3 prosince, 2022

Z pohledu středostavovského Rusa

O víkendu přijel na návštěvu můj (čtenářům již známý) kamarád, který má manželku z Ruska a dlouhá léta střídavě pobýval v Permu a v Praze. Nevídáme se příliš často, protože je ještě vytíženější než já, ale když přijede, zpravidla to stojí za to. Tentokrát jsem se na něj obzvlášť těšil, protože je pro mě přímým zprostředkovatelem toho, jak přemýšlejí středostavovští Rusové, ke kterým má blízko.

Pro nové čtenáře jen krátce nastíním:

Můj kamarád se někdy před patnácti lety oženil s ruskou studentkou, která studovala v Praze. Po ukončení studií a svatbě odjeli do jejího rodiště Permu, kde pracovali ve firmě jejich rodiny, která se zabývá průmyslovou automatizací, produkcí různých senzorů a dalších chytrých věciček, které zařizují, že můžete z firmy propustit nekvalifikovanou pracovní sílu, protože jejich práci převezme nějaký robot. Zároveň musíte přijmout spoustu ajťáků, aby se o hentoho robota starali. Stejně jako u nás, IT sektor je v Rusku na světové úrovni, protože jim v tom neujel vlak a tak se mému kamarádovi v Rusku žilo celkem dobře a celá jeho tamní rodina patří k vyšší společenské vrstvě, která si může dovolit dovolené v zahraničí i německá auta.

Jako obvykle, bez ladu a skladu vám naservíruju informace tak, jak jsem se je dozvěděl:

Rusové samozřejmě sledují informace ze zahraničí, sledují i svoje blogery a sledují i ukrajinskou propagandu. V Rusku není o ic horší cenzura, než tady u nás a Putin například dost často mluví o hentěch blogerech, co jsou kritičtí k výkonům ruské armády a zastává se jich. I Rusové mají svoje hujery, kteří by nejraději převzali všechna média a zavřeli každého, kdo má jiný názor, ale rozhodně tam nejsou tak silní, jako tady. V ruské veřejnosti probíhá mnohem divočejší debata než tady, o tom, co se doopravdy děje na frontě. Ale všeobecně Rusové Putinovi věří.

Například mu fakt věří, že Ruské ztráty jsou sedmkrát nižší, než ty ukrajinské. Ukrajinská propaganda zatím nedokázala „najít“ nějaké ty ruské vojenské hřbitovy, nedokázala shromáždit dostatek svědectví ruských matek, které přišly o syny. Celá široká ruská rodina mého kamaráda například nezná nikoho, kdo by padl, nebo byl nezvěstný. Jestli mají Rusové větší ztráty, tak je dokáží velmi dovedně maskovat i přesto, že sdružení matek vojáků je v Rusku jedna z nejsilnějších organizací, na kterou bylo krátké i sovětské politbyro. Byly to právě matky vojáků, které svým tlakem ukončily sovětské angažmá v Afghanistánu.

Narozdíl od mých ukrajinských příbuzných, kterým chodí jeden úmrtní telegram za druhým a všichni znají někoho, kdo přišel o syna, v Rusku je to zatím naprosto výjimečná věc. K tomu ruská propaganda obyvatelstvo zásobuje záběry z ukrajinských vojenských hřbitovů, které sahají od obzoru k obzoru.

V Rusku sice proběhla mobilizace, ale opět – neznají skoro nikoho, kdo by byl odveden. Prý mají dva vzdálenější „polobratrance,“ kteří dostali povolávák, ale jinak se mobilizace skutečně týkala spíš těch, kteří jsou vojensky něco platní a zdá se, že armádní byrokracie má alespoň zhruba přehled o tom, komu to na vojně běhalo, jezdilo a střílelo a kdo byl spíš kancelářský typ.

Ještě k té mobilizaci – Putin sice mobilizoval, ale nechal hranice bez problémů průchodné. Kdo chtěl (a měl peníze na odcestování do ciziny), snadno se mobilizaci vyhnul. Z Ruska odešlo hodně mladých lidí v jatečném věku, ale teď už Putin mobilizaci ukončil, povoláváky už nechodí a většina kluků se už prý zase vrátila.

Hromada těch, kteří v zahraničí zůstali, jsou zase ajťáci. A ti nezůstali v zahraničí, protože by se báli ruského režimu, ale protože jim evropské a americké firmy nabídly modré z nebe, když se přestěhují třeba do Finska nebo Kazachstánu. Tady byl kamarád obzvlášť jízlivý – jestli si někdo myslí, že nějaká západní softwarová firma odejde z Ruska a nechá tam ty, kteří celý program, hru či jiný projekt vydupali ze země, znají jeho záludnosti a rozumí mu a západní manažer si rád najde jiné programátory, kteří o systému vědí prdlajs… a zákazníci firmy budou brát ohled na válečné problémy as ochotně budou tolerovat výpadky v programu, které mohou generovat milionové ztráty každý den, tak je naivní. Západní softwarové firmy prostě přestěhovaly ruské pobočky i s lidmi, těm důležitým zaplatily stěhování i další výhody, jen aby se jim na to nevykašlali a Rusové si samozřejmě v klidu jezdí domů na širou Rus, kdykoliv se jim chce a jestli pracují z Helsinek nebo z Moskvy, je jim víceméně jedno. Rozhodně ale neexistuje žádná přímá úměrnost mezi odchodem z Ruska a nenávistí k Putinovi.

Firma kamarádovy manželky se svým zaměřením samozřejmě také dostala k ruskému vojenskému sektoru. Nic velkého, jen subdodavatelé. Ovšem měli možnost si udělat názor na dodavatele ruské vojenské techniky. Spíš se jim to nelíbilo, než líbilo. Byrokracie, pomalost, drahota… Ale prý se dá čekat, že ve válečných časech se to v Rusku řeší poměrně rázně a přímočaře. Důkazem by byl henten krymský most, kde už prý mají osazené nové mostovky. Prostě v časech míru stojí ruský státní sektor za houby, ale v časech války je to poněkud jinak.

Také jsem se ptal na ta videa s mobilizovanými – jak snad ani neměli kde bydlet a co jíst… Odpověď byla jednoduchá – v Rusku prostě existují příslušná mobilizační střediska. Na každém tamním okrese (který je větší než Česká republika) existuje příslušný barák, kde sedí vysloužilý podplukovník před penzí a s ním dvě ženské (taktéž před penzí) jako sekretářky, kteří to prostě doklepávali do důchodu. Celá desetiletí neměli nic na práci. Jen v časech různých krizí tu nedostali včas plat, tu se něco jiného zadrhlo a tak si v mnoha případech pomáhali prodejem toho, co bylo určeno pro čas mobilizace. A teď najednou Putin zavelí, oni sáhnou pro manuál, který nikdy neotevřeli a najedou se mají postarat o sto padesát mladých kluků… Ze dne na den. A tak prostě jsou místa, kde je všechno v nejlepším pořádku, vojáci dostanou všechno a hned pak jsou místa, kde není nic, dvacet let tam nebyl nikdo na kontrole, Moskva je daleko a Pánbůh vysoko, takže nefunguje nic. Ale řeší se to opět ruským způsobem – velmi přímočaře a nepříjemně pro viníky. Ano, takhle funguje ruská mentalita. I za Stalina začala Rudá armáda fungovat, až když jim teklo do bot.

Jinak se život běžného Rusa nijak nezměnil. Jako každých pět let, se jim zase zdražilo jídlo a běžné potřeby… oni tam mají takové krize každou chvíli a všichni už mají dávno vyvinuté postupy, co dělat. Znají to. Dnešní situace se z jejich pohledu nijak zvlášť neliší od roku 2014 kolem Krymu, nijak se neliší od roku 2008 kolem Gruzie, nijak se neliší od roku 2000 kolem Čečny… Pokaždé došlo na západní sankce, pokaždé to bylo na nějakou dobu blbé, pokaždé se to vyřešilo a pokaždé z toho Putin vyšel populárnější než dřív. Z ruského pohledu se neděje nic nového. Vlastně jsou sami překvapeni, že Putin s mobilizací nezavřel hranice… režim se úzkostlivě stará o to, aby to ve městech nevypadalo jako za války.

Rusové si samozřejmě bez problémů koupí všechno, na co byli zvyklí. Jen je to o něco dražší, protože to dodává nějaký prostředník tu více, tu méně pokoutně. Pořád jsou tam k dostání Mercedesy i Iphony, pořád fungují platební karty, u něčeho se změnila značka a něco nahradili Číňané, kteří celé této situace využili k mohutné expanzi na ruský trh.

Já jsem to celé pochopil tak, že se v Rusku toho zase tak moc nezměnilo. Současná krize se nijak nevymyká předchozím krizím, současný život se nevymyká předchozímu životu, exodus ruských pracovníků v některých odvětvích byl motivován ekonomicky, nikoliv nenávistí k režimu, Rusové jsou si celkem realisticky vědomi svých nedostatků a tak nějak předpokládají, že když to ví každý, tak to ví i Putin a generální štáb.

Předpokládají, že Putinova strategie počítá s ruskými nedostatky, počítají s dlouhou opotřebovávací válkou, která jejich mentalitě zase tak moc nevadí… a samozřejmě se jim lidsky nechce do války, protože si dovedou představit, jak to tam vypadá. Pro běžného Rusa je válka na Ukrajině stále jen taková větší zahraniční intervence a běžně se k ní staví tak, že jde o válku s NATO ve které Ukrajinci dělají hejly. Předpokládají, že až to Ukrajincům dojde, tak se ještě rádi přimknou k ruskému dubisku, aby nemuseli platit dluhy za americkou výzbroj. Rusové jim pak postaví pomníky za statečnost a ukrajinskou bojovnost s chutí nasměrují proti Západu a Polákům obzvlášť.

Jak jsem koupil, tak prodávám.

312 thoughts on “Z pohledu středostavovského Rusa

 1. Z ruské kultury jsme si vzali tohle:
  https://www.facebook.com/SlobodnyVysielac/videos/oslava-v-prahe-k-17-novembru-vy%C5%A1la-s-pussy-riot-ako-sa-na-prav%C3%BA-liber%C3%A1lnu-slu%C5%A1no/1623105571484025/
  Nijak mě to neděsí, kdo chce kam…
  Co mě opravdu děsí jsou ovace po vystoupení.
  Kdekdo se stará, jaký svět zanecháme svým dětem.
  Ono je asi důležitější, jakým dětem zanecháváme tento náš svět.
  A za to opravdu můžeme my sami.

   1. Putin se možná snaží být férový – pustil (či nechal poňouknout?) pussyriotky odměnou za někdejší podobné vystoupení Řeporyjce v ruské televizi.
    Jejich vystoupení v Česku jsem neviděl – bylo tam také to populární zasouvání mraženého kuřete do vaginy?
    Pak bych ty ovace chápal…

  1. to byla já, a docela mne pobavilo, že za ta léta se problém ani kapku nezlepšil. Co pamatzji, tak do města člověk chtě-li jít musel pamatovat, aby byl důkladně vyprázdněný, jinak to byl docela problém. Tedy kromě hlavního kde byla stálá a pracující obsluha.

 2. Uz zacina byt jasno, kde vezmeme penize, na tu armadu pro velkou valku.
  Jak se general Rehka pokousi vyzehlit sve zavahani pri troubeni utoku na Rusa.

  Česku dochází peníze, bude z něj nové Řecko – ale bez moře. Mohou za to „staří a zbyteční“ lidé

  https://www.stream.cz/udalosti-ludka-stanka/cesku-dochazi-penize-bude-z-nej-nove-recko-ale-bez-more-mohou-za-to-stari-a-zbytecni-lide-64507193#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest204_kontrolni_AA_SID_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Je to sice OT, ale podle me to za to stoji.
  Takovy utok na stare a „zbytecne“, to se hned tak nevidi.
  Na ukrajince miliady, na F35 se nedoplatime, ale stari a zbytecni…
  Hitler a jeho kumpani by zaplesali.

  A prave tihle „mladi a perspektivni“ se nejvic divaji spatra na Cinu, jako na odpornou diktaturu, bez lidskych prav…
  Pritom tohle je tam nemyslitelne. Ucta k rodicum a ke starym je zaklad.

  1. Asi bych se Luďka Staňka zastal. Je to sice libtard, ale tenhle pořad je principiálně ironie a nadsázka.
   A Hlavně – když si to pustíte, tak zjistíte, že překvapivě nejvíc se obouvá do Fialovy vlády. Tahle epizoda vážně není útokem na staré.

  2. Gdyš to říká řehka, musí to být pravda. Ono 9 let studia válčení, vč. ročních pobytů Sandhurst a Rangers..< to musí mít pravdu .Ju a ještě praxe v Kosovu a Agfu… . akorát….

 3. Králíku, 13:30,
  https://www.litterate.cz/z-pohledu-stredostavovskeho-rusa/#comment-80535
  nejprve dík za to, že jste se vrátil – patříte mezi zdejší hvězdy, navíc hvězdy se značnou dávkou politické příčetnosti !

  Cumbajšpíl Vidlák vlastní politickou příčetnost také, né že né, ale od té doby, co se dal tu a tam na propagandu ve stylu „udělat či propagovat jakoukoli kravinu s jakýmkoli (Píp!)em je lepší než zůstat přechodně pasivní, protože jsem alespoň zkusil, že propagovat skok z desátého patra bez padáku nebylo to nejchytřejší – ale ještě průlet kolem druhého patra vypadal slibně… uložil svou příčetnost (doufám že přechodně) – do mrazáku….

  ( Tedy pokud skáče z toho desátého patra schoulen v mazáku, žáno, taťuldo, řekl by intelektuál, válečný a revoluční stratég Hurvínek. )
  ——-

  Na druhé straně se mračím na Vaši evidentně řečnickou otázku:

  „Staré zbraně jsme poslali na Ukrajinu a nové, pokud je máme, umí obsluhovat pár specialistů. A máme vůbec tolik PVO, aby alespoň ochránila jaderky, pražský hrad a Karlštejn?“

  Jasně jste tím označil, které tři cíle pro provedení taktického jaderného útoku pod falešnou vlajkou považujete za nejslibnější!!!

  Pokud bude např. slabou jadernou náloží zasažen okruh cca deset kiláků od Pražského hradu, tedy řádově něco kolem tří set čtverečních kilometrů, zahyne (v lepčím případě) či doživotně a dědičně onemocnív důsledku nemocí z ozáření (v horším případě) spousta nevinných lázeňských veverek, pejsků, kočiček, dětiček, Pražaček – ale i připrchlých Ukrajinek a Ukrajinců!

  To jste nemohl za cíl označit třeba šumavské kůrovcové hvozdy?
  Přísně chráněný šumavský kůrovec by se po jaderném úderu vzpamatoval rychleji než politická elita druhé největší ukrajinské metropole – Prahy!!

  1. Ale že diskuzi má ten Vidlák pod článkama na jakékoliv téma. Možná jich jen píše málo, měl by psát denně dva. Jeden jako brodič se hnojem, druhý jako otec rodiny žijící v ČR. Pro příčetné

  2. Já mám po odmlce zaviněné internetovým vyhnanstvím + pracovním šílenstvím zadrženo. A tak se teď občas neudržím, chrlím komentáře a ještě do něho lupnu jízlivost. Slibuji, že se během pár dnů polepším, jinak mi Targus dá za uši.

   1. Pokud budu ještě koncem příštího týdne naživu a schopen vnímat (záleží na šikovnosti lékařů v jedné pražské fakultní nemocnici plus stavu mého organizmu), budu se těšit.

    1. Držím palce, ať vše dobře dopadne. Doktoři, co operují jsou obvykle na výši, JIP také, ale ta pooperační péče na lůžku už není nic moc. Možná, že se tam promítl nástup ruských a ukrajinských sester, které udělají to, co musí a co si doktor zkontroluje, ale málokdy o fous víc.

    2. Re: AH

     Kuwa, holube nese*te! Komu tady budu nadávat do usmolenců a upatlanců, když si jen tak umřete a nenahlásíte to předem?!!
     Jestli si tu chcete natahovat brka, tak si laskavě vyběhejte všechna povolení a sežeňte si potřebná razítka!
     A jestli umřete, tak vás stejnak plivnu a kousnu!

     Už jsem to zapomněl, jak se to správně dělá, tak mě to fčilek učí vnučka. Zuby má, jak jehly a slin do kbelíku (rostou jí špičáky, nebo co to je).

 4. Proč rakouská vláda takhle nevyšiluje? Proč v Rakousku nejsou obavy z ruských tanků, z ruské agrese?

  Vstoupili jsme do NATO proto abychom tím byli ochráněni před nebezpečím, kterého by nebylo kdybychom nevstoupili do NATO?

  Co je ve hře? Jaký, čí zájem? Čím a proč nám Rusko hrozí? Co po nás požaduje? Co na nás chce vydobýt za cenu války?
  Příčinou válek není jen tak něco. Třeba skutečné příčiny mohou být skryté.
  Není to tak, že „Zabili jste mi strejčka, tady máte přes držku.“

  Proč takový zájem o Ukrajinu, proč Majdan…, jestliže před tím nikomu nevadilo, že je tam jeden z nejzkorumpovanějších režimů na světě? Moc rozdělená mezi oligarchy? „Krejčíř“ kam se podíváš?

  Srovnávání Ruska s nacistickým Německem…
  Židům šlo o život, Slovanům částečně také. O co šlo Říši víme. Už tehdy věděli. Mein Kampf…životní prostor…nadřazená rasa…nadlidé a podlidé…
  O co z toho nyní Rusku?

  Co čím můžeme ztratit, co získat?

 5. Off Topic …
  Rusko se v první polovině fiskálního roku 2022-2023 poprvé stalo největším dodavatelem hnojiv do Indie. Nabídlo totiž slevy oproti převládajícím světovým cenám, a získalo tak více než pětinový podíl na trhu. S odvoláním na vládní a průmyslové zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

  1. vzhľadom k cenám plynu sa niet čo čudovať. A India potrebuje chlieb, aby sa im ta 1,4 mld. nebúrila od hladu. India vie, prečo sa proti Rusku len tak nepostaví

  2. To tedy nevím, jak to za 2 měsíce zvládli, protože až do dubna byl zablokován vývoz hnojiv z Ruska. Domácí trh měl přednost. Napadají mne jen dvě věci, fyzicky společnost vyvezla už v prosinci 2021 a fakturovala v lednu nebo si venku zřídila konsignační sklad. A to předpokládá interní info o budoucím zákazu.

   1. Pokud se kupující s prodávajícím domluví na obchodu bez protředníků a platba proběhne v národní měně a přeprava národními přepravci … může se jít celý sankční „wertewesten“ klouzat …

 6. Zabíjet se bude “ brutálně efektivně“ :

  “ Řehka: Armáda se primárně musí chystat na válku velkého rozsahu. Situace je vážná

  Česká armáda si musí zachovat zkušenosti z protiteroristických operací, primárně se ale musí chystat na války velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi. Na každoročním velitelském shromáždění to v úterý řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Poznamenal, že i přes obrovský nárůst rozpočtu nebude mít armáda dostatek zdrojů pro ideální řešení všech problémů. Vojáky proto vyzval k „brutální efektivitě“.

  Praha 11:28 22. listopadu 2022 „

  1. Také jsem to slyšela. Válka je jistá, Evropu ubráníme, Putina do ní nepustíme.
   Kotlina bude na radě první, nezbývá, než vrhnout prachy do armády, bo nejsme připraveni.
   Ono to bude v Kotlince asi jiné, než v Afghánistánu , Iráku, v Zálivu a v Mali.
   Tak si říkám, jestli se Západ neměl na to šíření Pravdy a Lásky raději vybodnout. Nechat ty burany na zbytku Zeměkoule aby si žili po svém.
   Ách jo 🤮

    1. Králíku,
     pokud jste ročník 1962, jste oproti mně cca šedesátiletý, tedy jemně postpubertální, o půl generace alhzhajmrem méně ohlodaný, s odpuštěním , cucák!

     Tedy někda na půl cesty mezi mnou a Vidlákem.
     Moje profese, vzdělání formální i neformální – a především desítky let zkušeností mi umožňuje odhadnout, že moje MOMENÁLNÍ, AKTUÁLNÍ (!) IQ je nižší než Vaše či Vidlákovo.

     Věk si – podobně jako se to stane s nejvyšší pravděpodobností za desetiletí u Vás – vybral svou daň…
     ——

     IQ lze přirovnat k výkonu počítače.
     Mít o deset let modernější noťas či operační systém je nesporná výhoda – pokud vložíte ten správný program a správná data….

     Pokud někdo vloží do mladšího, modernějšího a výkonnějšího počítače tj.(svého mozku) kravinu, vypade mu mnohem rychleji a mnohem přesvědčivější a sofistikovanější …kravina než tomu, kdo totéž vložil do staré šunky….

     Koukolík upozorňuje na ošklivě znějící pojem „stupidita“, která nemá nic společného s hloupostí či nižším IQ.
     Naopak – čím má kdo vyšší IQ, tím úspěšněji je schopen prosadit sebestupidnější (sebe)vražednou myšlenku.

  2. a abych řekla pravdu, jsem ráda že jsem stará. Ještě když jsem měla TV, dávali jednou přenos z vyřazování té naší veleslavné university obrany. Velká sláva na Svoboďáku, papaláši řečnili, muzika hrála ale co jsem viděla – to chování absolventů byl děs, samé čučení do debilů, mnó škoda mluvit tohleto by měl bojovat, tohleto se tam leta učilo .. CO?

  1. Zrovna to čtu:
   https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rehka-pri-konfliktu-ruska-a-nato-bychom-byli-ucastnikem-od-prvni-minuty-40415168

   Voni tu válku fakt chcou. Magoři.
   Jeden neví zda ze zaslepené nenávisti k Rusku nebo pro mrzký peníz „investovaný“ do zbraní spojený s příslušným úplatkem (+ za další státní dluh).
   Děti nás budou proklínat. Jestli po tomhle všem ještě nějaké děti budou?
   Nějak se ale rádo pozapomíná, že v RF mají i nějaké jaderné zbraně (no, pár tisíc jich bude), a ten Kinžal ji sem dopraví dřív než řeknete Stalingrad.

   1. Já jsem to slyšela na ČRo.
    Rádi se uskromníme, Putina do Evropy nepustíme. ČR se stane pevnou hrází demokratického světa.
    ( Teda, v případě, že dojdou Ukrajinci. )
    V tomhle ohledu k nám mají v USA plnou důvěru. Že to nenecháme jen na nich.

   2. Rehka si to ted musi zehlit. Vyzyval k opatrnosti a dokonce vysetrovani.
    Ve stejne dobe jeho nadrizena uz troubila do utoku.
    To se neodpousti.

 7. Tedy řeknu vám, neumím si představit, coby starej, hluchej, slepej a vysloužilej ženista, že se někde zahrabávám držkou do země, maskuju se a kreju se a nějakej mladej trouba mi z teplýho, sto kilometrů vzdálenýho teploučkýho obýváku, hodí z nebe na hlavu bombu z dronu, rakety a vím já z čeho ještě. Tohle, kurva, ani náhodou!

  Helejte, když někdo hodlá dát někomu přes držku, tak prosím, ale pěkně na férovku, bez zákeřností a podrazů. Tomu ještě rozumím, když tedy není zbytí. Takovej byl a bude svět, co světem stojí. Ale házet na hlavu nic netušícím LIDEM, který sou do válek nahnaný násilím těma největšíma zmrdama, který svět nosí, tak tohle, ani náhodou.

  Když du do střetu, musím počítat s následky a ne to obcházet tím, že za sebe budu posílat na LIDI roboty! Tohle musí bejt pod stejným moratoriem jako jaderný zbraně a to bez výjimky a pro všechny!

  Aby válek nebylo, tak lidi už dávno vymysleli diplomacii, jednu z nejtěžších lidských disciplín a taky lidský srocování! To proto, když je hegemon moc silnej, tak aby se na něj dalo společně tlačit. Ale i tady platí všeho s mírou, žádný zákeřnosti, žádný podrazy, podlejzání a přizdisráčství … čehož momentálně můžeme bejt svědky!

  1. I jako starej, hluchej, slepej a vysloužilej ženista máte alespoň představu, co a jak byste měl dělat. Budoucí mobilizovaní ve věku 18-38 neví absolutně nic. Tolik k té lidské složce armády. Teď ta technická.
   Staré zbraně jsme poslali na Ukrajinu a nové, pokud je máme, umí obsluhovat pár specialistů. A máme vůbec tolik PVO, aby alespoň ochránila jaderky, pražský hrad a Karlštejn?

   1. No, popravdě, je to otázka.
    – v noci jste vidět termovizí. Staticky se můžete maskovat plechem, ale řešení to není
    – všechno vám snímkují drony i družice, vaše poloha je nejen známá, ale jste zasažitelní bez možnosti s tím něco dělat
    – spoléhat se na PVO je celkem marné, pokud nejste v zákopu před něčím echt důležitým
    – pár dronů možná jako myslivec sundáte brokovnící, ale to budou spíš výjimky
    – Dělat rozvědku postaru je skoro jistá vstupenka do ráje
    – používat radiovou komunikaci se dá, bude rušena, odposlouchávána a stanice zaměřena s možností online dodávky

    Řekl bych, že klasické bojové návyky mají smysl leda v hustém lese nebo městském boji. Pokud partneři nepoužijí termobariku, chemii nebo něco podobného.

    Na přežití bude mít velký vliv schopnost improvizace a hlavně štěstí.

    1. i civilní termovize (HickMikro Lynx..) rozezná v temné noci postavu i na 1,5 km v noci (na půl kilometru vidím i zajíce), pokud není mlha. S i s dnes celkem běžnou zásadkou za optikou kulovnice je účinný dostřel ve stovkách metrů, vojenské noční vidění umí násobky vzdálenosti a má třeba i balistický počítač (!).
     Maskování jde trochu i s termofólií, žádný zázrak (o to víc se pak člověk leskne na světle), a pak se v tom upečete..
     Dostřel brokovnice je zhruba velikost broků v mm násobeno 100 (brok 3,5 mm doletí asi 350 m, doletí, ale energie už má málo),
     o účinnosti zásahu drónu pokud nezasáhnete vrtulku nebo nějakou klíčovou komponentu bych si nedělal iluze. Zvlášť když máte nacvičeno „předsazení“ na bažanta a máte obvykle jen dvě rány na podstatně rychlejší drón letící v podstatně vyšší výšce (ta „myslivecká“ vzdálenost je zhruba 30-40 m podle broků a zahrdlení brokovnice).
     Na civilních pásmech vysílaček bude buď zarušeno nebo zahlceno panikou.

     1. Nevim, jak to Gogo myslel s tim myslivcem a brokovnici ale prijde mi to jako nesmysl.
      Zamlada jsem trochu strilel, takze myslim, ze na 300 metru je vam brokovnice k nicemu.
      Broky na bazanta tam nedoleti, na srnce budou mit takovy rozptyl a bude jich malo, ze to nema cenu, a brenekem se musite nejdriv trefit…
      Pokud by nekde visel dron 5 minut, rekneme 50 metru vysoko, tak proc ne, ale to asi moc na fronte nebude.
      Strelba na pohyblivy cil vyzaduje pravidelny trenink, ktery kdyz nemate, tak netrefite vubec nic.

      ps. vim, ze maximalni dostrel z brokovnice je udavany pres 300 metru, ale to je spis balisticka draha, nez strileni na cil

      1. Myslel jsem hlavně ty drony-kvadroptery, co někde visí nad hlavami vojáků a zjišťují situaci nebo navádějí.
       Jelikož často vojáci říkali, že jim nad hlavami bzučí, tak jsem z toho vyvodil, že nebudou výš než 100m a že by nějaké 5mm broky mohly zafungovat. Prostě že by pár vojáků mělo brokny a trénovali se na nich.

       Třeba to notoricky známé video, jak na vojáčka pouštěli granáty a od je odhazoval (čímž se nejen zachránil, ale i vysloužil metál), tak tam si myslím, že by brokna situaci řešila.
       .. jak na to video hledíte? Já jsem myslel celou dobu, že je to fake, protože proč by po něm házeli něco, co nebouchne hned při nárazu? Nebo co to po něm házeli?

       1. 100 metru, 5mm broky, to porad nebude zadna slava, ale uz se to da.
        Videa jsem nejaka videl, i o tom bzuceni jsem cetl, ale nevim, jak dlouho ty kvadroptery visi ve vzduchu na jednom miste.
        Vzdycky jsem myslel, kdyz mluvi o bzuceni nad hlavou, tak ze je slysi, ale moc nevidi.
        V zakopech bych si to predstavit umel, mit nekde pripravenych par brokovnic, ale pri presunech mit na zadech dalsi kver a naboje, zadna sranda.

        Video asi fake? Nevim jake granaty na nej hazeli, jsou i s opozdenou detonaci, ale jak mel jsem za to, ze je odjisti, nez poslou dron do vzduchu, takze po dopadu nasleduje vybuch? Ale na granaty ani jejich pouziti drony expert nejsem.

        Jinak ty videa a ruske/ukrajinske socialni site celkove… (a vlastne i celosvetove)
        Ja uz nicemu neverim, pokud toho dotycneho osobne, nebo dlouhodobe neznam.
        Podle me jenom pro Ukrajinu/Rusko existuji desitky tisic placenych influenceru, kteri siri fake a ovlivnuji informace ve prospech jedne strany. K tomu jeste roboti a dobrovolnici. Proti tomu je nejaka trolli farma v Petrohrahu smesna.

        V Australii (Adelaide) meli odvahu a udelali na to vyzkum, podle ktereho v prvnich mesicich valky bylo 60-80% vsech tweetu o Ukrajine od botu, pricemz 90% z nich bylo pro-ukrajinskych…
        A pokud to jde na Twitteru, tak Telegram nebude jiny. Ti influenceri klidne muzou sedet v Rusku, nebo Cechach a tvarit se jako seriozni bloggeri.
        Kdysi jeden takhle exkluzive pokryval valku v Syrii pro cely zapad z Londyna, jak je Assad reznik.
        Proste Ukrajina vsadila na propagandu, protoze jim to poradili spojenci. Vyhrat tim nemuzou, ale valku to protahne, a tim i zvysi skody. A spojencum na Ukrajinich nezalezi.
        Uprime, ja bych si taky nevazil nekoho, kdo si za cizi zajmy necha znicit vlastni zem a vyhladit obyvatelstvo. Pritom mohli v klidu sosat z obou stran.

        K tem placenym influencerum:
        Newsweek pred casem uverenjnil vlastni reportaz o tajne armade Pentagonu o sile 60 tisic kusu. Naprosta vetsina z nich se neodlepi od klavesnice. (muj odhad, Jamesu Bondu bude minimalne)

        https://www.newsweek.com/exclusive-inside-militarys-secret-undercover-army-1591881

        K tomu urcite maji svoje i v Anglii, Polsku, uprchli Ukrajinci taky musi neco delat…

        1. Na začátku SVO to bylo těžké. Teď už mám svých 10-15 TG kanálů, o kterých vím, za kterou stranu hrají a jak hrají. Časem se dalo vysledovat i zda mají vlastní zdroje nebo jen přebírají z jiných. Pokud zdroje mají, tak po čase poznáte jejich kvalitu, a jak moc se přání autora promítají do komentářů. Samozřejmě je mezi nimi i CIPSový bot, funguje jako filtr.
         Poslouchat Arestovyče nebo Zelenského chce silný žaludek, ale z jejich vystoupení máte 2 jistoty – to, co popisují se stalo, ale určitě se to nestalo tak, jak popisují. Z ruských zdrojů např. Rybář dnes už na základě formulace je jasné, kde Rusům vyprášili kožich a kde se jim daří.

       2. Udělat nárazovou roznětku, která funguje zcela spolehlivě, zejména když granát dopadne jednou tou stranou nahoru, podruhé jinou, je problém. Proto jsou prakticky všechny granáty, které laik zná z filmů (třeba ty německé na tyčce nebo vajíčka všech armád) časované. Při troše šikovnosti a velké dávce štěstí je možné je reklamovat neboli vrátit dodavateli. Při menší dávce štěstí to bouchne, zrovna když to máte v ruce. Také se takový granát může stihnout zalehnout a zachránit tak své kamarády v zákopu a vysloužit si posmrtně Victoria Cross, Hrdinu SSSR, Congressional Meal of Honor či jinou nejvyšší metálovinu.

        1. 2 pH: nebuďte tak kyselý.
         Když jste šikovný jako Rus, stihnete granát shozený z dronu odhodit. Dokonce dvakrát za sebou a pak odejít do zemljanky.
         U nás se tomu říká mít z prdele kliku a koule najednou.
         Být jim, tak dám na modlení jakože jsem bezvěrec.

         1. Proto to teď vylepšili a na dron pověsili 2 klícky, co fungují jako kolotoč a jsou schopné shodit 2×8 nebo 2×6 granátů.
          Jinak formulace, že nad nimi visí dron, neznamená, že ten dron je na místě, ale pohybuje se nad nimi v kruzích, smyčkách atp, navíc obvykle mění rychlost.

        2. Re: pH, gogo

         gogoš myslel to video, jak dron pouští vestoje granáty na údajně raněného vojcla.
         Viděl jsem to taky a ty granáty mi přišly jako minometné

         https://www.google.com/search?q=minometn%C3%BD+gran%C3%A1t&oq=minometn%C3%BD+gran%C3%A1t&aqs=chrome..69i57.7253j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

         Ohledně výbuchu při dopadu asi tolik.
         Munice tohoto typu bývá opatřena bazmekem, kterému se říká zapalovač. Granáty a zapalovače by se měly ZÁSADNĚ dopravovat ZVLÁŠŤ!!!
         Tzn. granáty na jednom autě, zapalovače na druhém. Pokud už se to naháže na jedno auto, měly by být zapalovače v extra bedně a měly by se vkládat (šroubovat) do granátů (min) až těsně před použitím.

         A teď to hlavní – jsou zapalovače časové a nárazové, případně existují i nárazové zapalovače se zpožďovači.
         A je vcelku logické, když různé zapalovače budou zaměnitelné na totožné munici, či ještě spíše na různých druzích munice.
         Z toho plyne, že čistě teoreticky by se opravdu mohlo stát, že do zákopu bude nějaká kvadroptéra házet minometné granáty s časovým zapalovačem, případně munici se zpožďovačem.

   2. Sloužil jsem u staré PVO sovětské výroby, tu už teď nemáme a ničím jsme ji nenahradili. Naše slavná protiteroristická armáda má pouze PVO krátkého dosahu.

  2. Blbíši, proč asi protestovala veřejnost v USA proti válce ve Vietnamu a dneska nikdo ani nedutá?
   Protože lidské ztráty jsou omezené na nejmenší možnou míru.
   To se to válčí od počítače. Na základě informací od pofiderních “ tlumočníků”. Nějaká ta nemocnice srovnaná se zemí, anebo pohřbená svatba, to jsou jen drobná pochybení, která nestojí za řeč.

   1. … no dyť, takže se shodnem, zbejvá jen a pouze diplomacie, tj. síla a umění slova před hovězí sílou… to je to, co sem chtěl sdělit těm všem srabům.

   2. Kdepak, i dnes se dutá. Ale média drží bobříká mlčení a pokud nevíte, že máte hledat demonstraci za mír a navázání obchodní vztahů s Ruskem v Bruselu dne toho a toho, tak se k takové zprávě nemáte šanci dostat.

   3. Nene, z Vietnamu vozili domu mrtve Americany, a doma zase mladi Americane utikali pred narukovanim.
    Proto ty protesty.

    Momentalne umiraji Ukrajinci.

    Tim je receno vse.

    1. Z Afghánistánu už se mrtvoly nevracely. Tam už se Amíci zdržovali jen v betonových základnách. Ale máte pravdu, dneska za zájmy USA bojují vazalové. A ještě si libují, že je Spojené státy podporují.
     Takhle to asi Kubiška nemyslela, když zpívala ať mír vládne touto krajinou.

 8. Tak se nám dnes leccos vyjasnilo – ČR se definitivně stala ukrajinskou gubernií: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/balas-ukrajina-skoly-skolstvi-nostrifikace-skarlet-cesko-ukrajinska-dohoda.A221122_090248_domaci_klf

  Ode dneška neplatí, že se Ukři MUSÍ přizpůsobit českým pravidlům. Ode dneška se české školství plně přizpůsobí ukrajinskému: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/balas-ukrajina-skoly-skolstvi-nostrifikace-skarlet-cesko-ukrajinska-dohoda.A221122_090248_domaci_klf

  1. Pardon, v tom fofru a ajfru jsem zdvojil odkaz.

   P.S.: A může mi ještě někdo ceknout něco o nějakém připrchlíkovi a pomoci. Pošlu ho obratem do míst, o nichž ještě v životě neslyšel.

   1. Jako že se ukrajinstina bude vyučovat místo češtiny?
    A do našich dětí budou vtloukat jejich mentalitu, tedy vypjaty nacionalismus?
    Šmarja, my z toho stejně zrobime grotescu.

 9. Niekde sa asi stala chyba, a slovaci pustili na sklo spravicku od BBC, ktora … no … vsak posudte sami

  „BBC vo svojom spravodajstve podotkla, že SBU začala pred týždňom viesť vyšetrovanie prípadu spojeného so spevom piesne Matka Rus v jednom z chrámov kláštora.“

  https://www.postoj.sk/118945/v-znamom-klastornom-komplexe-v-kyjeve-zasahuju-ukrajinske-bezpecnostne-zlozky?fbclid=IwAR0aoeyfZJgXk_hFmMY2kAFtTUO5e7rxIlTH6KBJabZUr-p6ZybFnh8fWMk

  1. Hon na pravoslavné církevní činitele, kteří se hlásí k Moskevskému patriarchátu, zesílil už v létě. Videa byla dost hnusná. V linii bojů do těch špatných církevních budov buď nacpali vojáky nebo před ně postavili dělo či raketový systém.

    1. Jo, presne na to som narazila … akoze rozhodne sa da predpokladat, ze ukrajinci si s pravoslavnymi pod moskovskym patriarchatom poradia … mna len fakt zarazilo, ze BBC sa preriekla, a priznala, ze jeden z dovodov je spievanie piesne … potom to okecavali, ze ideologicko-podvratna cinnost …. akoze mala 13 ked vypukla zamatova revolucia, ale mam cosik jako … jako … to ked libo-demo robi to, co kedysi komunisti, to uz to nie je fuj, pac vykonavatel je cajk?

 10. Nepříliš dobrá zpráva pro celý Západ dorazila z Japonska. Prý, že „Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou již vyprodány.“
  Včera si Jejich ČT24 diskutovat na toto téma pozvala do Událostí, komentářů dva opravdové odborníky, Promopro Vondru a Biomasu Bursíka. Na úvod oba pánové prohlásili, že mají přírodovědné vzdělání.
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/222411000371121/
  Tý vado, to byly odborné žvásty. Biomasa Bursík, prý do 8 let OZO + Jaderky a jsme za vodou, takže plyn (LPG) je zbytečnost. Vrcholný žvást nastal, když Biomasa Bursík informoval diváky, že narůstající počet elektroaut bude vlastně působit jako jedno velké bateriové úložiště energií.
  Žvanili a žvanili, jenom varování Japonců jaksi nedokázali vysvětliti a navrhnout řešení.
  Neboli v příštích 3 letech se bude Putin jenom smát a smát a za břicho se popadat z blbosti Západu.

  1. To s temi elektroauty je jejich oblibena pohadka. Pockejte az dorazi Vanecek, on sem zase hodi nejakou svoji zelenou poluci podporenou tvrdymi odhady (ktere mu dlouhodobe nejdou, ale vubec mu to nevadi).

  2. 2 darebáci s ohromnou uhlikovou stopou budou poučovat,Vondra aspoň přiznal,že bude těžké přesvědčit daňového poplatníka,kterému se energie zdrazily 4x, že musí něco platit jiným, Bursuk naprosto mimo, že šetřit se donutí ekonomickými nástroji,když energie bude tak drahá, tak ji lidi nebudou čerpat. On na to mít bude,ale nedomyslí důsledky,hlavně, že umí vše pojmenovat anglicky

   1. Asi tak.
    Bursík na konferenci v Egyptě: Dvojka české delegace, zároveň kopal za neziskovku. Ostatní jen zírali
    22.11.2022 9:44 | Ze sítí

    Na konferenci OSN o klimatu vedl českou delegaci náměstek ministra životního prostředí, které teď provizorně vede Marian Jurečka.

    Podle svědectví účastníků byl ale jeho pravou rukou na summitu Martin Bursík, který měl titul „poradce vedoucího delegace“, ale současně v Egyptě reprezentoval jednu neziskovou organizaci.

    Navíc tam Bursík byl ve dvojité roli.

    Jednak tam zastupoval jednu z nevládních organizací a

    jednak tam figuroval jako poradce české delegace.

    Nebylo prý zřejmé, kdy jedná za neziskovku a kdy za ČR.

    „To si pak člověk klade otázku, jestli se Strana zelených nevrací zadními vrátky do vládní koalice,“ krčí rameny europoslanec Vondra.

    Bursík na konferenci v Egyptě: Dvojka české delegace …

    1. „Sotva jedněmi dveřmi je vykážeš, již druhými se vrací…“
     Platí i pro české zelené melouny, kteří jsou jako všichni tito výtečníci navenek liberálně zelení, ale uvnitř totalitně rudí. No a Piráti, to jsou melouni, přetření maskovací černou…

     1. Bursík byl modrozelený a po svém řádění v Topolankove vládě zdiskreditoval zelené hnutí na léta. Ale prosadit povolenky se mu povedlo a teď hledá novou kapustičku .

      1. To je presne, jinde ve svete je byt eko porad v mode. Nemluvim ted o povolenkach dotacich a podobnych silencich.
       Ale recyklace, nepouzivani plastu, setreni, dobrovlolne si za neco setrneho priplatit a tak.
       Kdyz jsem topenari pri rekonstrukci pred lety v Cechach rekl, ze chci ekologicke vytapeni a rad si za nej priplatim, tak jsem byl okamzite vsem lokalnim remeslnikum za obecniho blba.
       Bursik udelal obrovske skody na zivotnim prostedi na celou generaci.

  3. „Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou již vyprodány.“

   Dauhá, 21. listopadu (Reuters) – Společnost QatarEnergy podepsala 27letou smlouvu o dodávkách zkapalněného zemního plynu čínské společnosti Sinopec, což je dosud nejdelší dohoda o dodávkách zkapalněného zemního plynu, protože nestabilita nutí odběratele hledat dlouhodobé dodávky.

   Šéf QatarEnergy Saad al-Kaabi řekl agentuře Reuters krátce před podpisem dohody se Sinopecem, že evropské společnosti, které chtějí nakupovat LNG, by se měly podívat, jak asijští kupci přistupují k jednáním a jak jsou ochotni uzavírat dlouhodobé dohody.

   „Dnešek je důležitým milníkem pro první dohodu o prodeji a nákupu (SPA) pro projekt North Field East, jedná se o 4 miliony tun na 27 let čínské společnosti Sinopec,“ řekl Kaabi.

   „Znamená to, že dlouhodobé dohody jsou zde a jsou důležité jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího,“ řekl v rozhovoru v Dauhá a dodal, že tato dohoda je největší jednotlivou prodejní a kupní dohodou v sektoru LNG v historii.
   https://www.reuters.com/business/energy/qatarenergy-signs-27-year-lng-deal-with-chinas-sinopec-2022-11-21/

   1. Když ono si politické vedení EU zvyklo, že všichni bez odmlouvání vyplní každé jejich přání. Mimo EU to jaksi neplatí a v obchodních jednáních už vůbec ne. Bohužel politici členských států EU mají horizont na konci volebního období, manažeři velkých firem max 10 let, víc si netroufnou.

  4. No samozřejmě, že „narůstající počet elektroaut bude vlastně působit jako jedno velké bateriové úložiště“.
   Přes noc vám vycucnou baterku do mrtě, takže ráno elektrovehiklem nikam neodjedete a vyrazíte hezky pěšky nebo na kole (klasickém). Tím současně uděláte něco nejenom pro grýndýl, ale i pro své zdraví. Váš elektrovehikl se zatím bude přes den vesele nabíjet, aby se cyklus příští noc mohl opakovat.
   Jen bude muset ještě Error komis ještě spíchnout nějakou směrnici řešící povinný počet elektrovehiklů v domácnosti. A kdo si nekoupí dost elektrovehiklů, dostane zdarma ručně poháněný generátor a bude si muset každou noc odkroutit povinné kilowatthodiny.. 😉

 11. K těm poměrům padlých – nechci se hádat jestli 3:1 nebo 8:1, ale papírově vzato, VSU má podle mě skutečně podstatně větší ztráty než vojáci RF.

  Už jsem o tom psal v létě – do vojáků RF se nepočítali ti totálně zmobilizovaní chlapi z LDNR – ty nikdo nepočítal a v Moskvě nelitoval.
  A drtivá většina mrtvých na straně Kyjeva je zase z ruskojazyčných oblastí, zejména těch místních, které nahnali pod dělostřelectvo.
  Tj. opět se vrátím ke své někdejší charakteristice – Moskva s Kyjevem jedno období prováděli cosi jako synchronizované vyhlazování mužské populace Donbasu.

  V RF proto do mobilizace byla válka na Ukrajině analogická té Syrské, pokud neměli vazby na Donbas – nikdo neznal nikoho, kdo by tam byl.

  Já se bavívám s náhodnými Rusy přes aplikace, tak na jedné straně se nedá moc snadno zasadit ty řeči do kontextu, ale na straně druhé zase trochu funguje statistika.

  1. Re: gogo

   Melete ho*na, do VSU šli chlapi z celé Ukradiny. Totéž teritoriální obrana, jejíž jednotky posílali soudruzi z Kyjeva do masomlýnku bez skrupulí, bez výstroje, bez výcviku, beze zbraní (kromě zbraní osobních).

   1. Na Volyni byl dokonce vyhlášen Den smutku, když byl jeden útvar jejich teritoriální obrany v podstatě vyhlazen.
    Nejvíce videí ze hřbitovů bylo z Černigovské oblasti, to je ta, co sousedí jak s Ruskem, tak Běloruskem. Nekonečné řady hrobů s vlajícími ukrajinskými vlajkami, ty první už s pomníky, další řady alespoň s dřevěnými kříži a ty poslední jen s vlajkami.
    Jak DNR, tak LNR vydávají pravidelné zprávy o ztrátách mezi vojáky i civilisty.

    1. Mohl byste mně Králíku prosím říci, zda existují nějaké alespoň trochu hodnověrné zdroje udávající počet vyřazených ruských bojovníků při operaci u Hostomelu a potažmo u Kyjeva ze začátku SVO? Jeden diskutér na jiném blogu tvrdí něco o 10 000, zdá se mně to velmi podivné.

     1. Re: Kočka šklíba

      Na pravdu rychle zapomeňte, nedozvíte se.
      Na číslovku 10 K zapomeňte.
      Odhad ztrát RA od nejlepšího gaučového generála na tomto fóru – to jest můj – bude max. ve stovkách kusů.
      Pokud prohledáte dostupné zdroje píše se o cca 50 transportních vrtulnících, z nichž každý přepraví cca 24 mužů. A jelikož jste stará a blbá, bo furt chcete něco ověřovat a zjišťovat a kladete zcela nevhodné dotazy, určo dáváte násobilku, ne?
      Tak kolik je 50 x 24 ?
      STOP!!!
      Kde máte vodu, žrádlo, munici, zbraně? Ruští vojcli bojovali několik dnů, takže určo neměli 2 zásobníky na osobu!!!
      Transportní letoun, který měl přitáhnout významnější počet ruských specnazů na letiště prý nedosedl, protože Vasil prý stihl dráhu rozbombardovat (prý – četl jsem, neviděl jsem). Měl to být IL-76 o nosnosti cca 40 tun (počítejte min 130 kg na jednoho vojcla, ale spíš tak 160 – 180 kg). Proto pak Ivani zdrhli do lesa, načež Vasil aktivně zalil okolí vodou (už jsem tady o tom psal) z přítoků Dněpru, tím, že jednoduše vypnul pumpy, které musejí čerpat vodu do přehrady na Dněpru.

    1. Re: gogo

     Jojo, měl byste si požádat o nějakou Nobelovku, nebo tak něco.
     Jako první na světě jste dokázal, že králík je vůl.

     Pane Králíku´62, tímto se za svou předchozí větu omlouvám všem ušatým hlodavcům.

     1. Já nejsem Drahoš, já králíkům ničím nehrozím.

      Jen když si poslechnete a prohlédnete ty chlapy, co je nahnali do masomlýnku, tak zpozorujete jisté zákonitosti.

      Samozřejmě, že se mobilizovalo po celém území Ukrajiny a všude tedy budou taky mrtví.

      Největší ztráty podle mě má populace LDNR.

      1. To, že největší ztráty má DLNR je jasné, vždyť válčí už od r. 2014. Má ztráty jak mezi civilisty, tak mezi vojáky + kdo mohl, zdrhl do Ruska.
       Ale obecně při porovnání počtu nasazených a ztrát, tak to vychází přibližně stejně.
       Je jasné, že Moskva nehlásila ztráty DLNR, protože to byl jiný státní útvar.

        1. Re: gogo

         Zkuste z gauče zjistit počet obyvatel v opolčeneckých městech – pardon – republikách. Zjistíte, že i nejvyšší a opravdu teoretický počet jejich branců, resp. vojclů je poněkud marginální.

         1. Já jsem soudil podle zpráv od těch, kdo tam byl. Brali úplně všechny, zhruba řečeno, a jejich rodiny nedostaly prachy i půl roku.
          Předpokládám, že po včlenění do RF se jejich status rapidně zlepšil.

          Nezapomeňte, že většinu reálných bojů první půlrok na sobě nesly jednotky právě LDNR. A řada z nich ztratila většinu vojáků v boji.

          1. Jen ještě doplním pro dokreslení totálnosti mobilizace v LDNR – nedávno Putin přikázal DEmobilizovat studenty.

 12. Plynový OT:

  V našich mediích se tato informace asi neobjeví, ale podle údajů z ENTSOG a GIE AGSI stačily 2 trochu chladnější dny (19. a 20.11.) k tomu, aby:
  – dodávky plynu z Německa k nám klesly na cca 1/3 obvyklého množství
  – 42% nedělní spotřeby plynu ČR šlo ze zásobníků
  – 40% plynu do ČR přišlo z Ruska

    1. Ja vim, ale o elektrine z toho nedostanu nic (symbol mrka a furt nic), bez ohledu na prohlizec. Nekde u nas bude spunt na lince.

     Kazdpoadne diky obema.

 13. Tak vida!
  Ony ty primární zdroje ještě někdo poslouchá, stejně jako já. Moje zprávy jsou velmi podobné jako ty, které zachytil Vidlák, jenom jsou z uměleckého prostředí. Tam jsem dokonce měl šanci nakouknout. Předloni, takže tam nebyla započtena válka na Ukrajině. S chutí si přečtu co na to zdejší diskutérská obec. – teď nemá čas.
  Jenom jednu věc bych k Vidlákovi dodal: Opravdu obrovská hrdost Rusů na to, že jsou Rusové. Ne prvoplánová ale o to pevnější. A právě proto nevěřím na prohru Rusů. Když se díky jejich vlastní ne,,, teď nevím co, snad netečnosti, nepořádku rozpadl CCCP (i když Rusové tvrdí, že se to dalo čekat, CCCP byl moc velký) tak zůstalo staré carské Rusko pohromadě. A zůstane. Ono stačí vidět, jak se postaví celé hlediště, když se na scéně ozve „Vstaváj, straná ogrómnaja…“. Bez příkazu a se slzami v očích, jen s vědomím, že to byli jejich dědové, otcové kteří se postarali, že Rusko stále žije. Tohle nám chybí. My tak nanejvýš „Kdo neskáče, není Čech!“.

  1. Je namístě, rozlišovat ruskou hrdost a to ukravínské, zcela nepatřičné sebevědomí, často hraničící až s arogancí.
   Jak popojíždím po kraji, slyším, vidím a zajímám se. Tu a tam si nechám něco povyprávět šířeji. Někdy mi je naznačeno, že bych se snad ani zajímat neměl.
   A proč bych neměl, když na ofiko stránce města vidím, že je jich 600 ve městě s 12.000 obyvateli?
   Mně se to zdá hodně. Po všech stránkách.
   To, co je tu nakýblováno od toho února, se ve větších partách začíná chovat podobně, jako cikáni. Z čistě politických důvodů, je jim prakticky všechno tolerováno.
   Dodávám, že k tomu všemu, co od českého státu dostávají a ještě dostanou.
   Ti, kteří tu pracovali dlouho před 24.2., se vůbec k ničemu nevyjadřují a s nově příchozími krajany nekomunikují. Proč, to jsem zatím nezjistil.
   Ještě se to nějakou dobu potáhne.

   1. Budou bojovat o fleky mezi sebou a pak s nasincema. V marketech a pohostinství už začínají ukroši nad našimi vítězit. Je výhodnější někoho na dohodu na část hodin,když socko a zdravko mají od státu,než našince,co musí dělat na celý úvazek a pojištění,neb tomu nikdo NiC nedá

    1. Přesně tak jsem to slyšel, ale v opačném pořadí.
     Nejprv vyřazují naše lidi tím, že jsou naprosto se vším svolní.
     Ochotní dělat namísto Čecha 10 hodin denně a 6 dní v týdnu, neb na ubytovnách na ně nečeká rodina, jako na českou ženu, nebo muže.
     Tam, kde české zaměstnance už ukravínci vyštěkali a ukravínky vykdákaly, začínají bojovat o pozice mezi sebou. Už jsem to dokonce v Kunovicích i viděl:
     UA pomocné síly, mají prakticky jednotné pracovní oblečení s firmou na zádech, ale jakýsi jejich „velitel“, ten chodí v civilu. Český takzvaný management dělá, že to nevidí, protože mu to maximálně vyhovuje. Proč, to už jste Sibylo napsala.
     Chlapi se ZVS budou vědět, že to je podobná situace, jako byla na vojně s mazáky a důstojníky roty.
     Důstojníci roty totiž věděli, že po skončení jejich pracovní doby, po jejich odchodu z kasáren, budou „udržovat kázeň a pořádek“ starší vojáci. A proto jim i kdeco tolerovali.
     Jenže tam to fungovalo jen ty dva roky a do té doby, než se stal opravdu velký průser.
     Tady a v této situaci to je velmi krátkozraký přístup, který se v krátkém časovém horizontu, tomu managementu, vymstí.
     Bude to fungovat taky jen krátkodobě, do prvního fakt velkého průseru.
     Třeba s bezpečností práce, s nějakou velkou havárií, nebo s hygienou.

     1. Opět souhlas.
      Ale týká se to částečně i Rusů v umělecké sféře s tím, že tady v devadesátých přišli. Perfektně připraveni po odborné stránce (umělecké školství jak v Rusku tam na Ukrajině je tvrdé, člověk bez talentu nebo bez snahy nevydrží) a tím pádem vytlačili zcela legálně naše „knedlíky“, kteří předtím neměli konkurenci.

      V devadesátkách nebyl rozdíl mezi Rusem a Ukrajincem . někteří Rusové žili celé generace na Ukrajině a naopak. Až kolem 2008 se začal projevovat ukrajinský nacionalismus. Byl i dřív, ale v pozadí a latentní. Začal ho živit Západ, zvláště EU svými slib, že Ukrajinu pozvou do EU i do NATO. Někde tam začal ukrajinský nacionalismus bytnět a škodit.

      Výsledkem je válka na Ukrajině, válka USA s RF v zastoupení. Financuje z valné části EU. Jednak přímo (dádvky zbraní a financí) jednak nepřímo vyhlašováním sankcí, na které doplácí zase Evropa.

      USA se po rozpadu SSSR rozhodla, že se stane jediným hegemonem na světě. Jenže se objevila silná Čína a podpora neevropských zemí je slabá, raději podporují Rusko, se kterým jsou lepší obchody a nehrozí jim změny režimu, pokud nejdou USA „na ruku“.

      Tak je to jednoduché!

       1. Starý kocoure , Západ vždycky živí nacionalismus. Přímo z toho žije.
        Zrovna teď na ČRo pláčou, jak jsou ti Ujguři utlačovaní, že je zapotřebí je povzbudit v boji za svébytný národ.
        Tak se v tom nějak ztrácím. V Evropě je svébytný národ fůůj a jinde naopak žádoucí stav.
        Podle mne jde jenom o vyvolání nepokojů, protože rozhádaný stát se líp ovládá.

        1. Haha, svebytny narod a kdyby jenom v Evrope.
         Erdogan prave masakruje Kurdy nejen u sebe doma, ale i v Syrii a Iraku.
         NIKDO ani neceknul. A on se tim jeste chlubi.
         Ale Ujgurove, kteri pred par lety sedli na lep USA a zacali s bojem za nezavislost po vzoru mudzahedinu, to je jine kafe. Predtim problemy nebyly.

         Na svuj stat maji narok jenom nekteri, i kdyby tam uz tisic let zil nekdo jiny. Proste jarmulka ma vzdycky pravdu.
         Nekteri maji narok dokonce na dva vlastni staty, ale v tom druhem musi nechat sidlit nejvetsi americkou vojenskou zakladnu v Evrope.

         No, a pak jsou tu ti, kteri maji behem hlasovani o nezavislosti to stesti, ze maji jenom par zlomenin, nebo prisli o oko.
         Protoze by se jim taky mohlo prihodit mnohalete humanitarni bombardovani, o kterem na zapade nikdo nic nevi.

         Bohuzel tohle vsechno chce moc casu, ktery velka vetsina pracujicich nema, nebo trochu casu ma, ale chce taky mit jednoduchy zivot bez problemu a zbytecneho premysleni.
         Proto volby dopadaji , jak dopadaji.

         1. Kurdové vůbec nechápou, že je “ aristokrati ducha “ používají jenom jako kladivo na Assada a před tím na Saddáma.
          Teď se zdá, že se jim možná podaří vyhejkat i Kurdy v Íránu. Kteří byli doposud v pohodě. ( Kdyby ne, tak by nám to naše/vaše určitě nesmlčela. )
          Kurdové by chtěli obnovit Říši, po vzoru Izraelitů. Akorát jim chybí mohutná finanční podpor z diaspor. To jim nedochází.

          1. Když to jejich politické vedení vždycky sedne někomu na lep. Musí se přiučit u Erdogana, hrát to na obě strany a lízat smetanu.

         2. Jasně, Katalánci a Baskové by mohli vyprávět, jak je to s tou svébytností národa. Abychom se nemotali někde daleko v Asii.
          A úplně největší komedie jsou Skoti. Pokud byla VB pevnou součástí Eurouhnie byla skotská vlajka fujfujfuj. Jakmile z Uhnie Britové odešli, mluví se v Bruselu o skotském právu na sebeurčení.

      1. Silná Čína se neobjevila, silnou Čínu si vytvořil západ sám. Začalo to někdy ve studené válce když se Kissinger s Číňany dohodl a začala se k nim masivně převádět výroba. Šlo to samo, zisky byly enormní. Čína se zvedla z lopatek a je tam, kde je.

       1. A mám takový pocit, že to bylo proto, aby mohl jít Číňan na Rusa. Např. konflikt na Ussuri. Vzpomínáte? Vypadalo to tehdy zřejmě nadějně. Proto Čína v Radě bezpečnosti a tak dále…

        1. Konflikt na Ussuri byl myslim pred tim.
         A Kissinger toho rozkmotreni chtel vyuzit, tak vyhlasil sblizovani s Cinou, aby rozdelil dve obrovske zeme.
         Ano, vidina neuveritelnych zisku, kdy Cinan pracoval za misku ryze a amaricka korporace prodaval doma i posvete za dolary, se vsem jevila jako pravy zazrak.
         Jenom do chvile, kdy prekvapeni Americane zjistili, ze Cinan se i uci. A od te doby se datuje americky boj za ochranu dusevniho vlastnictvi.

         Ale dneska uz to davno nejsou extreme nizke platy, ktere drzi vyrobu v Cine. Je to cinska pracovitost, ktera drive samozrejme nebyla jenom v Cine.
         Ale za ty desitky let si hlavne lide na zapade zvykli, ze tezka prace se deje jinde, tam nekde v tech chudych zemich tretiho sveta, na ktere se divame spatra.
         Lide odesli „pracovat“ do jinych oblasti, rika se tomu znalostni ekonomika. Sluzby. Zabavni prumysl obrovsky zbytnel. Neziskovky…
         Taky utvrzovani zapadnich politiku, pred kazdymi volbami, jak se zapad ma dobre, jak lidi v chudych zemich musi tvrde pracovat, tohle jenom betonuje.

         Zkuste jim vsem ted rict, ze je pohadky konec a hybaj zpatky do prace.
         Tenhle svet, kdy si vsechno dovezeme a na vsechno si pujcime je horsi, nez tvrde drogy.

         Casti Cechu to jeste tak neprijde, protoze at si Fiala a Vondra rikaji co chteji, na zapad nepatrime a ani tam nejsme. Protoze proste proto, ze nas tam nechteji. Sami maji malo, a nikdo se nechce delit.
         No a cast poturcenych Cechu je horsi, nez ten Turek, to jsou ti nejvetsi eurohujeri, jak je dnes zname.

         1. Celkově se to dá popsat „s rozběhem do vlastní pasti“.

          Pár lidí na tom neskutečně vydělalo. Jsou za vodou.

          Nějaký čas na tom vydělávali i ti chudší – zboží bylo levné.

          Nyní přijde čas vyrovnání dluhu. Ti, co vydělali si své podrží, všichni ostatní to odserou.

    1. Vidíte, a třeba budou kolaps RF, občanskou válku, miliony mrtvých atd. za pár let posuzovat jako vy dnes VŘSR. Ale třeba se ubrání, k masakru nedojde a z vašeho pohledu bude problém.
     Já třeba VŘSR posuzuju jako katastrofu způsobenou Německem a (trochu nepřesně)USA, která měla pokračování ve druhé světové.

     1. Takhle se na to dívá část ruské inteligence(katastrofa organizovaná VB a Německem), argumentuje především Brusilovovou ofenzívou v r.1916 a pletichami kolem cara . A také dodává, že to byl Stalin, který jim nakonec rozkopal bábovičky.

      1. Tak .. je to rozhodně jeden z možných a podložených pohledů na věc. Spolu s tím, jak se dostali neziskovkáři Bronjštajn s Uljanovem do Ruska a od koho měli peníze, to občas dávám (s drobnou dávkou trollingu) jako příklad barevné revoluce předsorosovské éry.
       Já ještě kromě Stalina rád upozorňuju na soudruha Kaganoviče. To je moc zajímavá figura.

  2. SK, nebyla to netečnost. Byl to šok, po sděleních gorbojelcin a perestrojka. Ti dva mamlasi co je prodali taky dokázali znejistit celou jim dokázali celou historii, v še hno co dokázali , přes všechny potíže a válku vybudovat. Následná situace – propad je ale vrátila zpět. A ač, bylo ouvej, putinovci s těmi co nepodlehli jim tak nějak vrátili paměť a řád a hrdost na to co dokázali nejen oni ale i jejich předkové – tedy ze zaostalého ruska vybudovat velmoc, která de fakto přeskočila jednu vývojovou řadu.
   Možná jsem to už někdy psala- poslední zájezd jsem tam vedla koncem osmdesátek a tenkrát mně ruská průvodkyně prosila, aby lidi nezačínali debaty na politiku , že jsou z toho co se děje zmateni a stydí se…. No vystřízlivěli z krásných řeči, podobně jako my… spíš se taky stydíme, že jsme nalítli.
   Co je ale pro mne udivující, že jádro armády a vedení zůstalo proruské a jak se zdá, k tomu se amíci nedostali. Možná proto že malost gorbojelcinů toho o vedení a zajištění státu věděli tolik jako naši „odborníci“ na všechno, jejichž „nápady“ dokáže myslící středoškolák rozcupovat do mrtě.
   A když vidím naše demogratizátory , rukama mávajícího profu/teda je to ouvej, když si musí pomáhat rukam, když něco říká/ je mi smutno, co se to u nás vyrojilo. njn

   1. Neuvědomujete si asi, co Rusko nedávno absolvovalo. V 90tých letech se SSSR úplně rozpadl, finančně zbankrotoval a propadl se do řady válek a rozbrojů. Do čela byl postaven opilec Jelcin, který za nadšeného potlesku „demokratů“ z celého světa aktivně pracoval na totálním zničení své země. Moc a slušné firmy předal do ruk oligarchům a obyčejní lidé (o vlasti ani nemluvím) mu mohli vlézt na záda. Zem se totálně propadla do banditského kapitalismu, spustě lidí nechodily ani mzdy, ani důchody. Vše se tunelovalo opravdu ve velkém, proti tomu byl náš tuneldědek jen amatér. Tento ráj pro zloděje a dobrodruhy všeho druhu a peklo pro místní obyčejné občany trval deset let. Počet obyvatel klesl zvýšenou úmrtností tak, jako za druhé světové války. Jenže tehdy byla jejich země zničena jen po Volhu, nyní to byla kompletně celá zem. Ekonomika i armáda v háji, ještě pár let a začalo by se to všechno porcovat na desítky malých zemiček a byl by konec. Stali by se jen spotřebními koloniemi. Po těch deseti letech se k moci dostal jakýsi Putin, neznámá KGBácká nula, bývalý úředník všech těch postkomunistických potentátů. A světe div se, tomuhle hnusnému bývalému komunistovi a KGBákovi záleželo na své zemi mnohem více, než všem těm svobodným demokratickým úředníkům a podnikatelům a začal pro ni něco dělat. Pro pořádek začal tlačit z oligarchů alespoň nějaké daně a z úředníků nějakou práci. Výsledkem byl úplný zázrak – začaly chodit lidem důchody a výplaty a dokonce i policie a soudy občas člověka ochránili. V dalším bodě přišly na řadu rabující zahraniční společnosti – byly uzavřeny nové smlouvy, kde Rusko získalo většinové podíly a tím i slušné zisky. Svět mohl vidět druhý zázrak. Rusko začalo konečně něco mít ze svých bezedných zásob ropy a plynu. V té době prezidenti USA hovořili o Rusku jako o druhořadé regionální mocnosti a o Putinovi jako o řvoucí bleše. Protože západní země rozumí jen reálné vojenské síle, bylo dalším krokem Putina zrestaurovat zbídačelou armádu, vojáky obléct, nasytit a začít s výcvikem obrany země. A celý svět tak mohl vidět na vlastní oči třetí zázrak. Během několika let se zpustlá ruská armáda dozbrojila a docvičila a vojenské povolání zase začalo být vážené. A stala se druhou nejmocnější na světě. Najednou se Rusko znovu promítlo do centra světového dění. Až se silnou armádou Rusko získalo pozornost západu a mohlo se hlásit k ochraně svých zájmů. Toto všechno dokázal Putin za pouhých 20 let a to v prostředí plném nenávisti rozkradačů národního majetku a poskoků cizích mocností a firem a v neposlední řadě nazdory soukromému vlastnictví. Je to jedním slovem zázrak! Opravdu nebylo v silách Putina dohlédnout ještě na pravidelný úklid ulic, vyhodit neschopné úředníky a zalátat díry ve vozovkách. Toto potrvá ještě mnoho let, než se napraví všechny škody způsobené „demokratickými“ postsovětskými silami. To už tady nebude ani Putin, ani my. Je potřeba znovu vychovat slušné lidi na místa úředníků a zajistit dobrý vzdělávací systém. Majitele soukromých podniků je třeba správně motivovat, aby se zase začali starat o své zaměstnance, o svou vlast a o své okolí. Není už možné jen tak něco nařídit jako diktátor. Toto potrvá desetiletí.
    Až se podobně položí USA a s ním v závěsu i celá EU, tak jsem zvědavý, jak rychle a jakým způsobem tento problém budou řešit naši skvělí světoví a nejdemokratičtější politici. Podle mě zde všechno lehne popelem a po obyčejném člověku pes neštěkne. Jedině mě utěšuje, že žádný mocipán se nebude mít kde schovat a rozhodně po něm nebude potopa a každý jeden dostane možnost nést odpovědnost za své činy. Budeme rádi, jestli spasíme své holé životy a každého, kdo se bude ptát na díry v silnici a na bordel na ulici vyznamenáme medailí idiot roku.

    1. Re: BANdita

     Stran těch děr na neuklizených silnicích – za Putina se KONEČNĚ dá dojet z Moskvy až do Vladivostoku po ZPEVNĚNÉ ASFALTOVÉ silnici.
     Už se nemusíte tlouct po gruntovkách a bezdaróžnych.

    2. ale uvědomuji, jenom jsem nepovažovala za nutné, možná chybně, tohle všechno ve zdejší komunitě vypisovat. Ale je fajn, že jste si s tím dal práci. Chápu že většina tyhlety podrobnosti nezná a snad se poučí.

   2. Vedení, armáda a gubernátoři, hlavně ti z daleka zůstali spíš prosovětští než proruští.
    A hlavně staří! Když někde mluví nějaký direktor o úspěších svého závodu, tak jsou to samé pleše a podbradky. Ti, co to opravdu udělali stojí nanejvýš v řadě za ním a tváří se hrdě. Putin je postupně vyměňuje (nebudeme si vykládat, že není diktátor), někdy dost surovým způsobem. Proto se Rusko nepropadlo do zapomnění.
    A Rusové? Ti říkají „Ať nám pánbůh Putina co nejdéle zachovati ráčí, protože jinak jdeme buď do III. světové nebo si Rusko rozeberou na kousky“.

 14. Dekuji též za dobrý clanek, nam kolegu v moskve tak s nim musim opet pokecat. Jinak k tomu školstvi, no co vidim na 2st.zš u deti tak teda naroky na denni učeni nic moc. Syn bohužel misto techniky stř.skoncil na ekonomce,tam též naroky nic moc.nemam moc optimizmu v nase moderni školstvi.

  1. Re: JB

   Pokud píšete o českém školství, je to doslova tragédie. Mám syna ve čtvrťáku na průmyslovce. S tím, co umí, by v době, kdy jsem podobný ústav navštěvoval já, těžce bojoval o čtyřky.
   Dnes je třídním premiantem.

   VŠ totéž. synek má kámoše v prváku na VŠB. Jedním slovem děs a hrůza. Bakalářské studium je v podstatě doučovák pro průmyslovku.
   Neumím si představit, co bude umět jako ingot.

   1. Podobná zkušenost s mým klukem na el. průmce. I když dobrá škola, přesto by byli studenti hodně překvapeni, kdyby měli přejít na level mého studia, většina by hořce zaplakala.

    1. Můžu potvrdit s gymnáziem. Když já chodil na strojní průmyslovku (1981-85), ve čtvrťáku jsme nakousli derivace a integrály. Když jsem nastoupil na VŠ do Liberce, záviděli jsme gymnazistům, co umí z matematiky a deskriptivní geometrie (což jsme se my museli naučit). Oni nám na oplátku zase záviděli znalosti z technického kreslení a stavby a provozu strojů. Když maturovala mladší dcera před 5 lety na 8mi letém gymnáziu, derivace a integrály nebrali ani v oktávě. A to v matice byli proti odborným středním školám minimálně o rok napřed (dobře to bylo vidět v kvintě, děti, co přecházely na gympl z devítky jako premianti neměli vůbec žádnou šanci, z 5ti dokončil gympl jeden, co tam měl bráchu a opravdu věděl do čeho jde). Ale není to jen poslední doba.
     V roce 1992 jsem pracoval jako konstruktér u nás v TOSu a nastoupil k nám čerstvý strojní inženýr z ČVUT. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že inženýr strojař není schopný ani nakreslit výkres, natož něco spočítat (většina konstruktérů byli průmyslováci s maturitou). Ale diplom z ČVUT měl. Naštěstí se potom zaváděly počítače, takže mu to hodili na starost.

     1. My jsme na elektroprůmyslovce měli derivace, integrály a základy řešení diferenciálních rovnic všetně aplikace Laplaceovy transformace pro řešení problémů z oblasti regulační techniky (přenosy, frekvenční charakteristiky…)
      Když jsem to zmínil nedávno na prestižním 8 letém gymnáziu, znělo to jak příběh z jiné civilizace.

      1. Re: gogo

       Jedna věc, co jste brali, druhá věc, co jste se doopravdy naučili. Hodinové dotace byly na průmkách podseknuté už za komoušů.
       My měli na SŠ pět hodin matiky týdně a mám pocit, že některý rok dokonce šest, nemluvě o dvou hodinách deskriptivy.

       1. Uměli jsme počítat plochy pod jednoduchými křivkami, derivovat pochopitelně vše a používat na analýzy křivek.
        Uměli jsme např. spočítat obsah kruhu.
        Uměli jsme převést časový průběh na frekvenční obraz a naopak pro jednoduché prvky. Znali jsme jejich frenkvenční charakteristiky. Měli jsme intuitivní představu o Fourierově transformaci – technickou, nikoliv matematickou.
        Uměli jsme spočítat přenosy a výstup ze soustavy pro daný vstup. Včetně základní regulační smyčky.

        Rigorozní matematiku založenou na Lebesgueově integrálu jsem dostal až na VŠ, stejně jako vícedimenzionální případy. Stejně jako integrální transformace.

        1. Jo, jo, dodnes žiju ze svých sešitů ze střední školy. Zatím mě v mé práci nikdy nenechaly ve štychu. Když jsem si doma počítal samotížný otopný systém s akmulační nádrží pro můj dům, někdy jsem se až divil, jak složité vzorečky na to jsou a musel jsem se to „naučit“ znovu. Když jsem z toho maturoval, přišlo mi to jednoduché.
         Dobře nás komunistické školství nadrilovalo. Moje největší životní štěstí bylo, že jsem to ještě stihl.

         1. Stredni jsem delal na zlomu. Pred cca 15 lety si draha delala VoSku a kdyz jsem jednou byl na nejake slezine i s jejimi spoluzaky, hrozne brblali jak je drou. Suse jsem jen poznamenal, ze na nasi prumce (a to nebyl zadny vyberovy ustav) by se jich dostala k mature tak pulka.

          1. Oni tomu většinou ani nerozumějí a ani to nemají nadrilované. O tom, že by to uměli použít, nemůže být řeč.
           Má to pak charakter nefunkční pseudoznalosti .. tj. cosi jooo to jsme dělali, to se nějak násobilo tím nahoře ale už nevím proč. Strašně složitá metematika, ale zkoušku jsme udělal… takhle to dnes je.

     2. Taky zavzpomínám (OT)…
      V roce 92 jsem byl už 2 roky OSVČ (měl jsem 34 let) a kreslil na prkně. Tehdy to přišlo … dostal jsem zakázku, kde výstup měl být v dwg. Měl jsem tehdy pc 286, 2MB RAM – a kamaráda ve firmě, kde už měli AutoCad Release12. Ten mi ho nabídl ke stažení, pěkně poslední odpoledne před termínem odevzdání. Celou noc jsem maturoval a ráno to ze mě vylezlo, první digitální výkres. Od té doby prkno zahálí a cad ročně měním za nový (teď mám 23). Prkno jasanové, s hřebenovým, ručně kovaným řízením a klikou, šuplíkem, rozměr A1, staré přes 100 let, ani v muzeu takové nemají, darované topenářem panem Pasekou z Ostravy, který na něm dělal ve 30. letech 20. století…
      Dnešní mládež je namachrovaná, s obrovskými nároky a umí naprosté hovno, jen kváknout ingliš.

     1. Já na ni s*al taky a přece to šlo. Jen matiky tam bylo tenkrát málo (v třeťáku hodina týdně a ve čtvrťáku nic) – tak jsem musel před přijímačkama na baňu číst jakési knížky a hned v prvním semenstru (ke konci) se mi rozbřesklo a mohl jsem se 5 let flákat, bo z odborných věcí jsem se dozvěděl méně, než na průmce. Téma diplomky jsem si sehnal sám, bylo to k projektování (americká metoda SLP v roce 1982!!) – výrobní linka na výrobu rostlinných olejů v Milo Olomouc – to byla pecka, nikdo tomu nerozuměl a dali mi 2.

  2. No, školství. Asi větší průser než se jeví. Jedno dítě si stěžuje, že je ve třídě s „blbcema“, a ono jo, ostatní děti neznají základní významy slov (5. třída a a neznat význam slova „bitva“ ???), několik dětí ve třídě to zvládá s pomocí dětských psychologů (těch je nedostatek).
   Alespoň, že v této škole není taková ideologická příprava, jako v té minulé.
   Ale i druhé, mladší dítě (nestěžuje si, má pohodovou povahu a zatím pro kamarády „nevidí les“) je mnohem zpožděnější, než jsme byly před těmi skoro 40ti lety my, ať již jde o čtení, matematiku.
   Přitom je to dítě, co má „jiskru“, není to jeho chyba.
   Domácí výuka to trochu napravuje, ale pak zase stojí domácnost (a na pohodě to nepřidá).
   Problém ve školství skoro považuji za větší než kdyby kolabovalo zdravotnictví, to by vedlo k množství osobních tragédií a předčasných úmrtí (ale každý jednou umře, slabší kusy snáz, což je smutné ale víceméně přirozené), ale kolaps školství je kolapsem budoucnosti národa.
   Je to záměr? Proč se biflování považuje za něco špatného a vyzdvihuje se třeba prezentace, sebevědomé vystupování? Co může prezentovat blbec? Ostatně vidíme to i na socsítích, mladí a neumí diskutovat bo nemají rozhled – dojdu jim argumenty a uchýlí se k sebevědomému urážení oponenta (dezoláti!)
   Ale blbcům se lépe vládne…

   1. Je to případ od případu, jednotlivé ZŠ se velmi liší. My máme štěstí na výbornou. Vnučka i vnuk se dostali na gympl bez problémů. A to je v jejich městě obrovský přetlak zájemců, na státní se nedostali, museli na soukromé klasické gymnázium, s nemalým školným. Důraz je na angličtinu a další povinny jazyk. Celé třídy vyjíždějí na výměnné pobyty v Anglii, dokonce měli jet i do švýcarského CERNu , za odměnu vyhrané soutéže ve fyzice. Z toho sešlo, protože covid.
    Náš nejmladší má dysfázii, což spočívá v tom, že hůře mluví. A špatně chápe složité věty. Přiklepli mu čtvrt asistentky, ve škole se mu moc líbí, krásně píše a na konci druhé třídy měl jenom jednu dvojku z češtiny.
    Za socíku by skončil v praktické škole, mezi nepřizpůsobivými a jsem si jistá, že do školy by určité rád nechodil. Protože by chodil domů s boulema a počmáraným penálem. To tady nehrozí, děti jsou vedené k tomu, aby si vzájemně pomáhaly.

    1. Re: Helanov

     Předpokládám, že jste na gympl nechodila, takže víte ho*no o nárocích, které byly kladeny na nás.
     Jednoduchý dotaz.
     Jaké známky mají potomci na vysvědčení a kolik hodin DENNĚ stráví přípravou na další den?
     Jestli mají jedničky a dvojky a jsou s přípravou pod dvěma hodinami denně, stojí škola za ho*no.

     1. Jinak ještě doplním – nevím, co si kromě zvládnutí jazyka slibujete od pobytů v UK.

      Britské školství má docela katastrofální úroveň. Pochopitelně nikoli ve známkové stupnici, nýbrž v tom, „co“ vyleze ze školy v posledním ročníku.
      Čerpám mimo jiné ze svědectví manželky mého někdejšího spolužáky, takto ředitelky ZŠ.

      A ještě jeden osobní poznatek. jestliže se žákům ve škole líbí, je škola na ho*no, protože na žáky klade malé nároky.
      Mně osobně dali do života nejvíce pedagogové, kteří byli pořádní raplové. Týká se to zejména někdejší ZDŠ. A pochopitelně to jsem to přiznal až po několika letech od ukončení školní docházky tamtéž.

      1. Samozřejmě, kdyby byla angličtina hlavním přínosem, byly by všechny bývalé bristké kolonie na špici světové civilizace a technologie … takže ono to bude asi přece jen tak, že nejdůležitejší jsou znalosti přírodních věd a technologická vyspělost.
       Stejně jako z nikoho znalost čínštiny neudělá předního výrobce elektroniky.

      2. Targus, přesně.

       Fyzikář – jako kantor přísný rapl, někdy se mohl jevit až jako „násilník“.
       V šedesátkách a průplesk ve škole, byla tak běžná věc, jak doma. Byl štont, za jednu učební hodinu, vytahnout na chodbu a proplesknout klidně tři kusy, dyž se nevešli do kože. Podotýkám – aniž by tím utrpěl obsah vyučování. Další den z té látky zpravidla dával krátký, šablonový „testík“, tak na prvních 5, max. 7 minut v hodině. Nachystaní dopředu, u katedry v učebně, byli už nachystaní pacholci/děvečky podle rozpisu na roznášení. Automaticky už jsme se rozsedli na A-B a aktovky naštorc mezi sebe. Ověřoval si tak, kolik nám toho opravdu zostalo v palicích.
       Z těchto základkových hodin fyziky, si toho pamatuju suverénně nejvíc.
       Tentýž kantor, ale jako vedoucí odborného kroužku – ochotný sedět s nama, nad zdánlivě nefungujícím přístrojem, až do pozdního podvečera. Trpělivě nás navádět, než jsme na to přišli sami.
       Rodiče už věděli, že když je úterý / čtvrtek, nekteří nejsou ještě v šest doma, že visíme ve škole, v kroužku. Nikdo se tenkrát o děti nemusel bát.
       Myslím si, že tenkrát to byl on, kdo dobrovolně a zadarmo, měnil svůj volný čas ve prospěch našich širších vědomostí a znalostí.
       Aj letos jsem ho byl pozdravit a zapálit svíčku, tak jak každý rok potom, co jeho tělo odešlo. Myslím, že část jeho ducha, máme všeci jeho žáci v hlavách. A stejně tak si občas myslím, že na nás dává pozor, doteď.
       Byl jsem jeden z oblíbenců, za pololetí aj 10x na chodbě.
       Ještě za jeho života, on už dávno v důchodu, jsme si k němu někteří chodili pro „rozumy“. Nikdy nikoho neodbyl, na každého si udělal čas. Schopný i půlhoďku hledat v šílené knihovně, než pro nás našel, co potřebujeme. Za sebe děkuju.

       Chemikářka – stará panna, rapl baba, co posílala nalíčené holky na WC umýt, jinak nezačala hodina.
       Netuším, jak to zoufale neatraktivní, protivná baba dělala, ale z chemie poctivě prospívaly, opravdu uměly i ty holky, co vyhazovala na hajzl umyt..

       Češtinářka i dějepis dost podobně, jako ta chemie.

       Naproti tomu nahoře, angažovaná ruštinářka. Taková, co na nikom nesnesla tričko s potiskem v anglině, nedejbůh origoš džíny – ty školní řád zakazoval nosit do školy, až asi do r. 1967.
       Zapálená komunistka, ještě tak 2-3 stupně a chytily by jí vlasy.
       V hodině ruštiny nepromluvila slova česky a v ruštině i nadávala – u nás v hlavách hotová katastrofa. Hlavně potom na střední, neuměli jsme od ní nikdo nic…

       1. Já nejraději vzpomínám na učitelku z 1. až 3. třídy. Nějak mne dokázala přesvědčit, že je fajn něco vědět, umět, dokázat. A že koule není trest, ale upozornění, ať nelajdám, že mám na víc. A na srazu po 40 letech to samé vypadlo z řady spolužáků.

       2. My měli učitele, který na začátku každé hodiny během pěti minut vyzkoušel celou třídu. Vzal propisku do ruky, řekl „nehlašte se“ dával otázky a jen ukazoval. Kdo nevěděl nebo neodpověděl, u toho si udělal čárku. Kdo věděl první otázku, toho nechal na pokoji. Pak se zaměřil na ty nešŤastníky, kteří nevěděli, položil jim druhou otázku a když nevěděli ani tu, napsal jim pětku. Hotovo. Zkoušel z celé látky, ne posledních pár lekcí.
        Člověk nikdy nevěděl, co na něj vybalí a kdy to bude. Slíznout pětku bylo brutálně snadné. Nutilo nás to, abychom byli perfektně připraveni a sešity jsme si psali tak přehledně, že to doma ukazuju svým dětem jako příklad krasopisu.
        Na maturitu z jeho předmětu jsem se vůbec nemusel učit a nebyl jsem ani trochu nervózní. Měli jsme to tak promrskané, že jsem si na potítku ani nedělal poznámky. Prostě jsem čtvrt hodiny seděl a pak to bez problémů vychrlil.
        Z jeho předmětu odmaturovali všichni za jedna nebo nejhůř za dva. Byla to taková vojenská metoda sborka rozborka, ale fungovalo to perfektně.
        Svým způsobem to bylo nejnáročnější pro něj, aby se na to nevykašlal a furt nás driloval.

        1. V laborkách z fyzikální chemie ve třeťáku průmky se dalo chytit i 9 pětek za jedny laborky. To samé v analytické chemii. Ne každý to pak dokázal opravit.
         Začínalo nás v prváku 34, tři k nám propadli a maturovalo nás 22.
         Ale ti, co dolezli do vejšky pak žádné větší problémy neměli. A na praxi jsme byli připravení dost dobře. Samozřejmě, že spoustu zkušeností získá člověk až léty, ale byli jsme pro život připravenější.

         1. Jsem si vzpomnel na fyziku a chemii na prumce, kde jsem mel za jedna a pritom ruku az po loket v nose. Protoze nas na zakladce nadrtil ucitel takovym stylem, ze jsme to nejen znali, ale i (aspon vetsina) chapali. A nejen to, dbal i na upravu. Kdyz jsem v prvaku poprve pocital nejaky priklad z fyziky, ucitelka z toho byla uplne perplex, protoze ja jsem udelal po slovnim zadani to, co jsem byl od nej zvykly a pripadalo mi to normalni, sepsal jsem zadane udaje, pod ne pouzite vzorce, pak samotny vypocet s kompletnim postupem a na zaver jednou vetou napsal vysledek.

          Pry to nevidela od vejsky… me to prislo normalni (a dodnes na tom nevidim nic zvlastniho). Tohle vsechno udelal jeden nabruceny a prisny chlapek, ktery si to v minulosti u vrchnosti polepil a skoncil na zakladce.

          1. Jo. Také mám ten pocit, že by kantor, co se připravoval na výuku na střední škole, by měl učit na základce druhý stupeň. Snad proto, že ví, co tam žáčky čeká a postupně je na to připravuje.

         2. U nás na škole dával jeden i sedmičky.
          Pětka byla férová známka za to, když dotyčný chlapsky přiznal, že netuší. Dostal 5 a šel.
          Když začal ale vařit z vody, dostal se nakonec do situace, že plácl nesmysl, tak podle intenzity a kvality nesmyslů dostal šestku nebo sedmičku.
          Učitel to označoval za záporné znalosti.

          1. Ja jsem (z vrozene lenosti) v takovem pripade priznal na rovinu, ze nevim. Dostal jsem kuli a sel jsem. Spoluzak varil z vody, lovil ve tride a nakonec to za ctyri ukoulel. Akorat kdyz na konci roku vychazela znamka „mezi“, jeho prehoupnul k horsi a mne k lepsi a primo mi rekl, ze proto, ze kdyz jsem nevedel, tak jsem to priznal. Jeden z mala pripadu, kdy se mi lenost okotila 🙂

          2. Já jsem vždycky spíš vařil. Ale jelikož jsem se vždycky pohyboval v oborech přírodních věd a matematiky, kde se dá poměrně dost odvodit z již nabytých znalostí a nikdy jsem nebyl úplně mimo, že bych fakt nevěděl která bije, tak jsem většinou uvařil snesitelnou šlichtu.

           Jednou si pamatuju, že jsem plácl hovadinu, když jsem měl říct teplotu, kterou se stabilizuje kantalový drát. Přestřelil jsem asi 3x.
           Ale to byl jiný učitel, a ten jen jízlivě pronesl „Ale pvosímvás … skutečně tolik? .. Naznačil jsem .. pvosím.. stačilo?“
           On neuměl R a Ř a když začal tohle říkat, tak bylo jasné, že to začalo být nedůstojé 🙂

      3. Britské školství nemá katastrofální úroveň, protože to je v podstatě nesmyslný pojem.

       To chcete házet školu v nějaké problémové čtvrti do stejného pytle s drahou soukromou školou? To je jak dávat do jednoho pytle rogalo a tryskáč.

       Na soukromých školách do vás nalejejou, co je předepsáno ať chcete nebo ne.

       Ohledně toho nejlepšího, nebudete přeci porovnávat, to, co vylejzá z UK s tím, co opouští Oxford nebo Cambridge.

       1. No, a jake procento opousti Oxford nebo Cambridge?

        Jinak na tech elitnich skolach to do vas nalejou ne proto, ze chcete nebo nechcete, ale proto, ze si pri prijimackach overili, ze jste schopen se to naucit.

        Pokud jste v Britanii byl, tak dobre vite, ze je tam mnozstvi soukromych skol, ktere jsou od Oxfordu na hony vzdaleny.

        1. 🙂

         No jejich tolik, aby obsadili všechna důležitá místa.

         Na soukromejch středních do vás nalejou, ať chcete nebo nechcete. To jsou drahý školy a vysloveně hloupí lidi nemají na to, aby to dětem zaplatili, přeci jen to stojí lepší roční plat, někdy i trojnásobek ročního platu.

         Za ty prachy tam máte ty nejlepší učitele a dohlížitele, co vás vycepujou tak že si to na vejšce umíte nadřít.

         Nemusíte bejt ani moc chytrej, ale jste tam jako jeden z nich a to je to, co počítá. Někdo daleko chytřejší, co studoval na nějaké obyčejnější škole, ten skoro nemá šanci se mezi vás dostat a ztratili za něj slovo.

         Oxford a Cambridge jsou mimochodem soukromý.

     2. Máte pravdu a přidejte, že když se naučí dobře anglicky, tak jsou na stejné úrovni jako Angličané bez škol. Jenže Angličané ze škol se učí i něco navíc.
      Skutečný odborník musí jako naprostý základ znát svůj obor a i ty sousední. Bez skvělé angličtiny jsem se v praxi obešel, bez odborných předmětů ne.

      1. Ano, musíte znát nejen svůj obor ale i ideálně mít přesah do dalších, to že nemáte excelentní angličtinu, ale jen tu technickou, až tak nevadí. Leckterý východní věhlasný profesor na přednáškách používá svoji „čingliš“ celkem bez uzardění (a moc rozumět mu tedy není).

       1. V Německu, ovšem v komunikace jen v AJ (umím si leda německy objednat šnicl a pozdravit) . Jinde jsem nepracoval, jen byl třeba na konferenci nebo dovolené. Jo, pracoval jsem ještě pár měsíců ve Varšavě (polsky jen rozumím, takže taky jen AJ) a pár měsíců jsem se flákal v Kanadě (což je ale spíš frankofonní a cizinců tolik, že AJ je skoro vzácnost). No a na různých dovolených jsem si poslední dobou spíš připomínal ruštinu. Umím bukvy a řeckou abecedu, což je ale dobré leda jen k tomu, že si přečtete jméno vesnice a nezabloudíte tak snadno.

        1. Ono to je tak, že když jste tady u nás odborník a firma vás tam jako takového vyšle nebo si vás oni vyžádaj, tak pak klidně dostanete k ruce překladatele.

         Ale když tady skončíte školu a vyjedete do anglicky mluvící země, tak se s váma nikdo bavit nebude. To musíte zabít čas učením se angličtiny. – Takže když tam přijedete s dobrou angličtinou, tak hned ušetříte plno času. K tomu to je.

    2. Ja na nasu ZS nadavam, a to mi maminka od spoluziacky este povedala, ze presli k nam, pretoze na ich sa vobec nepracovalo … Moja prvorodena sa tam neucila, a bola premiantka triedy, dostat ju na 8-rocne gymnazium bola bitka, manzel vravi, ze u nas doma krv striekala …

     Druhorodena sa nie len ze neuci, tak na skolu zvysoka one … na Targusov sposob .. a ma VYZNAMENANIE! … 4 dvojky na konci skolskeho roku, ked otvorit ucebnicu sa rovna osobnej prehre najhorsieho formatu … a tomu sa hovori skolstvo? Tiez ju chcem dostat na 8-rocne gymnazium … nie pre prestiz … pre predstavu, ze tam od nej budu vyzadovat aj nejaku pracu … aj ked u starsej to zas tak moc nevyzera, posledne tyzdne sa 3 dni ucia, a dva dni lietaju po akciach …

    3. Pokud špatně chápe složité věty, je pro něj řemeslo to pravé.
     Teď chodí spokojeně ze školy, ale jaký z něj bude užitek pro společnost? Pravděpodobně bude pracovat na nějakém úřadě nebo v neziskovce.
     Jako instalatér nebo truhlář by si vydělal a byl by současně užitečný.
     Inkluze ve školství patří mezi absurdity, které se nám (a hlavně našim dětem) vrátí jako bumerang.

     1. Tohle je mozne napsat jenom tady. Zatim.
      Jinde by se na vas v lepsim pripade uz sesypali, v horsim ban.

      Dite ma prece pravo studovat odor, ktery si vybere…

      Znam radu svych vrstevniku, kteri si vybrali „podle sveho“ a ani po srazce s realitou se nechteli preskolit (nekteri ano), a uz peknych par let nadavaji na Cechy (stat), ze se nedokaze ani postarat, aby vystudovany clovek ziskal ve svem oboru slusne placenou praci.
      To neni legrace. Jednomu z nich to dokonce otiskli v novinach. Poznal jsem ho podle fotky. Clanek na pul stranky.

   2. Myslím, že jde o úmysl. Ze Západu přišla představa dětství jako radostného období, které nesmí být ničím narušeno – ani smutkem, ani neúspěchem, ani snahou, ani námahou.
    Naučit se nazpaměť básničku je považováno za drill, nikoliv procvičení mozkových závitů.
    Malou násobilku umět nemusíte, protože kalkulačka.
    Naučit se vzorec pro užití Archimédova zákona nemusíte. V učebnici u zadání úlohy je napsáno vše, včetně vzorce. Žáček jen tupě dosadí čísla za písmenka, kalkulačka spočítá. Pokud na děti nebude tlačit učitel, tak ho nebudou umět. A tlačit nebude, protože se mezi rodiči vždy najde někdo, kdo si přijde stěžovat na velkou zátěž.
    Výsledkem jsou nešťastníci, kteří se neumí vyrovnat ani s neúspěchem ani s odmítnutím a pro které je problém poslechnout šéfa a odevzdat práci včas.

    1. Je to take zpusobene zapadnim placenym skolstvim, kdy skola chce mit co nejvice studentu, nebot to vzdy znamena vice penez.
     Takze uz pred mnoha lety na zapade zacal zavod o nejvlidnejsi a nejpratelstejsi skolu, kde jsou zaci spokojejni a stastni.
     I kdyz ceske skoly placene nejsou (krope tech soukromych), tak po reforme v 90, letech dostavaji od statu penize na zaka.
     Pak je pro ne motivace stejna, jako na zapade.

     Jestli se neco zmenilo, nebo se pletu, at me Obcan, nebo jiny ze zdejsich pedagogu opravi.

     pro Asii tohle neplati. Statni i soukrome skoly jsou tu narocne a pred zkouskami na dalsi skolu prakticky 100% deti chodi do doucovacich skol.
     Tak trochu opacny extrem.
     Exceluji v tom zvlaste Korejci, kde i z pohledu Japoncu , je to priserne.

     1. Vyprávění Indů o přijímačkách na výšku je také dobré. V těch prestižních školách i několik tisíc uchazečů o jedno místo. V „maturitním“ ročníku celý den ve škole, večer 2-3 hodiny v přípravce. V sobotu celý den další přípravka a v neděli rodiči zaplacení soukromí učitelé. Drill a robota, projdou ty se 100% úspěšností a něčím navíc. Pokud neuděláte testy bez ztráty bodu, ani úplatky nepomohou.

      1. Ve Slovenskem skolstvi to take neni ruzove :

       Po celom školstve dnes
       šíri sa panika
       na škole v Lozorne
       zbili vraj školníka

       Teraz má monokel
       modrinu pod okom
       Vzdychajú dospelí
       Klesli sme hlboko

       Grázli a gauneri
       tí lotri z tretej B
       napitú špongiu
       hádzali po sebe

       Čo s tými zloduchmi
       Dajte ich do basy
       A ešte na zadok
       nasekať klobásy

 15. Dotaz na Králíka

  Nevíte něco podrobnějšího o ruském pokusu o rušení, resp. zkreslování signálů ze systému GPS?
  Časově to odpovídá vámi popsanému vymizení stížností na eliminaci práce UA dronů – zasílání dat obsahujících souřadnice potenciálních cílů pro UA dělostřelectvo.

  1. Myslím, že si obě strany konfliktu vyzkoušely nové zbraně na rušení komunikace a buď je hned stáhly nebo protistrana našla obranu. O zkreslení signálu nevím nic.
   Starlink – šlo o kompletní zrušení komunikace na některých úsecích fronty. Prostě abonent není k nalezení.
   GPS – na ukrajinské straně byl k dispozici sběrný SW, kam se předávaly údaje o pozici jak ukrajinských tak ruských sil, jak ze Starlinku, tak z AWACSu i odjinud . Na něj byla navázaná aplikace, kde byla k dispozici „okamžitá“ situace ( prý max 5 minut zpoždění) na daném úseku fronty. Aplikaci měli k dispozici i důstojníci na střední úrovni velení VSU, na chersonské frontě po určitou dobu prý i jednotliví velitelé BVP i tanků. Na kanálu Joker ohlásili ruští hackeři průnik do aplikace na konci října, dokonce byl chvíli k dispozici odkaz, kde se „zobrazovala okamžitá situace“ někde mezi Terny a Jampolem (nešlo ověřit). Myslím si, že k aplikaci Rusové měli přístup a využívali ji už od léta, ale teprve při ukrajinském útoku u Dudčan se to provalilo. Tam totiž Ukrajinci nastoupili maskováni v ruských uniformách a na ruských strojích, přesto byli v týlu cca 10 km za bojovou linií rozstříleni.
   Malé drony – některé ruské protidronové zbraně dokázaly dron přitáhnout k sobě a posadit ho, což by znamenalo, že se dokázaly nabourat do SW. Ukrajinské protidronové zbraně sestřelovaly několik dní za sebou všechno, co se zvedlo a pak najednou ruské drony zase létaly. Tohle vypadalo na zkoušku nové protidronové zbraně. Teď se na ruské straně začaly zveřejňovat záběry z ukrajinských dronů, jak ničí ruskou techniku – možná nová operace CIPSO, protože díky nekvalitě záběru a pohledu z výšky poučený laik prd rozezná. Na ruské straně se množí stížnosti, že drony nad nimi visí hodiny a nikdo je nedokáže sundat. Žádné info o tom, o jaké drony se jedná.
   Geran-2 – podle mne mají nějaký nový naváděcí systém, protože zprávy o tom, že by ho někde někdo sundal chybí, a to jsou Ukrajinci chlubiví. Pokud je to kopie Shaheedu, tak v USA by už měla být vyvinutá obrana, ale Ukrajina je teď naprosto bezmocná – nemají k dispozici nic, čím by „pekelný moped“ mohli sundat z oblohy. Uvidíme, za jak dlouho se objeví něco, co je dokáže sundat z oblohy.

   1. Re: Králík´62

    Nevíte, jak vysoko Geraň lítá? Podle toho, co jsem teď našel má to obyč pístový motor s ho*no výkonem a vrtuli. To přece nemůže jít tak vysoko, aby ho radary nenašly.
    A pokud jde při zemi, měl by být v dosahu ručních zbraní, minimálně tedy PLK. S rychlostí taky neudělá díru do světa.
    V čem se pletu?

    1. V ničem se nepletete.
     Vtip je v následujícím:
     – motor – pro většinu raket je pod jejich rozlišovací schopností – málo hlučný a v podstatě studený
     – křídlo, které slouží jako palivová nádrž, má uvnitř jakousi mřížku a průstřel nezpůsobí vytečení paliva.
     – velikost – cca 1 velká labuť – odlište to na monitoru, když i rychlost je podobná
     – použité materiály – podle toho, co ukázali z výroby, tak je vyrobený z platu z plastu(granulát tlačený do formy)
     – výška letu – lítá v podstatě při zemi, asi tak ve výšce migrujících hus
     Záběry z Kyjeva ukazují Geraně tak 50 metrů nad střechami domů, cca 12 podlaží. Záběry z vesnic taky tak: 50-70 metrů nad terénem si pomalu letí velká labuť.
     https://eurasiantimes.com/deadly-drones-israeli-experts-explains-what-makes-iranian-shahed-136/ (pěkná videa)
     Na konci tvrzení ukrajinského velvyslance v USA jak jsou Osa, Šilka a Gepard výkonné při sestřelování dronů. Akorát není na ukrajinské straně k dispozici jediné video sestřeleného Geraně a je hlášený jeden sestřel protitankovou střelou, opět bez videa nebo alespoň snímku.

     1. https://cs.wikipedia.org/wiki/HESA_%C5%A0%C3%A1hid-136
      v anglické verzi je víc podrobností.
      Ale principiálně minimální radarový obraz + odolnost vůči průstřelu „plasťák“, a zřejmě i zarušení, kdy nejmodernější součástky budou ty programovatelná hradlová pole od Altery (procesor je z osmdesátých let, pravděpodobně nějaká upgradovaná verze) a bojová hlavice 30-50 kg.

    2. Třeba v tom, že Západ prakticky nemá PVO krátkého dosahu postavenou na PLK. Jediná výjimka je Gepard a to je už hezky starý krám. Wiki ho sice označuje jako moderní protiletadlový systém ale ve službě je už od 70 let (modernizován v 90 letech). Západ stavěl na raketách a tam je problém cena.
     Geraň stojí 20 000 dolarů, jakákoliv (i zastaralá) raketa PVO nejde pod 100 000 dolarů. Za cenu jedné rakety postavíte 5 geraňů, na ně potřebujete 5 raket, ty stojí 500 000=25 geraňů na ty je potřeba 25 raket za 2 500 000, což je 125 geraňů atd., atd. a to počítám, že každá raketa trefí. Třeba Patrioty použité Izraelem za války v Zálivu měly jen 40% úspěšnost. A to ještě existuje zpráva, že údajně neměly ani takovou úspěšnost, protože sestřelovaly Scudy až po oddělení hlavic.
     No a Geraň je podle mě tak primitivní, že na něm zarušit prakticky není co.

     1. Re: crusader, králík´62

      Ekonomicky to máte blbě, páč musíte připočítat, jakou hodnotu raketa uchrání od pohromy v případě úspěšné trefy mopedu do cíle.
      Ale ano, máte pravdu, finance hrají pochopitelně svou roli. A podstatnou…

      K sestřelům – jestli jsem dobře porozuměl, je potřeba trefit motor, anebo vrtuli, případně elektroniku, která asi bude nad motorem, takže nic moc.
      Nejlepší by asi bylo spešl střelivo jenže to by bylo nutno vybavit potřebný počet vojclů. To jest všechny.
      A pak by stačilo zvednout labuťáka nad 1000 metrů a bylo by vymalováno opět a zas.
      Zvednout kvůli labuťákovi letadla je blbost, nikde není napsáno, že některý labuťák nemá pod břichem či na zádech potřebnou raketku. A samozřejmě ekonomika – ještě vyšší poměry nákladů, jako u raketové PVO, protože provoz letadla.
      Jeden by nevěřil, co takový křáp s prehistorickým motorem může nadělat problémů…

      1. Právě, je to tak jednoduché až primitivní. A za pár šušňů. Odpalovací zařízení je jednoduchost sama.
       Video budov po zásahu – rozsah škod je neuvěřitelný. Vypadá to, že dron prorazí střechu a exploduje se zpožděním někde uprostřed budovy.

    3. Právě, že lítá nízko a tam jsou radary bezmocné, moc pevných překážek, které je třeba odfiltrovat. A za ně radar nevidí. Zbývají oči a uši. Ruční zbraně se moc neosvědčily. To, že jsou naprosto jiné je právě jejich předností. A taky láce.

 16. Větvička sobě vlastním stylem k 17.11. a k ukrajinské raketě v Polsku.

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/ladislav-vetvicka-pockame-co-rekne-pan-prezident-usa/

  “ Amerycke podržtašky se baly stareho probudit, polske podržtašky zas nevěděly, co robit. A tak vydaly prohlašeni, kere mohlo byt vykladane tak aji jinak.

  To ovšem netušily česke valečne hrdinky. Obzvlaště zajimave je, že zatimco chlopi se spiš drželi zpatky, všechny klavesnicove valečne štvačky spustily hrdinny ryk – Nerudova, Němcova, Drabova, Černochova, Adamova, Pekarova, aji Pospišil.“

  🙂 🙂 🙂 Dobře slova nakladl.

  1. Re: Admirál

   Pospíšil už je Jiřina?
   Jen se poptávám, kdybych se někde potkal s obzvláště vousatou paní, jestli ji mám titulovat „pane Jiřino“ nebo tak něco…

    1. Re: Admirál

     Musím vám OKAMŽITĚ vynadat.

     Jste námořní mamlas, který i přes mírně pokročilý věk doposud nepochopil, že pod sukně se NEDÍVÁ, (vy čuně).
     Pod sukně se SAHÁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     (-:
     Takže až příště potkáte Jiřinu, hezky ji promákněte spodní patro a sdělte zdejší čtenářské obci výsledek!!!
     Já vám za odměnu pošlu parfémované mýdlo na ruku v dárkové kazetě, co víc si můžete přát?

 17. Velká města, Moskva, Petrohrad jedou stejně , venkov nevím , ale tam mají zase svoje živobytí , takže článek je velice realistický a v Rusku je inflace tuším cca 12% a u nás 18% , tak nevím, jak fungují sankce a proti komu. Zrovna v dobách největších sankcí otevřel Mercedes velkou továrnu v Rusku , protože to by se hodně arabští akcionáři Mercedesu zlobili, kdyby jim někdo sahal na kšeft a také by mohli přivřít kohouty s ropou, takže těch se sankce netýkají! Co nedodá západ, dodá Turek a hodně rád, protože vydělá. Gazprom dodává méně plynu, ale má největší zisky za celou dobu působení v plynárenství. Úroda obilí veliká , takže zase bude Rusko v tomto roce největší exportér obilovin na světě a tak bychom mohli pokračovat od jedné komodity ke druhé a co nekoupí západ, koupí Čína, Indie a jiní zájemci, takže lze objektivně konstatovat, že jsou sankce na pytel a Rusko bude silnější , protože si mnoho výrob organizuje doma a kšefty pro export do Ruska nebudou a to se také týká nás.Laciné a účinné zbraně Rusko nakoupí v Iránu a jinde a Ukrajina je už stejně elektricky „vypnutá“ a zhroutí se do sebe , protože bez proudu není nic a už také není o co bojovat , takže válka brzo skončí , nebo se bude ještě do jara „flinkat“, aby se neřeklo, že někdo prohrál a na jaře se „upeče“ nějaká plichta, prolhaný Zelenský zmizí v propadlišti dějin a škoda životů a rozbité ekonomiky na Ukrajině. Porošenko a Zelenský podepsali Minské protokoly , které neplnili a teď sklízí důsledky. Někde jsem četl, že Ukrajině už chybí munice a Rusko si také sahá na dno v lidech, takže válka zajde „na úbytě“ a bude po vraždění. Každá „plichta“ je lepší , než pokračující ničení a vraždění. V každém případě válka daleko více poškodí předlužený Západ a USA, než Rusko , které má zdroje a vyjde z války posíleno a takový názor je možné doložit a ekonomicky obhájit.

  1. Souhlas až na „Rusko si také sahá na dno v lidech“. Na frontě v současnosti nejspíš ano, ale v širším pojetí nesahá. Ta mobilizace 300 000 osob byla jen provětráním perek mobilizačním střediskům. Pár nejkřiklavějších případů bylo potrestáno se vší mediální pompou, zbytek sevřel půlky, začal šlapat brázdu a dokonce i projevovat iniciativu. Teď už se mediální sféra soustředila na kvalitu a intenzitu výcviku – vyzdvihují se jedni a tam, kde na to nebyli připraveni, tak je v tom média pěkně vymáchala.
   A protože mobilizace proběhla po celém Rusku mediálně nasvícená ze všech stran, tak na ní Putin jenom získal. Nejen tím, že řada těch, co byli povoláni neoprávněně a odvolali se, byla demobilizována, ale i tím, že ty, co je povolali, režim potrestal. A postižení se nemuseli měsíce dovolávat Putina, ale stačily na to „červené“ linky, zřízené na vyšších armádních velitelstvích nebo u gubernátorů nebo některých neziskovek. Většina stížností prý byla vyřešena během 2 týdnů – což je při ruské byrokracii zázrak.
   Další výsledky částečné mobilizace si dovolím předpokládat:
   – většina chlapů spadajících pod mobilizační věk promptně nahlásila svoje neduhy a data narození svých dětí mobilizačním střediskům (ubylo matek samoživitelek, i výživné bude placeno)
   – mobilizační střediska si přetřídila kartotéky – z abecedně a adresně na dle vojenské specializace

   Podle odhadů analytiků Rusko v bojích využívá 10% své kapacity.
   Já se domnívám, že tahle mobilizace byla jen cvičením, dostatečně malým, aby se mobilizační stroj nerozbil, ale dostatečně velkým, aby sám sebe začal opravovat a promazávat a připravovat se na věci příští.

  2. RE : Peleška Milan
   Jak neplnili !?!?!?
   Ještě drze přitvrdili. Jazykový zákon, který povolil všechny jazyky, a že jich tam je, vyjma ruštiny, tak tím to dorazili.
   Vyloučili ruskojazyčné obyvatelstvo z veřejného prostoru pod hrozbou sankcí.
   Když babka nabídne na trhu ruskojazyčné babce pirožek porusky a někdo jí napráší, dostane pokutu.
   Když se někomu sáhne na mateřštinu, začnou se dít věci. VŠUDE.
   Pan Zelený a jeho soukmenovci to samozřejmě moc dobře vědí.

  3. Máte v tom zmatek 🙂
   Dnešní svět je o tom, že něco jiného se říká a něco jiného se dělá.
   Sankce jsou o tom zlikvidovat Evropskou konkurenci.

 18. Moje informace se shodují s tím, co Vidlák napsal. Jen mám otázku, kdy došlo k onomu oslovení firmy jako subdodavatele vojenského sektoru – na jaře? v létě? na podzim? Vzhledem k mým znalostem ruské byrokracii a její rychlosti odhaduji, že firma byla vytipována minimálně rok až rok a půl před oslovením.
  Co se týká prověrky státní bezpečnosti, nemám hodnověrný přehled a dohady sem nebudu psát.

  1. Re: Králík´62

   Původně jsem vám chtěl vyčinit kožku, že jste zcela nezodpovědný lump, který klade zcela nevhodné dotazy na úlohu Kadyrova a prozrazuje zcela nevhodné, ba ideologicky naprosto nepřijatelné skutečnosti (rusifikace letounů) a tak všelijak podobně.
   Pak jsem si uvědomil, že asi nemáte noční šichtu jen tak, ale že prostě nemůžete chrápat, stejně jako já.
   To máme za to!!!
   Takoví dva fešáci a já zas budu přes den usínat vestoje!!!

  2. Ta firma byla oslovena už dávno – teď to samozřejmě narostlo. Oni se živí tím, že vezmou tu americké, tu německé, tu čínské, tu ruské senzory (všechny z Tchaiwanu) naprogramují k tomu nějaký prográmek, udělají kolem krabičku z nerezového plechu a prodávají to jako komplet. Nedělají žádné systémy řízení raket nebo tak.
   Ale dostalo je to k firmám z obranného průmyslu a mají část zakázek pro tento sektor. Tvrdí, že ruský obranný průmysl je zbyrokratizovaný a pozadu. Ne že by se zastavil čas za Brežněva, to ne. Ale ruský soukromý sektor je už dneska o dost dál.

   1. Re: Vidlák

    Byrokratizace – zpomalování je docela velkou brzdou pro implementaci věcí, které se v praxi příliš neosvědčují.
    Na toto téma – nepříliš osvědčené elektrohampejzy – bych mohl napsat v klidu dvě tři knížky.
    Ale je pravdou, že jsem už brzdou pokroku – starý protivný nevychrápaný dědek. Chtěl jsem jen sdělit, že méně je někdy více. Viz padací lééétadla B-737 MAX.

   2. Velká část soukromého ruského sektoru také nebyla pod „sankcemi“.
    Mimoto si myslím, že RF v rozmezí let 2014-2015, začala dělat zásoby toho, nač by se případné sankce mohly vztahovat. Součástková základna pro vojsko není problém, jak to tak vypadá.
    Jen hňup může v zoufalosti napsat, že Rusové údajně kuchají šváby z „chytrých“ praček, tedy ze spotřebky. To by si fakt pomohli..

    1. Přitom stačilo tak málo – nakoupit prošlé fajzrovské vakcíny, které EU kupila v množství větším než velké, a vyndat ty čipy z nich

    2. Re: Tenco…

     Upokojte se. Jste jen hloupej Tencák, takže klídek.

     Lopaty slupnou tvrzení, že rakety lítají na tranzistory z chytrých praček, i s navijákem.

     Mladí, krásní a hlavně chytří absloventi VŠ všeho typu mají k takovému slupnutí mozky předchystané českým školstvím.

     Že to třeba nemusí být pravda, to soudruhy hlasatele vůbec nese*e, protože než se na to přijde, bude to trvat několik let, kdy oni budou za tyto JEDINĚ PRAVDIVÉ infošky pobírat nemalý peníz a co bude pak, to je v tuto chvíli vůbec nezajímá.

 19. Sovětský důstojník Viktor Ch. okupoval v roce 68 ČSSR.
  Poskytl panu Martinu Dorazínovi rozhovor k 29. výročí okupace. U článku je i fotka, jak vypadá pan Viktor Ch. dneska. Zachovale a zdravě.
  V článku si sype popel na hlavu, stydí se, že žije v tak agresivním státě. Snaží se vše aspoň trochu napravit a informuje spoluobčany kde je pravda.
  Pán je pracovně aktivní, dělá něco v leteckém průmyslu. Ve volných chvílích posílá dopisy a šíří osvětu, že je nutné osvobodit Rusko od Putina a té bandy zločinců okolo něj.
  Nějak se to proláklo, pán musel do penze, navíc, protože konflikt na Ukrajině, dostal i domácí vězení.
  ***
  Představa staříka, důstojníka, pracujícího v letectví a šířícího osvětu že ČR je hnusný agresor , a pokojně by tak činil několik let…
  Myslím si, že v Kotlině by už na něj dávno někdo zaklekl a toho padáka by dostal daleko dříve.

  1. Re: Helanov

   68 + 29 = 97, za války až 98 jak by pravil můj soudruh „kapitán – čekatel“ z plzeňské VR.

   Co to tu na nás hrajete s 25 let starým článkem?

   1. Aha. Spletla jsem se. Článek s panem Viktorem vyšel na irozhlasu dne 22.srpna 2017, tedy 49 let od vpádu. Čili už minimálně od roku 2017 museli Rusové vědět, že Viktor je aktivní odpůrce režimu. Padáka ale dostal až teď, v roce 22. U tak starého pána mi to ani nepřijde jako nějaký zvláštní trest.

    1. Re: Helanov
     V r. 17 bylo všem šumák, co vyvádí starý sklerotický dědek. Nu a letos už byl tak sklerotický, že ho vyšupovali do penze.

     1. kolik mu bylo na vojně? 20 let, takže ho poslali v 75 do důchodu a někdo se diví?

      Na jednu stranu se zde hodně lidí sejří, že za komančů důchod před 60sátkou a u tohoto pána v jeho 75 se diví, že ho do důchodu poslali 😀

      1. Být poslán do důchodu v pětasedmdesáti není nic špatného. Já šel v šedesáti devíti. Po několika týdnech se mě ptali, zda bych nechtěl aspoň jako externista. Tak jsem řekl že jo. No teď jsem stejně starý, jako ten ruský parin.

  1. To sice jo, ale ten odliv mozků se musí projevit. Bojím se, že se k volantu dostanou sekerníci.
   Myslím si, že se Rusko musí nějak bránit západní propagandě a z toho nic dobrého nekouká. Ruské vedení je ve strašně složité situaci.

   1. ad) odliv mozků
    Myslím, že dáváte dohromady 2 věci.
    Snahu Západu o odstranění VVP, kdy Západ má utkvělou myšlenku, že se k veslu dostane druhý Jelcin. Bohužel dnes rovnováha vypadá tak, že k moci by se spíš dostali „sekerníci“, protože protistrana má příliš mnoho hlav toužících po politické moci.
    Skutečný odliv mozků z SSSR/RF byl v 90.letech a začátkem našeho tisíciletí, kdy ve vědě a průmyslovém vývoji nastal kolaps. Situace se nyní dost liší, příkladem je i Vidlákem popisovaná firma. Kromě velkých konstrukčních kanceláří se vývoj dělá i ve spoustě středně velkých firem, takže to podhoubí, ze kterého roste technický rozvoj je velké. Navíc ruské školství je deformované kratší dobu než naše + společenské uplatnění absolventů soft oborů není nic moc, takže technické školy stále chrlí odborníky. Od letošního školního roku probíhá reforma, která se vrací k sovětským učebním plánům – více matematiky a přírodních věd + důraz na literaturu a historii. Vysoké školství končí s bakaláři, vrací se k pevným studijním plánům(4-5 let) a povinným praxím.
    Co se týká propagandy, tak tam je to divoké. Ruská propaganda na Západě těžce prohrává. Doma to vypadá na plichtu s odřenýma ušima, ale jen díky nechytrým operacím „ukrajinského“ CIPSO(centrum psychologických operací). CIPSu se dařilo na počátku SVO, pak zaznamenalo velký úspěch v prvních týdnech mobilizace a teď je to jeden průšvih za druhým. Ohlašovat jeden den dobytí Alešek na levém břehu Dněpru, další den mohutný útok na Melitopol a za pár dní je jasné, že to byly čiré výmysly – tím se odkopala řada seriózně se tvářících telegramových kanálů a blogerů.

    1. Ruská propaganda nefunguje především na nás, protože primárně počítá s „širokou ruskou duší“. Rus je patetický a sentimentální. Podle toho mu servírují kombinaci hrdinství a strašného nepřítele.
     Ruský generální štáb má jako obvykle paranoiu, aby neunikly žádné informace. Výsledkem je pro nás neuchopitelný mišmaš, který ale na běžné Rusy docela funguje.
     Ruští blogeři vědí prdlajs. Ani Girkin neví, co se doopravdy děje. Na druhou stranu, kdyby vysílali něco nebezpečného, tak už dávno seděli někde ve vazbě. V tomhle je Rusko rychlé. Pokud vysílají a kecají, tak to ruskému vedení víceméně vyhovuje a pomáhá to pokládat válečnou mlhu.
     Je dost pravděpodobné, že ani Surovikinovi se Putin nesvěřil, co je cílem jeho strategie. Prostě mu dává rozkazy, co by potřeboval a Surovikin reaguje, co jde, co nejde a co potřebuje k tomu, aby to šlo. V Genštábu samozřejmě nesedí pitomci, takže ledacos z Putinova myšlení chápou, ale spíš se dohadují, než že by věděli.

     1. Z tohodle pohledu je zajímavý osud vojenského korespondenta Sladkov+. Toho připustili leckam, diskutoval se zajatci, i kapitulaci azovců natáčel a komentoval. Pak ho poslali na dovolenou, ale těsně předtím navštívil Kreml a účastnil se setkání vojenských korespondentů s Putinem. Potom půl roku téměř nepublikoval.

      1. Re: Králík´62

       To je jednoduché.
       Buď vyžvanil to, co neměl, anebo spáchal svým žvaněním hrdinský čin a byl po zásluze odměněn…

       1. A nebo mu řekli, ať mlčí, protože toho ví příliš a jestli „nechce mít na svědomí“ spoustu životů, tak ať jede na dovolenou. Kdyby totiž ty životy na svědomí měl díky svým kecům, tak by taky mohl zmizet…

        1. Nebo dostal práci – vemte si, že to by dávalo největší smysl, jestli se objevil chlap, co měl problematiku zmáknutou, určitě by bylo přínostné ho použít pracovně.
         Možná málo pravděpodobné, čím blíž ruské vojenské hierarchii, tím nemožnější, ale určitě existují organizace, kde by to možné bylo. A jak známo, když člověka zapřáhnou do práce, kterou umí, nemá pak kdy psát blogy.

         1. Tohle právě asi právě probíhá. Jeden kozák je natolik poctivý cholerik, že píše, co so myslí. Už úspěšně aktivoval ruskou ombudsmáňu, založil velmi úspěšnou sbírku na teplé prádlo pro ruské vojáky na frontu a dokázal si znepřátelit několik gubernátorů. Jsme zvědav, jak to s ním dopadne.
          Jestli dostane pozvání do Kremlu.

        2. 2 Vidlák:
         Ano, někteří rovnou řeknou, že o tom mluvit/psát nebudou, protože by mohli šlápnout do exkrementu a prozradit, co by nechtěli.
         Je zajímavé, že u některých jsou informace tak přesné, že se potvrzují až za několik dnů nebo týdnů.
         Oni totiž mají příbuzné a kamarády leckde, na obou stranách v týlu i na frontě, takže informací mají spoustu. Pokud je umí dát dohromady, vydá to za lecjakou agenturu.

  2. ad) odliv mozků a hospodářský stimul

   USA povolily firmě Boeing dodávat náhradní díly do Ruska, tj. tento měsíc zrušily sankci.

   V minulém měsíci byl letecké společnosti Rossiya, dceřiné firmě Aeroflotu, předán do testovacího provozu nový typ „rusifikovaného“ letadla MC-21 (magistralnyj samoljot 21 veka). Letadlo bylo vyvíjené léta, subdodavatelé ze Západu byli postupně sankcionováni, nakonec v prosinci 2021 získalo certifikaci nutnou pro provoz na mezinárodních linkách. Letadlo je kompletně „rusifikované“, neboli je celé vyrobené v Rusku z ruských součástek – drak, avionika i motory PD-14. I v českém tisku se objevilo, že jde o konkurenta Airbus A320 (poprvé vzlétl roku 1987) a Boeing 737 (poprvé vzlétl roku 1967).
   https://zdopravy.cz/rusko-zacne-se-seriovou-vyrobou-novych-letadel-budou-konkurenci-pro-airbus-boeing-i-atr-81519/

   „Rusifikaci“ dokončují i další dva typy Suchoj SuperJet100 a IL-114-300. Tady se zprávy rozcházejí. Plně „rusifikovaný“ IL-114-300 by měl být předán do testovacího provozu jedné z dceřinek Aeroflotu do konce letošního roku a u Suchoj SuperJet100 je předávka „rusifikovaného“ stroje plánována na příští rok.
   https://zdopravy.cz/iljusin-ma-prvni-zakazku-od-dopravce-na-nova-letadla-il-114-300-kupuji-je-aurora-airlines-88097/

   Tento měsíc byl na Ukrajině zatčen majitel „Motor Syč“ za prodej výrobků do Ruska přes třetí země, agentura JPP tvrdí, že za technickou spolupráci s RF – prý jim prodal know-how.

   A úplné OT: Ramzan Kadyrov byl vymazán ze seznamu osob, na které Západ uvalil sankce. Mám k tomu jen 2 otázky – jde o výsledek tlaku muslimských zemí nebo o snahu Západu konečně vyprofilovat nějakého protivníka VVP, když z Navalného je velké nic?

   1. Jak jsem psal, ve chvili kdy sankce budou poskozovat americke zajmy, v tichosti a okamzite sankce zmizi.
    Samozrejme plati pouze pro USA.
    Nemci to budou obchazet pres Turka.
    Anglicani pres „nepruhledna“ sankcni pravidla. (do dneska dovazi z Ruska ropu, kterou si ovsem zakazali jako prvni)
    Holandani si udeli stovky vyjimek.

    A Cesi sankce budou dodrzovat, i kdyby meli sami chcipnout.

    1. Jojo, statistika posledních měsíců ukazuje, že ruský LNG kupuje v objemech podstatně větších než v předešlých letech Španělsko, Francie a Holandsko.
     Velká Británie přiznává část nákupů v Rusku, ale předpokládám, že tam došlo k habaďůře, kterou si pojistili daňovou definicí – za ruský plyn se považuje pouze to, kde je v dodávce více než 50% ruského plynu. Takže daná společnost vykazuje nákup 49% ruského LNG a 51% amerického LNG jako 100% americký LNG.

    2. RE : Sakura
     Včera Michael Žantovský na ČRo sdělil, že jako vystudovaný psicholok vystavil Putinovi, a ruskému národu obecně, diagnózu.
     Je to nebezpečná aktivní paranoia, obscese, že jim chce někdo ublížit.
     Je v nich zažraný imperialismus, ( na rozdíl od GB, Francie, Německa a dalších demokratických mírumilovných států) , nezbývá než tvrdě zpacifikovat , prostě se s nimi nes@at.
     V Izraeli to zjistili už dávno, svět ví kulové a neměl by do toho pánům Netanjahuovi a Zelenému vůbec kecat. V některých případech se nedá hledět na nějakou humanitu, ve jménu Pravdy a Lásky je nutné rázně konat.

     1. Zkurvenej trpaslik, tak se mu kdysi rikalo.
      A taky ze to je americky/britsky agent.

      Podle toho, co pisete, tak myslenku humanitarniho bombardovami mozna vnuknul Havlovi on. Uz davno se rikalo, to to byl jeho ridici dustojnik.

      1. Byl, i podle pamětníků Havel byl docela neorganizované hovado a Žantovský, jak na něj dostal fondy a úkol z něj udělat frontmana, tak jej odstřihl od kamarádů a začal drilovat.

   2. Nejen letadly živ jest člověk…

    Ruská soběstačnost v mase překročila 100,8 %.
    Míra soběstačnosti v masných výrobcích by podle Doktríny potravinové bezpečnosti měla být nejméně 85 %, uvedl Putin. „A letos jsme již dosáhli 100,8 %. A to je jistě dobrý výsledek a já blahopřeji všem, kteří v tomto směru pracují,“ cituje prezidenta agentura RIA Novosti.
    Současně dosáhla úroveň soběstačnosti v mléce a mléčných výrobcích 84,3 %, ačkoli cíl byl o něco vyšší – přibližně 90 %, uvedl.
    https://russian.rt.com/business/news/1076797-uroven-samoobespecheniya-myasom

    Ještě že my máme to Polsko a Lídl

 20. Z AK: „Prezident Vladimir Zelenskij podepsal zákon o zrušení doživotní finanční kontroly politiků a úředníků. Sledované období je nyní zkráceno na tři roky ode dne odchodu z funkce.
  Oznámilo to protikorupční centrum na Twitteru.
  Tvrdí, že doživotní monitorování bylo jedním ze sedmi požadavků pro přístupová jednání Ukrajiny s EU.“

  Teď už jen vědět, od kterého data poběží odpočet těch tří let.

 21. Tento clanek je tzv. ideologicka diverze 😀 😀 Ale staci si z neho vyexcerptovat par faktu. Opraveny most na Krym – nevime z nasich medii. Ztichnuti oslav tureckych dronu – dobry postreh, napovida mnohe. Spojme to s velice pravdepodobnym zoufalym pokusem Alzaka vyprovokovat pres raketu na Polsko prime zapojeni NATO a nechut amiku do toho – a mame mozaiku ukrajinskeho rezimu ktery uz mele z posledniho…

  1. Ta americká reakce musela být pro kyjevský režim hodně studená sprcha. Dokonce i podle majnstrýmu Bidenův poradce zjebal Kyjev na tři doby a přes výslovnou žádost Zelenského (a všichni víme, jak uctivě a přesvědčivě umí Z. žádat) odmítl vzbudit Bidena.

   Vypadá to, že Američani začínají přehodnocovat priority a brzy se bude možná v Kyjevě opakovat kábulská evakuace…

   1. Jo, jenze Zelenskij a jeho junta se natolik zprofanovali, ze pro dalsi pouziti na Ukrajine uz nejsou mozni, takze ulohu nake te „kadrove rezervy“ pro priste, uz plnit nemohou. Jejich pritomnost v kteremkoliv state bude pro ten stat velice na obtiz, krome jineho kvuli hnevu Ruska. A Zelenskij nebude hodnej a drzet v zavetri hubu, ale bude drazdit idiotskymi vyroky i z exilu. Kam tedy s nim ? Nechtel bych bejt v jeho kuzi… Aby si nahodou v Bilem dome nevzpomeli na Stalinuv jednoduchy recept pro takoveto situace : Net celoveka – net problema… 🙂 A ja myslim ze toto si Zelenskij az moc dobre uvedomuje a proto tak kope kolem sebe.

    1. „Kam tedy s nim ? Nechtel bych bejt v jeho kuzi…“
     To mají vyřešené už dávno:
     Krátce po vyhlášení nezávislosti Státu Izrael přijal jeho parlament v roce 1950 tzv.
     Zákon o návratu, který zaručuje každému člověku s židovskými kořeny právo na izraelské
     státní občanství. A pokud přesune své „úspory“ do izraelské banky, jistě nebude s návratem problém. Pro zločince je velice výhodné být židem.

   2. Z celého toho cirkusu kolem dopadu rakety/raket na území Polska vyplynula jediná věc. USA se do otevřeného konfliktu s RF v daný moment nechce.
    Reakce některých západních politiků, zvlášť z bývalých socialistických zemí, která nebyla krocena zásahem amerických ambasád, mi začíná smrdět možnou budoucí dohodou USA a RF o rozdělení sfér vlivu a hlavně o způsobu zachování tváře pro obě strany.

    Za dob Reagana se velvyslanec SSSR scházel se svým protějškem z ministerstva zahraničí na obědě v některé z washigtonských restaurací každý týden. Za Trumpa i pohled na Rusa vyvolal hysterii v médiích. Teď došlo k oficiálnímu setkání šéfů rozvědek za téměř mediálního ticha z obou stran.

    1. Za dob Regana byla Riasa Gorbačovna v Moskvě prezidentkou Sorošových fondů , takže to měli se „staroušem“ doma a nemuseli se s nikým scházet! Vždy je potřeba znát všechny okolnosti a až potom to všechno zaklapne. Jinak „Gorbíkovi“ vděčíme za to, že šli kanci s KSČ u nás do řitě, žádný Havel a Kocáb , ale Gorbíček a po něm by se mělo v Praze jmenovat letiště , protože ten nám přinesl „svobodu“ , jenomže to byl Rus a ještě k tomu komunista a to by to neprošlo!! Bez Gorbačova by tady bolšáni bačovali ještě několik let!

     1. Myslím, že je všeobecně známé, že loutka Havel byl 17.11. na chaloupce a jak začaly velké demonstrace, tak ho museli vyšťourat, že už tedy je nejvyšší čas ho použít.

      1. Oni se s tim ani netajili. Cetl jsem nejaky rozhovor, kde zpovidany priznal, ze pocitali s tim, ze zmena prijde v breznu a nebude spojena s masovymi demonstracemi. Bohuzel… doba tistena a predinternetova…

     2. Já z dnešního pohledu vidím čím dál méně důvodů pro vděk, spíš naopak.

      Kdyby tehdy komouši začali nakupovat videa a banány na dluh a Čína si trochu pospíšila s tou masovou výrobou, tak jsme na tom byli 100x líp bez Hejvla a ostatních kolaborantů.

   3. Nemyslim si, ze American meni priority, naopak, vsechno probiha vyjimecne dobre:

    umiraji za ne Ukrajinci – proti tomu nikdo v USA neprotestuje
    plati to za ne EU – 2 mouchy jednou ranou (nevitana konkurence jde do kopru)
    americke zbrane jdou na odbyt, maji zakazky na leta dopredu
    o drahy americky LNG je dokonce rvacka
    evropsti spojenci/vazalove financne zachrani bankrotujici Westinghouse objednanim nokolika reaktoru, ktere budou prototypy. Doted byla podminka, ze firma uz nekde musi mit funkcni typ onoho reaktoru, nez se to zacne stavet uprostred huste osidlenych oblasti.

    Mohl bych pokracovat, ale snad to staci.
    A do tohohle chteli Ukrajinci, mozna spolu s Polaky a Anglicany, hodit vidle? Zatazenim NATO do valky?
    To by museli byt v USA uplny idioti, aby se nechali. I kdyby tam spadlo 5 opravdu ruskych raket, tak by to nejak zasolichali.
    Pokud by USA chteli zacit valcit s Ruskem, tak prece nebudou cekat na nejakou ruskou raketu. Proste nekde neco odpali, dukazy od dob Collina Powela radsi neukazuji, a hura na Rusa. Spojenci si prece veri. Nebo nekdo chtel dukazy u Vrbetic, ricinu, Buce, Kramatorsku…

    Co se ukazalo velmi zle, je mira vazalstvi komplet vsech v EU.
    Psonek celou dobu vedel, co se stalo, ale cekal, ze se Bidenuv tym vzbudi (Biden urcite ne), a taky toho casu navic americti papalasi vyuzili ke zhodnoceni situace a simulacim.
    Zametrne tedy nechali ruzne evropske hlavouny (i v Polsku) prisahat, ze Rusko zamerne bombarduje stat NATO.
    Na to navazuje cesky pruser, kdy clenove vladni klaky troubili (spise troubily) do utoku na Rusa asi nejvic ze vsech.
    Delali/y to ciste z hujerstvi a vlezdoprdelkovstvi?
    Nebo meli/y echo (proc se asi jezdi do Kyjeva schuzovat), ze se chysta falesna vlajka, tak si proste mysleli/y, ze uz je to tady.

    Kabulska evakuace se bude opakovat, az tam budou umirat Americane, nebo az to bude ekonomicky poskozovat USA. Zatim se deje pravy opak.

    1. Souhlasím s tím, že USA od začátku naprosto cynicky používají Ukrajince pro své cíle – oslabit Rusko a je mají přesně spočítané, kam chtějí zajít a kam mohou zajít, aby nedošlo na atomovky. A až to začne být příliš drahé nebo příliš vošajslich, tak prostě ukončí svojí podporu, protože oni přece nejsou ve válce a nechají všechny, ať se s tím nadělením vypořádají.
     A také si myslím, že velcí kluci už spolu mluví. Jak Američani, tak Rsuové vědí přesně, jaká je situace na protější straně a zřejmě už mají představu, co bude skutečný výsledek. Teď se hraje o detaily…
     A samozřejmě ani jedna strana nemusí žádné dohody dodržet, nota bene dokud jsou ústní.

     1. Ohledně toho mluvení to vidím stejně. Ale představy o skutečném výsledku – tam podle mne nedošlo ani k částečné shodě, prostě si jen sdělily, co chtějí. Teď teprve začíná kšeftování něco za něco.

  2. Most na Krym ještě opravený není. Neznám český technický termín pro díl vozovky od jednoho sloupu k druhému, tak použiji ruský proljot. První dva proljoty už jsou ukotveny a propojeny se stávajícími, třetí a čtvrtý proljot byly teprve vyzdviženy na svá místa. Takže na fotkách už vypadá opraveně, ale není to tak. Slibují, že by začátkem příštího roku mělo být hotovo.

    1. Jo, oni jsou to stachanovci. Vládou i médii ostře sledováno, tak se činí – i kdyby to mělo být 31.12.2022. Pokud jim bude přát počasí a vykašlou se na technologické přestávky, tak by to vyjít mohlo. Tohle tvrzení není z mé hlavy, ale z komentářů na ruských blozích.

  3. Ad „ztichnutí tureckých dronů“
   Osobně jsem viděl na kanálu Naš (oligarchy Evgenie Murajeva, tč. v Rusku, nechtěl si zažívat to, co kolega Medvedčuk) reportáž o Bayraktarech ještě před válkou, kde je chválili hlavně z toho důvodu, že byly dělány ve spolupráci Turecka a UA. Výslovně řekli, že Turecko – myslivna, čipy, kamery atd, UA – pohonné ústrojí, vyráběné v Motor Sič. Kamže nedávno dopadla ruská raketa ? Kohože to zavřeli ředitele pro spolupráci s RF ?
   Nemůže být i toto důvod onoho „ztichnutí“ ?

   Samozřejmě, že v TV neříkali žádné podrobnosti, jestli ty motory MADE IN UA – byly všechny nebo jen nějaká série.

   1. Re: Auto

    Ignorujete dodací lhůty a skladové zásoby. A taky časový nesoulad mezi bombardírovkou a zmizením B. z jedině správného tisku.
    Neboli vypadlo vám měřítko času.

    A podle ofiko zdrojů byl útok zaměřen na halu, kde se kompletují jiné strojky.
    Nicméně pokud si vzpomínám, Motor Síč nebyl bombardován poprvé.
    A vůbec nemohu vyloučit, že soudruh nespolupracoval.
    A vůbec nemohu vyloučit, že se ke spolupráci přizná, i když nespolupracoval. SBU potřebuje zdůvodnit svou existenci, to je normální stav. Hledají nepřítele všude, kde se dá, i kde se nedá. Viz naši soudruzi ve Vrběticích. Co kdyby někoho napadlo, že jsou naši jedině správní soudruzi vlastně zadarmo drazí?

   2. Dve minuty ve wikipedii vam reknou, ze Bayraktar byl motorizovan od zacatku rakouskym Rotax-em, a myslenka nahradit je Motor Sic vznikla, kdyz jim dodavky kanadane (vlastnik firmy v osterajchu) v 2020 zatrhli za to, ze je pouzivali proti kurdum. Takze klasicka z-nouze-cnost

    1. Buď platí z ukrajinských médií ona Moskva nebo Vídeň dle https://hvylya.net/news/253535-stalo-izvestno-kuda-propal-evgeniy-muraev
     anebo to, že nikdo NIC o něm neví.
     https://vestikon.ru/gde-zhivet/muraev-evgenij
     Už jsem to zde jednou psal, že mi bylo později při začátku války podezřelé, že jeho jedno z posledních vystoupení na kanálu Naš bylo z jejich luxusního domu, který si dle jeho slov ovšem pronajímali. Že by už měl echo o tom, že se bude muset uklidit do bezpečí a žádné majetky nepořizovat ?
     Je samozřejmě jasné, že by ho banderovci zabili tak jako tak. Bohužel to nefunguje obráceně, neslyšel jsem, že by třeba Parubyj nebo „Tahnibuk“ se klepali o svůj život.

     Ještě je psina s politikem Dobkinem, také z Charkova. Tak dlouho zastával podobnou politiku s Murajevem, bil se za ruský jazyk, až teď byl vyfocen v uniformě ukrajinské armády s nášivkami UPA, je prý z něj ukrajinský nacionalista. Chápu, že při obavě o život svůj a blízkých člověk udělá cokoliv. Asi neměl tolik prostředků jako Murajev, aby se zdekoval.

 22. A ještě k těm hejlům.
  Myslím, že největší hejlové jsou OJROHEJLOVÉ – celá pos*aná Uhnije – jako jeden muž. To, co provádí tento Ojrospolek pablbů, není nic jiného, než asistovaná dobrovolná sebevražda Ojropy.
  Jak nastínil Vidlák – zbytky přeživších Ukrů mohou prchnout k ruskému dubisku. My budem jen tiše platit celou tu emeryckou eskapádu, protože soudruzi z Vólstrýtu to přece někomu vyúčtovat musejí, neboť dividendy ze zbrojních firem…

   1. Už jsem se lekl, že máme s Vidlákem stejného kamaráda s chotí, jen ta (ten ?) Perm by nesouhlasil/a. Jo a ti moji známí měli už v r.2014 problém, neb dostali darem „georgijevskou lentočku“ od rodičů manželky, píchli si ji někde v autě aniž tušili, že u nás už tehdy etablovaní banderovci na ně budou v ČR (!) slovně útočit tak, že už vytáčeli stopadesát osmičku. Nakonec tedy típli, ale strach s malými dětmi v autě docela veliký.

     1. Tak si ji namalujte, papír přilepte na boční sklo a auto postavte na parkoviště někde u Tesca kolem 9 ráno. My si tady otevřeme tipovací soutěž, zda bude vymláceno pouze jedno sklo nebo prořezány všechny gumy případně někdo domluví autu bejzbolkou. Druhá tipovací soutěž může být, jak dlouho vydrží auto zůstat v nepoškozeném stavu. Akorát nevím, zda hodnoty udávat v minutách nebo hodinách.

 23. Ještě k té údajné nenávisti – naši Ojrosoudruzi dělají úplně všecko pro to, aby řádně nas*ali i ty Ivany, kterým se válka – pardon – speciální operace proti Vasilům z nejrůznějších důvodů nelíbí.
  Mám na mysli zneplatněná víza, zákazy na sportovních akcích, sankce, obstavení účtů, blablabla…

 24. Opraví mne možná Králík´62, ale kromě klasických bigošů Ivanům evidentně chyběli lidé schopní obsluhovat a servisovat drony, resp. proti nepřátelským dronům efektivně zasahovat, takže obsluhy radarových systémů.

  Btw. Určitě jste si všimli, že Bayraktary v tichosti vyklidily informační pole a před půlrokem nebylo dne, ve kterém by naši věrozvěstové neohlašovali další báječné vítězství těchto strojků.

  1. Jj, taky jsem si říkal, kam Bayraktary vlastně zmizely. Přestože spojené síly Ukrajiny a NATO už tři čtvrtě roku slavně vítězí, rapidně také ubyly počty demoralizovaných ruských jednotek odzbrojených a zajatých ukrajinskými zemědělci poté, co se dotazovaly na cestu do Kyiva, zabitých ruských generálů a dalších atributů blížícího se konečného vítězství…

   1. Mozna se Rusova na Bayraktary uz naucili, nebo mozna Turek omezil dodavky.
    Prece jenom plynovy hub pro celou EU je proti tomu hotove terno.

    Uz pred par tydny jsem cetl, ze USA „zvazuji“ dodavky velkych americkych dronu, ale nejdriv z nich musi vykostit citlive technologie. To kdyby je nahodou Ukrajinci prodali Rusum.
    To znamena, ze uz na tom pracuji, nebo ze uz jsou na ceste.

    Demoralizovanych Rusu a mrtvych generalu neni videt, protoze Rusum nevysel prvni tah: bububu – a Kyjev to zabali. Proto preradili na na jinou rychlost.
    Takze ted pracuji na likvidaci ukrajinskeho zazemi, coz je EU a bohuzel i my.

    1. Obě strany urychleně zkoušejí protidronové zbraně.
     Ukrajinci mají/měli něco velmi úspěšného, co protistraně nedovolilo v srpnu-září používat drony. Ale vypadalo to, že to zkouší jen na některých úsecích fronty. Pak se objevily na ruské straně i otevřené nabídky na „upgrade“ softwaru a zároveň zprávy o nemožnosti použít drony z ruské strany zmizely.
     Rusové zkoušejí několik prototypů se různou úspěšností. Podle zpráv z fronty jsou období, kdy je drony neobtěžují střídána s obdobími, kdy nejsou schopni nad nimi kroužící dron sundat.

     Rusové pustili na sítě informaci, že rozebírají střelu určenou pro HIMARS, kterou získali koupí na černém trhu.

     Západ napadlo na některé dodávané zbraně přilepit GPS lokátory, aby měly evidenci o pohybu jednotlivých kusů. Fungovalo to do té doby, než skupina hackerů Beregini pustila info, že má přístup do SW, který dané informace sbíral. Je jedno, zda jde o pravdivou informaci nebo o výmysl. Na ruské straně se v oficiálních informacích zvýšil počet zasažených M777, HIMARSů, KRABů, ale jak podotýkají jiní bez videodůkazů nevěří.

    2. Myslím, že jde o veleopatrnou přípravu na možnost ruského vítězství.
     Přípravu sice alibistickou, toho známého typu „ano, ale…!“, nicméně potvrdit něčí vítězství, bude nutné.

     Vůbec si teď nedovedu představit, co bude s celou tou ukravínskou kvazi-vládou – a s tím minimálně miliónem, který už je nastěhován zde.
     Okolo 400.000 jich tu bylo už před 24.2. Když přičtu „ofiko“ a vynásobím koeficientem lhaní, obvyklým za kovidu, tak mi ten minimální milión stále vychází.
     V desetimiliónovém národu, už tak dost rozhádaném.
     Vidláku, co použít tuhle pátou kolonu – jako stabilizační prvek? 😀

     1. U nás jich je jak nasraných a ty jejich vlajky všude,dokonce i vedle v ulici,jeden obyčejný učitýlek a má to z okna. A kavarnicky cukrárničky,kde si dříve privydělávali po odpoledních studenti,ti hozeni na krk rodičům a obsluhují Ukrajinky bez znalosti češtiny. To poleze lidem na nervy brzy,proto nerozumím té fangli. Nebo rozumím,onen ucitýlek s dětmi a hupoškou z toho asi nějaký benefit má. Třeba by se bez toho na místě neuldržel.

      1. Co je smutné?
       Že za socíku si lidé dávali sovětské vlaječky jenom proto, že museli. Většina z nich.
       Dneska si hodně lidí dává ukrácké vlaječky dobrovolně.
       Já to říkám furt, že bolšáni na dnešní propagandisty od havlérky neměli. Tohle je úplně jiný level.

       1. Že by se změnila mentalita a byla pravda co od tebe čtu 😀

        Hele, realita je taková, že za socíku dávali vlaječky z poloviny lidi co to chtěli sami, ti co nechtěli ke konci nedávali a kromě keců jim nikdo nic nedělal…
        Je to stejná pohádka, jako když se mele, že na určité pozice jenom člen KSČ, viz maršál Pavel pak se ukáže, že to nebyla pravda…

        V každém režimu je určité procento vlezprdelků a i když budeš psát, že dnes ne, pouze za komančů, tak tento blud se nestane pravdou, lidi jsou blbý stejně ať je režim jakýkjoliv…

     2. „Okolo 400.000 jich tu bylo už před 24.2. Když přičtu „ofiko“ a vynásobím koeficientem lhaní, obvyklým za kovidu, tak mi ten minimální milión stále vychází.“
      No a když připočtete i ty děcka, tak jich tu bude minimálně 1 200 000 …

  2. S drony to byl klasický problém armádního velení, které se připravovalo na předchozí válku. Teprve válčení v Sýrii a azerbájdžansko-arménské střety jim ukázaly, že bez dronů to nepůjde. Než se byrokracie rozhýbala, chvíli to trvalo. Čas, který uplynul od počátku SVO k masovému nasazení Geraní/Shaheedů a Lancetů ukazuje, že začátkem letošního roku se už rozbíhala velkovýroba. A to nemluvím o hloupých propagandistických videích RT za účasti Šojgu z loňského podzimu. Stále ruské armádě chybí malé drony typu MAVICu, což nahrazují dodávky nejrůznějších soukromých podpůrných organizací. Kupodivu se tyhle spolky dokázaly spolu domluvit a zorganizovaly si velkoobchodní objednávky u přímo od výrobců.

   Videa ze tří různých míst, kde probíhal výcvik práce s malými drony, se objevila počátkem léta. Jeden z výcviků byl určitě organizován dobrovolníky. V Mariupolu probíhal výcvik operátorů malých dronů přímo v boji – pár videí. Servis malých dronů stále zajišťují soukromníci rychleji než armáda, upgradují SW, na 3D tiskárnách tisknou náhrady za poškozené díly, sbírají nevratně poškozené drony na náhradní součástky.

   Největší problém, který prosakuje ze zpráv z fronty, je byrokracie velení. Pokud nemá daná jednotka přidělené pod svoje velení nějaké dělostřelectvo, tak je v průseru. I když zaměří odkud je ostřelována ukrajinskými děly nebo raketami, tak trvá hodiny až dny než její žádost doputuje k sousední dělostřelecké jednotce. Poslední zveřejněný případ – 3 dny od nahlášení pozice nepřátelského děla k jeho zničení. O žádostech o leteckou podporu nejsou žádné informace.

   PVO má stále problém s HIMARSy. Vypadá to, že pro úspěšné sestřelení HIMARSu je třeba nějaká technická úprava na PVO + delší výcvik obsluhy + zkušenost. Buď je ta technická úprava příliš složitá nebo ji lze použít jen u určitých typů PVO, protože na některých úsecích fronty dlouhodobě sestřelují 9 střel z 10 a jinde 1 z 10. A takhle se to vleče už několik měsíců a vysvětlovat to pouze rotací obsluhy nestačí.

   1. Ono si stačí poslechnout diskuse účastníků donbaského konfliktu, které vedli od roku 2014.
    Ty drony byly téma celou dobu, ale v armádě se kradlo a politicky se jel Minsk. Ještě do května jsem zcela běžně vídal zejména na českém naivně proruském prostředí hlášky o tom, že drony Rusko nevyvíjí a nevyrábí, protože nejsou potřeba .. podobné stupidity pak pokračovaly s Himarsy atd.

    1. A na jakých proruských jste byl? Co já četl, tak se chlubili různýma druhama, nikde nebylo psané, že nevyrábí a nepotřebují. By li i videa, jak startují různé druhy, nejvíce na takové ručním katapultu.

     Ale jaksi praxe ukázala jak rusku, tak USa, že fronta využije lépe „primitivni iránské“. Že ty sofistikováná, viz Turecký, se brzo všechny sestřelí a peníze jsou pryč a užitek nic moc…

     Nejvíc se mi na tom líbí, že Iránský dron je ala „Téčko“ vs „Tigr“, jedno se vychvaluje jako primitivní co porazilo množstvím kvalitu a že doba už je pryč a teď jde o kvalitu, místo tanků se to mele o drnech, ale praxe ukazuje, že na bojišti, zase primitivní ve velkém poráží sofistikovanou kvalitu…
     Což překvapuje sice hlavně USA, ale i Rusáky

     1. různě – pravyprostor, kydy,necenzurujeme… různé tweety.. tam bývá celkem běžná víra v ruské wunderwaffe a přesvědčení, že co nemají, není potřeba a co proti nim pošlou, je neškodné…. nakonec Vidlák sám to tady předváděl poměrně názorně.

      O to ostřejší reakce pak bývaly na to, když třeba někdo popisoval situaci na bojové linii, kde VSU měla několik dronů pro rozvědku, navádění a korekce, nebo dokonce i ty útočné, kdežto ruská stana neměla z toho nic a pokud ano, bylo to díky sbírce dobrovolníků a nákupu v Číně.

    1. Jo, robit politiku … tiez ma to nebavi citat, a nie len kvoli tomu, ze v CR nemam pravo volit … ja viem, poviete, ze ked sa o politiku nezaujimam, tak sa nemam stazovat, ze kto nam vladne .. ale moja hlava to nepobera … v politike neplati ze jedna a jedna su dva, a kde to neplati, tam moja hlava exploduje a konci.

    1. Já si myslím, že tímhle článkem svůj politický aktivismus jen ověnčil. Počkejte až se probudí fact-checkeři a dostanou noty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.