30 ledna, 2023

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


1 935 thoughts on “Tribuna

 1. Neděle, 29.1.2023:

  II. Rusnext

  1; Ukrajinské ozbrojené síly zahájily raketový útok na most v Záporožské oblasti, při kterém zahynulo pět lidí. Podle předběžných údajů zahynulo pět lidí a čtyři byli zraněni v důsledku raketového útoku ukrajinských jednotek na železniční most ve Svetlodolinském v Melitopolské oblasti.

  2; USA podporují kyjevský režim kvůli velkým ukrajinským zásobám titanu, píše Newsweek. Ve Spojených státech a v přidružených zemích probíhají snahy identifikovat, prozkoumat a využít obrovské ukrajinské zdroje ve formě kovu, který je kritický pro vývoj nejpokročilejší vojenské technologie.

  3; Média: Zelenského plán zmocnit se Krymu je šílenství a mohlo by se změnit v jadernou válku. Plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na obsazení Krymu je neuskutečnitelný, ale mohl by vyvolat jadernou válku, napsal šéfredaktor amerických konzervativců Rod Dreher.

  4; Kyjevský režim vylepšuje letiště v očekávání bojovníků ze Západu. Řeč je o americkém F-16 Fighting Falcon nebo francouzských Mirage a Rafale.

  5; Útoky na objekt ministerstva obrany neovlivní plány na vývoj atomu. Uvedl to ministr zahraničních věcí islámské republiky Hossein Amir Abdollahian. 2

  6; Moskva považuje ostřelování zdravotnických zařízení v LLR ukrajinskou armádou a zabíjení civilistů za vážný válečný zločin.

  7; Média: Francouzi si stěžovali na nutnost šetřit na teplé vodě. Obyvatelé Francie jsou podle France 3 nuceni šetřit na energiích kvůli prudkému zvýšení tarifů za plyn.

  8; Náměstek ministra zahraničí Ukrajiny požadoval ponorku z Německa. Německo by mohlo poslat Ukrajině jednu ze šesti ponorek třídy HDW 212A, které jsou ve výzbroji Bundeswehru, řekl v neděli 29. ledna bývalý ukrajinský velvyslanec v Německu a nyní zástupce šéfa ukrajinského ministerstva zahraničí Andrej Melnik.

  9; Izraelská armáda vyšle dvě společnosti na posílení policie v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. Dvě roty izraelských obranných sil půjdou do Jeruzaléma a řady oblastí na Západním břehu, aby posílily místní izraelské policejní jednotky. Oznámila to v neděli armádní tisková služba.

  10; Italské zpravodajské služby varují před rizikem teroristických útoků anarchistů. Anarchisté představují hlavní hrozbu pro národní bezpečnost Itálie, hrozí nárůst počtu teroristických útoků, ministerstva a věznice by měly být považovány za zvláště zranitelné cíle.

  11; WSJ: Západ se obává schopnosti Ruska vyhrát jakýkoli vleklý konflikt. Nárůst vojenské pomoci Ukrajině souvisí se západními obavami o schopnost Ruska zvítězit v jakémkoli vleklém konfliktu zaměřeném na opotřebování protivníka.

  12; Velvyslanec Palestiny v Moskvě oznámil plány ministra zahraničí kontaktovat Lavrova. Palestinský ministr zahraničí Rijád al-Málikí hodlá v neděli kontaktovat ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ohledně situace v zóně palestinsko-izraelského konfliktu.

  13; Scholz označil Washington za garanta bezpečnosti EU. Spojené státy americké jsou garantem bezpečnosti Evropské unie. S důvěrou to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

  14; Maria Zacharova jedním obrázkem zesměšnila finského ministra zahraničí Haavista. Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova jednou fotografií dosadila na jeho místo finského ministra zahraničí Pekku Haavista. Rozhořčila ji slova politika o incidentu s koránem. Jestli jsou důkazem podílu Ruska na incidentu kontakty pachatelů na Rusko, pak i společná fotografie Haavista s Lavrovem může být takovým důkazem proti ministrovi.

  15; Více než 40 % celého území Ukrajiny je zaminováno v důsledku války, píší média. Více než 40 % celého území Ukrajiny je zaminováno v důsledku nepřátelských akcí, uvedla britská televizní stanice Sky News s odvoláním na odborné odhady.

  16; Stojí za izraelskými útoky na Írán USA? Dnes v noci došlo k úderům na továrny na drony a rakety a další vojenské továrny v Íránu. Hoří ropná rafinérie.

  17; Ozbrojené síly ostřelovaly vesnici v Kurské oblasti. Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt řekl, že ukrajinské bezpečnostní síly střílely na vesnici Krasnookťabrskij, okres Gluškovskij.

  18; Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo izraelský útok na Írán. Ruská ambasáda v Íránu v neděli vydala oficiální komentář k nedávným izraelským náletům dronů na cíle v republice.

  19; Státní duma hovořila o nových zákonech, které vstoupí v platnost v únoru. V únoru vstupuje v Rusku v platnost řada nových zákonů, projednávaly se ve Státní dumě. Seznam těchto zákonů je zveřejněn v kanálu Telegram dolní komory parlamentu.

  20; OSN a MVČK jsou povinny vyzvat Ukrajinu k dodržování Ženevské úmluvy. Moskalková poznamenala, že ukrajinská armáda hrubě porušila článek 18 Ženevské úmluvy na ochranu civilistů za války.

  21; Vjačeslav Volodin: Yankeeové musí pryč. Osvobozením pro občany Ukrajiny a slovanských zemí od amerických kolonialistů se stala speciální vojenská operace.

  22; Expremiér Itálie: Země EU mají na ukrajinský konflikt různé názory. Navzdory všeobecné evropské dohodě o podpoře Ukrajiny je vize konfliktu a východiska z něj pro evropské země odlišná.

  23; Scholz hodlá s Putinem nadále komunikovat telefonicky. Telefonické rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou důležité a měly by pokračovat. Noviny Tagesspigel to oznámil německý kancléř Olaf Scholz, informuje dnes 29. ledna agentura TASS.

  24; Írán zasáhly izraelské drony. Výbuch v jednom z íránských vojenských výrobních zařízení je výsledkem útoku bezpilotních letounů. Oznámila to dnes 29. ledna agentura TASS s odvoláním na agenturu IRNA.

  25; Peskov vysvětlil klasifikaci údajů o situaci v ruské ekonomice. Ti, kteří se podílejí na rozvoji hospodářské politiky Ruské federace, mají přístup ke všem potřebným údajům, protože širší spektrum informací není k dispozici kvůli hybridní válce západních zemí proti Rusku.

  26; Írán zasáhlo silné zemětřesení, více než 800 zraněných a tři mrtví. Píšou o tom místní média s odvoláním na guvernéra provincie Mohammada Sadegha Motamedyana.

  27; Ex-velvyslanec Ukrajiny Melnik požádal Německo o převoz ponorky do Kyjeva. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnik se obrátil na německé úřady s žádostí, aby Kyjevu poskytly ponorku.

  28; Ozbrojené síly Ukrajiny popírají obsazení Blagodatného „hudebníky“. Nacionalisté navíc opakují, že ozbrojenci údajně odrazili útok na Sol, který „orchestr“ podnikl před dvěma týdny.

  29; Útočník, který napadl manžela Nancy Pelosiové, se omlouvá za „nedokončenou práci“. Dvaačtyřicetiletý rodák z Kanady David DePape, který napadl manžela bývalé předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi Paulové, se omluvil za „nedokončenou práci“.

  30; Severní Korea varuje USA před důsledky lhaní o dodávkách zbraní Rusku. Spojené státy americké by mohly čelit dopadům, pokud se budou nadále šířit nepravdivé informace o obchodu se zbraněmi mezi Ruskem a Severní Koreou.

  31; Šéf Totalu předpověděl zhoršení plynové situace v Evropě v roce 2023. Situace se zkapalněným zemním plynem (LNG) v Evropě by se mohla v roce 2023 zhoršit, předpověděl Patrick Pouyanne, šéf ropné a plynárenské společnosti Total ve Francii.

  32; Argentina nepošle zbraně na Ukrajinu. Argentinský prezident Alberto Fernandez řekl, že země se nechystá převézt zbraně na Ukrajinu. Dodal, že to nehodlají udělat ani další latinskoamerické země.

  33; Nezůstane nic: Expert nazval typy úvěrů, které mohou zruinovat. V určitých situacích může půjčka pomoci, ale ne vždy bude její vyřízení vhodné.

  34; Maďarsko obvinilo Ukrajinu z nedodržování práv národnostních menšin. Vedoucí kanceláře maďarského premiéra Guyash navštívil Ukrajinu a požadoval dodržování práv národnostních menšin

  35; Ve volbách byla manželka označena za Bidenovu „tajnou zbraň“. Bloomberg ve volbách v roce 2024 označil Bidenovu manželku za svou „tajnou zbraň“.

  36; Tálibán přikázal afghánským univerzitám, aby neumožňovaly dívkám skládat přijímací zkoušky. Afghánské ministerstvo vysokého školství nařídilo univerzitám, aby zabránily dívkám skládat přijímací zkoušky.

  37; Pentagon je nucen převést stíhačky F-16 do ozbrojených sil Ukrajiny. Pentagon se stále více přiklání k možnému přesunu amerických stíhaček F-16 na Ukrajinu. Konečné rozhodnutí v této otázce však ještě nepadlo.

  38; Argentinský prezident Alberto Fernandez řekl, že země se nechystá převézt zbraně na Ukrajinu. Dodal, že to nehodlají udělat ani další latinskoamerické země.

  39; „Orchestr“ obsadil osadu Blagodatnoje, která se nachází západně od Soledaru. Podle vojenských zpravodajů nyní probíhá očista. Kontrola nad Blagodatným poskytuje v Arťomovsku strategickou výhodu.

  40; Ozbrojené síly Ukrajiny zaútočily na budovu okresní nemocnice ve vesnici Novoajdar v Luganské lidové republice.

  41; Ukrajina oznámila, že je připravena utratit 544 milionů dolarů za drony. Ministerstvo obrany Ukrajiny letos plánuje vyčlenit z rozpočtu asi 20 miliard hřiven (544 milionů dolarů) na nákup bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) pro ozbrojené síly Ukrajiny.

  42; Šéf amerického ministerstva financí varoval před katastrofálními důsledky platební neschopnosti v zemi. Údajný default v USA, jehož hrozba je v zemi stále reálnější, povede k ničivým následkům a naprosté katastrofě v ekonomice. Oznámila to 28. ledna americká ministryně financí Janet Yellen.

  43; Příbuzní z brigády územní obrany poražené u Soledaru se odvolali k úřadům Ukrajiny. Příbuzní ozbrojenců 116. brigády územní obrany z Poltavy natočili videovzkaz ukrajinským úřadům s žádostí o navrácení vojáků z frontové linie k lékařské pomoci.

  44; Západní zásoby zbraní se každý den vyčerpávají, varuje estonské ministerstvo obrany. Estonský ministr obrany Kusti Salm poskytl rozhovor americkým novinářům ve Washingtonu – a jeho slova jsou v rozporu s propagandou spojenců jeho země v NATO.

  45; Všichni lidé z nemocnice v Novoajdaru byli po útoku ozbrojených sil Ukrajiny evakuováni. Pracovníci ministerstva pro mimořádné situace trosky rozebírali. 14 lidí bylo zabito a 24 dalších bylo zraněno.

  46; Vysloužilý generál Petr Pavel získal v českých prezidentských volbách 58,3 % hlasů. S odvoláním na údaje Českého statistického úřadu po výsledcích zpracování 100 % hlasovacích lístků to uvedla agentura ČTK.

  47; Saúdská Arábie varuje Palestince a Izraelce před eskalací. Saúdská Arábie varuje Palestince a Izraelce před další eskalací kvůli pátečnímu útoku na synagogu ve východním Jeruzalémě.

  48; Poslanec Zakarpatska zveřejnil mapu regionu v barvách maďarské vlajky. Poslankyně Zakarpatské oblastní rady Judyta Petei zveřejnila mapu regionu, jejíž část se chlubila v barvách
  maďarské vlajky. Řekli to novináři místního vydání „Mukačevo.net“.

  49; Trump zahájil kampaň. Svá první dvě kampaňová shromáždění má naplánovaná na 28. ledna v New Hampshire a Jižní Karolíně.

  50; Americké ministerstvo financí se obává státního bankrotu s katastrofálními následky. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellen.

  51; Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o dopadu ozbrojených sil Ukrajiny na nemocnici v Novoajdaru.

  52; Ukrajina zváží bojkot olympiády kvůli přijímání ruských sportovců. Uvedl to olympijský vítěz v řecko-římském zápase poslanec Nejvyšší rady Jean Beleniuk.

  Zdroj: rusnext.ru

 2. Neděle, 29.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Silné záběry: Ruské vzdušné síly zničily v noci soustředění sil Ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožské frontě. Přesný zásah hlavicí střely o hmotnosti 317 kg vyhazuje do vzduchu ukrajinský opěrný bod.

  2; Bitvy u Marjinky: 5. brigáda ničí nepřátelská opevnění. Chlapi pracují hladce a profesionálně při navádění pomoci dronů.

  3; Newsweek: Americké bitvy o ukrajinský titan. Ukrajina je jednou z pěti zemí světa produkujících koncentráty titanové rudy.

  4; Německo nepřevede stíhačky na Ukrajinu, aby „nezvyšovalo sázky“. Berlín se chce vyhnout možné eskalaci mezi NATO a Ruskem.

  5; V Německu se moderátorka omluvila za slova o sovětských vojácích. „Ve vysílání jsem to špatně pochopila. Takové chyby jsou v živém televizním vysílání nepřijatelné, ale stávají se“, “napsala Lefeldt. Šlo o záměnu Rudé armády s německou levicovou formací „Frakce Rudé armády“.

  6; V Arťomovsku nalezena zohavená těla cizích žoldáků. „Dnes v Bachmutu nalezly jednotky PMC Wagner těla s useknutými hlavami a rukama,“ řekl Prigožin.

  7; USA slíbily dodat tanky Ukrajině, jen aby k tomu dotlačily Německo, píše Washington Post. Článek analyzuje klíčovou, avšak nejednoznačnou roli Spojených států v tomto veřejně sledovaném procesu.

  8; „To není náš konflikt.“ Němci podporují Scholzovo nečekané prohlášení o Putinovi. „Ukrajina hraje zákeřnou hru vtažení NATO do zástupné války s Ruskem. Německu by mělo být jedno, co dělají ostatní země.“

  9; Zemřel tvůrce kocoura a mamuta Leopolda. Ve věku 82 let zemřel klasik animace, výtvarník Vjačeslav Nazaruk.

  10; Íránsko-izraelský konflikt: CIA vstupuje do arény. Destabilizace situace v Íránu probíhá podle klasického schématu CIA.

  11; Lov na „Abramse“ je otevřený: Každý rozbitý tank bude stát 10 milionů. Řekl to umělec Ivan Ochlobystin.

  12; Průzkumníci speciálních jednotek zničili americký obrněný transportér M113 a v něm i posádku. Záběry z nočního střetu.

  13; Ukrajinská armáda zasáhla most v Záporoží, jsou tam oběti. Rána byla zasazena během oprav mostu.

  14; Tankisté ozbrojených sil Ukrajiny dorazily do Británie na výcvik. Ukrajincům zatím kyne jen jediná evropská integrace – jako potrava pro děla.

  15; Ruská armáda rozvíjí ofenzivu ve směru Doněck a Záporoží: ze zprávy ministerstva obrany. Působivé úspěchy při zasahování amerických MLRS HIMARS granáty.

  16; „Lancet“ útočí na americká samohybná děla M109 na frontě v Donbasu. Bojová práce jednotky „Kaskad“ u Ugledaru.

  17; V EU není jednota ohledně Ukrajiny, říká expremiér Itálie. Navzdory celoevropské dohodě o podpoře Ukrajiny má každá země jiný názor.

  18; Je sport odsouzen k zániku? Šokující záběry z Mistrovství Evropy v krasobruslení. Navzdory mnoha sarkastickým komentářům na webu to, co vidí, vyvolává spíše sympatie a politování. Transgender Atikainen nezvládl(a) své demonstrativní vystoupení při zahájení šampionátu. Bývalí muži do ženského sportu prostě nepatří…

  19; „Odvážný“ průlom do obrany Ozbrojených sil Ukrajiny na linii Kremennaja-Svatovo. Vojáci skupiny „O“ ruské armády postupovali na linii Kremennaja-Svatovo.

  20; Následky strašlivého nočního úderu na Ilovajsk z amerického MLRS HIMARS.

  21; Přátelská palba: Ozbrojené síly Ukrajiny zlikvidovaly velitele letecké jednotky svého vlastního letectva. Takzvaná přátelská palba poslala k Banderovi (na onen svět) více jejich soukmenovců, než si dokážete představit.

  22; Budeme zlomeni, ale budeme stát: Dorenko předpověděl dnešní události. Slova sovětského a ruského novináře se v roce 2023 ukázala jako prorocká a znějí jinak než v roce 2015.

  23; „Žádná přímá účast NATO proti Rusku nebude“: Scholz zchladil militantní ministryni Baerbock. Nikdo neslíbil, že nepřímou účast odmítne.

  24; Spojené státy chtějí zvrátit vývoj konfliktu výcvikem ozbrojených sil Ukrajiny v kombinovaném boji se zbraněmi. Státy se to pokusily naučit armádu Afghánistánu a Iráku, ale byly poraženy.

  25; V noci svět udělal krok ke světové válce: co se stalo v Íránu. Zdá se, že situace Spojených států na Ukrajině se dost zhoršila, pokud museli tak náhle zničit všechno s Íránem.

  26; Írán: Počet obětí zemětřesení na severozápadě země vzrostl na 800. Zemřeli další tři lidé.

  27; Bitvy u Gorlovky: „Rapiry“ 132. brigády ničí nepřítele. U Gorlovky probíhají urputné boje, strategické iniciativy se chopila ruská armáda.

  28; Rusko pokračuje v ofenzivě na Arťomovsk, Avdějevku a Ugledar: ze shrnutí Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny. Čerstvá data z přední linie.

  29; Zahájil Izrael vojenskou operaci proti Íránu? Byl zveřejněn přehled nočních útoků. Existují zprávy, že továrna, která vyrábí útočné drony Shaheed, mohla být zničena.

  30; Američtí vojenští vůdci trvají na vyslání stíhaček na Ukrajinu, píše Politico. Stíhačková kampaň uvnitř Pentagonu nabírá na síle.

  31; Rasistickou uprchlici z Ukrajiny chtějí vyhostit z Británie. Britové jsou šokováni střetem s každodenním ukrajinským nacismem a rasismem.

  32; Past na Evropu. Past, kterou Západ připravoval na Rusko, se proměnila ve skutečnou past na evropské země.

  33; Nostalgie po SSSR a statistiky Majdanu. Mnozí už zapomněli, že ukrajinské majdany byly konány pod hesly za sociální rovnost a proti zlodějským režimům.

  34; „No to je neskutečný!“: obyvatel Kyjeva o ukrajinském nacismu. „Tady jsou místní lidé prosyceni celou tou ideologií nacismu.“

  35; Ruští dělostřelci ničí ozbrojené síly Ukrajiny v Marjince. Ruští střelci pomáhají útočit na letadla a osvobozují Marjinku od ukrajinských okupantů.

  36; Klíč k vítězství v SVO. Válečný dopisovatel Alexander Sladkov prozradil, že disciplína je klíčem k vítězství v SVO.

  37; Rusko tlačí a nahlodává: o situaci na frontě. Obecnou situaci s průběhem speciální operace na Ukrajině a na Donbasu popsal politolog Sergej Markov.

  38; Skutečný ruský důstojník: přesvědčený o vítězství, nemilosrdný k nepříteli. Jistý ve vítězství. Respektuje zajatého nepřítele. A zároveň nemilosrdný k nepříteli jako celku.

  39; O hrdinech nového Ruska. Vzpomínka na hrdiny nového Ruska musí být zachována.

  40; Novinář ve válce: s kamerou, ale beze zbraní. Má vojenský velitel právo chopit se zbraně, pokud je jeho země ve válce?

  41; Není nic, co by NATO nyní mohlo nasadit, co by mohlo zastavit Rusy: americký vojenský analytik. Scott Ritter se podělil o svůj názor a prognózy ohledně nadcházející ofenzivy ruských jednotek a načasování konce konfliktu.

  42; Svět není šachovnice pro pobavení amerických politiků, píše The American Conservative. „Nepodřiďte se Americe a Washington bude vždy připraven bombardovat, napadnout a okupovat vaši zemi!“

  43; Šest znaků ukrajinského kryptomilitaristy s ruským pasem. Vyhýbají se logice a vyvíjejí tlak pouze na emoce.

  44; Americký ministr zahraničí chce přinutit obyčejné Američany, aby podporovali uprchlíky. Washington udělal vše pro to, aby se statisíce lidí staly uprchlíky.

  45; Západ dodal mnohem více zbraní, než Kyjev požadoval, a vítězství Ukrajiny není vidět. Nyní nasadí více tanků, pak letadel. A opět to Kyjevu nepomůže.

  46; Intervence USA a NATO přibližuje katastrofický scénář na Ukrajině. V reakci na to může Rusko ukázat vážnost svých vlastních „červených čar“.

  47; Ukrajinská taktika spálené země. Proč je vypálení Ugledaru pro Rusy obrovskou tragédií. „Tarasu Gestapenkovi“ (Ukrajincům) je úplně fuk, co bude dál a co se už děje s Donbasem.

  48; Útočné jednotky z PMC „Wagner“ ovládli Blagodatnoje za Soledarem. Blagodatnoje je pod naší kontrolou, řekl Prigožin.

  49; Americký podplukovník řekl, že Biden a Zelenskij jsou zahnáni do slepé uličky. Území Ukrajiny se brzy stane měsíční krajinou.

  50; Ukrajinci se snaží utéct do zahraničí tím, že se převlékají za ženy. Opravdu nechci zemřít za Zelenského.

  51; Fronta potřebuje pomoc: drony dobrovolných dárců zachraňují životy ruských bojovníků.
  Bojovníci zepředu se na obyvatelstvo neustále obracejí o pomoc, nejčastěji žádají drony Mavic 3.

  52; „Bude to noční můra“: Británie se bojí, že tanky Challenger převezené do Kyjeva budou zajaty ruskou armádou. Londýn se obává, že přísně tajný pancíř tanku padne do ruských rukou.

  53; Polsko předá Kyjevu modernizované sovětské tanky. Dalších 60 tanků zamíří na Ukrajinu.

  Zdroj: rusvesna.su

 3. O jednom čínském dědečkovi, který vlastně ani Číňan nebyl.
  Jmenoval se Vavřín Š. a po rozvodu se za něj provdala jedna babička. Považovala se za něco lepšího a choť diplomata znělo líp, než choť strojvůdce. A v Praze je všechno lepší než v Berouně.
  Diplomat Vavřín měl asi šestipokojový byt s velkou terasou na dobré adrese v Dejvicích.
  Potom přišel Vítězný Únor, Vavřín měl syna z prvního manželství v Kanadě a tak se musel s novou babičkou přestěhovat do malinké dvougarsonky. WC s vanou a miniaturní kuchyňku užívali oba, ale už spolu nikdy nepromluvili. Když šel jeden na WC tak hlasitě práskl dveřmi a nechal rozsvíceno v předsíni , což byl signál pro obyvatele druhého pokoje : NEVYLEJZAT!
  Zhrzená babička trávila hodiny pozorováním žranic a chlastaček na svojí bývalé terase, neb dvougarsonka byla ve stejném bloku a přes dvorky bylo dobře vidět, co tam ti zas@aní bolševici vyvádéjí v jejím bývalém bytě.
  Ne dosti na tom. Choť diplomata musela pracovat v Pražských pečivárnách. Máčela miňonky v čokoládě a skřípala u toho zubama, byl tam hnusný pologramotný mistr.
  V peněžence nosila pečlivě v igelitu zabalený vzkaz, který napsal ten pologramot svým podřízeným : “ Visetřete kerak se mohl pitel stratit!”
  Vždycky když jsem přinesla ze školy další pětku, tak mě bouchla do zad a dala mi před oči ten papírek, abych věděla, jak dopadnu, když se nebudu pořádné učit.
  ( Já jsem si ale myslela, že bych byla raději mistrová a honila babičku, než vzdělaná babička, kterou honí mistr. )

  1. Zapomněla jsem napsat, že Vavřín Š. působil dlouhodobě jako diplomat v Číně. Uměl čínsky a ve svém pokoji měl hodně památek na pobyt v Číně. Se svým společenským sešupem se snadno smířil a v pokoji se dožil devadesáti pěti let.

 4. Víme, jak často se tyranie snaží využívat sport pro své ideologické zájmy. Je zřejmé, že jakákoliv neutrální vlajka ruských sportovců je potřísněna krví. Zvu pana Bacha do Bakhmutu. Aby na vlastní oči viděl, že neutralita neexistuje.

  Nebo taky:
  Víme, jak často se tyranie snaží využívat sport pro své ideologické zájmy. Je zřejmé, že jakákoliv vlajka ukrajinských sportovců je potřísněna krví. Zvu pana Bacha do Doněcka. Aby na vlastní oči viděl, že neutralita neexistuje.

  1. Vojak dela svoji praci, tezko od nej ocekavat neco jineho. Moralka vyvera z presvedceni a bez toho se vyhrat neda.
   Nekdo vidi situaci jednoznacne, gaucovy pozorovatel si muze dovolit slozitejsi hodnoceni.

   1. Stridor: To platí u vojáků ve službě. Tento je ve výslužbě, není už vázán rozkazy, ale maximálně požadavky práce v think tanku.

   1. Z diskuse o otevreni verejneho kanali na VK:
    „Sociální síť VK opět odmítá ověřit mou veřejnost ve VK z důvodu chybějícího ověřeného YouTube.
    A legrační je, že můj osobní profil je ve VK ověřený, stejně jako ostatní sociální sítě, je stejný Telegram \ Zen, ale ukázalo se, že je potřeba YouTube 😄
    No, ani nevím, jak se k tomu vyjádřit.

 5. Sobota, 28.1.2023:

  II. Rusnext

  1; Západní zásoby zbraní se každý den vyčerpávají, hlásí estonské ministerstvo obrany. Estonský ministr obrany Kusti Salm poskytl rozhovor americkým novinářům ve Washingtonu – a jeho slova jsou v rozporu s propagandou spojenců jeho země v NATO.

  2; Všichni lidé z nemocnice v Novoajdaru byli po útoku ozbrojených sil Ukrajiny evakuováni. Pracovníci ministerstva pro mimořádné situace trosky rozebírali. 14 lidí bylo zabito a 24 dalších bylo zraněno.

  3; Petr Pavel získal v českých prezidentských volbách 58,3 % hlasů. S odvoláním na údaje Českého statistického úřadu po výsledcích zpracování 100 % hlasovacích lístků to uvedla agentura ČTK.

  4; Saúdská Arábie varuje Palestince a Izraelce před eskalací. Saúdská Arábie varuje Palestince a Izraelce před další eskalací kvůli pátečnímu útoku na synagogu ve východním Jeruzalémě.

  5; Poslanec Zakarpatska zveřejnil mapu regionu v barvách maďarské vlajky. Poslankyně Zakarpatské oblastní rady Judyta Petei zveřejnila mapu regionu, jejíž část se chlubila v barvách maďarské vlajky. Řekli to novináři místního vydání „Mukačevo.net“.

  6; Trump zahájil kampaň. Svá první dvě kampaňová shromáždění má naplánovaná na 28. ledna v New Hampshire a Jižní Karolíně.

  7; Americké ministerstvo financí se obává bankrotu s katastrofálními následky. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellen.

  8; Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o útoku ozbrojených sil Ukrajiny na nemocnici v Novoajdaru.

  9; Ukrajina zváží bojkot olympiády kvůli přijímání ruských sportovců. Uvedl to olympijský vítěz v řecko-římském zápase poslanec Nejvyšší rady Jean Beleniuk.

  10; Ruští mariňáci zajali v Ugledaru skupinu ukrajinských ozbrojenců. Příslušníci 40. brigády námořní pěchoty tichomořské flotily zajali skupinu vojáků ozbrojených sil Ukrajiny.

  11; Scholz: hlavním cílem Německa je zabránit expanzi Ruska. Hlavním geopolitickým cílem Německa v ukrajinském konfliktu je zabránit rozšiřování ruských hranic.

  12; Prezidentem České republiky zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci potvrdil Pavlovo vítězství v prezidentských volbách.

  13; Medveděv: Německá ministryně zahraničí Baerbock je „blázen“. Baerbock učinila rezonující prohlášení na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

  14; Erdogan nevidí žádné překážky v kandidatuře na nové prezidentské období. Turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan řekl, že nevidí žádné právní překážky pro jeho nominaci na nové období prezidenta země. Tak reagovala hlava republiky na výroky opozice, jejíž představitelé tvrdí …

  15; Kyjev požaduje od Západu pět brigád stíhaček a protivzdušné obrany k ochraně vzdušného prostoru. K zajištění ochrany ukrajinského vzdušného prostoru je potřeba nejméně pět stíhacích brigád spolu se systémy protivzdušné obrany, řekl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat.

  16; Ukrajinští ozbrojenci zasáhli nemocnici v LLR z HIMARS: 14 mrtvých. Ozbrojené síly Ukrajiny zaútočily na nemocnici v Novoajdaru v LLR z HIMARS MLRS zabily 14 lidí, zranily 24 pacientů a zdravotnický personál, uvedlo ministerstvo obrany.

  17; Příslušníci Ruské gardy zlikvidovali ukrajinské čluny určené k překročení Dněpru. Vojáci Národní gardy zničili parkoviště člunů ukrajinských ozbrojenců.

  18; V Polsku si myslí, že důvodem žalostného stavu Ukrajiny je její megalomanie. Korupce a megalomanie přivedly Ukrajinu do žalostného stavu, ve kterém se nyní nachází. Uvedl to 28. ledna polský exministr zahraničí Radoslav Sikorski v rozhovoru s Krytykou Politycznou.

  19; V Doněcku bylo zraněno dítě v důsledku expolze protipěchotní miny „Petal“. V Doněcku bylo zraněno dítě, které stouplo na ukrajinskou protipěchotní minu „Petal“. Informoval o tom v sobotu 28. ledna kanál Telegram Velitelství územní obrany Doněcké lidové republiky.

  20; Zelenskij oznámil jednání o dodávkách raket a letadel pro údery na Krym. Michail Podoljak, poradce kanceláře Volodymyra Zelenského, uvedl, že Kyjev vyjednává o převodu letectví a raket dlouhého doletu.

  21; Další „nedárce“: Scholz označil za hlavní geopolitický cíl Německa ve vztahu k Rusku. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že cílem Německa je zabránit rozšiřování ruských hranic. Videovzkaz německého politika byl zveřejněn na webu tamní vlády.

  22; Dodávky vybavení Evropu v případě třetí světové války nezachrání, řekl Medveděv. Dodávky obrněných vozidel a dalších zbraní do Kyjeva nezabrání třetí světové válce, pokud na ni dojde, řekl místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv.

  23; Západní tanky budou pro Ukrajinu neúčinné, domnívá se expert. Agentuře RIA Novosti to řekl prezident regionální veřejné organizace Tatarstánu „Svaz tankistů“ Albert Gimaletdinov.

  24; Čína podpořila MOV a vyzvala ke zrušení sankcí proti Rusku. Čínský olympijský výbor souhlasil s postojem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a olympijské rady Asie (OCA) k přijímání ruských a běloruských sportovců.

  25; V českých prezidentských volbách vedl Petr Pavel se ziskem 53,9 procenta hlasů už od prvních minut sčítání. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel vede druhé kolo českých prezidentských voleb s 53,9 % hlasů po sečtení dat z 1 % volebních místností, uvedl Český statistický úřad.

  26; Alijev navrhl rozšířit Radu bezpečnosti OSN ve prospěch islámských a nezařazených států. Jak připomněl prezident Ázerbájdžánu, od druhé světové války uplynulo téměř 78 let, svět se změnil a stále se mění. „Věřím, že tyto reformy poslouží k vytvoření spravedlivějšího a bezpečnějšího světa,“ zdůraznil.

  27; Erdogan říká, že nevidí žádné překážky v kandidatuře na nové prezidentské období. Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu řekl, že pro sebe nevidí žádné právní překážky, aby byl nominován na nové období do čela republiky.

  28; V oblasti Poltavy se demontuje Puškinův pomník a. Pomník ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina bude demontován v obci Belenčenkovka, okres Mirgorodskij, Poltavská oblast, Ukrajina. Informovalo o tom v sobotu místní vydání Colo News.

  29; Gruzii a Rumunsko přes Černé moře spojí digitální kabel o délce téměř 1,2 tisíce km Informovala o tom v sobotu tisková služba gruzínské vlády po setkání gruzínského premiéra Irakliho Garibašviliho s vedením ministerstva hospodářství a udržitelného rozvoje.

  30; Instruktor ukrajinské armády porovnal Leoparda s Porsche a zaznamenal jeho složitost. Nakreslil analogii s rozdílem mezi řízením auta z 50. let a sportovním vozem Porsche.

  31; Ruské ozbrojené síly zasáhly tři brigády ozbrojených sil Ukrajiny v Krasnolimanském směru. Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo porážku jednotek 103. brigády obrany, 25. výsadkové a 95. výsadkové útočné brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.

  32; Maďaři žijící na Ukrajině hovořili o nové vlně mobilizace. Maďaři žijící na Ukrajině řekli portálu Index o tom, jak probíhá mobilizace v Zakarpatské oblasti.

  33; Izrael „za scénou“ poskytuje Kyjevu velkou pomoc. Oznámil to velvyslanec země v Německu Ron Prozor v rozhovoru pro deník Morgen Post.

  34; Saakašvili odmítl gruzínské lékaře. Uvedl to Zurab Chkhaidze, ředitel kliniky Vivamed.

  35; Generál amerického letectva naléhá na armádu, aby se připravila na válku s Čínou v roce 2025. Amerika půjde za dva roky do války s Čínou, naznačil generál letectva Mike Minihan v memorandu svým podřízeným.

  36; Letecký poplach vyhlášen v šesti regionech Ukrajiny. Letecký poplach byl vyhlášen v Nikolajevě, Dněpropetrovsku, Kirovogradu, Charkově, Poltavské a Sumské oblasti na Ukrajině a také v částech Záporožské a Chersonské oblasti kontrolované Kyjevem.

  37; Po celých Spojených státech propukají protesty kvůli smrti černocha zbitého policií. Protesty vypukly ve Spojených státech poté, co v nemocnici zemřel Afroameričan Tyr Nichols, který byl zbit při zatýkání policií. Informoval o tom 27. ledna list The Washington Post.

  38; Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo studii kybernetických útoků NATO na Moskvu a Kaliningrad. Britská armáda během vojenských cvičení pod záštitou NATO pravidelně řeší situace kybernetických útoků na státní instituce Kaliningradské oblasti a moskevský energetický systém.

  39; Chodakovskij: předměstí Ugledar je stejné pole Kulikovo. Velitel praporu „Vostok“ Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij srovnal boje o Ugledar s bitvou na Kulikově poli.

  40; Francie a Itálie jsou připraveny převést rakety Aster-30 na Ukrajinu pro účely protivzdušné obrany. Používají se k vybavení systémů protivzdušné obrany SAMP-T, které se země chystají dodávat na Ukrajinu.

  41; Jefremov může být propuštěn z vězení před plánovaným termínem. Vše bude záležet na konkrétních okolnostech případu, zejména na chování odsouzeného v místě zbavení osobní svobody.

  42; Německo, USA a Francie varovaly své občany před teroristickými útoky v Turecku. Německá ambasáda v Ankaře po diplomatických misích Spojených států a Francie varovala občany před hrozbou teroristických útoků v Turecku.

  43; Orbán: Ukrajina je „země nikoho“. Maďarský premiér Orbán přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu.

  44; Británie může dát bojové letouny Ukrajině, ale po stažení ruských jednotek. Londýn může Kyjevu poskytnout bojová letadla, ale až po stažení ruských ozbrojených sil, píše list Telegraph s odkazem na vysoce postavený zdroj z britského letectva.

  45; Ozbrojené síly RF jsou zapojeny ve vážných bitvách o Ugledar. Ruské jednotky již obsadily východní a jihovýchodní části okraje města.

  46; Generál amerického letectva vyzval podřízené, aby se připravili na válku s Čínou.

  47; Ukrajina obdrží 321 tanků. Oznámil to velvyslanec Ukrajiny ve Francii Vadym Omelčenko ve vysílání televizního kanálu BFM.

  48; Ugledar je v plamenech ze vzájemné práce dělostřelectva a TOS, ale Rusové dál mohutně likvidují zarputilou obranu Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinský Su-25 byl sestřelen pomocí protivzdušné obrany v oblasti Ugledar.

  49; Ruské jednotky zahájily masivní údery proti cílům na Ukrajině. Zařízení energetické infrastruktury byla zasažena v Kyjevě, Kyjevě a Oděse.

  50; Při teroristickém útoku v Jeruzalémě zemřelo sedm lidí. Ozbrojený muž zabil nejméně sedm lidí před synagogou v jeruzalémské čtvrti Neve Yaakov. Podařilo se mu zranit dalších deset, útok byl kvalifikován jako teroristický.

  51; Ruské ministerstvo zahraničí nařídilo lotyšskému velvyslanci, aby opustil Rusko do dvou týdnů.

  52; Brazílie odmítá předat munici do Německa pro Leopardy. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva odmítl uvažovat o převodu munice pro tanky Leopard do Německa.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. K bodu 46. :
   A co Írán, generále? Nebylo by lepší po Rusku zakleknout na Írán a na lidnatější Čínu si nechat na pak?
   🤔

 6. Sobota, 28.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Polsko předá Kyjevu modernizované sovětské tanky. Dalších 60 tanků zamíří na Ukrajinu.

  2; Potrava pro děla ulovená v Kyjevě: Muži jsou ve dne v noci zadržováni, aby odjeli na jatka. Ozbrojencům v uniformách pomáhají policisté.

  3; Strašná rána pro nemocnici v LLR: mnoho mrtvých a zraněných. V důsledku zásahu granátem bylo zabito 14 lidí a 24 utrpělo zranění různé závažnosti.

  4; Ukrajina nedokáže sestřelit ruské balistické rakety, uznaly ozbrojené síly Ukrajiny. Tento problém mohou vyřešit komplexy Patriot nebo SAMP/T.

  5; Vstup Švédska do NATO se stává nepravděpodobným. Turci neodpustili Švédům spálení koránu.

  6; Ukrajina chce na svém území skladovat evropské zásoby plynu. Za tímto účelem Ukrtransgaz zahájil certifikaci v souladu s pravidly EU.

  7; Námořní pěchota zaútočila na bašty ozbrojených sil Ukrajiny u Ugledaru. Byly zveřejněny záběry z likvidace nepřátelských objektů.

  8; Igor Strelkov reagoval na pozvání sloužit ve Wagner PMC. Strelkov měl telefonický rozhovor s Prigožinovým zástupcem.

  9; Situace na frontě u Gorlovky – pěchota postupuje s podporou dělostřelectva. Úspěšná ofenzíva ve směru Dzeržinskij pokračuje.

  10; Italové proti dodávkám zbraní na Ukrajinu: výsledky průzkumu. Pro vojenskou podporu Ukrajiny bylo pouze 33,9 % respondentů. To je jen něco málo přes třetinu italské populace.

  11; Útok na Marjinku: 5. brigáda ničí nepřítele u Doněcku. Bojovníci dnes zasáhli ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny kazetovou municí.

  12; Ruská armáda drtí nepřátelské síly na zemi i na nebi: MiG-29, západní zbraně, arzenály a stovky militantů jsou zlikvidovány. Ruské jednotky úspěšně postupují u Ugledaru, Doněcka a Záporoží.

  13; Pak je jistě všechno v troskách: odpověděl Medveděv italskému ministrovi.
  „V mocenských strukturách Evropy se to hemží hlupáky.“ Kdo jiný by dokázal nazvat dodávky západních zbraní na Ukrajinu odvracením Třetí světové války…

  14; Ministerstvo zahraničí vysvětlilo exkluzivitu teroristického útoku na „Nord Streams“. Zástupkyně vedoucího amerického ministerstva zahraničí Victoria Nuland uvedla, že teroristický útok na plynovody Nord Stream vyvolal v americké administrativě radost.

  15; Od Soledaru se dál táhnou kolony s mrtvými ukrajinskými ozbrojenci. Odklízení mrtvol ukrajinských ozbrojenců, kterými jsou ulice Soledaru posety, pokračuje.

  16; U Avdějevky byla zničena speciální skupina ozbrojených sil Ukrajiny při pokusu o infiltraci za frontovou linii. Termokamera zaznamenala operaci nepřátelské skupiny.

  17; Do zemí EU míří cisterny s miliony barelů nafty z Ruska, píše Bloomberg. Obchodníci s ropou prudce zvýšili objem dovozu ruské motorové nafty do EU na pozadí hrozícího embarga (od 5. února).

  18; Příslušníci námořní pěchoty Tichomořské flotily zajali vojáky ukrajinských ozbrojených sil poblíž Ugledaru. Velitel tankové roty Hrdina Ruska Ruslan Kurbanov stojící vedle zajatců natočil výzvu nepříteli.

  19; Šéf MOV vyzval k přijetí sportovců z Ruska na OH 2024. „Vylučování sportovců kvůli jejich pasu není v souladu s hodnotami a posláním olympijské charty,“ řekl Thomas Bach.

  20; Tankisté ruské armády zničili ukrajinské diverzní skupiny. Posádky tanků T-72b3 provádějí cílenou palbu na opevnění, obrněná vozidla a živou sílu Ozbrojených sil Ukrajiny.

  21; Ruská armáda svádí těžké bitvy u Ugledaru. Útok na Ugledar komplikuje přítomnost velké průmyslové zóny, kterou ozbrojené síly Ukrajiny využívají obdobně jako solné doly Soledar.

  22; Americký generál instruuje americké letectvo, aby se připravilo na válku s Čínou. Velitelé leteckých skupin amerického letectva dostali pokyn, aby do 28. února informovali o klíčovém úsilí připravit se na bitvy s čínskou armádou.

  23; Ozbrojené síly Ukrajiny útočí na LLR ze systémů HIMARS. Dnes ráno byla vesnice Novoajdar pod nepřátelskou palbou.

  24; Kyjev obdrží 321 těžkých tanků ze Západu, hlásí velvyslanec Ukrajiny. Na Ukrajině už mají všechno spočítané.

  25; G7 stanovila cenový strop pro motorovou naftu z Ruské federace, píše Bloomberg. Článek s odkazem na zdroj pojmenovává cenovou hladinu, kterou Velká sedmička považuje za přijatelnou – 100 až 110 dolarů za barel.

  26; Rusko se chystá zahájit novou rozsáhlou ofenzívu, říká šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Hovoříme podle něj o ofenzivě ruských sil ve více sektorech fronty.

  27; Ukrajinský Su-25 zničen u Kramatorska. Na webu se již objevily záběry z pádu útočného letounu ukrajinských vzdušných sil a také fotografie zabitého pilota.

  28; Úder s taktickým jaderným nábojem na 40 000 člennou skupinu ozbrojených sil Ukrajiny u Záporoží je stále reálnější. Varujeme západní sponzory kyjevské vojenské mašinérie před povzbuzováním k jaderným provokacím a vydírání. Máme čím odpovědět.

  29; Západ se připravuje na jednání. Spojené státy si dobře uvědomují, že v současné fázi nejsou schopny porazit Rusko.

  30; Američané vstoupí na evropský trh obrněných vozidel na německých tancích. Konflikt na Ukrajině dal Spojeným státům příležitost po helikoptérách, stíhačkách a raketách prosadit se na evropském zbrojním trhu.

  31; Je možné zveřejňovat problémy odhalené v průběhu SVO? „Někdo řekne, že odhalování problémů demoralizuje naše bojovníky.“ To je ale zásadně špatně – naopak ignorování problémů je demoralizující.

  32; V Litvě hovořili o přednostech litevských instruktorů pro výcvik ozbrojených sil Ukrajiny. „Litevští instruktoři významně přispěli k misi Interflex ve Spojeném království.“

  33; Zelenskij: Pokud tanky Abrams dorazí na Ukrajinu až v srpnu, bude to pozdě. Uvedl, že otázka načasování dodávek je nesmírně důležitá a některé zbraně, které byly dříve přislíbeny, ještě nebyly dodány.

  34; Západní sociální struktura je před kolapsem, říká – Orbán. „Určitě se to zhroutí, doufám, ne ve stylu Armagedonu,“ věří maďarský premiér.

  35; Generální tajemník OSN označil neonacismus za hlavní vnitřní hrozbu pro některé země. Podle Guterrese tato hrozba roste rychleji než ostatní.

  36; Putin nařídil zajistit zvýšení růstu mezd a snížení chudoby v roce 2023. Odpovídající instrukce byla zveřejněna na webových stránkách Kremlu.

  37; Na Ukrajině se formují nové jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny. O vytvoření těchto jednotek rozhodl po jednání velitelství vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj.

  38; Maďarský premiér označil Ukrajinu za zemi nikoho: Ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance. Oznámil to oficiální zástupce Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny Oleg Nikolenko.

  39; Bitva o Ugledar: co se děje na frontě? „V některých oblastech postupujeme vpřed, v jiných zase nepřítel.“

  40; Trump slíbil, že vytvoří neprostupnou kupoli na ochranu Spojených států. Trump slíbil, že pokud bude v roce 2024 znovu zvolen, vytvoří systém protiraketové obrany.

  41; Silné záběry bitvy: Jeden z ruských tanků proti 4 tankům Ozbrojených sil Ukrajiny a 20 bojovým vozidlům pěchoty. Nepřítel postupoval ve dvou kolonách a byl přepaden osamoceným tankem T-72B3.

  42; Ukrajinský velvyslanec řekl, kolik tanků Západ slíbil Kyjevu. Omelčenko poznamenal, že Ukrajina „chápe rizika“, že dodávka tanků může trvat mnoho měsíců.

  43; Fronta potřebuje pomoc: Čínští přátelé jsou zapojeni do odesílání dronů na ukrajinskou frontu. Bojovníci z fronty se neustále obracejí o pomoc, nejčastěji žádají drony Mavic 3.

  44; Silné výbuchy v Záporoží a Krivém Rogu: hlášen útok na strategický podnik. Podle předběžných údajů byl závod v Záporoží zasažen raketami z Krymu.

  45; Polsko iniciuje vytvoření koalice pro zásobování Ukrajiny obrněnými vozidly. Uvažuje se o společném vytvoření koalice dárců moderních tankových zbraní pro Ukrajinu.

  46; Státní duma označila projednávání změn ústavy za zbytečné a nebezpečné. Poslanec Státní dumy Chamzajev označil projednávání změn ústavy v současné situaci za nebezpečné.

  Zdroj: rusvesna.su

 7. Hotovo. Dokonáno. Rozdíl v počtu hlasů je takový, že to zfalšováno nebylo. Budeme aspoň ušetřeni sporů o možné přepočítávání hlasů v některých okrscích, kdyby byla výhra jen těsná. Generál umí líp mluvit. Nezaplétá se do vysvětlování a neodpovídá velmi často na něco jiného než se ho ptají. Generál dělá adrenalinové sporty. Neusíná v kampani. Zbývá uznat výsledek voleb a reflexe chyb jako příčin porážky.

  Chybí jedno. Časopis, který by představoval jiné názory než ty mainstreamové. Protože se nejde spoléhat jen na internet, který všichni lidé nepoužívají, a který jde zablokovat. Byl takový pokus v podobě časopisu MY z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, ale skoro nikde se neprodává ani nerozdává. Většina lidí ho nezná. Místo dlouhodobé přípravy politické podpory je snaha to dohánět rychlou kampaní.

 8. Pátek, 27.1.2023:

  II. Rusnext

  1; Ruský prezident Vladimir Putin stanovil vládě řadu úkolů, které má splnit v roce 2023. Pověřil vládu, aby dosáhla zvýšení reálných mezd.

  2; Spojené státy znovu vyzbrojují svou armádu s přihlédnutím ke zkušenostem SVO. Ukrajinské cvičiště dává Američanům obrovské množství dat o použití různých typů zbraní a umožňuje rychlé přezbrojení s přihlédnutím k reálným bojovým zkušenostem.

  3; Německo odmítlo převést stíhačky na Ukrajinu. Německo již prohlásilo, že nehodlá poslat bojová letadla na Ukrajinu jako vojenskou pomoc. Zejména se jednalo o frontové stíhačky MiG-29.

  4; Ukrajinští představitelé zakázali cestovat do zahraničí bez dobrého důvodu. Ukrajinský prezident Zelenskij svým dekretem schválil rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany zakázat úředníkům cestovat do zahraničí za nestátními účely v době mobilizace a během stanného práva.

  5; Italové chystají protest proti Zelenského vystoupení na písňovém festivalu v San Remu. Petice proti projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na festivalu písní v San Remu sbírá v Itálii podpisy, její autoři vyzvali k velkému protestu poblíž místa konání, píše list Corriere della.

  6; Belgie se omezí na zásobování Ukrajiny pouze lehkými zbraněmi. Belgie přijala největší plán vojenské pomoci Ukrajině za 11 měsíců za 92 milionů eur, ale odmítla dodat obrněná vozidla kvůli vysokým nákladům a omezila se na lehké zbraně, uvedla RTBF.

  7; Zelenskyj: pokud tanky Abrams dorazí na Ukrajinu až v srpnu, bude pozdě. Příjezd amerických tanků M1 Abrams na Ukrajinu do srpna bude příliš pozdě, řekl Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro britskou televizi Sky News.

  8; Ozbrojené síly RF zničily dělostřelecký systém M-777. Ozbrojené síly (AF) Ruska způsobují škody na živé síle a vybavení ozbrojených sil Ukrajiny.

  9; „Zázraky lží“: Zacharova ocenila Kulebův článek v Politico. Článek ukrajinského ministra zahraničí Dmitrije Kuleby pro Politico ukázal „zázraky lží“ a stal se dalším protiruským útokem, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

  10; Ministerstvo obrany: Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ukrajinský Su-25 nad Ugledarem. Za posledních 24 hodin ruské systémy protivzdušné obrany v Doněcké lidové republice sestřelily letadlo ukrajinského letectva, uvedlo ministerstvo obrany.

  11; Brusel přidělí ozbrojeným silám Ukrajiny granátomety, ruční zbraně a automobily. Oznámil to premiér Alexander De Croo.

  12; Roskomnadzor zablokoval webové stránky CIA a FBI za fejky a diskreditaci ozbrojených sil RF. Informovala o tom tisková služba Roskomnadzor.

  13; Vrtulník speciálního oddílu „Rusko“ byl poškozen. V důsledku incidentu nebyl nikdo zraněn.

  14; Ruské ozbrojené síly zasadily masivní ránu energetickému systému Ukrajiny. Údery byly prováděny raketami a bezpilotními vzdušnými prostředky. Oznámilo to ministerstvo obrany Ruské federace.

  15; Na letišti Vnukovo se zřítil vrtulník Mi-8. Podle informací médií se při přistání dotkl vrtulovými listy země.

  16; Nové oblasti Ruska přejdou na moskevský čas. Součástí druhého časového pásma se v blízké budoucnosti oficiálně stanou Doněcká a Luganská lidová republika, Chersonská a Záporožská oblast.

  17; Putin jménem Ruska vyjádřil lítost nad miliony mrtvých ve druhé světové válce. Rusko truchlí pro miliony Židů a zástupců jiných národností, kteří zemřeli ve druhé světové válce. V pátek 27. ledna to oznámil ruský prezident Vladimir Putin Zprávy se doplňují

  18; Scholz připomněl historickou odpovědnost Německa za holocaust. Německý kancléř Olaf Scholz během akcí k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu připomněl historickou odpovědnost Německa za tyto události. Napsal o tom 27. ledna na svém twitterovém účtu.

  19; Kreml poukázal na dodržování zákonů při omilostňování bývalých odsouzených za účast v SVO. Omilostnění vězňů účastnících se speciální operace na ochranu Donbasu probíhá přísně v souladu se zákony Ruské federace. Zároveň jsou takové dekrety klasifikovány jako tajné, řekl 27. ledna mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

  20; Politico: Přesun bojových letounů na Ukrajinu by mohl být logistickou noční můrou. Případná dodávka stíhaček do Kyjeva by se mohla změnit v „logistickou noční můru“, píše list Politico 26. ledna.

  21; Hlavní IT specialista ruské celnice zadržen v Moskvě. V Moskvě byl zadržen šéf Ústřední informační a technické celní správy Federální celní služby Ruska Dmitrij Vasiljev, byl podezřelý ze zpronevěry státních zakázek a braní úplatků od dodavatelů.

  22; Spojené státy oznámily, že jsou připraveny zmírnit sankce proti Rusku kvůli rozhovorům o Ukrajině. Washington je připraven zmírnit sankce proti Moskvě v zájmu seriózních jednání o Ukrajině. Oznámila to 26. ledna náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová.

  23; Chorvatsko odmítlo dodat tanky Ukrajině. Vyslání tanků na Ukrajinu jen prodlouží konflikt, Chorvatsko se toho nezúčastní. Ve čtvrtek 26. ledna to oznámil chorvatský prezident Zoran Milanovič.

  24; Orbán slibuje, že bude vetovat sankce EU proti ruské jaderné energii. Maďarsko hodlá zabránit uvalení sankcí EU (EU) na ruskou jadernou energetiku. V pátek 27. ledna to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán.

  25; Kyjev oznámil nadcházející dodávku 60 tanků PT-91 Twardy z Polska. Ukrajina obdrží 60 polských bitevních tanků PT-91 Twardy. V pátek 27. ledna to oznámil vedoucí kanceláře Vladimira Zelenského Andrij Jermak.

  26; Střela Zircon má být uvedena do provozu do konce roku. Zirkonová povrchová hypersonická střela bude přijata námořnictvem v roce 2023. Oznámil to 27. ledna Alexander Leonov, generální ředitel, generální konstruktér Reutov NPO Mašinostrojenija.

  27; Osoba, která spáchala ozbrojený útok na ázerbájdžánské velvyslanectví v Íránu, byla zadržena v Teheránu. V pátek ráno byl zadržen ozbrojený útok na ázerbájdžánské velvyslanectví v Íránu, uvedla íránská média s odvoláním na šéfa teheránské policie Huseyna Rahimiho.

  28; Ozbrojené síly Ukrajiny vedou válku ve vzduchu, aby vyčerpaly své zbraně. V současné situaci Ukrajina nemůže přejít z obrany do vzdušné převahy, protože západní spojenci stále nebudou schopni poskytnout Ukrajině dostatečný počet letadel schopných potlačit ruskou PVO.

  29; „Rostec“ reagoval na zprávy o „hladu po granátech“ ruských ozbrojených sil. Produkce některých typů munice se zvýšila o několik řádů, řekl Sergej Čemezov, generální ředitel Rostec State Corporation.

  30; Vedení Srbska se bojí hněvu svého lidu a Ruska. Prezident země Aleksandar Vučič pokračuje v demonstrování zázraků „vyvažování na laně“, nicméně čas, který mohl využít k nesrozumitelným prohlášením a snažil se sedět na dvou židlích, je pryč.

  31; Lavrov pojmenoval centra budoucího multipolárního světa. Kolektivní Západ se snaží zvrátit formování multipolárního světa, ale „hodiny multipolární historie tikají správným směrem“.

  32; Rusko ratifikovalo dohodu s Běloruskem o vzájemném uznávání víz. Režim vzájemného uznávání víz Ruskou federací a Běloruskem se bude vztahovat i na ty občany, kteří mají povolení k přechodnému pobytu nebo povolení k pobytu.

  33; Zničení Ruska naplánoval Západ v roce 1993. Soros a jeho spolupracovníci dovedli svět k jaderné katastrofě, o které mluvil v roce 1993. Vítězství Ruska v konfrontaci se Západem proto nezávisí pouze na existenci či neexistenci našich lidí. Závisí na tom budoucnost lidstva.

  34; Spojené státy dodají Ukrajině upravený Abrams.

  35; Pušilin oznámil změnu v poměru sil na linii kontaktu po dobytí Ugledaru. Po osvobození města se ruské jednotky budou moci dostat do Krasnoarmějska a Kurachova, uvedl úřadující šéf DLR Denis Pušilin.

  36; Japonsko zavedlo sankce proti 36 Rusům a řadě ruských organizací. Japonské ministerstvo zahraničí oznámilo uvalení sankcí na 36 Rusů a omezení vývozu proti řadě ruských organizací.

  37; Trump řekl, že dokáže zastavit konflikt na Ukrajině během jednoho dne. Bývalý americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že by mohl dosáhnout mírového urovnání konfliktu na Ukrajině během jednoho dne. Stránky “

  38; „Geranie“ fungovaly v noci, rakety přes den. Hlavním cílem byla kritická infrastruktura nepřítele v Kyjevě, Oděse, Nikolajevě, Dněpropetrovsku, Vinnici a Záporoží.

  39; Expert: Tyto „Leopardy“ a „Abramsy“ sežehneme a ani se nespálíme.

  40; V Budapešti řekli, že nemají v úmyslu dodávat zbraně na Ukrajinu.

  41; Gates: Ukrajinská vláda je jedna z nejhorších na světě. Vláda v Kyjevě je jednou z nejhorších na světě kvůli vysoké míře korupce, což je pro obyvatele Ukrajiny velmi smutné. Oznámil to 26. ledna americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates.

  42; GOST (ruská státní norma) pro alkoholové zámky se objevily v Rusku. Nařízením Rosstandartu v Rusku ze dne 26. ledna byla schválena nová národní norma GOST R pro alkoholové zámky.

  43; OSN hovořila o rozhodnutí západních zemí převézt tanky do Kyjeva. Dodávky tanků na Ukrajinu nejsou krokem správným směrem. Oznámil to ve čtvrtek 26. ledna oficiální zástupce generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric na briefingu odvysílaném na webu organizace.

  44; V Budapešti promluvili o „tvrdé“ mobilizaci zakarpatských Maďarů v ozbrojených silách Ukrajiny. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny jsou Maďaři „tvrdým způsobem“ mobilizováni do ukrajinské armády, kde mnoho z nich umírá. Uvedl to ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Maďarska Peter Szijjarto.

  45; Zelenskij uznal úspěchy ruských jednotek na Donbasu. Dnes ruská armáda vstoupila do Ugledaru a zakotvila na jeho okraji.

  46; Nuland: Washington je připraven zvážit uvolnění protiruských sankcí během stahování ruských ozbrojených sil z Ukrajiny. Americká administrativa je připravena zvážit možnost zmírnění sankcí proti Rusku v rámci vážných jednání o Ukrajině. Oznámila to ve čtvrtek náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nuland.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. K bodu 31.
   Tikají správným směrem, ale pomalu. Umírající kobyla nejvíc kope a tahle kobyla má pořád ještě pořádná kopyta.

 9. Pátek, 27.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Bojovník jednotky Espaňola hovořil o úspěšné intenzivní bitvě u Ugledaru. Oddíl ukrajinských ozbrojených sil se pokusil přejít do útoku, pravděpodobně to byl průzkum bojem.

  2; Noční „Smerč“ zasáhl sklad Ozbrojených sil Ozbrojených sil Ukrajiny. Noční „Smerč“ zasáhl muniční sklad pro americké uskupení HIMARS a M-777 ozbrojených sil v Limanu v Charkovské oblasti.

  3; „Ani nápad,“ řekl německý ministr obrany o dodávkách stíhaček na Ukrajinu. Německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že dodávka stíhaček do Kyjeva nepřichází v úvahu.

  4; T-90 a BMP-3 úspěšně bojují na doněcké frontě. Nejnovější technologie úspěšně plní úkoly na Donbasu.

  5; „Solncepjok“ vypálil pevnost Ozbrojených sil Ukrajiny mezi Pavlovkou a Ugledarem. Opevnění spolu s ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny srovnává se zemí těžký plamenometný systém skupiny V.

  6; Severní Korea bude vždy na straně Ruska, řekla sestry Kim Čong-una. „Rusko spálí do základů zbraně, kterými se nyní chlubí Spojené státy a západní země.“

  7; „Budeme bojovat za naši vlast až do konce,“ prohlašují tankisté. Posádky tanků Jižního vojenského okruhu pálí na nepřátelské pozice.

  8; Dron-kamikadze zasáhl americkou radarovou stanici poblíž Doněcka. Úder byl zasazen na cíl ve vesnici Umanskoje.

  9; Západ se bojí scénáře ve stylu první světové války, píše Bloomberg. „Pokud se nic nezmění, budeme mít co do činění s opotřebovací válkou, jako byla první světová válka, která může trvat dlouho.“

  10; Návodčí specnazu nasměroval 11. pluk na nepřítele. Dělostřelectvo 11. pluku pokrylo oblast koncentrace sil Ozbrojených sil Ukrajiny palbou.

  11; Španělsko na jaře vyšle do Kyjeva tanky Leopard, které byly dlouhodobě uskladněny ve skladu. Přesný počet obrněných vozidel zatím nebyl oznámen.

  12; Auta od dobrovolných dárců putují jedno za druhým k vojskům. Dobrovolní dárci z celé republiky již poslali asi 220 vozidel, která dohánějí ztrátu dopravy a pomáhají zachraňovat životy bojovníků.

  13; Doněck a Makejevka pod údery granátů NATO. Ukrajinské ozbrojené síly za poslední hodinu podnikly celkem 18 úderů.

  14; Bitva o Ugledar: záběry z vesmíru. Ve městě, proměněném ozbrojenými silami Ukrajiny ve skutečnou pevnost, na kterou nyní útočí naše jednotky, je spousta výbuchů a hořících budov.

  15; Francie má problémy s tanky Leclerc přislíbenými Kyjevu. Píše o tom list Le Monde s odvoláním na zdroj z vojenských kruhů.

  16; Tanky Jižního vojenského okruhu rozebírají bašty ozbrojených sil Ukrajiny na Záporožské frontě. Zásahy ruských tankistů byly korigovány s podporou dronů.

  17; U Ugledaru byl sestřelen ukrajinský Su-25, zasaženy byly pozice Ozbrojených sil Ukrajiny ve stovce okresů. Ruské jednotky protivzdušné obrany také pracují efektivně.

  18; Ruská armáda obsazuje nové hranice na frontě Jižní Doněck a Záporoží, hlásí Ministerstvo obrany. Nepřítel ztratil více než 200 lidí za den.

  19; Těžké bitvy o Ugledar: „Solncepjok“ podporuje ofenzívu námořní pěchoty a útvaru „Kaskad“. Ozbrojené síly Ukrajiny proměnily Ugledar a jeho městskou zástavbu v mocnou opevněnou oblast.

  20; Masivní raketový útok dosáhl svého cíle. Ruské ministerstvo obrany oznámilo výsledky úderů přesně naváděnými zbraněmi a drony na nepřátelské cíle.

  21; 1. slavjanská brigáda útočí na nepřátelské pozice: „Gvozdiky“ podporují palbou pěchotu. Cílem jsou nepřátelská pěchota a lehká obrněná vozidla.

  22; Silný raketový útok u Oděsy: raketa vletěla do rozvodny. Zveřejněny záběry ze zásahu rozvodny.

  23; Síla „Gradů“: „Odvážní“ zničili nepřátelskou houfnicovou baterii a muniční sklad. O tom ve zprávě vojenských zpravodajů u místa události.

  24; Bitva o Arťomovsk: převáděné nepřátelské posily jsou ničeny už při jejich příchodu na předměstí. Zástupce velitele 2. armádního sboru LLR hovořil o situaci, která se „pohybuje k operačnímu obklíčení“.

  25; Hodiny multipolarity tikají správným směrem, říká Lavrov. Zároveň se Spojené státy a také EU a NATO, které jsou zcela pod kontrolou Washingtonu, snaží tento proces zvrátit.

  26; „Tulipán“ ruské armády způsobil chaos na pozicích ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny. Minometčíci Jižního vojenského okruhu za použití impozantních zbraní obrátili nepřátelskou obrannou linii.

  27; Putin chystá na Ukrajině novou ofenzívu, píše Bloomberg. Boje se mohou táhnout roky, říkají západní experti.

  28; EU ostudně selhala v operaci na legalizaci kradených peněz z Ruska, říká Klišas. Předseda Výboru pro ústavní legislativu Rady federace komentoval závěry evropských právníků.

  29; Záběry z popravy zaměstnanců ambasády v Teheránu. Připomeňme, že na následky útoku zemřel šéf bezpečnostní služby diplomatické mise.

  30; Maďarsko vetuje sankce proti ruskému jadernému průmyslu, prohlásil Orbán. Maďarský premiér zdůraznil, že Budapešť nepřipustí uvalení sankcí, které by dále zvýšily inflaci v zemi.

  31; Dobytí Ugledaru radikálně změní rovnováhu sil na frontě, říká Pušilin. Osvobození této obce poskytne ruským jednotkám přístup do směrů Krasnoarmějskoje a Kurachova.

  32; V Íránu zaútočili na velvyslanectví Ázerbajdžánu, zabili jednoho zaměstnance. K incidentu došlo dnes ráno v Teheránu.

  33; USA mají zájem o vývoz obilí a hnojiv z Ruska, říká Victoria Nuland. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve prohlásil, že Západ nijak nespěchá s odstraňováním překážek vývozu obilí a hnojiv z Ruské federace.

  34; „Podle Koránu týden“: Švédský radikál dal Erdoganovi ultimátum. Konání nových extremistických akcí podle něj závisí pouze na tureckém prezidentovi.

  35; Trump: Konflikt na Ukrajině bych mohl zastavit během jednoho dne. Politik už dříve uvedl, že situace na Ukrajině může přerůst ve třetí světovou válku.

  36; „Teď nám Putin vyhlásí válku?“ V Německu tuto otázku položili, když schválili dodávku tanků. Zní to jako by si to přáli.

  37; Jsme ve válce s Ruskem? To jsem nevěděl! Prezident Chorvatska šokován Baerbock výrokem. Šéfka německého ministerstva zahraničí prohlásila, že „jsme ve válce s Ruskem“, ne všichni souhlasí.

  38; Spojené státy pošlou Abramsy na Ukrajinu bez uranového pancíře. Informuje Politico.

  39; ‚Křehká monstra‘: Macron váhá poslat tanky Leclerc na Ukrajinu. Také se snaží zatáhnout Francii do monstrózního trychtýře války.

  40; Pskovští výsadkáři v bojích na frontě u Svatova – Kremennaja. Náhlé setkání s nepřítelem v lesích Luganské oblasti.

  41; Vynášení kaštanů z ohně cizíma rukama: Exprezident Polska uviděl jedinečnou šanci „vypořádat se“ s Ruskem. Vyzývá Německo, aby „vedlo spásu Evropy“.

  42; Rusko a Ukrajina se mohou pokojně sjednotit do jediné země. Existují všechny důvody pro ukončení ozbrojeného konfliktu a sjednocení Ruska s Ukrajinou.

  43; Rusko zvítězí i s přesunem „všech zbraní světa“ do Kyjeva, prohlásil Sluckij. Rusko si poradí, i když bude mít Ukrajina všechny zbraně světa.

  44; Ve Spojených státech řekli, jak skončí pokus Washingtonu a Kyjeva o obsazení Krymu. „Vzít Krym Rusku? Jejich nejdůležitější přístav?

  45; Státní dumě byl předložen návrh zákona zakazující zadržování po promlčení. Rovněž nebude možné uplatnit omezující opatření.

  46; USA a NATO se přiblížily k nebezpečné linii vojenského konfliktu, varuje Bujakevič. Podle něho se země NATO dohodly na rozhodnutích „prohlubujících jejich zapojení do ozbrojené konfrontace s ruskou armádou“.

  47; EU přišla s „legitimním“ způsobem, jak využít zmrazená ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny. Píše o tom Bloomberg s odvoláním na zdroje v Evropské komisi.

  48; Pentagon odpověděl na otázku o možné přepravě stíhaček F-16 na Ukrajinu. Pentagon připustil možnost dodat Ukrajině stíhačky F-16.

  49; Nepřítel přesunul síly u Chersonu do Kachovky, boje se zintenzivňují, ozbrojené síly Ukrajiny ukazují, že se připravují na překročení Dněpru. Nepřítel začal tlačit na frontu.

  50; Německé ministerstvo zahraničí komentovalo skandální výrok Annaleny Baerbock o „válce Evropy proti Rusku“. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že podpora Ukrajiny nečiní zemi jednou ze stran konfliktu.

  51; Dánsko chce povolat ženy do vojenské služby. Dánské ministerstvo obrany navrhlo rozšířit vojenskou službu na ženy.

  52; „Poslanecký specnaz“ ničí ukrajinské S-300. Část dnešní práce jednotky ukázal místopředseda „Bojového bratrstva“ poslanec Dmitrij Sablin, který odešel do války.

  53; Německo se omlouvá Africké unii za slova na adresu Lavrova. Německé ministerstvo zahraničí se Africké unii za výrok o Lavrovovi omluvilo.

  54; Rozhodující bitva: Ruská armáda útočí na Ugledar. Prohlásil to ukrajinský vojenský propagandista Butusov, čímž opět zostudil mlčící generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.

  55; Spojené státy nemají ve skladech tanky Abrams pro Ukrajinu a jediný závod na jejich montáž je plně vytížen objednávkami pro Tchaj-wan a Polsko. Kdy Ukrajina dostane slíbených 31 Abramů, není známo.

  56; Ukrajina hodlá odmítnout účast na olympiádě kvůli ruským sportovcům. Uvedl to ministr mládeže a tělovýchovy Ukrajiny.

  57; USA nestihnou do jara poslat tanky Abrams na Ukrajinu, říká Victoria Nuland. Pentagon nemá prostředky na dodání amerických tanků Abrams M1 ukrajinským silám do jara.

  Zdroj: rusvesna.su

 10. Čtvrtek, 26.1.2023:

  II. Rusnext

  1; V Budapešti vyhlásili „tvrdou“ mobilizaci zakarpatských Maďarů v ozbrojených silách Ukrajiny. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny jsou Maďaři „tvrdým způsobem“ mobilizováni do ukrajinské armády, kde mnoho z nich umírá. Uvedl to ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Maďarska Peter Szijjarto.

  2; Zelenskij uznal úspěchy ruských jednotek na Donbasu. Ukrajinský prezident Zelenskyj uznal postup ruské armády na východě.

  3; Washington je připraven zvážit možnost zmírnění sankcí proti Rusku při vážných jednáních o Ukrajině, říká Victoria Nuland. Americká administrativa je připravena zvážit možnost zmírnění sankcí proti Rusku v rámci vážných jednání o Ukrajině. Oznámila to ve čtvrtek náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová.

  4; Rusko našlo slabé místo ve Francii. V posledních měsících Francie i Spojené státy tvrdily, že Wagner PMC údajně pronikl do Burkiny Faso.

  5; Zelenskyj řekl, že nemá zájem komunikovat s Putinem. Prezident Ukrajiny „nechápe“, kdo v Rusku rozhoduje.

  6; Zachar Prilepin šel do zóny NVO jako součást Národní gardy. Ruský politický a veřejný činitel, spisovatel, spolupředseda strany Spravedlivé Rusko za pravdu Zachar Prilepin se vydal do zóny speciální vojenské operace. Předtím podepsal smlouvu s Národní gardou.

  7; DLR hlásí, že útočné skupiny ruských ozbrojených sil jsou již v Ugledaru. Osvobození města se podle publicisty a vojenského bloggera Alexeje Živova s odkazem na vlastní zdroje z frontové linie očekává v nejbližších dnech.

  8; Ruské mezinárodní rezervy vzrostly za týden o 2,6 miliardy dolarů. Objem ruských devizových rezerv se od 13. ledna do 20. ledna pod vlivem kladného přecenění zvýšil o 0,4 % a dosáhl 594,6 miliardy USD.Oznámila to ve čtvrtek 26. ledna Bank of Russia.

  9; Británie má v úmyslu dodat tanky Challenger 2 Ukrajině do konce března. Britské úřady doufají, že ukrajinská strana dostane koncem března Londýnem přislíbené tanky Challenger 2. Prohlásil to zástupce ministerstva obrany Spojeného království Alex Chuck.

  10; USA tlačí na Turecko, aby zakázalo Boeing ruským aerolinkám, píše The Wall Street Journal Americké úřady vyvíjejí tlak na Turecko a nutí Ankaru, aby zakázala ruským aerolinkám používat letadla americké výroby létat do země a ze země.

  11; Prodej zbraní v USA raketově vzrostl téměř o 50 %. Velké množství sovětských zbraní, které evropské země převezly na Ukrajinu, bylo buď již zničeno, nebo bude zničeno a výměnou za to Spojené státy nabídnou své zbraně Evropanům.

  12; Obsazení Ugledaru přeruší dodávky munice Ozbrojených sil Ukrajiny směrem do Marjinky. Oznámil to poradce šéfa DLR Jan Gagin.

  13; Kličko informoval o explozích v Kyjevě. Ráno 26. ledna byl na Ukrajině vyhlášen letecký poplach. Místní média psala o explozích v nejméně pěti regionech země – Kyjevě, Dněpropetrovsku, Nikolajevu, Vinnici a Oděse.

  14; O změně statusu speciální operace Kreml nediskutuje. Tečka.

  15; Rusko a Bělorusko řeší přesuny leteckých jednotek na operační letiště. V rámci společného taktického letového cvičení ozbrojených sil Běloruska a Ruska se řeší přesun vzdušných ešalonů leteckých jednotek obou zemí na operační letiště.

  16; Automobilová doprava na Krymském mostě byla obnovena s předstihem. Oznámilo to ministerstvo dopravy Ruské federace.

  17; Americký senátor: Rusko vyhraje, Čína zaútočí na Tchaj-wan. Spojené státy a kolektivní Západ obecně jsou hluboce znepokojeny pokračujícím sbližováním Ruska a Íránu, zejména ve vojenské oblasti. Dříve bylo hlášeno, že Moskva brzy dodá Teheránu stíhačky Su-35.

  18; „Leopardi“ jasně ukázali, kdo Německo skutečně vede. Sledujeme-li chronologii v historii se svolením německé vlády dodávat kyjevskému režimu tanky Leopard 2, otázka, kdo má Německo na starosti, už nevyvstává.

  19; Vladimir Putin: Rusko přikládá velký význam strategickému partnerství s Indií. Prezident Ruska připomněl úspěchy Indie v hospodářské, sociální, vědecké, technické a dalších oblastech a také příspěvek země k zajištění mezinárodní stability a bezpečnosti.

  20; Americký plukovník MacGregor vyjmenoval problémy tanků Abrams. Plukovník americké armády McGregor řekl, že s tanky M1 Abrams bylo mnoho problémů.

  21; Zelenskyj po tancích zatoužil ještě po západních raketách a stíhačkách. Prezident Ukrajiny požádal NATO o nové typy zbraní.

  22; Ruské jednotky vstoupily do Ugledaru. Ruské jednotky vstoupily do Ugledaru, řekl Igor Kimakovskij, poradce úřadujícího šéfa DLR.

  23; Letecký poplach vyhlášen v deseti regionech Ukrajiny. Na území deseti regionů Ukrajiny byl 26. ledna vyhlášen letecký poplach, vyplývá z údajů online mapy ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci.

  24; Vědec nazval verzi původu asteroidu přibližujícího se k Zemi. Asteroid 2023 BU, který proletí v rekordní vzdálenosti blízko Země – asi 3100 kilometrů – se může ukázat jako vesmírný odpad.

  25; Obyvatelé Mnichova vyšli do ulic města, aby protestovali proti dodávkám tanků na Ukrajinu. V noci na 26. ledna vyšly stovky Mnichovanů do ulic města s plakáty a transparenty proti dodávkám tanků a zbraní na Ukrajinu. 25. ledna vláda země oznámila svůj záměr převést tanky Leopard 2 na Ukrajinu.

  26; Od zahájení operace na Ukrajině bylo ze západních zemí vyhoštěno téměř 600 ruských diplomatů.

  27; Xiaomi a Honor obnovily nábor pro ruské kanceláře. Čínské společnosti Honor a Xiaomi začaly zveřejňovat volná místa pro nábor zaměstnanců ve svých ruských kancelářích, zjistil Izvestija po přečtení informací na webových stránkách populárních personálních agentur.

  28; Lockheed Martin Corporation zvýší výrobu stíhaček F-16. Americká vojensko-průmyslová korporace Lockheed Martin hodlá na pozadí jednání o možných dodávkách letadel na Ukrajinu zvýšit výrobu stíhaček F-16.

  29; Britská důchodkyně zemřela na podchlazení v nevytápěném domě. Starší obyvatelka Spojeného království Barbara Boltonová zemřela ve věku 87 let na následky podchlazení. Důchodkyně si nemohla dovolit platit topení a skončil v nemocnici s plicním onemocněním, píše Daily Mail 25. ledna.

  30; Rusko a Čína obnoví bezvízovou výměnu turistů přes kontrolní stanoviště v Primorje. Na parametrech pro obnovení bezvízové výměny turistů prostřednictvím kontrolních stanovišť v Přímořském kraji se dohodly státní orgány Ruska a Číny.

  31; Ve Francii byla Zelenského poptávka po dodávkách letadel a raket označena za šílenství. Požadavky šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského do zemí NATO na dodávky raket dlouhého doletu a bojových letadel jsou skutečným šílenstvím.

  32; Do Moskvy přijíždí nový americký velvyslanec v Rusku. Americká velvyslankyně Lynn Tracy přijela do Moskvy. Ve čtvrtek to oznámilo velvyslanectví USA v Ruské federaci v telegramovém kanálu a zveřejnilo fotografii velvyslance na jednom z letišť hlavního města.

  33; Rogozin: Marker robot si poradí s tanky Abrams a Leopard. Tanky Abrams a Leopard to nebudou mít těžké pro údernou verzi robota Marker, který v únoru vstoupí do zóny speciální operace na Ukrajině.

  34; Zelenskij oznámil plány na získání bojových letadel ze Západu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Kyjev očekává, že dostane bojová letadla, dělostřelectvo a rakety dlouhého doletu ze Západu. Uvedl to 25. ledna po oznámení Západu o dodávkách tanků pro Ukrajinu.

  35; WHO uvedla, že nehrozí „export“ COVID-19 z Číny do Ruska. Nebezpečí „exportu“ COVID-19 z Číny do Ruska je malé, pokud se nekryje se vznikem nové varianty koronaviru, uvedla oficiální zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) v Rusku Melita Vujnovic.

  36; V současné době „orchestry“ Wagnerovy armády pokračují v postupu jak v samotném Arťomovsku, tak v jeho okolí a postupně město obkličují. V oblasti Kleščejevka byl zlikvidován velký nepřátelský opevněný bod.

  37; Čeho dosáhl Zelenskyj ve věku 45 let? Lhář, zločinec, který se koupe v paprscích celosvětové slávy.

  38; Objem nového amerického balíčku pomoci Ukrajině bude činit 400 000 000 USD. Celková výše americké vojenské pomoci Ukrajině od začátku administrativy prezidenta Joea Bidena dosáhla 27,8 miliardy dolarů a od roku 2014 – 29,9 miliardy dolarů.

  39; Rusko bude považovat dodávky uranových granátů Kyjevu za použití špinavých bomb.

  Zdroj: rusnext.ru

 11. Čtvrtek, 26.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Útok na Ugledar – zpráva z fronty od velitele praporu „Vostok“ Chodakovského. Velitel praporu „Vostok“ Alexandr Chodakovskij hlásí, jak se vyvíjí ofenzíva našich jednotek na Ugledar.

  2; USA pošlou Ukrajině vylepšenou verzi tanků M1A2 Abrams, ale bez tajného pancéřování. Ukrajina obdrží od Spojených států vylepšenou verzi tanků M1A2 Abrams v exportní konfiguraci.

  3; Ozbrojené síly Ukrajiny přešly do útoku na frontě u Kremennaja. Byly zveřejněny záběry z útoku. Ukrajinští ozbrojenci se pokusili zaútočit a ztratili dvě bojová vozidla pěchoty. První najelo na vlastní protipěchotní minu.

  4; Speciální jednotky „Odvážných“ se vydaly k opevněnému bodu ukrajinských ozbrojenců: nepřítel vůbec nepochopil, koho má před sebou. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  5; Ruští vojáci zaútočili na pozice ozbrojených sil Ukrajiny s pomocí BMPT „Terminátor“.
  Na frontě u Kremennaja je navzdory ročnímu období velké horko!

  6; Spojené státy prohlásily PMC „Wagner“ za nadnárodní zločineckou organizaci. Ministerstvo financí USA prohlásilo Wagner Group za nadnárodní zločineckou organizaci.

  7; 9. pluk útočí na ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny. Určený cíl zasáhlo dělostřelectvo pluku.

  8; O rozhovoru s Putinem o SVO hovořil výkonný ředitel Nord Stream 2. Diskutovali jsme také o explozích v Nord Streamu.

  9; Donald Trump vyzval k ukončení konfliktu na Ukrajině dříve, než přeroste v jadernou válku. Kde ta západní podpora skončí? Nejprve tanky, pak jaderné zbraně…

  10; Vyhlašujeme cenu za prvního chyceného a prvního zničeného Leoparda. Vojáci by se měli připravit a začít studovat nepřátelské vybavení.

  11; Prilepin šel jako dobrovolník do zóny SVO. To bylo hlášeno ve straně „Spravedlivé Rusko – za pravdu“.

  12; Patriarcha Kirill vyzval, aby se lidé zbavili „nenávisti k jednotlivci“. Hlava ruské pravoslavné církve promluvila ve Státní dumě v rámci vánočních setkání.

  13; Medveděv nazval Zelenského směšnou operetní figurkou v umaštěném zeleném tričku. „To stvoření už ani není klaun, ale jen cirkusový pes, pudlík u nohou trenéra, který hafá, sotva páníček tleskne.“

  14; Lancety ničí americké houfnice M777 poblíž obce Kremennaja. Operátoři výsadkářů provádějí přesné údery proti dělostřelectvu NATO.

  15; Na dodávkách leopardů na Ukrajinu není nic radostného, říká německý ministr obrany. V Berlíně očividně věří tomu, že taková truchlivá rétorika přispěje ke zdrženlivější reakci Moskvy.

  16; Ozbrojené síly Ukrajiny udeřily v oblasti Belgorod. Vesnice Murom, městská část Šebekina, byla pod palbou.

  17; Obyvatelé nových subjektů Ruské federace dostanou ruské důchody a platby. Celoruská opatření sociální podpory se rozšíří na nové regiony, řekl premiér Michail Mišustin.

  18; Prigožin pozval Strelkova do PMC Wagnera. Na návrh zakladatele Wagnerovy PMC již reagoval exministr obrany DLR.

  19; Západ diskutuje o možnosti přesunu stíhaček na Ukrajinu, píše Politico. „Loni v létě byla červená linie HIMARS. Pak byla na tancích a nyní se také pohybuje“, říká diplomat ze Spojených států. Tak nač se vzrušovat?

  20; Ruská armáda zasáhla pozice Ozbrojených sil Ukrajiny ve 119 okresech, byly sestřeleny ukrajinské Su-27 . Nepřátelské granáty MLRS byly zachyceny.

  21; Ruská armáda postupuje v Donbasu, ničí živou sílu, techniku a sklady ozbrojených sil Ukrajiny. Ministerstvo obrany podává zprávu o úspěšných akcích našich jednotek v klíčových sektorech fronty. Nepřítel utrpí vážné ztráty.

  22; Vojáci armády DLR ničí bašty ozbrojených sil Ukrajiny. Pracují skauti 1. samostatné brigády speciálních sil 1. armádního sboru DLR.

  23; Velitel praporu Chodakovskij o útoku na Ugledar tancích Abrams pro ozbrojené síly Ukrajiny. „Můžeš dostat Abramse, ale kde seženeš železné muže?“

  24; Olympijská rada Asie pozvala na hry v Číně sportovce z Ruska a Běloruska. Mezinárodní soutěže se budou konat v Hangzhou v Číně od 23. září do 8. října.

  25; Ruská armáda na východě postupuje, přiznává Zelenskij. Prezident Ukrajiny připustil, že ruské síly postupují směrem na Doněck.

  26; Ukrajinské ozbrojené síly útočí na Doněck, mezi zraněnými je i dítě. Ukrajinští ozbrojenci od noci útočí na obytné čtvrti měst Donbasu.

  27; Útoky na cíle v Oděské, Vinnické a Lvovské oblasti. Byla zasažena infrastruktura, v některých případech po úderech následovaly požáry.

  28; V Kyjevě hřměly silné exploze. Starosta Kličko oznámil svůj příjezd do Dněperské čtvrti ukrajinské metropole.

  29; Výbuchy v Oděse – zasažen důležitý objekt, desítky raket byly vypáleny na cíle na Ukrajině. Mluvčí Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny řekl, že při současném útoku lze hovořit o 30 a více vypálených raketách.

  30; Výbuchy v Oděské a Žitomirské oblasti, rakety létají do Kyjeva, Lvova a Dněpropetrovska. Masivní raketový útok pokračuje.

  31; Výbuchy u Kyjeva a Dněpropetrovsku, střely ze tří směrů. V oblasti Kyjeva může být postižena přečerpávací elektrárna ve Vyšgorodu.

  32; Rakety létají na cíle na Ukrajině, první výbuchy v Nikolajevské oblasti. Ve všech regionech země byl vyhlášen letecký poplach.

  33; Mám plány, všechno ještě uvidíte, slibuje Medvedčuk. Ukrajinský oligarcha slíbil, že je zveřejní, až „přijde čas“.

  34; Turecko opustí NATO za 5-6 měsíců, říká Ethem Sandzak. Zástupce šéfa turecké strany Rodina se hlasitě vyjádřil.

  35; Ruská armáda vstoupila do Ugledaru. Informují o tom úřady DLR.

  36; Výsledky nočního náletu Geraniemi na Ukrajinu. Hlavním cílem byla Kyjevská a Dněpropetrovská oblast.

  37; Kolik času zbývá do jaderné války? Francouzský politik tvrdě vystoupil proti Zelenskému. Opakovaně kritizoval západní země za finanční podporu Ukrajiny a dodávky vojenského materiálu.

  38; Ukrajinské bojové vozidlo pěchoty se na frontě samovolně zničilo. Řidič zůstal naživu a uprchl, aniž by se pokusil zachránit personál na přistávacím oddělení.

  39; Toto rozhodnutí Ruska vyvolalo na Západě skutečnou zuřivost, píše L’Opinion v reakci na diplomatickou ofenzívu Ruska na jihu Afriky. Rusko zvyšuje svůj vliv na africkém kontinentu, což dokazuje, že „pokusy Západu izolovat Moskvu jsou neúčinné“.

  40; Abrams je katastrofa – plukovník McGregor. Včera, jak si vzpomínáme, Biden oznámil předání tanků kyjevskému režimu.

  41; „Jarní cvičení“ v Polsku jsou jen výchozím bodem pro útok na Kyjev, Minsk a Moskvu. Polské vojenské oddělení masivně rozeslalo předvolání, ze kterých, jak sami Poláci říkají, „odmítání je pro svobodu nebezpečné“.

  42; Rada oznámila katastrofální situaci v brigádě ozbrojených sil Ukrajiny v „nebezpečné oblasti“. Zástupce lidu zveřejnil snímek své výzvy k vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny.

  43; Izrael odmítl poslat na Ukrajinu systémy protivzdušné obrany na žádost Spojených států. Informuje o tom Axios s odvoláním na představitele amerických a izraelských úřadů.

  44; OSN hodnotila dynamiku ruské ekonomiky. Zpráva OSN: Ruská ekonomika si v roce 2022 vede lépe, než se očekávalo. Pokles činí zhruba 3%.

  45; Polsko požaduje od EU proplacení nákladů na tanky Leopard 2, které budou převezeny na Ukrajinu. Hlavním cílem Evropského mírového fondu je kompenzovat členským zemím zbraně převezené na Ukrajinu.

  46; Lockheed Martin oznámil, že je připraven dodat letadla pro reexport na Ukrajinu. Společnost vyrábějící F-16 oznámila, že je připravena dodávat letouny zemím, které převedou své stíhačky na Ukrajinu.

  47; Americké tanky nepomohou Zelenskému obsadit Krym, říká Sluckij. Bílý dům již dříve potvrdil vyslání 31 tanků M1 Abrams na Ukrajinu, vytvoří jeden tankový prapor.

  48; Spojené státy naléhaly na ukrajinskou armádu, aby udržela bojové tempo. Americké tanky slíbené Ukrajině nedorazí do země ještě několik měsíců.

  49; Ruské „Grady“ uspořádaly u Kremenné peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny. Dnes v noci baterie „Gradů“ skupiny „Osvážných“ vypálila ukrajinské ozbrojence poblíž obce Kremennaja.

  50; Právě teď nepřítel zahájil útok a snažil se přinutit Dněpr. Boj pokračuje.

  51; Ruská střela zasáhla tureckou loď v přístavu Cherson, píše agentura Reuters. Plameny zachvátily velitelské stanoviště lodi.

  52; Útok Šahidů: Výbuchy na Ukrajině. Výbuchy jsou hlášeny v Charkově, Dněpropetrovsku a Chersonu.

  53; Bílý dům reagoval na varování Ruska ohledně „červených čar“. USA prohlásily, že nedbají na varování Ruska o „červených liniích“.

  54; Scholz předpověděl načasování konce konfliktu na Ukrajině. Scholz považuje německé tanky Leopard 2 za velmi účinné.

  55; Útok na Záporoží pokračuje: Průzkumníci a dělostřelci ničí obranu nepřítele. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů „Ruského jara“ ze zóny vojenské speciální operace.

  56; Fronta potřebuje naši pomoc: várka dronů od dobrovolných dárců už aktivně zachraňuje životy a pomáhá bojovníkům zvítězit. Bojovníci zepředu se na nás neustále obracejí o pomoc, nejčastěji žádají drony Mavic 3.

  57; OSN: Ukrajinská ekonomika klesla o více než 30 %. OSN dodává, že poválečná rekonstrukce si vyžádá „obrovské“ finanční zdroje.

  58; Scholz vysvětlil pomalost Německa v otázce dodávek tanků na Ukrajinu. Scholz: Berlín by udělal chybu, kdyby podlehl požadavkům na rychlou dodávku tanků do Kyjeva.

  Zdroj: rusvesna.su

 12. xD tanky už máme xD
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-stihacky-zapad-dodavky-f-16.A230126_085430_zahranicni_bro

  A až dostaneme stihačky, tak budeme chtít lodě.
  A pak rakety.
  A pak ty VELKÉ rakety!
  Nó hele dohodli sme se s rusem na příměří… hmmm hezký to tu v té Uniji máte, fakt že jo… teď tady tomu budeme říkat Evropská Ukrajina, ne? Mázněte na ten váš hadr trochu žluté, jů? A hvezdičky… ste snad malé děcka? Co bude příště? Srdíčka? Pryč s nima!

  1. Ale to přece nechce Ukrajina a ani do velké míry to neplatí pro ty co to tam jako vedou.
   Ukrajina je nástrojem USA a oni mají notičky, co dělat, co chtít atd.
   USA chtějí další kolo eskalace – elenský dostane noty na tanky .. USA přinutí Němce a Poláky poslat Leopardy. Sami obsadí evropský trh.
   USA chtějí obsadit plynový trh .. zlikvidují plynovody a nikdo ani nemrkne.. bouchlo to,. asi vítr…
   Pro USA je to vysoce výdělečné, minimálně je to obrovský potenciál k enormním ziskům pro ty, kteří to organizují.

   1. To se nevylučuje. Já jen předvídám, že ten Evropský hořící bordel nakonec zdědí ukrajina. Proč by Jůesej v evorpě měli mít na kontrolu vzpurných kmenů smečku 28 pudlů, mopslíků, čivav, přešlechtěných dalmatýnů a kdo vi čeho, když místo toho může mít jednoho Dobrmana. Věrného, poslušného Dobrmana, navíc pěkně nabroušeného na suseda, kterej ho jako štěně kopal do prdele.

    Ále, co já vlastně vím… z budoucnosti ste přece Vy. Tak povídejte!

 13. Středa, 25.1.2023:

  II. Rusnext

  1; V Sevastopolu hackeři hackli televizi a ukázali Zelenského projev. V Sevastopolu řada televizních kanálů v důsledku hackerského útoku odvysílala několik minut projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedla městská vláda.

  2; Biden potvrzuje rozhodnutí poslat 31 tanků Abrams na Ukrajinu. Americký prezident Joe Biden ve svém projevu v Bílém domě potvrdil, že Washington se rozhodl převézt 31 tanků M1 Abrams do Kyjeva.

  3; Německo nezná náklady na dodávky tanků ozbrojeným silám Ukrajiny. Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že Berlín ponese veškeré náklady sám.

  4; Ukrajina plánuje uspořádat summit, na kterém se bude jednat o nových sankcích proti Rusku. Ukrajinské úřady plánují v zemi uspořádat summit k otázce sankcí proti Rusku. Jak řekl 25. ledna vedoucí kanceláře prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, omezení, která již byla zavedena vůči Ruské federaci, nestačí.

  5; Vladimir Putin zařadil do úkolů státní politiky boj proti používání cizích slov. Ruský prezident Vladimir Putin zařadil do základů státní kulturní politiky země boj proti obscénním slovům a nadměrnému používání cizí slovní zásoby.

  6; Média: EU nespokojená se Zelenským. Obyvatelé Evropské unie jsou nespokojeni s politikou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho pozdní reakci na regulaci korupce v zemi. Politický komentátor Jack Buckby o tom napsal v online publikaci 19fortyfive.

  7; Německo bude schopno převést tanky Leopard za 3-4 měsíce Uvedl to ministr obrany země Boris Pistorius.

  8; V Gruzii slibují, že Saakašviliho osvobodí třeba i útokem. Levan Chabeišvili, který se uchází o zvolení předsedou strany Sjednocené národní hnutí (UNM), kterou založil bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, slíbil, že Saakašviliho propustí z vězení, pokud vyhraje.

  9; Egyptský prezident naznačuje možnou „katastrofu“ v USA. Egyptský prezident Abdelfattah al-Sisi hovořil o „katastrofě“, kterou trpí americká vláda, která čelí riziku nesplácení veřejného dluhu. Informuje o tom RT Egypt.

  10; Scholz: Německo nepošle vojenská letadla a vojáky na Ukrajinu. Německý kancléř Olaf Scholz v odpovědi na otázky poslanců Bundestagu uvedl, že země nehodlá vyslat na Ukrajinu vojenská letadla a vojenský personál jako pomoc.

  11; Bílý dům oznamuje Bidenův projev o pomoci Ukrajině. Americký prezident Joe Biden pronese v Bílém domě projev o pomoci Ukrajině. Projev se uskuteční později ve středu 25. ledna podle harmonogramu amerického vůdce distribuovaného Bílým domem.

  12; Scholz hovořil o rozhovoru se Zelenským po rozhodnutí dodat tanky Ukrajině. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že mluvil s ukrajinským vůdcem Volodymyrem Zelenským poté, co bylo přijato rozhodnutí dodat Kyjevu bojové tanky Leopard 2. Strany diskutovaly o aktuální situaci.

  13; Kyjev převádí rezervy do oblasti Marjinka, říká Pušilin. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny se ze všech sil snaží udržet město, aby se vyhnul obklíčení Avdějevky, uvedl úřadující šéf DLR Denis Pušilin.

  14; Vladimir Putin: Rusko „nezruší“ světovou kulturu. Ruský prezident Vladimir Putin na setkání se studenty Moskevské státní univerzity řekl, že by jej nikdy nenapadlo „zrušit“ díla vynikajících zahraničních autorů.

  15; Ozbrojené síly Ukrajiny soustředily na Záporoží až 40 000 vojáků.

  16; FSB zadržela na Krymu příslušníka ukrajinského národního praporu. Důstojníci FSB zadrželi obyvatele Krymu podezřelého z účasti v nelegální ozbrojené formaci „Krymskotatarský dobrovolnický prapor pojmenovaný po. Noman Čelebidzhichan“ (organizace je v Ruské federaci zakázána).

  17; Šéf Wintershall si stěžuje, že „Gazprom“ stáhl z účtů 2 miliardy eur Gazprom stáhl z účtů společných podniků s německou Wintershall Dea téměř 2 miliardy eur. Německému Börsen-Zeitung to řekl generální ředitel společnosti Mario Mehren, uvádí The Financial Times.

  18; Vladimir Putin: Německé území je formálně okupováno. Fakticky a legálně zůstávají okupační jednotky, které tam Spojené státy zavedly po druhé světové válce, na území Německa.

  19; Putin: Ukrajinské oddíly střílejí své vlastní lidi do zad a brání jim v ústupu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes, 25. ledna, během setkání se studenty Moskevské státní univerzity Lomonosova, načasovaného na den Taťány, hovoří o situaci na linii kontaktu v zóně SVO.

  20; Vedoucí odboru veřejných zakázek Ministerstva obrany Ukrajiny odvolán ze své funkce. Ze své funkce byl odvolán Bohdan Chmelnickij, vedoucí odboru veřejných zakázek Ministerstva obrany Ukrajiny.

  21; Německo vydá povolení dalším zemím k reexportu tanků Leopard 2 na Ukrajinu. To se dotkne těch zemí, které chtějí ukrajinské armádě dodávat techniku z vlastních zásob.

  22; Peskov: Bezpečnost Ukrajiny nemůže zajistit mocná armáda. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov komentoval článek Washington Post, podle kterého Spojené státy považují mocnou armádu za lepšího garanta ukrajinské bezpečnosti než její přijetí do NATO.

  23; Azarov: Kyjevský režim odložil sčítání, aby zakryl demografickou katastrofu. Na Ukrajině za posledních 20 let nikdy neproběhlo sčítání lidu.

  24; Tanky Leopard jsou lepší než Abrams, ale horší než ruské T-90. Navíc ruské tanky již byly testovány během speciální vojenské operace a ukázaly se „z té nejlepší stránky“.

  25; Ukrajinští ozbrojenci se brzy nenaučí řídit tanky Leopard, říkají západní experti. Americký vojenský portál Breaking Defense představil expertní odhady načasování výcviku ukrajinských válečníků k ovládání tanků Leopard II.

  26; Taliban požaduje potrestání „fanatického politika“, který znesvětil Korán. Prozatímní vláda Afghánistánu, tvořená radikálním hnutím Taliban, které se chopilo moci v zemi (organizace je v Ruské federaci zakázána), vyzvala nizozemskou vládu, aby potrestala extremistu, který roztrhal Korán.

  27; V Bělorusku začalo prověřování bojové připravenosti armád. Oznámilo to dnes 25. ledna Ministerstvo obrany republiky.

  28; DLR zadržela členy ukrajinské diverzní skupiny oblečené v ruské uniformě. Diverzanti příliš spěchali, aby opustili frontovou zónu, kvůli čemuž se pokusili místním obyvatelům zabavit auto, údajně pro „vojenské potřeby“.

  29; Kolumbie odmítá nabídku USA převézt ruské zbraně na Ukrajinu. Kolumbijský prezident Gustavo Petro v úterý potvrdil, že Washington jednal s Bogotou o přesunu zbraní ruské výroby do Kyjeva.

  30; Pušilin komentoval možný „pakt o neútočení“ mezi Kyjevem a Minskem. Výzvy vedení kyjevského režimu k uzavření „paktu o neútočení“ s Běloruskem jsou diktovány pouze touhou získat čas na přípravu na válku.

  31; Kuleba: Evropa začala řešit dodávky stíhaček F-16 do Kyjeva. Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba řekl, že někteří evropští kolegové „se ujali“ otázky poskytnutí Kyjeva americkými stíhačkami F-16.

  32; Média: Turecká nákladní loď byla vystavena raketovému útoku v Chersonském přístavu. Nákladní loď Tuzla byla zasažena raketou v kotvišti Chersonského přístavu na Dněpru (nachází se na pravém břehu řeky, kterou ovládají Ozbrojené síly Ukrajiny.

  33; Dodatečné daňové platby podnikům se zdvojnásobily na 600 miliard rublů. V roce 2022 ruské podniky obdržely dalších 597,8 miliardy rublů na placení daní a pokut, podle studie FinExpertiza.

  34; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj získal milionové dědictví v USA, oznamují média. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj získal velké dědictví ve Spojených státech, píše New York Times.

  35; Turecko připustilo možnost vystoupení z NATO v příštích několika měsících. Turecko se může rozhodnout vystoupit z NATO na pozadí provokativních akcí namířených proti zemi. Tento názor vyjádřil 25. ledna místopředseda strany Rodina Ethem Sandzak v rozhovoru pro Aydinlik.

  36; Vývoz z Ruska do Polska v roce 2022 navzdory sankcím rostl. Vývoz z Ruska do Polska vzrostl v prvních třech čtvrtletích roku 2022 o 8,5 %. Bylo to způsobeno především růstem cen ruských energetických zdrojů dodávaných do republiky.

  37; Kuleba požadoval od Západu, aby „přinutil“ Rusko „udělat ústupky“. Kuleba si stěžoval na pokusy představitelů západních zemí přesvědčit Ukrajinu, aby zahájila jednání s Ruskem.

  38; Ruští kosmonauti vytiskli první pracovní součástku na 3D tiskárně na ISS. Ruští kosmonauti vytiskli první pracovní součástku na 3D tiskárně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

  39; Zelenskij podepsal zákon o přísnějších trestech za dezerci. Nyní ukrajinské soudy nebudou moci oslabit trest za neposlušnost vojáků.

  40; 75 % lékařů uvedlo, že jejich platy neodpovídají výši stanovené prezidentem. Plat většiny lékařů a středního zdravotnického personálu dosud nedosáhl úrovně stanovené dekrety prezidenta Ruska z května 2012.

  41; Média se tento týden dozvěděla o plánech USA převést na Ukrajinu až 50 tanků Abrams. Washington může převést do Kyjeva prapor tanků M1 Abrams, tedy 30-50 vozidel. Zdroj z americké administrativy to oznámil 25. ledna zpravodaji agentury Anadolu.

  42; Úřady Záporoží oznámily neúspěch ofenzivy ozbrojených sil Ukrajiny. Plány Ozbrojených sil Ukrajiny na rozsáhlou ofenzívu v Záporožské oblasti byly zmařeny.

  43; Kyjevský režim zpřísnil tresty za útěk z bojiště Zelenskij podepsal zákon, který posiluje trestní odpovědnost armády za neplnění bojových rozkazů.

  44; Bývalý šéf ministerstva zahraničí Pompeo připustil, že Spojené státy před zahájením SVO na Ukrajině cvičily ozbrojené síly Ukrajiny.

  45; Zbraně Západu pro ozbrojené síly Ukrajiny v jaderných elektrárnách – skutečnost nebo fikce? Existují důkazy! Michail Podoljak, poradce Zelenského kanceláře, se zavázal tvrdit, že nic takového se nikdy nestalo a nemohlo stát, protože Ukrajina „je vždy otevřena kontrolním orgánům, včetně MAAE“.

  46; V tuto chvíli je Arťomovsk blízko operačnímu obklíčení. Ve městě je asi 20 brigád Ozbrojených sil Ukrajiny a zahraničních jednotek.

  47; Dva britští žoldáci zabiti poblíž Soledaru. U města Soledar v Doněcké lidové republice byli zlikvidováni dva žoldáci z Británie, kteří se zúčastnili speciální operace na Ukrajině na straně Kyjeva.

  48; Nálet na východní Ukrajině. Podle údajů oficiálního zdroje pro varování občanů se ve dvou regionech Ukrajiny spustil poplach proti náletu.

  49; Norsko může do Kyjeva dodat 8 tanků Leopard – media Píše o tom Dagens Næringsliv s odkazem na zdroje.

  50; Americký prezident Joe Biden je připraven poslat do Kyjeva 10 tanků Abrams, aby ovlivnily rozhodnutí Německa o dodávkách tanků Leopard.

  51; Prigožin: V bojích o Bachmut jsou nejschopnější pozemní jednotky ozbrojených sil Ukrajiny. Hlavním cílem útoku na město Arťomovsk (alias Bachmut) je zničení nejschopnějších jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny.

  52; Zesnulý zástupce vedoucího ministerstva vnitra Ukrajiny se angažoval na Kavkaze a dostal se do obchodu s drogami Spolu s ministrem vnitra Ukrajiny Denisem Monastyrským zemřel v Brovarech Monastyrského zástupce, 42-letý Jevgenij Jenin.

  53; OSN znovu varuje před humanitární katastrofou v Afghánistánu. Afghánistán čelí bezprecedentní humanitární krizi a reálnému riziku kolapsu systému.

  54; Swedbank předpovídá pobaltským státům pokles HDP. Analytici skandinávské banky Swedbank předpovídají v roce 2023 pokles HDP v Lotyšsku a Litvě a nulový růst v Estonsku, podle ekonomického přehledu finanční instituce.

  55; Sky News Arabia: Biden je připraven poslat 10 tanků Abrams do Kyjeva. Americký prezident Joe Biden je připraven poslat do Kyjeva tanky typu Abrams, což naznačuje, že kladně reagoval na předchozí žádosti dvou vysokých představitelů Pentagonu.

  Zdroj: rusnext.ru

 14. Středa, 25.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Scholz vysvětlil pomalost Německa v otázce dodávek tanků na Ukrajinu. Scholz: Berlín by udělal chybu, kdyby podlehl požadavkům na rychlou dodávku tanků do Kyjeva.

  2; Zelenskyj jednal s šéfem NATO o přesunu „principiálně nových zbraní“. Zelenskyj uvedl, že o podpoře Ukrajině jednal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

  3; Ruská armáda prolomila nepřátelskou obranu ve Ugledaru, námořní pěchota útočí na město. Dače (východní okraj Ugledaru) jsou zcela pod kontrolou naší námořní pěchoty, výsadkové útočné formace vyhnaly nepřítele a vyčistily pevnosti.

  4; Ruská armáda připravuje rozsáhlou ofenzívu, Západ přesouvá do Kyjeva stovky obrněných vozidel, včetně 31 Abramsů, říká Bílý dům. Spojené státy očekávají v následujících týdnech nárůst ruských útočných operací na Ukrajině.

  5; Moskva bude považovat použití granátů s uranovým jádrem ze strany Ukrajiny za použití „špinavých“ jaderných bomb. Varujeme západní sponzory kyjevské vojenské mašinérie před povzbuzováním k jaderným provokacím a vydírání.

  6; Ruská armáda pokračuje v postupu na Donbasu, vyplývá ze zprávy Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny. Přes prohlášení mluvčího generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny o útočných operacích v Ugledaru se o tom zpráva nezmiňuje.

  7; Bitva na Chersonské frontě: jak ruská armáda odrazila útok speciálních sil ozbrojených sil Ukrajiny. Na Chersonském směru Ozbrojené síly RF zabránily pokusu Ozbrojených sil Ukrajiny přejít na levý břeh Dněpru.

  8; Útok na Ugledar: Ukrajinská armáda čeká na průlom ruských jednotek. Ofenzivu ruských obrněných skupin aktivně podporují houfnice a MLRS.

  9; Západ předem plánoval válku proti Rusku, říká Zacharova. A neříkejte potom, že „jste o tom neslyšeli“.

  10; Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo k přesunu stíhaček a ponorek Kyjevu. Ukrajina nadále prosí Německo o zbraně.

  11; Rusko se připravuje na velkou ofenzívu, hlásí Vojenská rozvědka Ukrajiny. Nyní „dochází k silnému přeskupování ruských jednotek ve všech směrech na frontě.“

  12; Boje u Svatova-Kremenné: záběry hořících obrněných vozidel Ozbrojených sil Ukrajiny.
  Osud posádek není znám.

  13; Putin řekl, že cílem SVO je chránit „historické Rusko“. Prezident Ruska se dnes setkal se studenty Moskevské státní univerzity.

  14; Pentagon nepotvrdil prohlášení Ozbrojených sil Ukrajiny o možném vyslání vojenských letadel. „Doporučuji, abyste kontaktoval zástupce Ukrajiny, nebudu za něj mluvit.“

  15; Japonský premiér vyzývá ke spolupráci s Ruskem v otázce Kuril. Na jaře 2022 Moskva v reakci na nepřátelské kroky Tokia opustila dialog o mírové smlouvě a spolupráci na Kurilách.

  16; Spojené státy vytvořily Pax Americana na popelu světových válek, zatímco ostatní země ležely v troskách, říká Zakharova. Zástupce ruského ministerstva zahraničí vyzval Evropu, aby se probrala z letargického spánku a nešlapala potřetí na stejné hrábě.

  17; Ukrajinská armáda konečně potvrdila ztrátu Soledaru. Ukrajinské velení uznalo ztrátu města – po dvou týdnech!

  18; Ruská armáda postupuje, na několika frontách bylo vyřazeno více než 250 bojovníků Ozbrojených sil Ukrajiny. Ministerstvo obrany informuje o úspěšných akcích našich vojáků v nejžhavějších sektorech fronty.

  19; Evropu čeká částečná mobilizace v případě války, říká šéf českého generálního štábu. Evropské země si jen se silami profesionální armády nevystačí, zdůraznil generálmajor Karel Řehka.

  20; Ukrajina soustředila až 40 tisíc ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny směrem na Záporoží. Oznámil to úřadující guvernér Záporožské oblasti Jevgenij Balickij.

  21; Ukrajina zahájí ofenzívu proti Krymu, oznámil ukrajinský generál. Bývalý šéf Vnější rozvědky Ukrajiny Malomuž věří, že s tankovými pěstmi budou ozbrojené síly Ukrajiny schopny postupovat na doněcké frontě a podél jižního koridoru.

  22; Německo oznámilo dodávku čtrnácti tanků Leopard na Ukrajinu. Byl zveřejněn počet „Leopardů“, které Berlín dodá.

  23; Kreml reagoval na hrozby poradce Zelenského administrativy o „útoku na Moskvu, Petrohrad, Jekatěrinburg“. Již dříve Michail Podoljak slíbil „nevyhnutelnou eskalaci války v Rusku“ a údery proti „hýčkaným, líným městům“.

  24; Vojáci oddílu „Štorm“ se chystají prorazit obranu Ozbrojených sil Ukrajiny. Tyto útočné oddíly jsou navrženy tak, aby prolomily nejsložitější a nejrozšířenější části nepřátelské obrany.

  25; Stoltenberg: NATO není stranou konfliktu na Ukrajině. Severoatlantická aliance nadále předstírá, že dodávky těžkých útočných zbraní do Kyjeva nic neznamenají.

  26; „Zabijte Fritze!“: KILLNET, Anonymous a další ruští hackeři zahájili útok na německé vládní agentury. Ruská hackerská komunita reagovala na zprávy o nadcházejících dodávkách německých tanků Leopard do Kyjeva rozhodnými kroky.

  27; Dodávky tanků Abrams na Ukrajinu začnou až za měsíce či roky, píší americká média. Prezident Biden hodlá oznámit přesun desítek tanků Abrams do Kyjeva, ukrajinské ozbrojené síly však tato vozidla v dohledné době nedostanou.

  28; Ruské jednotky pokračují v postupu na Ugledar, hlásí Chodakovskij. V některých oblastech byl nepřítel vytlačen z první linie a ustoupil „za hradby pevnosti“ důlních komunikací.

  29; Ukrajinské ozbrojené síly připravovaly útok na Melitopol a Berďansk, ruská armáda zahájila preventivní úder. Čerstvá data z Pologovského sektoru fronty, kde ruské jednotky postupovaly ve směru na Guljaj-Pole.

  30; Video z dronu z přepadení a dělostřelecké přípravy – nové záběry nejsilnější bitvy roku u Svatova. Vojáci skupiny „Odvážných“ obklíčili ukrajinské ozbrojence z 518. praporu speciálních sil Ozbrojených sil Ukrajiny, poté zaútočili na nepřátelskou pevnost.

  31; 3. brigáda DLR ničí opevněnou oblast ozbrojených sil Ukrajiny. Dělostřelectvo přesně pracovalo na místech nasazení ukrajinských ozbrojenců.

  32; Vylodění ozbrojených sil Ukrajiny šlo ke dnu – nepřítel se znovu pokusil překročit Dněpr. Cestou byly potopeny tři nepřátelské čluny, zbývající skupina Ozbrojených sil Ukrajiny byla zlikvidována u vesnice Korsunki, Chersonská oblast.

  33; Duchovní zemřel při vytahování raněných z bojiště. V řadách ruské armády bojuje i Kristova armáda.

  34; „Budou údery na Moskvu, Petrohrad, Jekatěrinburg“, říká Michail Podoljak. Administrativní poradce Zelenského slibuje Rusku „eskalaci“.

  35; Ruské ministerstvo zahraničí ponechalo měření červenosti červených čar v minulosti. Ministerstvo zahraničí konečně uznalo zjevné: Spojené státy chtějí ruskou porážku.

  36; Útok na Záporoží: „Hyacinty“ aktivně ničí nepřítele. Samohybný kanón není vždy používán tradičním způsobem.

  37; USA chápou blízkost porážky Ukrajiny, přiznává McGregor. Spojené státy proto vyvíjejí tlak na evropské země, zejména Německo, v otázce dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu.

  38; Rusko vysvětluje, proč nad Kyjevem krouží mraky havranů. Napsal to první zástupce stálého představitele Ruska při OSN.

  39; Scholzův „zpětný úder“ zesměšňován v USA. Scholz prohrál, poraženému se vysmívají. Německo se nezmohlo na pádnou odpověď na zničení Severního proudu – 2 ze strany USA.

  40; Válka Západu na Ukrajině je boj o lidské zdroje. K lednu 2023 odešlo z Ukrajiny do Evropy a dalších zemí více než 16,5 milionu občanů.

  41; Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny zdědil po Američanovi milion dolarů a daroval ho armádě, píší NYT. Potvrzuje to tisková služba ozbrojených sil Ukrajiny.

  42; Washington je nešťastný ze Zelenského porážek a požaduje změnu strategie. Zelenskyj přitom podle novinářů nesouhlasí s požadavky Spojených států.

  43; Putin může mít nového spojence v boji proti Západu – Newsweek. Prohlášení jihoafrické ministryně zahraničí ukázalo Západu, že ruský prezident Vladimir Putin má skutečně spojence, kteří mu věří.

  44; Ukrajinec zaútočil kosou na zaměstnance vojenského registračního a odvodového úřadu. To je uvedeno ve verdiktu okresního soudu Goščanskij v Rovenské oblasti.

  45; Největší polský obranný podnik čelí nedostatku kvalifikovaného personálu. Mesko SA je největším výrobcem munice malých, středních a velkých ráží.

  46; Turecko ruší konzultace se Švédskem a Finskem o členství v NATO. Konzultace plánované na únor byly odloženy, uvedla v úterý večer státní televize TRT.

  47; Bývalý ministr zahraničí USA hovořil o přípravě Ukrajiny na konflikt. USA cvičí ukrajinské vojáky velmi dlouho.

  48; Scholz oznámil největší průmyslovou modernizaci v dějinách Německa. Tyto plány kancléř zmínil po slovech o současné energetické krizi.

  49; Zelenskyj podepsal zákon posilující trestní odpovědnost vojáků. Kvůli exodu z bojiště Zelenskij podepsal zákon, který posiluje trestní odpovědnost vojáků za řadu porušení.

  50; Švýcarsko schválilo reexport zbraní na Ukrajinu. Většina členů komise se údajně domnívala, že by Švýcarsko mělo přispět k evropské bezpečnosti.

  51; Německo označilo vyslání tanků do Kyjeva za okradení německé armády. Německá vláda se rozhodla dodat Ukrajině tanky Leopard 2.

  52; Pokus prorazit speciální jednotky Hlavního zpravodajského ředitelství ozbrojených sil Ukrajiny u Kachovky. Hlavní zpravodajské ředitelství Ukrajiny předvedlo operaci s cílem pokusit se překročit řeku se silami ozbrojených sil Ukrajiny.

  53; USA jsou připraveny oznámit dodávku Abrams na Ukrajinu, ale ne nyní – AP. Administrativa Joea Bidena o tom podle agentury hodlá učinit prohlášení 25. ledna.

  54; Vše pro vítězství: skvělý bojový pickup od dobrovolných dárců dorazil bojovat na frontu. Dárci z celé republiky už poslali asi 220 vozidel, dohánějí ztrátu dopravy a pomáhají zachraňovat životy bojovníků.

  55; Útok na Záporoží pokračuje: „Hyacinty“ pracují na technice a pozicích Ozbrojených sil Ukrajiny. Ofenzivní operace se v některých sektorech fronty zpomalila, obrana nepřítele je prolamována velkými rážemi.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. K bodu 9, :
   Samozřejmě že Majdan za americké prachy sloužil k rozpoutání války. Stejně jako všechny ty Memoriály, na kterých se aktivně podílí i rusobijec senátor Štětináč/ Plavec.
   Rýpat se v složité a bolestné historii je největší zločin, jediné rozumné řešení je tlustá čára a nechat to chrnět.
   Dodnes mi nikdo nevysvětlil, kdo najal střelce, kteří ze střech ostřelovali účastníky demonstrace.
   Byl to výborný nápad. Jakmile lidé uvidí krev, začnou vidět rudě a už to jedééé , jako odbržděný parní válec.
   Dílo se podařilo, neschopnost ukrajinských vůdců se hodila na Rusa. To Rus může za ukrajinskou korupci, za ukrajinské oligarchy, za fšecko. A šmytec.

    1. Zastanci nejtvrdsi valecne linie ovsem tvrdi, ze pokud Leopardy vjedou na Ukrajinu, stanou legitimnim cilem. A to je velmi odvazne tvrzeni, uz za hranou.
     Nekdo tu zminil Rogozina a jeho dva satelity, ted je na pretresu wunderwaffe Armata za biliony, jez byla s velkou slavou nasazena na podzim, ale zatim ji nikdo nevidel. Neni mi jasne, jak si nekdo po tech mesicich az letech podobnych ukazu muze myslet, ze stale jde o dilci selhani (resitelna kadrovymi skatulaty hejbejte se).

    2. S tanky se chytil Washington do pasti vlastních prohlášení pro média, když Abramsy, které má, bude nasazovat takto neefektivně. Bylo by účinnější počkat několik měsíců do jara a léta. Potom poslat najednou větší množství líp připravený. Zatím posílají spíš vzorek, který vystaví bahnu a kořistním Javelinum. Tohle byla už roku 1915 chyba Britů, že na západní frontě nasadili jen pár prvních tanků místo aby počkali až bude vyrobeno větší množství. Dávkují zatím vyzbrojování akorát, aby se válka udržovala dlouho, i když veřejnosti slibují, že pošlou dost k naprostému zvratů situace. Je to ohromný testovací polygon pro nejen západní zbraně jako Španělsko 30. let. i turecké, jihokorejské a íránské podniky si chtějí svou produkci vyzkoušet.

 15. Kechlibar
  https://kechlibar.net/2023/01/24/otazka-kredibility/#more-38006

  Já mám z toho člověka dojem, že minimálně poslední rok vysloveně blábolí. Jako by měl za úkol napsat text, tak zvolí nějaké akutální téma a provede snůšku banalit a cliché tak, aby se toho aktuálního tématu vůbec nedotknul.
  Minule se rozepisoval o ukončování válek a velmi důsledně vynechal jakékoliv trochu použitelné analogie s tou, která nám hrozí. Přitom k ní neustále ukazoval.

  Dnes píše o kredibilitě a chodí kolem toho jako kocour kolem horké kaše a radši skončí opatrně Mnichovem a cosi naznačuje o Arménii, očividně neznaje kontext té věci. Ani slovo o rozšiřování NATO, Budapešťském memorandu, Minsku 1 a 2 ….

  Kde jsou ty trefné texty z doby před 5 roky?

  1. Kechlibar mi prijde jako funkcni autista, skvely v analyze, ale neschopny syntetickeho pohledu. V typech clanku, jako je tenhle, ho mam velky problem sledovat a zpravidla po par odstavcich to vzdam.

   1. Já jsem právě s vypětím všech sil ten balast četl co nejpozorněji, protože jsem do posledního řádku doufal, že tam něco bude, aspoň upoutávka na druhý díl, kde slíbí jít k věci.

    Mně to přijde jako povinné psaní s tím, že pro vyloučení kognitivní disonance se úpěnlivě vyhýbá všemu, co by mohlo nějak narušit cliché. Povinné cviky a obraty a ufff.. je to dost dlouhé, můžu od toho.

  2. Gogo: Minsk autor vynechal. Asi nechtěl většinu článku rozebírat jen Donbas. Spíš uvažuje o minulých případech. S Arménií má pravdu, i když všechno napsal jen velmi stručně, že CSTO moc nefunguje a situace Arménie je špatná. Rusko je zdrženlivé, když se angažuje jinde a středoasijské muslimské státy se samy nepohrdnou na pomoc Arménií proti jinému turkickemu národu. To nijak nevyvrací neschopnost nebo spíš vsehoschopnost Pasinjana. Nesouhlasím vždy se vším z blogu Kechlibara, ale s těmi třemi situacemi, kdy se obvykle uzavírá příměří a mír, má pravdu. Ani jedna zatím nenastala. I v té Koreji podepsali příměří až když se vyčerpali a nikdo nebyl schopen postoupit bez neúnosných ztrát a výdajů. Dnes se ani jedna strana nepovažuje za zcela vyčerpanou.

   1. Článek je hodně obecný a současně krátký, aby tolik toho popsal podrobně, takže je to spíš mnoho jednotlivých zmínek o událostech. Bylo by možné doplnit i problematiku červených čar, dilema jestli ustoupit a různé blufování mezi státy. Mediální vliv na okamžitou odpověď, kdy dá se připomenout Írán, který s odpovědí čeká velmi dlouho a proto zatím v západních médiích vypadá slabý. Jak za generála Solejmaniho.

   2. Jen k Arménii-zbytek jsem už vysvětloval.
    Karabach byl i podle mezinárodního práva územím Azerbajdžánu. Arméni ho jen v době, kdy měli podporu a Azerové byli slabí, anektovali.
    Pašiňan byl v čele těch, kteří požadovali odsun ruských jednotek. Atd atd .. ten konetx je širší a není problém si to dohledat. Pašiňan taky nikdy nepožádal o pomoc formou aktivace příslušných procedur.
    Zkrátit to na to, že „měli povinnost“ .. to prostě svědčí o velé neznalosti

    1. Gogo: kdo má sílu, si to většinou obhájí jako USA v Kosovu, že jednou je stará postkomunistická hranice nezměnitelná a někdy jindy není. Problém je že na rozdíl od jiných takových sporných území, Arcach nikdo neuznal s výjimkou taky všeobecně neuznaných států. Ani Arménie ho neuznala. I Taiwan pár států uznává. Pasinjan mohl a měl víc zbrojit a včetně dronů. Přes slabou ekonomiku Arménie nevyčerpal všechny možnosti. Mohl požádat jen v případech přestřelek na hranici Arménie, ale CSTO na Karabach se nevztahuje. Pokud si pamatuju na podzim 2022 se odvolával k CSTO a skončilo jako vždycky dalším příměřím, ale znovu s o ně o silnějšími Azery co získali nové pozice. Pro RF je důležitější cesta přes Ázerbájdžán do Íránu a dál do Indie než budoucnost jen 120 tisíc Arménů v Karabachu. Alijev je vychytralý. Útočí postupně stylem dva kroky vpřed a krok vzad. Nejvíc ve chvíli, kdy se svět dívá jinam. Na covid, volby v USA nebo na situaci na UA. Arménská vláda to zdá se podceňuje. Za první války v Karabachu bylo Azerů jen 2x víc než Arménů. Dnes je jich 3x víc. Mezi mládeží je rozdíl 5x. Pokud nastane vlna emigrace z Arménie, bude to 7x rozdíl počtů do 10-15 let. Potom Arménie narazí na hranice možností ekonomiky.

 16. Pro Goga:
  https://t.me/s/govoritfursov?before=2597
  5. a 6. ledna, Lunkov a jeho doporuceni Primakova (o tom je ale az pozdeji).
  Orientace ruskych spicek (Andropovova „Firma“) na Anglii, coz vysvetluje velke tajemstvi, proc nakonec nebyl SSSR uplne rozebran: jeho zbyle torzo bylo pouzito Americany proti Anglii, v pripade rozpadu by byla naslednicka teritoria plne prevzata konkurujicimi Anglicany.
  Asi to bude velky paradox dejin: existence Ruska byla nakonec zachranena Spojenymi staty 🙂

 17. Úterý, 24.1.2023:

  II. Rusnext

  1; Prigožin: V bojích o Bachmut jsou zaangažovány pozemní nejschopnější jednotky ozbrojených sil Ukrajiny. Hlavním cílem útoku na město Arťomovsk (alias Bachmut) je zničení nejschopnějších jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny.

  2; Zesnulý zástupce vedoucího ministerstva vnitra Ukrajiny se angažoval na Kavkaze a dostal se i do obchodu s drogami. Spolu s ministrem vnitra Ukrajiny Denisem Monastyrským zemřel v Brovary Monastyrského zástupce, 42-letý Jevgenij Jenin.

  3; OSN znovu varuje před humanitární katastrofou v Afghánistánu. Afghánistán čelí bezprecedentní humanitární krizi a reálnému riziku kolapsu systému.

  4; Swedbank předpovídá pobaltským státům pokles HDP. Analytici skandinávské banky Swedbank předpovídají v roce 2023 pokles HDP v Lotyšsku a Litvě a nulový růst v Estonsku, podle ekonomického přehledu finanční instituce.

  5; Sky News Arabia: Biden je připraven poslat 10 tanků Abrams do Kyjeva. Americký prezident Joe Biden je připraven poslat do Kyjeva tanky typu Abrams, což naznačuje, že kladně reagoval na předchozí žádosti dvou vysokých představitelů Pentagonu.

  6; Prezident označil ruské síly protivzdušné obrany za jedny z nejlepších na světě. Hlava státu to uvedla na setkání s gubernátorem Belgorodské oblasti Vjačeslavem Gladkovem.

  7; Turecko dočasně odkládá jednání NATO se Švédskem a Finskem. Jednání mezi Tureckem, Švédskem a Finskem o vstupu do NATO byla na žádost Ankary odložena na neurčito. Oznámil to dnes 24. ledna diplomatický zdroj agentuře RIA Novosti.

  8; Německo dá Ukrajině rotu tanků Leopard 2А6. Německo dodá Ukrajině bitevní tanky Leopard 2A6, mluvíme minimálně o jedné tankové rotě (10 jednotek), informoval v úterý 24. ledna časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje.

  9; Rusy není tak snadné oklamat ukrajinskými fejlky – Putin. Ruský prezident Vladimir Putin zaznamenal odpor Rusů vůči ukrajinským fejkům.

  10; Auto vybuchlo poblíž školy v Berďansku Podle předběžných údajů byla v době exploze v autě místní podnikatelka, řekl člen hlavní rady správy Záporožské oblasti Volodymyr Rogov.

  11; Co je známo o rezignacích na Ukrajině. V ukrajinském vedení došlo v posledních dnech k několika zásadním rezignacím.

  12; Kreml nejednal o registraci času pro překročení hranice u obchodních dopravců.

  13; Tchaj-wan – „Abrams“, „Leopardi“ – Ukrajina Washington by měl poslat tanky Abrams na Tchaj-wan, nikoli na Ukrajinu, tvrdí sloupkař listu The Wall Street Journal Daniel Samet.

  14; Šéf IAP doporučil Evropě využít zkušeností Ruské federace v mezináboženské sféře. Poslanec Státní dumy Sergej Gavrilov komentoval akci pálení Koránu před tureckou ambasádou ve Stockholmu a poznamenal, že hlavní náboženské denominace v Rusku harmonicky koexistují a vzájemně se ovlivňují.

  15; Johnson změnil názor na členství Ukrajiny v NATO. Bývalý britský premiér Boris Johnson, který v čele britské vlády prohlásil, že členství Ukrajiny v NATO v dohledné době „není ani zdaleka nemožné“, změnil názor.

  16; Ministerstvo výstavby Ruské federace chce do hypotéky na primárním trhu zahrnout kuchyňský nábytek. Ministerstvo výstavby, bydlení a komunálních služeb Ruské federace zvažuje otázku zahrnutí kuchyňského nábytku do hypotéky bytů na primárním trhu.

  17; Jmenována příčina pádu vrtulníku v Brovary. Příčinou pádu vrtulníku v Brovary, na jehož palubě bylo vedení Ministerstva vnitra Ukrajiny, byla chyba pilota. V úterý 24. ledna o tom informuje list Strana.ua s odvoláním na zdroje z policie.

  18; Závod Azovstal v Mariupolu zničený během SVO nebude obnoven. Hutní závod Azovstal, zničený během bojů v Doněcké lidové republice v roce 2022, se neplánuje obnovit.

  19; Pobřežní oblast Dněpru je pod kontrolou ruských ozbrojených sil. Šéf Chersonské oblasti Saldo oznámil neúspěšné pokusy ozbrojených sil Ukrajiny překonat Dněpr.

  20; Stoltenberg naléhal, aby Západ přesvědčil Rusko o nemožnosti zvítězit na bojišti. Je nutné urychlit zásobování Ukrajiny těžšími a pokročilejšími zbraněmi, aby bylo Rusku jasné, že na bojišti nevyhraje, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  21; Chodakovskij: Ruské jednotky prolomily obranu Ozbrojených sil Ukrajiny u Ugledaru. Probíhá boj o ovládnutí města, řekl velitel praporu „Vostok“ Alexandr Chodakovskij.

  22; Ukrajinská armáda více než 50 lidí směrem na Doněck. Na Kupjanském směru způsobilo letectvo a dělostřelectvo Západního vojenského okruhu požární škody jednotkám 14. mechanizované brigády Ozbrojených sil Ukrajiny a 103. brigády obrany.

  23; Sergej Gavrilov píše o tom, proč ekonomické metody ke zvýšení porodnosti již nefungují Demografie je dána nejen ekonomikou.

  24; „Aby se tam naše jednotky neposunuly“: Lukašenko hovořil o návrhu Kyjeva na uzavření paktu o neútočení. Alexandr Lukašenko zároveň upozornil, že na pozadí takových prohlášení na Ukrajině pod vedením Západu pokračují ve výcviku a vyzbrojování ozbrojenců.

  25; Stoltenberg řekl, že tanky Leopard mohou být připraveny k přesunu na Ukrajinu.

  26; Německu hrozí, že upadne do energetické závislosti na Francii. Z energetického „prvního světa“ může SRN spadat téměř do „třetí“ – má to všechny důvody.

  27; Novináři zakázali pořizování obrazových a zvukových záznamů v procesu s bývalým kmotrem Nazarbajeva. Novináři dostali zákaz natáčet a nahrávat proces s kazašským oligarchou Kajratem Boranbajevem, bývalým kmotrem rodiny exprezidenta republiky Nursultana Nazarbajeva.

  28; Růst poptávky po šampaňském v Rusku předčil růst prodeje vodky. V lednu 2023 se sečte mnoho výsledků práce a života o rok dříve. Například preference Rusů pro alkoholické nápoje.

  29; Nebezpečná čokoláda: ve Spojených státech naléhali na výrobce sladkostí, aby snížili množství olova. Svaz spotřebitelů USA vyzval výrobce tmavé čokolády, aby do Valentýna snížili obsah olova a kadmia ve svých výrobcích.

  30; Vešlo ve známost, jak vůdce KLDR volal Trumpovi. Bývalý americký prezident Donald Trump musel na summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem vysvětlit, proč mu říká Little Rocket Man („malý astronaut“ nebo doslova „malý raketový muž“).

  31; Pentagon nazval načasování dodávek obrněných vozidel ozbrojeným silám Ukrajiny pokusem „změnit rovnováhu sil“ na frontě. Očekává se, že první várka bojových vozidel pěchoty americké výroby Bradley dorazí na Ukrajinu v „relativně blízké budoucnosti“, během několika týdnů, podle ukrajinských médií dnes, 24. ledna.

  32; Medveděv: Pro úspěch SVO musí být všechny zdravé síly sjednoceny. K dosažení cílů speciální operace na Ukrajině a vytvoření podmínek pro další rozvoj Ruska je nutné sjednotit federální, regionální a obecní úřady, strany a veřejné síly.

  33; Marine Le Pen se postavila proti přesunu těžkých tanků do ukrajinských ozbrojených sil. Paříž by Kyjevu neměla dodávat těžké zbraně, takové dodávky by mohly zhoršit ukrajinský konflikt. Tento názor vyjádřila Marine Le Pen, předsedkyně pravicové strany Rally National ve francouzském parlamentu.

  34; Kyjev hodlá do konce března mobilizovat 150 000 Ukrajinců. Kyjev hodlá do konce března zmobilizovat 150 000 občanů, za tímto účelem bylo na Ukrajině vytvořeno asi 3 000 mobilních skupin vojenských registračních a náborových úřadů, které hledají rekruty.

  35; Zelenskyj oznámil personální čistky v ukrajinských vládních strukturách. Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj oznámil rozsáhlé personální změny ve strukturách ústřední vlády Ukrajiny. Odpovídající video zprávu zveřejnil na svém vlastním kanálu Telegram.

  36; Drony „Orlan-10“ počítají cizí žoldáky pomocí mobilních telefonů. Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo bojovou práci posádek multifunkčních bezpilotních letounů Orlan-10 v zóně speciální operace.

  37; Íránský prezident: Moskva a Teherán se mohou doplňovat. Íránský prezident Ibrahim Raisi uvedl, že Teherán sleduje plnou implementaci dohod uzavřených mezi Íránem a Ruskem s tím, že Moskva a Teherán se mohou v mnoha oblastech vzájemně doplňovat.

  38; Spojené státy obvinily Čínu z tajné pomoci Rusku v SVO. Pokud jde o sankce uvalené západními zeměmi, omezení nezasahují do poskytování takové podpory.

  39; Čínský průmysl může Rusku z 80–90 % nahradit Západ. Tento názor vyjádřil předseda Rusko-asijské unie průmyslníků a podnikatelů (RASPP) Vitalij Mankevič.

  40 Ministerstvo zahraničí odpovědělo na Prigožinův dopis. Spojené státy již vysvětlily, proč se rozhodly zařadit soukromou vojenskou společnost Wagner (PMC) mezi nadnárodní zločineckou organizaci.

  41; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly Ilovajsk z MLRS HIMARS. Ukrajinské ozbrojené síly v úterý večer ostřelovaly Ilovajsk v Doněcké lidové republice (DPR) z raketového systému s více odpalovacími systémy (MLRS).

  42; Pentagon uznal obrovské ztráty ukrajinských jednotek. Nelítostné boje vyžadují pokračující podporu USA pro Kyjev, uvedl mluvčí tamního ministerstva obrany.

  43; Německý koncern Rheinmetall může Ukrajině dodat celkem 139 tanků Leopard. 29 Leopard 2A4 do května 2023 a 22 dalších tanků stejného modelu do konce roku 2023.

  44; „Orchestr“ (Wagnerovci) pokračuje v postupu směrem na Razdolovku a Blagodatnyj. V oblasti Rudé hory probíhají také bitvy.

  45; Ruské ozbrojené síly kontrolují 11 obcí v Charkovské oblasti. Ruské síly ovládají 11 osad v Charkovské oblasti, kde žije asi 600 lidí. Oznámil to dnes, 23. ledna, šéf vojensko-civilní správy regionu Vitalij Gančev.

  46; Kyjev provádí rozsáhlou mobilizaci v Zakarpatí. Velení ozbrojených sil Ukrajiny vede na Zakarpatsku největší mobilizaci od začátku vojenské speciální operace kvůli velkým ztrátám Zakarpatské 128. horské útočné brigády u Soledaru. O tom dnes…

  47; Vučič dovolil svou rezignaci Odpovídající prohlášení učinil v projevu k národu.

  48; EU schvaluje dodávky hmyzí moučky pro lidi. Z mouky z hmyzu lze vyrábět moučné výrobky, masné výrobky, omáčky, pizzu, chipsy a další potravinářské výrobky. Sami evropští spotřebitelé však zatím takové produkty konzumovat nechtějí.

  49; Gerasimov: Téměř celý Západ se staví proti Rusku v SVO na Ukrajině. Armádní generál Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu a šéf SVO, uvedl, že moderní Rusko dosud nepoznalo takovou úroveň a intenzitu nepřátelských akcí.

  50; Ministři zahraničí EU schválili novou tranši vojenské pomoci Kyjevu.

  51; Spojené království je připraveno dodat ukrajinským ozbrojeným silám rakety dlouhého doletu, aby mohly zasáhnout Rusko. Bylo oznámeno, že v reakci na parlamentní vyšetřování zvažuje britská vláda možnost dodat Ukrajině rakety dlouhého doletu.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. K bodu 3. :
   OSN ať se jde bodnout!!!!!!!!!!!!!!
   Afghánci nepotřebují žádnou charitu, mají svoje prachy. Které ale zadržuje světový dráb = USA, nevydá jim je, dokud se nepolepšej.
   Chce se mi z toho zvracet.
   🤮🤮🤮🤮🤮

  2. K bodu 13. :
   Ten sloupkař to má popletené. Bílý dům není sovětská tkadlena a nechce tkát současně na dvou stavech.
   Nejřív Ukrajinu a potom Tchaiwan .

  3. K bodu 29. :
   A hrome!
   😳
   Někde jsem četla, že kvůli olověným trubkám se rozpadla Římská říše. Jestli Římané pojídali i čokoládu s olovem, to už tam nepsali.

 18. Úterý, 24.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Pentagon komentoval zprávy o chystané přepravě tanků na Ukrajinu. Ryder dodal: „Kdy a jestli“ jsou USA připraveny oznámit dodávku, Pentagon vám „dá vědět“.

  2; Francouzský politik spustil poplach po akcích v Kyjevě. Francouzský politik Filippo: „Čistky v Kyjevě ukázaly zkorumpovanost Zelenského režimu.“

  3; „Rozhodnutí bylo učiněno“: Scholz pošle tanky Leopard do Kyjeva, píše Spiegel. „Scholz se rozhodl poslat tanky Leopard 2A6 do Kyjeva.“

  4; Útok u Doněcka: Bojová vozidla pěchoty 5. brigády palbou podporují postup v Marjince. Postup útočných skupin v Marince je podporován palbou obrněných vozidel a dělostřelectva.

  5; Střelba z obzoru: Tank ničí obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě u Svatova-Kremenné. Pokaždé, když na něj nepřítel jede, riskuje, že ho zasáhne projektil.

  6; Washington otevřeně přiznal, že Ukrajina prohrává, připouštějí Fox News. „Výzva senátora Grahama do Washingtonu, aby dodal tanky do Kyjeva, hovoří o porážce ukrajinských ozbrojených sil.“

  7; Hodiny soudného dne se rekordně blíží jaderné půlnoci. Ručičky na „Hodinách soudného dne“ byly kvůli konfliktu na Ukrajině posunuty o 10 sekund blíže k „jaderné půlnoci“.

  8; Speciální jednotky DLR a dělostřelci ničí ukrajinské ozbrojené síly v Donbasu. Dělostřelectvo 9. pluku naváděné průzkumníky 1. samostatného praporu speciálních sil zasáhlo obrněná vozidla.

  9; PMC „Wagner“ je jedinečná hrozba, říká ukrajinská rozvědka. CNN zveřejnila ukrajinskou zpravodajskou zprávu o taktice PMC Wagnera.

  10; Spojené státy rozhodly o typu letadla, které bude Ukrajině poskytnuto. Velení vzdušných sil Ukrajiny uvedlo, že ukrajinští vojenští piloti již odcestovali do Států na výcvik.

  11; Dělostřelci 1. tankové armády zlikvidovali ukrajinský obrněný transportér. Ti, kteří přežili, utekli a nechali za sebou zraněné.

  12; Polsko žádá Německo o povolení převést 14 tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Vychytralí Poláci zároveň hodlají žádat EU o kompenzaci nákladů na tanky.

  13; Medveděv řekl, že Rusko má dostatek zbraní a prostředků ničení. „Chci zklamat naše protivníky. Máme všeho dost.“

  14; Speciální jednotky FSB provedly operaci k zadržení teroristů na Krymu. Práce teroristické buňky byla koordinována z území Ukrajiny.

  15; Lukašenko: Bylo nám nabídnuto uzavření paktu o neútočení s Ukrajinou. „Na jedné straně nás žádají, abychom za žádných okolností nebojovali s Ukrajinou, a na druhé straně je vyzbrojují.“

  16; Záběry z bitvy: „Terminátor“ a tank „Odvážných“ proti postupujícím silám Ozbrojených sil Ukrajiny u Kremenné. Během bitvy byla zničena nepřátelská bojová vozidla pěchoty a tank, ukrajinští ozbrojenci utrpěli ztráty a přeživší uprchli.

  17; Prigožin vysvětlil význam bitev o Arťomovsk. „Všechny jejich bojeschopné jednotky ozbrojených sil Ukrajiny jsou posílány do Bachmutu. A PMC „Wagner“ je tam postupně likviduje.

  18; Ozbrojené síly Ukrajiny zasáhly v oblasti Kurska, jsou tam oběti. První podrobnosti o incidentu oznámil guvernér regionu Roman Starovojt.

  19; Významné objekty Ozbrojených sil Ukrajiny v DLR byly zničeny, zasaženo bylo 64 nepřátelských pozic. Síly protivzdušné obrany zničily 10 nepřátelských dronů.

  20; Ruská armáda postupuje na doněcké frontě a ničí nepřátelské pozice v jiných směrech. Ozbrojené síly Ukrajiny utrpí ztráty na živé síle a vybavení, včetně zahraničních.

  21; Postup ruských jednotek ve směru Ugledar – údaje z terénu. „Podle informací měl nepřítel těžké ztráty, ustoupil na šachtu. Nyní se snaží organizovat obranu, do boje vytahuje zálohy.

  22; Drsné záběry: útok na pozice ozbrojených sil Ukrajiny. Náš útočný letoun se tiše přiblížil k ukrajinským opevněním a zablokoval ukrajinské ozbrojence v jejich vlastní zemljance.

  24; 23; USA nejsou spokojeny s tím, že Čína pomáhá Rusku, píše Bloomberg. Partneři publikace popsali činnost státních podniků ČLR jako „vědomou pomoc Rusku“.

  25; Ruské jednotky postupují na Ugledar, říká velitel praporu „Vostok“ Chodakovskij. „Zkušenosti z bitev byly vzaty v úvahu – velení nevidí účelnost vyrovnání fronty.“

  26; Nepřítel se pokusil překonat Dněpr u Nové Kachovky, během bitvy bylo zlikvidováno až 100 ozbrojenců ukrajinské armády. Podle informací byly některé jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny zničeny při přechodu řeky našimi výsadkáři a motostřelci.

  27; Pušilin oznámil otevření dvou nových kontrolních stanovišť na hranici DLR. Fronty na hranici DLR s Rostovskou oblastí po dubnu 2022 nezmizely.

  28; Náměstek ukrajinského ministra obrany rezignoval kvůli skandálu. Již dříve ukrajinská média uvedla, že vojenské oddělení nakupuje potraviny pro ozbrojené síly Ukrajiny za ceny, které jsou 2-3-krát vyšší.

  29; U Soledaru zahynula polovina 128. horské brigády Ozbrojených sil Ukrajiny, píše maďarský list. V Zakarpatí místní obyvatelé novinářům říkají, že mrtvých je mnohem více, než ukrajinské úřady přiznávají.

  30; Jednání s Tureckem o vstupu do NATO potřebují pauzu, říká finský ministr zahraničí. Švédsko a Finsko společně požádaly o vstup do aliance, ale Stockholm má dlouhodobý politický konflikt s Ankarou.

  31; Podnik Arťomsol v Soledaru bude obnoven, – Pušilin. Ve městě se přitom budou nově stavět obytné budovy, ty zničené nemá smysl obnovovat.

  32; Vstup Finska a Švédska do NATO představuje hrozbu pro Rusko, říká Gerasimov. Rusko posílí bojovou složku námořnictva, leteckých sil a strategických raketových sil.

  33; „V Zakarpatí nezůstane jediný Maďar“: Hroby na Ukrajině znervózňují Maďarsko. Vojenští komisaři již začali prohledávat místa kompaktního pobytu Zakarpatských Maďarů.

  34; Samohybná děla „Odvážných“ drtí ukrajinské pozice na linii Kremennaja – Svatovo. Záběry poskytl vojenský zdroj.

  35; „Naše smrt“: Arestovič hovořil o národní katastrofě Ukrajiny. Propagandista, který zůstal bez práce, se nesmířil. Poukazuje na slova ukrajinské hymny, která předpokládá, že Ukrajinci budou za svou vlast umírat, ale nezmiňuje se vůbec o budoucnosti země.

  36; Ukrajina může dostat 139 Leopardů. „Leopardí“ epos pokračuje.

  37; Děsivé záběry z Gorlovky: Ukrajinská armáda málem totálně zlikvidovala obytný dům. Ze země byl vytržen fragment tramvajových kolejí.

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny zasadily silnou ránu týlovému městu DLR. Už třetí den v řadě je zadní část DLR pod útokem.

  39; Na Západě se po francouzském románu o Putinovi začali bát o Ukrajinu. Ve Francii má román nebývalou popularitu. Putin zde není vykreslen jako válečný zločinec.

  40; Doplnění zbraní NATO převedených na Ukrajinu by mohlo přinést USA zisk ve výši téměř 22 miliard dolarů. Významné místo v dodávkách zaujímají dělostřelecké systémy a munice.

  41; V Německu spočítali, kolik tanků Leopard je v provozu s evropskými zeměmi. Německý list Die Welt vydal přehled o počtu tanků Leopard různých modifikací.

  42; Británie dostala pokyn, aby se připravila na spuštění uhelných elektráren. Provozovatel britského jednotného energetického systému National Grid dal pokyn připravit blok uhelných elektráren ke spuštění v úterý.

  43; Signál Íránu: USA a Izrael zahajují největší vojenské cvičení v historii, hlásí CNN. Cvičení se zúčastní asi 6500 amerických vojáků a více než 1100 Izraelců.

  44; Situace kolem Běloruska je extrémně napjatá. Jednotky NATO dorazily do Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, aby střídaly skupiny bojových brigád.

  45; Neshody na Západě ohledně dodávek tanků banderovcům hovoří o krizi v protiruské koalici. Situace s dodávkami tanků kyjevskému režimu odhalila vážné neshody v protiruské koalici, domnívá se Sergej Mironov.

  46; Srbsko nuceno volit mezi izolací a vstupem Kosova do OSN – Vučić. Srbský prezident řekl, že nevylučuje možnost rezignace, pokud to může zachránit zemi.

  47; Ministerstvo zahraničí komentovalo Prigožinův dopis. Spojené státy okamžitě vysvětlily důvod, proč Washington uznal Wagnerovu skupinu jako „mezinárodní zločineckou organizaci“.

  48; Americký Senát zpochybnil spolehlivost Německa jako spojence NATO. Cornyn také přemýšlel, zda se USA mohou spolehnout na Německo vzhledem k současnému přístupu Berlína.

  49; Ukrajina uvalila sankce na představitele ruské pravoslavné církve. Rada národní bezpečnosti a obrany uvalila sankce na synovce moskevského patriarchy Kirilla a dalších 21 představitelů ruské pravoslavné církve.

  50; Šojgu vystřídal velitele dvou vojenských okruhů. Ministr obrany Sergej Šojgu jmenoval nové velitele dvou vojenských okruhů.

  51; USA chtějí poslat tanky Abrams na Ukrajinu do konce zimy, oznámily Sky News Arabia. Mluvčí Pentagonu také v rozhovoru pro Sky News Arabia uvedl, že agentura vyvíjí tlak na amerického prezidenta Joea Bidena.

  52; Zástupce vedoucího Zelenského administrativy rezignuje. Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Kyrylo Tymošenko napsal rezignaci na svůj post.

  53; Útok na Záporoží pokračuje: Průzkumníci a dělostřelci loví obrněná vozidla NATO. Průzkumníci odhalili nepřátelskou obrněnou skupinu maskovanou v soukromém sektoru a přilehlých zemědělských plochách.

  54; Ruská armáda přešla do ofenzívy směrem na Kupjansk, pokračuje v útocích u Arťomovska a Avdějevky – shrnutí Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny. Na Arťomovském směru narážejí Ozbrojené síly Ruské federace na pozice Ozbrojených sil Ukrajiny.

  55; Téměř celý kolektivní Západ se staví proti ruské armádě, říká Gerasimov. Taková úroveň bojů v novodobé historii země tu ještě nebyla.

  Zdroj: rusvesna.su

 19. Pondělí, 23.1.2023:

  II. Rusnext

  1; Ministři zahraničí EU schválili novou tranši vojenské pomoci Kyjevu.

  2; Spojené království je připraveno dodat ukrajinským ozbrojeným silám rakety dlouhého doletu, aby zasáhly Rusko. Bylo známo, že v reakci na parlamentní vyšetřování zvažuje britská vláda možnost dodat Ukrajině rakety dlouhého doletu.

  3; Postup pro výpočet sociálních plateb na mobilizované. Dekret podepsal šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu. Text dokumentu byl zveřejněn v pondělí 23. ledna.

  4; Německo vyslalo do Polska systém protivzdušné obrany Patriot. Německo zahájilo přesun dvou protiletadlových raketových systémů Patriot do Polska. V pondělí 23. ledna to oznámilo německé ministerstvo obrany.

  5; Zelenskyj označil načasování velké protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny. Plán útočných akcí připravuje ukrajinský generální štáb společně s Pentagonem, uvádí telegramový kanál Resident s odkazem na vlastní zdroj v kanceláři prezidenta Ukrajiny.

  6; Britové jsou zděšeni Johnsonovým blbnutím s autogramiádou ukrajinské rakety. Bývalý britský premiér začal příliš často dělat hlouposti, říkají uživatelé Twitteru.

  7; Lvovská brigáda ozbrojených sil Ukrajiny má v Arťomovsku velké ztráty kvůli nedostatku zbraní. Největší ztráty jednotka utrpěla v bojích o Paraskovijevku a Podgorodnoje. Celkem od začátku ledna ztratila brigáda asi 800 zabitých a zraněných lidí.

  8; Polsko zvažovalo na začátku SVO variantu rozdělení Ukrajiny, řekl exministr zahraničí. V éteru rozhlasové stanice Zet (Z!) to uvedl bývalý polský ministr zahraničních věcí a nyní europoslanec Radoslaw Sikorski.

  9; Medveděv: Svět se přiblížil hrozbě třetí světové války. Řekl to na zasedání předsednictva Nejvyšší rady Jednotného Ruska.

  10; Nasazení „Pancirl-C1“ na výškové budovy v Moskvě. Vlastnosti aplikace S ohledem na Moskvu jsou taková bezprecedentní opatření přijímána poprvé.

  11; EU připravuje sankce proti ruskému průmyslu na výrobu dronů. Další, desátý, balíček sankcí EU bude připraven kolem prvního výročí konfliktu na Ukrajině. Nová omezení by se mohla dotknout nejen Ruska, ale i Běloruska za jeho neustálou podporu Moskvě.

  12; To, co se děje na Ukrajině, už není hybridní, ale skutečná válka, kterou Západ proti Rusku dlouhodobě připravuje, domnívá se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

  13; Rusko stojí za spravedlivým světovým řádem, říká – Volodin. Pouze suverénní stát může zajistit lidský rozvoj.

  14; Estonsko doufá, že dostane od EU kompenzaci za vojenskou pomoc Ukrajině. Estonsko očekává, že dostane 400 milionů eur z Evropského mírového fondu jako kompenzaci za vojenskou pomoc Ukrajině. Tyto peníze můžete utratit pouze za obnovení svého obranného potenciálu.

  15; Lotyšsko sníží úroveň diplomatických vztahů s Ruskem. Lotyšsko se rozhodlo od 24. února snížit úroveň diplomatických vztahů s Ruskem. Orgány země učinily tento krok na znamení solidarity s Estonskem. Na svých sociálních sítích o tom napsal lotyšský ministr zahraničí Edgar Rinkevič.

  16; DLR oznámila posílení Ozbrojených sil Ukrajiny o americké a britské žoldáky poblíž Doněcka. Ukrajinské jednotky na Doněckém směru byly doplněny žoldáky ze Spojených států a Británie, uvedl zástupce bezpečnostních sil Doněcké lidové republiky.

  17; Brance v Oděse lovili pomocí sanitek. V Oděse se sanitky používají k mobilizaci do řad ukrajinských ozbrojených sil, místní obyvatelé o tom hovořili na sociálních sítích.

  18; Rozhodnutí o neplacení příspěvku do EHK OSN ze strany Ruska je vynucené. Rozhodnutí o ruském neplacení příspěvků Evropské hospodářské komisi Organizace spojených národů (EHK OSN) souvisí s destruktivní linií Spojených států a zemí EU a má vynucený charakter, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

  19; Maďarsko odmítá podpořit jaderné sankce EU proti Rusku. Maďarsko nepodpoří sankce EU, které omezí spolupráci s Ruskem v jaderné oblasti, řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó.

  20; Zasaženo bylo 63 dělostřeleckých jednotek a místa akumulace Ozbrojených sil Ukrajiny v 97 okresech. Kyjevský režim hromadí munici a zbraně v jaderných elektrárnách v naději, že na ně ruské jednotky nebudou střílet.

  21; Sergej Lavrov: USA překročily všechny červené čáry. Toto prohlášení učinil v pondělí 23. ledna Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Pretorii (Jihoafrická republika).

  22; Částečná mobilizace zahrnovala i další úkoly, říká Peskov. Naplňování dekretu o částečné mobilizaci v Rusku pokračuje.

  23; Rusko omezilo diplomatické vztahy s Estonskem. Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace si k sobě předvolalo estonského velvyslance Marguse Laidreho a vyhlásilo mu silný protest kvůli počínání Tallinnu. Musí brzy opustit zemi.

  24; Estonsko předá všechny 155-mm houfnice FH-70 ukrajinským ozbrojeným silám. Také za ně ukrajinská strana dostane z Estonska tisíce dělostřeleckých granátů.

  25; EU považuje nadcházející týdny za rozhodující v konfliktu na Ukrajině. Prohlásil to šéf Evropské rady Charles Michel, který se nedávno vrátil z Kyjeva.

  26; Sergej Naryškin: Ukrajinské ozbrojené síly umisťují západní munici na území jaderné elektrárny. Kyjev počítá s nemožností zasáhnout tyto objekty kvůli riziku jaderné katastrofy, poznamenává ruská zahraniční zpravodajská služba (SVR).

  27; Spojené státy přiznaly, že kybernetickou bezpečnost Ukrajiny zajišťovaly dlouho před speciální operací. Na setkání pořádaném americkým Národním bezpečnostním institutem američtí představitelé přiznali, že od roku 2014 pomáhají ukrajinské kybernetické bezpečnosti.

  28; Putin: EAEU (Eurasijský ekonomický svaz) se může stát jedním z mocných pólů nového světa. V projevu k hlavám členských států Unie to oznámil prezident Ruské federace.

  29; Ozbrojené síly Ukrajiny na hranicích s Běloruskem se připravují na „rozhodující“ tankovou bitvu. Pár kilometrů od hranic s Běloruskem se ukrajinská armáda připravuje na to, co očekávají, že bude „brutální jaro“.

  30; Pákistán zasáhl masivní výpadek elektřiny. K výpadku proudu v celém Pákistánu došlo ráno 23. ledna v důsledku přepětí v národní síti, uvádí RIA Novosti s odkazem na tamní ministerstvo energetiky.

  31; Média: Boris Johnson naléhavě přijel na Ukrajinu, aby ututlal další skandál. Bývalý britský premiér Boris Johnson přijel na Ukrajinu a navštívil Buču a Boroďanku. Tato naléhavá návštěva je pokusem odvrátit pozornost od dalšího skandálu s politikem.

  32; Média: EU uvalí sankce na Bělorusko dříve než na Rusko. Evropská unie brzy přijme nový sankční balíček proti Bělorusku. Informovala o tom řada evropských médií.

  33; Britské námořnictvo obdrželo speciální plavidlo pro bojové operace na mořském dně. Britské námořnictvo převzalo dodávku první ze dvou podmořských průzkumných lodí, jejichž úkolem je chránit „životně důležité kabely a potrubí před sabotáží“, uvedlo ministerstvo obrany země.

  34; Rusko pomůže Kubě s potravinami. Oznámila to místopředsedkyně vlády Viktoria Abramčenko.

  35; Rogozin slíbil „odplatu“ posádce ozbrojených sil Ukrajiny, která ho zranila Bojová posádka. Ozbrojených sil Ukrajiny, která udeřila na restaurační a hotelový komplex Shesh-Besh v Doněcku, vznikla díky satelitnímu snímku. Řekl to bývalý generální ředitel Roskosmos Dmitrij Rogozin.

  36; Dodávky několika desítek tanků do Kyjeva situaci zásadně nezmění, připouští Zelenskij. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že dodávka několika desítek tanků do Kyjeva situaci zásadně nezmění, protože ukrajinské ozbrojené síly byly v opozici ruské armády.

  37; Denis Pušilin navštívil Soledar. Úřadující šéf DLR Denis Pušilin spolu s poslancem Státní dumy Ruské federace Zurabem Makijevem navštívil osvobozené město Soledar.

  38; Japonsko předalo Ukrajině 260 generátorů Japonská vláda také uvedla, že země bude na situaci na Ukrajině „přiměřeným způsobem“ jednat.

  39; Sergej Lavrov přijel do Jižní Afriky. Jedná se o pracovní návštěvu.

  40; Mexiko pracuje na bezvízovém režimu s Ruskem.

  41; Německo nezakáže Polsku dodávky tanků Leopard na Ukrajinu. Uvedla to německá ministryně zahraničí Annalena Burbock.

  42; Systémy protivzdušné obrany sestřelily ukrajinský Su-25 v oblasti Antonovka v DLR.

  43; Írán: Západní hybridní válka odsouzena k neúspěchu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Nasser Kanaani řekl, že současná hybridní válka proti Íránu je stejně jako v minulosti odsouzena k neúspěchu.

  44; V Polsku umožnili vytvoření koalice zemí pro převod tanků na Ukrajinu bez Německa.

  45; Generál americké armády a vojenští experti přijeli do Izjumu. Oznámil to náčelník krajské vojenské správy Oleg Siněgubov.

  46; „Západ vytváří stále více krizových bodů“: Jak se vyvíjí situace kolem dodávek letadel ozbrojeným silám Ukrajiny. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Spojené království převezlo do Kyjeva víceúčelové vrtulníky Sea King.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. K bodu 2 :
   Nic překvapivého. Londýn byl vždycky bojovnější než Washington, k útoku na Irák nejhlasitěji troubil Tony Blair, liberál.
   Borise Johnsona , konzervativce, označil Netanjahu za nejlepšího přítele izraelského lidu v Evropě.
   Pan Zelený musí zvítězit, i kdyby měla Ukrajina lehnout popelem.

 20. Šedý knír, šedivá brada
  kavalír, generál Zrada.
  Umí zabít holou rukou
  zná latinkou i azbukou.
  Uniformy lehce mění,
  někdy je a někdy není;
  za peníze zradí tě
  nikdy není na štítě.
  Ve střehu je dnem i nocí
  pevně řízen cizí mocí.

 21. Pondělí, 23.1.2023:

  I. Rusvesna

  1; Šojgu schválil postup pro měsíční platby mobilizovaným. Ministr obrany Šojgu schválil postup pro měsíční platby mobilizovaným vojákům.

  2; Erdogan doporučil Švédsku, aby ohledně vstupu do NATO nečekalo podporu Turecka. Podle Erdogana se za své činy musí zodpovídat ti, „kteří vytvářejí takovou herezi“, a ti, kteří takové činy umožňují.

  3; Ukrajina potřebuje několik set západních tanků, říká Jermak. Ukrajina potřebuje několik set západních tanků, ne 10-20 jednotek. Uvedl to vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny Andrej Jermak.

  4; Ruští bojovníci hovořili o prvních dobytých domech v Arťomovsku a o taktice „vykuřování“ ozbrojenců pomocí protitankových systémů. Ozbrojené síly Ukrajiny a žoldáci jsou systematicky vykuřováni z výškových budov v Arťomovsku.

  5; Démoni v chrámu: Na západní Ukrajině se přímo v oltáři kostela konala zvláštní show.
  Pokusili se „vymýtat Putina“ satanským obřadem.

  6; Spojené státy předpovídají Ukrajině katastrofu. Ukrajina bude muset provozovat tiskárnu peněz, aby mohla financovat i každodenní služby.

  7; Velká skupina ukrajinských uprchlíků byla dopadena na hranici s Rumunskem.
  Byly detekovány termokamerou.

  8; Válka Západu proti Rusku přestala být hybridní, říká Lavrov. Západ podporuje zničení „všeho ruského“ na Ukrajině.

  9; Polsko zvažovalo variantu rozdělení Ukrajiny na začátku speciální operace. „Nebýt pomoci Západu, mohlo to být jinak.“

  10; Silné výbuchy v průmyslové zóně Kramatorsk, kde se ukrývají ozbrojenci a technika Ozbrojených sil Ukrajiny. Starosta řekl, že město bylo zasaženo raketovým útokem.

  11; Jak se Kyjev připravuje na ofenzivu ruské armády. Zřídit ochranné struktury a palebná stanoviště na možných směrech útoků ozbrojených sil RF.

  12; Leopardy jsou útočné tanky a Německo musí být opatrné – německý ministr obrany. „Německo jako „leopardí národ“, abych tak řekl, nese zvláštní odpovědnost.“

  13; Rusko a pobaltské státy výrazně omezují diplomatické vztahy. Estonský velvyslanec opustí Rusko z rozhodnutí Moskvy.

  14; Oděsa: Vojáci v sanitkách chytají muže do ozbrojených sil Ukrajiny. Sanitkou – přímo na jatka.

  15; Tvrdé boje u Doněcka: záběry z likvidace ozbrojených sil Ukrajiny v Marjince. Pěchota 150. motostřelecké divize ruské armády ničí nepřítele poblíž hlavního města DLR.

  16; Ruská armáda ničí nepřítele v pěti směrech, ozbrojené síly Ukrajiny trpí těžké ztráty. Bylo potvrzeno osvobození obce Krasnopolje, zasaženy byly pozice několika brigád Ozbrojených sil Ukrajiny.

  17; Protiruské sankce vedou Evropu do slepé uličky – maďarský ministr zahraničí. Média již dříve uvedla, že EU se hodlá do konce února dohodnout na desátém balíčku sankcí proti Rusku.

  18; Výsadkové jednotky ničí bašty ozbrojených sil Ukrajiny u obce Kremennaja. Čerstvé záběry z jednoho z nejžhavějších sektorů fronty.

  19; Ukrajinská raketa sestřelena nad regionem Belgorod. Systém protivzdušné obrany fungoval přesně a efektivně.

  20; Dvouleté dítě (holčička) zabito úderem ukrajinské armády v LLR. Podrobnosti o dalším hrozném zločinu ozbrojených sil Ukrajiny informoval podplukovník Armády republiky Andrej Marochko.

  21; Ruské jednotky postupují podél celé linie kontaktu v DLR, říká Pušilin. Významné výšiny v okolí Kleščejevky jižně od Arťomovska jsou téměř zcela obsazeny jednotkami ruských ozbrojených sil.

  22; FSB zabránila teroristickému útoku na Kavkaze. Zločin připravoval agent ukrajinských speciálních služeb.

  23; Ruská armáda pokračuje v ofenzivě proti Arťomovsku. Vyčištění útočných oddílů Wagner v Mezopotámii a Krasnopoljevce bylo dokončeno.

  24; Polsko vyhrožuje Německu „mezinárodní izolací“. Politici ve Varšavě se zjevně cítili příliš sebevědomě a považují se za oprávněné to Berlínu říci.

  25; Začala výstavba vodovodního potrubí pro propojení Donbasu a Rostovské oblasti, hlásí Ministerstvo obrany. Počítá se s položením dvou řad hlavního potrubí, výstavbou čerpacích stanic, elektrických rozvoden a zásobníků vody.

  26; Bojovníci DLR zničili skupinu ukrajinských ozbrojenců. Na zjištěnou nepřátelskou skupinu byla zahájena dělostřelecká palba.

  27; V DLR bylo vytvořeno oddělení FSB. Jméno vedoucího regionálního oddělení ruské speciální služby je již známo.

  28; Ozbrojené síly Ukrajiny skladují západní zbraně v ukrajinských jaderných elektrárnách, hlásí rozvědka. V případě detonace skladů a zničení jaderných elektráren se plánuje vina připsat Moskvě.

  29; Ozbrojené síly Ukrajiny ukrývají tanky a bojová vozidla pěchoty za obytnými budovami v Arťomovsku – zpráva Sky News. Britský televizní kanál nečekaně potvrdil informace, které ruská armáda opakovaně vyslovila.

  30; Minometné čety „Odvážných“ se učí přesně zasáhnout ozbrojence. Záběry poskytl ruskému jaru vojenský zdroj.

  31; Samé lži a ještě ospravedlňuje Vlasova a Banderu: „Souostroví Gulag“ ve školách otravuje mozek dětí. Již dříve byl Státní dumě předložen podnět k vyloučení Solženicynova nejslavnějšího díla ze školních osnov literatury.

  32; Byl zjištěn důvod návštěvy Borise Johnsona v Kyjevě. Nic, jak víte, se ve světě velké politiky neděje jen tak.

  33; Japonsko dodalo sérii generátorů na Ukrajinu. Oznámilo to ministerstvo zahraničních věcí země.

  34; Maroko předalo Ukrajině tanky T-72B. První várka už odešla do válečné zóny.

  35; Britský televizní kanál nešetří ozbrojené síly Ukrajiny v Arťomovsku. Sky News ukázal, co Kyjev neplánoval ukázat. Civilní obyvatelstvo jako živý štít.

  36; Rogozin oznámil zachycení terminálů Elona Muska v DLR. Dříve bylo na Ukrajinu převedeno asi 20 tisíc terminálů Starlink.

  37; Německé podmínky ohledně dodávek tanků Leopard rozhněvaly Washington. Ve Spojených státech jsou podle novinářů nespokojeni zejména s tím, že Berlín veřejně prosadil své požadavky.

  38; Francie a Německo se dohodly na ambiciózní reakci na americký zákon o inflaci. Tato odpověď by měla být založena na systému pomoci evropským podnikům a poskytování jim financování.

  39; Bude stačit i jeden tank Abrams vyslaný USA na Ukrajinu, aby Německo poslalo Leopardy, říká kongresman. Je si tím jistý republikán Michael McCall, šéf zahraničního výboru ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA.

  40; Spojené státy vyzvaly k přesunu balistických raket do Kyjeva k úderům na Krym. Spojené státy potřebují poslat na Ukrajinu operačně-taktické balistické střely ATACMS.

  41; Oddíly PMC „Wagner“ pálí opevnění národních praporů „Solncepjok“. Bojuje se o každý dům, o každou čtvrť, o každý kousek této země.

  42; Macron požadoval od Burkiny Faso vysvětlení ohledně stažení francouzských jednotek. Vláda Burkiny Faso vypověděla dohodu o přítomnosti francouzských ozbrojených sil.

  43; Dodávky západních tanků na Ukrajinu situaci na frontě nevyřeší – Zelenskij. Podle Zelenského však západní státy „dělají velmi, velmi důležitou věc“ s možnými dodávkami tanků.

  44; Ofenzíva na frontě Záporoží: Dělostřelectvo uvolňuje cestu obrněným skupinám a pěchotě. V řadě oblastí se postup zpomalil, probíhají poziční boje.

  45; Zelenskyj urazil Němce, kteří nechtějí Ukrajině pomoci. Podoljak, aniž by uvedl jméno, citoval německého poslance, který kritizoval myšlenku poslat tanky Leopard 2 do Kyjeva.

  46; Ukrajina může dostat ze Západu mnohem méně tanků, než požaduje. Západní země mohou do začátku léta dodat Ukrajině až 87 tanků Leopard-2.

  47; Za poštovními bombami ve Španělsku stojí ruská GRU, píší New York Times. Americká a britská rozvědka případ vyšetřují se španělskou policií a kontrarozvědkou.

  48; Americký kongres navrhl upustit od spojování veřejného dluhu s dolarem. USA ve čtvrtek vyčerpaly výpůjční limity a přistoupily k „mimořádným opatřením“.

  49; Pušilin dorazil do Soledaru. „Wagnerovci“ říkali, že nepřítel se nezastaví před ničím – ozbrojenci se jako obvykle schovávali za civilisty.

  50; 9. pluk ničí ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny. Ničení nepřátelských palebných bodů pomocí kvadrokoptér pokračuje.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. K bodu 5. :
   Démoni se množí jako myšky ve stodole, kam se podíváš, všude démon.
   Na Ukrajině jsou vymýtači uctíváni, to Russáci vymýtače nemají vůbec rádi, jednoho dokonce zavřeli do psychušky. Jakutský šaman Alexandr Gabyšev putoval ze Sibiře do Moskvy, údaje o jeho poslání se liší.
   Jedni tvrdí, že chtěl z Kremlu vyhnat démona Putina, jiní, že chtěl vyhnat démony z Putina, poskytnout mu tradiční šamanskou léčbu.
   Koukla jsem se pro sichr do kalendáře a fakt, píše se rok 2023.
   🤪

  1. O Kosatíkovi si myslím svoje, ale s jeho názorem na rozpad Československa souhlasím.
   Mluvíme sice podobným jazykem, ale povahově i kulturně se velmi lišíme, Slováci jsou daleko víc emotivní.
   Podstatné je, že Slováci původně chtěli jen konfederaci, což vyjádřili v Pittsburghské deklaraci.
   Se kterou si později Masaryk se Štefánikem vytřeli půlky, protože z praktických důvodů potřebovali v Čechách vydrbat s Němci a na Slovensku s Maďary.
   A tak se zrodila líbezná českoslovenština, jako státní jazyk. ( A dneska brbláme , když Babiš mluví československy. 😉)
   Asi to není náhoda, že kdykoli se naskytla příležitost, tak Slováci hledali kde nechal tesař díru. ( Slovensky štát )
   Češi to moc nechápou, ale Slováci – na rozdíl od Čechů -nikdy vlastní státnost neměli a asi i proto po ní velmi toužili.

 22. Lopatka kyčelní kosti
  nebozez na chvíli hostí.
  Nepůjdou tam však vruty,
  ten nebozez je dutý.
  Cítím, že leze do morku
  teď bych si dal tulamorku.
  A ejhle, už je venku.
  Nabízejí mi sklenku,
  bohužel jenom vody.
  Zajedu do hospody.

 23. https://dzen.ru/media/id/5b7175bc96783100a94fa6ec/podlesok-andropova-tretia-chast-6130b572a502d204364f6524
  Следующий вопрос: в условиях несоблюдения минских соглашений может ли Россия в крайней ситуации ввести свои регулярные воинские части в помощь ополченцам?
  Отвечаю: категорически нет. Если бы такое случилось, это было бы выгодно США, которые использовали бы такую ситуацию, чтобы держать под собой Европу на целый век.
  (Primakov)

   1. Jsou to názory z roku 2015. Proto odpovídají tehdejší situaci. Kdo ví, co by říkal Primakov dnes? Těžko je možné nesouhlasit s jeho kritikou stagnace 80. let, kdy sovětský růst kvantity v těžkém průmyslu začal čelit růstu kvality v hightech oborech na Západě a sovětské výdaje na zbrojení už začaly ničit ekonomiku. Tohle je sklon části Rusů věřit v to, že zjistí, že nějací politici zrazují a nahradí je lepšími. Je za tím víra ve všemocný spásný stát. Potom to za pár let zase problémy. Jiné země zatím dají víc místa soukromému sektoru i různým malým startupum.

    1. Re: Manuel

     jsem si nějak nevšiml, že by start-upy někde něco vyřešily.
     Ojropa – bída, svrab a neštovice. Průmyslová základna v předním zadku dam.
     USA – bída, svrab a neštovice. Průmyslová základna v předním zadku dam.

     1. Targus: Deindustrializace současného Západu i kvůli ekologii a hledání levnější pracovní síly v Asii snad není důkazem nutnosti, že by státní podniky měly pohltit většinu ekonomiky. Státní může být energetika a zbrojní průmysl, ale v ostatní výrobě bývá lepší soukromník. To že jsou rozdíly mezi místními vlastníky a globální korporací je zase další téma. V IT v Kalifornii jim sice stát nebránil, ale nechal spoustu pokroku na soukromých firmách. Nebyly tam všudypřítomné státní zásahy.

    2. V tomhle serialu si skoro kazdy najde co chce. Ovsem predbezny zajem o tema se predpoklada. Me ta prorocka slova, citovana vyse, prekvapila prave tim, ze jsou uz z roku 2015. Mam zato, ze tehdy se geopoliticke dopady prilis neresily. Kreym byl jiz upeceny a Donbass vypadal na trosku jinou zalezitost, pri ktere jsou mezinarodni dopady spise druhotne.
     Ted si myslim, ze hlavnim problemem Ruska je prave eliminace ze Zapadu, coz Primakov odhalil uz pred lety.

     1. Stale nejasny status mobilizace:
      Peskov dnes zmateně vysvětloval, že mobilizace skončila, ale mobilizační opatření ne, takže vyhláška o mobilizaci nadále funguje. Jako obvykle je menší přehlednost, ale pole pro interpretaci je širší. Vynikající tiskový mluvčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.