21 března, 2023

Velmi nepohodlný mír

Nemáte také ten pocit? V posledních dnech se s tím nějak roztrhl pytel. Americká vláda prý soukromě tlačí na Zelenského, aby přestal být neústupný, že s Ruskem nebude jednat a mají tam na Ukrajině upravit zákony, že jako s Putinem se mluvit může. Tato zpráva jaksi torpédovala pečlivě budovanou strategii našeho majnstrýmu, že je to Rusko, které odmítá zasednout k jednacímu stolu. Doteď to byl jen a jedině Putin, který to celé kazil, Ukrajinci přece nesmějí přijmout mír okupanta (20% území, navíc ruskojazyčného…) a když už Putin o jednání mluví, tak jen proto, že mu teče do bot, brzy ho svrhnou vlastní generálové, pak umře na rakovinu slinivky a Parkinsona. A hele… najednou je to Biden, kdo mluví o míru.

Vlastně se tomu nedivím, říkám to pořád – pokud chcete porazit politického soupeře, musíte být trochu jako on, aby alespoň někteří jeho voliči třeba udělali změnu a hodili to vám. Demokratům dnes hrozí volební porážka a dělat podruhé onu bidenovu křivku, to by už třeba nemuselo projít… A tak začínají alespoň trochu mluvit jako republikáni… Tak se to dělá.

Samotní republikáni běžně mluví o tom, že kvůli nějaké zkorumpované východoslovanské zemi nehodlají utrácet peníze daňových poplatníků… ne, že by to hrálo nějakou velkou roli, pokles americké podpory Ukrajině se rozhodně neprojeví hned, i kdyby republikáni své hrozby do puntíku splnili…

Ale oni to nejsou jen Američani. I Němci nějak příliš mluví s Čínou a po Dojčlandu běhají jacísi podivní demonstranti s mírovými transparenty. Jsou to samozřejmě jen místní dezoláti, kteří nechápou, že mír teď fakt není žádoucí. Je třeba válčit, dokud ještě nějaký Ukrajinec udrží v ruce zbraň… Jeslipak Sitting Ping řekl Scholzovi něco o novém multipolárním světě? Nevím… ale rozhodně mu ukázal, že je v Pekingu podstatně méně vítán, než Putin. Přes všechno východní krasořečení, gesto s nepodáním ruky bylo zřejmé.

Stále se mluví o ukrajinské ofenzívě na Cherson… ale ono už nějak není co ofenzívnit. Město je prázdné a z každého baráku je vojenský úkryt. Děla jsou na druhé straně Dněpru, tam je jejich zásobování bezproblémové a k čemu je vám šedesát tisíc vojáků nahňácaných v prázdném gorodu, když tam mohou jen schytávat ruské šrapnely? Za kolik životů stojí bitva, při které Rusko „jen“ přijde o předmostí na západním břehu Dněpru?

Před dvěma měsíci jsem psal, že ukrajinská mobilizace a výcvik ze Západu tak nějak vyrovnaly a trochu překonaly ruskou materiálovou převahu. Když si to Rusové uvědomili, tak zmobilizovali a teď je situace na frontě víceméně vyrovnaná. O ztrátách obou stran se můžeme samozřejmě jen dohadovat. Oficiální čísla jsou k ničemu. Ale všichni vidíme, že se ten ukrajinský tlak tak nějak zasekl a pokud se rozjede, na jihu narazí na Dněpr. Zalužný to asi ví a moc se mu do toho nechce…. asi proto se teď na něj na ukrajinských kanálech objevilo kompro, údajně přímo z prezidentské kanceláře…

Do toho se ukrajinská energetická soustava rozpadá pod ruskými údery předpotopních dronů z Íránu… I náš majnstrým to přiznává. Odhad gaučových generálů, že je ukrajinská infrastruktura dobře chráněná, se jaksi nenaplňují. Jen se naplňují hrozivé scénáře, že na zimu přijdou do Evropy další miliony utečenců, ausgerechnet zrovna v době, kdy tady nemáme henten ruský plyn do „závětrných“ elektráren a větrníky, slunečníky a měsíčníky to nevytrhnou… Jak se tomu říká? Z deště pod okap?

Hele já už fakt začínám věřit, že Nordstrýmy odpálilo Rusko. Respektive… dovedu si to už představit, protože to má vojenské důvody. Evropa není schopná Ukrajině pomoci s energetikou. Ale pokud to Rusové fakt udělali, tak to znamená, že jedou podle stále se stupňujícího plánu, postupují tak, jak postupovat chtějí a neimprovizují. Nejprve zlikvidovali jakoukoliv šanci na evropskou energetickou pomoc Ukrajině, vyzkoušeli si odpal v cizích vodách, kde se pohybovaly lodě NATO a nikdo nic nezjistil… myslíte, že je nějaký problém, aby nám odpálili i trubky z Norska? Když jim to tak pěkně šlo ve švédských a dánských vodách?

Jo, jo milí domácí maršálové… jasně, Nordstrýmy odpálilo Rusko… ale že byste domysleli i ty důsledky… To už vám moc nešlo.

Samozřejmě, pořád je tu spousta střípků, které ukazují spíše na Brity a Američany. A já bych byl raději, aby to byli naši spojenci, protože jestli jsou Rusové schopni něčeho takového v cizích vodách, tak za chvíli nemusíme mít nic ani z Norska.

Prostě henten mír nám nějak vystrkuje růžky. Němci jednají s Číňanem, republikáni vyhrožují, že Ukrajině zarazí financování a skoro to vypadá, že Zelenský brzy zjistí, že je nebezpečné, být nepřítelem USA, ale být jejich přítelem, je smrtící. Jak řeší Američané, když zjistí, že to stojí víc, než kolik chtějí dát? Stáhnou se. Nechají na holičkách všechny ty, kteří jim na místě dělali poskoky. Poraďte si sami hoši!

Nevím, jestli ještě uvidíme další ofenzívu… ale v posledním týdnu ten mír fakt vystrkuje růžky. Nelíbí se. V teplíčku domova je snadné hnát lidi proti kanónům za pofidérní hodnoty, ze kterých stejně nebudou nic mít. Ale přesto tak nějak cítím změnu. Možná jen dočasnou, způsobenou starostmi kolektivního Bidena okolo voleb. Ale nějak tu začal foukat jiný vzduch. Jako by si někdo řekl, že už to stačilo.

258 thoughts on “Velmi nepohodlný mír

 1. Taková je doba, hošku.
  Běž se podívat na kulturu projevu a demokratické přijetí opačných názorů v diskuzi na idnes nebo na seznamu.
  Kartouzova elfi hnízda, dnešní média úspěšně sejí emoce a nepřipouští jiný názor.
  Btw- tys tu proč?
  Snaha o diskuzi nebo jen trochu nadzvednout mandle druhým?
  Jen pro pořádek …

 2. Anebo si zaskákat avtak zahřát na Vrábelove demosce a poslat mu na to litr. Na bezpecny ucet jeho manzelky, co se jmenuje uplne jinak.

 3. Jsem docela překvapen, jak málo se mluví o tom, co by se stalo, kdyby Rusko prohrálo, resp. o víře, že se najde někdo, kdo odstraní Putina a ukončí to.

  Jenže to se pravděpodobně nemůže stát. Důvodem jsou peníze. Umíte si představit situaci, kdy by Rusko mělo platit obnovu Ukrajiny? Jednak samotná definice, co by bylo dost, druhak by to Rusko podvázalo na desetiletí, podobně jako Němce po první světové. Samotné vyrovnávání a počítání škod, zabavování majetků a podobně zaměstná generaci právníků.

  Omluvte mé znalosti, ale nevím, že by USA reálně financovaly po druhé světové válce obnovu států, které nějakým způsobem poškodily při vojenských akcích. Když už, tak to dělaly za peníze/produkty těch států.

  Proto pro Rusy připadá v úvahu jenom pokračování v konfliktu do vyčerpání protivníků a západu nezbývá než doufat v nového Jelcina, který by podepsal cokoli i za cenu zničení Ruska.

  S touto logikou může Ukrajina minout moment, kdy v té mizérii může ještě něco uhrát pro pozitivní budoucnost svých obyvatel. Čas hraje proti Ukrajině a to ještě nevíme, zda Rusko nepřejde postupně z vývozu energií na vývoz energeticky náročných produktů.

  Podmínky Zelenského jsou mimo mísu a vylučují dohledný konec konfliktu ( Zelenskyj v pondělí uvedl, že má zájem o jednání s Ruskem, zopakoval ale dříve uváděné podmínky včetně plného obnovení ukrajinských hranic, kompenzací za způsobené škody a potrestání zodpovědných ruských činitelů za spáchané válečné zločiny. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sullivan-rusko-jaderne-zbrane-ukrajina-jednani.A221108_094259_zahranicni_jhr)

  1. Argonauté.
   Přesně.
   Rusko by ani nemohlo platit,do roka by bylo rozloženo, rozparcelováno,rozkraden o.
   V čase by padl i Írán Čína, Indie,bez Ruských a Iranskych zdrojů, by hospodářský zkolabovaly.

 4. Kez by cas straveny nad uvahami v clanku radeji byl straven praci na vidlacke knizce.
  Jsme svedky zodpovedne ukrajinske nasranosti nad tim, ze jim soused nici zemi.
  To se nenajde jediny kdo na tehle valce nevydelava ? Vladimir Vladimirovic se prepocital, i kdyby zkoncila ted, ztraty vycvicenych organizovanych motivovanych vojaku budou bolet dalsich 10 let. Nemluve o tom, kdo vyrobi rozbitou techniku rychlosti 4 ks za mesic.

 5. Citace z AK:
  „Je to teda z ruského telegramu, ale dám to sem, náš mainstream zatiaľ mlčí/ asi hľadajú noty…./
  Podľa exit poolu :
  Senát – 54 ku 46 v prospech republikánov.
  Snemovňa reprezentantov – 246 ku 189 v prospech republikánov.“

 6. Off topic
  Největší britské supermarkety uvažují o omezení prodeje vajec nebo o jejich dovozu z Polska kvůli jejich nedostatku (v létě byly v důsledku veder a vypuknutí ptačí chřipky v zemi zabity miliony ptáků), píše deník Sun s odvoláním na zdroje z vedení supermarketů.

  1. Homer.
   Tak proto zdrazuji vajíčka i tady,asi Anglie dobře platí vývozcům.
   Během týdne zdrazila drůbežárna o sto procent,prodej pro odběratele.

   1. Chybí mi fanatici, co by se přivázali před drůbežárny a žádali zrušení klecových chovů! Teď by byl právě vhodný čas! I slepice má přece svá lids-ičí práva, ne?

 7. Stále se opakuji, ale opět děkuji „Vidláčkovi“ za tenhle web , který je velmi dobrý a hlavně , že se zde diskutuje a nejsou to jenom samé bezduché výkřiky, takže sem rád chodím ,čtu a to je ten blahodárný účinek těchto stránek a občas také něco přihodím, i když je téma Ukrajiny již probráno z mnoha stran , tak se domnívám , že lze zjednodušit a popsat celou situace pouze v několika větách.
  Elektricky „vypnutou“ Ukrajinu je již marnost vojensky bránit, protože ta země se zhroutí sama do sebe a poslední výkřiky komedianta Zelenského jsou zcela vypovídající. Naštvali jste Rusy, útokem na most a plynovody a Rus jenom přepnul na vyšší obrátky a zatím jenom zničil rozvodny vysokého napětí, které se nechají v řádu týdnů opravit a pořád Rus Ukrajince „šanuje“ , protože , až to vezme od podlahy a zničí haly,ve kterých jsou turbíny, tak oprava se potom počítá na měsíce až roky a to žádná země ekonomicky neunese a případná podpora ze zahraničí není možná, tolik proudu Ukrajině nikdo nedodá a Ukrajina se stane „mrtvým“ územím. Tolik malá prognóza, kdo snad má jiný názor, tak prosím , ale s patřičnými argumenty.
  Pomáháme Ukrajině a pokud se podaří Fialovi a dalším zloduchům z vlády dostat ČR ekonomicky na kolena a vše k tomu směřuje, tak potom budeme na huntě a nijak Ukrajině již nepomůžeme! To jak vidím, ale Fialovi příliš nevadí a můžeme si zpívat , všichni jdeme sborem , za tím prvním volem.

  1. Zapomenul jste na ty „investice“ přinášející tolik chtěný zisk „investujícím“ a proto i samozvaně pokrytý „smlouvou“ Lend and Lease.

   1. Neni tezke videt , jak to pravda a laska maji dnes tezke , nikdo je nema rad .
    Nikdo je nemiluje a lze se, predstira se vo nich a verejne ..
    Vi se , ze pravda dnes, je vylozena lez.
    Jak poznat tu pravou lasku a tu pravou pravdu je casto nemozne..
    Stejne dopadl i mir. Drive byly jen dva…
    Je jich tech miru dnes nadmiru a hasteri se , az do nenavisti..
    A kterej je ten pravej.

 8. Něco podobného jsem už zkraje slyšel z rozjásaného břehu svých oponentů – jak je to skvělé, že Gazprom přijde o zisky za plyn. Nu – verze, že si plynovod poškodili Rusové sami mi připadá pro nás hrůznější. Byl by to výraz – bráno ze šachové terminologie – rošáda – a mat druhým tahem. Samozřejmě by to pak vypadalo ne partii, kde pěšáci mají rozhodující postavení ke zvrácení utkání.
  Ať je to tak nebo tak, Evropa stojí posledních pár teplých dnů před otázkou, zda nechat politiky stále vykecávat nebo už něco konkrétního dělat.
  U nás, v ČR, to za nás rozhodne „ministr zahraničního počínání“ Lipavský, který u vědomí a přesvědčení o totální porážce Ruska, žene jeho představitele před světový tribunál za zločiny páchané na Ukrajině.
  Kdyby před ten tribunál pozval i pohlaváry z USA, Francie, NATO, Německa, Anglie, Izraele, Ukrajiny a České republiky – jsem pro.

 9. A jedna pikoška z UA.

  Takže VŠE je při starém.
  Soudruzi prostě NEMŮŽOU zaskočit.

  Ovšechněný(= jakože okradený) Kolomojskij a vyjádření bývalého ukr. poslance.

  Bývalý ukrajinský poslanec upozornil, že znárodnění podniků neproběhlo soudní cestou, ale rozhodnutím Národní komise pro cenné papíry a burzu Ukrajiny, což znamená, že rozhodnutí je velmi sporné jak z hlediska ukrajinské, tak mezinárodní legislativy. Carev vyjádřil přesvědčení, že v případě potřeby Kolomojskij dostane zpět nejen společnost, ale i kompenzaci z ukrajinského státního rozpočtu.
  Carev rovněž upozornil, že ve znárodněných podnicích zůstává management, který bude pracovat v zájmu svého bývalého zaměstnavatele Kolomojského. Bývalý poslanec vyjádřil přesvědčení, že Kolomojskij tímto způsobem privatizuje zisky podniků a znárodňuje ztráty.
  Bývalý poslanec vyjádřil přesvědčení, že z této operace budou mít prospěch nejen Kolomojskij a Andrej Jermak, ale také ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj. Podle bývalého poslance Rady byla na seznam znárodněných podniků zařazena řada dalších, takže dohoda mezi Jermakem a Kolomojským nevypadá příliš okatě.

  Kdo nepochopil, jedná se o vybombardovanou a již předtím těžce zadluženou rafinérii v Kremenčugu.

  Pro služební čtenáře – překopírováno z Aktuálních konfliktů.

  1. Taky jsem o tom přemýšlel a říkal si, že tihle kluci většinou proti sobě nejdou doopravdy, umí hrát šachy a většina jejich tahů jsou vícetahové strategie, při kterých vyrabují ty přihlížející.
   Carova jsem taky potom četl – uvidíme, a nedivil bych se, kdyby to bylo s Ihorem předem domluvené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *