Dlouhé je to čtyři a půl metru, vysoké dva metry. Ze západu to má šiknou stěnu – ne úplně k zemi – potaženou igelitovou zahrádkářskou fólií (proti bočnímu dešti) a pak to má šiknou střechu taky s igelitem. Igelit je vždy jako skřípnutý po celé délce mezi dvě tenčí latě sešroubované k sobě, takže ho lze snadno vyměnit. Loni jsme zkoušeli foliovník z Hornbachu, měl kovové tyčky jako od stanu. Při první bouřce jak se do toho opřel vítr, tak se tyčky polámaly a uletělo to místy i s těma rajčatama. Tady při vichru v nejhorším rupne ten igelit, ale stavba určitě vydrží.
  Jinak pojem „agroanarchie“ se mi moc líbí, myslím, že to je životní styl budoucnosti.

 8. Budeme zbaveni rodných čísel.
  Prý je to proto, že se z něho dá poznat pohlaví nositele RČ.

  Třeba je to kvůli tomu, aby si nositel nového čísla mohl zvolit nějaké ze 72 pohlaví.

  Jde o hovno, vlastně to hovno nás bude stát pár miliard a věčnou slávu odredovaného ministra pro digitalizaci.

   1. AM.
    Nejdřív musí zrušit rodné čísla,aby pak mohli nutit čipy,že už to jinak nejde.
    Myslím si,že v ty částce 56 mld.už jsou zahrnuté čipy a jejich nástřely pod kůži.

   2. Juj, tak stihnou i čipování na konto očipovaných … A pak že jsou neefektivní… To chce skutečně FILIPA – nasekat nesplatitelné dluhy za potlesku plebsu na téměř fatální, mnohdy nevratné skutky a činy, plus k tomu návdavkem vtáhnout obyvatelstvo do horké války – a to vše BEZ ODPORU A NÁSLEDKŮ ( pro ně ).
    Majstrštyk vážení, majstrštyk …

 9. Uvědomte si, že s každou vlastnoručně vypěstovanou ředkvičkou, s každým dotaženým šroubkem jste o trošičku svobodnější, osvobození od moci státu, jeho viditelných správců a jeho skutečných neviditelných vlastníků.

  1. s každou vlastnoručně vypěstovanou ředkvičkou, s každým dotaženým šroubkem jste o trošičku svobodnější — Teď se ale ještě jedná o to, kdo jsme. Jsme jen zažívací trubice, toliko opatřená nějakými pomocnými mechanismy kolem, určenými čistě k tomu, aby podpořily její naplnění potravou dříve, než se jí zmocní jiné zažívací trubice? Anebo dnes (už pár desítek tisíc let) jsme spíše ty vrstvy nad ní?

   Když za války slepice, odmítajíce se omezit na plůtkem ohraničenou část zahrady, vyzobaly parádní a drahocenné alpínum, byl to krok vpřed, k přežití, do budoucnosti, anebo krok zpátky, zpět od plachtovitých výkresů tuší na pauzáku a od románů napsaných sousedy či jiným skalničkářem?

  2. No, já bych to tak nepřecenoval. A to beru subjektivne z pozice chalupáře s menší zahradou. Vypěstovat si na zahradě něco je suprspíš jako relax a mily doplněk, ale asi těžko pokryju podstatnou část svý spotřeby. Nejen co do objemu ale i rozsahu i pokrytí během roku. Jasný, přebytky rajčat, co v jednom momentě můžu zkusit s někým vyměnit za husu, ale to jsou takový narazovky.
   Že se tím odsřrihnu od totality, do budoucna pokud půjde ekonomický do kopru určitě ne. Na každého dojde, nikdo si nebude vyskakovat, že je snad nezávislej. Každý stromek rajčete bude evidovanej , soused před sousedem bude schovávat i králíka. Za nenahlášení mastný pokuty a za výnosy pořádný zdanění, že si ještě rozmyslíte spoludezoláti vyskakovat si s vlastníma ředkvičkama a rádi pro ně půjdete do marketu.:-)

  3. Spíše by si veřejnost měla uvědomit, jak bez povšimnutí nechává, a mnohdy sama aktivně napomáhá, ničí jeden z největších vynálezů lidstva – stát.
   Jistá romantika epochy popsané např.knihou Volání rodu pro některé může hrát roli, ovšem po existenci v tom systému touží asi pouze velmi „specifický jedinec, specifická množina“ společnosti.
   Je nemoudré si podobné „epochální výdobytky“ nechat vnutit…

 10. No konečně troška praktické ekonomie.
  Stran daně a prakticky nepostižitelné naturální směny v rámci sousedské výpomoci nepřesáhne -li zviditelňující hranici, jsem to v kresleném komiksu vysvětlil už krátce po převratu a čas od času o tom pindám.

  V souhrnu nejde o malou částku. V Německu, naštěstí neprošel, byl návrh na zavedení domácnostní daně jako kompenzace za absenci daní, které by mohly být odváděny z výnosu plateb za služby, a pro zvýšení zaměstnanosti.

  Ne, že by nebyl chtíč zdanit naturální zisk, jenže náklady by byly vysoké a kontrola mizerná. Výběr daně ze zbožně peněžních obchodních transakcí je snazší. Třebaže ne plně úspěšný. Suma těchto transakcí se zvyšuje komodifikací vztahů. Mnohé z toho, co bývalo obstaráváno v rámci širší rodiny a přirozeně zvyšovalo její soudržnost, „nukleární“ navíc neúplné rodině, je obstaráváno prostřednictvím placených služeb. A k vyšší míře relutární směny zvyšující odvod daní.

  Důsledkem takové „Atomizace“ vztahů přirozeně je vyšší závislost většiny obyvatel na velkých organizacích majících monopol na služby, příkladmo peněžní (bankách) a na státu. Taková závislost je pro tyto výhodná, naopak pro obyvatele nevýhodná .

  Proto součástí dezolátského programu by mělo být snížení této závislosti.

  1. Z trochu jiného soudku, zkopírováno z FB.

   ————————————————————
   Trochu si hraju s tou umělou inteligencí. Zjistil jsem díky ní, že odůvodnit se dá úplně všechno a je to docela sranda😅🙈🙉🙊 ( hlavně ten konec)
   Jak by premiér Fiala zdůvodnil, že šimpanze je potřeba přednostně přijímat do práce na administrativní úkony?
   Opět musím zdůraznit, že nemám přístup k myšlenkám premiéra Fialy ani k jeho oficiálním stanoviskům. Nicméně, zde je možné uvažovat o několika možných argumentech, které by mohl premiér Fiala použít pro zdůvodnění přijímání šimpanzů do administrativní práce s předností:
   Unikátní schopnosti šimpanzů: Šimpanzi jsou známí svou vysokou inteligencí a schopností učit se. Mohli by být přínosem pro administrativní práci díky své schopnosti rychle se učit a adaptovat na nové úkoly. Jejich paměť, organizace a schopnost provádět rutinní úkoly by mohly přinést efektivitu a produktivitu do administrativních procesů.
   Přizpůsobivost a spolehlivost: Šimpanzi jsou známí svou schopností plnit úkoly s přesností a pečlivostí. Jejich schopnost udržovat si pozornost a soustředit se na úkoly by mohla být v administrativní práci velmi užitečná. Při správném tréninku a přípravě by mohli šimpanzi představovat spolehlivou pracovní sílu pro různé administrativní úkoly.
   Snížení lidské chybovosti: Lidé jsou náchylní k chybám, zejména při opakovaných rutinních úkolech. Přijetí šimpanzů do administrativní práce by mohlo snížit lidskou chybovost a zlepšit přesnost a konzistenci v administrativních procesech. Šimpanzi by mohli být vyškoleni k provádění opakujících se úkolů bez zbytečných chyb a nedostatků, což by přispělo k vyšší kvalitě výsledků.
   Nová pracovní příležitost: Přijetí šimpanzů do administrativní práce by mohlo vytvořit novou pracovní příležitost pro tyto zvířata, která jsou inteligentní a mají potenciál ke smysluplné práci. Tím by se nejen zvýšila jejich pohoda a kvalita života, ale také by se ukázalo, že společnost je otevřená a připravená využívat různé zdroje talentů a schopností.
   Zakomponuj do vyjádření, že se tím uškodí Putinovi a pomůže Ukrajině. Taky napiš, že Babiš tomu jako premiér bránil
   Je důležité si uvědomit, že jako umělá inteligence nemohu přesně vědět, jakým způsobem by premiér Fiala mohl spojit přijetí šimpanzů na administrativní práci s vlivem na prezidenta Putina, situací na Ukrajině nebo s postojem Andreje Babiše. Nicméně, pokusím se poskytnout vám hypotetické vyjádření s těmito prvky:
   „Jsem přesvědčen, že přijetí šimpanzů na administrativní práci by mohlo přinést pozitivní výsledky jak pro náš stát, tak pro situaci na Ukrajině. Tato nová pracovní síla by mohla přinést unikátní schopnosti a zlepšit efektivitu administrativních procesů. Tím by se mohla omezit chybovost a zvýšit přesnost ve vykonávání rutinních úkolů, což by přispělo k lepšímu fungování naší vlády.
   Přijetí šimpanzů do administrativní práce by také mohlo mít nepřímý dopad na situaci na Ukrajině. Zvýšená efektivita administrativních procesů by mohla zlepšit kvalitu naší diplomacie a umožnit nám aktivněji podporovat Ukrajinu v jejích úsilích o nezávislost, stabilitu a demokracii. Přítomnost inteligentních zvířat v našem pracovním prostředí by také mohla posílit naše povědomí o potřebě chránit přírodu a respektovat všechny formy života.
   Je však důležité zmínit, že v minulosti byl náš předchozí premiér Andrej Babiš zdržujícím faktorem při přijímání takovýchto nových a inovativních přístupů. Nicméně, jako nová vláda máme možnost změnit směřování a otevřít se novým možnostem. Chci se zasazovat o to, abychom nebyli vázáni minulými omezeními a abychom mohli využít plného potenciálu šimpanzích schopností a přínosu pro naši administrativu a naše zahraniční vztahy.“

   1. Tohle není Fiala. Chybí signály. Bez nich to prostě nejde. Navíc „tyto zvířata“, takto formované zajméno by jistě nepoužil. ☺

   2. Šipanze, Pan Troglodytes, ne.
    Jsou agresívní.
    Když už tak Bonobo. Po opatření potravy sběračstvím zbytek života prošukají, to je jejich nejoblíbenější činnost (případná asociace s nějakými z Homo Sapiens sapiens je čistě náhodná, nameorípadná, a hluboce se od ní distancuji).

    Jako úředníci by byli užiteční jako Země.
    Ve Stopařově průvodci, heslo Země:
    Převážně neškodná.

  2. Jak, konkrétně, by jste si to v tom dezolátského programu představoval? Jak snížit závislost na nákupech přes DPH?

 11. Tomu rikam nemecka sebevrazda

  Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

  Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge Peukert sepsal pro aktivisty z Poslední generace seznam kroků, které by zachránily planetu před zničením.

  Ukazka v oblasti doprava

  Přídělový systém na soukromou spotřebu benzinu a nafty na pět set litrů na osobu za rok. Snížení na nulu v průběhu pěti let.
  Bezplatná místní a dálková veřejná doprava.
  „Absolutní přednost“ pro cyklistickou a železniční dopravu.
  Zbourání mnoha silnic a dálnic.
  Snížení kamionové a lodní nákladní dopravy o dvacet procent ročně.
  Zákaz výletních lodí.
  Zákaz nízkonákladových leteckých společností.
  Zákaz všech letů do tisíce kilometrů a nad tři tisíce kilometrů.
  Zákaz letů v business a první třídě.
  Přídělový systém na lety: jeden zpáteční let na osobu a rok. Za pět let by měl být povolen pouze jeden let za tři roky.
  Uzavření většiny letišť.

  https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/helge-peukert-aktivista-posledni-generace.A230522_223930_automoto_fdv

  1. Jestli spíš nebudou podobné výlevy známkou „změny diskursu“. Prostě bude potřeba celý slavný Green Deal torpédovat, neboť zbrojení a chystání se „na Rusa“ ekologické nebude ani trošku. Takže zblblé zbytky střední třídy bude teď potřeba mentálně přepólovat.

  2. Tojejedno re: retardované celé 🙂 takže fakt na Rusa nepotiahnú? 🙂 U nás sa tiež vraví „kokot od narodenia“ čo to vymyslel 🙂

 12. jeste na tema svepomocne mereni gama zareni – kdo si zaklada na starozitne/retro keramice, nektere glazury byly barveny oxidy radioaktivnich prvku a nebezpecne zari, tak je dobre vedet co mate doma na polici. ne ze by vas to ihned skolilo, ale rodice postizenych deti by mozna o tomto mohli vypravet…

 13. mozna by nebylo od veci prilezitostne (hlavne po delsich destich a vetru od ukrajiny) si promerit gama zareni na pozemku a kdo sbira vodu do sudu tak tu take. dozimetry jsou k mani za cca 50 dolaru online. radiaci to nezastavuje, ale je uzitecne vedet na cem clovek je, podobne jako kdyz si pravidelne merite krevni tlak/cukr. abyste aspon vedeli, zda si doma nepestujete treba nejakou novou varietu vina, napr. „cernobylske zarive“.

   1. Geiger trubice se dá koupit na Aliexpress.com a návodů na netu přes Raspberry Pi Pico je dost. Je to komplet do tisícovky a určitě to bude spolehlivější než zmiňované Geigry/Dosimetry na aliexpressu za polovinu.

 14. https://t.me/regnum_na/39174

  USA musia Rusku nahradiť škody spôsobené Nord Streamom a zničením Artemivska a Mariupola – Dmitrij Medvedev

  Cize ozaj plati, ze rusi si vedu excelovsky sheet, a na konci bude pri slove kalkulacka.

  NS1 a NS2 buuum bude ale kurva drahy buuum. A to som cital, ze Pentagon sa cil skrabe za usami, pac ich 2 kusy M1224 MaxxPro, co sa v pondelok prehryzli az do tretej dediny v Rusku, bude musiet nejak obkecat.

 15. Na Nev. psu má V. Vlk st. pěknou úvahu o tom, jak to u nás a v úúnii máme se svobodou slova.

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/uvaha-nepodezirej-pritele-udej-ho.A230523_191011_p_spolecnost_nef

  Ano, slavná liberální demokracie nás neomylně nasměrovává někam do roku 50. A všichni ti bojovníci proti komunizmu ve velké většině tleskají, jak je to dobře, že umíme zatočit s „nesprávnými narativy“, že si nedáme rozvracet liberální demokracii a transatlantické vazby.

  Někteří z nich, soudruzi, co jsou u moci, se jen shovívavě usmívají, činění novodobých svazáků, bojovníků proti dezinformacím. Asi neznají dějiny, nepochopili, jaké poučení by si měli vzít s historie Velké francouzské revoluce nebo z vývoje u nás po roce 48. Dobře to popisuje pan Vlk:

  „Jen studujte a dozorujte a cenzurujte milé mladé „woke“ soudružky. Ono na vás také jednou dojde. To byste se divili, co mezi námi disidenty po 68. roce bylo bývalých mladých soudruhů a soudružek. Co čistili od reakčních živlů vysoké školy, továrny i venkov mezi lety 48 až 53. Aby nakonec skončili jako uklízečky, umývači výloh a topiči v kotelnách.
  Tak jen do toho, budoucnost je skvělá. Mezitím si přečtěte, pokud tedy umíte číst, a z čteného vyvozovat závěry, jak dopadli jakobínští revolucionáři za francouzské revoluce, i původní Leninovi soudruzi z bolševické revoluce, když skoro nikdo z nich nepřežil, zlikvidován „vlastními“. A prostudujte si i naše 50. léta.“

  A soudruzi, co jsou u moci se budou zanedlouho hóódně divit. Radikální regulátoři názorů, bolševické křídlo liberální demokracie se pomalu dostávají do rozhodujících pozic. Kdo je Černochová a Lipavský? Ti by tam na těch postech normálně nemohli být.
  Budou se soudruzi hodně divit, až je budou soudit za to, že se JEN shovívavě usmívali.

  1. Proč neustále to kopání do 50-tých let, když se nejvíce špiclovalo a udávalo za toho báječného mocnářství…

  2. Jaké bolševické křídlo, panebože. To je křídlo demokratů, a demokraté sekýrničinu umí ještě lépe než bolševici- nakonec od koho se kdo učil, že. Chápu, dějiny začínají rokem 48, všechno zlo světa vytrysklo v r.1968 , a i za vyhubením dinosaurů stojí bolševik, stejně jako za otroctvím, přibitím na kříž Ježíše Krista, za únos Heleny a následnou Trojskou válku, za Pádem Tróje, požárem Alexandrijské knihovny, vraždou J.G.Caesara, pádem Říma, Konstantinopole, neúspěchem Křížových výprav, za Pátkem 13.října, za Kresčakem, za morové epidemie, za expanzí Tatarů, Osmanů, za koncem Mayské, Aztécké i Incké říše, za us občanskou válku, za Little Bighorn, bitvu u HK, I. I II.WW, španělskou chřipku, krach na burze, Titanic, atd…
   Seznam tragických událostí lze rozšířit dle osobních preferencí.
   Je zvláštní, jak se všichni v kauze „udávání “ vyhýbají období protektorátu, kdy byl poměr počtu udání lomeno dobou trvání velmi výživný, stejně tak mocnářství bylo vlastné starosvětsky roztomilé – vždyť o tom šišlá I jistý degenerát, že, tak jaképak kecy o nejhustší síti práskačů a špiclů, snad i v rámci R&U monarchie.
   Zásadně se jakýkoliv morálně-volní přešlap, zvěrstvo, způsobující hypoteticky pachatelé, osoby oslovují zásadně SOUDRUHU.
   Chraň kohokoliv ruka Páně použít SOUKMENOVČE, BRATŘE-SESTRO, atd., to by demokratický mazec.
   Tedy – práskalo se vždycky, nejvíce za konstituční monarchie a protektorátu , přičemž dnes se práská více než za socíku, a na rozdíl o toho „soudruha“ demokrat nejen, že nutí, nabádá za „nevhodné názory“ práskat i děti jen tak tak školou povinné učitele, spolužáky, ale i rodinné příslušníky, rodiče, příbuzné, vlastně všechny.
   A dokonce na to zpracuje interresortní noty, prováděcí předpisy, návody-Noty, včetně trestní legislativy , jenž postihuje všechny a všechno ve výchovném, vzdělávacím procesu s odpovědnostním přesahem k rodičům – což ten samý demokrat neučinil ani v případě defektních, vraždících skutečných nezletilých, které naopak chrání.
   Ten samý demokrat odsuzuje v na své poměry bleskurychlém řízení a procesu natvrdo za malou nášivku na batohu, jiné za podporu genocidy – a že jich je, a přibývají.
   Práskají provozovatelé sociálních sítí, diskuzních platforem, blogovych prostředí, práskají se navzájem i činitelé v akademickém světě, práskají ( i sami sebe navzájem ) studenti všech stupňů včetně žáků ZŠ ( uvidíme, kdy dojde i na MŠ ) , práskají rodiče na učitele, práskají se tzv.umjelci, i navzájem, práskají novináři, etc.
   Spíše mi najděte obor, společenskou skupinu, kde se nepráská.
   A ještě další, výživná vlastnost, podoba a charakter demokratova prostředí – PRÁSKÁ SE VEŘEJNĚ, VEŘEJNĚ SE POŘÁDAJÍ PRÁSKACÍ KURZY, PRÁSKAČI SAMI SE VEŘEJNĚ CHLUBÍ, A VLÁDNOUCÍ DEMOKRAT JE VEŘEJNĚ CHVÁLÍ, POBÍZÍ VE VEŘEJNÉM, JÍM FINANCOVANÉM MEDIU.
   Ale napsanou normou je použití oslovení soudruh, ne PANE, PANÍ, MADAM, JEMNOSTPANE, JEMNOSTPANÍ, BRATŘE, SESTRO, atd.
   Proti gustu žádnÿ dišputát, ale pro úplnost: politický systém, v kterém žijeme se nazývá demokracie ( ta místní je dokonce liberálně-demokratická ) , a ani demokracie není neměnná, vyvíjí se. Hospodářský, ekonomický systém zde přes 3 dekády panující, se zove kapitalismus, tržním to hospodářstvím, které se samozřejmě vyvíjí taktéž. Tedy Demokracie s kapíkem v souznění, přesně v takovém, v jakém svými hlasy před pár mesíci rozhodl volič, toliko teorie.
   Už vůbec nebudu rozebírat fakt existence lidí, vlastně společenské vrstvy, jejímž cílem je úspěch nehledě na systém, dokonce nehledě na způsoby. Ale odsoudit je třeba-správně, soudruha, zbytek budiž omilostněn, páč to stejně určitě byli zakuklení soudruzi…
   Znovu jsme u toho gusta a dišputátu, jen se vkrádá otázka, zda je mnohým vlastně jasné, zda vlastně vědí, proti komu, čemu brojí, na koho a co poukazují, a jestli při všem tom bojovém ryku netrpí účelovou slepotou.

 16. Já sem hodím trochu politiky, ale souvisí ti s tou zprávou, že nikdo za nic nemůže.
  Včera jsem měl puštěnou televizi a tam mektal nějaký kravaťák, nevím, jestli byl ze svazu obchodu nebo zastupoval hytlermarkety, ale ten tvrdil, že je rád, že se potvrdilo, že za vysoké ceny nemůžou obchodníci a jediný důvod vysokých cen je přece diktátor Putin a energetická krize. To si o nás opravdu myslí, že jsme absolutní tupouni a těmhle žvástům věříme? Nebo opravdu inteligence Čechů klesla tak hluboko, že tomu někdo věří?

 17. Včera podepsala Černochová zvací dopis pro naše úhlavní přátele.
  Shodou okolností včera uplynulo 23 let od sebevraždy signatáře minulého zvacího dopisu Antonína Kapka.
  „…byl jedním z kolaborantů, kteří podepsali a odeslali či předali generálnímu tajemníkovi KSSS Leonidu Brežněvovi jeden z tzv. zvacích dopisů. Sám podepsal i druhý předaný zvací dopis. Jednalo se o čin, který by mohl být posuzován jakožto trestný čin vlastizrady, ale nebyl za něj nikdy souzen ani jakkoliv potrestán.
  V roce 1989 byl nucen odstoupit ze všech svých stranických a veřejných funkcí, v únoru 1990 byl vyloučen z tehdejší KSČ. Ve Svinné, části obce Hlohovic na Rokycansku, se pak v seníku u své chalupy střelil do hlavy z revolveru ráže 9 mm, který dostal v roce 1972 od tehdejšího ministra vnitra Junga. Tento svůj první sebevražedný pokus přežil. Byl převezen do Rokycan, ošetřen a poté převezen na psychiatrickou kliniku FN v Plzni.
  Svůj život ukončil sebevraždou oběšením na své chalupě“

  Nechci tím Janě nic naznačovat.

  Mimochodem – je zvláštní, jak ostře vidí antikomunisti břevno v oku komunistů (kolaboranti, trestný čin vlastizrady) ale nebrání jim to radostně hýkat v případě současný vlády.
  Není většího duševního mrzáka než český antikomunista.

  Myslíte, že budeme podepisovat souhlas se vstupem?

 18. Prej:.“… je nejvyšší čas dát ven rajčata, papriky, cukety, dýně …“ … no tak třeba mně dnešní vítr převrhl květináče s mnou zrovna přesazenýma feferonkama a to tak, že ty mnou doslova vymodleně-vypiplaný křehounký feferončičky zlomil vejpůl! Tak na tohle se Vám můžu, natož na to Vaše politicko-zemědělský okýnko, akorát tak vy…vykašlat … a tak si dám:

  Blbíš a řidičák aneb život v obrazech.

  Začalo to už ráno, probudil sem se a podíval do zrcadla … a vono hovn@… jen něco jako flek. Copak, ten flek by mně zas tolik nevadil, jenže já sem zejtra objednanej k obvodní felčarce na (zas o dvě stovky dražší) kontrolu kvůli řidičáku. Vemu tedy brejle, kouknu opět do zrcadla a… a vono zase hovn@, sice o trochu lepší, protože flek nabyl konkrétnějších rozmazaných obrysů, ale furt sem to asi nebyl já. Tak sem to zkusil mezizubním kartáčkem, jestli se jako trefím podle toho zrcadla a toho fleku do mezery mezi zubama a … a vono zase hovn@, málem sem si vypíchl oko.

  Sem malinko znervózněl, vzal telefon a zavolal svý sestřičce(=felčarce) do 150km vzdálenýho města a říkám jí: …“hele, já vidím kulovaněji než posledně, já se na zejtřek radši naučím nazpaměť tohle:
  https://www.harrmed.sk/obr/o-46016.jpg ,
  co říkáš?“
  . A vona, že to jako není úplně dobrej nápad, protože těch cedulek, na kterejch se zkouší zrak, je prej habaděj a jestli vím, jakou má ta moje felčarka na dveřích. No to samozřejmě nevím a to mě ještě víc rozladilo, že jako to učení tý cedulky nazpaměť by pravděpodobně bylo k ho@nu, kdyby tam měli mít jinou cedulku!

  A taky sem si vzpomněl, jak mě posledně felčarka zkoušela tu paměť, jestli jako UŽ nejsem mešuge. Tak prej abych si zapamatoval 3 slova – „panel, banán a antilopa“. A když uplynula nějaká doba, během který mě felčarka zákeřně (tedy schválně) rušila z koncentrace na ty tři slova … tak prej: “ … pane inženýre“ (to „inženýre“ řekla dle mýho názoru tedy dost jízlivě), “jaký sou ty tři slova?“ Sem jí řek, co sem řek a vona: …“těsně vedle, panel sice dobrej, ale mrkev byla těsně vedle toho banánu a kůň není antilopa.“

  No a když si představím, že ji asi zejtra (to to utíká, vlastně už dneska) neohromím ani tím koukáním se na ty její dveře, na kterejch asi budu i marně hledat tu tabulku, natož felčarkou na ní ukazovaný písmenka a čísílka, tak sem vám propadl ještě větší depresi a … a jak tady tak sedím a čárám ty svý čáry, zaslechl sem z rádia nějakýho debila, že jako prej máme nejlepší vládu v historii a … a ta už beztak blbá deprese se mi začala zhoršovat a … a najednou mi hlavou projel celej můj dosavadní život.

  A protože tady na litterate.cz některým nám sem přiděleným anonymům furt něco není jasný, tak sem dostal nápad, že jim ten můj dosavadní život přiblížím pomocí obrázků, když nejsou schopný porozumět (kdyby jenom) psanýmu textu … tady sou:

  http://imgway.cz/v/4S7s.jpg

  Kdo ví, možná jim to někdy docvakne!

  1. Blbíši, je to blbé, ale ve své “mateřské” noře píšu totéž. V pondělí jsem byl u očařky, ta mi 2x nakapala do očí nějaké pálivé svinstvo a já pak jel 20 minut domů autem, aniž bych něco viděl. A celý den potom v prdeli, bo jsem nezaostřil ani s brýlema. Ale vybavená byla prvotřídně, žádné dveře s tabulkou. Kdoví, kam až mi přes oči viděla.

     1. … pokud mě potkáte u nás v chudých kamenitých horách, tak protože sem tam doma = mám všude přednost a tu taky vyžaduju od druhejch! Nechápu, co je na tom divnýho. Třeba takovej Louis Germain David de Funès de Galarza blahý paměti to takhle měl v celý Francii … bylo to dokonce zfilmovaný (https://www.youtube.com/watch?v=-7m8Jgp12T8&ab_channel=AngusRShamal )!

      No a pokud mě potkáte jinde, tak mě ani nezaznamenáte, protože sem ze všech nejrychlejší, takže taky nechápu, proč se bojíte mě potkat v autě. Křižovatky třeba neřeším, protože než do nich vjedu, zavřu obě oči, ale kdybych měl třeba náklaďák s asfaltem jako náš Targus, jezdil bych se zavřenýma očima klíďo furt a nohy z okýnka. Ale protože nemám náklaďák, musím dávat někdy pozor na Sibyly a tak podobně, to my staříci holt máme takhle v sobě už vyježděný.

 19. Tužka napíše,…přidám jednu zkušenost z mládí,….mandelinky,…moje nevlastní prababička vždycky našla u lesa hnízdo s vejci bažantů,…jedno, nebo dvě vajíčka si od nich půjčila, dala pod kvočnu ke slepičím vejcím a odchovávala bažanty. Bažant se rychle ochočí, slyší i na jméno,….odchovávala je proto, že obírají z bramborové natě vajíčka a larvy mandelinek, někteří i brouky.
  Někteří bažanti na dvoře zůstali, jini v druhém roce, když dospěli, tak halt hledali partnera do páru a odešli. Ale pole, kam chodili na mandelinky, to si pamatovali. Bramborové pole se posouvalo po lánu, aby nebylo daleko od loňského místa. Tak jsme měli na práci i několik bažantů. Dokonce, ty víc ochočené , moje prababička na podzim v době honu zavírala do chlívka ke kozám, aby je nezastřelili.
  Bažant se opravdu rychle a lehce ochočí.
  Podobně dokáží sbírat mandelinky koroptve i křepelky,…ale, ty jich tolik nespotřebovávají.
  Jóo, hejna bažantů, koroptví, křepelek,….když se na mezi svačilo, některé koroptve si přišly sezobnout drobečky,.. kde je těm časům konec,…..další důkaz, jak je příroda poničená.
  Taky jsme se pokoušeli naučit sbírat mandelinky a larvy slepice,…dovezli jsme je opakovaně na pole, ….nejevily zájem, nahrabaly si raději žížaly. Ale vrtuly třešňovou v sadě sbíraly.

  Tužka.

 20. Udělej si sám…
  Každej kerej bude postaven před tuto holou větu, skončí v pravěku, době kamenné. To na okraj.
  Nerozumím stále těm vzlykům z chování psychopatické mafie rozlezlé po všech čertech, jak ve funkcích ovládání státu, tak v podnikatelské sféře psychoušů a ani mi není jasné kam vedou vaše návody, že by se změnili učitelé nebo soudružky na ouřadech, nevím, možná paw mi to vysvětlí, páč je to přece jen blboň. Takovým je futrál jedno kolik čeho stojí, dostanou na podnose tolik aby přežili a opruzovali svět. Tak je to zavedený, nigdo to eště z blboňů nepobral, zatím Fšichni jen plácaj kokotiny a čas běží. No nic.

  Bych podpořil normální lidi s vhledem v tem pojebaným rozcestí, ale už to sklouzává opět k ezoterice, politice , fuk jak se ta víra, nákaza, menuje a skutky sou fuč. A taky nebudou s osazenstvem kerej platí za viznání. To se holt nedá nic dělat. Mě osobně je u zádele babiš, ten člověk přece nepřišel svojí prací k takovýmu majetku, to ani není možný, a vůbec mě nezajímají názory na takové lidi, keří by už dávno měli bručet v kriminále, ani mě nesere, co lžou v té televizi na našem území, že to eště nigdo nevyhodil do vzduchu, no bodéť, na co byste koukali. A tak je to s moným vším a gdyž vám to něgdo řekne na rovinu, tak je oheň na střeše. Ega poskakují až do stropu.

  Co mám třeba moudrého říci na větu, „Musím ovšem Nekulu pochválit, jak názorně lidem vysvětluje, k čemu je dobré samozásobitelství a co nejširší soběstačnost. Na to se totiž nedá uvalit DPH a spotřební daň.“
  Tak.
  No a co říci závěrem. Ředkvičky, tráva a stromy rozkvétají. Muheeeee

 21. Sem tam mi leze nať kobzolí Antonia a Agria mezi hroudami jílu. Suchý nejde rozbít krumpáčem a mokrý neopustí motyku. Zajíci už čekají a srny taky. Dnes jsem to oplotil za 2320 Kč.

 22. cit.:
  „Letos dost prší.“
  Realita u nás v Kotěhůlkách:
  V květnu 2021 spadlo u nás 302 mm srážek.
  V letošním květnu (já vím, ještě nejsme u konce) zatím 3 mm srážek.

  Takže prosím nezevšeobecňovat.

  Podle nedělní předpovědi mělo u nás v úterý spadnout 8 mm, podle pondělní předpovědi mělo spadnout v úterý 4 mm, dnes ráno (22.5.) byla předpověď 0,6 mm, realita nula.

  1. No já sice nevím, kolik mm , ale dneska po poledni byla celá šalinová zastávk a pokryta kroupami +/-2-3 cm. a u zdí domů ještě za hodinu krááásně naskládané. Na auta to taky hezky bubnovalo. A ten rachot na střechu zastávky, kde jsme byli všichni nasáčkováni – nikdo venku – bych Vám nepáíla slyšet. Ještě za hoďku, když jsem se vracela byla u domů hromádky krup ledových. To jsem vážně ještě neviděla.

   1. Je, to ste mala stastie, ze ste mala budku … u nas take nieco nie je, minimalne kde byvam … a zvysok Brna ma take tie obratene L, pod ktorym ste komplet mokra … som mala stastie, ze
    1- nikam som nemusela
    2 – u nas len prsalo bez krup

    sa po nasom krupam hovori ze kamenec … bo dostat takym ladovy kamienkom …

 23. Vzhledem k tomu že už drahně let různé antimonopolní (a obdobně telekomunikační) úřady nezjistily žádnou závadu na místním telekomunikačním trhu, tak žádné překvapení. Volá se tu nejdráže široko daleko od nepamněti, tak teď to máme i u potravin (a elektřiny a i jinde)

  Například Tomáš Budník (kdysi šéf O2) někde řekl, že v Polsku mají „zkažený trh“ (v telekomunikacích), zato díky jejich péči ho tu naštěstí zkažený nemáme. Takže až budete někde valit oči jak zase někde něco zdražilo, tak je to proto, že z hlediska korporací tu je „nezkažený trh“.

  1. Už dávno jsem si všimnul, že tyhle „kontrolní a regulační úřady“, které nemají žádnou zodpovědnost, jejichž jmenovaní ředitelé a šéfky nelze obvykle ani odvolat pro neschopnost nebo defraudaci a pak ještě podávají žaloby na stát, když si to nějaký ministr vůbec dovolí,
   že tyhle tzv. úřady vůbec, ale vůbec přece neslouží občanům !
   Je jim úplně Putna, kolik si tu účtují ti Mobiloví operátoři oproti ostatním operátorům v EU.
   Je jim putna, kolik si účtují za hodiny vodovodníci, elektrovodníci, plynovodníci, televizovodníci, rádiovodníci…
   Je jim Putna, kolik si dají marži pořadatelé koncertů na obyčejnou vodu v Petláhvi (1000% není problém!).
   Je jim Putna, kolik si dělají marži koloniály a hitlermarkety.
   Jenom dávají razítka těm, kteří se chtějí také dostat ke korytům s ostatním „investory“.
   A to se jim samozřejmě vyplatí.
   Věříte snad někdo pohádce, že čtvrtý operátor by donutil ty současné operátory snížit ceny?

  2. „Oh , poutnice , zvestuj Lakaedaimonskym , ze my mrtvi tu lezime , jak zakony kazaly nam“…
   Napis na pomniku , ktery se i u nas bori , nebot zvestujou , zvesti..
   A zvesti zvestujou a casem spatne.
   Ubozi mrtvi , co verili na zakony.
   Poklon se poutnice, jejich statecnosti , ve staletich proslule a slavne.
   Ale pak zase nechtene. Plne spatnych prikladu pro dalsi pokoleni..
   Oh, poutnice po radikalismu , levym nebo pravym , /jako kyselina pikrova/, pomni , ze zrusenim CT, postves na sebe velkou cast naroda.
   Ve zatomizovanym veku , lide osamoceni i v rodinach , vdovy, sirotci, deti , nemocni v nemocnicich , invalide , lide tezce pracujici ,duchodci ,co si chteji odpocinut vod sveta silenych skutku a nejen tech a prijit na jiny myslenky , jsou vdecni za trochu namodraleho svetla v jejich zivotech , ktere prijimaji s velkou davkou neceho jineho..
   Urady jsou predevsim priklady, medialni a prakticky priklady a ukazky cinnosti ,universalni uredni bezbrehehehe bezmoci.
   Snaha zbytecnych parasitu , ale musi byt radne oslavena a nejvice zaplacena.
   Vlada to je neco jineho, cokoliv si umini , nebo nekdo jinej ,to udela a nikdo ,nikdo ani megamiliony slov a vet s tim nepohne ani milimetr.
   Paralysa je nezastavitelna a na urovni.
   Staleta a stale osvedcena loutkova tradice..Vsecko vsicky podepisou.
   Zaruceny geniove jinych nazoru stekaji a stekaji ,ale nekousnou , ani jednou.
   Zwyrtek Hamplova , yntel senatorova , na projev presidenta , ze my jsme v Terezine masakrovali ,behem nasi okupace ,/sme se okupovali my sami , za tim ucelem/, reagoval prohlasenim , ze to je spatna filozofie..Pana presidenta!!!
   Neni ani pan ani president ,nemuzu si pomoc.
   Vsadim se, ze zase bude spousty podepisovani..
   Strach ministra z voleb ? Nevim z kterych voleb a kdyz tak dostane ministr za zasluhy o narod daleko lepsi a zaruceny nevolebni koryto na rejzovani EUro a jouro hodnot..
   Co sou nevycerpatelny..Az do dna.
   Vyhodis takovyho dverma a uz se vraci voknem.
   Veci sou jednoduchy , skodit ,skodit a zase skodit. Vsemozne a co nejvic.
   Osvicenych diktatoru bylo uz taky hodne , ale potom hned zcernali ,
   jako satanovo kopyto. Skoro vsichni..
   Neco se zrusi a za moment je to zpatky , jenom se to jinak menuje..
   Urad antibyrokracie zadna vlada nezavede.
   A kdyz tak , bude preplnenej …….byrokratama,

  3. Ocenil jsem rozvahu firmy O2, která odstranila zcela zbytečné telefonní budky, které nikdo k ničemu nepotřeboval. Když mi podpálili barák (opatrně, hořelo asi na dvou metrech čtverečních) , pochopitelně mobil ze stolu sebrali.

 24. Ohledně fungování trhu asi tolik.
  Sady Životice prodávají jablka už dlouhá léta po pěti kačkách.
  V suproši jsou ta nejlevnější v akci za pětadvacet.
  Tzn. 400 % pro německé soudruhy.

  Jakákoli další diskuze je zbytečná.
  Zmrdy typu Prouza a Nekula kopat před sebou až na Kamčatku. Nebo radši Čukotku.

   1. Oni sa ‚rozsirili‘, zacali prepredavat zeleninu a vyrobky od nie moc vzdialenych ‚malo‘ producentov, ktori ale maju vlastnu znacku, a tak nejak zaroven s rozsirovanim podrazeli … som sa vybrala toho roku na padanky, a stali jak v albertu … (bo bez jablcnych povidel ja neprezijem, a tie sa z kupovanych jablk jaksi … neoplatia)

 25. Slimáci slepicím a jiné domácí havěti?
  Zkuste jim hodit ty odporné španělské hnědé a ty odvrátí hlavu a jdou si raději hledat domácí modrošedé.
  Prý ty španěláky požírají jen indičtí běžci (druh kačeny).

  1. berkowitz (22:32)

   Jo, naše slepice baští španělské slimáky, jen když jsou slimáci ještě hodně malí a i pak si slepinky dlouhou dobu intenzívně otírají slepené zobáky 🙂 . Můj kolega si pořídil indické běžce, říkal, že ty španěláky fakt posbírají a špenátu a salátu si nevšimnou. Ale když je extrémní horko a sucho a slimejši zalezou, tak jim je musí chodit v noci sbírat, aby jim měl ráno co hodit 😀. Také existují hlístice, které biologicky španěláky likvidují, ale ty bohužel nepřežijí naši zimu (teda, tu letošní by možná přežily, protože nemrzlo). Takže já zůstávám u staré „dobré“ chemie a modrých granulek. Staří jich málo – jen cca 6 až 8 na metr čtvereční. Slimejši si je díky atraktantu najdou.

   PS – p. Vidláku, díky za zprávu z našich polí – příjemný oddych od politiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *