26 dubna, 2024

Statek s příběhem…

Aneb, Vidlák realitním makléřem…

Přátelé, dovolte mi se trochu zasnít a maličko se vypsat z trochy frustrace, protože obojího naráz se mi včera dostalo. Ne, nebojte se, není to nic dramatického, ale sedí mi to v žaludku, je to blogersky osobní a dneska to musí ven. Včera jsem si od blogování vzal volno, protože se mi naskytla nenadálá příležitost, která ale nakonec nedopadla. Byl jsem malý kousíček od realizace svého dalšího snu a když se to nepovedlo, mám z toho trochu pokaženou náladu.

Ale začnu od začátku. Zajisté si pamatujete na můj předvánoční článek, ve kterém jsem nám všem přál takové ty věci, které bychom si přát měli… mír, přátele, rodinu u jednoho stolu, klid, apod, apod. Mimo jiné jsem tam vyjádři přání, mít doma víc prostoru pro víc hostů a přátel. Stejně tak si jistě pamatujete můj novoroční článek o tom, že mám v západních Čechách ještě dobré kamarády, kteří se mnou třeba politicky nesouhlasí, ale nedělají z toho nepřátelství až za hrob, ba naopak – hned využili mého tehdejšího rozčarování z (bývalých) moravských přátel a začali vymýšlet, jak mi hodit lano, abychom se přestěhovali zpátky.

Psal jsem, že u Mariánských lázní našli takřka ideální nemovitost, kterou mi hned vnucovali, že by se mi hodila… Je dostatečně velká Vidáku, aby ses tam vešel i s rodinou, měla to být zároveň restaurace a penzion, což přesně potřebuješ, abys mohl u zabijaček přijímat hosty, zároveň by tě to třeba i živilo, protože do Bavorska není daleko, umíš německy a turisti by „se jen hrnuli.“ Je tam dost místa na všechno, co máš rád a co tě baví… jen bys už nebyl bodrý Moravák, ale sedlák ze sudet. Tachovsko je víceméně prázdné, jsou tam rádi za každého, kdo tam chce jít, nemovitosti jsou relativně levné, prostě samá pozitiva a sociální jistoty (Kromě toho, že je tamodtud všude daleko. Do školy i do obchodu)

Tak samozřejmě nejsem úplný blázen a jestli někdo na tachovsku rekonstruoval dům a teď ho prodává, tak to má nejspíš svoje důvody… Navíc, je rozdíl stěhovat se na Moravu, když máte dvě malé děti a stěhovat se do Čech, když máte dětí pět všechny jsou školou povinné. Ale… on ten dům byl vážně moc pěkný a já se do té představy zamiloval. Penzion, hospůdka, zabijačky, ovečky, kravka… agroturistika… zemědělství jsem se naučil, tak bych to mohl dělat v méně úrodném kraji…

K tomu navíc se mi ozval jeden můj čtenář, kterého zaujalo, co jsem napsal a oslovil mě, jestli bych mu neřekl nějaké podrobnosti. A tak jsme si psali a psali, až se ukázalo, že by možná skutečně existovala cesta, tento statek získat. Znal se s dalšími lidmi, kteří se v podobném byznyse vyznají, nemají hluboko do kapsy, umějí granty a v neposlední řadě mě také čtou, takže by se třeba dalo vytvořit něco, co by to umožnilo. Proti dnešní jednotné pražské frontě je třeba bojovat jejich zbraněmi. Když oni dělají neziskovky, my musíme také dělat spolky. Když oni všechno táhnou přes různé fondy, měli bychom to dělat také. Jestliže mají oni sponzory, my je musíme také hledat…

Zkrátka a dobře, hlodalo to ve mě hlodalo, vznikaly i nějaké praktické kroky, já naprosto nepolíbený tímto oborem jsem se snažil spolu s dalšími dělat byznysplány a vymýšlel, co je možné a co možné není. Ne, nedával jsem tomu moc velkou šanci, ale bylo to hezkých čtrnáct dní snů i vizí. Předevčírem večer pak nenadálý telefonát – Vidláku, zítra jedeme na jednání, možná bych pro celou tuto akci měl sponzora (respektive sponzory), kteří by to uměli zafinancovat a dalo by se s nimi možná domluvit.

A já najednou neměl pomyšlení něco napsat. V hlavě jsem najednou měl jen statek na tachovsku a chiméru, že by se to třeba mohlo povést. Hlava přepnutá, v noci jsem toho moc nenaspal… a tak jsem si vzal od blogu prostě volno.

A pak to vzalo rychlý konec… To víte, když má někdo dost peněz, tak většinou proto, že si je vědom jejich hodnoty, umí je spočítat a rozumí byznysu. Ukázalo se to, co se dalo čekat. Že taková věc je spíš pro radost než pro byznys. Ano, pokud by někdo takový statek měl a nemusel si ho kupovat, tak by na dva platy vydělal. Ale už by nevydělal na hypoteční splátky. Nebo naopak… vydělal by na hypotéku, ale za cenu druhé práce, která by živila rodinu. I za předpokladu, že by se nějaké sponzorské peníze našly… Jinými slovy, Vidláku, nemůžeš mít obojí. Buď dům a nebo blog. Když budeš blogovat, nevyděláš dost peněz a nemáš šanci to uživit a když nebudeš mít blog, tak nebudeš mít reklamu pro ten tvůj „Franklinův dům.“

A tak jsem se z obláčků snesl zase zpátky na zem. Znáte to, od začátku víte, že je to nereálná blbost, protože takhle svět nefunguje, ale je zapotřebí mít také trochu sny. Někdy jsou tak hezké, že se ještě nechcete probudit.

Ale když už jsem se probudil… není mezi vámi někdo, kdo si něco podobného hledá a má na to, aby to uživil? Docela by mě hřálo, kdybych věděl, že si to nakonec koupil někdo, kdo má načteného Vidláka a bude tam třeba hospodařit vidláckým způsobem. Třeba by se našel někdo, kdo by si ten můj sen převzal… Nebo na tom zkrachoval místo mě. 🙂

Tímto článkem vlastně jen dělám práci za realitku… nemovitost mají vychvalovat oni. Ale on je to fakt moc pěkný objekt. Posuďte sami: Prodej, zemědělská usedlost, 2555 m², Stan – Lestkov | Novis Reality

To jen na vysvětlenou, proč jsem včera absentoval… zítra se zase vrátíme k obvyklým tématům.

459 thoughts on “Statek s příběhem…

  1. Kdyby dal Vidlák odkaz už dříve, ušetřil by čas a nervy na potřebnější věci…. víc hlav víc ví.

  2. Ad: „využili mého tehdejšího rozčarování z (bývalých) moravských přátel“, pokud člověk přijde o přátele kvůli politickým postojům, nejsou to praví přátelé.

    Přátelství stojí na společných prožitých věcech, ať již zážitcích, nejedné zábavě při pivečku, prohánění děvčat, vzájemné nezištné pomoci a nějaké „magii“, ale např. lumpárnách z dětství (i kdopak nám to zapálil les, Vildo? :), a především respektu k názoru druhého.

    A ano, mám kamarády z druhého tábora, ale to vzájemné popichování má meze. Když oni na mě Nerudovou, říkám prima baba, ale co mají znamenat ty kšeftíky, nejen nějaké tutbotituly, ale kancelářské doplňky od manželova kamaráda za statisíce nebo ty smlouvy s jeho právnickou kanceláří. No, uznají že to není křišťálové. A změníme téma.
    Nebo, že jenerál prokázal svou oddanost NATO, doplním, má to asi v krvi, jako druhá generace rozvědčíku kterou ale překvapivě nemají rádi ani sami vojáci a dávní spolubojovníci. Málokdo na MO mu může přijít na jméno, což jaksi vědí, že mám z první ruky.
    A změníme téma.
    No a že je Bureš fuj? Agent jako jenerál. Má 4 děti, z toho jsou půlka cvoci. Má firmu, která žije z dotací, tak jak je ale v EU zvykem. Živí desetitisíce Čechů a Green Deal ji pošle ke dnu i s nimi, dotace- nedotace. Umí jako obchodník dobře několik světových jazyků, až na tu češtinu 🙂 Kromě toho že je darebák, má už ale nějakou politickou zkušenost. Nemá rád Putina, ale taky ví, že válka kazí kšeft všem kromě zbrojovek. Hrabe, a hrabe dost a dost nevybíravě, ale pro sebe a svůj Agrofert, nikoliv pro zájmy někoho, koho ani neznáme a těm zbylým platil kampaň..
    Ne, nemáme ho rádi, ale co nám zbývá?

    1. Nádherně řečeno. A bude to platit, dokud se neobjeví někdo se sebevědomím a charismatem (které z toho sebevědomí plyne) Klause, Zemana, Sládka nebo aspoň Paroubka (Havla nezmiňuji záměrně, tam to bylo dost uměle vytvořené), kdo se neposere a nezačne odvolávat hesla na svých billboardech, když začnou média a protivník kvičet jak podříznuté prase…

    2. S těmi přáteli je to drsné, no. Naprostá většina lidí snese kolem sebe jenom takové lidi, kteří mají přesně stejné názory jako oni sami. V tom musíme žít a uživit sebe a rodinu. Já už začal ostře rozlišovat mezi těmi lidmi, které potřebuji z nějakého materiálního důvodu (třeba šéf a kolegové v práci, majetní příbuzní a pod.) a zbývající lidi, kteří když se na mě naštvou a začnou mě pro mé názory k smrti nenávidět, tak si prostě řeknu, ať jdou do prdele a už je v životě nemusím vidět. Před těmi, které materiálně potřebuju a vím, že mají ostře opačné názory k mým (obvykle to vyřvávají na celou kancelář, při rodinných sešlostech a pod., takže člověk není na pochybách), prostě svoje názory neventiluju. Přítelem pak může být jen ten, s kým se můžete bavit upřimně a otevřeně a on to unese a nezačne vás nenávidět, i když má sám názor třeba jiný. Jak zvyšuju svojí materiální nezávislost, začínám se postupně s těmi, před kterými jsem byl dřív uťápnutý, bavit otevřeně. Přesouvají se totiž do kategorie – buď mě budete brát takového jaký jsem, nebo jděte do prdele, já vás v podstatě nepotřebuju. Přátel mám málo, ale sám nejsem.

      1. Jsou vztahy interpersonální a přátelské. To je rozdíl. Člověk většinou má hodně známých ale jen pár přátel.

          1. Já byla jednou na školení o budování vztahů na pracovišti. Je to celá věda. S lidmi na pracovišti jste denně víc hodin,než se svou manželkou, kterou jste mnohdy léta hledal a vztah nějak budoval. A být s nimi musíte, i když jsou to krávy, řešit problémy i s blbkama,které na to nemaji a poslat někam taky nemůžete, takže se interpersonálními vztahy zabývá celé odvětví psychologie

  3. Vyrostl jsem v nadm. výšce 700m (Jeseníky). Nedozrály tam jablka a švestky vyjímečně. Třešně jsem nosil do školy v září, když byl studený rok. Na rekreaci dobré, na hospodaření ne.

    1. Ano, viděl bych to podobně. Na jižní Moravě je teplo a podmínky pro sedlačení určitě lepší než na Tachovsku. Žít s perspektivou zisku z turistů mi připadá dost riskantní, ovšem jsem stará konzerva.

    2. Kdyby tam byl do 300 m vzdálenosti lyžařský areál a ještě někde v blízkosti údolní nádrž s pěknou plážičkou, mohl by si ten barák na sebe vydělat. Nesměla by vám vadit ztráta soukromí. Cizí lidi pořád v baráku. Zaměstnat celou rodinu. A ještě si někde přivydělávat.
      Znám to. Něco podobného jsem dělal 30 let. A začínal jsem „ve svém“.

  4. Ale toto není o zemědělství ale o dojení dotací (od komunitního centra pro Ukrajince, přes romské folklórní centrum, potravinovou banku a možná i něco na neobdělávanou půdu a stádo ovcí. A postupně to rozdělit a pronajímat vlastním dětem a ty ať čerpají Příspěvky na bydlení, Doplatky na bydlení, Příspěvky na energie, …, dokud neposkládáte 100K měsíčně.

    1. Ano, to je jediný možný a schůdný podnikatelský plán s takovou nemovitostí. To pak můžete být hodně v plusu a hypotéku splatit i předčasně.

      Nesmíte ale současně fungovat jako jedna z prominentních postav hnutí odporu, to se najednou zjistí, že ty dotace a příspěvky na tento typ nemovitosti nelze čerpat (ani přes děti), a kdyby náhodou někdo přehlédl váš „třídní původ a kádrový profil“ a nějakou tu dotaci vám omylem přiklepl, zjistí se následnou kontrolou „řada zásadních nedostatků a pochybení“ a budete šťastný či šťastná, když neskončíte za mřížemi s puncem „zloděje a podvodníka“. Tím budete jen „neoficiálně“, protože, jak mi řekla kamarádka lékařka a volička Nerudové, „sice vás neodsoudili, ale když o tom píšou v novinách, tak na tom přece něco musí být“…

      1. Jestli považujete za prominentní postavu hnutí odporu i největšího dotačního pobírače Babiše, tak naopak, bude to dobrá kvalifikace. A ty hladce jdoucí dotace budou ukazatelem, že hnutí odporu je vedeno žádoucím směrem jako dosud.

        1. Nepovažuji, jak vás to napadlo? Celý ten druhý odstavec je o Vidlákovi.

          Zmátl vás ten příměr s kauzou ČH? Ale ten jen ukazuje, že k tomu, aby se vás pokusili zničit a dostat do krimu, stačí i daleko míň než být v hnutí odporu. Stačí, když nevyjete se smečkou stejným směrem.

          1. Já jsem váš text pochopil.
            Chtěl jsem tím svým vyjádřit skutečnost, že stejně jako Babiš vesele čerpá a je patrně skrze čerpání usměrňovaná jeho politická aktivita, týká se to analogicky i ostatních vesele čerpajících.

            Vidláka jste nazval prominentní postavou hnutí odporu – jestli toto hnutí odporu je pevně přikováno k Andreji Babišovi, tak bych řekl, že takto pojaté hnutí odporu nebude mít problém a prominentní postava takovéhoto hnutí bude moci čerpat nejen dotace, ale i granty.

          2. Neblaznete, vzdyt je to gogo.
            On dobre pochopil, jak jsete to myslel, ale jeste se uplne nevzpamatoval, jak tu ze sebe delal minuly tyden uplneho pitomce teoriemi, jak Basta prevalcuje Pavka v druhem kole.
            Takze tu v posledni dobe jenom provokuje.

      2. Právě naopak. Dotace Vidlákovi velmi rádi dají a potom bude záležet už jen na Vidlákovi jaký zaujme postoj.

          1. Já myslím, že konzument chleba se písničku dárce učí s předstihem, nebo aspoň velmi rychle.
            Kdo si vybere takový způsob živobytí, je srozuměn s podmínkami, byť nahlas nevyřčenými.
            A z hlediska režimu je takový způsob ovládání mnohem pohodlnější, než nějaká hrubá síla. Hrubá síla se používá pro zatvrzelé nebo smolaře, kteří vystoupili viditelně a mohli by jít špatným příkladem.
            Pro režim je napravený kajícník vždy lepší než mučedník a nejlepší je spolupracovník, kterého část společnosti považuje za opozici. To je úplně nejpohodlnější způsob uspořádání.

            Orwell ten princip rozehrává na mýtickém Goldsteinovi, ale v praxi to bývají normální lidé.
            I přes dotace se můžete naučit milovat Velkého Bratra 🙂

    2. Ano ano. „mladý zemědělec“ je dobrý fígl. Pokud žádá o dotace nějaká mladší osoba, tak v některých dotací dostane více. Viděl jsem dodačního čerpače (tráva, trocha sena, ovce), který takto použil mladší holku co s ní žil a ze sebe udělal zaměstnance. A fungovalo jim to nějakou dobu i když se rozešli.

  5. Vidláku,

    „Psal jsem, že u Mariánských lázní našli takřka ideální nemovitost, kterou mi hned vnucovali, že by se mi hodila… Je dostatečně velká Vidáku, aby ses tam vešel i s rodinou, měla to být zároveň restaurace a penzion, což přesně potřebuješ, abys mohl u zabijaček přijímat hosty, zároveň by tě to třeba i živilo, protože do Bavorska není daleko, umíš německy a turisti by „se jen hrnuli.“

    To, co Vám „vnucovali“, je hodně jedovatá vějička. Penzion, hospoda to je dnes povětšinou svrab, bída neštovice. Navíc Tachovsko. Kde nejsou lidi, nejsou hosté, nejsou hosté, nejsou peníze na energie. Polovina hostinských a penzionů na to dojede. Vidím to na Šumavě a to je atraktivnější region.

    Vůbec se netrapte, že to nevyšlo. Naopak. Tancujte, jásejte, vyvalte sud a zabijte čuníka.

    Pokud by to vyšlo, mě by jste asi zakrátko hóódně těžkou hlavu.

  6. Vidláku, nebuďte smutný, že to nevyšlo. Tohle by vás jenom na spotřebě elektřiny sežralo zaživa.

    1. Zpátky k volbám: všimli jste si, že Pavel v úterý zaplnil náměstí v Ústí nad Labem? Přitom v ústeckém kraji Babiš generála drtivě porazil…nikomu to není divné? Asi dobrovolníci Danuše Nerudové…:o)

          1. To „namesti“ znam.
            Ale dotedka jsem nevel, ze je to namesti. Je to takovy placek pred obchodakem.
            Jinak opravdova namesti v Usti nad Labem jsou, 3-4 minuty chuze od toho obchodaku.

      1. Divné to není. Představujete si asi Ústí jako město dělníků a těžkého průmyslu na konci socialismu. Navíc ne všichni lidé „volí podle svých zájmů“. Lidé mají různé důvody proč volit/nevolit toho kterého kandidáta, tak už to konečně připusťme a přestaňme hledat konspirace tam, kde to vůbec není třeba.

        1. Usti nad Labem jako mesto delniku a tezkeho prumyslu…
          Kdeze ty vody jsou.
          Tam uz v devadesatych letech naprostou vetsinu fabrik vybrakovali.
          Treba ten oslavovany Kellner prisel k prvnim miliardam prave tam.
          S jistym Popovicem (komunista) vytunelovali Sklo Union Teplice/Usti.

          Taky se v Usti vyrabely leky a mnoho a mnoho dalsiho.
          Ze Spolchemie je dneska uz jenom mala cast a to ma jeste velke stesti.
          Na druhou stranu se tam zlepsila voda v Labi i vzduch. Ale to je logicke.

  7. Dobře jste udělal, Stan je prdel světa, vozit denně děti do Plané do školy, v zimě to tam bude na teréňák. A ještě se ta díra jmenuje jako Rakušanova strana :D.

  8. Sice by mě už Vidlák neměl ničím překvapit, ale překvapil. Myslela jsem, že absentuje kvůli válečné poradě, ale on se věnoval záležitostem okolo vlastní rodiny.
    A tak, i když je teď trochu zklamaný že to nevyšlo, určitě to zklamání nebude trvat déle nežli ta příjemná naděje, že by to vyjít mohlo.
    Tak trochu se zasnít… Bez toho by byl život nudný a šedivý.
    🙂

  9. Jen jedna technická.

    Bylo by fajn, kdybychom se na alternativě shodli v tom, že na rozdíl od Kavárny nebudeme používat nacistickou terminologii. Pojem „SUDETY“ je nacistický výraz pro pohraniční oblasti naší krásné země, které byly osídleny za dob Přemysla Otakara II. německou menšinou, která se pak následně velmi přičinila ke vzniku druhé světové války.

    Tak zkusme se tohoto termínu vyvarovat, pokut tedy zrovna nebudeme popisovat události počátků II. WW.

    Děkuji za pochopení.

    1. Je to výraz který používali Keltové. Přestal se používat v důsledku sv. války. Pojmenování samo za nic nemůže.

      1. Tak, pokud máme po Keltech nějaké listinné dokumenty, tak prosím, ale myslím, že kromě Kavárenských autorů na Wikipedii toho reálně moc nenajdete…

        Přičemž rento výraz je v kavárenských kruzích velmi oblíbený právě proto, že se jim hodí k přepisování s relativizování dějin.

        1. Přesně.
          Jak někdo začne psát, že je ze Sudet, vždy zpozorním… většinou následuje pláč nad nespravedlivým „vyhnáním“ atd.

          1. Hlavně se po Mnichovu Němečtí sousedi neorientovali jen na pohraničí. Hranice si určili např. kolem Plzně, která má do pohraničí dost daleko. Jedna hraniční čára vedla přímo kolem plzeňské, borské věznice a ta je asi tak 3 km od centrálního náměstí Plzně.

        1. No a i kdyby!!!!!!
          Název = slovo a jenom slovo nikdy nic nezaviní. Slovo bych netrestala. Je to jen vžitý název.

          1. Říká se: Slovo utváří činy, činy utváří zvyky, zvyky tvoří charakter a ten vede náš osud. Já bych slovo nepodceňovala.

            1. To už není pravda. Dneska se to říká takto:
              Kaufland! Rozhodují činy!

              Můžete také říkat
              Kaufland! Moje první volba!

              Podle Kauflandu by prezidentem klidně mohl být Kaufland.

          2. Jan
            1 Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh.
            2 To bylo na počátku u Boha.
            3 Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest.

            Nepodceňujme slova

    2. V Polsku se tento název běžně používá
      Místní názvy, mapy. V Biedronce koupíte „Kielbasa Sudecka“ (Sudetská klobása).

      1. Není problém Polákům zavést i klobásu východopruskou nebo rovnou ruskou.
        Rohlíky z Breslau a kašubské sardinky z Danzigu

    3. Je to běžně používané označení, neboť je potřebné. Ona společnost v Sudetech se dost liší od společnosti v tradičních českých vesnicích. Stejně tak města. To jste si nikdy nevšiml?

    4. Název Sudety používá demokratická cháska z důvodů pruzení vlastenců i používání názvu regiony nás vrací hluboko nazpět.

      1. Jasně, když budeme rozebírat geologii, tak ten sever Česka tak můžeme nazývat, zejména když budeme mít staré mapy nebo jsme staromilci, kteří název Krkonošsko-Jesenická nejsme schopni přijmout.

        Je to asi jak s Árijci a hákovým křížem ne?
        Árjové byli a není důvod při jejich studiu to slovo vynechávat. Stejně tak nevidím důvod se pohoršovat nad hákovým křížem v kontextu např. indické civilizace.

        Ovšem zasazeno do kontextu nedávné historie střední Evropy, to má trochu jiný význam.
        Já nejsem zastáncem aplikace Lex Payne na tyto případy, ale vždycky se proti tomu normálně ohradím ve smyslu, že nechápu, proč dotyčný propaguje nacismus 80 let po jeho porážce.

        1. Uz jste take sensilibizovan?
          Me prijde, ze Cesi pouzivaji nazev Sudety presne tak, jak se ma, to jest v historickem kontextu.
          Neznam nikoho, kdo by pri vyslovovani toho jmena pomyslel na navrat majetku Nemcum.
          Spise bych rekl, ze boj proti dezinformacim prijala i strana, na niz ma byt zakon aplikovan.

          1. Já se s tím setkávám zase jen výhradně v souvislosti s majetkem a lidmi, kteří v té oblasti nežili, ale označovali se tak. Copak německy mluvící Brňané, co se prohlásili za Herrenvolk žili v Krkonošsko-Jesenické soustavě?

            Většinou se ptám, kde v Zemských knihách nalezneme ten „Land“. Třeba Sasko, Sársko… to byly Land, ale tohle?

            Beru to v tomto smyslu jako stoprocentní přihlášení se k německému nacismu.

            U lidí, co tam skutečně žili je to trochu k diskusi. Nevím, jestli se tak skutečně identifikovali, jako například Hanáci. Považuju to za prakticky vyloučené, že by někdo od Opavy měl silné folklorní vazby k někomu od Liberce. Respektive vazby silnější než k někomu z Moravy. Což Morava byla a je Land.

            1. Tedy dovedu pochopit označení Český Němec (tak jim říkala babička), dovedu pochopit, že je někdo z Jeseníků, Krkonoš, Jizerek, Beskyd.
              Výraz Krkonošský nebo Sumavský Němec je trochu divný, Drahanskovrchovinový by byl ještě divnější ať už by to byl Čech, Moravan nebo Němec.

              Neslyšel jsem nikdy například o Českotabulovských lidech.
              https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_tabule

              Geologicky s tím nemám celkem problém, ale není dobré míchat geologii do zemského uspořádání.
              V tomto regionu máme Čechy, Moravu a Slezsko – to jsou země, německy Land. V zemských deskách nebyla a není země typu Krkonošsko-Jesenické subprovincie.

            2. Ja znam nejcasteji hovor, co zacina „byvale Sudety“ a pak uz se mluvi jen o Sudetech.
              Asi zalezi na tom, kde bydlite a kolik je vam roku. A komu fandite.

              1. Jak můžou být geologické útvary bývalé? Tedy v lidském měřítku existence…

                Ano, bývalý Reich.. to je tak na stejné úrovni.
                Jak tu někdo zmiňoval Poláky – tak ti mají zase rádi termín „Polské koncentráky“
                Možná by byli potěšeni i Generálním gouvernmentem.

                U těch vašich bývalých .. o jakou oblast se v těch hovorech jedná a v jakém kontextu? Já se s tím označením potkávám prakticky výhradně jen u postrevolučních aktivistů, většinou přímo lepšolidí.

                U těch zahraničních si dávám větší práci s vysvětlováním, u domácích poměrně rychle upozorním, že Reich 3.0 už není a čtverka ještě nedospěla do té fáze.

          2. Někdy mi diskutéři říkají, že Sudetský Němec bylo takové dobré označení pro lidi, co se cítili Němci v českém prostředí, ať už byli z Jesenicka nebo z Brna.

            Proč ne .. pak máme dnes Sudetské Maročany v Nizození, Sudetské Pákistánce v Británii a Sudetské Turky a Syřany v Německu a samozřejmě Sudetské Číňany v USA.
            Většinou to nechtějí akceptovat, zejména jsou-li občany oněch zemí.

      2. Targusi, to není o politické korektnosti, ale o sebeúctě, o vlastenectví a respektu k těm, kteří si s těmi Sudeťáky užili své.

        1. Vlastenectví a patriotismus je dobrá věc, ale s jednou vadou.
          Mezi zdravým patriotem a škodlivým náckem je tenounká hranice, existuje – li vůbec.

          1. Nesouhlasím, ta hranice je poměrně jasná a zřetelná a je jím šovinismus. Ve chvíli, kdy z lásky k vlasti sklouznete k šovinismu, jste za hranicemi.

          2. Jeden státník z východu (hlavně nejmenovat – říká se mu taky nejtemnější) – řekl, že patriot miluje svůj národ, zatímco nacionalista nenávidí národy ostatní.

    5. Přesně tak.

      Je to obvyklá metoda VelkoNěmců z konce 19. století, kteří si v zemích, kam se v minulosti rozšířili, začali vymýšlet „svoje odvěké názvy“ a začali tvrdit, že to je všechno jejich. V Čechách, Polsku, Holandsku, Dánsku, Francii, … všude to probíhalo stejně.

      Zkuste použít takový nějaký ekvivalent Sudet v Holandsku nebo Francii, a zavřou vás naprosto bez řečí…

      1. Pokud vím, tak Němce pozval do Čech jeden český král, protože potřeboval osídlit neobydlené pohraniční hvozdy. Čechům se tam moc nechtělo, v úrodných krajích se žilo snadněji.
        Zřejmě otužilejší Němci si poradili, postupně vybudovali textilní , sklářský a další průmysl a Sudety se staly bohatým regionem. O to víc později zasaženým světovou hospodářskou krizí.

        1. Tak tohle vždy mi přijde na mysl, když se mluví o pristehovalcich a jak se přizpůsobí a začlení. Ti sudeťáci přišli ve 13. století a nic. A průmysl taky nevybudovali. Ten vybudovali němečtí židé, kteří s osidlováním pohraničí Premyslem Otakarem I. neměli nic společného. A s českými Němci taky neměli nic společného.

        2. Vidíte a já to mám podobně jako Alena Z. Jakmile někdo začne používat nacistické názvy zbystřím!

          A „Sudety“ jsou nacistický název!

        3. Byla pak ještě osidlovací vlna po válce, té třicetileté a potom i nějací migranti z Tyrolska. Ty zase tahali proto, že to uměli na horách s kládami.

          Já si počkám, až Sudetští Turci vyhlásí Severní Turecko, zavedou osmanské občanství, zruší německé školy a místní podlidi pomelou na hnojivo.
          Pak se sousedů zeptám, jak to vidí…

  10. Pane Vidláku,
    Z Tachovska pochází moje žena. Když její rodiče prováděli rekonstrukci domu, tak jim nikdo z regionu nenabídl normální cenu, protože všichni v pohraničí si zvykli pracovat za německé ceny. Z toho plyne to, že řemeslník si raději udělá čas na nějakého Němce, který mu zaplatí víc než nějaký Čech. Ale to je logické.. Normalní trh práce. Takže jsem musel naverbovat řemeslníky z vnitrozemí- a ještě přes známost, aby tam přijeli a splnili jejich požadavky. Toot by čekalo i Vás a rapidně by Vám to zvýšilo náklady. Ta krajina má prostě pech. Jinak je moc krásná.

  11. Jolanda by řekla „Velký špatný“.
    Neuživí se to, a víc než zemědělství, tam bude na několik dalších životů rekonstruování, pokud by bylo za co rekonstruovat..
    Převlečená bída, á propos, nezmiňoval někdo z našich hlav pomazaných, že daň z nemovitosti je příliš nízká?

  12. Znám to. Taky jsem měl takový sen a taky jsem z něho vystřízlivěl po rozumném uvážení. Akorát ten statek byl na opačném konci – Bílé Karpaty. Stará neopravená zemědělská usedlost v kopcích. Pozemek 6 km2, s potokem, studánkou, přímo na česko-slovenské hranici. A taky všude daleko bez pořádné příjezdové cesty. Bylo to před 10 lety, cena 1 200 000. Protože jsme s manželkou plánovali děti, bylo nám jasné, že do toho prostě nemůžeme jít. A nebyla by to žádná agroturistika. Ještě to tak, tahat si do baráku upovykané rozmazlené měšťáky.

      1. Pocházím také z Bílých Karpat, ale ze slovenské strany. Na té půdě by se daly pást ovce, kousek pole obdělat na brambory, s tím, že vysbíráte kamení a po každé orbě vám napovrch vylezou další a budete sbírat znova a znova a znova. Možná ještě krmnou řepu.
        Také pást krávy by bylo možné, ale dost sena na zimu by z té půdy bylo jenom v některý výhodný rok.
        Obilí nízké a řídké. Z ovoce pouze švestky, možná některá odrůda jablek.
        Jedni sedláci z Hané, kde se statky nedělily, se nechtěli smířit s tím, že starší syn zdědí jejich hanácký statek a mladší nebude mít nic. Koupili mladšímu přibližně stejně velký statek v této oblasti. Když se pak združstevňovalo, rád se ho zbavil. Chodila jsem do školy s jeho synem.

  13. Dobře jste udělal, že jste odmítl…
    Znám to sám: člověk si něco vysní, a jakmile začne zkoumat – nezávazně – možnost realizace, vzdušné zámky se začnou bortit, racionalita získává zpět ztracenou půdu; je to často bolestný proces, asi jako když se zakoukáte do krásné ženy, ale velmi rychle zjistíte, že je to strašná 3,14-ča. Běžný proces…

    600 metrů nadmořská výška? To je příšerný život, v takovém Západákově, za koncem světa. Žádná města, žádná turistika, všude daleko. Podnebí hnusné – nevlídno a vlhko, dlouhá zima, jaro chvilku a léto třeba jen týden – když se to blbě sejde. Nic tam nevyroste; kraj, kde „končí chléb a začíná kamení“. Brambory pro pašíka a to ještě málo a blbě. Ovocné stromy? Moc zima… úroda velice mizerná a jen když se „povede rok“.

    Za 9 mega je to bláznivé nejméně na dvakrát až na 9x. Tahle nemovitost nemá cenu ani toho materiálu, který někdo šílený – asi ze sentimentálních důvodů – nacpal do rekonstrukce. I za milion by to bylo drahé…
    Velikostí a dispozicí vhodné leda pro nějakou trapistickou sektu, reálně nemovitost bez hodnoty.

    Žil jsem v dětství na chalupě v Orlických horách, 600+ metrů vysoko v kopcích; a pak bydlel s rodinou pár let – ale jenom jako „druhé sídlo“ v další podobné lokalitě, je to opravdu tvrdý život. Proto tomu je jižní Morava naprostý ráj. Jenže zmíněná „divočina“ v mém případě byla více než vyvážena nádhernou přírodou, byly to samoty uprostřed lesů a kopců. Úplná svoboda, i za bolševika – v lese si člověk mohl dělat, co chtěl. Lov, rybaření, zcela volně… pytlačení tomu nikdo ani neříkal. A nic z toho u téhle nemovitosti není… rychle pryč, kdo uteče vyhraje.

    PS. Slovo „Sudety“ nepoužívejte. Ani Němci to nepoužívají – nic takového totiž neexistuje, žádný takový kraj není a nikdy nebyl. Byl to jen politický pojem z velkoněmecké propagandy – něco nějak nazvete a hned si k tomu vymyslíte 1000-letou minulost. Navíc je to protizákonné, podle platných zákonů… Pohraničí…

      1. Oni ti bývalí přátelé nemuseli být zlí nebo úplně blbí. Ale přesto jejich rady často připomínají doporučení jíst koláče, když není chleba…

        Sám jsem to zažil, když jsem hledal práci ( http://www.www.svice.cz/clanek807-Zpravy-z-bojiste-nezamestnanych-aneb-Individualni-akcni-plan ), kdy dokonce i lidé, kteří mě znali roky a věděli kde bydlím, jaké mám možnosti dojezdu, mi nabízeli takové kraviny, že se mi z toho hlava točila…

        To jsou ti, kteří obvykle žijí tak dlouho v nějakém závětří a blahobytu ( ke kterému přišli jak slepý k houslím, a jsou příliš ovlivněni neoliberální mytologií, kde se stačí jen trošku snažit a všechno jde ), že už úplně ztratili kontakt s realitou…

      2. Jen, co mne zarazilo na první pohled – tepelné čerpadlo, 600m a mimořádně nehospodárná tepelně.
        Ale zkusil jste to. Příště už budete o trochu moudřejší. A jednou to třeba i dopadne.

    1. PS3: V něčem takovém byste se utrápil k smrti, a svou rodinu s Vámi.

      Možná sníte o tom, že byste jako známý bloger – možná časem něco více – nalákal do „statku“ nějaké výdělečné aktivity. Třeba neformální politické „mini-kongresy“, poskytoval nějaký druh „politického azylu“ pro myšlení a jednání a moderoval jakési kompromisy. Nebo pěstoval agro-turistiku: podívej Pepíčku, takhle vypadá kráva a takhle se dojí mlíčko; a tohle není kozička, ale náš zlý kozel bacha utíkej. Koně: hypo-terapii, či nějakou podobnou libtardí lepšolidní podivnost.

      Možná ano… nějaký čas, ale stejně by to časem krachlo a skončil byste na mizině. Tyhle věci jsou nestálé a módní, když si to „všichni zkusí“, zájem náhle opadne, ale náklady jsou fixní a ty Vás sežerou zaživa.

      Kamarád takhle v 90. letech koupil krásný statek na Šumavě, bývalé zemanské sídlo, vlastně venkovský zámek, přestavěný v průběhu věků z původního gotického hrádečku. Kolem další hospodářské budovy… nacpal do toho asi 30 mega, a nakonec ho zachraňovaly „chat srazy“ (tenkrát začínaly sociální sítě, ještě nebyl facebook ani twitter, takže na internetu byly kecací „chat servery“, fóra a kluby).

      Pilným chatováním a manipulacemi – něco jako když píšete blog, ale mnohem silněji – si utvořil jakousi „sektu“ asi 2000 lidí a ti k němu jezdili na víkendové sedánky – z toho restauračním/hotelovým způsobem financoval celou tu bláznivost. Pak tam dělal diskotéky. Potom „středověké“ víkendy a týdny. Srazy motorkářů. … Strašná práce a sotva to pokrylo náklady.

      Navíc se blíží nepěkné věci a první, co lidé oříznou, jsou takovéhle drahé a zbytečné aktivity.

    2. Ten váš poslední odstavec není tak úplně po pravda, Sudetská soustava (zkrácené Sudety) je běžně užívané označení
      z orografického a geologického členění republiky. Dnes je sice oficializovaný jiný pojem, ale že by to bylo zakázáno – to si nemyslím. Politické konotace mohou být ošajstlich ale pojem Sudety v širším geografickém významu je naprosto běžný, dokonce existuje FB skupina „Sudety v proměnách času“.

      1. „Po vzniku Československa v roce 1918 vyhlásili Němci žijící v pohraničních částech Čech, Moravy a bývalého Rakouského Slezska ve dnech 29. a 30. října následující 4 autonomní celky, známé jako provincie, požadující nezávislost na Československu a přičlenění k Německému Rakousku:

        Deutschböhmen, zahrnující severozápad a sever Čech, s centrem v Liberci.
        Sudetenland, zahrnující severovýchod Čech, včetně Orlických hor, severozápad Moravy a západ bývalého Rakouského Slezska, s centrem v Opavě. Mělo rozlohu přibližně 6 543 km² a asi 650 000 obyvatel.
        Böhmerwaldgau, zahrnující jihozápad, jih a jihovýchod Čech, s centrem v Prachaticích. Představitelé tohoto celku deklarovali spojení s Horními Rakousy.
        Deutschsüdmähren, zahrnující jih Moravy, s centrem ve Znojmě. Představitelé tohoto celku deklarovali spojení s Dolními Rakousy. Začínala u Břeclavi (Poštorná) a zahrnovala Mikulovsko, Znojemsko a Slavonicko.
        Mimo těchto čtyřech oblastí stálo Novobystřicko [2], připojené rovněž k Dolním Rakousům. Dále ještě jazykový ostrov Jihlava s 22 okolními vesnicemi.“

        Tedy dle samotných velkoNěmců, kteří chtěli připojení k Říši už v roce 1918, jsou Sudety jen Krkonoše a Orlické hory až k Opavě. Severozápadní ani Západní pohraničí se Sudety nemá nic společného. Přičemž i pojem Sudety se začal používat v této oblasti až koncem 19. století, je to slovíčko z velkoněmecké propagandy.

        Není to běžné označení „orografického a geologického členění republiky“, to přímo lžete.
        Ano, zákázané to je: jako je zakázané používat symboliku nacismu a nacistické pojmy a názvy – Sudety je jeden z nich. Je to součástí čs. zákonů; od roku 1945 několika vyhlášek, v zákoně je to součástí protinacistických a proti-velkoněmeckých paragrafů. Nemám čas hledat kterých konkrétně…

        Ale přes Google a Wiki to samozřejmě nenajdete, tam to už vykopli.

      2. FB skupina „Sudety v proměnách času“ by měla být podnětem k trestnímu stíhání, za používání nacistických pojmů a názvů. Propagace hnutí, vedoucích k …

      3. Samozrejme je to bezne odborne pojmenovani, Rosolozube.
        To jen obcas prichazi takova dejinna obdobi, kdy vas za odborne nazvy nazyvaji lharem a kdyby mohli, tak by i zavreli.

          1. Pardon…které s oblibou používají čeští němcomilci, aby poukázali na „křivdy“, které se hodným Němcům u nás děly (a které musí být napraveny, že, Posselte?)..

          2. Ano, i mne se zda nazev Sudety toxicky.
            Navrhuji zakonne prejmenovani na Pohranicni asistent*ka horske rekreace.

        1. Problem vidim v tom, ze Sudety existuji jen v po/mnoznem cisle, coz pri vyslovovani i poslechu, ci cetbe muze mnohym zpusobit socialni dyskomfort.
          Co treba Sudet*ka ? Anebo rovnou Sudetko?
          I kdyz to zas nezvladnou demokrate.
          Tohle je zatraceny orisek. Rozhodne ty, kteri tohle slovo pouzivaji, bych oznacil za lhare a zavrel. Nejak se zacit musi.

    3. Re: k42

      Zákonný zákaz se respektoval jen do r. 89. A i za komoušů se běžně užíval např. ve výuce dějepisu a v doku-filmech.

      1. No jistě. V dějepise či dokumentárním filmu. Ale jinak basa.
        Ono to nebylo jiné ani jinde – zkuste ještě dnes v Holandsku použít „místní německé tradiční názvy“ (zrovna tak jako řečené „Sudety“ vymyšlené v 19. století), údajně tisícileté, a kriminál máte jistý. Dtto ve Francii, tam mají s Němci také „takový malý problémek“, nejen v Alsasku-Lotrinsku.

        1. Už toho blábolení nechte a smiřte se s tím, že se v obecném občanském styku slovo Sudety vyskytuje velice často. Nejsem urvaný s Posseltových aktivit a Němcům nevěřím kolikrát ani pozdrav, ale opravdu to není, co by mne trhalo žíly.

      2. Navštěvoval jsem gympl ( tehdy SVVŠ) v letech 1963 – 67 a pamatuji se, že jsme se tam dozvídali o horském vrásnění karpatsko-alpinském – v třetihorách (u nás tehdy Tatry, ale i Beskydy) a vrásnění sudetském – v druhohorách (tedy starším, hory nižší a oblejší kolem české kotliny)

  14. Své dělá okouzlení novotou rekonstrukce, ale za styl interiéru (asi i exteriéru (chci věřit, že oklofané omítky nejsou finální úprava)) se bude možná majitel za pár let stydět.

  15. Penzion a hospudka je sen hodne lidi, kteri tam obycejne chodi jenom na navstevu.
    Mam znameho, ktery to provozoval a nakonec nechal jenom ten penzion. Hospudka je dost pracna a hlavne draha zalezitost.
    A penzion mu funguje proto, ze je to na kraji velkeho mesta a hlavni cast prijmu je firemni klientela.

    Coz by v miste, kde je sice krasne, ale lisky davaji dobrou noc, urcite nebylo.
    Na restauraci a profi vareni pro hosty to nikdo neplanoval, v krasne otevrene kuchyni se zdenym sporakem na drevo neni odsavani.

    Fotky jsou krasne, nekdo tam nechal podstatne vic, nez 9m.
    Me se libi i ta krajina kolem.
    Ale podminkou je mit vetsi prijem z neceho uplne jineho a nevyzadujiciho dojizdeni do prace.

    Zachody jsou podle americkeho stylu – 1 pokoj/loznice = 1 koupelna se zachodem. Proto je to otevrene, neni treba s nikym sdilet. Do starych domu v Cechach kde jsou nejake dispozice danne to nekdy moc nejde, proto je tam jeden zachod otevreny, skoro na chodbe, ale to nejspis bude velka koupelna namisto dalsiho pokoje.
    Proste je treba jit s dobou. 1 koupelna+zachod na patro uz je minulosti, nebo pro socky.

    1. Mně je celkem jedno, podle jakého stylu to je, prostě se mi to nelíbí a nevyhovuje mi to. A ve svém domě bych si rád šel s čím chci já, ne „s dobou“ ani podle toho „co si žádají trendy“, „co chtějí trhy“ nebo „čím se baví internet“…

      1. To je vzdycky problem domu kupovanych od nekoho, byt jenom rozestavenych.
        Nekdo chce saunu, jiny zase nahravaci studio.
        Dispozice se tezko meni a je treba vychazet z puvodniho planu.

        Pred lety jsem videl roubenku na Sumave, kde si jeji majitel Cechoamerican naporoucel velkou obyvaci kuchyn v NP1 s velkou koupelnou a zachodem a potom v patre 3 loznice, kazda s vlastni koupelnou a zachodem.
        I architekt se mu to snazil rozmluvit, puvodni plan byl 1 koupelna a zachod na patro. Prece jenom roubenka.
        Ale do toho prece „nikdo nebude jezdit“, byl nazor predevnim amerikanizovanych deti.

        Hlavne se v Cechach nezpomente uskrovnit a setrit, protoze to planeta Zeme potrebuje. Vzkazuje Al Gore, Bill Gates, di Caprio a dalsi ekologicti aktiviste.

          1. Tak jste me po nekolika mesicich primela otevrit novinky.
            Clanek je o japonskem minimalismu a malych bytech v Japonsku. Asi proto je hned na prvni fotce (na japonske pomery) velmi rozlehla loznice v japonskem stylu.
            Kdo ma tohle doma, tak je setskra v baliku. Spis bych hadal, ze je to nejaky drahy hotel.

            A jinak k te „zalibe“ v malych bytech a dokonce bez vany…
            Tady redaktor dela z nouze cnost. Nasli k tomu nejakeho mladeho posuka, Japonce zblazneneho do prace, ktery chodi domu na 5-6 hodin, a proto nic nepotrebuje. Nechce travit cas dojizdenim a vcentru jsou najmy priserne.
            Obcas jsou nekde krcalky, ktere z historikych (ci jinych) duvodu nejdou sloucit do vetsiho. Nekdy to muze byt i dum.
            Ty jsou pak levne. Tomuhle Japonci se tam dokonce nevesel ani zachod, tak ma diru do zeme.
            Lakovat to naruzovo a hledat v tom minimalismus je stejne, jako kdyz zaniceny ekolog Bill Gates lidem radi, aby vice pouzivali verejnou dopravu, ze tim usetri nasi planetu.
            Proste a jasne, jediny duvod, proc tak zije jsou penize. On doufa, ze za par let skudleni a tvrde prace usetri dost penez, a koupi si budto byt blize centru, nebo domek na predmesti.
            Takovych mladych lidi je tu hodne.

            Jinak o bytech bez koupelny jsem slysel, je to ale velmi stara zastavba z levnych materialu nekdy po valce, ktere mizi. Najmy jsou tam smesne. Proc asi.
            Jinak slovem „koupelna“ se v Japonsku automaticky mysli vana, ktera muze byt ovsem i mensi. Takze beznemu Japonci uz prijde „minimalisticke“, ze ma jenom sprchovy kout.
            Vyvody nejakeho sociologa v zaveru clanku jsou stejne odtrzene od reality, jako od podobnych individui v Cechach.
            Nasli par exotu a snazi se z toho delat nejaky trend a hlavne badaji po duvodech.
            Za to jsou placeni.
            Kdyby se podivali do realitky na ceniky, tak by jim to bylo jasne hned a nemuseli by badat. A taky by bylo po penezich.

            1. Já jsem vyrůstala v bytě bez koupelny. Jednou týdně se všichni vykoupali ve vaničce, nejdřív děti, po nich rodiče.
              Někteří lidé chodili do veřejných lázní, tam se mohli za rozumný peníz pořádně vydrbat a třeba si dát i páru. Bylo to počátkem padesátých. Na choleru se neumíralo a dokonce i vší měly děti méně než dneska.

              1. No, na choleru se asi neumiralo, ale zato se umiralo na celou radu dalsich veci.
                Viz prumerny vek, detska a kojenecka umrtnost a tak dale.
                Pokud se komukoli po padesatych letech bez koupelny styska, muze si to dobrovolne doma zaridit.
                Ja radsi vyuziju vydobytku civilizace.

  16. Mně teda na těch současných rekonstrukcích fascinuje, jak se ti lidi, kteří do toho rvou často nesmyslný prachy, nechají zblbnout od architektů, aby financovali jejich sny (míněno těch architektů). Sny dostat se do prestižních publikací s něčím, v čem se reálně nedá žít. Jako učebnicový příklad bych uvedl koupelny a zejména záchody. Všechno to jsou podle fotek polootevřené nebo úplně otevřené haly, ve kterých se přece nikdo nemůže cítit dobře. Podle té jedné fotky snad dokonce sedíte na záchodě na chodbě a od kolemjdoucích vás dělí jen nějaká polopříčka. Po tom samozřejmě touží každý. Akorát musí být krásný, chytrý a mladý. A mít voňavé ho.no…

    1. Nebo módní stěny z hladkého betonu. Já bych se tam bál….
      A všiml jste si, že v těch chladných interiérech z dílny architektů skoro nikdy nejsou knihovny?

      1. Vůbec jsou to často taková mauzolea, jako by tam člověk měl jen přijít na návštěvu, na nic nesahat, nesedat, nelehat, chodit jen po vyhrazených trasách… dokonale sterilní.

      2. Pokud je ten beton světlý, dá se to přežít. V Čeladné je u golfového areálu hotel s chodbami v hladkém betonu skoro černé barvy.

        U vjezdu dva nezbytní lvi v nadživotní velikosti.

        1. Re: LP

          Černý cement jsem vozil až z isrijské Puly. Jestli to je opravdu tento matroš, tak potěš koště…

    2. Záchody jsou nízko, o 3-5cm. A navrhnout vzduchové čerpadlo pro takovou stavbu (“G” podle PENB) je trestuhodné. To je na arbitráž.

      1. Zrejme pro majitele ucty za elektrinu nebyly problem?
        Pozadavek byl zrejme neco automatickeho. Plyn tam neni, ostatni paliva (uhli, drevo, nafta, pelety) nejsou plne automaticka, vyzaduji minimalne obcas trochu lidske lasky.
        TC (zadotovane?) je vychodisko. Ja bych vzduch ale taky nechtel.

        Bez venkovni izolace to je G, ale podle me je izolace to, co uz puvodni majitel nestihl, a ceka na noveho majitele.
        Jak je vyresena hydroizolace neni videt, ale doufam, ze ano, jinak by to muselo uz plesnivet.

        1. Nejsem expert, ale na takovou stavbu mi to čerpadlo připadá silně poddimenzované. Já mám skoro stejně velké k bazénu.

          1. Strecha je pekelne kratka, to je pravda.
            Ale interiery jsou hotovy, takze zbyva pouze moznost izolace zvenku.
            A bez izolace to bude a/ mrazirna b/ cerna dira.
            Energie byly drahe uz v dobe, kdy to zacli opravovat.
            Navic provozovat TC vzduch v dome kamen+cihla bez izolace?
            No kazdy podle sveho gusta a penezenky.

    3. Ve většině těch šíleností žít samozřejmě nejde…

      Do Čech kvůli podnebí – nutnosti po většinu roku topit – nepatří stavby jako v Karibiku a otevřené, propojené interiéry jako v jižní Kalifornii nebo Mexiku… Propojený obývák s kuchyní a dalším pokojem, to celé ještě do otevřeného patra? Takového architekta by měli bez milosti nabodnout na kůl a veřejně vystavit… U nás musíte mít místnosti oddělené dveřmi, kvůli topení a aby netáhlo. Menší pokoje a nižší stropy, jinak v tom chcípnete.

      1. To je tezke.
        Puste si televizi, nebo youtube.
        Kazdy, kdo neco znamena, nebo kdo nechce byt za socku, ma bydleni s velkymi a otevrenymi prostory. Velkoplosna okna samozrejmosti, topeni/chlazeni se resi klimatizaci.
        Nejde jenom o bydleni bohacu, je to stejne i u stredni vrstvy, ktera chce bydlet, jako ti bohati.
        Nizke stropy, dvere a male mistnosti jsou symbolem neuspechu, nebo stareho zaostaleho venkova.

        Samozrejme velka cast spolecnsti tak vubec nezije, ale to jsou ti hloupi, lini… a vsak vite, jak se jim v Cechach rika a zaroven kdo jim tak rika.

        Protestovat proti plytvani a neekologickemu pristupu v USA a na zapade je zbytecne, protoze vsichni vedi, ze v Americe je Elon Musk, ktery rozjel masovou vyrobu elektroaut, ktera nepotrebuji ten odporny benzin a jsou tedy ekologicka. Dale pak ma firmu na solarni tasky, takze i tu elektrinu si vyrabi cistou.

        1. Souhlas. Prostě šílenci a vypatlanci v praxi: jenže srážka s realitou dříve či později přijde.

          Moje současná žena v takové dementní lepšolidní familii vyrostla: nikdy neměli v novém domě více než 18°C, protože napřed se ukázalo, že to architekti špatně spočítali a stavební firma ošidila, takže tepelné izolace baráku jsou horší a topení silně poddimenzované. Když to polepšili tepelnými čerpadly, tak se zase ukázalo, že elektrika je fakt docela drahá – už před lety, ještě než to dospělo k dnešním bizarnostem – zkrátka nikdy neměli nebo nebyli ochotní dát dost peněz na topení, aby měli ty své otevřené ratejny k žití. Dáte většinu peněz a 20 let života s hypotékou za hrozný život? Jen aby to lepšolidně „dobře vypadalo“, máme to taky, hurá? Ani ubožáci z ruky do huby v nájmu nežijí takhle strašně, to by jim třeba sociálka sebrala děti…

          Otevřené prostory vedou k tomu, že nikdo nemá soukromí a v takovém baráku se nedá nic dělat. Kromě krátkého období, kdy děti jsou předškolní a je fajn, že na ně je „furt vidět“, je to šílenství k nepřežití. My Češi nejsme tak „společenští“ jako jižní národy – potřebujeme soukromí a možnost se stáhnout do samoty a soustředění. Takové bydlení je za trest.

          Něco jako korporátní otrokářství v „open space“ firmách. Když jde o něco aspoň trochu tvůrčího, třeba nějaké IT, výsledkem takového managorismu je katastrofa – protože nikdo nemá dost soustředění a klidu na tvůrčí práci, lidé mají furt sluchátka a ohlušují se muzikou, případně časem začnou buď chlastat nebo fetovat; nebo aspoň žerou prášky, protože to jinak nejde psychicky vydržet. A výsledky jsou všude kolem nás: počet chyb narůstá, nové systémy fungují hůře a hůře, úroveň všeho klesá…

          Taková společnost si zaslouží vymřít, o tom žádná.

  17. Je to moc načančaný, kdo ví co pod tím vápnem je. Vypadá to jako naoko, nic solidního.Už z venku je to jaksi divné. Navíc všude daleko, kde děcka škola. Kdyby to bylo tak výhodné a dobré – kvalitní, ani byste se o tom nedozvěděl. Ju a takové šalandy vytápět uff a v dnešní době…..

    1. Na videu jsou vidět OSB desky na izolaci stropu 2NP – to je difuzně uzavřená vrstva, s nebezpečím kondenzace v izolaci. Pryč od toho. Zkrácená odpisová doba stavby.
      U kamenné stavby je vždycky potíž s vodorovnou hydroizolací stěn. Podřezat obtížně, je tam osmoza? A nadmořská výška 600m, oblastní teplota -17°, dlouho sníh, větrná oblast. Zlatá jižní Morava.

  18. Stan je osada kousek za koncem světa. Kamkoli je daleko a od kdekoli je také do Stanu daleko. Snad jen z Lestkova ne. Rychle pryč!
    Ještě drobná poznámka, neznám žádného z mých kamarádů, místních Němců, který by používal termín Sudety a žádný není Sudetský Němec. To je pro ně politický pojem, ne regionální. Jsou to Egerlanďáci případně Krušnohorci – ti dál na východ, hrdí na svůj kraj. Dnes za Egerland považují území Regio Egrensis

  19. Jestli jsem to dobře pobral, tak jen 25 arů?
    Řekl bych, že to je k uživení sedmi krků zoufale málo. Ale nejsem jedině pravý zeměhryz a neumím dotace.
    Druhá věc je, jak dlouho nám ty dotace ještě pojedou.
    Co se týká umístění – naprosto ideální lokalita pro fanouška motorkaření (čti bezcílného ježdění tam a zpět) a to je asi tak všecko.
    Podle mapy bych řekl, že bude i problém s vodou, proto ta vrtaná studna.

    Závěr – ten kauf je buď pro:
    A/ totálního pomateného hejla, anebo
    B/ řízka s kapsami narvanými penězi, které někde někomu ukradl a za chvíli ho začnou všichni hledat, případně pro
    C/ magora toužícího po fyzickém i psychickém sebezničení formou jedné práce na 8 hodin a druhé práce na ten zbytek do průměru 400 odmakaných hodin měsíčně.

    Být k tomu dalších aspoň 100 hektarů lesů nebo aspoň poloúrodných polí, případně nějaký potenciální lom či štěrkovna, asi bych moc neuvažoval. Ale tohle a navíc na hypo fakt ne.

    1. Vidlak ma v usich volani rodu, ale tohle nerealisticke doporuceni by mu melo byt varovanim.
      Kdyz uz, tak by si mel najit neco tam u nich, z techhle navratu je vzdycky jenom zklamani.

  20. Nejsou k tomu pole. (ani les)
    Na meruňky bys musel zapomenout, asi by tam šly brambory a obilí.
    A Je to tak velký, že bys musel založit vlastní církev (sektu, společenství, sdružení…) a mít v něm tak 30 oveček, co by ti s tím pomáhali. (co by na tebe pracovali)
    Dobřes udělal, žes to nevzal.

    1. V nedalekém Štokově byla protiletadlová baterie.
      Dvě „ještěrky“ s kanónovým dvojčetem na nástavbě, bydlení v bývalé škole, od rozbřesku do soumraku hlídka na „špačkárně“ nebo u kanónu, hezky u panbíčka za pecí, obchod a hospoda přes cestu…
      … chtěl bych se tam ještě někdy podívat…

      1. Ještěrku jsem mohl koupit před 15ti (20ti?) rokama.
        Najeto 200 km, laufy zneschopněny naříznutím, ale už zavařeno.
        U Přerova.
        Za 60 000,-Kč, nakonec jsem se nerozhoupal.
        Občas bych s ní jel na nějaký letecký den, jinak by jen stála na dvoře, laufy otočené na souseda 🙂

  21. Za devět míčů? Ekvivalent 2+kk v činžákové novostavbě, Praha Jinonice. Pro představu.
    Jinak starost(k)a by tam asi přátelství s vidlákem ani jeho paní z politických důvodů nerušila, podle výsledků (ať to nehledáte Bába 62, Pávek 16, Bašta 10, Čapuše 7, Hilšer čistá nula). Zřejmě slušnej oddíl.

      1. To mě jen tak napadlo, co by bylo nutné prodat pro takovou „cestu z města“. Jinak si to myslím stejně, jako zatím většina: dobře tak, že to nedopadlo. Dalším aspektem jsou sousedi a jejích výrostci, dostupnost obchodů, školy, doktora, … nutnost dvou aut, … a potom, kdo by do takové … dálky jezdil, jen tak si popovídat.

  22. Budte rad, Vidlaku, ze vam to nevyslo. 90% ceny nemovitosti dela poloha, ne stav objektu a tenhle barak, stisneny mezi sousedy a v miste, kde lisky davaji dobrou noc, neni dobre umisten. Ne uplne spatne, ale rozhodne ne uspokojive.
    Renovovan je krasne, o tom zadna a jako objekt je moc hezky, ale pozice se mi vubec nelibi.
    Za polovinu ceny bych mozna zacal uvazovat, ale bydlet bych tam nechtel. V tomhle pripade opravdu- chudaci deti!
    Tohle neni vase promarnena prilezitost, ale odstoupeni od nevyhodne koupe.
    Gratuluji!

    1. Namatkou jsem sahl do zemedelskych usedlosti a hned prvni na me vyskocila tahle:
      https://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/zemedelska-usedlost/listany-lipno-/1182463052#img=0
      Kousicek od Plzne (20 km), na kraji vesnice, les kousek, prehrada kousek, vetsi pozemek…
      Barak sice neni tak nacincany, ale prijde mi uplne v poradku.
      A za pulku ceny Tachova.
      Sice nevim, kde je tady cert zakopan, ale take to sem nedavam jako doporuceni, nybrz jako priklad.

      1. Ze jo?
        Uroven renovace je neadekvatni tomu silenemu umisteni.
        Me to prijde, ze si milionar z cireho sentimentu rozhodl zrenovovat svuj rodny dum a ted mu doslo, ze udelal blbost.
        5-ti milony preplacet nepotrebnou, prehnanou renovaci neni rozumne.
        Tady se v turistice podnikat neda a diky umisteni to neni ani sidlo. Je to predrazeny kockopes, navonena bida.
        Jeste opravim svuj vstup nahore: poloha nemovitosti nedela 90% ceny, nybrz jeji hodnoty. Proto realitni makleri foti vetsinou interiery a venku si davaji velky pozor, aby nezabrali okoli 🙂
        U tachovske usedlosti si chybne mysleli, ze interier prebije polohu, ale to netusili, ze narazi na selmu sedlaka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *