23 dubna, 2024

Vidlácky v širších souvislostech

V posledních dnech jsem se snažil vysvětlit svůj pohled na válku na Ukrajině. Tvrdil jsem, že Rusko má navrch, že víceméně dělá to, co dělat chce a jede podle připraveného plánu. K tomu jsem uváděl různé argumenty, proč si to myslím a proč nesdílím představu o zoufale improvizujícím Putinovi, který „se rozhodl i s Ruskem skočit do propasti.“ V diskusi se objevila celá řada protinázorů. Snesla se celá řada argumentů, proč by to mělo být jinak a samozřejmě žádný výsledek z toho nebyl. Ani nemohl být. Máme k dispozici příliš málo informací a proto je možné to, co vidíme, vykládat různě. V našich mapách je spousta bílých míst.

Opět zopakuji svoji zásadu – nebýt otrokem žádné představy a nebýt si ničím jistý. Nic není pravda, jen názor. Všechno teprve projde zkouškou.

Dnes bych se chtěl zaměřit na širší rámec této války, protože už dlouho tvrdím, že o výsledku se nerozhodne na bitevním poli někde na Donbase. Největší zbraně v této válce nejsou ani ruské Uragany ani americké HIMARSy. Největšími zbraněmi jsou ty trubky, co vedou z Ruska do Evropy, ty turbíny i kterých se fotí německý kancléř, k tomu terminály, tankery, diplomatické styky mezi Ruskem a Súdskou Arábií, Čínou a celou řadou dalších zemí. Dnes budu psát o tom, co podle mě k této válce vedlo.

Včera v diskusi zazněl důležitý příspěvek. Jestliže je ruský rubl podložený surovinami a čínský juan ekonomickým výkonem, pak je americký dolar podložený silou amerických ozbrojených sil (Euro samozřejmě není podloženo vůbec ničím a podle toho to s ním taky vypadá).

Já vím, že analytici už delší dobu píší, že Čína má větší námořnictvo na počet lodí než USA, ale reálně vzato je to pořád Amerika, která vládne oceánům. Dvanáct amerických letadlových lodí je na světových mořích doma a pokud nějaká loď naloží zboží v Šanghaji a veze ho do Kapského města, tak dopluje jen proto, že to Američané dovolí. Výjimky jsou nečetné. Írán do jisté míry ovládá Perský záliv, Rusko díky Krymu ovládá Černé moře a Čína ovládá Žluté moře. Ale ani v jednom případě je neovládají absolutně. Americké torpédoborce si klidně plují jak v Perském zálivu, tak v Černém moři, tak i kolem Tchajwanu. Pokud vím, existuje asi jediná výjimka a tou je severní cesta. Tam americké lodě nemohou, protože pořádné ledoborce má jen Rusko.

Kdekoliv v Atlantiku, Středozemním moři, Indickém oceánu, Karibiku, prostě kdekoliv, pokud si Američané usmyslí, tak mohou zastavit kteroukoliv obchodní loď, ať patří komukoliv, prohledat jí a zabavit ji, protože „podléhá sankcím.“

Na této skutečnosti se ještě dlouho nic nezmění. Čína sice nějaké letadlové lodi staví, ale proti USA je to žabařina. Spojené státy měly od Druhé světové k dispozici osmdesát let, aby svoje letadlové lodě vymakali. Čína, aby tomu konkurovala, tak musí postavit bez těchto osmdesáti let vývoje, rovnou lepší lodě. Nebo na to jít jinak. Neříkám, že to nejde, ale v této chvíli to není na pořadu dne.

Světový obchod po mořích ovládají Spojené státy a v příštích letech to tak zůstane. Všechny ty pojišťovny, rejdařství, doky na stavbu lodí, ti všichni jsou tak či onak závislí na tom, co si usmyslí v USA.

Myslím si, že na tomto stavu v této chvíli není možné nic změnit.

Na druhou stranu, Asie, Evropa a Afrika jsou v podstatě vedle sebe. Tři čtvrtiny světové souše je možné propojit pozemními obchodními tepnami, které žádná americká letadlová loď nemůže zasáhnout. Brání tomu jen pár velkých amerických základen, jak na sviňu v těch nejdůležitějších místech. Ale tady americká převaha není tak veliká. Železnice se dnes dají postavit i ve velehorách, mosty také.

Podle mě Čína aspiruje na tuto roli. Stát se dominantní silou v obchodu na souši. Tam by to měly být čínské dopravní společnosti, čínské pojišťovny a čínská výroba, které získají podobně dominantní úlohu jakou má Amerika na moři. Čína na tomto úkolu už dlouho pracuje. O nové Hedvábné stezce jste už všichni slyšeli.

Podle mě jsme se dostali do fáze, kdy jsou volné možnosti již využity a vykolíkovány. Všechny další zisky jsou už na úkor ztrát toho druhého. Proč si to myslím? Protože v posledních pěti letech všechny velké projekty začínají být na něčí úkor.

Jak je to dlouho (já to registruji od války v Sýrii), kdy jde v geopolitice a diplomacii především o to, aby někudy NEVEDL nějaký produktovod nebo koridor? Kolik jsme už viděli odpískaných projektů… plyn měl jít z Kataru, Azerbajdžánu, Jemenu, Lybie… Pokaždé „se to zhatilo,“ protože to vadilo buď Rusku (a Číně) nebo USA. Trump dokonce uvalil sankce na budování Nordstrýmu 2. Takových projektů je teď dlouhá předlouhá řada. Všechno už někomu patří a když chcete spustit cokoliv nového lezete někomu do zelí. Každý hospodářský projekt má geopolitické důsledky.

Válka na Ukrajině nevznikla ani letos a nejspíš ani na Majdanu. To všechno jsou jen dobré záminky. Válka vznikla, protože už nebyl volný prostor pro expanzi USA, kteří jsou založeni na trvalém růstu, ale ani pro Čínu, kteří jsou založeni na stejném trvalém růstu, jen to musejí dělat ještě rychleji a silněji, protože jich je hodně a všichni chtějí zbohatnout. Čínská komunistická strana jim to slíbila, jen si vymínila, že nezbohatnou ve stejnou dobu. O nějaké Evropě se raději ani nezmiňuji… jaksi ten další růst USA nebo Číny půjde na náš úkor.

Současná válka vznikla, aby se nějak rozhodlo, co je vlastně Evropa. Je to pořád americké předmostí na asijském kontinentu, odkud půjde henta demogracyje (a americké korporace) postupně až na čínské hranice? Nebo je to obležená enkláva, která bude brzy dobyta asijskými autoritářskými silami, aby Číně nic nepřekáželo v další expanzi do Afriky?

Čína loni intenzívně nakupovala obiloviny. Tak moc, že doteď víceméně vlastní polovinu světových zásob. Rusko v posledních letech zvětšovalo ve statisících a milionech hektarů své zemědělské plochy. Čína a Rusko spolu uzavřely spoustu smluv o přátelství. Nejpozději loni po žních už Číňan věděl, že bude válka. Jmenuje se to válka o Ukrajinu, ale ve skutečnosti je to válka o Evropu jako celek. Je to válka o americké předmostí, které v posledních letech ztratilo svůj drajv a přerostlo samo sebe, začalo dělat blbosti a přestalo být atraktivní pro velký byznys. (Pro africké uprchlíky samozřejmě atraktivní je).

Evropa je ve válce. I když nebyla vyhlášena. Dodává zbraně, peníze, výcvik, žoldáky. Ukrajina dodává lidi. Všichni to vidíme, všichni jsme v tom namočení. Výjimka je Rakousko a Maďarsko. Čína je také ve válce… a mě vlastně děsí, že nevím, jak se zapojuje. Kde se hromadí čínské zbraně, čínští vojáci a čínská munice? Jak si to Putin se strýčkem Si naplánovali?

Tahle válka určí, jestli Evropa bude americkým předmostím v Asii. A pokud ano, tak určí (poměrně horkou) hranici. Obě strany chtějí vyhrát a ještě toho hodně mohou nasadit. Obě strany totiž vědí, že zisk jedné teď znamená ztrátu druhé. Strana která prohraje, ta spadne do hóóódně hluboké recese, protože nebude mít kam expandovat.

Proto jsou ty boje na Ukrajině tak vyrovnané a tak obrovské. Protože se hraje o fakt hodně. Proto se tam tak plýtvá životy. Obě strany mohou strašně moc ztratit i opravdu hodně získat. Následky budou pro prohravšího příšerné. Ukrajinská prohra zřejmě rozhodne o tom, že Afrika připadne Číně a Evropa postupně také. Ruská prohra znamená, že Čína bude další na řadě a na Afriku může zapomenout. Tohle je dost silná motivace na rozstřílení celé Ukrajiny i dalších států. To je dost silná motivace na jadernou válku.

Několikrát jsem se tu ošklíbal, že Ukrajina je na tom blbě – protože to schytá z obou stran. Ale ono to platí pro celou Evropu. I pro nás. Jen to zatím nejsou naše domy a naše děti, které jsou vrhány do válečného ohně.

110 thoughts on “Vidlácky v širších souvislostech

  1. Zdánlivě OT. Hejtman Kuba (ODS) zdánlivě rozumně apeluje na vládu (ODS+) aby zastropovala ceny energií na 75% (loňské?) spotřeby domácnosti. Jenže nemovitosti mnění majitele, nájemníci se různě stěhují, takže to nedopadne vůbec, nebo podle vzoru „mysleli jsem to dobře, ale“ . Jakože rodinka bydlí v panclu 3+1 a má spotřebu XYZ, potom se přestěhuje do baráčku (pasivní zateplená novostavba vers. stará ratejna bez izolace) a úředník bude určovat kolik nafasuje dotací rodinka, kolik nový nájemník v té původní 3+1.
    Lidé začnou optimalizovat a vyměňovat si formálně nemovitosti (barák na dceru, výměna nemovitosti se sestrou, etc…), zvláště když je dnes převod nemovitistí zdarma.
    Do toho chaos v podobě např.: Já mám na domě solár na baterku a stát vlastně nikdy nezjistí kolik jsem spotřeboval, jen kolik jsem dokoupil. Sestra má na baráku solár, kde ji stát proplácí i neúčelně spotřebovanou energii – ohřívání bazénu přebytky. jedno jestli v létě, na podzim či zimě.
    Kdo to všechno asi zaplatí

  2. Stručně : Zdroje má a rozhoduje o nich Rusko. Příčinou této války a krize (jistěže i Green Deal) je snaha o ně Rusko připravit.
    Západní civilizace vyrostlá a závislá na expanzi končí. Už nemá kam expandovat. Začíná požírat sama sebe.

  3. Dobrý článek, ale v jednom nesouhlasím. O osudu Evropy je už rozhodnuto. Ten kdo má nosič energie a suroviny se může rozvíjet. Putin nyní svou politikou rozvrátí jednotu Evropy. Třeba Bulharsku dá levnou energii a to způsobí rozkol a další bude chtít levnou energii. Tak dá ještě někomu, třeba Itálii. Ale dalším ne a ono se to zhroutí samo. Aby naši vůdci zachránily své pozice, raději spustí válku, protože zjistí, že to pomůže s lidmi doma. Hezky se řekne , že za to může Putin a bude svatá válka. No a ten co má zdroje a energii, zase vyhraje. Takže , nebylo nám vhod spolupracovat a mít dlouhodobé smlouvy, nevadí. Je to naše rozhodnutí.

    1. Maďarsko povolilo výstavbu bloků 5 a 6 elektrárny Paks II.

      Maďarský úřad pro atomovou energii vydal povolení k výstavbě pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Paks II, jak vyplývá z textu dokumentu zveřejněného na internetových stránkách úřadu.
      Paks, jediná maďarská jaderná elektrárna, se nachází 100 kilometrů od Budapešti a pět kilometrů od města Paks. Elektrárna byla postavena podle sovětského projektu a provozuje čtyři bloky s reaktory VVER-440. Paks nyní vyrábí téměř polovinu maďarské elektřiny a po plánovaném uvedení dvou nových bloků elektrárny Paks do provozu se očekává, že se tento podíl zdvojnásobí. Maďarské vedení opakovaně zdůraznilo, že jaderná energie je pro Maďarsko způsobem, jak zajistit jeho energetickou bezpečnost.
      https://ria.ru/20220826/aes-1812232627.html

      Zajímalo by mě, jestli taky budou prodávat elektřinu přes burzu v Lipsku )))

      1. Zajímalo by mě, jestli taky budou prodávat elektřinu přes burzu v Lipsku )))

        Kecáte. Tohle musí být jasné i zeleným liberálním sluníčkářům z pětikoalice! To nemůže zajímat nikoho!

        1. Pisou ,ze se uvazuje, ze obchodnici s elektrinou budou odmenovat vzorne obcany , kteri se vyznamenaji nizkou spotrebou elektriny..Zaplati jim odmeny.
          Ze maji bohate z ceho platit. Vlastne rozdavat.

    2. Kolikátá (od konce) bude v tom seznamu, komu se pustí energie, Česká republika? Jako nenapravitelný optimista říkám, že až čtvrtá. (Díky vám, díky, chlapíku statečný, krajský jenerále, i vám, statečný bojovníku se sochami, i vám, blembající bakaláři, i všem osmiměsíčním půlročákům!) Před námi budou dvě ze tří pobaltských republik a Polsko. S malou británií si to vypořádají jinak.

  4. Jistý V. I. Uljanov, známější pod uměleckým pseudonymem „Lenin“ už v r. 1916 napsal, že „Svět je již rozdělen mezi koloniální velmoci. Další dělení je možné pouze válkou mezi nimi.“ (viz „Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu“). A považoval to za jeden z rozhodujících znaků té doby (kromě dalších, jako je nadvláda finanční oligarchie atd.). Za pravdu mu dala právě probíhající I. světová válka a pak i následující vývoj, včetně války studene a stovek konfliktů lokálních. A tedy i ta dnešní. Součástí tohoto nepřetržitého boje je i snaha vyřadit konkurenty. A těmi se mohou stát i aktuální spojenci. Mám neodbytný dojem, že nikoliv Rusko, ale právě USA se snaží vyřadit jako konkurenta Evropu. Proč by se jinak snažili odstřihnout ji od spolehlivých a levných ruských surovin a obrovského ruského a čínského trhu? Vždyť musí vidět, kam to vede a povede. K tomu si připočtěme i další destruktivní faktory jako invaze imigrantů, epidemie covidu (ať už skutečná nebo zveličená). Nic z toho přece neřeší v USA. USA mají svoje energetické i jiné suroviny, jsou soběstačné v potravinách… Evropa už jim začala překážet. Tak ji využijí proti svým konkurentům, a až ji vyždímají, odhodí ji a s konkurencí se (alespoň na čas) dohodne na nějakém modu vivendi. Ve třech je domluva snazší, než ve čtyřech. A na každého zbyde větší kus koláče.

    1. Jen doplnění. Už nejsou kolonie, kde může obchodovat jen mateřská země, ale nadnárodní korporace, které si všude majetek kupuji a už nepotřebují armádu svého státu, aby jim dobývala kolonie. Stačí jen na hlídání investic bez obsazení jiné země. Jiná situace než roku 1914. O vládě USA si uze nedělám. Dřív byl americký vliv lepší než sovětský, ale teď jen sobecky vyvolávají pro lemy na úkor Evropy.

    2. Jistěže. Skrytá válka USA proti EU. Aby se obchodně nespojila s Ruskem. EU technologie s ruskými zdroji.

  5. Nijak nefandím Západu, respektive z těch lží, podvodů a jiných „hodnot“ se mi chce zvracet. Je poměrně jasné, že se noříme do krize, jakou nikdo z žijících nepamatuje. Ta apokalypsa, o které píše pan Vidlák, se může ukázat holou realitou. Když se dříve ekonomika zahoupala o pár desetin procenta, všichni bili na poplach. Teď je to o jeden nebo o dva řády horší, a nic… Vzhledem k provázanosti produkčních řetězců, k široce rozšířené neschopnosti a parazitismu manažerů nejenom v politice, ale i v soukromém sektoru to může být mnohem horší, než si vůbec umíme představit.
    Jako příklad: ta aktivita některých (třeba té straničky PRO) řešit radikálně ceny energií je samozřejmě správná, ovšem i když si představíme všechny možnosti, proč to ještě nebude mít kdovíjakou lidovou podporu, tak ten problém může být ještě větší.
    Vím, že Aeronet není právě solidnidní sajt, ale co když má v tomto případě pravdu.
    Cituji: „ČEZ totiž prý už žádnou elektřinu nemá! Všechnu ji už prodal na burze skrze tzv. Futures. Pokud by chtěl ČEZ něco prodávat za zastropované ceny, musel by nejprve Futures kontrakty vykoupit od investorů na burze zpět, a to za astronomické současné ceny.“
    https://aeronet.news/cena-plynu-na-burze-v-amsterdamu-prorazila-strop-320-eur-za-1-mwh-a-leti-dal-strme-vzhuru-a-na-burze-v-lipsku-se-to-same-deje-s-elektrinou-ktera-prorazila-hranici-700-eur-za-1-mwh/
    Člověk by byl rád, kdyby to aspoň někde bylo lepší, ale četl jsem článek od Katasonova, který rozhodně není žádný milovník Západu, že se hospodaření Ruska dostává do mínusu, a to dost rychlého.
    Pokud jde o Čínu, ta je pro mě záhadou. Četl jsem několik knih čínských autorů, a můj dojem je, že jim nerozumím. Problém může být v překladu.
    Uvažuju, že si koupím knihu Nikolaje Vavilova („китайская власть“), ovšem aktuálně netuším, jak řešit platbu do Ruska. V každém případě je asi jasné, že Čína není monolit, ale současný prezident, který je spojencem Ruska má silnou opozici (tzv. „komsomolci“?), kteří jsou údajně spojenci Demokratické strany v USA. Patří k nim snad i současný premiér. Ten Vavilov tvrdí, že Čína má nemalé ekonomické problémy.
    Aby se nám to nakonec nesesypalo na Zemi úplně všecko.

    1. Představa, že ekonomika válčící strany bude udržovat sтejný trend jako před vypuknutím války je naivní.
      Data za únor-duben ukazovala, jak se ruská ekonomika řítí do pekel, zvlášť když se přepočítavali výsledky na USD. Nyní oficiální čísla mluví o třetím měsíci deflace za sebou, i kdyby šlo o výsledek v rámci chyb, tak i inflace 2% je OK. Fond národního bohatství se plní neuvěřitelnou rychlostí. CB se podařilo stabilizovat kurz rublu, sice rubl je o něco silnější než chtěli a firmám bude chvíli trvat než se přizpůsobí.
      Takže se dá předpovídat obojí, růst a pokles, nejspíš to bude takové kyvadlo, které se po půl roce-roce někde zastaví a pak budeme moci posuzovat.

    2. Čína ekonomický sílu, ale velké problémy má pořád. To je nevyhnutelné u tak velké země, že pořád něco řeší za potíže, když mají 3x víc lidí než EU. Už ve středověku musel mít čínský císař jako prostředníky mrzí sebou a ministerstvy Velký sekretariát, protože by sám ani nemohl stíhat ministry kontrolovat. Jeden císař to zkusil a za jeden týden dost na stůl 4000 listin k projednání a schválení. Potom musel Velký sekretariát obnovit. Vedli ho tři velcí sekretáři. Jejich funkce by odpovídala asi evropskému pojetí premiéra, ale museli být tři, protože jeden by tolik práce nestíhal.

  6. Myslím, že vám Vidláku v té geopolitické úvaze chybí jeden rozměr. Síla měny, letadlové lodě, nové technologie, zpracování surovin, běžný chod státu…to vše zajišťují lidé. To oni jsou svaly, mozek i srdce. Pokud jsou svaly ochablé, mozek degenerovaný a srdce obalené tukem, budou vám suroviny k ničemu, nové technologie nebudou vznikat, letadlové lodě budou ovládat nýmandi a chod státu se zhroutí. Stát nebude schopný zajistit nejzákladnější potřeby občanů.
    V zemích, které vymírají, jejichž kulturou je Netflix, vzorem degenerované fluidní celebrity, vysněnou prací influencerství , nejžádanějším vzděláním studium genderového konstruktu, v zemích, kde studenti pravidelně vystřílí polovinu školy, v zemích, kde se oslavují zfetovaní lupiči a kde jsou celé čtvrti, kam bílí lidé nemají přístup a každou hodinu vřeští muezín můžete o letadlových lodích snít celé hodiny a jen vrozená zdvořilost mi brání říct, co vám to bude platné.
    Chci říct, že o celých těch geopolitických posunech nakonec nebudou rozhodovat suroviny, strategická poloha, letadlové lodě, ale lidé. A lidé Západu jsou „překonaný druh“. Asi jak Neandrtálci, když se potkali s Kromaňonci.

    1. Mandalane, to už ale není geopolitika, ale kulturní antropologie, moje oblíbené téma, opice versus lidé, polidštění versus poopičení …

      1. Jenže to asi spolu souvisí. Neandrtálec může sedět u kupky uhlí, jenomže ho nenapadne strčit do ohně. Řekl bych, že o rozvoji (a úspěšnosti) rozhoduje mnoho faktorů- přistup k surovinám, strategická poloha, podnebí atd. Nakonec to jsou, ale lidé, kteří to buď využijí, nebo nevyužijí. V Asii vidím potenciál (není to jen Čína), kdežto Západ je v úpadku.

          1. Myslím, že to není úplný paradox. Spíš to vypovídá právě o tom, že ten rozhodující faktor je lidský potenciál. Kultury, kde stačilo „natáhnout ruku pro banán“ zůstaly u těch „banánů“. Tam, kde byl zapotřebí důvtip, síla, um, odhodlanost…se rozvíjely. Chce to správný mix všeho.

            1. armada bude fungovat nadalej, aj ked hospodarstvo bude v prdeli a nebude ani na socialky, vojakom na vyplaty sa prachy natlacia. Preto lietadlove lode aj cervene tlacitko bude fungovat, nato sa mozte spolahnut

      1. Mandalan: Pravdivé. Von Clausevitz napsal, že válku vedou lidé. Tím chtěl říct, že víc záleží na odhodlání a schopnostech lidí než jen na zbraních, které bez válečníků budou k ničemu. Jako v současnosti afghánská armáda a policie byla na papíře silná, ale kde bylo těch víc než 200 000 mužů, aby pozvedli zbraně z hromad, které jim Západ poslal a šli proti Talibanu a Hakkaniho organizaci? Šel bojovat jen zlomek a to nestačilo. Armáda nemohla stát jen na 10 000 odhodlaných vojáků speciálních jednotek, kteří nemohli být všude.

    1. „Zároveň Itálii zní unisono požadavek na oddělení ceny elektřiny od ceny plynu – tedy na zrušení nenáviděné lipské burzy. Pokud Aeronet má pravdu, a ČEZ už prodal veškerou ještě nevyrobenou elektřinu levně na burze – má Fiala kariéru spočítanou – a Češi se drahé elektřiny nezbaví! To by byl největší průser v dějinách Česka. Podivné Fialovo chování k vysokým cenám elektřiny pro Čechy má snad jediné logické možné odůvodnění právě v tom, že Aeronet trefil bingo, a ČEZ už prodal. Modleme se, aby to nebyla pravda.“

      No tak tvl…

  7. Vidláku,
    dovedu si představit jinou cestu pro Čínu v soupeření s USA. Čína roste a všechny předpovědi ukazují, že USA předstihnou už ve 2030. Tak proč by je Čína provokovala až moc? Sice staví letadlové lodě, ale to nutí USA vydávat více peněz na zbrojení a méně na vlastní stát, takže jim peníze chybí. Ano, natisknou si je, ale také nemohou tisknout nekonečný objem.
    Čína už desetiletí skupuje v Africe, Asii a Jižní Americe hodnotné akvizice typu ložiska vzácných kovů, přístavy, zásadní firmy, apod. Což jim po skončení investic přinese další zisky a vliv v dané zemi.
    Čína je dílnou světa, jen postupně umožňuje nakupovat i za konvertibilní jüan (renminbi). V dalším kroku pak přestane přijímat platby v jiných měnách než v čínské. A nechť si je kupující opatří. Něco podobného udělalo Rusko v reakci na zabavení devizových rezerv, začalo prodávat plyn za ruble.
    Mezitím USA provozují velkou armádu a velkou flotilu lodí. Spolu s vývozem zbraní všech možných typů. To vše stojí neskutečné peníze, a rotačky na tisk USD také nemohou spustit pokaždé. Tedy spustit mohou, ale rozpoutají tím inflaci.
    Takže USA se postupně uzbrojí samy. Semtam je vystraší Číňan novou lodí nebo raketou, semtam Rus prototypem tanku či letadla na přehlídce v Moskvě. USA na to hned reagují novým zbrojním programem, a jenže ty zbraně skutečně vyrobí a zavedou do armády. Takže vysoké náklady USA na armádu a námořnictvo, a k tomu všechny vedlejší náklady na logistiku, operátory zbraní, náhradní díly, testy, provoz. Kromě ceny zbraně tedy ještě trojnásobek nákladu nejméně. A to vše USA nesou dlouhé roky.
    Čína zřejmě předpokládá, že postupný pokrok ve vývoji povede k novým technologiím na prvcích, které má pod palcem Čína. Částečně je to už nyní, USA zjistily, že bez dodávek prvků vzácných zemin se jejich zbraně neobejdou, a dodávky jsou z Číny.
    Číně postačí si počkat, až vzniknou nové generace zbraní, které ty dosavadní učiní výrazně méně účinnými. A to se již děje. Sice pomalu, takže si toho ani nevšimneme, ale děje se to, a výsledek vynikne v porovnání s delším časovým obdobím.
    Zbraní Ruska je plyn, ropa, uranové palivo pro JE a mráz. Zbraní Číny je ekonomika, pozice dílny světa a budoucí technologie. Zbraní USA je současná armáda a námořnictvo, ukrajinští vojáci, slabá EU, NATO a šíření demokracie a lidských práv.
    Taková válka potrvá dlouho a možná přesáhne lidský věk. Ale probíhá už nyní.

    1. „Něco podobného udělalo Rusko v reakci na zabavení devizových rezerv, začalo prodávat plyn za ruble“
      Ono ale neprodava za ruble, nybrz eura. Eura si na ruble pak konvertuje az ruska banka.

  8. Pořád říkám, že situace, která momentálně panuje v Evropě je daleko blíž první světové válce, než té druhé. Když si člověk přečte starýho plešouna Lenina, co psal před 100 lety, tak si ty paralely uvědomí. Podle mě imperialismus, jako monopolní kapitalismus dostal infuzi v podobě rozpadu východního bloku a možnosti expanze do Východní Evropy se ždímáním nadzisků (ve všech německejch korporátech berou Češi 40% toho, co jejich němečtí kolegové. Při delší pracovní době). Jenže tahle infuze došla, tak je pokus dorazit a vyždímat Rusko. Pokud se to nepovede, tak to bude mít Západ blbý. https://www.marxists.org/cestina/lenin/1916/101916b.html

    1. Zajímavé čtení. Když jsme dělali před pomalu 40 lety státnice z marxismu-leninismu, bylo to pro nás bohapusté, až směšné plácení o čemsi abstraktním, co se nás netýká. No, už je tomu jinak a teprve teď člověk dokáže pochopit, o čem ti klasici vlastně psali

    2. To, že kapitalismus dostal infuzi v podobě rozpadu Východního bloku je zajímavá úvaha, která má potenciál blížit se k pravdě. Podumám o tom.

  9. Už se cítím jako notorik. Notorik v nesouhlasu s Vidlákem, byť zrnka pravdy bych v tom článku našel. To, co dělá Ameriku Amerikou, nejsou ani zdaleka letadlové lodě. Tím je obecná důvěra v dolar, který je hlavním platidlem v oběhu zboží (mezi jiným za energetické nosiče – petrodolar) a který je hlavní rezervní měnou (i Číny a nedávno ještě Ruska). Schází dolary v bilanci? Natiskneme další resp. vydáme dluhopisy, on je někdo rád koupí. Takže svět financuje USA.
    Objem petrodolarů je značný, proto USA vůbec nevidí rádo, když Arabové prodávají ropu za něco jiného než dolar. Nedávno jsem někde četl o státním dluhu USA (v osmdesátých letech byl někde kolem 40 % k HDP, dnes je hodně přes stovku). Takže pro USA platí hodnocení feldkuráta Katze: to se nám to hoduje, když nám lidé půjčujou. Ovšem blíží se doba zúčtování a jsou tady také dva protivníci a tou je Rusko a Čína. Pojďme na ně!!! Ovšem ne přímo – ale co to tady vidíme – Bělorusko a Ukrajinu – uděláme z nich protivníky Ruska. U B. se to téměř podařilo, ovšem Ukrajina, to byl ideální odrazový můstek. Tak to zorganizujeme ovšem tak, že do toho zatáhneme tu blbou Evropu (proč máme platit všechno sami), kde navíc získáme odbytiště pro svůj nákladně získávaný plyn. To byl obdivuhodný výkon. Že se to nelíbí třetímu světu a jakémusi Homérovi S.? Nevadí, my je postupně nenásilně přesvědčíme (jen pár palácových převratů a nenávratných půjček vhodným lidem a jen něco málo vražd). A na Homéra se vykašleme, s ním si to vyřídí čas.
    V tom je síla Ameriky, v dolaru, v důvěře v něj. A Ukrajina – to není středobod světa – jen realizace jedné z možností zahraniční politiky USA, jenž ublíží Rusku, Ukrajině a Evropě jako celku více než stádo letadlových lodí.

    1. Nekdo tomu rika obecna duvera v dolar , jinej zase rozkaz, vydirani..
      Evropa a jine narody znicene a zdevastovane dvema svetovymi valkami, astronomicky zadluzeny s urokama ,asi na pristich 90 let, se dostavily na koncil v Bretton Wood.
      Upaleny tam tenkrat nebyly, to ne ,ale co neni muze bejt. Kdyz.
      Ted prave nejak nedluzej..
      Tak sou zase na rade to cely, zopakovat ..

  10. Pochvala za článek Vidlákovi
    Tentokrát trefa do černého, pojednání páně Vidláka je nejméně na úrovni konzultační firmy STRATFOR(geopolitika včera, dnes a zítra pro CIA,politické a faktické vedení USA).Nicméně má bohužel pan Vidlák pravdu:Ukrajina,EU potažmo ČR jsou jen nesvéprávnými pěšci na geopolitické šachovnici imperiálních hráčů.Býti páně Vidlákem,očekával bych bych v brzké době nabídku(neodmítnutelnou!!) nějaké bohaté neziskovky či alespoň studijního pobytu v USA

  11. USA tak dopadli,že ještě mají armádu po celém světě,ale hospodářství v háji.
    Na malé státy si troufnou,ale Rusko,nebo Čínu by samostatně nenapadli,proto ta zástupní válka na Ukrajině.

  12. Otázka: „Čína je také ve válce… a mě vlastně děsí, že nevím, jak se zapojuje.“

    Odpověď: Jak jinak než obvykle, ekonomicky. A tiše, nenápadně. Výhodně skupuje co se dá – od uhlovodíků po dřevo či potraviny. Tím pomáhá rublu ekonomicky a RF obecně obcházet sankce. To nepředstavitelné množství čínských firmiček co v ČLR existuje, jistě ochotně zprostředkuje roli překupníka i v oblasti embargovaných technologií. Fčíl se obchoduje už nepokrytě i s ruskými „konfliktními“ diamanty.
    Možná RF nedostane nejmodernější procesory od Intelu, ale proč dráždit když jsou jiné procesory a mimochodem Intel je letos poprvé ve ztrátě a technologicky se mu léta nedaří.
    Malá svodka na toto téma: https://www.lupa.cz/clanky/intel-je-poprve-v-historii-ve-ztrate-novy-winamp-apple-odskodni-zakazniky-kvuli-klavesnicim/

  13. V geopolitice současnosti se nesmí zapomínat na kosmický prostor, z kterého lze ovládat oceány i souši celé naší Země …

  14. 2 Vidlák ad „Tvrdil jsem, že Rusko má navrch, že víceméně dělá to, co dělat chce a jede podle připraveného plánu. K tomu jsem uváděl různé argumenty, proč si to myslím a proč nesdílím představu o zoufale improvizujícím Putinovi, který „se rozhodl i s Ruskem skočit do propasti.“ “
    Já s tím souhlasím… A těm co tvrdí, že u Kyjeva to byla zpackaná operace si dovolím namítnout, že IMHO Kyjev nikdy nebyl cílem. Cílem byly ty „neexistující“ biolaborky a příslušný kompromitující materiál, který dle Nullandové se nikdy nesměl dostat Rusům do rukou. No tak ho získali a stáhli se, přesně dle plánu. Aby v tom nácky nechali vycukat. A přesně obdobně postupují i jinde. Účelně a pragmaticky.

    1. Cílem byly „neexistující laborky“, které Psaki potvrdila na tiskové konferenci hned v prvních dnech operace.
      Kyjev se zkusit musel, i kdyby byla pravděpodobnost úspěchu minimální. Kdyby to vyšlo, ušetřily by se životy a zdraví lidí na obou stranách, proto to stálo za pokus, proto výzva V. Putina: „Svrhněte ty narkomany u moci“ přišla pouze jednou, pak už nikdy.

      1. Ano, také si myslím, že cílem byly biolaboratoře a především „výsledky“ jejich výzkumu, které se USA na hranicích s Ukrajinou už chystaly „zveřejnit“.

        1. Ano, „zveřejnit“ – to je velmi kulantně napsáno… A nastala by sranda a všeobecné veselí… Asi bychom se smíchy neudrželi ani my tady…

      2. Četla jste naše noviny, kde o těch laborkách říkají „ruský fakenews“? Já v mainstreemu skoro nečetl, že existovali a když už, tak přiznávají pouze , že se tam pomalu jenom pěstoval pouze penicilin…

    2. Podobné to bylo i s tím Hostomelem. Podle mě byla prioritně cílem Mrija, jakožto největší přepravní letadlo světa, které si NATO mohlo pronajímat. Nebudu teď řešit, jestli ho vyhodili do vzduchu ruští výsadkáři, nebo ho zničila ukrajinská dělostřelba, ale Mrija už neexistuje. Nosnost užitečného nákladu byla 250tun, to jsou čtyři Abramsy, nebo nějakých 1300 pěšáků s lehkou výzbrojí za 8 hodin z SSA do Německa.
      SSA oficiální česká zkratka USA – Spojené Státy Americké
      nepíšeme GB ale VB pro Velkou Británii, PRC ale ČLR pro Čínskou lidovou republiku, BRD ale SRN pro Spolkovovou republiku Německo atd. Nevím, proč bych měl dělat výjimku pro USA.

      1. Medved nikdy nepospicha ,at si kazdej rika co chce..
        Ted na fronte strili na ty co strili na nej. Ty na Ukrajine asi nechce.
        Medved to Vydlakovi ale nepovi.
        A jak je to s tema holicema ,kdyz zrovna neholi.
        Sou na holickach.
        Dal , zatracenej medved se necpe na Kyjev, na Charkov ani na Odesu.
        Jeden pak aby se utapel v nejistotch a hadal.
        Mozna to bude tim ,ze medved je ….skrblik …
        Chce se jen starat vo svoje armady.
        A nechce ty milionovy mesta zivit ,satit zadarmo ,ani se vo ne starat ,stara se radsi vo svoji vodku.
        At sou ty jiny na holickach.
        /A este jim Zeli taky nadava, ze sou taky ….skrblici/…

    1. A proto jsou rusáci takový šmejdi, opni od začátku říkají co dělají a každý hledá něco jiného a ty šmejdi e podrazili, že řekli pravdu hned na začátku:D

  15. Pokud mohu srovnávat vidlákovy kydy S dalšími analytickými texty jak z internetu, tak i ty které se urychleně objevují dokonce i v tištěné podobě, pak konstatuji, že kydy předčí ostatní analytiky šíří záběru. A také tím, Že otevřeně poukazují na množství těch bílých míst, které si ostatní dovoluji s takovou suverenitou a sebejistotou zaplňovat. Připomíná mi to mysl alzheimerického člověka, Která přeskakuje s ostrůvku na ostrůvek reálných vzpomínek, přičemž mezery mezi těmito vzpomínkami vyplňuje fabulací. Jinak vítám mezi diskutujícími Martina konvičku a připomínám, že posledním českým autentickým hnutím byl Blok proti islámu. Z tohoto faktu plyne i moje obrovská skepse k jakýmkoliv dalším hnutím, včetně demonstrace, naplánované na 3. září.

    1. toho 3.9. bude asi na václaváku dost živo – kdesi jsem zachytil, že tam maj plánovanej sraz i motorkáři od Harley Davidson, včetně objednanýho propagačního seskoku parašutistů (teda těch sportovních, ne se sapíkama). Aby se tam ten den vůbec všichni vešli, a nepomlátili se…

    2. Moje maličkost obecně, nehoří nadšením, pro nové Spasitele. Každý nový subjekt musí hrát na to, že je pro lidi. Hodně jich jako rychlokvašky prorazilo výš a na svůj volební program zapomněli. Byli nahoře, tak hájili zájmy svoje, tedy těch nahoře. Je dobré nejdříve předem poznat názorovou konzistenci daného subjektu.
      Přičemž nikoho nezavrhuji předem a novým subjektům, pokud přinášejí něco užitečného, fandím.

      Demonstrace, jedna, sama o sobě nezmůže nic. Mareček Benda se už dal slyšet, že oni mají 108 a s tím žádné demonstrace nic nezmůže.
      Ale, v ideálním případě, by to mohlo být uvědomění si vlastní síly a začátek určitého procesu…

  16. Myslím, Vidláku, že to analyzujete velmi přesně.

    Včera jsem se ke komentáři nedostal, tak to dopíšu alespoň nyní. Pominu fakt, že ve svém okolí tvrdím to stejné. A to že vše co bylo pro Rusko na Ukrajině cenné si vzalo hned v prvních dnech války – krymský kanál(!), jadernou elektrárnu v Záporoží, celé Azovské pobřeží (kvůli zabezpečení volné obchodní cesty loděmi z ruského vnitrozemí) a navrch si ještě vybudoval na jihu předmostí na pravého břehu Dněpru. Současné bojové operace vede v pásu do 150km od svých hranic a dál se netlačí. Což je přesně ta hranice bezproblémové logistiky. Bojovou činnost dle mého názoru provozuje hlavně jako kulisu pro stěžejní bitvu na finančních, produktových trzích a pro geopolitickou bitvu jako takovou.

    Ale z naších zdělovadel, včetně těch kvaziveřejnoprávních, se stále line, jak se Rusku nedaří, jak už proráhlo válku na Ukrajině a pod…. Obávám se, že s tímto pseodoanalytickým přístupem to vypadá, že válku již prohrál spíše Západ.

    Jiným vysvětlením pro počínání Západu, který tuto hru s Ruskem hraje a neustále přilévá oleje do ohně ukrajinské války naopak může být to, že současný stav mu ve skutečnosti vyhovuje pro jeho dlouhodobé záměry. Čistě hypoteticky, pokud by někdy v průběhu příštího roku a nebo několika málo letech měl Západ včele s USA v plánu napadnout Rusko, tak pro to potřebuje širokou akceptaci veřejností v evropské části NATO. Minimálně proto aby nedocházelo k protestům a sabotážím bránícím útoku na Rusko.

    Jinými slovy vyhlídky se mi jeví spíše apokalyptické a těžkosti této zimy nemusí být tím nejhorším, co nás v brzké době čeká…

  17. Klobúk dole pane. Už dlho som nečítal tak dokonalú charakteristiku nášho problému.
    Ďakujem.
    P.S.: Zatiaľ niet čo dodať… Ak áno, tak večer dopíšem, keď sa vrátim z práce. Prajem pekný deň všetkým.

    1. Pozor ,klubuky se taky kradou.
      Nejdrive je autoruv vlastni pohled. Kde se vzal /tu se vzal/ ten pohled , celkem z uctyhodny dalky ,se nevi vubec nic o tom pohledu ,ani zminka ani priladecek…
      Z toho ale dal pochazi tvrzeni. Vi se co je tvrzeni? S pohledem ,jako zakladem.
      Takze ctu, ze je tvrzeni ..K tomu tvrzeni autor pridava ruzne argumenty.
      Cili pohled nejdriv ,pak je tvrzeni a pak sou argumenty. U tech se nezustane .
      O ty se opira autorovo, proc si nemysli a nesdili ty Predstavy /o Rusku a Putinovi/.
      Predstavy nejsou dobry..
      Na to vypukla diskuse s mnoha protinazorovymi argumenty.
      A samozrejme zadny vysledek..Ani nemohl byt.
      Mame pise autor k dizpozici prilis malo informaci.. Ale kde je ten pohled ,tvrzeni,argumenty a nesdileni predstav …Az do maleho poctu informaci s bezvysledky..
      Autor se nahle rozdvoji a rozmnozi na MY.
      Fakta zkratka nejsou zadny ,malo informaci , nevi se vubec nic vo tech informacich, ani estli jsou pravy ,ale aspon je mame MY.
      Jiny pro MY nejsou a nebudou.
      Autor pak opakuje zasadu ze nechce byt nicim otrokem. Vzbuzujou ty opakovany tvrzeni nejaky podezreni ,ktery tady nebylo.
      A na svete je plno bilych mist..
      Ja zadnou mapu nemam a mit nehodlam..
      Autor opakuje ,nesmi byt s nicim zadna jistota. Vsecko projde zkouskou.
      Pripomina to opakovanima ,ty dogma drivejsi ,treba vatikansko-marxisticky.
      Nasleduje umysl se zase zamerit ,protoze autorovo dlouhodobe tvrzeni..
      Je jasny ,ze autor ma jasno v sobe i uplne jasno okolo sebe.
      Nasleduji ta velmi a dlouha a douhodoba tvrzeni..Pseudospekulace apod.
      …Vo rozhodujicich trubkach ,kdyz ale asi dulezitejsi je skutecnost jestli v tech v trubkach neco je a co.
      A kdyz je v nich hovno…Jako napr. v NS2.
      Potom o podlozenosti rublu, ja bych jasal bejt rusem , kdybych dostaval desitky milionu indickych rupii za naftu,uhli a plyn. /Rupie plynu a nafty upije/.
      Analytici tvrdi ,co tvrdi , nevi se ktery ,ale „faktem“ je ,ze operuji dve az ctryri ty zmineny lode a ostatni jsou v doku ,protoze komplikace tech lodi vyzaduji neustale a dlouhe a nejen komplikovane opravy ale tez udrzby
      .Ale kazdej analy tik, tika vzdycky pravdou.
      Neznamy analytici tahaji neznamy fakta a rovnou z pr….Tak lecos ovladaji..
      I to neovladatelne..
      Ze do tech lodi picne mala raketicka ,co vodnekud prilitne ,se prilis neanalyzuje, ale rovnou taky kanalyzuje..A .Turecko nema z Cernym morem nic spolecnyho.
      A cinani sou zabari,ze stavi ty zastaraly lode a nestavi ty davno zastaraly lode, v moderni dobe nevyhovujici , jako americani..
      Pac jsou jen pomalu se pohybujici velmi dobre a odevsad viditelny letiste a sklady letadel..
      Nasleduji mnozstvi strategickejch uvahu a osobnich vyzkumu o stavu sveta ,co se nemuze zmenit. Z mnoha predpovedi se nejaky taky uchyti.
      V dobach , kdy se vse meni kazdej den ,nebo kazdou hodinu..
      Jenom bych dodal zase fakt opirajici se o zkusenost a nic jinyho ,ze Usa nemuzou bejt bez valky ani snad o zminenou hodinu..
      Kdyz zrovna nevykradaji pomoci zminenych dolaru celej svet.
      Sirsi nesouvislej sber nesouvislych surovosti a lepsi si drzet radsi ty klubuky …

  18. A teď: Kdo si někdy v dosav. životě (puberta, atd.) přál „žít v nějakých zajímavějších časech“, ať vstane od stolu a dá si facku.
    … splněno…

    1. Nevím jestli narážíte na knížku mého oblíbence T. Pratchetta anebo přímo na čínské přísloví – v obou případech „zajímavé časy“ znamenají potíže a ty nás opravdu čekají. Takže vítejte v zajímavých časech…

    2. Přicházejí těžké časy a doufám, že vychovají silné muže. A zapálím svíčku za to, aby to bylo brzo.

      1. User: Je to velmi prostinké-navštivte Strakovku. Vydávání nesmyslných hrdelních (zombie) zvuků je tam žádoucí…

    3. Zajímavé časy teprvá nastanou. Tedy, ne nezbytně lepší, ale zajímavé jo…
      …A aby Vám to nebylo líto, splněno též 🙂

  19. Trochu mi to připomíná dumání na tím, kdy přiletí opravdu velký meteorit něco podobného jako přiletělo do Mexického zálivu a vyhubilo veleještěry.
    Podle výpočtů pravděpodobnosti to bude do 10 000 až 100 000 let.
    V tom případě jsou veškeré úvahy o světovém hegemonu naprosto zbytečné, 93% lidstva vyhyne.
    Kolébka nové civilizace prý bude v Jižní Americe nebo v Austrálii, která utrpí nejméně. Co mi po tom…
    ===
    Takže já neuvažuji o tak velkých věcech jako Vidlák. Světový hegemon…
    Když už přemýšlím, tak o tom, co se bude dít, až se Slunce změní v rudého obra a pak bílého trpaslíka. Nějakých 4 000 000 000 let. Co to je! Lidstvo už stejně existovat dávno nebude.

    A pak je nejasno – jestli se vesmír rozšíří tak, že už nebude vidět z jedné galaxie na druhou nebo se černé díry spojí v jednu velkou, matku černých děr a z její singularity vznikne Big Bang II. Nebo snad XXIV?
    A víme my vůbec, který Big bang stvořil dnešní Vesmír? Který třesk to byl v pořadí?

    A Vidlák uvažuje, jestli to bude ten nebo onen, kdo bude mít navrch na matičce Zemi za pár let. Desítek, stovek…
    Jak nepatrný jev v rámci Vesmíru…

      1. 🙂 To je ten krutý paradox lidského bytí – od velkoleposti všeobjímajícího vesmíru jsme sraženi zpět k pátečnímu obědu. „…my bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí.“ napsal už kdysi dávno klasik.

        1. Uz delsi dobu mam nejasnej dojem , ze tema paradoxama a ktery se mnozej a neubejvaji a sou stale vic podareny ,se nam nekdo vysmiva..
          Jak jinak to vyysvetlit..
          Napriklad to neuveritelny ,vzneseny ,posvatny usili miliard lidi budovani ,viry komunismu ,horouci prani zit v komunismu a jak trapne, patheticky,zalostne a neslavne to brzy skoncilo..
          Jako tragikomedie.
          A prorokoval to jeden brit /Importance od being Ernest/,nemuzu mu prijit na jmeno.
          Rikal , to je tragedie , opravdova tragedie , kdyz se ti splni tvoje zivotni prani..
          /A nechci ani psat o milionech obeti/..
          A to prani se milionum antikomunistum a jinym teda splnilo..
          A hodne jich si ted zase preje, aby se nesplnilo. Cert , aby to spral.
          A pak si prejte ,aby se vam neco splnilo..
          Ja uz to vim vod malicka , tendle proradnej svet neni nic moc a samej podraz..

    1. „Liberální“ demokraté do roku 3000 osídlí terestrické planety v galaxii Mléčná dráha. Mimozemštany budou kolonizovat, a když to nepůjde po dobrém, přijde na řadu osvědčené humanitární bombardování…Aby pokroková část lidstva tyto smělé plány uskutečnila, je nezbytné porazit Putina…

    2. Jasny nejasno.
      V dimenzich neuveritelnych mega fantasmagorii../treba v Rudych obrech a bilych trpaslicich/.
      Dobrej priklad ,kdy to nenapadne zacina ,kdyz nekoho nauci cist a jeste psat..A.
      Sou horsi.
      A konci v akademickych …nechci bejt sprostej..
      A sirit je hystericky, to je uz vrozeny.

      1. paw – jste troll. Malinký, neškodný trollík.
        Co, nazýváte fantasmagorií je jen to, co nedokážete/nechcete pochopit. A tuším, že jste ještě „někdo jiný“ – multiidentita. P.M.? Ale to je jenom váš problém. Já vás vypínám.

        1. Jasne, premejslet /na trolly a trolliky / ,vypnout a potom na takovy plati, Big Bang a ten treskutej , ale ten kterej prijde nejdriv na radu.
          Aby neutekli. Do ty Cerny diry. Nevypinejte, dyt ste taky v poradi.

          Vo tech dirach a voni uz jsou tady vsude..
          Nektery clanky a prispevky /vcetne mych/,clanky a publikace vseho druhu ,v miliardach a treba pod clankem.
          Protoze to tak chteji, nejen provokuji, ale primo nuti premyslet ,
          /kdyz ja za nic nemuzu , se to prave vymrstilo na mne/,o neuveritelne tragedii , pedagogy a vladci na nas i na ne nastrazene , zavedenim povinneho vzdelavani..
          Predevsim vyukou, jak cist a potom jeste psat..
          A co prijde ,dalsiho cteneho uciva ,na kazdeho potom.
          Jak neobdivovat realizovani jejich nekonecneho ,ale zdarileho a nanejvys efektivniho ,dle vseho, usili, pomsty na lidstvo..
          /Taky znicit kazdyho Michelangela , nebo Berniniho a jim podobny ,kdyby se nahodou zase narodili/.
          Zdokonaleneho jeste usilim ve vzdelavani vsech ,pomoci nejmodernejsi technologie ,pocitacove..
          Aby vseobecnym vychvalovanim , miliardami .,usilim ,namirili presne ….rovnou do diry.
          Nejlepsi do ty Cerny.
          A realizace ty tragedie ,nikdy nezapomenou svadet na jiny..

        2. Kocoure, filosofické úvahy Pacičky (Pawa) si vždycky rád přečtu, podle mne není troll ale filosofující antiintelektuál …
          Filosofie přispivatele Pacičky je pravdivější a upřimější než byla filosofie „filosofujícího intelektuála“ Havla …..
          Intelektuálně jsme se díky takovým „filosofům“ jako byl Havel ocitnuli v prdeli ……

          1. Pane Maxim , vy vite , ze pisu jen pro zabavu a nekdy , kdyz nekdo provokuje..Pak napisu neco vic..
            To se nazyva , nadsazka.. Se to pouziva, podle nalady …
            A proc neco brat vazne..
            So long a mnoho stesti..

  20. Kontrolovana demolice EU
    https://www.theautomaticearth.com/2022/08/eu-controlled-demolition/

    „Vyuziva Zapad Ukrajinu jako ospravedlneni svoji masove sebevrazdy?“

    „Toto nedopadne dobre. Ani pro evropske „lidry“, ani pro EU, ani pro Ukrajinu, ani pro Evropany samotne. Mohli bychom zacit sazku o tom, kolik lidru bude jeste u moci na jare, a ja se vsadim, ze Zelensky nebude jeden z nich. Putin bude. Ti ostatni, Rutte, Macron, no uvidime. Ale nepodcenujte hnev lidi s hladovymi a promrzlymi detmi. Je to zatim cizi prestava pro 99% Evropanu, ale uz nebude.“

  21. Mena je podlozena naftou, surovinami, praci, vojaky, ekonomickym vykonem….to je dalsi ekonomicka obezlicka. Podlozenost znamena duveru v silu a stabilitu emitujiciho statu. Nekde je to diky vojakum, jinde proto, ze maji naftu.
    Ovsem petrodolar je podlozen naftou, jez se tezi v jinem statu.
    Takze nakonec je cela „podlozenost“ jen o dohode, kdo je nejsilnejsi a jehoz menu jsme se rozhodli pouzivat z duvodu duvery, ci strachu.
    Vse se toci kolem namornictva, cim je tedy podlozeno to americke? Samozrejme rozhodnosti a ochotou k realnemu zasahu.
    To Cinane vedi, proto se rozhodli natahnout hedvabnou stezku.
    Jüan je podlozen ekonomickym vykonem, jez muze jit do kytek uz zitra a cinske namornictvo se zmuze jen na demonstraci rozhodnosti v tchajwanskych vodach.
    To petrorubl je jiny chlapik, ovsem s rublovym namornictvem to neni valne.
    Podle meho Ameriku lze predstihnout jen tak, ze se ona sama zpozdi, tedy esa nedrzi v ruce nastupujici velmoci, ale Amerika sama. Az se ji zacne sypat namornictvo a rozpadat infrastruktura na cizokrajnych zakladnach, pak Amerika dozene na svem sestupu pomaleji klesajici Cinu s Ruskem.

    1. petrodolaru pília stoličku mnohí – predovšetkým juan, a rupia na strane kupcov – ale z rovnakej strany ako rubel to skúša aj iránsky rijál na strane predajcov – a svoje rijály by do mešca určite rady prihodili aj saudi, katarci, arabi z emirátov… A Rusko im do toho stále hudie zaujímavú pesničku: Obchod v národných menách, mimo systém doláru. Mnohým sa tá pesnička páči…

      1. Jenze dolar byl prijat i proto, aby se v narodnich menach obchodovat nemuselo. Pro obchodnika je to jako pro turistu: kdyz projizdite Evropou, je jednodussi mit v kapse jenom eura, nezli 5 penezenek s ruznymi menami. Navic se na jednotnou menu chytaji slabsi clenove spolecenstvi, jez jsou pote hrdi na platbu stejnou bankovkou, jako v jasne bohatsim statu.
        To byl ostatne duvod odmitnuti opetovneho prijeti drachmy reckou verejnosti: euro je psychologicky zarazuje do elitni skupiny, drachma by je odsunula na periferii. Euro se stalo statusovym symbolem. Stacily zrcadlovky, falesne bile triko Calvin Klein, dziny, na nohach Nike, na ktere setril tri vyplaty a vse korunovala bankovka eura v ruce. Ted uz sice prevladaji platebni karty, ale dojem ze svetovosti pretrvava.

        1. Pohodli ma kazdy rad, ale jenom do te doby, kdy zjisti, ze mu tu eura a dolary muzou kdykoli zabavit.
          To pak jeste rad pobezi zpatky k te nepohodlne drachme.

          1. navic dnes v dobe online bank, jak napr Revolut, uz je i normalnimu cloveku jedno, v jake mene plati, banka to zdarma prevede v nejlepsim moznem kurzu naprosto transparentne pro zakaznika, ani si nevsimne, v jake koncove cene to bylo.

    2. Maji hodne moc prirodniho bohatstvi v Usa/pod zminenym dolarem/ ,ale nejak z toho netezi.
      Mimo rozvinutyho a gigantickyho prumyslu..
      Asi se moc „staraji“ , kde co lita jinde..

  22. Tohle si dovolím z AK odcitovat celé:

    „Kuleba řekl, že Rusové „stále nepochopili svou vinu“. Ano, navíc ministr zahraničí diplomaticky pomlčel o „úspěších“ ukrajinského ministerstva zahraničí v OSN.
    Stálý zástupce Ukrajiny při OSN Kislitsa včera prohlásil: 58 členských států OSN podpořilo rezoluci odsuzující akce ruské armády na ukrajinském území. 58 z 193, Karl!!!
    Připomeňme, že 2. března 2022 Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, v níž požaduje, aby Rusko ukončilo svou speciální operaci na Ukrajině.
    Pro rezoluci tehdy hlasovalo 141 států (73 %) ze 193, včetně států Perského zálivu, Brazílie (BRICS) a Srbska.
    Včerejší rezoluci nepodepsali Srbové, ani žádná ze zemí BRICS, afrických či arabských zemí. Z Latinské Ameriky podepsaly dohodu 2 země (Kolumbie a Guatemala), ostatní země nikoli.
    Takže 2. března to bylo 73 %, včera 30 %.“

    https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=283027&sid=5b31b02e6728ef68b415be5785ec522a#p283027

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *