30 ledna, 2023

Cvrlikání vrabců

Někdy minulý týden jsem napsal článek, že Ukrajinci spustí ofenzívu na Cherson. Udělají to, protože to udělat musí. Bez hmatatelného úspěchu na bojišti se totiž západním vládám stále hůře vysvětluje občanům, proč jsou protiruské sankce tak super a proč musíme na Ukrajinu dodávat zbraně, které jsou vzápětí k mání na černém trhu. K tomu si přidejme napjatou situaci na trhu s plynem a je jasné, že pokud Ukrajinci brzy nebudou mít dostatek videí, jak Rusové dostávají na prdel, tak za chvíli nedostanou ani zbraně, ani peníze a nakonec ani úvěry. Teploty venku budou klesat a podle toho to bude vypadat.

V tehdejším článku jsem napsal, že nikdy neměla žádná ofenzíva tak skvělé pí ár, jako tato. Dnes jsme o týden dál a já musím říci, že o ofenzívě si cvrlikají vrabci na všech střechách. A nejen vrabci. V posledních pár dnech se objevovaly informace, jak Ukrajinci přisouvají na chersonské bojiště nové a nové jednotky. Tanky, náckovské prapory, HIMARSy a další vybavení.

Před pár dny pak Ukrajinci začali ostřelovat mosty přes Dněpr, které jsou využívány pro zásobování ruského předmostí na západním břehu. O to víc si vrabci cvrlikají o ofenzívě. Dokonce jsem měl možnost si přečíst i několik analýz, které v principu nezněly úplně blbě. Ukrajina prý vytvoří lokální přečíslení, zničí Rusům mosty, aby vojáci na západním břehu Dněpru nemohli být zásobováni a pak s velkou silou a velkým tlakem zaútočí na Cherson a dostanou se minimálně k řece. To by mělo stačit na oslavné fangle a velkohubé články v našich mééédiích a Petro Igorovič Fialenko ještě více vymete naše armádní sklady a dodá to franco do Kyjeva.

Tolik k cvrlikání. Nepochybuji o tom, že vy čtenáři to v diskusi ještě řádně doplníte.

Opět musím říci, že jsem jen obyčejný Vidlák, ale tak nějak bych předpokládal, že když o přesunech ukrajinských jednotek ví kdejaký ruský bloger, když americké HIMARSy výrazně ostřelují mosty přes Dněpr, když tohle všechno vidí kdejaký hejhula, tak to musí vidět i ruský generální štáb. Ale ono nic… ticho. Rusové celou ofenzívu jaksi ignorují. Konašenkov nic nemelduje, jako by žádný Cherson neexistoval. Dokonce tam snad ani nepřisouvají žádné posily. Jen nechávají Ukrajince, aby stříleli na mosty.

Jak to říkal Napolenon? Když dělá nepřítel chybu, nerušte ho?

Možná je to jednoduché – je lepší když HIMARSy střílejí na mosty, než když střílejí do skladů munice na Donbasu. Je lepší, když Ukrajinci budou muset přitáhnout hóóódně HIMARSů k Chersonu a Rusové tam přitáhnou hóóódně prostředků PVO a ve výsledku se budou střílet raketky s raketkami nad mosty a dál se nestane nic.

Možná je to složitější – Rusové si prostě věří, že jejich palebná převaha každý útok zastaví a žádná ukrajinská přesila není dost velká. Věří, že HIMARS do mostu dostatečnou díru neudělá a dál platí bod jedna.

A možná je to ještě složitější – Rusové západní břeh Dněpru nepotřebují, zato jim ohromně bude hrát do noty, když ukrajinská armáda bude devastovat ukrajinský Cherson a postará se, aby tyto obrázky viděli v celém světě, kromě Západu. Neříkala Čína něco v tom smyslu, že Rusko podpoří a že se do konfliktu vloží? Neřekl Strýček Si Vladimírovi, že potřebuje nějaké to HáElPé, aby měl lepší záminku k pomoci? Co je komu do nějakého Chersonu… vždyť tam žijí Ukrajinci. Druzí Ukrajinci po nich budou střílet (a musejí plošně, jinak nevyhrají) a to se počítá.

My tady na Kydech už několik měsíců spekulujeme o variantě, že Rusko si s Ukrajinou prostě hraje. Že Ukrajinci nikdy neměli ani na minutu šanci a Rusové jim upřeli dokonce i rychlou prohru. Protože Ukrajina je jen malé bojiště této velké války a když byli tak hr, jít do NATO, tak jim teď názorně ukazují, jaké to je, mít Západ za kamarády.

Řekl bych, že rozuzlení se blíží a brzy poznáme, kdo měl pravdu. Zda naše mééédia a jejich Visingrové, nebo proruská propaganda měřena a vážena obskurními českými blogery.

184 thoughts on “Cvrlikání vrabců

 1. Dalsi Putinuv podraz:

  V Záporožskom regióne, na oslobodených územiach Ozbrojenými silami Ruskej federácie, boli schválené nové tarify pre komunálne služby a sú oveľa nižšie ako na zvyšku Ukrajiny.
  – plyn je asi 5,3-krát lacnejší
  – horúca voda – 2,3 krát
  – kúrenie – 2,6 krát
  – elektrina – 1,8 krát
  (zdroj Telegram)

  1. To už je druhá verze tarifů. První verze byla s cenami vyššími než byly ty původní, vyšší než na zbytku Ukrajiny a dokonce plyn a elektřina byly násobky cen v DNR. JP chytil slinu, ve svém videjku strhal autory na 3 doby, obvinil je z lichvy a protistátní činnosti – ať si prý vyberou, za co si půjdou sednout do chládku. Kromě toho sepsal patřičně rozhořčené dopisy na příslušná ministerstva. Vida, za 2 týdny se hnuly ledy.

  1. Obávám se, že Gorbačov i Putin mají jednu věc společnou.
   Ošklivě Američanům naběhli. Každý jindy a každý jinak.
   Co se týče kritiky Putinovy „speciální operace“ a jejích současných a předpokládaných výsledků či přínosů pro Rusko či svět – v lecčems bohužel s Gorbačovem souhlasím. (Ne s tím jeho „životním dílem“. Domluvil to sice moc pěkně, ale pokud věřil (mimochodem – podobně jako tehdy já) Američanům půl slova, pak věříl o přesně o půl slova víc než bylo třeba.
   Pokud se nyní Putin snaží doučit se americký styl přístupu k mezinárodnímu právu a “ morálce“ , pak má o generaci zpoždění.

   Jak to skončí neví nikdo – jediná věc je jistá, že svět bude horší než včera i dnes – pro obě strany.

   1. Pane A.H.
    Kdyby Putin Ukrajinu rozstřílel během jednoho týdne,byl by označován za agresora a vraha celým světem.
    Takhle to nechává,ať se USA vybarví,ať všichni vidí,že je to snaha USA porazit Rusko pomocí Ukrajiny.

 2. Rozkaz k ofenzivě je Zelenským vydán, teď se hledá generál Steiner který ho musí realizovat. Nejlépe o jara.
  Zatím se nedokáží dopočítat toho milionu vojclů co ho na ofenzivu oznámili. Už tam započítali mrtvé, raněné, zdrhlé a zajaté a stále ho – ten milion – nemají. Tak přihodili i policajty. Rus mlčí a jde, pomalu ale stále kupředu. Přiznané denní ztráty Ukrajinců, 200 zesnulých, 600 raněných, o zdrhlých nic. Do konce roku 2022 je to minus 200 000 vojclů. Asi si s tím ani Steiner neporadí, možná Paulus. Ten také měl rozkaz.

  1. Ten článek na Novinky.cz končí formulací „Tvrzení ukrajinské strany nelze nijak ověřit.“
   Tvrzení TASSu asi taky ne:
   „MOSKVA, 22. července /TASS/. Ruská armáda vyřadila od 5. do 20. července čtyři odpalovací jednotky a jeden nakladač raketových transportérů amerických víceodpalovacích systémů HIMARS.“
   https://tass.com/politics/1483393

  1. Spravna media uz ohlasila, ze za Daraghiho odchod muzou Rusove.
   Italskou politiku neznam, ale centralni banka EU se chysta zvednout zakladni urokovou sazbu.
   Pro Italii to bude katastrofa.
   Takze mozna se Draghi radsi pakuje , jinak by totiz mohl zazit plody sve prace jeste ve funkci. A to maloktery politik chce.

 3. Odvážím se prognózy.

  Ukrajinci se chystají uskutečnit ofenzívu. Pokud chtějí mít lepší vyjednávací podmínky musí dosáhnout úspěchu a dobytí Cherson by díky jeho strategické pozici v ústí Dněpru a důležitosti pro spojení s Krymem by tím úspěchem bylo. Musí se to stát teď v létě, hotovo musí být před podzimem, pak se musí jednat a dojednat. Jinak hrozí, že rozhodne generál Plynová Zima, ten mocně rozdrtí Ukrajinu i Evropu.

  Výsledek si Ukrajinského snažení si předpovědět nedovolím. Všichni mají schovány nějaké trumfy v rukávech a uvidí se, jak vysoké jsou.

  1. A co když si Rusové naplánovali ofenzívu na severu Ukrajiny, třeba obklíčí Charkov nebo provedou něco jiného tam, kde ukrajinská armáda nebude? Nebo ukroarmy nastražila past a čeká, zda Rusové na severu zaútočí? A někde mají po lesích poschovávané hromady zbraní a vojclů?

   1. Výsledek si Ukrajinského snažení si předpovědět nedovolím. Všichni mají schovány nějaké trumfy v rukávech a uvidí se, jak vysoké jsou.

    1. Tak včera se opět pokusili Ukrajinci překročit řeku Ingulec. To je ta, kterou se jim již podařilo překročit u Davidova brodu, a pak byli vytlačeni zpět. Po včerejším pokusul má vojenská jednotka o 100 osob méně- to jsou ti zůstali na místě. Kolik jich z místa Ukrajinci odvezli se ve zprávě neříká.

     1. Na to už Rusové taktiku mají. Pár jednotek zůstane otravovovat u Soledaru, Bachmutu, Seversku, aby se zdálo, že bojují. A zavřou kotel u Novoluhansku, tedy kotlík, spíš jen kotlíček – na to jim síly stačí. Pak kotlík s tepelnou elektrárnou, protože včera se jim konečně podařilo odříznout zásobovací trasu. A pak budou třičtvrtěkotlíky ve stylu Lisičansku, tak dlouho je Rusové budou ostřelovat, až zdecimované zbytky ukrajinských oddílů odejdou poslední volnou trasou.
      Ukrajincům lepení děr volksturmem už moc nejde, protože jednotlivé oddíly, už jako celek, se odmítají přesunout na frontu, neb nejsou vycvičení a vyzbrojeni a neznají ani své velitele. Ty zprávy, že je v mlýnku Rusové rozemelou a vlastní velení jim nedodá ani jídlo ani náboje, už doputovaly na Halič v takovém množství, že je za fake nepovažují ani ti hodně zapálení. Jako další zdroj informací se doporučují procházky po hřbitovech.

      1. Re: Králík62

       Už jsem vám nejednou vynadal, že jste hnusný hlodavec, který šíří paniku.
       Žádné hřbitovy nejsou, páč soudruzi nemají čas jakési pitomé a navíc cizí mrtvoly odvážet a pohřebovat.
       A vy se neustále snažíte bourat domečky jedině správným soudruhům, kteří na drzým a odporným Putinem vyhrajou už brzy, asi tak za deset minut.

        1. Re:DD

         Zajíc už není hlodavec?
         A od kdypak?
         To jsou mi věci…, to abych se panu Králíkovi omluvil.

         Pane Králíku nejste hlodavec. Odvolávám, co jsem tvrdil.
         A jestli jste hnusný, to netuším. Když řeknete třikrát za sebou „každý Rus je fujfuj“, přestanete být hnusný s okamžitou platností na následujících 24 hodin.
         Takže vidíte, jak dobrý jsem člověk, když na vás tak myslím a prozrazuji vám svá tajná zaklínadla.

      2. Tech planovanych kotlu tam bylo vic a nakonec z nich byly male rendliky. Pokud ale povazujete obkliceni jednotky za kotel, pak ano. Jiste se ale najdou snazivci, kteri za kotel budou povazovat obkliceni kulometneho hnizda, pozor na ne.

       1. Re: Stridor

        kruhová obrana, resp. boj v obklíčení se na vojně cvičí od jednotky zvané „družstvo“.
        Družstvo má 6 – 12 kusů.

        1. Kotel, Targusi, znamena obkliceni nepratelskych jednotek na rozsahlem uzemi. Z definice tedy vyplyva, ze maly kotel je blbost (asi jako velky trpaslik).
         Cas nas rozsoudi, ale kdyz opravdu uzavrou Slavjansk s Kramatorskem (na uvadene linii Avdejevka- Barvenkovo), a to i s ukrajinskymi jednotkami (vyznamnych poctem, ne jen s nekolika chudaky, ponechanymi na odstrel), tak vam tu priznam sve nedostatecne analyticke schopnosti.

         1. Re: Stridor

          A jaká je (třeba i vaše) definice pojmu „rozsáhlé území?

          Malý kotel je sice podle vás blbost, ale zcela důvěrně vám sdělím, že úplně stačí ta křížová palba.

          1. Krizova palba neni kotel, to je krizova palba, Targusi.
           Podle meho je velikost kotle definivana velikosti uzemi, armad a intenzitou boju. Km2 asi urcit nedokazeme.
           Drzme se toho, co jste rikal vy: Bachmut- Slavjansk- Kramatorsk.
           Nechci vas brat za slovo, ale tahle oblast se v prognozach objevuje casto, ja ji uvedl take, jako linii Barvenkovo- Avdejevka.
           Kdyz vetsina ukrajinskych vojaku foukne (jako vzdy doposavad) a zbyde tam nejakych 2000 chudaku, neni to kotel, ale obkliceni po vytlaceni prevazne casti vojsk.
           A obkliceni mesta bych take za kotel nepovazoval, na to je Slavjansk moc maly. Stalingrad ano, tohle ne.
           Slovo kotel je casto pouzivano a zni to honosne, ja bych ale byl v jeho naduzivani opatrny. Kotel take znamena vitezstvi strategickeho vyznamu (Debalcevo) i kdyz zas tolik vojsk tam byt nemusi- tedy ma vyznam dost relativni.
           Vzhledem k stavajici situaci bych jako kotel uznal jen to, co rikate vy (a i ja a Podoljaka).
           Ruska taktika bude samozrejme rozdelit to na mensi kotliky a tady nevim, kdo z nas vyhraje. Podle meho to dopadne takhle, budou kotle (mn. cislo), ale nebude kotel (jeden).
           Nechci se s vami prit, ani vas chytat za slovo, ale z perzonalnich duvodu velky kotel Barvenkovo- Avdejevka nebude, tak to vidim ja.

         2. Tu linii Avdějevka-Barvenkovo předpovídá MI6, na ruské straně se vojenkoři a komentátoři, včetně izraelského Kedmiho, přiklánějí k dostatečnému množství malých „skorokotlíků“ s jedinou „volnou“ trasou pro odchod, která je vhodná k pravidelnému dělostřeleckému výcviku.
          Jinak vojenkoři dost přitvrdili, nevidí důvody, proč Ukrajince nerozemlít na prášek, zajatců na výměny mají dost.

          1. Podivejte na Podoljaku, videa z poslednich dnu. Tam to mate v barve a se sipkama. Snad nechcete rici, Kraliku, ze je to anglicky agent?

       1. Hlodavec se nedá. I když mne Stridor donutil vyhledat taxonomii, fakt čeleď zajícovití, řád zajícovci, raději zůstanu u hlodavce. Zvyk je zvyk.

     2. jasně že kotle nebudou, říkala to i ministrně přes životní prostředí Hubáčková. To je holt pech, zhrovna když na to má vyčleněný dotace

  2. Admirál: pochybuju, že jde o lepší vyjednávací pozici. K tomu není politické rozhodnutí. Vláda chce bojovat co nejdéle a neustoupovat to ani diplomaticky.

   1. Jedna věc, je co slyšíme od Tragikomika, druhá věc je, co doopravdy je na stole.

    Samozřejmě, je tu na stole také válka do posledního Ukrajince a do posledního plynového plamínku v Evropě. Ta se ale se 100% jistotou v blízké době nutně změní ve válku atomovou.

    1. Nu, na stole je rozdrcení Ruska, kde jste slyšel, ze bude někdo jednat? Viz, že USA překračují další čáru a začnou dodávat letadla.
     USA a Rusko na Ukrajině bojují do vítězství, ani jedna strana nepočítá s kompromisem.

     Otázka za milion zní kdo má jaké skutečné požadavky, jak USA, tak Rusko, zatím se potvrzuje, že platí co řekl USA „porazíme Rusko“ a co řeklo Rusko „je to existenční válka“.

     Tedy otázkou je kdo vyhraje (zatím to vypadá, že západ nemá zásoby zbraní) a někteří „poradci“ si na ukrajině stěžují, že rusko začalo novou taktiku co se jim nelíbí, srovnají se zemí a pak vstoupí a tedy nemají možnost tak rusům vzdorovat, takže opotřebovávací vyhraje Rusko a je otázka, zda na západě někomu nerupnou nervy nebo se změní USA president (třeba zdraví) a nový bude ochoten jednat diplomaticky ala kubánská krize.

     1. Navíc Nána Peloisová musí být buď úplně blbá nebo agent Kremlu.Nechce čekat až RF prohlásí za sponzora terorismu vláda, ale vzkazuje, že pokud to nevyhlásí coby dup, tak to vyhlásí Kongres.
      Jí vůbec nedochází, že tímto přibude Rusů, kteří si řeknou, že Putin má vlastně pravdu … když nepřítel dělá chybu, tak nerušit!!!

     2. Ad: anonym

      Do uvahy k situacii na Ukrajine a mozneho vyvoja tam by som zobral tiez nedavne vyhlasenie Ciny, Iranu a Ruska o pokracujucom „rabovani“ prirodnych zdrojov Syrie Americanmi. Neviem, ci to s angazovanim sa v Syrii v oblasti ovladanej USA (nerastne bohatstvo, ropa, plyn) myslia vazne a ci tam nechcu otvorit situaciu, kedy by sa Americania v tej oblasti museli viac angazovat. A museli by si rozmysliet, co budu viac obhajovat – Ukrajinu, ci pozicie v Syrii. Asi to zabralo i na najvyssich miestach USA, lebo Biden sa 15., či 16.7 vyjadril asi v tom zmysle, ze:
      „USA sa budú na Blízkom východe angažovať. Nenecháme medzeru pre Čínu, Rusko alebo Irán“.

  3. Chersonska a Zaporozska oblast, ukrajinci tam utoci uz od doby, kdy Vidlak trefne poznamenam ve svem starsim clanku ze na Telegramu psali, ze predmosti rusove rozstrileli ze tri stran. Tak asi tyden predtim se ta ofenziva zacala rozjizdet, rekl by ze tempem jakym se ted rozjizdi ta ruska. Doporucuju alespon obcas cist ISW, i v mainstreamecku zaznamenali, ze neco takoveho existuje.

     1. Edit

      Odkaz som daval davno, ale vacsina cita a sleduje asi iba ruske zdroje a zdroje z „LDR“ a „DLR“. Ja pre vyvazenie z kazdej strany😉.

 4. Nevíte někdo, jak to dopadlo v Holandsku s těmi demonstracemi zemědělců? Jestli jako vydemonstrovali nějaké změny v zákonech, nějaké ústupky nebo prostě jenom pár dní dělali bordel, policie si zastřílela a všechno je dál stejné jako před tím?

 5. Když jsme seděli ve sklepě a slyšeli „Alláhu akbar!“, jedna žena se pokřižovala a řekla: „Díky Bohu, Rusové přišli!“ (c) z osvobozeného Severodoněcka

  1. Jo, paní to sama vyprávěla na videu. Známá z Dagestánu psala, že pár dní to měla místní televize jako svojí znělku.
   Jinak muzikanti, kozáci a Čečenci jsou nasazovaní vedle sebe nebo společně a ve videích na sebe pějí chválu.

 6. Aha, takže se asi tak rychle ukrajinských emigrantů nezbavíme. Když vidím jejich SUV za cenu 2 miliony Kč a více s poznávacími značkami AO (Zakarpatí/ kde se nebojuje a kde naposledy střílel Bandera, český bobtnající dluh – abychom ty milionáře mohli založit či mládence čekající ne na povolávací rozkaz, ale před úřady rozdávající plnými hrstmi vydlužené prachy. Tak si užijme poslední letní dovolenou, neb ten fialovej hnis nám zatne tipec.

  1. Jistý komparativní vědec „John J. Mearsheimer“, učil i na Westpoitu, to řekl naplno, začalo to 2008, kdy už tehdy Marklová řekla, že Ukrajina v NATO je automatické vyhlášení války Rusku.

   A s tím souvisí, že USA ví, že pro všechny ve vedení v Rusku je to nepřijatelné (nejenom Putina jak tvrdí naše média), tedy Rusko je v situaci, kdy hraje o přežití, musí vyhrát nebo přestane existovat, v tom případě máme jednu stranu, které nepřestane bojovat.
   Pak máme druhou Bidena aspol. který chce bojovat až do poražení Ruska.

   A jak pán řekl, zvítězit může jenom jeden a ani jedna strana nechce diplomatické řešení. Problémem bude, když bude platit jak se dosud potvrdilo, že Rus to bere jako existenční hrozbu a prohrával by, anebo bude vyhrávat a a existenčně to pojme USA strana.

   Buď jak buď, tato válka od začátku podle Mearsheimera nebyl plánována jako 14 denní rychlá blesková válka.

   1. Osobně sázím na ekonomický kolaps USA.
    Ekonomika a vliv USA ve světě je na sestupné trajektorii, u RF je tomu naopak. Buď rozvrátí RF zevnitř pomocí páté kolony nebo nutně prohrají. Otázkou jen je, zda si neřeknou – na co by nám byl svět bez americké nadvlády ..
    Měli bychom hodit pár Zdrávasů, aby Rusům neruply nervy a nepoužili atom jako první … USA pro tuhle variantu dělají fakt hodně.

    1. Pomalá válka posloužila týmu VVP k tomu, že část páté kolony- ta mediálně známá- Rusko opustila, třeba jen dočasně, ale tím proti sobě totálně popudila veřejnost. Další se odhalili sami, když viditelně ignorovali aktivity na podporu SVO.
     Činy a vyhlášení USA + GB dost pomohly týmu VVP získat podporu váhajících a nerozhodných.
     I podle výzkumů západem placených ruských neziskovat si sankcí všímá asi 15% dotázaných. Zbytku je to volné, protože jim nijak podstatně nezasáhly do životní úrovně.

     1. Králík: analytici i v médiích pořád opakují nesmysl o úmyslu Číny udělat invazi na Sibiř. Pořád nepochopili, že čínská vláda je opatrná a k takovému kroku nemají dostatečný důvod.

 7. Existují statistiky, podle nichž Evropská unie utrpí 40 procent škod způsobených sankcemi na Rusko, Američané utrpí méně než jedno procento, pokud vezmeme v úvahu negativní dopad, kumulativní dopad sankcí. …takže v čím zájmu je válka na ukrajině na které vydělávají abglosasové?

  1. Zajímavé je , že při té kvalitě vedeni ejůnie to nikomu ne a ne dojít.
   Nebo je to „kvalita“ ze systému poslat výš aby nám tady nedělal paseku? Kdo ví

    1. Váš základní omyl spočívá v tom, že předpokládáte, že vedení EU tu je od toho, resp. má zájem zlepšit životní podmínky obyvatel EU.
     Omyl, vedení EU je zde od toho, aby udržovalo a rozšiřovalo nadvládu anglosaských elit.

      1. No vždyť jo – Američané nepotřebují silnou Evropu, ale slabou v postavení poslušné kolonie odebírající jejich produkty. GB je už taky mimo EU a zájem mají stejný.
       Dá se tedy říct, že vše jde více-méně podle plánu …

 8. Souhlasím s autorem, že ruský generální štáb a Putin o protiofenzívě ví a bude na ni připraven. Jak vojensky tak politicky. S čím nesouhlasím je, že Rusové Cherson a okolní oblast nepotřebují a to ze dvou důvodů. 1. Chersonská oblast je předpolí Krymu a sousedí s životně důležitým vodním kanálem zásobujícím Krym vodou. 2. Chersonská oblast je pro Rusy důležitá aby mohli odříznou Ukrajinu od moře a tím ji ekonomicky a vojensky trvale oslabit.

  1. Nehledě na skutečnost, že by se jim blbě dobýval ten Cherson zpět, kdyby z něj nyní ustoupili. Teď je pro ně minimálně nárazníkovým pásmem, když už ne předpolím pro další útok.

 9. Zprávy ze včerejška – Rusové k Chersonu přesunuli dvě S-400 z Krymu.
  Včerejší útok 2 sad z HIMARSu, 12střel letělo současně – z toho komentátoři usuzují, že střílely dva HIMARSy , byl zlikvidován včas, nad cíl se nedostala ani jedna.
  Kolik mají Rusové S-400?
  OT:
  Ukrajina devalvovala hrivnu na 36 hriven za 1 USD, zprávy z černé trhu jsou 45-50 hriven za 1 USD.
  Centrální banka Ukrajina snížila měsíční limit pro směnu hriven na USD ze 100 000 na 30 000 hriven.
  Centrální bance RF se nedaří držet směnný kurz rublu. Když na konci června posílil na 51 RUB/USD, tak ho banka za týden dokázala snížit na 63 RUB/USD a od té doby opět posiluje, včera MOEX skončil na 55 RUB/USD. Tohle škodí RF víc než válka na Ukrajině.
  Představitel CIA prohlásil, že zdraví Putina je příliš dobré.
  Gazprom spustil dodávky plynu po NS 1, ale jen 30% kapacity. Tak chci vidět to bratrské dělení. Při téhle výši dodávek, Německo čerpá ze zásobníků.

   1. I 40% je málo.
    Vemte to selským rozumem – jak relativně splníte pověst o své obchodní solidnosti (pro zbytek světa) a přitom máte zájem rozhádat EU nedostatkem plynu? Po revizi bych obnovil tok na nižší hodnotu než před odstávkou => to je signál „i v těžkých podmínkách se snažíme co to jde, právě zkoušíme, že vše je v pořádku“. Následně zvýšit průtok na hodnoty před odstávkou = „vše je OK, plníme smlouvu bez ohledu na váš postoj k nám“
    A teď otázka za milión … bude následovat nečekaná porucha/komplikace objektivně doložitelná pro pokles plnění dle smlouvy nebo se bude dodávka zvyšovat postupně až na 100%?
    Můj tip – první varianta, kdy nastane ale záleží na výskytu té objektivně zdůvodnitelné události.

 10. Zabývat se plechem je pod demokratickou úroveň.
  Dokonce ani tím plechem pilotní kabiny dnes už legendárního sestřelu MH17.
  Kdo si na to dnes vzpomene? Rus byl vinen ještě dřív, než se vystřelilo. Kdo střílel a z čeho? Proč? A koho dnes zajímají ty krásně kulaté průstřely pilotní kabiny?! (Vzpomínám na kchodla blahé paměti, ten by se tu dnes hodil).
  Pěna dnů se tomu myslím říká, ne?

  Na mrtvoly, rozházené po jakési Buči se zapomene stejně jako na svatořečenou Grétu. Ostatně, jak asi ona hodnotí emisní stav nad bojištěm, čímž mám na mysli vlastně celou Evropu, včetně EU. Kdy zase někomu vynadá za jeho vlastního frenetického potlesku?

  Ví tu někdo z hlavy (nešvindlovat s wiki!) jak se jmenuje současný nejvyšší náčelník OSN? Já nikoliv, a ani netuším, zda je bílý, černý, žlutý nebo hnědý. A ví tu někdo, k čemu je ta organizace ještě dobrá?

  S Rusem je to pořád stejné. Nejdřív si náčelníci v Brusli byli (skoro) jisti, že už, svině jedna, žádný plyn nepustí. Když pustil, tak je stejně svině, protože teď v létě by to tolik nebolelo a tak nepustí až v zimě. Jsou si (skoro) jisti. Já se Rusovi nedivím, že se rozhodl od EU odvrátit – ať udělá co udělá, stejně ja za tu svini, takže mu vlastně může být úplně jedno, co udělá nebo ne.

  Jako ten hrdina z červené knihovny – „cítím se rozerván“. Připadá mi, že jsem rukojmí na blbé straně fronty.

  Dnes budu vařit pálavský kotlet a k němu „bobky“. To je kotletka na přírodno a v závěrečné fázi přípravy se na ni položí plátky šunky a sýra, navrch malinko kečupu (já vím, to je hnus) a zapeče se to. „Bobky“ je název vymyšlený kdysi vnuky – vařené brambory, trochu rozmačkané, máslo a trochu cibulky, vytvořit „bobky“ – hroudy velikosti že se jentaktak vejdou do obou dlaní a plácnout je na pečící papír na plechu. V troubě vytvoří trochu krustu, což je jedlíky kvitováno potleskem. K tomu carmenere, objevil jsem zdroj za rozumné peníze. Jako dezert salát z čerstvého ovoce, podle toho, co bude na trhu. Bez šlehačky, jen tak.
  Má to sežrat inflace, nebo raději rodina…..

  Na bruselském titaniku se prý tančí valčík, v Pitěru na auroře zase kozáček. Netuším, zda toto podobenství něco znamená. Ví to někdo?

  1. … ve 3:45 myslet na kotlety s kečupem a bobkama, ve 2:45 na čokoládu Studentská pečeť, svědčí o hóóódně zoceleným národu, žejo Godote? Takovej národ strašit nějákým Putinem a uzbrojením ho za každou cenu vyžaduje stádo hlupáků… a my jedo takový, vážení, máme ve vládě!

 11. Pořád samé zbraně, a bubnování do boje. Na vojáky se zapomíná. Nejen na vojáky, ale i na poddůstojníky, praporčíka a nižší důstojníky. Ti musí být vycvičení a schopní plnit úkoly. V armádě to vyžaduje dril a dril vyžaduje čas a ten Ukrajinci nemají. Ví to Rusové a ukrajinský generální štáb.
  Pokud Ukrajinci zahájí nějakou ofenzívu – jak? – tak se rychle zhroutí. Nemají vycvičené vojáky a zbraně jsou každý pes jiná ves. Ti co měli chuť se zabít za slávu Ukrajině již splnili své přesvědčení. Ukrajina na ofenzivu nemá a nikdy v dohledné době mít nebude. Má tak na masakr vlastní armády a zhroucení fronty.
  Média se nám snaží nakukat jak jsou na tom Rusové špatně, dlouhá fronta, zničené zbraně, používají starou výzbroj atd. Proč by na tom měla být Ukrajina lépe? Vždyť víc než třetina ukrajinské armády jsou Rusové. Pokud chce Ukrajina postavit ofenzivní armádu, musí oslabit zbytek v poli, který pak Rusové převálcují.
  Jediné řešení je okamžitě ukončit boj a zahájit rozhovory. Ještě něco málo by Ukrajina zachránila. Jenže Ukrajina je jen pouhý kanonenfutr a skončí v troskách. Škoda, velká škoda. Mohla to být neutrální země a po zbavení se oligarchů, by mohla zajistit obyvatelům slušnou životní úroveň. Zdroje má.

 12. Cherson je jedno z mála míst, kde ukrajinská armáda může ruskou donutit k bitvě. Hadí ostrov Rusové evakuovali a od Charkova ustoupili. Cherson nemohou opustit kvůli ochraně Krymu a zásobovacích cest z Krymu a jižní frontu. Taky kvůli tomu, že by museli vyklidit město, kde jen neprojíždějí jako na severu země v jiných, ale kde už měsíce vytvářejí novou samosprávu. Zavádějí rubl a svá média. Ted se ale proti ukrajinskému velení obrátila realita informační doby, že nejen Rusové, ale ani oni sami nemůžou utajit větší ofenzívu. Vyzradili ji, když vědí, že by se to stejně neutajilo.prezidentska kancelář je prý napojena na Londýn.generalni štáb prý na USA. Obě skupiny do konkurují a neshodnou se ve vojenské strategii. Britská skupina chce rakety střílet do Ruska a nechce ustoupit k západu, budovat další obranné linie, jak prosazuje ta proamerická.

  1. Použit až desítky střelu HIMARS na každý most je plýtvání. Na Donbasu by byly ukrajinské armádě užitečnější. Zase jednou politické zadání je postaveno nad vojenské strategie? Jako tomu bylo u Hadího ostrova, kde zdá se jeho obsazení tlačí prezidentovi poradci proti vůli generálního štábu.

   1. Re: Manuel

    Vy víte, ho*no, co je to propagace a reklama. Na mrtvoly na Donbassu se*e pes, ale takový spadlý most, to je jiná!!!
    Lupli tam jednadvacet kousků, jistí si svou věcí, a ono

    NIC…

     1. Re: Manuel

      Na Hadím ostrově Ukrové „Hajmrsy“ nepoužili.
      Je potřeba zviditelňovat úspěchy amerických zbraní, nikoli počet ukrajinských mrtvol.

    1. … a Alef nás tady vodí na nudli, že prej by nedoporučoval dělat průzkumný vrty do tahových oblastí ž.b. mostovky a … a jak vidno z Targova videa, Ukrajinci dělaj do mostovek s HIMARSama jeden vrt za druhým a úplně jedno kam a civilisti si mezi těma vrtama klidně jezděj slalom auťákama, jako by se nechumelilo. Jó vážení, ruskej beton a ruská armatura zřejmě maj na háku nějakou EU certifikaci a eurokódy.

     Když koukám na ty vrty do mostů od HIMARSů, jako bych viděl mojí oblíbenou čokoládu Studentská pečeť, kterou teďko tady si klidně dovolí prodávat Nestlé CZ. Já myslel, že most musí spadnout po salvě od Katuší (alespoň tak sem to vídával v kinech, kam jsme povinně chodili na hlubokou orbu prováděnou ruskýma Katušema), ale takový dírky od HIMARSů spíš signalizujou, že Usák, aby se dostal do ceny a svýho obvyklýho zisku, tak do těch raket cpe střelnej prach se slámou v poměru 1:1 stejně tak, jako českej Nestlé do těch čokolád a ještě místo dřívějších 200 gramový čokolády koupíte za tu „fantastickou cenu“ pouze 170 gramovou! A když si někdo na praktiky Nestlé stěžoval, tak taková mladá přeplacená blbka „Pekarová“ z tiskovýho oddělení Nestlé do kamer s vážným ksichtem tvrdila, že „takhle to prej maj Češi úplně nejraději“!

     1. Použité střely HIMARS budou mít zřejmě zpožděnou aktivaci. Je to z toho důvodu, aby při zásahu cílového objektu s betonovou střechou nedošlo k výbuchu na střeše, ale až uvnitř objektu. Ty díry v mostovce jsou jen od mechanického průrazu střelou, k vlastní detonaci došlo až pod mostem. Na některých fotkách a videích jsou vidět i krátery pod mostem.

      1. Re: fn

       Samozřejmě, že soudruzi nastavili zpožďovače, akorát se pozapomněli poptat, v jakých jednotkách tyhle strojky makají.
       Krátery pod mostem jsou jim poněkud k hov*u, takže jsme s velkou pravděpodobností zhlédli instruktážní video, pojednávající o tom, jak výsledky raketového přepadu vypadat NEMAJÍ.

       Jakže se to píše? Faux pas?

       1. Soudruzi, kteri nastavuji zpozdovace, udajne nepouzivaji/ neumi pouzivat SI jednotky, takze chyba v prepoctech palec na centimetr je mozna …. 😀

    2. Šojgu asi notně vytáčí Amíky a spol. Místo aby se zajímal o mosty na Dněpru a jejich HIMARS, tak si klíďo píďo líta Bílýma labutěma u Švédska a Norům ukazuje, jak Labutě dělaj zatáčky.

     A ještě sem někde četl, že si s Čínou s některejma státama Latinský Ameriky v Pacifiku udělá mýrnyx týrnyx manévry.

     To uznávám, to se fakt blbě válčí.

     1. Oznámili, že si udělají to společné cvičení poblíž Nikaraguy.
      Trojka RF+Írán+Turecko oznámili USA, že se má stáhnout ze Sýrie, jinak to stáhnutí budou řešit oni.
      Hezká přetlačovaná, pokud USA couvnou, tak na ně na Blízkém východě hodí bobek už každý a možná se přidají i státy severní Afriky. Pokud USA necouvnou, opět se rozhoří konflikt v Sýrii.
      Dělá to na mne dojem, že RF říká USA, aby přestaly rozfoukávat konflikty na hranicích RF, protože oni mohou udělat totéž.

      1. V této oblasti možná bude horko z jiného důvodu. Izrael už několikrát dokázal, že zabíjení a ničení cílů s odůvodněním vlastní ohroženosti nemá problém, tak po prohlášení, že Írán už umí sestrojit jadernou bombu může na tento stát zaútočit. A hned máte horko víc než v troubě.

    1. Mosty přes Dněpr pod kontrolou RF jsou 3, z toho jeden nevhodný pro těžkou vojenskou techniku. Druhý vhodný je v Nové Kachovce, na hrázi přehrady. Z několika zdrojů vypadlo info, že ruští ženisté si cvičně staví ponton přes Dněpr, ale k dispozici není žádné video. Pokud je to pravda, tak se video objeví, až ho Ukrajinci zničí.

    2. Stridor: vojenský význam to má. Jde ale o efektivitu HIMARS proti mostům. V situaci, kdy je málo HIMARS a na zničení mostu budou potřeba desítky střel, se zdá, že by nadělali větší paseku na Donbasu takových 30 střel rozdělit na 10 cílů než jiní postupně ničit most. Myslím, že generálové by dali přednost těm 10 cílům, i kdyby nezničili všech 10, mohli by bránit opevnění déle. Politik zvolí most, protože se ukáže před světem. Zničení mostu by mělo smysl i za cenu mnoha raket, kdyby velká ofenzíva následovala hned potom. A o tom jsou pochybnosti, že by v takovém rozsahu začala zítra.

     1. Otazka je, jestli Chajmarsy maji ruzne hlavice- tyhle vypadaji na prubojne a nikoliv tristive. Treba je Ukrajinci jeste dostanou? Druhy most je zeleznicni, navic jednokolejny, tedy uzky, tam se dobre trefit jednou raketou na hranici predmosti a mostu, tak je vyrazen.
      Ted koukam, ze Chajmars by mel mit k dispozici 12 typu hlavic, z toho jednu penetrantni na beton. To asi bude pripad toho mostu, pocitam, ze strel nemaji moc a nemuzou si vybirat, zatim.

      1. Navic ja bych tu diru nepodcenoval.
       Osobaky to objedou, tam problem nebude.
       Ale nakladak, nebo dokonce vojenska technika maji desitky tun. Tak uz i takova dira muze znamenat problem.
       Mozna me tu nejaky stavar, nebo Targus opravi.

       1. Re: Třešňák

        Chlape, co sem lezete? Vždyť jste už dávno odkvetl!!!

        Za nulté statiku jsem měl jen rok a více méně jsem ji zdařile ignoroval, protože co se statikou na autech.
        Za prvé nejsem stavař.
        Za druhé nejsem ženista.
        Za třetí nemám určený časový interval na opravu.

        Takže jsem v péééérdeli.

        1. kontrola mostních patek a pilířů
        2. kontrola dilatačních spár a pojezdů, případně ložisek, jejich funkčnost a míra opotřebenosti
        3. stanovení časového harmonogramu
        4. pokud hoří, nahnat k tomu ženisty a havíře. Jedni i druzí mají hydraulické vzpěry, které by pomohly rozložit bodová zatížení v nebezpečných bodech.
        5 . Až se vyztuží a posílí přenos tlaku na podloží, můžete začít spravovat.
        Pokud je „tlak“ ošéfován, úplně vám stačí na díru hodit kus plechu. Plech v mém podání je cca 3 cm tlustá deska z polokvalitní oceli, která díru jednoduše překryje. Až se ohne, je potřeba ji převrátit „na záda“.
        6. Pokud máte čas a chuť, můžete rázy vzniklé při nájezdu na plech zmírnit pryží či plastem s podobnými vlastnostmi. Ideální matroš je guma z vrstveného pancíře nějaké bojové obludy.
        7. pokud máte času více, můžete na ocelové desky, či spíše na opravovanou komunikaci vylít beton s přísadou urychlující jeho zrání. To se dnes dává běžně do jakékoli silniční stavby. Pak uděláte na povrchu zářezy, zalejete gumou, či asfaltem a za týden může banda jezdit.

        Ano, silniční stavař si mne za něco takového dá ke svačině a já tady budu za krále blbců.

 13. Tak zatím vždy , když se k něčemu schylovalo tak Rus mlčel , nechal na sebe kálet, blogeři jančili a pak….
  No a tak to bude i tentokrát. Já mám takový dojem, že už to vlastně začalo když Šojgu předevčírem prohlásil, že je potřeba ničit dělostřelectvo a dalekonosné MLRS.

  Nemyslím si, že Rus bude opakovat stejnou chybu jakou udělal v Buči. Propaganda je na straně Kyjeva a ponechat loajální obyvatelstvo svému osudu by bylo pro Moskvu velkou prohrou a tak spíše věřím té variantě, že v předvečer Ukrajinské ofenzívy začne RF něco svého ve velkém stylu o fous dříve. Proč by jinak přisouvali i pro ně obstarožní Tóčka ? Podle mě jde o to vydržet a řádně se připravit, Ukrajina koncentruje síly a to je pro dělostřelectvo ten nejlepší okamžik kdy spustit.

  Gogo, ten by nám to osvětlil , ale nějak chybí, škoda.

  1. Souhlas. Nemohou si dovolit Cherson opustit. Ale mohou si dovolit nechat na něj střílet. A plýtvat municí, která by byla potřebnější na vojenské cíle. Jako Anglii zachránilo, že vyprovokovala Němce bombardovat Londýn místo letišť. Druhý Luhansk.

  2. Předevčírem se ukrajinskému jedinému povolenému televiznímu vysílání povedlo odvysílat proruské PR.
   Vystoupila občanka Ukrajiny, která hledala informace o svém nezvěstném manželovi – měl se vzdát v Azovstali. Mladá paní popisovala, jak hledala info na Ukrajině, pak s pomocí evropských neziskovek a všichni na ní hodili bobíka. Nakonec se sebrala a přes Rusko odjela na Donbas, kde se setkala s ombudsmankou DNR, která jí po 10 dnech zařídila setkání s mužem. Video ze setkání odvysílal Šarij, tady je jeho druhá část s anglickými titulky https://www.youtube.com/watch?v=unrXJWP6NhI

 14. No, nevím. Podle mne je cílem Ruska zajistit si bezpečnost proti potenciálním útokům z odvěkých invazních směrů, tedy mít dostatečnou nárazníkovou zónu. Pokud by se ruská vojska stáhla za Dněpr, znamenalo by to zvýšené ohrožení Krymu. Vůbec si netroufám prognózovat další vývoj, Západ bude do Ukrajiny valit zbraně dál a dál, ledaže by totálně padla.

  1. Re: Franta

   Pokud mrknete na stránku JP, je tam asi dva dny starý pokec týkající se hlavní fronty této „spjecopjeráciji“.
   Ale je to pro Rusy, nikoli pro Ojropany, kterým velí vrchní písař Fyjalláh. Kudy půjde hlavní bojová linie, my už dávno víme.

 15. HIMARSy dělají do mostu docela festovní díry. Na druhou stranu bych si dovolil tvrdit, že soudruzi u HIMARSů asi čekali úplně jiný, protože daleko mocnější efekt, než zhruba půlmetrové díry skrz beton a armovací sítě a dál už vůbec nic. Přece jen 11 děr je 11 děr, a auta jezdí po mostě dál, jako by se nechumelilo…
  … tak dobrá, uberu. Jezdí, jakoby se chumelilo…

  1. „Najmenej dva HIMARS operujú južným smerom, vrátane Chersonskej oblasti, zvyšok – v Donbase, uviedol pre RIA Novosti zdroj z ruských orgánov činných v trestnom konaní.
   Posádky HIMARS sú podľa neho obsadené vojenským personálom NATO, ktorý bol stiahnutý zo štátu, a strážia zariadenia spojené s PMC Pentagonu.
   Zameranie prebieha cez americké vojenské satelity, pričom NATO Ukrajincom neverí – do ich vlastníctva patrí iba čas štartu a súradnice cieľov.“

   https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=276967&sid=15c516d1ea2858e81480e8e1ede728b2#p276877

 16. Chudak Visingr, jak uz jsem vcera psal, nebude mit na kurvy 😀 😀 I na teto valce se ale ukazuje, ze vyvoj zbrani neni jen tak. Proc Cina nadale treba odebira letecke motory z Ruska, proc jejich kopie maji tretinovou zivotnost ? Desetileti teoretickeho vyzkumu se nedaji jen tak preskocit. Rusove jeste prekvapi. Aniz bych chtel jejich (zejmena tehdejsi) rezim chvalit, doporucuju se podivat na film o boji stihacu ve valce, Leningradske nebe. Stalin je tam zcela upozadeny, je to opravdu o lidech a jejich boji. A z toho dila jde takova energie, ze lze konstatovat jen jedno : Neni sily ktera by porazila Rusko. Byt si to silenci vsech druhu mysleli a mysli ze ano.

  1. Re: hulvát

   Dnes je takový hnusný předmět, jakým byla beze sporu nauka o materiálech, zcela fujky fuj. Kdo by se zabýval nějakým pitomým kusem plechu?

   1. „Sest vagonu s tendrem jelo , pres to jeho mrtvy telo …….podivej se milacku, tys mi k srdci neprirost ,ja te vidim pul a mam te vic nez dost..“…
    Jezdim na kole , nemeju se a chciju na kytky,bojuju s Putinem az sem vecer napul mrtvej a voni odstranujou sankce. Zrada.
    Mne navadeji a ted se dovidam ,ze sami delaji jinak.
    Jeste po vecer s lampou sbiram hmyz.
    6 raket prej na most letelo ,ale jen 5 doletelo a videl jsem jednu asi pul metru diru do mostu. /Dira nedira, furt se natira/….Nebo..
    Co je zajimavy ,ze ukrove utoci na svoje a na svoje uzemi./A co nepritel, nezajem/?
    Co je jeste vic zajimavy ,ze pres ztraty /od 100-do 1000/ denne , porad maji lidi aby drzeli a branili celou dlouhou frontu.
    Pisou ,ze zena jde do kramu neco koupit a druhej den uz ma mundur a je na fronte ,bez ohledu, ze doma jsou nejaky deti. /Asi dost hladovy/.
    Bojujou ,aby se svet zazelenal Zelenskisty..
    Po navsteve Putina v I. ,Libanon prohlasil, ze to tak nenecha. Vede to tam jeden ,co jeste neprohral zadnou valku.
    Straslivy zdruzstevnovani Stalina ,jak to vypada, se odehrava a jeste horsi v Holandsku.
    Dle planu to skonci tim, ze nezbude na zdruzstevneni nikdo.
    Ani zadny pole.
    A uz do zemedelcu strili , jako Masinove. Tak nevim.
    Ale vim , ze se Vidlak stara samou pozornosti ,vo uplne jiny veci nez by mel.
    A cvrlika o ofenzive na Kherson..Spekulace sou na place.
    Blizsi kabat nez kosile.
    Nase babicky to resily navstevou kostela a ze to panbicek ,tak nenecha..
    Kdyz zapadni vlady nevysvetlujou a navic nechteji zradlo pro lidi..Mymo jiny.
    Hymarsove jsou zase na mavani pred ksichtama a na odvedeni pozornosti…
    Jako volby, politicke strany, Bida a Zeli, zima 22-23, Putin atd..
    A jedna dira v moste. /Nebo v hlave/.

    1. Paw: je to velká země. A lidí silné působí média, že za všecko budou odměněni vstupem do EU, která má přinést rychlý blahobyt. Tím slibem ovládají část veřejnosti. Mnohem menší Doněck taky stále verbuje další muže pro separatisty. Bylo to v Kyjevě chytré, že nevyužili nespokojenosti separatistů a lidí tam žijících s Ruskem v posledních letech? Mohli je lákat pryč od Moskvy diplomaticky. Dost mužů tam bojovat už nechce. Místo toho jim nikdy Kyjev jinou možnost nedal. Byly to vždy postoje, že jednat s nimi přímo nebudou a trvají na kapitulaci a ne dohodě. Proč by se potom v Doněcku vzdával i ten, kdo už bojovat nechce, když by skončil u soudu za separatismus? Kyjev jen roky hromadil armádu u linie příměří, ale rozdělit separatisty nabídkou dohody na jádro odhodlaných a na umírněné, to nikdo nevymyslel.

     1. podla mna to nikto nechcel…..USA potrebovali pouzit UA ako antirusko+test zbrani+likvidacia EU ako supera a dotlacenie na kupu americkeho LNG ako +zvyseny predaj zbrani+riesenie ekonomickych problemov USA

    1. To já už ve dvanácti tavil v kamnech zinek a poněkud jsem přehnal teplotu, on chytil
     nádherným modrým plamenem
     a v kuchyni jsme měli vybíleno zinkovou bělobou, což tenkrát každej neměl.

    2. Mám za sebou sovětskou VŠ zaměřenou na počítačový software. Ovšem prvních 6 semestrů do nás také lily technologii výroby a zpracování kovů(včetně fázových diagramů), potom plastů, následovaly základy petrochemie, technické rýsování, pak řízení výroby včetně všemožných kalkulací a harmonogramů, základy účetnictví. Smáli jsme se, že náš obor je devatero řemesel, desátá bída.
     Až nástup do praxe ukázal, jak rozumné to bylo. Po pár měsících praxe mne poslali posbírat info nutné pro analýzu budoucího programu do technologie válcoven. Cosi mi vykládali, papíry s informacemi se snažili předat. Bohužel hned v první tabulce byla chyba. Po mém celkem hulvátském upozornění na ni se totálně změnila nálada. Žádné kuře se skořápkou na prdelce, ale partner. Na setkání s bývalými spolužáky měl podobné zážitky kdekdo, ač jsme dělali v různě zaměřených podnicích, měli jsme základní přehled v daném oboru.

    3. Do mě to na střední a pak na VŠ hustili, že ještě teď to namaluju, i když profesně je mi to k hov…

     Osobně vím jak v TOS byla kalírna a hlavní důvodem bylo, že profíci nebyli po 5 letech, ale po 15 praxe v tom samým oboru, bohužel se prosadilo, že moderní je cestovat z pozice na pozici (odborná), v každé se naučí, když max, tak být průměrný a pak hop na pozicu, kde je zelenáč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.