26 dubna, 2024

Žalozpěv

V záplavě komentářů na třídenní návštěvu čínského prezidenta v Rusku jsem zaznamenal maličkou zmínku o tom, že plnění obchodních dohod mezi Ruskem a dalšími státy se může napříště odehrávat v juanech. Zachytil jsem to jen jednou, byl jsem v časovém presu, ale dovolím si zaspekulovat, že právě tato věc signalizuje to hlavní na čem se medvěd s drakem domluvili. Prosím všechny ekonomy, kteří mě čtou, aby si vzali trochu nitroglycerinu proti infarktu, protože dneska mohu snadno něco plácnout, z čeho se jim přitíží… a samozřejmě ať mě v komentářích nešetří a uvedou na pravou míru všechno, co řeknu blbě… rád se také přiučím, ale mám z toho všeho pocit, že Sitting Ping si do Ruska přijel potvrdit novou rezervní měnu – tu svoji. Bez ohledu na to, že se to bude jmenovat jinak a bude to fungovat jinak než americký dolar.

Takhle to bylo i po Druhé světové – USA se staly světovým policajtem právě tím, že se dolar stal oním univerzálním měřítkem bohatství. Vše se měřilo dolarem. Světové komodity se oceňovaly v dolarech. Světový obchod jel v dolarech. Bankovní převody mezi státy se oceňovaly přes dolar, ostatní měny se přepočítávaly přes dolar. Situace Spojených států byla tenkrát asi mnohem výhodnější, než je dnes situace Číny, takže se jim to dobře zavádělo a v podstatě třicet let byl dolar pevnou a spolehlivou měnou. A všichni ostatní neměli na výběr, než se tomu podřídit. Dlouhá léta pak byl dolar neutrálním platidlem. Ať jsi diktátor nebo demokrat, tvému dolaru se v naší bance nic nestane.

Myslím, že právě tohle bylo leitmotivem současných rusko – čínských jednání. Rusko se stává pro Čínu tím, čím byla po Druhé světové Velká Británie pro USA. Ano, za takových podmínek se Čína do konfliktu na Ukrajině vloží a pomůže, aby to dopadlo, jak je potřeba. Našim transatlantickým bratrům se to podařilo. Spřátelily Rusko s Čínou tak moc, že se domluvily i v těch nejožehavějších věcech. Podle mě se dohodli především na privilegovaném postavení juanu.

Jak to řekl Sitting Ping? „Největší změna za posledních sto let… a řídíme ji my.“

Pojďme si říct nějaká fakta.

Čína za posledních dvacet let udělala neuvěřitelný skok dopředu. Dokonce i lidé, kteří tam jezdí za obchodem a tedy poměrně často, říkají, že pokaždé přijedou do úplně jiné Číny. Města jsou větší a modernější, koleje vedou do dalších oblastí, kam předtím nevedly, vlaky jsou rychlejší, restaurace luxusnější, z megatováren se stávají gigatovárny. Čínské válečné loďstvo je na počet lodí největší na světě. Čínské výdaje na zbrojení rostou, čínské investice do infrastruktury jsou ohromné. Každý den se prý v Číně spouští nová elektrárna, staví se přehrady, překonávají se přírodní překážky, obchod mezi Čínou a zbytkem světa roste před očima.

Má s tím někdo problém? Tedy kromě morálního rozhořčení, že zlí diktátoři to dělají na úkor lidských práv Tibetu? Má někdo problém s konstatováním, že za posledních dvacet let se z druhořadé mocnosti stal skutečný vyzyvatel dosavadního globálního hegemona?

Za posledních dvacet let udělalo velký skok dopředu i Rusko. Když si představíte, jak vypadalo kolem roku 2000 a jak vypadá dneska, tak je to také obrovský rozdíl. Jak do infrastruktury, tak do modernosti. A to i přesto, že v průběhu doby pořád čelilo nějakým těm sankcím Západu. I v Rusku se staví železnice, i v Rusku se staví dálnice a samozřejmě se v Rusku na prvním místě a s velkým předstihem staví armáda. Oni to tak mají rádi. Střely Kalibr, Kinžál, stíhačky čtvrté i páté generace. Rozvíjela se těžba surovin, probíhal bouřlivý rozvoj Arktidy. V Rusku se dělají megaprojekty k dosažení dalších nalezišť. Vezměte kteroukoliv nerostnou surovinu a mezi třemi největšími producenty bude Rusko.

Rusko se nezhroutilo pod současnými bezprecedentními sankcemi. Za mediálními fabulacemi o obrovi na hliněných nohou začíná vykukovat, že Rusko si za hubičku od Západu koupilo zpět podíly ve svých Gazpromech a Jukosech. Za podobnou hubičku si koupilo hentu stínovou flotilu tankerů. V ruských městech není hlad, regály jsou plné, zboží je dost, žádné pouliční bouře nejsou a různí Girkinové klidně mohou nadávat Putinovi.

Hele, fakt si někdo myslí, že ve vedení zemí, které tohle dokázaly, sedí nějací idioti? Že fakt stačí, aby se Putin zavřel do bunkru, někdo mu tam nosil divné knížky a ruský vládce se z toho zcvoknul? Ten stejný vládce, jehož armádě už rok docházejí rakety a pořád nedošly? A s tímto cvokem by se bavil čínský vůdce, který dostal Čínu na vrchol? Fakt tomu tady někdo věří?

Porovnejte to s naší Kotlinkou. Za posledních třicet let přibylo trochu dálnic, trochu se opravily některé koleje a hodně se jich zrušilo, nevznikla jediná nová elektrárna, žádná pořádná přehrada, neotevřel se jediný pořádný důl, ba ani kamenolom. Obyvatelstvo se z vesnic částečně přesunulo do Prahy, takže se tam trochu stavělo, ale nic moc. Konjunktura tu a tam byla… Za Babiše to chvíli vypadalo, že k nějakému tomu vzepětí modernity přece jenom dojde, ale čeští novináři v západním žoldu se postarali, aby z toho nic nebylo.

Naše vláda to vede od desíti k pěti, jak řekl Karel Havlíček, Vítek Rakušan za poslední rok stihl skoro položit Českou poštu, nechal uniknout data milionů uživatelů datových schránek, vyvěsil morbidní plakát s pytlem na mrtvoly, vymáchal se v Dozimetru a připravoval cenzurní zákony… ale těmto lidem máme věřit, že to Rus a Číňan brzy prohrají…

Saúdská Arábie a Írán obnovili diplomatické styky… Číňan to zprostředkoval.

Bašár Asad obnovil diplomatické styky se sunitským světem. Rus to zprostředkoval.

Erdogan je ochoten se s Asadem zase bavit… chudáci Kurdové.

Půlka Afriky se třese na to, až tam přijedou Wagnerovci, aby „udělali pořádek… “

Ne, já doopravdy nechápu, jak si někdo může myslet, že Číňan se sice dokázal stát velemocností, ale co se týče Ruska, tak dělá chybu za chybou. Rus se sice dokázal postavit na nohy a zmodernizovat hospodářství, dokázal ustát západní sankce, už rok mu ne a ne dojít munice, dokázal se s Číňanem domluvit na největších změnách za sto let, které alespoň trochu spoluřídí, ale na Ukrajině se rozhodl vypnout všechny mozky a dělá všechno špatně. To je prostě nesmysl. Buď jsou neschopní ve všem, nebo v ničem.

A tak mi dovolte tento žalozpěv… nad naší zemí, nad naším západem, nad vším, čemu jsme věřili. Největší změny za sto let a my se na ně budeme dívat. Nebo budeme využiti, abychom je pro hegemona ještě trochu oddálili.

432 thoughts on “Žalozpěv

  1. Jen tak …
    „Blinken – USA uvažují o brzkém jmenování zvláštního vyslance pro Bělorusko pro spolupráci s opozicí . „

    1. Vysírají.
      Kdy napadne číňany jmenovat zvláštního zmocněnce pro opozici v USA?
      Mohl by organizovat a financovat Qanon, pouliční drogové gangy, BLM, ekologický protesty, defund the police…
      Ve finále by jmenovali stínového presidenta Gvajda Cichana.

      1. Nemůžu se zbavit dojmu, že Čína takový věci dělá jinak … a efektivněji. Takové ty asymetrické odpovědi.

  2. Zoltan Pozsar z nedávno zkrachovalé Credit Suisse, předvídá vznik platebního styku krytého surovinami (dříve byl krytý zlatem, dnes libovolně inflačním dolarem). Digitální měnou. Pro které se v Asii už léta buduje mBridge, okamžité transakční vyrovnání mezi jednotlivými digitálními měnami.

    Čína sblížila Írán a SA, což je fenomenální úspěch a katastrofa pro dolar. Tipuji, že za tím je něco silnějšího, než prostá záměna nekrytého dolaru za nekrytý yuan. Polský jasnovidec Jackowski, ač se ekomonií nezabývá, tvrdí, že naše peníze nebudou přijímány. Tipuji že ne z politických důvodů, ale protože prostě bude požadováno důvěryhodnější platidlo.

      1. Pokud by jej předvídal veřejně, urychlil by run na banku.

        Ona je taky zajímavá koincidence, jistě náhodná, že Švýcarsko se v poslední době pokoušelo být k Rusku neutrální. Sice ne až do té míry jako k financím hitleroského Německa, ale své závazky přeci jenom nakonec splnit chtělo.

  3. USA se obávají, že mnohé země, které jsou unaveny válkou, mohou podpořit mírové iniciativy Číny na Ukrajině, píše agentura Bloomberg.

    Mluvčí Bidenovy administrativy agentuře sdělil, že Bílý dům se obává, že bude čínským návrhem zahnán do kouta. Bez ohledu na výhrady USA by naprosté ignorování této otázky mohlo Číně umožnit dokázat ostatním zemím, které jsou unaveny válkou a hospodářskými škodami, které způsobuje, že Washington nemá zájem o mír.

    Agentura Bloomberg poznamenává, že pokud USA dohodu odmítnou, Čína pravděpodobně rozšíří zprávy o tom, že Washington je proti příměří a ukončení války.

  4. Aha, Jourová se chystá do civilu.
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nechci-aby-mi-jednou-novinari-z-cele-Evropy-plivali-na-hrob-O-co-jde-Jourova-promluvila-730530
    …..že zákon má média před cenzurou naopak chránit. „Zakazuje státní cenzuru. Černé na bílém se v něm píše, že členské státy budou respektovat redakční svobodu médií a nebudou zasahovat ani se snažit jakýmkoli způsobem ovlivňovat redakční zvyklosti a rozhodnutí médií. Cenzura je totiž moment, kdy se někomu zakáže něco říkat nebo projevovat názory. Mediální zákon je toho opakem. Má vytvořit prostor a větší ochranu pro média, aby mohla psát to, co uznají za vhodné, aby byl prostor pro svobodu slova. Je tedy opakem cenzury,“ vysvětluje Jourová.

  5. Ono měla Vidláku ta návštěva ještě i ten druhý důležitý význam, i když o tom obě strany až tak moc nemluvily.
    A to je podpora čínského mírového plánu. Docela zajímavé čtení i u úkáček … https://strana.today/articles/analysis/428885-kakoj-budet-politika-kieva-v-otnoshenii-kitaja-posle-vizita-si-tszinpina-v-moskvu.html
    I oni se netváří tak odmítavě protože je jím jasné, že svoje území v plném rozsahu už nikdy nezískají ale už začínají připouštět, že by si mohli ofenzívou urvat někde malý kousek zpátky ale pak se bude muset hledat řešení …
    A na rozdíl od Evropy má Číňan dost peněz aby je nasypal na UA a nebyly to jen investice k dalšímu zotročení

  6. Hodně mimo téma, ale dělám to rád –

    Dneska slaví své významné životní jubileum zdejší autorka, komentátorka, koryfejka práva a pro mnohé etablované ksindly „nevymáchaná huba“ paní JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D., https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1ra_Samkov%C3%A1

    Milá Kláro,
    původně jsem Ti chtěl poslat přání obvyklým e-mailem. Ale napadlo mne, že tohle bude lepší, veřejné přání tady na „rynku dezolátů“, z nichž mnozí Ti držíme palce v Tvých, nejednou předem prohraných bitvách s tupostí, většinou ale v konci „se štítem“.
    Oslav tuhle událost se vší důstojností svého vyššího středního věku, užívej si života ve zdraví a Bůh dej i s dobrou myslí, užívej si úspěchů a neupadej na mysli, když se tu a tam něco nepodaří, a snaž se, seč Ti síly stále stačí, aby Tvá miska na vahách Madam Spravedlnosti dokázala převážit tu druhou misku, nespravedlnost.

    Mnoho štěstí do dalšího osobního i profesního života přeje
    Lex

  7. Pro objasnění kontextu, viz Dr. Christian Kreiss, profesor financí, dříve investičním bankéřem ve skupině Dresdner Bank.
    https://menschengerechtewirtschaft.de/wp-content/uploads/2023/03/Bank-und-Boersenturbulenzen.pdf

    Vytrhnu z toho nějaké teze:

    V roce 1952 globální dluh, včetně dluhu od finančních institucí, představoval asi 70 procent ekonomické síly. Na konci roku 2022 to bylo 338 procent světového HDP.
    Pokud by to takto pokračovalo dalších 70 let, dluhy v příští generaci by činily přibližně 1700 procent světového HDP, což znamená, že na každý dolar ekonomického výstupu by připadalo 17 dolarů dluhu. Tato reflexe ukazuje, že růst dluhu za posledních 70 let nemůže pokračovat tímto tempem.

    Navíc finanční závazky budou ve skutečnosti pravděpodobně podstatně větší, než ukazují právě uvedená čísla. Mezinárodní bankovní asociace Institute of International Finance ve svém „Global Debt Monitor“ zveřejněném v únoru 2023 napsala, že takzvané stínové bankovnictví se celosvětově „rychle zvýšilo“.

    Toto nedávno napsali analytici z JPMorgan: „Stabilní dluh? Zapomeň na to“. Snížení dluhu je nemožné.

    Při globálním dluhu ve výši 247 procent světového národního produktu znamená zvýšení úrokové sazby o tři procentní body, že úrokové zatížení vzroste zhruba o 7,5 procentního bodu světového HDP. Světový HDP na konci roku 2021 činil přibližně 96 530 mld. USD. Čistě aritmeticky znamená zvýšení úrokové sazby o tři procentní body dodatečné úrokové platby ročně ve výši přibližně 7 000 miliard amerických dolarů. To zhruba odpovídá HDP Německa a Francie dohromady. Jak a kým by to mělo být zaplaceno?

    Stručně řečeno: V nadcházejících měsících a letech bude mnoho bank pravděpodobně čelit značnému nesplácení plateb. Bankovní problémy a turbulence na finančních trzích jsou nevyhnutelné.

    V závěru profesor připouští válku jako jako možnost řešení situace.

  8. OT pro gaučové generály.

    Nemáte někdo podrobnější zprávy o bombardirovce v Žitomiru?
    Kdysi tam byl poměrně velký muničák a samozřejmě sklady paliva, které se zavážely i nyní.
    Neozývají se mi lidé, kteří by se ozývat měli, proto se poptávám…

        1. Mohl jste mít od našeho pana prezidenta krásnej metál in memoriam a Jahoda slušný vdovský důchod. Ne že bych to chtěl přivolávat, ale třeba se to povede příště.

  9. Pozdní probuzení. Tohle jsem říkal i psal téměř před dvaceti lety. V době,kdy toto bylo ignorováno. Že přeháním…Nebylo tématem například pro ekonomický bulvár The Economist, ale ani pro odborníky. Opravdu ne. Ne, ne, ne. Opravdu ale opravdu ne….
    Nakonec dojde na to, že budeme kupovat elektrovehikly že zdejší vitnamské montovny. Budeme-li mít za co. Deindustrializace a s ní s nějakým zpožděním civilizační úpadek lidí, kteří se že setrvačnosti mají ještě příliš dobře, je katastrofální.

  10. Ad: „A tak mi dovolte tento žalozpěv… nad naší zemí, nad naším západem, nad vším, čemu jsme věřili.“
    No, jestli někdo posledních 20 let věřil západu, měl by být zbaven svéprávnosti…

  11. Co jste s těma stránkama vyvedli? Nejde na článek použít hlasová čtečka v EDGE, což ještě nedávno šla. Na Gargamela to jde třeba furt.Na Kosu taky. Nechávám si tyto články číst v autě do repráků a teď prd. Abych se zase učil číst očima… 🙂

  12. Tak jsem si otevřel (v Microsoft Edge nebo Google se zapnutým překladem) https://www.globaltimes.cn/ a je tam všechno od Pekařové, přes špinavý uran až po návštěvu Xi u Putina. Včera tam dokonce konstatovali, že vzájemný obchod eskaluje a za 3 měsíce byl 200 miliard dolarů, toť rekord. Xi i Putin nadmíru spokojeni. Nevím odkud berou české noviny informace o nespokojenosti Putina. Že by tam měly vlastní zpravodajce?

  13. Takto: anglosasi, frankovia, germani, tí všetci maju slovanov za menejcennu rasu. Ako vidno na viacerych prikladoch z GB, belgicka, nemecka – sme pre nich este horsi odpad ako negri z afriky.
    Rakosnik povazuje všetkych bielych diablov za menejcennych, hodi do jedneho vreca anglosasov a germanov spolu so slovanmi.
    Takze v tomto smere je pre slovanske narody lepsie byt pod hegemoniou Ciny ako pod hegemoniou USA a EU.

    1. „… je pre slovanske narody lepsie byt pod hegemoniou Ciny ako pod hegemoniou USA a EU.“

      Čína hegemon? Tak to už je lepší ta třetí světová.

      1. Předpokládám, že se hloupě domníváte, že ta třetí světová bude probíhat někde v dálce a vy se na to budete dívat v pohodlí domova svých rodičů na obrazovce svého počítače. Jenže v minulé válce zemřely desítky miliónů lidí a ve III. WW by už šlo o stamilióny. Mimochodem, podle vyjadřování jste mladší ročník a ty, jak známo, jsou odvedeni na frontu do zákopů jako první. Je téměř jisté, že tam budete brzy zabit. Ale já myslím, že proti tomu nemůžete nic namítat. Když voláte po válce, tak musíte se smrtí počítat. Jinak vaši poznámku považuji za mimořádně hloupou.

        1. Pokud se snažíte odhadnout budoucnost (nikoli ve stylu kartářky), nějaký náznak války uprostřed Evropy, kde by to nikomu v EU ani USA nevadilo by se našel…
          Na stránkách
          http://www.cd.cz nebo
          http://www.zsr.sk
          či obdobných si najděte železniční spojení Nürnberg-Budapest, Berlin-Wien, Bratislava -Cheb
          a možná vás napadne, že pro EU by území,zničené uvnitř naznačených oblouků nikoho nebolelo, pokud by konflikt dál neeskaloval a podařilo se dosáhnout dohody.

          1. To Idiotronic: Váš příspěvek beru jako vtip malého dítěte. Slyšel jste někdy nebo četl, jaké jsou následky jaderné války? Nejen že je zamořeno místo dopadu a několik set čtverečních km okolí radioaktivitou. Lidé následně umírají díky šíření radioaktivního spadu větry na tisíce km daleko. Podle síly výbuchu je zastínění oblohy takové, že v podstatě nastane na rok i více jaderná zima, tzn. neúroda a hlad. Terén a půda jsou řadu let nepoužitelné pro cokoliv, takže potraviny = 0. Ještě tisíce km daleko je nepoužitelná kontaminovaná voda ve vodních zdrojích, takže nepoužitelná k čemukoliv. Hezkou ukázkou je Černobyl 1986, kde radioaktivita je jen zlomkem toho, co by následovalo po výbuchu jaderné bomby. Jaderná bomba není totéž, co klasická puma, kde 100 m od centra výbuchu může život pokračovat dál. Máte dětinské názory, Váš nick tomu plně odpovídá.

          2. Jestli si myslíte, že když by výbuch byl pár set km od nás, tak že „..by to nikoho nebolelo“, tak jste opravdu na omylu. Umřel byste hlady v kombinaci se smrtí z ozáření a my s Vámi. Idiote.

          3. To je dost hloupa teorie, kterou v poslednich par letech razi valkychtivi Ameircane.
            Stale casteji zazniva nazor, ze by jadernou valku „vyhrali“, pokud zautoci, jako prvni.

            Ja jim trochu rozumim.
            Citi se byt daleko za morem, jsou zblbli z filmu o supermanech, kde hrdina s plastenknou vyrobenou z americke vlajky vzdycky vyhraje…

            Ale blaznum z Evropy nerozumim vubec.
            Jednak jsou blizko. Hodne blizko Ruska.
            Hustota osidleni vysoka, civilni obrana zadna.
            Jak si Evropane proboha muzou malovat, ze by se jich „lokalni“ jaderna valka nedotkla?

            Jenom se podivejte, papalasi pred par tydny v Bruselu vyhlasili, ze EU ekonomicko-energetickou valku s Ruskem vyhrala…
            Jestli chteji podobnym zpusobem vyhrat i tu jadernou, tak to by meli lidi zacit utracet zbyle uspory, protoze je potrebovat nebudou.

        2. TO Black:
          Ježíš, Blacku! Tak jsem se už dlouho nezasmál! Já jsem STARÝ. Jen pár je tu starších. A jsem tu DLOUHO. Proto to, co jsem řekl, berte velmi vážně. A snažte se dovzdělat. Žáček první třídy mezi „zasloužilými profesory“ mlčí, poslouchá a přemýšlí.

      2. Čínský vliv může být přínosný dokud je Čína daleko, aby nás nepohltila. Být blízko, znamená, že můžeme skončit jako Tibeťani nebo Ujgurové sice s ekonomickým rozkvětem ale kulturou pod přísnou kontrolou. Menšiny v Číně sice mají dohromady desítky milionů lidí, ale Chanů je roli, že na ně moc ohled brát nemusejí. Čínský příspěvek k multipolarite je něco jiného než jejich hypotetická budoucí celosvětová nadvláda. Tak daleko to snad nedojde, když jejich moc budou ostatní státy vyvažovat. Až USA oslabí, bude potřeba místo USA vyvažovat Činu nějakou konkurenční koalicí.

          1. Menšiny v Číně jsou na tom líp, než menšina židovská v německu nebo menšina indiánská v americe.
            Zrovna menšiny v Číně nejsou problém.

          2. Že by se Tibeťanům stýskalo po uřezáváni uší, to se mi nezdá. Žebraví mniši vysávali obyvatelstvo muselo být peklo, uživit tolik pobožných parazitů.
            Peking vrhl do Tibetu neuvěřitelné prachy, mají železnici, udržované vozovky, životní úroveň se tam pozvedla, jako málokde jinde.
            Dalajláma v cizokrajném kroji objíždí donátory, takový šolich si hned tak někdo neumí vyřídit.
            Z mého pohledu : parazit nonplusultra.

        1. Americký vliv může být přínosný dokud jsou USA daleko, aby nás nepohltily. Být blízko, znamená, že můžeme skončit jako Indiáni nebo Eskymáci sice s ekonomickým rozkvětem ale kulturou pod přísnou kontrolou.

        2. Kdyby se Anglicani nezacli srat do Tibetu, tak byt celej Tibet Cine ukradenej.
          Cinan dobre vedel, ze jakmile Anglican zkolonializuje Tibet, tak budou budto poslouchat jako hodinky, nebo se muzou rozloucit s vodou.
          A ze se Anglicani s Tibetanama vubec neparali.
          Zpravy dostojniku, o masakrech tisicu tibetskych vojaku, kteri se uz vzdali, jsou dochovane v anglickych archivech.

          Cina samozrejme Tibet anektovala, a prosadila tam silou to svoje.
          Ale troufam si rici, ze pokud by je predbehli Anglicani, tak by potoky krve zaplavily celou Asii na pekne dlouho.

      3. To mala predpovedat Sybila – ze pridu zlti ludia z vychodu, a tu ostane tolko ludi, co sa pod vozovu plachtu vojde … ak si spravne pamatam, nasi sa o tom bavili ked som bola este na zakladke.

  14. Tato situace,je pro USA deprimující,takže můžou jen přitvrdit a snažit se odvrátit pád dolaru.
    Jinak řečeno,žití na úkor jiných států končí,navíc zadlužili všechny své spojence a už je nemá kdo podpořit.
    O té změně světové měny se mluví dost dlouho,pod značko BRICS,ale je možné,že to válka na Ukrajině uspíšila.Jak jsem uvedl,většina států zadlužena,ale stačilo by zjistit,kolik přibilo miliardářů,takže by stačilo zabavit konta všech miliardářů a státy by byly v plusu.

    1. Takže ten kdo má majetek (kdo bude oceňovat?) 999 milionů je OK a ten kdo má přes 1 miliardu, tak mu vše znárodnit? Jako vážně?

        1. I když pominu morální hledisko, tak ti miliardáři mají své zdroje a o projednávání, s tím souvisejících zákonů, budou vše vědět předem. A budou optimalizovat. Nejjednodušeji vše převedou do ciziny.
          A vy si to představujete jak? Škoda auto bude zabavena? Plynovody, ropovody, elektrické vedení, doly, elektrárny, vodárny, …?

          1. Morální hledisko?
            V případě východoevropských miliardářů (včetně českých a slovenských) je lepší o morálce mlčet, jinak se všichni začnou smát.
            V jejich případě je každá rána povolená, včetně znárodnění.
            Lehce nabyl, lehce pozbyl.

          2. Jo, morální hledisko.
            K potlačení další diskuse stačí vysvětlit, jakým, nebo který poctivým způsobem, lze v české kotlině vydělat miliarda korun. Třeba jedna.
            Strategické zdroje měly a mají být v rukou státu.
            Protože stát jsou občané, ne těch pár tisíc zmrdů, kteří to prodali do cizích rukou!

            1. To je přece jednoduché. Klidně můžete začít s minimálním kapitálem. Za poslední pětikačku si koupíte vajíčko. To obratem prodáte za desetikačku a koupíte si vajíčka dvě. Ta pak prodáte za dvacku a tak dále. Tento postup opakujete tak dlouho, až vyděláte stokorunu (fakticky při této marži – a když žádné vejde nerozbijete – vyděláte 160, ale stovka stačí, za zbytek si můžete koupit něco k jídlu). Za stovku si koupíte lístek ke svobodě neboli tiket do loterie Eurojackpot. Pak jen stačí, abyste uhodl správná čísla a je to.

              Pokud máte určitou dávku obchodního talentu a obrovkou dávku štěstí, dá se to celé zvládnout v jednom dni…

          3. Re: Eta

            Jen si skromně dovolím podotknout, že po WWII. se ZNÁRODŇOVALO i třeba v takové, tehdy ještě Velké Británii.
            Pročež vůbec nevidím důvod nezhaftnout majetky dnešních miliardových pracháčů.
            Viz Ukrajina, kde Vrchní Zelí patřičně podojil i soudruhy, kteří v r. 14 onu de-rusifikaci rozjížděli.

            1. Targus: myslím, že v Británii ale stát poskytl nějakou náhradu za ty továrny. To by šlo i dnes vykoupit ČEZ, ale kolik to bude stát, když nadsadil ceny minoritní akcionáři? A nutit je k nižší ceně by vedlo k mezinárodní arbitráži. Vzepřít se arbitráži by znamenalo, že by v budoucnu zahraniční investice vyschly kvůli získané špatné pověsti takového režimu.

              1. Jak velká ztráta by byla, kdyby nám nedejbože vyschli „zahraniční minoritní akcionáři?“
                S tím bych se asi nedokázal vyrovnat…

                1. Pithart: nejde o ty v ČEZ, ale o reakci těch ostatních cizích vlastníků na případné zestátnění. Co na to Němců se Škodovkou? ČR není ostrov sám pro sebe, aby dělala nějaké samostatně experimenty. Musí se počkat až vývoj uzraje a počkat co ostatní jako Maďarsko.

                  1. Dá se to udělat po splátkách. Samozřejmě že zdanitelných. Vše dle práva. Viz Barbara Wootton.
                    Ovšem pouze teoreticky. Poskoci plutokracií to nedovolí.

              2. Re: Manuel

                Komouši budovali socialismus se zahraničními investicemi?
                Zahraniční investice jsou něco, jako půjčka na 99 let.

                Když za napůjčované prachy postavíte barák, za sto let je před druhou generální opravou a vy máte furt jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou.

                1. Dobrý sluha a zlý pán. Záleží kolik investic a kam do jakých sektorů a jaké zákony je regulují. Komunistům taky ale pořád kapitál chyběl a důsledkem byla stagnace.staci srovnat Československo s Rakouskem. Dokázali zajistit stavbu spousty bytů, ale nakonec se ten systém vyčerpal a tom neříkám, že se nemůže časem vyčerpat i současný systém.

                  1. Ještě bych dodal, že příčinnou rozdílu vývoje ČSSR a Rakouska byla také neutralita Rakouska.

                    Na rozdíl od nás měli téměř nulové náklady na armádu.

                    1. Když se Československo nechalo Sověty donutit k živení asi 300 000 armády v 50. letech jako svému příspěvku k Baršavské smlouvě…dnes směřujeme ne k tomu počtu vojáků ale přesto k ohromným výdajům. Co udělá nákup F35 a nutnost přestavby celé infrstruktury pro stíhačky? Už teď se mluví jak nebude na důchody.

                  2. Komunisté fungovali navzdory embargu. Veškeré germanium pocházelo od agentů, kteří se k materiálu prokazovali (falešným) potvrzením o čistotě,která umožňovala např. užití pro dentální slitiny, nikoli polovodičovou techniku. Sem spadají teslácká kapesní rádia, magnetofony, televizory, asi do roku 1980. Vyvážely se řídicí systémy, kde CMOS paměti mohly být osazeny a naprogramovány až u zákazníka (Turecko, Spojené Emiráty, Čína). Pro zasmání:
                    v Drážďanech šly v jednom obchodě CMOS paměti zakoupit a fronta sestávala za samých Čechů. Hrudkovna Ejpovice (nouzová snaha, jak se těsně po válce dostat k železu) už má vzrostlé břízy.

            2. Nechme stranou etiku a morálku, jen jak to chcete prakticky udělat? Miliardář obvykle není blbec, řídí se jednak informacemi, které si umí zjednat dříve než ostatní (obvykle od spřátelených politiků – ti ho zas potřebují ke zvolení a tedy sponzoringu), a pak minimalizuje rizika tím, že portfolio má diverzifikované. Nejen v hmotných statcích, ale i v cizích měnách na účtech v jiných státech, akciích světových firem a své firmy má registrované nejčastěji v nějakém daňovém ráji.
              Takže mu seberete leda barák tady, pokud ho nestihne prodat a trochu drobných z českého účtu, pokud rovněž všechno včas nepřevede jinam. Možná zabavíte ještě také nějaká auta, sbírku obrazů atd. v podstatě drobečky.
              A s některými zabavenými věcmi budete mít spíš navrch trable, jako např. s jachtami sankcemi postižených ruských miliardářů, kteří také často úspěšně obešli masivní západní sankce.
              Výsledek?
              Nic prakticky nezískáte, jen nastane hromadný odliv kapitálu a rozhodně tím odradíte jakékoliv i slušné investory i dlouho do budoucna.

              1. Re: JzP

                Obírat prácháče o nasyslený majeteček, je o ničem, pokud jim neseberete ždímací – pardon – výrobní prostředky.
                Sbírka obrazů, anebo jachta ve středomořském přístavu nedá práci tisícovce lidí a ZEJMÉNA neodvede každoročně daň z příjmu.

                1. Rozumím, ale to je zjednodušené vidění.
                  Pan generální ředitel a vrcholoví manažeři (obvykle rodinní příslušníci) převedou účty továrny do zahraničí, zbaví se i akcií a nasednou do letadla.
                  Najednou není ani z čeho dát na výplaty těch, co ve „výrobním prostředku“ tvoří hodnoty, není na nákup vstupů, prostě poslední zhasne.

                  V jiný čas, jiný mrav, jiný kraj, pan bývalý generální postaví na zelené louce fabriku za zachráněné peníze, zaměstná domorodce a ideálně to bude tam kde má levnější energie, pracovní sílu a méně byrokracie např s ekologií. Možná od tamní vlády dostane i nějakou úlevu na daních, či jinou pobídku…
                  Copak mi to jen připomíná?

                    1. Dnes bez kapitálu nerozjedete ani ten důl. Díra v zemi zůstane, ale bez zaplacených havířů, energií na ventilaci, čerpadla a další nemalé stroje, bez trhavin atd. se brzy jen zaplaví se vodou. Bez lidí znalých technologie, obchodu, průzkumu atd. je to jen ta díra v zemi.

                      Od doby Petra Bezruče, kdy pobýval v Místku, přeci jen uplynulo 130 let..

              2. Re: JzP

                odpovím vám ještě jinak.
                Na „zákonné“ ovládnutí firmy tu máme jednoho specialistu, který má poměrně solidní výsledky.
                Jmenuje se Andrej Babiš. Věřím tomu, že by se „zcela nevhodnými“ akcionáři zametl do roka a do dne. Viz Agrofert.
                Otázkou je, zda by to bylo OPRAVDU ku prospěchu českého plebsu.

                1. tak oni kapitalisti nejsou od toho aby primárně prospívali plebsu, ale aby maximalizovali zisk. Něco z toho zisku se dostane plebsu, ten se nebouří a tvoří radostně hodnoty. Když se to plebsu nelíbí, může jít demokraticky jinam, třeba do… na úřad práce pro podporu.

                  1. Miliardář Krejčíř se přesunul do jižní afriky, miliardář Kožený se přesunul na Bahamy, miliardář Boris Vostrý se přesunul na Belize.
                    Na pracáku není žádná tlačenice.
                    Jen občané zaplatili škody, který tady po těch kurvách zbyly.
                    Jakýkoliv úder je povolen – zdanění, znárodnění, kriminalizace…

                    1. Znárodnění, kriminalizace – to už tu jedno bylo. A nebylo to úplně ono a nemyslím relativně „pohodový socík“ 80-tých let, kdy stačilo nevyčnívat a nemluvit proti režimu, ale poválečné znárodňování, násilnou kolektivizaci a hledání třídního nepřítele. Kádrování, čistky, pracovní tábory pro politicky nespolehlivé ba i tresty smrti – ne, to není správná cesta.

                      A za strašně moc té bídy v ČR může nečinnost politiků, hlavně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jinak byly rozehnány velké monopoly jednající ve shodě, v kartelu ať již jde o zahraniční obchodní řetězce nebo telekomunikace atp. do konkurujících si menších celků bez tak významné tržní síly, kdy diktují jak výrobcům tak kupujícím cenu i kvalitu zboží.

                    2. Ale kdeže komunisti po válce, co to je za kličku?
                      Když policejní (?) odstřelovač vyřešil miliardáře Františka Mrázka, nikdo neměl strach, že pracáky zaplaví nezaměstnaní.
                      Když se pětikolka několik let snažila kriminalizovat miliardáře Babiše, nikdo neměl strach, že odsud utečou zahraniční investoři, zaplní se pracáky a arbitráže rozhodnou v neprospěch ČR.
                      Jsou to pohádky ovčí babičky, praxe nic takovýho nepotvrzuje.
                      Končím, na tohle nemám čas…

      1. Nepochopila jste hyperbolu příspěvku – a na navíc, jak známo, je na začátku každého velkého majetku zločin.

        1. Přesně tak. Pokud koláče nejsou z práce, je v tom machinace – „přesun“ majetku od bývalého k novému majiteli, tzn. zlodějina. A o tohle vždy jde u voleb, dnes tzv. demokratických. Pezpracný zisk je motorem kapičalismu.

          1. Kdysi si to uvědomili i anglosasové, a zatížili velké majetky vysokou dědickou daní, protože stát (království) z majetkové, přesněji pozemkové renty nic neměl. Ta zůstávala majitelům. Toto však ti samí začali obcházet šikovnými úpravami, jako jsou svěřenské fondy a různé formy PO, pro toto účely v parlamentech do zákona prolobované.

      2. Eta.
        Měl jsem uvést i milionáře.
        To mne je jasně,že by to tak mnozí udělali,ponížit konta na mil.
        I když vím,že ten majetek není jen na kontech.

        1. Dneska je technicky milionář každý vlastník i malého krcálku ve městě. A přitom může mít i dost starostí s tím jak ten krcálek vytopit a co dát dětem ke svačině.

  15. Vidláku, prosím, nesnižujte svou úroveň posměšky. Čínský prezident se jmenuje Si Ťin-pching, což je imho dost špatný přepis anglické verze Xi Jinping. O výslovnosti jeho jména se lze dopídit nap. zde:
    Pronunciation of Xi Jinping / 习近平
    TLDR if you have no idea: “Shee Jin Ping”. The “Shee” rhymes with “see”, the “Jin” rhymes with “win” and the “Ping” rhymes with “wing”.
    IMHO se jeho příjemní vyslovuje spíš jako „Ší“, tedy S s přídechem; vlastní jméno (Číňani mají oproti našim zvyklostem ta jména v opačném pořadí, příjmení píšou jako pvní) začíná „Jin“, což opět není úplně „Ťin“, ale spíš „Čin“.

      1. Přijde mi to až fraškovité, protože tihle Kroupové a Kolářové si přímo nabíhají na nastavené vidle. Než dojde k soudnímu rozmazávání těchto libtardích exkrementů, situace v Ruině se změní. Stejně jako podpora USA a Západu ukrošskému banderonacismu.

        Natolik, že těžko splaší nějakého toho falešného libtardího „znalce“ a i soud bude muset uznat, že dotyčná učitelka měla pravdu. Navíc že žumpoidní zhovadilci nejen lhali, ale i manipulačně přetáčeli skutečnost. Až Ruina úplně krachne, a dalších pár milionů migrujících Ukrošů a jejich „vřelé přijetí“ naším obyvatelstvem se postarají o zbytek. Spolu s krachující ekonomikou.

        Samozřejmě, je celkem jedno, zda paní učitelka pravdu měla či neměla, protože ostudné a dost jistě protizákonné je i samotné tohle politické kádrování obsahu výuky a toho, co kdo řekl či neřekl v souladu či protikladu s blábolením v žumpách.

        Kdyby ti idioti měli aspoň stopy rozumu ve svých prázdných hlavách, rychle to v tichosti zastaví, paní učitelce vyplatí mimosoudní kompenzaci a celé to sprovodí ze světa. Jinak se těm aktérům také může velmi snadno stát, že za toto představení stráví více let v kriminále, pokud nedopadnou ještě hůře.

        Kdyby nebyli úplně vymaštění, mají už sbalené kufry…

            1. Jak pojmout téma ve škole mají žáci v rámci češtiny kapitolu, která se věnuje vztahu mezi médii a realitou. Nebylo by lepší s malými děcky drilovat íčka?

              Jak má laik nemajici čas denně se zabývat politikou toto rozlišit natož malé děcko?

              Já zatím jen zjistila, že zdejší scallop a jeho anonymní nicky bude s největší pravděpodobností Saša Mitrofanov

              1. Mitrofanov? ten by s Kroupou mohl jít do registrovaného partnerství aktivistů maskovaných za nezávislé žurnalisty. Oni představují skutečnou novinářskou žumpu.

    1. A Google překladač to vyslovuje jako „Tsí Jínping“. Já se čínštinou zabývám teprve pár měsíců, ale komolení jmen mi v daných souvislostech nepřijde moc důstojné.

    2. Opravdu jde o „špatný přepis anglické verze“? Nejde spíš „standardní českou transkripci“ (založené na mandarínské výslovnosti „aby se jí české čtení písmen co nejvíc blížilo“) oproti pchin-jinu, tedy transkripci používáné samotnými Číňany (zda je ta na bázi angličtiny nevylučuji) a kde se samozřejmě čtení písmen a jejich kombinací od českého čtení liší (ale dokáže zachytit tóny).

      Já abychom nebyli za dezoláty a dezinformátory…

      Ale jinak souhlasím, že je to „Sedící cinknutí“ asi trochu zbytečné, pokud jím Vidlák nehodlal něco naznačit…

      1. Máte samozřejmě pravdu.
        „Standardní česká transkripce čínštiny … zachycuje jejich mandarínskou výslovnost českou abecedou. Vytvořil ho v roce 1951 významný český sinolog prof. Oldřich Švarný“ wiki

        1. Ještě dodám, kdysi se tady dělala špičková Věda, a nejen v technických oborech, námatkou Egypt, Blízký východ, antropologie, už zmíněná sinologie atd. atp.
          Teď máme džender stadís a bakaláře z menedžmentu. Ach jo.

          1. Ano, česká transkripce je lepší aspoň pro českou výslovnost. Peking a ne Beijing. Nesmysl přebírat tu anglickou.

        1. Re: Matzurka

          Já to mám taky tak. Čím hnusnější přezdívka, tím větší respekt.

          Ode dneška budete SambaRumbaČača.

      1. Sitting Bull, Sedící Býk, jinak též náčelník, který na hlavu porazil jistého namachrovaného generála Custera.

        „kmen Siouxů je statečný, a dobře svůj kraj zná…“

        Vidlakova přezdívka pro čínského prezidenta vyvolává zajímavé asociace…

    3. Matzurko, Vidlák to nemyslí posměšně. Spíš si tak upravil pro naše uši nezvyklé jménu. Si Ťin- pchinga si velice vážím, ale tohle mě nepohoršuje. Bezu to jako takové domácké pojmenování.

    4. V com vidite prinos vasho komentara? Aky ma zmysel pre europana spravna vyslovnost mena nejakeho rakosnika? Vsetci vieme, o kom vidlak vravel, tak naco je dobra vasa onania?

    5. Angličtina vám při přepisu čínštiny do češtiny moc nepomůže, nemá těch hlásek dostatek.
      Staší si vzpomenout na ruského agenta Anatolije Ščaranského , německy Schtscharanski,
      v angličtině pak zkrácen na Sharanski, protože by to Anglánům způsobilo přechodnou ztrátu vědomí. Nicméně v ruštině jeden úder do klávesnice, v němčině 7. Proto mají německé úřednice vyšší mzdy.

  16. I s dnešním blogem souhlasím do puntíku.

    Osobně jsem přesvědčen o tom, že válka na Ukrajině je jen kulisou pro skutečné boje, které se vedou na jejím pozadí a Rus jí vede způsobem, který mu vyhovuje. Přičemž se domnívám, že o území s výjimkou Krymu a Azovského pobřeží mu vůbec nejde. Aneb jakže to na začátku války zdůvodňoval Vladimír Vladimirovič?

    „Denacifikovat a demilitarizovat…“

    O zabírání území UA vůbec nehovořil!

    1. Fakt o tom vobec nehovoril? A co donec, luhansk, chersom, zaporozie, ktoré vyhlasis za sucast RF? A 2 tyzdne potom cherson trapne stratil?

      1. Re: zlokot

        Vyjmenovaná území, resp. jejich faktický zábor, jsou reakcí za „poněkud neadekvátní“ chování pravověrných Ukrů k původní populaci, která již několik stovek let hovoří dialektem, který se blíží ruštině o něco málo více, než tzv. ukrajinština.
        Stačí takhle?

        1. Targus: Záminka k mobilizaci a spálení mostů moskevské elitě že bez další změny ústavy nemůžou couvnout. Von Clausewitz by řekl, že cílem války je přimět nepřítele, aby se podřídil vznešeným požadavkům. K tomu je potřeba oslavit jeho politickou vůli. To se většinou dosáhnou porážkou jeho armády. Dobytí území je v tom až vedlejší. Nějaké strategický důležité místo může být dobýváno už na začátku, ale většinu území je možné zabrat až po porážce armády nebo kapitulaci nepřítele. Grant to v USA taky věděl, že klíčem je porážka Leeovy armády Severní Virginie. Území může zabrat až potom. Jinak by se Lee zase vrátil a vytlačil unionisty.

          1. Re: Manuel

            Bavíme se o pimprlovém divadle, i když připouštím, že děj je poněkud masakrózní.
            Ano, je nám předváděno divadlo a skutečné změny se pečou jinde a jinak, v tom se shodneme.

            Ano, souhlasím, že faktické obsazení územi je v drtivé většině případů kontraproduktivní.

            Ano, kdyby Ukři a jejich zámořští loutkovodiči nebyli tak silně vypatlaní kokoti, RF v čele s Putinem by měla MNOHEM složitější problém se zastavením rozšiřování vlivu UŠAtců.

        2. Viete pochopit pisany text? teagoval som na tuto vetu kolemdouciho: „O zabírání území UA (Putin) vůbec nehovořil!“

          1. Zlokote,
            vám patrně vůbec nedošlo, že jsem měl na mysli projev VV, ve kterém zdůvodňoval své rozhodnutí napadnout UA…

    2. Ono by Rusům patrně nešlo ani o Krym. Pokud by se Kyjevští nezbláznili, a otevřeně se nepřihlásili k tzv. Kolektivnímu Západu, tak by Kreml vůbec nemusel řešit Krym ani Donbas.
      Pojmem Kolektivní Západ se označuje americké impérium. Bruselští jenom předstírají jakou i samostatnost.
      V reálu poslušně šlapají brázdu a zobají mocnému strýčkovi Samovi z ruky.
      Pěkně to bylo vidět, když náčelník Velká Huba jednostranně zrušil složitě vyjednanou smlouvu s Íránem.
      Ta smlouva byla multilaterální. Ale Evropa jen trošinku potichu brblala, holt větší pejskek má víc štěňátek, nó…
      Když impérium obviňuje RF z imperiálních choutek, tak se ani nechce věřit tomu, že tomu někdo může věřit.
      Že chce Putin uchvátit Evropu a okrást Spojené státy o jejich poslušné provincie.

      1. Re: Helanov

        Samozřejmě, že Rusům by o Krym šlo „až v první řadě“, protože námořní a ponorková základna.
        Btw. mrkněte na mapu, kde je město Očakiv. Je tam postavená NOVÁ a ještě neobsazená námořní základna. Co myslíte, pro koho je nachystána a kdo to všecko platil, když je Ukraruina se svým státním rozpočtem už 30 let v pééérdeli?

        1. Targus: tohle jde za Gorbačovem, že nechal rozpad SSSR proběhnout zbrkle. I za Jelcinem. Bylo to asi nevyhnutelný, ale měl se z pohledu Ruska pokusit o jakési přechodné období třeba 5 let. Během toho by se provedly přípravy. Různé úpravy hranic a uzavření dlouhodobých smluv mezi nástupnickými státy. Rozpad SSSR pro střední Evropu byl v té době přínosný, ale pro Sověty samotné už ne. Krym, Donbas, Karabach. Spory Tádžiků a Kirgizu o hranice. Potenciálně i Bajkonur jsou důsledkem.

          1. Jakože Tádžikové a Kyrgyzové budou chtít Kazachstánu odebrat Bajkonur, takto území, které jim nikdy nepatřilo a které má Rusko smluvně pronajato od Kazachů ?

      2. „náčelník Velká Huba jednostranně zrušil složitě vyjednanou smlouvu s Íránem.“

        To byla neuveritelna ostuda.
        Takovou bezohlednost a aroganci, to se nevidi.
        Ze je Trump buran, to byla jasne od zacatku, ale jaky ma vztah a respekt ke kontinuite USA, jeho predchudcum a potazmo nasledovanikum… neuveritelna spina.
        On nikdy nemyslel America 1st.
        To jenom rikal.
        Vzdycky myslel Me Me Me 1st.

  17. Tak to hodně stesti, Juan je Enron na steroidech. Bublina dluhu se znásobila 29 x za poslední dvě dekády. Od začátku covidu nejsou data projistotu publikována 😉

    1. juan moze byt prostrednik……v Cine sa velmi rozbehol obchod v zlate. Takze zuctujeme navzajom v juanoch, vysporiadame a na konci obdobia sa to vyrovna v zlate.

          1. Chtěl jsem odpovědět, že ten současný prezident nemá vychlastaný mozek, bo žádný nemá. No jste mně předběhl.

          1. Re: VČ

            Hmm, bezďáci zabalení v kartonech na opuštěném nádraží a do nekonečna opravovaný zámeček, do kterého se vždy nalije nějaká dotace, pak se vždy „VELMI VÝHODNĚ“ najde nový majitel a za deset let je zas všecko v pr*eli?
            Mám jinou představu…
            Ale předem souhlasím s tezí, že dnes je VŠECHNO těžké. I zvelebování centra, které původním centrem není a zachování centra, kam NIKDO nechodí, ani nejezdí.

        1. Anonym: S tím mozkem, jak píšete (nebo jak Vám přikazuje Váš trolí zaměstnavatel), bych si dovolil nesouhlasit. Jinak kdesi jinde jsem Vás připodobnil k drobnému, ubožáckému vřídku-komedonu, na zbrázděném ksichtu puberťákově. Každou novou diskusí mne okázale ujišťujete, jak je má analogie, při vší mé skromnosti, trefná.

    1. A víte, že existuje nezpochybnitelný a závazný judikát z naprosto totožné situace, kdy si zaměstnanec pořídil nahrávku rozhovoru se zaměstnavatelem a soud tu nahrávku přijal.
      Jsem zvědav, jak to traktorista zamete pod koberec.

  18. Jak se moudře píše a říká, i v tom nejhlubším zoufalém smutku je skrytá budoucí naděje, vzestup a radost. Něco končí a je oplakáno, aby povstalo něco nového. Žalozpěv na pohřbu tedy je, chápáno do hloubky, vlastně veselá píseň.

    Ještě zábavnější pak je, že zemřelá – dosud nepohřbená – dominance Západu nebyla žádná světice, ba nebyla to ani dobrá kurva – jakkoliv chvílemi oslnivě krásná a šikovná, byla vrtkavá a vybíravá, někomu dala skoro zadarmo, jiný zaplatil vše a nezasunul ani na krajíček. Je proto zavedený výstižný terminus technicus „kurva zkurvená“. Takže celkově vzato, R.I.P. děvko.

    K bujarým záchvatům smíchu je také samotný fakt, že spojení Ruska a Číny je přímým důsledkem akcí Západu. Dali do toho skutečně vše: od rasisticky-nacistického odmítnutí Ruska i Číny jako rovnocenných partnerů, až po bohorovně a naprosto „na férofku“ prezentovanou snahu o ovládnutí, ujařmení, zotročení, až po zamýšlenou vojenskou porážku a povyhlazení jak Ruska, tak potom Číny.

    200+ let, vlastně 500+ let, všemožných geopolitických spisů od prvotních imperiálních a náboženských reakcí na cesty Marca Pola, mořeplavců objevitelů a zjištění, že „někde tam na východě“ jsou velké a bohaté říše a že svět je skutečně „o něco větší“ než maličký poloostrov Evropa. Přes „moderní“ geopolitiku Macindera a jeho následovníků: o „Světovém ostrově“, nebo-li „Heartlandu“ světa, který kdo ovládne, bude pánem světa. Až po Kissingera, Brzezinského a další výlupky Západní ychtělygence a světožerství. Třeba Georga Friedmana ze STRATFORu, ten je výživnější i než býval Áda Hitler s těmi svými soukmenovci.

    To vše prostě hodili do kanálu, spálili rituálně na hranici, použili jako hajzlpapír. A udělali přesný opak, a to že přímo mistrovsky. Jasná Darwinova cena v kategorii týmů! Bezprecedentní vítězství. Majstrštyk.

    Jahůdkou na dortu této absolutní katastrofy může být třeba článek JXD, experta na svobodu etc, v týdeníku Fórum (24), který má se svobodou společné skutečně málo, snad že je protikladem. Tam se dozvíte, že Rusko a Čína vždy se Západem prohrají, protože nemají svobodu jako my. Přitom dotyčný plátek je takového rázu, že i nacistický „Der Stürmer“ byl proti tomu svobodný a otevřený jemný týdeník pro dospívající dívky.

    To by nikdo nevymyslel, to se musí přihodit.

    1. Váš pravdivý a trefný nekrolog nad skonem „liberálně“ demokratického Západu mě dojal k slzám (bez jakékoliv ironie). Kladu si otázku, kdy se to definitivně posralo. V roce 2015 s nájezdem kozomrdů do staré dobré Evropy? Když jsem cinkal klíčema na Václaváku v duchu jsem se těšil na zboží z Neckermanna…Dnes bych si s odstupem času nejraději nafackoval za stupiditu. Místo drobného a středního podnikatelského stavu, vyrabovaná a rozkradená země. Moje deziluze pokročila tak daleko, že se v duchu omlouvám Jakešovi za hanobení jeho osoby. Soudruzi z pozdních osmdesátek nelikvidovali vlastní národ…

      1. Jj. Copak Jakeš: v porovnání s těmi dnešními je i „zvací dopis“ Vasil Biľak (na saka nepouštět) vysoce morální a brilantní intelektuál.

        1. Vasil Bilak aspon vybudoval cely Svidnik, postavil tam jednu z najvacsich nemocnic vo vtedajsej CSSR, vybudoval cesty, dotiahol tam priemysel, z hladovej doliny urobil celkom prosperujucu oblast. Dodnes tam na neho nedaju dopustit. Sucasni hajzli vedia len nicit.

            1. Keby ste videli, aky je tam teren, tam by ste mali aj odpoved. Kopat minimalne 5 tunelov bolo už aj vtedy cez ciaru.

      2. Odhaduju ,dle vyrazu v tvari Putina jeho chovani , ze dostal daleko, vic nez si myslel ,ze dostane. Se to potvrdi pozdeji..
        Polsko , ja nevim , ze tyhle veci musi delat, pisti , ze vsude a nahlas ,ze sankce na Rusko sou hrozne malo , pisti na Madara , ze je proti sankcim a obchoduje s rusem a pritom sou treti v poradi v EU ,s kseftama s Ruskem za temer pet miliard rocne. /Pet tisic milionu eura/..
        Za Nemeckem , ktery vede , oba staty posilaji tanky a letadla do U. a dalsi je Italie.
        Francie taky podporuje Rusko nakupem materialu do atomovych elektraren a dalsi.
        Usaci taky berou horem dolem..Asi nejvic.
        Rus prodava samozrejme daleko vic a jeste vic se planuje a ted na vychod a zase zapad rusovi dela vyhody, tim ze rus ted nekseftuje /daleko min/,za inflacni eura a dolary..
        To je jasny, kdyz je podrzi , za chvili je okolo 10% v prdeli.
        A co zbyde za to si koupi , ale za inflacni ceny , tedy daleko drazsi..
        Takze jasa za sankce , kdyz neni 2x vokradanej najednou..
        Cinska mena uz je velmi dlouho stabilni a cinan nemuze delat zmeny bez souhlasu ostatnich …
        Zapad se stara dal, kdyz nejaka vlada udela chybicku , dostane ihned sankce vod usaka a tak se votoci aspon k Cine.
        Ceska vlada se samozrejme snazi v dodrzovani sankci vynikat..
        Chtel bych upozornit ,ze srovnavani komunistickyho rezimu a dnesniho , asi urazi komunisty a jejich ponekud zmatkove ,protoze planovane /treba v distribuci zbozi/ ,hospodarstvi..
        Je to nesrovntelny i s tim husakem.

        1. Pás: Polsko větří pokušení. Pokud dojde k rozpadu UA, možná kus získá. A oslabí a zbrzdí Rusa. Na polském území se neválčí, proč by si měli stěžovat? Z uprchlíků získali i pracovní sílu polští kapitalisté. Armáda získala důvod, proč by ji vláda měla koupit nové zbraně. Polská vláda posílala vztahy s USA a může se stavět do role štítu Evropy. Tím může oslabit vliv Bruselu, který Polsko Kara kvůli nedostatkům právního státu stejně jako Madary.

      3. Ono se to neposralo. Když se zamyslíte nad dějinami novověku, který je lrotkán kolonialismem, tak to k tomu spěje vlastně dlouhodobě.
        Jde o to, že západ nemůže ve finále a v holé kostře nabídnout nic než jen převálcování porobené kultury a výprodej vlastních zdrojů pod neustálým mistrováním, že, když děláte pejska na řetězu, tak je to tak vlastně správně a měli byste jásat, že vám byl umožněn alespoň nějaký rozvoj. Takové to: „Jasně, můžete být vyspělí, ale vocaď pocaď…. Bude to za naše technologie a chraň bůh, když vymyslíte něco svýho!“ Západní země v podstatě praktikují kolonialismus a merkantilismus v různých obměnách až do dneška.
        A to nejde dlouhodobě udržet. S růstem blahobytu a technologií na světě si lidé uvědomují, že existují i jiné civilizační modely, a že mohou jít svou cestou.
        V Číne měli jistě po opiových válkách také své Cempery, Železné a Fridrichové, kteří jim říkali, jak je výprodej jejich země super, a že mají být rádi, že dostávají to ooiuk a mění je za suroviny a čaj. Číňany to stálo 50.let válčení než se z toho dostali a postavili se na vlastní nohy. Pak ještě 30 let zkoušeli Maův experiment než zjistili, jak na to. Otázka zní: „Dokážeme se také vymanit, když víme, že jsme součástí systému, který již není atraktivní a udržitelný?“

        1. Západ byl kulturně přitažlivý možná tak do konce studené války. Dřív i svět islámu obdivoval sílu západních armád. Vzorem Násira v Egyptě byla moderní sekulární společnost, i když socialistická, a ne teokracie. Green deal už ale přitažlivý není. Ani světě i zahraniční politiky pánům Lipavskym místo dřívějších důstojných protivníků.

        2. „Maův experiment“, jak to nazýváte, byl základem dnešního rozvoje. Byla to nesmírně důležitá etapa, bez které by dnešní vyspělá vzdělaná a technologická Čína neexistovala.

          Dlouholetá cílená propaganda Západu a slepota ve zbytku světa úplně pominula čínské reálie. Totiž že Čína byla stagnující a v zoufalém stavu právě díky těm svým tradicím a konfucianismu, tedy té staletí realizované parafrázi. Vzdělanost tam byla vysoká, ovšem v nesmyslech, které udržovaly vládnoucí kasty neprostupné. A zaručovaly neměnnou společenskou strukturu, onu „harmonii“. To byl totální balvan na krku.

          Kdyby se to mělo v něčem srovnat s naším dneškem, bylo to, jako kdyby většinu vzdělání tvořil genderismus, drýndýl, manažerismus a rekreologie; vše ostatní potlačováno.

          Maovo úsilí a dokonce i „Kulturní revoluce“ byly v tomto kontextu vysvobozením a nesmírně kladnými počiny. Otevřelo to Čínu ke skutečnému vzdělání… takže 30+ let potom byla populace gramotná, vzdělaná v přírodních vědách a technice, schopná používat, vymýšlet a aplikovat technologie.

          Legrační pak je, jak dnešní Čína usilovně vymýšlí zpětně svou vlastní „vybělenou“ verzi ve stylu „Moudré učené Číny“, což je samozřejmě naprosto vylhané. Mao a jeho lidé udělali to nejlepší, co mohli: všechny tyto šílenosti a hrůzy nahrnuli na hromadu a spálili.

          Většina nynějších čínských „památek“ jsou tím pádem „rekonstrukce“, věrné asi jako hollywoodské kulisy. Dtto jejich „prastaré čínské tradice“ – to byste čumeli na drát, kdybyste znali skutečnou verzi! BTW, to je podobné „čínské kuchyni“, ta také není stará, je vymyšlená až nyní v moderní době.

          1. Pochopte, že před „Kulturní revolucí“ velká část činské společnosti běžela vlastně při starém, jen překabátěná a přejmenovaná. Korupční rodinné klany bývalých císařských úředníků byly oblastními stranickými buňkami Komunistické strany Číny, jejich šéfové místními komunistickými tajemníky; zločinecké Triády se přejmenovaly na komunistická družstva a tak dále. Ve školách se dále vyučovala „tradiční vzdělanost“… to jest nesmysly. Teprve „Kulturní revoluce“ to smetla: bylo to vysvobození.

            Ten název Kulturní revoluce není přehnaný, ačkoliv Západ i my sami jsme byli o pravém významu velmi dezinformováni skazkami o vraždění učitelů studenty a navlékání vrabců na nitě. Jistě že se takové excesy také děly, no jako při každé pořádné revoluci. Ale byly marginální… podstata byla úplně jinde.

            1. Velký skok to bylo diletantské. Pokud o reformu a výsledkem hladomor. Modernizaci víc udělal až Teng. Mao uvažoval rozumné ještě ve 50. letech ale potom propadl pocitu své neomylnosti. Je pravda, že mandaríni byli zamrzlou v čase. Bohužel císařská vláda se nedokázala změnit na rozdíl od Japonská reformy Meidzi. Činu to stálo desítky let občanských válek a japonskou invazi nebo spíš několik invazí. Kdyby vládl v Číně mladý císař z čínské dynastie místo císařovna vdova z Mandzuu, která pokrok brzdila…vývoj by šel jinak. Čína by už tehdy překonala Japonsko.

              1. Jistě, ne vše se povedlo. Velký skok, Gang 4, …
                Japonská reforma Meidži byla prostě japonská, to jest radikální řez…
                Ale také se neobešla bez obětí.

                V Číně je dodnes velká kontinuita s minulostí – hodně „komunistických“, nyní tedy miliardářsky kapitalistických hlavounů jsou ve skutečnosti příslušníci staré čínské šlechty. Rodové klany… V Japonsku nebo Koreji to není jiné.

              2. Velký skok byla modernizační reforma, těžko říct jak s ní souvisel hladomor.
                Po anglické Cromwellově modernizační reformě následovala celá série hladomorů na ostrovech, ukončená až v devatenáctém století.
                Po tereziánské modernizační reformě následoval hladomor 1770 – 72.
                Po ruské modernizační reformě následovala série hladomorů 1922 – 33.
                Je to nějaká zákonitost nebo jen náhodný souběh?

                1. Souběh, tedy převážně. Ale když jde o protivníky, tak se tomu musí nasadit psí hlava. Reforma na na moderní průmyslové zemědělství proběhla i v USA, také v té době byly miliony obětí, ovšem to vše je připsáno oněm „Prachovým bouřím“.

                  1. Ve 30. letech v USA nešlo o nějakou plánovitou reformu zemědělství, ale spíš o živelný vývoj a následně prasknutí nafouklé bubliny.
                    Na začátku byl technologický vývoj, kdy díky mechanizaci a těžkým pluhům šel najednou orat i hustý prerijní travní drn. Díky tomu, že půda byla panenská, tak dávala nádhernou úrodu i bez hnojení. Každý kdo mohl se i bez jakýchkoliv zkušeností vrhl na farmaření a celé to připomínalo trochu zlatou horečku. Všechno šlo dobře, dokud křídly nezamávala černá labuť v podobě suchého výkyvu. Ten se dal srovnat s tím, co jsme u nás měli v roce 1947, akorát trval několik let. Tenkrát se objevil „černý vítr“, kdy větry hnaly černý prach až do Atlantiku. Tím pádem byla ta nejúrodnější půda odváta a bylo vymalováno. Odhadem to mělo za následek 3-4 miliony mrtvých.
                    Je zajímavé, že ve stejnou dobu byl černý vítr popsán i na jižní Moravě. O tom suchu vyprávěla i moje prababička. Rodina tehdy zkrachovala a přišla o polnosti.

                    1. Dobre zhrnuti. Az na ty obeti. V Evrope se rika, ze byly obeti zatajeny. Tady se o obetech nemluvi, ale o rozsahlem tazeni do lepsich koncin, zvl. do Kalifornie. Urodna Amerika byla jeste velika, a i ta pohroma sucha na stredozapade, ktery byl ridce osidlen, se dala zvladnout. Ovsem musim dolozit z osobni zkusenosti, ze na mnoha mistech se dosud ta puda nevzpamatovala. Taky diky tomu, ze vlada plati farmarum nechat tu pudu lezet ladem… a eroze pokracuje.

                      Jsou zde snahy o to, vypestovat obili ve forme trvalek (v imitaci sussi prerie). Zatim se to moc nedari, ale pry existuje trvalkova ryze v Azii.

                      Jeste k trvalkam: Na Valassku existovalo trvalkove zito (zito trsnate).

                2. Ono vůbec nutit lidi hospodařit jinak s sebou vždycky nese průser.
                  Pokládám si otázku, jestli na tom dnes nejsme s greendealem podobně jako byli kdysi s těmi reformami, co jste popsal. A jestli ANO, tak přinese nám greendeal z dlouhodobého hlediska něco prospěšného ? Bude to jako Maův velký skok, který měnil pokrok a změnu prastarého uvažování na moderní za krev ? Nebo nám to nic nepřinese ?

                3. Pithart: Spíš důsledek občanských válek a špatného počasí a z toho způsobené neúrody v době tereziánské i leninské.

          2. Re: „Vzdělanost tam byla vysoká, ovšem v nesmyslech, které udržovaly vládnoucí kasty neprostupné. A zaručovaly neměnnou společenskou strukturu, onu „harmonii“. To byl totální balvan na krku.“

            Mám podobnou zkušenost z cestování po Východní Asii. Tento problém , co popisujete pramení z jejich kulutry a jejích pradávných základů. Ve zkratce by se to dalo popast asi takto:

            Východní Asie je teplejší než Evropa, je tu více srážek, rodí se tu více ovoce, daří se tu více druhům a plodinám. Z plodin je dominantní rýže. Rýže rodí častěji a má větší výnosy než obilí. Z toho plyne to, že si mohou místní dovolit mít více dětí a nastává populační exploze. Více lidí vyžaduje pečlivé řízení a jasný řád. Pokud tu řád není, tak nastává anarchie, objevují se lupiči, bandité a nejrůznější bojůvky a místní obyvatelé se utopí v chaosu a záplavě krutostí. A protože je tu, jak víme , opravdu hodně lidí- víc než, kde jinde, tak jde o krutosti a chaos obrovského měřítka se spoustou mrtvých.
            Místní přemýšleli kdysi hodně, hóódně dávno o tom, jak z toho ven až vznikl konfucianismus, který určil, že ve všem musí být jasná harmonie a řád. Každý má nadřízeného, každý má podřízeného a jazyk je jasně sturkturován do zdvořilostních stupňů, aby i komunikace jasně vyjadřovala hierarchii a harmonii. Tento fenomén zdvořilostních stupňů prostupuje všechny jazyky ve Východní Asii.
            Jak se to projevuje ve společnosti ? Už víme, že každý má svého nadřízeného a každý má svého podřízeného; víme, že každý hraje ve společnosti určitou roli, a že společnost je stavěna jako včelí úl. A to je právě ten kámen úrazu, který popisujete, protože spousta těch rolí je zbytečných….Slovy moderního manažera, jsou „redundantní.“
            Když navštívíte v Koreji v Soulu jejich národní museum – National Museum of Korea, tak tam uvidíte mimo jiné také kulturu té dané dynastie, která tehdy vládla. Zjistíte, že každá dynastie měla spoustu zbytečných lidí.
            Namátkově: opatrovatel dvorských ornamentů- v podstatě týpek, co nosil úředníkovi u dvora razítko; čajový ceremoniář- chlápek, co uměl správně uvařit čaj v souladu s rituálem; dvorský ceremoniář – něco jako strážce protokolu u dvora a takhle bych mohl pokračovat do aleluje.

            To je vlastně to, na co místní společnosti dojely. Zbytečnost a fakt, že systém byl tak přebujelý, že přestal být samonosný. Korejce pohltili Japonci, kteří se zavčas industrializovali a Číňany zase pohltili Japonci + západní mocnosti.

            1. Jj. Ale nejenom to.

              Fungovalo to tam jak prastarý korporát, kde je vše spojené korupcí a příbuzenstvím, případně školními spolužáky nebo spiklenci z jednoho určitého města. Aby se mezi ně nedostal nikdo cizí, kdo by nedržel basu, tak postavení bylo „sociálně dědičné“ – prostě bylo potřeba vzdělání a certifikace, které nikdo mimo systém nedokázal získat.

              Přičemž nešlo o nějaké praktické znalosti, ale o nesmysly, třeba zpaměti citování nějakého prastarého spisu nebo krásné literatury, tisíce let staré. Vše bylo takhle úplně umrtvené. Zákony byly spletité asi jako legislativa EUhnije, kdyby tohle neštěstí trvalo dalších 500 let.

              Vládnoucí a řídící vrstvy tak postupně natolik narostly, že silně parazitovaly na výrobní části společnosti – zemědělství a řemeslech, dopravě, těžbě, … co to šlo. Takže postupně to dopadlo tak, že bohatství bylo akumulováno jen úplně nahoře, a zbytek neměl skutečně a skoro doslova nic.

              Legrační je, že dnešní Západní svět se v mnohých aspektech této společenské katastrofě blíží dost podobným způsobem. Regresí v technologiích, ve výrobě, zemědělství – i když udávané důvody jsou jiné, třeba grýndýl a klimatická změna. A znulováním sociálního výtahu: kdo nepochází z manažerských vrstev, nezíská zaměstnání v manažmentu, o státní správě to platí snad ještě silněji.

              V Číně cokoliv nového, třeba nějaký vynález nebo výrobní postup, tuto „harmonii“ narušoval a tak byl zakázán. Přírodní vědy a technika se tím pádem nesměly vůbec studovat ani vymýšlet, za to byly tresty smrti.

              Prostě, ta společnost byla úplně šílená. Mao to zničil, proto je dodnes v Číně velký hrdina, i přes nemalé množství obětí, které tahle změna přinesla.

              1. I poněkud šílená čínská verze „komunismu“ (vzor Severní Korea, velmi podobné) byla proti tomu obří pokrok, zlepšení života takřka všech (dokonce i těch vládnoucích vrstev).

                1. K42: S těmi mandaríny máte pravdu. To byl paradox Číny 18. a 19. století, kdy sice věděli ,že jim už Evropa utekla ve vědeckotechnickém vývoji, lae nic s tím nedokázali udělat. Mandaríni nebyli čistě dědičnou kastou, byla to společnost, kde měli vládnout it nejvzdělanější, to zní zdánlivě rozumně. Jneže vzdělání bylo o tom učení se zpaměti několika vybraných starověkých knih…Souhalsím ,že tohle byl problém.

                  Noví mandaríni u zkoušky museli psát esej, zase zdánlivě tím byli vedeni k vlastnímu uvažování, ale nebylo tak. Esej byl tzv. Osmidílný esej, kde jeho kompozice byla předem závazně určena, co má být v které kapitole. Bylo nařízeno psát o dávných dobách minulých dynastií, úvahy podepřít citáty z klasických knih naučené zpaměti, ale bylo zakázáno jakkoli zmiňovat nebpo dokonce hodnotit politiku posledních několika gernerací. Co kdyby esejista napsal náhodou kritickou poznámku o 100 let staré události, kdy ale už vládl předek současného císaře ze stejné dynastie?! Jak by k tomu císař přišel, že údajně věrný mandarín by zkritizoval rozhodnutí jeho císařského praděda? Nešlo zdaleka jen o přímou kritiku vlády ale jakékoli úvahy o novějších dějinách.

                  Přílišná poslušnost byla na škodu i ohledně nových vynálezů. Učedníci museli vyrábět, oc řekl mistr a ne navrhvoat vylešpšení, když by tím mohl ise snad stavět na mistra neuctivě. Nezávislost univerzit klíčící v Evropě od vrcholného středověku byla Dálnému východu naprosto cizí. Vyšší studia měla připravovat poslušné císařské hodnostáře a ne nějaké sokratovské disputanty. Proto byla nějaká univerzitní samospráva jim absurdní a nepřijatelná. Jeden z důvodů, proč byl tehdejším císařem zrušen v 15. století velký program výstavby námořnictva pro objevitelské a obchodní zámořské ceasty.

                  Paradox je že konucianství bylo ještě začátkem 20. století na Západě vnímáno jako brzda čínského pokroku neslučitelná s osvícenskou průmyslovou civilizací. Dnes je konfuciánské dědictví naopak dáváno za vysvětlení čínskému hopsodářskému zázraku.

              2. Mao byl masovy vrah, ktery podporoval masovou hysterii a niceni. Omlouvat to tim, ze se muselo do budoucnosti jinak, je pateticke.

                Cankajsek nezmordoval a neznasilnil lidi na Taiwanu, i kdyz tenkrat, kdyz tam prisel, cely Taiwan vlastnilo asi dvacet rodin, a podminky pro rolniky a obycejne lidi byly taky dost zle. Umoznil tem bohatym se podilet na modernizaci mest a zakladani prumyslu za to, ze se udelala rozsahla pozemkova reforma. Vysvihli se nakonec vsici, a bez hladomoru a bez nasilne kolektivizace, cistek, a podobnych „vymozenosti“.

                    1. A čo vy si predstavujete pod takym slovom „autoritář“.
                      Budu vám citovat jenom z Wikiny, nechce se mi hledat dalčí články o tom, jaký to byl vlastně „lidumil“: „Vláda Čankajška a jeho syna je na Tchaj-wanu také známá jako vláda Bílého teroru, pojem označující autoritářský režim, kdy Ťiangové skrze Kuomintang stáli za likvidací či uvěznění tisíce Tchajwanců ale i Číňanů, kteří s nimi přišli na Tchaj-wan. Ještě jako prezident Čínské republiky v pevninské Číně poslal vojsko k násilnému potlačení povstání v Incidentu 28. února.[4] V následých letech 1949–1987, kdy jim zákon stanného práva dával absolutní moc, docházelo k systematické likvidaci jakéhokoliv disentu proti osobě Čankajška či straně.

                    2. Borisku, chtelo by to nekoho, kdo o tom vic vi. Ale jsem ochotna vsadit 10 dolaru proti brambore, ze ve srovnani s Maocetungem to byl opravdu lidumil. To same by se mohlo rict o nasich rudych soudruzich, kteri vrazdili i se vrazdili navzajem v padesatych letech. Lidumilove.

  19. Jen malá poznámka – k tomu bouřlivému rozvoji infrastruktury je samozřejmě třeba i mít prostor, do něhož se lze rozpínat, stejně jako sílu zbořit stávající postavit nové. Prvnímu brání matematika a rozměry naší vlasti s přátelským obětím s dějinami (tedy u nás se „To“ odehrálo ve druhé polovině 19. století – že už vlastně nebylo kam jinam zavést železnici – a po válečných intermezzech za komunistů, že už vlastně není až tak moc kde postavit přehradu.), to druhé, že se prostě infrastrukturní stavby rozsáhlého charakteru těžko zařizují tam, kde má vždycky někdo něco po babičce(o žabičkách nemluvě) a vláda se alespoň snaží tvářit, že ctí soukromé vlastnictví. Takové to „Zítra se bude těžit všude a neprodáte-li dům, tak se nedivte“ přeci jen nejde už tak snadno.

    A i těch kopců proměněných lomy ve vykotlaný zub – později rovinu, zmizelo také už poměrně hodně.

    Jednoduše, úplně bych asi nemíchal hrušky, jablka a vše na první dobrou. Ale s pointou článku, byť se zdá, že kritizuji, v podstatě souzním. Protože ze starého lze činit i nové.

    1. Zaostali jsme v komunikacích, především v dálnicích a železnicích a nedokážeme postavit poměrně malý labský stupeň v Děčíně. Nedokázali jsme vyřešit bytovou otázku. Původní populace vymírá a nahrazují ji imigranti. Celé oblasti se vylidňují, kdysi prosperující centra mnoha měst zejí prázdnotou a je v nich mnoho prázdných obchodů. Průmysl porcelánu, sklářství a výroba hudebních nástrojů byla téměř zlikvidována. Jeďte se podívat do Kraslic, co tam zbylo.

      1. Snažím se říct, že část „viny“ může být jednoduše v tom, že je Čína ve fázi, v níž my jsme byli po válce – jen má výhodu, že čerpá z vyššího stupně vývoje jako celku (který jsme pomohli dosáhnout i my), z větší „prázdné“ rozlohy a z větší moci oficiálních úřadů rozhodnout s vědomím, že to může platit i za pět let a nejsem úplně závislý na hlasech rozhořčených lidí.

        Za třicet let může čínský vidlák Li psát právě stejné články (i s tím – demografickým – vymíráním celých oblastí).

        Každopádně můj příspěvek nebyl omluvenkou pro posledních 30 let. Spíš jen snahou doplnit úhly pohledů.

        1. Re: tA

          Jistě že není potřeba se rozpínat.
          Úplně by postačilo provést zkvalitnění infrastruktury, případně zavést nějaké rozumné zefektivnění stávající sítě.
          To, co nám předvádějí soudruzi se železnicí je doslova a do písmene tragédie. Fíra, který dělá za výpravčího, průvodčího, vlakvedoucího, vozmistra i posunovače, to už snad není ani špatný sen, to je prostě Čechistán…
          Dále můžeme hodiny žvanit o nevyužitých pozemcích po zrušených fabrikách, že ano…

        2. Ano, Cina zaziva bourlivy rozvoj, a je tam kde stavet, protoze toho tam moc nebylo.
          Ale taky proto, ze se tam maka. Sice uz davno ne za misku ryze denne, ale maka.

          Prirodni podminky v Cechach a vesnice na kazdem rohu muze byt problem, ale treba Japonsko je na tom jeste mnohem hur. Hory vsude a navic zemetreseni nekolikrat do roka.
          Zeleznicemi i rychlozelezniceni je to tu prospikovane, ale stavi se porad dal. (zapomemte na Babisovo popis z navstevy Japonska pred par lety, blabolil a lhal neuveritelne, do dneska netusim proc)

          Jestli bude za deset let psat cinsky Vidlak o depopulaci a stagnaci nevim.
          Ale vim, zapadnim „analytikum“ neni co verit.

          1. Jinak k tomu mistu a (ne)moznosti stavet, tak treba v USA je mista vsude dost, mesta daleko od sebe, a dodneska se nezmohli ani na jednu rychlozeleznici.
            At me kdyztak Vevca nebo Petra opravi, nebo to nejak vysvetli.
            Taky uz dobre pres pul roku bezi v americkych mediich (i tech specializovanych) velka masirka, jak jsou cinska aktiva toxicka, akcie nadhodnocene, banky preplnene spatnymi uvery a tedy pred krachem… Pry bublina epickych rozmeru.
            A najednou krachuji banky v USA a Svycarsku. Do nedavns o tom „analytici“ ani netusili.
            At si to kazdy prebere jak chce. Ja za tim vidim trest za spoluporaci s Ruskem a samozrejme oblibene americe „zadrzovani Ciny“.

            V americkych mediich nereknou nikdy „Cina“ bez privlasku „komunisticka“.
            Pritom v Cine je momentalne dost drsny soukrome podnikani a v USA uz zase stat cpe penize do soukromych krachujicich bank…
            (vtipne je, ze jeste nedavno mely ty same banky obrovske zisky, ktere si management a akcionari rozdelili na bonusech a dividendach. ja jsem clovek jednoduchy, takze nechpu, ze si nenechali trochu na horsi casy)

            1. Re: Třešňák

              Proč si nenechali trochu na horší časy?
              Vy si myslíte, že když vylezete na sakuru, budete všemu rozumět?
              Nebudete.
              Vy jste starý mamlas, který by jen furt šetřil a schraňoval a myslsl na zadní kolečka. Jste horší, než moje Stará jahoda.

              Jedině správní soudruzi se řídí gorolským heslem (schválně jej tu pro vás napíšu v gorolštině):
              Tutu, papu, robota bak a na šporovani se pojčač.

              Poslední slovo znamená „půjčit“, všemu ostatnímu byste měl rozumět.

              1. Taka hlupa, u nas sa malym detom na spinave veci, co nemaju chytat do ruky hovori ze ‚ba‘, ‚bakane‘ … rozumiem spravne, ze vo vasm hesle je robota bakana?

            2. Sakuro, myslím, že by stačila funkční veřejná doprava. Ani by to rychloželeznice být nemusela. Tady, kde žiju, mezi dvěma okresními městy neexistuje žádná veřejná doprava. Bývala tu železnice spojující obě okresní města. Koleje jsou zčásti vytrhány, silniční přejezdy zality asfaltem, nedaleká zastávka se utěšeně rozpadá. V jednom z okresních měst je zastávka autobusu Greyhound, ale to je jen cedule u benzinky na okraji města. Měla bych strach, že tam dostanu přes držku. Navíc, k nám je to dalších 15 kilometrů.

              Takže když třeba potřebujete do Jacksonu na nějaký ambulantní zákrok, po kterém nebudete moci řídit, musíte si někoho sehnat, kdo s vámi pojede. Ale tím, že je to běžná praxe, vždycky najdete někoho ochotného. I když – jednou za čas není problém někoho ochotného sehnat. Neštěstí je to pro ty, co nemají řidičák, (např. ti, co o něj přišli kvůli řízení pod vlivem), ti jsou na té ochotě skutečně závislí.
              Dalším výrazným jevem absence veřejné dopravy je carpooling – společné jízdy do zaměstnání. Pracovníci ve fabrikách se často domlouvají a jezdí na společné směny jedním autem a přispívají majiteli vozu na provoz.

              1. Dekuji za odpoved, vidim, ze se toho moc nezmenilo.
                S Greyhound zkusenost nemam, ale vetsinou jsem slysel, ze tim „normalni“ lidi (asi stredni trida) nejezdi.

                Naprosto nechapu, proc zapad nici zeleznici. Situaci v USA popisujete verohodne, jednim slovem zoufale.
                V Anglii to zprivatizovala Thatcherova (velky vzor ODS) takovym zpusobem, ze se vzdycky vyplati jet autem, i kdyz jedu sam.
                Spoje nenavazuji, a jednotlive zeleznicni spolecnosti spolupracuji minimalne…
                A to vsechno v zemi, ktera dala svetu zeleznici.

                Zaroven ovsem politici hlasi, ze zeleznicni doprava (nebo verejna) jsou ekologicke a levne.
                V zajmu ekologie se pry musime uskrovnit a do elektroaut se sypou velke dotace.
                Budto se nekdo zblaznil, nebo lze.

                1. Už jsem to kdesi psal. Pokud chce stát omezit osobní dopravu auty, musí zajistit tu veřejnou. Veřejnou, ne soukromou hromadnou!
                  Na vesnici, kde mám chalupu to je tak, že kdysi se člověk dostal kamkoliv, pokud si počkal na autobus. Dneska třeba zůstaly jen dva spoje denně. Nakoupit do blízkého městyse (15 km) = auto nebo nic. Pěšky, 2,5 + 2,5 hodiny. Kolo se moc nehodí, je to přes poměrně velký kopec. Takže ty problémy jsou všude. Já v městě nepotřebuji auto: Tramvaje, trolejbusy a autobusy jezdí celý den a vlastně i celou noc, jenom řidčeji. Proč mám někde platit parking, pojištění. A k tomu mám v centru veřejnou dopravu zadarmo – příspěvek „pro starce“. To zavedli ti „zkurvení komunisti“ v městské radě.

            3. Znám člověka, kterej v Číně pracoval coby stavební expert. Zas tak růžový jak to vypadá od nás to zblízka není.
              Velkej problém tam je přiznat problém, protože odpovědným osobám hrozí ztráta tváře, odvolání, trest (někdy i smrti). Tím pádem se tam všechno nějak pytlíkuje a šolichá. Porušování bezpečnostních norem strašlivý. Porušování pracovního práva lopat strašlivý (nelíbí se ti, že nefasuješ helmu, respirátor, rukavice a ochranný brejle i když máš nárok ? tak si je kup, nebo makej bez nich, když se ti to nelíbí, tak támhle jsou dveře, za kterejma čeká 50 dalších lopat co můžou okamžitě nastoupit na tvůj flek). Nejhorší prý byla technologická nekázeň. Tak ošizenej beton prý v životě neviděl. Od nás to vypadá jako obrovskej rozvoj infrastruktury, ale jsou to vesměs novostavby. Uvidí se jak budou vypadat za 10-20 let a jaký budou náklady na renovace…

              1. Sizeni betonu bych potvrdil, i kdyz na vlastni oci jsem to nevidel.
                Nekdy to pry delaji uplne prasecky, treba tam daji prazdne konzevy…

                O tech chybejicich respiratorech a brylych nic nevim, ale umim si to dobre predstavit.

                Pak ta bezpecnost prace, je taky vselijaka. Stavi most a delnik na stopadesat metru vysokem sloupu neni pripoutany…
                Ale na druhou stranu, kdyz vidite, jak staveli kdysi delnici v Chicagu a New Yorku mrakodrapy, tak tam sedi ve vysce na traverze a jedi svacinu bez jakekoli bezpecnosti.
                Vim, je to jina doba, ale dneska jsou prezentovani jako hrdinove a vsichni je obdivuji.

                Jinak jeste k tomu sizeni betonu, ono to obcas vyplave na povrch, treba po velkycch destich, nebo pri zemetresenich, kterych ma Cina nejvic na svete.
                Proste jim tam obcas neco spadne a streva vyhreznou.

                Pak se vysetruje, a zjisti se, ze se papalasi napakovali za desitky milionu dolaru, jenom mezitim uz stihli utect.
                Hlavne do Australie. Uz jich je tam tolik, a maji penize, ze to domorodce (myslim ted ty domorodce, ktery temer vyhladili ty puvodni domorodce) pekne sere.
                Austraile ma totiz „investicni“ vizum.
                Kdyz s sebou privezete dost velky balik penez a slibite, ze to budete investovat v Australii, tak dostanete vizum a nikdo se na puvod penez nepta.
                Cinani obcas chteli nejakeho zlodeje vydat, ale demokraticka zeme prece nebude verit zkorumpovamemu soudnimu systemu nekaje komunisticke diktatury 🙂
                Vtip je v tom, ze kdyz cinsky zlodej utece do Australie, tak se z nej tezko stane slusnak. Proste v nove zemi pokracuje, jak byl zvykly.
                Neco jak cesky Krejcir, ten se v novem domove taky moc nezmenil.
                Takze Australani pak obrovsky sborove nadavaji na Cianany, jaci to jsou lhari a zlodeji, a jak se jim neda verit 🙂

            4. Verjna doprava vic aut neproda. Za starsich casu byly v kazdem meste na vychode Ameriky tramvaje. Kolem Filadelfie byly i dalkove tramvaje, ktere jezdily do okolnich (dost vzdalenych) malych mest. Pry to byla krasa, jet tramvaji uprostred poli a lesu…

              Pak to automobilky skoupily, a zlikvidovaly.

    2. Ano, nebylo třeba expandovat. Ale bylo třeba udržovat a obnovovat. Kolik elektráren s prodlužovanou životností bylo nahrazeno? I kdyby z Brusele nezakázali uhelky, stejně by zdechly bez náhrady. Když nám Rusové přestanou pašovat palivo do jaderek, kde budeme? Budeme kupovat to ruské s americkou cenovkou za pětinásobek?

  20. Ještě ke včerejšímu OT tématu útoku ruského istrebitěla na US dron.

    Myslím, že Sk psal o tom, že dron byl rozhozen těsným podlétnutím stíhačky, resp. vznikem silného vzdušného víru při tomto manévru.
    Někde jsem kdysi četl, že to byl tentýž manévr, který byl využit k zastavení malého letadla, kterým se za socíku chtěla rodinka dostat z ČSSR do Rakouska. Pilot letadla se nedržel doporučení a vznesl se výše, než 50 metrů nad krajinu a navíc opustil doporučenou trajektorii letu nad řekou.
    Podtlak vzniklý turbulencí vzduchu po průletu stíhačky pod malým letadlem narušil vztlakové poměry na křídlech letadla a to sebou fláklo o zem.
    Jen taková poznámečka – tlak v cisternách se při jejich plnění hluboko zchlazenými kapalnými plyny se snižuje tzv. sprchou, což je rozprášení tankovaného plynu ve zkapalněné formě v hermeticky uzavřené cisterně.
    Možná, že podobný efekt vyvolá prudké vypuštění velkého množství paliva s jeho současným rozprášením, jak je možno vidět na videozáznamu.

    Ale berte mne s rezervou, nejsem ani fyzik, ani letec, dokonce ani ne vyučený morderca želaza (vrah železa = zámečník).

      1. Re: JzH

        Podle jednoho zdejšího diskutujícího Su-27 výhoz paliva má. Otázkou je, kde se nalézají tyto trysky. V koncovkách turbín asi moc ne. V článku, který jste uvedl se píše o koncích křídel, což by bylo vcelku logické a technicky lehce proveditelné.
        A zapnutí forsáže bez spálení paliva je podle mne technicky neproveditelné. Palivo určené pro forsáž se přivádí do stejných komor – výtokových trysek, jaké jsou v provozu při klasickém běhu motoru.

  21. Není moc co rozporovat, moje oblíbené téma – zlato jako komodita – v obou zemích dlouhodobě rostou jeho zásoby, a dolarových aktiv se obě země zbavují nebo témeř zbavily (RF). A bankovní krize s inflací a nesplatitelnými státními dluhy v celém západním světě se stará o růst ceny zlata.
    Co více si mohou přát?
    Ostatně čínský jüan je v koši hlavních světových měn od roku 2015, a jeho význam roste s výkonem čínské ekonomiky. Také obě země nemají tak strašné dluhy vztaženo na HDP jako Západ, nezdržují se ekologií a neničí si školství – kladou důraz na “tvrdé” znalosti a soutěživost, lidská práva nejsou hlavní téma politiky, kterým je prosperita (a pronárodní uvědomění), což je podmínka dalšího růstu.
    Dobrá ukázka rozvoje ČLR i zde: https://vtm.zive.cz/clanky/cina-za-tri-roky-vyrobila-vice-betonu-nez-usa-za-cele-stoleti-cinsky-cement-produkuje-stejne-co-jako-pulka-eu-co-s-tim/sc-870-a-221158/default.aspx
    Také je to dobrá ukázka pošetilost EU snižovat produkci CO2.

    1. „nezdržují se ekologií“

      Tak tak. Ctvrt Ciny je poust — castecne lidmi vytvorena a rostouci.

      Jeste pred paru mesici buzerovali celou zem skrze „nulovej covid“ do te miry, ze i jinak trpelivy Cinani se zacli bourit. To v dobe, kdy uz vsude jinde davno pochopili, ze zero covid je chora fantazie. Ve mestech se neda dychat, lidi musi mit masinky na cisteni vzduchu v kazde domacnosti. A kdyz lidi remcaj, tak je proste zmizi.

      Si myslim, ze si delat iluze o Cine je stejne blbe, jako si delat iluze o EU nebo Americe.

      Nadeje je, ze bude multipolarni svet. Amerika bude dal hrat roli. Jestli se ale Cine podari stat se tim nejvetsim hegemonem, jak po tom touzi, tak pambu s nama a zly pryc.

          1. Co chcete upřesňovat. Obraťte o 180 stupňů ty Vaše nesmysly a budete to mít naprosto upřesněné. Haha!

          2. To není jen deep state, to jsou všichni amíci. Dost generací přesídlenců si moc si zvyklo, že ze zbytku světa jim v šichni všechno, a oni jen konzumují. Zapomínáte nějak na lacinné pohoné hmoty a na všechno, co se tam přesunulo. Malér nastal, když se ten ostatní svět začal šprajcovat. Že mu už nestačí dávat všechno za žabí listy ale chtějí se mít aspoň lidsky. Sorry….
            Myslím že doba zisků z opiových válek a přesouváním kdečeho na budování emerických velkoměst je naštěstí, možná taky díky globálnímu svět dáááá vno pryč.

            1. ono taky opiové války už nebudou to, čím bývaly – už to nebude jen tak rekreační lov na chlápka zdrhajícího na velbloudu. ukrajina potvrdila precedens. teď už spolehlivě bude mít aspoň dva-tři kornety a nějakou tu vrbu pod sedlem *úplně každej* z těch chlápků.

              1. Přesně tak, heheheh.
                K tomu nějakou tu exportní, lehce pokriplenou verzi Onyxu nebo dokonce Zirkonu, takže Amíkům se ta dominance letadlových lodí na oceánech a mořích asi dost rychle znechutí. Pokud budou dále zkoušet „regulovat námořní obchod“, přibude hodně nových lodních vraků – potápěči budou mít hodně nové zábavy.

        1. Poněkud více by se nám hodil svět v rovnováze, než s jakýmkoliv hegemonem.
          Tím se ale Čína již stala (je to mnozí nechtějí vidět, ale podívejte se odkud máte většinu věcí kolem sebe: Made in China), je hladová po energiích a surovinách (nedostatek obojího = brzda ekonomiky), které nyní levně dostane od RF (zatím skrytě, za čas otevřeně bude na oplátku dodávat RF vše potřebné, nejen k válce).
          Zatím co USA, Západ jako celek bojuje sám se sebou, svoji hloupostí a mylným pocitem nadřazenosti upřednostňující hlavně ukřičené aktivisty nad rozumným přístupem k čemukoliv:

          Od dovozu problematických lidí vytvářejících paralelní stát ve státě, přes neřešitelný problém dluh vs. inflace*, po stárnutí společnosti (důchody) a nově i financováním války na Ukrajině tj. sypáním hodnot do rozvráceného korupčního státu a dodavatelů bojové techniky.
          Svým způsobem je USA na pokraji občanské války nejen pro střet republikánů X demokratů, ale i pro extrémní rozevřenost sociálních nůžek, kdy pár extrémně bohatých žije ve svých hradech a za vysokými ploty bydlí extrémně chudí ve stanech na ulici, často neřešitelně závislí na syntetických opiátech (fentanyl).

          * Markéta Šichtářová výstižně, zde: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=799692

          1. Svým způsobem se opiové války obrátily: teď nefetujou nejchudší číňani na příkaz anglosasů, ale nejchudší američani dávají vydělat čínsko-mexickým kartelům.
            Devastace je stejná.
            Nejspíš bych měl mít radost, že amíci ochutnávají vlastní medicínu.
            Ale nemám…

            1. to vše má navíc i rasový podtext, který tam byl přítomen víceméně vždy, ale k jeho rozhoření přispívají různá vesměs neomarxistická hnutí (BLM) za podpory „demokratů“. K tomu zase má co říci republikáni a asi jejich nejviditelnější zástupce Donald Trump, jenže to je takový neotesaný americký Miloš Zeman, tedy k uklidnění rozhodně nepřispěje, naopak.

              1. Kdysi jsem si říkával – řežte se mezi sebou, aspoň nebudete mít čas na nás.
                Podcenil jsem je – stíhají obojí.
                Liberální demokracie je stejný zlo jako nacismus nebo bolševismus, je ale bohužel mnohem efektivnější.

                1. protože má efektivnější nástroje – sociální média, a nyní i akceptibilnější posluchače bez kritického uvažování (např. copak se asi stane, když ustoupíme od fosilních paliv bez adekvátní náhrady?) v důsledku rozvolnění školství i morálky. Ten dlouhý pochod neomarxistů institucemi se povedl, až skutečná bída pomůže lidem procitnout z růžových snů.

        2. Nic netrvá věčně.
          Je jen otázka, zda se do té doby věčnosti náš život trefí nebo ne a zažijeme „zajímavou dobu“.
          ===
          Například já jsem původní komunismus/socialismus považoval za neblahou epochu, ve které i umřu. Pak zasvítilo „slunce ze západu“ …
          … a zjistil jsem, že to je vlastně tentýž komunismus/socialismus, jenom se mu říká jinak a má více „vyvolených“. Jejich snem je z nás postupně vytvořit mravence, kteří pilně budují mraveniště, ale nevládnou mu. Poslouchají feromony.
          Bude-li hegemonem Čína nebo Rusko nebo USA je celkem jedno. Musí být možnost někam utéct.

          Ale nikdo nesmí být jediným hegemonem, sic zvlčí.

      1. „Ctvrt Ciny je poust — castecne lidmi vytvorena a rostouci.“

        Hahaha, tomu se rika americky vyplach hlavy.
        Poust byla v Cine vzdycky.
        Momentalne se ji obrovskymi investicemi snazi zmensit.
        Mate internet, nemusite tedy hloupe placat.

        Co u vas v USA? Pouste delate neco? Nebo porad v Californii jenom kacite ovocne stromy, protoze voda do bazenu ma prednost?

        Jinak blahopreji, v jednnom prispevku jste zvladla lhat a protirecit si sama sobe.
        Tvrdite, ze kdo v Cine remca, tak proste zmizi (mate na to nejale podklady? pokud ne, tak proste lzete)
        A zaroven tvrdite, ze lidi uz meli kovidu dost, protestovali, a vlada politiku nuloveho kovidu zmenila.

        Proc nezmizeli, proc je nezmlatili jako se to deje v EU, proc ne nepozaviraji, jako to delate v USA?
        Cinska vlada zmenila politiku, po protestech v ulicich.
        A zase je to spatne 🙂

        1. Ale notak, pravda není černobílá. Pořád si nezjednodušujte život 🙂
          Čínani na nějakou přírodu kašlou, pokud něco nejde sníst, tak je to nezajímá. Sežrali i nosorožcům v Africe rohy. Tak jaképak copak s odpadovým hospodářstvím? Šup s tím do vodoteče, hlavně že to nic nestojí…

          Pamatujete Tři soutěsky? Přehrada s elektrárnou zaplavující plochu odpovídající zhruba 1/3 Libereckého kraje. Pokrývá snad 1/10 spotřeby elektřiny v ČLR, ale ekologicky trochu „divočina“ že? Zkuste v ČR postavit jen protipovodňovou přehrádku na malé říčce, nerealizovatelné.

          S tím kovidem je to v ČLR také nejspíše trochu v jiné perspektivě. Nejprve se sami lekli, co jim to uteklo. Pak jim nezafungovala jejich vakcína. S jiným přístupem ke starším lidem, kteří tam požívají značné úcty, a které kovid přednostně zabíjí, holt lockdown vypadal jako řešení.

          Postupně se kovid lékaři naučili zvládat včasným rozeznáním (!) a nasazením účinnějších léčiv (kortikoidy, ne ivermectin a postupem času i monoklonálních protilátek a některých antivirotik), což spolu s vymřením části citlivé populace a možná i sklonem virů evolučně se vyvinou v méně nebezpečné = nevybíjet si nositele, přispělo k tomu, že je kovid dnes vnímán jako chřipka.
          Pak už lockdown vůbec nedává smysl a jen poškozuje ekonomiku.

          no, a je pravda, že nepohodlní Čínané občas zmizí. Někdy se i najdou. Například: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jack_Ma
          Ale pak jsou potížisté, kteří takové „šestí“ nemají a pokud jsou vymytí nějakou jinou ideologií jako např. islámem, pak holt, „převýchova“. A to asi bude hodně tvrdé.
          Také ti co spáchají i ekonomický zločin, pořád mohou postát před popravčí četou. Notabene ti co spáchají zločin hrdelní.

          1. Zijete ve svete fantazie, ale pokud se vam to libi…

            „Sežrali i nosorožcům v Africe rohy.“
            Opravdu si myslite, ze je sezrali z hladu?
            Kde jsou americti bizoni? Evropsti zubri?
            Verlyby?
            Jo to vsechno sezral Cinan 🙂

            Tri soutesky…
            Co chcete slyset. Kdyby se Cesi ohlizeli na ekologii, tak je Orlik dodneska na skale.
            Ekologicke prasarny jsou vsude, jenom v Cechach jsou reky male, takze i ty prehrady jsou mensi.

            „S tím kovidem je to v ČLR také nejspíše trochu v jiné perspektivě. Nejprve se sami lekli, co jim to uteklo.“

            Ale ale, dukazy by nebyly? Jinak jsou to lzi a bachorky.
            Dalsi priklady dalsich zarucenych pravd znate? Irak mel atomovky a rakety s doletem do Londyna za 15 minut.
            Mudzahedini jsou ti hodni a musime je podporovat.
            Umirnena opozice jsou uzasni lide, a Asad je reznik…
            Vietnamci zautocili na US Navy v Tonkin bay, USA maji pravo napadnout Vietnam.
            Muzu klidne pokracovat, ale byla by to hrozna tapeta 🙂

            Jinak par Evropanu (a Tajwancu), kteri cely kovid prozili v Cine osobne znam, takze Trumpovi a jeho nabubrelym kecum se smeju.

            1. Americti bizoni jsou dnes po cele Americe. Je to docela oblibene maso pro ty, co maji radi libove. A jsou i divoci, v prirodnich parcich.

              Myslim, ze se Amikum podarilo bizony zachranit lip, nez Cechum zubry. Nebyt Polaku, nezbyl ani jeden.

              1. Holub stěhovavý nezůstal v Americe ani jeden a bizoni jen díky tomu, že Amerika je opravdu veliká a místa nedostupná, to v Evropě není.

                1. Taky vybili jakesi jizni papousky.

                  Ale s tema zubrama teda jste mohli doma zapracovat lip. Misto trochu bylo. Stacilo by byvalo, aby se nekdo pro ne angazoval. Pry jsou ted kdesi v Miloticich. Tak aspon to.

                  Ale evropskeho pratura uz nezachranil nikdo.

                  1. Sekvoje taky měli namále a Dodo dronte vyhynul taky kvůli anglickým mořeplavcům, australská fauna též, díky králíkům a krysám docezenym Brity, ti poškodili i příroduna Velikonočních ostrovech. Sloni v Africe, též jdou za Brity

                    1. Ale je pravda, že by továrny měly být rovnoměrně po svete, takhle si Číňané tu zemi zničí.

                    2. A Maorove na NZ vyhubili orla obrovskeho (haastoveho) a moa… Velikonocni ostrov znicili domorodci (tedy ti, co tam prijeli na pred tisici lety na kanoich). Dotahli tam krysy, pobili vetsinu ptaku, vykaceli les, znicili spodni vodu… nevim, kdo je bez viny.

                    3. Kouknete se na davnou historii Australie, co tam bylo zajimavych zvirat. Pak se tam presunuli lidi, zacli zem palit… a zvirata zacla mizet… Akorat africka fauna byla relativne nedotcena temi davnymi lidmi… ale to se ted dohani…

            2. Ale no tak, s těmi rohy je to je už snad zřejmá nadsázka (kam se hrabou vládní aforismy a metafory).

              Ad Orlík, Orlík se postavil v dobách kdy právě ekologii vůbec neřešili.

              Co se týká kovidu, je dnes poměrně uznávaná teorie, že šlo o nechtěný přenos na člověk a následný únik z laboratoře. Konspirátoři v tom vidí záměr, ostatní nehodu. A tomu jde naproti náhoda, že ve Wuchanu je takový příhodný výzkumák, a že Čína při vyšetřování moc nespolupracovala.
              Každopádně, ať už to bylo jakkoliv, třeba i bez lidského přičinění, což není vyloučeno, tak to z Wuchanu uniklo do celého věta navzdory snahám režimu nebo proto, že ten rychle se šířící zápal plic zprvu asi tutlali? To už je dnes asi jedno.

              Ty další “zaručené pravdy“, mi laskavě, do úst nevkládejte.

        2. Chapete, Sakuro, co je desertifikace? A nebo potrebujete cely kurz?
          V roce ’17 byly piskove duny uz jenom 44 mil od Pekingu, a pokracujici dost rychle dal.
          Jejich „zelena zed“ situaci jeste zhorsila, protoze vysazovali stromy v pousti, co potrebovaly dost vody. Skvely napad.

          Kolik jim zbyva orne pudy? Internet rika, 40% az 48% orne pudy v Cine je zrujnovano. Ale nest, oni skoupi Afriku a Kanadu, eh?

        3. Sakuro, chovate se jako sprostak. Mam te vasi strategie pokrk — vy si hrozne rad vyberete tu nejhorsi interpretaci slov toho druheho, a pak o tom vyrvavate. At uz o rejpalcich, ci o nosorozcich, atp atp.

          Predpokladam budete dal pochodovat pod tou cernobilou vlajkou? Kupredu leva.

  22. MarcelN66
    @MarcelN66
    ·
    Mar 21
    Replying to
    @MarcelN66
    Putin požádal Si Ťin-pchinga o povolení obchodovat s Afrikou v jüanech

    1/ Rusko by rádo použilo čínský jüan k obchodování se spřátelenými zeměmi, řekl ruský prezident Vladimir Putin během jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Kremlu.
    2/ Podle Putina nejde jen o rusko-čínský vzájemný obchod. „Jsme pro používání čínského jüanu v osadách mezi Ruskem a zeměmi Asie, Afriky a Latinské Ameriky,“ vyjmenoval prezident.
    Celkově se navzdory sankcím téměř polovina (48 %) plateb za ruský vývoz uskutečňuje v dolarech a eurech. Na jüan připadá podle statistik centrální banky asi 16 %.
    Podíl čínské měny na dovozu je o něco vyšší – 23 %. To znamená, že do Ruska každý měsíc proudí jüany v hodnotě 7 miliard dolarů, z nichž 6 miliard odchází ze země na úhradu zahraničního zboží, odhaduje Natalia Orlova, hlavní ekonomka Alfa Bank.
    Sankce a politika čínské centrální banky brání tomu, aby jüan zcela nahradil dolar. „Jüan není volně směnitelná měna,“ připomíná analytička společnosti Finam Julia Afanasjevová.
    5/ Centrální banka sice převedla šestinu svých zlatých a devizových rezerv na jüany – před válkou v hodnotě asi 100 miliard dolarů – ale ani tak není snadné čínskou měnu používat. K přesunu jüanů z Číny by potřebovala povolení čínských úřadů,
    6/ které by bylo v případě krize obtížné získat, varovala centrální banka v loňské soukromé prezentaci členům vlády.
    „Čínské banky plně dodržují všechna sankční omezení uvalená americkým ministerstvem financí,“ stěžoval si koncem prosince Michail Zadornov,
    7/ bývalý šéf státní banky Otkritie.
    O měsíc později oznámil stejný problém Alexandr Rachmanov, viceprezident Rosbank.
    Očekávání, že se Čína postaví do fronty a bude chtít Rusku pomoci, se ukázala jako marná: největší „státy“ – Bank of China, ICBC, China Construction
    8/ – odmítají přijímat platby od bank z Ruska, na které dopadly blokační sankce, postěžoval si Rachmanov.
    Používání jüanu podle něj brání také odpojení ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, pro který jsou všechny zúčtovací mechanismy v Číně „uzemněny“.
    9/ Podíl jüanu na ruských obchodních transakcích nicméně roste: na moskevské burze tvoří 37 % obchodního obratu oproti 36 % u dolaru (od ledna). Do konce roku 2023 se čínská měna stane hlavní měnou v Rusku, uvedl pro Financial Times zdroj blízký Kremlu.
    10/ Podle něj je ruské vedení ochotno akceptovat zvýšenou závislost na Číně a status „surovinové kolonie“, aby získalo podporu potřebnou k pokračování války.

            1. Pamatuji Ostravici ještě v plné slávě. Zevnitř byla to luxusní budova, jezdící schody, hala ve dřevě, s mezipatrem a posezením / bufetem. Takové obchodní domy se už nedělají.
              Výklady měla vždycky v jednom stylu – vzpomínám na styl „Kosmonauti“. To bylo někdy v době prvního Sputniku…
              (Boha jeho – já jsem už nechutně starý….

              1. Re: Sk

                Jste staréééj, páč jste blbéééj.
                Až budete chytréééj, budete si pěstovat za kámoše hen toho Němce, Alce od Hajmrů, ÚSPĚŠNĚ zapomenete na pitomé a nemoderní kosmonauty a budete zas mladéééj.

    1. Re: Ládik!!!

      Sednout si a plakat…
      Loni v létě jsem tamtudy šel a registroval jsem tam nějaký pracovní šum.
      Ale to byl asi omyl, anebo tam natvrdo rabovaly ostravské kofoly…
      … do Vítkovic dohodíš kamenem a do ostravského Mexika dojdeš pěšky…

    2. V Ostravě město jsem nikdy nebyl (pouze služebně na letišti). Tak fotografie mě láká zvednout na strará kolena zadek z křesla a vyrazit do moravskoslezského regionu. Mé Kladno se v lecčem podobá Ostravě.
      Prý kdo neprošel bary ve Stodolní ulici, jakoby nežil…

      1. Re: ciki333

        Letiště je v Mošnově, ze Stodolní to je nějakých 25 km. Synáček to má změřeno docela přesně.
        A Stodolní už není, co bývala…
        Uš nejsu lovaky, jako gdysik cype…

        Ale Kladno vypadá o něco lépe, dva roky zpátky jsem jezdil tankovat na MOLku…

      2. Já se tam dostal taky až po padesátce. Hornické kraje mají cosi podobného (třeba těžní věže a konjunkturu, která netrvá věčně) Já měl za sebou ještě zkušenost, že krajinné dominanty (haldy) na rozhraní 80. a 90. let zmizely do Německa a Itálie jako lupek. Byly v něm zajímavé nádherné zkameněliny. Řeč je o plzeňské pánvi.

        1. Re: prpost

          Lepší je dostat se na prohlídku „živých“ železáren.

          Nevím, jak dnes, kdysi se to dalo dojednat v Třinci. Bylo to pochopitelně s průvodcem a přilbou.

      1. Nemám zprávy, čekám, že zavolá. Nechci být aktivní, sám vím, jak je na nemocničním loži, když je člověku šoufl. Podle mě nemá možnost komunikovat přes internet.

  23. Je to až trapný, jak se to západní maistrem i česká média snaží zastínit jinými událostmi často uměle vytvořenými nebo jednání zlehčit tvrzeními jako že sice oba prezidenti něco dohodli, ale protože prá Čína zatím nepodepsala všechny navržené dohody je to prý selhání Lavrova. Přece jen zahrnaiční anglicky píšící tisk je v tomto popisu jendání ale stále objektivnější než ten český.

    Jaký je největší současný úspěch české diplomacie? Na Taiwan a do Jižní Koreje musel vládní speciál letět přes mezipřistání v Bahrajnu a Vietnam ohromnou oklikou, protože nesměli přes ruský ani čínský vzdušný prostor. Ještě se tím chlubí, že museli letět takto složitě.

      1. Canoso: pokud musejí obletět Rusko a Činu, letí přes Arabský poloostrov. Potom už je skoro jedno kudy přesně letí do té Arábie. To už téměř cestu nezkrátí. Nejkratší cesta do Koreje je přes Sibiř.

  24. Vidláku, děláš fatální chybu, že to dáváš nejdřív na fejzbůk. Fejzbůkě zlo, je to krajně nespolehlivý kanál, lidi si tam zvyknou chodit a náhle zmizí. Vždyť to je základ, nespoléhat se ne cenzurovaný kanál. První to musí být tady, protože tady se to Rakušan ani Filip neodváží vypnout.
    Jak může tak chytrej člověk děat takovou nepochopitelnou hloupost?

    1. Re: Roj

      Proč by to tu soudruzi nemohli vypnout, až přijde podle jejich mínění ten jedině správný čas k vytažení zástrčky ze sítě?

      1. Myslím že účet na fb zakousnou dříve.
        Podle mého skupina alternativy na fb je jako druhoválečný odboj scházející se v budově gestapa.

      2. NEDA SE TO PODEPŘIT I TROCHU ZMÉNÉNOU KONCOVKOU NEŽ JE NESPOLEHLIVE CZ,?
        Je na příklad COM koncovka bezpečnejši ?

        1. Myslím, že doména .to je ještě bezpečnější… Ale tu finální doménu, tu tečku na konci, kterou nevidíme, mají stejně soudruzi z Wall Streetu doma za oceánem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *